I I 1 1909. Zaterdag 29 Mei. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. N°. 3032. k” I I 1 I Eerste Blad ITEER. 1909, ■ft eid. Ct., i I I L OOP irift .EN m r I, i 'J J 1 1 1 Staatspensionneering. BUITENLAND. BINNENLAND. Deze Courant bestaat uit 2 bladen. 4 zeer. van den van verking der )E GRAAF- 1 tCAD, dat e maanden gevers van ur. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Intercomm. Telefoon-nr. 20. i. 55 55 45 19 05 10 50 15 30 l»Ü der een missie ALBLA8 k. t, Wring* ve, Teak- se grootte, COURANT. recteur, i avond en statig ling af, totdat •lijft toen onverzettelijk k onder alle toeschou- 1 *5 9JM) 9.40 9.45 10.— .ongerechtigde polder „Noordzijde onder neene stemmen >r herkozen den tot heemraad .’es. onder Oud- •rporaal, in de plaats ieel die niet meer in Prijs der AdvettentiënVan 1 tot 5 regels f0£0. Iedere regel meer ƒ0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrijdags-namüldags 4 «re». Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opge geven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maan len f 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. *Eangeriiigeweide, 27 Mei. In de Zaterdag j.l. gehouden vergadering van ingelanden van den polder „Langeweide” werd vastgesteld de rekening over 1908 en de begroeting voor 1909, met een omslag van f 3 per hectare, evenals het vorig jaar. In de plaats van wylen den heer L. Kok werd tot v'oorzitter gekozen de heer E. Boerefljn, terwijl tot heemraad werd her kozen de heer D. Erkel Azn. i vergadering i polder „P rekening r 1909, met trige vergadering w ierd goedgekeurd. dat geheimzinnige i.i..noopingen 'root industrieel werk e middelen gebezigd i. De Minister bevolen. ook het p" •rij-agenlschap Marix él len. Zy worden beschul- o>fde wijze gratie van straffen of van mili- te hebben verworven. De ontkent alles. Hy is invloed nooit onrecht- langewend. Doch het hij een valsche rol 27 Mei. len vergadering polder „Lanpn’ kening ovei I, met een c lals het vori i den heer L. - de het hoogte van •rvalt, wat rworpen en ïegepast. dig blijven. LAD ver- 14 pagina's en keur van ele pagina’s rdigheden”, ustreerd -afbeelding kleureu ang niet zeker dat de •rdt, maar president Taft «r. van weers ar. dó z. g. n. verstandige In Engeland heeft men zoozeer begrepen, dat die pensionneering een erkenning en waardeering van den arbeid moet zijn, dat men daar met medewerking van de talryke arbeiders in het Parlement de be paling heeft opgenomen, dat iemand die, schoon behoeftig, niet naar kracht en be kwaamheid gewerkt heeft voor zijn vrouw en kinderen, op pensioen geen aanspraak kan maken. „Zoo opgevat moet de pensionneering opvoedend werken op het geheele volk. Aan den eenen kant zal het voorbeeld van den Staat ook het publiek brengen tot beter waardeeren en beter begrijpen van de be- teekenis van den arbeid, aan den anderen kant zal die meerdere erkenning, met straf voor hem die zijn plichten schromelijk ver zuimt, ook den arbeider zedelijk verheffen." Evenwel, al mocht onder de drie groepen van belyders der vryzinnige beginselen weinig ineeningverschil bestaan over de noodzakelijkheid, eindelijk een oplossing te geven aan het vraagstuk der ouderdoms verzorging, de wijze viaarop zij linanciëel uitvoerbaar is te achten, ligt zoo maar niet open en bloot voor elks oordeel. Het beste wat wy doen kunnen is, daar niet over te twistenhel is toch wel na te gaan dat de kans op een bevredigende regeling gering zal zijn, wanneerAniet een flinke liberale meerderheid de inkomst wordty^an den stembusstrijd. Daar hebben wij inXjfcerste plaats voor te zorgen. gezin in hun kind de Prinses der Neder- opgroeiend onder moeders trouwe in deugden en hoedanigheden de van haar geslacht, volgen, vooral laving van onze zoo duur idige en godsdienstige vooral zoo kenmerkend Coligny genoemd„de ascientie.” Zoo zy hetl voorzitter de telegrammen de officieele tijding, namens 1 gezonden aan H. M. de a M. de Koningin-Moeder en Hendrik, en de daarop ont- irden. Ier vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. 'I werd, dat van Ged. Staten ring was ontvangen omtrent de het raadhuis; gezondheids-commissie te Schoon- is ingekomen het verslag omtrent het woning-onderzoek in eenige gemeenten. Behandeld werd het in de vorige ver- jehouden adres van den heer vermindering van. ver- eenige besprekingen i stemmen besloten het ngsrecht te handhaven. n behandeling eén adres ng „Kinderdyk” van de ver- istrijding van tuberculose om Het is een opmerkelijk verschijnsel, dat van de twee hoogst belangrijke onderwerpen, die het verkiezingsprogram der Liberale Unie uitmaken, het door ons,Qp#chrift aangekon- digde bij den strijd van deze dagen zoo sterk op den voorgrond treedt, dat men van het andere, de Grondwetsherziening om te komen lot algemeen kiesrecht, weinig meer hoort spreken. Byna zou men kunnen zeggen, dat de ouderdomsverzorging over de geheele linie en bij alle partijen de ver kiezingsleus bij uitnemendheid is gewor den, ware het niet, dat daar nog altijd, nijdig en scherp, de scheidingslijn der antithese is getrokken, door den leider der rechterzijde op de dèputalen-vergadering op volle diepte uitgegraven. Zonder dat zondert wij aan de verkiezingen van dit jaar het karakter kunnen toekennen van een refe rendum over deze qaéstie alleen. De verzorging dergenen, die op Imogen leeftyd in zoodanigen toestand verkeeren, dat zjj buiten staat zyn door eigen middelen in hun onderhoud te voorzien, wil de Liberale Unie wetlelijk vastgesteld en geregeld zien, „by voorkeur in de richting van Staats pensionneering’'. Dit beteekent niet, gelyk de bestrijders der vryzinnige groepen beweren, dat elke andere oplossing van het vraagstuk door de Unie-liberalen wordt afgekeurd en, indien het tot een nndere beslissing mocht komen dan de meest gewenschte, verworpen. Dat het betere niet zelden de vyand is van het goede, op politiek gebied is het maar al te dikwyls gebleken. En nu zou het hoogst onvoorzichtig zijn in de districten waar een liberale zetel te behouden of te veroveren valt, het oog te richten op dit vraagstuk alleen, en toe te laten dat het scheiding maakt tusschen geestverwanten. Het allernoodigste, het eerst vereischte is, te zorgen dat er in de nieuwe Kamer een liberale meerderheid komt, sterk genoeg om zonder de sociaal democraten het bewind te voeren. Aan de bereiking van dit doel wordt schade toege bracht, als zy, die met ons ten stryde moeten en ook willen trekken, een bindende voorwaarde stellen, zonder welker vervul ling zij zich zouden moeten terughouden. Indien wy die meerderheid yerwerven, zal het van haar samenstelling afhangen, welke der drie groepen haar stempel zullen drukken op het Kabinet der naaste toekomst, en dan is het de nieuwe Regeering, en zy alleen, die voorstellen doet om aan den nationalen drang te voldoen. „Bij voorkeur in de richting van staats pensionneering”. Het hoofdbestuur der Liberale Unie heeft thans een brochure doen verschijnen, waarin zij dit standpunt toelicht. Dat is geen overbodig werk; het zal strekken om misverstand weg te nemen en onjuiste meeningen te wederleggen. Na een uiteenzetting van de tot dusver toegepaste stelsels van ouderdomsverzor ging en van de redenen waarom hetEngelsche boven de andere is te verkiezen, worden de cyfers onderbanden genomen. Op deze toch komt het in de eerste plaats aan. Moeten de uitgaven, waartoe de invoering van Staatspensionneering zou verplichten, zoodanig worden opgevoerd, dat zelfs een redelyke verhooging van belastingen, waarby noch de algemeene welvaart bedreigd, noch op degenen die met moeite door de wereld komen een te zware druk gelegd wordt, ze niet kan bekostigen, dan helpt geen redeneering, dan moeten wij buigen voor het onoverkomelijke. Volgens de auteurs der brochure, (voor zitter en secretaris van het Hoofdbestuur der Liberale Unie, de H.H. Borgesius en Roodhuyzen, teekenden de voorrede,) zal voor een pensioen van 3 gulden per week aan de 70-jarigen, die aan eigen inkomen niet meer hebben dan 5 gulden per week, jaarlijks 131/g millioen noodig zijn. En nu volgt de beantwoording van de vraag, langs welken weg de schr. zich voorstelt met dit bedrag het budget ver hoogd te kunnen krygen. In de eerste plaats zou het zijn te vinden uit het suc cessierecht en uit de vermogens- en de bedrijfsbelasting. Wat het eerste betreft kan, naar een matige berekening, ver meerdering van het pej-centage voor erfenissen in de zijlinie een hoogere op brengst van 5 millioen afwerpen. Ver hooging der progressie by vermogens- en bedrijfsbelasting zou, volgens becijfering van Mr. J. Belintante in het „Haagsch Weekblad", 14 millioen kunnen opbrengen,— maar al stelt men dit op de helft, dan reeds zou men de vereischte som al zeer naby komen. Ook het denkbeeld van een speciale pensioensbelasting wordt in dit geschrift ter sprake gebracht. „Niemand ziet natuurlijk gaarne een nieuw of verhoogd belasting biljet. Maar waar schier algemeen wordt toegegeven, dat voor de oudjes moet worden gezorgd, en dat dit veel geld moet kosten, daar zal men zich by dat meer betalen altijd gemakkelijker neerleggen, indien op het biljet wordt aangegeven, wat speciaal voor dat doel moet worden betaald." Het is hier de plaats om een opmerking te maken. In alle kringen, waar dit gewichtig onder werp wordt behandeld, wijst men terecht op het grievende, dal er in ligt, hoogbejaarde menschen, die hun leven lang gearbeid hebben om aan hun maatschappelijke ver plichtingen te voldoen en in hun onderhoud te voorzien, om hun kinderen met eere groot te bren’gen, hulpeloos te laten slaan, hen verder, nu hun krachten zijn uitgeput, hun arbeidsvermogen tot nul is terugge- brachl, aan armoede prijs te geven. Deze treurige gedachte ligt ook in de formuleering van de Liberale Unie, waar sprake is van menschen, wien het niet gelukt is, door eigen middelen voor zichzelf te zorgen. Dal onderstelt, dat er het noodige voor gedaan is, dat het niet-gelukken niet het gevolg is van niet beproeven. En nu weten wij maar al te goed, dat er niet weinig menschen zijn, op wie het laatste van toepassing is, die al zeer geringe diensten hebben bewezen, uit onwil, uil weerzin tegen geregelden arbeid, uit inge schapen en vloor gemis van opvoeding ont wikkelden af keer van een fatsoenlijk bestaan. Waar zouden de landloopers vandaan komen, en wie zouden voor een groot deel de ge vangenissen en rijkswerkinrichtingen vullen, als die soort van lieden er niet waren? Men behoeft niet met minachting op hen neer te zien, om toch tot de conclusie te komen, dat zij niet met den eerlijken, doch onfortuinlijken arbeider en met zyn op passende vrouw over één kam geschoren kunnen worden, in één adem te noemen zijn. Wanneer men nu het recht op verzorging, in den vorm van Staatspensioen, bij Imogen leeftyd die invaliditeit onderstelt of bij het vroeger intreden van deze, beschouwt in erkenning van de diensten, aan de maat schappij bewezen, en dat toch is het standpunt, waarop wij meenen dat de wet gever zich heeft te plaatsen, dan zullen w(j dit zeker niet van de hier bedoelde minderwaardigen kunnen zeggen. Zij hebben niets gegeven, misschien niets kunnen geven, en wat voor hen gedaan wordt, is bloot armenzorg. Het schijnt niet gewenscht, die beide begrippentegemoetkoming aan recht matige aanspraken en voldoening aan een eisch der menschenliefde, dooreen te halen. Het bekende woord: Armoede is geen schande, is niet in alle opzichten waar. De bejaarde hulpbehoevende, die een eervol verleden achter zich heeft, is niet gelijk te stellen met den man en de vrouw, die uit een maatschappelijk oogpunt beschouwd nooit iets anders zijn geweest dan lastposten. Ook dit maakt de oplossing moeielijk. Er moet een grens worden getrokken, maar waar? Welke gegevens komen in aan merking om ted bepalen, waar bij een te laag eigen inkomen de verkryging Staatspensioen gerechtvaardigd is? Men kan dit bezwaar van de baan schuiven door maar vast te stellen dat het aan alle zeventigjarigen, mannen en vrouwen, moet worden uitbetaald; wij betwijfelen, of het daarmede is opgeheven. Er zullen ook nog wel lang oudjes zijn, die van hetgeen zij dan krijgen zouden hetzelfde gebruik maken, als zij vroeger het langs allerlei minder aanbevelingswaardige wegen bijeen ge scharrelde aanwendden: tot doeleinden dié hun lichamelijk welzijn niet bevorderen. En zal alzoo ook nog steeds een ruime plaats opengehouden moetèn worden voor de eigenlijke armverzorging, die daarom voor de „werktragen” meer gepast is, wijl zij de gelegenheid open houdt om hen onder toe zicht te doen blijven. En zal de wetgever der naaste toekomst ons begiftigen met een regeling, zooals die waaraan ook wij, ondanks de bezwaren, de voorkeur geven, dan moet tevens de aandacht hierop gericht worden dat, door middelen van opvoeding en van tucht, de leniging der armoede gaandeweg plaats kam maken voor de toekenning van welverdienden steun. Aan het slot van de brochure, die ons thans bezighoudt, wordt in dcnzelfden zin iets gezegd, dat onie sympathie heeft. Erkenning van de volle waarde van den arbeid door den Staat wordt gevraagd, door middel van de staatspensionneering. Overzicht. Engeland’^ hoofdslad werd deze week bezocht door 30 vertegenwoordigers van het Berlijnsche gemeentebestuur 2 bur gemeesters en 28 raadsleden, evenals ver leden jaar een groote deputatie van den Londenschen gemeenteraad in Berlijn ont vangen werd. De Londenaren doen in open lijke hulde aan hun gasten niet onder voor de Duitschers. Een gansche reeks van feesten werd hun aangeboden. 'De Koning zelf ontving hen in het Uuckinghampaleis en gaf daar een diner in de Gildenhal. Ook op het kasteel Windsor, waarheen de gasten zich per auto’s begaven, werd de Berlijnen een schitterende ontvangst door den Koning bereid. In de toespraken laat men zijden duideljjk uitkomen dat van de z. „luchtschipsprookjes” door menschen niets geloofd wordt. Het is in Londen en in het noorden van Engeland buitengewoon warm. De thermometer steeg soms tot 130 F. Men heeft er sinds menschenheugenis nog nooit zoo’n aanhoudende warmte beleefd. Te Swalow, in Zuid-Lincolnshire, is eene boerderij vernield door een brand, ontstaan door de felle zonnestralen, welke door een als brandglas werkende glasruit heen op een hooistapel schenen. Te Thames Dillon heeft een zeeman zelf moord gepleegd in een vlaag van waanzin tengevolge van de hitte. De „Empire Day”, d.i. de nationale feest dag voor alle landen waar de Britsche vlag wappert, is weer op de gewone wyze ge vierd. De bladen staan er vol. van. De „Times” b.v. heeft een bijvoegsel van niet minder dan 50 bladz.yden, geheel gewijd aan de verheerlijking van het groote Brit sche Rijk. Volgens het model van de Britsche „Dread noughts” heeft ook Frankrijk groote oorlogsschepen gebouwd. Woensdag j.l. zou te Brest zulk een zeegevaarte van stapel loopen. Een groot aantal officieele personen en duizenden toeschouwers verbeiden met spanning het oogenblik dal de „Danton" zee zou kiezen. Onder het spelen van de „Maseillaise” wordt de laatste balk door gezaagd langzaam en statig glijdt de „Danton" van de helling af, totdat de steven het water raakt en blijf staan! Groote schrik wers. Ónmiddellyk tracht men het schip los te maken, doch tevergeefs, het gevaarte ligt onbeweeglijk. Teleurgesteld keeren hoogge- plaatslen en gewone toeschouwers huis waarts naar sommige bladen melden, onder het gezang van anti-militaristische liederen. De commissie tot onderzoek der Fransche Marine moet een geheimzinnige zaak betreffende omkoopingen ondekt hebben. Voor een groot industrieel werk werden ongeoorloofde middelen gebezigd om bestel lingen te krijgen. De Minister heeft een streng onderzoek bevolen. In Parijs wordt nu ook het proces behan deld legen hel knoeierij-agenlscha Co., bestaande uit 3 leden. Zij w< digd van op allerlei ongeoorloof en opschorting tairen dienst hoofdpersoon Marix kapitein en zegt zijn matig te hebben aaiy blijkt duidelijk dat L heeft gespeeld. In Frankry k is een buitengewone lïar<»kkaiiuselie missie aangekomen, welke door den Minister van Financiën is afgezonden met een opdracht aan de Fransche Regeering, De Sultan Moelei-Hafid heeft drie van zyn broers laten opsluiten, uit vrees dat zij hem zullen belagen. Er gaat eey gerucht dat Moelei-Chebir, de broeder van den Sultan, die plotseling deling, ieder tot f 10 boete, subsidiair tien dagen hechtenis; A. P. v. I., 50 jaar, zilver smid te Schoonhoven, wegens mishandeling, tot zes weken gevangenisstraf. Geëischt werd: 12 jaren gevangenisstraf tegen L. B., 50 j., wonende te Bergschen- hoek, beklaagd geweest van diefstal. Ter zake van diefstal van een horloge en een ring ten huize van zijn vader en len nadeele van de weduwe van zyn broeder, werd een gevangenisstraf van zes maanden geëischt tegen den 29-jarigen lossen werk man W. J. P. V. te Schoonhoven. Mr. G. C. A. Oskam, toegevoegd verdediger, refereerde zich aanhetoprdeel der rechtbank. Het O. M. bij de rechtbank te Alkmaar eischte Dinsdag een maand ge vangenisstraf tegen P., burgemeester en secretaris van Egmond aan Zee, beschul digd van valschheid in geschrifte, wegens het opmaken van een vijftal verschot-man- daten te zynen name tot een hooger bedrag dan door hem werkelyk was uitgegeven. De rechtbank te Arnhem heeft Dinsdag veroordeeld F. A. G. K-, pianostem mer te Brussel, wegens opzettelijke brand stichting in het hotel‘iBellevue” te Arnhem tot zes jaar, met imputatie. De eisch was twaalf jaar. uit Rabat verdwenen is, onder de stammen den Heiligen Oorlog predikt tegen Moelei- Halid. De stam der Zaer^.wille hem niet volgen en toen heeft hij zich onder de Zemmoeren begeven en de Beni-Mtir. lluitscliland. Over de gevangenne ming van een Duitscher in Marokko wordt uit Berlijn gemeld, dat daarby waarschijnlyk aldus de vork in den steel zit: Een Duit scher, Mosengeil gehfeeten, vertoefde met zijn bedienden bij een Moorschen stam, met welken hij handel dreef. Deze stam werd door een anderen vijandelyken stam omsingeld en het gevolg daarvan is dat Mosengeil niet terug kan naar de kust. Gevangen is hij dus eigenlyk niet, maar zijn toestand is toch lang niet prettig. De financiële commissie uit den Ryks- dag heeft de voorstellen van de Regeering finaal afgestemd. Nog blijft Vorst von Bülow hopen dat de Rijksdag zelf anders zal stemmen, doch daarop is weinig kans. Er heeft zich een sterke coalitie gevormd tusschen Centrum en conservatieven, die het geheel met de commissie eens is. Daartegen is het voor de Regeering moeilyk vol te houden. Men vreest voor ernstige gebeurtenissen in de Duitsche politiek! In het Grünewald te Berlijn is de nieuwe renbaan de grootste van Europa ge opend, in tegenwoordigheid van den Keizer en de Keizerlijke familie. De nieuwe baan maakt een grootschen indruk met de fraaie gebouwen van roode Hollandsche steen. De bouw heeft millioenen gekost, maar er is dan iels tot stand gebracht, dat men inder daad bijzonder fraai mag noemen. De ex-sultan van Turkse, Abdul-Hamid heeft een stuk geteekend waarbij hy zyn bij een Berlijnsche bank berustend vermo gen aan den Turkschen slaat schenkt. Daar de bank echter de zaak niet vertrouwt, zal ze een gemachtigde naar Saloniki zenden, die een gesprek met den ex-suljan zal eischen, zonder getuigen erby. Legt dan Abdul-Hamid dezelfde verklaring af, dan zal de bank het geld afgeven. Evenals in Engeland is ook in Amerika nu een wet ingediend tot besparing van daglicht. In Engeland wil men elk jaar in April de klok twee uur voorzetten en in October weer twee uur terug. In Amerika wil men- iets dergelyks. Aangezien men echter die plotselinge ver schuiving van twee uur wat ingrijpend acht, wil men de verandering langzaam doen plaats grijpi^i. In April zal iederen Zondag nacht het uur van 2 op 3 uur slechts 40 minuten lang zijn en in September datzelfde uur 80 minuten. ’t Is naluurlyk lanj wet aangenomen worJ. is er voor. De doop vim Prinse» Juliana. De opperceremoniemeester van II. M., A. J. C. baron van PallandtNeerynen bevond zich Dinsdag in de Willemskerk te ’s-Gravenhage tot het nemen van eenige voorbereidende maatregelen en beschikkin gen met het oog op de Zaterdag 5 Juni in dit bedehuis te houden doopplechtigheid. Z. K. H. de Prins heeft Woensdag-voor middag het inwendige van de Willemskerk in oogenschouw genomen in verband met hare inrichting ter gelegenheid van den aanstaanden heiligen doop zyner dochter Prinses Juliana. De plechtigheid zal nagenoeg met het zelfde ceremonieel en volgens hetzelfde programma plaats hebben als die in 1880. Het aanvangsuur is bepaald op half twee in den namiddag. Ter bijwoning van de plechtigheid worden in de Residentie de volgende builenland- sche Vorstelyke Personen, tevens verwanten dor Koninklijke Familie verwacht: De Groothertogin weduwe Marie Mecklenburg—Schwerin, moeder van Prins; de Vorstin-weduwe van Wied, ge boren Prinses Marie der Nederlanden, Prinses Tekla van Schwarzburg, Hertog Johan Albrecht van Mecklenburg, Hertog Adolf van Mecklenburg, de Prins en Prinses van Erbach en als vertegenwoordiger van de Groothertogin-weduwe van Baden, Z. Grootherlogelyke Hoogheid Prins Max van Baden, haar- neef. Alle deze Vorsten en Vorstinnen zullen legen 3 Juni te ’sGravenhage aankomen en vermoedelijk den 7en weer naar hun woon plaatsen terugkeeren. Alleen Hertog Johan' van Mecklenburg, Regent van Brunswyk komt reeds den 29en Mei in de Residentie te^Jpijwoning van het Congres van het Internationale Koloniale Instituut dat onder voorzittersschap van Z. K. H. Pfins Hendrik aldaar gehouden wordt en in welks doel en werkzaamheden de regent groot belang stelt. De Hertog komt met een gevolg, beslaande uil den grootmeester en hofmaarschalk Von Rantzau; den intendant en president van h**H Kabinet Schmid en zyn adjudant kapi tein baron Bernewitz. Een gedeelte van de vorstelijke familie leden logeert ten koninklijken paleize, de overigen ten paleize van H. M. de Koningin- moeder. hegrooting f 3 per hei plaats van tot v'oorzitt dijn, terwyl i de heer D. 1--- In eene vergadering van inge landen van den polder „Ruigeweide" werd vastgesteld de rekening over 1908 en de begroeting voor 1909, met een omslag van f 2,50 p’er hectare, tegen f 2 in het vorig jaar. Tot heemraad werd, in de plaats van wylen den heer A. de Wit, gekozen de heer A. Steenkamer. «Nieuw>Lekkerlnnd, 25 Mei. Zater dag j.l. hield de gemeenteraad alhier eene openbare vergadering, die door den voor zitter, den heer L. F. J. van Vliet, burge meester, geopend werd met de volgende toespraak: „Mijne Hoeren! De hoogst ge wichtige gebeurtenis, waarop onze hope by het scheiden in vorige vergadering was gericht, is, Gode zy dank, Jn vervulling- gekomen en zóó de band, die gedurende meer dan drie en een halve eeuw Neêrland' en Oranje bond, ook voor de toekomst in uitzicht. Moge het Vorslelyk gezegend wórden on landen, opgroeiend zorgen, in deugden besten van haar ook in de handhaving gekochte staatkundige vrijheid, de laatste door Louise de i liberteyt der com Daarna las de v voor, die hy, na i den raad had Koningin, H. Z. K. H. Prins vangen antwooi De notulen d< gelezen en Medegedeeld de goedkeuring huur van van de hoven waf het woning-c Behandeld gadering aangi P. van Vljet, om gunningsrecht. Na werd met algemeene bestaande vergunninj Vervolgens kwam in van de afdeelin^ eeniging tot bestrijding f 100 subsidie. Een voorstel van Burg, en Weth. om f 50 .te geven werd met 4- tegen 1 stem aangenomen. Besloten werd om de jaar wedde van den ambtenaar ter' secretarie met f 100 per jaar te verhoogen, ingaande 1 Juli a. s. Aan de orde kwam ten laatste de benoeming van een gemeente-ontvanger. Uit de 20 sollicitanten hadden Burg, en Weth. een aanbeveling aan den raad van twee personen overgelegd, n.l. de heeren J. de Jonge te Aalten en C. Voge- laar te Maasdam. Bij de eerste stemming verkreeg J. de Jonge 1 stem; S. Boorsma 2 stemmen en J.' Damsteegt 2 stemmen. Bij de tweede vrye stemming werd de heer J. Damsteegt alhier gekozen met 4 stemmen tegen 1 stem op den heer J. de Jonge uit Aalten. Van de vijf miliciens uit deze gemeente, die 19 Mei j.l. te Bergen op Zoom zyn inge deeld, zijn J. Verhaar en A. den Boef onge schikt verklaard voor den dienst en naar huis gezonden. Zij zullen zich nu nog aan eene keuring te 's-Gravenhage moeten onderwerpen. Door het bestuur van den polder „Nieuw-Lekkerland” is aan J. de Jong, die ruim 49 jaar de betrekking van watermo lenaar heeft vervuld, een phnsioen toegekend van f 100 's jaars. *Oii<l-Albliui, 27 Mei. Stén Ingelanden van den polder „?T_. Oud-Alblas” hebben met algeim tot heemraad van dien polder heer A. Boers, en gekozen i. voor den polder „Groote Nes Alblas” den heer L. Koi van den heer C. Jongent aanmerking wenschte te komen. Door Dijkgraaf en Hoogheem raden van het Hoogheemraadschap „De Krimpenerwaard" zal op Maandag 21 Juni a.s. ten negen ure v.m., aanvangende te Schoonhoven, worden gevoerd de St. Odol- phie-schouw over de Lek-, Merwede- en LJseldyken. In de Dinsdag j.l. gehouden zitting van de arr. rechtbank te Rotterdam werden o. a. veroordeeld: T. K. te Berg ambacht, wegens bedreiging van een veld wachter, tot een maand gevangenisstraf; A. V.24 jaar en L. A. V., 20 jaar, beiden landbouwer te Reeuwijk, wegens rnishan-

Schoonhovensche Courant | 1909 | | pagina 1