merrie. 1909. Zaterdag 26 Juni. N°. 3040. iteen Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Officieele KBimiSÊBViiiEBD. AARD UW! AGD: wd mak af- 3«- >OOfl, AANBESTEDING. BINNENLAND. BUITENLAND. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Intercom™. Tetefoon-nr. 20. p*n gefokt bij den EDER STUK. en het vervolgd. ili; A ui aan- n ge- heeft unlight ilijft het zoo wit de I bracht on in G. 2 in. SCÏÏOOBHOVEifSGHE COURAHT in Granen ifjes om n. n bij uw >r 5 om- Gemeente Schoonhoven. Jarig efkerk. •les: Kedichem, aan- visschery, 2 m. 3 dagen. 10 of 4 dagen. 5 of3 dagen. zyde redev van 22 Juni 1009. im, te Gorinchem of om geld spelen, ;rs zonder toepassing door 45 zorg onlwi ;erji van NOOTEN te rorden 1OO op helderwit jeleverd voor TS. Op fijn in luxe étui i, f 1,50 enz. loor de Ed. tan Thomas ■den geper- .s voldoende f 1,70 nor zien a./d. in tegenover a/d IJssei. te Onder- eigendom A. van ren, f20 en reisgeld lom A. W. de Jong, 1 j., merrie, eigen kerk, f 20; Olga, van Ijzeren, Arkel, 1 j., merrie, eigen- la, 1 j., merrie, Kedichem, f 25 1 hy den 18 •en, d. w. z. Was om ’t rs te hooren mogen pre- caturen, ling van W. van n Berouw en idaginorgen en 24 vs. 21. re en den ep die naar verderf fal hun beider op het terrein der splaats, de Rüks- irden, „hindernis- ital stakende t de courses te nissarissen het le rennen lageJ. Leei H. van istrceks elf u ng van men BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven zullen op Donderdag 1 Juli a.s., des middags ll/g uur, in het RAADHUIS in het openbaar aanbesteden a. het maken van een Straat in de School straat en Doeleplein; b. het herstellen van den Steiger by de Gasfabriek c. het maken van een Brugje over de Havenslool in de Schapenstraat. Bestek en teekeningen liggen ter Secretarie ter inzage. Burgemeester en Wethouders voornoeind, VAN SLOTEN. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. D. K., z. b. P. T., z. b. N. K. te G< O. R., z. b. H. de B. te G. A-, z. b. 7 dagen t Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maan len f 0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. •ouw betoo- a eendragt, overheid in end gedrag lij bevorens leeft; z. acte van ander nate- n de Groot ykheid be- DEN ClJL. •AlbliiMHcrdiim. 23 Juni. Het anderhalf- jarig kind van J. van Erk alhier viel van het hooge stek in de haven. Gelukkig werd het ongeval opgenierkt door den ouden koopman Klop, die zich te water begaf en het kind nog juist van een wissen dood wist te redden. •Alblasserwanrd en landen, 24 Juni. De han als boter is redelyk vit'" rde burgerij, enparty, die ware richting gevierd. Een bidstond ging Donderdag-avond vooraf, welke werd geleid door Ds. A. Voorhoeve uit Amsterdam. Nadat Woensdag-morgen door Ds. B. ten Kale uit Rotterdam een feestrede was gehouden, bracht, eveneens in de weezenkapel, Ds. J. Schrijver, predikant- directeur, verslag uit over het vereenigings- jaar, dat liep van 1 April 1908 tot einde Maart 1909. Op 31 Maart j.l. waren 503 kinderen te Neerbosch opgenomen. Dit jaar kwamen 80 kinderen te Neerbosch wonen, terwijl 54 de inrichting verlieten, onder wie 16 die eenig vak gingen uitoefenen of als dienst bode werden geplaatst, 30 die door familie tot zich werden genomen, 3 die werden weggezonden, 4 die aan familie werden weergegeven en 1 die wegliep. Zeven kin deren zijn dit jaar overleden. Te Neerbosch zyn kinderen uit schier alle provinciën: Gelderland 132, Noord- llolland 116, Zuid-Holland 111, Utrecht 57, Overysel 32, Friesland 27, Zeeland 14, Drente 6, Noord-Brabant 2, Limburg 2, Gröningen 0, België 4. Er zyn uit Amsterdam 65, Rotterdam 44, 1 ‘s-Gravenhage 24. Voor 323 kinderen is dit jaar opname gezbeht en zijn de onderhandelingen geopend. Onder de 80 in 1908/9 aangenomen kin deren zyn 41 voogdijkinderen en wel 30 ove|r wie de voogdij is aan de stichting en 11 die staan onder voogdij van diaconie». Het aantal jongens dat aan de inrichting vakonderwijs ontvangt is 124: opgeleid worden voor timmerman 14, schoenmaker 9. kleermaker 9, boekbinder 20, letterzetter 21, drukker 3, schilder 6, tuinman 10, boeren knecht 2, meubelmaker 10, smid 7, bakker 5, koperslager 5, administratie 1, boek handel 1 en expeditie 1. Buiten het aan de lagere school (202 leerlingen) verbonden personeel (behalve het hoofd, 5 onderwijzers), worden de directeur en de directrice door 45 mannen en vrouwen bijgestaan in de zorg voor de lichamelijke en geestelijke ontwikkeling der kinderen. D.t jaar kwam gereed een badhuis en den 18den September werd de eerste steen waaronder zeer fraaie exemplaren, werden ter keuring aangeboden. De jury, bestaande uit de heeren E. Over- bosch, Gouda; S. C. Gooszen, J. C. Rood- zant Kzn., beiden ’s-Gravenhage; J. Leeuwen burg, Zwijndrecht en J. H. van Zoelen, Ommeren, begon omstreeks elf uur haar taak met de keuring van merries met veulens. De volgende premiën werden toegekend: Grietje, merrie met veulen, eigendom A. Kooij Jr., Kedichem, f 30; Jansje, idem, eigendom Johan Kooii, Kedichem, f 30; Rosa, idem, eigendom J. Sterk, Nieuwland, 1' 40 en reisgeld naar de centrale keuring; De Vos, idem, eigendom A. K. Verhaar, Kedichem, f30; Marie, idem, eigendom T. van Someren Az., Asperen, aangenomen voor het stamboek; Vola, idem, eigendom A. Kooij, Kedichem, f40 en reisgeld; Corrie, idem, eigendom C. de Jong Tz., Arkel, f40 en reisgeld; Juliana, idem, eigendom Jac. van Bruchem, Oosterwijk, aangenomen voor stamboek. Afdeelinj Marie, t genome Afdet ade’ gezet, wilden retaris werd uwig uit de verbannen, izet „behou- kwam Ds. »aar berouw burengerucht, vr”’ jnen, idem, f 3 1. 1’. te Hardingsveld, f 2 of 2 dagen. K. v. d. W. te Gorinchem, idem, f 1 of 1 dag. G. J. W. te Ameide, idem, f 2 of 2 dagen. F. V. te Herwynen. idem, ééne boete d f 2 en ééne A f 1 of 2 m. 1 dag. J. V. en C. C. V. te Herwynen, dronken schap, ieder f 2 of 2 dagen. H. van 't H. te Gorinchem, idem, f 1 of 1 dag. J. v. d. M. te Herwynen, idem, f 2 of 2d. J. Q. C. te Arkel, T. K. te Hardingsveld en D. K., z. b. w.. idem, ieder f3 of 3 dagen. w., idem, f 5 of 3 dagen, ■orinchem, idem, f 2 of 2 dagen. -. w., idem, f 3 of 3 dagen. Arkel, idem, f 2 of 2 dagen. w., idem, 2 hechtenisstraflen van 7 dagen elk. C. J. S. te Gorinchem, idem, 7 dagen. Voor de verkiezing van de.Pro- vinciale Staten van Zuid-Holland in Rotter dam I, noodig geworden door het overlijden van Mr. 1’. D. Kleij, zyn de datums vast gesteld als volgt: Verkiezing (candidaatstelling) Vrydag 16 Juli; stemming Woensdag 28 Juliherstem ming, zoo noodig, Woensdag 4 Augustus. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer ƒ0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrijdags-namiddags 4 urm. Alle binnenlandsclie Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opge- I geven, worden slechts 2-rnaaI in rekening gebracht. gelegd voor een teekenschool. De nationale collecte, uilgeschreven om loopende schulden te kunnen betalen, cht dit jaar wat er nog aan de f 100.000 ontbrak. En hoewel het aantal kinderen in de laatste 6 jaren met 116 vermeerderde, is het goederen-magazijn Ibans voller dan toen de tegenwoordige directie haar taak aanvaardde. In 1908/9 werd o. m. uitgegeven aan ge neeskundige hulp en medicijnen f 1033, kleeding f 10.555, voeding f 32.669, ameu blement f 1962, verwarming en verlichting f 6694, onderwijs f 6257, salarissen f 10.460, rente en pensioenen f 10.051, onderhoud van gebouwen en terreinen f 14.976. De gezamenlijke uitgaven bedroegen f 100.239. En de ontvangsten f 100.768, waaronder aan rijkssubsidie voor de school f 3219, ver- pieeggelden f 36.709, gitten f 33.590 (waar onder aan opbrengst van de „Neerbosch- cenl” f 8761), nationale collecte f 10.884, legaten f 8322, drukkerij, binderij en boek handel f 8026. Hulde brengt de directeur aan de nagedachtenis van wijlen den heer P. J. Milborn (die. vele jaren aan het hoofd stond van de drukkery en den boekhandel aan de weesinrichting) en van wylen den heer E. J. Griffijn, die 28 jaar bestuurslid was. De vereeniging verloor zeven leden door overlijden, terwyl als leden werden ingeschreven de heeren I'. J. Bruut te Rietveld, Ds. I. G. Knottnerus te Apeldoorn en Ds. G. van Dis te Zaamslag. Uit het vierde jaarverslag van de commissie van beheer der stichting van den algein. Nederlandschen politiebond, o.a. ten doel hebbend het financiëel steunen van politiemannen, leden van- den hond, die door llingdurige of ernstige ziekte ondersteuning behoeven, blijkt, dat gedurende het dienstjaar 1908—1909 door of namens 14 leden de hulp van de stichting is ingeroepen. In twee gevallen moest steun worden geweigerd. Over hetzelfde tijdsverloop bedroegen de ont vangsten f 11.030,13>/a en de uitgaven f 1477,29. Met hetgeen in kas was bedroeg het batig saldo op I Mei 1909 f 28.812,65. De commissie van beheer bestaat uit de heeren B. Koker Jzn., Krimpen a/d IJsel, voorzitter; A. Snijders,hoofdagent van politie te Sliedrecht, secretaris; Th. H. Graus, inspecteur van politie eerste klasse te Maastricht en R. Bonder te Meppel en A. van Duist te de Bilt. Onder de 12 per sonen, welke gesteund werden, waren er 4 uit de provincie Groningen, I uit Friesland, 2 uit de provincie Utrecht en 1 uit Zuid- Holland. - Het gerechtshof te Amsterdam wees Woensdag arrest in de strafzaak tegen den Utrechtschen kassier H. J. van Eijk, door de Rechtbank in Utrecht veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaren, met aftrek van de preventieve hechtenis, wegens verduistering van effecten, zesmaal gepleegd en wegens het feit, dat hy als koopman en commissionnair in effecten, werkzaam te Utrecht en te Woerden, gedurende den tijd van 1 Jan. 1906 tot 18 Nov. 1908, den datum van zyn faillissement, niet geregeld heeft boek gehouden. De advocaat-generaal had een gevangenisstraf geëischt van twee jaar en 6 maanden. Onder aftrek van vier maanden van de preventieve hechtenis. Het Gerechtshof vernietigde het vonnis der Rechtbank, maar bouwde in het arrest opnieuw het bewys van beklaagde’s schuld op en veroordeelde hem lot twee jaren gevangenisstraf, zonder aftrek van preven tieve hechtenis. ing vier-jarige merries eigendom A. Kooy, K» en voor stamboek. ïeling drie-jarige merries; Betsy, eigendom C. de Jong Tz., Arkel, aangenomen voor stamboek en reisgeld; Eliza, eigendom A. Kooy Jr., Kedichem, alsvoren; Snit, eigendom alsvoren, aange nomen en reisgeld: Wilhelmina, eigendom A. W. de Jong, Meerkerk, idem; Labella, eigendom G. J. den Ilartog, Hoog-Blokland, alsvorenVos, eigendom J. de Kok, A,speren, alsvoren, en een drie-jarige merrie, eigen dom A. Kooij Jr. te Kedichem, aangenomen voor stamboek. Afdeeling 21/s-jarige merries: Mina, eigendom A. van Herwaarden Ez., Asperen, f 30. Afdeeling tweejarige merriën: Lux, eigendom A. Kooy Jr., Kedichem, f35 en reisgeld; Olga, eigendom W. van Ijzeren, Meerkerk, f35 en reisgeldJuliana, eigendom G. J. den Hartog, Hoog-Blokland, f 30; Geertje, eigendom Joh. Kooy, Kedichem f30. Afdeeling 1- en H/g-jarige paarden: Emma, l'/s-j. merrie, eigendom A. v Herwaarden Ezn., Asperen, f20enreisgel Jet, 1 j., merrie, eigendom A. W. de Joi Meerkerk, f 20; Emma I, 1 dom H. van Ijzeren, Meert.. 1 j., merrie, eigendom C. van 1 f 25 en reisgeld; Willy, 1 j., doin alsvoren f 20: Juliana eigendom W. de Stigler, I. en reisgeld. Afdeeling veulens: De Jonge Allright, hengst, eigendom A. Kooy Jr., Kedichem, f 40; De Jonge Vola, merrie, eigendom alsvoren, f 25; Aafje, merrie, eigendom Joh. Kooy, te Kedichem, f25. Uitgenomen een paar buien had het geheel plaats bü mooi weer. Een prachtig terrein om te« draven en te keuren was wel iets wat de eigenaars op hoogen prys stelden. Geen wonder dan ook dat deze keuring een menigte belangstellenden trok. *l*olMbroek, 23 Juli. Onder begunsti ging van mooi weer is Vrydag 18 dezer ook in deze gemeente de geboorte van Prinses Juliana feestelijk herdacht. ’s Morgens om negen uur waren de net gekleede kinderen van de drie scholen alhier, getooid met oranjesjerpen, strikken en vlaggetjes, in hun keurig versierde lokalen present. Na eerst wat gebruikt te hebben, begon omstreeks half elf de gemeenschappe lijke optocht. Op een dertigtal prachtig ver sierde brikken trok men, ondet begeleiding der vroolijke tonen van het Streefkerksche muziekgezelschap „Oefening kweekt kunst”, door de gemeenten Polsbroek en Vlist. Omstreeks half twee werd de optocht ont bonden en keerden de kleinen in de school lokalen terug, waar ze rijkelyk op allerlei versnaperingen werden onthaald. De kinde ren der openbare lagere school werden nog een tijd lang prettig bezig gehouden met een viertal spelen, n.l. voor de meisjes een hoe pel wedstryd en muiltjeloopen en voor de jongens een hinkkamp en zakloopen. Zestien heel aardige prijsjes waren hiervoor disponibel gesteld. Ook de ouderen vierden feest. Door een commissie uit ingezetenen van deze ge meente en Vlist was ter elfder ure nog een volksfeest georganiseerd. £n ook dit liep flink van stapel. Omstreeks vier uur werd op het Dorps plein met de volksspelen begonnen. Aan het turfrapen met hindernissen werd door 20 personen deelgenomen. De winners A. den Besten, J. de Pater Azn., D. van Dyk, C. Nieremeyer en B. van der Grift ont vingen elk een gulden. Aan het prijsknippen namen 28 meisyes deel. De gelukkigen waren A. van Dyk, J. Kastelijn, G. van Schaik, A. Baartman, C. Spinhoven, M. de Pater, N. Schouten en T. Huisman. Ieder had 50 cent. Voor het zakloopen waren 12 deelnemers. De prijzen van f 2, f 1,50, f 1 en f 0,50 werden gewonnen door M. Spruytenburg, B. Broere, D. van Dijk en P. van D(jk. Voor het ringr(jden per rywiel waren 39 deelnemers. Den eersten prys, f8, bekwam G. l ittenbogaart, den tweeden pr., f 6, VV. de Jong, den derden pr., f 4, B. van der Grift, den vierden pr., f 2, II. de Bruin en den vyfden pr., f 1, D. Spinhoven. Na met de muziek voorop een kleine wandeling door de gemeente gemaakt te hebben, trok men naar het gemeentehuis, waar door den heer burgemeester, eere-' voorzitter van het volksfeest, de nryzen werden uilgereikt. Nadat de muzikanten hier nog een paar nommers gespeeld hadden, was hun taak afgeloopen en konden zy heen gaan. De feestvierenden bleven evenwel nog langen tijd gezellig bijeen en zonder een enkele dissonnante behoorde ruim twaalf uur ook hier bet Julianafeest tot het verfeden. Vtjfheeren- landen, 24 Juni. De handel zoo in kaas als boter is redelyk vlug, prijzen onver anderd vast, Men besteedt thans in deze streken voor kaas f 25 iï f 29, zware partijen tot f 32, per 50 kilo; Goéboter f 0,75, wei- boter f 0,65 per half kilo. Van den hooioogst was weinig verwach ting, toch valt hy nog tegen: er worden ongekende prijzen voor hooi gegeven. Gieseiuiain, 24 Juni. Door een aantal kiezers van verschillende richting is be sloten als candidaat voor den gemeenteraad te stellen den heer A. van Noordenne. De muziekvereniging „Harmonie”, al hier heeft besloten deel te nemen aan het te Leerdam op 25 Augustus a. s. te houden concours. De collecte voor het fonds ter i moediging en ondersteuning van den wapenden dienst in de Nederlanden I. in deze gemeente 21,33 opgebracht. Kinderdijk, 23 Juni. De zestig-jarige Jan de Ruyter, werkzaam bij de firma L. Smit en Zonen alhier, viel van de stelling van een in aanbouw zijnd schip op de zoo genaamde sporen. Met zware inwendige kneuzingen werd de man opgenomen, waar na Dr. H. C. Knappert geneeskundige hulp verleende. Per brancard werd de onge lukkige huiswaarts gebracht. ••Meerkerk, 23 Juni. Tot eandidaton voor den gemeenteraad alhier zijn fcan anti-revolutionnaire zyde gesteld do aftre dende leden de heeren M. Boer en B. Kok en in de plaats van den heer J. Brakel, de heer G. Brakel. Van liberale zyde werden candidaat gesteld in de vacature J. Brakel, de heer Jac. Bikker Gysbz. en indevaci ontstaan wegens periodieke aftredii bovengenoemde leden de heeren Ijzeren en P. Kuypers. Dinsdag had alhier o; gemeente, de breede losp premiekeuring plaats. Een 80-tal paai Ovcr^lrht. lluitMclilMiiil. Behalve de nieuwe „Zeppelin's”, die in aanbouw zjjn, Iaat de Duitsche regeering nog twee luchtschepen bouwen. Het grootste van die twee wordt gebouwd door Professor Schfltte in Dantzig en zal het grootste tot nog toe bestaande schip worden. De „Zeppelin’s” houden 15000 kubieken Meter waterstofgas, deze zal 19000 kubieke Meter kunnen houden. De motoren worden 5 a 600 paardekracht sterk en men hoopt een snelheid van 50 a 60 K.M. per seconde te kunnen verkrijgen. Deze ballon wordt volgens het styve systeem gebouwd, de andere volgens het slappe. In den Ryksdag zyn, gelyk men weet, de belastingsvoorstellen aan de orde. Het be gint er nu te spannen. De conservatieven stellen zich scherp tegenover den Ryks- kanselier, zij willen van geen successie-be- iasting weten. Het is echter de Regeering gelukt voor een gewijzigd voorstel, waar door deze nieuwe belasting 60 millioen in plaats van 100 zal opbrengen, een bedui dende aan hang in den Ryksdag te krygen. Zelfs de socialisten zijn er niet tegen. Velen meenen dat BQlow het hiermee winnen zal. Dit zou zeker een kranig stukje zün, nadat, gelyk men zich herinneren zal, de Ryksdag- commissie de vorige voorstellen verworpen had. Daarenboven wilBülow nog een effecten belasting voorstellen. Ook in het Britsche Lagerhuis zün belangrijke financiëele debatten aan de orde van den dag. De ouderdomspensioenen en niet minder de vloot eischen enorme sommen geld. Daar moet in dien geldnood voorzien worden. De regeering stelt nu een grond belasting voor, waartegen een heftige oppo sitie van conservatieve zyde wordt gevoerd. Men wil door lange redevoeringen over voorgestelde amendementen eindeloos het debat rekken en toch zal de regeeringspartij, die in het parlement zeer sterk is, de be lasting aannemen, ondanks alle obstrucisme. Natuurlijk is er in het Lagerhuis ook een hartig woordje gesproken over de beschieting van het Engelsche schip door de Russische oorlogsschepen, waardoor een machinist ernstig; gewond werd. De regeering om inlichtingen gevraagd, kon nog niet veel inededeelen. De Engelsche consul in Hel singfors heeft de zaak in onderzoek, dat was alles wat de Minister zeide. Daarop werden de regeering nog eenige vragen gesteld: ten eerste of het waar was dat de gewonde machinist 20 pond van den Czaar heeft gekregen. Voorts of de regee ring zal bewerken dat de man schadeloos gesteld wordt; of zy er voor zal waken dat niet iets dergelyks gebeurt bij de komst van den Czaar in Engeland of het incident al dan niet in Ruslands territorale wateren plaats greep. De minister echter zeide dat hij tot zün spijt op al die vragen nog geen antwoord geven kon, omdat hij hel nog niet wist. De RuMNiHChe eerste Minister Stolypin is met eenig succes opgetreden tegen den „Bond van Echt Russische Mannen.” De Czaar heeft geweigerd een deputatie van den Bond te ontvangen, die het ontslag van het Ministerie kwam vragen. Dat gaf Stolypin moed, en hü wist door te dryven dat de Bond niet onieiëel mag deelnemen aan de jubileumsfeesten van Poltawa in begin Juli. Over de samenkomst van den Czaar en den Dnitschen Keizer wordt nog gemeld, dat Keizer Wilhelm in het openbaar (het was by de zeilwedstrijden te Kiel) gezegd heeft deze ontmoeting te beschouwen als een „belangrijken waarborg voor den wereld vrede”. Frankr(jk. Bij de groote rennen" te Auteuil is het een aanl stal- en baanknechts gelukt dt verhinderen. Toen de commissari toch nog eens wilden beproeven di te houden, hebben de stakers een vuur aan gelegd van de programma’s en moest men eindelük het teleurgestelde publiek de entrée s terugbetalen, wat een schade be rokkende van 14.00(1 francs. Thans zyn de stakers weer aan het werk, maar zy dreigen om op den dag van den „grand-prix” weer te staken, indien aan hun eischen niet wordt voldaan. In Npanje is een prinsesje geboren. Het Vorstenhuis heeft reeds twee manlyke 4- De 1 u i t.-kolonel J. H. N. Ber- nelot Moens, benoemd lot commandant van het 30e landweer-district, krijgt Gorinchem tot standplaats. De heer W. C. H. Gautitr, hoofd commies ter administratie van financiën in Nederl. West-Indiö, is benoemd tot ad- I, junct-controleur der belastingen. J- „De Tyd” verneemt, dal bij de regeering een verzoek is ingekomen van de „Sint-Radboudstichting”, om overeenkomstig arL 170 der Wet op het Hooger Onderwijs een bijzonderen leerstoel te mogen vestigen aan de Universiteit te Utrecht. 4- Uitslag van de Rykspremie- keuringen in het district Gouda op Woens dag 23 Juni j.l. „Sofie”, merrie met veulen, eigenares wed. Jb. van der Spek te Moerkapclle, f30. ^Vesta”, merrie met veulen, gefokt by den eigenaar Js H. van der Torrfen Kz. te Gopda, f 30. jCato", merrie met veulen, gefokt bij deó eigenaar J. C. Spruyt te Zevenhuizen, f 40 en reisgeld naar Rotterdam. ^Eva”, merrie met veulen, eigenaar J. H. van der Torren Kz. te Gouda, gefokt bij wed. J. A rissen te Eist, f 40 en reisgeld naar Rotterdam. „Emma”, merrie, eigenaar A. de Vrij, Moerkapclle, gefokt in Gelderland, opge nomen in het stamboek en reisgeld naar Rotterdam. Yvette", merrie, gefokt bij den eigenaar J. H. van der Torren Kz. le Gouda, opge nomen in het stamboek en reisgeld naar Rotterdam. „Zarin", merrie, gefokt bij de eigenares w d. Ph. van der Breggen te Waddings veen, opgenomen in het stamboek en reisgeld naar Botterdam. „Yolande”, merrje, gefokt by den eigenaar J. H. van der Torren Kz. le Gouda, opge nomen in het stamboek en reisgeld naar Rotterdam. „Young Lady", merrie, gefokt bij den eigenaar J. H. van der Torren Kz. te Gouda, opgenomen in het stamboek en reisgeld naar Rotterdam. „Mandane”, merrie, gefokt bü den eige naar J. C. van der Torren te Waddingsveen, opgenomen in het stamboek en reisgeld naar Rotterdam. „Czarina”, merrie, eigenaar R. Doornenbal te Waddingsveen, gefokt bij C. de Bree te Zeist bij Utrecht, opgenomen in het stam boek en reisgeld naar Rotterdam. Adona”, merrie, eigenaar’J. H. van der Torren Kz. te Gouda, gefokt bij H. A. Evers, Westervoorl, opgenomen in het stamboek en reisgeld naar Rotterdam. „Zwaan”, merrie, gefokt bij den eigenaar J. H. van der Torren Kz. te Gouda, f 30. „Kol”, merrie, gefokt bij den eigenaar P. Oud ijk le Moerkapclle, f35 en reisgeld naar Rotterdam. „AU", merrie, gefokt bij den eigenaar M. Hijkoop Jz. te Waddingsveen, f 35 en reis geld naar Rotterdam. „Zampa”, merrie, gefokt bij den eigenaar J, H. van der Torren Kz. te Gouda, f 35 en reisgeld naar Rotterdam. „Hera”, merrie, gefokt bij den eigenaar J. G. Spruyt te Zevenhuizen, f 25 en reis geld naar Rotterdam. „Adriana”, merrie, gefokt by den eigenaar J. H. van der Torren Kz. te Gouda, f 20. „Blondine”, merrie, gefokt by de eige nares wed. Ph. van der Breggen te Waddings veen, f 25 en reisgeld naar Rotterdam. „Ida’’, merrie, gefokt hij den eigenaar J. C. Sprnyt te Zevenhuizen, f 25. Woensdag is aan de Weesin- te Neerbosch het 46ste jaarfeest spruiten, zoodat de Koning en Koningin zeer verheugd zyn over de geboorte van een dochtertje. De Sultan van Marokko, Moelei-Halid, beleeft donkere dagen. Van alle kanten wordt hij bestookt. Het leger van den Rogi heeft z(jn leger verslagen, de Kaids zyn hem niet gunstig gezind en nu is er weer een broeder van hem, die met een legertje van 4000 man naar Fez optrekt. Het tydperk van rust is nog niet aange broken in Marokko. Moelei-Halid houdt zich thans ziek. De staatszaken staan op hel oogenblik stil om de volgende zonderlinge reden: Hafld heeft de rykszegels meegegeven aan zijn vertrouweling, die het leger in het gebied der Beni Mtir inspecteert. Dat heeft hij alleen maar gedaan, omdat hij wist dat zyn ministers het onaangenaam zouden vinden. Turk(|e« Er gaan in Constantinopel zonderlinge geruchten over oneenigheid tuaschen hel Comité van Eenheid en Vooruit gang en de militaire party. Men mompelt over^eheiine vergaderingen der Jong-Turken, waarin gewichtige besluiten genomen worden en vertelt zelfs dat het comité aanstuurt op een vrywilligen afstand van den troon door- den nieuwen Sultan, terwijl zy den energieken troonopvolger Joessoef Isseddin lot Sultan willen uitroepen. In New-York Ver. Ntnten) komen in den laatslen tijd meermalen geheimzinnige moorden voor. Pas is nu weer een ge schiedenis afgespeeld, heel veel gelijkend op misdaden uit den hiatsten tyd. In een hótelkamer vond men het lijk van een jong meisje in een koffer. Op die kamer hadden twee Chineezen gelogeerd. Het onderzoek, door de justitie ingesteld, bracht aan het licht dat werkelyk de Chineezen schuldig zijn aan de verschillende moorden van den laatsten lijd, geiykende op de moord op dit meisje, Elsie Siegel, gepleegd. Deze misdaad heeft de aandacht gevestigd op een ernstig zedenbederf dat te New-York woekert en aan welks gevaar zich veel blanke meisjes, aanvankelijk misschien met een loffelijke bedoeling, maar -later slechts onder het mum daarvan, blootstellen. De wet verbiedt de immigratie van Chineesche vrouwen in de Vereenigde Staten, zoodat er in Amerika alleen mannelijke Chineezen zyn, van wie het meerendeel behoort tot de onderste lagen der maatschappij. En nu is het een soort van mode ge worden, dat godsdienstig aangelegde meisjes en jonge vrouwen als zendelingen de Chineesche wijken binnengaan, om daar het evangelie onder de heidenen te brengen. Maar al te dikwyls komen daar heel andere verhoudingen uit voort, waarvan reeds tal- looze betreurenswaardige schandalen het gevolg zyn geweest. Elsie Siegel is het eerste slachtoffer, dat haar zoogenaamden zielenijver met den dood heeft moeten be- koopen.De Amerikaansche bladen drin gen er sterk op aan, dal de Zondagsscholen voor de Chineezen zullen worden opgeheven. Kantongerecht OOBIWC'HEM. Terechtzitting T. N. A. S. te Gorinchei op de openbare straat met teruggave aan zyne ouder van eenige straf. v. d. B. le Leerdam, jacht en visscherü, f 0,51) of tuchtschoolstraf op eene week voor elke boete. A. van W. en A. S. te Leerdam, idem, ieder 2 m. f 1 of 2 m. 1 d. A. de L. le Werkendam, idem, f 5of3d. T. D. en T. D. te Hardingsveld, woningwet, ieder f 5 of 3 dagen. L. J. G. te Gorinchem, arbeidswet, idem, f 5 of 3 dagen. F. A. V. te Ameide, jacht en één boete A f 10 en ééne A f 5 of 2 A. de K. te Ameide, idem, f 10 B. T. te Gorinchem, idem, ffo„._ 11. R. te Hoog-Blokland, idem, 2 m. f 3 of 2 m. 2 d. S. V. te Meerkerk, idem, één boete af 10 en ééne A f 5 of 2 m. 3 dagen. C. B. te Wöudrichem, idem, 2 m. f 2,50 of 2 m. 2 d. G. K. J. L., P. de M., G. J. K. en A. B., allen te Gorinchem, tusschen de maanden Mei en October loopen op eenig hooiland zonder daartoe gerechtigd te zün, ieder f 0,50 of 1 dag. A. v. d. A. te Vuren, S.J.v. V.,B.v.d.V., S. v. d. V., J. v. E., A. de H., W. M., R. v. d. B., J. H. de W. en H. J. v. H., allen te Gorinchem, burengerucht, vrijgesproken. F. V. te Herwynen, idem, f 3 of 2 dagen. 11. A. v. d. P. te Hardingsveld, Motor- en Rywielwet, f

Schoonhovensche Courant | 1909 | | pagina 1