I lIMOÜUDEÏfiBLEïIEn 1909. Woensdag 7 Juli. N°. 3043. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Offlcieelu Kennison». Verzekert GELD. ■enige Vulkachels, HIEUW! NIEUW! 4 f T. ONLOOCHENBAAR U tegen Brandschade mi P. ELSHOUT ONNOODIG Teekenen der tijden. FRAMBOZEN CITROEN W GRENADINE. Scent per pakje Waarschuwing. Letop!!!d;lBtó^ ontvangt. Deze is kenbaar aan den rooden band om elk pak en de handteekening van den Fabrikant A. N. VAN ZESSEN. Weiger 11e namaak. Ze is waardeloos en helpt niet. A. N. VAN ZESSEN, ONMISBAAR de PRESERVER voor ieder i er op gesteld is goede KAA8 te maken. ONDENKBAAR Wi|iiu plaatsgebrek te keep: BINNENLAND. Het Nederlandsche Roede Kruis. BUITENLAND. igen te Nieuwpoo TOOH. zal maa drai en overzyd ral liep S. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, U i t.o E v e r s. Intcrcomm. Telefoon-nr. 20. waj pnu mor •rledene OP cht te is c_ dit er kat H. VOOR LIMONADE EN ALS SAU* OVER PUDDINGEN -jen t_ i zijne Ie volks Gemeente Schoonhoven. m hy villen ..■Soil, SCBOONHOVEBSCHE COURANT. is het, dal alleen en uitsluitend de I» R EN K R V K R voorkomt bet RIJZEN, MHEIBEV, BLAI'W en ROL worden der kaas. voor het en met 31 eraar aan de Jouda S. van *eenig<Ie berichten, vuu.iige- ïi*. ":cht- er werd koeler thermometer wees 94 gr. F. in de i en Bronx zijn dagen 28 men- estorven; de jongste t rieten zyn nog niet Dinsdag weder gestorven. te Zevenhuizen (Z.-IL). Billyke premiën, solide uitbetaling. Niettemin, bouwt men maar voort. De noodlottige wedstryd, die dezelfde .volken, voor wier welzyn een dronk van de lek kerste champagne nog niet lekker genoeg is, tot uitputting van hun materiëele kracht zal brengen, houdt aan, neemt steeds ver schrikkelijker verhoudingen aan. Op dit oogenblik zijn Engeland en Duitschland het felst door de razerny aangetastthe fleet, die flotte, het gegil houdt geen oogenblik op. Hel Britsehe eilandenrijk acht zich niet veilig, als zyn scheepsmacht niet 10 procent sterker is dan die van de (wee sterkste maritieme mogendheden samen; dat is een vaststaande formule, onoinstoo- telyk als het theorema vtfn de quadraten op de zyden des reehthoekigen driehoeks, waar de aanmatiging van het surplus van 10 procent ten minste achterwege blijft. En Duitschland bouwt voort, volstrekt niet met vijandige bedoelingenalleen, het acht zich verplicht tegen een mogelyken overval de noodige maatregelen van voorzorg te nemen. Lord Roseberry erkende in een redevoering het onhoudbare van den toe stand, voorzag er de grootste gevaren van, meende dat men in ons werelddeel een terugkeer tot de barbaarschheid tegemoet ging en toch, ja, het kan niet anders, zei hy, wij moeten reuzenschepen bouwen zoolang wij nog één shilling in den zak hebben om ze te betalen en over één man kunnen beschikken om er op te varen. Wat vooral in Duitschland het ergste is, zy, die mee in die richting dryven, misschien wel bij feestelijke gelegenheden het hardst van „die flotte” brullen, stoppen hun porte feuille gauw weg als het op betalen aan komt. Daar is de arme Michel goed genoeg voor. Laat die nog maar wat toeleggenop zijn pijpje onwelriekende tabak, zijn slap koffle-aftreksel, op al hetgeen hij nu reeds veel duurder moet koopen vanwege het protectionistisch stelsel, in welks bezit zyn vaderland zich mag verheugen, zy, die aan dat stelsel hun vermogenstoeneming te danken hebben, bedanken er wel voor om van dat zuur verkregen bezit iets af te staan, al is bet ook voor „die flotte’'. De razerny bepaalt zich natuurlijk niet tot die twee. Ook Frankryk doet trouw mee, al zijn er op zijn marine-beleid leelijke vlekken zichtbaar geworden. Oostenrijk bouwt waterkolossen, die zyn „derde in den bond”, Italië, als een bedreiging beschouwt, weshalve het niets dringenders te doen heeft dan het voorbeeld te volgen. En zoo blyft men aan den gang met wassenden spoed en heftiger jagen. Wat zal hiervan het eind zijn? Niemand die ’t weet. Elke regeering be seft ten volle, dat met de tegenwoordige wapeningen een oorlog ondenkbaar is, een voudig wyl hy voor beide partyen, indiey Deze Couiant wordt des W'oensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven Prijs: voor Schoonhoven per drie maan len 0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. apotheker, Woerden. Drogist, Gouda. Drogist, Alfen. i, Drogist, Bodegraven. Beug Stolwijk. Vlist. Bergambacht. Opperduit ielen, Vreeswyk. Meerkerk. Leksmond. Ameide. Langerak. Goudriaan. Dttoland. Noordeloos. Brandwyk. is het bijna U te zeggen, dat ge maakt meer GELD voor uw kaas, indien ge by de bereiding gebruik maakt van de PRESERVER. Tnllooze getulgHChriften van tevredenheid. regen van en geluk- »issen, her- hoofd der m dag dat als zoo- Ja, nog eens, wat wil men meer? De vorsten, wier eerzucht en dorst naar heerschappij in vroegere eeuwen de oor logen uitlokten, waarin de arme onderdanen hun lichaam maar moesten beschikbaar stellen zonder te vragen waarom of waarover men ging vechten, diezelfde vorsten zyn thans de vredelievendheid zelve. Och, een enkele gelegenheid totgebiedsvenneerdering wordt nog weleens aangegrepen, zooalé in den laatsten tijd de gryze monarch van den Donaustaat zich veroorloofde, hy van wien men mocht aannemen dat hij waarlyk al genoeg te stellen heeft met het zonder ling mengelmoes van volken, onder zijn scepter vereenigd, maar die gevallen worden zoo zeldzaam, dat men ze tot de uitzonderingen mag rekenen. Er zijn, in het Oosten, dichtbij en verderop, nog wolken, die het helder doorschijnen van de vredeszon nu en dan afbreken, maar het uitspansel heeft vaak zwaarder last te torschen gehad zonder dat het dien deed neervallen. De weerkundige opmerking: in den zomer kan de lucht nogal wat ver dragen, - geldt ook hier. En zomer is het. Hoort maar de rede voeringen van leidende staatslieden, die den vrede verheerlijken, het behoud van den vrede aangeven als het doel hunner ijverigste bemoeiingen, en roemen op de vriendschappelijke betrekkingen met alle volken. Alliantie aan den eenenentente aan den anderen kant, beide, als alle goede dingen in drieën bestaande, zij doen het staatkundig evenwicht in Europa bewaard blyVen en zijn een misschien overbodige waarschuwing tegen opwellingen van be- denkelyken aard. De staatshoofden bezoeken elkander over en weer, wisselen omarmingen en warme vriendschapsbetuigingen onder niet minder warme toejuichingen van de gelukkigen, die het roerend tooueel mogen aanschouwen, en aan de schitterende feest maaltijden worden dronken gewjjd aan het welzyn der volken! M. Bogerd, M. J. de Haan, A. de Raad, E. Hii.gf.man H. A. denHj J. K. Boon, Een ware razerny heeft de volken van Europa bevangen. Als wy zeggen „volken", dan bedoelen wij daarmede de toonaangevende, de heer- schende; de natiën, die wat in de melk hebben te brokkelen, uit wier handelingen, of die van haar regeeringen, wat op hetzelfde neerkomt, de hedendaagsche geschieuenis wordt opgebouwd. Droomers hebben zich weleens een voorstelling gemaakt van een groote federatie van Europeesehe Staten, eik met behoud van zyn bijzondere instel lingen, toch strevende naar toenemende eenheid in wetgeving, naar uitwissching van économische grenzen, waardoor aller arbeid aan deze geheele groote gemeenschap zou ten goedt* komen en er nooit sprake zou kunnen zyn van eenig gewapend optreden tot beslechting van geschillen, ’t Is niet on denkbaar dat zooiets eenmaal werkelijkheid wordt, maar dan tocb eerst in een toe komst, die nog ver verwijderd schynt. Thans verder dan ooit. Want welke dol heid de groote volken bezielt en de kleine verontrust, niemand die er iets van begrypt. Er is een algemeene drang naar vrede. Congressen en conferentiën worden gehou den, waar in allerlei talen gesproken wordt van verbroedering, van aaneensluiting, van den triomf van het recht over de macht; op het gebied van elke wetenschap en van iedere kunst overschrijdt de geest van samenwerking en van onderlinge waardee- ring alle grenzen, zonder er op te letten welke het zijn; nu deze, dan gene gemeen schappelijke taal wordt samengesteld en gepropageerd om elkander maar goed te kunnen verstaan, en toch, toch put men wederzjjds zyn krachten uit aan wapentuig, verkeert men in koortsige spanning om met de grootste snelheid schepen te bouwen, die in grootte en in kostbaarheid alles over treffen wat de wereld ooit heeft gezien. Maar zyn er dan misschien vraagstukken aan de orde, van zoo overwegend belang voor het voortbestaan van eenige natie of waarin haar eer op zoodanige wy'ze is gemoeid, dat een andere oplossing dan die door de macht der wapenen niet is te verkrijgen? Is wellicht een strijd in aan tocht, die een nieuw tijdperk in de ge schiedenis van ons werelddeel moet inleiden, die een op dit oogenblik onbestaanbare machtsverhouding aanzienlijk zal moeten wyzigen? Is er een allesbeheerschende quaestie, die niet kan worden weggenomen dan met toepassing van het Bismarcksche recept: bloed en ijzer? Niets van dat alles. Het grootsche denk beeld van scheidsrechterlijke uitspraak in geschillen tusschen volken vindt steeds meer bijval, vindt immer wyder toepassing. Voorvallen, die vroeger minstens tot af breken van de diplomatieke betrekkingen geleid zouden hebben, worden zonder dat men lang aarzelt geschikt geacht voor het Haagsche Hof van Arbitrage. Wat wil men dan meer? Laat deze gedachte maar door werken, deze gewoonte zich vestigen, dan zyn wy niet ver meer af van de erkenning, dat onrecht geen recht wordt door machts- aanwending, - en van de toepassing van dat beginsel op alle storingen, die zich kunnen voordoen in het verkeer der volken, vooral wanneer zij elkander op het gebied van de koloniën ontmoeten. Beach ik baar voor soliede personen, ‘gen persoonlijke of zakelijke zekerheid, anaf 1OO,~ of hooger, in verband met et sluiten eener Levensverzekering. Br. fr., met postzegel voor antwoord, nder no. 45, Bureau van dit Blad. zy ook maar eenigszins tegen elkander zyn opgewassen, den ondergang zou beteekenen. Al die reuzenschepen, met hun duizend koppige bemanningen, zullen nooit in ge vecht komen. Men rekent den leeftijd van een oorlogsschip op vijftien twintig jaar. Binnen die tydsgrenzen is al dat grootsch materiaal waardeloos geworden en reeds door nieuw van nog hoogere geldswaarde vervangen, als ten minste de koortswoede dan niet sinds lang geleid heeft tot een crisis, waarvan geen mensch op heden aard en omvang zelfs zou kunnen aanduiden, laat staan bepalen. Of ook de kleine mogend heden van Eftropa de ziekte zullen krygen? Zeker zyn zy niet immuun; de besmetting kan haar niet onaangeroerd laten. De duidelijke aanwyzingen zyn reeds zichtbaar. Laten wy ons in acht nemen. Niet wat anderen doen, die zelf maar moeten weten of zy geen weerstand behooren te bieden tegen de werking van een noodlottig verschijn sel in den psychologisehen toestand der volken, maar wat wy naar de mate onzer eigen krachten vermogen te doen, zonder aan een denkbeeldig gevaar in de toekomst de zorg voor de wezenlijke behoeften van het tegenwoordige op te offeren. De ont wikkeling onzer weermiddelen moet niet worden als een ziekelyk uitwas, dat alle levenssappen tot zich baalt en zonder eenig nut de nationale kracht inslurpt; zij blyve een evenredig, een harmonisch deel van het volksleven. Het is voor ons geen schande als wy moeten zeggen, een aanval van de Engelsehe vloot op onze kusten niet te kunnen weerstaan, een forceering van onze grenzen door een leger als het Duitsche niet af te kunnen werenmaar het zou dwaas heid zyn ons zoo aan te stellen, als zouden wij op staanden voet gereed moeten zyn om beide tegelijk te doen. Wy hebben geen geld genoeg om veel kruit te koopen laten we evenwel het beetje dat wij hebben aangeschaft, droog houden, verder in kalm vertrouwen, bereid om persoonlijke offers te brengen voor de landsverdediging, de gebeurtenissen afwachten. Een klein volk heeft nog andere plichten te vervullen, dan naar alle kanten stekels te vertoonen, die niemand schrik aanjagen. Door zich van die plichten naar behooren te kwyten, bewflst het zijn onmisbaarheid, waarborgt het zyn eigen voortbestaan. Alleen de echte PRESERVER geeft V zekerheid dat gU maakt: le. Beter Kaas dan vroeger; 2e. Meer geld vooruwKaas. Prijs per pak f 0,80, ft pak f4,50. Verkrijgbaar voor Schoonhoven en Culemborg bij den Fabrikant Scheikundige en verder by; J. Zon, Af C. Koops, Drogi P. II. v. Keekum, C. J. Scheer, Drni A. R. v. d. B. Hofland, D. Casteleijn, A. van Limborg, G. van Dommel"::, F. v. d. Heijden, A. Rietveld, G. den Oudsten, R. Vermeulen, F. Terlouw, Mej. F. Trapman, J. de Kluijver, C. van Steenis, I G. van Zessen, T. Gonjongh, K. Loopik W. van Rees, L. de Haas, G. Vonk, P. C. Pessels J. ZoNNEVELD- G. A. V1 van 1 de rijk: Dr; J. C. aan die school. De Minister van Binnenland- sche Zaken; overwegende, dat de heer Dr. J. Th. de Visser de benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Harlingen niet heeft aangenomen en dat mitsdien in dat kies district eene verkiezing voor een lid van de Kamer moet plaats hebben; gelet op de artt. 130, 131, 133, 134 en 138 der Kieswet; heeft goedgevonden: te bepalen, dat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 13 Juli e. k., de stemming, zoo noodig, op Vrijdag 23 Juli e. k., en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 3 Augustus e. k. Bij beschikking van den Mi- nister van Binnenlandsche Zaken is, met ingang van 1 Juli 1009. de hoofdinspecteur van de Volksgezondheid voor Zuid-Holland en Zeeland, ter standplaats ’s-Gravenhage, tijdelyk belast met de waarneming der funptiën van hoofdinspecteur van de Volks gezondheid van Noord-Holland en Utrecht. Door den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland is be- is bet te maken KAAS ZONDER GEBREK ENf, indien mea geen gebruik maakt van de PRESERVER. Bleskensgraaf. Molenaarsgraaf. Oud-Alblas. .se, Giesen-Oudkerk. j—Piek, Hoornaar. G. A. Verduin, Nieuwland. G. van Meeteren, Leerbroek. Leerdam. Sliedrecht. Hei- en Boeicop. Streefkerk. Iartog, Schoonderwoerd. Jaarsveld. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer ƒ0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uitcllijk tot Dinsdags- en tot Vrijdags-namiddags 4 «ren. Alle binnenlandsche Adv.rtentiënvoor 3-maal plaatsing opge geven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. AFt'LS, grooln I.OKETKAST, prima zwaar ■uin en groen LINOLEUM (100 M.|, COPI- '."el T'GTI.TJL, een gr™, GAS. IBM Is (3 pitten en 0gaten), verschillende ILON- en KAMEHGASLAMPEN, Z1J- ?St.BUREAU. 8Un"n'",,i AHcs nog zoo goed als nieuw of zeer einig gebruikt. Te zien en te bevrag:,.. te m het POSTKANTOOR. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Juli: io. aan Dr. Abr. Bredius, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van het Koninklyk Kabinet van Schilderijente 's-Gravenhage, met danbetuiging voor de diensten door hem aan den lande bewezen 2o. Dr. Abr. Bredius benoemd tot adviseur by het Koninklijk Kabinet van Schilderijen 3o. benoemd tot directeur van het Konink lijk Kabinet van Schilderijen te 's-Graven- hage, Dr. W. Martin, thans onder-directeur van dat Kabinet. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Juli, Dr. Ch. H. Ali Cohen te Utrecht, met eervolle ontheffing van zyne functiën van hoofdinspectenr van de volksgezond heid en van lid van den Centraien Gezond heidsraad, benoemd: lo. tot directeur van het Centraal Laboratorium ten behoeve van het Staatstoezicht op de volksgezondheid, en 2o. tot buitengewoon lid van den Cen traien Gezondheidsraad. B ij Kon. besluit is aan P. Lycklama h Nyeholt, op zyn verzoek, met ingang* van 1 Augustus 1909, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als Commis saris der Koningin in de provincie Overijsel, met dankbetuiging voor de vele en gewich tige diensten, door hem aan den lande bewezen. Bij Kon. besluit is, met ingang van I September, benoemd tot leeraar aan de rijks-hoogere burgerschool te Gouda, W. Zuydam, thans tydelyk leeraar aan die school. Bij Kon. besluit is, tydvak van 1 September tot Augustus 1910, benoemd tot leei rijks-hoogere burgerschool te Gc Heyningen, lijdelijk leeraar aan die school. Bij Kon. besluit is, met ingang September, benoemd tot leeraar aan is-hoogere burgerschool te Gouda, Schoute, thans tijdelijk leeraar De BURGEMEESTER van Schoonhoven, willende medewerken om de verwezen lijking te bevorderen van het doorZ. K. 11. Prins Hendrik beoogde doel, namelijk: eene organisatie in het leven te roepen waar- dooi* het mogelijk zal zyn, ook in tijd van vrede, bij het voorkomen van rampen of epidemieën van algemeenen- of van plaatse- lyken aard, het Roode Kruis terstond handelend le kunnen doen optreden, zonder afbreuk te doen aan hetgeen door andere Vereenigingen, zooals het Groeue Kruis, reeds in die richting wordt gedaan doet een beroep op de ingezetenendie bereid zijn daaraan hun steun te verleenen, noodigt hen uit hem hiertoe vóór 15 Juli a. 8. een naamkaartje te willen toezenden houdende c. q. tevens mededee- ling van bereidverklaring om zoo mogelyk een Vrouwen-Comité in deze gemeente op <te richten. Schoonhoven, 5 Juli 1909. VAN SLOTEN. Een andere troep vrouwen belegerde in ’t zelfde oogenblik de woningen van Mr. Verwa en Minister Asquith, waar zij alle ruilen ingooiden. De dames hebben wel een zonderlinge strijdmethode! Nevens de Russische deputatie van Doeiiia- leden is nu ook een Turksche missie in Engeland aangekomen met een byiondere opdracht. Deze afgezanten van het jongste Euro- peesche parlement moeten n.l. aan het oudste parlement der wereld gaan voorstellen om een Internationaal Parlement in’t leven te roepen. Alle volksvertegenwoordigingen ter wereld zouden naar dit jmrleinenl vjjf leden ‘af vaardigen. Het doel zou zyn: werkzaam te wezen in het belang van vrede en huma niteit. De leden der Turksche Kamer gaan ook naar Frankryk. In de Frausche Kamer is men bezig met het marine-debat. Gelyk men weet is het met de Fransche marine treurig gesteld. Men vermoedt dat het er warm zal toegaan. Het is in den laatsten tijd in Frankrijk geen zeldzaamheid dat priesters er voor de rechtbank verschynen. Nu is weer de aartsbisschop van Auch met zeven priesters veroordeeld, omdat zy in een herderlyk mandement een afkeurend oordeel uit spraken tegen zekere schoolboekjes en de scholen waar zij ’gebruikt worden. De zeven priesters werden veroordeeld ieder tot 50 francs, de bisschop tot 400 francs boete. DnitMchland. Het schijnt dat de con servatieven en het „Centrum”, nu zij een maal de overwiiyung behaald hebben en Bülow’s aftreden vast staat, bij de verdere afwikkeling der financiëele hervormingen toegevendheid zullen betrachten. Met name zal er, naar men vermoedt, geen bezwaar tegen gemaakt worden, dat in de plaats van de belastingen, die de Bondsraad volstrekt onaannemelijk acht (effecten-belasting, uit voerrechten op kolen e. d.), nieuwe voor stellen gedaan zullen worden. De hitte in het oosten der Vereenig<Ie Staten v»as, volgens de jongste berichten, nog wei groot, maar toch minder o nd rage lijk wegens vermindering van hel vocht gehalte in de lucht en weder voorspeld. De Dinsdag te New-York schaduw aan. In Manhattan sinds het begin der warme schen door de hitte ge.* cyfers der andere disti bekend. Te Philadelphia zijn zes menschen door de hitte Overzicht. De Fngeluche Vereeniging „National Indian Association” geheeten, gaf verleden week in Londen een feest, waarbjj ook vele hooggeplaatste personen uit Britsch- Indië tegenwoordig waren. Aan het eind van dit feest is weder een politieke moord gepleegd, welke diepen indruk maakte. Alle dames en heeren waren in galakleeding vereenigd in de groote zaal waar 't feest gegeven werd, toen plotseling revolver schoten knalden en Sir William Huht Curzon Wyllie bloedend neerstortte. De eenige jonkman, die niet in gala gekleed was, stond bij den gedoode. Eenige heeren grepen hem aan, maar hij verweerde zich heftig en loste nog twee schoten, waarvan een den Iri- dischen dokter Carva Lalcaca doodëlijk trof. De jonge man was waarschyniyk het werktuig der ontevreden party in Indië, die steeds woeliger wordt en haast niet meer met vriendelijkheid en welwillendheid in toom te houden is. De vermoorde edel man was een trouw vriend en raadsman van Lord Morley, den man die alles doet wat mogelijk is om door gematigdheid de Indiërs te winnen. De Indische studenten in Londen hielden een groote betooging, om hun af schuw van de gepleegde misdaad te kennen te geven. Deze betooging werd met meer sympathie begroet dan die der Engelsche kiesrecht- dames. De „suffragettes” hebben hun der- tienden aanval op hel parlement gedaan en deze was heftiger dan een van de vorige. De politie was van te voren gewaarschuwd en was met een macht van circa 3900 man, de detectives niet meegerekend, voor het Lagerhuis presejnt Het terrein vóór het parlement werd ’vrygehouden, en een depu tatie der vrouwen werd toegelaten tot aan de deur. Mevrouw Pankhurst verzocht Minister Asquith te spreken. De commandeerende inspecteur antwoord de, dat dit niet kon, en dat hij een brief van den Minister voor de dames had. Hii reikte dien over en mevrouw Pankhurst las voor, dat de Minister wegens de redenen, reeds meermalen door hem ontwikkeld, tot zijn spyl de deputatie niet kon ontvangen. „Ik weiger den brief aan te nemen!” riep mevrouw Pankhurst en zij wierp brief en enveloppe op den grond, „iic sta op mijn rechten. De dames en ik hier zyn onder danen van den Koning en wij hebben het recht hier te komen en aan te dringen op verleening van wat ons toekomt." Zij weigerde heen te gaan en zou op de straatsteenen bljjven staan totdat zij toege laten werd. De inspecteur verzocht d®n „dames” toen tot driemaal toe heen te gaan, waarna de politie overging tot het wegjagen van de deputatie. De aanvoerster, Mevr. Pankhurst, gaf den inspecteur een paar klap pen in’tgezicht, oin hem te nopen haar gevan gen te nemen mei de 108 vrouwep en 14 man nen, die reeds gearresteerd waren. noemd tot lid van de Gezondheidscommissie, waarvan de zetel is gevestigd te Gorinchem, de heer J. van Embden, opzichter, bureel- ambtenaar van de Genie aldaar. Naar men verneemt zal het Kamerlid Dr. J. Th, de Visser zich metter woon te 's-Gravenhage vestigen. Op zijn landgoed „Vogelzang” te Veenklooster (Fr.) is Vrydag-iuorgen overledear de heer H. L. baron van Heemstra, '’ainerheer in buitengewonen dienst van I. M. de Koningin. De overledene maakte zich vooral ver- dienstelyk op cliristelyk-philantropisch gebied. —Hel hoofdbestuur van den „Volksbond tegen Drankmisbruik” heeft zich gewend tot den Minister van Waterstaat, met het verzoek de „algemeene voorwaarden voor de uitvoering en het onderhoud van werken onder het pgheer van het Departe ment van Waterstaat” in zoodanigen zin te willen wyzigen, dat niet alleen het gebruik, maar ook het aanwezig zyn van alcoholische dranken op het werk verboden is; behoudens bijzondere gevallen, ter beoordeeling van de directie. Voorts dat beschonken personen niet op het werk zullen worden geduld. In de Vrydag j,L gehouden'zit ting van de arr. rechtbank te Rotterdam werden o.a. de volgende zaken behandeld: Hy was zeeman geweest, koloniaal en had zoowat van alles bij de hand gehad. Vyf jaar was hu verpleegd geweest in Veen huizen; nadat zijn uitgaanskas verteerd was, trachtte hy in Utrecht opgezonden te worden. Dat lukte niet; hij wilde toen naar Rotterdam, maar bracht het niet verder dan Haastrecht. Hij kon toch niet meer loopen en vond nergens onderdak. Toen liep h|j maar ergens binnen, en nam een flesch weg; wal daar in was wist hij niet. Een knecht hield hem aan, aan wier verklaarde met opzet te hebben will stelen. De officier van justitie, Mr. Wolfsc requireerde een jaar gevangenisstraf. De 47-jarige zwervende koopvrouw M. D. zou in den nacht van 13—14 Mei te Gouda hebben weggenomen een tiental lepels en een even groot aantal vorken benevens een zeemlederen lap. Deze voorwerpen bevon den zich op een buitenplaatsje achter het buis van den melkslyter L. de Hey. De niet verschenen jonge dame wilde daar wat uitrusten van gehouden feestelijkheden, waardoor zy in minder gunstige moreele omstandigheden was geraakt. De officier wees er op dat de vrouw zeer slecht bekend staat en requireerde een jaar gevangenisstraf. Uitspraken Vrijdag 9 Juli. Het kantongerecht te Utrecht veroordeelde Vrijdag j.l. J. H. de B. te Willeskop, beklaagd ter zake van het in de provincie een stier ouder dan negen maanden rondvoeren zonder capuchon of ring door den neus, tot f i boete, subs. 1 dag hecht. -- Groot-Amuiers, 5 Juli. Tot predikant by de Ned. Herv. Gein, alhier is beroepen Ds. C. B. Holland te Den Ham. Krimpen a/d IJwel, 5 Juli. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier is benoemd mej. E. de Vries te Schiedam. 'Meerkerk* 5 Juli. In de Vrydag j.l. gehouden raadsvergadering werden benoemd tol leden van het stembureau voor de ver kiezing van één lid van dén gemeenteraad op 12 Juli a. s., de heeren R. van Zessen en M. A. vanBeekum; tot plaatsvervangers de heeren C. Verhoef en G. E. Kleyn. Hierna werd de gemeenterekening over- 1908 nagezien, voorloopig vastgesteld en 14 dagen ter visie gelegd. De ontvangsten bedroegen f 10486,255, uitgaven f 9188,82, batig slot f 697,435. Noordeloo», 5 Juli. Onder zeer veel binken van belangstelling, een felicilatiekaartjes, handdrukken wenschen van familie en keijni dacht de heer J. tan Steenis, 1 openbare lagere school alhier, dei hij vóór 25 jaren zijne betrekking i danig te dezer plaatse aanvaardde. Van verschillende woningen in het dorp ipperde dan ook de driekleur. In de achtig versierde schoollokalen begon ’s morgens de feestelijkheid. Door de school jeugd werden eenige toepasselijke liederen gezongen ter eere van den jubilaris, w««> na zy flink onthaald werd. Van verschillende zijden, zooAel van oud-leerlingen als van de zang>ereeniging werden den jubilaris als blijk-u van waar- deering verschillende prachtige cadeaux aangeboden, 's Avonds werd receptie (ge houden, waarvan velen gebruik maakten. Eene serenade werd gebracht door de mu- ziekvereeniging „Volharding” en de zang- vereeniging „Excelsior” wat niet weinig by- droeg tot verhoogiug der feestvreugde en een gezelligen avond schiep. „Hij leve lang” werd hem toegezongen en zeker wordt met dezen wensch door vele ingezetenen inge stemd. Dat het den heer Van Steenis nog vele jaren vergund moge zijn, z(jn krachten te leenen aan de school met zijn onderwys en zijn leerlingen te vormen tot nuttige leden der maatschappy Wil loskop. 5 Juli. De rekening dezer gemeente bedraagt in ontvangst f 4228,04, in uitgaaf f 3616,61, batig saldo f 611,421/2. Dinsdag gingen P. Snel met zyn vrouw per kar met hit uit de kerk naar huis. Ter hoogte van Van Beek stonden plotseling een paar landloopers uit het gras op, waardoor de hit een zijsprong maakte en met karen al van den dijk tuimelde. De vrouw was nog juist bijlyds van den wagen gesprongen, doch Snel kwam aan de overzyde van de slöot terecht. Het ongeval liep dus be- trekkelyk goed af. men weet Jges zal toeg in Franl Testers er Nu is weel iet zeven i een Lom»

Schoonhovensche Courant | 1909 | | pagina 1