1909. Woensdag 29 December. N°. 3093. Officiêele Kennisseniigeii. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Volkstelling. In Wijk bij Duurstede. BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. de opzi daagd ievei ng du 0 ichen in aan ver- r en te hij Ung >nd- •lyk de voornainei its van den d. V., „ik ben heb dat woord toen zou v. d. V. hem voor afzetter, schurk, tegenover het plicht trouw heel inyn ran 't vader- 5 Ja i ■Nieuwi Gemeente Schoonhoven. manier van een van 300.000 francs gesprek met een scheen e Toei aanci de v ing van t een v. d. V., „ik ben zou oud maar ik heb dat woord fielt nog likt, ik weet niet eens wat het bewijzen, dat rekening vi had. De het voni veroorde 5 niet en tgeinaakt op volk. I aanhoorend en i de die den „..Jerdom Dr. Gerrit mde een lange Dr. Van der Flier pre en sedert 1 Mei 1894 gezondheidstoestand SCHOONHOVEN» COURANT. Uitgave van S. 4 W. N. VAN NOOTEN Schoonhoven. lalercomm. Telefoon-nr. 30. art. 4 van het Koninklyk besluit lober 1909 (Staatsblad no. 340), ring van het bepaalde by de 3 en 19 der Boterwet, volgens skend gemaakt bij het Koninklijk 13 Augustus 1908 (Staatsblad van ;ië ‘beleid rzysneid." 3 hebben, van zijn eigen taak Door het overlyden van den heer Mr. N. de Ridder, afgevaardigde ter Staten-Generaal voor Wyk bij Duurstede, is daar een vaca ture ontstaan, die door de stemming, op 30 December a. s. bepaald, moet worden aan gevuld. Aangezien dat district vlak tegen het onze aan ligt, en ons blad er een groot aantal lezers telt, achten wy het gepast aan die stemming een kort woord te wijden. Wy doen dit, niet op Jrond van een vast vertrouwen op de zegepraal van den libe ralen candidaat. Daartoe zyn de omstan digheden, waarin het district verkeert, niet gunstig genoeg. Het is in zyn tegenwoordige grenzen een product vanode jongste Grondwetsherzie ning en de op haar gebaseerde kieswet. Bij de toenmalige verknipping van het land heeft een grootendeels Protestarttsche streek een Katholiek toevoegsel gekregen, met dat gevolg, dat het Dr. Schaepman tot Afge vaardigde koos. Toch bleek er wel iets te ontbreken aan de vastheid. In 1891, toen de keus stond tusschen het zittend lid, wiens buitengewone bekwaamheid zeker ook wel eenig gewicht in de schaal zal gelegd hebben, en den liberalen tegencandidaat, Jhr. Mr. De Beaufort, kwam de laatste zege vierend uit de stembus. Gedurende een zestal jaren werd Wyk bij Duurstede vertegenwoordigd door dezen gematigden liberaal. In 1897 kwam de kentering, gevolg van de coalitie; het dis trict viel de anti-revolutionaire party ten deel, en zoo is het gebleven tot nu toe. Thans is er wyziging gekomen in den toestand, een wyziging die wel van eeni- gen invloed kan zyn op den uitslag van den stryd. Als de sterkste der verbonden partyen, hebben de Katholieken den vacan- ten zetel voor zich opgeëischt, en aan dien eisch is gevolg gegeven door de aanvaar ding van de candidatuur van Jhr. Mr. J. B. C. C. de Wykerslooth de Weerdesteyn. Tegenover hem hebben onze‘geestverwanten Mr. H. C. DRESSELHÜIJS candidaat gesteld. Het staat er dus weer juist zoo voor als in 1891, alleen met dit onderscheid, dat nu wellicht coalitie-overwegingen den doorslag zullen geven. Worden deze op den voor grond gesteld, dan is ook Wijk bij Duur stede voor de toekomst aangewezen als Roomsch district. Evenwel, daar moet niet te vast op wor den gerekendzóó hopeloos is voor de voorstanders der gematigd vrijzinnige be ginselen de kans niet. De coalitie is niet meer het hechte fundament, waarop men gemeend heeft een politiek systeem van onafzienbaren duur te kunnen bouwener vertoonen zich scheuren, en wat er op staat dreigt te vallen. Nu van den gemeenschap- pelyken strijd het doel, de verovering van de volksschoolongeveer bereikt is, en van het verder samengaan geen meerdere vruchten zyn te wachten dan af en toe een voordeeltje voor het bijzonder onderwys, treden de verschillen duidelyker in het licht, en deze zijn meer diepgaand dan tot dusver erkend is. Op elk punt van het regeeringsbeleid bestrijden woordvoerders der gecoaliseerde partijen elkander. Afgescheiden van de persoonlijke hoe danigheden van den liberalen candidaat, waarover zoo aanstonds, is er een bij zondere reden, waarom wij zijn verkiezing als een belangrijke gebeurtenis zouden be schouwen. Wij zouden haar kunnen aan merken als een protest tegen de onvaste, van alle beginsel gespeende financiëele H., timmerlieden te de recht- ieder tot Listal in iven, van mer reld door van een glasruit iaar. vorderde be ier rechtbank, erzoek, terwijl de' tzig, advocaat te of wel ook een sprekers voerdt-n het museum be- tafel reikten partijen i de hand ter ver st onderzoek van de (een van de Iwee Kopenhagen, heeft ..AZ..A gebracht dat in die stukken bewijs te vinden is, dat Cook de bereikt heeft. dus Noordpool ontdekker Af! opcenten op msbelastingen Ier den hamer *n met de loting van sprak de hoop uit, dat de eindelijk eens een eind zullen maken, en requi- «bsidiair veertien dagen glaasjes cognac, erkennend, hooger beroep gekomen, meent feit niet strafbaar is. rde' zetkastelein l sur, die de teld, de vei en de zaak drijven; zei« uit misp’ STAT EN-G EN FRAAI. TWEEDE KAMER. Donderdag 23 Dec. zette de heer Mar chant zijn rede over de Oorlogsbegrooting voort. Hij bepleitte het goed recht van de vereeniging „Ons Belang”. Voorts stelde hy vast, dat wy van dezen Minister verhoo- ging van het contingent kregen zonder verkorten eersten oefentijd en afschaffing van de vierraaanders. Spreker wenselite bezuiniging, terwyl we in tijd van oorlog verstoken waren van genoeg geschut en van de munitie van het buitenland afhingen. En intusschen ging men voort millioenen te besteden aan de stelling van Amsterdam. Na een kort woord van den heer Dolk, kwam de heer Verhen aan het woord, die zich voor een groot deel by het gespro kene van den heer Marchant aansloot. Daarentegen deed de heer Lohman uit komen, dat de Minister de tucht moest handhaven. Het ware dus wenschelyk, dat politiek van deze Regeering. Eigenlijk is het geen politiek, 't is een zoeken in den blinde. Tegenover de dringend noodzake- lyke hervorming van het belastingstelsel, in de richting van betere verdeeling der directe lasten naar draagkracht, weet zy op dit oogenblik niets beters te plaatsen dan een in voorbereiding, zynde herziening van het tarief van invoerrechten met be langrijke verhooging, waardoor wederom zy, die er het minst tegen bestand zyn, het kind van de rekening worden en inzonderheid zoowel de handeldrijvende middenstand als de landbouw zwaar ge drukt zullen worden. Het is daartegen, dat in verzet wordt gekomen door het stellen van een beslist anti- protectionistische candidatuur. Onze vrien den in het district Wyk bij Duurstede hebben daarmee een kloeke daad verricht. Ook is hun keus een zeer gelukkige geweest. Mr. DRESSELHÜIJS is door velerlei rela tion in het district van zyn inwoning zeer goed bekend, en zal dus ook voor speciale, met de algemeene niet strydige belangen, met zaakkennis optreden. Hij is een man in de kracht van zyn leven, nog geen veertig jaar, en heeft reeds een hoogst eervolle loopbaan achter zich. In 1893 op proef schrift gepromoveerd, gedurende ongeveer 10 jaar daarna werkzaam in de practyk (deelgenoot in het kantoor van Mr. P. Rink te Tiel), werd hy in 1903 benoemd tot rechter in de Tielsche Rechtbank. Daar ter stede heeft Mr. DRESSELHÜIJS in het openbaar leven een werkzaam aandeel genomen. Secretaris van, de Kamer van Koophandel, voorzitter van de Departemen ten van Nijverheid en van 't Nut, lid van het Burgerlijk Armbestuur en van den Gemeenteraad, men ziet het, van zyn kennis, zyn werkkracht, zyn toewyding is wél party getrokken. Ook de Regeering heeft gemeend dit te moeten doen. Toen in het eind van 1906 Mr. J. Simon van der Aa hoogleeraar werd, plaatste zij den Tielschen rechter aan het hoofd van de derde afdeeling van het Departement van Justitie, waar hem de zorg is opge dragen voor hetgeen als het onderwerp van zyn speciale Studie is te beschouwen, het gevangeniswezen en de Ryks-opvoeding. Aan de groote hervormingen, ook hier te lande op dit gebied in den laatsten tijd in practyk gebracht, nam Mr. DRESSEL HÜIJS een ijverig aandeelmenige verbete ring was aan zijn initiatief te danken. In 1908 viel hem de onderscheiding met de ridderorde van den Ned. Leeuw ten deel onlangs ontving hy de benoeming tot Direc- tenr-Generaal van het Gevangenis-, Ryks- tucht en Opvoedingswezen. Het komt ons voor, dat het een verdien stelijke daad zou zyn, als de kiezers van Wyk bij Duurstede een zoo hoogstaand man het mandaat van afgevaardigde toereikten. Ongetwijfeld zou hy een sieraad van de Tweede Kamer zyn. Welnu, wy verwachten van hen een kloeke inspanning. En het is niet door onze naaste geestverwanten alleen, dat zal worden ingezien van hoeveel belang het is al het mogelyke te doen om het wel slagen te bevorderen van de candidatuur van Mr. H. C. DRESSELHÜIJS. bij de be teken was, een predikant •r het district Nickerie aanstellen niettegen- °.n den gouverneur en nadat hij de overtuiging gekregen had, dat deze Minister het oorspronkelijke artikel-, niet wilde herstellen, stelde hij een amen dement voor om de betrokken afdeeling met f 2000 te verhoogen. Bij de stemming over dit amendement werden 17 er tegen en 15 er voor ujlge- bracht, zoodat bleek dat het quotum niet aanwezig was. Daarom werd de vergadering tot Dinsdag 28 Dec. verdaagd. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven brengen ter algemeene kennis: dat een aanvang is gemaakt met het rondbrengen der kaarten ten behoeve der a. s. Volkstelling; dat op alle hoofden van gezinnen en alleen wonende personen, op straffe by nalatigheid, de plicht rust tot behoorlijke invulling der kaarten; dat speciaal moet worden gelet op de invulling van de beroepen en de gods dienstige gezindte, waarby wordt opge merkt, dat de leden der Gereformeerde Kerken A en B alléén moeten invullen als behoorende tot de Gereformeerde Kerken (zonder toevoeging van A of B) dat eventueel te kort komende kaarten of kaarten voor logeergasten zijn, lc ver* krijgen by den betrokken teller; dat 3 Januari zal worden aangevangen met het ophalen der kaarten, zoodat wordt verzocht uie gereed te liggen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN SLOTEN. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. i van den eed neem ik rer mij zei ven en verbintenis aan, mijn mijn krachten, leven te wijden aan den dienst va., land." (Luide en langdurige toejuichingen; heel de vergadering klapt rechtstaande in de handen.) „De vorst moet met volstrekte loyauteit boven de partyen staan, hy moet waken het behoud der levenskrachten van het Hij moet, steeds de stem des lands trend en aan het lot der nederigen denkend, de dienaar van het recht en de steun van den mdatschappelijken vrede z(jn. (Toej.) „Dat God my helpe in de vervulling dezer zending!” In en buiten de Kamer werd het Konings paar luide en hartelijk toegejuicht. Men verhaalt dat zelfs de socialist Vandervelde mede instemde in de toejuichingen. De moord op den llii.ssiHClieii kolonel Karpof, chef der geheime politie te St.-Pe- tersburg, is nog vol duistere punten. Gelijk men weet -werd Karpof gedood door een bom, ten huize van een anarchist. Hoe hij daar kwam, en waarom hij reeds meermalen daar was geweest, zonder den anarchist te arresteeren, moet nog opgehelderd worden, 't Meest voor de hand ligt het vermoeden dat de bom bij ongeluk afgegaan is. De bedoelde anarchist is niet gewond. Al zyn papieren werden gevonden, doch hij weigert ook maar de minste inlichting te geven. In Petersburg heeft deze moord groote sensatie gewekt, juist omdat de üzaar van plan was de begrafenis van grootvorst Michael te komen bijwonep. Een Franselie dame uit Parys is in den trein op zeer behendige -- aantal paarlen ter waarde beroofd. Zij kwam in medereizigster, die doof scheen en daarom dicht bij haar kwam fitten. Toen de dame uitstapte miste zij haar paarlen. By haar aangifte zeide de commissaris direct: „O dat is natuurlijk Ceciel-met-het-kraagje, ik ken haar manier!” En werkelyk bij de gehouden huiszoeking, kwamen de paarlen voor den dag en werd de „doove" juffrouw ingerekend. Men gelooft nu tevens een draad in han den te hebben tot ontdekking der vele spoorwegmoorden van den laatsten tyd, o. a. op mevr. Gonin, wier zoons 25.000 tr. uitge loofd hebben voor inlichtingen die den moordenaar aanwijz«n. Denemarken. Hel stukken van Dr. Cook Noordpool-ontdekkers) te aan 't licht gebracht geen Noordpool Cook is bekende over het zelf erg driftig t schelden van lijk, hoe de Twee getuige de baas hevif Gerequiree. genisstraf. Met een stuk van een tafeltje had de 31-jarige boomkweeker N. U., uit Boskoop, niet verschenen op 20 Sept, te Waddings- veen twee glasruiten stukgeslagen van de woning van zijn zwager. Oorzaak de vrouw. Voor de politie had de man een volledige bekentenis afgelegd. Eisch: f 10 boete, subsidiair veertien dagen hechtenis. Het zoontje van Boer had het huis be smeerd van den 60-jarigen landbouwer J. v. 4. V. te Gouda, v. d. V. had Boertje by den arm genomen en door elkaar geschud. Een half uur later kwam vader Boer. „v.d. V.,” zei Boer Sr., „heb je mijn zoon geslagen?” „Nee Boer," zei v. d. V., „maar ga van mijn erf af” Boer ging hebben uitg fielt, enz. „Meneer," zei als ik ben, 1 nooit gebrui beteekent.” Bij wyze van tache-de-beauté had v. d. V. papa Boer nog een pruim op het gezicht geplant. De officier gr__.’ beide mannen nu aan deze kwestie reerde f 10 boete subsiü. hechtenis. Voor de groene taf. malkander plechtiglijk zoeqing. Ter zake eener drank’ de kantonrechter te G01 21 Juli j.l. den kastelein H. M. F. M., aldaar, boete, subsidiair ling is geweigerd op grond dat getroffene van de gevolgen van dat ongeval was hersteld. Het gerechtshof te 's Graven- hage heeft Donderdag behandeld de zaak van W. K. en J. A. d. H., timmerlii Gouda, beiden gedetineerd, door d< bank te Rotterdam veroordeeld vijf jaar gevangenisstraf wegens diefst Juni j.l. des nachts: lo. te Bodegrar" sigaren, door middel van verbreking eer glasruit en 2o. te Zwammerdam, van geld en postzegels uit een kantoor, en wel door middel van het uitsnijden van een glast...- en verbreking van een lessenaar. Het openbaar ministerie voru«.u» vestiging van het vonnis der rechtbank, subsidiair een nieuw onder verdediger, Mr. L. Dantzi Rotterdam vrijspraak vroeg nieuw onderzoek. In de Dinsdag j.l. gehouden zitting van de arr. rechtbank te Rotterdam werden o.a. de volgende zaken behandeld: Op den 27sten Sept. j.l. was de 41-jarige klinker A. de J., uit Krimpen a/d Lek, te Lekkerkerk boven in den watertoren werkzaam, toen ongeveer tien uur in den morgen de opzichter F. Jacquemyns boven kwam en aanmerking maakte op het werk, dat hem zoo slecht beviel, dat hij De J. en eenige anderen direct ontsloeg. Woorden waren er toen gevallen, de opzichter zou den klinker hebben uitge daagd beneden te gaan vechten, en toen de eerste op de ladder stond om naar be neden te gaan en er geroepen werd„denk er om, hij grypt zyn mes,” had de beklaagde hem eenige stevige slagen tegen het hoofd gegeven. Gelukkig werd de wankelende ladder intijds gegrepen en weer rechtgezet. Behalve dit alles zeide De J. bovendien, dat de opzichter onder den invloed van sterken drank verkeerde. Jacquemyns was het met deze uiteenzet ting geenszins eens. Hij had den werkman niet uitgescholden, niet uitgedaagd, on was ook niet dronken geweest. Een mes had hij niet bij zich. Toen hij kwam, was er zoo goed als niets uitgevoerd. Dé slagen kwamen leelijk aan en hadden eemniet onbelangrijke, bloeding veroorzaakt. De architect G. Visser en de directeur K. Boers verklaarden, dat de opzichter niet dronken was. Was hij van de ladder ge vallen, dan was hij tenminste ongeveer vijf meter naar beneden getuimeld: voorvallen van die ladder üelf bestond niet veel kans. Verder bleek, dat Jaquemyns nog al gauw driftig wordt, maar toen de beklaagde spijt h:t voorgevallene en toegaf, lig t<- zijn geworden door het den opzichter, werd hqjtduide- zaak zich heeft toegedragen, jen A décharge bevestigden, dat ng te keer was gegaan. serd werd zes weken gevan- Capelle a/d IJsel, 23 Dec. Donder dag werd met het meest gunstige gevolg van de scheepsbouwwerf no. 2 der firma A. Vuyk en Zonen alhier te water gelaten het voor rekening der Stoomvaart-maat- schappy „Hillegersberg” gebouwde schroef- stoomschip „Boomberg". De hoofdafmetin gen van gezegd schip zyn: lengte tusschen de loodlynen 270’, uiterste breedte 39' en de holte 18'9.”, De te plaatsen machine zal zyn triple compound met cilinders 20" x 33" 54 en slag 36" met 2 ketels 13'0" X 10’3" op een druk van 160 pond en zullen geleverd en geplaatst worden door den heer George T. Grey, Holborn Engineering works te South Shields. Deze boot is gebouwd onder toezicht van Lloyd’s Register voor hare klasse 100 A 1 en is van het lusch deck type met forecastle, brug en poop en schier in elk opzicht gelyk aan het voor dezelfde rederij in 1906 gebouwd en geleverd stoomschip „Trompenberg". Met den bouw van een boot van ieta geringer afmetingen voor een firma te Kopenhagen is mede op deze werf een begin gemaakt. **I<ekkerkerk, 29 Dec. Teneinde het overtollige water uit den polder weg te malen, moest het stoomgemaal van den polder alhier in het afgeloopen jaar circa 2200 uren in werking worden gesteld. Over een tydvak van twaalf jaren bedraagt het gemiddelde aantal uren stoomens onge veer 1450. Het hoogste wat in die jaren werd bereikt was ruim 2000 in 1903; en het laagste 1170 in 1904. Bij voorkeur wordt des Zondags niet ge maaid, althans niet meer dan hoog nood- zakelyk is, en er zijn jaren voorbijgegaan dat dit in het geheel niet voorkwam. Dit jaar evenwel gebeurde het niet minder dan elf maal dat er Zondags moest worden gestoomd. Dit mag tevens zeker wel als bewys gelden voor de buitengewone regenachtige weersgesteldheid van dezen zomer. Oudewater, 27 Dec. Ds. A. van Dijk, predikant by de Geref. Gem. alhier, heeft een beruep ontvangen naar De Krinj. ♦Stolwijk, 27 Dec. De avond van den eersten Kerstdag is voor de leerlingen der Ned. Herv. Zondagsschool weer een rechte feestavorid geweest. Onder leiding van Dr L. A. vap Langeraad, predikant te Lekker kerk, hebben ze hun kerstfeest gevierd op een wyze, zooals dat reeds verscheidene jaren geschied is. De kerstboom prijkte weer in al z'n pracht en alle kinderen ge noten ten volle van dien heerlyken aanblifc. Het feest werd geopend met het zingen door alle aanwezigen van Gezang 230 1 3 en 6. Daarna vertelde Dr. Van Langeraad een mooi kerstverhaal, en vervolgens wer den door de leerlingen verschillende Kerst liederen gezongen. Telkens, nadat een paar liederen waren gezongen, onthaalden eenige jonge dames de kleinen op tal van versna peringen, terwyl in den verderen loop van het feest de vreugde haar toppunt bereikte toen ieder kind bovendien verblijd werd met een keurig geschenk. Daarna werd aan vyfhen kinderen, die de school ver lieten, met een toespraak van Dr. Van Lan geraad een kerkboekje, bevattende de Psal men, Gezangen en Vervolgbundel, uitge reikt. En nadat de kinderen nog een paar versjes gezongen hadden, nam Dr. Van Langeraad het woord, om in een bezielende improvisatie allen, die in meerdere of min dere mate tot deze feestviering hadden mee gewerkt, in de eerste plaats de dames» onderwijzeressen en haar bestuur, hartelyk te danken voor hun werk. Ook werd een woord van warme dank gebracht aan de ouders en verdere aanwezigen, in het bij zonder aan den Burgemeester en diens echtgenoote, die door hunne tegenwoordig heid de ondubbelzinnigste blyken gaven van hunne volle sympathie met de beginselen dezer Zondagsschool. De feestviering ein digde met het zingen door alle aanwezigen van Ps. 72 11. Zeer voldaan keerden alls huiswaarts. al^Ppred^ikant^docl^h^^leed^hofpredi^er tot aan zfin dood, hoewel zyn gezondheids toestand hem niet toeliet dat ambt in den laatsten tijd te vervullen, tengevolge waar van dit dan ook werd waargenomen door Dr. J. H. Gerritsen. Dr. Van der Flier, die het huwelyk inze gende van H. M. de Koningin, was voor zitter of bestuurslid van de Godsdienstige en Christelijke instellingen, onder anderen ook van de Commissie voordeProtestantsche Kerken in IndiC. Zijne groote verdiensten werden erkend door zyne benoeming tot Ridder van den Nederlandschen Leeuw, Commandeur der Huisorde van Oranje en Ridder der Orde van de Wendische kroon van Mecklenburg. Men schrijft uit Hellevoetsluis d.d. 19 December aan de „Kerkelyke Cou rant": Hedenmorgen werd hier Ds. G. Tim mer, van de Lier, bevestigd door zijn vriend Ds. A. J. Bosman, van 's-Gravendeel. De bevestiger, die tot tekst had Efez. 6 11a, wees er op, hoe natuurlijk ieder, maar zeker de Evangeliedienaar de geheele wapenrus ting Gods noodig heeft. Nadat vervolgens de nieuwe predikant de formuliervragen met een krachtig „Ja, ik van ganscher harte' Leantwoord had, richtte Ds. Bosman zich met een opwekkende toespraak tot Ds. Tim mer en de Gemeente en verzocht deze staande te zingen Ps. 134 3. Des middags deed Ds. Timmer intrée, uitgaande van Efez. 6 19. Het was een kloek geloofsgetuigenis, waarby Z.W.Eerw. opmerkte, dat hij vooral de voorbede der Gemeente noodig had, terwijl hij 't Evangelie van Christus met beslistheid zou verkondi gen. Hierbij sprak Ds. Timmer tot den levestiger, den consulent, de kerkelyke col leges, en vond gelegenheid om verschillende christelijke werkzaamheden te gedenken. Aan 't einde sprak Ds. D. E. W. van Weel, van Nieiy^Helvoet, consulent, enkele woorden tot de Gemeente en verzocht haar ’t hart uit te storten in de bede en belofte van Gez. 99 4/ Zeer onder den indruk verliet de groote menigte het kerkgebouw. Bedankt voor het bero'ep naar de Geref. Gem. te Hendrik-Ido-Ambacht door Ds. W. Veder te Breukelen. een wetteljjfte regeling werd getroffen, waarby de rechten van militairen om deel te nemen aan vergaderingen en vereenigingen, nauw keurig werden omschreven. Nog spraken de heeren Heemskerk, Van Doorn, die het vooral op den heer Duymar van Twist had gemunt, Van Id- singa, Van Hamel en Tydeman, alvorens de Minister van Oorlog aan het woord kwam. In een lange rede beant woordde hij de punten, door de verschillende sprekers in het debat gebracht. Maar, als altyd, bracht ook dit debat aanvallers en aangevallene geen duimbreed tot elkaar. Uit hel gesprokene van den Minister citeeren we slechts, dat deze ontkende, dat men bij de proeven met het geschut andere firma's ten voordeele Krupp wilde wezen. Op technische en financieele overwegingen gaf men aan Krupp de voorkeur. Vóór de sluiting van het debat deed de heer Marchant een politieken zet. Hy diende een motie in, geheel gelijkluidend aan die, indertijd door den heer Tal ma ingediend en strekkende tot instelling eener staatscommissie tot herstel van het ver trouwen van het volk in 's lands weerbaarheid. Bij artikel 22 verdedigde de heer Ter Laan een amendement, oin het artikel met f 25.000 te verminderen, met het doel in 1910 de derde herhalingsoefening te lalen vervallen. Nadat de Minister dit amendement onaan nemelijk had verklaard, werd het met 50 tegen 18 stemmen verworpen. Bij de behandeling der Vestingbegrooting, welke welhaasd volgde, stelde de heer Thomson een motie voor, waarby de regeering werd uitgenoodigd met een voor stel te komen, waardoor de haven van Scheveningen zon worde verbeterd. Deze motie werd ingediend, omdat de voorsteller van meening was, dat het departement van oorlog elke verbetering tegenhield. Vervolgens werd de vestingbegrooting z. h. s. en de oorlogsbegrooting met 43 tegen 20 stemmen aangenomen. Verschillende kleinere ontwerpen, waar onder de wet tot heffing van de bedryfs- en vermoger gingen zonder stemming onde des voorzitters door, alvorens met verdere behandeling van de begroi Suriname een aan vang maakte. Nadat den heer Roessingh handeling dezer begrooting gebl< dat de Minister inplaats van een hulpprediker vooi J in Suriname wilde staande het advies van nadat hij de overtuiging De Boterwet. De Minister van Landbouw, Nyverheid en Handel Gelet op j van 2S Oct< tot uitvoering artt. 2, 5, 8 den tekst bel besluit van no. 285). Heeft goedgevonden: te bepalen, dat in het voorzegd art. 4 sub e bedoeld bewys van herkomst zal bestaan in een door den afzender behoorlyk gedagteekenden en onderteekenden geleide- brief, vermeldenden: a. den naam, de voornamen, het beroep en de woonplaats van den afzender; b. de soort van de in te voeren waar en den aard der verpakking; c. de merken, op die verpakking voor komend, benevens het bruto gewicht der party d. den naam, de voornamen, het beroep en de woonplaats van den geadresseerde; e. den naam van het land, waar de in te voeren boter of margarine bereid is. Door de genie werd Vrijdag te Amsterdam o.a. aanbesteed: bestek no. 190 en 191, in massa; raming f 104.700, inge komen vier biljetten, minste inschrijver de heer C. de Groot Azn. te Gorinchem, voor f 110.600. Woensdag 5 Januari zal de spoorlijn Zuidbroek-Nieuwolda-Delfzjjl, van den N. O. L. S., voor het publiek verkeêr worden opengesteld. Donderdagmiddag werd in Ons Huis te Rotterdam met eenige plechtigheid en in tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten een Tuberculose Museum ge opend, vanwege het Groene Kruis opgericht. De heer C. Dekker, arts te Bodegraven, hield als voorzitter der Museum-commissie een feestrede, waarin hij het groote belang van het musejun uiteenzette. Verschillende andere nog het woord, waarna ziebtigd werd. Het bestuur van de Centrale Vereeniging voor Kinderbescherming in het aartsbisdom Utrecht en in het bisdom Haarlem is door aankoop eigenaar ge worden van de gebouwen, vroeger bestemd voor het gymnasium der Duitsche Francis canen te Harrevelt (gemeente Lichten voorde), welke zullen worden ingericht tot een opvoedingsgesticht voor Katholieke jongens. In de Vrydagte Utrecht gehou- den openbare terechtzitting van den Cen- tralen Raad van Beroep (Ongevallenverze kering) had de uitspraak plaats van het hooger bt’roep van de Ryksverzekeringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Dordrecht, waarbij met vernietiging eener beslissing van de Bank, aan C. v. d. W. te Capelle a/d IJsel voorloopig eene rente is toegekend van f 1,19 per werkdag, ter zake van een ongeval, waardoor zijn linkerbeen is verwond. De Centrale Raad vernietigde de uitspraak en bevestigde de beslissing der Bank, waarby meerdere schadeloosstel- cwetovertreding had >uda, by vonnis van 21 Juli j.l. den 34-jarigen koopman en kastelein H. M. F. M., aldaar, veroordeeld tot f 10 boete, subsidiair twee dagen hechtenis. Het feit, het schenken van twee was hy in r beroep gekomen, meenend, dat het iet strafbi Hij verklaarde' zetkastelein te zijn, maar had den inspecteur, die de overtreding constateerde, verteld, de vergunning te hebben gehuurd en de zaak geheel voor eigen rekening te drijven; zeide thans, dit te hebben gedaan uit misplaatste hoog hartigheid. Zoo noodig, was hy in staat een aantal rekeningen van gedistilleerd, gas enz. te kunnen overleggen, ten bewyze dat hy slechts zetkastelein is. Het O. M. was van oordeel, dat de beklaagde in gebreke was gebleven te t hy sterkedrank verkocht voor ran iemand, die daartoe vergunning officier vroeg vernietiging van mis ter zake van vormgebrek en leeling tot een geldboete van f 10 subsidiair tien dagen hechtenis. Driftig geworden over de behandeling, die J. T. hem aandeed in verband met de levering van eenige fietsen, had de 51-jarige wagenmaker K. G. S. te Gouderak, den leverancier een klap tegen het hoofd willen geven, maar had alleen de hand geraakt, die den slag afweerde. Merkwaardigerwijze was het gezicht van T. den volgenden dag opgezwollen door dien klap tegen zijn hand. Gerequireerd werd f 5 boete, subsidiair tien dagen hechtenis. Zacht en ka-lm is Zaterdag avond te 's-Gravenhage in den ouderdom van bijna 69 jaren overleden F Jacobus van der Flier. Gedurend< reeks van jaren was dikant daar ter stede hofkapelaan. Zyn onafhankelykheid en de onschendbAarheid van het ijrondgelied te behouden.” Een hartstochtelyk gejuich steeg op. Nauwelijks was het gejuich verstomd of de Koning sprak opnieuw (volgens het „Handelsblad van Antwerpen): „Op het oogenblik, dat ik de zending aanneem, my toevertrouwd door de groi wet, keeren mijne gedachten natuurl, terug naar de stichters onzer onafhanke lijkheid, naar het congres, dat in eene gedenkwaardige oorkonde de grondbegin selen neerlegde van ons nationaal leven; naar die staatslieden, die hel tijdstip 1830 beroemd maakten en die Belgi" hebben in den weg der politieke wy'f Na Koning Leopold I herdacht te L. sprak Koning Albert aldus: „Zeer eerbiedig jegens de instellingen, die het land zich had gegeven, wist Leopold II de verzuchtingen van het Belgische volk te begrypen en te verwezenlijken. „Het is nauwelyks dertig jaar geleden, dat men zich op het Afrikaansche vasteland een overgroot gebied aanwees, dat ondoor dringbaar was gebleven en waar de slaverny de desolatie in stand hield, 't Was eene vlek op de wereldkaart. „Hy versterkte en bevestigde België in het binnenland, hij deed het in aanzien stijgen in het buitenland in de groote familie der naties werd België geacht als een land van orde en vooruitgang, zijn Koning als een Wijze. „De vorst, dien wy vandaag beweenen, nam, toen h\j den troon besteeg de plichting op zich België schooner grooter te maken, edele ambitie, welke den roem had te verwezenlijken. „Nu heerscht er vrede in dit land, breed geopend voor de beschaving." Over de toekomst van België liet de Koning zich verder aldus uit: „België heeft zjjne koloniale politiek afge- teekend, eene politiek van menschlievendheid en vooruitgang. Eene andere zending dan eene van booge beschaving zou een volk als het onze nooit op zijne schouders torschen. „De onwrikbare gehechtheid aan de grond wet (toej.), de liefde voor de vrijheid (nieuwe toej.) en de wysheid in het beheer der open- >bare zaken (herhaalde toej.), op die gronden zal het Belgische volk het heilig erfgoed bewaren, voortbrengsel van het werk van zooveel geslachten." Over het volbrengen luidde het aldus: „Bij het afleggen tegenover my zeh land de verbinteniö na te leven en al 11 'en te wi' id." (Lui De eedsaflegging en inhuldiging van den nieuwe Koning der Belgen heeft de be langstelling in het afsterven van Koning Leopold snel doen verminderen. De rouw randen om de bladen hebben reeds plaats gemaakt voor de portretten van Koning Albert en Koningin Elisabeth, die den schoonen bijnaam draagt van „de goede Koningin". Stonden een paar dagen ge leden de straten opgepropt vol met nieuws gierige toeschouwers by de begrafenisplech tigheid, thans is er geestdrift en vreugde bij de intrede van het nieuwe Koningspaar. ’s Morgens tfroeg was het in Laeken al een drukte en vertier als men in dat stille plaatsje niet gewend is. Koningin Elisabeth reed, vergezeld van de dochters van wylen Koning Leopold, het eerst uit. Aan de grens der gemeente sprak de burgemeester haar toe. Kort daarna verscheen Koning Albert te paard, gekleed in de generaals uniform. Ook Z. M. werd door den burge meester toegesnroken. De Koning ant woordde, het volk juichte. In snellen draf ging het voort naar Brussel. Aan de grens der gemeente Brussel werd halt gehouden om de toespraken van den Burgemeester aan te hooren en te be antwoorden. Daarop ging de stoet in kal men pas voort naar het Paleis der Natie, de vergaderzaal der Tweede Kamer. De zaal munt niet uit door schoonheid, doch was voor deze gelegenheid prachtig versierd; de groot-tenue's en gala-toiletten droegen ook veel bij om het luisterrijke te verhoogen. In bonte warreling bewogen zich de hoogwaardigheidsbekleders dooreen en een blij geruisch van stemmen klonk vroolijk op, tot op eens de kanonnen bulderden, de trompetten schalden en onder een indrukwekkende stilte Koningin Elisa beth en kort na haar Koning Albert de zaal binnentraden. De Koning nam aanstonds zyn zetel in en sprak met opgeheven rechterhand den eed op de grondwet uit, eerst in 't Fransch, daarna in het Vlaamsch: „Ik zweer de grondwet en de wetten van het Belgische volk na te leven, de nationale

Schoonhovensche Courant | 1909 | | pagina 1