mg SKOffiG, BIG als gewoon L verkrijgbaar bij 1ERLAAN. 1910. N°. 3102. Meuws- en Advertentieblad voor Zirid-Holland en Utrecht. Zaterdag 29 januari a ÜEID”, 9 iade No. 9. iiët- itterdam. BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. na afloop al ven dagt 0030. IS in Messina, c en 150.000 im perscoi sue, 140 n; J. W. SLOT- rURRIJ, Gruut- spoedig loor de overt zijn »ren j de lelmond, (OL’WEB GENNEP; POT; Ook de inmi echtg zijne len.slal de Kt 1870 1 Is de meest SCHOONHOVEN8GHE COURANT. Uitgave van S. ic W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven. Intercomm. Telefoon-nr. 10. aanwezige led< Uit het ja meester bleek, leden f 917,64, ‘ugbetaald. *n genezen, r ben.” ige weder j. De zang- voordrachten, gevolgd en het dzinnige wijze 3 Briand punten, van de AN; SESTER; op 15 twee ge- elen in alle gen der Ned- EEN TWIN- ADONKEB; VELD Lzn.; IJK; LEN; WOUDEN; AR; ■8 van de vrou, dd hebben, dat de t hoofd zal groeien, in den letterleken LSUM Pz. K; IPAGT ENIS; R; jk jong en gdurig ge- elen bevat, er schaadt, ksteir is ke I hield de heer Van den ut, inspecteur van de centrale een voordracht over het boerenleenbanken. In den .........te spreker de opgekomenen t het streven en het nut der RaifFaisen-bank. Na de pauze werden door 3 verschillende vragen ge» laar genoegen beantwoord werden. van een leenbank is het ter Sancta n 230 grai I,— en va ER, oud 64 ichtig, werd tluenza aan- aan de ge- Zy hoestte die zes aar vast op geen adem lat zij mager rminderden. g en moede- :e rugpijnen >n. de gedachte >1 onzen ver- n te wenden, >o behoeven ee flesschen bben, die ik Jan Ales te >rst verlicht, en keerde i hechtenis. mwman te Stolwijk, we- f5 boete, suosidiair tot betaling eener i beleedigde party, gegooid niet tot moest t Be om z'n oort daarna de Het begon ernstig wel: t en diei f 15 boete, Tegen g 47 door Versnel met een stuk hout op het hoofd en op een zyner armen te slaan, waardoor deze bloedend werd verwond. Vervolgens had L. D. Versnel tegen den grond geworpen, en zoude waarschijnlijk nog verder zijn gegaan indien getuige Boers t hem niet verwijderd hadde. Dit verhaal van getuige Versnel was echter in lijnrechten stryd met de ver- v‘-ringen van beklaagden. De vrouw toch lelde dat Versnel, die altyd met haar de zoekt, haar met een bonk steenkool gegooid (zy had dit stuk van overtuiging bij zich!) Zy had hierop het zeepsop, nog restte in een pas Schoongemaakten ner naar getuige’s gezicht geworpen, daarmede niet kunnen raken. met was groi zoowel groote aandacht publiek toonde op ondubbel zyne ingenomenheid. Hoogst voldaan keerden allen huiswaarts. ’Ouderkerk a/<l IJncI, 26 Jan. Op Zaterdag 22 dezer hield de vereeniging „Werkmanszorg” alhier haar jaarlüksche algemeene vergadering. De vergadering, welke door 109 leden was bezocht, werd door den voorzitter, den beer C. Holder mans, met een woord van welkom tot de OEMENQD NIEUWS. De boring naar steenkool by hal te-America der spoorlijn Vealo-Helmo uitgevoerd vanwege den Ryksopsporings- dienst, is op 18 dezer gestaakt, na drie steenkoollagen van 60 tot 90 centimeter dikte te hebben aangetruffen. Deze boring heeft de op de uitkomsten der voorafgaande boringen gebaseerde veronderstellingen vol komen bevestigd, daar de steenkoollagen op de diepte en in de volgorde werden gevonden, als verwacht was. Door deze bevestiging kon de boring thans gestaakt worden, daar de zekerheid bestaat, dat diepere steenkoollagen 160 A 180 meter dieper liggen. Te Vianen ging Zaterdagmid dag een twaalfjarig knaapje, Van Zanten genaamd, aan den Hoogendyk met zyn hondje mollen vangen. óagmorgen vijf uur kwam het hondje thuis. In den loop van dien dag het lyk van den knaap gevonden in i sloot op de uiterwaarden. >e kleederen waren verscheurd, zoodat rouwe hond nog moeite zijn jongen meester te klari verb ruzie had j n.b. dat nog restte in een pas schoongen..— emmer naar getuige’s gezicht ger’"-' edoch hem daarmede niet kunne» Ook de echtgenoot had wel gedreigd het jstuk hout te zullen slaan, maar het bij dreigen gebleven. Na verhoor der getuigen, schorste de rechtbank het onderzoek in deze zaak, en bepaalde de hervatting er van op 15 Fe bruari a.s. Alsdan zullen nog tuigen gehoord worden. A. de J., 20 jaar, werkman te Gouda, die op 14 November P. II. C. Vrijenhoek aldaar met een hard voorwerp op het hoofd - had geslagen, waardoor deze bloedend werd'’ verwond, hoorde f25 boete, subsidiair dertig dagen hechtenis tegen zich eischen. Uitspraken: 8 Februari a.s. Ds. R. Smeding, predikant by de Geref. Gem. te IJselmonde, heeft een beroep ontvangen naar Numansdorp. Het Leger des Heils verzoekt ons mede te deelen, dat het bereid is voor iedereen, dus ook voor alleen reizende vrou wen en meisjes, schikking te maken, waar door zij door een Officier van dat Leger in de havenplaatsen van Amerika en andere werelddeelen zullen kunnen worden ontmoet. Dez^Dlficier zal be^pid en in staat bevonden wodjpS voor hare belangen te waken en haar alle gewenschte inlichtingen te verschaffen. In bijna alle plaatsen van eenig belang in Noord-Amerjka bevinden zich afdeelingen van het Leger des Heils, tot welke men zich orp raad en hulp wenden kan. Het is zeker van belang voor ieder, die dit persoonlijk betreft of wiens bloed verwanten hierby betrokken zyn, niet op reis te gaan zonder het Leger des Heils te Amsterdam om inlichtingente hebben verzocht, waarby dan dient opgemerkt te worden, dat het Leger des Heils in staat is de reis-route geheel te regelen. Bij Kon. besluit van 26 Januari 1910 no. 41 is, met ingang van 16 Maart 1910, benoemd tot burgemeester der gemeente Amsterdam, Jhr. Mr. A. Röell, met toeken ning van gelyktydig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Arnhem. By Kon. besluit van 26 dezer is, met ingang van 1 Februari, benoemd tot rechter in de arrondissementsrechtbank te Tiel, Mr. R. Kranenburg, doctor in de Staats wetenschap, advocaat en procureur te Gro» ningen, tevens plaatsvervangend voorzitter van den raad van beroep (Ongevallenver zekering) aldaar, onder gelyktydige toeken ning van eervol ontslag uit laatstgemelde betrekking. Bij Kon. Besluit van 25 dezer is, met ingang va» 1 Februari, benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijn zen te (.ulemborg, G. D. L. Rink, ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accynzen te Brielle. Luitenant-generaal F. A. H. Sabron, die, in de plaats van wijlen den luitenant-generaal F. N. Thiange, benoemd is lot chef van s'en gvneralenjslaf,(genoot zyn opleiding tot officier aan de Kon. Militaire Academie, werd 18 Juni 1870 benoemd tot tweeden luitenant bij het 6e regiment infanterie te Breda en ongeveer zes jaar later tot eersten luitenant, in welken rang hij een cursus heeft gevolgd aan de Hoogere Krygschool. In 1881 is hy benoemd tol kapitein bij het 4e regiment infanterie te Leiden, twee jaar later geplaatst bij den geheralen staf en daarna benoemd tot adju dant van den toenmaligen minister van Oorlog, A. L. W. Seiïffardt. In 1895 werd by benoamd tot majoor en hoofd van de atdeeling Generale staf aan het departement van Oorlog en drie jaaf later tot luitenant- kolonel en commandant van het tweede bataljon van het 4e regiment infanterie te Leiden. In 1901 is hij benoemd tot kolonel en gouverneur der Kon. Militaire Academie, drie jaar later bevorderd tot generaal- majoor en in 1905 tot inspecteur van het militair onderwys. Den 19mi October 1907 werd hy bevorderd tot luitenant-generaal en benoemd tot chef van den generalen staf, welke betrekking hij heeft vervuld tot 12 Februari 1908, toen hij den luitenant- generaal W. F. ridder van Rappard opvolgde als minister van Oorlog. Den 27en Juli trad hy als zoodanig af. Generaal F. A. H. Sabroikis 60 jaar oud. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland heeft benoemd tot lid van de gezondheidscommissie voor de vereeni ging van gemeenten, waarvan de -zetel is te Zoetermeer, den heer C. Fijan, bouw kundige te Nieuwerkerk aan den IJsel. Dinsdag-morgen kwamen de Provinciale Stalen van Noord-Holland bijeen ter verkiezing van een lid der Eerste Kamer in de vacattire-wylen Mr. S. A. Veiling Meinesz (lib.). Uitgebracht werden 71 stemmen (volstrekte meerderheid 36 stemmen). Hiervan ver kregen de heeren K. de Boer Czn. (lib.), oud-iid der Tweede Kamer en lid der Provinciale Staten van Noord-Holland, 4; Mr. C. Th. van Deventer (vryz.-dein.), oud-lid der Tweede Kamer, 2: H. H. van Kol (soc.- dem.), oud-lid der Twente Kamer, 4; Jhr. Mr. J. Röell (vrij-lib.), oud-Minisler van Buitenlandsche Zaken, oud-lid en oud-Voor- zitter der Tweede Kamer, 38; en Mr. S. de Vfies Czn. (antirev.), oud-lid der Tweede Kamer, lid der Provinciale Staten van Noord-Holland, Wethouder van Amsterdam, 23 stemmen. Gekozende heer Jhr. Mr. J. Röell (vry-lib.). In de bijvoegsels tot de Staats courant no. 20 van 21 Januari zijn o. a. op genomen de wijzigingen in de statuten van de IJselstoomtramweg-Maatschappy te 's-Gravenhage. Met de Staatscoui zyn o. a. verzonden de statute Jonge jaar züi middeld moeders op Nog maai genii..v. meisje, drie duim, minstens i v. stendige groei Engelsche natie volken. De mannen zouden dit verschijnsel als een bewys van den lichameljjken vooruit gang van het geheele menschengeslacht niet dan met vreugde kunnen begroeten, indien er niet een verschijnsel mede gepaard ging, dat hun vreugde moet temperen. De man wordt nainelyk gestadig kleiner en maakt het den vrouwen dus gemakkelyk hem boven het hoofd te groeien. Marcel Prévost heeft in de „Figaro” over deze inschrompeling van de heeren der schepping het zyne gezegd en de veronder stelling uitgesproken, dat de vrouwen de toeneming van haar lengte te danken hebben aan de beoefening van de sport, die vroeger voor het zwakke geslacht ver boden was. „Het zwakke geslacht!" Het mocht wat, zegt Marcel Prévost. Past op, gy mannen, nog een paar duim en het zwakke geslacht zyt gy! Voorde eerste maal is in Italië van overheidswege een uit ambtelyke lijsten opgemaakte staat van de slachtoffers der aardbeving van 28 December 1908 uitgege ven. Daaruit blijkt, dat in Messina, die met inbegrip van de voorsteden 150.000 inwoners telde, ruim 60.000 menschen zyn omgekomen. Nog 33.000 van hen liggen onder het puin, 27.000 zyn op de drie kerkhoven van Spira, Mare Grosso en Gran Camposanto begraven. In Calabriö wordt het aantal offers op omstreeks 17.000 berekend, waarvan 15.000 in het district Reggio, het district aan db Straat van Messina. {Jicseudam, 27 Jan. In de Zaterdag j.l. gehouden Raadsvergadering ^werden de af tredende leden der commissie tot wering van schoolverzuim met algemeene stemmen herkozen. Op voorstel van den voorzitter werd besloten het maximum aantal vergun ningen in wyk B van vyf op vier terug te brengen. Daar bet getal in wyk C schoolgaande kinderen 134 bedraagt en in de vorige vergadering was besloten de vacature, die met 1 Februari ontstaat door vertrek van den heer J. van Ry niet aan te vullen, werd, on voorstel van Burg, en Weth. be sloten, de grens van wyk B uit te breiden tot de wed. De Groot en alsdan een twintig tal kinderen over te plaatsen naar de school in wyk B., welk besluit genomen werd, omdat er van verschillende zijden op ge wezen was, dat het onderwys er geen schade door zal lyden en de gemeentekas belangrijk voordeel bij zal hebben. Tevens werd medegedeeld dat er reeds een adres aan hoogerhand heeft gecirculeerd by den gemeenteraad op aan te i alsnog een onderwyzer aan de in wyk C te benoemen. rond had in het Gem. een 1 in alle rant no. 22 .en der vereeni ging Zondagsscholen der Nederduitsch Her vormde Gemeente te Sliedrecht. De gemeenteraad van Montfoort heeft een voorstel van Burg, eii Weth. om de jaarwedde van een nieuw te benoemen ambtenaar ter gemeente-secretarie te bepalen op f 425, verworpen met 4 tegen 2 stemmen. Een voorstel van den heer Klein om de jaarwedde te bepalen op f 250, werd met 4 tegen 2 stemmen aangenomen. De bond tegen vaccinedwang zal op 5 April a. s. te Rotterdam zyn algemeene vergadering houden. Begin Juli zal te Zoetermeer- Zegwaart, ter gelegenheid van het 12 -jarig bestaan der Harmonie „Kunst en Vriend schap” aldaar, een groot nationaal muziek concours worden gehouden. Uit dc inge zetenen heeft zich reeds een eere-comité, bestaande uit de heeren C. L. J. Bos, eere- voorzitter, H. van Hainersvelt, M. van der Hagen, J. Scheer, 0. Noordam, D. Riezebos, G. J. Verwers en L. Facee Schaeffer gevormd, terwyl ook reeds een feestcomité gekozen is. Dr. Kllthe Schirmacher uit Parys zul in de maand Februari in ver schillende plaatsen van ons land lezingen houden voor den Nederlandschen Bond voor Vrouwenkiesrecht. Evenals verleden jaar zal zy niet overal hetzelfde onderwerp behandelen, maar wél staan al liane voor drachten in nauw verband met de vraag naar Vrouwenkiesrecht, eene kwestie, die zy door haar leven en werken goed heeft kunnen besludeeren. Te Dantzig geboren, heeft zij gestudeerd te Parys en te Zürich, onderwijs gegeven in Engeland, Duitschland en Zwitserland. Sinds 1895 woont zij te Parys, waar zij zich met litterair werk bezig houdt, wanneer zij ten minste niet reizende en trekkende is voor de vrouwenzaak. Op verschillende congressen leerde men hare gaven en talenten waandeeren. In een Engelsch weekblad kon men dit voorjaar, na afloop van het Interuationaal Congres voor Vrouwenkiesrecht lezen: „De dame, belast met het vertalen der verschillende re devoeringen, won welverdiende bewondering, daar menig duister of ingewikkeld punt tot klaarheid kwam door hare vertaling.” Die vrouw met het heldere hoofd is Dr. Kftthe Schirmacher. Zondag j.l. hield in „De Ver eeniging” te Rotterdam de Zuid-Hollandsche Propaganda-Commissie der Nedi rlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcohol houdende Dranken haar jaarvergadering. Vertegenwoordigd waren 19 afdeeling door 32 afgevaardigden. Uit het jaarverslag bleek, dat sedert de vorige jaarvergadering het aantal afdeelin- geu is geklommen van 19 tot 27 en hel aantal leden van 862 tot 1182, terwyl bin nenkort eenige nieuwe afdeelingen wofden opgericht. De begrooting werd in inkomsten en uit gaven vastgesteld op f 260,78Vs. Uit de openingsrede van den voorzitter stippen we aan, dat de gemeenten Delft, Gouda, Hellevoetsluis, Krimpen a/d Lek, Leiden, Alblasserdam, Naaldwijk, Heinen- oord en Nieuw-Lekkerland de drankbe strijding steunen met een gezamenlyk be drag van f 620. Openbare vergaderingen van verschillenden aard werden door de len geopend. jaarverslag van den penniiw- sek, dat ontvangen was van de van donateurs en begunsti gers f 128,50, rente f 45,08 en van regle menten en boeken f 7,40, totaal f 1098,61. De uitgaven bedroegen f 936,26, zoodat er een voordeelig saldo van f 162,36 was te boeken. Het vorige jaar bedroeg de kas f 1871,51, zoodat einde December het kassaldo f 2033,89 bedraagt. Hiervan is op de Rykspostspaar- bank f 1845,08 geplaatst. Nagezien door de leden C. de Groot «b C. Spek verklaarden dezen na afloop alles accoord te hebben bevonden. Het ledental was met twee verminderd en bedraagt thans 177. De aftredende bestuursleden, de heeren A. Goudriaan, P. Van Walsum, C. Bouter en M. van Herk werden weder herkozen, terwyl in de plAats van den heer I* H. van Duren, die als secretaris en bestuurslid be dankt had, gekozen werd de heer C. de Groot. Tot secretaris is thans door het bestuur gekozen de heer C. Bouter. Moge Werkmanszorg”, die een zoo schoon bewys levert van hetgeen de werkman zelve vermag, om de nadeelige gevolgen van ziekte te beperken, den steun blyven genieten van allen, die hun medewerking kunnen Ver» leenen. ’Zevenhuizen, 26 Jan. In de jongste vergadering van den gemeenteraad, waarin de hoofdelHke omslag werd vastgesteld, werd besloten een nieuwe oproeping te doen voor onderwijzeres aan de openbare lagere school no. 2, tegen een salaris van f 600. Aan den heer W. A. A rent sen, hoofd der school no. 2, werd een jaarlüksche gratificatie verleend van f 65 by z|jn pensioen. Heden-nvond Hurk te Utrecht, ii Raiffaisen-bank doel van de breede maakte bekend met eenige hoorders daan, die naar gei Tot oprichting nog niet gekomen. 'rankrijk wordt geteisterd door een overstrooming, zoo erg als alleen de zeer oude menschen zich kunnen herinneren ooit te hebben bijgewoond. De Seine, deze prachtige rivier, die zoo rustig en schoon Parys doorvlocit over een lengte van twaalf kilometer van het zuid oosten ndar het zuid-weslen der stad, onder twee dozyn bruggen door, is gezwol- ,clen tot ouiten haar oevers. Dagen lang steeg haar oppervlak en nu bruist de rivier voort in wilde vaart, niets ontziend en alles bedrei gend, een geelgrauwe watermassa tusschen de massieve basaltmuren, die op vele, plaatsen niet bestand zyn tegen den ont- zettenden drang. Een groot tooneel van ontzetting. De rivier is bezaaid met stukken van daken, afkomstig van loodsen, die langs de oevers stonden, stukken hout en boomstammen ziet men in wilde vaart voorlatuwend onder de bruggen door, die nog juist boven het water uitkomen. Op vele punten bieden echter de bruggen reeds gevaar en beraad slaagde de overheid om deze door dynamiet te laten springen. In Parys is de toestand vreeselijk. Het water dringt door jn de kelderverdiepingen. De ondergrondsche Orleans-spoorweg is ge heel ondergeloopen. Het verkeer op den onderaardschen spoorweg van Vincennes naar Chatelet is gestremd. Te Saint Maur een der voorsteden heeft men de menschen, die op de boven verdiepingen gevlucht waren, nog kunnen reddeh. 2000 menschen uit de buitenwijken z(jn in Parys ondergebracht, veelal in scholen. Ook het tramverkeer is op vele plaatsen geslaakt. Het trottoir bij het „Palais d’ Orsay” is ingezakt door het water. De „Rue de Sille", de Poitiers en de Verneuil, drie aanzienlijke straten, zyn geheel overstroomd, ’t Water staat er 1 M. hoog. Byna 4000 geabonneerden der telefoon zyn zonder aansluiting. Woensdag j.l. heeft het in Parijs erg gesneeuwd. President Fallières en de Ministers en Millerand hebben verschillende j die het meest door de overstrooming Seine hebben geleden, bezocht. De President verzocht den overheden samen te werken om zoo spoedig mogelyk de ellende, veroorzaakt door de overstroo- ining, te lenigen. Hoewel de wegen schier onbegaanbaar waren, bezocht de President te voel vele straten, die in moerassen waren verkeerd. De President strekte zyn bezoek uit tot Ivry, waar hij in een- schuitje door de stra ten voer. President Fallières was diep ontroerd door het ontzettende schouwspel. De menigte juichte hem hartelyk toe. De overstrooming van de Marue te Alfort- ville neemt onrustbarende afmetingen aan. Alle straten zyn ondergeloopen. Er z 6060 personen gered. Tienduizend andei wachten nog op hulp. Zoo is de toestand op het platteland overal. Duizenden zijn zonder onderdak en nog steeds blijven de rivieren wassen. De Marne bij Charenton wies in 5 uren 35 cM. De Britsche verkiezingen vorderen slechts langzaam. In den stand der partyen is niet veel verandering gekomen. Met vry groote zekerheid kan men voorstellen dat de regeeringspartyen den strijd winnen zullen. „Daily Telegraph” verwacht een regeeringsmeerderheid van 125 stemmen. Minister Lloyd George, de voornaamste man in dezen stryd, is te Carnarvon Barough herkozen met een goede lOOO' stemmen. Terstond na den uitslag hield de Minister een redevoering op dtf markt, waarin hij zyn kiezers bedankte voor hun krachtig werken. De JDuitNche Rykskanselier komt niet dikwyls voor het front. Sommigen maken hem daarvan een verwyt en stellen het voor of Bethmann Hollweg feiteljjk te zwak is om aan het bewind te zyn. Ook zou de Keizer op den duur niet veel met hem op hebben. Men voorspelt Bethmann geen lang leven als kanselier. llu*lan<l. Te Petersburg is plotseling heel het socialistisch-revoiutionnaire comité van de arbeidersparty in hechtenis genomen, benevens de leden van het Centraal-Bureau der vakvereenigingen. De reden is, dat deze beide coinité’sgroote betoogingen hadden voorbereid voor den 22en Januari, den (jfden verjaardag van den zoogenaamden lloed-Zondag. De advocaat van prinses Louise van België vertelt in de „Matin” dat indertijd de schikking tusschen de Prinses en Prins Philip van Koburg tot stand is gekomen, dank zy het ingrypen van Keizer Frans Jozef. Deze wilde niet dat er bij het echt- scheidingsproces schandaaltjes voor den dag kwamen. Daarom is de advocaat verwon derd dut Prins Philip opnieuw er aan denkt aanspraak te maken op de erfenis van de Prinses. Nederlandsche Vereeniging in Zuid-Holland ongeveer 60 gehouden. De perscommissie, verslag uitbrengende, deelde mede, dat, voor zoover haar bekend, ongeveer 140 malen opname had plaats ge had van door haar aan de bladen inZuid- Hoiland gezonden anti-alcoliolberichten. Besloten is, de volgende jaarvergadering te Gouda te houden. Aangenomen, elk jaar een openluchtmeeting te beleggen, zooveel mogelyk op een zelfden dag als de andere provinciale Propaganda-Coinmissies, en deze meeting in het bijzonder dienstbaar te maken aan de propaganda voor de opneming in onze drankwetgeving van het stelsel van het plaatselijk verbod. Dit jaar zal de mee ting plaats hebben te Dein. Verder zal aan de directie's van spoor- en tramwegen in Zuid-Holland vergunning ge vraagd worden om in wacht- en dienst- lokalen het orgaan der vereeniging „De Blauwe Vaan”, ter lezing te mogen leggen. Een inleiding werd gehouden: Wat kun nen kleine afdeelingen doen?, welke veel propaganda-materiaal aan de afdeelingen verschafte. In de Vrijdag 21 dezergehouden zitting van de arr. rechtbank te Dordrecht werd o. a. de volgende zaak behandeld: In een herberg te Alblasserdam kreeg de zandschipper Jan den B. ruzie met den ijzerwerker Arie van Dalen, omdat deze party trok voof zyn kameraad, die door den B. werd beleeuigd. Het slot was, dat van Dalen in bet aangezicht verschillende slagen ontving. Tegen den B. werd veertien dagen gevangenisstraf gerequireerd. Beklaagde was destijds beschonken. In de zitting van Dinsdag 25 dezer werden o. a. de volgende zaken behandeld Terzake van diefstal van hooi tjta nadeele van de landbouwers W. DannusJta G. de Gier te Dalem, waren gedagvaard él^tond.'ii terecht, zich reeds in voprloopige hechtenis bevindende drie personen. 1 Hendrik M., 41 jaar, stalknecht in een circus; 2 Marcus R., polderwerker en Theodoras Johannes D., 18 jaar, werkzaam in een tent, allen op 12 November j.l. ter gelegenheid der toen aanstaande kermis te Gorinchem. Beklaagden hadden te voren besproken, wijl er zoo weinig verdiend werd, om voor de paarden van het circus wat hooi zien te krygen; zij begaven zich daarom met paard en kar tegen den avond van 12 November op weg eu hadden ten nadeele van genoemde landbouwers van hunne aan den weg op hunne erven staande hooischelven eene hoeveelheid hooi weggenomen op de kar geladen en wafqn daarmede weggereden lïaar Gorinchem. Beklaagde nr. 1 depd het voorkomen, alsof hij werkelijk uit 'medelyden met de paarden, die hem zoo aan 't hart lagen en nu honger moesten lyden, tot het besluit der wegname was gekomen; de tweede beklaagde verkeerde in.de ipeening, dat het hooi, dat zij haalden te voren was gekocht. Hel O. M. requireerde tegen nr. 1 en 2 ieder acht maanden gevangenisstraf en tegen nr. 3 zes maanden gevangenisstraf. Wegens diefstal van vier tamme eenden ten nadeele van gebroeders Verhaar te Nieuwland, in den avond van 25 November j.l., waren gedagvaard de 18-jarig Aifthonie V., arbeider te Meerkerk en Cornells G.'t L„ oud 20 jaar, arbeider te Leerbroek. Zij ontkenden beiden het hun ten Inste gelegde feit te hebben gepleegd, V. beweerde, dat hij wel in het bezit was van een jacht geweer, doch daar nooit mede te hebben geschoten, 't L. gaf op, dat de genoemde door de politie bij hem in beslag genomen eenden, door hem waren gekocht voor f 0,75 van... het bekende mannetje uit de maan... een onbekend persoon.fi Het O. M. requireerde tegen ieder drie weken gevangenisstraf. In de Dinsdag j.l. gehouden zit- ting van de arr.-rechtbank te Rotterdam werden o. a. veroordeeld: G. A. B., los werk man te Gouda, tot een maand gevangenis straf (by verstek). J. 1L, 22 jaar, ketelmaker en J. E., 24 jaar, boerenknecht, beiden te Oudewater, wegens huisvredebreuk, ieder tot f 20 boete, subsi diair twintig dagen 15- I’. R., 55 jaar, hou gens beleediging, tot vyf dagen hechtenis; en i schadevergoeding aan de van f 10. Voorts werden o. a. de volgende zaken behandeld: De veertienjarige J. V. was in Februari 1901 als knecht in dienst gekomen bij E. B., 35 jaar, landbouwer te Haastrecht. De jongen moest ter terechtzitting zelf er kennen dat hij ondeugend was. Daarom had zijn haas hem af toe wel eens geslagen. Op 18 October werd hy wederom onder handen genomen, nu omdat hij de vrouw van zyn baas had uitgescholden. Hy was op het hoofd geslagen en legen een tobbe zoodanig, dat hy veertien dagen )t werken in staat was en het bed houden. eklaagde bekende den jongen een draai z'n ooren te hebben gegeven en hem ;a de schuur te hebben uitgeduwd. t O. M., waargenomen door Mr. Bouman, i met op te merken dat deze zaak eerst iger leek dan ze werkelyk is.. Even- beklaagde heeft den jongen geslagen ent te worden gestraft. Gefiischt werd subsidiair dertig dagen hechtenis. den broodbakker van Langerak, J. K., 47 jaar, eischte het O. M. f 15 boete, subsidiair dertig dagen hechtenis, omdat hij op Zondag 17 October C. R., aldaar een bloedneus had gestompt en een wondje boven hel hoofd geslagen had. Beklaagde beweerde, dat de mishandelde en twee zyner kameraden zijn hek hadden beschadigd, en dat hij hen daarom had „weggeduwd”, alhoewel ze hem met een mes dreigden te zullen steken. Toen H. Versnel op 23 October, om on geveer zes uur 's avonds by een zijner klan ten kolen bezorgde, was daar tevens mej. G. B., huisvrouw van L. D., 52 jaar, te Capelle aan den IJsel, die hem voor verrader begon uit te schelden en hem met een emmer op het hoofd sloeg. Ook de inmid dels verschenen 46-yarige echtgenoot van deze juffrouw had er het zijne bijgedaan. een amd, hondje n. Zondai alleen thuis. In den loop werd het lyk van den kna een sloot op de uiterwaard! De kleederen verinoedelijk de trouwt heeft gedaan, om af redden. Te Goch heeft de politie twee personen aangehouden, die een kind van anderhalf jaar sterken drank lieten drinken* De arme kleine werd na het gebruik byna dood in bed gevonden. De tegenstanden wenbeweging, die voorspel vrouw den man boven heto schynen gelyk te krjjgen, in den letterlijken zin des woords. Het Engelsche tijdschrift dat blUkens zün titel: „Héaith en Strength", gewyd is aan de culte van gezondheid en schoonheid, komt met de verrassende mededeeling, dat met het groeiend zelfbewustzijn der vrouwen ook haar lichaamsgrootte gestadig toeneemt, ige meisjes van vijftien en achttien zün volgens het Engelsche blad ge- .,.J twee tot drie duim langer dan hare dien leeftyd waren. log maar vyftien jaar geleden was de aiddelde grootte van een volwassen volgens Engelsche maat, vyf voet, Tegenwoordig halen de meisjes vyf voet vyf duim. En die be- - i geldt niet enkel voor de ■latie, maar voor alle beschaafde er reve idres i om er dringen alsnog school in wyk C Maandagavond had in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. een Neerbosch- samenkomst plaats, welke in alle opzichten uitstekend geslaagd mag heeten. Het zang koor der Weesinrichting bracht, onder leiding van den directeur, den heer A. Sneep, een aantal liederen ten gehoore, die niet nalieten op de talrük aanwezigen een diepen indruk te maken. Ook de kernachtige toespraak van Ds. J. Schrijver, predikant-directeur dier stichting, werd met groote aandacht gevolgd. De opbrengst van entree’s en collecte bedroeg, na aftrek der onvermjjdelyke onkosten, ruim f 275, welk bedrag ten bate der stichting komt. Zaterdag-avond overleed alhier onver wacht de gepensionneerde gemeenteveld wachter J. l'leyzier, gedurende ongeveer twintig jaar veldwachter dezer gemeente, voorheen agent van politie te Dordrecht. In het gezin wyk C 120 alhyer doet zich hy een volwassen persoon een geval van de besmettelyke ziekte diphteritis voor. ’Hekendorp, 27 Jan. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier is, met ingang van 1 Februari a. s., benoemd Mej. A. J. Berlyn, te Gouda. Hoog-Blokland, 27 Jan. Mej. A.H.C. Herman alhier is als no. 1 geplaatst op de voordracht ter benoeming van een onder wijzeres aan de tusschenschool voor meisjes te Gorinchem. Eopikerkapel37 Jan. De namens het centraal bureau van weldadigheid in het district Lopikerwaard gehouden collecte ten behoeve van de stichting en instand houding eener byzondere school te Soester- berg heeft f 108 opgebracht. Moordrecht, 27 Jan. Ds. A. M. van den Berg, predikant by de Geref. Gem. alhier, heeft een beroep ontvangen naar Landsmeer (N.-H.) *On (l-Alblat, 25 Jan. Gisteravond gaf de gemengde zangvereeniging „Crescendo" alhier eene openbare uitvoering. Niettegenstaande het ongunstq was de opkomst groot te noemen, nummers, zoowel als de werden met publiek zijne in;

Schoonhovensche Courant | 1910 | | pagina 1