Zaterdag 23 April. 1910. N°. 3126. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Eerste Blad. Armenvet I 'V rï lurg. en g eervol BINNENLAND. Intercomm. Telefoon-nr. 20. Deze Courant bestaat uit 9 bladen. id 4 jaar. - laven I >rill9i iveningei Jteinschr t, oud 24 j. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. aan c. beide Merwt schry ver dijk loeten we al genoeg >n. ij. ■(■«SM COURAHT. zijn de schoolcom- secretaris zyn en J. H. Drees. men i droge t ia had voeg was, ■re wagen in de welk ■rstge- ird en loogen- d. van ♦Jaarsvel gever of jodsdie —5 Apri I. van V. geniet gepubliceei schied. Ik ïn, oud 22 j. H. de Jager, i 25 j. C. Blonk, oud won. te Rot- 24 j. - KI. van H. den duwe van M. I 21 j. en N. sting Neven, oud 17 j. dierda in) en gering. Zij kunnen volstaan met alleen met ja of neen te beantwoorden de vraag, of iemand, die bij een andere instelling aanklopt, reeds van haar steun ontvangt. Helderder en verder schijnend licht behoeven de diaco- nién niet te doen uitstralen, als zij dat niet uit eigen beweging doen. Hoezeer nu in honder den gevallen het belang der armen, en daar mee ook het algemeen belang gebaat zou zyn by een grootere mededeelzaamheid, en wij gelooven dat zulks ook wel zal worden ingezien, als kerkelyke armbesturen af- keerig zyn van hetgeen maar in de verste verte aan contróle kan doen denken of naijverig op het afweren van iets dat maar een schijn heeft van afbreuk te doen aan hun autonomie, dan kan met dit weinige, dat zooveel is als niets, aan het voorschrift der wet voldoen. Of het kan zich geheel onthouden van aansluiting, kan met beide beenen buiten den centralisatiekring blijven staan. Dat is van het ontwerp de lichaams zwakte. Tot wet gegroeid, kan het in den maatschappelyken gang trachten mee te sjokken, het ver brengen zal het niet. Aan den hervormingsdrang voldoet het slechts in geringe mate. Maar wy herhalen de erkenning: bij de politieke verhoudingen van dezen tijd zal bet zeer moeielyk, zoo niet onmogelyk blyken, iets verder te gaan. Prijs der AdvertentiënVan A tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer ƒ0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrijdags-namiddags 4 uren. Alle binnenljindsche Advertentiënvoor 3-maal plaatsing opge geven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. z. van G. J. Cornells, ien Hoek. en E. Bor. mM.Snel. i. de Bruin, ud 24 j. en Groot, oud aart—5 April- erg, oud 42 j- 1 13 m. -5 April. van B. van Arie Dirk, joyman. oud 59 j., n den Berg weduwnaar oud 53 j., Maar hoe hiertoe te komen in een land, waar ieder, en inzonderheid een corporatie, liefst een eigen weg bewandelt? De zaak is bepleit, de overtuiging van de wensche- lykheid is zeer algemeen geworden. Zy is ook beproefd, met een Kamer van Navraag, met bureaux van Inlichtingen, met personen registers, nergens heeft zij behoorlyk gepakt, en ofschoon getracht wordt in die richting voort te gaan, wélslagen ziet er anders uit In een ontwerp, door het Ministerie - Pierson ingediend, werden regels voorge dragen, volgens welke binnen de kringen der burgerlyke gemeenten aansluiting ver plicht was gesteld. Reeds dadelyk Werd in de rechtsche pers oppositie gevoerd, op grond dat de kerkelyke armenzorg, opbloeiende uit geheel vrijwillig liefdewerk, haar vrjjheid van beweging diet mag prys geven. Natuurlyk is geen overleg mogelyk als dat standpunt gehandhaafd blyft tegelyk met de meening, dat samenwerking en vrjjheids-eerbiediging onvereenigbaar zijn. De politieke gebeurtenissen der latere jaren hebben de Armenwet op den achter grond doen blyven; thans heeft de Regee- ring, aan haar toezegging voldoende, een nieuw ontwerp aanhangig gemaakt. In de Memorie van Toelichting wordt gewezen op de beginselen, die de bestaande regeling beheerschende ondersteuning der armen is -overgelaten aan de kerkelyke en byzondere instellingen van weldadigheid; slechts wanneer een arme haar van deze niet kan verkrijgen, mag de burgerlyke armenzorg hem» onderstand verleenendit slechts by volstrekte onvermijdelijkheid. Handhaving van het subsidiair karakter van de burgerlyke armenzorg acht de Regeering geraden. Verduidelijking is alleen wenschelyk om de vraag, of dubbele be- deeling toelaatbaar is, in bevestigenden zin te beantwoorden. Indien de arme, door of voor wien onder steuning door de burgerlijke instelling of de burgerlyke overheid wordt gevraagd, die reeds ontvangt van een andere instel ling van weldadigheid, dan wordt over die aanvraag eerst beslist nadat zooveel mo gelijk overleg is gepleegd met het bestuur van die instelling. Voor het geval onder steuning mocht worden toegekend, wordt zooveel mogelijk gestreefd naar samenwer king en eenheid in de ondersteuning en hetgeen daarmede samenhangt. De bepaling van dit hoofdbeginsel (in art. 30 van het ontwerp) wyst aan dat de ver binding niet verplicht, doch facultatief ge steld is. Er is hier een zachte drang naar overleg en centralisatie, meer niet. Of er groote gevolgen van verwacht kunnen wor den, achten wij twyfelachtig: maar minstens even onzeker is het, dat onder de tegen woordige omstandigheden meer te verkrijgen is. In dit opzicht zal de wet, wordt zy in dezen vorm aangenomen, by welwillende toepassing eenige verbetering kunnen bren gen, maar geen diepgaande. Voor die centralisatie in de (burgerlyke) gemeenten wordt de mogelijkheid geschapen tot instelling van een armenraad, een cen traal orgaan, waarin de verschillende instel lingen van armenzorg samen kunnen komen en dat door organisatie van een inlichtin- dienst „bedrog onder de vele armen" kan helpen weren. Aan de omschrijving van samenstelling en werking van dezen raad, te beschou wen als het voornaamste deel van de voor gestelde regeling, in de Memorie van Toe lichting, ontleenen wy nog het volgende Dwang totdeelneming moet zyn uitgesloten, wyl de geest van samenwerking niet kan worden afgedwongen. Die deelneming, door het zenden van vertegenwoordigers, moet openstaan voor alle instellingen van weldadigheid, maar moet afhankelijk blyven van het vrye inzicht der besturen. Zy kan alleen worden toege- kend, wyl alleen daar de behoefte aan samen werking zich doet gevoelen, voor armenver zorging buiten de gestichten. Van de deelne mende instellingen moet de zelfstandigheid volstrekt gewaarborgd blijven: een armenraad zal nimmer dwingende bevoegdheden hebben. Hy zal zyn een adviseerend college, behalve met betrekking tot het bureau van inlich tingen, dat middel moet zyn tot wering van misleiding. De inlichtingen-dienst zal een wezenlyk deel zjjn van de taak, die aan het centraal-orgaan voor samenwerking wordt opgelegd. Alleen in die gemeenten, waarvoor een armenraad niet is ingesteld, zullen burgemeester en wethouders bevoegd zyn tot het aanleggen van een register van informatie. De verplichtingen ten aanzien van dezen in lichtingendienst, aan kerkelyke instellingen van weldadigheid opgedragen, zjjn al heel oud 23 j. en en, oud 7 d. an Kley, oud 72 j. L. de eiden). A. van J. v. d. TAJfD. Maart. je, d. van J. i Stolwijk). P. de Jong. M. de Jong. A. Oprée. i en C. de Jong. 68 j., weduwe de Werken, van der rgje Maria, Neeltje, Jezemer. tf. Iloogen- rwaal en J. C. Jongkind inna, d. van Pieter, helderen. 29 j. (woi er, oud 28, ud 20 j. »te van W, oud 90 j., oordergraaf, de Jong. van W. van I 8 in. M. Braanker. duwnaar van 8 j., weduwe rg, oud 68 j., »m. P. de boezem, oud ing. J. L. ludde, oud 8 uwe van A. >ud 36 j. (won. 1 67 j', echt- J. Timmer, Onder de moeielyke vraagslukken, met welker oplossing het thans levend geslacht zich heeft bezig te houden, neemt dat van de armenverzorging een der eerste plaatsen in. Een regeling, die aan alle eischen voldoet en geen Ónmogelijk te dragen lasten oplegt, zal wel niet licht te maken z(jn. Voorheen werden die moeielykheden min der gevoeld. De weldadigen gaven Aal moezen aan wie hun medeiyden had gewekt, en verder was de Kerk het algemeen orgaan der barmhartigheid. Aan haar werden de giften verstrekt, de schenkingen gedaan en de legaten vermaakt, die haar in staat stelden haar bemoeiingen uit te strekken over alle tot haar ressort behoorende behoeftigen. Over de niet te vermijden leemten in de kerkelyke armenzorg zullen wy weinig zeggen; de splitsingen en scheuringen in het kerkgenootschap pel yk leven hebben ze in niet geringe male vermeerderd, terwyl het getal dergenendie buiten kerkelyk verband willen blyven, toenemende is. Het niet te loochenen feit, dat vele hulp behoevenden of wie gevaar loopen dit te worden, zich aan hun kerk vastklampen zonder voor haar iets te gevoelen, gaf dezer dagen „De Standaard" een artikel in de pen, getiteld: „Om de brooden", waarin O. a. gezegd wordt: „De Kerken kunnen zeer wel voorzien, goed voorzien zelfs, in de behoefte van bet geloovend meelevend deel van het kerkelijk publiek. Maar als aan de Kerk blyft hangen een breede sleep van geestelijk geheel onverschilligen en ongeloovigen, die alleen azen op haar stof felijk goed, dan ontstaat er een wanver houding, waar geen keeren aan is." „De Kerken beginnen met de geestelijke tucht te verzaken, zoodat ze, by verdubbeling der bevolking, in de grootere steden voor de grootste helft uit geheel ongeloovigen bo staan.” Nu dient wel opgemerkt te worden, wéér dat gezegd wordt; in het hoofdorgaan der antirevolutionaire partij zal aan de gebezigde uitdrukkingen de beteekenis zyn te hechten, dat ook eischen van richting en van belijdenis het „geestelijk aangesloten" zyn bepqlen. En wat dit tot gevolg zou hebben, behoeft niet nader te worden aan getoond. Het meest in de tweede helft der vorige eeuw, en in het eerste decennium van de nieuwe met versterkten groei, ontwikkelden zich, naast de ouderwetsche dusgenaamde weldadigheid, andere vormen van hulpver- leening. Het voorkomen van armoede, het maatschappelijk verheffen, het bestrijden van nadeelig werkende invloeden trad meer en meer op den voorgrond. Naast de ker kelyke organisaties begonnen ook andere vereenigingen het liefdewerk uit te oefenen, op verschillende wijzen, en het gevolg was, dat aan genen de bijdragen minder mild toe vloeiden. Bovendien werd ingezien, dat af doende bestrijding van armoede ook is een be lang, waarmede de Overheid zich heeft bezig te houden. Tot dusver is dit in theorie nog maar erkend als een deel van politie zorg, ofschoon de practjjk aan deze opvat ting sinds lang is ontgroeid. De bemoeiingen in deze van het openbaar gezag zyn vastge legd in de wet tot regeling van de armbesturen, een wet van welke sinds lang door allen, die aan baar uitvoering hebben mede te werken, erkend wordt, dat zij geheel ver ouderd is, aan de behoeften van den tegen- woordigen tyd volstrekt niet meer beant woordt. Haar hoofdbeginsel, waarin is uitgedrukt dat ondersteuning door het Burgerlyk Armbestuur alleen mag plaats vinden wanneer zy niet geschiedt van diaconale zjjde, zoodat de „dubbele bedee- ling” is uitgesloten, wordt geheel niet meer in acht genomen, eenvoudig omdat het niet kan. Nog heeft zich, sedert lang, de dringende noodzakelijkheid geopenbaard van een wette- lyke regeling, die er op is aangelegd de onder scheiden burgerlyke, kerkelyke en particu liere lichamen, wier doel opheffing van armoede is, met elkander in vast verband te brengen. Nu gebeurt het vaak, dat iemand van verschillende kanten ruimen steun ontvangt, terwijl een ander, in het zelfde droevig geval verkeerende, doch mipder „in beklag”, zeer schaars wordt bedeeld. Onderlinge mededeeling en samenwerking van armbe sturen zou deze ongelijkheid kunnen op heffen, benevens overleg uitlokkeii omtrent hetgeen het best in het belang van het bepaalde individu gedaan zou kunnen worden. tart, i C. Ke eltje, d. in. te Krimpen P. van Kekem Smallegange. d 41 j., echt- W van Dyk, meulen. •r.-81 Maart, in T. A. van sje Jozina, d. Leendert, - Cornells, wi Pieter, z. i. Adriana S. Scheer. Koolwyk. is en D. van Meerkerk en A. Sloof en ran A. W. J. ïria Jannigje, Mudde. M. Kijkuit. L van Meer- Zwienen en A. Broereen van Risp en A. den Oud- Abraham, z. der. Hen- C. Knuisting 1—15 April. Verkaik en J. Reym en Hazenbroek in S. Mans- ïeuvel, oud P. van d, oud 29 j. oud 2 m. —1 April. i A. Evegroen na, d. van C. Iriana, d. van aarl-1 April. van A. D. na, d. van P. Johannes i en M. de Vos. oud 26 j. Wijngaarden, ld 20 j. (won. ud 21 j. Muliem, oud oud 26 j. «1-31 Maart. in G. Verspujj an D. Schakel jor het onvoldoende dijk is er niet vol- ing. Tevens moest er wat sbracht worden. Van dat straatje weet ik de heeren het verslag .zoo Wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. De voorzitter: Verder is ingekomen: Het reglement der commissie tot wering van schoolverzuim. Burg, en Weth. zouden dat zoodanig willen wijzigen dat het zesmaal achtereen verzuimen der vergadering door een der leden zal worden opgevat als een aanvrage tot ontslag als lid uier commissie. De secretaris der commissie moet dan irvan mededeeling doen aan Burg. Weth. goedgekeurd. irzitter: Ingekomen is een ontslag- i van mej. J. G. Lebbink als onder aan school I tegen 1 Juni a. s. en Weth. stellen voor, dat ontslag verleenen. gekeurd. Eenzelfde aanyrage van van der Voet, ook tegen Weth. stellen voor ook te verleenen tegen dien tart. de Koning n I. Bor en Gemeenteraad van Oudewater op Vrydag 15 April 1910, 's namiddags drie uur. Afwezig de heer G. L. Geuting. Voorzitter burgemeester A. L. Wichers. De voorzitter opent de vergadering en leest daarna het gebed en de notulen der vorige vergadering, die worden goedgekeurd. De heer J. C. Verheul komt ter vergadering. Ingekomen van Gedeputeerde Staten goed gekeurd terug huur van grond aan Steen kamer, De Graaf en Snel. Idem af- en overschrijving 1910 f 90 en verhooging begrooting f 750. Verzoek van den heer W. Vleugel om afschrijving van den hoofdelyken omslag, dienst 1910, wegens vertrek. Burg, en Weth. stellen voor adressant afschryving te ver leenen voor tien maanden ten bedrage van f 7,77“i. Aangenomen. Verzoek van den heer J. Schaper om hem, wegens vertrek, te ontslaan als lid der commissie tot wering van schoolverzuim. De voorzitter merkt op, dat adressant geen ontslag behoeft te vragen, doch dat kan nemen en brengt nu ter kennis, dat de heer J. Schaper ontslag heeft genomen. Voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van denzelfden om afschryving Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maan Ien 0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. daarvan geen ien buiten den er wel Gemeenteraad Krimpen a d Lek op Donderdag 14 April 1910, des avonds 6>fe uur. Aanwezig de leden M. Boogaerdt, P. van der Linde, P. H. van Wynen, D. Dogterom, J. Drapers, G. Albers en K. Smit. Voorzitter de heer A. L. van Haaften, burgemeestersecretaris de heer D. C. Mees. De voorzitter opent de vergadering waarna de secretaris de notulen leest, die onver anderd worden goedgekeurd. De voorzitter: Ingekomen i lo. Een mededeeling van missie, dat als voorzitter en herkozen de heeren D. Hage 2o. Van Gedeputeerde Staten de goedge keurde besluiten van de vorige vergadering. 3o. Van Burg, en Weth. het verslag over den toestand der gemeente. Wordt voorgelezen. De heer M. Boogaerdt: Aan het verslag zou ik willen toevoegen, dat de dyk geheel onvoldoende wordt onderhouden. Ze gaan er wel eens met die schaaf over doch dat is alleen modderverplaatsing. De heer D. DogteromWordt het straatje niet door de geheele kom der gemeente doorgetrokken De heer K. Smit: Do< rond leggen van den c doende afwatering meer grint opgeb. De voorzitter: niets. Kunnen goedkeuren heer D. DogteromJe begint er met twee, laderhand komen er meer. Mees woont een gemeentehuis, waarom wordt vrijgesteld? Wordt later hetpost- ingericht voor burgemeesterwonina zou die ook moeten worden vrijgesteld, onderwijzers hebben een goed salaris die worden vrijgesteld, terw(jl er zoovelea i die veel minder inkomen hebben en moeten betalen. De heer M. Boogaerdt: De onderwijzers hebben een vrye woning, daarin moeten we ook vrij water geven. De heer D. DogteromIk zou willen voor stellen de onderwijzers 50 van de kosten van waterverbruik te doen betalen. De voorzitter: Dan zullen we dit voorstel in de volgende vergadering behandelen. De heer K. Smit: Ik heb ook een voorstel daarover. Om de onderwijzers het water kosteloos te verschaffen. Dat is het verst •trekkend en komt dus het eerst in behan deling. Ik zal er zelf waarschijnlijk de volgende maal niet zyn, doch ik wil dit voorstel nu vast doen. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. jld, 22 April. Met dank aan den gever of de geefster werd na afloop van de godsdienstoefening van Zondag j.l. door Ds. F. F. J. van de Piassche, predikant bij de Ned. Herv. Gein, alhier, bekend gemaakt, dat bij de diaconie van voornoemde ge meente een buitengewone gift was inge- komen van f 25. Het zoogenaamde teenschillen het ontdoen der teenen van den bast -isweer begonnen. Allerwege, langs dyken en op erven, hoort men weer het eigenaardig geluid der schilyzers. Niet zelden nemen 'man, vrouw en grootere kinderen uit het zelfde gezin deel aan het bedrijf. Zoodoende wordt dikwyls in de zeven a acht weken, dat er geschild wordt, aardig wat verdiend, wat in vele gezinnen, die overigens van een klein loon moeten leven, ten zeerste welkom is. §Kinder<lHk, 22 April. Van de scheeps werf der firma L. Smit en Zoon is met goed gevolg te water gelaten, een zandbak. Daarna werd de kiel gelegd voor een hopper-vaartuig. - Maandagmiddag werd een zoogenaamde hoogaars, die zeilende was op de rivier, door een rukwind omgeslagen. De twee opvaren den wisten zich in het zeil te werken, dat op het water dreef. Spoedig werd door de bemanning van een motorboot hulp verleend, terwyl ook door omwonenden met bootjes naar de plaats des onheils werd geroeid. De beide opvarenden'•werden liefderyk door J. de Wit Wz. opgenomen. Het schip dreef naar het etablissement Fop Smit, waar het met behulp van een kraan overeind gezet werd. Molenaarsgraaf, 22 April. Tot lid van den raad dezer gemeente is gekozen de heer C. van den Berg. *Ottolan<l, 22 April. Dat niet alleen de Vrydag een OHgoluksdag kan zyn, onder vond de vrachtrijder P. alhier Maandag j.l. Van zyn, met melkbussen zwaar beladen wagen, brak onderweg een wiel, zoadat een deel der bussen over den weg rolde. Nadat op een paar andere voertuigen de vracht was overgeladen, kon de reis naar Bleskensgraaf worden voortgezet. Alsof dit ongeluk nog met gent geraakte denzelfden dag een ander van P., eveneens met melk geladen, nabijheid van Vuilendam te water, ongeval nog erger was daü het eei noemde, daar men nu, behalve paai wagen op het droge te brengen, nog eenige gezonken bussen had op te visschen. Het Ministerie van Waterstaat heeft Maandag in het gebouw van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland te 's-G ra ven h age aan besteed lo. hel uitvoeren van baggerwerk in en vóór de buitenhaven te Scheveningen van 1 Mei 1910—30 April 1911. Laagste inschrijver: G. A. van Haltem te SÏiedrecht, voor f 24.500 2o. de levering in het jaar 1910 van steenkolen ten behoeve van de stoomgemalen aan den Arkelschen dam en te Ameide, i behoorende tot de werken van het rede- en Zederikkanaal. Laagste in- jver: Jos. de Poorter, te Rotterdam, voor f 0,66 per H.L. De hoofdinspecteur der tele grafie, de heer A. Krujjt, is Zaterdag in den ouderdom van 69 jaar te Scheveningen over leden. De overledene had een hoogst eervolle, bijna 5J)-jarige loopbaan bij dezen tak van staats dienst achter zich. Met 1 Juli a.s. zou hij zijn gouden ambtsfeest hebben gevierd. De heer Kruijt ving zyn werkzaamheid in dienst van den Staat aan als leerling-telegrafist. fn 1891 werd hij van commies bevorderd tot inspecteu», waarna in 1902 zijn benoeming volgde tot de hooge betrekking, welke hij tot zijn dood toe vervulde. Herhaaldelijk ver tegenwoordigde hij ons land op internationale congressen. Hy was ridder in de orde van dep Neder- landschen Leeuw. daai en Wordt De vooi aanvrage wüzeres i Burg. eervol te Wordt goedge De voorzitter den heer A. C, 1 Juni. Bes dat ontslag datum. Wordt goedgekeurd. De voorzitter: Aan de orde is de vast stelling van den hoofdelyken omslag over 1910. Deze wordt vastgesteld op f8574,22l/a en het percentage op 3 Wordt goedgekeurd. De voorzitterAan de orde is de herziening van het bureau van den burgerlyken stand. Er zyn drie leden: de heeren Mees, P. van der Linde en W. van der Weiden. Is Mees absent dan is er niemand om het register by te houden. Burg, en Weth. stellen daarom voor, een vierde lid te benoemen. De heer Van der Weiden sluit de huwelyken. De heer K. Smit: Als die ziek is, wie sluit dan de huwelijken? De voorziltér: Dan doet het Van der Linde en als die verhinderd is, Mees. Kunnen de heeren zich met genoemde aanvulling vereenigen? Wordt goedgekeurd. De voorzitter: Dan is nu aan de orde het benoemen van het vierde lid. Met algemeene stemmen wordt de heer A. L. van Haaften gekozen. Deze neemt de benoeming aan en dankt de leden voor het in hem gestolde vertrouwen. De heer D. Dogterom: Mynheer de voor zitter. In elke gemeente wordt de burger lijken stand gepubliceerd. Ook is het hier tydelyk geschied. Ik zou het toch wel aardig vinden als het weer gebeurde en de gemeentenaren daarmee op de hoogte konden blyven. De voorzitter: Ik kan u uitlegging geven, dat zyn zak< raad. Maar zouden de kranten belang in stellen? De voorzitter: Aan de orde is het voor stel van de vorige vergadering tol het aanschalfen van brandkranen. Voor de geheele gemeente zyn er 51 noodig die met alle loebehooren f 2256 zouden kosten. Verlangt iemand het woord? De heer M. Boogaerdt: Hoewel bij de beproeving de resultaten niet meevielen ben ik na informaties te Lekkerkerk en Krimpen a/d IJsel voor het stellen van brandkranen. Ik zou echter slechts een 30- tal willen plaatsen om te beginnen in de kom der gemeente en het nalaten (van dit jaar ten minste) op die plaatsen waar weinig huizen staan. Raakt zoo'n afgelegen gebouw in brand, dan kunnen we altijd nog uitrukken met de handbrandspuilen, uie we houden zullen, omdat ze geen handelswaarde hebben. De stoomspuit zou ik willen ver- koopen om tenminste daarmee gedeeltelijk de kosten te dekken. Anders mr weer leenen en de gemeente heeft i schuld. De heer P. van der Linde: Ik zou eerst nog een proef willen nemen, een brandkraan te plaatsen en te doen werken. Voldoet het niet, dan zou ik er geheel van willen afzien. De voorzitter: Er is heel veel te zeggen voor brandkranen. Mht de brandkranen hebben we dadelyk waler en met de stoom spuit niet. We hebben dat met vorst eens beproefd en hadden pas na een uur water. Dan gaal het bij brand lang niet zoo kalm. Ik heb met Bikkers, den leverancier der spuit, al eens gesproken over den verkoop; we konden met de opbrengst daarvan de kosten dekken. De heer P. H. van WynenHet resultaat van wat ik gezien heb met de beproeving der brandkranen was slecht; ik zóu er ook voor z(jn het eerst nog eens te probeeren. De voorzitter: Het stormde dien dag vreeselyk, ook was de standpijp niet in orde. Maar laten we nog een proef nemen. De heer G. Albers: Werkten die kranen vlak by de waterleiding wel zoo goed als verder af? Ik wil ook hier en daar de brandkranen plaatsen. Hoeveel branden worden niet met een slang op de water leiding gebluscht. De heer P. H. van Wijnen: Ik ben er ook voor, als ze maar aan de eischen voldoen. De heer M. Boogaerdt: Als de brand kranen er zyn, zyn we dadelyk klaar. Ik zou ze hoe eer hoe beter willen aanschaffen. De heer D. Dogterom: Ik zou ze overal willen aanleggen ook op de minst bebouwde plaatsen en geen enkele overslaan. De heer M. Boogaerdt: U hebt me mis schien niet begrepen. Ik wil ze overal wel aanleggen maar dan geleidelik. In de kom is het meeste gevaar, daar steekt het eene huis het andere aan. Omdat te voorkomen moeten we er gauw by zyn. Daar voor zyn brandkranen noodig. Als een apart staand huisje verbrandt, is dit niet zoo erg, ze zyn toch meest verzekerd. De heer D. Dogterom: We zyn hier niet om uitzonderingen te maken. De heer P. van der Linde: Ik wil ze wel aanschaffen, als ze maar goed werken. De heer G. Albers: Kregen we een groo- ten brand, dan zouden we al dadelyk moe ten hooren Waar z(jn nu de brandkranen De voorzitter: We zullen de proef nemen en den directeur gelasten, dat hy zoo spoe dig mogelyk een brandkraan plaatst voor de kerk. De heer K. Smit: De proef is mislukt door den sterken wind. Als we naar een alleen staan huis moeten met de spuit, is het houtwerk verbrand voor we er aan komen. De heer D. Dogterom: Om niemand te treffen moeten we ze overal plaatsen. De heer M. Boogaerdt: We hebben het zelfde met de verlichting. De heer D. DogteromDe directeur heeft na het door ons gevraagd onderzoek gezegd, dat we op zyn hoogst twee of* drie kranen konden missen. Dan is dat ook de moeite niet om die over te slaan. Dt* voorzitter: Nu heeren, dan zullen we een beproeving houden voor de kerk. Heeft een van de heeren nog iets? De heer D. Dogterom Indertijd is gezegd, dat we de onderwyzers vry zouden stellen van het betalen aan de waterleiding. Daar ben ik niet voor. De voorzitter: Er is niet vast te stellen, wat gebruikt wordt voor de school en voor die woningen apart. Bovendien zyn die woningen groot. Moesten die heeren betalen naar het aantal kamers, dan waren die kosten veel te hoog. Hun salaris is daarvoor niet groot genoeg. De heer D. DogteromDe Raad is hierin wel wat misleid. In Lekkerkerk betalen ze 50 pCt. Me dunkt, dat konden ze hier ook wel doen. De heer P. van der Linde: Ze kunnen bet nemen, maar we kunnen ze niet dwingen. De gemeente heeft die leiding laten aan leggen. De heer E naderhand ook in die niet kantoor dan - De en zyn die

Schoonhovensche Courant | 1910 | | pagina 1