on; Woensdag 18 Mei. N°. 3133. Nieuwe en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. >ud- kilo net zen. WiöT loekhandel van Schoonhoven. OfflciöBle Kennisovinsen. 1910. LOSt ?rk iter- erk; f met jsteld. alen, iken- elke .INE, 5 Cents, OOPS, GOUDA. m, bij Looper (Geldophaler) bij de Gasfabriek en Waterleiding, op eene wedde van f SOO,— per jaar. BINNENLAND. Intercomm. Telefoon-nr. 20. irger- Poll. -1 J d( ige 11 uitv Bz. te Ridderkerk, geb. te Gouda, ri 1863. i commissie gei )k beteekenis aan ;e, geb. te S. W. N. VAN NOO'ÏEN te Schoonhoven, Uitgevers. .dening mag. i los- en laaa- icht van de van heer 21 Auj W. Lijst vai in de 1 iet rookvrij «m irde .ten de De mk De en rele imer het geb. te luueraerK 11 maart 1000. Mr. V. G. A. Boll te Gorincbem, geb. te Awinnknm *7 IfiKO igaerdt Sr. te Krimpen a/d Lek, nmpen a/d Lek 29 November 1851. ’z. te Dordrecht, geb. te Sliedrecht J. de K. te F ravenhage, en J. ieder f 3 of van Weth. te vei. SCHOOIfHOVlIfSCHE GOMT. grief was, i” tot dit resul- van meening, dat men d op de rechten lor de v( de Kai in t Dai Gemeente Schoonhoven. )r Duymaer van Twist met is, dat den heer Koek onrecht Er.was geen onderzoek gew. -over dien overste waardoor deze physi geleden heeft. De i Gemeenteraad van Oudewater - 12 Mei 1910, fs drie uur. A. L. Wichers. vergadering en •rinnert Z.E.A. van het raadslid mgt met een warm srledene. en 1 1909 d< uitgaven irschredt een de Minister woord van den Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer ƒ0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlyk tot Dinsdags- en tot Vrijdags-namiddags 4 urm. Alle binnenlandsche’Advertentiënvoor 3-maal plaatsing opge geven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. Wethouders voornoeind, VAN SLOTEN. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. <1 IJsel. erk. ist, selstein. cht. ist, <1 IJsel. Cz. te Krimpen a/d Jer 1862. te Krimi- van de kinderen van wijlen den l om vermindering in den hoof- lag. Burg, en Weth. stellen [en maanden volledige afschrü- «ènen ten bedrage van f 8,765. lichtingen van overste Kock over het zingen van socialistische liederen juist waren, terwjjl toch Minister Borgesius daarover zeer ver stoord was, kon spreker zich wel neerleggen bij dat gedeelte van de conclusies, waarbij de overplaatsing naar Bergen-op-Zoom onrecht vaardig reheeten werd. In dit opzicht wilde de Minister hem rehabiliteeren. Maar onaannemelijk was de conclusie, waarin een oordeel werd uitgesprokenoverde tactische geschiktheid van overste Koek ter bevordering tot hoogeren rang. In zijn repliek deed de heer Ver hen uitkomen, dat de Minister, zij het dan al door den heer Duymaer van Twist, over tuigd is geworden, dat er verkeerde dihgen gebeurd waren. (Gelach). Daar de tweede conclusie van de commissie zooveel tegen stand ondervond bij verschillende leden, werd deze gesplitst en wel zóó, dat eerst verklaard werd, dat de ongunstige beoor deeling van overste Kock ten onrechte mede gegrond was geweest op de zaak-Brantsen en tweedens, dat bij de beoordeeling zyner tactische geschiktheid niet naar den geest inde voorschriften was gehandeld. de heer Duymaer van Twist ..jking der laatste conclusie aandrong, de heer-Pe Stuers spottenderwijze j den heer Koek nog een adres van ’"ibieden, waarop de jep: Als u zoo be- overste Koek zou heel op stelten zyn gezet. Ter Laan Jen heer De srknoeide, op, -voor was P. Goetheer om ken omslag we- _ih. stellen voor, afschrijving te ver- f 4,52. Aangenomen, om afschrijving over 1910’. Burg. en adressant afschrijving bedrag van f 1. Aan- iN EENIOE DER HOOGSTAANGESLAGENEN Rijks-directe-belastingen in de Provincie Zuid-Holland. Jaar 1910. De bevolking der provincie bedraagt 1.144.401. Het aantal hoogstaan geslagenen bedraagt 762. z Het laagste gezamenlijk bedrag van aan slagen, dat tot de plaatsing op de lijst heeft geleid, is f 1335,54. B. Bakker Ridderkerk 3 Augustus 1857. F. Bakker Bz. te Ridderkerk Ridderkerk 11 Maart 1865. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags- morjwi» uitgegeven. Prij»: voor Schoonhoven per drie maanden f 0 75. Franco per post dooi- het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abo’nneeren by alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Noorlander Sur. als watermolenaar in dienst trad by den polder „Streefkerk”. Gedurende al die jaren deed hy z(jn werk tot algemeene tevredenheid met ijver en trouw, van ver schillende zijden werden hemgelukwenschen toegebracht en hei aantal persoenljjke be zoeken zou voorzeker grooter geweest zijn, als het treurige weder niet den molen bgna onbereikbaar bad gemaakt. Met anderen heeft ook het polderbestuur zich een wande ling getroost door de modderlaag van den Tiendweg en het natte gras om den jubilaris te complimenteeren en hem met eene korte toespraak eene verguld-zilveren medaille te overhandigen, welke hem werd toegekend door het departement „Nieuw-Lekkerland” der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen”. Het plan bestond den feestvierenden mole naar des avonds een serenade te brengei doch wind, regen en modder maakten he toen onmogelijk. Worde het den iifbi laris gegeven nog nog vele jaren te arbeiden om onzen polder van het overtollige water te bevrijden! Willige-LanKerak, 14 Mei. Tot heemraden van het waterschap „Willige- Langerak” zijn herkozen de heeren H. Kooi man en J. Vermeulen Azn. Waarschijnlijk tengevolge van het ongestadige wéér waren hier eenige koeien lijdende aan de kopziekte. De veehouder II. K. verloor daardoor een zyner beate runderen, een waarde vertegenwoordigende van meer dan f 250. Aan de ooftboomen schijnt de koude minder kwaad gedaan te hebben, ze staan prachtig in den bloei en beloven genoeg. Wordt er elders geklaagd over het af vriezen der aardappelen, te dezer plaatse hebben ze daarvan weinig geleden en staan er tamelijk goed voor. der agenda zegt de voor zitter aan den Raad nog iets te willen voorstellen, beirekkelyk vervoër van goe deren met de tram. Met* de tram is n.l. een fiets vervoerd, die bij aankomst bleek defect te zijn en door den betrokken persoon geweigerd werd te accepteeren. De voor zitter wenscht voor de tram ten aanzien van het goederenvervoer een bepaling te maken als by de spoorweg-maatschappyen van niet aansprakelyk te zyn voor de schade by het vervoer ontstaan. De heer G. L. Geuting gelooft niet dat zulk een bepaling zal helpen, daar volgens de wet de laatste vervoerder aansprakelyk is. Ook wenscht de voorzitter een dusdanige bepaling omtrent het vervoer van dieven. Wordt besloten aangaande die zaak rechts kundig advies in te winnen. De heer C. G. van der Lee merkt op dat gedurende 14 dagen op de laad- en los plaats aan de Broekerpoort mest werd aangebracht ten behoeve van boeren te Papekop. Er heeft daar eenige dagen een stinkende mesthoop gelegen en nu vraagt hij of dat volgens politieverordening mag. De voörzittter zegt dat het een plaats is, doch zal de aandat politie op het feit vestigen. Sluiting. hadden kunnei overbid Weth. stellen daarom voor van f 6000 aan te gaan aflossing van f 2000. Aangenomen behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten. In verband daarmee stellen Burg, en Weth. voor de begrooting te verhoogen met f 5940, Aangenomen, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Burg, en Weth. bieden aan af- en over schrijvingen 1909 ten bedrage van f 97. Goedgekeurd, behoudens goedkeuring Ge- leputeerde Staten. Burg, en Weth. bieden aan concept-ver- hooging van den hoofdelyken omslag dienst 1910 met f 102,381/2*. Goedgekeurd. Na afhandeling «liter aan den f ■"'orstellcn, 1 ueren met de trai ““u flets vervoei uefect te zyn en "■eweigerd werd wenscht iet goederem als by de s d aansprak roer BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven roepen op sollicitanten voor de betrekking van De benoeming zal geschieden voorloopig tot 1 Januari 1911. Nadere inlichtingen verstrekt de Directeur der bedrijven. Eigenhandig op zegel geschreven verzoekschriften moeten zyn ingekomen vóór 36 Mei a. aan het adres van den Burgemeester. Burgemeester en Gorincbem 7 Maart 1859. Jan Boogaerdt Sr. te Krimpen a/d Lek, geb. te Krimpen a/d Lek 29 November 1851. A. Bos Pz. te Dordrecht, geb. te Sliedrecht 16 December 1865. J. R. de Bruine Groeneveldt te Leiden, geb. te Molenaarsgraaf 13 October 1872. D. P. van Capellen te Capelle a/d IJsel, geb. te Capelle a/d IJsel 1 December 1829. D. J. du Croo te Gorincbem, geb. te Brum- men 5 Augustus 1829. J. L. van Eyk te Gouda, geb. te Gouda 23 November 1856. A. van der Giessen i IJsel, geb. 22 Novembt J. van der Giessen te Krimpen a/d IJsel, geb. te Krimpen a/d IJsel 21 Januari 1861. Mr. D. J. van Heusde te Gouda, geb. te Haarlem 19 Juli 1848. P. Heyblom te Rotterdam, geb. te Hardingsveld 11 Septerilrber 1863. W. Hoogendyk van Capellen te C a ■geb. te Ouderkerk a/d IJsel 22 Februari iöoö. V L. A. baron van Ittersum te Vianen, geb. te Haarlem 15 October 1849. M. C. de Jong te Sliedrecht, geb. te Slie drecht 6 Augustus 1844. J. H. J. Kam te 's-Gravenhage, geb. te Oud-Alblas 21 Mei 1844. A. de Koster te Leiden, geb. te Gouda igustus 1841. O. A. Lans te Delft, geb. te Capelle a/d IJsel 17 Juli 1857. C. van der Lee te ’s-Gravenhage, geb. te Alblasserdam 8 December 1846. L. Luyten te 's-Gravenhage, geb. te Lek- kerkerk 26 Mei 1854. H. J. F. Muller te Gorinchem, geb. te Amsterdam 12 Augustus 1854. J. G. Mjjnlief te ’s-Gravenhage, geb. te Nieuwerkerk a/d IJsel 14 November 1841. II. J. Nfederhorst te Gouda, geb. te Breu- kelen 9 Augustus 1847. B. C. A. Rykee te Rotterdam, geb. te Alblasserdam 9 December 1841. A. Smit te ’s-Gravenhage, geb. te Rid derkerk 1 Mei 1845. C. Smit Jz. te Alblasserdam, geb. te Alblasserdam 1 Juni 1854. J. Smit Jz. te Nieuw-Lekkerland, geb. te Alblasserdam 30 Januari 1824. J. Smit V te Nieuw-Lekkerland, geb. te Ridderkerk 21 Maart 1837. J. U. Smit te Alblasserdam, geb. te Al blasserdam 28 Juli 1863. J. Smit te Ridderkerk, geb. te Ridderkerk 13 Mei 1839. L. J. Smit te Dordrecht, geb. te Nieuw- Lekkerland 11 April 1865. P. Smit Jr. te ’s-Gravenhage, geb. te Ridderkerk 31 Juli 1848. K. van der Torren Kz. te Waddingsveen, geb. te Broek (Waddingsveen) 8 Januari 1824. I. van de Velde Iz. te Papendrecht, geb. te Breskens 13 Mei 1836. Mr. J. C. T. Viruly te Leiden, geb. te Gouda 11 April 1860. A. C. Volker te ’s-Gravenhage, geb. te Sliedrecht 23 December 1860. L. Volker Az. te Sliedrecht, geb. te Slie drecht 24 Augustus 1856. A. M. Vroege te Alblasserdam, geb. te Alblasserdam 12 Februari 1856. J. A. Vroege te 'S-Gravenhagi Alblasserdam 9 Augustus 1852. M. Zanen te 's-Gravenhage, geb. te Waarder 6 April 1853. Dr. H. de Zwaan te 's-Gravenbage, geb. te Nieuwland 16 Mei 1841. Kantongerecht GORINCHEM. Terechtzitting van 10 Mei.A J. v. W. te Vuren, overtr. verord. hou dende bepalingen inzake de volksgezondheid voor de gemeente Vuren d.d. 19 October 1904, 24 m. f 1 of 24 m. éên dag. J. v. A. te Dalem, leerplicht, f 5 of 3 d. J. S. te Dalem, idem, f 6 of 3 dagen. J. B. te Hardingsveld, idem, f3 of 2 dagen. N. v. H. te Gorinchem, op den openb. weg een wapen bij zich hebben, f 5 of 5 dagen. C. V. te Meerkerk, jachtovertr., 2 m. f 2 of 2 m. 3 dagen. A. II. te Nieuwland, idem, f 3 of 3 dagen. A. de G. en W. de G. te Giesendam, visscheryovertr., ieder 2 m. f 2 of 2 in. 2 dagen. G. V. te Meerkerk, idem, 2 m. f 3 of 2 m. 2 d. A. S. te Leerbroek, idemf 3 of 2 dagen. G. R. te Gorinchem, anders dan stapvoets rijden over eene rjjksbrug. f 2 of 1 dag. A. N. te Gorinchem, straatschenderij, f 0,50 of 1 dag. J. R. te Gorinchem, burengerucht, f 5 of 3 d. W. B. te Hardingsveld, II. de L. te Spijk (Heukelum) en P. B. te Schelluinen, overtr. Motor- en Rjj wielreglemenl, ieder f 1 of 1 d. A. v. d. M. te Schelluinen, idem, f2 of 2 d. C. v. I. te Hardingsveld eu W. v. W. te Spijk (Heukelum), idem, ieder f 1 of 1 d. W. v. V. v. O. te Gorinchem, idem, f 2 of 2 d. J. D. te Leerdam, idem, f 0,50 of 1 dag. S. K. te Gorinchem, dronkenschap, f 2 of 2 d. B. S. te Gorinchem, J. de K. te Papen drecht, W. K. te 's-Gravenhage, en J. C. K. te Leksmond, idem, ieder f 3 of 3 dagen. P. V. te Gorinchem, idem, f 5 of 3 dagen. M. M. te Gorinchem, idem, f 3 of 3 dagen. C. J. S. te Gorinchem, idem, by 13e herhaling, 7 dagen en opzenling naar eene rykswerkinrichting voor den tyd van een jaar. G. R. M. te Gorinchem, idem, f 5 of 3 d. J. v. W. te Herwynen en A. J. de R. te Hardingsveld, idem, ieder f 3 of 3 dagen. J. T. te Gorinchem, idem, 2e herh., 1 week. J. W. S. te Gouda, idem, f 2 of 2 dagen. D. v. S. te Hardingsveld en A. C. S. te Schelluinen, idem, ieder f 3 of 3 dagen. P. V. Jz. te Leksmond, J. W., H. v. d. V., z. b. w. en G. S. te Oudewater, idem, ieder G. de K. te Ameide, jachtovertreding> vonnis bekrachtigd. Capelle a/d IJsel, 17 Mei. Tot on derwijzeres aan de Christelijke School al hier is' benoemd mej. A- Hooijmeyer te Rysoord. Giesen-Ondekerk, 17 Mei. Met 223 van de 238 uitgebrachte stemmen (15 stem men blanco) is tot heemraad van den polder herbenoemd de heer Jacob Kuiper alhier. In een gehouden vergadering van het kerkbestuur werd tot secretaris-kerkvoogd der Ned. Herv. Gem. benoemd de heer A. van Harten Az. •Meerkerk, 14 Mei. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de open- ban^ lagere school alhier hebben zich tien sdHicitanten aangemeld. •Ouderkerk a/d IJsel, 14 Mei. Burg, en Weth. dezer gemeente hebben, op zyn verzoek, eerv'ol ontslag verleend aan den heer K. Markus, als brandmeester van brand spuit no. 2, met dankbetuiging voor de veeljarige en goede diensten, in die betrek king aan de gemeente bewezen. In zyne plaats werd tot brandmeester benoemd de heer Chr. van Zwienen, thans brandspuit meester, terwjjl deze als zoodanig vervangen is door den heer Joh. van Oosterom, thans kringsluiter. De nieuw-benoemden zyn op heden beëedigd en in functie getreden. ^Streefkerk, 17 Mei. Woensdag was het vijftig jaar geleden dat de heer Cornelia By Kon. besluit van 13dezeris, met ingang van 1 Juli: aan mr. C. H. Q. van Stryen, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend uit zyn betrekking van griffier van den Hoogen Raad der Nederlanden, onder dankbetuiging voor de in rechterlyke bétrekkingen be wezen diensten; en benoemd tot griffier van den Hoogen Raad der Nederlanden, mr. E. van de Velde, thans substituut-griffier bij gemeld college. In een te Leerdam gehouden vergadering Van leden der plaatselijke Ongevallen-Commissie der Landbouw-Onder- linge, district de Vyfheerenlanden met Arkel en Gorinchem, werd een dagelyksch bestuur gekozen, bestaande uit de heeren: Andr. van Meeuwen te Asperen, voorzitter; M. C. do Korver te Gorinchem, vice-voorzitterrB Middelkoop te Schoonrewoerd, secretaris. 4^* Tydens de Groene Kruis jubi- leums-tentoonstelling en het congres, te houden in het park „Tivoli” te Utrecht, in September a. s., zal een oefeningswedstryd in het verleenen van eerste hulp bij onge lukken gehouden worden. Doel van dezen oefeningswedstryd is: bij ons volk de idee ingang te doen vinden, van welk een groot belang het is, overal waar daartoe gelegenheid bestaat ten allen tyde een groep van personen ter beschik king te hebben, die in staat zyn, met ge bruik der eenvoudigste hulpmiddelen, spoe dige en voor het oogenblik afdoende hulp te verleenen. De vergadering der Liberale Unie zal niet op 28 Mei, zooals aanvankelijk was bepaald, maar op 4 Juni Worden ge houden. Het hoofdbestuur heeft tot dit uitstel besloten met het oog op het verblyf van II. M. de Koningin te Amsterdam. Aangenomen. Voordracht ambtenaar van den bui l|jken standA. Kooymans en G. van der Voordracht stadsarbeider: A. de Wit en J. de Veen te Papekop. Verslag van de gascommissie dienst 1909. Gaawssbmib if» 1W9 MM,884 M*. De com missie geeft in overweging om, nu de lantarens automatisch worden ontstoken deze bij lichte maan om elf uur rtiet meer te doen branden. Tot ambtenaar van den burgeljjken stand wordt met algemeene stemmen benoemd, ingaande 15 Mei, de heer A. Kooymans, benoemd ambtenaar ter secretarie. Bij het benoemen van een stadsarbeider verkrygen A. de Wit en Jac. de Veen even veel stemmen. Het lot besilst ten gunste van den laatste. De voorzitter zegt dat het de gascom missie en Burg, en Weth. is gebleken, dat in 1909 door onvoorziene omstandigheden de uitgaven der gasfabriek de raming verre overschreden. Een ongunstig jaar en daar bij een misverstand in de begrooting, dat alles heeft gemaakt dat we voor een te kort van ongeveer f 9000 staan. Als we f 6000 zouden we niet alleen het tekort jn dekken, doch er zou voor 1910 wat lyven om over te schrijven. Burg, en 11 een geldleening met jaarlyksche der bestaai Terwyl op intrekl vroeg 1" of wy hulde zouden moeten aanl heer Roodhuyzen uitriep handeld was als c“ Nederland door u (Rumoer en geroep van: juist!) Vol ironie merkte de heer voorts op de aanmerking van d< Stuers, dat de Kamer tyd verknoei—, dat de regeering juist dankbaar daari moest zyn, omdat er zoo weinig werk af te doen. J Nog voerden verschillende leden, n.l. de heeren Van Idsinga, Verhey en de Minister nogmaajs het woord, tot besloten werd op verzoek van eenige leden de stemming over de conclusies tot Donderdag 19 Mei uit te stellen. Vervolgens kwamen weer andere adressen aan de orde. De conclusie van hel verslag der com missie op het adres van ritmeester Tilanus hield de Kamer nog geruimen t(jd bezig. Uit die discussiën bleek en de Minister erkende dit dat ook hier verschillende fouten begaan waren. Intusschen werd de stemming over deze en de volgende conclusiën tot Donderdag 19 Mei verdaagd. Op dien dag kymt de Kamer weder in openbare zitting byeen. STATEN GENERAAL. TWEEDE KAMER. In de vergadering van Donderdag 12 Mei werd door den voorzitter mededeeling gedaan van bet eervol ontslag aan Mr. Nelissen, als Minister van Justitie, verleend. Onder bravo’s van alle zjjden werd den heer Nelissen alle hulde gebracht. Aan de orde was de conclusie van het verslag der commissie omtrent de inlich tingen op het adres van J. van Dormolen, sergeant-majoor te Amersfoort, houdende verzoek om vergoeding wegens verpleging van zyn echtgenoote in een burger-ziekenhuis. De Minister van Oorlog kon zich geheel met de voorgestelde conclusie ver- eenigen en deelde mede, dat aan adressant f 35 gegeven was, zijnde de helft van de door hem gemaakte kosten. Na goedkeuring dezér conclusie en de volgende was de conclusie van het verslag der Commissie omtrent de inlichtingen op het adres van den heer G. P. A. G. 11. Römer, luit.-kolonel van het 3de regiment huzaren te 's-Gravenhage, aan de orde. De heer Lohman handhaafde, ook na het adres van genoemden luitenant-kolonel, de conclusie der Commissie. De heer Van Idsinga keurde evenals vroeger het uitbrengen van een ongunstig oordeel, achter den rug van een beoordeel den officier om, ten strengste af. Scherp werd de houding van verschillende Ministers omtrent deze kwestie afgekeurd. Minister Van Rappard heeft deze wyze van beoordeeling nooit openlyk afgekeurd, hoewel spreker hem dit gevraagd had. Zoo iets zal blyven voortduren. Zelfs had men dezen afgevaardigde verteld, dat ook de tegenwoordige Minister een ongun stige beslissing had genomen op grond'van zulk een geheim rapport. In zooverre de Kamer er niet was om de persoonlijke be langen der officieren te behartigen, was de conclusie onaantastbaar. Maar in de zaak- Römer heeft de Kamer nooit volledige inlich tingen ontvangen, hetgeen spreker uitvoerig aantoonde. De heer Van Hoogstraten verklaarde, dat er omstandigheden waren, waarin ge heime inlichtingen in het belang van den dienst verstrekt moeten worden. De heer Eland vond wel, dat men inde zaak Römer in een enkel opzicht verkeerd had gehandeld, doch constateerde, dat iemand, die geen bevordering verdient, onjuist wordt behandeld. De heer Lobman achtte de opmerkin gen van den heer Van Idsinga over het verslag der commissie niet geheel juist. Requestrant zeide: mij is onrecht gedaan ten opzichte mjjner geschiktheid. En nu bleek dat alle autoriteiten eenstemmig oor deelden, dat de heer Römer ongeschikt was. De heer Van Idsinga hield vol, dat de Kamer te beoordeelen had, of rechtmatige aanspraken niet waren geëerbiedigd. 'Spre ker wilde wel aannemen, dat overste Römer ongeschikt was, maar zyn grief was, dat men langs „kromme wegen’ taal was gekomen. antwoord van den Mi nis ter van die de geheele geschiedenis nog herinnering bracht, en de dupliek ieren Van Idsinga en Lohman, beraadslaging gesloten en de con- - - agenomen. k de orde de e commissie op H. Koek, luite Na het Oorlog, eens in 1 van de heerer. werd de bert clusie z. h. s. aani Alsnu was aan de orde de conclusie van het verslag der commissie op de adressen van den heer J. H. Koek, luitenant te Ber gen op Zoom, eertjjds als zoodanig te Does burg in garnizoen. Uit de conclusie bleek, dat de commissie de ongunstige beoordeeling van den genoem den luitenant-kolonel niet kon goedkeuren, terwijl de heer Verhey in een uitvoerig betoog aanloonde, dat diens overplaatsing naar Bergen op Zoom was geweest een daad van willekeur. De commissie had z. i. het volle recht, om een nader onderzoek naar de geschikt heid van een beoordeelde te vragen. De verschillende onreebtvajirdigheden, tegenover den heer Koek gepleegd, waren strydig met de belangen van den dienst. Men mocht b.v. iemand niet beoordeelen zonder hem gezien te hebben. De hoogste mili taire autoriteiten hadden op de papieren gevorderd. De heer Duymaer van Twist meende eveneens, dat den heer Koek onrecht was aangedaan. Enwas geen onderzoek geweest. De handelingen tegenover dien overste wa ren grievend, waardoor deze physiek en financieel zwaar geleden heeft. De regeering moest hem recht doen en rehabiliteeren. Scherp trad de laatste spreker van dezen dag, de heer Ter Laan, op. Hij vond het nota bene een brutaliteit om het zingen van socialistische liederen te verbieden, als er rust was gecommandeerd. De rechts positie in het leger was onbehoorlyk. Z.i. was de conclusie der commissie geheel ge wettigd eu zij kon ook beteekenis hebben voor de toekomst. Daarop volgde verdaging der beraad slaging. Vrijdag d.a.v. verkreeg Oorlog, na een enkel Eland, het woord. De Mi nister was v tegenwoordig te veel op de n minder op de plichten lette. Dot adressen en het onderzoek in 1 ontstond het gevaar, dat men zich leger daardoor zou laten beinvloeden. tegen wilde hij waarschuwen. In het onderhavige geval was de overste Koek niet geschikt gebleken voor het com mando van een regiment. Daarom werd deze door Minister Sabron voor pensioen voor gedragen. Den heer Kock was geen onrecht aangedaan en hii had niets te reclameeren. Daar er twijfel mogelijk was, of de in- op Donderdag *s namiddags Voorzitter burgemeester De voorzitter opent de leest het gebed. Daarna ben het plotseling afsterven den beer C. Baars en brei woord buide aan den ovei Ingekomen Kennisgeving van de kinderen Baars van bet overlyden van hunnen vader, den heer C. Baars. Verzoek van mey. J. C. Helderman om in den hoofdelyken omslag van de 17e naar de 18e klasse te mogen worden teruggebracht, daar zij zich door eigen onnadenkendheid te hoog faeeft laten aanslaan. Burg, en Weth. stellen voor den aanslag met f 4,61 Vs te verminderen, aangenomen. Verzoek van mej. J. van Oudenallen om afschrijving van den hoofdeljjken omslag wegens het overlyden van haren vader. Burg, en Weth. stellen voor, adressante elf maanden afschrijving te verleenen ten bedrage van f 33,30. Aangenomen. Verzoek van den heer 11. L. van Delft om acht maanden afschrijving van den hoof- delyken omslag ten bedrage van f 10,41, wegens vertrek. Burg, en Weth. stellen voor, adressant acht maanden afschrijving te verleenen ten bedrage van f 6,94. Aan genomen. Verzoek heer C. Baars delyken oinsli voor, hun zeven ving te verieei Aangenomen. Verzoek van den heer P. ontheffing van den hoofdel|jk< gens vertrek. Burg, en Weth adressant acht maanden leenen ten bedrage van Verzoek van L. Straver hondenbelasting b. stellen voor, irleenen tot een genomen. Verzoek van P. Achterberg om ontslag als stadsarbeider, wegens vertrek naar Mont- foorL Burg, en Weth. stellen voor, adres sant met ingang van 24 April j.l. eervol ontslag te verleenen. Aangenomen. Van Gedeputeerde Staten goedgekeurd terug: raadsbesluiten, verhuur kelder onder het raadhuis aan de wed. Van Ek, leggen van een loopplank over een sloot aan den Nieuwen Singel toegestaan aan D. van Ingen en leggen van ijzeren pijpen door de West- IJselkade toegestaan aan J. Bos; alsmede eenige comptabiliteitsbesluiten en kohier schoolgeld eerste kwartaal. Verzoek van den heer W. J. van der Meer om zyn aanslag inzake het vergun ningsrecht ten bedrage van f 37,50 te willen verminderen. Door de schatters was de huurwaarc op f 120 geschat. Burg, en Weth. achtf die huurwaarde goed en adviseeren schatting onveranderd te behouden, heer J. C. Verheul gelooft dat die schattii niet te, hoog is, doch vraagt of ze op huurwaarde of op het tappen van drai is. De voorzitter antwoordt op beide. L heer J. C. Verheul zegt dat het dan een moeilijke zaak is, doch acht f 120 niet te hoog. De .voorzitter begrypt niet waarom de heer Van der Meer niet na de verbouwing van den Buitentuin in 1907 gereclameerd heeft; nu laat hy er 2 jaar over heen gaan. De heer C. G. van der Lee zegt dat het moeilijk is om buiten de schatters om te gaan. De heer J. C. Verheul vindt een vergunningsrecht van f 25 genoeg. Burg, en Weth. stellen voor, dan aanslag onver anderd te handhaven. Aangenomen. Proces-verbaal kasopname 29 April ge- meente-ontvanger, ontvangen f 41806,23Vj. uitgaven f 39588,89, in kas f 2217,34‘/s Schrjjven van de heeren H. Littooy, G. van 't Riet, G. van der Poll, H. Reneman en J. Beukema, dat zy hunne benoeming als leden van de commissie tot wering van schoolverzuiih aannemen. igekoinen reclames aangaande den hoof- ilyken omslag van W. Colenbrander, mej. S. Putman, C. Pieterse en A. van der Ku|j. De voorzitter stelt voor die te gelegener

Schoonhovensche Courant | 1910 | | pagina 1