N°. 3151. Woensdag 30 Juli. 1910. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. BUITENLAND. BINNENLAND. MOOIHOÏIBHI MUI Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90, Men kan zich abonneert;!! bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. lntercomm. Telefoon-nr. 20. Prijs der Advertentiën: Van tot 5 regels 0,50. Were regel meer ƒ0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrijdags-namiddags uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opge geven, worden slechts 2-maai in rekening gebracht. Overzicht. Nu het Brltache parlement tot onbe- E aalden tyd de verdere behandeling van et voorstel tot invoering van vrouwen kiesrecht heeft uitgesteld, hebben een aantal parlementsleden besloten met kracht by de regeering aan te dringen op be spoediging der nadere behandeling. De kiesrechtvrouwen zyn bgzonder inge nomen met het succes dat zy behaalden. Miss Pankhurst, een der voornaamste leidsters, heeft verklaard dat er thans geen reden bestaat lot eenige ongerustheid. „Onze denkbeelden winnen eiken dag veld." De dames gaan nu twee groote betoogingen houden tot uiting hunner vreugde: twee groote optochten worden georganiseerd en van 40 tribunes zal het woord gevoerd worden. De kosten voor de begrafenis van Koning Edward hebben niet minder dan f 500.000 bedragen. Voor de verbouwing en nieuwe installatie der paleizen, ten dienste van Koning George, zal een crediet van f 600.000 worden aan gevraagd. Eerlang wordt in Engeland een wet afge kondigd, waarin het opnemen van onzede- lijke advertenties in de bladen strafbaar is gesteld. Ook komt er een wet, waarby alle Engel- sche schepen verplicht worden een toestel voor draadlooze telegrafie aan boord te heblien. Dit geschieat in het belang van de passagiers. Geiyk men weet, hadden onlangs de passagiers van de „Triest" hun leven te danken aan de Marconigraaf. Volgens een berekening van Minister Asquith zal in het jaar 1013 Engeland 25 „Dreadnoughts" bezitten en Duitschland dan „nog slechts" 21 van deze zeemonsters. DniUchlaml bouwt niet zoo snel zyn Sroote schepen als Engeland. Ook heeft e Duitsche regeering beloofd niet sneller te gaan bouwen dan tot dusver geschiedde. In Hamburg is het nieuwe groote telefoon gebouw in gebruik genomen. Het telefoneeren ging echter de eerste dagen slecht. Telkens waren er storingen. Een dag stond zelfs het verkeer geheel stil. Alle geabonneerden wilden met het nieuwe kantoor telefoneeren, zoodat er veel te veel stroom in eens noodig was, wat de storingen veroorzaakte. Keizer Wilhelm heeft toch reeds een offlciöele samenkomst gehad op zyn reis door de Noorsche wateren. De Keizer was n.l. aan boord van een Franschen Kruiser, waar de Fransche gezant te Noorwegen den Keizer ontving. Met dezen gezant samen dejeuneerde de monarch by den Duitschen consul te Bergen. De President der Fransche republiek heeft Koning Albert van België en zyne gemalin uitgeleide gedaan by hun vertrek uit Parys. Tydens hun bezoek aan de Fransche hoofdstad zyn de Koning en de Koningin tallooze malen gefotografeerd door amateurs. By de groote revue te Longcharaps was dat natuuriyk meer dan ooit -het geval. Koning Albert scheen het eenigszins te hinderen. Maar de Koningin lachte er om. „Hoe jammer," zeide zy, „dat ook ik niet mijn toestel heb meegenomen. Dan had ik de fotografen gefotografeerd!" De Fransche Parija-Lyon-Middellandsrhe Zee-spoorweg en ae Zwitsersche Staats- spoorwegmaatschappy hebben een overeen komst gesloten betreffende het boren van een tunnel door den Mont d'Or, een berg van 4770 voet, aan de grens by Vallorbe. De opperste Onderwijsraad in Frankryk heeft aan de ouders der leerlingen stem toegekend by de keuze van schoolboeken. De lysten der boeken, bij het onderwjjs te gebruiken, zullen voor de ouders ter inzage worden gelegd en indien zy bezwaren hebben, zal daarmede rekening gehouden worden. De Fransche guillotine zal ook in China worden ingevoerd. De Chineesche regeering heeft er een in Frankryk gekocht, welke reedB te Peking is aangekomen. Hiermede is in China een zwaardere straf ingevoerd dan er bestond. De Chineezen beschouwen het onthoofden als erger dan ophangen, omdat wanneer het hoofd van de romp ge scheiden wordt, dit volgens hen schaaeiyk is voor het heil van de ziel. Uit Italië wordt alweder een aanslag van de „Zwarte Hand" bericht. By een winkelier kwam een man binnen, die hem [eld afperste onder bedreiging met moord. Toen hij dat niet kreeg, schoot hy den winkelier dood. De 17-jarige dochter des huizes snelde den moordenaar na en doodde hem met drie revolverschoten. Volgens den Romeinschen berichtgever der „Kölnische Zeitung" heerscht in de krin gen van het Vatikaan groote verbittering tegen den Pauselfiken staatssecretaris, Kardinaal Merry del Val, dien men beschuldigt door zyn onberadenheid de beweging over de Borromeus-encycliek en de quaestie met Spanje te hebben veroorzaakt. Pius X blyft vast overtuigd, dat zyn staatssecretaris een man van buitengewone bekwaamheden en staatsmanstalent is, en dat het alleen nyd en afgunst is, als men aanmerkingen maakt op Merry del Val's beleid. Uit verschillende landen komen berichten over protesten tegen de Borromeus-encycliek. De Roomsch-Katholieke Koning van Saksen heeft van den Paus antwoord gekregen op zyn protest, 't welk evenwel niet worat openbaar gemaakt. In Japan is een moordcomplot ontdekt tegen den Mikado en zyn familie. De hoofd- aanlegg er was een Japanner, die in Parys gestudeerd had en aaar revolutionnaire beginselen had opgedaan. Hy had een groot complot beraamd: er zouden ook hooee staatsambtenaren gedood worden en dan de republiek uitgeroepen. De politie heeft echter het geheele plan ontdekt en de aan- leggers in hechtenis genomen. Ook de oud-president Roosevelt mengt zyn stem in het koor van rechtmatige af keuring, dat door heel de beschaafde wereld weerklonk tegen den geruchtinakenden bokswedstryd tusschen Jeffries en Johnson. Hij heeft gezegd, dat zulke wedstryden er- gerlyk zijn, en hy hoopt, dat de wedstryd van Reno de laatste in de Vereenigde Staten zal zijn en dat de bioscopische ver tooningen daarvan verboden zullen worden. Blykens een uit Nederlandsch- Indif ontvangen telegram is in het Beneden Morogebied in West-Nias (residentie Tapa- noeli) een patrouille overvallen, waarby één Europeesch militair beneden den rang van officier sneuvelde en vermoedelük even eens acht inlandsche militairen beneden dien rang. De Koninklyk familie zal de eerste tien dagen van Augustus te Soestdiik doorbrengen. Voor Prinses Juliana zal dit het eerste bezoek aan het landgoed zyn. Den lOden Augustus keert de familie naar het Loo terug. Met no. 107 der Staatscourant zyn o. a. verzonden de statuten van de vereeniging „Het Groene Kruis" te Berken- woude, benevens wijzigingen in de statuten van de vereeniging „Het Groene Kruis" te Leksmond. Met no. 165 der Staatscourant zyn o.a. verzonden de statuten der vereeniging „Boerenleenbank" te Haastrecht. De eerste luitenant F. M. Palairet Hooglandt van het 3e regiment veld-artillerie wordt, met ingang van 1 November e.k., voor den tyd van één jaar werkzaam gesteld onder de bevelen van den chef van den generalen staf. De heer P. PersantSnoep.werk- tuigkundig ingenieur, leeraar aan de H. B. S. en het gymnasium te Gorinchem, is benoemd tot leeraar in de natuurkunde aan de H. B. S. voor jongens te Leiden. De directeur-generaal van den landbouw brengt in de „Staatscourant" no. 162 het navolgende ter algemeene kennis Veeartsen en houders van schapen en geiten die met besmettelyke uierziekten of melkgebreken onder deze dieren te kampen hebben, kunnen kosteloos de hulp de Rijks- seruminrichting, Vinkendwarsstraat 15, Rotterdam inroepen, alwaar van deze ziekten en afwykingen een speciale studie gemaakt wordt. Ook de veeteelt- en zuivelconsulenten hebben dezelfde bevoegdheid. De werkzaamheden vanwege de Ryks- seruminrichting zullen, indien mogelyk, in overleg met den ter plaatse praktizeerenden veearts, eventueel met den veeteelt- of zuivelconsulent, geschieden en de resultaten van het onderzoek en de te nemen maat regelen zullen niet alleen ter kennis worden gebracht van den veehouder, maar ook van den veearts en den veeteelt- of zuivel consulent, indien deze ambtenaren by het geval betrokken waren of indien de aard van het geval zulks wenschelijk maakt. Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland hebben besloten o. a. de volgende gemeenten ter bepaling van het aandeel in de lichting der nationale militie voor het jaar 1911 samen te voegen met naburige gemeenten, te weten: 16de KantonLangeruigeweide en Papekop met Hekendorp. 17de Kanton: Vlist met Haastrecht. 21ste Kanton: Hei- en Boeicop met Leksmond; Nieuwland met Leerbroek; Tienhoven met Araeide. 22ste Kanton: Arkel met Kedichem; Noordeloos met SchoonrewoerdHoog- Blokland met Hoornaar. 23ste Kanton: Giesen-Nieuwkerk en Schelluinen met Peursum; Goudriaan met Ottoland. 23ste KantonBleskensgraaf met Brand- wyk; Wyngaarden met Molenaarsgraaf. Gedeputeerde Staten der pro vincie Utrecht hebben besloten voor zooveel betreft de lichting voor de Nationale Militie van het jaar 1911 samen te voegen de hierna genoemde gemeenten: Jaarsveld en Willige Langerak; Kamerik en Zegveld; Linschoten en Snelrewaard; Montfoort en Willeskop; Polsbroek en Hoenkoop. Dykgraaf en heemraden van den polder Bloemendaal hebben vergunning verleend tot het overbruggen der inlaatsluis aan de Spoorstraat te Gouda, tot overgang van de motortram, de ook bjj die gemeente behandelde en ondersteunde aanvraag van de ingenieurs J. H. MQUer c. s. De richting is bepaald, komende van het Station der Staatsspoor door de Crabethstraat, over den Kattensingel, over de genoemde sluis naar de Boelekade, den Fluweelen Singel en verder naar Utrecht. De plaatselijke toestand by den ingang van de Boelekade zal daardoor belangryk worden verbeterd: door amoveering van de oude huisjes, verhoogen van den weg en bouw eener nieuwe sluiswachterswoning. Nu de plannen voor de uitvoering in bewerking komen is het wenschelyk dat voor eene nieuwe overbrugging van de Karnemelksloot de gemeente haren bystand verleent om de nieuw te bouwen brug tégenover de Boelekade zoodanig te doen inrichten, dat deze voor het algemeen ver keer kan worden opengesteld en de thans bestaande, slecht gelegen brug naar den Bleekerssingel kan vervallen. Samenwerking van gemeente en tram kan hier eene groote plaatselyke verbetering bevorderen. „G. Ct." Omfrent het op 3 Augustus te Sliedrecht te houden concours van den boud van gemengde zangverenigingen kunnen we thans het volgende melden: Des morgens om 9.30 uur wordt de feest dag geopend door een optocht niet muziek vanaf het Benedenveer naar het feestterrein, waarna door de gezamenlijke vereenigingen de bondsnummers zullen worden gezongen. Aan den wedstryd, welke hierna volgt, zullen deelnemen, in de derde afdeeling: „Harmonie", Papendrecht; „Euphonia", Ilendrik-Ido-Ambacht; „Oefening baart Kunst", Capelle a/d IJsel; „Volharding", Groot-Ammers; „Harmonie", Naaldwyk; „Euphonia", Honselaarsdijk„Zang en Vriendschap", Dordrecht. In de tweede afdeeling: „Excelsior", Sliedrecht; „Vriendschap", Berkenwoude; „Zang en Vriendschap", Ouderkerk a d IJsel; ..Zang en Vriendschap", Moerkapelle; „Advendo", Moordrecht; „Soli Deo Gloria", Dubbeldam. In de eerste afdeeling: „Concordia^, 's-Gravenzande; „Van Ongenoegen Vry", Ooltgensplaat; „Crescendo", Zwyndrecht; „Eensgezindheid", Stolwyk; „Excelsior", Giesendam; „Door Inspanning Uitspanning", Krimpen a/d IJsel. De pauze zal aangevuld worden door eenige muzieknummers, terwyl des avonds een concert en avondfeest plaats hebben, hetwelk door een vuurwerk gesloten zal worden. De Nederlandsche Vereeniging voor Gemeentebelangen heeft de door een commissie, bestaande uit de heeren A. de Vuider van Noorden, lid van haar bestuur; C. T. Knottenbelt, ontvanger van Amsterdam C. V. Roothaan, ontvanger van Nymegen; K. C. de Jong, ontvauger van Zaandam; C. J. M. Kroon, ontvanger van Gouda en J. W. C. A. van Loenen, secretaris van Be- verwyk, opgemaakte ontwerp-Statuten eener by de met 1 Januari 1911 in werking te treden gemeenteborgtochtenwet (Wet van 30 December 1909, Staatsblad no. 417) be doelde Vereeniging van rekenplichtigo gemeenteambtenaren, aan de gemeenteont vangers verzonden, welken zy tevens uit- noodigt tot het bywonen eener vergadering op Zaterdag 30 dezer te Utrecht, waarin men tot oprichting van zoodanige vereeni ging zal overgaan. Op het terrein Woud en s tein" te Rotterdam werden Woensdag en Don derdag de centrale Rijks-premie-keuringen gehouden. Voor Woensdag waren de een- en twee jarige merriön aan de beurt Een premie van f 30 werd toegekend aan „Beatrice", eigenaar J. II. van der Torren Kzn. te Goudaby de keuring van de twee jarige merriön werd een premie van f 75 toegekend aan „Olga", eigenaar C. van IJzeren te Arkeleen premie van f 30 aan „Cato", eigenares wed. Jb. van der Spek te Moer kapelle; „Blondine", eigenaar A. van der Breggen te Waddings veen. Donderdag werden de keuringen voort gezet. Van de driejarige merriön kregen: „Kol", eigenaar P. Oudijk te Moerkapelle en „Ali", eigenaar M. Hykoop J.Fzn. te Waddingsveen een premie van f 75. B(j de afdeeling merriön met veulen werden toegekend: een premie van f 100 aan „Wilheliuina", eigenaar A. W. de Jong te Meerkerk; een premio van f 76 aan „Adona", eigenaar J. H. van der Torren Kzn. te Gouda: een premie van f 30 aan „Zarü", eigenaar A. van der Breggen te Waddingsveen. Van de vier- en vyljarige merriön kregen een premie van f75 „Lady", eigenaar J. H. van der Torren Kzn. te Gouda; „Xantippe", eigenaar ais voren. Bij de keuring van ingespannen paarden ver kregen: van de hengsten „Modus", eigenaar D. van der Spek te Moerkapelle, een premie van f 100; „Kery", eigenaar J. Vervoorn te Meerkerk een eervolle vermelding. Van de ingespannen merriön kreeg „Kol", eigenaar P. Oud(jk te Moerkapelle, „Eva", eigenaar J. H. van der Torren Kzn. te Gouda een premie van f 25. Er was voor deze centrale keuringen veel belangstelling. Voor de keuringen in alle districten van Zuid-Holland was ditmaal f 9440 voor premie's beschikbaar gesteld. Donderdag 14 dezer werd in „De Vereeniging" te Rotterdam de jaar vergadering gehouden van de onderwijzers- vereeniging in het arrondissement Hiilegers- berg. 't Was een drukke vergadering, niet minder dan 151 dames en heeren hadden de presentielijst geteekend. De voorzitter, de heer W. Korteweg van IJselmonde, opende de vergadering met een harteiyk woord van welkom, waarna de notulen van de vorige vergadering werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Bij de mededeelingen bleek-dat eenige onderwijzers door ziekte of om andere rede nen verhinderd waren de vergadering by te wonen. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den lieer Z. de Jong te Krimpen a/d IJsel, bleek, dat ont vangen was f 144,07 en uitgegeven f 101,87, zoodat het batig slot bedroeg f 42,20. Op verzoek van den voorzitter werd de rekening met haar bescheiden nagezien door een commissie, bestaande nit de heeren N. J. van der Valk en L. J. Iluyzer, die, by monde van eerstgenoemde, verklaarde alles in orde bevonden te hebben. Onder dank betuiging aan den penningmeester werd de rekening vastgesteld en goedgekeurd. Hierna kwam aan de orde de wyziging van het reglement. Na enkele besprekingen by de artt. 1 en 5, werd het ongewyzigd goedgekeurd. Volgens art. 1 nu is bepaald, dat alle onderwijzer(s)(essen), die in het arrondissement werkzaam zyn, lid zyn van de onderwyzersvereeniging, terwyi art. 5 de jaarlijksche contributie bepaalt op f0,50. De aftredende bestuursleden, de heeren W. Korteweg van IJselmonde en A. J.Fyan van Nieuwerkerk a/d IJsel, werden by accla matie herkozen. Onder de behandeling van het reglement kwam de heer districts-schoolopziener, Dr. Jennes, ter vergadering. De voorzitter heette hem onder applaus der vergadering welkom. Na de goedkeuring van het reglement overhandigde de heer W. Korteweg den voor zittershamer aan dén heer J. van der Molen Tzn., arrondissements-schoolopziener, die nu de vergadering leidde. Art. 3 toch bepaalt, dat de arrondissement-schoolopzie ner ambtshalve voorzitter is. Na deze werkzaamheden trad op mevr. Flothuis—Van Dommelen en behandelde het onderwerp: De kunst van spreken, lezen en zeggen. Met onverdeelde aandacht werd de geachte spreekster tot het einde toe aangehoord, liet hartelyk applaus na haar rede bewees zeer zeker, hoe uitstekend zy bevallen was. Nadat de voorzitter nog eenige mede- deelingen had gedaan betreffende de biblio theek werd de vergadering gesloten. In den namiddag werd een boottocht ge houden door de havens van Rotterdam onder het deskundig geleide van den heer Verloren van Themaat. Droog weer be gunstigde dien tocht, zoodat daar ook door velen genoten is. Onder groote belangstelling is Vrydag te Vreeland de duizendste Christe- lyke school in Nederland geopend. Na tal van toespraken werd de heer N. Heukels Jr. als hoofd der school ge ïnstalleerd. Van verschillende huizen in het dorp woei de driekleur. De heer R. C. L. van Ouwerkerk te Gorinchem is te Arnhem geslaagd voor het examen hoofdakte. De heer J. Tide,man te Hendrik- Ido-Ambacht is aan de Ruks-landbouwschool te Wageningen, na gehouden overgangs examen, bevorderd van de eerste tot de tweede klasse. Naar men verneemt, heeft Ds, D. Gladder, predikant by de Ned. Herv. Gem. te Schoonrewoerd, zyn voornemen Ie kennen gegeveu met 1 November a. s. zyn emiritaat aan te vragen. Ook wordt vernomen, dat de heer J. B. Zeebuit, hoofd der openbare lagere School aldaar met 1 Januari a. s. eervol ontslag als zoodanig zal aanvragen. Ds. Joh. Luuring, predikant by de Ned. Herv. Gem. te Zwartsluis, die het beroep naar Gorinchem aannam, hoopt Zon dag 18 September zyn intrede aldaar to houden. Ds. A. C. Leendertz Jr., predi kant by den Ned. Herv. Gera. te Coevorden, heeft een beroep ontvangen naar Nieuw- Dordrecht. Op de katholieke sociale week, welke van 14 tot 21 Augustus te Amsterdam zal worden gehouden, zullen als sprekers on treden de heeren: Jhr. Mr. Ch. Huys ae Beerenbrouck, F. Hendrichs, A. M. J. En gels, A. J. Glarys, B. de Greve, Mr. P. J. M. Aalberse, P. M. B. Jansen, J. D. J. Aen- genout, L. N. H. Deckers, J. A. A. Verbeek, R. Lichtenberg, Dr. Ch Meuleman, Dr. A. K. M. Noyons, J. M. A. Zoetmulder, mr. P. Heinier, H. W. J. Hoosemans, Mr. A. baron van Wynbergen, Mr. A. Tepe, H. Ermann, S. J. G. Bruna en H. A. P. C. van der Waarden. Brand fr(jk, 18 Juli. Het salaris van den heer M. van Kleef, postbode alhier, is, ingaande i Maart j.l., met f 39 verhoogd. Giesendam, 18 Juli. Dat de afdeeling Giesendam van de Zuid-Hollandsche ver eeniging „Het Groene Kruis" in staat is velen zieken en herstellenden ter hulp te komen, blykt uit de onderstaande opgave van hulpmiddelen, in het magazyn aanwezig of by ingezetenen in bruikleen: 13 groote ledikanten, 7 kinderledikanten, 7 ruststoelen, waarvan 6 ijzeren en één van bamboes. 4 closetten, 1 badkuip, 2 ligtenten en een derde in de waak, 4 tochtschermen, 1 strandstoel, 4 kroepketels, 1 desinfectie- lamp (aesculaap), 1 gummi mannen-uniraal, 1 gummi ring-ondersteek (vioolvorm), 2 dekenhouders, 3 inhallatie toestellen, 3 flacons Dr. Dethweyler, 1 ontsmettingslamp (Torren's desinfector), 1 kist voor het ver voer van besmette'goederen. Verder nog windkussens, yszakken, on dersteken, urinaals, glycerinespuitjes, melk- pompen of borstglazen, hospitaallinnen, enz. 'Groot-AmmerM, 18 Juli. Aan de Christelyke Hoogere Burgerschool te Rot terdam slaagden de jongehoeren Hk. en O. Zyistra alhier, respectiévelyk voorde vierde en derde klasse. «Ilaafdreclit. 18 Juli. Woensdag deden de leerlingen der Zondagsschool van den Nederlandschen Protestantenbond en die der Nuts-naai- en breischool, onder geleide der dames-onderwyzeressen en van den voorzitter der afdeeling „Haastrecht" van den Protestantenbond, Ds. E. van den Broek, een boottocht naar Rotterdam. Een zeer ruime gift van mevr. de wed. Le Fèvre de Montigny stelde de commissies in staat op onbekrompen wyze aan den feestdag uit voering te geven. Te acht uren voer men per versierde boot van de maatschappij „Volharding" van Haastrecht. „Prima Volta" zorgde voor opwekkende muziek. Met heeriyk weer en 't windje in den rug stevende men den IJsel uit. Onderweg werd veel opgemerkt en van veel verklaring gegeven. Te Rot terdam voer men onder de beide bruggen door tot aan het Park. Daar afgestapt, wandelde men de stad door naar de Kip straat, waar in het bekende volksrestaurarft het middagmaal werd gebruikt. Na den maaltijd bezocht men de Diergaarde, waar natuuriyk de opgetogenheid nog toenam. Doch de tyd stond niet stil. Op den ha- paalden tyd verliet men den tuin en staptfe In de gereedstaande extra-tram, die de reizigers weer door andere stadsgedeelten naar bet Oude Hoofd bracht, waar men aan boord ging om „het vaderland" weer op te zoeken. Natuuriyk ontbrak het onderweg niet aan versnaperingen. Langs de achtefl- züde van het huis van mevrouw de Mon tigny varende, stopte de boot, om den kinde ren gelegenheid te geven, aan de milde dame een lied van dank en buide toe te zingen. Te acht uren waren de reizigers weer thuis. Het was een heeriyk dagje geweest. ««Ilocukoop, 18 Juli. By de in deze gemeente gehouden telling van het grond gebied en den veestapel bleek, dal by de verschillende personen 374,34 H.A. eigen en 327.11 H.A. gepacht land in gebruik was; hiervau is van ouders gepacht 57.05 H.A.; het bygehuurde hooigras bedroeg 2.36 H.A. De veestapel bestond uit: 42 paarden boven en 4 beneden 3 jaar, 15 springstieren, #18 melk- en kalfkoeien, 6 inestkalveren, 2 stuks ander mestvee, 155 stuks jongvee boven en 373 beneden 1 jaar, 4 schapen en 133 lam meren, 30 bokken en geiten, 824 varkens boven en 180 beneden 6 weken, 862 kuikens en 1493 kippen. Kluderdyk, 18 Juli. Aan de scheeps werf van de firma J. en K. Smit alhier ligt ter afvaart gereed een elevator, naar de laatste eischen des tyds ingericht. BH de beproeving voldeed alles uitstekend, waarna het vaartuig door den Italiaanschen Staat werd overgenomen. Het schip zal door de sleepboot „Roode Zee", der firma L. Smit Co. naar de plaats van bestem ming (Venetië) worden gebracht. Vrydag 8 dezer geraakten alhier paard en wagen van den steenkolenhandelaar A. G. uit Nieuw-Lekkerland van den dyk af. Het paard bekwam een wonde aan de zyde en wagen en tuig werden eenigszins beschadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. «Krimpen a/d liek, 18 Juli. Donderdag arriveerden de kinderen, die uitgezonden waren nuar de gezondheids-kolonie te Ou denbosch. Het verblyf aldaar heeft den kleinen zeer veel goed gedaan, getuige de gewichtstoename van vijf tot zes pond per kind. Binnen enkele weken zal een tweede kolonie worden uitgezonden naar Katwyk aan Zee. In de Gereformeerde Kerk alhier werd een collecte gehouden tot instandhouding van de school met den By bel, welke f50,50 opbracht. j Voor liefhebbers van hengelen. Twee heeren alhier hebben in den Ouderkerksehen polder aan den hengel 188 baarzen ge vangen. Molen AAragraaf, 18 Juli. Donderdag geraakten hit en wagen van den heer L. de Haas, winkelier alhier, nuby den Vuileiulam in den Graafstroom. Een en ander werd nog al spoedig op het droge gehraclit; dit kon echter niet verhinderen dat een ge deelte van de winkelwaren door dit bad verloren gingen ot aan waarde vermin derden. Verder liep alles, behalve eenige schade aan den wagen, goed af. «Noordeloon, 18 Juli. Onze dorpsge noot J. R. Wolfensberger, daartoe opgeleid door mej. A. van Aalsburg, onderwyzeres alhier, is na een veertiendaagschen proef- tyd toegelaten tot de zesde klas der Her vormde Burgerschool te Utrecht. «Ottoland, 18 Juli. Al spelende geraakte het kleindochtertje van P. de R. alhier in een diepe sloot achter de woning. De dienst bode, die het ongeval bemerkte, schoot ijlings toe, doch viel Zelve te water. Door een der huisgenooten, die op het angstgeschreeuw toesnelde, werden nu beide drenkelingen op het droge gebracht en kwamen gelukkig met een nat pak en den schrik er af. Oudewater, 18 Juli. Onder leiding van den waarnemenden voorzitter,den heer A. W. F. de Ruwe, bad Vrijdagavond 8 dezer in het hotel „Doelen" eene algemeene verga dering plaats van de Koningin Wilhelmina- vereemging. Met bijna algemeene stemmen werd tot eersten voorzitter gekozen de heer M. J. J. Nielsen Jr., die de benoeming aanvaardde. Tot bestuurslid werd gekozen de heer H. Renemau, die zich eveneens de benoeming liet welgevallen. Verder was aan de orde eene wijziging van het reglement wat betreft de entrée-heffing. Art. 3 werd gewijzigd en zal nu voortaan worden gelezen als volgtLedenzoowel die zich als zoodanig bij het bestuur aan melden en ten minste den leeftyd van 18 jaar hebben bereikt. Aanmelding kan echter niet geschieden in het tijdvak loopende van af den dag der algemeene vergadering waarin de komende feestelykheden worden vastgesteld of besproken tot na afloop dier feesten, tenzy het geldt ingezetenen die zich eerst in do gemeente vestigen na de feestelykheden. Deze bepnling begint echter eerst te werken in het jaar 1911. Ten slotte had eene bespreking plaats van de te houden feestelykheden op Woensdag 31 Augustus a. s. Besloten werd o. a. te houden een corso voor versierde sportkarren en rywielen; verder concerten op de Markt en verlichting van het Marktplein, enz. enz. Het programma zal nader wordeu bekend gemaakt. Bij de Woensdag gehpuden stemming ter verkiezing van een liu van den gemeente raad werden uitgebracht 275 geldige stem men. Van onwaarde 3. Hiervan verkregen de heer M. J. de Lint (l.) 244 en de heer J. Ph. Six (c.-h.) 31 stemmen, zoodat eerst genoemde gekozen is. De heer M. J. de Lint werd gesteund door de R.-K. en A.-R. kiesverenigingen **PolKbr«4'k, 18 Juli. By de in deze gemeente gehouden telling van het grond gebied en den veestapel bleek, dat by de verschillende personen 598,92 H.A. eigen en 524,71 H.A. gepacht land in gebruik was; 146,66 H.A. hiervan ia van ouders gepacht, ter wyl het bygehuurde hooigras 4.38 H.A. bedroeg. De veestapel bestond uit 82 paarden boven 3 jaar en 3 daarbeneden, 16 springstieren, 1294 melk- en kalfkoeien, 24 mestkalveren, 16 stuks ander mestvee, 245 stuks jongvee boven 1 jaar en 592 daarbeneden, 2 schapen, 210 lammeren, 121 bokken en geiten, 1068 varkens boven 6 weken eu 179 daarbeneden, 902 kuidens en 1994 kippen. «Ntolwtylc, 18 Juli. Vergadering van den gemeenteraad van Stolwijk op 11 Juli 1910. Tegenwoordig de voorzitter en alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen eu goedgekeurd. Nadat de presentielyst is ge teekend, worden ter tafel gebracht, gelezen en voor kennisgeving aangenomen: le. Een schryven van Gedeputeerde Staten houdende terugzending van het goed gekeurde kohier van den hoofdelyken omslag over 1910. 2e. Een schryven van genoemd college houdende terugzending van het goedgekeurd raadsbesluit tot het doen van af- en over sell ry ving op de begrooting dienstjaar 1910. 3e. Een proces-verbaal van kasopneming by den gemeente-ontvanger over het tweede kwartaal van 1910. Wordt verder vastgesteld de rekening van het burgerlyk armbestuur over 1909 en de begrooting dier instelling veor 1911 met een gemeentelyke subsidie van f 500. Worden vervolgens wegens vertrek eenige afschrijvingen goedgekeurd op het kohier van den hoofdelyken omslag en wegens opruiming eenige afschryvingen toegestaan op het honden belastingkohier vaa den loopenden dienst. '7 Wordt daarna aangeboden de geiüAente- rekening over 1909 met de daarby hehoo- rende bescheiden, ingediend door den ge meenteontvanger op 8 Juli j.l. en wordt besloten gemelde rekening gedurende 14 dagen op het raadhuis alhier voor een ieder ter lezing te doen nederleggen. In verband hiermee wordt door den voorzitter een commissie benoemd, bestaande uit de heeren D. C. Marck, A. Verkerk en I.. Boer Wz., ten einde in dien tyd dezelve na le zien en hiervan rapport uit te brengen. Hierna sluit de voorzitter de openbare vergade ring en gaat de raad over in comité, waarin worden vastgesteld de suppletoire kohieren van den hoofdelyken omslag en der hondenbelasting dienst 1910 en wordt behandeld een reclame in den aanslag hoof dei ij ken omslag 1910, waarna de openbare vergadering wordt heropend en na de ge- bruikeiyke rondvraag, welke geen byzonders oplevert, door den voorzitter gesloten, Als een bewys voor de uitstekende hoedanigheid der kaas, die in onze gemeente gemaakt wordt, kan dienen dat door de wed. Verburg in SchonaHwen deze week een party werd verkocht i f 37 de 50 K.G. aan de firma Kruyt alhier. WAddiuKaveen, 18 Juli. De heer Ph. van der Breggen Jr. is geslaagd voor het examen civiel-ingenieur aan de Technische Hoogeschool te Delft. Aan onzen vroegereu plaatsgenoot, den heer P. van der Loo, oud-hoofd der openbare lagere school te Bleiswyk, is een pensioen toegekend van f 834. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is ingebroken ten huize van den ingenieur Ankersmit. De inbrekers wisten door een dakraam binnen te komen en hebben getracht het slot van het bureau te verbreken. Ze zyn evenwel bii dit werk gestoord, want de dienst bode van den heer A. werd door het gerucht in huis wakker en luulde, door schrik be vangen, de deur van haar kamertje dicht. Op het hoortm van dit geluid hebben de ongenoode gasten, onraad vermoedend, het hazenpad gemzen. i De poliÜe steil een jjverig onderzoek m. «Wtlliffe-L»aK*r«k, 18 Juli. De land- bon wer G. de Gr. begaf zich Woensdag naar de markt te Schoonhoven. Niet ver van het dykinagazijn werd zyn anders ver trouwd paard schichtig voor de broodkar van H. de V. en ging met wagen en beryder van den Lekdijk, liep er weer tegenop en sloeg toen op hol, den voerman met zich slee pende. Gelukkig kon De G. de leidsels loslaten en voorkwam daardoor ernstiger ongelukken. Hoewel onderweg beproefd werd het dier tot staan te brengen, wilde dit niet gelukken. J. de Hoop Gz. bevond zich mot zyn tentwagen op den weg en werd door het paard achterop gereden, maar bet dier ging zoover uit het spoor en door het gras, dat er geen aanryding plaats had. Eindeiyk, bij het land gekomen waar het paard thuis behoort, verminderde het zyn vaart en kon gegrepen worden. Toen werd rechtsomkeert gemaakt, alles ging weer goed en zoo kon de markt van Schoonhoven toch nog bezocht worden. «Zevenhliixi*», 18 Juli. Dinsdag 12 dezer vergaderde de afdeeling „Zegwaartvan het N, O. G. alhier in het „Hof van Holland". Zeven leden waren opgekomen. De agenda bestond voornamelyk uit de behandeling van den beschrijvingsbrief. Slotsom was, dat de afgevaardigde een vry mandaat kreeg. Maandag-nacht tl dezer zyn bü den landman H. de T. aan de Rotte drie schapen vermoord, terwyl er nog vier erg toegeta keld waren, alles door honden. Van wie de honden waren, weet men niet.

Schoonhovensche Courant | 1910 | | pagina 1