onsi COKES EID 1910 Zaterdag 5 November. N°. 3182. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Kerste Blad IDA r. OfficiëBle MsEevMen. IES, 1 w. •STE. onn?56 1?5B 62 GASFABRIEK SCHOONHOVEN. ierljes nd. - I BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. Arbeidswet. Dit nommer bestaat uit S bladen. eder Voor Paardu, plan zyn schepen van grooler kaliber |»N HOVEN. opzi rordt nga, inge zoowel jongen fluenza, bloed- an 1000 gram t l S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Intercomm. Telefoon-nr. 20. Rotterdam, eien en Om nat b/d. Wal. ,»O. e haarziekte nomenzullen rER; BROUWER; rGENNEP; i ineisji jen F 11,25 1OO K.G. gebracht, doch bf minsten van ’•ie is. SGEOOKHOVERSCHE COURANT. heen leburen raad van te Utrecht, ing van vaca- van Utrecht, juiste g mezingen ulke weh KLI Gemeente Schoonhoven. MAN; WEESTER ERD; SSEN; ALES •d hebben, hoe jnderen, waar- rerden door de zyn, draal dan gevaarlek zijn. Deze Coulant wordt des IFoensdapa- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. hui brochures jchryfelyk de tribune staan, verder onmogelyk. De daagd. In de volgende vei Briand zyn bewering nadt alleen willen zeggen, dat er e een regeering waarin tot buitengei toevlucht moet verdedij ide dat i jaar leed nn een vreei loor één flesch mezen. BH de p, die ik hem de hoestbuien nd aanzien, dat ns is het kind oolijk als het -jinjj ziet aanwinst blyken tapje pe> schaats i beschikbaar bij :r Eyssen, linnen ge- den evengoi illende ziekte meest in Neder- en slijmhoest, ^ontsteking en •t, de kifideren ?n of vrouwen us, zoodra Uw dat met de band slaat, dal genees ten heeft Idadige .OOSTER r., v/h L. Pot; PEENIS; TR; □SS; LOT; 'ALSEM l'ï.; ?N; ERPAGT voor zooge- genezing van le plekk at, Eindhoven, lioestaanvallen en meermalen vertelden ons loor de hoest- ras, verzwakte •or 3 flesschen :h test raat 313, IV. DONKER iEVELD Lzn. UIJK; :ULEN; en WOUDEN; [AAR; De aanleiding slagersflrma. Vo eenige stakers ei op het bevel der Men viel zelfs dager inkoopen kwi rolg bleef niet uit, De leden der. Tweede Kamer zyn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 8 dezer, des namiddags te vier uur. Jhr. Mr. K. A. Godin de Beau fort (a. r.), te Maarsbergen, sedert 1893 lid van de Eerste Kamer, heeft wegens voort durende ongesteldheid ontslag genomen. De heer Godin de Beaufort heeft zitting voor Zeeland. De griffier van den beroep (Ongevallenverzekering) maakt bekend, dat ter aanvullii tures door Gedeputeerde Staten bij besluit van 31 October, zijn benoemd: a. lot lid-werkgever Alexander Martinus Hioolen, sigarenfabrikant te Utrecht; b. tot plaatsvervangend lid-werkgever, Arnoldus Eliza de Kivit, houtzager te Utrecht. 1BOOM, melk- aat no. 6, A mag worden als een stap in degewenscbte richting. Dat voor den landbouw een afzonderlijke regeling moet worden gemaakt, die reeds by het Departement in studie is genomen, waarom dit bedrijf niet *n ^et ontwerp is begrepen, komt overeen met de meening van de Staatscommissie voor den Landbouw. Alleen voor zooverre deze dichtby de in dustrie is genaderd of eigenlijk daarin is overgegaan, zyn de bepalingen dezer wet van toepassing; zoo bij den arbeid in vlas- braakhokken of in zwingelketen. Er is grond voor de meening, dat hoe minder men aangaande den werktijd in den landbouw regelt, des te beter het zyn zal. Hier toch hangt zeer veel af, niet van wille keurige beschikkingen, maar van seizoen en van weersgesteldheid, en er zouden, in welke regeling ook, tal van uitzonderings gevallen moeten aangenomen worden, zoodat er van deze zelve niet veel overbleef. Alleen de nog veel te weinig beperkte toelating van kinderen bij veld- en tuinarbeid moet beter worden geregeld, maar dat kanalleen geschieden door wijziging van de Leer plichtwet, in zake de zoogenaamde land- bouwverlovendie aanleiding geven tot inderdaad bedenkelyke benadeeling van hun belangen. Ook omtrent de huisindustrie zyn geen bepalingen opgenomen, wat in de afdeelingen door sommige leden werd afgekeurd. De Minister verdedigt dit door te zeggen dat zoolang het in den loop des volgenden jaars te verschynen rapport niet is ver schenen, het niet aangaat eenvoudig den uitgever van werk aansprakel(jk te stellen, wyl deze in staat is zich aan elke kans op strafvervolging te onttrekken, door een voudig den arbeider te doen optreden als zelfstandig leverancier. Met belangstelling zien wy bedoeld rapport tegemoet, vooral omdat het ons zeer zal benieuwen wat zal worden voorgesteld om deze voor de hand liggende ontduiking af te weren. De gewichtigste bepaling dezer wet is naar onze meening deze, dal aan leerplichtige - kinderen geen arbeidskaarten mogen worden uitgereikt, en dat vóór den dertienjarigen leeftyd, al is ook de leerplichtigheid niet meer een beletsel, wegens het met vrucht doorloopen hebben van de school, zij niet tot den arbeid in fabrieken en werk plaatsen worden toegelaten. Ten aanzien van de niet-leerplichtigen wordt van deze laatste bepaling alleen dan vrijstelling verleend, wanneer zy geen gelegenheid hebben om verder onderwys te ontvangen, maar dan moet het bewijs voor het ont breken dier gelegenheid door den werkgever geleverd worden. Deze nieuw voorgestelde regeling der aansprakelijkheid vond in de afdeelingen bestrijding. De Minister hand haaft haar echter. Is bij uitspraken van den Hoogen Raad herhaaldelyk gebleken, dat ons hoogste rechtscollege voordestraf rechtelijke aansprakelijkheid zekere actieve medewerking tot de Overtreding eischt, het ontwerp legt den ondernemer de verplich ting op te zorgen, dat in zyn onderneming de arbeidswet niet wordt overtreden. De strafbaarheid houdt op wanneer het bewys wordt geleverd, dat hij alles gedaan heeft wat in zijn vermogen is om de overtreding te beletten. Deze zaak is overigens vry eenvoudig. In het desbetreffend artikel staat: Het bewys, dat voor een niet-leerplichtig kind van 12 jaar, hetwelk arbeid verricht, geen geschikte gelegenheid tot het ontvangen van onderwys vóór des namiddags 5 uur bestaat, wordt geleverd door een verklaring van het hoofd der school, die het kind na de vervulling van de leerverplich ting verlie't, of van den burgemeester der gemeente, waarin die school is gelegen. De werkgever heeft dus slechts de aan neming van het zich aanmeldende kind te weigeren, als het nog geen dertien jaar is en de verklaring niet kan vertoonen. Vandaar dan ook dat de Minister niet is ingegaan op den drang om de grens van toelating tot den bedryfsarbeid naar den 14-jarigen leeftijd te verleggen. Dat zou natuurlyk de gevallen, waarin dispensatie verleend zou moeten worden wegens het ontbreken van onderwysgelegenheid, aan- zienlyk vermeerderen. Er zou wijziging, en zooals men begrjjpt een zeer princi- piêele, van de Leerplichtwet moeten voorafgaan; minstens de invoering van het zevende verplichte leerjaar. Hoeveel daar ook vóór te zeggen is en boe sterk daarop van verschillende zyden wordt aangedrongen, onder de tegenwoordige omstandigheden is er niet de minste kans op verwezenlijking van dit denkbeeld. Bij aanneming van het stelsel des Ministers zal reeds veel gewonnen zyn, ook omdat nu de werkgever verant woordelijk wordt gesteld voor het in dienst jnomen. j was wel by de fuik nieuwsgierigheid, niet Dubbeldam vond laar gezet te hebben hy ze gezet had, ;enen. -Staten. De verkiezingsstrijd in den staat New-York is thans op zijn heetst’ en Teddy Roosevelt vecht op zyn felst. Hy heeft dagen van twaalf redevoeringen en spreekt, scheldt, schreeuwt, slaat met zijn vuist op de tafel dat het een aard heeft. Inderdaad is zijn taak niet ge- makkelyk. Men weet dat hy op de vergadering der republikeinsche partij zyn candidaat heeft weten door te drijven tegenover de „oude garde” der republikeinsche partij. Het ge volg is nu dat hy niet alleen te vechten heeft tegen den democratischen tegen-can- didaat, maar ook tegen zijn vyanden in zyn eigen party. Over 't geheel is Roosevelt niet meer zoo populair dan vroeger. Er xyn wel optimis ten, die voorspellen dat hy nog weer president der Ver. Staten zal worden in 1912, doch de teekenen van dezen tijd wijzen daar aller minst op. Een man uit Philadelphia, die door de justitie werd gezocht wegens moedwillig verlaten van zyn vrouw en kinderen, elf jaren geleden, is dezer dagen door zyn eigen dochter in de val gelokt en gevat. Men had in al die elf jaren niets van hem gehoord, tot onlangs de vrouw vernam dat haar man zich te New-York bevond. Zij zond nu haar oudste dochter, een meisje van 18 jaar, uit om hem op te sporen. Het meisje vond haar vader, die haar niet herkende, coquetteerde met hem, noodigde hem uit haar te* Philadelphia te bezoeken, en toen hy gevolg gaf aan die uitnoodiging vond hij in dat' huis zün vrouw, die hem aan de politie overleverm i was een staking bij een 'oor den winkel schoolden jn nieuwsgierigen samen, die >r politie niet wilden wijken. de menseben, die bij den slager inkoopen kwamen doen, lastig, ’t Ge volg bleef niet uit, de politie dreef met ge weld de menigte uiteen. Er werd weer met allerlei naar de agenten gegooid en er vielen enkele gewonden. Thans is de ^ust hersteld. In sommige Duitsche en Engelsche bladen is druk geschreven over de plannen der Britsche regeering inzake aanbouw van nieuwe Dreadnoughts. Engeland zou van j' te bouwen met kanonnen van grooter kaliber dan eenige mogendheid bezit. Vooral Duitsch- land zou daardoor in moeilijkheid komen, daar de in aanbouw zijnde schepen dan niet meer tegen de Britsche opkunnen, of ze moeten ook van zwaarder geschut voorzien worden. Nu heeft van het I streeks vraagd Het debat in de Fransehe Kamer over de spoorwegstaking, naar aanleiding van de socialistische interpellatie, is buitengewoon heftig geweest. Jaurès hield vol dat wanneer de staking na do hervatting der Kamerzitting ware uitgebroken, de meerderheid van het parle ment de maatschappijen wel gedwongen zou hebben om toe te geven. Hij verweet de Ministers, vooral Briand, dat vroeger den arbeiders steun was beloofd. Jaurès las verder stukken vöor uit vroegere reden van Briand, waarin deze zyn hoorders aanspoorde zich naar de rechtzalen te begeven om de beschuldigden (stakers) te beschermen. De partygenooten van Jaurès juichten na deze redevoering. Toen kwam Briand aan 't woord. Hy sprak beslist tegen dat een der Ministers (Viviani) oneens met zyn collega’s zou z(jn, wat Jaurès volhield. In ’t vuur zyner rede verklaart Briand „er is niets onwettigs gebeurd; door de regeering zyn straffe maatregelen genomen, maar de staking was ook een ernstig inisdryf. „Maar," zeide Briand verder, „al had de Regeering hare toevlucht moeten nemen tot onwettigheden, zij zou daarvoor niet terug geschrokken zyn." Op deze woorden barstte het rumoer eerst ten volle uit Uitbarstingen van woede op de banken der linkerzyde, de socialistische afgevaardigden schenen be vangen door een soort razernij. Er werd geroepen: „Weg met den dictator, ontslag!" Zy sloegen met hun lessenaars, brulden, wierpen brochures in de lucht. En onder dit onbeschryfelyk rumoer bleef Briand op de tribune staan, doch spreken wés hem verder onmogelyk. De zitting werd ver daagd. In de volgende vergadering lichtte Briand zyn bewering nader toe. Hij had aa ernstige oogen- blikken voor een regeering kunnen aan breken, waarin tot buitengewone maatre gelen de toevlucht moet genomen worden, doch dat er niets onwettigs is geschied.” Hy vroeg daarop een motie van vertrouwen, welke met de schitterende meerderheid van 338 tegen 97 stemmen werd aangenomen. Briand's overwinning is dus wel zoo groot mogelyk geweest. Zyn ministerie schynt door de staking sterker dan ooit te voren geworden. Toch heeft Briand namens zyn collega's ontslag aangevraagd, maar aan hem is ook de vorming van een nieuw Ka binet opgedragen. De Fransche feministen yveren tegen woordig voor iets nieuws. Zij willen dat niet alleen getrouwde vrouwen maar ook onge- trouwden, wanneer zy zekeren leeftyd hebben bereikt, als Mevrouw worden aangesproken. „Waarom moet,” zoo vragen zy, „de heele wereld weten of een meisje getrouwd is of niet. Men noemt een man toch ook niet jongenheer, al is hij b.v. op 30-jarigen leeftyd nog ongetrouwd. Voor de vrouwen behoort, volgens de feministen, dezelfde regel te gelden. Of 't spoedig ingevoerd zal worden, is een andere vraag! Duitschland. In Berlijn zyn opnieuw onlusten op straat voorgevallen. Er is wel niet zoo heftig gevochten als eèn paar weken geleden, maar uit deze nieuwe onlusten blykt toch, dat de geest van een deel van 't publiek zeer ongunstig tegen de politie is. •ft een correspondent in Berlijn Britsche blad „Daily Mail” recht aan de Duitsche admiraliteit ge- wat er van dit alles waar is. antwoord heeft hij een hoffelijken brief ontvangen, waarin wordt gezegd dat de be richten over de zwaardere bewapening der Engelsche schepen in Duitschland veel kalmer worden opgevat dan de Londensche bladen beweren. Overigens wordt deze stap der Engelsche regeering in Duitschland zeer betreurt, daar dit land en waar schijnlijk ook verschillende andere Enge- land’s voorbeeld zullen moeten volgen. De Engelsche regeering heeft het lucht schip „Clement Bayard”, dat dezer dagen van Moisson naar Aidershot gevaren is, aange kocht voor 12.500 pond Sterling. De eigenaar Clement krygt er echter nog 5.500 pond bij van een patriot, die niet wilde dat de zaak zou afspringen. De Portageeache oud-dictator Franco heeft het dezer dagen gewaagd in Portugal weer voet aan wal te zetten. Hy werd evenwel terstond gevangen genomen en voor de keus geplaatst gevangen te blyven of f 500.000 te storten. Hij koos het laklste. Toen hij weer op straat kwam jouwde de menigte hem uit. De Minister van Buiten- landsche Zaken sprak het volk toe en toen liet men Franco ongehinderd vertrekken. In Spanje gist en kookt het al sinds de revolutie in Portugal uitbrak. Volgens een gerucht in Frankryk zou de revolutie in Spanje reeds zyn uitgebroken. Dit ge rucht heeft zich echter nog. niet bevestigd. Koning Alfonso heeft een groot vertrou wen in zijn leger. In dit opzicht znl het voor hem nooit zoo erg worden als voor Koning Emanuel, die terstond van alle hulp ontbloot was. Rusland lydt nog steeds onder de cholera-epidemie en nu is er behalve deze ook de pest-epidemie in Odessa uitgebroken. De toestand in gevangenissen moet vreeselHk zyn. De Russische regeering spreekt dit evenwel togen en zegt dat de toestand niet erger is min elders. De gevangenissen zyn overvol en natuur lyk zyn er zieken, doch van epidemie zou geen sprake zyn. In 1908 b.v. stierven er in Rusland niet meer dan 77 op de 1000 gevange Ver. hebben van nog leerplichtige kinderen, wat in sommige fabriekssteden nog de spuigaten uitloopt, wijl bij deze overtreding na een ongehoord huge „administratieve behandeling”, gevolgd door een vonnis van den kantonrechter, niet de werkgevers, maai de 'ouders, van het kind de boete betalen. Omtrent de andere bepalingen van het wyzigings-ontwerp, waarbjj de Minister aan sommige bezwaren in het aTdeelingsverslag gemaakt, is tegemoetgekomen, zullen wy ons niet in bijzonderheden verdiepen. In een wet.j^t nogal ingrypt in het maat- schappelijl^M^en, moeten niet te veel dingen met zooveel vastheid worden nedergelegd, dat bij gebleken mindere doelmatigheid eener bepaling de lange en moeitevolle weg eener wetsherziening noodig is voor ver beteringen of aanvullingen. Natuurlijk moet aangaande de hoofdzaken geen twyfel bestaan en behooren deze wettelyk zyn vastgesteld; by de uitvoering is by de min of meer ondergeschikte bijzonderheden of eenige speelruimte noodig, of behoort een zekere mate van vryheid gelaten te worden aan de hoofdambtenaren, met het toezicht belast. En nu de Minister de stel lige toezegging doet, dat bij de vaststelling der uitvoeringsmaatregelen nog gaarne overleg zal worden gepleegd met belang hebbenden, wat van veel meer waarde is dan een voorafgaand onderzoek zou geweest zyn naar hun meening omtrent de hoofd zaken, over welke men het toch niet eens is, gelooven wjj wel, dat de mondelinge gedachtenwisseling, het verder overleg in openbare zitting lusschen Regeeripg en Volksvertegenwoordiging er in slagen zal, een wetsverbetering te brengen, die aan de ontwikkejing onzer jeugdige arbeidersbe volking ten goede komen, de aanwending van vrouwelyke werkkrachten by de indus trie op behoorljjke wjjze beperken, en tot geen andere dan geinakkelyk te boven'te komen bezwaren leiden zal. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer ƒ0,10. Grpote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrydags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opge geven, .worden slechts 2-maaMn^rekenir^j^^a^t^^^^^ By de Woensdag gehouden stemming voor een lid van den gemeente raad van Sliedrecht werden uitgebracht 634 stemmen en wel op den heer A. P. Volker (lib.) 329, en op den heer J. Baars At. (anti- rev.) 293 stemmen, zoodat de heer A. P. Volker gekozen is. Het monument ter nagedachte nis aan Clement van Maasdyk, dat te Heerenveen zal worden opgericht, wordt een obelisk, eenige meters hoog, staande op een zwaar voetstuk. Dit werk is aan Pier Pander opgedragen. Deze beeldhouwer is gereed met het ontwerp roedaillon-portret van den aviateur, naar welk model het thans in steen gehouwen zal worden. De „Vereeniging van prakti- seerende veeartsen in Zuid-Holland” zal in den loop van November een vergadering houden te Rotterdam. Op uitnoodiging van bet bestuur zal dan de heer F. A. Muller, veearts te Lisse, een voordracht houden over: „De bestrijding van de tuberculose onder het rundvee, in verband met de in Nederland gevolgde methode”. Dinsdag-avond hield de Goud- sche afdeeling der Z.-H. IJsvereeniging haar algemeene vergadering in „Het Schaakbord” te Gouda. Het jaarverslag van den secretaris kon, bij den yslpozen winter, dien we gehad hebben, geen gewag maken van grootsche en energieke daden der afdeeling. Stil en onopgemerkt had het bestuur gewerkt om de samenwerking met omliggende gemeenten te verzekeren, opdat bij sterk ys niets den jjs-sportmin- naars in den weg zou staan tot een pleiziérig ritje van en uil Gouda. Een verzoek van de afdeeling, in ver eeniging met eenige andere in deze pro vincie, aan den Minister van waterstaat om bij sterk vriezend weer de Mallegatsluis dicht te houden, wanneer de Leksluizen gesloten waren, werd gewezen van de hand. Te Haastrecht en Bodegraven werden afdeelingen der vereeniging opgericht, een zaak van belang voor Gouda met het oog op de verbinding tusschen onze veste en Leiden en Utrecht. De nieuwe baankaart der vereenigii er keurig uit en zal een r voor hen, die van een uitst houden; ze is voor leden bescl den penningmeester, den heei Kattensingel, voor f 0,25, op 1 plakt a f 0,75. De ledige plaatsen in het bestuur werden aangevuld met de heeren J. A. W. Baart, secretaris en M. Sytsma. De rekening van den penningmeester werd nagezien en in orde bevonden. Voor de rechtbank te Arnhem stond Dinsdagnamiddag terecht J. V. R., steenovenarbeider te Renkum, beschuldigd van verkrachting en moord op de 18-jarige Adrian Pulle te Renkum. In deze zaak werden 17 getuigen gehoord. Beklaagde bekende het eerste ten laste ge legde, doch verklaarde niet het opzet gehad te hebben het meisje te vermoorden. De officier van justitie, Mr. Van Outeren, eischte levenslange gevangenisstraf. De verdediger, Mr. M. van Gelein Vitring* meende dat in dit geval geen levenslange gevangenisstraf geöischl kon worden. In de Maandag gehouden zitting van de arrondissements-rechtbank te Dor drecht werden de volgende zaken behandeld: Door het kantongerecht te Sliedrecht is Gerrit S., 54 j., teenschiller te Ottoland, wegens overtreding der Arbeidswet veroor deeld tot twee geldboeten elk van f3. Bekl. had in zyn bedryf jongens van 16 jaar in dienst, dooh in zyn werkplaats geen arbeids kaart opgehangen. Van dit vonnis was booger beroep aan- geteekend. De eisch luidde bekrachtiging van het vonnis van het kantongerecht. Uitspraak in deze zaak heden over 14 dagen. Arie M., 48 j., werkman te Langerak, werd beschuldigd in het laatst der maand Juli aldaar een aalfuik van W. L. Dubbeldam te hebben weggenomen Bekl. ontkende. Hij geweest, maar uit ni< om haar weg te nemen. De 25-jarige visscher de fuik enkele dagen na hi een eind verder, dan waar vlak bij bekl.’s huis. De gemeente-veldwachter Goudriaan en de ryks-veldwachter Rietveld, die op den loer hebben gelegen, hebben bekl. uit zyn woning zien komen en de fuik uit het water halen. Toen hy de politie zag ging hij loopen en liet de fuik vallen. De politie deelde mede, dat bekl. en diens gezin een schrik zyn voor de visschers in de streek. De ambtenaar van het O. M. eischte 3 weken gevangenisstraf. Naar aanleiding van Efeze 3 vers 17a: „Opdat Christus door het geloof in uwe harte wone”, hield Ds. D. Cladder te Schoonrewoerd Zondag in een even gloed volle als kernachtige rede, zyn afscheid van de Ned. Herv. Gem. aldaar. Het kerkgebouw kon ternauwernood de talryke schare, waaronder ook velen van buiten de gemeente, bevatten. o Ook de ringbroeders van den scheidenden herder en leeraar waren aanwezig. Hem werd ten slotte de bekende zegebede toegezongen. Ds. J. E. Reyenga, predikant b de Gereformeerde Kerk te Leerdam, een beroep ontvangen naar Sidde (Groningen). Nu bestaat er toch kans, dat de wets wijziging, die oniniddellyk na haar indiening tal van pennen in beweging en vergaderingen in actie beeft gebracht, in den loop des volgenden jaars zal tot stand komen. Wy hadden gehoopt dat het reeds dit jaar had kunnen zyn, om reden 'dat de termyn voor toetreding tot de Berner Conventie omtrent den nachtarbeid van vrouwen oorspronkelijk was vastgesteld op 1 Januari 1911, en de wetsvoordracht met die aansluiting verband houdtmaar nadat gebleken is dat die datum kon worden verlegd, is het begrijpelijk dat van de gelegenheid tot uitstel gebruik wordt gemaakt Thans is voorgesteld, dat de wet in werking zal treden op een door de Kroon te bepalen tydstip, doch niet later dan 14 Januari 1912, terwijl dandegeheele gewijzigde wet zal kunnen worden aange haald onder den titel van „Arbeidswet 1911" Elke beperking van de vrye beschikking over werkkrachten, iedere nauwere omlij ning van de grenzen der arbeidsovereen komst, brengt haar nadeelen mede, en het is natuurlijk dat werkgevers daar bezwaren tegen hebben. Nadat het ontwerp was in gediend, kwamen tal van bedenkingen voor den dag, en werd er den Minister (van Landbouw, Nijverheid en Handel) een verwijt van gemaakt, dat hy de belanghebbenden niet vooraf gehoord had. Maar, zegt de Minister in zijn Memorie van Antwoord op het afdeelingsverslag van de Tweede Kamer, dit ging bezwaarlijk, aangezien de onder werpen, waarover de stryd het meest loopt, hoofdzakelyk van principièelen aard zjjn. Er is inderdaad aangaande de zaken, die de Minister, onzes inziens terecht, gemeend heeft te moeten regelen, behalve de door de aan vaarding der Berner conventie verplicht gestelde inkorting van den vrouwenarbeid,— voornamelijk de leeftijdgrenzen voor verbod en voor bescherming met betrekking tot kinderen en jongelieden, zoomede omtrent het niet jn dit wetsvoorstel betrokken vraag stuk van den duur van den arbeidsdag voor volwassen mannelijke personen, zeer veel meeningsverschil, dat niet een uitvloeisel is van theoretische opvattingen omtrent sociale toestanden en verhoudingen, maar gewoonljjk den belangenstrijd by de onder scheiden groepen naar het gebied van de wetgeving tracht over te brengen. Doch bet is niet alleen van den kant van werkgevers, dat het ontwerp bestryding heeft gevonden; ook in kringen van arbei ders acht men de wyzigingen der bestaande wet onvoldoende, en het verslag van hel Afdeelingsonderzoek neemt dat oordeel over. Met name is het de 10-uren-dag, vóór wel ken eenmaal de mwderheid der Tweede Kamer zich heeft fetklaard, die naar het gevoelen van zeer vtte leden, in deze voor dracht niet had mogen ontbreken. De Minister wyst dien drang af op twee gronden. Vooreerst wyl bet hier alleen geldt een regeling omtrent den arbeid van jeugdige personen en van vrouwen; die van den werktyd van volwassen mannen, een vraagstuk dat vooralsnog voor de op lossing niet rjjp genoemd wordt, en dat is voor den Minister de tweede reden van onthouding, past niet in het kader. De studie van den feitelyken toestand in zake arbeidstyden wordt inmiddels yverig voort gezet. Voorts wordt de door onderscheiden leden gemaakte opmerking, dat de arbeid v«n volwassen werklieden nauw samenhangt «net dien van jeugdige personen en vrouwen hier omgezet in de aanwyzing, dat alzoo indirect dit wetsontwerp reeds beschouwd dphia inn vrouw, ide.

Schoonhovensche Courant | 1910 | | pagina 1