1911 Zaterdag 15 April. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Eerste Blad. N». 3888. I si DE TARIEFWET. BINNENLAND. i Dit nommer beataat uit 2 bladen. i. te 1 d., X- fflOöBHOVBIB COORAIT. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven Uitoevehs. lutercomm. Telefoon-nr. 20. igezetene onzer ge- >bi. van den i A. iaan, is, gemerkt ilhier, doet besmetteljjke ziekte ilgend It ge- cht ge- 'ekken, Prijs der AdvertenüënVan 1 tot 5 regels f0,50. Iedere regel meer ƒ0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrijdags-namiddags 4 uren. Alle binnen landsche Advertenüën voor 3-maal plaatsing opge geven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het gehoeie rijk ƒ0,90. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. bescherming verplicht ook artikelen te belasten die met op hier te lande ver vaardigde of geteelde in concurrentie treden. Het is duidelijk dat, zoo de Regeering zich tot de eerstgenoemde, de uitsluitend buitenslands geproduceerde, had willen bepalen, de opbrengst ver beneden de verlangde zou blyvenof wf)|, het per centage zou zoo hoog opgevoerd moeten zyn, dat het met een verbod ongeveer gelijk stond, in welk geval de maatregel nog minder reden van bestaan zou hebben. Bovendien is er, onder bet fiscaal karakter van het invoerrecht, nog iets meer te verstaan dan hier gezegd wordt. De buiteniandsche voortbrenger, die zyn over productie ten onzent ter markt brengt, verkeert voor dat deel van de opbrengst van zyn bedryfin gunstiger conditie dan zyn concurrent hier te lande, die aan onder scheiden geldelyke verplichtingen ten op zichte van zijn bedrijf heeft te voldoen. Als tegenwicht wordt hem door den fiscus een betaling opgelegd die de voorwaarden gelyk maakt; dat is dan de algemene heffing van 5 procent of minder, naar het thans bestaande tarief, dat echter wegens veranderde omstandigheden niet meer zoo precies op de toestanden past dat een wyziging zonder verhooging overbodig zou mogen heeten, en daarom ook is het niet geheel waar, dat dit tarief zoo be schermend werkt, als door de voorstanders der thans voorgedragen herziening wordt beweerd. Maar al die redeneeringen wjjken op den achtergrond tegenover het nuchtere feit, dat er geld moet zyn, veel geld. Dat het er langs den voorgestelden weg komen kan zonder dat heel veel onmisbare dingen duurder worden, is een bewering, waarvan wy den Minister gaarne de eer der ont dekking en z|jn geestverwanten de glorie der verdediging gunnen. De opbrengst is eerst geraamd op tien millioen per jaar; later vernamen wy, dat men nog eens aan het nacyferen is gegaan, en dat toen een bedrag van ruim negentien millioen is be reikt. Hoe dat verschil in de berekening ontstaan kan zyn, moet nog blyken; moge lijk wel is men ter bekmning van laatst genoemd bedrag afgegaan op de laatste statistieken van den invoer en werd onder steld dat die invoer, ook by verhooging van rechten, op hetzelfde peil zal bljjven. Dat daar niet veel kans op is, zullen wij niet trachten te betoogen. Evenwel, die millioenen, men kan er staat op maken, komen uit de zakken der ver bruikers, al zouden ook eenige importeurs, liever dan hun plaats op de Nederlandsche markt kwijt te raken, een deel van hun winst afstaan, dus ook voor een deel aan de kweeking van die opbrengst medewerken. Dat kan toch in ieder geval niet veel zyn. Daarentegen, de gebruikers betalen veel meer dan de genoemde sommen. Zij be talen ook de boogere pryzen die de binnen- landsche producent, vanwege de verminderde concurrentie en de styging van de prjjzen der invoerartikelen, zul kunnen bedingen. Dat drukt op allen, want een groot deel onzer landgenooten zyn het eene oogenbiik consumenten, het andere oogenbiik pro ducenten in de hoedanigheid van werk gever of werknemer; dat drukt het zwaarst op degenen, die dbor de productie het minst worden bevoordeeld, niet naar den maatstaf van hun draagkracht, doch naar dien van hun gezinsbehoeften. De Minister zegt wel zich onthouden te hebben van het belasten van de onmisbaarste benoodigdheden, doch een meer aandachtige beschouwing van de verschillende tariefsposten, in welke wij natuurlyk nu ons niet kunnen verdiepen, geeft wel recht om achter die verzekering een groot vraagteeken te plaatsen. En hoe kan het ook anders? Verhoogingen voor artikelen die door weinigen en in beperkte mate gebruikt worden, zouden geen zoden aan den dyk brengen; de massa moet het doen. En dat is mede een der ernstigste bezwaren tegen de tariefwyziging; zy legt den last der uitgaven voor de sociale wet geving te veel op de zwakke schouders dergenen, ten wier behoeve die wetten, als de Regeering baar plannen kan volbrengen, in het aanzy'n treden zuilen. Werd de andere weg ingeslagen, dien de vorige liberale Regeering wilde volgen, namelijk een her ziening der directe belastingen, dan zou ten eerste vermeden zyn dat van de gevraagde offers maar een deel aan bet gestelde doel kan worden dienstbaar gemaakt, ten tweede bevorderd worden dat meer belast werden wie meer last kunnen dragen. De Regeering, wel verwachtende dat bij de invoering van de Tariefwet de met haar opbrengst te bekostigen verzekeringen nog een geruimen tyd zuflen moeten uitblijven, zal zorg dragen datdie opbrengst niet in- COfflluiQOlV i de opgei perceelen baar zijn verbeterd, zal bestaai eop verzool Er is geen andere weg om tol de begeerde verzekeringswetten te komen dan die der tariefverhooging. Deze ia het „aangewezen” middel ter bestrijding der voor gene ge vorderde uitgaven. De Minister van Finan ciën zegt het, dus kan het niet anders dan waar zijn, en Z. Exc. is voorloopig dan ook niet van plan, tot een bestryding van ben, die van een andere meening moch ten z(jn, over te gaan. Alleen kunnen de genen, die in, twyfel mochten hebben ver keerd ten aanzien van het ernstig voor nemen der Regeering om de sociale wet geving tot stand te brengen, door het feit van de indiening der Tariefwet tot de over tuiging komen, dat zy zich hebben vergist, dat zy haar bedoelingen hebben miskend. Op ongeveer deze wyze wordt het wets ontwerp, aan welks ophanden zynde indie ning wy geen oogenbiik hebben getwijfeld, alhoewel de aanneming niet geheel identiek met voltooiing van de ouderdoms-en andêre verzekeringen mag heeten, immers, wie onzer vermag de politieke toekomst te door schouwen! by de Nederlandsche natie ingeleid. Met deze weinig zeggende en nog minder bewyzende volzinnen wordt het nederlaten aangekondigd van een slagboom, die de tot dusver gevolgde handelspolitiek zal afsluiten, onder welker toepassing zy tot een mate van welvaart ia gestegen, die zeker voor verhooging en inzonderheid voor algemeenermaking vatbaar is, maar die haar toch door andere volken benyd wordt en bekend gemaakt dat haar economische ontwikkeling voortaan geleid zal worden langs, de paden, op welke nagenoeg alle Europeesche Statenen de Vereenigde Staten van Amerika ons zijn voorgegaan, niet in het belang eener ruimere voorziening in de behoeften van de minder bevoor rechte volksklassen, mocht er wel bij ver teld zjjn. Veel van hetgeen in de Memorie van Toelichting wordt gezegd vertoont duidelijk de strekking om de pil te vergulden, en om aannemelijk te inakén dat hel toch heusch zoo erg niet is als de voorstanders van het vrye ruilverkeer beweren. Van zegepralen van het protectionisme kan men hier niet spreken; er zal uit het nieuwe tarief „eenige meerdere bescherming” voort vloeien dan uit het bestaande, dat toch ook reeds beschermend werkt, maar dit ligt in den aard der dingen. Het bedrag wordt nergens zoo hoog opgevoerd,'dat voor eenig artikel, hetwelk ook hier te lande wordt vervaardigd of gekweekt, de importeur zich zal terugtrekken, zoodat de producenten hier te lande gelegenheid vinden om zich onderling te verstaan voor kunstmatige op drijving van den prys. Misschien zal de buiteniandsche voortbrenger wel zoozeer gesteld blijken te zyn op het behoud van zijn plaats op de Nederlandsche markt, dat hij een deel van zyn winst wil afstaan om daarmee de hoogere rechten te betalen, zoodat die niet komen uit de zakken van den gebruiker. De Minister noemt dit zelfs „een goede kans”! Eigenlijk gezegd is het wel uilachtig van de vryhandelsmenschen, dat zy daar niet vroeger op bedacht zyn geweest! De bewering: „alles zal duurder worden”, noemt de Minister „een schrikbeeld"; Alleen meent hy niet te moeten ontkennen, „dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat van enkele consumtie-artikelen de prys eenigs- zins zal stygen”. Ziet u, voor de schaduw van een glimpje van vrees alleen, voor niets meer, kan grond bestaan. Maak u maar heelemaal niet ongerust, ’t Zal heusch geen pijn dqen. En ja, het geld moet er komen, daar gaat niets af. Hoofddoel is de ontvangst van meerdere bate voor de schatkist. Dat de nieuwe tarieven voor eenige’ Neder- landscbe industrieën de productievoor- wanrden, onder welke zy thans moeten werken, zullen verbeterd zien onder de werking van het op zendingen uit het buitenland toe te passen systeemis bijkomstig. Dat is een vrucht die tegelyk wordt binncngehaald. De vraag is, of vele onzer nyverheids-ondernemingen op dien oogst gesteld zyn! Maar, wegens het protectionisch karakter, dat aan het nieuwe tarief niet vreemd kan blyven, kon ook niet worden volstaan met bet voorstellen van „zuivere fiscale rechten”, namelyk rechten op goederen, die hier te lande niet of slechts onder zeer bezwarende omstandigheden kunnen worden geproduceerd. Dat karakter van van de ief wordei iker en baarverklaring. Op e<‘n verzoek om advies van Rjjnzater- woude aangaande het verleenen van uit stel tot plaatsing van een regenput, wordt afwijzend beschikt. Naar aanleiding van een schryven van den hoofd-inspecteur deelt de voorzitter mede dat een bezoek is gebracht aan de openbare school in den Tempel te Zwnmmerdam, waarbjj bleek dut het personeel geen bij zondere klachten had over privaatlucht in school, doch dat de inrichting van bet urinoir niet in orde was. Op verzoek van hel bestuur van de op te richten Chiiste- lyke school te Moordrecht is ter plaatse geconfereerd met dat bestuur; besloten wordt te adviseeren dat het voor stichting der school aangewezen terrein niet geschikt is voor schoolbouw wegens de nabyheid van een boerderij met mestvaalten enz. Sedert de vorige vergadering zyn aan gegeven te Rietveld 1 febris typh., te Bodegraven 3 febris typh. en 1 diphleritis, te Oudewater 1, te Zwaramerdam 1 en te Papekop 3 gevallen van diphteritis, te ter Aar 4 rood vonk. Tot leden van de commissie tot nazien van het archief worden benoemd de heeren K. Douwes Dekker en de voorzitter. Daarna wordt de vergadering gesloten. middels door den gewonen dienst wordt I verzwolgen. „Vanaf het tijdstip van hel in werking treden dezer, wet wordt jaar lijks op de begrooting van^het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel een som van negen millioen beschikbaar gesteld voor den aankoop van inschrijvingen in een of meer van de grootboeken der Nationale i Schuld, welke inschrijvingen worden over- geschreven op een hoofd van rekening in dat grootboek, luidende: „Fonds tot dekking van uitgaven voortvloeiende uit wettelyke j maatregelen iu zake de pensionneering van f arbeiders”. I De rente zal aan dat fonds worden toe- s gevoegd. Dat schynt een goede regeling te zyn, als die pensionneering dan ook maar niet te lang uitblyft, want indien zoo’n I spaarpot wat vol mocht raken, zou er mis- 1 schien gevaar ontstaan, dat er kapers op de kust kwamen. Want och, budget;tekorten zijn uiterst vervelende dingen en om er aan te ontsnappen zou licht iets minder wenschelyks beproefd worden’. Rationeel is ook, dat het tydstip voor de in werking treden van de tariefwet niet afhankelyk wordt gemaakt van de invoering der sociale verzekering: onzekerheid daaromtrent zou f den handel veel kwaad doen. j Hetzelfde doel kon echter en op veel deugdelijker wyze, bereikt worden, de Minister wil er niet van hooren, maar wy 1 blyven het toch als onze vaste overtuiging nitspreken, door een regeling van de j inkomstenbelasting, zooals in het vorig i Kabinet de Minister De Meester zich voor- I stelde. Al wat de Regeering bijeen haalt j om het nieuwe tarief als een smakelyke spijs op te disschen, verandert aan die i meening niets. Om ten slotte «nog even te doen uitkomen, langs welke slingeringen men zich moet bewegen om sommige dingen goed te praten, wijzen wy op een belang rijk punt in dit wetsontwerp, waarop reeds onmiddellijk na de verschoning de nadruk werd gelegd door de „Nieuwe Rolt. Ct.” Tot geruststelling van hen, die schade duchten voor de handelsbelangen, wordt in de Memorie van Toelichting opgemerkt dat grondstoffen van hooge beteekenis voor den handel vry blyven, daaronder ook granen. Maar meel, met uitzondering van voedermeel, zal wèl worden belast, in weerwil van de, door pasgenoemd blad voor den dag gebrachte herhaalde verkla- 1 ringen, zoowel door des Ministers politieke medestanders als door hemzelven afgelegd, dat eerste levensbehoeften zuilen worden vrygelaten. Oogenschijnlyk is een heffing van f 0,40 per 100 KG. van weinig beteekenis. De mannen van het vak weten wel beter. Indien het zoo ware, waarvoor zou dan de liberale Regeering van 1877 het voorstel gedaan, de liberale meerderheid in beide Kamers het voorstel aangenomen hebben om het af te schaffen? De kans, dat wy aan den „nieuwen koers” op het gebied der handelspolitiek ontkomen zullen, is zoo goed als uitgesloten. Maar amendeering is mogelijk. Daarom hopen wy, dat in onderscheiden kringen de tarie ven ernstig bestudeerd, de gevolgen der wyziging op elk punt, waar men aan kennis en ervaring recht tot medespreken ontleent, in helder licht gesteld zullen worden. Mis schien zal dan een wèloverwogen streven tot verzachting van het kwaad, tot eenig resultaat leiden. Tot zulk een onderzoek wekken wy alle belanghebbenden op. En wie zyn dat niet? Vergadering van de Gezond- heids-commissie te Bodegraven. De voor zitter doet mededeeling van hetgeen sedert de vorige vergadering door het dag. bestuur is verricht ter uitvoering van genomen besluiten. Tot de ingekomen stukken be lmoren o. a. verslag van het 3de inter nationale congres voor school-hygiëne; besluit van den Commissaris dor Koningin waarbij aan den heer Alblas eervol ontslag wordt verleend als lid der commissie; ver schillende dankbetuigingen voor de toe zending van het jaarverslag over 1910; goedgekeurde rekeningen 1910 van Woerden, Bodegraven, Waddinxveen, Nieuwkoop, Zevenhoven en Rynzalerwoudeafschrift van een raadsbesluit van Papekop tot onbewoonbaarverklaring van de schooi woning aldaar; alsvoren van Woerden betreffende perceel Utrechtsche Straatweg nr. 52: ante woord op een schrijven der commissie inzake plaatsbezoek te Woerden. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde is een schrijven van Wad dinxveen aangaande verbeteringenaan te brengen aan enkele perceelen in wyk B en C; goedgevonden wordt te antwoorden dat de commissie adviseert lot het aanbrengen van de opgenoemde verbeteringen, doch dat de perceelen B nr. 126—189, dieonbewoon- verklaard, eerst moeten worden waarna vermoedelijk geen bezwaar m om gunstig te adviseeren op >ek tot opheffing der onbewoon- $.4 miueratol, 10 April. Blykens achter staande advertentie geelt de zangvereeniging „Aurora”, directeur de heer P. Zanen Azn., tweeden Paaschdag in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gein, alhier een uitvoering, die, wat karakter betreft, zal verschillen met de voorgaande. Toen werd steeds de medewerking verleend door meerdere solisten en nam de instrumentale bege leiding een belangrijke plaats in bij de uitvoering, terwyl thans alleen een orgel bij een paar werkjes het koor zal bege leiden. De vereeniging zal dus nu moeten toonen, in hoeverre zij in staat is, de toehoorders te boeien met btfna uitsluitend k-cappella-zang. Het programma draagt, een paar uit zonderingen daargelaten, een kerkeltyk karakter. Dit is, zoo staat in het voor woord van het tekstboekje, opzettelijk ge daan, omdat in een kerk, kerkmuziek bet beste tot baar recht komt en omdat van de meeste dezer liederen, by een goede uitvoering, een stemming uitgaat, dat de teederste snaren der inenschelyke ziel doen trillen van zuiver, rein genot. Als voorbeeld hiervan worden dan noemdde drie eerste nummers van programma, waarvan vooral de twee laatste, zoowel uit historisch als artistiek oogpunt, beschouwd mogen worden als te behooren tot het beste werk, dat in de 16e eeuw verscheen uit de hand van de toenmalige groote Nederlandsche meesters, die in de gouden eeuw, ook op muzikaal gebied, wonderen verrichtten, die eerbied afdwin gen van het nageslacht. Het „Ave Maria", van Jacob Arcadelt, geeft b.v. den ge schiedschrijver het volgende in de pen: „By deze liefelyke, uit onschuldige reine harten dringende klanken, meenen we een volksgroep te zien, die, met kinderen, maagden en vrouwen op den voorgrond knielende, de voorspraak afsmeekt voor allen, die met schuld beladen zyn.” Ook de componist van het daaraan volg1 „Ave Regina”, Orlando Lasso, wordt huldigd als een genie, wien het mocht lukken door tonen stemmingen op te wel— zoo grootsch en verheven, dat de schrijver uitroept: „als de tonen wereld van Lassus Zich voor ons opent, worden wn door een plechtige stemming overweldigd, alsof wy de zuilengangen van een roinaanschen dom in Duitschland betreden.” Het zou te ver voeren al de te zingen nummers hier afzonderlijk te bespreken. De namen der componisten waarborgen ge- 1 noegzaam de deugdelijkheid der uit te voeren werkjes. We wekken onze lezers dus op deze uit voering bij te wonen en hopen, dat ook de aard van deze uitvoering, zoo geheel ver schillend van de voorgaande, in staat zal blijken een aangenamon indruk achter te laten bij allen, die de zangkunst beschouwen als een machtige kunst, welke in staat is een weldadigen invloed uit te oefenen op het denken, werken en streven van den menscli. *Arket, 13 April. Zondag overleed alhier een algemeen geacht ineente, de heer H. ilacol De overledene was lid van den gemeente raad, president-kerkvoogd en lid van den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. Al deze betrekkingen werden door hem met den raeesten yver en nauwgezetheid vervuld, zoodat zyn heengaan in al 4eze colleges zeer gevoeld zal worden, vooral by de Ned. Herv. Gem., die hy byna 36 jaar lang gediend heeft. Tot voorzitter en secretaris van de commissie lot wering van schoolverzuim alhier zyn herkozen de heeren C. de JongTzn. en J. R. van Reekum. Dalem, 13 April. In het huis B. 76, bewoond door D. de B. al zich een geval van de diphteritis voor. ’'Zevenhuizen, 13 April. In een Don- derdag-avond '6 dezer gehouden verga dering van de afdeeling Zevenhuizen der vereeniging Volksonderwijs trad als spreker op, de voorzitter, de heer R. Bakker, die. de beginselen van Volksonderwijs op een duidelijke en voor een ieder bevattelijke wijze uiteenzette. De réde werd met groote belangstelling gevolgd. Als debater trad op de heer Uitdenbroek, onderwijzer aan een Christelijke schooi te Rotterdam, die van oordeel was, dat de openbare school een godsdienstloos karakter BURGERLIJKE STAM». Alblamrd». Van 1S-» Hur|. ah A. Baan en H. de Wit. Wilheimina,' van W. Korevaar en M. Teeuwe. !rie, z. van A. Verwoert en T. Kooyman ieter, z. van P. J. Stam en W. Gouwens. laatje, d. van J. L. Slotboom J. Loopik eeltje, d. van P. A. v. d. Hoogst en S.Smit. annigje Gerrigje, d. van A. de Kluyver Getrouwd: G. de Heer, oud 21 j. en Groenewegen- v. d. Weide, oud 14 j. W. Tuytel, oud 21 j. en H. C. de Kok, ud 20 j. W. Bournan, oud 24 j. en de Jong, oud 22 j. Overleden; M. Slagboom, oud 65 j. de Lange, oud 29 j., eebtgenoote van Mouthaan. A. Boekhout van Solingen, ,dzAïI oud 1- Ameide. Van 1-31 Maart. Geboren: Stjjntje, d. van L. P. Lom- el en M. C. van den Berg. - Pietertje, van P. den Boer. Willempje, d. van de Goejj en A. de Groot. Klaas, z. m L. Weeda en P. van der Leden. rie, z. van G. van Kekem en K. van sr Gryn. Getrouwd: K. Verrips, oud 28 j. en G. Jongkind, oud 23 j. P. Hoogen- !Sri9 24 en M' Uitu®h®S,rf« Overleden: A. Versluis, oud 9 m. C. Terlouw, oud 8 m. J. de Groot, id 19 m. 5. A. Versteeg, oud 66 i eduwe van P. G. J. de Jong. - J. Riet- dd, oud 0 m. N. Burgers, oud 82 j., eduwe van Joh. Uittenbogaard Wzn. Al. Vuurens, oud 67 j., weduwe van W. m Heusden. J. Rietveld, oud 8 m. A. Diepenhorst, oud 13 j. W. Diepen- >rst, oud 5 m. AminerMCoJ. Van 1—31 Maart. Geboren Willem Meindert, z. van van de Werken en C. de Jong. Jan rillem, t. van J. W. de Jong en H. Looren Jong. Pieter Klaas, z. van P. M. Kok i b. A. van Drunen. Overleden: Een levenloos aangegeven nd van H. J. Scholten en G. Kappetyn. de Vues, oud 5 w. Een levenloos ngegeveu kind van I. Hoejjenbos en M. Jong. Goudriaau. Van 1—31 Maart. Geboren: Neeltje, d. van P. J.Rehorst A. Aanen. Neelis, z. van G. J. de Vos K. Verkerk. Gerrigjé Adriaantje, van P. Pierhagen en C. Bons. Hendrik, van H. bwjjnenburg en C. Smit. Overleden: C. de Jong, oud 44 j, Groot-AuimerH. Van 1—31 Maart. Geboren: Dirkje Lena, d. van G. J. mter en T. Bot. Hiliigje, d. van J. C. n Besten en J. M. Koorevaar. Getrouwd: C. J. van Dillewijn, oud j. (won. te 's-Gravenhagej en J. E. van esteren, oud 32 j. M. van Anrooy, oud j. (won. te Streefkerk) en C. H. de ng, oud 26 j. J. van de Beek, oud j. (won. te Amersfoort) en N. van de erken, oud 30 j. T. de Bruyn, oud 27 j. on. te Üttoland) en E. Broer, oud 80 j. den Besten, oud 31 j. (won. te Langerak) J. Kooyman, oud 21 j. Overleden: P. den Besten,oud74j.*- Spek, oud 26 j. Lange rak. Van 1-81 Maart. Ueboren: Johanna Pietertje, d: van P. btigter en H. de Bruin. Annigje, van W. Slob en M. Rozendaal. Arie irt, z, van A. Schep en P. Goedhart. illempje, d. van K. Maat en W. van Hemert. Getrouwd: A. J. de Haas, oud 22 j. en de Haan, oud 25 j. Overleden: A. van Herk, oud 82 j., Iitgenoot van J. de Kwaadsteniet. Lekkerkerk. Van 1—31 Maart. Geboren: Anna Cornelia, d. van oere en M. D. Noorlander. Adria_„, van D. Brand en L. Mudde. Engeltje, van A. Mudde en W. Verkerk. Adriana, van D. de Lange en A. H. Roest. Iriana Barendina, d. van B. Broere en Berkouwer. Leentje d. van W. Mudde J. Hoogenboezem. Pieter, z. van W. aafland en M. Koren. Cornelia, d. van Leuvenink en H. Nobel. Abraham, van C. J. van Donk en M. Mudde. Getrouwd: C. A. Klip, oud 26 j. (won. Krimpen a/d Lek) en J. M. de Vries, d 20 j., K. Bezemer, oud 20 j. (won. te itterdam) en M. Maninlveld, oud 24 j. Overleden: J. Roest,oud82j., weduwe B i. Nobel. Nienwerkerka/d IJ. Van 10—24Mrt. Geboren: Arie, z. van H. A. W. bei-s. —i Adrianus, z. van C. van der tssen en M. H. Anker. Dirk Willem, van A. Kulik en H. yan Rbenen. cob, z. van A. Visser en W. van der Kaa. •ie, z. van J. H. van der Voorden èn Jongeneel. Emiuelj’e, d. van H. Stoik G. de Kooter. Overledèn: J. H. Kennedy, oud 85 j., ïduwnaar van A. ten Holt. Nleawpoort. Van 1—31 Maart. Geboren: Arie, z. van W. van Harten C. M. Weber. Gysbert, z. van M. Koel ik en M. Verwejj (won. te Gouderak). Overleden: A. Buys, oud 6 w. Dttolaud. Van 1—31 Maart. Geboren: Abraham, z. van C. Kortland M. Kortlever. Getrouwd: J. C. de Haan, oud 25 j. A. Bongers, oud 21 j« A. Korevaar, d 24 j. en L. Bongers, oud 22 j. Overleden: J. Eikelenboom, oud 85 j. Peursum. Van 1 Maart—1 April. Getrouwd: A. Maat, oud 28 j., en A. n Vliet, oud 24 j. Overleden: D. Schakel, oud 21 j. 8chelluinen. Van 1 Maart—1 April. Getrouwd: P. Kersbergen, oud 30 j. en C. Kortlever, oud 24 j. Overleden: M. de Krey, weduwe van van der Sleldt. Waddiugsieeu. Van 13—29 Maart. Geboren: Corueiis, a. van C. Stofberg M. Natzjjl. Wilhelmina, d. van A. teboom en T. W. Alting. Pieter, van J. van Sprang en C. M. Jongejan. na, d. van A. van Prooyen en L. van it-Maartensdyk. Cornelia, d. van C. Rooy en E. J. van den Berg. Neeltje, van J. den Boer en R. Jenné. Gezina melina, d. van P. van de Wetering en Teekman. Jacob, z. van J. Vermeulen P. de Ruiter. Getrouwd; L. Slingerland en J. den irtiJg. Overleden: G. Bras, oud 45 j., echt- noot van T. van der Pyl. G. Degelmg, d 77 j., weduwnaar van E. van der in. P. M. van Berkeste(jn, oud 11 j. de Graaf, oud 88 j., weduwe van H. Alphenaar. rteuhoveu. Van 1—31 Maart, ieboren: Geertrui Elisabeth, d. van van der Leeden en A. M. van Middel- jp. Pieter, z. van A. O. van der ijn en A. Horden. Juhannis, z. van P. Wierks en T. Vonk. verleden: W. J. Versluis, oud 11 m. O. van Bruggen, oud 78 j., weduwnaar i J. Verkerk en M. Kuil. - A. J. H. de oone, oud 13 j. draagt. De spreker antwoordde. De voorzitter dankte den béér Bakker voor zyn gehouden betoog. Woensdag-middag 5 dezer reed de heer VjtR,. manufacturier te Hillegersberg,per wa gen, geladen met manufacturen, over den Huismansweg in den Prins-Alexanderpolder, onder deze gemeente. Plotseling schrjkte de hit, liep achteruit, en vóór de eigenaar het beletten kon, kwam de kar in het water terecht, terwyl de hit op het droge bleef. Byna alle goederen waren doornat Dadelyk was een tiental personen in de weer om den wagen uit het water te halen, hetgeen door den steilen kant uiterst moeilik ging. Eerst toen nog enkele personen er bü kwamen, kon de kar op het droge gebracht worden. De schade is aanzienlijk. Vrydag ging bakker v. R. inhetZuid- einde per kar zijn klanten bedienen. Pas was hij afgestapt, of de hit schrikte en ging op hol. De kap van den wagen kwam tegën een boomtak en scheurde geheel stuk. De wagen sloeg omver en brak totaal, zoodat er niets van heel bleef dan de wielen. De inboud was b(jna niet beschadigd. By den volgenden klant bleef de hit staan, zonder de kar, daar de leidsels ook stuk waren. Kantongerecht te GOUDA. In de zitting van 5 April 1911 zyn de volgende vonnissen gewezen: Tegen C. R. S. te Rotterdam, wegens jagen zonder vergunning, het gedaan verzet vervallen verklaard, en E. v. D. te Rotter- dam, idem, is vernietigd het vonnis, waar tegen verzet, maar alleen ten opzichte van de opgelegde straf, en veroordeeld tot f20, subs. 4 d. K. v. G. en A. v. G. te Gouda, ieder f 12, subs. 4 d., met verbeurdverklaring van de niet inbesiag genomen visch en bevelen de uitlevering daarvan; bij niet-uitlevering te vervangen door een geldboete f 2, subs. 2 dagen voor ieder. J. S. en W. v. L. te Zegwaard, ieder f 12, subs. 4 dagen. M. v. d. S. te Gouderak en C. S. te Nieuwerkerk a/d IJsel, zyn vrijgesproken, allen wegens vis- schen zonder vergunning. R. R. te Gouda, f 5, subs. 5 d.,enJ.v. D. te Gouda f 7, subs. 7 d., wegens in hun tapperij n’et hebben opgebangen een gedrukt exemplaar van de wettelyke bepalingen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank. P. v. E. te Waddingsveen, is wegens door zyn kind niet geregeld de school te laten bezoeken, veroordeeld tot f 4, subs. 3 d. C. P. L. den Haag, is wegens wanneer de trein in beweging is, in een waggon te stappen, veroordeeld tot f 5, subs. 5 d. J. L. te Haarlem, f 40, subs. 15 d. S. H. te Middelburg en C. H. te Boskoop, ieder f 15, subs. 10 d., wegens met hun boot te hard varen in de Gouwe. J. V. te Waddingsveen, f 1, suba. 1 week tuchtschool, A. H. en J. v. H. te Reeuw^k, ieder f 1, subs. 1 d., allen wegens in de provincie Zuid-Holland een voetpad berijden met een rij- of trekdier. H. v. H. te Reeuwyk, f 10 en f 3, subs. 10 d. en 1 d., en H. V. H. te Reauw{jk 4 m. f 3, subs. 2 na. 3 d. en 2 in. t d., idem als voorgaande en een hondenkar gebruiken, zonder als houder daarvan te zyn inge schreven. G. V. te Zevenhuizen, wegens te Bleiswyk met een voertuig over het paardenspoor ryden. A. d. E. te Gouda, E. M. te Reeuwyk en C. V. te Stolwük, ieder f 2, subs. 1 d., wegens, ryden des nachts met een rywiel zonder licht. A. V. te Gouda, f 2, subs. 2 d., en J. K. te Zoetermeer f 1, subs. 1 d., wegens ryden met een rijwiel zonder bel. A. M. 8. te Reeuwyk, f 1, subs. 2 d. J. K. te Gouda f 1, subs, 1 d., wegens ryden des nachts met een voertuig zonder licht. B. L. te Gouda, wegens te Gouda de Aaltje Baksteeg beryden in de richting van de Haam, f 2, subs. 2 d. H. K. Gouda, wegens te Gouda mest vervoeren op verboden tijd, f 1, subs. 1 d. H. S. te Gouda, wegens te Gouda kippen laten ioopen op eens anders .grond, f 3, subs. 2 d. J. A. A. B. te Gouda, wegens te Gouda een vloermat uitkloppen op verboden tyd. W. v. O. te Gouda, wegens te Gouda met een te hoog opgeladen wagen ryden, f 1, subs. 1 d. A. J. te Gouda, wegens te Gouda wateren buiten de openbare waterbakken f2, subs. 1 d. W. v. d. H. en A. J. J. G. te Gouda, wegens te Gouda om geld spelen op den openbaren weg, ieder f 3, subs. 2 weken tuchtschool. J. M. H. te Gouda, wegens te Gouda met een voetbal spelen op den openbaren weg, f 1, subs. 1 week tuchtschool. Met bovel tot teruggave van den inbeslaggenomen voetbal. S. C. en J. B., woonplaats onbekend, ieder f 2, subs. 2 d.f en F. R. te Leiden, f i, snba. 2 d., wegens te Gouda langs de huizen venten. W. d. G. te Reeuwyk, wegens te Reeuwjjk een gevaarlijken hond niet van den weg ver wijderd houden, f 3, subs. 2d., veroordeelen den beklaagde om aan eiseberes te betalen f 10 en in de kosten. A. K. te Gouda, f 1, subs. 1 d., W. v. W. te Gouda. Bekrachtigen het vonnis waar tegen verzet, C. K., te Gouda, f 5, subs. 3 d. J. P. d. G. en E. v. I. te Gouda, ieder f 0,50, subs. 1 d., wegens nachtelyk buren gerucht. S. D. te Gouda, wegens zyn trekdier op dén openbaren weg, onbeheerd laten staan, f 1, subs. 1 d. F. 8. te Gouderak en A. V. te Zevenhuizen, iedor f 2, subs. 1 d. W. V. te Rotterdam, A. v. d. 8. te Gouda, ieder f 1, subs. 1 d., en L. H. M. te Gouda, f3,subs.2d., wegens openbare dronkenschap.

Schoonhovensche Courant | 1911 | | pagina 1