A. JANSEN, Arts. Een inHer, Een zeer makke groots HIT. I AUTOCRAAT, Vervolg der Nieuwstijdingen. Advertentiën. AFGESLOTEN Gemeente Lekkerkerk. Gevestigd te Noordeloos SPREEKUUR DAGELIJKS van 8-9 uur v.m. Voorloopig Bericht. „JACOB KWAST" van Wognum D. BURGER, Een bruine, zware P0NNY, TE KOOP AANGEBODEN: 100 GULDEN BELOONING! Waterdicht makend Ledersmeer, Overal wederverkoopers gevraagd. Firma Wed. VERMEER Co., «taf sImh'k/;. v,a" si pnn.»! 80 bezwaarlijk; ik heb b5™ hotTabbed00""8- He' 8chee" n Be. J1661" P- van Sons boek: Ik wil mlnt'iVen. toelicbU"8 ïon mÜ" •""»»««- raadreIn08d1!, J'ebbon °a" den gvmrantd- oe? subsidie van 15 mille in eens lemnè8! ™,i"U St(i"en Bul'g' on VVoth- de" fan™Hk.Tl*LVOOr,-?m, 15,jlre" to geven °a" kerke,Üke gemeente ',~l,bad deie nu üever hier niet be- s iroken. Men weet heel goed dat de kerke lijke gemeente geen middelen heeft. Wan- f TfEmWe r, ovcr 16 j""r lÖd elk jaar vanaeh ku,mel1 er gerust li mille van de ïPPeni",n Ügen we dus 9 mille h!ï„ r bu!*!>rlUke gemeente. Dat is de bedoeling met van do kerkelijke gemeente. uit amendement bedoelt nu daarin te d\? r5den hfb ik het ingc- diend. Wil de Raad daarin niet meegaan, welnu, dan stemt hij bet eenvoudig af „nn dT°nrZ",l,Cr: Ik s»l het amendement dè r n™" vV??. S»nsbeek, strekkende om ff. subsidie niet in 15, maar in één termjjn toe te staan, in omvraag brengen. .«o.e M6eu e u PIk ben er niet tegen, iarrV tegen het geheele voorstel en blijf dus nu ook tegen. De voorzitter: Hel is niet conform Het reglement van orde om zich te ver- wnderen. Het amendement van 'den heer P. van bonsbeek, in stemming gebracht, wordt verworpen met 8 stemmen; vóór de heer P. van Sonsbeek. Daarna komt in rondvraag het geheele voorstel van Burg. en Weth. Het wordt verworpen met 8 stemmen; vóór de heer P. van Sonsbeek. De heer P. Greup: Nu het voorstel verworpen is, wil ik ook mjjn meening even zeggen. De twee voorstellen A en C zyn op den achtergrond geraakt door het voorstel van een mjjner medeleden; naar aanleiding daarvan kwamen Burg. en Weth. met een advies. U hebt het zooeven reeds gezegd, dat vele adressen daarover zjjn ingekomen; in het college van Burg. en Weth. had ik me er reeds tegen verzet. Nu acht men het rationeel dat de voor steilen A en C ter tafel komen, waaraan zoo veel onkosten geweest zyn door het inwinnen van adviezen (geheel uitgewerkt) bjj des kundigen. Ik zou het echter beter vipden om deze voorstellen nog wat in portefeuille te houden de treurige geschiedenis heeft toch reeds lang genoeg geduurd en Burg. en Weth. te verzoeken óm nu te trachten de noodige inlichtingen te verkrijgen, nu te trachten andere wegen in te slaan om tot een goede oplossing te komen, vóór dat we tot plan A overgaan. (Na het afstemmen van het voorstel van Burg. en Weth. ontstond in de vergadering en op de publieke tribune een bewoging die oorzaak was dat we den spreker niet geheel en al konden volgen). De heer G. J. Niekerk komt weder ter vergadering. De heer P. van Sonsbeek: Het voor stel van Burg. en Weth. is dus van den vloer. Voor de plannen A en C, die in beginsel worden geprotegeerd door den hoer Greup, was de meerderheid van den Raad indertijd niet te vindén. Ik heb nu een voorstel, dat heelemaal afwijkt van de plannen A en C en dat mogelijk nog een voordeel voor de ge meente is. Zou ik het u mogen geven, mijnheer de voorzitter, ja of neen Ik garandeer daarmee, dat Nederland in het bezit blijft van zyn monument. Ik wil eeu anderen weg bewandelen en één waarop men goed terecht komt. Ik zou iets willen beproeven dat een magnifiek middel is om den toren te behouden, en dat de gemeente niet veel geld zal kosten. (De spreker overhandigt het voorstel aan den voorzitter). Ik zou eerst uw persoonlijk advies nog wel willen hebben vóórdat u het in den Raad brengt, mynheer de voorzitter! Do voorzitter: Ik dien eerst bij den Raad te brengen de plannen A en C. U brengt een nieuw plan tor tnfel. De heer H. A. Schreuder komt weder ter vergadering. De heer P. van Sonsbeek: O, dat is geen bezwaar. Wordt vervolgd. Gemeenteraad ran Alblasserdam op Dinsdag 5 September, des namiddags zeven uur. Voorzitter de heer Th. Cluysenaer, bur gemeester. Afwezig de heer A. M. Vroege. De nieuw gekozen leden, de heeren Z. Tut tel en H. W. van Oostendorp, en de her kozen leden, de heeren Joh. Jonker, A. P(jl en Jac. Jonker na opening der vergadering binnengeleid, leggen in handen van den voorzitter de by de wet vereischte eeden af. De voorzitter wenscht hen geluk met hun intrede in den Raad als blijk van het vertrouwen der kiezers. De notulen worden gelezen en onveran derd goedgekeurd. Ingekomen zijn: Een schrijven van mej. A. M. Dinger, houdende mededeeling dat zy hare benoe ming tot ouderwyzeres aan de eerste open bare lagere school aanneemt. Idem van den heer B. Amsing als lid van het burgerlijk armbestuur. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten van vórige raadsbesluiten. Bericht van den heer A. M. Vroege dat by verhinderd is de vergadering by te W°Do"ïOorritter doet mededeeling van de begrooting der aanbestede l.oofdonderwu- zerswoning. Deze bedraagt f 5520. Non is ingekomen een verzoek om ar- achriiving van den hoofdeljjken omslag, wegens vertrek naar elders, van den heer C. von Lindern. r De voorzitter adviseert om 5 maanden afschrijving te verleenen, Burg. en Weth. daarentegen slecbts 4 maa:nden. Het voorstel van Burg, en Weth-, in rond vraag gebracht, wordt aangenomen met 7 tegen 5 stemmen, die van de leden P. Leis, jf G. Rijkee, H. W. van Oostendorp, J. M. Prins Visser en Z. Tujjtel. Nog worden eenige afschrt|vmgen verleend. De heer A. Beenakker vraagt den voor- zitTer mededeeling» te willen doen van een ingekomen missive van Gedeputeerde Maten over de toelating van het raadslid den heer dWoor^Uter merkt op dat men bol nn „iét over de toelating van raadsleden heeft, maar over afschrijvingen van den hoofde- 1Ö|cbrhveïBvan Gedeputeerde Staten hou- Arnde mededeeling dat zi| met goed kunnen keuren™ e plaats, welke is aangewezen voor Kö bonw van een school voor m. n. 1. o. ZH geven den raad in overweging eene anBorg p en "welln6 aViaeeren om in te woordlge school een andere te bouwen. Dienovereenkomstig wordt metalgemeene stemmen besloten. Burg. en Weth. stellen voor om nu goed te keuren aan te bouwen een lokaal achter de bestaande school, zulks om fiuancieele redenen, aangezien nieuwbouw teveel zal kosten. De* heer Jac. Jonker: Hoeveeei zou nieuw bouw dan gekost hebben? De voorzitter: f 14000 mynheer Jonker. Er was echter maar f 8000 toegestaan, dus overschreed dit de raming aanmerkelyk. De heer A. Pjjl acht het voorstel van Burg. en Weth. zeer ge wenscht en juicht het toe. Het voorstel wordt daarna met algemeene stemmen goedgekeurd. Tot wethouders worden herkozen de hee ren Joh. Jonker (aftredend 1914) en W. 't Hoen (aftredend 1917). Beiden verklaren de benoeming aan te nemen. De heer Joh. Jonker dankt den raad voor het in'hem gestelde vertrouwen. De voorzitter wenscht beiden geluk met de benoeming. Tot lid van de financieele commissie wordt gekozen de heer A. Pyl en tot leden van de commissie inzake de reclames tegen den hoofdeljjken omslag de heeren Jac. Jonker en H. W. van Oostendorp. Aan mej. De Jong wordt onslag verleend als schoonmaakster aan school 3 en in haar plaats benoemd mej. de wed. J. van Vlis- singen, zulks tot 1 April 1912. By de rondvraag protesteert de heer P. Leis tegen het ïluiten van het hek dei- Blok weersche kade by de Kartlandsche brug, die dus niet meer voor hét publiek toegan kelijk is. De heer. J. U. Smit brengt een woord van dank aan de commissie, die op Koninginne dag het feest zoo uitstekend had georgani seerd. Hierna sluit de voorzitter de vergadering en gaat deze over in geheime zitting ter be handeling van de reclames tegen den hoof delyken omslag. Gemeenteraad van KRIMPEN a/d LEK op Dinsdag 5 September 1911, des avonds 6tya uur. Aanwezig de leden M. Boogaerdt, P. van der Linde, P. H. van Wjjnen, D. Dogterom, J. Drapers, G. Albers en K. G. Smit. Voorzitter-secretaris de heer A. L. van Haaften, burgemeester. De voorzitter opent de vergadering en verzoekt den raadsleden op te staan. Daarna leggen de heeren M. Boogaerdt, P. van der Linde en D. Dogterom, als her kozen raadsleden, de belofte of den eed af. De voorzitter: ik feliciteer de heeren, dat zy als raadsleden zyn herkozen, en hoop, dat wjj voortaan als tot nu toe een drachtig kunnen samenwerken in het be lang der gemeente. Hierna worden de notulen gelezen der vorige vergadering die onveranderd worden goedgekeurd. De voorzitter: Aan de orde is de benoe ming van twee wethouders. Het eerst wordt gestemd voor de vacature Van der Linde. Gekozen 'wordt de heer D. Dogterom, die de benoeming aanneemt. De voorzitter: Nu steramen we voor de vacature M. Boogaerdt. Deze wordt herkozen en neemt de be noeming aan. De voorzitter: Nu de heer Van der Linde nipt als wethouder is herkozen, gevoel ik my gedrongen hem mjjn dank te betuigen voor de prettige samenwerking die er altijd tusschen ons is geweest. Deze tijd zal by mij in de aangenaamste herinnering bljjven. Ingekomen zyn: Van den onderwjjzer G. van Brandwyk een mededeeling, dat hjj is geslaagd voor de hoofdakte, zulks in verband met de ver hooging van zyn jaarwedde. Van Gedeputeerde Staten een goedgekeurd besluit der vorige vergadering. Van hetzelfde college de mededeeling, dat zy de f 31,25 terugbetaalde huur aan de maatschappij „De Automaat" gaarne zagen geplaahrt op post A der begrooting en niet zooals is geschied, op den post van onvoor ziene uitgaven. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter: Aan de orde is een af- en overschrijving groot f 80 voor het be talen van gelden ten behoeve der water leiding. Wordt goedgekeurd. De voorzitter: Heeft iemand nog iets voor de rondvraag? De heer K. G. Smit: Is al publiek ge maakt het resultaat van het onderzoek van de heeren Dr. de Bosson en Van 't Hof en Weeda van het water der drinkwaterlei ding? De voorzitter: Wij hebben het niet ge publiceerd omdat het behoort by de com missie voor de drinkwaterleiding. Deze zal wel voor publiciteit zorgen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Gemeenteraad van Oudewater op Dinsdag 5 September 1911,'s namiddags drie uur. Vervolg en slot van no. 3270. De voorzitter stelt voor over te gaan tot het benoemen van leden van die commissie. De heer G. L. Geuting vraagt hoe groot het aantal zal zyn. De voorzitter: Twee leden en een voor zitter; de voorzitter kan zyn deburgemees- a iders. ter of een van de wethoui By stemming verkregen de heeren M. J. de Lint 3, A. Boijs 2 en G. L. Geuting 1 stemmen. Herstemming tusschen de heeren M. J. de Lint en A. Buys: M. J. de Lint 4 en de lieer A. Buiis 2 stemmen. Gekozen de heer M. J. de Lint. De heer M. J. de Lint meent dat hy zyn opinie heeft blootgelegd en de benoeming niet kan aanvaarden. Hy ziet bezwaar als commissielid op te treden. Was de toe stand goed geweest vóór de exploitatie dan had hy de benoeming aangenomen. De heer G. van der Poll zegt dat de ge breken worden hersteld en alles opgelost is. De heer A. Jonkheid merkt op dat men toch maar zoo dadel jjk niet gaat vernieuwen. De heer M. J. do Lint zegt dat hij ook geen geld weg wil gooien. De heer G. L. Geuting merkt op dat het voor beide kanten veel voordeeliger was als alles in de puntjes was afgeleverd. Nu kost het voor beide geld. De heer M. J. de Lint beweert dat er nu kwestie komt en zegt, andere heeren zien geen bezwaar, doe jelui het dan, ik zie er wel bezwaar in. Nieuwe stemming. De beeren G. L. Geuting 3, A Buys 2 en M. J. de Lint 1 stemmen. Herstemming tusschen de heer G. L. Geuting en A. Buys. De heer G. L. Geuting bedankt voor de eer, niet om de kwestie, maar om de werk zaamheden. De voorzitter zegt, als de leden zoo gaan doen, komt er geen commissie. De heer G. van de Poll merkt op dat Burg. en Wetn. het wel weer zullen moeten doen. De heer M. J. de Lint: Dat is uw schuld. De heer G. van de PollAls u Burg. en Weth. was, zou het zeker beter gaan. De voorzitter merkt op dat aan Burg. en Wetb. veel te veel wordt opgedragen; ze kunnen het op den duur niet af. De heer G. van de Poll zegt tegen den heer De Lint, u zit toch'ook in het bestuur van den landbouw. Is daar dan alles goed? De heer M. J. de Lint zegt dat het daar beter in orde is. De heer G. van do Poll merkt op, dat als Burg. en Weth. een fout hebben begaan, die toch is te herstellen. De beer G. L. Geuting zegt dat de werk zaamheden hem te groot worden. Hy is al lid van de gascoinmissie en krjjgt te veel werk, daarom kan hy de benoeming niet aannemen. Nieuwe stemming. De heeren A. Buys 4 en M. J. de Lint en W. J. van der Meer elk 1 stem. Gekozen de heer A. Buys. De heer A. Buys vraagt of de werkzaam heden zijn omschreven. Hy zal de benoe ming aanvaarden als er nog een lid bjjkomt. Stemming voor een tweede lid. De heeren G. L. Geuting 2, W. J. van der Meer 3 en C. G. van der Lee 1 stemmen. Herstemming tusschen de 'heeren W. J. van der Meer en G. L. Geuting. De heeren G. L. Geuting 2 en W. J. van der Meer 4 stemmen. Gekozen de heer W. J. van der Meer. De heer W. J. van der Meer heeft be zwaren, doch wil de benoeming aanvaarden als» ze voor één jaar is. H'. De voorzitter zegt, dat het voor ééu juar ik. De heer W. J. van der Meer neemt de benoeming voor één jaar aan. Benoeming van een voorzitter: De heer A. Jonkheid 1 stem, burgemeester 2 stemmen, de heer G. van de Poll 3 stem men. Herstemming tusschen den burge meester en den heer G. van de Poll. De voorzitter zegt niet in aanmerking te willen komen. De heer G. van de Poll zegt dat hy van hetzelfde gevoelen is. Stemming: De heer G. van de Poll 4 en de burge meester 2 stemmen. Benoemd de heer G. van de Poll. De heer G. van de Poll zegt dat het hem niet zwaar ligt en neemt de benoeming aan. Aan de orde is nu: het onderzoek van de geloofsbrieven van den heer J. J. van Aelst. De voorzitter verzoekt den heeren G. L. Geuting en W. J. van der Meer de geloofs brieven te willen onderzoeken. Na onderzoek rapporteert de heer G. L. Geuting, dat ze in orde zyn en adviseert tot toelating. Aangenomen. Op het verzoek van D. A. Oskam om af- schry ving van den hoofdelyken omslag wordt besloten adressant 5 maanden afschrijving te verleenen ten bedrage van t 6,99'/s. De voorzitter zegt, dut het kan voorkomen, dat de mestvaalten ondershands kunnen worden verkocht, waarom Burg. en Weth. voorstellen hen te willen machtigen ze by voorkomende gelegenheden te verkoopen. Aangenomen, behoudend goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Aangaande het verzoek van D. Boer Dz. om 0 mestvaalten te mogen koopen zyn Burg. en Weth. nog niet voldoende voorbe reid, waarom de voorzitter voorstelt het verzoek te renvoyeeren naar Burg. en Weth. om advies, wat mede het geval is met het verzoek van de bewoners van den Langen Burchwal. Aangenomen. Omtrent het schryven van G. J. Vlek zegt de voorzitter dat deze geen aanschroe ver is, doch ook geen geljjk heeft. Hij is bode en belast met het schoonboudcn der spuiten, dus zooveel als oppasser. Dat aan schroeven was een misverstand. De toestand is echter gelyk gebleven. Het feit dat Vlek afwezig was is niet te verschoonen. De voorzitter stelt voor het schryven maar vohr kennisgeving aan to nemen. Aangenomen. De heer M. J. de Lint zegt dat, als hij it goed heeft, de voorzitter heeft gezegd, dat Vlek niet uit de stad mag zonder ken nisgeving. De heer G. L. Geuting vraagt of dat alleen op Vlek slaat, of op alle brandmannen. De voorzitter: Op alle brandmannen. De heer G. van der Pol merkt op dat men verplicht is kennis te geven als men uit de stad gaat. De heer G. L. Geuting oordeelt dat een reserve wel goed zou zyn. De beer A. Jonkheid zegt dat daarin zal worden voorzien. De heer M. J. de Lint merkt op dat als een schroevendraaier afwezig is, er geen water is, dat is toch een treurige toestand. De voorzitter zegt'dat Vlek in den laatsten tijd geen pleizier meer in de spuit scbjjnt te hebben. Dat heeft de hoofdbrandmeester hem verteld. De heer W. J. van der Meer merkt op dat er wel meer zyn die niet van de spuit houden. Het voorstel van den voorzitter wordt aangenomen. De voorzitter zegt aan het einde der agenda te zyn en vraagt wie van de leden nog het woord verlangt. De heer W. J. van der Meer zou gaarne weten welke de werkzaamheden van de wethouders zyn en of elke wethouder af zonderlijk een ambt bekleedt. De voorzitter zegt dat de zaken met elkaar worden besproken. De heer W. J. van der Meer merkt op dat bij het lossen van hooi en zand aan de Broekerpoort de weg voor het publiek wel eens wordt afgesneden. De voorzitter zal de opmerking van den" heer W. J. van der Meer by het college van Burg. en Weth. brengen. De heer M. J. de Lint wil nog even terug komen op de Singelkwestie. Niet alleen om bet fietsen maar ook in het houden daar van varkens zou hjj verandering wenschen. De voorzitter merkt op, dat men dan een andere omschrijving van de kom moet maken en dat Burg. en Weth. zullen zien wat er aan te doen is. De heer G. L. Geuting vindt in het fietsen op den singel geen bezwaar. De heer W. J. van der Meer zegt dat hy op den singel geen fietsen ziet. De heer J. de Lint beweert, dat er veel en wild gefietst wordt vooral Zondagsna middags. De neer W. J. van der Meer merkt op dat een verordening op het fietsen in de stad op de kleine steenen wenscheljjk is. De voorzitter zegt een en ander by Burg. en Weth. te zullen overbrengen en sluit de vergadering. GEMENGD NIEUWS. Men schryft ons uit Dalera: Nu de Eigenheimers hier zoo goed als op geruimd zyn, is er eenige stilstand in den nardappelhandel gekomen. Wel worden enkele partijtjes Zeeuwen afgeleverd tegen f2,75 f3, maar aangezien men hoogere prjjzen verwacht, en het uit delven tengevolge der aanhoudende droogte met vele moeilijkheden gepaard gaat, is de handel in de nasoorlen voor het oogenblik van weinig beteekenis. Te Wouw is een 14-j a rig knechtje van den landbouwer J. de Greif, dat spelenderwijs een touw om een boomtak bad gedaan en daaraan was gaan slingeren, daardoor gewurgd. Te Leeuwen hoeft de zoon van de wed. Keller, die in het bezit was van scherpe patronen, Zondag een daarvan op een stoep gelegd en er met een hamer op geslagen, met het gevolg dat de kogel hem in de borst drong eu on middellijk den dood veroorzaakte. William Burgess is Woensdag met goed gevolg over het Kanaal van Dover naar Calais gezwommen. Burgess hoeft het voor dezen herhaalde lijk geprobeerd, doch hij faalde telkens. Het laatst probeerde by het nu twee jaren geleden; de laatste maal van de JVansche kust af. Hy vertrok ditmaal van South-Forelayd. Harry Pearson was zyn trainer. Er atoud en N.-O. bries. Een groot aantal kyklustigen waren bij den slart aanwezig. Ook op zyn volgboot hadden een groot aantal personen plaats genomen, zoodat de zwemtocht wel degelyk gecontro leerd is en een regelmatig verloop had. Ten behoeve van een nieuw Armenhuis der Ned. Herv. Gein. te Niezeil wordt, naar „De Nederlander" meldt, eenverloting gehouden, met pryzen als: paard en rjjtuig, een (vette!) koe, fietsen en naaimachines! „He Gelderlander" vertelt: Een wethouder eener Geldersche gemeente schrijft aan den burgemeester zyner gemeen te het navolgende: Aan den Heer Burgemeester van „Heden den Sisten Augustus, den ver jaardag onzer geliefde Koningin Wilhelmina, hoorde ik de schooljeugd, begeleid door één en in bjjzjjn der andere onderwyzers, buiten op de speelplaats eenige fraaie lie deren zingen, Harcr Majesteit ter eere. Daar door werd by injj ook wel eenigszins de vaderlandsliefde opgewekt en kreeg de begeerte om de kinderen eenige verrassing te bereiden, op goed geluk af dat het de goedkeuring wel zou wegdragen. Ieder der kinderen liet ik voor één cant snoep in de buurt halen, dit bedroeg f 1,33; voor ge meente in rekening te brengen vindt U.E.A. misschien geen bezwaar? Mocht dit het geval wel zyn, ben ik wel bereid het zelf te betalen. Ik zou will( voorstellen op ieder der jaarlijksche terui keerende verjaardagen van Hare Majesteit een kleinigheid beschikbaar te stellen b. v. f5" 8TAD8N1EU Wb. Schoonhoven, 191 Rept. f Onze vroegere stadgenoot de beer D. Koning, thans te Koedoes (Java), is, na ffen 15 Januari 1911 af als zoodanig tijdelyk te zyn werkzaam gesteld, met in gang van 1 Juli 1911, definitief aangesteld tot hoofdopzichter van de Semarang-Joana tramwegmaatschappij. f In verband met den Donderdag te Utrecht behaalden prjjs, zal de muziek- vereeniging „T.A.V.E.N.U." alhier, directeur de heer J. A. Frommelt, Woensdag-avond, te 8>/s uur, een rauzikalen omgang door de gemeente makep. f Naar wy vernemen heeft de heer J. A. Frommélt alhier, wegens vertrek naar elders, bedankt als directeur van de muziekvereeniging „T.A.V.E.N.U.". ■f De afdeoling „Schoonhoven" der S. D. A. P. heeft besloten om, door het zenden van een afgevaardigde, deel te nemen aan de petitionementsmeeting voor Alge meen Kiesrecht, die op Dinsdag 19 Septem ber te 's-Gravenhage zal worden gehouden. filet door den gemeenteraad goedgekeurde verslag van „Kindervoeding en -Kleeding" alhier, loopende tot en met 31 December 1919, bevut onder meer de volgende cijfers: Voor 19 kindereu, waaronder 9 leerlingen van de school met den Bjjbel en de R.-K. school, die én voeding én schoeisel kregen, benevens aan 15 tal, dat alleen zich aan meldde voor schoeisel, werd in 49 keeren verbruikt: 522 K.G. broodf 67,86 453>/s L. melk (gekookt) - 40,815 171/a K.G. boter- 14,— 311/4 K.G. kaas- 21,425 20 K.G. jam- 9,60 IV® K.G. suiker- 0,78 224 paar klompen 1) - 86,19 Voorts werd uitgegeven: Aan zaalhuur, gedeelte voor 1911 hieronder begrepen, - 20,— voor schoonhouden en huur - 15,20 materiaal voor drukwerk en adver tenties - 4,50 voor aanschaffen materiaal - 3,825 voor diverse kleine uitgaven- 5,18 f 289,375 Het tekort over het vorige jaar bedroeg f 17,54, zoodat de uitgaven in totaal waren f 306,915. De inkomsten waren: Aan particuliere giften 94,85 opbrengst uitvoering dilettantenclub- 117,41B gemeentesubsidie- 60,— opbr. verkoop lood en staniol - 4,22 O f 266,485 Er is dus een nadeelig saldo van f 40,43. Met ^tfhkbaarheid maakt het verslag nog melding van den grooten steun van de dilettantenclub ondervonden; van de w'Hze, waarop het werk gesteund wordt door den cóncierge van het Nutsgebouw en diens gezin ën van de vrijgevigheid van een slager alhier, die elke 14 dagen een flinke portie iik[ snk Sen en it hoogst nuttige werk door worst gratis ter beschikking stelde. Ook werden nog enkele gearage stukken ontvangen en verdeeld. giften in geld of natura steunen. Vooral ook het verzamelen van lood en staniol (zilverpapier) kan voor de ver eeniging een aardige bate afwerpen. Eindeiyk rest nog de mededeeling, dat, evenals vorige jaren, het werk belangeloos werd verricht door personeel van do open bare lagere school, terwyl het uitgaat van de afdeeling „Schoonhoven en omstreken" van den bond van Nederl^ndsche onder wyzers. 1) Klompen worden gedurende het geheele jaar gegeven. f In het Heerenlogement alhier geeft de Rotterdamsche bioscoop „Victoria" van Maandag 1.1. lot a.s. Donderdag, zoowel des middags als des avonds, voorstellingen, waarvan de hoofdnommers onder meer zyn „Catharina Howard", „Het meisje met het vliegenpapier", „Koning voor één uur"enz. INOEZOND EN. Buiten verantwoordelijkheid der liedactie. Mijnheer de Redacteur t Verzoeke beleefd eenige plaatsruimte in uw veel gelezen blad naar aanleiding van* het ingezonden stuk „Moet dit nujaltUd zóó voorkomende in uw blad van Woensdag 6 Sept. j.l. Naar het my voorkomt, is men den Eeachten inzender by zyn thuiskomst direct omen lastig vallen met klachten, n.l. dat by bet feestconcert der inuziekveroeniging „T.A.V.E.N.U." de „W" niet brandde en dat de leden van die vereeniging niet zyn ont haald, zooals dat is gebeurd by het fuest- concertder harmonie-vereeniging» Excelsior" uit Bergambacht. Ik kan my niet voorstellen wat dien Seachten inzender heeft doen besluiten aarover een ingezonden stuk te plaatsen daar dit toch feiteiyk maar kleinigheden zyn en die toch wel degelyk reden hebben; maar door er zoo over te schryveu zouden zy soms verkeerde ideeën teweeg brengen en daarom heb ook ik besloten naar de pen te grypen. Waarom heeft „T.A.V.E.N.U" dat feest concert niet gegeven op den feestdag zelve, maar den avona daarvoor? Omdat er twee leden verhinderd waren? Was dat het grootste bezwaar? De muziek vereeniging „Excelsior" miste wel vier leden dien avond. Of schuilde er soms een addertje onder het gras? Had dat feestconcert op den dag zelve plaats gehad, ook de „W" zou dan wel ge brand hebben. Wat het onthalen betreft, daarin moet ik den geachlen inzender gelyk geven: op dat gebied zyn de muziekvereenigingen hier niet verwend, maar daartegenover staat, dat de muziekvereeniging „T.A.V.E.N.U." haar inkomsten heeft van Schoonhoven's inge zetenen, plus nog f 25 subsidie van de gemeente voor het geven van volksconcerten Zou het nu niet zeer onbillyk zyn, als dé leden eener ihüziekvereeniging van buiten de gemeente, die hiet belangloos een concert komen geven, een concert, dat ons by het hooren van het eerste nummer reeds naar het tweede deed verlangen (enfin, in het stadsnieuws is het reeds ge zegd) niet werden onthaald en daarvoor niet meer werd gedaan dan voor een ver eeniging hier ter stede? De geachte inzender geeft der gemeente den raad een lesje te gaan nemen in Ammerstol, maar wellicht konden deleden der muziekvereeniging dan eerst wel een lesje gaan nemen, hoe het ware vereni gingsleven is en wat men doen en laten moet om een muziekvereeniging te doen bloeien. Ook ondergeteekende brengt gaarne hulde aan hen die het initiatief namen tot het geven van een concert op 1 Sept., in de üoon dat door het groote succes, dat zy er mede hebben gehad, er, zoo mogelyk nog spoedig, een op zal volgen, en wy nogmaals kunnen genieten van Excelsior's zeer ver- dienstelykc muziek. U, geachte redacteur beleefd dank zeggend voor de afgestane plaatsruimte in uw veel gelezen blad, Een groot voorstander van Feest- en Volksconcerten. —o Geachte Redactiet In uw blad van heden komt voor eene bescbryving van een padvinderstocht naar Gorcum; in dat relaas wordt verteld van een< bizonder soort wyn op dien tocht ge bruikt, nl. Giesenwyn. Het bevreemdt ray, dat de leiders der expeditie, die toch verantwoordeiyk zyn voor het geestelyk en lichamelijk welzyn der deelnemers, zonder blikken of blozen den jongelui toestonden dat water uit bet riviertje de Giesen te drinken. Want waarom bezit Schoonhoven eene waterlei ding, als de inwoners buiten hun stad ge komen 'zynde, van de gelegenheid gebruik maken om ondeugdelyk water te drinken? Waarom zijn er in de Alblusserwaard plan nen hangende om tot oprichting eener waterleiding te komen? Omdat men het uitbreken eener besraet- telyke ziekte zooveel mogeljjk wil beperken. De Alblasserwaard (en deze niet alleen) is bekend om haar talryke gevallen van typhus, die zich vry wel ieder jaar voordoen. In de laatste jaren toch was de typhus o.m. epidemisch in Oud-Alblas en in Goudriaan. Men kun dan ook niet genoeg waarschuwen voor het gebruik van ongekookt water, uit rivieren of binnenwateren afkomstig. Waar de heele tocht naar Gorcum al te verwerpen was op grond van het feit, dat het veel te warm en te stoffig was en stof, dat velerlei ziekteraakende bacteriën bevat, nu niet juist aanbeveling kan verdienen met het oog op de slijmvliezen van borst- organen en oogen der jeugdige padvinders, verdient het m.i. afkeuring, en wel scherpe afkeuring, dat ongekookt Giesenwater ge dronken werd. Wat koude thee in de veld- flesch ware hier aangewezen geweest. Ik hoop, dat men by eene volgende ge legenheid rekening zal houden met deze waarschuwing, anders voorzie ik, dat de jeugdige padvindersorganisatie te Schoon hoven in de toekomst door besmettelyke ziekten, gedecimeerd zal raken en dat is geen sneuvelen op het veld van eer. U, geachte redactie beleefd dankend voor de verleende plaatsruimte, met de meeste hoogachting, Uw dw. H. SCHOLS, Arts. Nieuwpoort, 9 Sept. 1911. o— Raadgverslag Ouderkerk a/d IJ»el, 11 September 1911. Geachte Redactie I Vergun my de volgende kantteekeningen op bet in uw vorig no. geplaatste Raads- verslag d.d. 5 dezer,, lo. Een schrijven van den directeur der lichtfabrieken te Gouda was niet inge komen en is dus evenmin voor kènnisgenng aangenomen. 2o. De tydstippen van aftreding zyn aldus Joh. de Jong, A. Vonk Noordegraaf en B. Hoogendyk in 1913; C. Hoógendy^ Az., A. Graveland, S. Opschoor en C. Evegroen geregeld Jon. d« ndyk ~h land, S. Ousi Wz. in 1915 en C. ae Jong Mz., J. Hoogen dyk, P. den Duyf en C. van Duyvendyk Job.zn. 1917. 3o. De voorzitter stelde ten opzichte van de drinkwaterleiding den Raad voor drie vragen, namelyk: a. of de Raad bereid was mede te wer ken aan de voorbereiding van een water leiding voor 40 gemeenten tusschen IJsel en Lek; b. of de Raad legelyk a»n de firma Visser en Smit op de door haar medegedeelde voorwaarden opdracht wenschte te geven tot het maken van een plan met begrooting voor de aansluiting aan de naburige water leiding; c. of de Raad noch het een, noch het ander wenschte en alleen een eigen water- leidig in overweging wilde nemen. De voorzitter achtte blykens zijne uitvoe rige toelichting aanneming van de vragen sub a, c, b gewenscht, opdat de Raad te zyner tyd twee plannen zou hebben, om daaruit een keuze te doen. Bleek toch dat aansluiting aan de waterleiding voor 40 ge meenten niet geringe bezwaren zou opleve ren, hetgeen te vreezen was„ dan was men nog even ver verwijderd van het door vele ingezetenen steeds dringender begeerde doel, en zouden Visser eu Smit eerst over eenige maanden hun opdracht ontvangen. Uit de beraadslagingen was duidelyk merkbaar dat de Raad zich aanvankeiyk wenschte te bepalen tot medewerking aan de waterleiding voor 40 gemeenten. Van daar, dat de voorzitter ten slotte zyn voor stel beperkte tot dat sub a, duarby echter de toezegging gevend dat van den afloop der vergadering van de vertegenwoordi gers der gemeentebesturen eu van het rap port de te benoemen afgevaardigden voor deze gemeente zou afhangen of niet direct daarna het voorstel sub b by den gemeen teraad zou worden ingediend, om nieuw tydverlies te voorkomen. Dat voorstel des voorzitters werd met algemeene stemmen aangenomen. Hierby zal ik het maar laten. Ten slotte den wensch, dat liever een zeer uitvoerig raadsverslag verschyne, dan een, dat in zyn al te saamgepersten vorm leiden moet tot minder juiste gevolg trekkingen. Met beleefden dank voor de plaatsing, gaarne. Uw dienstw. v. W. Ouderkerk a'd IJsel, 11 Sept. 1911. Afloop vffcu Publieke Verkooplngen van onroerende Goederen. Woensdag had in het café van den beer P. Pesselse te Giesen-Oude- kerk, ten overstaan van den notaris Mr. V. G. A. Boll te Gorinchem de vei ling plaats van de hofstede, gelegen onder Giesen-Oudekerk, Hardingsveld en Mole naarsgraaf. Koopers werden: Perc. 1 tot 14 P. Schakel, voor f 35585. 15 J. Heykoop, 375. „16 C. v. d. Meiden, 185. „17 T. Kooijman, 1200. 18—20 C. v. d. Berg, 3700. Minister Heemskerk heeft aan het bestuur der S. D. A. P. kennisgegeven dat hy het kiesrecht-adres niet persoonlyk in ontvangst kan nemen, daarvoor als reden opgevende, dat de S. D. A. P. zelf den datum voor de aanbieding van het adres heeft vastgesteld, zonder hem daarin te kennen. Indien het bestuur der S. D. A. P. de vaststelling van dén datum der aanbieding svkn het adres aan den minister had over gelaten, zou h(j het request wél persoonlyk in ontvangst hebben genomen. In de vorige week heeft te Ara sterdam een vergadering plaats gehad van de vereeniging van fabrikanten van gouden en zilveren werken in Nederland, waartoe fabrikanten uit verschillende deelen des lands naar Amsterdam waren samen ge komen. Besloten werd o.m., in de verschillende deelen van het land districts-afdeelingen te vormen, die dan de behartiging der belangen van de in die districten gevestigde leden zooveel mogelyk zullen bevorderen. Aan deze districts-afdeelingen werd door de ver gadering o. m. opgedragen na te gaan in hoeverre het pogelyk zou blyken een voor alle leden aaitheinelyk arbeids- en leerling contract vast te stellen.' evens werd in deze vergadering een commissie benoemd, welke zal moeten na gaan, in hoeverre Voor de leden gunstige verzekerings-conditiën kunnen worden be dongen. Met algemeene stemmen werd een be stuursvoorstel aangenomen om tegen het volgend jaar ten prysvraag uit te schryven: a a. voor leden of.zoons van leden; b. voor personen by leden in dienst. Een commissie van drie leden werd be noemd om deze pryavragen nader voor te bereiden. Machtiging werd aan het bestuur verleend, pogingen in het werk te stellen tot het ver- krygen van een eigen orgaan en tot het uitgeven van een jaarboekje. Besloten werd verdur om vanwege de vereeniging diploma's beschikkaar te stellen voor personen, die 25 en 50 jaar onafge broken by denzelfden patroon in betrekking zyn geweest. Aan het bestuur werd ten slotte nog op gedragen verschillende op de agenda ver melde punten nader uit te werken en in de volgende vergadering daaromtrent rapport uit te brengen. o MOBILISATIE. Vrijdagmiddag werden by het 8e regiment infanterie, te Arnhem in garnizoen, drie detachementen aangewezen om op het eerste bevel tot vertrek naar de hun aangewezen posten klaar te zyn. Alles is in orde ge maakt voor den dienst te velde. De punten die deze detachementen te bezetten nebben, zyn by Dinxperloo, bij Zutphen en by Wyk by Duurstede. De bewegingen van het Veulosche garni zoen waren Vrydag zeer opvallend. Gedu rende den geheelen dag zyn de hoofdwegen naar de Duitsche grensgemeenten Herengen en Kaldenkircben bezet gebleven door mili tairen. Ook op de Maasbrug bleven de wachtposten gehandhaafd en werd op ver schillende punlen schildwacht geloopen. Des avonds was het een ongewone drukte van nieuwsgierigen in de omgeving der kazerne gebouwen en op de Maasbrug. Ook des nachts is dienst gedaan. Op een viertal plaatsen op de brug zaten infanteristen. Tusschen acht uur en half negen trokken afdeelingen cavalerie de brug over in de richting van Blerick en de overige westelyk van de Maas gelegen dorpen. Donderdagavond werd, na ontvangen or ders, het korus torpedisten te Brielle ge mobiliseerd. Reeds denzelfden avond ver trokken de militairen, welke Hellevoetsluis tot standplaats hebben, daarheen. Den vol genden morgen gingen de overigen, per eerste gelegenheid, iiaar hun standplaatsen Hoek van Holland, Willemstad en Den Helder. Op last der Regeering zyn alle binnen- en buitenlandsche verloven aan militairen ingetrokken Alle voorbereidingen voor een mobilisatie oefening zyn genomen, onder meer het scherpen van de sabels der officieren en minderen en het in ontvangst nemen van verband pakje en reserveration. Verlof buiten het garnizoen werd Zaterdag niet gegeven, in verband met de mobilisatie oefeningen. Naar men verneemt, is ook het garnizoen te 's-Hertogenbosch geheel gereed tot mobi- liseeren en zouden de officieren geheime instructies hebben ontvangen. Te Assen zyn Vrydagavond betoogingen gehouden door milicieós der lichting 1907 en 1908, die langer in dienst moeten biyven. Op het terrein aebter de kazerne waren eenige bonderden miliciens samengekomen, die al zingende en schreeuwende spoedig de geheele kazerne in opschudding brachten. De kapitein W. Weenink was echter spoedig ter plaatse, aan wien het gelukte vrij spoedig ae orde te herstellen. Omstreeks 9</s uur werd avondappèl gehouden, en was de rust teruggekeerd. De mededeeling, dat de duur der herhalingsoefeningen zou worden ver lengd, heeft Woensdag-avond in het kamp van Laren aanleiding gegeven tot een be tooging van miliciens van de lichtingen 1907 en 1908 van het zevende regiment infanterie. Een aantal hunner schoolden samen voor de officierscan tine en zongen er socialistische liederen. Een der officieren trad naar buiten en gelastte den manschappen uiteen te gaan, anders zou, op bevel van den regiments commandant, alarm geblazen en een avond oefening worden gehouden. Daarop verspreidden de soldaten zich. Goud», 11 Sept. Ryks hoogere burger school. Tweede toelatingsexamen. Klasse I. 5 candidaten, toegelatenW. van Eyk en L. van Ghesel Grothe. Klasse II. 1 candidaat, toegelatenG. Din- kelaar van Egraond. Klasse III. 1 candidaat, toegelatengeen. Klasse IV. 3 candidaten, toegelaten geen. De Zondag alhier gehouden schaakwed- stryd, uitgeschreven door den Nederland- schen Schaakbond in vereeniging met de Goudsche schaakclub Messemaker, had den volgenden uitslag i Eerste klasse. 1. A. van Kranendonk te Delft met 3 wp.;. 2. A. Schilt te Gouda met 1'/» wp. Tweede klasse. Groep A^ 1. Dr. W. M. Blom te Krimpen a/d IJsel met 3 wp.; 2. I. v. d. Waal te Gouda met 2 wp. Groep B: 1. J. J. Sterkenburg te 's-Gra venhage met 2'/s wp.; 2. M. Lakerveld te Gouda met 2 wp. Groep C: 1. W. C. Treurniet te Rotter dam met 3 wp.; 2. A. P. G. MynlielT te Jlelft met 2 wp. Groep D: In deze groep werd een match van drie partyen gespeeld tusschen C. van teéuw te Rotterdam met Van Wel te Zeg- waart. Van Leeuw won met 3 wp. Derde klasse: 1. B. C. J. v. d. Meer te Gouda met 2 wp.; 2. J. Horneman te Gouda raet ,l»/8 wp. *AIblam«er«lani„ 8 Sept. Heden-avond vergaderde in het café van den heer B. A. Vogelesang de afjleeling „Alblasserdam, Molenaarsgraaf en omstreken" van de Hollandsche Maatschappij vun Landbouw. Besloten werd adhaesie te betuigen aan het verzoek om te Molenaarsgraaf een cursus te houden in de „bemestingleer". Tot lid van het bestuur werd herkozen de heer Z. Tuijtel alhier en gekozen de heer F. van IJzeren te Molenaarsgraaf, zulks in de plaats van den heer G. Houwelinge té Brankwyk. Teü Slotte werd goedgevonden om in den aanstaanden winter eenige lezingen te doen houden over „opfokken en behandeling van het puard" en opfokken en raesting van het varken". 'Alblaggerwaard eu Vyfheeren- landen, 11 Sept. Heden in den vroegen morgen werd in deze streek hier en daar nachtvorst waargenomen. Des daags echter kon men zich weer koesferen in warme zomerzonneschyn en pl.m. 70 graden Fahr. in de schaduw. 'Bergambacht, 12 Sept. By beschik king van den Minister van Oorlog is aan A. Burggraaf alhier, grootvader van den loteling A. Burggraaf, een vergoeding toe gekend van f 0,50 per dag, gedurende den tyd dién zyn kleinzoon, tevens kostwinner, voor volledige oefeniug onder de wapenen moet komen. V^egens ongeschiktheid voor den mi litairen^ dienst, is de milicien-verlofganger C. Koppe alhier, die den 4en September j.l. voor herhalings-oefeningen onder de wa penen was gekomen, voorloopig afgekeurd en naar zyn woonplaats terug gezonden. 'Berkenvoude, 11 Sept. In de Dins- dag gehouden vergadering van den gemeente raad werd herkozen tot wethouder de heer G. Oudenes. Goedgekeurd werd de aangeboden reke ning dezer gemeente oéer 1910, bedragende in ontvangst f 6265,331/9in uitgaaf f 5959,73 batig saldo f 305,60. Het op Woensdag 6 dezer alhier ge houden Koninginne-feest is op voortreffelyke wfize geslaagd. Nadat het fanfarekorps alhier des morgens de feestelykheden had geopend met het spe len van de volksliederen, werd eeu aanvang gemaakt met de volksspelen. Van de ringrydery met fietsen werden de pryzen gewonnen door de heeren J. Baas, H. van den Berg, P. de Vries en G. Buyense, en door de dames L. Oudenes, D. de Visser en M. Kreuk. Met het „tonnetjes kruien" waren de prys- winners P. Bak, C. Vonk, L. Kaat en F. Boom. Daarna had een ringrydery plaats van tweewielige rytuigen. Hierby behaalden de dames D. den Hoed, A. Slingerland en D. de Visser en de hee ren P. Groenendyk, P. Both en D. van Wyn- gaarden, respectievelyk den eersten, twee den en derden prys. Vervolgens kampten de drie pryswinnende dvmes om den eere- prys, uitgeloofd door den heer Th. H. Klink hamer, eere-voorzitter der vereeniging. Hy viel ten deel,aan mej. A. Slingerland. Voorts werd des avonds het bier zoo zeer gewilde putslaan beoefend, waaraan 40 per sonen deelnamen. Na een moeilijken kamp werden de pry zen gewonnen door Jac. Baas, H. de Hoed, A. Timmer en D. de Visser. De muziek maakte met de prüs behalenden en deelnemers een rondgang door het dorp, waarna de pryzen in de bovenzaal van den heer J. de Groot door den eere-voorzitter der vereeniging werden uitgereikt. Tevens werd daar de feestdag ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin met een toepasselük woord gesloten. Zondag had alhier .een kaajswedstfyd plaats tusschen vier Stolwükers en vier inwoners dezer gemeente. Na een vinnigeu strüd hebben de kaatsers van hier alle zes partyen gewonnen. Zondag was het vyfjarig dochtertje van J. de Vreugt, van Bergambacht, by haar grootouders alhier en geraakte al spe lende te water, hetgeen nog tydig werd op gemerkt door den heer D. Boom alhier, die, hoewel niet kunnende zwemmen, zich on- raiddellyk te water begaf en het genoegen .mocht smaken om het meisje uit de diepe vqorwetering te redden. 'Bleskeusgraat, 11 Sept. Onder het vee van den landbouwer W. den Hartog, alhier is het miltvuur uitgebroken. Reeds drie koeien zyn aan deze ziekte overleden en het cadaver onder politietoezicht ver brand en daarna begraven. 'Glegen-Oudekerk, 11 Sept. Maandag morgen zou het stoffelyk overschot van den werkman K. den Toom alhier, die Donderdag avond aan de graanmalery te Giesen-Nieuw- kerk zoo noodlottig om het leven kwam, worden ter aarde besteld. Alles was voor die plechtige gelegenheid in orde, toen de politie verscheen met het bericht, dat het lyk naar Dordrecht moest worden vervoerd. Een lykwagen kwam voor, om aan het justitieel bevel te voldoen, zoodat de familie en kennissen, die den overledene de laatste eer wenschten te be- wyzen, onverrichterzake huiswaarts konden keeren. Teuntje van T., werkzaam bij den heer J._ T. van SI., viel Maandag-namiddag, toen zy bezig was 0111 eenige werkzaamheden te verrichten van de waterstoep in de Gieseó. Niettegenstaande zy spoedig op het droge werd gebracht, Was zy reeds bewusteloos. Hét duurde een geruimen tjjd eer zy tot zich zeiven kwam en Mejuffrouw van SI. dank kon zeggen voor haar redding. Giegcn-Ondekerk, 11 Sept. Tot pre dikant by de Gereformeerde Kerk alhier cn Giesen-Nieuwkerk is beroepen Ds. J. P. Klaarhamer te Wommels. Groot-Ammcrg. 12 Sept. Maandag avond, omstreeks kwart voor vyf, brak door onbekende oorzaak een felle brand uit in de schuur van den veehandelaar N. d. V. alhier. Het vuur greep zóó snel om zich heen, dat de schuur en ook de naastbystaande woning spoedig een prooi der vlammen werden. De ontboden brandweer was spoedig ter plaatse aanwezig,.maar kon niets uitrichten. De vonken vlogen honderden meters ver. 'Gelukkig dat de wind het vuur niet aan wakkerde, anders was ook de boerenstel- ling van V. ongetwijfeld in de asch gelegd. Er zyn duizenden ponden hooi, 21 varkens en enkele kippen verbrand. De inboedel was verzekerd, de woning en schuur niet. 'Haagtrecht, 11 Sept. Zondagmiddag speelde het eerste elftal van „Sparta" alhier een friendly game tegen „Excelsior II" uit Gouda. „Sparta" kon het niet tot een overwinning brengen en werd met 3—1 geklopt. *Maargvel«l, 11 Sept. Tot wethouders dezer gemeente zyn herbenoemd de heeren J. F. de Gier Sr. en C. de Groot. "Krimpen a/d Lek, 11 Sept. Vrydag was het feest voor de drie hoogste klassen van de eerste en tweede openbare lagere school alhier. De leerlingen maakten een reisye naar Breda en omstreken. Onder geleide van het onderwyzend per soneel werd do reis des morgens onder nomen met de Lekboot van de Reederij op do Lek tot Dordrecht, vandaar met don trein naar Breda. Hier werden eenige bezienswaardigheden bezichtigd, waarna men naar het Mastbosch wandelde. Volop werd toen genoten, pret gemaakt en voor den inwenaigen mensch gezorgd, totdat de tyd van heengaan weer aanbrak. De terugreis werd aanvaard met de tram naar Breda en verder per trein en boot over Rotterdam naar deze gemeente. Wat waren allen vol lof over de pret tige reis en de genoegens die zy hadden j gesmaakt't Was een heerlyke dag geweest. Zaterdag-avond gaf de muziek-ver- eeniging „Crescendo" een welgeslaagd con cert op het Wilhelminaplein. Honderden menschen genoten van de schoone muziek die ten gehoore werd gebracht, terwyi het heerlyke zomerweer deze uitvoering zeer begunstigde. Zeer voldaan en in opgewekte stemming keerden de velen huiswaarts. Uit deze gemeente vertrokken, onder geleide van mej. J. Boogaerdt, de kinderen naar de gezondheidskolonie te Noordwyk aan Zee, w.aar zy vier weken zullen ver toeven. Krimpen a/d Lek, 11 Sept. By de Zondag gehouden internationale wedstrijden van de Koninklyke roei- en zeilvereeniging „De Maas" te Rotterdam behaalde de heer A. C. Mynlieff Jzn. alhier in de afdeeling VIII (Jachten der A. B. C.-klasse) een prys met zyn jacht „Kikeriki", in 5 uur, 31. mi nuten en 58 seconden. "Lekkerkerk, 11 Sept. Tot helpster aan de Fröbelschool vandeNienhuys-Luyten- stichting alhier is benoemd mej. A. Neven Gd. Onder begunstiging van prachtig weder is Donderdag 1.1. het jaarfeest van de yer- eeniging „Oranje Nassau" :alhier op schit terende wyze gevierd. Des morgens om half-zevea trad de muziek vereeniging „Wilhelmina" aan en na den' heer Jansen, oliebollenbakker, een ovatie te hebben gebracht, ter gelegenheid, dat hy voor het 25ste jaar onze kermis bezocht, trok zy naar Opperduit om de schoolkin deren te verwelkomen. Tot datzelfde doel vertrok de muziek vereeniging „Juliana" naar Scbuagt. Om acht uur waren de leerlingen van de vier scholen, de turnvereeniging „Kracht door Oefening", de feestcommissie, de beide muziekvereenigingen en een groot aantal belangstellenden, op het plein voor de Nieuwe school vereenigd, waarby waren aangesloten alle vereenigingen, in het bezit van een vaandel. De turners werden opgesteld op de groote tribune en de voorzitter der feestcommissie trad naar voren en sprak den voorzitter der turnvereeniging op hartelyke wyze toe, en bracht hem dank voor al wat „Kracht door Oefening" van zyn oprichting af steeds voor de Oranjevereeniging zoo belangeloos had gedaan. De heer De Mooy meende, dat al die opofferingen niet beter konden worden beloond dan door de vereeniging een vlag aan te bieden, daarby den wensch uitdruk kend dat de vereeniging nog lang onder haar banier zich scharen zou tot werken voor het heil van lichamelyke ontwikkeling. De vlag werd ontplooid en ontlokte een roep van bewondering. Gemaakt van licht blauwe zyde, met zilverdraad bewerkt, maakt zy een keurigen indruk. De voorzitter, de neer Van Dokkum, aan vaardde haar in welgekozen woorden waarna een geestdriftig „hoeral" werd aan geheven. De turners mankten een défilé voor hun vlag en de eerewyn werd rondgediend. Allen schaarden zich in optocht en met een muziekvereeniging ,vóór en één achter Werd een optocht door het dorp gemaakt. Deze optocht leverde, met de verschillende vaandels en de turners en turnsters in hun eigenaardige costuums en schilderach- tigen aanblik op. Te ruim negen uur begon de turnuit- voering op het nieuwe schoolplein te werken.. Deze uitvoering liep keurig van stapel en door de goede zorgen der turners kon het publiek er uitstekend van genieten. Nadat de schoolkinderen een klein uur van de turnoefeningen, hadden genoten, werden zy in twee groepen gesplitst. De eene helft ging naar den draaimolen, de andere helft naar de bioscope. Na een uur werd dit verwisseld. Elk kind kreeg daarna een zakje bruid suikers. Ondertusschen waren de volksspelen begonnen, die afwisselend tot omstreeks vyf uur duurden en bestonden uit: ring steken, door ruiters te paard, balletje dra gen, zakloopen, sprietloopen en hardloopen, met hindernissen. Al deze wedstryden om kunstvoorwerpen of geldprijzen liepen uitstekend van stapel en menig grappig voorval deed vele malen eeu schaterlach opdaveren. Het publiek vermaakte zich uitstekend. Onder al die bedryven door werden bioscope-voorstel- lingen gegeven. Te half acht was het plein voor de nieuwe school tot in de verste hoeken bezet met nieuwsgierigen. „Kracht door Oefening" zou gymnastische standen maken, met bengaalsche verlichting. Op tyd werd begonnen. De standen dwongen aller bewondering af. Ze waren rachtig en goed in elkaar gezet. Den irecteur, den heer Kok, kan een woord van hulde niet worden onthouden. Af en toe werd een stukje vuurwerk ontstoken en na. den laatsten stand het slotstukeen hulde aan Oranje Nassau dat dat prachtig gelukte. De turnuitvoering was afgeloopen en het publiek spoedde zich naar de kermis óm nog eenigen tjjd zich prettig te vermaken. Velen hadden een zwaren dag achter den rug. De feestcommissie, de turnurs en de beide muziekvereenigingen alle kunnen met wel verdienden trots op dezen dag terug zien. Er is saftmgewerkt en een schoonen dag verkregen, die nog lang in veler herinne ring zal bljjven. Het leeuwenaandeel komt voorzeker wel toe aan de turnvereeniging „Kracht door Oefening" en menigeen stemde in met den uitroep: „Leve de turners". Lekkerkerk, 11 Sept. Met ingang van 1 September j.l. is de klerk der posterjjen en telegrafie tweede klasse P. Cellarius verplaatst van het post- en telegraafkantoor alhier naar Amsterdam (telegraafkantoor). "Lopik, 11 Sept. Tot wethouder dezer gemeente is herbenoemd de heer C. van Rossum Azn. •Nienw-Lekkerland, 11 Sept. De heer C. A. Verhejj alhier heeft ontslag ge nomen als bestuurslid van het departement Nieuw-Lekkerjand der Maatschappij „Tot nut van 't Algemeen" en tevens als lid van de commissie voor tuingroodverhuring. De 12-jarige dochter van de wed. G. d. B. alhier had Zaterdagmiddag jA. bet ongeluk bjj het water halen fn den waterput te vallen. Op baar hulpgeschrei schoot C. v. D. dadelyk toe en slaagde er na eenige moeite in, het meisje behouden op het droge te brengen. Noordelooa, 11 Sept. In de Dinsdag gehouden zitting van den gemeenteraad is met algemeene stemmen tot wethouder herkozen de heer C. Koojjman. Tot gemeente-secretaris werd benoemd de heer J. Verloop te Heukelum. De heer H. Hepkema, onderwyzer aan de Christelijk school alhier, is in geljjke betrekking benoemd te Oosterbierum (Friesland). Ejn treurige gebeurtenis beeft Woens dag- avond, tjjdens de viering van het Ko- I ninginnefeest, alhier plaats gehad. Zekere H. S. kwam het ckfé van den heer P. Kros binnen en stak met een mes, Zonder voorafgaande woordenwisseling, onder het talrjjke publiek, dat daar aan wezig was. De landbouwer A. den Hartog werd door hem in het onderljjf gestoken, waardoor deze een groote wond bekwam en veel bloedverlies leed. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen van Dr. C. ae Haan, die, na hem behandeld te hebben, het noodig oordeelde, dat de getroffene direct naar het zieken huis te Gorinchem werd overgebracht, al waar hjj nog den zelfden avond een opera tie onderging. De dader wist door de ontsteltenis en verwarring te ontkomen, maar kwam later, na van kleeding te hebben verwisseld, weder naar het dorp, waar hy direct dooi de politie werd opgepakt 'en achter slot gebracht. Donderdag-morgen is hjj zwaar geboeid gevankelijk naar Dordrecht getransporteerd. H. S. is, naar mén algemeen beweert, iemand, niet toerekenbaar voor zjjn daden. De getroffene is een oppassend landbouwer met eeu gezin van negen kinderen. Vrjjdag-morgen te drie, uur is Den Hartog na verschrikkelijke pjjnen te hebben doorstaan, in het ziekenhuis te Gorinchem overleden. k M.en is algemeen vol deelneming met vrouw en kinderen en familie van» Den H. Het Ijjk van den ongelukkige is, na ge rechtelijke schouwing, apor de familie naar deze gemeente vervoerd en ter aarde besteld. "Otioland, 11 Sept. Ter verbetering van een bericht in ons vorig nommer ver zoekt men ons te melden, dat de heeren C. Hakkesteegt en S. Stujj als leden van den gemeenteraad niet her- doch gekozen werden. "Oud-Alblas, 8 Sept. Heden-namiddag te 6>/a uur viel de eltjarige M. van de Dooi, die, gezeten in een schouw, aan bet visschen was, in een breede.diepe sloot. Gelukkig werd het hulpgeroep van den jongen door de landbouwers Van den Berg en Heykoop vernomen, die den drenkeling uit zjjn gevaarljjke positie verlosten. "Ouderkerk a/d IJsel, 11 Sept. Naar men verneemt hoopt de heer D. Sonne op Vrjjdag 6 October a.s. zjjne 25-jarige dienst vervulling als hoofd der openbare lagere school II (Nesse) te herdenken. Het moet in het voornemen liggen van den aanstaanden jubilaris, 0111 de leerlingen zjjner school in den voormiddag van dien* dag feestelyk te onthalen. Ongetwijfeld zal het hem aan blyken van belangstelling in zjjn zilvefen feest niet ontbreken. §§Ouderkèrk a/d IJsel,11 Sept. De heer D. Burger, gemeente-opzichter alhier, is benoemd tot onderwijzer in het bouw kundig teekenen aan de Nuts-teekenschool te Krimpen a/d Lek. "Oudewater, 11 Sept. Bjj de Maandag 10 dezer door Burg. en Weth. dezer ge meente gehouden aanbesteding voor de waterleiding werd ingeschreven als volgt: Voor het bouwen van den watertoren: M. G. Werning te Leiden ivoor f 16285 G. Kuipers te Rotterdam - 14980 A. J. Zuiderhoek in den Haak en P. Volkers te Sliedrecht- 20700 Waning Co. te Rotterdam -14988 Nederl. Monierfabriek, Amsterdam -15886 Maatsch. bouwmaterialen Erven Trip te Utrecht -19945 N. V. cementfabriek, Amsterdam -20855 N. V. F. J. Stalemeijer, Breda - 15077 Holl. Maatsch. gewapend beton, den Haag-20570 J. C. Scholten te Dordrecht -23147 H. Schreuder te Leeuwarden -16685 Voor de buizenlegging: C. de Rujjter te Leiden .af 15879 b- 15270 Van Hattum en Mejjer, Rotterdam -15937 Georg Wilson, den Haag a-16185. b-15330 L. Vrjjenhoek, Rotterdam a- 13500 b-12165 I. Onlangs, Rotterdama- 13350 b-12385 A. van Duren, Giesendam a 7 14200 b-14800 Voor de boring nieuwe put: J. de-Boer te Leeuwarden f 2720 Voor filters en mengapparaat Tech. bureau ^Gelria" .af 4995 b- 4475 G. W. Stieltjes Co., Amsterdam a - 10570 b- 12770 c-10850 M - 13050 Voor gasmotoren: N. V. Ijzerfabriek, Enschede ,f 4950 N. V. tech. bureau Nostras, a- 4971 Amsterdamb- 5887 B. Kramer, Bussum a - 1450 b - 3950 Kiderlin Sc Co., Amsterdam f 3666 Apeldoornsche metaaldraaierjj - 4583 G. W. Stieltjes Sc Co, Amsterdam a - 4850 b- 5010 c- 5230 d- 6020 e- 6925 Gasmotorenfabriek, Amsterdam a- 6070 b- 6105 c- 6190 d- 6460 e- 7760, f - 6495 N. V. Utrechtsche machinefabriek - 5484 Van der Kui en Van der Ree, Rotterdam- 4464 Smulders Sc Co., Utrecht - 5775 N. V. Grosley, motorfabriek, a- 5090 den Haag b- 4850 c- 5220 d- 4980 R. S. Stokvis, Rotterdam. a- 5130 b- 5630 Voor in massa was niet ingeschreven. De gunning wordt later bekend gemaakt. Dezer dagen werd onze gemeente be zocht door een Amerikaan, woonachtig te New-York, en wiens naam niet oneigenaardig „Oudewater" was. Na verschillende antieke gevels te hebben bezichtigd en van den ouden toren kiekjes te hebben genomen, kocht hjj bjj den heer R. voor een aardigen prjjs een geteekend gemeentewapen en vertrok. Aan de rijke fooien, die hjj gaf, zouden we haast denken, dat we het hier eenige oogenblik ken met een Amerikaansclien dollarprins hebben te doen gehad. §Ou<lewater, 11 Sept. Een onzer stad- genooten heeft uitgevonden een waterdicht makend ledersmeer, iets wat tot op heden niet bestond en voor visschers, postloopers, grondarbeiders inzonderheid een uitkomst zal zjjn. Wij hebben het middel beproefd en kunnen getuigen, dat het verassende resultaten oplevert. Er heeft zich een firma gevormd, die het ledersmeer in het groot fabriceert. (Zie ook achterstaande advertentie). "IteeuwUk. 11 Sept. Onder begunsti ging van heerljjk zomerweer (er blyftaltyd iels te wenschen over, en zoo ook nu weer: de wind had in den morgen wel iets sterker kunnen zjjn) had er op aen Reeuwjjkschen plas een onderlinge roei- en zeilwedstrijd plaats van de roei- en zeilvereeniging „Gouda". De uitslag van dezen wedstrjjd is als volgt A. Wherry-roeien door dames bestuurd, afstand circa 550 meter: Eerste prjjs: Ploeg 6 met Wherry „Kitty", door P. Levedag Jr., M. J. C. Büchli en de dames N. A. Ejjssen en G. Bouters, 7 /nin. 843/s sec. Tweede prjjs: Ploeg 3 met Wherry „Maria", door A. H. Bakker Niemeyer, E. Hoogendjjk van Capellen en de dames J. Hoogendyk van Capellen en M. van der Garden in 7 min. 402/5 sec. Derde prjjs: Ploeg 5 met Wherry „Maria", door B. J. M. Leis en C. van Eyk met de dames N. N. en N. N. in 7 min. 493/B sec. B. Zeilen met voorgift, afstand circa 5000 meter, eerst rondte: Eerste prysBetsy", stuurman H. P. van Reedt—Dordtland, in 1 uur 11 min. 3 sec. Tweede prys„Rio", stuurman C. van Ejjk, in 1 uur 8 min. 30 sec. Derde prjjs: „Waterkip", stuurman T. B. Granpré Molière, in 1 uur 27 min. 40 sec. Zeilen rilet voorgift, tweede rondte (na den middag), afstand circa 5000 meter: Eerste prjjs: „Betsy", stuurman P. J. Endenburg, in 49 min. 10 sec. Tweede prjjs: „Elisabeth", stuurman A. Goedewagen Jr., in 50 minuten. Derde prjjs: „Waterkip", stuurman J. Schilt, in 1 uur 4 min. 18 sec. C. Cano-roeien, afstand 200 meter, met keerpunt: Eerste prjjs: W. van Rijn van Alkemade. Tweede prjjs: B. J. M. Leis. Derde prjjs: D. A. IJsselstjjn. De prjjzen bestonden in verguld zilveren, zilveren en bronzen medailles, waarop zeil schepen, terwjjl de dam'es-prjjswinsters van dezelfde metalen brochjes werden uitgereikt waarop de maagd met de palm der over winning. De prjjzen werden met een toepasseljjk woord onmiddelljjk na den wedstrjjd door den voorzitter der vereeniging den heer J. Rejjers uitgereikt en hiermede behoorde deze onderlinge wedstrjjd alweder tot het verleden. "Stolwijk, 11 Sept. In den wedstrjjd voor gemengd dubbelkwartetten, uitge schreven door de vereeniging „Lqreley" te Haarlem, behaalde gisteren het kwartet „Met z'u achten" alhier den eersten prjjs (8 verguld zilveren medailles met diploma). Met het gezongen verplicht koor „Wandel lied", woorden van Ant. L. de Rop, op muziek gebracht door Pb. Loots, en het vrjje nummer „Avondvrede", van W. van Thienen, behaalde het koor een groot succes en warm applaus. Twaalf vereenigingen namen aan den wed strjjd deel. De vjjf volgende prjjzen werden behaald door vereenigingen te Zaandam, Velsen, Haarlem, Amsterdam en Scheveningen. De jury bestond uit de heeren L. F. Brandts Buys, Philip Loots, M. H. van 't Krujjs, Leon C. Bouwman en W. Robert. Willige-Langerak11 Sept. Tot wethouders dezer gemeente zjjn herbenoemd de heeren J. Verkerk en J. van Rossum. BURGERLIJKE STAND. Schoonhoven. Van 8—12 Sept. Geboren: Jan, z. van J. Dubbeldam en E. C. Gelderblom. V lsscherjj-Berlchteii. "Ameide en Tienhoven, 11 Sept. De gansche vangst van zalm in de afge loopen week in het vischwater onder deze gemeente beliep slechts 2 zomer- en 1 St. Jacobszalm in de drjjfnetten. Willige-Langerak. 11 Sept. In de vorige week hebben de visschers in het water „Renswoude" met hun steken twee zomer-, en een Jacobszalm gevangen. Het visschen met de kantzegen.naar snoek en bliek was niet loonend; bet gelukte echter daarmee een zomer en een St-Jacobs- zalm te bemachtigen. De flouwvisschers waren over het alge meen niet gelukkig. Er is zeer weinig zalm op de rivier. De opbrengst der palingvisschery, zoowel in den polder als buiten, was gering. Ze geldt van 20 -52 ets., snoek 20—25 ets., bliek 5—10 ets., zeelt van 30—35 ets. per l(s K.G. Marktberichten. Bodegraven, 12 Sept. Kaas. Aangevoerd 180 wagens, te zamen 7759 stuks, wegende pl.m. 46554 kilole soort Goudsche f 36,— a f 38,50, zwaardere f 41,—; 2e soort f31,50 a f 33,— Derby-kaas le soort f a f Edammerkaas, le soort f f 2e soort f 28. Handel vlug. Gorinchem, 11 Sept. Aangevoerd 246 runderen, 10 nuchtere kalveren, 22 vette varkens en 957 biggen, 0 schapen en lammeren. Prjjzen zware kalfkoeien f 220 a f 300, kalfvaarzen f 160 a f 240, melkkoeien f 180 a f 26Q, l1/» -jarige ossen f af—, guiste vaarzen 1 110 a f 130, inken f a f graskalveren f 30 a 70, nuchtere kalveren f 8 a f 15. Oudewatcr, 11 Sopt. Op de hgden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 43 partijen, 1935 stuks, wegende pl.m. 9715 kilogr. Prjjzen waren voor le soort vata f 32,— tot f 38,—, zwaardere f tot f voor 2e soort van f26,—tot f31, gestempelde partjjen ad f37,50. Handel vlug. Rotterdam, 11 Sept. Aangevoerd 358 vette runderen, magere dito, 142 vette en graskalveren, nuchtere kalveren, 1405 schapen of lammeren, 643 varkens. Runderen 35 tot 43 ct.vette kalveren 45 tot 57l/i cLschapen 20 tot 24 ct.; lammeren f 14 tot f 19 p. st.; varkens 23 tot 25Vs ct. en lichte varkens voor eYport ct. per 1/2 kilo. II. ZANEN Wz. en W. ZANEN-Sphik geven kennis van de geboorte van hun Zoon WOUTER HENDRIK. Ammerstol, 10 Sept. 1911. Ondergeteekende betuigtook namens wederzjjdsche Familie, zjjn harteljikendank voor de vele bljjken van belangstelling en deelneming, zoowel van buiten als binnen de stad, betoond gedurende de ziekte en bjj het overljjden van zjjne geliefde Echtgenoote, en inzonderheid aan den WelEd. ZeerGel. Heer Dr. J. GROESBEÉK, yoor de zoo liefdevolle en onvermoeide behandeling ge durende het langdurig ziekbed aan haar bewezen. Uit aller naam, 1 J. F. DE ROOIJ. Schoonhoven, 12 September 1911. BURGEMEESTER en WET- JQSV HOUDERS van Moordrecht maken bekenddut de passage voor ry- en voertuigen, benevens vee, over de val brug over de schutsluis In den IJaseldUh in die gemeente zal zjjn vanaf den 18en tot enmetdenSOcn September 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Do Secretaris, De Burgemeester, L. EXALTO, L.-S. J. J. SNEL. De ONTVANGER der Gemeente Lek kerkerk herinnert den Belasting schuldigen aan de verschenen termynen van,den Hoofdeljjken Omslag,dienstjaar 1911. Aangezien hy bij niet-betaling verplicht is tot vervolging over te gaan. De Ontvanger, C. OUDENAARDEN. ten huize van Dr. v. BEEKUM: Sfaantlng 3 October a... zal de Zangvereeniging een uitvoering geven in de GROOTE KERK te GOUDA. Ondergeteekende bericht hier- mede, aat voor eenige leer- Ungcu nog gelegenheid bestaat onderwjjs in te ontvangen. Aanvang der lessen begin October. Gemeente-Opzichter, Ouderkerk a/d IJuel. ER BIEDT ZICH AAN: liefst in de Krimpenerwaardom met 1 October of eerder in dienst te treden. Brieven fr., onder letter A, aan G. H. C. WEPSTER, Advertentie-Bureau, Krimpen a/d Lek. (Ook genegen om als tuindor op geleid te worden). TE KOOP: 5Va jaar oudzeer raakvlug loopend. Des- verlangd voor 1 maand proef te gebruiken. P. de JONG, Koestraat, Schoonhoven. Te bevragen bjj H. HOMBURG, Zuidplaspoluer, Moordrecht, 5e Tocht. die hiertegen concurreertDe allernieuwste modellen H ANDN A AIM ACHINE's splinternieuw, voor- en achteruit werkend, prachtige luxe kasten, voor spotprijs, ook op afbetaling, door geheel het land. Inrichting voor reparatie en inruiling. W. VERMEULEN, Kipstraat 42, Rotterdam. het is verkrjjgbaar in busjes ad f 0,35. Dit is tot nog toe het eenige leder smeer dat het schoenwerk niet alleen heerljjk zacht, doch tevens volkomen water dicht maakt. Deze genieten flink rabat. FABRIKANTEN OUDEWATER*

Schoonhovensche Courant | 1911 | | pagina 2