!Ï1 c. a.” 1913T Woensdag 12 Maart. N°. 3427. !L ris. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. ting. lat is. Works. OGEN. sven i tijd EF. 11 geneesheer ran 10—ia b genees- en geven, IGULOSE e worden. zeer 8 van iptum jn liefde ratis onder en verzekerd. 17032,10 ecteuren DEN BERC RUIJTER. BEEKUM. REN. ien, ;ezet. in zyn :h Pulino- Geneesheer; regeld by te en naar idering zen de Kerk te orgel des igewyd in :r, tevens lid: Dr. S. S. der hoogere burger- muzieknui lienstelyk oorwaarden gratis laten rerbinden tot 1 Reitsmt burgei tot st ra, te G< ers en Dro- i postwissel. gevoerd rigent, ichem. ton en heeren van het pianiste ■OHOmsa MRW. Uitoavi V.H S. Ie W. N. VAN NOOTEN n Sciiooraovra. Intercom»!. Teletoon-nr. sloot aïzoo met een waarvan f 1500 jide rekeningen geforceerd en f 11.000 rreemd. gst „Mars”, i den IJpolder, ■vallen, zooals Het ’Gieaaeu-Ondekerk, 6 Maart. Het voor de gemeente Giessen- i gewichtige dag. Toen toch jeheel niefiwe pneumatische orgel ■e der Ned. Herv. Gemeente in nomen. .■ument is geleverd door den orgel- schillende momenten uit het gelool van den Christen en vond zoo lelk<____ legenheid om de Gemeente, onder beget ding van -1 1~ te doen Na bet de heer nunii Dr. bet. nt van d< heer zegen speelde eenige orgel- ie op Gezang 39 paraphrase van „Er ruisebt langs de wolken”, mist zelf. Thans bleek hoe de ider den erend spel.; rel, dat de G< a te kunnen f 131802,28 zingmeester, TEN. eld bij art. 83 van 1EIDE c. a. m”. beweerde dat by niet had ge- Beenhakker van zich had s geen komen i ■kscl den Raad van Toezicht, de itjes, werd, evenals het bestuurs- eling, herkozen. «.i den kassier werd vast- jaar. van den heer G. de Geus, vast te stellen als vergoe- i de van KERKNIEUWS. Tot predikant by de Ned. Herv. Gemeente te Montfoort is beroepen Ds. J. G. Dekking, te Monster. lags door den heer G. W. van _.o_nist der Waalsche F Delft, te zijn gekeurd, werd het o1 avonds door genoemden heer ingt w een plechtige godsdienstoefening, waarbij de pastor loci, Ds. K. H. E. Gravemeyer, een treffend woord sprak. Naar aanleiding van Psalm 150 vs. 1—6 hield Z.Eerw. een toespraak, waarin hij deed uitkomen hoe het instrument, thans ge plaatst, vooral moest dienen tot verheer lijking van Gods naam en tot steun van het gemeenschappelijk gezang. Achtereenvolgens wees hij daarbij op ver- AJCiMadgde doch afgeduwd. Eisch: 3 weken gevangenisstraf. De Rechtbank veroordeelde A. de J., te Alblasserdam, wegens poging tot zware mishandeling, tot 6 weken gevangenisstraf. een zullen 3000 lyk ovei— gemaa' zullen en 80 ryen zullen er aan u waar de nieuwe schouwers geborg met bet aantal andere tribune gt „bergingsvermoger beteekent. Met d tering inbegreper Rovers sedert was gisteren Oudekerk een werd het gel in de Kerk gebruik gene Het instruo„ fabrikant A. Standaart, te Rotterdam, en is een waar prachtstuk. Bijzonder schoon bleek de intonatie vau de registers voix celeste en fluit dolce, terwyl de subbas op het vrije pedaal een soepelen en toch sonoren klank heeft. Het volle werk doet aangenaam aan, wat geen geringe verdienste is bij een orgel van kleinere dispositie, waarby zoo gauw het volle werk schreeuwerig wordt. Wy kunnen dan ook gerust getuigen, dat de heer Standaart zijn naam eer heeft aan gedaan en een waar standaard-werk heeft geleverd. Na des middii Lienden, organi te zijn floofsleven eikens ge- - het orgel, verschillende psalmen aanheffen. uitspreken van den Van Lienden nog imers, als een Fantasie W. Volckmar en een het# bekende „Er ruiscbt_la len organist z. Van Lienden het instrument was; de gansche schare was om indruk van zijn betooverend Uit dit alles blykt wel, dat de Gemeente van Giessen-Oudekerk gelukgewenscht kan worden met het keurig instrument. Maar dan komt zeker ook een hartelyk woord van dank toe aan hem, die door zijn energiek optreden, moeiten noch lasten ont ziende, het totstandkomen van het orgel heeft bewerkt: aan Ds.Gravemeyer. Werd hem die dank reeds bij monde van Ds. Van Brummen, van Hardinxvéld, gebracht, ook wy voegen er gaarne den onzen by, tevens de hoop uitsprekend, dat dit instrument voor hem steeds zal mogen zyn een sprekend bewijs van de liefde der gemeenteleden voor bun hooggeachten leeraar. Zevenhuizen, 6 Maart. Men schrift van hier aan de a.-r. „Rotterdammer”: De Gereformeerde Kerk alhier, welke jaren lang in een kwynenden toestand verkeerde, hoofdzakelyk wegens gebrek aan een eigen leeraar, mocht den laatsten tijd onder 's Heeren goedheid tot eenigeontwaking komen, .en doet nu haar best om in het bezit van een eigen herder te geraken. Haar werd eenigen tyd geleden een woning voor den predikant te koop aangeboden, welke echter werd geweigerd toen de gemeente meende haar noodig te hebben. Nu moesten er pogingen worden aangewend om zelf een woning te bouwen. Gesteund door eenige vriendelyke hulp van buiten, waarvoor zij zeer dankbaar is, kon er een aanbesteding plaats hebben voor een pastorie, welke gegund werd aan den laagsten inschrijver, L. Buitenhuis te Zeven huizen, voor f 5600. Gedeeltelijk moet het buis gebouwd worden op de plaats, welke nu door de kerk wordt ingenomen, waarom deze moet worden teruggezet. Zonder iets af te breken zal de kerk in zyn geheel worden verplaatst. Geheel het werk zal D.V. met 1 Juli a.s. voltooid zyn. te Rotterdam, de tweede commissie te Schiedam en de derde commissie te Leiden. Door de eerste commissie zullen worden afgenomen de eindexamens der hoogere burgerscholen met 5-jarigen cursus te Rotterdam (de beide gemeentelijke scholen en de christelijke), Dordrecht en Gorinchem, en door de derde commissie de eindexamens dier scholen o.a. te Gouda. De Commissaris der Koningin heeft benoemd: I. voor de eerste commissie: voorzitter, tevens lid: Dr. J. F. ma, directeur der christelijke hoogere irschool te Rotterdam; onder-voorzitter, tevens lid: A. Feen- directeur der hoogere burgerschool i Gorinchem; tot leden: K. Chr. Stapelki Dongen, leei gere burgerschol Fast, J. du Saar, van den Berg van Lalleman en H. J. W. Kroes, leeraren aan de le hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Rotterdam; J. Holwerda, direc teur van, en W. F. Gisolf, Dr. A. Vas Nunes, Dr. J. J. Prins, W. Kloot, K. de Bruin en M. Winkel, leeraren aan hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Rotterdam; Dr. J. Geest, directeur van, en W. A. Schröder, Dr. H. W. R. Raken, C. C. A. Croïn, G. Lubberhuizen en J. Mension, leeraren aan de hoogere burger scholen le Dordrecht; Dr. H. J. M. Falken- hagen, G. J. van Meurs, J. van der Laan en J. F. Beerling, leeraren aan de hoogere burgerschool te Gorinchem. II. voor de derde commissie? tot voorzitter, tevens lid, Dr. J. L. Andreoe, directeur der hoogere burgerschool te Leiden tot ondei Hoogst ra, school te tot leden Vroman, S. Voort en aan de h< J. van Zee, school te I Giessendam, 10 Maart. Vrydag .werd met een der stoombooten op de Merwede een stier vervoerd. Aan de gasfabriek te Sliedrecht moest het dier worden gelost. De brug scheen evenwel niet goed te liggen, waardoor stier en geleider te water geraakten. De beide drenkelingen kwamen evenwel zonder verdere ongevallen op het droge. Later is gebleken, dat de stier op reis was naar Giessen-Oudekerk en aangekocht was door de fokvereeniging „De Giessen” aldaar. (R. N.) Hekendorp, 10 Maart. Wegens een defect aan de locomotief moest trein 71, die 4 uur 's namiddags van Amsterdam naar Rotterdam vertrekt, Vrüdag alhier drie kwartier stilstaan. Daar het herstellen niet tydens de reis kon geschieden, kwam een locomotief uit Gouda den trein halen. “Krimpen a/d Lek, 7 Maart. Donder dagmorgen holde by Adr. Hak alhier een paard het erf op. Zyn zoons brachten het op het weiland tot staan en zetten het daarna op stal. Tot heden weet men niet wie de eigenaar van het dier is. Woensdagavond gaf de gymnastiek vereniging „Sparta", directeur de heer A. Boon, in het Sociëteitsgebouw voor een goed bezette zaal haar tweede uitvoering. Hadden bij de eerste uitvoering de jongens- en meisjes-afdeelingen het leeuwendeel, thans kwam dit voor rekening van de turners. De twaalf nummers van het programma werden keurig afgewerkt. Werden de vrjje- en ordeoefeningen correct uitgevoerd en gaven deze blijk van voortreffelijke orde en tucht, het werktuig-turnen was zeker niet minder. Het gestrekte werken en het goed aan- en afgaan van de toestellen was in één woord uitstekend. De turners hebben Woensdagavond zeer zeker door hun op treden bewezen, propaganda te kunnen maken voor de schoone turnzaak. De plastische standen waren ook prachtig en verwierven een uitbundig applaus. De uitvoering heeft getoond, dat de leiding bij den heer Boon in goede handen is en dat „Sparta” tot de beste turnvereenigingen uit den omtrek kan worden gerekend. Ter afwisseling werden een comediestukje en een voordracht ten beste gegeven. Tot slot was er een zeer gezellig bal, dat tot laat in den nacht duurde. Langeruigeweide, 10 Maart. Bij de j.l. Woensdag gehouden stemming ter ver kiezing van een lid van den gemeenteraad werden uitgebraebt 100 geldige stemmen, waarvan 55 op den beer A. Verweij en 45 op den heer W. den Boer Pzn., zoodat de heer Verwey gekozen is. (Nieuws). Leerdam, 10 Maart. De antirev. kies- vereeniging heeft, zoo meldt „de Rotter dammer”, voor den gemeenteraad (vacature- Nieuwenhuizen) haar voorzitter, den heer G. P. van Arkel, candidaat gesteld. Vrijdagavond is hier een vereeniging tot instandhouding der Christelyke Bewaar school opgericht. *Lekkerkerk. 7 Maart. Van de werf van den heer T. van Dujjvendyk is met goed gevolg te water gelaten een Rynschip, groot pl.m. 810 ton, voor Duitsche rekening. Op stapel is gezet een kraanponton, voor Hollandsche rekening. ’’Lekkerkerk, 11 Maart. Uit de voor- loopig vastgestelde Ijjst van stemgerech tigde ingelanden van den polder „Den Hoek en Schuagt” bljjkt, dat het aantal kiezers 175 bedraagt, welke gezamenlijk 2014 stemmen uitbrengen. In het bestuur van den polder zyn dit jaar aan de beurt van aftreding de heeren P. G. Broere, Joh. Broere en B. Streef- land Adzn. als gecommitteerden voor het gedeelte den Hoek, en C. E. de Jager en Gysb. Neven als zoodanig voor Schuagt. J.l. Woensdag hield de afdeeling „Lek kerkerk en Omstreken" der Hollandsche Maatschappij van Landbouw een vergade ring, waarin o.m. de heer A. Dogterom verslag uitbracht van de ten vorige jare te Medemblik gehouden algemeens vergadering RECHTSZAKEN. DeArrondissements-Rechtbank te Dordrecht heeft j.l. Vrijdag o.a. de volgende zaken behandeld: Toen de gemeenteveldwachter J. van Asperen, te Giessendam.opZondag26 Januari j.l. den 22-jarigen hoepelmaker Pieter E. ter zake van dronkenschap in politie-bewaring stelde, had deze zich daartegen verzet en moest zich te dier zake verantwoorden. Het O. M. requireerde 14 dagen gevange nisstraf. Den 22sten December j.l. had de yzerwerker Lammert B., te Papendrecht, toen hij zich te Alblasserdam met een tweeloops jacht geweer in het veld bevond en door den onbezoldigden rijksveldwachter J. Lambinon werd aangehouden om gefouilleerd te wor den, zich daartegen verzet door genoemden Lambinon bij de keel te grypen, in een zyner duimen te byten en in het gezicht te krabben. Te dezer zake werd tegen B. 3 maanden gevangenisstraf gerequireerd. De sjouwer Gerrit van D., te Alblasserdam, wiens zaak ook reeds op 18 October j.l. was aangevangen, doch wegens ongesteld heid van een der getuigen werd uitgesteld, stond terecht, beschuldigd op 11 Augustus j.l. Jan Beenhakker een bloedneus te hebben geslagen. Beklaag slagen, afgeduv ST ATEN-G EN E K A AL. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 6 Maart. Aan de orde was de conclusie van het verslag der commissie betreffende bet adres van den gewezen onderofficier Van der Linden en concierges-boden Tuinman en Heynen, houdende verzoek om toekenning van een gratificatie tot een bedrag, overeen komende met hun onthouden pensioen. De heer Arts, voorzitter der commissie, wyzigde de conclusie in dien zin, dat men den Minister van Oorlog verzocht adres santen schadeloos te stellen voor het ge leden verlies. Na een enkel woord van de heeren Ter Laan, Bogaardt, De Meester en den Minister van Oorlog wyzigde de heer Arts de conclusie nogmaals. Na re- en dupliek begon de stemming, waarb(j de stemmen staakten over dat deel van de conclusie, waarby den Minister werd verzocht adressanten schadeloos te stellen voor het geleden verlies (28 vóór en 28 tegen). Later zul dus hierover nog eens gestemd moeten worden. Vervolgens werden de ontwerpen be treffende onze deelneming aan de tentoon stelling te San Francisco goedgekeurd, waar op het ontwerp tot wyziging van de Land weerwet aan de orde gesteld werd. Op verzoek van den heer Drucker, die namens de commissie van rapporteurs het woord voerde, nam de Minister van Oorlog de nieuw-voorgestelde redactie van artikel 7 terug, omdat de commissie die wyziging, eerst enkele dagen geleden bij nota aangebracht, niet overzien kon. Maar nu betoogde de heer Ter Laan, hierbij later ook door den heer D uy m a er van Twist ondersteund, dat de verlenging van de oefeningen voor het kader der Land weer ook teruggenomen moest worden. Over de verschillende verzwaringen moest z. i. de Kamer eerst in de afdeelingen ge boord worden. Tegen deze redeneering kwam de heer VanKarnebeekop. De gecritiseerde wijzi gingen waren toch niet zoo belangrijk, dat daarom een afdeelingsonderzoek zou uoodig zijn. Hierby sloten zich de heer V e r h e ij en de Minister van Oorlog in hoofdzaak aan, terwfil de heer Van der Borch van Verwolde te kennen gaf, dat dit ontwerp z. i. geen verzwaring van lasten medebracht. Daarna werden de algemeene beraadsla gingen gesloten. Aan het einde der zitting trok de heer Van Karnebeek op verzoek van den Minister een tweetal amendementen in, met het doel den diensttyd van 5 op 7 jaar te brengen. Daarna werden het artikel en een conclusie omtrent een adres van den heer Mos, kapi tein der marechaussee te Leeuwarden, goed gekeurd en werd de vergadering tot den volgenden dag verdaagd. Vergadering van Vrydag 7 Maart. Aan de orde was de voortzetting der be raadslaging over de Landweerwet. Na een langdurige beraadslaging verwierp de Kamer twee amendementen-Ter Laan, beide met 60/7 stemmen, met het doel de administratietroepen van de herhalingsoefe ningen vrij te stellen. Óp artikel 28 lichtte de heer Ter Laan een amendement toe om het oproepen of houden in werkelyken dienst bij wijze van straf facultatief te stellen, welk amendement door den Minister werd overgenomen. Daarentegen werd een amendement-T e r- Laan op het volgend artikel, om de oefe ningen op den dag der inspectie te doen vervallen, met 63/10 stemmen verworpen. Een oogenblik werd nu de beraadslaging over dit ontwerp geschorst. In de eerste plaats werd thans de Invali diteitswet met 54/35 stemmen aangenomen. (Rechts tegen links.) Het ontwerp tot regeling der tandheel- kunst werd na intrekking van een amende- ment-Van Hamel door den voorsteller z. h. s. aangenomen. Eindelijk werd de Landweerwet, op ver zoek van den heer Ter Laan, in stemming gebracht, met 61/1 stemmen aangenomen. Het volgend ontwerp, de regeling van den Landstorm, werd na een korte discussie met 59/2 stemmen aangenomen. Ook thans had de heer Ter La an stemming gevraagd. Een gewijzigde conclusie gewijzigd op verzoek van den Minister omtrent de inlichtingen op een adres van een gewezen milicien werd z. h. s. aangenomen, alvorens de Kamer tot nadere byeenroeping uitéén ging- GEMENGD NIEUWS. De barbier M. te Brake heeft* naar de „Avondpost” meldt, Donderdag zyn zesjarig nichtje bij ongeluk doodge schoten. Hy meende, dat zyn revolver niet geladen was en richtte het wapen op het kind. Het schot ging af en doodelijk getroffen stortte het kind neer. M. is gearresteerd. Te Schipluiden (Z.-H.) is in de R.-Kath. Kerk ingebroken. In de armen- kaïner is de brandkast gef aan effecten daaruit ontvi De kostbare hen; van den heer Cornelissen in is plotseling dood neergei nader bleek door hartverlamming, dier was meer dan f 3000 waard. Kleine Bets gaat sinds een paar jaar op de jongedamesschool. Op den weg daarheen ontmoet ze vry geregeld Johau, een veelbelovend joögmensch dat, wanneer ’t allemaal goed afloopt, in September op de H. B. S. komt. Bets en Johan kennen elkaar door bemiddeling van Johan’s zusje, die bij Bets in de klas zit, en zoowaar baeft de liefde hier al haar verraderlijk werk verricht. Bets kreeg ten minste een prach- tigen papieren brief, waarin Johan haar de verzekering gaf, dat ze veel liever was dan zijn „enge” zus en veel mooier ook, zoodat hij niet anders doen kon dan haar om wederliefde te verzoeken en haar daarvoor in ruil eeuwige trouw te beloven, ’t Was een pracht van een kinderlyken minnebrief. Maar toch moet het mooiste nog komen. Onder de zeer schoon gecalligrafeerde hand- teekening van den verliefde stond als postscriptum dit merkwaardige verzoek: „Als je inyn liefde niet kunt beantwoorden, wees dan zoo goed den brief aan Juultje door te geven." Juultje is namelyk het andere vriendinnetje van Johan’s zus! (R. N.) Wat een eerste-klas voet- balterrein in Engeland kost en wat de be sturen van de groote beroepsclubs wel moeten doen om te zorgen, dat de steeds toenemende menschenmassa goed geborgen kan worden, blykt uit het volgende. Het Blackburn Rovers terrein zal onmiddellfjk na afloop van het speelseizoen onderhanden worden genomen en men zal er een nieuwe groote tribune bouwen, waardoor dit terrein tot een der beste van Engeland zal behooren. De nieuwe tribune komt langs de geheele lengte van het veld en zal er een zijn met verdieping. Op de bovenste verdieping 3000 personen kunnen zitten, behoor- jrdekt, terwyl daaronder staanplaatsen lakt worden voor 12.000 personen. Er .1 13 rijen zitplaatsen gemaakt worden voor staanplaatsen. In totaal n die zyde van het terrein, re tribune komt 20.650 toe- rgen kunnen worden, hetgeen il toeschouwers, dat in de geplaatst kan worden, een Ojn"voor 70.000 toeschouwers beteekent. Met de nu voorgestelde verbe tering inbegrepen, hebben de Blackburn Rovers sedert 1906 voor verbetering van hun terrein uitgegeven 17.000, of meer dan twee maal honderdduizend gulden. (N. R. Ct.) In Duitsehland is geen gebrek aan onderwijzeressen; zij komen met drom men van de vorm- en kweekscholen. Dezer dagen werd het eind-examen aan de kweek school voor onderwijzeressen te Arnsberg gehouden. Alle 56 candidaten kwamen er door. De voorzitter van de examens-com- missie liet haar gaan met de woorden: „U hebt allen goed geleerd en een goed examen gedaan. Ziet nu, dat u een man kry'gt, daar er vooreerst op een benoeming niet te rekenen valt.” sr-voorzittei directeur Gouda; i o.a.: J. A. W. Baart, S. J. van Heyningen, J. H. van der M. van Westrienen, leeraren loogere burgerschool te Gouda; e, leeraar aan de hoogere burger- Dordrecbt. *Reenwt|k, 7 Maart. J.l. Dinsdagavond heeft de Gereformeerde Jongelings-vereeni- ging „Calvjjn” alhier in het Kerkgebouw der Gereformeerde Gemeente met opgewekt heid haar jaarfeest gevierd. Na een openingswoord van Ds. Stadig brachten de secretaris en de penningmeester hun verslagen uit, waaruit bleek, dat het aantal leden 11 was, met 5 adspirant-leden, en dat bet batig saldo f 2,14 bedroeg. Met voordrachten, samenspraken enz. enz. en onder het genot van de traktatie bleven de leden en geïntroduceerden geruimen tijd byeen. Afgevaardigden van jongelings- vereenigingen te Sluipwyk en Haastrecht woonden het feest by. De heer J. II. Ruling, onderwyzer aan de openbare lagen» school A alhier, is in gelyke betrekking lïenoemd aan de openbare lagere school in Je gemeente Sliedrecht. Naar aanleiding van een j.l. Woensdag avond gehouden lezing ten huize van den heer N. J. van Dam aan de Reeuwyksche brug door den heer J. Timmer, van Utrecht, met het onderwerp: „De toestand van den werkman en waar zijn plaats is”, is alhier een afdeeling opgericht van de S. D. A.P. Staande de vergadering traden 19 leden toe. De lezing ging uit van de afdeeling „Bodegraven” der S. D. A. P. Woerden, 10 Maart. In een Donderdag avond gehouden vergadering van winkeliers is met groote meerderheid besloten pogingen aan te wenden tot het verkrygen van een wettelyk vervroegde winkelsluiting. Er werd een commissie benoemd, die de noodige staflpen zal doen. (N. R. Ct.) Willeskop, 10 Maart. In de j.l. Vrijdag gehouden raadsvergadering werd voor ken nisgeving aangenomen het verzoek van het tramcomité te Montfoort om. geen subsidie te verleenen aan anderen, in afwachting van nadere voorstellen. Inzage werd genomen van de rekeningen over 1912 van de armbesturen van Willes kop en Blokland. De eerste bedroeg in ontvangst f 2Ö74.785, in uitgaat f1675.185 en sloot alzoo met een batig saldo van f890.60; de tweede bedroeg in ontvangst f 2009.51, in uitgaaf f 216.43, en sloo! batig saldo van f 1791.08, rentegevend is belegd. Bei werden goedgekeurd. Tot leden van de stembureaux werden benoemd: voor de Kamerverkiezing de heeren E. van Lint en C. v. d. Brink; voor de Statenverkiezing dezelfden en de heer C. Vendrig (3e lid)voor de Raadsverkiezing dezelfden en de heer C. Vendrig (3e lid). Aan den gemeente-veldwachter Oosterom werd een gratificatie van f 25 verleend voor nachtdienst. Zevenhuizen, 10 Maart. In de buurt schap „de Rotte” alhier is een Christelyke Jongelingsvereeniging opgericht, met aan vankelijk 20 leden. Voorzitter is de heer G. van Balen, hoofd der Christelijke Schooi. der Maatschappij. Verder bracht de heer C. W. Dogterom verslag uit over den toestand der Land- bouwvereeniging „Eendracht maakt Macht”. De aankoop van veevoeder en kunstmest had het vorige jaar bedragen circa f 15000. Het batig saldo der vereeniging bedroeg f 748,45. De penningmeester deed vervolgens reke ning en verantwoording over het beheer over 1912. De ontvangsten bedroegen f 500,04 en de uitgaven f 340, zoodat een saldo in kas bleef van f 160,04. De rekening, onderzocht door de heeren D. A. Oskam en P. L. Kieyburg, werd goedgekeurd. Ten slotte werden tot afgevaardigde! de a.s. buitengewone algemeene vergaii te Amsterdam op 20 Maart gekoz<__ heeren P. L. Kleijburg en C. W. Dogterom, wien een vrij mandaat gegeven werd. Lekkerkerk, 10 Maart. Bij Koninklijk besluit is de toelating van de vereeniging „Volksbelang”, gevestigd te Lekkerkerk,als vereeniging uitsluitend in het belang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam, gehandhaafd. •’Meerkerk. 7 Maart. Aan de door de Meerkerksche Voetbalvereeniging uitge schreven serie-wedstrijden, welke gehouden zullen worden op 16 Maart (afd. B) en op 23 Mauri (afd. A), zullen 12 vereenigingen deelnemen. Woensdagavond gaf Meerkerk’s Fan fare „Euphonia” in de bovenzaal van het „Hof van Holland” voor leden en genoodigden een invitatie-concert, met medewerking van den heer A. de Laat, karakter-humorist te Tilburg. Het programma, 8 muzieknummers tel lende, werd zeer verdienstelyk uitgt onder leiding van den bekwamen dirif den heer L. J. Gerritse, van Gorinc, Vooral no. 3, concertino voor piste» bugle, ten gehoore gebracht door de ho A. de Wit en H. Speijer, .leden korps, met begeleiding van de r mejuffrouw Togni uit Gorinchem, verwierf veel byval. De heer De Laat, die hier voor de eerste maal optrad, bracht met zijn voordrachten, o. a. met „De verliefde Boer” (in Noord- Brabantsch dialect) en de „Serenade van Kees Kruimel”, berhaaldelyk de lachspieren der aanwezigen in beweging. Een geanimeerd bal besloot den gezclligen avond. Molenaarsgraaf, 7 Maart. Dinsdag had een algemeene vergadering plaats van de leden der Coöperatieve Boerenleenbank alhier. De voorzitter, de heer H. A. van der Hoeve, burgemeester, had bericht gezonden verhinderd te zyn de vergadering bij te wonen, wegens Staten-vergadering te ’s-Gra- venhage. De vergadering werd au voor gezeten door den beer H. C. Trapman, directeur. De rekening over 1912 werd zonder aan merking goedgekeurd. Uit het algemeen verslag bleek, dat het aantal leden 116 bedraagt. Het rapport van de commissie, belast met bet nazien der rekening en balans, werd goedgekeurd, en eveneens het bes uurs- voorstel om den rentevoet voor 1913 vast te stellen als volgt: Spaargelden 3 pCt., voorschotten 3l/s pCt., loopende rekening 3 pCt. Aan het bestuur werd machtiging verleend zoo noodig, den rentevoet der voorschotten te verhoogen. Het lid van heer D. Aantjes lid G. Houweling, Het salaris van d gesteld op f 150 per Het voorstel van den heer om geen bedrag vast te stellen als verge ding voor reis- en verblijfkosten aan leden van het bestuur en den Raad i Toezicht, werd zonder stemming aangenomen. •Oadewater, 7 Maart. In een der lokalen van de openbare school alhier waren Woensdag- en Donderdagavond de teekenin- gen van de leerlingen der Nuts-Avondtee- kenscho’ol tentoongesteld. Deze tentoonstelling werd druk bezocht en het werk der leerlingen voldeed over 't algemeen uitstekend. Den laatsten avond deelde de voorzitter van het Nutsdepartement, de heer G. de Jongh, den leerlingen mede wie tot een hoogere klasse waren bevorderd, wie voor- waardelyk overgingen en wie niet waren verhoogd. Aan de leerlingen van den 3en cursus C. J. Rietveld en B. Meesters werden een le en een 2e prjjs toegekend, terwyl C. Bloemheuvel een diploma ontving. Daar de Teekenschool ongetwijfeld een zeer nuttige instelling is, valt het zeer te bejammeren, dat zij door enkele ingezetenen niet beter wordt gesteund. De heer P. J. Muntendam alhier schryft onder het opschrift „Historische Steenen” in de „N. R. Ct.” het volgende: In de Kloosterstraat alhier is men dezer dagen begonnen met het af breken van een rij huisjes, ter vergrooting van het St.- Franciscusgesticht. In drie van die huisjes bevond zich in den voorgevel een steen,waarop respectievelijk het wapen van Alkmaar, Delft en Oudewater, welke steenen in 1856, by het sloopen der stadspoorten, uit de Waard- of Nieuwpoort zyn genomen. Daar er aan die wapens een historische beteekenis is verbonden, n.l. de gelijkstelling der rechten van de poorters der drie steden in 1425, en men ze waarschijnlijk eertyds daarom be waarde, komt het mij wenschelyk voor.dat ze ook nu niet verlorien gaan. Om dat te voorkomen, wil ik hopen, dat het gemeente bestuur mag besluiten die historische steenen, om ze zoo maar eens te noemen, aan te koopen en in den zijgevel van het stadhuis te plaatsen. Er zijn daar juist drie deuren, boven welke elk der steenen gevoeglyk een plaatsje kan bekomen. Mocht eventueel het Franciscus-gesticht, dat de steenen thans in bezit heeft, ze aan de gemeente ten geschenke willen geven, dan zou dat een daad zyn, waarmee het niet alleen allen zou verplichten, die nog iets voor het oude voelen, doch ook hen, die bet zeer hoog op prys stellen, dat datgene, wat uit vroegere eeuwen hier is I overgebleven, niet te loor gaat. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft met ingang van 1 April den districtsveearts Dr. A. A. Over- beek, te Groningen, nader als standplaats aangewezen de gemeente Rotterdam en als werkkring de Zuid-Hollandschegemeenten: a. gelegen ten Zuiden van de Lek, Nieuwe Maas, Sch eur en Nieuwen Waterweg; b. Ammerstol, Bergambacht, Capelle a/d IJssel, ’s-Gravenzande, Hillegersberg, Ke- thel, Krimpen a/d Lek, Krimpen a/d IJssel, Lekkerkerk, De Lier, Maasland, Maassluis, Naaldwjjk, Overschie, Rotterdam, Schie- broek, Schiedam, Schoonhoven, Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht. Naar de „Maasbode” verneemt zullen binnenkort door de Posteryen jubi leum-postzegels worden uitgegeven, ter herdenking van het 100-jarig bestaan van Neerland’s Onafhankelijkheid. Het bestuur van de Vereeni ging van Kaashandelaren stelt aan de ver gadering, 13 dezer te Gouda te houden, voor een handelsmerk te deponeeren voor volvette kaas, die op zyn minst 45 pCt. vet in de droge stof bevat. De eindexamens der hoogere burgerscholen met 5-jarigen cursus in de provincie Zuid-Holland zullen dit jaar worden afgenomen door drie dubbele com- missiën, welke ter onderscheiding zullen worden genoemd de eerste, de tweede en de derde commissie. De eerste commissie xal sitting houden C. Lariby, Mr. P. B. Bonman, :amp, S. Eringa en W. A. van sraren aan de Christelyke hoo- "°chool te RotterdamJ. D. H. W. Wouterlood, P. T. Os, J. J. Griss, G. B. W. Kroes, leeraren e burgerschool met 5-jarij tterdam; J. Holwerda, dii W. F. Gisolf, Dr. A. 1 J. Prins, w K'nnt Winkel, lei de 2e

Schoonhovensche Courant | 1913 | | pagina 1