1 knecht, Ms ODE. 1913. N°. 3466. Zaterdag 26 Juli. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Eerste Blad. ite! )dé, erken. Adres ider, s en tuin dis- flS, Reeuwijk, lode, p. g, kers. .1' 50. en, ZESSEN. UW. IAPMAN. 2LD. DE. BUITENLAND. BINNENLAND. SCHOOKHOYEKSCHE COURANT S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Intercomm. Telefoon-nr. 20. ide sluiten tdrianopei ARD, Lubeck- bui geget Daar lZN. DU nommer bestaat uit 2 bladen. iSELSE. VELD. CEELEN. ALES. zoodat tusschei Allen baddt staakte l.«» voorover i verschrikt, het aan ni( Re en flinke Rusz, Voor does Wt af ter 710. ,D PIEK. iT. DSTEN. IJLEN. AGD: w. C. VAN Hoogkndijk «Augustus a.s.: sisje. GD een ikirtt, loon. u van dit Blad. meermalei sproken toestand igen, ver- r de sm Jr, Bennebroe- iMEER. van HOF te IJSSEL- lijk der tegen- October stM. NG—Kerkhof, I te i A. Be- roefde 3 kaas, dus den I: Waddinxveex. uing en die van het bur- werden door een com- sn nagezien en in orde rug, dankbaar sfsters, die de leren zoodanig met zijn teer, waar- lazones _ruk op door de velen: fd met 1 Aug., voor dag en en van goede aar werkzaam dat de en met jzer B. heeft omstandig- "“'rdracnt daarom, le leer dat waarin le 'eten, ge- r werd pas. jche weg Iruk verki srs en de ami maakte indri wandeling taf' zeiden sunen!” srd flink en gespeeld. ordt gevraagd, een flinke lig kunnende 'JK, Goudsche- f Flikjes: •beid, »ing. n absoluut oos/0,05. 19, Firma Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer ƒ0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrijdags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Advertentiën voor 3-maal plaatsing opge geven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele rijk 0,90. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. laagsten prys 1 Broches len en Ran- oudoppen 0 stuks, gere- er no. 43, aan 23 December deelde rop mede, dat formeel kunnen worden ver- **AlbIa8serdam, 25 Juli. Tot onder wijzeressen aan de openbare lagere school benoemd mej. Z. W. Wolters te i en mej. M. J. Visser te Rockanje srwyzeres aan de openbare lagere 2 is benoemd mej. G. Bijl te sonen der S. D. A. P. hebben gestemd vóór het aanvaarden der minister-portefeuilles. Hetzelfde blad heeft den heer H. van Kol, socialistisch lid der Eerste Kamer, die Maandag van ztfn gfoote reis is terugge keerd, naar zyn meening gevraagd over het besluit van de leiders der S.D.A.P., om de drie aangeboden minister-portefeuilles te weigeren. De heer Van Kol deelde mede, dat hij zich met dit besluit volstrekt niet kan vereenigen. Zyn meening is, dat de S.D.A.P. de portefeuilles had moeten aan nemen, natuurlek met een scherp om schreven doel en op zeer duidelijk vastge stelde voorwaarden. Zü had dat moeten doen terwille van algemeen kiesrecht en Staatspensioen. Dat de sociaal-democraten aan de totstandkoming van die zaken zullen medewerken, achtte hij in de gegeven om standigheden - niet geheel voldoende: ze hadden ze zelf kunnen en moeten brengen. het 1 Augus Paleis, - - de Koningin, den Prins en de Koningin- Moeder, terwijl o.a. 140 rechters in het permanent hof van arbitrage en leden van het corps diplomatique met hun dames tot bijwoning zijn genoodigd. Ook de beer en mevrouw Carnegie zullen aanwezig zijn. De plechtigheid, die door Averkamp's A Cappella-koor wordt opgeluisterd, zal in hoofdzaak bestaan uit een Fransche rede, waarmede de voorzitter der Carnegie- stichting, Jhr. Mr. A. P. C. van Karnebeek, Mi nister van Staat, bet Vredespaleis aan den voorzitter van den Raad van Beheer van het permanent Hof van Arbitrage, den Minister van Buitenlandsche Zaken, zal overdragen. Deze zal vermoedelyk die rede beantwoorden. Na afloop van de plechtigheid, die hoogstens IVs uur zal duren, wordt een wandeling gemaakt door het gebouw en over het terrein. Naar de „A. Ct.” verneemt staat het thans vast, dat H. M. de Koningin op 11 Augustus a.s. te Havelte de boerderü zal bezichtigen van den heer K. Slomp aldaar, en te Frederiksoord aan de Tuinbouwschool een bezoek zal brengen. Hare Majesteit, vergezeld van den Com missaris der Koningin in Drente, zal aan de Tuinbouwschool worden ontvangen door de heeren G. van Leusen, directeur der Maatschappij van Weldadigheid, S. Bleeker, directeur der Tuinbouwschool, en Mr. A. Wijnoldij, burgemeester der gemeente Door schoolkinderen zal op het landgoed „Overeinge” van den Commissaris der Ko ningin in Drente, waar H. M. door mevr. Linthorst Homan—Kymmell op de thee wordt ontvangen, een lied worden gezongen en eveneens bij het bezoek aan de Tuin bouwschool te Frederiksoord. Het Comité voor de tentoon stelling van kleederdrachten te Middelburg heeft mededeeling ontvangen, dat H. M. de Koningin voornemens is in de tweede helft van Augustus de tentoonstelling te bezoeken. Bjj de Dinsdag gehouden stem ming ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer voor het district Amster dam II zyn uitgebracht 3332 geldige stem men. (Het aantal kiezers is 5041). Op den heer A. H. Gerhard (S. D. A. P.) werden uitgebracht 1532; op Dr. H. Gorter (S. D. P.) 48; op den heer P. Otto (U.-L.) 829, en op den heer J. R. Snoeck Henke- mans JC.-H.) 923 stemmen, zoodat er her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren Gerhard en Snoeck Henkemans. Bij de stemming op 17 Juni werden uit gebracht 3866 geldige stemmen, waarvan op de heeren Mr. M. Mendels (S. D. A. P.) 1837; Dr. H. Gorter (S. D. P.) 56; P. Dito (U.-L.) 916, en J. R. Snoeck Henkemans (C.-H) 1057. Bij de herstemming op 25 Juni werd de heer Mendels gekozen met 2347 stemmen. Er waren toen 1300 stemmen op den heer Snoeck Henkemans uitgebracht. In het district Amsterdam VI (aantal kie zers 6048) zijn uitgebracht 3843 geldige stem men, waarvan op de heeren P. A. C. Joosten (S. D. A. P.) 573; Mr. H. Verkouteren (C.-H.) 1438, en B. Nierstrasz (V.-L.) 1833, zoodat er herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Nierstrasz en Verkouteren. Bjj de stemming op 17 Juni waren er 4865 stemmen uitgebracht, en werd Mr. W. H. de Beaufort (V. L., aftr.) gekozen met 2547 stemmen. Op Mr. Verkouteren waren toen uitgebraebt 1735, en op den heer Jos. Loopuyt 4S. D. A. P.) 583 stemmen. By de Woensdag in het dis- trict Rotterdam I gehouden stemming ter verkiezing van een lid van de Provinciale Staten zyn uitgebracht 7945 geldige stem men. Het aantal kiezers is 12.201. De heer J. H. Lambert (vrjjz.) verkreeg 1454; de heer H. W. C. Stolle (S. D. A. P.) 2629, en de heer Jac. van Vessem (C.-H.) 3862 stemmen, zoodat er herstemming inoet plaats hebben tusschen de heeren Stolle en Van Vessem. Bij de stemming op 13 Juni werden uit gebracht 9154 stemmen, waarvan op d« heeren G. A. M. de Bruin (lib.) 2065, H. Spiekman (S. D. A. P.) 3510, en Jac. van Vessem (C.-H.) 3461. Bij de herstemming van 23 Juni werd de heer Spiekman gekozen met 5485 stemmen. Op den heer Van Vessem waren toen 4309 stemmen uitgebracht. Naar de «Tel.” verneemt, be- hooren de heeren Duys, Hermans, Schaper, Ter Laan, Spiekman en Vliegen tot degenen, die in de vergadering van de leidende per- no. 1 zyn Pieterburen en tot ondei school no. 2 Middelie. In ons blad van JWoensdag j.l. komt een bericht*voor over een schoolreisje, dat minder juist is. Hieronder plaatsen wjj een uitvoeriger en geheel juist bericht: Onder begunstiging van prachlijnweer deden de leerlingen van de hoogste klussen van de Openbare School no. 1 Maandag 21 Juli een reisje naar Den Haag en Scheveningen. Om 7 uur werd de reis aanvaard en reeds te 9 uur kwamen ze in Den Haag aan. Na een glas melk uit de „Sierkan” gedronken te hebben werd getramd naar het Plein. Daarop wandelden ze om den Vijverberg, om de verschillende historische monumenten en de regeeringsgebouwen te bezichtigen. Ook werd een bezoek gebracht aan het Stedelyk Museum. Vervolgens ging de tocht langs het Paleis onzer Koningin naar de tweede rustplaats op het Piet Heinplein. Van daar wandelden ze naar Plein 1813, be wonderden bet gedenkteeken en stapten op de tram tot „Hotel de Promenade.” Een oponthoud juist bij bet Vredespaleis kwam uitstekend van De oude Scheveningst heerlijke schaduw en di onder vooral de ruitei de aandacht trokken, de kinderen en op de bosebjes naar „De Batai „Hier moesten we wei In „De Bataaf’ wei dronken genoten! Toen naar Scheveningen, op de duinen, aan 't strand, in de zee en op den „Pier.” Hoe heerljjk vonden ze dat alles! Na nog eens de maag verzorgd te hebben, na den vuurtoren, de gedenknaald en de haven te hebben bezichtigd, was de tyd aangebroken om de terugreis te aan vaarden. Zeer voldaan keerden ze ten aan de goede gevers en geef spaarpenningen der schoolkindt hadden gespekt, dat ze dat alles konden genieten. Ongetwijfeld zal deze dag door de kinde ren niet licht worden vergeten. gAIblasgerdam, 24 Juli. Onder het hoofdstuk „Onderwijs” lezen we in het Provinciaal verslag van Zuid-Holland over 1912 het volgende Door den Arrondissements-schoolopziener werd een besluit van den Raad van Al- blasserdam van 27 September 1912 tot be noeming van den onderwijzer B. tot onder- wyzef met verplichte hoofdakte aan eene der openbare lagere scholen by ons (Gede puteerde Staten) ter vernietiging door H. M. de Koningin voorgedragen, wegens niet- naleving van de voorschriften van art. 29, al. 8 der lager-onderwyswet. De onderwijzer B. werd namelijk benoemd uit eene voordracht van Burgemeester en Wethouders, bevattende slechts de namen van 2 onderwijzers, terwijl 3 sollicitanten door den Arrondissements-schoolopziener voor benoeming geschikt waren geacht. Uit de ingewonnen berichten endedaarby overgelegde stukken bleek, dat er 5 solli citanten voor de vacature waren; dat het hoofd 3 daarvan niet geschikt achtte en slechts 2 der onderwijzers voor plaatsing op de voordracht aanbeval; dat de Arron dissements-schoolopziener meende, dat 3 der onderwijzers geschikt waren om op de voordracht te worden geplaatst, en dat Burgemeester en Wethouders in meerder heid den als no. 2 door het hoofd aanbe- volene in geen geval op de voordracht wenschten te plaatsen, maar wel op de voordracht als no. 2 wilden stellen den als no. 3 door den Arrondissements-schoolop ziener aanbevolene. Niettegenstaande de A rrondissemenls-schoolopziener bezwaar had, in dit geval slechts een voordracht van 2 onderwijzers aan den Raad te doen, werd toch door Burgemeester en Wet houders hiertoe besloten. De Raad benoemde uit deze voordracht no. 1, den onderwijzer B., als no. 1 ook aanbevolen door het hoofd der school en den Arrondissements-schoolopziener. De Raad was by de benoeming volledig omtrent een en ander ingelicht. De voordracht ter vernietiging, van den Arrondissements-schoolopziener, werd door ons by den Minister van Binnenlandsche Zaken overgebracht. Bij schrijven van de Minister ons daart het raadsbesluit zou Overzicht. DE BALKAN-OORLOG. Herinnert ge u nog hoe lang het duurde, voordat de Bulgaren Adrianopel in hun bezit hadden? Weken, ja maanden gingen er mee heen. De geheele wereld was ver vuld met bewondering voor de taaie vol harding, waarmede Sjukri Pasja de sterke vesting verdedigde, voor welker muren menige Bulgaar en Serviër het leven heeft gelaten. Toch ten slotte is Adrianopel gevallen, en de tyding van haar val werd door heel de wereld met de grootste belangstelling vernomen. Zonder dat Adria nopel in de handen der Bulgaren was, kon er, dat besefte ieder, van vrede sluiten geen sprake wezen, want op Adrianopel had Bulgarije zjjn zinnen gezet. En thans is ditzelfde Adrianopel wederom in de handen der Turken! Ieder, die eenigermate op de hoogte is van den toe stand, begrijpt, van hoe groote beteekenis dit feit voor den Turk is. Adrianopel heroverd het is om duizelig te worden. De moed herleeft, nieuwe veerkracht vaart in het volk, de toekomst wordt op eenmaal weêr helder. Als d i t moge (ijk was, wat is dan nog onbereikbaar Zoo moedgevend als Adrianopel’s val voor Turkije is, zoo ontmoedigend moet hy voor Bulgarye zjjn. Want waarljjk, dit is een bittere druppel uit den lijdensbeker en wellicht nog niet eens de laatste! Staan niet de Serviërs, de Grieken en de Roemenen als voor de poorten van Sofia? Is niet de hoofdstad des lands als in de macht der vjjanden De Roemenen kunnen haar, zoodra de Bulgaarsche regeering zich bij de vredesonderhandelingen onhandelbaar mocht gaan toonen, nemen en daardoor die regeering dwingen toe te stemmen in hetgeen van haar verlangd wordt. Aan alle zijden is Bulgarije dus vernederd, en aan alle kanten wordt het nog belaagd. Ongelukkiger toestand is moeilijk denkbaar. Het wekt danook volstrekt geenverwondering, dat het eertijds zoo trotsene en eigenzinnige Bulgarije steeds dieper het hoofd buigt en wordt als leem in de hand eens pottenbakkers. Het heeft reeds een vertegenwoordiger naar Nisj gezonden waar, gelyk wjj in een vorig overzicht mededeelden, de gevolmach tigden van Servië en Griekenland en wellicht ook die van Roemenië bjjeen zullen komen om den toestand te bespreken en zoo mogeljjk tot overeenstemming te geraken. De confe rentie is reeds begonnen, doch van resul taten is tot heden niet gebleken. Het doel sehjint te zjjn een wapenstilstand te sluiten en daarna in Roemenië over de vredesvoor waarden te onderhandelen. De voorwaarden zullen wel niet maisch zjjn. Vooral Griekenland, bezield als het is met een onverzoenljjken baat tegen den wreeden Bulgaar, schijnt er op uit om een heel stuk van Macedonië in te palmen en Bulgarjje zoo weinig mogeljjk van het op Turkjje veroverde gebied te laten behouden. Dit streven draagt een gevaar voor de toe komst in zich. Bulgarjje toch zal zeker niet nalaten om, wanneer het weer op krachten gekomen is, wraak te nemen; en zeker zal het te meer hiertoe worden aangezet, wanneer het zich thans nog al de vruchten van zjjn overwinningen op de Turken, als b.v. Adrianopol en bijna geheel Macedonië, ontnomen ziet. Door te veel van hun over winningen te profiteeren, zouden Servië en Griekenland dus ongetwijfeld een derden oorlog voorbereiden. Het is te hopen, dat men by de onderhandelingen over den vrede voor dit gevaar een open oog heeft; ver wacht wordt dat de Koning van Roemenië in deze de goede richting zal weten aan te geven. En voor deze verwachting bestaat wel eenige grond. Men herinnert zich hoe Roemenië, toen zjjn leger de Bulgaarsche grens overtrok, beweerde alleen het gebied benoorden de lyn Toertoekai-Baltsjik voor zich te eischen. Inflien zjjn leger méér bezette, geschiedde dit om Roemenië invloed op den geheelen gang van zaken te ver zekeren, niet om dit meerdere gebied te veroveren en te behouden. Aanvankelijk geloofde niemand dat Roemenië dit meende, doch naar 't schijnt is dit toch wel het geval geweest. De Roemeensche regeering heeft althans het aanbod van Bulgarije tot definitieven afstand van het bedoelde gebied aangenomen en daarmede feiteljjk afstand gedaan van alle verdere eischen in zake uitbreiding van zjjn grondgebied. De Turksche regeering is minder gema tigd. Blykbaar acht zij het niet eens meer noodig om langer haar bedoelingen te ver heimelijken; ze heeft althans in een uit voerig communiqué aan de mogendheden laten weten dat zij denkt Adrianopel en tevens het grootste deel van Thraciö te heroveren en te behouden. Dat dit in strijd is met het Londensche v redesverdrag wat bekommert de Porte zich daar om? Hebben de Bulga ren zich aan dat verdrag gehouden vraagt zy. Bovendien geeft zy, om de zaak goed te praten, aan de bepaling van het Londen sche verdrag, die de grens regelt, een eigen aardige uitlegging, een uitlegging van speci- nek-Turksehe vinding, mag men wel zeggen. De grenslijn loopt ja van Enos naar Midia, maar niet regelrecht zoo leggen de Turken uit doch met een groote bocht! En wat binnen die bocht ligt komt Turkije toe! Ongetwijfeld een heel aardige uitlegging. Maar eene waarmede de mogendheden ver moedelyk wel niet accoord zullen gaan, en Servië en Griekenland evenmin. Hoe zij dit den Turken aan het verstand zullen brengen Bjj Koninklijk besluit van 17 Juli is, ingevolge de Weduwenwet voor de ambtenaren 1890 en de wet van 2 Juli 1898 staatsblad no. 167) aan H. C. Kars, wed. K. Magielse, hoofd eener openbare school, een pensioen verleend van.f 383. Het Stbl. no. 353 bevat een Koninklijk besluit van den 23sten November 1912, waarbjj wordt bepaald, dat ter gele genheid van het eeuwfeest van Nederlands herstelde onafhankelijkheid van Rjjkswege jubileumpostzegels worden uitgegeven. De jubiieurazegels dragen de beeltenissen van de Koningin en van de Koningen der Nederlanden, dan wel een aan de herdenking van het eeuwfeest gewyd decoratief ontwerp. Zjj zjjn, zoolang de voorraad strekt, nevens de gewone postzegels, verkrijgbaar in de waarden van 2*/s, 3. 5, 10, 121/s, 20, 25, 50 cent en van 1, 21/a, en 10 guide,p. Op de jubileumpostzegels zjjn dezelfde bepalingen van toepassing welke gelden voor de gewone postzegels. - De openingsplechtigheid van Vredespaleis te 's-Gravenhage, 28 ”istus in de groote rechtzaal van het eis, zal worden bjjgewoond door H. M. Koningin, den Prins en de Koningin- terwjjl o.a. 140 rechters in hof van arbitrage en leden hun c’ Ook de aan’ Avei lag gehouden eieren- roerd 2343 kippen- en pry's der eerste liep der laatste was f 4,85, ietigd; dat echter voldingend blijkt, laad geheel is ingelicht geweest ei kennis van zaken den onderwijl r' willen benoemen; dat onder deze heden het wettelijk gebrek der voor< geen gevolgen heeft gehad en dat da overeenkomstig de steeds gevolgdt vernietiging niet in alle gevallen, er een wettelyke fout is, behoort te ge schieden, vernietiging niet noodzakelyk schijnt te zyn. BIcNkciiHgraaf, 24 Juli. De 9-jarige A. E. alhier had het ongeluk van een ladder te vallen en daarby een arm te breken. ’Jaarsveld, 25 Juli. De rivier in de nabijheid dezer gemeente schijnt in den laatsten tijd een bijzondere aantrekkings kracht uit te oefenen op amateur-visschers. Byna dagelijks ziet men ze verschijnen, de liefhebbers van de hengelsport. Gezel schappen van 3 a 4 personen z|jn niet zeld zaam, maar ook bet dubbele van genoemde getallen komt wel voor. Enkele gezelschappen logeeren zelfs hier, teneinde ’s morgens maar vroeg by de hand te kunnen zyn. Vooral uit Botterdam en uit Utrecht komen ze aangezet, met keurige hengels, prima visch- tuigen, vischnetten, vischmanden, kleine stoeltjes en groote koffers, deze laatste gevuld met een en ander tot versterking van den inwendigen mensch. Den geheelen dag wordt yverie gevischt; elke minuut wordi b'enut. En £hht resultaat? Niet altijd gaat voor nieuWgierigen de vischmand open, maar doorgaans zyn de heeren tevreden. Men fluistert wel, dal deze en gene er geen bezwaar in ziet, even bij een beroepsvisscher aan te kloppen, om een al te groote gaping in mand of zak aan te vullen, maar wie zegt nu dat dit waar is? In ieder geval, met een flink zootje komt men thuis en by niet te veel nauwgezetheid is aan de eer van den visscher voldaan. Krimpen a/d Lek, 24 Juli. De koopman H. Zondervan kwam met wagen en paard van Krimpen a/d IJssel naar deze gemeente rijden. Onderweg schrikte het jonge dier, met het gevolg, dat het met den wagen in de sloot terecht kwam. De veterman sprong nog intyds van den wagen: de materieele schade is groot. Hel paard werd ernstig gekwelst. ’Meerkerk, 24 Juli. Het aardappel- gewas, dat kort geleden nog zoo prachtig stond en zooveel beloofde, als ingeenjaren bet geval was, is aangetast door de zoo gevreesde ziekte. Een aantal knollen zyn reeds bedorven. Ook de boonen,afkeerig van zooveel regen, lyden, en zetten weinig bloesem. De hoogste kaasprjjzen bedroegen in deze week f 30,— voor lichtere soort; f31,50 voor middelmatig zware en f 34,voor zware soort; alles per 100 halve K.G. Do handel bleef matig. ’’Nieuwpoort, 24 Juli, 't Was een eigenaardige optocht, welke Maandagavond door onze gemeente trok. Voorop twee vreemdelingen, daarachter zes jongelui, een roeiboot dragend, vervolgens een kruiwagen met bagage en ten slotte een honderdtal nieuwsgierigen. Waar deze stoet vandaan kwam? By onderzoek bleek ons het volgende: Twee jongelui uil Amsterdam hadden plannen gemaakt om ’n stuk van hun vacan- tie in een roeiboot door te brengen, ’n Flinke boot werd beladen met verschillende voor werpen, waaronder kussens, dekens en 'n flinke tent. Een schip zonder hond is geen schip, dachten de jongelui, en zoo redden zy op ’t laatste oogenblik een aardig schippertje uit ’t honden-asyl te Amsterdam van een wissen dood, en namen „Keesje” als gast mede. De tocht ging via Nieuwersluis Utrecht—Meerkerk—GoHnchem, en vervol gens dwars door de Alblasserwaurd via Goudriaan naar hier. En omdat nu de bin nenwateren slechts door smalle sluizen met de rivier de Lek in verbinding staan, waren zij genoodzaakt aan den Nieuwpoortscben weg hun vaartuig uit de Vliet te doen lichten en naar de Lek te dragen, waartoe zich verschillende jongelui tegen een klinkende belooning aanstonds bereid verklaarden, ter wijl natuurljjk een groot aantal nieuwsgie rigen zich bij den tocht aansloten. In de Lek werd de boot weqr te water gelaten en zetten de jongelui koers naar Schoonhoven, waar zij den avond en den nacht in hotel „Belvedère” doorbrach- ten, om vandaar-den volgenden dag den tocht via Gouda naar Amsterdam voort te zetten. Toen Dinsdag de bouwman van W. met een voer hooi huiswaarts keerde, sloeg, waar schijnlijk door een knik in den weg, het voer achterover, met het noodlottig gevolg dat zijn 13-jarig zoontje, dat achter op den wagen was gezeten, er onder raakte. Ge lukkig zagen anderen bet ongeluk gebeuren en snelden onmiddellyk ter hulp toe, om met vereende krachten het hooi ten spoe digste weg te ruimen; dit gelukte, en spoe dig werd de jongen, die niet meer kon roepen en op wiens gezicht zich reeds een donkere kleur afteekende, gelukkig onge deerd onder het hooi uitgehaald. Ingevolge het bepaalde bij de Invalidi teitswet (art. 369 der wet) kunnen mannen en vrouwen, die 70 jaar of ouder zyn en in de termen vallen, van 9 December a.s. i in het bezit komen van een rente van f per week, welke ten postkantore kan wor den afgehaald. Voor deze gemeente heeft de heer H. Kley- heeg, ambtenaar ter secretarie alhier, zich bereid verklaard om de ouden van dagen behulpzaam te zyn bij het invullén der aanvragen ter verkrijging van deze rente. Na de groote plannen tot oprichting van een Centrale Waterleiding in de Alblas- serwaard, (welke plannen thans vrnwel als afgedaan kunnen worden beschouwd), na de aanbieding van de Naaml. Venn. „Alblasser- darasche Waterleiding” te Alblasserdam, om onze gemeente aan deze waterleiding te doen aansluiten (welke onderhandelingen nog niet zyn geëindigd), hebben Burgemees ter en Wethouders dezer gemeente thans weer een uitnoodiging ontvangen van het Gemeentebestuur van Nieuw-Lekkerland, waarbij deze, in verband met de in hun college besproken wenschelykheid om te komen tot exploitatie van een waterleiding met andere gemeenten, en naar aanleiding van een in den Raad dier gemeente ge stelde vraag, verzoeken te willen mede- deelen, of zulks ook in deze gemeente weer klank vindt. Burg, en Weth. onzer gemeente, die in. een gemeenschappelijke exploitatie, zooals hier bedoeld, geen heil zien, hebben op het ontvangen schrijven bericht, dat zy niet ge negen zyn aan een zoodanige exploitatie hunne medewerking te verleenen. ’Stolwijk, 24 Juli. Volgens de goed gekeurde gemeenterekening over 1912 hebben de ontvangsten bedragen f 22763,95’/», de uitgaven f 21142,631/9; zij sluit alzoo met een batig saldo van f 1621,32. Als een nieuw bewjjs, dat tegenwoordig ook in deze gemeente voor het vee hooge prjjzen betaald worden, kan zeker wel het volgende dienen: De veehandelaar A. den Braven heeft deze week van den landbouwer C. Verdoold Mz. een driejarigen stier gekocht voor f 435. De heer K. Marck, ambtenaar ter secre tarie en gemeente-ontvanger alhier, heeft zich bereid verklaard'tot het invullen der modellen, benoodigd voor hen, die 70 jaar en ouder zijn om, ingevolge art. 369 der Invaliditeitswet, op het einde des jaars in het bezit te komen der wekelyksche rente van f 2. Streefkerk, 25 Juli. De veehandelaar G. C. van hier heeft bij de politie te Rot terdam aangifte gedaan, dat hij daar stede is opgelicht voor een bedrag van f ”VIiBt, 24 Juli. J.l. Vrijdagmiddag schoot, bij ’t handen wasschep, het byna vierjarig dochtertje van den veehouder J. B. alhier voorover te water. Op het hulpgeroep van een ouder zusje kwam de visscher A. R. aansnellen, die, het gevaar ziende, waarin bet kind verkeerde, direct te water sprong en het genoegen smaakte de drenkelinge spoedig uit haar benarde positie te verlossen en aan de verheugde moeder ongedeerd terug te kunnen geven. Zondagmiddag was vrouw V. alhier met haar kinderen in den tuin dan ’t bessen plukken en eten. Allen hadden groote'pret. Opeens evenwel geraakte het omstreeks tweejarig dochtertje voorover in de vaart. Moeder, hoewel hevig verschrikt, schoot terstond toe en smaakte het genoegen haar lieveling spoedig weder aan haar borst te mogen drukken. De lust tot meer bessen eten was evenwel verdwenen. ’Zevenhuizen, 24 Juli. Nog zyn de volgende verlofgangers voor herhalings oefeningen opgeroepen: C. van Elswyk, A. Bik en J. C. Paul, allen van de lichting 1908, 15e reg. inf., van 5—30 Aug;, te Gouda; C. H. Vat, lichting 1907,15e reg. inf. te Gouda; C. A. Vis, lichting 1907, 4e reg. inf., van 5—30 Aug. te Leiden; K. van der Torren, lichting 1907, 15e reg. inf., van 5—30 Aug. te Gouda; G. J. Bargwerff, lichting 1907, 3e reg. inf., van 5—30 Aug. te Bergen op Zoom; L. P. Krijgsman, lichting 1908, 4e com pagnie hospitaalsoldaten te Leiden, van 5—30 Aug. By de j.l. Maandag gehouden paarden- monstering werden 12 paarden aangeboden. Twee paarden van de heeren G. Braat H. van der Pol zyn tegen flinke pryz verkocht aan de heeren Herz en V Wieringen. Op de Woensdn veiling waren aangeve 98 eendeneieren. De van f 4,85 tot f 5, die alles per 100 stuks. In de Woensdag 1.1. gehouden ver gadering van den raad dezer gemeente waren alle leden tegenwoordig. De voorzitter deelde mede, dat by de kasopname van den gemeenteontvanger gebleken was, dat er in kas was f 1073. De heer P. van den Broek had een ver zoek ingezonden om tot bouwkundig op zichter der gemeente benoemd te worden. Dit schryven werd wegens vormgebrek ter zyde gelegd. De gemeenterekeninj gerlijk armbestuur missie uit de ledei bevonden. De geloofsbrieven van de heeren A. van Rys en A. Krygsman werden door drie leden onderzocht en in orde bevonden, waarna tot toelating der herkozen leden werd besloten. Daarna werd overgegaan tot benoeming van een onderwyzeres aan school no. 1. Op de voordracht stonden de dames: A. B. Borrie te Gouda, D. de Jong Lekkerkerk, E. M. Munts te Delft en van Bachum de Boer te Bodegraven. 1 noemd werd mej. A. B. Borrie. De gemeentegeneesheer had een adres ingezonden om het salaris te ontvang dat anders uitbetaald zou zyn aan de 1 loskundige tydens de vacature, daar d verloskundige diensten in dien tyd door hei zyn waargenomen. De raad besloot dit adres in de volgende vergadering te behandelen. By de rondvraag ontspon zich een leven dige discussie over den slechten toestand van het water in de Boschgracht. De duiker, die de Boschgracht ten Noorden verbindt met het Kanaal, is verstopt, waar door er in 't geheel geen stroom in de gracht is. De voorzitter deelde mede, dat hij er reeds meermalen met den dykgraaf over ge sproken heeft en dien op den onhoudbaren toestand heeft gewezen. m op dat a jrgdt mknaald was ;reis ;n in

Schoonhovensche Courant | 1913 | | pagina 1