BS hoven, hoven N°. 8468. Zaterdag 2 Augustus. recht, 68. Nieuws- eu Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. kbank, ERS! C, f 0,55. e vanger. PHI88EN. GEEB. iter Paulo. f&: - BUITENLAND. BINNENLAND. WOmfflSM COURANT «Hint, ean. tevnrgoedli.it ire lagere l. >ij de alle: r/h L. Pot; ven ord” i de het van aank’ niet loot te re< snel van van Het a ontvi alhier is examen 11000 gram I. AKKER, ;en- 'lek lammer 381. wage an der onder aannam lum, eVia WOUDEN, l; iwezigi svuld i nmlif »r A. tiier, uit >Jeel aan -ootvizier •deu heb- alsof de Iweg ma- vocaat in zyn van end, iet gefor- i volgens WIJK; CHOUTEN; PAGT; 2NIS; T; srklaring n, dat de oop niet tb dat de vend ge- ig, waarop rorden ge- j van giste- - aangeboden, i in uitgaven Izoo sluitende f 973,691/2. Uitgavi VAM S. W. N. VAN NOOTEN n Schoomhovkm. Intercoms!- Telefoon-nr. 10. >s was t volgei szien. Ie Donde >uden t mte Het beh dagen is rentie te wapenrK,“' sloten, is dus Ovi den t 3 f t de lankelyk- feesten uit ‘rokken en Woensdag tëSTEB; ID; LES1 sten en de IY Flikjes: tgheid, .ping. en absoluut doos 0,fl5. it 29, Firma De president van het R.-l „St. Cecilia” alhier f in de R.-K. Kerk al P. de Jong Jzn., uil de ge meent «bestuur van bericht ingekomen van Ge inzake tooi in f 500,— )Ól/a pCt. Influenza, it- of Long- Abdjjsiroop 0UWER; ENNEP; K. STOLK; de het Gemeente- Eilbier bestaande odendiensten en Linsehoten voor het $Giessendam*Neder hard inx veld, 29 Juli. Zondag j.l. werden diakenen der Herv. Gemeente andermaal verblyd door een extra-gift groot f 10. Oudewater, 30 Juli. Tot predikant bij de Gereformeerde Kerk alhier is beroepen Ds. W. F. A. Winckel, te Sloterdjjk bij Amsterdam. Reeuw||k, 31 Juli. Zondagmiddag werd voor het eerst het nieuwe orgel, geplaatst in de parochiekerk „St. Petrus en Paulus” alhier, in gebruik genomen. Voor het Lof had de liturgische inzege- verricht werd door den Hakkeling, pastoor der len eieren waren aangevoerd 2200 kippen- en ideneieren. De pryzen der eerste van f 4,85—f 4,90, de pry's der was f 4,85, alles per 100 stuks. ie», Wagen- laarde ons: hevig was n. Ik was sden. Dan rst hijgde, an wendde, eweg ging de Abdy- ezen.” ten: „Tot dat mijne aard, doch Diddel aan id geneest de S. D. A. P. in deze afdeeling opgericht 'en. De vereeniging JdeeliDg Capefie— ryding ruiscbten in steeds stygend accoord de forsche orgel- i van het praeludium langs de ge- der kerk, waarna onder orgelbe- door de aanwezigen het lied van lart uit „Cantemus” werd aange- Vervolgens werd het programma heer Henri Hermans, organist der mkerk te Maastricht, afgewerkt, liederen, gezamenlijk ge- ’„JF de heeren J. Verburgh en S. in vennootschap gedreven onder de Meubelfabriek „Volharding”. Duur: 30 jaar. Kapitaal: f 50.000 in aan- i van f 250, waarvan 50 aandeelen lotscbap wordt bestuurd recteuren, onder toezicht commissarissen. Tot benoemd de heeren van de Alg. Onderl. Gouda en G. W. gebracht. Deskundigen waren vol lof over een en ander. Door de aanschaffing van dit schoone orgel, waartoe de giften der parochianen, ter gelegenheid van ’t 25-jarig priesterschap van onzen pastoor, voor een groot gedeelte hebben gediend, is onze kerk een sieraad ryker geworden, zoodat ze wat orgelspel betreft op één lyn komt te staan met kerken uit groote steden. Het orgel werd vervaardigd door de in den lande alom bekende firma L. IJpma k Co. te Alkmaar, firmant T. Jos. H. Vermeulen. Voor accurate afwerking van de orgelkast, vervaardiger de heer J. Hakkeling te Noor den, volgens ontwerp van den WelEd. Heer /-.--Stnits, architect te Amsterdam, nweten we hier een woord van lof aan toevoegen. (N. Z.-H.) K. Zangkoor heeft tot tweede-organist ilhier benoemd den beer j afdeeling Middelburg. RECHTSZAKEN. De Arrondissements-Recbt- bank te Rotterdam heeft j.l. Dinsdag o.a. veroordeeld M. IJ. IJ., 34 jaar, lorrensorteerder te Schoonhoven, wegens vernieling, tot 14 dagen gevangenisstraf. W. W., 18 jaar, schipper te Krimpen a/d IJssel, wegens wederspannigheid en mis handeling van een ambtenaar, tot f20 boete subs. 20 dagen hechtenis. De Rechtbank te Anialfjdam heeft den 22-jarigen hulpbesteller der jjfostê- ryen, die op 9 Juni j.l. oproepingskaarten voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten, welke hy aan kiezers in de Bellamy- en aangrenzende straten te Amsterdam had moeten bezorgen, in de Kostverloren Vaart had geworpen, krachtens art. 373 Strafrecht veroordeeld tot één maand gevangenisstraf. Het O. M. had zes weken geëischt, onder aftrek van de voorloopige hechtenis. Overalcht. DE BALKAN-OORLOG. langrijkste bericht van de laatste ongetwijfeld, dat de vredesconfe- Boekarest in beginsel tot een istilstand van vijf dagen heeft be- De eerste stap op den goeden weg i gezet. verigens is er weinig verandering in toestand gekomen. De Bulgaren hebben Semetli een zware nederlaag tegen de ?ieken geleden, en daarna nog een neder laag by Dnoemaja, welke stad thans in handen der Grieken is. De slag by Semetli is buitengewoon bloedig geweest; de Grieken verloren er meer dao 3000 man aan dooden en gewonden. De Bulgaren trekken nu nog verder terug. ■Do houding van Turkye wordt steeds tartenden In een uitvoerige nota heeft de Porte, eindelijk kleur bekennende, aan mogendheden medegedeeld dat zij I traktaat van den voorloopigen vrede 1 Londen als niet meer bestaande beschouwt en als grens vordert de Maritsa van de monding tot Adrianopel, die stad aan Turkye blijvende, en dan een ongeveer rechte lyn tot Midia aan de Zwarte Zee, met dien verstande, dat ook Kirkkilisse daarbinnen zal vallen. Verder zou hel westelijk deel van Tbracië een zelfstandige provincie worden onder suzereiniteit van den Sultan. De Porte geeft den mogend heden verder nog den goeden raad deze regeling als een voldongen feit te beschouwen en, om verder bloedvergieten te voorkomen, de Bulgaren te beduiden dat zy er zich eveneens by hebben neer te leggen. Deze nota houdt precies het omgekeerde in en kondigt precies het tegendec' van wat de mogendheden den grot dringend aangeraden en voorgehoud» ben. Het heeft er alzoo veel van, Pqrte aan de mogendheden gladt ling heeft. Intusscben zetten de mogendheden hun beraadslagingen, boe de Porte tot rede te brengen, voort. De Turksche pers betoogt dat zy bet nooit eens zullen worden over de middelen om de Turken uit Adrianopel te verdryven. Zou dit niet dicht by de waarheid zyn? burgemeester hem door de eere-voorzitter- STADSNIEUWS. Schoenhoven, 1 Aug. f Bij Koninklijk besluit van 28 Juli is, met ingang van 1 September 1913, benoemd tot directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Lisse B. H. C. Schftuikes, thans in gelijke betrekking te Schoonhoven. Ongetwijfeld zal dit bericht hier met leed wezen worden vernomen. De heer Scbftuikes toch heeft zich gedurende zyn verbluf alhier doen kennen als een hoogst welwillend ambtenaar, die teh allen tyde de belangen van het publiek aan die van den dienst wist te verbinden, en door zyn initiatief tal van verbeteringen heeft weten te bewer ken, zoowel in het postverkeer als in het telegraaf- en telefoonwezen te dezer stede. Onze beste wenschen vergezellen den ge- acbten en bekwamen directeur naar zyn nieuwe standplaats. f Van welingelichte zyde deelt men ons mede, dat de opening van den spoorweg Gouda—Schoonhoven, ondanks de plaats hebbende verzakkingen, op welke trouwens was gerekend, toch in den loop van het volgend jaar kan worden tege moet gezien. fln de Donderdagmiddag te 2 uur gehouden vergadering van den raad dezer gemeente was afwezig de heer M. E. Schenk. Ingekomen was o.a. van den heer en me vrouw Sytzema het bericht, dat zy de be noeming tot regent en regentes van het Gereformeerde Weeshuis aannemen. Eenige ingekomen adressen van personen, menende langs den Groenen Singel, verzoe- kende^Wg^nning om opnieuw gebruik te mogen maken van liingeigmtd over de Singelsloot, werden aangehouden. Een ingekomen adres van bet Remon- strantsch Kerkbestuur, om een overvloei- inriebting op de rioleering te mogen maken, werd gesteld in banden van Burg, en Weths. ter fine van advies. Ingetrokken werd het raadsbesluit van 7 Maart 1913 inzake de instelling van een verordening regelende het grondbedrijf in de gemeente Schoonhoven, en aangenomen een nieuwe daarvoor in de plaats tredende verordening, waarin de administratie van het grondbedryf *8 vereenvoudigd. Op verzoek van Gedeputeerde Staten werd in de verordening op de bebouwing van gronden, voorkomende in het uitbreidings plan dezer gemeente, opgenomen het advies van de Gezondheidscommissie in deze. De commissie bleek geen bezwaren te hebben tegen de verordening*. Besloten werd het plein nabij het Station het Stationsplein te noemen, de straat loopende van den Korten Opweg naar het Station de Stationsstraat, de straat van de Albrecht Beylinggracht naar den Spoorweg de Albrecht Beylingstraat, de straat van den Groenen Singel naar de Albrecht Beylingstraat en loopende langs den spoorweg de Spoorstraat, het pad loopende langs de tuinen achter de Albrecht Beylinggracht het Albrecht Beyling- p a den den Singel loopende van het per ceel van den heer Jonkers Both tot den Kerkweg den Spoorsinge 1. Een voorste), om de Uitd ragenfat raat te herdoopen in Goudscbe straat, vond niet voldoende instemming. Tot lid der Commissie van! Toezicht op het Middelbaar Onderwys werd herbenoemd de heer Dr. A. F. P. van Son. De raad machtigde Burg, en Weths. om de cementlaag van den voorgevel van het Stadhuis geheel te doen verwijderen, dit in verband met het herstellen van dit monument in zyn oorspronkel ijken toestand. Op een adres van K. Renes e. a., allen bewoners van huizen aan den Groenen Singel, verzoekende de recognitie voor het gebruik maken van gemeentegrond ten behoeve Van bruggen over de Singelsloot, geluk die in de vorige zitting is vastgesteld, tot op de helft te verminderen of in overeenstemming te brengen met het voorstel-Van Sonsbeek, in die zitting gedaan, werd op advies van Burg, en Weths. afwyzend beschikt. Nadat de geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden, de heeren H. A. Schreuder, A. v. d. Heuvel, J. W. J. Moes en W. F. Itjeshorst, waren onderzocht en in orde bevonden, werd tot toelating dezer heeren als leden van den raad besloten. In besloten zitting stelde de raad het suppletoir kohier van den hoofdelyken omslag, dienst 1913, vast tot een bedrag van f 619,94. Voor bijzonderheden verwyzen wii naar het uitvoerige raadsverslag in volgende nos. f De lotelingendezer gemeente van de lichting 1913 A. P. Rietveld (lotingsno. 16), J. Andree (no. 18), J. W. Patijn (no. 19) en T. Huisman (no. 20), die bestemd waren ter inljiving bij het 4e regiment infanterie te Gouda, zyn by beschikking van het De partement van Oorlog d.d. 25 Juni j.l. be stemd ter inlyving bij het 15e regiment infanterie te Delft. f De commandant in het 19e Landweerdistrict heeft aan de Landweer- plichtigen dezer gemeente K. Aleman, G. van der Ree, W. Straver, J. Manifarges en J. H. Olden boom eea bewjj» van ontslag uit den dienst bij de Landweer uitgereikt, wegens dienstbeëinaiging. By de Dinsdag gehouden her- stemming voor een lid van de Tweede Kamer voor het district Amsterdam II zyn uitgebraebt 2747 geldige stemmen. Het aantal kiezers is 5041. Op den heer A. H. Gerhard (s.d.a.p.) werden uitgebracht 1675 en op den heer J. R. Snoeck Henkemans (c.-h.) 1072 stemmen, zoodat de heer Gerhard gekozen is. (By de stemming op 22 Juli waren uit gebracht 3332 geldige stemmen, waarvan op de heeren Gerhard 1532, Dr. H. Gorter (s.d.p.) 48, P. Otto (u.-l.) 829 en Snoeck Henkemans 923.) Bjj de herstemming in het district Amsterdam VI zyn uitgebraebt 3791 geldige stemmen. Het aantal kiezers is 6048. Op den heer B. Nierstrasz (v.-l.) werden uitgebracht 2274 en op Mr. H. Verkouteren (c.-h.) 1517 stemmen, zoodat gekozen is de heer Nierstrasz. Mr. T. M. C. Asser Dinsdag middag is, zooals wij reeds meldden, te ’s-Gravenhage overleden de Minister van Staat Mr. T. M. C. Asser, lid van den Raad van State. Ons land vei grootele juristen op internationaal toch dan eens als ook dan als geleerde, hee.. den naam van Nederland, door Hugo de C1, het buitenland opnieuw in De rechtswetenschap is hei levende kracht geweest en de rest van zyn arbeid hebben hem een r schaft, die ook buiten onze landpali maal is erkend. Mr. T. M. C. Asser behoorde tot het bekende geslacht, dat reeds meer dan een eeuw bekende juristen heeft opgeleverd. Hn werd den 28en April 1838 te Amsterdam geboren en ving na zyn promotie zyn loop baan als advocaat in de hoofdstad aan, waar by in 1862 nauwelijks 24 jaar oud reeds tot het ambt van boogleeraar aan het Athenaeum werd geroepen. In zyn inaugu- reele rede behandelde hy een lievelings onderwerp: „Het Handelsrecht en het Han delsbedrijf.” Prof. Asser bleef echter tevens adve- de handel kon zich daarby steeds L belangstelling verheugen, en de rij wetenschappelijke geschriften werd geopend, waardoor hy als jurist en geleerde opgang heeft gemaakt. Ook de internationale wetenschap heeft spoedig van Mr. Asser’s werkkracht en kennis ervaren. Zoo met de oprichting van de „Revue de droit international et de Legislation comparée,” welke later weer de stichting van het „Institut de droit international” ten gevolge heeft gehad. De eerste juristen uil alle landen hebben bet instituut voorgezeten, dat grooleii invloed heeft gehad op de be- langrykeontwikkeling van het volkerenrecht, en die taak is ook menigmaal aan Mr. Asser toegevallen. Zyn arbeid in de Vredesconferentie en verschillende andere internationale confe renties ligt bet meest in bet geheugen. Voor den reusachtigen arbeid, in zoo menige richting daarby verricht, zyn hem in het buitenland de meest eervolle onder scheidingen, waaronder verschillende eere- doctoraten en eens ook de Nobelprys,verleend. Ook in ons land is hem in ruime mate de eer geschonken, waarop deze beteekenisvolle pionnier aanspraak heeft kunnen maken. De „Staatscourant” (no. 175) bevat de statuten van de Naamlooze Ven nootschap Meubelfabriek „Volharding”, te Waddinxveen. Doel: de exploitatie van een meubelfabriek met den daaraan ver wanten handel en wat verder in den uit- gebreidsten zin tot het meubelmakersbedryf kan geacht worden te behooren, een en ander ter voortzetting van de zaken, tot KERKNIEUWS. Het classicaal bestuur van Dordrecht der Ned. Herv. Kerk heeft het voorstel van de kerkeraden van Gorinchem en Arkel, om de kerkeiyke en burgerlijke grenzen der gemeente Gorinchem en Arkel te doen samenvallen, goedgekeurd. Het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te Rotterdam heeft ter voorziening in de vacature-Ds. F. J. P. Moquette het volgende drietal geformeerd: Ds. P. van Toorn, te Leerbroek; Ds. L. van Mastrigt, te BarneveldDs. S. van Dorp, te Bodegraven. Van de 1600 predikanten der Ned. Herv. Kerk zijn er 479, d.i. 30 pCt., geheelonthouder. Men schrijft aan „de Rotter- dammer": Ds. W. L. Milo, die het beroep naar de Gereformeerde Kerk te Kollum, nam Zondag afscheid van zyn gemeente te Vianen, daarbij sprekende naar aanleiding van Haba- kuk 3 vs. 2 (midden). Na de prediking had den de gebruikelijke toespraken plaats. Een hartelyk woord van waardeering en dank werd namens den kerkeraad gesproken door ouderling Fortgens. Namens de classis sprak Ds. W. H. Bouwman, van Schoonrewoerd, terwijl mede Ds. J. J. Steinhart, van Lex- mond, met een broeder-ouderling namens de naburige Kerk aanwezig was. eers. u»<. roebiekerk n gebruik n het Lof L_ ning plaats, welke Zeereerw. heer A. parochie. Terstond na de wi hooger klanken welven geleiding het H. Hi heven, door den i O. L. Vrouweke.L afgewisseld door zongen door de geloovigen. Men weet niet, wat in het nieuwe in strument meer te bewonderen valt: de zoet streelende harptoon of 't schoon klin kend bazuingeschal, door den toonkunste naar aan het nieuwe orgel ontlokt om deze te doen wegvloeiei) in het ruim des tempels. Vaak meent men niet den organist, maar den violist te hooren, zoo juist is het ge luid van viool en de schoone viola di Gamba, afgewisseld door de dreunende bassen. De aanwezigen (het kerkgebouw was geheel gevuld met geloovigen, waaronder vele uit omliggende gemeenten) waren onder den indruk, zoowel door het kunstige ■pel tla door de heerlijke tonen teweeg- Hierna werden 9 nieuwe leden geïnstalleerd, waarna de uitloting plaats had van 10 vaandel-aandeelen en wel de nummers 105, 38, 37, 145, 56, 130, 131, 122, 124 en 67. De gelden van deze aandeelen moeten zyn afgehaald by den heer Vernooy vóór 1 Januari e.k.; na dien tyd komen de niet- afgehaalde aandeelen ten bate van het vaandel. De voorzitter deelde mede, dat de Bond in den optocht zal mederyden met een wagen, voorstellende de veaheerlyking van den arbeid. ReeuwMk. 81 Juli. Maandag maakte de familie Vonk uit Gouda een rytoertje om alhier aan de Reeuwfikscbe brug den speeltuin van den heer L. T. van Leeuwen te bezoeken. Ze waren doorgereden tot den oud-Reeuwykschen tol om daar terug te keeren. By het keeren liep de wagen vast en sloeg dientengevolge om. Eer a” inzittenden, een jonge dame, kwam het rüluig terecht en bezeerde zich ernstig aan haar arm, welke gekneusd bleek te zyn. De overigen kwamen met den schrik vry. Het paard bekwam door den val eenige ontvellingen, lerwyl bet rytuig nogal eenige materieele schade opliep. *Zevenhuizen, 30 Juli. De Feestcom missie voor de Onafhankelykheidsfeesten heeft in het eere-comité benoemd de heeren Jhr. Sandberg, W. J. Reynders, Dr. H. J. de Witt, P. Elshout en Ds. J. W. Pieper. Heden zou de dienstbode van N. M. aan den Groenenweg een emmer kokend water aan de vrouw geven, die aan het kaasmaken was. Zy struikelde over een knieboom der koeien en kreeg het kokende water over een arm, een been en gedeeltelyk over haar lichaam. De vrouw kreeg het water over de voeten. Beiden bekwamen hevige brandwonden. Op de Woensdag gehoudei veiling waren aangevoerd 2200 1 103 eendeneieren. De pryzen liepen van f 4,85—f laatste Gorinchem, 31 Juli. De gemeenteraad beeft zich met 9 tegen 4 stemmen uitgesproken tegen invoering van een progressieve inkomstenbelasting. Met algemeene stemmen werd besloten tot reorganisatie van de Burgeravondschool de 2-jarige cursus wordt een 3-jarige. De jaarwedde van den geneesheer by het burgerlek armbestuur, belast met de behan deling in het Ziekengastbuis van de huis zittende armen en van de aldaar verpleegd wordende armlastigen, werd bepaald op f900 met 4 driejaarlijksche verhoogingen van f50. Het harmoniegezelschap „De Bazuin” alhier heeft in den nationalen muziekwed- stryd, uitgeschreven door de vereeniging „Crescendo” te ’s-Gravenhage, in de afdeeling Uitmuntendheid Harmonie den tweeden prijs behaald. De eerste prys werd niet toe gekend. De gemeenteraad beeft benoemd tot tydelyk leeraar in de wiskunde en hel rechtlynig teekenen aan de H. B. S. en in 't lynteekenen, ook in verband met de ver schillende ambachten aan de Burgeravond school, den heer H. J. Mathlener Lo^ierus, werktuigkundig ingenieur te Rotterdam. Alblaaserdam, 31 Juli. De bazai-, gehouden ten bate van het suppletiefonds der bjjzondere school, heeft omstreeks f 680 opgebracht. Dit bedrag is dus ruim vol doende om bet tekort, ongeveer f 400, te dekken, Ammerstol, 30 Juli. Doordat de af- sluitboomen aan den overweg van de spoorlijn te Hemstoep aan den Lekdijk naby onze gemeente niet gesloten waren, heeft daar bijna een groot ongeluk plaats gehad. De landbouwer A. Stuurman en zyn arbeider, van hier, gingen Zaterdag met den hooiwagen uit om een voer hooi te halen; zij moesten daarvoor de spoorlyn Hemstoep passeeren. Den overweg open vindend, reed S. de spoorlijn op. De lyn, welke ongeveer 200 M. lang is had S. tot op de helft afgelegd, toen juist een zand- trein aankwam. S., die op den smallen weg niet kon terugkeeren of uitwyken, besloot te redden wat te redden viel door zoo snel mogelyk te rijden. Nauwelijks was S. van de spoorbaan af, of een trein kwam met volle vaart de Hemstoep op rijden; door de korte bocht van de spoorlyn, bet achteruitryden van den trein en het dicht begroeide terrein, had de machinist een ongeluk niet kunnen voorkomen. Vooraal bet kalf verdronken is zou het wenschel|k zyn, dat, evenals vroeger, aan beide einden van de Hemstoep een boom- wachter werd geplaatst» die niets anders heeft te verrichten dan het openen en sluiten der boomen. (R. N.) Bergambacht, 30 Juli. De afdeeling Bergambacht en Ammerstoi van de Zuid- Hollandscbe Veneeniging „Het Groene Kruis” zal dezen zomer weder 2 kinderen met een gezondheidskolonie uitzenden naar „Zonneheuvel” by Oudenbosch. Brandwijk,31 Juli. Dinsdagzyn officieel candidaat gesteld voor den gemeenteraad (vacature-N. Groen) de heeren L. Groen (lib.) en P. Verhoef (antirev.). ('apelle a/d IJssel, 30 Juli. Van de scheepsbouwwerf No. 2 der firma A. Vuyk Zonen alhier is Dinsdag met goed gevolg te water gelaten het stalen schroefstoomschip Medea”, gebouwd voor rekening van de Koninklyke Nederlandsche Stoomboot-Maat- schappij te Amsterdam. Dit stoomschip is van het shellerdek-type en voorzien van twee stalen dekken. Het heeft een draag vermogen van ruim 2000 ton by een lengte van 250 voet, een breedte van 36.5 voet en is hol tot aan het bovendek 26 voet. Het werd gebouwd voor de algemeene vrachtvaart, volgens voorschriften van Bu reau Veritas”, naar de hoogste klasse, en verder ingericht naar de voorschriften door de Schepenwet vereischt. De machines, welke een kracht kunnen ontwikkelen van onge veer 1000 I.P.K., worden vervaardigd aan het Etablissement „Fejjenoord”, evenals de stoomketels, welke ingericht zijn mi ceerden trek, en oververhitten stoom Schmidts patent. Op de nu opengekomen ruimte werden direct aanstalten gemaakt voor het leggen der kiel vap een stoomschip vanhetFlush- deck-type, groot 2000 ton ongeveer, hoofd- zakelyk ingeriebt voor de houtvaart, voor rekening eener Rotterdamsche reederfj, onder toezicht van Lloyds Register, klas 100 A1, terwjjl mede dezer dagen de kiel gelegd is voor een stoomschip van 4000 ton, voor rekening der Koninklijke Nederlandsche heden dooi Verheul in firma Me_ ruim deelen geplaatst. De vennoo door een of twee dirt van een raad van commiasariasen zijn P. J. Kolyn, directeur Verzekeringsbank, te Rupke Chz. Bij het Bodegraven is deputeerde Staten, da| opheffing van de open de Meye verdaagd is. Dinsdag is op zjjnlandgoed „Feldasing” naby München op 84-jarigen leeftyd overleden de heer A. W. Sytboff, directeur van A. W. Sythoff's Uitgevers- Maatschappy en mede-directeur van het door hem opgerichte „Leidsch Dagblad". De overledene was op hel gebied van uitgevery en, boekhandel een zeer bekend persoon. Woensdag slaagden teL ei den voor het eind-examen H. B. S. de dames Chr. J. Cremer en W. Zuydam en de heeren A. Lekkerkerker, W. Stoppelenburg en J. A. L. Lintei, allen leerlingen van de Rijks Hoogere Burgerschool te Gouda. Te Montfoort hee commissie tot regeling der onafht heidsfeesten bet besluit om de te stellen tot 30 November ingetrokken de feestviering nu bepaald op V.’ 20 Augustus e. k. Stoomboot-Maatschappij te Amsterdam, ge naamd „Hercules”. De heer G. van te Utrecht geslaagd hoofdakte. Leden van gemeente hebben een t. met aanvankelijk 38 ledei draagt den naam „Af. Krahngscheveer”. Het bestuur is samengesteld als volgt: J. Kalkman, voorzitter; C. den Besten, secretaris; Joh. Krijgsman, penningmeester. Hoornaar, 31 Juli. In de j.l. Vrijdag gehouden raadsvergadering waren tegen woordig de voorzitter en zes leden. Afwezig de heer C. Hakkesteegt. De voorzitter opent de vergaderiq de notulen der vorige zitting W( lezen en vastgesteld. Ingekomen zyn: Van J. Zonneveld Piek en 23 anderen een adres, houdende verzoek om in het hulp- telegraafkantoor alhier een spreekcel te mogen hebben. Met eenparige stemmen wordt besloten het verzoek in te willigen. Van D. Buizer een verzoek om den z.g. Put in erfpacht te mogen hebben tegen 1 November a.s. Van P. Timmer een verzoek oin voormeld perceel in huur te mogen hebben. Met alge meene stemmen wordt besloten het perceel in erfpacht af te staan aan D. Buizer tegen f 15 jaar, onder nader door B. en W. te stellen voorwaarden. Van Gedeputeerde Staten een verzoek tot intrekking van de verordening d.d. 25 April j.l., betreffende de gemeentelijke armenzorg, en tot vaststelling van een nieuwe verorde ning, waarby aan de bezwaren van den in specteur der volksgezondheid voor zooveel noodig wordt tegemoet gekomen. Zonder discussie wordt tot intrekking van de ver ordening besloten, waarna een nieuw ont werp ter tafel wordt gebracht. Na eenige bespreking over het artikel betreffende de wyziging der verordening wordt deze zonder eenige verandering in zyn geheel vastgesteld. Van de herkozen raadsleden, de heeren A. de Heer en J. Slob W.Hzn., de geloofs brieven met bybehoorende stukken. Nadat deze stukken in orde zyn bevonden, wordt tot toelating besloten. Van den penningmeester van het Burger- lijk Armbestuur de rekening met bylage over 1912. Na onderzoek wordt de rekening goedgekeurd in ontvang op f 6074,19, in uitgaaf op f 5300,32‘/s, sluitende alzoo met een batig saldo van f 773,86Va. Vervolgens wordt de gemeenterekening, dienst 1912, nagezien en in orde bevonden, zynde voorloopig vastgesteld in ontvangst op f 4994,10Vs, in uitgaven op f 4463,04ft, alzoo met een batig saldo van f 531,06. Hierna sluiting. Kinderdijk, 31 Juli. Men schrijft aan de „N. Gor. Ct.”: Als een bewys hoe groot hier het gebrek aan werkvolk is, diene bet volgende: De firma L. Smit Zn. alhier, eigenares van verscheidene arbeiderswoningen aan den Veerdam, heeft aan haar huurders mededeeling gedaan, dat zy, die niet op haar fabrieken werkzaam zyn, f 0,50 per week meer buur moeten betalen. Ook zjj, die kostgangers houden, by een ander dan bij genoemde firma in dienst, moeten voor eiken kostganger f 0,50 per week meer verwonen. Men vertelde ons: een dochter, die haar vader by zich in huis heeft, ziet haar huis huur met f 0,50 opgeslagen, alleen omdat de oude man niet bij de firma L. S. Zn. werkt. Zeker een allervreemdste manier om werkvolk van andere firma's teroovea; doch of genoemde firma met dezen maat regel bet gewenschte doel zal bereiken, valt zeer te betwijfelen. Krimpen a/d Lek, 31 Juli. Dinsdag zyn officiéél candidaat gesteld voor den ge meenteraad de heeren B. Boogaerdt (lib.) en M. Hak Sr. (a.-r.). 'Meerkerk, 30 Juli. De hoogste pryzen, die in deze week voor kaas besteed werden, bedroegen voor lichte soort f 30, voor middelmatig zware f 31,50 en voor zware soort f 34; alles per 100 halve K.G. De handel was redelyk. «Nienwerkerk a/d IJrael, 31 Juli. De heer J. van der Meulen, dezer gemeente, heeft het Feestcommissie aangeboden schap aanvaard. In de gemeenteraadszitting ren werd de rekening over 1912 ai in ontvangsten f 24731,68 en L f 23757,98ft bedragende en ah met een voordeelig saldo vaB 1 De geloofsbrieven van de herkozen leden, de heeren' M. Vente en W. Snoek, werden in orde bevonden, waarom tot toelating geconcludeerd werd. Op het Iverzoek van de Feestcommissie om uit de gemeentekas een subsidie te mogen ontvangen van f 250 werd besloten, een bijdrage te geven van f 150, terwjjl aan B. en W. een crediet tot hoogstens f 100 werd toegestaan ter uitreiking platen en boekwerken bij gelegenheid de Onafhankelykheidsfeesten. Nleuwcrkerk a/d IJssel, 30 Juli. De beer H. Hogeweg alhier is te Utrecht geslaagd voor het examen lioofdakte. "Nienwpoort, 31 Juli. De heer S. Baron Jzn. alhier is benoemd tot concierge van het Nutsgebouw te Schoonhoven. Oudewater, 31 Juli. By de j.l. Maan dag ten gemeentehuize gehouden aanbeste ding voor het maken van closets en andere bykomende werkzaamheden in de openbare school is ingeschreven door P. J. Hoogt doorn alhier voor f 803 en door G. J J. VI alhier voor f 787,64. De gunning van bet werk is aangehouden. De heer A. J. Düncker, tijdelnk alhier werkzaam als onderwijzer aan de R.-K. Jongensschool, is benoemd tot onderwijzer aan de R.-K. Jongensschool te Hazerswoude. J.l. Zondag had in het café van den heer Boere een algemeene vergadering plaats van den Ned. R.-K. Volksbond, afdeeling Oudewater. De secretaris van „Hulp in Nood” bracht verslag uit over het afgeloopen jaar. De rekening sloot met een batig saldo van f 8,86. srliest in Mr. Asser een zyner en vooral een baanbreker d-rechtelyk gebied. Meer advocaat en docent, meer ’e, heeft de overledene Nederland, gevestigd eens Groot en Bynckershoek, in opnieuw in eere gehouden, jm daarby een i de resultaten een roem ver- len menig- :bap jewei

Schoonhovensche Courant | 1913 | | pagina 1