Een nette Bskkersleerling. Blouses, Rokken Japonnen h UpniGHT MikUM Advertentiën. m Polder VLIST. de SCHOUW Dienstbode, Een Dienstbode, Een Dagmeisje, Een Dagmeisje jongste Bediende Een Smidsknecht, Een Knecht, Bakkersknecht. naar maat. GOUDA. Vervolg der Nieuwstijdingen. 40-jarige Echtvereenipy 140-jarige Echtvereniging EEREWACHT LEKKERKERK. Doctor DE WILDE, Zwart Lederen PORTEMONNAIE Een flinke Spekslagersknecht Een Bakkersknecht, en Turfsing^l 87, Ze«?p TE KOOP (Wegens afschaffing): WATERSTOKERIJ. Bericht van Inzet. Notaris ANEMA ONROERENDE GOEDEREN te BRANDWIJK. Notaris BALLOTte Molenaarsgraaf Een B0UWAKKER Eenige BOUWAKKERS Burg. en Weths. tot hetzelfde inzicht z(jn gekomen. In zooverre gaat spreker met het voorstel van Burg. en Weths. accoord Toch acht hy dit voorstel nog half werk. Als er toch vijf menschen op het veer zyn, 'ijkt het spreker niet goed ora iemand aan te stellen, die als het ware loopt te wachten tot -«* eens iemand uitvalt of tot Burg. en Weths. hem voor vast aanstellen en het volle salaris geven. Een weekloon van f 9 is ook niet voldoende; spreker stelt voor het minimum-salaris, f 10,50, te geven; dan kan de heele regeling van den dienst op 5 man worden gebaseerd en is de raad ineens van alles af. De wethouder G. J. N ie kerk vindt het al aardig dat, waar deze losse werkman pas voor tydelyk is aangesteld op f 7, het weekloon nu al wordt gebracht op f9."' is tevens een prikkel om vooruit te koi De heer J. W. J. Moes meent, dat de veer-commissaris toch meer over dezen werkman zal te zeggen hebben als hij bet volle salaris geniet, dan wanneer hij daar beneden blyft. Kr\)gt de man f 10,50, dan is by heeleraaal tevreden. Bo voorzitter zegt dat een los werk man is opgeroepen op een weekloon van f7. Uit de sollicitanten is deze aangesteld op f7, volgens de oproeping. Hy is dus los werkman. Als de raad nu, nadat de man een paar dagen in dienst is, het salaris met 50 pCt.. g^at verhoogen, dan zal dit groote ontevredenheid wekken onder het andere personeel, die allen nog het minimum hebben, hetwelk meer dan genoeg is. Laat de raad het voorstel van Burg. en Weths. aannemen. Als er een veerman noodig is, zullen Burg. en Weths. dezen man benoemen. De heer J. Kortland verlangt stemming. Spreker kan er niet in meegaan dat iemand met een huisgezin in dienst van de ge meente f 9 verdient; de tydelyke aanstelling is zoo goed als een vaste. De voorzitter wyst er op, dat de ge meente iemand in dienst gehad heeft, die absoluut ongeschikt was. Hy heeft ontslag geooraen, ora niet weggejaagd te worden. Daarom moest nü een los werkman worden aangesteld. De heer J. Kortland: Hoe lang blijft hy tydelyk? v De voorzitter noemt een jaar. By de behandeling van de begrooting in 1914 kan worden voorgesteld om hem, als hij vol doet, vtmr vast aan te stellen. De heer H. M. den Uijl wenscht, dat de raad zich niet aan een datum bindt. De heer J. Kortland zal tegen het voor stel van Burg. en Weths. steramen. Hy is vóór dien man, maar tegen het salaris van f 9. Het voorstel van Burg. en Weths. wordt in omvraag gebracht en aangenomen met 7 tegen 2 steramentegen de heeren J. Kort land en H. Peltenburg. De voorzitter denktt dat de man zeer dankbaar zal zyn. 7. Zonder hoofdelijke stemming wordt een voorstel tot wyziging der gemeenle- begrooting 1913 goedgekeurd. De voorzitter brengt in herinnering, dat de heer Den Uyl verzocht heeft om in geheinte vergadering een vraag tot Burg. en Weths. te mogen richten. Heeft de raad daartegen geen bezwaar? Daar niemand er iets tegen heeft, sluit de voorzitter de openbare vergadering. Na heropening wordt zjj weder gesloten. Spoedeischende vergadering op Dinsdag 23 September 1913, 's avonds te 8 uur. Afwezig de heer A. v. d. Heuvel. Voorzitter de wethouder H. A. Schreuder, loco-burgemeester; secretaris de heer J. I. van Ballegoyen de Jong. De voorzitter deelt mede, dat deze vergadering belegd is omdat in de heden middag gehouden vergadering de stemmen staakten over het advies van Burg. en Weths., uitgebracht op het verzoek van de feest commissie alhier om subsidie uit de ge meentekas ten behoeve van het te vieren onafhankeiykheidsfeest. De zaak is hedenmiddag in den breede besproken; daarom zal spreker het voorstel van Burg. en Weths. nu direct in omvraag brengen. Vóór steramen de heeren G. J. Niekerk, J. W. J. Moes, W. F. Itjeshorst, H. Pelten' burg en H. A. Schreuder; tegen de heeren C. L. van Willenswaard, H. M. den Ujjl P. van Sonsbeek, J. Kortland en A. Kuylen- burg. De voorzitter constateert, dat de stem men wederom staken; het voorstel is dus verworpen. Spreker zal nu in omvraag brengen het voorstel van den heer P. van Sonsbeek, waarbjj Burg. en Weths. worden uftgenoo digd met de feestcommissie van gedachten te wisselen om te geraken tot de oprichting van een bljjvend aandenken aan de her denking der onafhankelijkheid, en de com missie uit te noodigen voor dat doel steun te willen verleenen en een bydrage be schikbaar te stellen. Uit de gemeentekas wenscht de heer Van Sonsbeek f 200, des noods f 250, hiervoor beschikbaar te stellen. De béér Van Sonsbeek keert dus de rollen om: nu wordt de commissie uitge- noodigd om bjj te dragen. De heer C. L. van Willenswaard wenscht zijn stem te motiveeren. Hem is gableken, dat voor f 250 geen passend aan denken kan worden verkregen; daarom sfemt spreker tegen. De wethouder G. J. Niekerk stemt ook tegen, omdat ook hy niet weet wat voor een aandenken voor die som te krügen is, of 't moest een urinoir zijn achter de kerk, (Hilariteit.) De heer P. van Sonsbeek zegt dat de heeren zyn voorstel niet begrypen. Er wordt geen bedrag genoemd; het kan even goed f 500 zyn. De bydrage van de ge meente wordt alleen in sprekers voorstel genoemd. Het voorstel wordt verworpen met 8 tegen 2 steramen: vóór de heeren P. van Sonsbeek en J. Kortland; tegen de heeren C. L. van Willenswaard, G. J. Niekerk, H. M. den Uyl, J. W. J. Moes, W. F. Itjes horst, A. Kuijlenburg, H. A. Schreuder en H. Peltenburg. De heer C. L. van Willenswaard stelt nu voor ora aan het comité f 100 te geven zonder meer en Burg. en Weths. te machtigen tot illuminatie en het uitsteken der vlaggen. De heer P. van Sonsbeek'veronder stelt dat de raad met de behandeling van dit voorstel, dat zoo versch ter tafel komt en niet op het convocatiebiljet is vermeld, terwyl de heer v. d. Heuvel niet tegen woordig is, in strijd zou komen roet de verordening. Verschillende raadsleden en de voorzitter deelen deze meening niet. De wethouder G. J. Niekerk wenscht te redden wat te redden is, en stelt voor f 150 te geven. De heer C. L. van Willenswaard: Nu nog een f 160. De voorzitter zal het voorstel van den heer Niekerk, dal van wijdere strekking is dan dat paden, heer Van Willenswaard, het eerst in behandeling brengen. Wenscht iemand stemming? De heer P. van Sonsbeek: Natuurlyk. Het vooratel-Niekerk wordt aangenomen met 7 tegen 3 stemmen; vóór de heeren G. J. Niekerk, H. M. den Uijl, J. W. J. Moes, W. F. Itjeshorst, H. Peltenburg, A. Kuylenburg en H. A. Schreuder; tegen de heeren C. L. van Willenswaard, P. van Sonsbeek en J. Kortland. Het voorstel-Van Willenswaard is door de aanneming van het voorstel-Niakork vervallen. Hierna sluiting. 8TADBIVIEUWA. Schoonhoven, 7 Oct. f By beschikking van den Minis ter van Oorlog is aan den militieplicbtige A. Stekelenburg, van de lichting 1906, be- hoorende tot het 4e regiment infanterie 3e bataljon, een vergoeding uit 'sRyks kas toegekend van f 0,45 voor eiken dag, dien hy in werkelyken dienst is ter volbrenging van herhalingsoefeningen in dit jaar. f In de Maandagavond gehouden vergadering der Nyverheidsvereeniging zyn gekozen: in het bestuur der Nijverheids vereeniging, vacature-H. C. van Geeien, de heer P. van Sonsbeek in het bestuur der Teekensch ooi, vacature- G. Regtdoorzee Greup, de heer D. H. Regtdoorzee Greup; in het bestuur van'„Tot Hulp in Lyden", vacature-J. Lasonder, de heer A. Hooykaas. t Maandagavond hield de Chr. Ziekenvereeniging „Draagt Elkanders Lasten" in het Vereenigingslokaal haar jaarver gadering. Uit de verslagen van secretaris en penning meester bleek, dat de vereeniging in een zeer bloeienden toestand verkeert. Het aan tal leden is groot en de kas goed gevuld niettegenstaande er dikwyls groote uit- keeringen moesten plaats hebben. De secretaris bracht een niet onbelangryk verslag uit over de verloopen 10 jaren. In gezelligen kring werd daarna het 10-jarig bestaan op eenvoudige wyze herdacht. De aftredende bestuursleden, de heeren N. C. Simons, Joh. de Jooden en W. Riet veld, werden met bjjna algemeene stemmen herkozen. t De Jongelingsvereeniging op Gereformeerden grondslag „Timotheus" alhier heeft in haar laatstgehouden verga dering enkele bestuursverkiezingen gehou den, wegens het bedanken van de heeren J. Verkerk als voorzitter, R. van Kesteren als penningmeester en A. van Mazijk als algemeen adjunct. Het bestuur is nu als volgt samengesteld: N. Kok, voorzitter; H. van Oostrom, secre taris; Joh. Schep, penningmeester; J. Lie- dorp, bibliothecaris en Jacob Schep, alge meen adjunct. f Onze vroegere stadgenoot de heer P. Greup D.Hzn. is Donderdag j.l. aan de Universiteit te Utree'" het doctoraal examen (Reeds in een gedeel vermeld.) f Maandagmiddag omstreeks 8 uur werd het 5-jarig zoontje van J, S. fietsrijder aangereden, met liet ent gi i geneeskunde, selte der vorige oplaag door treurig gevolg, dat het jongetje een bloedende hoofdwond bekwam. Dr. J. Groesbeek ver leende geneeskundige hulp. t Door de gemeentepolitie alhier is Zaterdag aangehouden de 18-jarige L. N. v. D., die in bet „Algemeen Politieblad" gesignaleerd stond als te zyn ontvlucht uit het Voogdygesticht te Heer bij Maastricht. Op last van den Burgemeester is deze persoon overgebracht naar Rotterdam en ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie aldaar, voor verder transport. Afloop van publieke verkoopingen van onroerende goederen. Notaris Joh. Scbell te Giess dam heeft Woensdag te Giessen-Nifiuwkerk publiek verkocht een woonhuis, staande in de kom der gemeente. Kooper werd de heer G. Gjjzen voor f 1700. Alblasserdam, 7 Oct. Men meldt aan „de Rotterdammer": Bekend is, dat we op 2 September j.l. alhier hadden eene wethoudersverkiezing ipet bindernissen. Eerst na meer dan twintig stemmingen was een der raadsleden, nadat by aanvankelijk had bedankt, bereid de benoeming in beraad te houden. Dit werd gedaan, omdat de raadsleden naar huis wilden, want reeds den volgenden dag bedankte de beer Van Eesteren. Op 10 September d.a.v. kwam de raad wederom byeen om in de vacature te voor zien. Na een viertal stemmingen werd toen de heer A. G. Rykee gekozen, die eerst aarzelde die benoeming aan te nemen, maar eindelijk, nadat de voorzitter bem daartoe dringend had uitgenoodigd, de benoeming aanvaardde. Den heer Rijkee schjjnt echter het wet houderschap ook niet te zyn bevallen, want na het by wonen van een paar vergaderingen van het college van B. en W. legde hy het byltje er ook by neer. In de raadsvergadering van 3 October j.l. las de voorzitter het verzoek om ontslag van den heer Rykee voor. Alsnu were overgegaan tot eene nieuwe stemming. Na een drietal stemmingen wend gekozen de heer J. U. Smit. Op de vraag van den voorzitter, of by zich de keuze liet welgevallen, antwoordde de heer Smit, dat hij den bij de wet ge stelden tijd van beraad wensebte te hebben. Of nu met deze benoeming de verkiezing van een wethouder een eind zal hebben, zal de tijd leeren. JMaar weinigen in Al- blasserdara die hel gelooven. Wat van deze wethoudersverkiezingen vol hindernissen toch de oorzaak mag zijn, weet alleen by, die in Alblasserdamgoed bekendis. Nader wordt gemeld, dat de heer Smit voor de benoeming heeft bedankt. •Aineide, 7 Oct. De heden gehouden verpachting der markttollen bracht op f 10, tegen het vorig jaar f 10,50. Pachter van de beide perceelen is K. van Oort alhier. Ameide on Tieuhoven, 7 Oct. De onafhankelykheidsfeesten alhier zullen niet op 16 October plaats hebben, gelijk eerst was bepaald, doch op Dinsdag 14 eri Woens dag 15 October e k. De voorbereidingscommissie, onder eere voorzitterschap van den heer H. van Eeten, burgemeester dezer gemeenten, bestaat uit de heeren: L. de Jong, A. van Dijl, G. van Heusden, W. A. van Kekem, A. A. Dijksman, G. Oskam en Joh. Bouwmeester. Behalve deze commissie is nog een sub commissie van een 14-tal personen aange wezen, teneinde op de feestdagen hulp te verleenen. Benschop, 7 Oct. De eenjarige stier Amrara" van de alhier gevestigde stier- boudery „Ons Belang" behaalde op de te Utrecht gehouden centrale stierenkeuring den eersten prijs en f 20. 'Bergambacht, 6 Oct. J.l. Woensdag morgen 6 uur werden de bewoners dezer gemeentt» gewekt door het luiden der klok en de vrooljjke tonen van de Muziekver- eeniging „Excelsior" alhier, welke een rond gang hield door het dorp. Wat moest er dezen dag gebeuren? Bergambacht zou evenals zoovele andere gemeenten de 100-jarige onafhankelijkheid der Nederlanden feestelijk herdenken. Te 6.30 uur werd een aanvang gemaakt met bet opstellen van den Historischen en Allegoriscnen optocht. Het historisch gedeelte was gesplitst in vier groepen. De eerste groep stelde voor de verschil lende personen (Willem I met ge volei, die een voorname rol hebben gespeeld ter verkrijging van de onafhankelijkheid in 1813. Daarachter volgde een sierwagen waarop de Nederlandsche Maagd en drie Bloemen meisjes gezeten waren, en een wagen voor stellende de 11 provincies, de Krimpener- waard en de gemeente Bergambacht. De tweede groep» gaf Napoleon met zyn generaals weer, gevolgd door een rjjtuig waarin gezeten waren Koning Lodewyk Napoleon met zyn echtgenoote en hofhouding. De derde groep verplaatste ons in den tijd, gelegen tusschen Kerstmis 1672 en Nieuwjaar 1673- Toen toch deed een leger van 10.000 Franscben een scbjjnaanval op de vesting Schoonhoven. De Stadhouder Willem III, die toen te Schoonhoven vertoefde, inspec teerde de inundatiewerken en de Fransche Kade, welke uit dien tyd dateert. Wij zagen in die groep Stadhouder Wil lem III met zyn gevolg en ter kenschetsing van dien tyd (pruikentijd) een regenten familie. De vierde groep gaf een stukje van de geschiedenis van Bergambacht weer. Daarin waren o. a. opgenomen Aarnout van Arkel, stichter van het kasteel 's-Heer- aartsberg en Bergambacht, en nog verschil lende andere edellieden, gevolgd door een wagen waarop gezeten waren Jonkvrouwe Beatrijs met haar hofhouding. Deze Beatrys had de heèrljjkheid 's-Heer- aartsberg in 1412 als spilleleen van Graaf Willem IV van Henegouwen gekregen. Het Allegorisch gedeelte bestond uit 24 verschillende wagens. Zoowel\ de Historische als de Allegorische optocht was uitmuntend samengesteld en gaf het juiste inzicht in de verschillende geschiedenistijdperken der samenstellers. De deelnemers gedroegen zich excellent. Zjj waren allen uitstekend in bun rol. Een woord van dank aan samenstellers en deelnemers mag dan ook niet achterwege blijven. Tjjdens het opstellen van den optocht begaf bet feestcomité zich naar het Raadhuis, waar de voorzitter den Burgemeester met de volgende woorden toesprak „EdelAchtbare Heer Burgemeesterl Een groot gedeelte van Bergambachts bevolking heeft gemeend de 100-jarige Onaf hankelykheid van ons vaderland niet ongemerkt voorbjj te mogen laten gaan en leestelyk te moeten herdenken. Door giften van byna al onze ingezetenen en de persoonlijke medewerking van velen is de commissie in staat gesteld die feestelijke herdenking te doen geschieden op een wyze als in de historie van Bergambacbt onbe kend is. Ook de gemeenteraad is met subsidie voor versiering en verlichting niet achter gebleven. Ik verzoek u onzen dank daarvoor als hoofd der gemeente wel te willen aanvaarden. Zoo straks zullen onze feestelijkheden een aanvang nemen en de hoofdpersoon van den historischen optocht, voorstellende Prins Willem 1, hier verschijnen, teneinde als Prins Willem I destjjds te's-Gravenhage aan het Stadhuis ontvangen, als Prins van één dag door u te worden geproclameerd. Aan u onzen dank, dat gij het eere-voor- zitterschap van de commissie en den heer Oskam, dat bij bet eere-Iidmaatschap heeft willen aanvaarden, bewijzen van aangename samenwerking. Een telegram van onze verknochtheid aan het Huis van Oranje wordt zoo straks aan onze Geéerbiedigde Koningin toegezonden. Ik wil eindigen met de woorden, dat Nederland moge groeien en bloeien en steeds in welvaart toenemen onder de regeering van het Doorluchtige Huis van Oranje". De Burgemeester sprak het comité in korte bewoordingen toe en hoopte, zoodra de Prins gearriveerd was, het comité uit voeriger toe te spreken. Intusschen landde de Prins aan Bergstoep. H(j reed met den Bolderwagen naar het Raadhuis, waar Z. H. op het bordes ont vangen werd door het bekende driei schap, waarna Z. H. het volk in gevoel volle woorden toesprak. In de Raadkamer werden Z. H. en het comité als volgt door den EdelAchtb. Heer Burgemeester J. A. A. Uilkens toegesproken. „Hoogheid en geacht feestcomité! Nagenoeg overal ia 'den lande heerscht en heersebte in de laatstcmaanden joligheid en feestklanken bereiken ons oor en ge ruchten van feesten doen de ronde, en aller- wege werden en worden de geesten vaardig om plannen te beramen voor een herdenking van den tijd, die nu een eeuw ongeveer achter ons ligt. Zoo ook in onze gemeente! Het waren bange jaren geweest, die jaren van 1795—1818, die onze voorouders hadden doorgemaakt. Groote geldelyke verliezen waren geleden, zyn beste zonen had Nederland moeten afstaan voor de legerscharen van Napoleon, en allerwege en in alles gevoelde men den druk van de Fransche overheersching. Dat was dus het resultaat geweest van de omwenteling van Jafiuhri 1795, toen men meende, dat met de' verdrijving van den Stadhouder el) de daarmede gepaard gaande beëindiging van deregenten-overheersching, de vrybeid, gelykheid en broederschap van over de grenzen bunj_ intrede in het land zouden gaan doen. Bittere ontgoocheling. Ik zal niet trachten van de opeenvolgende toestanden in die 19 jaren een beeld te geven, doch dat men in 1818 een lid van het in 1795 en voorgaande jaren zoozeer gesmade Oranjehuis met gejuiqji weder inhaalde en hem achtereenvolgens, als souverein Vorst en Koning erkende, bewjjst voldoende dat men onder zyn bestuur meer vrybeid van beweging verwachtte, dan onder dat van den vreemdeling, die het begrip „Vrybeid' tot een aanfluiting had gemaakt. Dikwyls wordt er in deze dagen de aan dacht op gevestigd, dat Nederland allerminst prat kan gaan op de houding zyner burgers van 1813 en dat de toen herkregen vryheid allerminst dien naam verdiende. Het is geenszins myn bedoeling, die be weringen tegen te spreken, maar, zonder dien ommekeer, hoe onvolmaakt ook, had zich het vrye volksleven niet kunnen ont wikkelen en bidden wij niet de toestanden verkregen van het beden, al is het ook dat deze nog lang niet alle Nederlanders be vredigen, terecht of niet terecht. Er werd echter bereikt, dat alle richtingen op staatkundig en godsdienstig gebied zich hebben kunnen ontplooien en de vryheid van den Nederlander door niets anders ge breideld wordt dan door de erkenning en eerbiediging van die van zijn medeburger Dat groote beginsel nu werd geboren in 1813 en de leden van het Oranjehuis, die achtereenvolgens den troon beklommen, waren de dragers van dat beginsel: eer- I biediging van den volkswil, waardoor het volkskarakter volkomen zich kon ontplooien en tot zyn recht komen. Wilt ge bewyzen? Koning Willem I deed afstand van de regeering toen bem duideiyk werd, dat zyn opvattingen niet strookten met den volkswil. Zonder heftige schokken zooals in naburige landen, kwamen onder Koning Wü^Oï II achtereenvolgens de grondwetsherzieningen van 1840 en 1848 tot stand, waarbjj in steeds meerdere mate de invloed van het volk op de regeering werd bevestigd,, en als streng constitutioneele vorsten hebben Koning Willem III en de tegenwoordige Lands vrouwe in den geest van de grondwet ge regeerd, waarvan als een der laatste be wyzen moge dienen, hoe H. M. na de jongste Kamerverkiezingen de hoofden van alle politieke partjjen ten paleize ontving om hunne zienswijze aangaande de samenstelling van een nieuw Kabinet te vernemen. Voorwaar, dit overdenkende en verder overwegende hoe de vry'e beoefening van wetenschap en kunst mannen en vrouwen heeft gevormd, die den naam van Nederland een goeden klank gaven tot ver over de grenzen, dan bestaat er alle aanleiding tot dankbaarheid voor betgeen in de laatste honderd jaren over ons vaderland beschoren werd. En dat die stemming zich uit in feest vieren, is een gelukkig verschijnsel, mits die feestviering vrjjen mannen en vrouwen waardig zij. Het was dus een goede gedachte van U, M. H., om te trachten naast andere, ook enkele episoden uit den tyd van 1813 aanschouwelijk ons voor oogen te stellen. En zoo zy het my geoorloofd, den hoofdpersoon van den optocht, die straks onze gemeente zal doortrekken, namens het gemeentebestuur eerbiedig hier welkom te heeten. Uwe Hoogheid moge de verzekering aanvaarden van de onver flauwde liefde van nagenoeg alle burgers van Bergambacht voor het doorluchtig Huis van Oranje, waarvan de souvereine Vorst, later onze eerste Koning, in U wordt ver tegenwoordigd, en van hunne erkentelijkheid, dat Uwe Hoogheid wil gevolg geven aan den wensch om te midden van datgene, wat een beeld geeft van de welvaart albier en de bronnen^ waaruit ty voortvloeit, zoomede van heigeen als een uiting van maatschap pelijk leven straks aan den volke zal worden vertoond, te willen plaats nemen. De Vorst te midden van zyn volk, het volk beschermend oin zyn Vorst, zooalsdat straks zal worden geformeerd, het moge jeen symbool zyn van de verhouding, ook van de ingezetenen van Bergambacbt en verdere feestgenooten tot bet geCerbiedigd Hoofd van den Staat. Wjj weten onze vryheid veilig onder het wys bestuur van onze Koningin. Moge Hare Majesteit zich veilig* en gelukkig gevoelen onder Haar volk, waarvan ook wy deel uitmaken, en moge zy trotsch kunnen zyn op Haar onderdanen van Bergambacht, die op waardige en gepaste wyze het 100e geboortejaar van hun vryheid willen her denken, zoodat op beden nog nauwer worde aangehaald de band die Nederland en Opanje bindt. .Mijne Heeren! Leve de Koningin, met een driewerf biep, hiep, hoera!!! Te 8.80 uur zette de optocht zich in beweging en trok door het Dorp, Bovenberg naar Schoonhoven. Te Schoonhoven werd bet comité uitge noodigd ten Stadhuize (zie biervoor het verslag in de Schoonhovenscbe Courant van Zaterdag j.l., rubriek Stadsnieuws). Vandaar trok de optocht langs den Lekdijk door Aramerstol tot Bergstoep. Daar werden het feestcomité en de ongeveer 300 deel nemers aan den optocht getracteerd door den EdelAchtb. Heer Burgemeester dezer gemeente. Vervolgens werd verder getrok ken door bet dorp naar Zuidbroek. Daar werd gekeerd en teruggereden tot in het dorp, waar de optocht des namiddags te 4 uur werd ontbonden. Ten Raadhuize lag reeds een telegram van H. M. de Koningin van den navolgenden inhoud „Hare Majesteit de Koningin dankt u allen voor gebrachte hulde." Vermeld dient te worden, dat de eerste prys voor den mooist versierden wagen is toegekend aan de firma Vermeer en Mahl- stede, voor den wagen, voorstellende den Tuinbouw. De 2e prys is toegekend aan H. Tempelman, voor den wagen, voorstellende de Mandenindustrie. De le prys in de categorie van wagens, welke het eigenaardigste idee weergaven, is toegekend aan de dames J. van Welie en E. E. Duyra, voor de voorstelling van de oude brei- en naaischoolde 2e prys aan Mevr. Blanken, geb. Mes, voor de voor stelling van „Het Groene Kruis". De le prys in de categorie van wagens, welke bet meest aan het voorgestelde vak beantwoordden, is toegekend aan G. D. Mak, voor de voorstelling van Machinale Houtbe werking in 1913; ae 2e prys aan C. v. d. Straaten, voor de voorstelling van een Timmerwinkel in 1813. Zoodra de optocht ontbonden was, werd een aanvang gemaakt met het ringryden met fietsen. De pryzen werden gewonnen door D. Burger Jz,, le prjjs; T. Terlouw, 2e prys; B. de Zwart, 3e prys; D. Burger Az., 4e prys. Daar reeds de avond begon te vallen, werd het fietsrijden met bindernissen tot den volgenden dag uitgesteld. 's Avonds te 6.30 uur vormde een menigte kinderen, onder leiding van bet feestcomité, een lichtstoet door bet dorp. Deze lichtstoet slaagde bizonder. Van 8—10 uur gaf de Muziek vereeniging „Apollo" van Nieuw-Lekkerland een concert in de Dorpsstraat. Ook dit concert viel bizonder by het pu bliek in den geest. Den volgenden dag te 9 uur werd een aanvang gemaakt met het fietsrjjden met hindernissen. De le prys werd gewonnen door T. Terlouw, de 2e prijs door C. Schou ten, de 3e prij9 door P. Voorsluys en de 4e prys door Cbr. Stolker. Tevens werden de volksspelen gehouden, als sprietworstelen, broodjeshappen, kring- worstelen en wedloop met hindernissen. Menigmaal werden hierbjj de lachspieren in beweging gebracht. Te 11 uur werd een Ringryderjj met tilbury's gehouden. Er waren 39 deelnemers, le prijs mejuffrouw E. M. den Engelsen Wd. te Lage-Zwaluwe en de beer C. Oskam alhier; 2e prijs mejuffrouw G. v. d. Berg albier en de heer J. v. d. Werken te LekkerkePk; 3e prijs mejuffrouw C. Benschop en de heer M. Schilt, beiden albier;4e prijs mejuffrouw N. Pons en de heer G. Rorajjn, beiden albier. 's Morgens werden de schoolkinderen ge trakteerd in hun eigen school. Elk kind werd een alluminium beker met inscriptie geoffreerd. 's Middags werden de kinderspelen, als slofjesloopen, turfrapen, kruistrekkamp, korfbal, zakloopen, hoogspringen enz. ge houden. De spelen zyn prachtig geslaagd. Voor alle spelen waren prachtige kunstvoorwerpen uitgeloofd. 's Avonds gaf de Muziek vereeniging Apollo" weder een by zonder geslaagd concert. Het slot van het feestprogramma was een bioscoopvoorstelling. Hoewel bet regende, was er toch nog een groote menigte n(j de voorstelling aanwezig. Beide avonden waren de Dorpsstraat en verschillende woningen schitterend verlicht. Bergambacht heeft op waardige wyze feest gevierd en zonder overdryving kunnen we schryven, dat zulks nog nimmer op zoo groote schaal is geschied. "Giesaeu-Oadeberk, 7 Oct. Burg. en Weths. van Giessendam hebben als tydelyk onderwyzer aan de openbare school albier benoemd den heer Goes, te Arkel. Mejuffrouw Ch. C. de Vries zal tot Nieuw jaar optreden als plaatsvervangend hoofd. Vrydag j.l. hoorde G. de Krei, die langs den weg kwam, achter zich een plons in het water. H(j keek om en zag de huis vrouw van A. L., met wie hy kort te voren had gesproken, in eene diepe sloot liggen met het hoofd in de modder. Met groote' moeite bracht hy haar op het droge. Zon der de hulp van den ouden man zou vrouw L. zeker zyn verdronken. "Groot-Ammers, 7 Oct. De heer A, Bot, vroeger onderwyzer aan de openbare lagere school alhier ea thans als zoodanig te Gouda in betrekking, komt als no. 1 voor op de voordracht ter benoeming van een onderwyzer aan de openbare lagere school aan de Stevinstraat te's-Gravenhage. De loteling dezer gemeente van de lichting 1910 no. 4 M. Broer, op 16 Sep tember van dat jaar ingeljjfd b(j het regiment grenadiers en jagers, is onder dagteekening van 16 September 1913 ont slagen uit den dienst bjj de militie te land, als zynde bij bjj Koninklijk besluit van 25 Augustus 1913 opnieuw tjjdelyk (tot 1 October 1914) van den dienst b(j de militie vrijgesteld, met dien verstande dat h(J opnieuw wordt in dienst gesteld zoodra de tyd, waarvoor de vrystelling is verleend, verstreken is, tenzij ^eiD opnieuw vrijstelling wordt verleend. "Jaarsveld, 6 Oct. Dat de alhier bestaande afdeeling van „Patrimonium" financiéel in zeer gunstige omstandigheden verkeert, blykt wel hieruit, dat het Zieken fonds op 't oogenblik in kas heeft f 425,25. In het eerste halfjaar van 1913 behoefde slechts f 49,50 te worden uitgekeerd. Het Begrafenisfonds, mede akn de afdeeling ver bonden, kan wüzen op een batig saldo van f 276,875. ^Kinderdijk, 6 Oct. Hedeir is van de scheepswerf van de firma L.'Smit en Zoon alhier te water gelaten een bakkenzuiger, voor rekening van den heer K. L. Kalis, te Sliedrecht. Tevens is de kiel gelegd van epn goede renboot, voor rekening van een Zoeuwsche Stoom boot-Maatschappij. f'Krinspen »/d Lek, 7 Oct. Maandag morgen zaagde de blokraakersleerling M. van Wynen zich met een lintzaag in een der handen. Hevig verwond stelde de knaap zich onder behandeling van Dr. W. Mars, die een verband legde. Krimpen a/d IJiiael, 6 Oct. Volgens de heden aangeboden gemeente-rekening, dienst 1912, hebben de gewone entvangsten bedragen f 26.437,07 en de üuittlbgewone f 8400; totaal f 29.837,07. De gewone uit gaven bedroegen f 26.204,61, etl de buiten gewone f 1468,80; totaal f'27.6TOf,41. Zoodat bet dienstjaar een batig saldo Oplevert van f 232,46 aan gewone ontvangsten en f 1931,20 aan buitengewone. "Langerak, 7 Oct. Door de feestcom missie, welke kort geleden in de gemeenten Nieuwpoort en Langerak het onafhankeiyk- beidsfeest had georganiseerd, bijeengeroepen, kwamen gisteravond in café „Lekzicht" alhier een 30-tal belangstellenden bijeen om te komen tot oprichting van een Oranje- vereeniging. Na eenige bespreking werd met groote meerderheid van stemmen besloten tot op richting van een Oranje-vereeniging voor de gemeenten Langerak en Nieuwpoort, waar voor, op een enkele uitzondering na, alle aanwezigen zich opgaven, terwyl reeds van enkelen eea toezegging ora els lid toe te treden was ontvangen, zoodat d**ereeniging met aanvankelijk een 40-tal''leden werd geconstitueerd. Een uitvoerige discussie ontspoh zich over de vraag of reeds thans een definitief bestuur zou worden gekozen, dan wd in dedpvolgende vergadering. By meerderheid van stemmen werd besloten reeds thans een bestuur te kiezen. Gekozen werden de heeren J. van Blokland, C. van der Heiden, W. Kujjl, A. Rietveld, L. Roth en G. Vonk, allen te Nieuwpoort, en J. van den Dool, D. den Oudsten, D. Rozendaal Jz., M. Versluis en C. Vuyk, allen te Langerak. Dit bestuur zal trachten, zooveel mogelyk ingezetenen van beide gemeenten als leden aan te werven, terwyl dan in een later te houden vergadering een reglement voor de vereeniging zal worden vastgesteld. "Lekkerkerk, 7 Oct. De heer J. A. de Jager moest uit een koppel graskalveren, welke in „Nekkenbosch" liepfeti, er 3 ver- koopen. Deze braebt hjj mee naar een stukje land achter zyn huis. Wie schetst den volgenden morgen zyn verbazing, toen bjj de drie kalveren missende, deze terug vond by de kameraden op de oude weidel Ruim drie kwartier hadden ze moeten loopen en door zes slooten waren ze gegaan, om er te komen. En dan zegt men nog dikwyls: „Zoo dom als een koe." Het schoone weder van den nazomer heeft op planten en boomen zyn invloed doen gelden. De beer T. Dekker aan den Tiendweg heeft in dit jaar voor de tweede maal rype pruimen van een boom geplukt. Een dochter en twee zopns van den bouwman fl. gingen gistermorgen in de vroegte melken. Door de duisternis voer men op een onderwater staanden stronk, met het gevolg, dat de schouw kantelde en alle drie te water geraakten. Door tegen woordigheid van geest van den oudsten broer werden allen weder op den vasten wal geholpen. Waarschynlyk door een (Jmzeling vjei de dienstbode van den heer Be J. van de waterstoep te water. Gelukkig was De J. in de onmiddellijke nabybeid, die de dren kelinge op den vaslen wal- bracht. Lekkerkerk, 7 Oct. In den nacht van Donderdag op Vrydag zyn by den broodbakker W. Broer, te Opperduit, 22' kippen en een baan vermoord, vermoedelijk door een hond. Voor den heer Broer een schadepost van ongeveer f 25. Onder leiding van den heer G. A. Visser, landbouwieeraar te Krimpen a/d IJssel, alsmede van den alhier gevestigden rjjks- veearts A. W. Oskam, zyn heden de lessen van den 2-jarigen landbouwcqrsus weder aangevangen, met 16 leerlingen! De twee wekelijkscbe lessen zpllen.gelyk het vorige jaar, eiken Dinsdag- en Vrijdag avond gegeven worden in één der lokalen der eerste openbare school. 'Loplk, 7 Oct. De heer G. J. van Wagenaveld en echtgenoote genoten het groote voorrecht 30 September den dag te herdenken, dat ze 50 jaar geleden den huwelijksband legden, en 1 October den dag, dat by voor 50 jaar de betrekking van hoofd der school alhier aanvaardde, WaarlHk een zeldzaam feest, onder zeldzame omstandigheden. Het gouden paar is in alle opzichten flink, kwalen of gebreken van den ouden dag zyn hun vreemd. Wat bij als onderwyzer presteert is bewonde renswaardig; zijn ijver, toewyding en liefde voor hot vak kWmien menig jong hoofd beschamen. -Hét ttleuwste op onderwijs gebied, als het goed fa,"past by toe. Dat de school en de kinderen hem lief zijn, bleek t»October; een mooi feest had hy den kindaren bereid. Toen ora halfelf de burgemeester inet den raad en diverse notabelen hetoebtnaar gingen gelukwenschen, begonnen de-feinaefen met den meester en vrouw eenige toepasselijke liedjes toe te zingen, voor deze gelegenheid gemaakt door een zoon van de jubilarissen. Daarna traden een paar kleintjes naar voren en overhandigden meester, met een aardig toespraakje, namens de leerlingen een gouden bril. De burgemeester, de heer Vink, bracht daarop in welgekozen woorden het echtpaar hulde. Bij hek einde der rede bood Z Ed. Achtb. namens de gemeente den jnbilaris een geschenk in couvert aan. De heer P. M.- de Weerd sprak toen namens de ouders der schoolgaande kinderen en namens oud-leerlingen en vrienden en stelde den iwsster namens hen ter hand een zeer fraai gouden horloge met inscriptie en toven9 een geschenk in couvert. Al de aanwezigen waren zeer onder den indruk. Met een kort woord bedankte de heer Van Wagensveld. Daarna begon het feest voor de kleinen. Prachtig was alles door de familie v. W. geregeld. De kinderen werden ruim ont haald en toen aan 't hardlooj>en met hinder nissen, zakloopen, ringryden enz. enz., alles om aardige prijsjes. Tegen acht uur 's avonds begon de pret voor groote menschen. Een muziekkorps bracht het gouden paar een ovatie. Inmiddels hadden honderden menschen zich opgemaakt om feest te vieren. En 't was waarlijk feest. Een prettige stemming was onder oud en jong. Men zong en jubelde tot laat in den nacht, zonder onder scheid van stand of rangr 't was immers feest ter eere van den meester! Het heeft de Koningin behaagd, den heer Van Wagensveld te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. •Meerkerk, 7 i Oct. De landbouwer G. M. B. albier vermist sedert Maandag morgen een paard. Men vermoedt, dat bet in den regenachtigen nacht van Zondag op Maandag uit de weide is ontvreemd. MolenkarMgraaf, 7 Oct. Verschenen is het officieel programma van het onaf hankeiykheidsfeest, dat alhier en in Brand wijk op 8 en 9 October a.s. gevierd zal worden. Het Vermeldt o. a.. voor den eersten dag: 'ivoormiddags kerkelijke inwijding van het feest in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente te Brandwyk door Ds. W. A. Bronsveld; daarna een Kinderfeest's na middags ringrydery met versierde fietsen aan den Vuilendam en 's avonds een concert te Moleawffgruf, geven door de muziek- vereenigipg' MTempo" uit Giessendam—Har- dinxveld. Voor den pweeden dag slaat op bet pro gramma 's ifqprmiddags historische en alle gorische opj^bt, 's namiddags ringryden voor paren op tweewielige rijtuigen op de buurt te Brandwyk, en 's avonds concert op het feestterrein, te geven door de zang vereniging „Oefening en Uitspanning" te Molenaarsgraaf, daarna concert door „Tempo" en ten slotte bioscoopvoorstelling. De optocht zal den volgenden weg nemen: Vuilendam, GUbeland, Kerkweg, Westeinde van Brandwyk, Daumscbe weg. Vuilendam, Molenaarsgraaf, Bleskensgraaf (de brug om), Gjjbeland, Molenaarsgraafsche buurt. •Nieuw-Lekkerland, 6 Oct. In de laWrdag gehouden gemeenteraadsvergade ring werd medegedeeld, dat de onkosten, die noodzakelijk waren voor de verpleging van mejuffrouw Van der Meusaen in een gesticht te Rotterdam, geheel ten laste van het Ryk koinei). By mondedvan den heer Pot werd aan den burgemeester dank gebracht voor zijn actief optredaa in deze zaak, waardoor de gemeente vaa. veel onkosten bevryd blytt. Aan venoèiUMdr -personen werd, wegens vertrek uit de gemeente,' afschrijving van hoofdelfiken omslag verleend. Aan de orde was daarna de pensionneering van gemeente-ambtenaren. Een uitvoerige discussie ontspon zich over dit punt; eenige leden wilden, dat de kosten daarvan geheel voor rekening van de ge meente zouden komen; anderen slechts gedeeltelijk. Besloten werd, dat de inkoop som, benevens de premién voor eigen- en weduwenpensioen, voor een deel ten laste van de gemeente zullen komen. Door de commissie, bestaande uit de heeren P. G. Heynis, Joh. Verbaar en J. Hoogendoorn, werd rapport uitgebracht over de b^grooting. Zy wilden aan den geraeentebode C. den Boer voor bet onder houd van fijn rywiel f 50 uitgetrokken hebben in plaats van f 25, onjdat de gemeente veldwachter ook f 50 voor hetzelfde doel krygt. Daartoe werd besloten. Daarna werd de begrooting in haar geheel goedgekeurd. Besloten werd, op voorstel van Burg. en Weths., om het maximum van de plaatselijke directe belasting te brengen van f 10.000 op f 15.000. Voor de verbouwing van de 2e openbare school werd een commissie benoemd, be staande uit de heeren J. Kleyburg, B. Pot, A. den Boer en den gemeentebouwkundige, om de plannen en teekeningen te maken. Besloten werd om aan H. M. de Koningin een adres te richten met het verzoek om een gedeelte gronds, behoorende aan den heer L. J. Smit, te onteigenen voor J~ verbouwing van de genoemde school. Zaterdag j.l. zyn uit deze gemeente zes lotelingen ingedeeld, namelijk: W. Meer kerk, C. Meerkerk, G. van den Berg, J.van Solingen, A. van Herk en M. Nieuwpoort, illen by het ie regiment infanterie te Bteda. •Ouderkerk a/d IJHsel, 7 Oct. Vol gens een voorloopigfc"opgave heeft de in zameling voor bet Onathankelijkheidsfeest opgebracht byna f 990. Hedenavond wordt een vergadering ge houden, waarin het totaal-cijfer wordt vastgesteld en een voorloopig prograi wordt opgemaakt. Het doorgaan der feestelijkheden is dus verzekerd en de commissie in staat gesteld voor een keurig programma zorg te dragen. •Reeuwljk, 7 Oct. Onder leiding van mejuffrouw M. L. van Wijaarda, cursus leidster van tfè Zuid-Hollandsche Ver eeniging „Het Groene Kruis", is de Moeder- eursus vanwegè"" de afdeeling Reeuwjjk en Omstreken vap bovengenoemde vereeniging Maandagavond-aangevangen met een 30-tal deelneemsters. Dr. J. M. van Staveren, voorzitter der afdeeling, opende de bijeenkomst met eenige toepasselijke woorden. De bijeenkomsten worden gehouden in het gebouw bestemd voor ziekenverpleging, welwillend voor het houden van den cursus door het gemeentebestuur afgestaan. De ouraui duurt van 6 tot 17 October a.s. •NtolwUk, 6 Oct. Verleden week had de timmerman J. S., toen by by een zyner klanten aan het werk was, het ongeluk, dat de ladder waarop hy stond onderuit gleed, tengevolge waarvan hij met ladder en al op een cementen vloer tpre^itkwam. Thuis eekomen moest hy zich spoedig omtaf kerteeskundige behandeling stellen: de doktèr constateerde, dat er enkele ribben gekneusd waren en schreef volstrekte rust voor. 't Had erger kunnen afloopen. •Zevenbuizen, 5 Oct, De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland heeft tot en met 30 September 1914 ontheffing verleend van het verbod tot het vangen en dooden van mollen in deze gemeente. De zoon van A. K. aan de Rotte reed met een vqer haver van den afrol. Op het voer zat de 15-jarige J. V. De wagen kantelde en kwam in een sloot terecht, de jongen onder de haver. Bewusteloos werd hy er onder uit gehaald. Gelukkig kwam by weer spoedig bij. De voerman kwam er goed af. Met ingang van 2 October zy» de volgende lotelingen van de lichting 1913 ingedeeld: J. van den Broek, H. Donker, J. Metselaar, C. K. Verwey en J. van Rys, allen by de infanterie te Deift. A. P. van Leeuwen, van de lichting 1910, is ingedeeld by de genie te Utrecht. KERKNIEUWS. Men schryft aan „de Rott.": Zondag j.l. nam Ds. P. Kruyt (die naar Gouderak vertrektjafscheidvan zyn gemeente, de Ned. Herv. Kerk te Zegveld. Spreker had tot tekBt Deut. 30 vs. 19. Aan het einde van den dienst werd bij op recht hartelyke wyze toegesproken door den consulent Ü9. P. Bongers, van Kamerik, terwyl bem door de gemeente werd toegezongen Ps. 121 vs. 4. Zondag sprak Ds. Tj. Wielinga, te Nieuwland, zyn woord van afscheid tot zyn gemeente, de Ned. Herv. Kerk aldaar. Hy had zyn tekst ontleend aan Hand. 20 vs. 32. Aan het einde zyner predikatie sprak hy verschillende colleges en personen toe. Na het laatste zingen werd de naar Nieuw-Am- sterdam vertrekkende leeraar door den consulent Ds. J. Ravesloot, van Heukelum, op hartelyke wijze toegesproken, waarna de gemeente hem Psalm 121 vs. 4 toezong. (Rott.) Ds. H. Me u link, te Hendrik- Ido-Ambacbt, is beroepen by de Gerefor meerde Kerk te Ezinge (Gr.) Ds. D. Hogenbirk, te Charlois, heeft voor het beroep naaf de Gereformeerde Kerk te Oudewater bedankt. •BleflkenHgrHaf, 6 Oct. Als een blijvende herinnering aan het eeuwfeest onzer onafhankelijkheid wil men hier een orgel schenken aan de Ned. Herv. Kerk. Maiuidagvoormiddag vergaderden de Ker- keraadsleden en andere Delanghebbenden in de consistoriekamer, om dit plan nader te bespreken. Leerbroek,^7 Oct. Tot predikant by de Nè'd. Herv. ""Kerk albier is beroepep Ds. J. Kraay, te Hasselt, die reeds vroeger hier predikant was. ^Ouderkerk a/d IJtmel, 7 Oct. In de Hervormde Kerk werd Zondag o. m. ge collecteerd een gif^ van f25 voorde Scholen met den Bijbel. ^Ouderkerk a/d IJssel, 6 Oct. De orgelcommissie voor de Gereformeerde Kerk beeft in de maand September ontvan gen uit de bussen f 21,35, een gift van f 25, uit de catechisatie-bus f 5, samen f 51,35. Er was reeds f 584,10, dus nu is er totaal f 635,45. 8cho©nrewoerd,'7 Oct. Ds. W. H. Bouw- _an alhier heeft bedankt voor het beroep naar de Gereformeerde Kerk te Engwierum. 8 P O B T. Zevenhuizen, 7 Oct. Zondag had hier een voetbalwedstrijd plaats tusschen „Olympia" van Gouda en „T.O.G." albier. „Olympia" won met 5—0. BURGERLIJKE NT AND. Nehoouhoveu. Van 3—7 Oct. Geboren: MargaretJia, d. tan J. Muller en D. II. van Peer. Huiberlje, d. van A. Noorland en A. Ooms. Overleden: M. J. Lexmond, oud 22j. J. M. van Schaik, oud 17 j. Jaarsveld. Van 1—30 Sept. Geboren:' Aart, z. van A. Molenaar en J. Stigtefr— Josina, d. van C. Kers en S. den Oudsten. Jan Cornelis, z. van L. Booy en M. Lakerveld. Anthonia, d. van J. van Dijkhuizen en W. den Oudsten. Ondewater. Van 26 Sept.—3 Oct. Overleden: T. Loevesteijn, oud 33 j.f echtgenoote van J. van Beekum. A. P. G. van Wijngaarden, oud 5 m. C. Hoogen- dóorn, oud 18 j. (te Utrecht). Marktberichten. Bodegraven, 7 Oct. Kaas. Aange voerd 239 wagens, te zamen 10969 stuks, wegende pl.m.66014 kilo; le soort Goudscbe f 30,— a f 82,50, zwaardere f33,505 f35,— 2e soort f 27,50 5 f 29,— Derby-kaas, le soort f33,50, 2e soort f Handel matig. Gorinchem, 6 Oct. Aangevoerd 558 runderen, 11 nuchtere kalveren, 28 vette varkens en 898 biggen, schapen en lammeren. Pryzen zware kalfkoeien f 260 a f 300, kalfvaarzen f 160 a f 220, melkkoeien f 180 a f 240, iVa-jurige ossen f 110 a f 140, guiste vaarzen f 140 a f 180, pinken f 105 a f 135, graskalveren f 60 a f 90, nuchtere kalveren f 18 a f 27; vette varkens 28 a 29 et. per Vs kilo,'biggen f 8 5 f 17. Ju", i Ondewater, 6 Q'qf,,, .óp de heden ge houden kaasmarkt w*ten aangevoerd 43 partyen, 1975 stuks, wegende pl.m. 7665 kilogr. Prijzen waren voor le,soort van f30, tot f33,—, zwaardere f tot f33,— voor 2e goort vap f 26,— tot f29,—. Handel matig.*- - - .-.r. Rotterdam, 6 Oct. Aangevóerd paarden, magere- en 149 vette run deren, 113 vette, nuchtere en graskal veren, 2507 schapen of lammeren, 1016 var kens, biggen, bokken of geiten. Runderen 38 tot 43 ct,; vettedcalveren 52V9 tot 57"9 ct.; sÓhapen 23 tot 28 ct.lammeren f 15 tot f 20 p. st.; varkens 271/9 tot28'/2 ct. en lichte varkens voor export 271/9 a 28 ct. per 1/2 kilo. Rotterdam, 6 Oct. Binnenlandsche granen. Prijs: Tarwe per 100 K.G. f9,— tot f 9,40. Haver per 100 K.G. van" f 7,- tot f 7,75. Cj Den lOden October a.s. hopen onze geliefde Ouders IIELES GROENENDIJK en ARIGJE KARSDORP hunne te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. J Kinderdijk, 7 Oct. 1913. GEMENGD NIEUWS. Maandagmorgen is de 39-yarige J. U, te Tilburg, werkzaam op de werkplaats der V S., b(j het oversteken van de ljjn door een rangeerenden trein tegen een stil- staanden wagen doodgedrukt. De man laat een vrouw met 4 kinderen achter. Omtrent den vreeselyken kin dermoord, die j.l. Donderdag te Amsterdam in den eenzamen Buiksloterhampolder ont dekt is, tasten politie en justitie nog geheel in het duister. Het eenige spoor, dat de moordenaar heeft achtergelaten, zyn eenige voetstappen in den drogen greppel, waarin men het lfikje van den kleinen Hendrik de Klerk heeft gevonden. Intusschen lijkt het speuren in deze zaak voor de politie eeii vrijwel hopelooze taak, waar zij geen andere gegevens heeft dan uiteraard zeer weinig vatgevende mededee- lingen van het zevenjarig broertje van bet vermoorde knaapje. Dit jongetje heeft ver klaard dat hy het individu, dat zyn broertje heeft meegetroond, meermalen als brou wersknecht op een wagen heeft zien zitten in de Commelinstraat. Hy zou den man stdllig herkennen als hij hem weerzag. Het l\jkje vaa hef vermoorde knaapje is eerst heden ter aarde besteld. De jongen H. d. O., die te Bos koop werd vermist (men zie het bericht op de voorpagina) is terecht. Zyn vader heeft hem Zondagmorgen te Antwerpen gevonden als slagersjongen. Echtscheidingen schijnen in Frankrijk soms heel stilletjes iu hun werk te gaan. Het geval van het jonge vrouwtje te Parys, dat op een goeden morgen van een advocaat de tijding kreeg, dat zy van haar man geschieden was, ofschoon zy van een proces daaromtrent niets gemerkt had, staat niet meer alleen. Volgens het Journal is te Avignon een winkelier op gelijke wijze door zyn vrouw verrast. Het echtpaar leefde den laatslen tijd iu ongenoegen, omdat de inzichten over de opvoeding van een dochterlje zeer uit eenliepen. De vrouw vroeg buiten weten van haar man daarop echtscheiding aan en verkreeg die ook, ofschoon haar man van het proces volkomen onkundig was gebleven. Hy beeft nu revisie van deze zonderlinge procedure aangevraagd. Een typisch voorval vertelt een buitenlandsch blad: Te Johannisthal wandelde dezer dagen een keurig gekleede dame op het vliegveld met een jongen man, toen een oude heer in gezelschap van een politie-dienaar op liet blijkbaar verliefde tweetal toestapte. De oude heer scheen de echtgenoot van de welgekleede dame te zijn. Haar metgezel, die bang was voor een scène en een scban- daaltje, remle naar het midden van het vliegterrein, waar juist een vlieger klaar stohd 'om te vertrekken. Hij kon nog net mee en toen de bedrogen echtgenoot hijgend kwam aansnellen, snorde de motor en ver dween de guitige jongeling. Zyn helper was wel zoo vriendelijk om hem eenige kilometers verder in alle veiligheid af te zetten. Zoo de Heere wil en zy leven i hopen onze geliefde .Ouders JANNIGJE KORTteNHOEVEN den 16den October a.s. hunne te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, i Behuwd- en Kleinkinderen. i Willige-Langerak, 7 Oct. 1913. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht U kennis te geven van het zacht en kalm o«${Jjjden van onzen zeer ge liefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer AART VAN DER VLI§T, in den ouderdom van 70 jaar en 3 maanden. Uit aller naam Wed. A. van dek VLIST Dam, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Polsbroek, 3 October 1913. Heden behaagde het den Hêére van onze zyde weg te nemen onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer PIETER VOORSLUMS, Weduwnaar van Mej. M. G. de VOS, in den ouderdomvan juist 82 jaar. Uit aller naam, W. VOORSLUIJS. G root-A m raers, 4 Oct. 1913. Heden behaagde het den Heere van onze zyde weg te nemen onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grodtva<|er, den Heer CORNELIS BAKKER, in den ouderdom Van'^uim 76 jaar. Uit aller naam, C. HAKKESTEEGT. Ottoland, 5 October 1913. Tijdeua de OnafliaiilteHlkheids- feesten in «Ie gemeenten AM EIRE en TIENUOVEN (Z.-H.) «uilen Kramers, Muzikanten, Orgelspe lers en dergel ij ken NIET WORDEN TOEGELATEN. De Burgemeester van Ameide e.a. Heeren, die genegen zyn deel te nemen aan een bij gelegenheid der a.s. Onafhankelijkheids- feesten worden verzocht zich Zaterdag avond S uur te vereenigen in het Café van den Heer SALDEN, ScttOONttovEN. Namens het Comité der feesten voornoemd, N H N. Aangifte van Leerlingen voor dezen Cur sus moet geschieden vóór 15 October a.s. by de Heeren D. SLIJK en G. v. d. VOET. Het Bestuur. Het BESTUUR van den polder Vlist- WestzUde, Vlist-Oostzydeen Bonre- pas maakt bekend, dat op Vrydag 10 October 1013 zal plaats hebben voor de polders Vlist- Oost zijde en Ilourepas en op Zater dag 11 October 1913 voor den polder Vlist-WestzUde: Over de Heulen, Bruggen, Hoofdeinden, Bruggenhoofden, Wateringen, Vlieten, Hooiland, Dyk- en ScheislootenHout gewas en Afblooten der wegen. Namens het Bestuur, D. TEIJINCK. Vlist, i October 1913. T. BENDERS Az. te Neder-Hardinxveld vraagt, om spoedig in dienst te treden: Movr. H. v.d. WA AL, koestraat,'Schoon hoven, vraagt voor térstond een liefst voor den dag. Netjes werken hoofd- vereischte. Spreektijd 'savonds tusschen 71/28Vs uur. Tegen 1 November de gemeente Haastrecht gevraagd voor een Burgergezin, P. G. f 3,— per week. Brieven fr., onder no. 73, aan het Bureau van dit Blad. Gevraagd, zoo spoedig mogelijk, wegens ziekte der tegenwoordige: liefst boven 16 jaar. Adres Mej. de Wed. BREEVELD, Haven, Schoonhoven. gevraagd. Adres Kortendyk 21, Schoonhoven. AHTS voor Huidziekten, Blaas- en Nierziekten, Geslachtsziekten enz. M»»nbn<U> 112, ROTTERDAM. 3^* Spreekuren alle Werkdagen, behalve Zaterdag, '/s#-», 13—en 7 8. VERLOREN: Gaande van 8tolwiJk door de Bergamb. Buurt naar Schoonhoveneen met Inhoud en een Ktnl, inhoudende 2 Rozenkransen. De eerlijke vinder wordt verzocht het tegen belooning terug te bezorgen Haven 77, 8choon,hoven. verkrijgbaar in den Boekhandel van S. W. N. VAN NOOTEN, Schoonhóveji. Ten kantore der Firma HERMANN A. SCHREUDER Co. te Schoonhoven kan een geplaatst worden. Aanmelding met eigen- ba^d^ geschreven brieven. ■Zoo spoedig mogelyk gevraagd: gehuwd of ongehuwd, bekend met hoef beslag en boerenwerk, bij D. L. SCHAKEL, Gedipl. Hoefsmid, Stolwijkersluis. GEVRAAGD: of HALFWAS, om J^rstond in dienst te treden. Aanbieding liefst persoonlyk b(j C. J. DE JONGE, Spekslager te Al- blasserdam. TERSTOND GEVRAAGD: die gqed met een span paarden kan rijden. Vry van sterken drank en van goede getui gen voorzien. Adres K.van der HEIJDENPzn., (Reeuwijkscbe dorp) Reecwuk. ER BIEDT ZICH AAN: P.G., 18 jaar. Adres bij W. v. BEUZEKOM, Langerak (Z.-H.). Gevraagd tegen 1 November of eerder een Adres D. BEZEMER, Haven, Schoonhoven. Sunlightzeep is de alom- bekende, de beroemdste zeep en daarom heeft iedere verstandige vrouw in de laatste vijfentwintig jaren zich van Sunlight zeep bediend. Zij wordt gewaardeerd om hare voortreffelijke hoedanig heden en wij g&randeeren dat de kwaliteit steeds even voortreffelijk zal blijven niettegenstaande de enorme stijging in den prijs der grondstoffen waarvan gemaakt wordt de echte ,7/ M,1 'IPI.I.I ÜKVA.f' Ml ZONDER mmM'hmm: JLHUIIU llUllllUllUf oud 3 jaar, en een Hondenkar. Adres J. C. Sl'EK, Uroot-Ammen. Ter overname aangeboden te BOTTERHAM een beklante WATER- NTOKEKIJ. Verhuurd 13 Kuipen,4Trap, leeren, 2 Honden. Overnafne f 400,—. Huur f 5,50 per week. Direct te aanvaarden. Adres Weil. VAN A8, Willebrordus- straat 1135, Rotterdam. te Streefkerk, bericht dat de TE NIEUW-LEKKERLAND, den 2. Oct. 1913 geveild, in bod staan als volgt: Perc. 1, Weiland groot 0.84.20 H., op ^3100 2, 0,87.58 3000 3, Woonhuis c. a. groot 1 A. 62 f., 1350 4, Dykberm en Bouwlaqfd groot 1 A. 86 C., 30 De afslag zal plaats hebben op Don derdag 9 October 1913, des voorm. 10 uur, by J. DE KLUIJVER te Nieuw- Lekkerland. o is voornemens op Vrydagen X? 17 en 24 October 1913, tel- kens des avonds ten hall 7 ure, i" het Koffiehuis van J. VOOR- bLUIJS te Brandwijk, voor de Erven ADR. BLOKLAND, in het openbaar te veilen en te verkoopen: Onder «le gemeente Brandwyk: en WATEHLNG te Gy beland, groot ÏO Aren, 3 Centiaren (in huur geweest bij W. Blokland). Onder «le gemeente Ilardinxveld: en WATER, in den Bovenpolder, aan de landscheiding met Giessen-Nieuwkerk, groot 33 Aren. 31 ('enttari^u (in huur ge weest bij C. den Toom en G. Muis Wzn). In drie perceelen en massa. Aanvaarding dadelyk. Lasten van 1 Ja nuari 1914. Betaling der kooppenningen 6 December 1913. Nadere inlichtingen by bovengenoem- den Notaris.

Schoonhovensche Courant | 1913 | | pagina 2