Offlciööle Kmisow 1913 N°. 3492. Zaterdag 25 October. Eerste Blad. mest i jm I Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. "7.i NCEN, slechte Sppsver id vervaardigd d< land. :ta paulo BINNENLAND. \ARD. Dit nemmer bestaat uit 3 bladen. 11 id 2318. stei Z, aan Utrecht, verklaart had gauw nog dat hij de endii iteL ten irte- loor er Als heeft maar over thi iboren Trijntje had ook zonderling len ig van Je ver- itus 1912 ikken it het den 700 i B. lere nog ji doch r Ite >edi{ Uitgave VAN S. Sc W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven. Intercom». Telefoon-nr. 20. Gemeente Schoonhoven. ;n was opt. nog haai igen, -ebeurt,. ver- den g niet heb- ten, stellen flement imeente e luiden en gehoorde f ruzie MÖOWfflMÏ COURANT. nazien der 'eldwachter pleiter tsche Reel jnzoo wej lenzelfdei "itslag als onder- lagere school D, jke betrekking te pen- f700 .1, want saak. ahonden asiel 'gen ieder gegaan is wat de totaalsom aan de gemeente zal kosten, en W. tevens de salarissen. Beklaa( irklaarde Jen male ’at de mishi •«aar nog gezegd iT-r gemeente bijna oen, en de v o o r- left, dat deze wet voor de ambtenaren om de inkoopsom ingen i den ruzie over den kostganger, die man uitmoest, zei de man ik! had den man toen van d.d. in kas irstel v ie vooi i het T met de Burj hoeveelheid _agen gevangeni heeft voor ivenhage terechtgesl te Lexmond, dooi te Dordrecht 5 weken gevangenisstraf maar toei en, was ichtigde f 2,— en van 1000 an den Gen.-Agent RECHTSZAKEN. De Arrondissempnts-Rechtbank te Rotterdam heeft j.l. Dinsdag o.a. de volgende zaken behandeld: De meubelmaker C. de Jong, te Waddinx- waarop tgeen be- begon bij ren omtrent j geestver- i op de straat ontdekte, jn en naar hun ouderlijke rolgende getuige, juffrouw De Jong, .Jster te Gorkum, deed eenige inede- i omtrent de persoon van beklaagde, m leverde aan getuige. Ze deed alsof ze niet wijs was. Bezoekers op dien van 'gen zjj, dat niet uit het oog dient te rden verloren, dat de steigers feitelyk bestemd z(jn voor het reizigersver- zoodat het vervoer van goederen als ware, slechts oogluikend wordt toe ten. 3de i iter kon daar< maar >rd, om naar elen, welke tegei >rden aanbevolen zulke snelle t. ter Sancta Paulo, De kinkhoest is de kinkhoest de izenden ten grave dubbele werking, dien door haar iking, bron- voorkomt menschen, die een moet zorgen, merkte de president op. 'n Paar ter werd beklaagde ziek. Hy werd ije bedlegerig, herstelde weer eenigs- was toch wekenlang ziek. Toen losis niet hielp, gaf zij een tweede >er was opgeknapt. zal 'm nog meer geven, )eg de president. nde eerst weer op zwal de president zei, dal uei dat ze zoo geredeneerd knikte ze toestemmend, melk met loodwit dronk hij Zoo ook met een glas melk in f 0,75 (56 pillen) 1 en f 10,—te e Schoonhoven JAC». STüBM, Drogist, en by den goedkeurend advies der Com- Financiën verleend. de Fihancieele Commissie is inge- «uomcsl uit van treft den srsonen in ge it) 13 doorge le verklaren Oct. 1913 in Dit voorstel i W. ter gesloten. (G. CL) iwe Walraven, gel rouw te Gorkum, ien, dat de vrouw is de laatste maanden sufferig; ie geklaagd dat haar man haar Getuige heeft wel eens gezegd 'eloof, dat ze ze niet alle by elkander 7. Ze was wel eenre bedroefd, dat ze haar man bed- ;etuige deed ze nu en en huishoudelijk werk, buiten eede gehoord be- van 1 van 5 jat ireikt, tot W. voor, art. 24 van openbare scholen ii te wijzigen, dal Daarna wees pleiter er op, dat het 0. M. bij de Dordtsche Rechtbank 4 jaar had geëischt evenzoo wegens poging tot moord en dus op denzelfden grond als waarop het O. M. bij het Gerechtshof elf jaar meer vraagt. Ten slotte pleitte spr. clementie voor de beklaagde, die nu weer lijdënde is aan de vreeselyke kwaal, waarvoor zij destijds is geopereerd; ook vroeg pl. clementie om den ouden vader, die door het gebeurde zoo bitter geleden heeft. De uitspraak werd bepaald op 29 October. romtrent gi meende, dat een deskundii de toerekenl Van de Kamer van Koophandel en 'een in deze gemeente een schryven inde de los- en laadplaats aan de i nabij Gouda; Een missive van den Nederlandschen van Gemeente-ambtenaren, de afd. sn Bond en den Alg. ;e de Pensioen-regeling Gemeente-ambtenaren en hunne we- ^er, nog de kapil i gaan hel] >t den mi De i spoei jkwan vanzelf spre moest hebbel Het biergl. geheel uit. April en in Mei. Na een voor den hy blijft, ga Beklaagde een lepeltje gegeven, uit vrees kinderen zou meenemen. De president verwonderde er zich over, dal de vrouw nóg meer vergift toediende, toen de man heenging. Als getuige en deski gehoord Prof. Dr. L. universiteit te Leiden, het door beklaagde gek valscht was, wat herbaalt ;een conclusie voldoende is ig onderzoek te ibaarheid van Gemeenteraad van Nieuwerkerk a/d IJhmcI op Woensdag 15 October 1913. Afwezig de heer W. Snoek, wegens ziekte. De notulen der vergadering van 6 Sep tember 1.1. worden na een kleine bemerking van den heer A. M. Mynlieff goedgekeurd. Ingekomen is een schryven van het hoofd en verder personeel der Bijzondere School, waarin den raad, namens de leerlingen, ’t gezegd voor de fraaie boek- .jehonken bij de herdenking van ige onafhankelijkheid. steund door den heer M. Vente, aan de orde, terwijl het voorstel van den heer A. J. Dyksman, om de tractementen niet hooger te maken dan het meerdere voor de pen sioen-bijdrage eischt, door den heer A. M. Mijnlieff gesteund wÜfadt. Voor het voorstel van B. en W. om pensioen-grondslag te brengen op f stemmen de heeren H. de Bruin, W. van Waasbergen en M. Vente; tegen de heeren A. M. Mynlieff, A. J. Dijksman en M. Mole naar. De stemmen staken dus, zoodat de stemming over dit voorstel in een volgende vergadering weer aan de orde komt met de verdere punten der agenda. De vergadering gaat over in geheime zitting. (N. Z.-H.) e lieveling, thans mhoest. Het was de borst, dat wy en. Elk oogenblik spuwde het steeds 1 was voortdurend waaien wy op het sn werkeljjk, deze itadig aan en twee imen genezen.” De LOOSTER ;e werking het men tegen de en. Het 1» een kinkhoest en wam de zand- firma Volker de het droogdok om naar :eeren, waar zij werk- iten had in de haven, il. Voorby de sluizen lig een vreeselyk inekamer kwam. ‘ïker RGENEVELD; J. VUIJK; 2RMEULEN: van oer WOUDEN; LENAAR; E; CHOP; Ï0UWER; if A. BROUWER; C. van GENNEP; t/d IJ. K. STOLE; land N Gzn., v/h L. Pot; BOELE; van STEENIS; KLUIVER; I. S. ROSS; L. VLOT; 1 IJssel A. van WIJK; LSUM Pz. an WIJK: van DIJKEN: :OBUSSCHOUTEN; HAGEN; HAMERPAGT; IRGER; ATS 1ILGEMAN IOUWMEESTER; ÏRWOERD; rAN ZESSEN; Zed. J. ALES le Drogisten en de 3. Prof. Dr. W. Nolen, hoogleeraar te Leiden, werd daarna als getuige-deskundige gehoord. In Mei had hij Beenerloo als patiënt in de kliniek gekregen. Het onderzoek van bloed en urine wees op loodwitvergiftiging. De conclusie van dezen professor was, dat de man aan die vergiftiging lydende was. De toegediende stof bevatte slechts ruim 79 pCt. loodwit en ruim 20 'pCt. calcium sulfaat, zei de president, daaraan de vraag vastknoopende: U kon destyds niet ver klaren met zekerheid, dat de man aan de vergiftiging en de gevolgen daarvan zou irven. Maar is de toegediende hoeveelheid vergift voldoende, dat iemand daarvan kan sterven? Met beslistheid kon de hoogleeraar dit niet zeggen. Dat hangt af van het individu. Uit de verklaringen van den assistent blykt, dat de man op den weg van beter schap is. In tjet algemeen is de hoeveelheid toege diend loodwit te weinig om iemand te ver giftigen, verklaarde de deskundige nader. Wel kan het herhaaldelijk toedienen een nierziekte veroorzaken, die den dood tenge volge had. Na de geneeskundige hulp, die beklaagde is toegediend, zal dit wel niet het geval zyn, maar de deskundige kan nü verklaren, dat door de geneeskundige hulp de dood voorkomen is. Door de voorafgaande dosis is het lichaams gestel minder krachtig geworden, had het minder weerstand. De lichaamsweefselen werden zwakker en deden dus minder hun werk. De vol caféhoudi deelingen die eierei soms alsof ze niet wijs was. namen haar in de maling. De presidênt: Wat ze nu gedaan heeft, deed ze toch heel slim, met heel veel overleg. Getuige had eens gezien, dat beklaagde aan kousen voeten had gebreid zóó lang als de kousen zelf. Ze had ook dat erg vreemd gevonden. De wedu’ Sterk, koopvri dikwyls gezien deed. Ze war nooit heeft zt mishandelde, ik ge? heeft, zoo tobben moest, omdat haai legerig was. Voor g< dan boodschappen Ten slotte werd klaagde's vader, landbouwer van beroep. Hy verklaarde, dat bet huwelyk van zyn dochter niet gelukkig was. Zy had een vóórkind van een ander, toen ze trouwde. Den laatsten tijd deed ze zóó, dat getuige's vrouw zeize lijat wel stapelgek. Zyn dochter nooit over mishandeling geklaagd, haar jongen heeft wel eens gesproken tui* als over een moordenaarshol. Beklaagde bleef bij haar bekentenis. Ze gaf toe, dat ze alles met goed overleg had gedaan. Het zakje loodwit had ze goed weggestopt, opdat men het niet vinden zou. Na een operatie was ze niet als vroeger. Ook nu is ze onder geneeskundige behandeling. „Zeker door alles wat gebeurd is. Je hebt nu wel ingezien, dat het een heele lage daad was,” merkte de president op. Raadsheer Jhr. Feith wees beklaagde er op, dat er niets gebleken is Van haar voor nemen om weg te gaan, als haar man het niet deed. Wel heeft ze gezegd, van plan te zyn geweest door te gaan met de ver giftiging tot baar man sterven zou. Advocaat-generaal Mr. Wentholt kon zich met het vonnis der Rechtbank niet vereeni- gen, daar beklaagde wel degblyk het plan heeft gehad haar man te vergiftigen. Het vonnis spreekt van zware mishandeling, maar we hebben hier niet te doen met een ondeugdelyk middel, betoogde de Advocaat- generaal en dus hebben we hier wel dege lijk poging tot moord. Uit de stukken krygt men den indruk, waarom beklaagde het misdrjjf pleegde. Was de toediening her haald, aldus Prof. Nolen, dan was de dood gevolgd. Maar buiten haar wil kon die herhaling niet plaats hebben, doordat haar man het huis verliet. Het door de verdediging voorbrengen van de gehoorde getuigen wysterop.dat gepleit zal worden een onderzoek naar beklaagde's geestvermogens. De afgelegde verklaringen geven naar spreker's meening daartoe geen aanleiding. Spreker komt tot de conclusie, dat het vonnis moet worden vernietigd en ook de straf niet kan worden gehandhaafd. Zelden kreeg spreker zulk een geraffineerde mis dadigster voor zich. De conclusie van het Advocaat-generaal was: aan pogii J zwaarste gevangenisstraf vooi Mr. F. Fernhout, a betoogde aan Prof. Nolen hier wel dege middel tot het is. Pleiter betoogd poging tot moord geen echter onverschillig voor zoowel op poging tot moord als op zware mishandeling hetzelfde strafmaximum staat. In Augustus 1912 is ze met het toedienen van één lepeltje begonnen, in Januari 1913 geeft ze een tweede. Had ze haar man willen vergiftigen, dan had ze de tweede maal, nadat ze gezien had, dat één lepeltje niet doodelijk was* twee lepeltjes gegeven. Ze had maar een lepeltje gegeven, telkens nadat ze ruzie met haar man had gehad. Ze bad dus wel een weinig klemmend mo tief, meende pleiter. Op grond daarvan, van de wyze, ze de daad pleegde en van hetg klaagde's vader aan pleiter zeide, pleiter ernstige twijfel te grijze" den toestand van beklaagde’s mogens. Pleik. hebben, aangevoei wettigen beklaagde. Gouda, 23 Oct. De plaatselyke anti revolutionaire kiesvereeniging alhier stelde met zeer groote meerderheid tot voorloopig candidaat voor de Provinciale Staten (yacature-A. Vingerling) den heer R. M. Jongenburger, lid van den Raad en voor zitter der centrale antirevolutionaire kies vereeniging. Bjj alle groepen bier ter stede is men zeer ingenomen met deze candidatuur. Alblagserdam, 23 Dct. De heer D. J. de Vries alhier is benoemd tot onderwyzer aan de Gereformeerde School (hoofd de heer J. Smit Sr.) te Vlaardingen. De benoemde hoopt 1 Februari 1914 zyn nieuwe betrek king te aanvaarden. Moordrecht, 22 Oct. Met een hartelyk welkomstwoord tot de talryk opgekomenen opende de voorzitter van het departement „Moordrecht en Gouderak” van de Maat schappij „Tot Nut van 't Algemeen”, de heer P. W, Mari, Maandagavond de eerste bijeenkomst van dit seizoen. De heer en mevrouw Haus, van 's-Graven- hage, vulden dezen avond met hunne ernstige en luimige voordrachten, die alle zoo juist werden weergegeven en de aanwezigen zoo goed voldeden, dat een dankbaar applaus hun deel was. (D. v. G.) BeeuwUk, 22 Oct. Door de rijkspolitie albier en le Gouda zyn van visschers alhier een aantal vischnetten, 11 schakels en een kruisnet, in beslag genomen, waarmede gevischt werd in water waarop het Binnen- visschery-reglement van toepassing is. De visschers waren niet voorzien van een schrif- telyk bewys van den eigenaar of rechtheb bende op het vischrecht. Een hunner, die van het kruisnet, was zelfs niet voorzien van een vischakte. (D. v. G.) V tanen, 22 Oct. De heer F. J. de Gooyer Jr., onderwijzer aan de Christelijke School alhier, is in gelijke betrekking be noemd aan de Christelijke School voor M.U.L.O. te Velp (Geld.). Waddinxveen, 22 Oct. Tusschen een aantal jongens van hier en uit de naburige gemeente Boskoop is het een voortdurende z.g. „gewapende vrede". Af en toe raken zy slaags. Ook Zondagavond hadden ze weer met elkander ruzie, welke zoo hoog liep dat een aekere S. met een zakspiegellje een slag op het hoofd kreeg en bloedend ver wond werd. Door een geneesheer moest hy worden verbonden. De polilite stelt een onderzoek in. Het wordt tyd, dat aan dergelyke bel- hamerijen een einde wordt gemaakt. Woerden, 23 Oct. Op de groote najaars- paardenmarkt van j.l. Maandag hebben de zakkenrollers weer hun slag geslagen. Een landbouwer uit Leersum hébben ze f 500 gerold. De politie, die dadelijk gewaar schuwd werd, deed onderzoek en arresteerde een Italiaan, die door de boeren als de dader weru aangewezen. (Rott.) De voorzitter wil dit werk opdragen den Bode en f 40 tractement geven. De heer A. J. Dyksman vraagt of het ’niet beter is, dat de beide veldwachters er mede belast worden. De heer M. Molenaar zegt, dat hij er 1>/j jaar geleden al op gewezen heeft en nu herhalen wil, dat hy het beter vindt dat de burgemeester het recht heeft allerlei in structies te geven, waaraan de veldwachters voor een bepaald salaris zich hebben te houden. Dan zullen niet telkens adressen van hen inkomen. De heer A. M. Mynlieff merkt op, dat dan de agent Struik meer zal verdienen dan zyn collega Van der Wetfden, terwyl de laatste het zwaarste werk heeft. De voorzitter merkt op, dat de sioen-grondslag, als het tractement op wordt gebracht, bij beiden gelyk is, de post van bode is een aparte zaa' De heer A. J. Dyksman wil de kwestie aan beiden opdragen, welk voyrs door den heer W. van Waasberg wordt gesteund; deze laatste wil L, f 10 geven. De voorzitter zegt, dat het i honden niet aan den gemeente-v< kan worden opgedragen, omdat dit niet tot z(jn werkzaamheden behoort; wél aan den bode. Daarom blyft spreker bij zyn voorstel. De heer A. M. Mijnlieff merkt op, dat bij het voorstel van B. en W. het geheele pensioen door de gemeente wordt betaald. Kan de pensioen-grondslag niet op f 650 gebracht worden? De voorzitter zegt dat de salarisver- hooging reeds meer ter sprake is gebracht. Het geldt menschen, die een gezin hebben. De gemeente moet zorgen, dat ze goed kunnen leven. De heer A. M. Mijnlieff herhaalt, dat ze, behalve de tien gulden per week, ook nog vrije woning en bovenkleeren krijgen. De heer W. van Waasbergen noemt enkele gevallen, dat in het gewoon burgerlijk leven ook vrye woning gegeven wordt en dat de menschen dan nog f 12 of f 13 ver dienen. De heer A. J. Dyksman is er niet tegen om de pensioen kosten door de gemeente te doen dragen, maar wil geen geld toegeven, wat gebeurt,, als de pensioen-grondslag f700 wordt. De wet eischt, zegt de voorzitter, dat ten le percenten betaald worden van het tractement en ten 2e, dat de vroegere diensten worden ingekocht. Van den in koop wil hij niets op de ambtenaren ver halen. Nadat de heer M. Molena heeft, dat de draagkracht der niet toelaat om méér te doer zit ter er op gewezen hee een groote verbetering is, wordt het voorstel, voor rekening der gemeente te nemen, met algemeene stemman aangenomen. Nu komt het voorstel van B. en W., ge- requisitoir van den schuldig-verklaring ;ing tot moord en oplegging van de e straf, die de wet kent, n.l. een or den tyd van 15 jaar. advocaat te Gorinchem, de hand der verklaringen van en van de jurisprudentie, dat elyk van een ondeugdelyk t plegen van de daad sprake ;de, dat van een strafbare sprake is. Dit is de strafmaat, daar Invaliditeitswet. Deaandacht van hen, die meenen aanspraak te kunnen maken op een rente krachtens art. 369 der Invaliditeitswet dat zijn derhalve zy, die vóór of op 3 December a.s. hun 70ste levensjaar bereikt hebben wordt er op gevestigd, dat het voor het bekomen der rente met ingang vah den eersten betaaldag, 9 December a.s., gewenscht is zich vóór den Sisten dezer bij een van de tusseben- personen aan te melden. De personen, die ni 9 December a.s. hun 70ste levensjaar bereiken, worden er aan herinnerd, dat zij zich minstens 2 maanden vóór den datum waarop zij 70 jaar worden, dienen aan te melden by een van de tusschen- personen, opdat tydig een aanvraagformulier voor hen. kan worden opgezonden. In de Dinsdag te Utrecht ge houden openbare terechtzitting van den Centralen Raad van Beroep (Ongevallen verzekering) heeft de uitspraak plaats gehad in het hooger beroep van de Ryksverzeke- ringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Dordrecht, waarby met ver nietiging eener beslissing van de Bank, die rente toekende^inaar 35 pCt. invaliditeit, aan C. Z., draaier/meubelfabriek te Waddinxveen, een retfte is toegekend naar 45 pCt. invali diteit ter zake van een ongeval, tengevolge waarvan de functie van de linkerhand, waarvan slechts de duim normaal beweegt, xeer beperkt is. De Centrale Raad ver nietigde de uitspraak, behalve voor zoover daarby de beslissing der Bank is vernietigd, en kende aan getroffene mef ingang van 31 Maart 1913 een rente toe van f 0,63 per werkdag naar 40 pCt. invaliditeit. GEMENGD NIEUWS. De te Gouda vermistetwee knapen, E. en K., zjjn Maandagavond laat uit eigen beweging weer naar de stad terug gekomen. Een agent, die ze heeft ze aangehoudei woning teruggebraebt. Maandagavond k’ zuiger „Maasmond” van de Bos, te Sliedrecht, van IJmuiden terug te kt zaam heden te verrichti in het Noordzeekanaal. Vooi hoerde de schipper Joh. Heilig rumoer, dat uit de machir» Even daarna kwam de 2B-jarige stok.. Overkleeff zeer ontsteld naar boven loopen en meldde den kapitein, dat de ketel ge sprongen was en de machinekamer vol beeten stoom stond. Daar de machinist, de 65-jarige vader van den stoker, nog in de machinekamer was, gelastte de kapitein den jongen man zyn vader te gaan helpen. Het gelukte den stoker nog juist den machinist uit de machinekamer te halen. De machinist was bewusteloos, doch werd spoedig weer bygebracht. Vader en zoon bekwamen brandwonden akltogelaat en handen. Nadat zy ter plaatse verbonden waren, werden beiden naar het Binnen gasthuis overgebracht. De verwonddi van den vader bleken ernstig, die van zoon waren van minder belang, De oorzaak van het ongeluk moet worden geweten daaraan, dat de pakking van den deksel rand van den ketel is losgeraakt Dadelijk na de ontploffing had de kapitein bevel gegeven, de machine stop te zetten. Bij had nog juist den tijd om den wal te bereiken, doch raakte daarby een motorschip, dat lichte avery bekwam. Debrandweer was spoedig ter plaatse om nulp te verleeneu en ook het motorschip bood hulp. De BURGEMEESTER van Schoonhoven brengt ter openbare kennis, dat het gedu rende de a.s. Feestelijkheden tot herdenking van het Eeuwfeest van Nederland’s Onaf hankelijkheid aan rondreizende Muzikanten, Liedjeszangers, Goochelaars, Koorddansers, Springers enz. verboden zal zijn bun bedrtyf op straat uit te oefenen. Schoonhoven, 18 October 1913. De Burgemeester voornoemd, HERMANN A. SCHREUDER, l.-B. uindige werd daarna van Itallie, van de die verklaarde, dat ekocht loodwit ver- .aldelyk voorkomt. Eiwitstof wordt wel als tegengift gegeven bij metaalvergiftiging. Die stof bevindt zich ook in melk, doch is in de maag al verteerd, vóórdat het loodwit in de maag tot oplossing is gekomen. De eiwitstof kan dus zijn werking niet doen als tegengift. Daar het loodwit niet oplost, zal het niet veel bysmaak geven. dank wordt werken, gesi de 100-jarigt v Aan de orde is: Pensioen-regeling voor ambtenaren en weduwen en weezen van gemeente-ambtenaren. De voorzitter zegt, dat 1 October 1.1. twee wetten in werking zyn getreden: le een wet regelende het pensioen voor amb tenaren en een wet voor de .weduwen en weezen van ambtenaren der gemeente. Deze wet komt der gemeente op kosten, maar de gemeente heeft het recht om een gedeelte op de ambtenaren te verhalen. Wanneer de gemeente dit doet, zal het voor sommigen bezwaar hebben, aan de pensioen-regeling deql te nemen. Er moet 12 pCt. betaald worden, en daarvan behoeft de gemeente maar 4 pCt. te betalen. Nu betalen de onderwyzcrs aan de openbare school, die toch ook gemeente-ambtenaren zyn, niet 8 pCt. maar 7 pCt., en daarom komen en W. met een voorstel, om van de andere gemeente-ambtenaren ook maar 7 pCt. te vragen, maar tevens de tractementen van de veldwachters en den gemeente-werkman te verhoogen, omdat de salarissen van deze personen te gering zijn om daar nog iets van te missen voor pensioen. De heer A. M. Mynlieff vraagt of het verplichtend is aan de pensioen-regeling deel te nemen. De voorzitter zegt, dat de ambtenaren, die vóór 1 October 1913 in dienst waren, ontheven kunnen worden, maar dat ze dan ook nooit meer deelgerechtigd kunnen worden. De heer A. M. Mynlieff vraagt of de gemeente verplicht is mede te betalen. De voorzitter zegt van ja: tot 4 pCt. toe. De andere 8 pCt. kan zy terugvorderen: maar omdat de onderwijzers maar 7 pCt. betalen, stellen B. en W. voor, ook de anderen 7 pCt. te laten betalen. Nadat nog nagi - is, die deze wet a komt met het voorstel van B. aan de orde de verbooging van Meteen wil de voorzitter aan de orde stellen een adres van de beide veldwachters Struik en Van der Weijden, waarin den raad wordt medegedeeld, dat zij wel alles voor de honden belasting moeten doen, maar geen betaling hiervoor krijgen. Naar aanleiding van het voorstel van den heer G. v. d. Akerboom d.d. 26 Septèmber j.l. gedaan om te geraken tot het voeren van onderhandelingen met de Gemeente Gouda voor de levering van electrischen stroom voor licht en voor kracht, hebben B. en W. een prae-advies uitgebracht, waarin zy o.m. zeggen, dat zy het met den heer v. d. Akerboom betreuren, dat de Gasfa briek een bron van aanhoudende zorg blyft. Ook zy zouden gaarne gunstige resultaten zien. Doch ondanks het zeer zuinig beheer der exploitante, de firma Francke, zijn er steeds verliescijfers te boeken. De Gemeente zou echter volgens hunne meening verkeerd doen, een ernstige concurrentie als de electriciteit in het leven te roepen. Daar door toch zal zij in niet geringe mate de exploitante in de uitoefening en uitbreiding van het bedryf bemoeilijken. B. en W. geven daarom den raad in overweging dit voorstel niet aan te nemen. Na eenige discussie wordt aangenomen het voorstel der Financieele Commissie en de definitieve beslissing op het voorstel van den heer Van den Akerboom verdaagd. Teneinde tegemoet te komen aan de ver zoeken van ouders om kinderen, die den leeftijd van 5 jaar en 6 maanden nog ben bereikt, tot de school toe te late B. en W. voor, art. 24 van het Regl voor de openbare scholen indezeGer zoodanig te wijzigen, dat het komt te als volgt: Als leerlingen worden toegelalen de kin deren, die den leeftyd van 6jaren hebben bereikt, of (Ken in den loop van het jaar zuilen volbrengen. Aldus wordt besloten. Aan de orde is een voorstel van B. en W. tot wyziging der instructie voor den secre- taris-boekhouder van het Burgerlijk Arm bestuur, in verband met de wijziging van het reglement op het Burgerlijk Armbestuur volgens de nieuwe Armenwet 1912. Dit voorstel wordt aangenomen. Op voorstel van B. en W. wordt in de door den raad in een vorige vergadering herziene verordening op den Burgerlijken Stand, een door Ged. Staten gewenschte verandering aangebracht inzake den Zon- dagsarbeid voor de ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Het artikel wordt aldus gewyzigd, dat het Bureau van den Burger lijken Stand geopend zal zyn op Zondag en daarmede gelijkgestelde dagen, wanneer een belanghebbende aantoont, dat de te ver richten werkzaamheden geen uitstel tot den eerstvolgenden werkdag gedoogen. Mede wordt op voorstel van B. en W. de Algemeene> Politie-verordening gewyzigd en aangevuld met bepalingen betreffende het uitbreiden van het verbod tot bet uitkloppen van tapijten, vloerkleeden, matten en der gelyke tegen boomen of lantaarnpalen of andere daarvoor geschikte gemeente-eigen- dommen, en deze te gebruiken als meerpalen of er trekdieren aan vast te leggen: voorts dal ieder eigenaar van een aan den openbaren weg grenzend erf of terrein dit moet af sluiten met een ten minste 1.25 M. hoogen muur, houten schutting, hekwerk of af rastering met palen, waaraan minstens 4 regels glad draad op gelijke afstanden be vestigd zyn. Een voorstel van B. en W. om den eigenaars slag in den hoofdely ken yan hooibergen e. d. de verplichting op te le8tëen 01,1 een en auder op te ruimen ni hrand en een hooiberg uit te halen, wanneer die gevaar oplevert by broeiing, wordt ver worpen. Het kohier van schoolgelden over de maand September j.l. wordt na goedkeurend advies der Financieele Commissie door den raad vastgesteld tot een bedrag van f 143,35. Voorts wordt door den raad goedgekeurd een wyziging in de begrooting vandnkomsten en uitgaven, dienst 191?, tot een bedrag van f 678,25. Hierna gaat de raad in comilé-generaal, ter behandeling van een reclame tegen den aanslag in den hoofdelyken omslag van den heer C. Kleiweg en een zelfde reclame schoolgeld van K. van Veen. Na heropening deelt de voorzitter mede, dat de aanslag van eerstgenoemde is terug gebracht tot f 1000 geschat inkomen en het schoolgeld van N. van Veen is bepaald op f 0,65 per maand. De vergadering wordt daarop veen, verklaarde dat de 31-jarige beklaagde H. B., kleermaker aldaar, hem op 4 Septem ber eenige vuistslagen op het hoofd had toegebracht. Een zuster van den mishandelde bevestigde dit. Beklaagde ontkende. Eisch wegens mishandeling: f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Twee politiebeambten te Ouderkerk a/d IJssel hadden op 9 September den 18-jarigen metselaar H. de W. aldaar gearresteerd ter zake van openbare dronkenschap. De jongen verzette zich en schold de veldwachters uit. Eisch wegens wederspannigheid en een voudige beleediging van een ambtenaar: een maand gevangenisstraf. Te Gouderak hadden twee politiebeambten op 27 Augustus den 20-jarigen veehandelaar L. A. de V. van daar op een overtreding betrapt en gearresteerd. Beklaagde had zich verzet en de beambten uitgescbolden. Eisch wegens wederspannigheid en een voudige beleediging van een ambtenaar: een maand gevangenisstraf. De Rechtbank veroordeelde W. v. Z., wegens diefstal van een hoeveelheid paling te Jaarsveld, tot acht dagen gevangenisstraf. Woensdag heeft voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage terechtgestaan C. D., grondwerker le Lexmond, door de Rechtbank te Dordrecht veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf wegens mis handeling. Van dit vonnis had beklaagde geappel leerd, maar toen het appèl behandeld moest worden, was beklaagde er niet. Het hof bekrachtigde daarop bij verstek het ver- oordeelend vonnis. Beklaagde teekende verzet aan en verklaarde Woensdag, nu de zaak ten tweeden male voor het hof werd behandeld, dat de mishandelde, dien hy met een mes zeer ernstig bloedend aan het hoofd bad verwond, aanleiding tot de vechtparty had gegeven. De president wees hem op zijn eigen verklaring voor den ryksveldwachter op die van voor de Rechtbank geh getuigen, waaruit bleek, dat hy zelf had gemaakt. Advocaat-generaal Mr. Wentholt eischte bevestiging. Poging tot vergiftiging. Verder heeft Woensdag terechtgestaan E. B., huisvrouw van C. B., zonder beroep, oud 36 j., te Vuren, door de Rechtbank te Dordrecht veroordeeld tot tien jaar gevan genisstraf wegens het toebrengen van zwaar lichamelyk letsel aan haar echtgenoot, door hem in de eerste helft van dit jaar loodwit in zijn eten vermengd, toe te dienen met het doel hem te vergiftigen. Het O. M. bij de Rechtbank te Dordrecht had beklaagde’s veroordeeling geëischt tot 4 jaar gevangenisstraf wegens poging tot vergiftiging. In Januari had zy loodwit, waarvan zij in de courant gelezen had dat het vergif as, gedaan in de pap, die haar man zou jeten. Hy werd toen ziek. Later had zij *‘1 eenige malen loodwit gedaan in voor xar man bestemde melk. Beklaagde had een kind van 14, een van 9 en een van 5 jaar. Vroeger woqnde zij te Beesd. Zij zijn verhuisd naar een andere plaats, omdat haar man zwaar vermoeden had, dat er tusschen haar en een weduw naar een ongeoorloofde verstandhouding bestond. Haar man had haar daar niets van gezegd. Later kwam er een kostganger, die steeds roet hen mee verhuisde. Be klaagde zei, dat ze door haar man yyerd mishandeld, doch hy had dit ontkend, en ook de kostganger had verklaard, van mis handeling nooit iets te hebben bemerkt. De man had verklaard, dat ze eens gezegd had: Ik wou, dat je op je dooie rug lag, wat beklaagde ontkende. De.man had ver moedens ook tegen den kostganger, schoon geen bewyzen en wilde daarom dat hy de deur uitging, waartegen beklaagde zich had verzet. Ze verklaarde, dat ze haar man wej zich wilde hebben en daarom tot de giftiging was gekomen. In Augustus 1912 kwam ze op het denkbeeld. Ze had niet het voornemen, als alles was afgeloopen, met den kostganger te trouwen. Alle schyn is daar tocl? vóór, merkte de president op. I Voor 5 cent had ze? loodwit gekocht- Telkens wou ze een lepeltje geven. Heb je de vier lepeltjes niet tegelyk ge heven, omdat hy het anders merken zou en de pap dan niet zou eten vroeg de president. Beklaagde antwoordde eerst ontkennend, maar gaf ten slotte toe, dat ze dacht, dat hij het zou merken, als hy veel tegelyk kreeg. Van het bord zoeteraelksche pap meteen lepeltje loodwit er in, at hij maar de helft op. Zeker omdat de pap hem niet goed smaakte, merkte de president op. 'n Paar dagen later werd beklaagde ziek. Hy werd een poosje L zins, maar de eerste dc_._ lepeltje, nadat hy wet Je dacht zeker: ik hij moet er uit? vroi Beklaagde ontkende toon, maar toen "eekt, en, ;las Gemeenteraad van Waddinxveen op Vrjjdag 17 October 1913. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de burgemeester. Het verslag van de vergadering van 13 September wordt onveranderd goedgekeurd. Ingekomen zyn de navolgende stukken: lo. Van den heer K. Huibregtse, hoofd der openbare school te Groot-Ammers, een missive dat hy de benoeming tot hoofd der openbare lagere school B aanneemt; 2o. Van mejuffrouw J. C. Edauw, le Gouda, een missive dat zy de benoeming tot onderwijzeres aan school D aanneemt; 3o. Van Gedeputeerde Staten een goed gekeurd raadsbesluit tot af- en overschry ving der begrooting, dienst 1913; 4o. Het door hetzelfde College goedgekeurde besluit tot wyziging der verordening rege lende de jaarwedden van de hoofden en het verder onderwyzend personeel der openbare lagere scholen; 5o. Vs" Fabriekei betreffen. Gouwe 6o. Bond Zuid-Holland van diei Ned. Politiebond, inzake van duwen en weezen; 7o. Het proces-verbaal van opname de kas vqjn den gemeente-ontvanger 7 October 1913, waaruit blykt dat er i| was f 2843,13i/«. 8o. Van de Gebr. Galama een verzoek om de door hen te bouwen huizen. 1 Meter te mogen achteruitplaatsen en volgens de bestaande rooilyn een cementen stoep met ijzeren hekje er op te mogen maken. Ingevolge art. 9, 2e der Verordening op de Volkshuisvesting in deze Gemeente, wordt dit verzoek in handen van B. en W. gesteld ter afdoening. 9o. Van het Dagelijkse!: Bestuur van den A. N. W. B. een rapport, getiteld: „Van wegen, paarden en hoefbeslag". Dit rapport zal aan de leden worden doorge zonden lOo. Van mejuffrouw M. J. van den Berg een verzoek om eervol ont J wijzeres aan de openbare h wegens benoeming in gel(jk< Gouda. Wordt verleend tegen 1 December. Ho. Van K. Mantel een verzoek om res titutie van zijn aanslaj omslag, wegens ver' Wordt na J' missie van Van komen een voorstel om het raadsbesluit 13 September 1913, voor zooveel beti».. inkoop van den tyd door per- meentedienst vóór 1 October bracht, alleen van toepassing op de ambtenaren, die op 1 dienst der Gemeente waren. wordt gesteld in handen van B. en fine van advies. Naar aanleiding van het verzoek van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier d.d. 17 Maart j.l., betreffende de stichting van een wachtlokaal by den aanlegsteiger aan de Brug, benevens een opslagplaats voor goederen die met de stoombooten vervoerd worden, geven B. en W. in hun prae-advies nn overweging niet in te gaan op het ver zoek van de Kamer, omdat o.m. hun inziens het maken van een wachtlokaal meer op den weg der Stooraboot-maatschappyen ligt dan op dien van de Gemeente. Voorts zeggen z(j, dat woróci alleen keer, het gelatf.— MjCde op advies der' financieele commissie wordt door den raad afwyzend op het voor stel beschikt. Naar aanleiding van een in Mei dezes jtfiirs ingediend adres met memorie van toelichting van het Genootschap ter be vordering der Melkkunde, waarin de wen- schelykheid wordt betoogd van de oprichting eener melkcentrale in eene niet al te groote gemeente, wordt, overeenkomstig ^let daar over door B. en VV. uitgebracht ongunstig advies, besloten een zoodanige instelling niet in het leven te roepen. Naar aanleiding van dé in de raadsverga dering van den 18.-n Juli j.l. gedane mede- deeling van een schryven der Kamer van Koophandel en Fabrieken d.d. 30 Juni j.l,, waarin in overweging wordt gegeven over te gaan lot het ontwerpen van een uit breidingsplan, omdat volgens de mee ning der Kamer anders geen gelegenheid bestaat tot verkrijging van geschikt bouw terrein, en van de daarop gevolgde adhae- sie-betuiging van het bestuur der Woning bouwvereniging te Waddinxveen d.d. 8 Juli, zeggen B. en W. in hun prae-advies: dat «de wet niet verplicht tot het ontwerpen van een uitbreidingsplan (voorschrift en hrt. 28 van de Woningwet). Volgens’ B. en W. is geschikt bouwterrein alhier nog wel voorhanden, getuige de dezer dagen aangevangen stichting der woonhuizen in de Kromme Esse. B. en- W. geven daarom den raad in overweging overeenkomstig het voorstel van de Financieele Commissie een onderzoek in te stellen naar de kosten van het ontwerpen van een uitbreidingsplan en daarna een beslissing te nejnen. Aldus wordt besloten. Iers bew le op het 1

Schoonhovensche Courant | 1913 | | pagina 1