N°. 3512. Zaterdag 3 Januari. 1914 Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Eerste Blad. BINNENLAND. ■f 1 M Jm MAKT. Deze Courant 'wordt des Woensdags-1 en des Zaterdags morgens uitgegeven. Prijsvoor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. lntercomm. Telefoon-nr. 20. i Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer ƒ0,40. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrijdags-namiddags 4 uren. Alle binnenlandsche Adverteptiën voor 3-maal plaatsing opge geven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. DU Hommer bestaat alt 9 bladen. STATEN-G ES ERAAL. EERSTE KAMER. Vergadering Van Maandag 29 December. In de zitting van dien dag bracht de heer Staal namens de commissie tot onderzoek der geloofsbrieven der beeren Van Swaay en Van Lanscbot, tot leden der Eerste Kamer gekozen, respectievelijk voor Zuid-Holland en Noord-Brabant, rapport uit, waarby tot toelating besloten werd. Nadat deze heeren de gevorderde eeden hadden afgelegd, namen zjj zitting. Alvorens de vergadering tot den volgen den dag werd verdaagd, was men tot het trekken der afdeelingen overgegaan. Vergadering van Dinsdag 30 December. A,an de orde waren verschillende kleinere ontwerpen, waaronder dat tot toevoeging van den Hoek van Holland aan Rotterdam. Nadat de heeren De Vos van Steen- wjjk en Van den Berg zich tegen dit ontwerp hadden verklaard, dat dool- den Minister van Binnenlandsche Zaken werd verdedigd, werd dit z. b. 8. aangenomen. Ten slotte kwam de Indische begrooting aan de orde. De heer v. d. Berg achtte unificatie op het gebied van bet rechtswezen zeer wel mogelijk en maakte nog eenige opmerkingen over net credietverband en het kiesrecht. De heer Hovy achtte de Sarekat Islam ongevaarlijk voor de zending. voor aubsidieering van het bijzonder onderwjjs moest de behoefte aan datonder- wHs de eenige maatstaf zijn. De beer v. d. Biesen bereed zy# oud en bekend stokpaardje: de bestrijding der opiumregie, die wel winstgevend was, doch de beperking van bet gebruik van opium niet in de hand werkte. Spreker voor spelde, dat de Sarekat Islam eens een volks beweging in 't leven zou roepen, om den optumverkoop gestaakt te krljgeu. De heer Van Kol was verheugd, dat er tusschen den Minister en den gouverneur- generaal een vergelijk getroffen was en dat er®nu van het valsche verwyt van gedwongen kerstening aan bet adres van den laatste mets overgebleven was. De houding van den gou verneur-generaal ten opzichte van de Sare kat Islam getuigde van groot staatsmansbe- ~id. De minister had een schooae taak. Het gistte in Indië, men moest het oog op de toekomst gevestigd houden. Spreker be pleitte salarisverhooging van de godsdienst leeraren, minder weelderigen aanleg van wegen op Sumatra, invoering van bet mijn reglement en vervanging van Chineesche koelies op Banks door Javanen. Assimi latie van de Oosterscbe rassen en hun begrippen aan de onze achtte spreker on mogelijk en niet gewenscht. Wat de Indische party betrof, Douwes Dekker was een agi tator in hoogemate; een organisator was njj niet. Aan den Indo-Europeaan moest echter recht worden gedaan. Spreker deed ten slotte uitkomen, dat de Sarekat Islam een krachtige steun voor de regeering kon worden in de bestrijding van allerlei mis bruiken. Hier brak de spreker zjjn rede af, want de vergadering werd thans tot den volgenden dag verdaagd. Vergadering van Woensdag 31 December. Alweder waren dien dag eerst verschil lende kleinere ontwerpen aan de orde. Het ontwerp inzake de bewaking van het gezantschap te Peking en de zending van de .Holland" deed den heer Van Kol op merken, dat men geen kosten op Indië mocht leggen voor Nederlandsche belangen, terwjjl er door de bewaking wrevel by de Chineezen gewekt werd. Ofschoon de Minister van Buiten- landscbe Zaken dit ontkende, zou hy de bewaking zoo spoedig mogelijk doen intrekken. B\j het ontwerp in verband met den aan koop uit de collectie-Steengracht brachten de beer Van der Does de Willebois en de betrokken Minister balde aan de schenkster en aan de vereeniging Rembrandt. Nadat voorts over de volgende ont werpen nog een ampele beraadslaging gevoerd was, werden deze z. b. s. aan genomen. Alsnu werd de beraadslaging over de Indische begrooting voortgezet, waarbij de heer Van Kol zfln rede, den vorigen dag afgebroken, voortzette. HÖ besprak de zending en haar verhou ding tot de regeering, bet concubinaat en bet opiumverbruik, waarby bjj op een alge heel verbod van opiumverkoop aandrong. Met den minister erkende hn, dat er te weinig dessascholen waren. Nog gaf by maatregelen aan, die men tegen ae veel vuldige rietbranden kon nemen, om daarna op uitvoerige wyze aan te toonen, hoe een inlandsche groot-industrie bevorderd Icon 'worden. Ten slotte werd de vergadering tot Don derdag 6 Januari 1914 verdaagd. Bij Kon. toesluit van 30 Decem ber is, met ingang van 1 Januari, aan den kolonel A. van Doorninck, van den staf der artillerie, inspecteur der vesting-artillerie, op zjjn aanvrage, en alzoo krachtens de wit. 39, fc en 40 der Bevorderingswet voor de landmacht 1902, onder toekenning van pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. 4— Aan Z.Exo. den Minister van Waterstaat werd een verzoek gericht om de ruimte naast de Rljkskrih na. 120, 840 UITSLAG van de verkiesing voor een lid van de Pravinetale Staten van Zuid-Holland in het Kiesdistrict Gouda, in de vacatnre- jNEDEHHOKNT, op Dinsdag SO December 1918. NAMEN PLAATSEN. d 0 g 2 a 5 H S B S i Ammerstol Barwoutswaarder Bergambacht Berkenwoude Gouda I - II III Gouderak Haastrecht Hekendorp Krimpen a/d Lek Krimpen a/d IJssel Langeruigeweide Lekkerkerk Ouderkerk a/d IJssel Oudewater Papekop Reeuwjjk Jj j Rietveld Schoonhoven Stolwjjk Vlist Waarder Waddinxveen Woerden jj j Totaal 13272 11193 67 4377 Zoodat gekozen is de beer H. A. SCHREUDER. 240 134 599 131 Uil 1043 1485 329 382 1 10 586 601 132 823 616 557 80 124 807 462 95 160 1038 215 114 436 104 970 932 1328 289 349 103 483 467 113 693 *78 502 75 436 54 107 702 365 75 133 844 495 Ofc. 3 O) US 10 97 235 18 444 462 618 115 188 57 188 197 80 132 269 341 54 227 43 85 402 94 49 tot 447 by den Eenigen dijk onder de gemeente Bergambacht weder op de vroegere diepte te doen brengen. Den 2tsten October werd een afwijzende beschikking ontvangen, op grond dat be doelde ruimte niet geheel is volgestort en dus zoowel daar als in de nabijheid nog goede schuilplaatsen voor kleine schepen worden gevonden. De afdeeling Ouderkerk a/d IJssel van de vereeniging „Schuttevaër" protesteerde tegen deze afwnzende beschikking en ver zocht het hoofdbestuur oen nieuwe aan vrage te richten tot den Minister van Waterstaat, op grond dat op de Lek van Krimpen tot Ammerstol by storm als anderszins geen goede schuilplaats zelfs voor kleine schepen is te vinden. Ingeval de ruimte naast bedoelde Ryks- krib weer op de vroegere diepte wordt (gebracht, zal dit zeer ten gerieve zyn van de scheepvaart op de Lek. Het lid van de Tweede Kam er Mr. P. J. M. Aalberse zal een wetsontwerp indienen tot strafbaarstelling vandéoneer- ljjke concurrentie. Hy hoopt er in Januari mee gereed te komen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft in de beschikking van 1 Augustus 1913, laatstelijk gewyzigd by beschikking van 22 December, houdende aanwyzing van personen die ouden van dagen by bet aanvragen eener rente, als bedoeld in de artikelen 369 en 370 der Invaliditeitswet, behulpzaam zullen zyn, de navolgende wijzigingen gebracht: binnen bet gebied der rente-commissie te Schoonhoven (14), in de gemeente Berg ambacht, op verzoek, in te trekken de aan- wyziDg van G. C. Voorsluys, gewezen amb tenaar ter secretarie van die gemeente binnen bet gebied der rente-commissie te Gorinchem (24): a. In de gemeente Papendrecht, op ver zoek, in te trekken de aanwyzing van A. Flach, onderwyzer, aldaar; b. in de gemeente Kedicbem, op verzoek, in te trekken de aanwijzing van R. Ver meulen, ambtenaar van den Burgerlijken Stand, aldaar. Vanwege het ministerie van waterstaat is Woensdag te 's-Gravenhage aanbesteed: de uitvoering van baggerwerk tot diepbouding van den overgang van bet Merwedekanaal door de rivier de Lek tus schen Vreeswyk en Vianen en van de beide voorhavens, met inbegrip van die van de Wilhelminasluis te Vianen, gedurende de jaren 1914, 1915 en 1916. Minste inschry ver de beer J. C. de Groot, te Giessendam, met f 0,298/10 per Ms. Ten gevolge van den afloop der verkiezing voor de Staten van Zuid-Holland in Gouda, waarby de antirevolutionaire candidaat is gekozen, is de party verhouding in Zuid-Holland's Staten ten ongunste der vrijzinnigen veranderd. Het ging om een vrijzinnigen zetel, een zetel, die juist van den zomer gewonnen was. In de Staten hebben nu zitting 48 leden van rechts, 32 vryzinnigen en 2 sociaal-democraten. Goods, 2 Jan. In de Dinsdagavond in het café „Harmonie" gehouden vergade ring van de afdeeling „Gouda en Omstreken" der H. M. v. L., die door 52 leden werd bygewoond, werd met algemeene stemmen goedgekeurd bet voorstel van het bestuur om voor de ter gelegenheid der voor- en najaarspaardenmarkten in 1914 te houden verlotingen de koninklyke goedkeuring aan te vragen, zoomede het bestuursvoorstel om aan bet kaascontrölestation Zuid-Holland een subsidie te verleenen van f 50. By de over dit laatste voorstel gehouden discussie verklaarde de heer Hoogenboezem zicb er tegen. HH oordeelde en nog een 14-tal andere leden waren het daarmee eens dat de by het station aangesloten boeren reeds genoeg bijdroegen, namelijk V* cent per K.G. geproduceerde kaas, wat reeds een vry belangrijk bedrag vertegenwoor- d igde. Het bestuur was echter van oordeel, dat door tal van leden billyk werd geacht deze kleine subsidie toe te staan. Conform bet voorstel werd dan ook door de vergadering besloten. Tevens zal aan bet kaascontröle station Zuid-Holland worden bericht, dat er by gelegenheid vao de in 1914 te Stolwyk te houden Landbouwtentoonstelling gelegen heid te over zal zyn om propaganda voor dit station te maken. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat in de a.s. wintermaanden te Gouda en in de omstreken eenige lezingen zullen worden gehouden door specialiteiten op landbouwgebied, terwijl alsdan voor de afdeeÜDg ook een dame optreden zal, nameiyk mejuffrouw Bieleman uit Utrecht, die spreken zal over Landbouwonderwys. De voorzitter uitte in verband hiermede den wensch, dat vele vrouwen en dochters van landbouwers vooral ook de lezing van deze dame, die heel interessant belooft te zyn, zullen bywonen. De in Stolwyk gehouden cursus in vee kennis was, naar de voorzitter verder mede deelde, dezer dagen geëindigdde diploma's zullen op een nader te bepalen dag aan de leerlingen worden uitgereikt. (D. v. G.) Gorinchem, 2 Jan. In de Woensdag gehouden raadszitting werd besloten met de onafbankelykbeidsfeesten bet raadhuis te versieren. B. en W. deden in verband hiermede het voorstel bet raadhuis drie avonden electrisch te laten verlichten. De kosten dezer ver lichting zouden f 1000 bedragen. By stem ming over dit voorstel bleek slechts de helft van de aanwezige raadsleden ervoor te zyn. 'Alblaggerwnard en VUfheeren- landeu, 2 Jan De handel in kaas en boter blyft willig en de prys van beide producten by steeds verminderend aanbod zeer vast. Men besteedt thans in deze streken voor kaas f 30 A f 33, zware partytjes tot f 36 per 50 K.G. Goéboter f 0,80, weiboter f 0,70 per Va K.G. Het algemeen verlangen naar een Hinken ysvloer is tot beden niet in vervulling ge gaan. Nog enkele wekeu en de rechte tijd voor bet schaatsenrijden is al weer voorbij. Van een lastigen sneeuwval als onze ooste- lyke buren kregen zyn we tot heden geluk kig verschoond gebleveu. Ameide, 2 Jan. Tot ledeA der commissie voor bet nazien der boeken en waarden van de Spaarbank van dc afdeeling Ameide, Meerkerk c. a. der Maatschappy „Tot Nut van 't Algemeen" zyn gekozen de heeren P. Sichterman en H. van IJzeren te Meer kerk, en A. van Staveren te Ameide. Tot afgevaardigden ter districts-ver- gadering in di.t jaar zyn gekozen de heeren C. Oldeman te Meerkerk en A. N. Oskam te Tienboven. *Herg*ml>acht, 2 Jan. De inspecteur der diraéte belasting te Gouda heeft als deskundigen voor de opneming der waarde van het mobilair ten behoeve van de heffing der personeele belasting in deze gemeente over het belastingjaar 1914 aangewezen de heeren M. Binnendijk en I. J. Bonneur, beiden te Gouda. Dinsdagavond trad alhier voor de land- bouwvereeniging „Samenwerking" als spre ker op de beer Nyland, uit Dubbeldam, met het onderwerp „Veevoeder". Op zeer uitvoerige en duideiyke wyze zette de spreker uiteen hoe de veehouder bet nuttigst en voordeeligst kan voederen. In de pauze werden onder de aanwezige leden tien landbouwwerktuigen verloot. Brandwjjb, 2 Jan. De busjes voor het Suppletiefonds ten bate van de Chris- teiyke school hebben in het afgeloopen jaar ongeveer f 80 opgebracht. *'Graot-Ammera, {2 Jan. De alhier gehouden Nieuwjaarscollecte heeft f 618,85 opgebracht, tegen f 615,99 in bet vorige jaar. Hekendorp, 2 Jan. Totonderwyzeres aan de openbare school alhier is benoemd mejuffrouw A. P. C. van Eyk, te Gouda. (Nieuws.) "Krimpen a/d Lek, 2 Jan. Dinsdag avond bad in de Sociëteit ten bate der Tuberculose-Commissie de 2e opvoering plaats van „Reepelsteeltje", Kinderoperette in 5 bedrijven van Joba. Veth. De zaal was goed bezet. De kinderen speelden weder buitengewoon foed. De opvoering was dan ook weder een unstvolle en een genotvolle. Tot slot was er een genoegelyk bal, dat lang duurde. **Langerak, 2 Jan. pe gemeenteraad beeft in de vacature, ontstaan door bet over lijden van den heer J. Rozendaal Mz., tot lid van het Burgerlijk Armbestuur benoemd den heer D. Rozendaal Jzn. In de laatstgehouden vergadering van bet Armbestuur is de beer J. de Bie, in de plaats van den overledene, tot secretaris penningmeester benoemd, waardoor bet nieuwgekozen bestuurslid als gewoon lid zal fungeeren. De beer D. Rozendaal blyft het voorzitterschap waarnemen. Terwyl vrouw S. in den stal van den landbouwer A. Sch. alhier bezig was met bet verrichten van eenige werkzaamheden en zeer dicht in de nabybeid van het vee kwam, bad een leeljjk ongeluk plaats. Waar- schijnlijk doordat een der koeien met zyn kop een plotselinge beweging maakte, werd de vrouw door een der horens zoodanig in een barer oogen getroffen, dat dit ernstig werd bezeerd. Op advies van den terstond ingeroepen geneesheer werd de vrouw dadelyk naar Utrecht vervoerd. Het oog zal zy wel moeten missen. Limgernigewelde, 2 Jan. De raad dezer gemeente heeft besloten over te gaan tot den bouw van een nieuwe school met twee lokalen. Een adres van ouders van schoolgaande kinderen om een tweede leerkracht te benoemen werd aangehouden. (Nieuws.) Lopikerkapel, 2 Jan. Vrijdagavond bad ia bet kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente de viering plaats van het Kerst feest voor de kinderen der Zondagsschool. Jhr. Barchman Wuytiers had een Kerstboom ter beschikking gesteld, die inden namiddag, dank zij de hulp van eenige welwillende ingezetenen, spoedig van zyn feesttooi was voorzien. Om 6 uur nam het feest eeu aanvang. Vlak voor den, in het schynsel der vele kaarsen goud- en zilverglanzenden, boom waren de feestvierende kinderen gezeten, 115 in getal. Achter den Kerstboom was een verhooging aangebracht, waarop de leden der Mejsjesvereeniging „Dorcas" een plaatsje vonden. In den loop van den avond vergastte deze vereeniging het overtalrijke publiek op verschillende driestemmige liederen, ten gehoore gebracht op een wyze, welke getuigde van de bekwame leiding onder welke zy waren ingestudeerd. Ook de kinderen zelve gaven verscheidene liederen ten beste en tusschen de bedryven door lieten zy zich de chocolade en de krenten bol jen wat goed smaken. Maar het slot van bet feest was voor de kleinen toch bet prettigst van al. Hoe straalden de gezichtjes, toen elk behalve zyn scheurkalender en kerstboekje het een of andere warme kleedingstuk, door „Dorcas" voor dit doel vervaardigd, in ontvangst kon nemen. We mogen dan ook niet nalaten een woord van dank te brengen aan allen die hebben bijgedragen om de kinderen dit Kerstfeest te verschaffen en niet het minst aan Vrouwe Barchman Wuytiers van Vliet, die zich voor deze extra-verrassing zooveel moeite en kosten getroost beeft. (Nieuws.) Nienwerkerk a/d IJnel, 2 Jan. J.l. Maandagavond hield de afdeeling van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcohol houdende Dranken een vergadering in eeu der kantoren van den beer Sauerbier. De voorzitter, de heer R. Kleinbeerenbrink, zette in korte trekken het doel der veree niging uiteen. Besloten werd om aan den gemeenteraad om de school te vragen tot het houden van een openbare vergadering, waarin een spreekster zal optreden met het onderwerp „Wat de alcohol in gevaar brengt". Dertien leden hebben zich aangesloten. In het tijdvak van 16—20 Januari 1914 zullen de hieronder genoemde lotelingen uit deze gemeente worden ingelyfd: A. de Kwaadsteniet, A. de Bruin, P. J. de Jong en G. Hoogeweg, allen by de le comp. 2e bataljon 15e regiment infanterie te Gouda. Maandagavond vierde de Christelijke Jongelingsvereeniging „Samuël" alhier, onder leiding van den feestredenaar den heer I. v. d. Knjjf, haar 2tste jaarfeest in het schoolgebouw aan 's-Gravenweg. Na opening met Psalmgezang en gebed sprak de heer v. d. Knjjf de openingsrede uit, waarop de secretaris verslag over den toestand der vereeniging uitbracht. Hierop volgden aardige voordrachten en samenspraken, terwyl door de zangvereeni- ging „A.D.V.E.N D.O." een stukje ten beste werd gegeven en door eenige jonge dames versnaperingen werden aangeboden. Na een tot laat in den avond gezellig saraenzyn, werd de avond gesloten met gebed. ••Nleuwpoort, 2 Jan. Het wekeiyksche busje ten behoeve van het Burgerlyk Artn- emeente heeft in het opgebracht, tegen bestuur in deze gemeei afgeloopen jaar f 22,08'/i f 23,36 in 1912. NourdelooM, 2 Jan. Vrydagavond j.l. gaf de zang en tooneelvereeniging „Excel sior" een goed geslaagde uitvoering in de openbare school alhier. Zoowel de zang- ft)s de tooneelstükjés ver wierven een daverend applaus. Na afloop bedankte de vice-voorzitter, de heer J. Duym, in bartelyke woorden den directeur, den heer J. Arlraan, die wegens vertrek naar 's-Gravenhage als zoodanig zyn ontslag heeft genomen, voor zyn uit stekende leiding. De heer Arlman dankte voor de hulde hem gebracht en hoopte, dat „Excelsior" op den goeden weg moge blyven voortgaan. ^Oaderkerk a/d IJagel, 2 Jan. Voor deze gemeente en Krimpen a/d IJssel is opgericht een Boerenbond van Kaasmakers. Deze bond telt aanvankelijk 40 leden, welk aantal wel grooter zal worden. Als voor- loopig bestuur zyn opgetreden: C. v. d. Heuvel, voorzitter; B. Hoogendyk, secretaris-pen ningmeester: H. Dekker, L. Stam alhier en P. Hailing uit Krimpen a/d IJssel. Reeaw(|k, 2 Jan. De loteling L. Verbree der lichting 1913, aan wien voor een jaar vrystelling van dienst was verleend wegens kostwinnerschap, moet zich op 16 Januari a.s. in de kazerne te Gouda aanmelden en is bestemd om te worden ingelyfd by het regiment grenadiers en jagers te 's-Gravenbage. De lotelingen van de lichting 1914 uit deze gemeente zullen als volgt by de militie worden ingelijfd: J. Hey, W. Schouten, R. van Eyk, A. Vermeulen en L. Straver, allen op 17 Januari by bet 15e regiment infanterie te Gouda. De lotelingen: H. van Dyk in het tijdvak van 1—5 Maart a.s. by bet 3e regiment vesting-artillerie te AmsterdamB. Oosterom, 1—5 Maart by het le negiment vesting artillerie te Utrecht; B. F. Straver by het le regiment vesting-artillerie te Utrecht en W. Blyleven, D. van Roon en M. van den Berg, allen van 1—6 October, allen b(j het 15e regiment infanterie te Delft. (D. v. G.) reef kerk, 30 Dec. Hedenavond bad de openbare jaarvergadering plaats van de Christelyke Jongedochters-Vereeniging „Ta- bitba". In het wel wat al le volle lokaal werd deze dertiende jaarvergadering op de ge wone wyze geopend met gebed en gezang. Uit de jaarverslagen van secretaresse en penningmeesteresse bleek, dat het ledental door huweljjk enz. met 3 was verminderd, doch dat tien leden in den loop van bet jaar waren toegetreden. De ongeveer 120 kleedingstukken, dopr de leden vervaardigd, waren in de gemeente verdeeld naait het advies van diakenen. Al was er' een batig saldo, zoo maakt toch het stygend ledental, waardoor meer gewerkt kan worden, ook meer geldeiyken steun gewenscht, welke reeds aanstonds werd verleend door een collecte onder de aanwezigen gehouden, welke een mooi b«- drag opleverde. Ook werd in 't byzonder melding gemaakt van een gift, ontvangen van de feestcom missie 1813, ten bedrage van de helft van het batig saldo dier commissie. Nadat de verslagen waren uitgebracht, werden verschillende leerzame, soms vroo- lyke voordrachten gehouden en werden acht zangstukken meerstemmig en met orgelbe geleiding ten gehoore gebracht. Vooral de Kerstcantate van Gerretson, zoowel met orgel- als met viool begeleiding van den beer A. de B. uit Waddingsveen, werd met groote aandacht gevolgd. De predikant der gemeente voerde ten slotte het woord en ging voor in dankgebed. Moge 1914 ook voor deze nuttige ver eeniging een rijk gezegend jaar zyn! *Ntolvrf|k, 1 Jan. De collecte, ge houden door het Ondersteuningscomité, heeft opgebracht de som van f 288,38'/». Daarvan is aan 40 verschillende gezinnen een Nieuwjaarsgave uitgereikt; de hoogste uitkeering bedroeg f 10, de laagste f 2,50. *Zevenhnizeu, 2 Jan. Vrjjdag 26 De cember is het Kerstfeest door de leerlingen der Zondagsschool in de Herv. Kerk gevierd. Een prachtige Kerstboom prykte in het Kerkgebouw. Op de gebruikeiyke wyze werden de vragen betreffende Christus' geboorte door de leerlingen beantwoord. Er werd verteld en gezongen, terwyi de kinderen onthaald werden op koekjes, spe culaas en sinaasappelen. Vele ouders en verwanten der kinderen woonden'de feest viering by, die van 5 tot 9 uur duurde. Twee voor een kar gespannen bitten kwamen Maandag uit de Zuidpias en sloegen op hol.r/De voerman sprong van de kar, want hy-kon de dieren niet meer houden. By den landbouwer D. J. B. wilden de hitten keeren, doch de kar sloeg om en viel in de Boschgracht, de hitten mee- sleepende. Een der hitten geraakte in de strengen verward en verdronk, hoewel er spoedig menschen by waren om de dieren te redden. Maandagavond trad voor de onder- afdeeling der V. P. N. als spreker op de beer J. J. Kannegieter, van Rotterdam, met het onderwerp: „Welke kippen zuilen we houden? Een praatje over hoenders en huQ productiviteit". Een 25-tal personen woonde dezë ver gadering bij. Speciaal werd aangeraden witte leghorns te houden. Door enkele personen werd van de gelegenheid gebruik gemaakt om vragen te stellen, welke Afdoende werden beantwoord. Dinsdagavond gaf de-fanfarevereeniging „De Kleine Trompetter" een muziekavond voor de donateurs en 't publiek. Als steeds werd goed geblazen. Na afloop van Let muzikaal gedeelte werd een tooneel- stukje opgevoerd: „Wie ben ik?", blyspel in drie bedrijven. Verder een paar klucht- scènes. Ook dit gedeelte viel teer in den smaak van het publiek.

Schoonhovensche Courant | 1914 | | pagina 1