MONKEY BRAND SCHOUW. TWEE SMIDSKNECHTS Een aankomend Zilversmid. 1 Bouw- m Klaverland, Een nette Dienstbode Een BoerenÉnstMe, TIMMERLIEDEN Advertentiën, Kennisgeving. Kantoorbediende. 2 Timmerlieden Timmerlieden, Boerenarbeider, Huishoudster flinke Dienstbode Dienstbode Pink Pillen. nette Dienstbode, flinke Dienstbode Geldleening Dienstbode,, Merriepaard, Men kan ook! Zwerende vinger (HeMeiD, SX Vervolg der Nieawstydingen. llr. A. MUS, Notaris to Rotterdam, 150-jarige Echtvereenigürg MEUBELMAKERS, TIMMERLIEDEN STOELENMAKERS Ongelukkig zijn de armen aan bloed. .4e Hooge Boezem achter Haastrecht. f 15000,- 4'A pCt. Obligatiën Machieale Houtbewerking, G. BESTEBREUBTJE, Bijsoord. titéut/cfató Cac&c* Openbare Vrijwillige Verkooping, IlUHectaren, 17 Aren, 90 Centiaren Waddinxveen, deed haar lijden. Andere leden blyken evenzeer dit ge voelen toegedaan. Het voorstel van Burg. en Weth. betref fende den kinder-aftrek wordt hierop ver worpen met 7 Stemmen tegen 4; vóór stemden de heeren den Duyf, C. en Job. de Jong en C. Hoogendyk. Het voorstel om den aftrek te bepalen op f 25 per kind beneden 16 jaar, wordt hierop aangenomen met 9 sten)men tegen 2; tegen stemden de heeren C. de Jong en den Duyf. De geheele Verordening op de heffing en die op de invordering wordt hierop aangenomen met 9 stemmen tegen 2, die van de heeren J. Hoogendyk en Evegroen. 4o. Ontwerp-besluiten B en C, tot wijzi ging der begrooting over 1913, worden hierop na voorlezing en toelichting vast gesteld. 5o. Onderzocht wordt en hierna met algemeene stemmen goedgekeurd de reke ning van het Burgerlek Armbestuur over 1913, bedragend in ontvangst f 2013,59 en in uitgaaf f 1723,83, zoodat zij sluit met een saldo van f 289,76. Den heer Vonk Noordegraaf, die als voorzitter van het Armbestuur niet tegen woordig was by het onderzoek, wordt het resultaat meegedeeld, met dankbetuiging aan hem en znn medeleden voor de goede zorgen, onzen behoeftigen gewijd. 6o. Gelezen wordt een verzoek van Burg. en Weth. van Gouda, om vóór 1 Mei a.« mee te deelen of deze gemeente in beginsel bereid is mee te doen aan de oprichtingen exploitatie van een gemeentelijken keurings dienst voor voedings- en genotmiddelen aldaar, wordende de jaarljjksche kosten hiervan geschat gemiddeld op 12 k 15 cent per jaar en per inwoner, zoodat dit voor deze gemeente ongeveer bedragen zou f 445,50. Daar een (gewjjzigd) wetsontwerp aan hangig is, tot het in 't leven roepen van bepalingen tot wering van vleescb en vleeschwaren, die schadelijk zijn voor de volksgezondheid en een ieder door de keuze van goede leveranciers waken kan tegen bedrog, worden geen voldoende termen geroadea, om aan dit verzoek gevolg te geven. 7o. Door den voorzitter wordt meege deeld, dat by vóór de vaststelling van het raadsbesluit van 1 Augustus 1913, gewijzigd by dat van 17 Januari, waarby aan de N. V. Reedery de IJssel v/h C. G. van der Garden te Gouda o.m. als voorwaarde voor het gebruikmaken van de openbare aanleg plaats werd gesteld, dat de stoom booten daarvan geen gebruik mogen inaken op Zondag, uitvoerig heeft uiteengezet, dat dit verboa geenszins was overeen te brengen met hetgeen het algemeen belang eischt. Is het een particulier geoorloofd met zijn eigendom te doen wat by verkiest, de overheidheeft de publieke instellingen te stellen in dienst van 't publiek belang. Nader is het den voorzitter duidelyk ge worden, dat het Raadsverbod ook in strijd is met de wet. Ter uitvoering toch van Art. 7 der Wet op de openbare middelen van vervoer vu 1880, voorschry vend be- bepalingen ter verzekering der veiligheid van de reizigers met openbare vervoer middelen, is by art. 10 van het Koninkiyk besluit van 31 Juli 1880 (Stbl. 121) geboden „Waar aanlegplaatsen zyn, moet daarvan voor het in- en uitlaten van reizigers door de vaartuigen worden gebruik gemaakt, tenzti dit gebruik door laag water of ander geval van overmacht (ysgang, mist e.d.) onmogeiyk of gevaarlyk is". Volgens art. 9 der aangehaalde wet wordt de bestuurder der reedery gestraft met een geldboete van hoogstens f 25, zoodra hy dit gebod over treedt, zoodra hy dus voorbyvaart, in plaats van aan te leggen. Gevolggeving aan het Raadsbesluit stelt dus den bestuurder bloot aan strafvervolging. Ten overvloede gebiedt art. 150 der Gemeentewet den Raad geen besluiten te nemen, die treden in hetgeen van algemeen Rijks- of provinciaal belang is en houden volgens art. 151 de bepalingen, in wier onderwerp door een wet, een maatregel van bestuur of provinciale ver ordening wordt voorzien, van rechtswege op te gelden. jMlr de Raad deze gevolgen piet,heeft voorzien en de Reedery niet voordtnAetfé biykt om zich vooralsnog aan 's Raads onwettige handelingen te storen, doet hy een beroep op het gezond verstand der raadsleden, door een nieuw besluif dragen, waaruit het Zondagsverl De Raad bedenke dat, dryft by deze zaak op de spits, de reedery elders een eigen hoofd gaat slaan, op een plaats, gevaarlyk voor de scheepvaart en ongelegen en onveilig voor het reizend publiek. Gaan de andere reederyen ook van die vrye aanlegplaats gebruik maken, dan ligt het geschikte en sedert tal van jaren veilig bevonden ge meentehoofd verlaten, derft de gemeente eene jaarlyksche inkomst van f 192,50 en wordt allen ingezetenen een zeer groot onge rief berokkend. Bovendien wordt de ge meente-veerman, met zyn talryk gezin, broodeloos gemaakt. Waren er redenen tot klachten over het gebruikmaken van bet ateigerboofd op Zondag, was er hinder of stoornis of gefluit, bezwaren waren denkbaar. Nu noch het een noch het ander het geval is, kan geen enkele biliyke reden worden genoemd om hef Zondagsverbod te handhaven. Wrtsr dit naar des voorzitters gevoelen in stryd is met de wet en met bet algemeen belang, zal hy zich krachtens art. 70 der Gemeentewet dan ook verplicbt zien het eventueel nieuw te nemen besluit daartoe niet uit te voeren en daarvan kennis te geven aan Gedeputeerde Staten, ten einde te bevorderen dat het vernietigd worde door de Kroon. De voorzitter leest hierop voor een raadsbesluit tot gebruikmaking van het steigerhoofd, waaruit het Zondagsverbod vervallen is. De beraadslagingen geopend zynde, zoo voerden verschillende leden het woord. De heer Joh. de Jong meende dat, als de Raad verbood gebruik te maken van de aanlegplaats, er dus ook geen aanlegplaats was en dus ook geen strafbaarheid voor den bestuurder der reedery. De voorzitter bestrijdt deze opvatting. Een aanlegplaats verdwynt geenszins door 't gebruik er van te verbieden. Geen enkele rechter zou die onderstelling aannemen. De heer P. den Duyf meent dat, als des voorzitters betoog opgaat, men dan vryeiyk van de aanlegplaatsen mag gaan gebruik maken, zonder een cent er voor te betalen. De voorzitter antwoordt, dat de wet gever kennelyk niet gedacht heeft aan de mogeiykheid, dat openbare besturen de EU bl ieke aanlegplaatsen, uit de openbare as onderhouden, zouden sluiten of voor 't gebruik aanmerkelyke bedragen zouden vorderen. De wet eischt het geregeld stil houden aan de daartoe bestemde veren en tevens beveiliging der passagiers, dat is hier de hoofdzaak. De heer C. de Jong zegt, dat Ouderkerk niet de eerste gemeente is, die hetaanlfeggén op Zondag verbiedt. Er zijn er meer, waar dit gebeurt. D9 voorzitter noemt het verkeerd, ■lecbte voorbeelden na te volgen en goede ongebruikt te laten voorbygaan. De beer Joh. de Jong zou bet verbod niet willen intrekken en wel eens willen weten of dit werkelyk in stryd was met de wet of het algemeen belang. De proef trekt hem aan. De voorzitter zegt, dat dit advies hem verbaast van spreker, die by vorige gelegen heid de stelling voorstond, dat ook op Zondag niet de overheid, maar een iegelyk verant woordelijk was voor zyn eigen daden. Overigens zitten we hier niet om proeven te nemen, maar om de wet te handhaven en de algemeene belangen te behartigen. De heer J. Hoogendyk wijst er op, dat de reedery eerst heeft nagelaten de noodige vergunning voor 't gebruik van 't steiger hoofd aan te vragen. Nu de Raad, zy bet voorwaardelyk, vergunning geeft, laat zy echter na zicji hieraan te onderwerpen. Spreker noemt dit onbehoorlyk. De voorzitter antwoordt, dat elke burger en ook elke instelling er op rekenen mag, dat de overheid de wet in acht neemt en 't algemeen belang. Als de overheid zelf daartegen ingaat, lokt zjj zelf verzet uit en heeft zij de gevolgen te dragen. Nogmaals verzocht spreker den Raad drin gend hem niel te nopen tegen 's Raads beslissingen verzet aan te teekenen. In stemming gebracht, wordt hierop een ontwerp-raadsbesluit, houdende vergunning tot aanleggen zonder Zondagsverbod, ver worpen met 9 stemmen tegen 1 stem, die van den heer Vonk Noordegraaf, zynde de he«r Job. de Jong afwezig bij de stemming. Daar men dat verbod wenscht opgenomen en dus gehandhaafd te zien, wordt bet ont- werp-besluit daarmee aangevuld, alsmede met de bepaling dat de Raad de vergunning drie maanden te voren kan opzeggen. Dit ontwerp wordt aangenomen met algemeene stemmen op een na, die van den heer Vonk Noordegraaf. De voorzitter zegt, dat by op dit raadsbesluit Art. 70 der Gemeentewet zal toepassen en dat by volgens de wet hiervan bij dezen de vereischte kennisgeving dpet. Gelukkig ach t hy bet te mogen constateeren, dat het hier geen personen-kwestie geldt en evenmin een zaak van rechts of van links, maar een geschil over hetgeen al of niet in stryd wordt geacht met de wet en (of) het algemeen belang. Aan de Kroon en desnoodig daarna aan de rcchterlyke macht zal het zyn ten deze een uitspraak te doen. Ter behandeling van eenige bezwaarschrif ten tegen den hoofdelyken omslag, gaat de vergadering over in comité. Na heropening der openbare vergadering deelt de heer Vonk Noordegraaf mede, dat de commissie van beheer der Drink waterleiding te Krimpen a/d Lek aan de Krimpeuerwaard vergunning heeft gevraagd en verkregen, om buizen te leggen door den dijk, tot en met de byzondere school in de Kromme, en door den Kerkweg, tot en met het bebouwde gedeelte. De ingezetenen in dat deel dezer gemeente zullen dus weldra de gelegenheid bekomen om water leiding te verkrygen en wel op dezelfde voorwaarden, als de Commissie stelt voor de gemeenten Krimpen a/d IJssel, Krimpen a/d Lek en Lekkerkerk. De voorzitter reeds den Ge meenteraad te moeten voorstellen, nu de uitkomsten der naburige waterleiding over 1913 bekend zyn gemaakt, deze zaak ter hand te nemen voor de geheele gemeente en op zéér korten termyn af te doen. Het wordt toch hoog tyd, dat de beraadslagingen over allerlei dingen, die do gemeente geens zins vooruit brengen, eindelyk eens plaats maken voor besluiten, die de belangen der ingezetenen bevorderen. Zal het bekomen van waterleiding hoogst welkom zyn aan het deel der gemeente, dat de Commissie wil bedienen, aan den Raad is het zorg te dragen, dat de hééle gemeente daarvan het voorrecht bekomt. Hy stelt dus voor Bur gemeester en Wethouders op te dragen aan bedoelde Commissie de voorwaarden te vra gen, waarop zij in staat is de gemeente van waterleiding te voorzien. Algemeen biykt de wensch om waterlei ding te bekomen. Men meent dat deze echter om de kosten beperkt moet blyven tot het bebouwde deel van den Kerkweg; daar kan een feservoir wórden gemaakt, waar verder wonrade ingezetenen leidingwater kunnen bekomen. Nadat het voorstel tot het vragen der voor waarden met algemeene stemmen is aange nomen, sluit de voorzitter de vergadering. HTAIIéflllEIIWa. fleheeaheven, 31 April. f A. s. Vrydag des namiddags te 2 uur vergadert de raad dezer gemeente ter behandeling van de volgende onderwerpen Ingekomen stukken. 1. Verordening sluis- en havengelden. 2. Recognitie K. Renes. 3. Pensioeusgrondslag Teters. 4. Benoeminglid Burgerlyk Armbestuur. 5. Salaris ambtenaar uitbetaling pen sioenen. 6. Rekening Weeshuis. 7. Klokkenist. 8. Salaris veerman S. Pols. 9. Adres „Schoonhoven's Belang". 10. Adrea Heijneman. 11. Kohier van den hoofdelyken omslag, t De gistermiddag verschenen „Staatscourant" bevat een Koninkiyk besluit van 4 April 1914, houdende wyziging van de bepalingen ter uilvoering van de wet omtrent den waarborg en de belasting der gouden- en zilveren werken. Hierby wordt onder meer bepaald, dat bet kanton Schoonhoven omvat.de kantons Schoonhoven, Sliedrecht met uitzondering van Giessendam (Sliedrecht en Papendrechtf" en Vianen (met uitzondering van Asperen, Leerbroek en Leerdam), en van het kanton Gorinchem de gemeenten Ameide, Hoornaar, Meerkerk, Noordeloos en Tienhoven; van het kanton Ridderkerk de gemeenten Alblas- serdara en Nieuw-Lekkerland; van het kan ton Woerden de gemeente Oudewater. f De muziekvereeniging „T.A.- V.E.N.U." alhier, directeur de heer Jan M. J. Driesen, zal deelnemen aan het op Pink ster-Maandag te Lekkerkerk te houden Groot Nationaal Concours van harmonie- en fanfare korpsen en gemengde zangvereenigingen. Behalve in de derde afdeeling fanfare, zal „T.A.V.E N.U." in den raarschwedstryd mededingen. f De 29-jarige Ongehuwde K. v. d. H., wonende aan den Lopikprweg no. 22 alhier, die in dienst van den heer T. den Breejen van den Bout te Nymegen op een kolenschuit voer, is by het verrichten van zyn werkzaamheden te Wesel (Duitschland) te water geraakt en verdronken. Zyn iyk is nog niet opgevisebt. f Hedenmorgen is een hooiberg van den landbouwer G. Oskam aan den Lopikerweg (gemeente Willige-Langerak) in brand geraakt, vermoedelyk door het spelen van een kind met vuur. De brandspuit no. 2 van bier en een spuit uit Willige-Langerak slaagden er vry spoedig in de vlammen te blusschen. Er is niet veel -hooi verbrand, maar wel heel wat bedorven. Het hooi was niet verzekértl. f Op verzoek van „Wilhelmina" is de voetbalwedstr))d, welke 1.1. Zondag moest plaats hebben, uitgesteld tot a.s. Zondagmiddag 5 uur. j-De gem eente-politie alhier heeft aangehouden zekeren J. D.. een zwervend persoon, die verdacht wórdt van diefstal van een portemonaaie, inhopdend een geld stuk van f 2,50. Boveudien stond deze perqpon .gesignaleerd in het Algemeen Politieblad, omdat "thy nog driemaal 3 dagen hechtenis moet ondergaan. Hy is ter beschikking .gesteld van den burgemeester van Nienwpfprj, in wiens ressort de vermoedeiykp diftfata) is gepleegd. INGEZWNJjjJS*. (Buiten verantwoordelijkfieyl dèf Redactie.) Doorbraak. Zoowel in groote als in kleine gemeenten worden tegenwoordig complexen van huizen afgebroken met bet oog op he« verbeteren van het algemeen verkeer. Die doorbraken' kosten veel geld. Ook in onze gemeente is nu een doorbraak aan de orde en met belangstelling wordt de behandeling daarvan, door den Raad, tege moet gezien. Onze gemeente, die vroeger niet terug deinsde om zestig duizend gulden beschikbaar te stellen tot het verkrijgen van een spoor verbinding, welk bedrag thans tot vjjf-en- dertig duizend gutden is teruggebracht, heeft, als men de voorbereidingen ziet by het stations-emplacement, zeer zeker groote ver wachtingen van de a.s. spoorverbinding met Gouda en Utrécht. Van harte hopen wy, dat deze verwachtingen niet zullen worden beschaamd, en dat de inwoners onzer ge meente in de daaste toekomst zich zullen kunnen vermogen in groote finaneiëele voordeden. Maai»een open oog is noodig, wil men ook voor het nageslacht verantwoord zyn, ook voor de groote aitgaven, welke nu reeds zyn geschied. Thans reeds doet dé vraag zich voor: is een doorbraak in het algemeen belang, inzonderheid tot verbetering van het ver keer by het verkrygen van de spoorweg verbinding? Aan de gemeente is te koop aangeboden bet huis van den heer P. van Vuuren, thans eigenaar de beer P. Heyneniangelegen tegenover de Koestraat. Wordt dit huis afgebroken, dan verkrygt onze gemeente een directen verkeersweg van het station naar het midden der ge meente. Men zal dan nlttt'by aankomst aan het station vragen: waar is de vief naar de gemeente?, en de eventueele be woners van de nieuwe Stationswyk zullen dan niet eerst links of rechts een wandeling behoeven te maken om in de stad te komen. Het groote verkeer van wagsns enz., waar jaren geleden reeds op gewezen is, behoeft dan niet meer geleid te worden alleen langs de Remonst^antsche Kerk, wat nu al hoogst gevaarlyk is vanwege de sterke bocht, en wellicht zal de ojeifwq verkeersweg hel juiste middel zyn om de bouwterreinen rondom het spoerwegBmplkcement meer productief te'maken' en 'den -bouwlust op te wekken. Ook de Atbrecht Beylinggracbt en de Koestraat met omgeving zullen in een veel beteren toesUnd komen. De Koestraat, als een hoofd-verkeersweg direct verbonden met het spooremplace^nenLal aanmerkelijk meer in trek komen algemeene welvaart en ook waardeitermeerdering van panden zullen de gevolgen zyn. De Raad heeft reeds vroeger in beginsel uitgemaakt, dat dezé' doorbrtwk is in het algemeen belang, want op bet uitbreidings plan staat de eventueel aan te leggen straat reeds aangegeven. Meermalen *gyn in onze gemeente door braken ter sprake gebracht en uitgevoerd tot verbetering van bet verkeer; o.a. de Appeistraat met brug over den Singel, en de verbreeding van de Veerstraat. Al waren toen in het oog van enkele de kostén hoog wat zyn die twee verbeteringen nu niet waard? En denkt aan het niet aeeepteeren van de koopsom ad SOflOigntdên van het buis van den heer Woudenberg. Wat zou nu die verbinding kosten? Daarom, al moge wellicht gezegd worden: „Als men voor 2 jaren hot aanbod bad gehad, dan bad mqn de werken niet zoo uitgevoerd", niettemin is het nu tyd, Om door aankoop van let huis en het maken van. een directen Ve^k^aweg naar het spoorwegstation dert' toestand te scheppen zooals men dien voor 2 jaren wenschte. Mede te werken tot verbetering van Schoonhovensche toestanden iseen voorrecht, slechts voor enkelen weggelegd (de Raad) Van harte wordt gehoopt, dat die enkelen dat voorrecht zullen beseffen. Zij zullen den dank van bet tegenwoordig en het toekomend geslacht kunnen inoogsten. Onder dankzegging voor de verleende plaatsruimte, Een Oud-Ingezetene. P.S. In weerwil van alle uitgaven blyft men nog onder het bedrag van 60 mille, dat vroeger door den Raad is toegestaan. By Koninkiyk besluit van 18 dezer is: lo met ingang van 1 Mei, aan den diri- geerende-officier van gezondheid 1ste klasse A. Butner, van het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht, ter zake van langdurigen dienst en alzoo krachtens de artt. 39 2a en 40 der Bevorderingswet voor de landmacht 1902, onder toekenning van pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; to. het bedrag Van zyn pensioen vastge steld op f 2500 ?s jaars. By Koninkiyk besluit van 17 dezer is ingetrokken de aanwyzing van de volgende geneeskundigen voor het onder zoeken van wegens invaliditeit op pensioen aanspraak makende gemeente-ambtenaren en oud-gemeente-ambtenaren, burgeriyke ambtenaren en oud-burgerlyke ambtenaren, ondfirwyzers en oud-onderwijzers bjj het opeflbaar en byzonder lager onderwys en leeraren en oud-leeraren aan byzondere gymnasia en byzondere hoogere burger scholen in de provincie Zuid-Holland: Dr. H. H. van Eyk, arts te Boskoop; Dr I.C. Idenburg, arts, te Delft; H. JThorbecke, arts, te Vianen; zyn aangewezen voor het verrichten van bovenbedoeld geneeskundig onderzoek de hierna vermelde geneeskundigen in de provincie Zuid Holland: H. van der Tak, arts, te Boskoop; C. A. van Hees, arts, te DelftP. Bon, arts,, te Lexmond. Het „Staatsblad" (ah.'171) bevat een Koninkiyk besluit (gaa-dOft 4den dezer, houdende wyziging van de' bepalingen ter uitvoering van de wet', Omtrent den waar borg en de belasting der gouden en zilveren werken. :rre' Hierbij wordt bepaald, dat met ingang van 1 Mei te Amsterdam een tweede kan toor van den waarborg der gouden en zil veren werken wordt gevestigd, hetwelk wordt aangeduid als het 'kantoor Amster dam II, terwyl bet tegenwoordig kantoor, met ingang van dien dag, als het kantoor Amsterdam I wordt aangeduid. Te rekenen van 1 Met wordt voorts het gebied der kantoren van den waarborg der gouden en zilveren werken nader vastgesteld. J.l. Maandag is te 's-Graven- hage aanbesteed: Het éénjarig ouderhoud vani'-de Militaire Gebouwen en Werken te Gouda. Ingeschreven is door: W. Bokhoven,Gouda f 2680; N. V. v/h. II. J. Nederhorst, idem f 2710; J. H. de Wilde, idem f2893; A. Bon tenbal, Reeuwyk f 2910; J. Peetere, Gouda f 2930; A. P. de Klerk, Reeuwyk f 3097. Aan het op Maandag 1 Juni 1914 (tweeden Pinksterdag) te Meerkerk, op het landgoed van den heer H. de Ruyler Gz, te bouden festival voor harmonie- en fanfarekorpsen en zangvereenigingen, ter herdenking van het 15-jarig bestaan van Meerkerk's Fanfare „Euphonia", zullen de volgende vereenigingen deelnemen: Muziekvereenigingen: „De Bazuin", Gorin chem; „Kunst na Arbeid", Arkel; „Ad Adstra", Asperen„Wilhelmina", Sleeuwyk „Concordia", Beesd; „Aurora", Leerdam; „Volharding", Noordeloos; „De Bazuin", Giessen-Nieuwkerk; „Unie", Ameide. Zangvereenigingen„Vol moed", Hoor naar; „Harmonie", Acquoy,- „Eendracht maakt Macht", Arkel; „Excelsior", Nieuw- land; „Inter Nos", Meerkerk; „Kunstliefde en Vriendschap", Ameide; „Kunst kweekt Genoegen", Asperen. Aan bet festival zal een Kermesse d'Eté verbonden zyn. Door nu wyien den heer G. J. C. v. d. Eist van Bleskensgraaf, gewoond hebbende te Dordrecht en daar 12 April overleden, zyn de volgende legaten vermaakt f 5000 aan „Armenzorg", aldaar: f 1000aan de Dordrechtscbe Orchestvereeniging (direc teur de heer Ed. Erdelmann); f 5000 aan het Dordrechtscbe Orchestfonds; f 5000 aan de vereeniging Openbare Leeszaal en Biblio theek te Dordrecht; f5000aan de Dordrecht- sche vereeniging tot bestrijding der Tubercu lose; f 2000 aan de inrichting voor oogiyders aan de Gelderschekade te Rotterdam; f2000 aan de vereeniging „Hulp aan minver mogende oogiyders voor Zuid-Holland", te Rotterdam en f 10.000 aan de gemeente Dordrecht voor oprichting van een zwem inrichting voor on- en minvermogenden aan de rivier of in den Biesboscb, onder voorwaarde, dat die oprichting geschiedt binnen 2 jaar na het overiyden van den heer erflater. (D. Ct.) 'AlUlasserdain, 20 April. Voor de betrekking van onderwyzeres aan de le open bare school alhier heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. Mejuffrouw W. A. Zevenbergen albier is te Rotterdam geslaagd voor het examen voor onderwyzeres. Ameide, 21 April. Het Zaterdag be graven iyk van P- de G. albier, die bjj een botsing met een wielryder een schedelbreuk had gekregen, is Maandag door dé justitie te Dordrecht opgeëischt om te Gorinchem aan een schouwing in het Ziekengastbuis te worden onderworpen. 'Ameide en Tienheven, 20 April. In de jaarvergadering der leden van „Floralia" alhier w,rd rekening en ver antwoording gedaan dóór jen pcnnifig- meester over het afgeloopen jaar. Er was een klein batig saldo. De secretaris bracht bet jaarverslag uit over het lief en leed, dat de vereeniging in het afgeloopen jaar ondervond. Het aftredend bestuur werd herkozen. Als te kweeken planten werden voor dit jaar gekozen: Pelagonium, Bolbegoqia, Leeuwenbek, Gladiolus en Bouvardia, de laatste voor de leden. De zaden, door den voorzitter geschonken, zulten z(jo van Zinnia etegans en Anjelier. By de verloting van een bloera (Azalia) onder de aanwezige leden, viel deze ten deel aan den heer F. A. Diepenhorst. Staande de vergadering gaven zich ruim 90 personen op om stekken te kweeken. 'Benschop, 20 April. Hedenmiddag omstreeks balfdrie ontstond brand in een schuur, staande achter de hofstede van den veehouder Ant. Baars alhier. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat in drie kwartier tyds de hofstede, twee hooibergen en twee schuren du de asch werden gelegd. r.-» .«- Konden uit het huis de koeien nog met moeite gered worden door de voordeur, er was geen denken aan de arme beesten, die in de schuur stonden te redden. Vyf koeien, zes pinken en een stier, een koppel kalveren beuevens verscheidene groote en kleine varkens kwamen in de vlammen om. Hoewel iedereen zyn best deed om nog wat te redden, en ook de brandspuit direct ter plaatse was, kon slechts een weinig huisraad in veiligheid worden gebracht. Zelden zag men het vuur zoo vernielend te werk gaan als hier. Naar wy vernemen, was de eigenaar gelukkig teven brandschade verzekerd. De oorzaak is onbekend. 'Bergambacht. 20 April. Het uitreiken van boeken door de vereeniging „Volks bibliotheek" albier is voor dit seizoen afgeloopen. In het geheel zyn dezen winter 1676 boeken uitgeleend. Voor bet seizoen 1914—19/5 zyn in dezè gemeente aangevraagd: door 62 personen een vischakte en 3kor 2 personen een jachtakte. 'Bleskeusgraaf, 2f April. Voor reke ning van den heer D.li. Pellikaan wordt een blok buizen gebouwd. Deze huizen zyu byna afgewerkt en reeds gedeeltelyk geverfd. J.l. Zondag hadden een paar vrouwen van de overzy lust om de huizen eens te be zichtigen. De deuren gesloten vindende, waren zy zoo brutaal een raam op te schuiven en naar binnen te klimmen, waarna overal een kykje werd genomen. Met hun klompen hebben zy de pas geverfde zoldertrap zeer beschadigd. Bleskeusgraaf, 20 April. Mejuffrouw Van Vliet—Van Houweiingen, woonachtig te 's-Gravenhage, kwam Zondagmiddag naar hier om familie te bezoeken. Op de Wyn- gaardsche Steeg werd ze door een paar kérels opgehouden, die zeer brutaal en met gemeene taal tegen haar optraden. Den sujetten was het blijkbaar om haar geld te doen. Gelukkig wist zy van de lafhartige heeren af te komen. Ze kwam hevig verschrikt by haar familie aan. De 3-jarige P. Leegwater alhier viel achterover in een vry diepe sloot. Haar oudere zusye, dit by haar was, poogde de kleine te redden, maar baar krachten bleken niet toereikend om de kleine mejd op den wal te (irygen. Gelukkig passeerde juist de bakkersknecht C. Westerhoudt, die bet genoegen smaakte het reeds zinkende kind op bet droge te brengen. "Giéssen-Nienwkcrk, 20 April. Nu door den Raad dezer gemeente op het ver zoek" van de afdeeling Alblasserwaard van de Hollandsche Maatschappij vau Landbouw, om gebruik te mogen maken van het leeg staande lokaal der openbare school tot het geven van een landbouwcursus voor meisjes, afwyzend is beschikt, heeft gemelde afdeeling zich gewend tot het bestuur der Ned. Herv. Kérk om het consistoriegebouw te mogen gebruiken. Het verzoek is door dat college met alge meene stammen ingewilligd. De raad dezer gemeente heeft beiloten een leening van f 8600 aan te gaan in ver band met den afkoop vamxden tol bp de brug over de Giesscn. Tot leden van het stembureau voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing zyn benoemd de burgemeester at» voorzitter en de heeren D. de Kuiper «b A. Boer als leden. Van GedeptftÉerde Staten is ingekomen de goedkeuring op de verordering van het Burgeriyk Armbestuur. Gouderak, 20 April. In een daarvoor belegde vergadering werd Zaterdag j.l. hier opgericht een neutraal ziekenfonds, waaruit de leden by ziekte uitkeering kunnen ontvangen. Een reglement werd vastgesteld en als bestuursleden werden gekozen: A. Rook, F. Verkaik, W. Radder, A. Verboom, J. de Koning, L. Stam, K. Wiegersma, M. Rook en J. Radder. "Groot-Aminera, 21 April. De beer H. C. de Stigter alhier, leerling van de Kweekschool voor onderwyzers te Nymegen, is geslaagd voor bet onderwyzersexamen. De rekening van het Burgeriyk Arm bestuur dezer gemeente over het jaar 1913 bedraagt in ontvang f 1360,78, in uitgaaf f 981,821/2, en sluit alzoo met een goed slot van f 378,95Vs. 'Haastrecht, 21 April. Gisteren had, in tegenwoordigheid van bet bestuur van het waterschap „Polsbroek", den ingenieur, belast met de uitvoering der werken, den heer Willem Smit te Kinderdyk, en den ingenieur van „Werkspoor" te Amsterdam, den heer Teunissen, de beproeving plaats van de Centrifugaalpomp met Dieselmotor, welke de vroegere stoommachines heeft vervangen. Volgens contract moest deze motor, ter sterkte van 100 E.P.K., de pomp bji een opvoerhoogte van 2.35 M. per minuut op brengen 114 M3. Het olieverbruik zou per uur mogen bedragen 21.4 K.G. teerolie of 18.6 K G. gasolie. De uitkomst was, dat de opbrengst was 120 6 M3. by een olieverbruik per uur van 19.3 K.G. teerolie of 17.4 K.G. gasolie. Nadat de motor, welke onmiddeliyk aan sloeg, 7 minuten bad gedraaid, gaf de cen trifugaalpomp water. De bediening geschiedt door één persoon. Als men bedenkt, dat vroeger 3 ketels voor de beide stoommachines 120 H.L. kolen per etmaal gebruikten, kan men wel begapen, dat de plaatsing van dezen Dieselmotor een belapgryk voordeel aan het waterschap zal opleveren. Als reserve heeft men een der stoom machines laten staan. "Krimpen a/d Lek, 21 April. Het de vorige week albier gearriveerde paarden spel „Blanus" heeft Zaterdagavond op ,'t Zand" zyn openingsvooratelling gegeven. Het zeer goed ingerichte circus wasgoed bezet. „Blanus", die zich vooral in vroeger jaren een goed klinkenden naam beeft verworven, heeft roet deze voorstelling bewezen, dat zyn goede reputatie verdiend is. Het aardig gevarieerde programma werd, zoowel wat paardendrgsquur als kunstryden enz. betrof, uitstekend afgewerkt.-Zy, die de voorstelling volgden, hebben allen een genotvollen avond gehad. Krimpen a/d Lek, 21 April. Ook de beer M. A. G. Staat, aannemer albier, heeft voor zyn werklieden den vryen Zaterdag- raiddag ingevoerd. "Langerak, 21 April. Sedert enkele dagen boort men albier op gezette tijden een geluid door de lucht klinken, alsof een voorbysnellende locomotief stoom laat schie ten. Maar 't is tocb niet dit schelle geluid, dat ons toch zoo liefelyk in de ooren zou klinken, want nog altyd kunnen we er ons niet op beroemen, in de nabyheid van onze gemeente zulk een middel van versneld vervoer te bezitten. Neen, 't is de stoomfluit van de steen fabriek „de Valk", wagr de werkzaamheden weder een aanvang hebben genomen, en die nu door baar schel geluld de arbeiders naar het werk roept of aankondigt, dat de scbafttyd is aangebroken. De aldaar heerschpnde bedrijvigheid moet ieder opvallen. Gedurende de wintermaanden lagen de velden eenzaam en verlaten; nog kort ge leden heeft men met man en macht de fabriek en omHggende terreinen tegen bet hooge rivierwater moeten verdedigen. Thans worden de velden langzamerhand met stee- nen bedekt en voortdurend ziet men de karretjes af en aan ryden om de steenen van en naar de velden ^n de ovens te brengen. 'Loplk, 20 April. Donderdagnamiddag is by bet kotfiehuis van G. W. Stam keu ring gehouden van een- en meerjarige stieren. Tien stuks werden ter keuring aangevoerd, nameiyk 1 driejarige, 1 tweejarige en 8 pink stieren. Van de oude stieren verkreeg de drie jarige, eigenaar de beer J. C. van Eeten te Jaarsveld, den eersten prys ad f 100, met 81 p., en de tweejarige, eigeoares de Fok-» vereeniging Lopik—Jaarsveld, den tweeden prys ad f 60, met 75.5 p. De pinkstieren konden niet voor pryzen in aanmerking komen. Toch bracht één ervan het nog tot 74.9 p. "Meerkerk, 21 April. J.l. Vrydag beeft de heer S. H. Binkes, burgemeester dezer gemeente, in een daartoe belegde vergadering afscheid genomen van den raad en verdere genoodigden. Geiyk reeds gemeld is, gaat de heer Binkes onze gemeente metterwoon verlaten. 'JNIenw-Lekkerland, 20 April. Onze dorpsgenoot, de schipper A. O., die met zyn schip in de Rynhaven te Rotterdam lag, Eeraakte Donderdagmiddag j.l. op den wal eklemd tusscben de buffers van een paar kolenwaggons. Zwaar inwendig gekwetst is hy naar het Ziekenhuis gebracht. De verbouwing van de 2e openbare school te Elsbout is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer B. Oosters, te Wil lemstad. "Nienwpoort, 21 April. De rekening van het Burgeriyk Armbestuur dezer ge meente over het jaar 1913 bedraagt in ontvang f 649,63, in uitgaaf f 310,88, en sluit alzoo met een goed slot van f 338,75. ^Onderkerk a/d IJg«el, 21 April. Hedenmorgen stelde de ingenieur van 'sRyks Waterstaat te Gorinchem eeu onderzoek in, op de aanvrage van de Stoombootreederij „De' IJsel" te Gouda tot het aanbrengen van een steigerhoofd even boven de kom der gemeente. In antwoord op het adres der Schippers- yereeniging „Schuttevfier" aan den Minister van Waterstaat gericht, werden twee leden van het Bestuur dier vereeniging door den ingenieur gehoord, om hun bezwaren toe te lichten by den bouw van het steigerhoofd daar ter plaatse. De afdeeling „Het Groene Kruis" ver spreidde het propaganda-gescbrift „Wyk- verplegmg" of „Waar moeten onze zieken verpleegd worden?" In de laatste 13 jaren hebben o.a. 150 GroeneKruis-afdeelingen een Wyk verpleging ingesteld, „0 D. afdeeling wenecht de mogelijkheid te ondortoeken tot het instellen v.n Wijk verpleging in onze gemeente. Daartoe „ordt de medewerking en de ateun der ingezetenen ingeroepen. De afdeeling zal ook weldra era cursus openen voor lcraamvrouwen-verplegtng^ra zuigelingen-verzorging. Vrouwen van leden en dochtere boven de 18 jaar kunnen dezen cursus kosteloos volgen. Oudewater, 21 April. Den land bouwer A. T. uit Papekop overkwam Zater dag 1-1- op het Arminiusplein alhier een leeiyk ongeval. Rydende met een met riet beladen wagen, gleed plotseling een bos naar beneden en kwam op het paard terecht, waardoor het dier schrok en op hol sloeg. De vracht ging byna geheel van demwagen en sleurde een rietdekker, die er op zat, mee, zoodat de man voor een oogenblik totaal onder het riet zat. Het paard, in middels losgeraakt, holde den weg op naar Hekendorp, alwaar het tot staan werd ge bracht, waarna het zaakje weer in orde werd gemaakt. Oadewmler, 21 April. Aan het voor nemen van de Christeiyke Zangvereeniging „Geelt Gode Lof' om een kinderkoor op te richten, is Zaterdagavond gevolg gegeven. Er meldden zich 15 kinderen (8 meisjes en WStolwQk, 18 April. By den landbouwer D. van Wyngaarden alhier is in de goot, waarin de koeien op stal hun drinkwater krygen, een levende paling gevonden van een half pond. Het dier was uit de sloot, waaruit het drinkwater wordt opgepompt, met het water meegekomen en had door de buis, het hart en den zuiger zyn weg naar de koeien gevonden. Of deze dieren,die erkende vegetanflrs zyn, het verschijnen van den paling op prys heb ben gesteld, valt te betwijfelen. StolwUt, «1 April. In de gisteren ge houden openbare vergadering van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland heeft het lid van dat college Jhr. Mr. D. J. de Geer rapport uitgebracht over de bezwaren tegen de verkiezing van een bestuurslid in den polder Stolwyk. Gekozen verklaard was de heer H. C. van der Graaf, nadat 104 stemmen, uitgebracht op „A. Scheer Jz.", ongeldig verklaard waren, als geen persoon duidelyk aanduidende, aangezien daaruit niet zou zyn op te maken of bedoeld werd A. Scheer Johanneszoon dan wel A. Scheer Janzoon, die beiden verkiesbaar waren. By de mondelinge toelichting van de zaak werd o. a. verklaard, dgt A. Scheer Johan neszoon veelal als A. Scheer Jz. op brieven enz. werd aangeduid. De beslissing van Gedeputeerde Staten volgt later. (N. R- Ct.)» Waddtnxveen, 20 April. He^fantal inwoners dezer gemeente bedraagt na 6000. In verband met de groote uitbreiding der meubelindustrie stygt het aantal inwoners Was het eerst zoo goed als zeker, dat het bedryf der Kurkwarenfabriek voorloopig te Gouda zou worden voortgezet totdat de nieuwe fabriek gereed was, nu wordt mede gedeeld, dat op een stuk land aan de Noord- kade met den meesten spoed een bouten Ïebouw zal worden geplaatst en wel zóó, at bet bedryf daarin binnen een week kan worden uitgeoefend. (D. v. G.) By de Woensdag alhier in het koffie huis van den heer Vermeulen gehouden stemming ter verkiezing van een heemraad van den Voorofschen Polder, ter voorziening in de vacature, ontstaande door de perio dieke aftreding van den heer W. C. Boer, is genoemde heer met algemeene stemmen herkozen. Er waren 30 stemmen uitgebracht. In de j.l. Donderdag gehouden ver gadering van ingelanden van den Voorof schen polder wenschte de voorzitter, de heer F. A. van der Tor#M, in de eerste plaats den heer W. C. Boer geluk met zyn her benoeming tot heemraad van dien polder. Verder werd, na voorlezing en onver anderde vaststelling van de notulen der vorige vergadering, van den 23. April 1913, mededeeling gedaan van de door het Bestuur op 17 Maart j.l. gedane kaaopneming bü den penningmeester. Alstoén was in kas de som van f 227,56. Vervolgeus deelde de voorzitter mede, dat by het Bestuur was ingekomen een verzoek om verlaging van het peil met 3 c.M., beter gezegd, daar bet water in den regel beneden peil is, tot 3 c.M. beneden den geregelden waterstand. De voorzitter stelde de vergadering in ken nis met de door het Bestuur met deciders Achterof en de Putte gevoerde correspon dentie, waaruit bleek, dat het Bestuur van laatitgemelde polders bereid is, by wyze van proef, voor den tyd van één jaar, bet water van dezen polder, gedurende hettyd- vak van 1 October tot 1 April, te doen malen tot 8 c.M. beneden het officieel vast gestelde peil en met het aftappen te doen beginnen zoodra het water gestegen is tot 3 c.M. beneden het peil; wordende hierdoor aan het bestuur van den Voorofschen polder de gelegenheid gegeven te overwegen of al dan niet tot officieele verlaging van bet peil moet worden overgegaan. Na breedvoerige bespreking vereenigdfl de vergadering zich hiermede. Alsnu werd overgegaan tot het nazien en de behandeling der rekening over 1913. Daartoe door den voorzitter uitgenoodigd belastten de heeren A. Goosen, J. H. Verbj en D. C. van der Wellik zich met het voor loopig onderzoek, Overeenkomstig hun advies werd de rekening vastgesteld ontvang op f 2668,56, zoodat er een batig saldo is van f 228,56. Vervolgens is overgegaan lot de behan deling der begrooting voor 1914. Na arti- culete behandeling werd deze vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 1367,02 en de omslag evenals over 1913 bepaald op f5,50 Ser hectare. De belastbare oppervlakte van en polder is 199.11.94 H.A. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening over 1914 werden op voorstel van het Bestuur by acclamatie benoemd de heeren G. van Dort Kroon te Waddinxveen en J. Hage en C. van der Willik Hzn. te Boskoop, en tot hunne plaatsvervangers de beeren A. de Lange te Waddinxveen en P. W. Hardyzer en M. van der Laan te Boskoop. Bij de rondvraag werd de wenschelykheid betoogd, dat van algemeene bekendheid worde, dat ieder, die land langs de Alpben- watering heeft, voor zoover dit nog niet aan hem is overgedragen, het aan zyn land grenzend water om niet in eigendom kan bekomen, mits hjj aan hut polderbestuur van zyn verlangen daartoe laat biyken. Hier door wordt het rechtmaken van het land door aanplemping ten zeerste vergemak- kelijkt. Ook is weder ter sprake gekomen het lekken der Gouwekade, betgeen zooal niet verontrustend, dan toch zeer hinderlijk is. Het schynt, dat men vanwege den pro vincialen waterstaat, by wien de Gouwekade in onderhoud is, de kwaal niet kan weg nemen. Niets meer aan de orde zynde, is de ver gadering gesloten. (D. v. G.) Willige-Langerak, 21 AprM. Zon dagmorgen kwam de landbouwer H. E. alhier tot de ontdekking dat z(jn paard, dat in de wei was gedaan, in de sloot lag. Met behulp van vele handen gelukte het met veel moeite, het zware dier op het droge te krygen. Scheen het aanvankeiyk alsof het leven geheel geweken was, na. eeoigen tyd kwam bet dier weer by en kfin hét tfè wèl #eer opzoeken. Aangemoedigd door het prachtige droge weer der laatste dagen, hebben de boeren byna al hqn vee in de weide gedaan en de stallen sch'óongeirfaakt. In verschillend!) vette kampen, waar het gras reeds een *oet hoog of nog booger stond en neiging vertoonde tot zakken, hebben de koeien een waar Luilekkerland. behoeven niet te loopen om bun kost te vinden. De aardappels zyn ongeveer te veld. Nu hoort men 't is ook nooit goed! weer klagen over de droogte! De prys der aard appels stygt en het groeien maakt geen voortgang. Nu de raarktprys der kaas ook nog terugloopt, hebben velen een bril met zwarte glazen op. De vruchtboomen beginnen prachtig te bloeien. Zy beloven veel goeds. De koekoek is vanmorgen weer gehoord. 'Zevenlinlxen,20 April. Vrydagmiddag is op het speelplein der openbare school de nieuwe motorspuit beproefd. Verscheidene burgemeesters en wethouders uit de om liggende gemeenten woonden deze proef neming bjj, alsmede de leden van den raad dezer gemeente. Wat gaf de spuit een water! In een oogenblik was het geheele plein één groote waterplas De goten van de school stroomden over. In de nabyheid van den grooten waterstraal was het alsof er een geduchte regen viel. De volgende week zal de "proefneming herhaald worden. Gorinchem, 20 April. Aangevoerd 737 runderen, 27 nuchtere kalveren, 28 vette varkens en 1155 biggen, 24 schapen en 96 lammeren. Prfizen zware kalf koeien f 260 a f 310, kalfvaarzen f 180 a t 240, melkkoeien f 220 a f 260, U/i-jarige ossen 90 a f 130, guiste vaarlen t 130 a f 170, pinken f 90 a f 140, graskalveren f a nuchtere kalveren f 20 a f 28; ,vette varkens 23 k 24 ct. per Va kilo. 11 Nleuwerkerk a/d IJaael, 18 April. Veiling der Coöperatieve TuinbottWirëiliug Nieuwerkerk a/d IJssel en Omstreken. Sla: Kardoes) le soort f2,80—f5,30, dito'Jeédoft 0,90—f 1,20, dito (Leduc) le soort dito 2e soort f 0,90—f 1,40, dito (MeikdbntgI») .e soort f 3—f 6, dito 2e soort f 0;80, mies per 100 krop; dito (vellen) f 0,08—f 0,41 per kist. De aanvoer was heden 53.825 kroppen, 0 ode water, 20 April. Op de tate? ge houden kaasmarkt waren aangevoerd 112 part(jen, 5585 stuks, wegende pl.m. 27.965 tilogr. Pryzen waren voor le soort van f 28r— tot f31,—, zwaardere f tot f— voor 2e soort van f 24,tot f 27,Handel ving. Botterdam. 20 April. Aangevoerd paarden. magere- en 228 vette run deren, 213 vette, 2 nuchtere en graskal veren, 212 schapen of lammeren, 1398 var kens, biggen, bokken of geiten. Runderen 34 tot 44 ct.; vette kalveren 521/2 tot 55 ct.; schapen 23 tot 28 ct.; lammeren f 17 tot f 23 p. st.; varkens 22 tot 23 ct. 1 lichte varkens voor export 25 27 ct. per l/a kilo. Botterdam, 20 April. Binnenlandscbe, ;rauen. Prijs: Tarwe per 100 K.G. f 11, ot f 11,75. Haver per4100 K.G. van tot f KERKNIEUWS. jjOnderkerk a/d IJMel, 21 April. Diakenen der Ned. Herv. Gemeente hebben o.m. ontvangen een extra gift van f 10 en twee giften van f 5. Volgens bet kohier van den kerkelyken hoofdelyken omslag der Ned. Herv. Gemeente over 1914 zyn daarin opgenomen 260 per sonen, verdeeld over 29 klassen, met een aanslag van f 1 tot f 62,50 per hoofd, tot een totaal bedrag van f 1385,25. Oudewater, 20 April. Ds. M. Buiskool Hoogeveen heeft het beroep by de Ned. Herv. Kerk albier aangenomen. OEMENGU NIEUWS. J.l. Zaterdagmorgen is, doordat een brandende doch onbeschermde kaars in aanraking was gekomen met het weefsel van balen, brand ontstaan in het stoomschip Djebres" van den Rotterdamschen Lloyd, liggende in de Parkhaven te Rotterdam voor den wal van het terrein der firi Win. H. Mflller Se Co. Aan schip en lading werd zeer belangryke schade toegebracht. By het Verschynen van de brandweer hing een roode vuurgloed boven het openstaande ruim; vlammen werden by dezen scheeps- bramt'"hiet waargenomen. De' ^nufgiyfed "'Velrdween spoedig,, nadat men met blus schen begonnen was en een ontzettend dichte rook kronkelde in zware wol ken uit het brandende ruim en ver spreidde zich in zuidwestelyke richting over het terrein van de firma Müller en Co. en de rivier. Dit heeft zoo uren geduurd, voor er eenige vermindering was te bespeuren. De brand werd ten slotte gebluscht met 16 stralen op stoompompen en 11 van hand brandspuiten. In den nacht van Vrydag op Zaterdag is brand uilgebroken in de groote ouderwetsche boerderfi van de familie v. d. Linden, staande in de buurtschap „de Birkt" Soest. Het grootste gedeelte der levende have werd gered, doch ae boerdery brandde totaal uit. De 68-jarige vrouw des huizes, die om eenige sieraden te redden zich in het brandende huis had gewaagd, kreeg hevige brandwonden. Zy is aan de gevolgen daarvan in het gasthuis te Amersfoort overleden. Bosch branden. J.4. .Zondag hebben op verscheidene plaatsen in ons land boscb- en heidebranden gewoed. Op de Asselsche heide zyn naar schatting ongeveer 200 H.A. bosch binnen 3 uur in de asch gelegd. De grond was in beheer by het Kroondomein Het Loo. In de bosscheni aan den Arnhemschen weg voorby Beekbergen is Zondagmiddag een brand ontstaan, die, door den Oostelyken wind aangewakkerd, met snelheid zich west waarts uitbreidde en naar schatting 100 hectare heide en bosch, waaronder 25-jarig dennenbout, in laaie zette. Een aanzienlyke hoeveelheid hakhout is mede verbrand. Verder hebben bosch- of heidebranden gewoed te Kotten gem. Winterswyk; by de legerplaats te Zeist; te Hamersveld onder Leusden; in de buurtschap Lonneker by Enschedé; te Doorn, waar ongeveer 10 H.A. jong dennenbosch zyn verwoest; naby het station Oosterbeek—Hoog, waar eenige hon derden dwarsliggers vuur vattente Oeter- terp, waar ongeveer 39 H.A. dennenbosch zyn verbrand: op verschillende plekken in den omtrek vau Arnhem, en in het buiten park van H M. de Koningin op het Loo, waar ongeveer 30 H.A. door 't vuur werden ver teerd. Steenindustrie. -- Op de steen fabrieken „de Hoop", „de Eersteling" en „de Nyverheid", alle in de nabyheid van Montfoort, is de vorige week de campagne reeds begonnen. Moeilyke keus. Voor d vacante betrekking van veldwachter der gemeenten Linschoten en Snelrewaard heb ben zich maar even 124 sollicitanten aan- BUBGEKLIJKE STAND. Schoonhoven. Van 17—21 April. Geen aangiften. SCHOUT en HEEMRADEN van den polder BeVg&inbacht zullen op VryHag Zaterdag, den 24. en 25. April 1914, SUHOUWEN: het tonrond en vier kant opmaken van alle Kleiwegen in den polder gelegen, alsmede het aanhalen van de bruggen, zoowel van den polder als van particulieren, alles ingevolge de Polderkeur. Schout en Heemraden voornoemd, de Schout en Secretaris, A. VAN DER STRAATEN. ergambacht, 18 April 1914. Krachtens beschikking van den Edelachtbaren Heer Voorzitterder _AMER VAN TOEZICHT op Notarissen en Candidaat-Notarissen te Rotterdam, is Kadtoorboudeafde aan de Leuvenhaven 107 aldaar, aangewezen om waar te nemea het Kantoor van den eervol ontslagen Notaria H. M. DE VOS te Capelle a/d IJssel, en zyn mitsdien alle Miuuten, Regis ters en Repertoria, welke onder be rusting waren van Notaris II. M. DE VOS voornoemd, door Notaris Mr. A. MIJS te Rotterdam tydelyk over genomen. De DIRECTEUR van het Post en Telegraafkantoor te Schoonhoven brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van April a.s. op Zon- en feestdagen de wagendieast schoonhovenGouda zal worden uitgevoerd als volgt: Van Schoonhoven uur namiddag. Te Gouda (Postkantoor) 8 40 Van «-SO - Te Schoonhoven 7.10 Voorts zujlen, te rekenen van denzelfden datum de llchtlntfeta der bUbnssen op Zon- en feestdagen worden geregeld als volgt: Kazerne 1.30 n., 7.19 n. Koestraat 1.35 7.30 Voorhaven 1.40 7.35 Schoonhoven, 20 April 1914. De Directeur voornoemd, BIJ LO. 1864 mi; 6 Mei a.s. hopen onze geUs0e{ Ouders ARIE DE JONG Az. en co U us JANNA TEEUWEN -O hunne «otr.ib te herdenken. ,f<|u -,-n Namens Kinderen, Behiqvdty Klein- en Acbterkleinkinéèbeiri' Ouderkerk a/d IJssel, 22 April 1914. Getrouwd: M. VOORSPUY MARIA C. VAN DER die, mede namens wederzijdsche Familie hun hartelyken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, by hamHbtveiyk- ondervonden. iv? Rotterdam, 21 April 1914. T ?n.'- Heden ontsliep, na een langduftg doch geduldig lijden, in haar Heer en Heilapd, onze geliefde Grootmoeder, Mevrouw HEBM1NA JOZINA JOIUSIfl VAN BËEKIItl, Weduwe van wyleu den Heer J.MAURigqs, iu den ouderdom van 83 jaar. Uit aller naam, H. J. J. VAN DEN BERGH van Beekum Maurissk. W. G. J. VAN DEN BERGH. 's-Gravenhage, 20 April 1914. Nieuwe Schoolstraat 57a. De teraardebestelling zal plaats hebben op a. s. Donderdag, te 12 uur, vauaf bet sterfhuis naar de Algemeene Begraaf plaats te Naaldwyk. Heden overleed, na een korte doch hevige ongesteldheid, onze zeer geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader EVERT VAN DEB GRIFT, in den ouderdom vau ruim 66 jaren. Uit aller naam, F. VAN DER GRIFT. Hekendorp, 20 April 1914. Voor de vele bewyzen van belangstelling, ondervonden by .de herdenking van onze 25-jarige Ecbtvereeniging, betuigen wy onzen hartelyken dank. W. DE GROOT. L. DE GROOT Groen. Krimpen a/d IJssel, 21 April 1914. V isitchery-Berichten. 'Kinderdijk, 20 April. J.l. Zaterdag avond vergaderde de afdeeling „Kinderdyk' van de boofdafdeeling „Zoetwatervisscberij' der Ned. Heidemaatschappy in de Sociëteit albier. De verslagen van den secretaris en den penningmeester werden goedgekeurd. Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. de Jong en L. Ottenvanger. Ge kozen werd als zoodanig de heer W. de Graaff, in de plaats van den heer C. v. d. Linde, die bedankt had. Besloten werd dit jafr als pootvisch aan te vragen: 8/s Masurische zeelt en edel- karpers. 'Tienhoven, 21 April. Op de Zegen- visscbery „de Koekoek" alhier is van gisterenavond tót hedenmiddag slechts één zalm gevangen. Marktberichten. Bodegraven, 21 April. Kaas. Aange voerd 352 wagens, te zSmed'17503 stuks, wegende pl.m. 105118 kilole soort Houdsche f 29,—, a I 31.50, zwaardere f 32,— k f33.50 2e soort f 26,- a f 28,-; Derby-kaas, le soort f 13,50, 2e soort f Handel zeer flauw. Het BESTUUR van de polders Vliet Westzijde, Vlist-Oostzijde en Bon- repas brengt by deze ter kenuis van de belanghebbenden: dat overeenkomstig d bepalingen, vervat in de Keur van deze po ders, vastgesteld den 15den September 191 en goedgekeurd door H.H. Gedeputeerde StH ti*n van Zuid-Holland den 26"*U>u Septerabei 1911, e,n in de Keur van deze pold'efs, vusi gesteld den 17den Januari 1906 en goedg»- keurd door H.H. Gedeputeerde Staten vai Zuid-Holland den 20st«n Februari 1906 door het gezegde Bestuur op Vrijdag den gsten Mei voorde polders Vlist-O+Mtsljii* en Bonrepas en op Zaterdag dei 9den Md 1914 voor den polder Vll«< Westzijde »stuoij de Scbouw zal gevoerd worden: lo. over de-Heulen, Bruggen,. Hoofdeinden en Bruggenhoofden; 2o. over de Weteringen en Vlieteii 3o. voor de polders Vllst-Oostzl}*!" Ito ii re pas bet opmaken van den weg Vlist, 21 April 1914. D. TEIJINCK, Voorzitter Aan de Fabriek van Melkproducten .SCHOONHOVEN", albier, wordt gevraagd een aankomend Aanvangssalaris f 30,— per maand. Brieven met afschrift van getuigschrift aan het Kantoor'dhr Fabriek. TERSTOND GEVRAAGD: door L. SCHEIJGBOND, Mr. Timmerman te ^oudeRak. TERSTOND GEVRAAGD: Twee bekwame voor geruimen tyd werk. Adres: J. STAM, Mr. Timmerman te Nieuw-Lekkerland. en gevraagd. Fabriek „DE SNELLE", 1OORDRECHT. TERSTOND GEVRAAGD: of hink HALFWAS, om direct in dienst te treden, by F. C. BOS, Smedery Capelle a/d IJssel. GEVRAAGD: niet beneden 16 jaar, by Wed. G. de PLEIJT, Dijk, Schoonhoven'."' Met 1 Mei a.s. gevraagd een P. G. Huis met 30 roeden Bouwland be schikbaar. Adres D. A. VERSTOEP te Gouderak. t. gevraagd, P. G.bij een man alleenleeftyd 40 k 50 jaar, uil den boerenstand. Br. fr., onder no. 55, aan het Bureau van dit Blad. Terstond of zoo spoedig mogelijk een gevraagd, Chr. beg., zelfst. kunnende werken; loon 3 gld. per week, by J. RUPKE, Waddinxveen. Te Gouda wordt met Mei, in een klein gezin, een nette gevraagd. Wasch buitenshuis. Adres Mevr. VAN DER HOEVEN, Crabethstraat 56. gevraagd, netjes kunnende werken, tegen 1 Mei (vast). Adres PIETERSGroenmarkt 4, Dordrecht. „Oogdukk^g zyn de armen aan bloed", i Lat moest men ook op alle openbare plaatsen lanplakken. Gy moet bloed hebben, om stevige luchtpypen en longen te hebben, die u in slaat stellen alle met mikroben verzadigde stof te trotseeren. Is de tering niet, om zoo te zeggen, de uitputting van het bloed, bel natuurlijke gevolg der bloedarmoede? Om de tering e voorkomen is rijk bloed een eerste nood- zakelykheid. Het meest practische middel om een zwakke borst te beschermen, iB door de aderen een ryk bloed te doen stroomen. Daarvan komt de groote hoeveelheid levens, die door de Pink Pillen zyn gered. Deze Pillen hebben inderdaad de merkwaardige eigenschap van het bloed niet langs een omweg, maar onmiddeliyk met iedere gift te vernieuwen. Zy genezen dan ook dui zenden gevallen van bloedarmoede, bleek zucht, algemeene zwakte, en alle ziekten die een verarming van het bloed tot oorsprong hebben. De Pink Pillen zijn verkrygbaar a f 1,75 >er doos en f 9,— per zes doozen, by het loofd-Depót der Pink Pillen, Dfccostakade 15, Amsterdam; mede verkrijgbaar by A. N. van Zessen te Schoonhoven; by Jac. Störm Drogist te Lekkerkerkby Groine- veld, Drogist te Krimpen a/d IJssel; b|j Wolfp Se Co., Westhaven te Gouda; by A. Coops te Gouda en by W. Stevens, Drogist te Gorinehem. Mevrouw VAN BALLEGOIJEN DE JONG vraagt tegen 1 of half Mei eene loon naar bekwaamheid. Wegens teleurstelling, tegen Mei een gevraagd. Loon f 120. Wasch buitenshuis. Adres F. W. UNGER, Voorstraat 172, Dordrecht. ten laste van het Waterschap Het DAGF.LIJKSCH°BESTUUR van gezegd waterschap geeft kennis, dat de inschry ving op de uitgifte van wordt opengesteld tot en met den 34. April 1914, ten kantore van den Secretaris- Penningmeester, den Heer S. I. CAMBIER VAN NOOffEN te Maarssen, alwaar Pros pectussen verkrygbaar zyn. Een alleenwonende Dame vraagt met Augustus, wegens huwelijk der tegenwoor dige, een nette P. G., die zelfstandig kan koken en werken. Loon f 12Q,buiten verval en wascbgeld, Adres Mejuffr. M. A. HOOGENDIJKOnder de Boompjes, Gouda. TERSTONI) 'GEVRAAGD by M. BOER te Berkenwoude. GEVRAAGD, VOOR EEN KOP MOET ZELFS „JULES VERNE" EVEN WACHTEN. In een keuken, waar 'gebruikt wordt voor het vaat-en blikwerk, de keukentafels en vloeren, zal het huiswerk klaar zijn als de dag nauwelijks begonnen ia. ten overstaan van den Notaris X? BEIJMDRB8 te Zevenhuizen, op Donderdagen 7 en 14 Mei MWS9 1914,1.1 li.'t Café „HET SCHAAK BORD", aan den Kleiweg te Goud*, telkens des voormiddags 11 uur, van liggende binnen de gemeente in den Znidplaspolder van Schie- land, strekkende van den Vyfden tocht, oostop tot den Veldweg langs den Zesden tocht. In peroeel«nr-combinatiën en massa. Te aanvaarden blootscboof 1914. Betaling der kooppenningen 1 Juli 1914. Nadere inlichtingen te bekomen ten kan tore van den Notaris. Wegens afschaffing te koop: Een alleszins mak en eerlyk, zesjarig donker-vos bij P. DE HEER, Schoonhoven per week of per maand betalen voor een VERMEULEN's Naaimachine. Voorbanden de nieuwste modellen. Prys- couranl gratie, le klMoe reparatie- Inrichting. Kipstraat 42, Botterdam. Mej. v. Stippelen (volgens portret) Mej. Elise van Stippelen, wonende Rechtstraat, Maas tricht verklaarde ons: Eenigen tyd ge leden bad ik een zwerenden vinger, welke my ver- schrikkelyk veel pyn veroorzaakte. De vinger was dik en zag er leelyk uit en wilde maar niet beteren. Myn ge heele arm was styf en pynlyk en ik sliep 's nachts bijna niet van de folte ringen. Verschillende geneesmiddelen wendde ik aan, maar deze bleken niet in staat de pyn te verzachten. Soms wist ik van pyn geen raad en toen men mij den Kloosterbalsem, Klooster Sancta Paulo, aanraadde, kocht ik vol hoop een pot by den drogist Hub. Starmans, Rechtstr. No. 75. Dadelyk verzachtte de Kloosterbalsem de pyn en gaandeweg trad de genezing in. Nadat ik enkele dagen myn vinger met den Klooster balsem behandeld had, was deze totaal genezen. Ik kan dan ook elkeen uit eigen ondervinding verklaren, dat de een uitstekend middel is tegen wonden van allerlei aard. Ook rheuinatische aandoeningen spit in den rug, spierverrek- kinge-), stramheid, winterhan den en -voeten, huidaandoe ningen en aambeien worden spoedig, grondig en blijvend genezen. Prys per pot van 50 gr. 75 centvan 100 gr. f 1.20: van 250 gr. f 2.50. Eischt rooden band met handteekening van den Generaal-Agent L. I. AKKER Rotter dam. Verkrygbaar by alle apothekers eo de bekende depótbouders.

Schoonhovensche Courant | 1914 | | pagina 2