N°. 3568. 1914 Zaterdag 18 Juli. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Eerste Blad. 1* 1 I F. BUITENLAND. BINNENLAND. Intercomm. Telefoon-nr. 20. n< Dit nernmer bestaat uit 9 bladen. maanden l jaar als te v( door op het Brand* [recht, f 1 subs. op, f 0,50 subs. mbs. 10 d. b. woi ial en f 4- subs. 1 is de i van valschen maatregelen die afbraak von onbt door Klejj, oud 17 j. f d. van G. J. iwen en N. S. s, oud H 1 S. W. N. VAN NOOTEN TB Schoonhoven. Uitgevers. en 3ze te doen bodem. waar waar irin dat -en te de Hik ten treu- ik, f 10 ive ictif lange rjj 3 officierei naar he. - en Rij wiel wet M. D., beiden te s. 3 d.J. C. v. E, tor- en Rjjwiel- (Wijmbr.) afscheid te ..k te Oi a. v. zjjn serde Kei ■OlfflOffl» COURABT. de na( load de bc. heden op het post- Wildschut. achter. is by het M. E., allen te a Schoonhoven: beiden te Krim- d. G., beiden te ;erkerkS. S. en 1, ieder f 1 subs. loonhoven. 10 Juli 1914. ebt, 3 cilL* nvan 1 jaar 5 subs. 1 maand irop trad kapitein Thomson >m, in opdracht van Z. K. H. een bloemen- Isvorstinne te der mt moordpi ;edaan op WW iet de Ver en raad- 10g wel predamw beroept laat te fic ud 44 j. en J. Sentel, f, oud 20 j. Vitte, oud 22 j. ig te Rotterdam 1 5 d. h. het Brandwezen b. 2 d. h. se, vleesch, visch log een enkel woord dank, ook namens de van den gesneuvelde, iden. 1 was hier- 10 subs. 10 van bet 2de ie. schreden ook mevrouw i en haar dochter op de li iet verrichten van dezi id en A. W. te ld.h.;B. W. en loven; C. V. te ak b/z de Lek; mplaats; M. A. Nieuw-Lekker- allen f3 subs. hipper zonder «heveer aan j maakte irresteerd. Bewaring v. S.: ibs. 2 d. b. v. S.: K., te Jaarsveld, Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer ƒ0.10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrij dag s-namiddags 4 wrw». Alle binnenlandsche Advertentiën voor 3-maal plaatsing opge geven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. oud 23 j. en affels, oud 27 j. subs. 1 d. h. ord. te WiJlige- ibs. 5 d. H. met ernietiging van f 10 suba. 10 d. n de in beslag subs. 1 d. h. bet Waterschap Deze Courant wordt des Woensdags- en des Zaterdags morgens uitgegeven.’ Prys: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren. Agenten en Brievengaarders. tuba. 6 d. h. uvisseberijregle- an 1—30 Juni, in J. J. de Bode - Eliza, z. van ft. Rijmpje, b. Leendert en A. Prins. G. Verveer.— Groeneveld eu Lufjten en A. van F. C. de overledene, sprak van diep gevoelden weduwe en de dochter 5 die aan de groeve stonden. De aangrijpende plechtigheid mede afgeloopen. KERKNIEUWS. Ds. W. Weener te Oudega (Wijmbr.) hoopt Zondag 9 Augustus a.s. afscheid te nemen van de Gereformeerde Kerk te Oudega en Zondag 23 Augustus d. a. v. zjjn intrede te doen bij de Gerefor meerde Kerk te Vianen, na bevestigd te zyn door den consulent Ds. J. J. Steinhart, van Lexmond. Als opvolger van Dr. H. Pierson is tot predikant en president-directeur der gestichten te Zetten benoemd Dr. J. Lam merts van Bueren, predikant te Amsterdam. gbaar by A. N. geschiedt franco tv. v. postwissel 75 voof één, of voor zes doozen. de echts Foster’s in Nieren Pillen, *t elke doos, die roorzien is van staand handels- 41 uwd als bet uit en, vindt dikwyls in het urinezuur, nieren en blaas afgevoerd. Het bare stof in de il dikwijls in die ngelukkigerwjjze d waarschuwende s rugpijn, slechte ie urine met een >f van baksteen, of verstopping, bd te Rotterdam, en sub 2 f 10 erkl. met bevel it in beslag ge ts. 3 d. h. voor in de groote sluis was Iwor het gemeentebestuur le in het vader- irschot gebracht. van Themaat légde eerbiedig gebaar een imeente Veisen by de orst van Albanië, den Albanië enz., die is des nachts, de onhoudbare pya i van een hevigen kan overslaan op irljjk worden. luk hy optreden bovengenoemde Tijpen, teneinde ■myden. Foster’s tellen de gezond en blaas, zoodat -dt verwijderd en kristalliseert en i Wingerden id 1 d. 0 Juli. in B. de Kreij z. van T. v. d. abeth Cornelia, Kloot. Dirk i A. de Ruiter, erk, oud 4 j. tal A. R. Ophorst, commandant van Amsterdam, die de geleider was rouwtrein, leidde mevrouw de Thomson en haar dochter naar de amer le klasse. Hier droeg hü m’s overschot met een kort woord familie en aan den overste Staal, iet 12e regiment infan- Het eerst trad nu naar voren de ver tegenwoordiger van H. M. de Koningin. Uit Haar naam legde majoor ridder van Rappard aan den voet van de lijkbaar een grooten groenen lauwerkrans van mans hoogte, om wonden met een breed Oranje kleurig lint. Dadelyk daarop trad kapit. naar voren, om, in opdracht Prins Hendrik der Nederlanden, krans naast dien van de Lande leggen. Vervolgens wed. Thomson baar toe, tot b< rigen plicht. De minister van oorlog, de heer N. Bosboom, sprak daarna een rede uit, waarin hy wees op de historische beteekenis van het be schavingswerk, door de Nederlandscbe offi cieren in Albanië verricht. En hy besloot: .Toen de tijding van zijn dood in Nederland zich verbreidde, was er diepe ontroering in het land. Na de met spanning gevolgde gebeurtenissen, die zich ginder afspeelden, was er, trots verschil van meening op velerlei gebied, een oogenblik, dat door heel ons volk één gelyk gestemde trilling voer. Dat var* Jere in den sl van Oranje voor g< igeland’s macht bracht, i protestant»., thans zijn irganiseerd, de rust niel lorzaamd Het schijnt president Huerta toch te bar geworden te zjjn in (de stad) Mexico en de presidentieels waardigheid scbynt hem toch te zwaar te zyn gaan wegen; althans. Woensdagmiddag heeft hy zyn ontslag by het Congres ingezonden. Carbajal, de mi nister van buitenlandsche zaken, volgt hem op als president. Alle leden van bet kabinet hebben ook ontslag genomen. Per trein is Huerta met zyn gezin uit Mexico vertrokken naar Vera Cruz; hy moet het voornemen hebben het land te verlaten. Carbajal was door de gedelegeerden ter vredesconferentie in Niagara Falls voorge slagen voor bet voorloopig presidentschap, en Huerta kon zich met dezen vootslag vereenigen; waarschnnlyk omdat hy ten laatste heeft ingezien, dat verdere tegenstand nutteloos was. De Vereenigde Staten hebben aan Car ranza verzocht, na het vertrek van Huerta den strijd te staken, en deze heeft daarin toegestemd. Ook heeft hij verzekerd, dat er in de hoofdstad geen ongeregeldheden zullen voorvallen. Dat de regeering te Washington op deze belofte niet al te zeer vertrouwt, kan blyken uit een bevel aan generaal Funston te Vera Cruz, om al zyn troepen gereed te houden voor een opmarseb naar de hoofdstad, als de gebeurtenissen daar onmiddellijk ingrypen noodzakelyk mochten maken. De vraag is nu maar, den nieuwen tjjdelykeu zullen erkennen, dan w» voor zichzelf zullen eischen. den bet laatste. vertrek geworpen, men In een bedstedi vrouw des huizes, van den schoorsteer Gelukkig werd Ook by den moezier J. v schoorsteen, veroorzaken. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad werd het voorstel van B. en W,, om een leening van f 3500 a 4>/s pCt. aan te gaan, goedgekeurd. Besloten werd, kinderen van buiten de gemeente met het begin van de volgende maand niet meer toe te laten op de open bare scholen. De jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie werd vastgesfeld op f 500. Vianen, 16 Juli. Met ingang van is benoemd tot kantoorbediende op he en telegraafkantoor alhier, A. oogenblik heeft de regeering willen vastgrypen. Dat feit gaf haar aanleiding het stoffelyk overschot van dezen uitstekenden Neder lander, onder Nederlandscbe vlag vervoeren naar den vaderlandschen En bier, in bet oude Amsterdam, de hartader van Nederland klopt, bier, wjj dat stoffelijk overschot op den vasten wal van bet moederland in ontvangst nemen, is het der regeering een behoefte en een plicht, bare eerbiedige hulde te brengen aan de nagedachtenis van den man, wiens do»d de beteekenis heeft gekregen van een symbool onzer nationale eenheid”. Vervolgens voerde het woord luitenant- generaal Buhlmann, namens het leger, en legden de waarnemende burgemeester van Amsterdam, de burgemeester van Voor schoten (Thomson’s geboorteplaats) en de eonsul-generaal van Griekenland kransen neer op de baar. Daarna spraken: Mr. Th. de Meester, namens de Unie-liberaie Kamerfractie; ge neraal Staal, namens het comité voor de Thomson-hulde; luitenant-kolonel M. C. v. d. Hoog, namens de Hoogere Krijgsschool Kapitein Sar, van de Albaneesche gendar merie, lijdelijk hier te lande vertoevende; Mr. G. A. Boon, namens de Vrjjz. Kiesver- eeniging te Leeuwarden; generaal Van der Wall, namens de Ned. Vereeniging „Ons Leger”; de heer A. E. Dudok van Heel, als voorzitter der Vereeniging „Volksweerbaar heid”, en de heer Simons, oorlogscorres pondent van „De Telegraaf”. Ten slotte legde ook de Ned. Bond van Oud-onderof- ficieren getuigenis af van zyn hulde. Alle sprekers hadden een bloemenkrans tegen de catafalk gelegd, zoodat de kist scheen te rusten op een geweldig bed van bloemen en groen. Daarna werden achtereenvolgens nog een 27-tal kransen aan den voet van de catafalk neergelegd, o.a. door: de ridders der Militaire Willemsorde, het gemeentebestuur van Den Haag, kolonel Schott (namens het garnizoen Amsterdam), het wapen der Koninklijke Marechaussee, enz. Na afloop van de rouwplechtigheid werd een stoet geformeerd, om het stoffelijk over schot naar het Centraal-station te begeleiden, vanwaar het per trein over Naarden—Bus- sum, Amersfoort, Harderwyk, Oldebroek, Zwolle en Assen naar Groningen is ver voerd. Op alle stations werd door militairen of door de burgerlijke overheid eer bewezen. Ook in de kleinere plaatsen, welke de rouw trein voorbijreed, stonden inwoners aan het station, die met ontbloot hoofd een eerbie digen groet brachten. Om ruim 4 uur kwam de trein te Gro ningen aan. Aan het station stonden hier eenige bataljons van het 12e regiment infan terie opgesteld onder commando van luite nant-kolonel E. G. Staal. Terwijl de trein langzaam het station binnenrolde, hief de stafmuziek een koraal aan. Een groote menschenmenigte verdrong zich achter de afzetting. Spontaan gingen de hoeden af, terwijl bet omfloerste vaandel het saluut bracht. Generaal de stelling van den weduwe wachtkai Thomsor. aan de familie en commandant van h< terie, over. Vervolgens werd de kist met het stoffelyk overschot gevolgd door de lange ry van opper-, hoofd- en subalterne officieren, na door twaalf onderofficieren naar het Sta tionsplein gedragen en in den lijkwagen geplaatst; onmiddellyk daarachter werden de talrijke kransen en bloemstukken, uit Amsterdam medegevoerd, op een rouw- wagen gelegd, nog vermeerderd met weder een nieuwen schat van bloemen en palmen door een groot aantal van deputaties aan gedragen. Langs den weg van het station naar de begraafplaats aan den Heereweg stonden aan weerskanten duizenden menschen achter de politieafzetting geschaard om aan het stoffelyk hulsel van Thomson een laatsten groet te brengen. Van alle rouwrytuigen waren de brandende lantarens omfloerst. Op het kerkhof werd gesproken door overste Staal, generaal-majoor Pop, gene raal Buyze, prof, van Bemmelen, majoor Boeye, kolonel van Es en ten slotte door Ds. Bisschop Boele, van de Remonstrant- sebe gemeente. Kapitein Thomson, de broeder van den Thomaon’a uitvaart. Dinsdagnamiddag even 5 uur „Noordbrabant” met het lyk van luitenant- kolonel Thomson aan boord, de haven van IJmuiden binnengevaren. Van het achterdek van het schip woei de Nederlandscbe vlag halfstok. Toen het schip in aangekomen, werd dooi van Veisen de eerste huldt land aan het stoffelijk overschot Burgemeester Verloren van Themaa met een stil en eerbiedig gebat 'palmtak van de gem kransen van den voi Oostenrijkschen gezant in de kist reeds dekten. Woensdagmorgen is te Amsterdam een hulde aan het stoffelijk overschot van Thomson gebracht door het Nederlandscbe volk en in het bijzonder door leger en vloot, welke, volgens de „N. R. Ct.”, alles overtrof wat op dit gebied vroeger ooit geschied is. Reeds vroeg in den morgen werd de zoogenaamde „Kop” van de Handelskade, waar de huldebetooging zou geschieden, door de troepen afgezet, terwijl de politie niet zonder moeite den weg van de Handels kade naar het Centraal-station vrijhield. Want duizenden en nog eeus duizenden wareu hier samengestroomd, om den lijk stoet te zien voorbijgaan. Tot den kop van de Handelskade werden alleen zij toege laten, die aan de huldiging deelnamen. Maar in bet administratiegebouw, op de loodsen langs de kade en zelfs in de masten der schepen zaten vele kekers. De regeling van de plechtigheid was in handen van generaal-majoor Ophorst, com mandant der stelling van Amsterdam en bevelhebber in de le militaire afdeeiing. De chapelle-ardente, welke geplaatst was vóór het administratiegebouw, was een open, in zwart en wit geschilderd paviljoen, in het midden waarvan de catafalk geplaatst was De „Noordbrabant” lag tegenover het rouwpaviljoen aan de Handelskade gemeerd, de vlaggen halfstok. Ook de schepen in de haven, zoowel zeeschepen als binnenvaar ders, en vele huizen aan de De Ruyterkade, hadden de vlag halfstok gebeschen. Toen de autoriteiten, zoo militairen als civielen, mevrouw de weduwe Thomson en en haar dochter, benevens den broeder van den overledene, den kapitein der mare chaussee Thomson, in het rouwpaviljoen hadden gecondoleerd, kondigde treurmuziek aan, dat het lyk aan wal zou worden ge bracht. Eerbiedig, met ontbloot hoofd, droe gen de jantjes van de „Noordbrabant” de kist van boord, om haar heel voorzichtig op de catafalk neer te zetten. Vóór de kist uit schreden generaal-majoor Ophorst en zyn adjudant, de tweede luitenant J. F. van der Vjjver. [TAND. -11 Juli. n G.Elkhuizen z. van W. G. - Dirk, z. van ron. Johan Ar kei en M. J. C. Rijkaart en Overslcht. Hoe lang zal het nog duren, voor de mogendheden in Albanië tusschenbeide komen? Moeten eerst de opstandelingen Durazzo vermeesteren en daar huishouden op een wyze, die zich licht laat bevroeden Moet, m. a. w., eerst het kalf verdrinken voordat de put gedempt wordt Het heeft er veel van. Meer dan eens heeft de^prins von Wied reeds verklaard, dat alleen onverwijld militair ingrypen van Europa den Albaneescben staat kan redden doch de mogendheden storen zich niet aan dergel|jke noodkreten. Het scb(jnt wel, of de ineenstorting van hun eigen schepping, het vorstendom Albanië, hun niet onwel gevallig zou z|jn. Wie op de loer liggen om dan met den buit te gaan stryken het is duidelijk genoeg. Onderscheidene Griek- sche kranten betoogen nu al, dat Servië wel zal zorgen dat bet 't noordelijk gedeelte inpalmt, en Griekenland moet zorgen, dat baar het zuidelyk stuk (Epirus) toevalt. Dan zal de rust in Albanië weerkeeren. Intusschen verluidt, dat de Russische regeering goedgevonden beeft, dat Roemenië opdracht kr|jgt, in Albanië tusschenbeide te komen. De zending van Toerchan pasja naar Berlyn zou ten doel hebben, ook Duitscbland’s toestemming voor dat plan te krygen. Wat van deze geruchten waar is, moet worden afgewacht; betrouwbaarl|jken ze ons allerminst. Meer dan op Durazzo, concentreert de laatste dagen de aandacht zich op Eplraa, waar de toestand ook voortdurend bedenke lijker wordt. Na Koritsa hebben de „heilige scharen” nu ook Berat ingenomen, en Walona wordt ernstig door hen bedreigd. Generaal de Veer heeft uit deze laatste stad geseind, dat z|j zich niet verdedigen kan, en hy beeft de regeering verzocht een schip te zenden om de kanonnen, de munitie en de rest der troepen naar Durazzo terug te brengen. De regeering heeft daarop het stoomschip „Herzegowina” gezonden. De nieuwe Albaneesche minister van buiten landsche zaken moet op grond van de be richten van generaal de Veer besloten hebben om zuidelijk ’Albanië met Walona maar geheel prys te geven en alle Alba- neezen, die de regeering trouw bl(jven, te Durazzo te concentreeren. Er komen vreeseljjke berichten over de wreedheid der Epirotiscbe (Grieksche) benden. De prins von Wied heeft deze berichten aan de gezanten der mogend heden medegedeeld, tegen de moordpartijen geprotesteerd en een beroep gedaan op de mogendheden. De internationale commissie van toezicht heeft aan Zograpbos, den leider der Epiro- tische beweging, een nota gezonden om te protesteeren tegen de bezetting van Koritsa, die tegen de overeenkomst van Korfoe indruischt, maar Zographos schijnt niet voldoende macht over zyn benden te be zitten om te voorkomen, dat zy de besluiten der mogendheden overtreden. Vermomde Grieksche troepen en benden trekken rond en stekende omliggendedorpen in brand. De districten Kolonia en Franskari zyn verwoest. Meer dan 100,000 inwoners zyn gevlucht. „Al deze ellende is te wnten zoo schrijft de correspondent van de „Matin” aan de besluiteloosheid van Europa. Het gebied binnen de grenzen, door de Euro- peesche commissie getrokken, heeft Albanië slechts in naam van Europa gekregen; het heeft van meet af voor de verdediging van zijn zuidgrens moeten vechten. De internationale commissie van toezicht bad van de mogendheden volmacht ten aanzien van de Epirotiscbe kwestie, maar zy heeft niets gedaan. Als Europa bet voortbestaan van Albanië wenscht, is bet verplicht zyn besluiten door te zetten; e zoo niet, waartoe heeft bet dan al dei ellende veroorzaakt?” In Italië is de lichting 1891 onder de wapens geroepen, naar bet beet om te waken tegen een herhaling van de jongste socia listische en anarchistische onlusten. Maar binnenslands is bet in Italië thans zoo rustig als ooit, en op een spoorwegstaking bestaat nagenoeg geen kt^ns. Daarom beschouwt men het oproepen van de lichting als een maatregel van voorzorg, genomen in ver band met de gebeurtenissen in Albanië, meer in het bijzonder in Epirus. Walona zou wel eens in handen der Grieken (Epiroten) kunnen vallen en dat zou Italië aanleiding geven om onverwijld tusschen beiden te komen. De Nederlandscbe officieren majoor Ver huist en kapitein Rejjmers worden nog altoos door de opstandelingen te Sjak gevan gen gehouden. Zij willen hen niet uitleveren, tenzy al hun eischen worden ingewilligd, zoo moeten zij hebben te kennen gegeven. Welke die eischen zyn, is intusschen nog steeds niet recht duidelijk. De prins von Wied moet weg, de mobammedaansebe gods dienst moet weer worden geëerbiedigd, zjjn de vage verlangens die men tydens de eerste aanvallen op Durazzo van de opstandelingen boorde. Dezen schijnen echter geen reden te zien hun eischen thans opnieuw te for- muleeren. Toen althans deze week de Albaneesche regeering opnieuw een poging deed om met hen te onderhandelen, weigerden zy parle mentairen te ontvangen. Een spoedige aan val op Durazzo is derhalve zeer wdhanogelljk. Alblaaserdaiu, 16 Juli. Ds. A. C. G. den Hertog alhier heeft bedankt voor het beroep by de Ned. Herv. Kerk te Arnhem. Ijopik, 16 Juli. Tot predikant by de Ned. Herv. Kerk alhier is beroapen de heer J. H. v. d. Wal, candidaat te fioeveiaken. GEMENGD NIKUW8. De Provinciale Zuid-Hol- landscbe Archeologische Commissie beeft het verslag over 1913 uitgegeven. Van het geen in 1913 door de Commissie ten behove van bouwwerken of kunstvoorwerpen in de provincie werd verricht, volgt hier een en ander: Oudewater. Een der mooist en best bewaarde gevels alhier is die van het huis „de Ark". Hij dagteekent uit 1615. De gevel beeft dringend behoefte aan her stelling, maar de eigenaar is niet by machte deze te bekostigen. De architect J. P. L. Petri Jr. te Amsterdam doet daarom moeite bet geld voor eene restauratie bfieen te brengen en wendde zich ook tot de com missie met de vraa$, of zy daarvoor eene bijdrage wilde beschikbaar stellen. De com missie beeft hiervoor gaarne de toezegging gedaan, doch kon, uit den aard der zaak, slechts een betrekkelyk gering bedrag beloven. Scbelluinen. Ter zake van de pas torie der Ned. Hervormde Gemeente, eeo fraai eind-zestiende-eeuwsch gebouw, waar van het verslag over 1912 mededeelde, dat het gevaar liep gesloopt te worden, heeft de commissie zich op de hoogte doen houden. Zy heeft reden te vertrouwen, dat het ge bouw behouden zal blijven. Reeds vroeger heeft de commissie te kennen gegeven, dat zjj heel wat meer te doen zou kunnen vinden dan thans gemeen lijk het geval is, indien zy beter op de hoogte kon blyven van hetgeen me monumenten in de provincie voorvalt, koop van voorwerpen uit kerken buizen komt ook in Zuid-Holland m voor, maar blykt gewoonljjk eerst als hy geschied is, en de voorwerpen zich in han den van een antiquair bevinden. En bet feit, dat een zoo ongewoon belangrfik ge bouw als het z.g. Jachtslot van Oldenbarne- velt, te Poeldjjk, gesloopt is kunnen worden, zonder dat tijdig maatregelen genomen kon den worden om die afbraak te voorkomen, bewyst afdoende, dat de inlichtingendienst over het lot der monumenten nog verre van behoorlijk geregeld is. Het heeft een punt van overweging bij de commissie uitgemaakt boe hierin te voorzien, en zy is tot het besluit gekomen, dat door de aanstelling van correspondenten in verschillende deelen der provincie reeds veel gewonnen zou kunnen worden. Naar aanleiding hiervan heeft zy haren secretaris verzocht een rege ling te ontwerpen voor de aanstelling en de werkzaamheid van c- Onweer. Te Lis dagmiddag een man, genaac. bliksem getroffen f laat een vrouw mei Te Herwen in Mai hevig onweer van V hofstede afg Aan het is Woent boerdery By het een man, doodgeslaf Te Har AmmerHtol, 17 Juli. De collecte aan de woningen ten behoeve der diaconie-armen heeft opgebracht f 105. Oapefle a/d IJsael, 17 Juli. Dinsdag middag kwam de ruim 80-jarige veehouder P. van Vliet met 2 zonen met paard en tentwagen van de Rotterdamsche markt huiswaarts r|jden. Toen hij van den hoogen dyk het erf opreed, sloeg het paard op hol, doch het kon niet verder dan het ijzeren landhek, dat ruim honderd meter verder is geplaatst. Het paard liep boven op het hek, het rytuig sloeg om en de oude man werd tegen het ijzeren hek geslingerd. In be- wusteloozen toestand werd hij in zijn wo ning gebracht, waar dokter Dorlas spoedig aanwezig was, die verschillende vleesch- wonden in het aangezicht beeft gehecht. Een paar tanden, die Van Vliet kwijtraakte, werden by bet bek teruggevonden. (R. N.) Krimpen a/d JLek, 16 Juli. Toen G. Huizer met een voer hooi over een brug reed, steigerde het paard, met bet noodlottig gevolg, dat paard en wagen in het water vielen. Na veel moeite gelukte bet H. en zyn knechts alles op bet droge te brengen, zoodat het ongeval zich bepaalde tot mate- rieele schade. De 80-jarige weduwe L. Dekker, die een visite had afgelegd, zou per schouw huiswaarts gebracht worden. Bij bet uit stappen geraakte zij in het water. Aan de overige inzittenden mocht het gelukken baar op het droge te brengen. •Nienwerkerk a/d IJuel, 17 Juli. Tydens een onweersbui, die gistermorgen boven onze gemeente woedde, is een koe van den landbouwer S. v. d. D. in het Maaiveld door den bliksem doodgeslagen. Woensdagmorgen sloeg de bliksem in den schoorsteen van den heer L. v. V., in den polder Prins-Alexander. De voorwerpen die op, en de kookstellen die onder of by den schoorsteen stonden, werden door het Op den zolder vond le houten splinters. De die op eenigen afstand >.een stond, bleef ongedeerd. er geen brand veroorzaakt, n buurman van v. V., den war- v, W., sloeg de bliksem in den doch ook zónder brand te De tegenstanders van home rule in Ulster, de proteatantsebe provincie van Ierland, hebben op eigen houtje een voorloopige regeering ingesteld. De taak dezer regeering zal zyn „het gezag uit te oefenen, dat b|j ontstentenis van een reebt- streeksche rnksregeering in Ulster noodig is Wioor handhaving van vrede, orde, goed bestuur, bescherming van leven en vrij heid en voor de handhaving van Ulster ais deel van het Vereenigd Koninkryk". Dit laatste zal wei de hoofdzaak zyn, want „in Ulster zal het gezag van het lersche par lement niet worden erkend”. Evenwel blyven de Ulsterianen trouw aan den koning. Maandag is in Belfast'een groote betooging van Ulstermannen gehouden ter herdenking van den slag by de Boyne. Er was een optocht van circa 50.000 menschen, die, met den leider Carson aan het hoofd, naar een veld buiten de stad wandelden, waar Carson een gloeiende rede afstak, die er op neer kwam, dat de regeering Ulster nooit zou kunnen dwingen. Daarna ging men terug naar de stad en vervolgens begaf een ieder zich rustig naar huis. In andere jaren vielen er op den gedenkdag van den slag, waardoor Willem van Oranje voor goed Ierland onder Engeland’s macht bracht, altijd botsingen voor tusschen protestanten en katholieke Ieren, maar thans zyn de protestanten zoo goed georganiseerd, dat het bevel der leiders om de rust niet te verstoren, stipt werd gehoorzaamd en alles kalm en rustig afliep. Het Hoogerhuis heeft Dinsdag het amen- deeringsontwerp op de heele home rule- wet in zyn gewjjzigden vorm (uitsluiting van geheel Ulster voor onbepaalden tjjd) goedgekeurd. Nu heeft zegt de Obser ver, een van de voornaamste woordvoerders voor Ulster de regeering geen andere keua meer dan dadelyk een algemeene verkiezing te houden, of het leger tegen Ulster te laten oprukken, want er is geen vergelyk meer mogelyk. De nieuwe Fransche Kamer heeft zich met 348 tegen 206 stemmen ten gunste van de wet op den driejarigen dienstplicht uit gesproken, door de credieten voor den bouw van kazernes, aanschaffing van be- noodigdbeden enz., ten bedrage van 389.053.044 frs., toe te staan. Voordat dit geschiedde, heeft de senator Humbert, rapporteur der leger-commissie, een boekje opengedaan over de organisatie van het Fransche leper. Hy verzekerde, dat al de millioenen, die de regeering aan het parlement voor de nationale verdediging ge vraagd heeft in de laatste jaren, zuiver verlies zjjn. Men heeft bet land w|js gemaakt zei Humbert dat men, dank zjj de wet op den driejarigen diensttjjd, „er was", maar in den oorlog is nu eenmaal het aantal niet alles, doch weegt ook de militaire orga nisatie zwaar. Daaraan ontbreekt alles: de veld-artillerie is verre inferieur aan de Duitsche; nieuwe uitvindingen op artillerie- gebied Fransche uitvindingen! zyn toe- gepast in Duitschland en Rusland, maar in Frankrjjk niet; het materiaal der vesting artillerie is grootendeels verouderd; de forten hebben geen voldoende onderlinge communicatie-middelende Fransche indus trie levert aan het leger inferieure waar; Parys ia niet voldoende van levensmiddelen voorzien en als de stad er zelf niet voor gezorgd had, zou dadelyk bij het uitbreken van een oorlog de hongersnood gekomen zyn, dien men in ’70 eerst met het beleg heefVgekregende infanteristen hebben één paar schoenen aan de voeten en één in den ransel dat dertig jaar geleden gemaakt is; we hebben geen bruggenmatenaal om den Moezel of den Rjjn over te trekken, enz. enz., in één woord, al de millioenen, voor de verdediging uitgegeven, zjjn weggegooid! Men behoeft zich niet te verwonderen, dat dit alles even grooten indruk maakte in den senaat als later in het land. En in Duitschland vraagt men zich af waarvoor men in Frankrjjk bruggenmateriaal om over Moezel en Rjjn te trekken noodig heeft, als men géén oorlog met Duitschland verwacht! srzocht een >or de aanstelling correspondenten. sse is Woens- imd D., door den en op slag gedood. Hy it 10 kinderen Maas en Waal j Woensdag een boeren- fgebrand. Winschoterdiep, nabjj Groningen, isdagmiddag door den bliksem de van K. Mekken afgebrand. onweer is Woensdag te Zandvoort K. genaamd, door den bliksem igen. irmelen is Woensdag de bliksem geslagen in den hooiberg van den land bouwer J. van Leeuwen. De hooiberg met ongeveer 100,000 K.G. best hooi js geheel afgebrand, evenals de hofstede. De hofstede enz. was eigendom van de R.-K. gemeente aldaar, en was verzekerd tegen brandschade. In Almen is Dinsdag de grond werker S., werkzaam by het P. W. Jansen Ziekenhuis, door de hitte bezweken. Woensdag is te Nieuwerkerk a/d IJssel het 2-jarig zoontje van J. d. O. te water geraakt en verdronken. Woensdag is in de Bakkerskii onder de gemeente Krimpen a/d Lek in verren staat van ontbinding drjjvende aan getroffen het lyk van een man, naar schatting 40 jaar. Het lijk was geheel naakt. Men vermoedt, dat het te voorschjjn is gekomen van onder een houtvlot, dat den vorigen dag van Duitschland daar was aangekomen. P. W. de Br. te Gouda, wiens opsporing ep aanhouding wegens bedriege- Ijjke banabreuk door den commissaris van politie aldaar was verzocht, heeft zich Maandagavond zelf aan het bureau van politie aangemeld. Hy is naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. De Duitsche set schip, die zich te Kralingschev diefstal van een rjjwiel schuldig en te Capelle a/d IJssel werd geai is Woensdag naar het Huis van te Rotterdam overgebracht. of Carranza en Villa president Carbajal 'el of zy de macht Wjj vermoe-

Schoonhovensche Courant | 1914 | | pagina 1