Blooker's Cacaofabrieken De BomHOÉg. f l Een Dienstbode, Afbraak Molens H.H. Bakkers s Advertentiën. De Verhuring van NA1MEIDEN Vervsly der Nieuwttijiiigei. D. A. OSKAM, Lekkerkerk D. GOEDHART, Bericht van Inzet. met WEI- n HOOILAND, onder Berkenwoude, n f 31000,- 0e Publieke Verkoopingen, UITGESTELD. GAAT DOOR. H. C. KOOI, TE AMEIDE UITGESTELD. Verhuring van Onroerende Goederen UITGESTELD. Veiling te Brandwijk wordt uitgesteld. SPOED! SPOED! SPOED! SPOED! Betrekt uw BESCHUIT VW De DIRECTIE der deelt hierdoor mede, dat zij doorgaat met de afle vering van hare fabrikaten, echter uitsluitend tegen vooruitbetaling en voor zoover het vervoer mogelijk is. Zoolang het transport per spoor gestremd is, zal, waar mogelijk, de verzending per water geschieden, ITlUSKIEOWg. N<!hMDh*veu, 4 Angmtus. t By Koninklyk besluit van 31 Juli is benoemd tot griffier by het Kanton gerecht te Schoonhoven, Mr. F. W. Fabius, advocaat en procureur te Amsterdam. f De heer B. H. C. Sch&uickes, directeur van het post- en telegraafkantoor te Lisse, maakt deel uit van de commissie ▼oorhet examen voor het post-radicaal, dat iy November wordt afgenomen. i t De heer B. van Klavereh, oud leerling der M. U. L. O.-school alhier, is de vorige week geslaagd voor adspirant-com- mies by de posteryen 'en telegrafie. t De heer J. H. Wansink, onder- wyzer aan de M. U. L. O.-school alhier, is te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen Fransch, lager onderwys. t Was het in het laatst der vorige week en ook Zondag en Maandag in onze gemeente buitengewoon druk op straat, lang zamerhand keert de rust terug. De zenuw achtigheid, die na den oproep voor mobi lisatie zich van velen meester maakte, begint te w{jken, en nuchter gaat men zich rekenschap geven van de gevolgen, die de Senomen maatregelen voor het gewone ageiyksche leven zullen hebben. Dat is goed. De overspanning, die by velen zoo duidelijk merkbaar was, was verklaar baar en te verontschuldigen, doch zy raag haar aadeeligea invloed niet blijvend doen Eelden. Met, een helder hoofd ei)* een oelen blik moeten de zaken thans bezien worden; dan zal het mogelyk zijn om die maatregelen te nemen, welke ons allen het best door deze ernstige tyden heen zullen helpen. Met genoegen hebben wtf gezien, dat in onze gemeente de handen reeds aan den ploeg worden geslagen om hen, die bet eerst het slachtoffer zullen worden van den noodtoestand, by te staan. Reeds is een comité tot steun gevormd, dat weldra met zyn noodigen en nuttigen arbeid zal aanvangen. Het mag zeker overbodig worden geacht er nu op aan te dringen, de gaven mildelyk te doen vloeien. Het comité heeft er naar gestreefd iedereen zooveel mogelyk in de gelegenheid te stellen zyn bydrage te ver- leenen, zonder dat dit voor den gever zelf te bezwarend kan worden. De meer-gegoeden kunnen natuurljjk een gift ineens schenken. Wjj twyfelen niet of de burgerjj zal thans, door een schoon doel bezield: de gevolgen ▼an den buitenlandschen toestand gezamen- lyk te dragen, eensgezind de banden ineen slaan en doen wat maar eenigszins in haar ▼ermogen is. t Maandagavond is, op#initiatief van den heer Dr. R. Miedema, predikant by de Rem. Geref. Gemeente alhier, in bet Nutsgebouw een vergadering getjouden met het doel te komen tot vormipg van een comité, dat zich beyveren zal hulp< te ver- leenen in deze zoo hoogst ernstige tyden aan die gezinnen, waar door werkeloosheid of miiitieplicht van den huisvader of kost winner de honger voor de deur staat en tot dezë^jeenLorast waren uitgenoodigd de heeren geesteljjken van alle godsdienstige gezindten hier ter plaatSe, de leden van de armbesturen der kerken en de hoofden der scholen. Vrywel allen hadden aan de uit- noodiging gevolg gegeven. Besloten werd een comité te vormen. Als voorzitter werd aangewezen Ds. J. van der Spek, als tweede-voorzitter Ds. A. Andree, als secretaris Dr. R. Miedema, als tweede-secretaris pastoor W. C. Albers, en als penningmeesters de beeren C. Oosterom, C. Bik en M. J. Stekelenburg. Alle beeren namen de benoeming aan. Besloten werd aan het Gemeentebestuur bericht te zenden van het constitueeren van dit comité en tegelyk te verzoeken, of het comité op krachtdadigen steun en voor lichting van B. en W. mag vertrouwen. Voorts werd besloten om eerst de werke- loozen en daarna de militieplichtigen te steunen, wier Rykstoelage, door de gemeente vastgesteld, onvoldoende mocht blyken te zyn. Ten slotte werd de vraag besproken, boe het comité aan geld zal komen. Een voor stel om bjj de ingeseteneu rond te gaan met lysten voor wekelyksche bijdragen werd aangenomen. De vergadering werd met gebed gesloten. Fabricage ran zilveren werken. Het verslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schoonhoven deert omtrent de fabricage van zilveren werken aldaar o.m. het volgende mede: Er werden in X913 aan het kantoor van den waarborg te Schoonhoven ter stempe ling aangeboden 84 kilo gouden en zilveren werken. Hoofdzakelijk worden er vervaar digd voorwerpen in imitatie-antiek, Zeeuw- sche knoopen in alle mogelyke verscheiden heid en lepel werk; bovendien nog de meer ouderwetsche artikelen, welke door de boe renbevolking nog worden gevraagd, doch uit den aard der zaak langzaam verdwijnen en dan niet meer van bepaalde beteekenis zyn. Het imitatie-antiek wordt geregeld flink gevraagd, boewei in 1913 de vreemde lingen. die dit artikel koopen, minder vroe- n doordat zy, naar men algemeen zegt, oorsnee minder koopkrachtig waren dan andere jaren. De Zeeuwsche artikelen raken voor biBnenlandsch gebruik meer op den achtergrond door de vreemdelingen worden ze echter nog steeds goed gekocht. Toch, zegt het verslag, zullen de velen, die zich met de fabricage van dit artikel bezig hou den, ,zich in de toekomst op iets anders moeten toeleggen. In beide artikelen is eenige export naar verschillende landen. Naar tafelzilver is geregeld goede vraag, terwyl men zich meer en meer toelegt op betere afwerking en meer moderne modellen. In dit artikel bestaat geen noemenswaardige export, tenzij naar Indië, daar men, zegt het verslag, in andere landen niet dien smaak voor eenvoud heeft, welke de Hollandsche modellen siert. Modérne byouterieön worden te Schoonho ven zoo goed als niet gemaakt, daar de fabricage ervan nagenoeg geheel in Duitscbe handen berust en déze artikelen ingevoerd worden met een recht van 5 pCt., welk per centage nog gedeeltelyk buiten rekening moet worden gelaten, daar de Duitsche fabrikanten steeds leveren op een Jager ge halte dan de Hollandsche. Het aantal arbeiders in de goud- en zilverindustrie te Schoonhoven, in 1912: 476 personen, bleef op ongeveer gelyke hoogte; 107 patroons werkten met personeel. Kleinindustne komt in dit vak te Schoonhoven veel voor, wat ook van invloed is op den loonstandaard. Mede door bet feit dat de kléin-patroons over geen of zeer weinig kapitaal beschikken en zy zoodoende geen voldoende! hulpmid delen kunnen aanschaffen, blyft de techniek van het vak by bet overgroote deel op de zelfde hoogte; alleen Op enkele grootere fabrieken is de toestand te dien opzichte beter. Raadsvergadering te ALBLASNEBÜAM op Vrydag 31 Juli, 's namiddags te 6 uur. Voorzitter de heer S. Berman, burge meester. Afwezig de heer G., Ross. De voorzitter: Myne heeren! Ik open de vergadering. Zopals men weet, zjjn de toestanden zeer efnstig, daar alle lichtingen van do Militie en de Landweer zyn opgeroepen. Geheel ons tand i» onder den druk, nu een ver in oetrelyjce oorlog van een geheel werelddeel voor de deur staaj. Het zou een volkeren- slagveld kunnen worden, zooals de wereld geschiedenis er. nog geen kent. Angst en vrees zjjn binnengeslopen. Maar hoe ernstig de toestand ook mag wezen, wie met God rekent, die rekent ten goede. Toonen wy ons dan -geestelijke soldaten, ter eere Gods. Gaau wü onzen weg met kalme hoofden. En moge deze avond zyn, en deze vergade ring, in het waarachtig belang der gemeente. Ik stel voor, de notulen aan te houden tot een volgende vergadering en verder alleen de noodigste punten der agenda te behan delen, daar er dezen avond in de Ned. Herv. Kerk een bidstond zal gehouden worden. (Teekenen van instemming.) Ingekomen zyn: Een schrijven van Gedeputeerde Staten tot goedkeuring van het kohier van den hoofdelyken omslag. Een schrijven van de heeren P. Leis, H. D. Fritsma en J. A. van Arkel, dat zy bun benoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim aannemen. Een dankbetuiging van mejuffrouw \y. Zevenbergen voor hare benoeming tot onder wijzeres aan school I. Den 23en Juli j.l. is de kas bij den gemeente ontvanger opgenomen. In kas was f 5044,01 de boeken en bescheiden werden in orde be volen. Het jaarverslag van de Ambachtsschool te Dordrecht. Het jaarverslag van de afdeeling „Alblas- serdam" van de Ned. Vereeniging tot be strijding der tuberculose. Het jaarverslag van de Vereeniging tot verleening van hulp aan minvermogende ooglyders te Rotterdam. Al deze verslagen liggen ter visie voor de leden. f Van den Bond ter behartiging van 'de belangen van bet kind is ingekomen een verzoek tot het maken van een verordening op het geven van bioscope-voorstellingen. Aangezien in deze gemeente reeds een dergelnke Werordening bestaat, wordt dit verzoek voor kennisgeving, aangenomen. Ingekomen is een adres van het bestuur van den polder „Alblasserdam" om een jaar- lyksch subsidie voor bet onderhoud van den Vinkenpolderweg. (Deze loopt van den Dam naar Oud-Alblas, de z. g. Polderstraat.) De voorzitter stelt namens Burg. en Wetbs. voor hier afwijzend op te beschikken. De beer A. Pijl: M. de V.! Het is my onbegrijpelijk, dat B. en W. ee*n dergelijk advies uitbrengen. Zou ik mogen weten, op welke gronden, zoo deze bestaao, dit geschiedt f De voorzitter: Op grond dat de ge meente niets te maken heeft met dien weg. De heer A. Pyl: Dat verwondert my. Hebben ,;Wij dan niets te maken met de Wegen die tot passage voor onze gemeentegel den Het Stek, b. v., is niat zeo van belang, en toch subsidieeren wy dit. Wy dienen ons de belangen der ingezetenen aan te trek ken. Wy hebben gezorgd, dat een groot deel der gemeente is bestraat geworden, wat duizenden en nog eens duizenden gekost heeft, en dat is toch ook onze weg of ons eigendom niet. De menschen in den Polder betalen toch ook hunne lasten, en ik meen dat die menschen verstandig gedaan hebben door met dit verzoek om subsidie bij ons te komen. Het is de eerste keer niet, dat zoo'n adres tot ons komt. Ik ben vóór dit adres en zal er altyd vóór zyn. Wat is er legen f 100 te geven voor dit onderhoud, terwyl er aan andere dingen duizenden en nog eens duizenden worden gegeven. De heer P. Leis: M. de V.! Toen 5 jaar geleden het Stek hier ter sprake kwam, heb ik er my met hand en taud tegen verzet. Toen heb ik al gezegd als w(j dien weg opgaan, dan komen er meer en het eind is er niet van te voorzien. Alle mogelyke steegjes en slopjea zullenom subsidie komen. Méy,, ziet nu het gevolg er van. De heer J. U. Smit: Hoeveel kost ons bet Stek per jaar? De secretaris (de heer H. J. te Bovelt): Het vorig jaar heeft het f 35 ge kost, en wy hebben deels de verplichting bet te onderhouden. De "lieer P. Leis: Dan iB bet by het Stek nog een ander geval, doch laat de Polder dien weg zelf onderhouden. Ik zou het betreuren als dit adres een meerderheid kreeg. De heer A. Pyl: De heer Leis noemt den Polderweg een particulieren weg, maar niets is minder waar als dit. Honderden menschen passeeren er eiken dag. Wy staan in dit geval niet alleen. Men ziet dat tal van gemeenten op de gedachte komen om zelf de wegen te gaan onderhouden, en dat het hun tot een plicht wordt ze te onderhouden. Men kan het Polderbestuur niet verplichten. De heer P. Leis: Dat zouden wij dan eens zien! Als «de Raad of B. en W. aan Gedeputeerde Staten eens een adres zonden, dat die weg niet onderhouden wordt, dan zouden we eens zien of ze niet verplicht werden. De heer A. Pyl:' Waarom heeft dan de gemeente er zoo n eind bestraat Het Polderbestuur heeft al lang gezegd: wy krygen te veel kosten, en ik vind bet niet meer dan billijk, dat de gemeente mee bjjéraagt in het onderhoud van goede ver» keerswegen. De heer B. van Eesteren: M. de V.! Ik voel er wel wat voor om mede de kos ten van bet onderhoud te dragen. Ik zou echter willen, dat b«t bestuur beter om schreef wat bet tot verbetering zou willen aanwenden. &Js bet b,v. een straat ging leggen, dan zou ik voor een jaarlyksch subsidie zyn. Dus ik zou willen, dat .het bestuur met een beter omschreven voorstel kwam; dan weet men tenminste waarvoor men bet geld geeft. Wat de heer Leis zegt is wel waar: de een loopt over een straat, terwyl de ander door slik en slobber kan baden. De beer A. Pyl: Ik ben voor een subsidie van b.v. f 100 per jaar. De voorzitter: Wordt dit voorstel gesteund? De heeren W. 't Hoen en A. G. Rykee: Ja zeker! Het voorstel-Pyl, in rondvraag gebracht, wordt met 7 tegen 5 stemmen verworpen. Voor de heeren A. Pijl, W. 't Hoen, A. G. Rykee, Z. Tuütei en A. Beenbakker; tegen de heeren P. Leis, Jac. Jonker, A. M. Vroege, Joh. Jonker, J. M. Prins Visser, B. van Eesteren en J. U. Smit. De heer B. ▼dn Eesteren: Nu stel ijc voor om het Polderbestuur in over weging te geven, met een ander voorstel te komen. De voorzitter: Dat zullen ze zelf het beste weten, daar deze discussién hun wel ter oore zullen komefl. 1 Nu is het voorstel van B. en W. er nog om afwyzend te beschikken. Is daar niemand Hf tegen? Dan is dat aangenomen. Aan de orde is een schrijven van de gemeente Dordrecht om een grootere bij drage aan de Hoogere Burgerschool aldaar. Dé voorzitter deelt mede, dat één leerling uit deze gemeente op deze H. B. S. gaat. Hy stelt namens B. en W. voor, afwyzend op het adres te beschikken. Aldus wordt besloteh. Ingekomen is de goedkeuring van het Dyk-College van de Alblasserwaard tot het plaatsen van een loodsje Voor een slangen wagentje van de brandweer, op de gestelde voorwaarden. Van de volgende personen zyn reclames tegen bun aanslagen in den hoofdelyken omslag ingekomen"P. de Bie, J. C. Rykaart, Ant. Goud, A. v. d. Oever, Joh. Slagboom, J. Dekker, R. van Buren, P. H. de Lange, G. Rjjkee, G. v. d. Efit, A. Verboef, W. M. Zwart, M. J. Lolkus, L. .Keesmaat en vrouw Koolmees. De voorzitter: Ik stel voor deze in banden der flnancifiele commissie te stellen. De heer A. Beenhakker: De reclames zyn gericht aan den Raad. Nu vind ik, dat wat aan den Raad gericht is, door den Raad behandeld moet worden, betzy in openbare, hetzy in gesloten vergadering. De heer W. 't Hoen: De reclamanten moeten het verzoek zelf stellen, of zy door de commissie geboord willen worden. De voorzitter: In rnyn vorige ge meente was het ook zoo. Eerst kwamen de reclames in den raad en die zond ze door naar de financiëele commissie voor advies. De beé]r P. Leis:. Als lid dier commissie wil ik er u op wyzetf, dat uitdrukkelijk op de reclame moet stun, of reclamant door de commissie gehooMt.wU worden. De heer J. M. Prins Visser: Men zou aan deze menschen een briefje kunnen schrij ven, wie hunner door de commissie wil worden gehoord. De heer A. Beenhakker. Daar alle reclamanten niet op een bepaalden tjjd kun nen komen, zou ik de commissie in overwe ging willen geven om, zoo het kan, hen des avonds te booren. De-heer P. Leis: Ja, zoo 's avonds van 9 tot 1 uur b. v., dan behoeft geen mensch te verzuimen. De voorzitter: Hierbij overleg ik u het gemeenteverslag over 1913, benevens het beredeneerd verslag. Het is wel wat laat; gewoonlijk wordt dit verslag in April aangeboden. De heer J. U. Smit: Mag het bij de raadsleden circuleer»? Dt voorzitter: Welzeker! De wethouder A. M. Vroege: Het verslag, is altyd laat geweest en nooit in April. Dit wil ik maar even zeggen, anders zou men denken dat het aan ons ligt. De voorzitter: Hierby overleg ik u bet adres van de gemeente-ambtenaren, dat op voorstel van den heer van Eesteren, ik meen in de raadszitting van 2 Maart j.l., is aangehouden. Maandag j.l. hebben B. en W. het in hun vergadering behandeld en ten gunste van bet adres beslist, en wel op twee punten: le. uit financieel oogpunt, daar de jaar- Wedden der ambtenaren niet toelaten, de, pensioensbijdragen op hen te verhalen fe. op historische gronden. Toen de vader der Pensioenwetten, de heer Mr. Th. Heemskerk, deze wetten in de Kamer ver dedigde, wees hy er op, dat de gemeenten zoo weinig mogelyk op de ambtenaren zouden verhalen. Hy heeft er toen by vastgelegd, dat indien de gemeenten dit niet wilden, zy (de ambtenaren) een beroep op de Kroon konden, doen. Ik zou het ten zeerste betreuren, indien Alblasserdam niet voor zün ambtenaren wilde doen, wat tal.yan andere gemeenten wel voor ben doen. Spreker somt tal van plaatsen in deze Plovincie op, die'niets op hun ambtenareb verbalen, en doet dan een beroep op de loyaliteit der raads leden om dit verzoek in te willigen. De heer J. U. Smit: Hoe groot is die post? De voorzitter: Over 1913 is het be drag f 113,18'/. en over ,1914 f 494,30. De heer J. U. Smit: Over 1915 blyft dit dan zoo? De voorzitter: Ja! De beer J. U. Smit: Zyn de namen der ambtenaren hekènd De' V o o r z i 11 e rZeker, wil u ze hóoren De beer J. U. Smit: Ja, heel graag. De voorzitter leest de namen. De beer B. van £estere«:- 'M. de V.! Toen ik in een vorige vergadering uitstel van deze zaak vroeg,' was dat omdat zg my niet duidelyk was. De vraag is: gaan wy den goeden weg op? Ik voor my zou willen, dat dit voorstel door B. en W. werd terug genomen en dat wy op de begrooting 1915 in deze uitgaven voorzien en de salarissen, in verband met de Pensioenwetten, herzien voor hen, die bet niet betalen kunnen. Stemmen: Het; geren aan wie het noodig hebben! v De heer A. M. Vroege: Dat is onrecht vaardig. Ambtenaar is ambtenaar. Stemmen: Niets meer geven! De voorzitter: Dat is toch niet in den geest van de wethouders. De heer A. Beenhakker: Nu komt Van Eesteren weer met draaiery. Eerst begreep by het niet, eu nu komt hy weer met een nieuw voorstel. Er zullen misschien nu weer ambtenaren komen, die zeggen: voer my maar van dat ïystje af, net als de vorige burgemeester en secretaris. Maar is dat recht? De' heer B. vm Eesteren: Ik ben er my niet van belust met draaiery om gegaan te hebben. Eerst heb ik kennis genomen van het adres en daarna myn conclusie getrokken. Zyn wy verplicht om, als den ambtenarey een plieht opgelegd wordt, dezen over ty nemen? Dat toch in geeü geval. De voorzitter: Het is toch niet de bedoeling der wethouders om aldus te han delen, en 't is ook niet die van den wetgever. De heer J. M. Prins Visser: M. de V.! Het is ook mijn overtuiging, dat de lasten van de schouders vgn hen moeten worden fenomen, die deze het minst kunnen dragen, k ben dus voor het voorstel-van Eesteren om enkele verboogingen te geven en die te doen ingaan op 1 October 1913. De heer P. Leis: Ik stem er ten minste, niet voor, dat wy geld betalen om later aan die beeren doctoren een pensioentje te geven. Het voorstel van B. en W. om op het adres gunstig te bedcbikken wordt in rond vraag gebracht en verworpen met 9 tegen 3 stemmen. Voor de beeren A. M. Vroege, Job. Jonker en A. Beenhakker: tegen de heeren A. Pyi, J. M. Prins Visser, W. 't Hoen, B. van Eesteren, Z. Tuytei, J. U. Smit, P. Leis, Jac. Jonker en A. G. Rykee. Het voorstel-van Eesteren wordt hierna zonder boofdeiyke stemming aangenomen. Aan B. en W. wordt verzocht, in den geest van dit besluit met voorstellen te komen. Aan de orde is een adres vah bet bestuur der Naaml. Venn. Areogeengasfabriek te Alblasserdam, om de straatverlichting van deze vennootschap te blyven gebruiken in filaats van dezelfde lantaarns van electrisch icht te doen voorkien. De vennootschap beeft een duren aanleg gehad en nimmer heeft zy winsten kunnen boeken. Zou de gemeente er toe overgaan geen gaslicht meer te betrekken, dan zoh dit opheffing der fabrjek ten gevolge hebben en groot geldverlies. De voorzitter: Laten de leden goed be- grypen wat dit adres beoogt. Alsik aandeel houder was in deze vennootschap, dan zou ik dit adres mede onderteekend hebben. Doch de gemeenteraad zit bier niet om particuliere belangen, doch om de belangen der gemeente te behartigen. Ik kan t»y dan ook niet voorstellen, dat één lid dezer vergadering vóór dit adres zal stemmen. Dit gas is onmogelyk zonder gasoline. Daar steeds meer motoren in gebruik genomen worden, zal ook langzaam maar zeker dit product in prys stygen, zoodat ook het liebt duurder zal moeten worden. By raadsbesluit is besloten dn licht af te schaffen en electrisch er voor in de plaats te nemen. De lantaarnopstekers zyn by raadsbesluit op^wacbtgeld gesteld. Depetro- leumlantaarns kosten per jaar f 15, de gas lantaarns f 24, waarby nog kwkuq, f 5 per lantaarn voor opsteken enz. De electriscbe lantaarn zal op f 8 per jaar komen met f5 onderhoud; .dat maakt dus een enorm groot verschil. De aanleg kost de gemeente niets. Heden badden wij, ,1/3 verlichting door gas en 2/3 door petroleum; wanneer wy geheel electrisch nemen, dan zal dit dus een groote verbetering zyn, tegen zeer billuken prys. De beer P. L e I a: Is er van ae leveran ciers van de petroleum voor acbool 2 geen adres ingekomen? De voorzitter: .Neen De beer A. Pyi: M. d. V. Het is by na onmogelyk om den moed te nemen, tegen dibvoorstel op te komen. Dankbaar Ben ik, dat u seide: Als ik aandeelhouder was, zou ik het adres mede ondërteekend hebben. U merkte op, dat geen lid dezer vergadering er tegen zal kunnen steramen. En toch zal ik het doen. Er zyn nog tal van menschen die dit licht wenscben, en by afschaffing er van zullen vele gegoede burgers daardoor getroffen worden. Ik 'zou in overweging willen geven, om bet te houden zooals het nu is, en dan de petroleumlantaarns te vervangen door electriscbe. Dan kunnen wy eens zien of dat. zooveel goedkooper ia dan gas. (Worrdt vervolgd.) TWEEDE KAMER. Vergadering van Maandag 3 Augustus. Alle ministers zyn aanwezig. De tribunes zyn stampvol. De voorzitter, Mr. H. Goeman Borge- sius, deelt mede dat de Kamer is byeenge- roepen volgens art. 6 van het reglement van orde, sprekende van buitengewone om standigheden. Hy verheft zich daarna van zyn zetel en wydt, nadat ook alle andere leden zyn opgestaan, eenige woorden aan d"n ernst der tyden. f)e economische ge volgen van den grooten oorlog, die thans is uitgebroken, zullen zich ook hier in die mate doen gevoelen, dat de byeenkomst van de Volksvertegenwoordiging alleszins ge- reebtvaardigd is. Moge het ons gegeven zyn zoo besluit de voorzitter om die maatregelen te treffen, welke ter voorziening en noodweer noodzakelyk zyn. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Cort van der Linden, zegt als tydelyk voorzitter van den ministerraad o.a. bet volgende: Met ongewonen spoed heeft de Nederlandscbe Regeering erop aangedrongen, dat deze -vergadering werd saamgeroepen, om enkele wetsontwerpen by de volksver tegenwoordiging in te dienen. Zy hoopt, dat deze nog heden ook de Eerste Kamer kunnen bereiken en door baar kunnnn wor den afgehandeld. Een buitengewoon zware taak heeft de regeering thans te vervullen. H. M. de Koningin is in deze bange dagen één van zin met baar Volk, en baarverant- woordelyke ministers, die het volk hebben te leiden. Wy zyn gereed en van plan om met alle kracht onze onzydigheid en zoo noodig onze onafhankelykheid te handhaven. Ohs schik kende naar Gods wil, wachten wy met vast- behadeuheid en koelbloedigheid af, wat de toelcolnsl otfs 'brengen zal. 9e regeering rekent op de Staten-Generaal' en heeft bet vaste vertrouwen, dat de volks vertegenwoordiging ook bezield met die zelfde gedachte zich zal verheffen boven al wat in gewone dagen verdeelt en zal mede werken met de regeeriSg voor het behoud en de eeyheid van ons dierbaar vaderland. (Levendig en algemeen applaus.) Op voorstel van den voorzitter wordt besloten de wetsontwerpen dadelyk in de afdeelingen te onderzoeken en een half uur later weder in openbare zitting byeen te komen. Om halfeen wordt de openbare zitting hervat. De griffier leest het verslag van de rapporteurs voor, waarin slechts wordt ge zegd, dat bet met bet oog op de ernstige omstandigheden wenschelyk wordt geacht zich van alle beschouwingen te onthouden en geadviseerd wordt tot aanneming. Het ontwerp nopens verbod van in- en uitvoer wordt vervolgens z. h. s. aange nomen, benevens de ontwerpen nopens bet in dienst houden van de miliciens; het oproepen van de lichting 1914 de wyziging van bet octrooi van de Nederlandscbe Bank; bet aanvullingscrediet voor oorlog van 50 millioen (dit na een kleine redactiewyziging, waardoor het geld ook kan worden gebruikt voor doeleinden niet in onmiddellijk verband staande met den oorlog). Veruer de ont werpen betreffende het vasthouden van levensmiddelen en het onder de wapenen 'róejien vah de lindweer. De heer De Savornin Lobman wees nog op den ernstigen toestand en zeide dat het thans de tyd is om met verwydering van allen partystryd zich te scharen om H. M. de Koningin, die ook heeft gezworen de onafhankelykheid te bewaren met alle middelen en die gehoond heeft, dat deze woorden haar geen ydele klank waren. Laten wy allen zeide spreker ver trouwen op de dapperheid van het leger en de eensgezindheid van het volk. De heer De Visser zeide dankbiar te zyn voor hetgeen de regeering tot dusver beeft gedaan. De heer Troelstra verklaarde in bet oproepen van het leger geen middel te zien nin te veroveren, maar om de vryheid van het land te waarborgen. Ieder zal bet toe juichen dat de regeering deed wat zy gemeend heeft te moeten doen. Thans moet de nationale gedachte de partygedachte verdringen. Spreker zeide dit ook met het oog op zijn partygenooten in het leger. Men moet thans allen samenwerken om het groote doel waarvoor het leger bestaat te venvezenlyken. Spreker was ook dankbaar voor betgeen de regeering heeft gedaan inzake de economische toestanden, door den oorlog ontstaan, maar tetreden was hy nog ''niet. De binnenlandsche orde zal gevaar loopen wanneer niet gedurende den tyd dat er oorlog is, zekerheid bestaat dat er geen honger zal worden geleden. Dien waarborg' vindt men,niet in de reeks van de zooeven aangenomen wetsontwerpen. Spreker vroeg dus, of de regeering daarvoor nog maat regelen overweegt. De heer De Visser wenschte een moratorium (uitstel van betaling). Van zelfsprekend achtte hy 'het, dat de belas ting-invordering niet streng zal worden doorgevoerd. Eindelyk vroeg spreker, of de regeering wil zorgei>(- dat het volk op 'de hoogte biyft van hetgeen geschiedt en te wachten is, opdat men niet door de gebeurteniseen overvallen worde. De heer Bob sloot zich aan by bet door de beeren Lobman en Troelstra gesprokene. De Minister van Binnenlandsche Zaken antwoordde, dat de regeering inder daad, voor zoover de veiligheid des lands bet toelaat, berichten zal mededeelen. Met genoegen constateerde by, dat de regeering niet vergeefs een beroep deed op den steun der Staten-Generaal. Eensgezind zal men de spreuk van ons Vorstenhuis: Ik zal hand haven! tot waarheid makeor -•» De Minister van Lindpuw, Ny- verbeid en Handel deed een beroep op ieder en vooral op de pers om te vermijden, wat onnoodig kan opwinden: vooral beeft hy hier bet oog op de inwisseling van bank biljetten, een wantrouwen dat doo^1 niets is gerechtvaardigd. (Applaus.) Of aanvulling van de reeks economische wetten noodig is zal moeten worden beoor deeld uit den loop, dien de gebeurtenissen zullen nemen. Voorloopig is het noodige gedaan. De bedoeling van bet „ter be schikking" stellen van levensmiddelen door de gemeentebesturen, is evenwel zeer zeker, dat ook tegen veel lageren prys dan de kostende ter beschikking gesteld kan wor den. Het is niet gewenscht, levensmiddelen gratis uit te deelen; daardoor zou de klein handel nog meer worden gefnuikt en even als verkeer en erediet zeer gestoord werden. Evenwel gaf spreker den heer Troelstra de verzekering, dat ingeval de toestandeo nog erger worden, hetgeen van den eenen op den anderen dag kan gebeuren, een beroep zal worden gedaan op alle weldadigbeids-inrich- tingen om met de regeering samen te werken. De daardoor geholpenen zullen zeer zeker niet als armlastigen beschouwd worden. Hoewel de andere ministers hierover door spreker niet geraadpleegd konden worden, is hy overtuigd, uit naam van heel de regeering te spreken. Zeer zeker zal zy ook niet schromen, de hulp van de vak- vereenigingen, van welke kleur en richting ook, in te roepen, waar het geldt honger oproeren in ons land te voorkomen.*' Na ampele bespreking met de betrokke nen is de regeering tot de overtuiging ge komen, dat een moratorium thans niet gerechtvaardigd ware. Maar zeker zullen er maatregelen genomen worden om te voorkomen, dat de lieden wegens huurschuld uit buizen worden gezet. De regeering meent echter terwille van het erediet thans niet verder te moeten gaan. Het groote gevaar is thans dit: dat het groote publiek den toestand veel ernstiger maakt door wantrouwen te toonen, waar -jjit niert op zyn plaats is. Nogmaals doet spreker een ernstig beroep op de pers om tocb al het, mogelyke te doen om het plot seling ontstane wantrouwen in onze bank biljetten tegen te gaan. Als ieder zyn plicht doet, maar daarnaast bet boofd koel houdt en zyn kalmte bewaart, zullen wy de econo mische crisis bet hoofd kunnen bieden. (Applaus.) De voor zi tter zegt niet te zyn beschaamd in zyn verwachting dat de Kamer spoedig de wetsontwerpen zou aannemen, die noodig waren tot voorziening in den toestand en tot noodweer. Op dit oogenblik zyn er geen wetsont werpen meer in voorbereiding. De Kamer kan dus weer uiteengaan tot nadere oproé- E;, wat niet wegneemt, dat de omstandig- en 'een nieuwe byeenkomst kunnen dzakelyk maken. Laat ons intusscben weggaan met de hoop, dat de toestand dit niet noodig zal maken. Na lezing van de notulen gaat de Kamer op recès. —o EERSTE KAMER. Vergadering van Maandag 3 Augustus. Nadat de voorzitter de vergadering heeft geopend met een rede van dezelfde inhoud en strekking als die van den voor zitter der Tweede Kamer, wordt Mr. A.,v. d. Hoeven, het nieuwe lid voor Zuid-Holland, geïnstalleerd, die na het afleggen van de eeden zitting neemt. De Minister van Binnenlandsche Zaken zegt, dat by bet wenschelyk acht, dat de buitengewone wetsontwerpen zoo spoedig mogelyk worden aangenomen en leest nog maals dezelfde verklaring voor, welke hy zooeven in de Tweede Kamer uitsprak. De voorzitter doet nu mededeeling van de wetsontwerpen, zoo juist van de Tweede Kamer ontvangen, en stelt voor, deze in de afdeelingen te onderzoeken en tegen 3 uur weer in openbare zitting byeen te komen. Dienovereenkomstig wordt beploten. In de te 3 uur gehouden vergadering beeft de Kamer de buitengewone gyetsont- fterpen zonder hoofdelyke stemming of beraadslaging aangenomen. By Koninklyk besluit is goedgevonden, dat toegevoegd wordt aan het algemeen hoofdkwartier van de stryd- maebt, Z. K. H. de Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, luitenant-generaal la suite van de landmacht. De officieren van bet Indisch- leger met verlof bier te lande zyn telegrafisch opgeroepen voor dienstverrichting in het leger hier te lande. Al banie. Uit Dnrazzo is a.d. 1 dezer aan „het Handelsblad" geseind, dat tie Nederlandsche officieren vertrekken, nu hier te lande de mobilisatie is bevolen. Kapitein Fabius is over MQnchen in ons land uit Albanië teruggekeerd. De wet tot aanvulling van de Onteigeningswet ter voorkoming van vast houding en pry sopdrij ving van waren ia na aanneming door ae beide Kamers der Staten-Generaal, door H. M. de Koningin bekrachtigd en is in het Staatsblad ge plaatst en in werking getreden. Aan al de burgemeesters des lands is deze wet toegezonden, voorzien van een handleiding tot toepassing, 'benevens een lyst van eenige der meest voorkomende artikelen met daarvoor voorloopig aange nomen maximum pryzen. Zoodra in eenige gemeente verhoogde pryzen worden ge vraagd, welke de pryzen in de lyst genoemd overschryden, of zich gevallen voordoen dat voorraden achtergehouden of verzameld worden in zoodanige mate dat zy, naar het oordeel van een burgemeester, ernstig ge noeg zyn om ingrypen te wettigen, zal deze daartoe onverwijld telegrafisch de machti ging van den Minister van landbouw, ny- verheid en handel vragen. Het publiek is er dus van verzekofd, dat bet van heden af de noodzakelyke levens behoeften tot billyke pryzen kan bekomen. Naar de „N. R. Ct. verneemt, bevat de lijst van artikelen met maximumpryzen, die aan de burgemeesters is toegezonden, een prysbepaling van suiker op 55, brood 18 tot 22, zout op 9 cent het kilo. De boterolie op 69 cent de flesch en rijst op 25 cent het kilo. Ook komen op die lyst verschillende indere levensbehoeften tegen "Xnwe'ge'he'TgerbéstuSr wordt meege- deeld, dit bet pobli.k_.ich niet_beboeft aan meel en rfst voor geruimen tijd meer dan 'voldoende h« joeveelheid is. EvetTts bji het leger stellen zich ook by de marine vele gepension- neerde en eervol ontslagen officieren be schikbaar voor het vervullen van diensten by de vloot. De directie van de H. IJ. S. M. heeft haar pèrsoneel last gegeven, bankpapier aan de loketten gewoon in betaling te nemen, doch de beschikbare specie niet uitsluitend te bezigen, om, zonder dat het publiek plaatskaarten koopt, tegen bank papier in tti wisselen. De diréetié van de Maatschappy tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen heeft bepaald, dat gehuwden en kostwinners, die voor militie of landweer onder de wapenen zyn, drie vlefde gedeelte van de bezoldiging zullen ontvangen. Ook de Nederl. Centraal-Spoorweg My. keert aan haar gehuwd personeel en daar mede gelfik gestelden, dat voor militie- of landwearplicht onder de wapenen is 3/4 van de bezoldiging uit. GeJep. Staten van Zuid-Holland hebben aan de besturen der gemeenten, die daar voor in aanmerking komen en aan de be sturen der boezerabeheerende waterschappen bekend gemaakt, dat zy besloten hebben, ten behoeve van het vervoer Van tuin- en landbowpuwluato» «a levensmiddelen, bat- welk door gebrek aan pairden en arbeids kracht» zeer beperkt is geworden lo. om hangende den toestand vafi oorlogs gevaar aan een ieder, die zich ten voor schreven doeleinde schrifteiyk of mondeling tot hun college wendt, voor zoolang de toestand van oorlogsgevaar duurt, vergunning te verleenen voor vervoer van bedoelde goederen en producten met motorbooten, met betrekking tot de boezemwateren, be doeld in art. 4 en 6 lid 1 juncto art. 12 van de provinciale verordening op de stoomvaart in boezemwateren, zynde de Ryn van Woerden tot de Utrechtsche grens, de Grechbotpt de Utrechtsche grens, de Vaart van Delft naar Vlaardingen en haar zfitak naar Maassluis, de Baanwegsche en Uit- wegsche weteringen en verder met de Gouwe gemeen liggende wyken 2e. om de besturen der boezerabeheerende waterschappen dringend in overweging te geven om met den meesten spoed dergeiyks le bandelen door de vereischte vergunningen en ontheffingen te verleenen ten aanzien vaa de boerenwgteren onder hun beheer (art. 6, lid 2 van bovengenoemde provinciale VMMmini). Op de voordracht voor de be noeming tot tydelyk leeraar in de witfcunde aan de Gooische H. B. S. met 5-jarigen cursus te Bussum zyn geplaatst de heeren 1. J. H. A. Krediet, lste-luitenant der artil lerie te Utrecht; 2. J. Droste, phil. docts. te Leiden. In onderscheiden plaatsen zyn de schietoefeningen tot verhooging van 's lands weerkracht, in verband met de mobilisatie, gestaakt. Het groote concours van den I&nd van Gemengde Zangverenigin gen „Eendracht maakt Macht", dat 5 Augus tus te Puttersboek "gehouden zou worden, is voor onbepaalden tyd uitgesteld. DE OOBLOG. r- Ken UUgran uit Bronnet ■aeldt, dot Duttnchlond den oorlog beeft verklaart* aan FrnnkrUbeo België. De Belgteche regeering heeft nog twee lichtingen opgeroepen. Enge land nol de oanU<Uffheid vaa België verdedigen. Duitschland en Belgie. De „Etoile Beige" meldt, dat de Duitsche gezant Zondagavond om 7 uur een ultimatum aan den Belgischen minister van buiten- landsche zaken heeft overhandigd, waarin aan Belgié bet voorstel tdt een entente, met het doel, de Duitsche krygsvevrichtingen te vergemakkelyken, werd gedaan. Aanzien- Ijjke Fransche troepenmachten zouden zich gereed maken om over Givet (op Ffansch grondgebied) in de richting van ^Namen [België) op te rukken. Tot Maandagmorgen 7 uur was voor het antwoord tyd gelaten. De koning ia daarop gewaarschuwd. De ministerraad werd onmiddellyk byeenge- roepen onder voorzitterschap van den koning. De vergadering duurde tot middernacht. Het antwoord van de Belgische regeering luidde, dat zy zeer verbaasd was over deze mededeeiingen, aangezien zy van Frankryk een formeele verzekering had ontvangen, dat de'Onzydigheid van België zou worden geëerbüdigd, terwyl België te veel gevoel van eigenwaarde bezat en zich te zeer bewust was van de op het spel gezette belangen, dan dat hst aan een dergelyke wyze van aanmaning zou gevolg geven. België weigerde daarom beslist de Duitsche krygsverricbtin- gen te vergemakkelijken en protesteerde tegen elke schending van zyn grondgebied. Heti was besloten met alle in zyn macht staande middelen zyn onzijdigheid krachtig te verdedigen, welke onzydigheid by verdrag ook door den koning van Pruisen was ge waarborgd. Volgens het Belgisch blad „Soir" heeft, naar. aanleiding van de antwoordnota van Bfelgtè óp het Dwltsche ultimatum, de Bel- Slscbe regeering wederom een nota van e Duitsche regeering ontvangen. Er zyn onderhandelingen aangeknoopt. De Duitschers hebben België nog altyd niet betreden. Düitschland en Frankryk. Volgens telegrammen uit Parys zyn de Duitschers op twee plaatsen Frankryk binnengedrongen, n.l. te Long la Ville by Long^y en te Cirey. Volgens berichten uit Berlyn zyn de Duitsche troepen de Fransche grens niet overgetrokken. De Fitusche troepen zouden, zonder dat de oorlog is verklaard, herhaal- delyk de Duitsche grensposten hebben aan gevallen en op verscheiden punten de Duitscbe grens overschreden hebben. Fransche compagnieën zouden sedert Zondagnacht Duitsche dorpen bezet houden bommengooiende Fransche vliegers zouden sinds Zondag tot in Baden en Beieren geko men zyn en onder schending der onzydig heid van België over Belgisch grond- Ïebiedin de Bynprovinciegebracht hebben de luitsche spoorwegen te vernielen. Frankryk heeft daardoor den aknval op Duitschland geopend en den oorlogstoestand ingeleid. De Duitsche gezant te Paj-ys heeft op- •dracht, zyn pas te vragen. Naar een Luiksch blad meldt, zyn Zondagochtend 20000 man Duitsche troepen by Nancy op Franfich grondgebied door gedrongen, doch met groote verliezen teruggeslagen. Al dit nieuws is zonder nadere bevestiging niet betrouwbaar. T Duitschland en Rjus 1 and. Uit Stockholm wordt gemeld: Volgens inlichtingen uit goede bron is de Duitsche vloot Zondag by de Aland-eilanden met de Russische vloot slaags geraakt. De Russische vloot ia. teruggeslagen naar de Finsche Golf,- 'waar z(j thans opgesloten is. Italië. Uit Brussel d.d. 3 Augustus: De Italiaan- sche legatie heeft officieel meegedeeld, dat Italië ten aanzitifl' der oorlogvoerende Europeesche mogendheden onzydig zal blyven. Luxemburg. De minister van staat van Luxemburg heeft aan den Franschen minister-president Viviani een notA gericht, waarin hy meedeelt (lat Duitschland de neutraliteit van het groothertogdom Luxemburg heeft geschon den en voorts, dat de Luxemburgsche regeering daartegen by de Duitsche regeering heeft geprotesteerd. Engeland. De Engelscbe Minister/ van Buiten- landscbe Zaken, Sir Edward Grey, heeft het Engelscbe Lagerhuis verklaard, dat wanneer een Duitscbe vloot iu het Kanaal of de Noordzee kopitlom de Fransche scheepvaart of de Franéche kust aan te vallen, de Engelscbe vloot al de bescher ming zal geven die in haaf macht ligt. De Minister deelde voorts nog mede, dat Engeland nog geen verplichting op zich had genomen betreffende tyet uitzenden vaneen landingsleger. Maandagochtend heeft de Koning eeh proclamatie geteekend, waarby de mobili satie der gebeele vloot wordt gelast. *AlblMoerdam, 3 Aug. D« heeren C. Smit en Jan Smit Cz., van de scheeps werf voorheen Jan Smit Cz. alhier, hebben bekend gemaakt, dat aan de gezinnen van alle kostwinners, die op deze scheepswerf werkzaam waren, doch opgeroepen zyn om bun plicht tegenover het vaderland te ver vullen, de helft van het weekgeld zal worden uitgekeerd. Voorzeker een daad, die hulde en.... navolging verdient. *An>eide en Tienhoven, 4 Aug. Wegens de hoogst abnormale omstandig heden waarin we thans verkeeren, is, gelyk uit een advertentie in dit blad blykt, de boomvruchtenverpachting te Ameide ver daagd. De late fruitsoorten staan prachtig aan het hout. Enkele vroege peren zyn plukhaar, doch er is op 't oogenblik geen markt voor. 'Bergambacht, 3 Aug. Namens H. M. de Koningin is aan den heer W. Kok Tz. alhier de zilveren leg-medaille uitgereikt, ter herinnering aan bet geen door hem in zake de tienden tot het Kroondomein behoorende is gedaan. "Hrlmpen a/4 Lek, 4 Aug. Zater dagavond geraakte de machinist M- Burger alhier, van de „Reedery o/d Lek no. 10", voor Rotterdam in de Maas te water. Höt •personeel der boot bemerkte het ongeval aahvankeiyk niet; door seinen met stoom fluiten werd het er opmerkzaam op gemaakt. Van het stoomschip „Lekkerkerk" wierp men den drenkeling een boei toe, die door hem werd gegrepen. B. werd daarna, met hulp van nog andere booten, gered. Men mocht er in slagen den drenkeling, die reeds bewusteloos was, tot bewustzyn te brengen. Door een dokter werd hulp verleend. 'Lekkerkerk, 4 Aug. Gisteravond is in „De Groote Boer" een vergadering ge houden, ten einde te komen tot oprichting van eeu comité tot steun aan ben, die door de droeve tydsomstandigheden in moeilykbeden komen. De vergadering, welke zeer druk bezocht was, wera geleid door den heer Luyten. Na eenige besprekingen werd een comité benoemd en aan dit comité een vry man daat verleend. Benoemd werden de heeren: J. C. Kers bergen, Ds. Slot, Ds. Rolloos, G. J. J. de Mooy, Dr. Flohil, Dr. van Gelderen, Breen, ryksontvanger, A. Broere, Joh. Boon, W. Verhoog, T. van Duyvendyk, J. Tom, A, v.J. Graaf Cz., W. Oskam Q*., P. Korporaal, T. de Jong en M. v. d. Graaf Az. Staande de vergadering werd door den heer de Mooy een bedrag toegezegd van f 100; door den heer van Duyvendyk ge durende zes weke» f 50; door het Werk liedenverbond gedurende vier weken f 50 en door de zangvereeniging „Eupbonia" f 50. 'Ouderkerk a/d IJaael, 3 Aug. In de Zaterdag gehouden raadsvergadering, waarin afwezig waren de heeren C. Hoogen- dijk Az., C. de Jong Mz., S. Opschoor en C. van Duyvendyk, werd, na mededeeling der ingekomen stukken, aangeboden de gemeente-rekening, dienst 1913. Deze werd in handen gesteld eener commissie^ voor onderzoek en rapport. Op de voordracht ter benoeming van twee zetters werden opnieuw geplaatst de heeren Joh. de Jong en J. Hoogendyk, die aan de beurt van aftreding zyn. Wegens de ernstige tydsomstandigheden werden geen gelden toegestaan voor den uitgang der leerlingen van de hoogste klasse der vier scholen. Ook de behandeling der waterleiding- aangelegenheden werd uitgesteld, waarna de vergadering gesloten werd. 'Oudewater, 4 Aug. Terwyl zich hier Zondagnamiddag een hevige onweersbui, rgezeld gaande van een zeer zwaren pias gen ontlastte, sloeg in 't naburige Rozen- vaar wordt besloten thans nog niet te beslissen en bet scbryven aan te houden. De pensioensgrondslag van den gemeente geneesheer wordt op f 800 vastgesteld. De begrooting van bet Algemeen Arm bestuur voor het diehstjaar 1915 wordt in odtvang en uitgaaf goedgekeurd op een bedrag van f 4571,471/s. Aan de or<ie ia opiüaking van een voor dracht ter benoeming' van 2 leden voor het colléjje van zetters. Daarop dórden geplaatst: 1. E. Erkel (aftr.), 2. L. Hoogenboom (aftr.), 3. Joh. Sluys Czn., en 4. T. J. de Heer. Na artikelsgewyze behandeling wordt de gemeenterekening over J913 voorloopig vastgesteld in ontvang op f 7255.63V9, in uitgaaf op f 6456,17i/s, batig slot f 799,46. Daar krachtens de bestaande verorde ningen de gemeente-geneesheer een - pen- sioensbydrage van 8 éCt. of f 64 moet storten, wordt besloten hem een jaarlykscbe tegemoetkoming te verleenen van f 48, zynde 6 pCt. van den pensioensgrondslag. Tenslotte komt nog in behandeling een concept-besluit tot wyziging der verorde ning op het herhalings-onderwys, hetwelk echter in afwachting van de betrekkelijke berichten van den sd)Oolopzie^r en het hoofd der school, in een volgende vergadering zal worden vastgesteld. Daarna wordt de vergadering gesloten. KERKNIEUWS. Vrydag is Kardinaal Lugari te Rome overleden. INGEZOpEK. Geachte RedactiefL Het is nog nauweiyoa -een jaar geleden, dat er in ons land allefwege comitó's wer den opgericht ter herdenking van Neder- land's 100-jarige onafhankelykheid, waar voor groote sommen gelds zyn uitgegeven. of we worden opgeschrikt door oorlogsbe richten, we(ke geheel Europa in spanning hebben gebracht. Hoewel een oorlog tusschen de verschil lende groote mogendheden buiten ons omgaat, hebben we toch te waken, dat onze neutraliteit niet wordt geschonden door een der oorlogvoerende partyen. Hiervan doordrongen, heeft onze Regeering intyds alle militie- en landweerlichtingen gemobiliseerd, waardoor tal van vaders en kostwinners onverwachts uit hun gezin zyn gerukt en menige huismoeder met kommer en zorg de toekomst voor haar en hare kinderen tegemoet, ziet. Waar het nu gaat om de handhaving van onze onafhankelykheid, waarvoor zij zyn opgeroepen, en de lasten hebben te dragen, laten wij dan onzerzyde al het mogelyke doen, om die lasten gezamenlyk te dragen, door in elke gemeente «en Comité te vor men, dat zich belast mat de inzameling van gelden, teneinde daarmede aan die gezinnen, welke geaebt mogen worden daarvoor in aanmerking te kunnen komen, een weke lyksche aiUceering te verstrekken. Blyft de gespannen toestand eenigen tyd aanhouden, dan zullen er tal van bedryven moeten Worden stopgezet, en zal werkeloos heid het getal slachtoffer» nog vermeerderen doch op dit oogenblik dient e* iets gedaan te worden voor de gezinnen welke nu reeds in kommer verkeeren. 'J Met beleefden danlr voor de plaatsing dezer regelen, verbtyf ik met de meeste hoog achting, Uw dw dienaar, P. VAN DEN DOOL Adrzn. Bergambacht, 4 Autf. 1914. GEMENGD NIEUWS. Op de paardenmarkt te Delft is Maandagmorgen omstreeks lO'/s uur een verschrikkelyke panieji ontstaan, doordat ongeveer honderd paaien op hol sloegen en de stad inrepden. j Toen de kalmte wat was teruggekeerd, bleek, dat de milicien uer artillerie P. de B., lichting 1909, uit Stompwijk, vader van 4 kinderen een rad van eeu caisson over het hoofd bad gekregen en onmiddellyk was Sedood, terwyl de milicien de H., uil Leer- am een been bad gebroken. Verschillende militairen en burgers, onder wie ook kin deren, werden min of meer ernstig gewond. De militairen werden met een auto en bran cards o#gr het hospitaal vervoerd. (N. R. Ct.) Drie kijklustige jongelieden, Abels, V.fn Hees en Van Haren uit Grave, die zich'Maaadagnamiddag over de Duitsche grens te Kranenburg waagden, z(jn door da Duitscbe failitairen gevangen genoraeu. Een kruidenier in de Hobbema straat in Den Haag, die Zaterdag van de opwinding onder het publiek gebruik maakte om voor zyn waren buitensporig hooge pryzen te vragen, bekwam dit allesbehalve §oed. De huismoeders uit deze volksbuurt, ie allerminst pryzen van 70 ets. voor een kilo suiker, 30 cent vóór een kilo zout en 15 cents voor een pakje lucifers konden be talen, kwamen tegen het vragen van die pryzen in opstand, en andere menschen uit de wyk voegden zich by die protesten, zoo dat het ten slotte verliep in een relletje, dat met bedreigingen gepaard ging. De winkelier moest ten slotte zyn huis sluiten de winkelruit was al ingeworpen. L«xnftOiid. Van 1—31 Juli. Geboren: Klaas, z. van K. Vroon en Klein. Getrouwd: W. J. Groeneveld, oud 22j. J. Dazler, oud 22 j. D. Koedam, oud I j. en C. VrooM,' oud 24 j. O'vèrleden: A. de Pater, oud 8 tu« -*• Vroon, oud Vs uur. A. Rietveld, oud 78 j., echtgenoot van H. van Dieren. Versluis, oud 75 j., echtgenoote van Kleyn. Een levenloos aangegeven kind. Nieuw-Lekkerland.'Van 15—31 Juli. Geboren: Klaas, z. van Jac. van den Heuvel en C. Bothof Arie Johannes, z. van J. J. Verhaar en S. P. Verhaar Wil- lemyntje Jannetje, d. van A. Hoogeveen en M. M. Mets. Getrouwd: T. v. Vliet, oud 23 en M. den Ouden, oi* 24 j. A. Zanen, oud 28 j. en A. IJ. Sluye, oud 28.j. Overleden: A. de Bruin, oud 45 j., echtgenoot van M. van Duivendyk. Nieuw poort. Van 1-^31 Juli. Overleden: P. Baan, oud 72 j., weduwe van W. de Jong. Papekop. Juli. Geboren: Cornells Hendrik, z. van H. G. van Harten en K. v. Domselaar. Vllst. Van 1-31 Juli. Geboren: Cornelia Margaretha, d. van J. van der Slok en M. de Koning. WUleskop. Juli. Geboren: Johanna Geertruida, d. van H. Meerwyk en J. G. Blouw. ViüBCherU-Rerlckteu. A miners tol, 3 Aug. Gedurende de maand Juli zyn alhier aangevoerd: 1 groote en 90 kleine zomerzalmen en 38 Jacobzalmea, tegen 9 groote en 66 kleine zomerzalmen en 29 Jacobzalmen in dezelfde maand van het vorige jaar. Marktberichten. Uorlnchem3 Aug. Aangevoerd 20 ruuderen, 10 nuchtere kalveren, 36 vette varkens en 40 biggen. Geen noteeringen. Rotterdam. 3 Aug. Aangevoerd paarden, magere- en 135 vette run deren, 94 vette, 2 nuchtere en graskal veren, 185 schapen of lammeren, 375 var kens, biggen, bokken of geiten. Door den abnormalen toestand van heden, kan men door de groote schommelingen der pryzen, welke hedenmorgen aan de veemarkt voor alle soorten van vee be dongen werden, geen noteering vaststelken. Enkele soorten, zooals koeien en ossen, werden duur verkocht. Voor exportsoorten, zoowel schapen als varkens, was geen vraag. Kalveren waren byna onverkoopbaar. Utrecht, 3 Aug. Op de heden alhier gehouden paardenmarkt waren 254 paarden en veulens aafigevoerd. De pryzen waren: werkpaarden f 120 tot f 260, oude paarden 4'ü tot f 90 en hitten f 60 tot f 200. Geen buitenlandscbe kooplieden aanwezig. Handel onbeduidend. regen- daal, de bliksem in de hofstede van den landbouwer L.,1 welke hofstede met dè hooiberg tol den grond afbrandde. In de Maandag 3 dezer gehouden spoed- eischende vergadering van den gemeenteraad is op voorstel van B. en W. besloten, de kermis, welke hier 11 dezer zou aanvangen, wegens de tydsomstandigheden niet te doen plaats hebben en aan hen, die het staangeld reeds hadden betaald, dat te restitueeren, mits ze zich vóór 1 October daarvoor aan melden. Maandag 1.1. had a)bier een samen komst plaats van de geestelyken van alle gezindten met den burgemeester, om voor behoeftige gezinnen, van welke de kostwin ners onder de wapenen zyn geroepen, maat regelen ter ondersteuning te nemen. "Polsbroek, 4 Aug. J.l. Vrydag ver gaderde de raad dezer gemeente. Voorzitter de heer R. van Beuzekom, bu rge meester-secretaris. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opent de vergadering en leest het gebed voor, waarna de notulen der vorige vergadering worden vastgesteld. Voor kennisgeving worden aangenomen lo. Het proces-verbaal van kasopname, waaruit blykt, dat*T 348,54V9 in kas was. 2o. Een schryven van den heer M. H. J. Bosch, waarbn deze de benoeming tot ge meente-geneesheer aanneemt. In behandeling komt een schryven van Gedeputeerde Staten d.d. 29 Juni, waarin .'.ff Raads gevoelen wordt gevraagd omtrent het voornemen tot herziening der jaarwedden van den burgemeester-secretaris en den ontvanger. Met het oog op het dreigende oorlogsge- BURGERLIXKE STAND. Schoonhoven. Van 31 Juli—4 Aug. Geboren: Dirk, z. van P. J. Schoen maker en W. Vermeulen. Ondertrouwd: G. Reynen, oud 27 j. en J. P. de Gidts, oud 26 j. P. Tadema, oud 24 j. en B. van Giffen, oud 25 j. Groot-A mm en*. Van 1—31 Juli. Geboreo: Jacob, t, van A. du Boisen M. H. de Krey. Overleden: Een levenloos aangegeven zoon van C. Verhoeven en M. van Manen. Haastrecht. Van 1—31 Juli. Geboren: Tona Pietronella, d. van W. van Dam en G. de Kruyf. Neeltje Maria, d. van H. Schouten en H. Heuvel. Everdina Elizabeth, d. van E. Boere en B. C. van Dyk. Willem, z. van J. Reichard en S. de Mik. Johannes Jacobus, z. van K. Steehouwer'en M. van Kluyven. Annigje Margaretha Baldina, d. van H. A. van Beiqmel en J. van der Vlist. Anna Maria Wjlbelmiua, d. van P. M. Kuyf en M. va»,/Zuilen. Jacob, van J. Groen en H. tan Blotenburg. Jan, z. van C. de Lely en M. Markus. Overleden: P. J. de Lange, oud 9 m, Jaarsveld. Van 1—31 Juli. G e bor e n: Jacoba, d. van S. Hoogendoorn en N. Schep. Floru», z. van N. Oskam. Dirk, z. van J. F. Verwey en J. C. van den Berg. Cornelis, z. van G. Hoogendoorn en A. Stigter. Overleden: A. C. Post, oud 18j. (won. te Vreeswyk). M. Deggens, oud 74 j. weduwnaar van G. Muilwyk. Laugcrak. Van 1—31 Juli. Geboren: Nicolaas Adriaan, z. van W. de Groot en H. den Hartog. Margaretha Johanna, d. van J. J. Kloots en M. P. van der Horst. Grietje Antonia, dL van D. Roest en J. Roest. Overleden: M. Boer, oud 9 m. Laugeruigeweide. Juli. Overleden: J. Rietveld, oud 83j., echt genoot van R. Kerkhoven. Gemeente Schoonhoven. o De BURGEMEESTER van Schoonhoven maakt het volgende bekend: Een wet is aangenomen, om in de be staande omstandigheden vasthouding of irysopdryving van levensmiddelen, huis- ïoudelykq artikelen of brandstoffen te voor komen. By die wet wordt de mogelijkheid ge opend om daar, waar voorraden worder achtergehouden of te hooge pryzen worden gevraagd, onmiddellyk en zonder eenige örmaliteit de waren in beslag te nemen. Ten stadbuize is voor een ieder gelegen heid om mondeling of schriftelyk de namen op te geven van handelaren en winkeliers, die in, stryd met de bedoeling der wet bandelen. Indien aan den Burgemeester de juistheid der ten stadhuize gedane mededeeiingen blykt, zal by den betrokken winkelier of handelaar de verkoop onder politietoezicht kunnen worden gesteld of wel zullen andere maatregèlen WóFden genomen, waartoe de Wët de bevoegdheid gééft. Moeilykbeden kan men zich besparen, door tegen de winkelruiten lysten te plakken van de pryzen, voor de voornaamste arti kelen te berekenen. De Burgemeester vertrddWt, dat alle goed gezinde neringdoenden er toe zullen mede werken om in deze moeilyke tyden de bevol king te vrywaren tegen onredelyke pryzen. Schoonhoven, 4 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, VANSLOTEN. Ondertrouwd CHRISTINA J. M. J. SIEBRASSE S. E. VAN NOOTEN. Amsterdam, Schoonhoven,f 4 Augustus 1914. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed, tot onze diepe droef heid, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader JAN SCHEP Jacobuazoon, in den ouderdom van 78 jaren. Uit aller naam, Wed. A. K. SCHEP—VermbuleI. Willige-Langerak, 3 Aug. 1914. De Griffier by de Arrondissements-Recht- bank te Rotterdam kondigt aan nat het deskundig rapport inzake d» voorloopige surséance van betaling, verleend aan den Heer GERRIT REGTDOORZEE GREUP, Fabrikant van Gouden- en Zil veren werken te Schoonhoven, ter griffie ter inzage ligt en dat tb»»9 gemelden Heer G. REGTDOORZEE GREUP is ingediend een verzoekschrift om de voor loopig ve'rlepnde surséance van betaling in te trekken, weshalve de crediteuren met de bewindvoerders en verdere belang hebbenden worden opgeroepen om te ver- schynen ter RAADKAMER van deze Recht bank vgp Woensdag 1» Augu^tn» des middags IS uur, teneinde daaromtrent te worden gehoord. Rotterdam, 3 Aug. 1914. De Griffier voornoemd, Mr. J. W. ALTING MEES. if* Wegens afwezigheid van RU ka veearts, ordt zyne praktyk waargenomen door RU ks veearts, thans te LEKKERKERK. groot 1S.S4.01 Hectaren, op deu 31. Juli 1914 door Notaris J. VAN DER LEEDEN geveild, is met de verhoogingen in bod: Perc. 1 op f 6400,- Perc. 8 op f 1800,— 2 3550,- 9 1500,— 3 1300,— 10 600,— 4 3800,- 11 1900,— 6 2200,— 12 1750,- 6 1300,— 13 2000,— 7 2900,— Afelagop Vrydag 7 Augustus 1914, des morgens ten 10 ure, in net Koffiehuis van d.e Wed. D. DE BRUIJN te Berken- wonde, terwyl inmiddels kan worden verhoogd ten kantore van den Notaris. De afgetreden Garnizoens-Commandant bedankt de burgery hartelijk voor den in de laatste dagen ondervonden steun en zegt haar vaarwel. J. A. BRANDON, Schoonhoven, Aug. 1914. GEVRAAGD: by A. VAN DEN HOVEN, Boomkweekery, Groot-Ammers. door ondergeteekende te houdenzyn totr nader aan te kondigen dagen op Donderdag 6 dezer, des v.ra. lU/s uur, te Jaarsveld in het RECHTHUIS, Notaris, Lopik. De Boomvrachten- en Aardappelverkooping (reeds in een gedeelte van dit blad vermeld), is tot nadere aankondiging Naweideverpachting en verkoop Havergewas, zoomede perceel Boom vruchten vén den Heer VAN RESTEREN te Ameide GAAN DOOR op Donder dag 6 'A*u g. e. k.n./ra. 5 uur precies. Boekjes- zijn alsnog te bekomen by de Heeren A. VAN STAVEREN te Ameide en P. SICHTERMAN te Meerkerk. Notaris H. ANDERSON te Goriuchem maakt bekend, dat de onder Noordcloos en Meerkerk op 12 en 19 Augustus 1914 (reeds op pagina 4 van dit blad opgenomen) tot nadere aan kondiging is De tegen 19/26 Augustus 1914 aangekondigde Notaris RALLOT. aan de Vllst. Te koop PLANKEN, RIBBEN en PALEN. Alles moet deze week nog weg. in militairen dienst! met 20 procent korting van A. LEENMAN te Bergambacht.

Schoonhovensche Courant | 1914 | | pagina 2