ops GOUDA. N°. 3577. Woensdag 19 Augustus. 1914. iarkt Nieuws* en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. OMfllfl IlliWMOlL Gemeente Schoonhoven. BEWAARSCHOOL. che. 1 OEN Tz., tioonhoveii. IND 1914 ohouden. ERKER, her. Aanleg orton Ptfp- Ltek-dakbe- BINNENLAND. Uitga vi vak S. 4 W. N. VAN NOOT EN tx Schoonhovo. Intercomm. Telefoon-nr. 10. te l. besluit van 15 de op 3 uiteei 18 Au| b« izenden n ijl reeds en belangi toekomen riana, d. van int, oud 67 vroi t, oud 49j.en van r 11 Juli. >en int Het schal en •zonden 1 Aug.: «er- 1>Ü Ihier en brei S. I voor- A. H. A. T. i en Hnlsen lotheek. larnemend C. M. A. ixveen. leeft het beroep aange- ingen, oud< WÓfflOfflSm COURANT. I i v a n 5 icier in de i Wetering, alle regeering uc noodzakelt' De Ameri de belofte Z'liïnn I J. kwam vorif ontdekking, (Ni Hem, nchet. fuli. van P. Ouds- uig, x. van A. m. 1-81 Juli. Q D. Karsdorp van de Ik kind ison huldiging Thomson lochterlje, 1 "•'gingen ais van m door lar dat larmee i haar >yeen- goedgeL burgei 1 lli van 1 verleend ;eraakte een kind van agracht. Een buurman waarschuwde middellijk te hebben. ag is nog niet begonnen. Van i maken de legers zich gereed i opmarsch komt het natuurlijk voorposten-gevechten.di 3 l dooden bij schijnen te valk toch .betrekkelijk c_’__2_22 grootere zyn, dan rorden en Op voorstel van len gemeenteraad dit jaar niet zal Ds. G. II. Kei oor het beroep 1 Gemeente alh' blyven. Niet ieder kan veel vooral niet in, deze moeilijke wie doet wat zijn band vindt reikt hij een dorstigen ’las frisch water, hij >t versterking van den tyden zoo onmis- op zyn wijze een ?fde en menschenmin. n P. Hey eu bartelyk welkt een goedgezind die, als de uit in van die bet hai. worden, dan ook met lof burgerjj. Laat dat zoo goed doen en dagen; maar om te doen ook al j soldaat maar een gli draagt reeds bij tot goeden geest, die in deze baar is, en hij verricht daad van vaderlandslief nter, oud 36 j. j. - L. Smit, -, oud 23 j. t, oud 30 leer. D. den thart, oud 68 j., - Een levenloos G. den Hertog RECHTSZAKEN. De Rechtbank teRotterdam beeft j.l. Vrydag o. a. veroordeeld: G. P., recidivist, wegens mishandeling Waddinxveen, tweemaal gepleegd, tot zes weken gevangenisstraf. A. v. H., 18 jaar, werkster te Lekkerkerk, wegens diefstal, tweemaal gepleegd en diefstal door middel van een valschen sleutel, van een bankbiljet van f 10, twee ryks- daalders en één ryksdaalder, tot vyf dagen gevangenisstraf. Voor bet Kanton Utrecht is voor het eerst in meende een □eten stellen en lagen hechtenis. Giessendam, 15 Aug. sten te lerseke heeft vooi de Oud-Gereformeerde G. bedankt. 'Oudewater, 18 Aug. Een collecte, by een bidstond in de Ned. Herv. Kerk al hier gehouden, heeft f 86,19 opgebracht, en een collecte by )een bidstond in de R. K. Kerk, f 165,25. Postkantoor Schoonhoven. LIJST van onbestelbare BRIEVEN BRIEFKAARTEN, van hier verz gedurende de le helft der maand G. D. Noak, le Reg., le Bat. Veldleger, 4e Divisie te Velde. B. Noorlander, Kerkweg, Schoonhoven. Mr. H. Poortman, Notaris, Een briefkaart zonder adres, drukwerken. 1 de afzenders wordt Ires op de brieven en brief- lelden, opdat deze bij onbe- leid aan hen kunnen teruggegeven TAND. 5 Juli—8 Aug. W. van Driel Gerdina, d. van >rdina Johanna, ens. Maaike Horst en L. A. an P. Vaaten- Gerrigje, d. van ach. Dirksje, Muilwijk. - den Boef en Marinua, z. van hee. Maaike long en M. W. in D. Verboom Juli. 'an J. Bonman ina Catharina, r Ham. ing, oud 1 j. id van J. van BURGEMEESTER en WETHOUDERS van hoonhovkn brengen ter openbare kennis, dat het onderwjjs aan de gemeente-bewaar- school voor •nbepaalden tijd la ge schorst. Schoonhoven, 10 Augustus 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN SLOTEN. De Secretaris, VAN BALLEGOIJEN DE JONG. 14 Juli—7 Aug van A. de tan. Jacoba •veld en E. de aretba, d. van der Meer. en J. L van z. van A. de zich aan als Gouda, 17 Aug. B. en W. stellen aan den raad voor, de gemeentebegrooting voor dit jaar te wyzigen, dobr een bedrag van f 25000 uit te trekken voor vergoedingen aan militie- en landweerplichtigen. Voor- loopig wordt dit voor drie maanden voldoende geacht. Voorts hebben B. en W. een voorstel by den raad ingediend om over te gaan tot den bouw van een derde bewaarschool aan het Korte Akkeren. De kosten worden voorloopig begroot op f 30.000. Door de Spaar- en Hulpbank van het departement Gouda der Maatschappij „Tot Nut van't Algemeen" isföOOO ter beschikking J, L. op gesteld voor het Comité tot steun aan nood- 'Een mas lijdenden door de mobilisatie. (G. Ct.) ’Alblasserdam, 17 Ang. Ook in deze gemeente gaat men de nadeelige gevolgen van den Europeeschen oorlog geducht aan den lyve voelen. Op de Machinefabriek, directeur de heer F. H. van der Lee, is de werkdag met 2l/s uur verkort, terwyl een dertigtal werklieden, meest van elders of geen kostwinners, zyn ontslagen. In de lijnbaan „Straat Sunda" is de werkdag met 2 uur verkort en op de scheepswerf „De Noord”, directeur de heer J. U. Smit, voor loopig slechts met een half uur, daar er haast is met een grooten Rynlichter van 3000 ton, welke zeer waarschijnlijk nog deze week te water moet worden gelaten. Daarna zal vermoedeljjk ook op deze werf de werkdag nog meer verkort worden. Ook tal van kleine baasjes hebben den werkdag verkort, zoodat de huismoeders aanmerkelijk minder aan weekloon ont vangen. Mejuffrouw A. B. M. Kamminga te ’s-Gravenhage heeft voor de benoeming tot onderwijzeres aan school I alhier bedankt. Door een Dames-comité in deze ge meente zyn talrijke paren sokken voor onze militairen gebreid. Ds. A. C. G. den Hertog, predikant der Ned. Herv. Kerk, gaf aan al zyn vrouwelgke catechisanten sajet mee voor dit doel. i. is, x. van H. ijk. - Keeltje, v. d. Grjjn. in Krimpen en it Jan, z. van i. Adrianus, iV. de Jong. Hartog en M. de Streefkerk en x. van P. C. Annigje, d. d. Leeden. Leeden en G. D. Diepenhorst kom zyn. Er heerscbt hier ide geest jegens de soldaten, gelegenheid zich voordoet, zich die kleine attenties en zorgen, aart van hem wien ze bewezen dankbaar stemmen. Wy hoorden al meer dan eqns door militairen gewagen over de houding der KERKNIEUWS. Zondag 30 Augustus a.s. zal D.V. Ds. G. A. Pott afscheid nemen van zyn tegen woordige gemeente Arnem&iden, om Zondag 6 September d.a.v. intrede te doen bij de Ned. Herv. Kerk te Leerbroek. Als beves tiger aldaar hoopt op te treden Ds. J. Kraay, van Hasselt (voorheen te Leerbroek). (Rott.) De Synode der Ned. Herv. Kerk heeft aan den Kerkeraad van Oudewater voor bet hulppredikerschap te Hekendorp alsnog een toelage verleend. B ij den Secretaris der Alg e- meene Synode zyn tot heden 63 aanbie dingen van predikanten, candidaten en anderen ingekomen om als veldprediker uit te gaan. Hieruit zal door den Minister van Oorlog een klein getal veldpredikers worden aangesteld. (Kerk. Ct.) Ook Ds. J. P. van Melle, Ned. Herv. predikant te Kralingen, heeft zich als veldpt Van de Rei heeft zich aangt te Nieuwkoop. Het 40-jarig priesterfeest van den aartsbisschop van Utrecht, Mgr. H. van de Wetering, is Zaterdag door de tijdsomstandig heden en op uitdrukkelijk verlangen van den jubilaris, een dag geweest zonder eenige openbare of huiselijke feestelijkheid. Naar de a.-r. „Rotterdammer” verneemt, heeft de arts C. A. Gehrels te Noordeloos zich bereid verklaard om door de classis van Gereformeerde Kerken in Zuid-Holland (ten Noorden) uitgezonden te worden naar bet Zendingsveld van Wonosobo, waar Ds. L. Netelenbos werkzaam is als missionair predikant van Delft. Naar „de Standaard” meldt, heeft de kerkeraad der Gereformeerde Kerk van ’s-Gravenhage in z(jn Vrydag gehouden vergadering besloten, de Generale Synode der Gereformeerde Kerken, die op Dinsdag 25 Augustus zou aanvangen, met het oog op de tijdsomstandigheden voor on bepaalden tyd uit te stellen. Juli—7 Aug. x. van C. van r. *- Alida, d. □est. sijer, oud 22 j. gerecht te deze dagen een geval van weigering van inkwartiering behandeld. Het O. M. meende een goed voorbeeld te moeten stellen en vroeg f 40 boete subs. 15 da Ned. Vereeniging van Kaas handelaren. Het Bestuur vandeNederlandsche Vereeni ging van Kaashandelaren heelt onder de aan dacht van Z.Exc. den Minister van Oorlog gebracht, dat aan enkele kaashandelaren verboden werd uit het gebied der stelling van Amsterdam kaas uil te voeren naar andere deelen van ons land of naar het buitenland en dat aan den kaashandel in 't algemeen groot nadeel wordt toegebracht, indien er niet een voldoend aantal wagons beschikbaar wordt gesteld voor het vervoer van kaas. Aangezien de toch reeds zeer groote voor raad kaas in Nederland aanwezig, dagelijks aanzienlijk wordt vermeerderd, waardoor er voor geruimen tyd een veel hoeveelheid kaas in ons land zal met mogelijkheid kan verbruikt wi derhalve een te kort aan kaas in Nederland geheel en al ondenkbaar is, heeft het bestuur tot Z.Exc. hel volgende drieledige verzoek gericht: lo. om een vryen uitvoer van kaas uit het gebied der stelling Amsterdam te willen toestaan 2o. om zoolang de spoorwegen onder militair beheer zyn, wagons te doen be schikbaar stellen voor het vervoer van kaas; 3o. om de consumptie van kaas by bet leger te willen helpen bevorderen. Ook de bijzondere aandacht van Z.Exc. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is gevestigd op het buitengewoon groot belang voor ons land, dat de geregelde afzet van een onzer meest belangrijke land bouwproducten, de Nederlandsche kaas, waarvan de aamnaak niet kan worden stop gezet, vooral naar bet buitenland zooveel mogelijk worde bevorderd, daar een opeen stapeling van een overgrooten voorraad, welke dagelyks toeneemt en onmogelyk hier te lande kan worden geconsumeerd, voor den handel zoowel als voor de produ centen door sterkd prijsdaling, tengevolge van gedwongen verkoop, een ramp voor vele duizenden in ons land zoude zyn. Terwyl reeds scheepsgelegenheid naar enkele buitenlandsche havens wordt geopend, zou het meent het Bestuur van groot belang zyn, dat, indien ook uitvoer per spoor mogelyk werd, de noodige wagons daarvoor beschikbaar worden gesteld in direct verkeer naar het buitenland. Bergambacht, 17 Aug. Voor de va cante betrekking van onderwijzer aan de le openbare lagere school alhier hebben zich 10 sollicitanten aangemeld. Capel Ie a/d IJasel, 18 Aug. Mejuf frouw C. A. Doornbos alhier is te's-Graven- hage geslaagd voor het examen Fransch, lager onderwijs. Giessendaiu, 17 Aug. Tot waarnemend gemeente-secretaris is benoemd de heer A. Meyer, ambtenaar ter secretarie. “Groot-Ammers, 17 Aug. Alhier heeft zich op initiatief van den Burgemeester een Steuncomité gevormd, bestaande uit de bee- ren: A. J. Voorspuy, voorzitter; H. Voorspuy Jzn. secretaris; P. den Boer, penningmeester; M. Hakkesteegt, J. G. Spek, G. Verkerk en A. Maat, leden. De landweerplichtige dezer gemeente van de landweerlichting 1913 (militie-licbting 1905) W. van der Wal, behoorende tot de Ifndweer-artillerie, is voor verderen dienst by de militie afgekeurd. ’Kinderdijk, 17 Aug. Op de scheeps werf der firma L. Smit Sc Zoon alhier is de kiel gelegd voor een stationairen hopper- zandzuiger, voor Nederlandsche rekening. Machine, ketel enz. worden door dezelfde firma vervaardigd. •Krimpen a/d Lek, 18 Aug. Van J. en K. Smit’s Scheepswerven is met goed gevolg te water gelaten de wolzuiger „Fi- bronia”, bestemd voor Ned. Indië. Het schip heeft een lengte van 46 M., een breedte van 8 M. en een diepte van 3.50 M. Machine en ketel van 400 I. P. K. worden vervaardigd op de machinefabriek „Kin derdijk”. Aan gezinnen wier kostwinners werk zaam zyn op J. en K. Smit’s Scheepswerven, doch thans onder de wapenen zijn, wordt door de firma de helft van het loon, bere kend naar een 10-urigen arbeidsdag, uitge keerd, verminderd met de ryksvergoeding. “Langerak, 15 Aug. Op initiatief van den heer Burgemeester dezer gemeente kwamen gisterenavond in het Raadhuis alhier een 10-tal ingezetenen dezer gemeente bjjeen, om te komen tot de oprichting van een Steuncomité alhier, dat in tyden van nood, welke onverhoopt uit den oorlogstoe stand mochten ontstaan, armoede en ellende zal helpen lenigen. Nadat het doel van de op te richten ver- eeniging duidelijk was uiteengezet, was men overtuigd, dat zoo'n comité eventueel nuttig werkzaam zou kunnen zyn en werd tot de oprichting besloten. Tot leden werden nu gekozen de heeren: Ds. J. J. Kloots, zitter; B. H. van Brenk, secretaris; Byl, penningmeester; A. Goedhart, Blom, D. Rozendaal Pz. en W. Rozen daal Tz. Allen namen hunne benoeming aan. Langeruigeweide, 17 Aug. De burge meester heeft besloten aan gezinnen van landweerplichtigen, die geen kinderen heb ben, uit te betalen f 0,80 per dag, en gezinnen met kinderen f 0,10 voor ell bovendien. Aan gezinnen v kinderen zal wor dag; met twee of Voor degemeenl geldt dezelfde regeling. De veehandelaar S. kwam vorige week tot de onaangename ontdekking, dat zyn hit verdronken was. (Nieuws.) Lekkerkerk, 17 Aug. Mejuffrouw W. Pauptit alhier is te 's-Gravenhage geslaagd voor de boofdakte. Moordrecht., 17 Aug. Burg, en Weths. is door d< besloten, dat de kermis plaats hebben. Rietveld, 17 Aug. In de plaats van den heer W. Paling Lzn., wien in de jongstge- houden raadsvergadering met ingang van 15 Augustus a.s. eervol ontslag is verleend als gemeente-secretaris, is met algemeens stemmen door den raad als diens opvolger benoemd de heer V. J. ten Hoeven, thans ambtenaar ter secretarie aldaar. (Rott.) Waddinxveen, j7 Aug. De griffier van den Raad van Beroep te Dordrecht maakt bekend, dat tengevolge van het overlyden van den heer A. W. van Langen alhier, de heerD. Bremmer Jzn. is opgetreden als lid-werkgever van dien Raad en door Gedeputeerde Staten tot diens Plaatsvervanger is benoemd de beer H. Dys, mede alhier. Naar het .D. v. G.” verneemt, is in deze gemeente een cursus opgericht, waar dames les ontvangen in het verbandleggen enz. Het aantal deelneemsters is ongeveer 40. Aan het hoofd steal mevr. Lindeman- Davies, arts alhier. ’Zevenhuizen, 17:Aug. Vrijdagochtend geraakten twee paarden op hol met een boerenwagen achter zich, waarop twee kin deren zaten. Zy kwamen van het erf van -■> ’t dorp en holden 't Zuideinde in. M ...assa menschen ylde naar den weg wist de paarden eindelyk tot staan te engen op een boerenerf van den heer P. De paarden waren over de heining gesprongen. De kinderen waren al eerder van den wagen geworpen, doch kregen slechts onbeduidende schrammen. De wagen was geheel verbrijzeld. Vrijdagavond geraakte cc; 21/a jaar in de Boschgracht. Ec die het er in zag vallen, w- terstond den vader, die onmiuueiiyK. ie water sprong, maar het kind was niet meer te zien en ook kon bij het niet vinden. Een tweede sprong te water, doch ook deze vond den kleinen drenkeling niet. Een derde, de heer M. M., wasgelukkiger; hy greep het kind, dat geen teeken van leven meer gaf. Eenige buurvrouwen waschten de modder, die het lyfje en hel gezicht bedekte, weg. Naeenigen tyd de dokter was ook al gewaarschuwd keerde het bewustzijn terug en toen de dokter verscheen, kon deze constateeren dat het kind behouden was. By den watermolenaar C. Voorwinden is een eendenkuiken geboren met vier pooten. Het diertje is volmaakt gezond. Het zwemt met twee pooten; de twee andere rusten. Zevenbuize», 17 Aug. De gewone jaarlijksche kermis en paardenmarkt zal bier dit jaar worden gehouden. STADSNIEUWS. Seheonhoven, 18 Aug. f In de Vrijdagavond gehouden vergadering van leden der Remonstr. Geref. Gemeente alhier is tot predikant beroept Dr. R. Miedema, waarnemend predikai alhier. De nominatie bestond uit de heeren Dr. R. Miedema, waarnemend predikant te Schoonhoven, en Ds. C. M. A. A. Lindeman, predikant te Waddin: Dr. R. Miedema b< nomen. f Onze vroegere stadgenoot de heer H. van Oostrom, thans te ATnhem, is Maandag te ’s-Gravenhage geslaagd voor de akte Fransch, lager onderwys. De hiertydelyk vertoevende 1 militairen verschaffen aan onze anders zoo 1 stille straten een buitengewone levendigheid. Vooral des avonds, als de „jongens”, ge- 1 nietende van de mooie zomeravonden welke deze maand ons schenkt, aan 't wandelen zyn, is bet in de hoofdstraten vol. Haast eiken dag, maar vooral'des Zondags, komen familieleden der militairen de drukte 1 nog vermeerderen. De booten uit beide richtingen, Utrecht en Rotterdam, brengen veel ouders, broers, zusters, verloofden, ja zelfs echtgenooten en kinderen mee, die den dag gebruiken om ons oude stadje en zijn bezienswaardigheden, en natuurlyk in de eerste plaats de verbly ven der militairen, eens op te nemen. De Singels en wallen bieden een mooie gelegenheid tot een niet te lange wandeling, waarvan druk gebruik wordt gemaakt. Waarlyk, een beter middel tot bekend making van ons typisch stadje dan bet verblyf van een zoo groot aantal militairen als thans hier vertoeven, is al inoeilyk te bedenken. Doch ook in andere opzichten trekt Schoonhoven voordeel van de militaire gasten. De winkeliers, en vooral zij die eetbare waar verkoopen, zouden daarover kunnen meespreken. Maar ook al zouden de indirecte en de directe voordeelen niets beteekenen, dan I I nóg zouden de „jongens” onze burgery I DE OORLOG. Duitscbland Japan. Japan beeft Duitschland een ultimatum gezonden, den eisch inboudende om de Duitsche oorlogsschepen in het Verre Oosten óf terug te trekken óf te ontwapenen en het grondgebied van bet protectoraat Kiao-tsjou binnen een maand te doen ontruimen. Het ultimatum van Japan aan Duitscbland zoo wordt uit Tokio gemeld heeft ten doel stoornissen in bet Verre Oosten te voor komen, zooals voorzien is door bet verbond tusschen Engeland en Japan. Het gebied van Kiao-tsjou moet zonder schadeloos stelling aan Japan worden afgestaan voor een eventueele teruggave aan China. Antwoord wordt gevraagd voor 23 Augus tus 12 uur ’s middags. Indien het niet op punten bevredigend is, zal de Japanscbe rnring de maatregelen nemen, welke zy L.»Uvlyk acht. c Acierikaansche regeering beschouwt 3 van Japan, dat het Kiao-tsjou aan China zal teniggeven, als bevredigend. De Duitsche kolonie Kiao-tsjou in de Cbineesche provincie Sjantoeng dagteekent van 1898. Na den moord op twee Duitsche zendelingen werden in 1897 Duitsche oor logsschepen naar de Golf van Kiao-tsjou ge zonden en landingsdivisies aan wal gezet. Duitschland verlangde, ffaar de woorden van von Bfllow, ook „zyn plaats in de zon". Bij tractaat van 6 Maart 1898 werd het gebied om Kiao-tsjou door China voor 99 jaar aan Daitschland verpacht. De jonge kolonie had reeds een zekere vlucht genomen. De Duit- schers hebben er voortreffelijk administra tief werk verricht, heir- en spoorwegen én havenwerken aangelegd, fabrieken opgericht. De kolonie telde volgens de laatste opgaaf ongeveer 84.000 inwoners. De oppervlakte, zonder de golf, bedraagt ruim 500 vierkante kilometers. Het Duitsche smaldeel in het Verre Oosten, waarvan Japan de ontwapening of verwijde ring eischt, bestaat uit de twee pantser kruisers „Scbarnhorst” en „Gneisenau” en de drie kleine pantserdekkruisers „Leipzig”, „Emden” en „NOrnberg”. Duitscbland België. Visé in brand gestoken en verwoest. Zondag meldde een correspondent van de „N. R. Ct." uit Maastricht: Gisterenavond omstreeks 11 uur hebben, zoo wordt van Duitsche zijde beweerd, bewoners van Visé, die zich tot dusverre ernstig en welwillend jegens de Duitsche troepen hadden gedragen, geschoten op militairen en daarby een officier, een onderofficier en 4 manschappen gedood, terwijl 6 manschappen gewond werden. Onmiddellyk drongen in ieder huis militairen binnen en dwongen de bewoners zonder onderscheid van rang, stand, leeftijd of sekse hunne woningen le verlaten. De huizen werden in brand gestoken; de mannelnke inwoners brachten staande en omringd door militairen den nacht voor het station door, de vrouwen werden afgezonderd en moesten vóór vier uur in den namiddag de stad verlaten. Visé lijkt thans één vuurzee; er is nagenoeg geen huis of het staat in brand. De bevolking is tot wanhoop gedreven; letterlijk niets dan het veege lyf hebben de inwoners gered. Vreeseljjk en deerniswekkend is de aanblik, stom staren de ongelukkigen voor zich uit, niet wetend welk lot hun wacht. Het was levens gevaarlijk door de straten van het bran dend vroeger zoo welvarend stadje te gaan. Op de binnenplaats van een boerenhoeve, omringd door vuurzee, zal als verstjjfd van schrik en angst een vrouwtje van circa zeventig jaar. Zij kon niet meer beseffen bet vreeseljjke dat om haar heen geschiedde „Laissez moi ici, monsieur, laissez moi mourir ici(Laat my hier blijven, mynheer, laat m(j hier sterven!) waren de eenige woorden die de stakker kon uitbrengen. Een later telegram uit Maastricht meldt: De uitgeweken bewoners van Visé worden, na den nacht hier doorgebracht te hebben, allen van kleeding voorzien. Door de zending uit den Haag en de giften der Maastrichte naren en Limburgers is er veel, maar toch niet genoeg. Er wordt hier veel gekocht. Ik hoorde, dat de arme menschen zooveel mogelyk in Eysden zullen ondergebracht worden en het steuncomité hen zal bystaan. ’t Is hartroerend om de verhalen dier menschen aan te hooren. Er zyn arme drommels by, maar ook velen, die betere dagen gekend De groote sla( weerszijden en bij den _r._ telkens tot voorposten-gevechten, die hoewel er nogal dooden bij schijnen te vallen, uiter aard toch betrekkelijk onbeduidend zyn. Zoo wordt uit Brussel gemeld, dat de Fransche troepen een overwinning hebben behaald bij Dinant. De Duitschers vielen de Fransche stellingen aan, doch de Fran sche artillerie decimeerde de Duitsche ge lederen. Dit lykt een ernstig bericht, doch bet gevecht zal in werkelijkheid wel niet zoo heel veel te beteekenen hebben gehad. Er zyn ingrijpende maatregelen genomen om de verdediging van Brussel te verzeke ren en de hoofdstad te beveiligen voor een overrompeling. De burgerwacht telt 20.000 man. Ongeveer 800 verdedigers van Luik zyn met hun officieren bij de hoofdmacht van het leger teruggekeerd. I De forten rondom Luik schijnen alle I gevallen te zijn. Aan een rapport aan den ois, oud 23 j. j- oud 42 j.,echt- H. Wouden- nberg, oud 7 m. -31 Juli. Cornelia, d. van Grietje, d. Slingerland. 1 Vliet en M. tje, d. van C. Gerrit, x. van Juli. ciscus, z. van csloot. id 4 m. uli—7 Aug. a, d. Van N. de dtje, d. van P. Hendrik, z. A. Kamerman. oud 7 w. op Ds. J. Barbas, die als reserve- 'apenen is. Als tekst Je leeraar, die in de gekleed den kansel besteeg, B(j Koninklijk besluit va dexer is benoemd tot groot-offi< orde van Oranje-Nassau, H. van de aartsbisschop van Utrecht. By Koninklijk besluit van 13 dezer is goedgekeurd, dat aan C. J. M. Noorduyn, burgemeester der gemeenten Everdingen en Hagestein, op zyn verzoek, met ingang van 16 September, eervol ont slag wordt verleend als secretaris dier gemeenten. By Koninklijk besluit van 15 dezer is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Dordrecht, ter standplaats de gemeente Gorinchem, F. Bakker Schut, candidaat-notaris te 's-Gravenhage. By Koninklijk besluit van 14 dezer is benoemd tot commissaris van den polder „de Eendragt” (gemeenten Vianen en Lexmond), H. F. den Hartogb, te Lexmond. In een geschil tusschen de gemeentebesturen van Utrecht en Oude water betreffende de voldoening van de kosten van verpleging van een armlastige in de Ryksklinieken te Utrecht, is by Koninklijk besluit verklaard, dat er geen termen aanwezig zyn om met toepassing van art. 40, 2e lid, der Armenwet, die kosten geheel of ten deele te doen komen ten laste van het armbestuur le Oudewater. De afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur heeft Donderdag o. m. behandeld bet beroep van A. C. van der Graaf te Stolwyk tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, waarbij 18 besloten, hem niet toe te laten als bestuurslid van den polder Stolwijk, zulks omdat ten onrechte door bet stembureau by de verkiezing van een be stuurslid 104 stemmen (uitgebraebt op A.’Scheer Jzn.) van onwaarde waren ver klaard als geen persoon duidelijk aan duidende. De Koninklijke beslissing volgt later. By den raad der gemeente ’s-Gravenhage zyn de volgende ingekomen voordrachten ter benoeming van: Een onderwijzer aan de school voor g. 1. o. 3e klasse no. 70, bestaande uit: W. M. J. Burger te Moordrecht; W. P. Moret te BergschenhoekJ. A. Steynis te Sliedrecht. Een onderwijzer aan de school voor g. 1. o. 3e klasse no. 84, bestaande uit: T. Ruitenberg te Rotterdam, W. W. Slingerland te Lekkerkerk, W. P. Moret te Bergschenhoek. H. M. de Koningin heeft last gegeven tot aanzienlijke bezuinigingen op Hoogstderzelver hofhouding en huishouden, met behoud van bet geheele personeel, teneinde later ruimer te kunnen bydragen in de leniging van den thans beerschenden drukkenden toestand op economisch gebied. Daartoe zal bet Vorstelijk echtpaar voor eenigen tyd op meer bescheiden voet leven en is voor dit jaar reeds afgezien van een verder verblyf op Het Loo en van bet jaarlyksch bezoek aan Amsterdam, terwyl de gebruikelijke feesten in den winter van 1915 ten Hove niet zullen worden gegeven. Na'Wde „Nieuwe Ct”.verneemt, heeft H. Mlde Koningin een zeer uitgebreide en belangrme verzameling boekwerken doen toekomen van den minister van oorlog ter uitreiking aan de militairen in de kazernes en kampementen. H. M. de Koningin woonde Zon dagochtend de godsdienstoefening bij, die te halfnegen in de Ned. Herv. Kerk aan de Duinstraat te Scheveningen voor militairen werd gehouden. Als voorganger trad predikant te Hengelo, le-luitenant onder de wa| zijner predikatie had de officiersuniform geLIv^C gekozen Psalm 23. De Koningin werd aan den ingang van het kerkgebouw ontvangen door een hoofd officier en den president-kerkvoogd, den heer A. Hoogenraad. H. M. de Koningin-Moeder ver wacht heden of morgen het bezoek van H. M.’s zuster, de prinses van Erbach, wier kinderen sedert een paar weken by H. M. logeeren. De prinses zal vermoedelyk slechts kort in Den Haag blyven en, nu het reizen weinig bezwaar meer beeft, met baar kinde ren naar Erbach terugkeeren. (N. R. Ct.) De lichting 1915. De Minister van Oorlog heeft te kennen gegeven, dat, hoewel door de wet van 3 Augustus 1914 sommige bepalingen der Milïtiewet, met name die betreffende de loting, worden terzyde gesteld, dit niet het geval is met de bepalingen, betreffende geschiktheid voor den dienst, vrijstelling en uitsluiting. Op grond hiervan blyven ook zy, die eerst na het in werking treden der wet van 3 Augustus ongeschikt verklaard, vrijgesteld of uitgesloten zyn, buiten op roeping, wanneer de uitspraak tot vrij stelling of uitsluiting vóór de oproeping onherroepelijk is geworden. (Nieuwe Ct.) van militieplicbtigen zonder orden uitbetaald f 0,80 per f meer kinderen f 1. iten Hekendorp en Papekop Koninklijk Nationaal Steun comité 1914. Dank zy de tusschenkomst van de sub- commissiën voor vervoer, zyn reeds eenige moeilijkheden, door enkele industrieelen ondervonden by het verkrijgen van grond stoffen, uit den weg geruimd. Tot heden zijn bij net comité, behalve de bekende gift van H. M. de Koningin (f20.000) de volgende bedragen ingezondenG. H. H., te Rotterdam, f 1000, Nederlandsche Handel- Maatsebappy f 50.000, N. V. Blauwhoeden veem f 5000, W. J. van H. H., te Amsterdam f 500, A. G. F., te 's-Gravenhage f 5000, J. van H., te Heemstede f 500, F. C. S., te Londen f 12000, Koninklijke Maatschappij tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Nederl.-Indië en Bataafsche Petroleum- Maatschappy f 120.000. De American Petro leum-Company stelt 100.000 liter petroleum ter beschikking. Mevrouw de weduwe Thom heeft aan het nationale comité tot huldi| van de nagedachtenis van majoor geschreven, dat zij,zoowel als haar d< diep erkentelijk is geweest voordepogi van het comité om de nagedachtenis haar echtgenoot blijvend le huldigen bet stiehten van een monument, mat zy thans verzoekt, vast overtuigd dai geheel te handelen in den geest van overleden echtgenoot, dat de daarvoor b(, gebrachte gelden worden overgemaakt aan het Nederlandsche Roode Kruis. De heer en mevrouw Kruppvon Bohlen und Halbach hebben voor zichzelven en voor de firma Krupp aan verschillende plaatselijke vereenigingen ten behoeve van bet liefdewerk in den oorlog een millioen mark ten geschenke gegeven.- le Bat. Veldlege! 'ar, Kerkw Poortman «fkaai 4 drul Nota. Aan verzocht hun adre kaarten te vermi stelbaarheit1 worden. c r e t a £yn tot Lv.uv.ai uu uuu sdikanten, candidaten jmen om als veldprediki Hieruit zal door den Ministei een klein getal veldpredike teld. D s. J. P. v a n M e 11 •edikant te Kralingen, Lv irediker aangemeld. amonstrantsche predikanten ;eboden Ds. M. J. A. Moltzer,

Schoonhovensche Courant | 1914 | | pagina 1