Ontnpn de nieuwste WIHTERSTOFFEH. DIENSTBODE, M. E. DE HEER-Kuijl, Advertentiën. Bekendmaking. SCHOUW. Kachelkolen. Visscherij, Gras- en Rietgewas. Een Paard, H.H. Landbouwers! Water molenaar. ANTON COOPS, Vervolg der Nieuwstijdinges. Beleefd verzoek SCHOUW SCHOUW, tweede jaarlijksche SCHOUW Zaterdag 3 October 1914. Schoonhoven. G. OKHUIJZEN. Openbare Verpachting Drankkuipen, Spekkuipen, kleine Kaastobben en Karns. C. v. LEEUWEN, J. DE GRUIJTER, Uitgev., Schoonhoven. Rheumatiekwatten. Thermogènewatten. Pain-Expeller. Sloans Liniment. Kou-Pleister. HULP VOOR ALLEN! HTiDHHIBDWll SohMBhsTen, 18 Sept. t Mejuffrouw M. W. van Dam alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare Imgere school te Willige-Langerak. t Naar we vernemen heeft de alhier bestaande viereeniging „Tot Bijstand in Nood", opgericht 27 Maart 1876, aan het Steuncomité 1914- alhier toegezegd een wekelüksche bijdrage van f 25 gedurende 10 weken. Naar wjj vernemen, is voor bet Ondersteuningscomité ontvangen f 5, terwijl j.l. Zondag in de Ned. Herv. Kerk van B. een gift van f 1 is gecollecteerd. t In een zeer goed bezochte ledenvergadering heeft de Christelijke Zang- vereeniging „Crescendo", directeur de heer P. Zanen, met algémeene stemmen besloten de gewone repetities weer aan te vangen, nadat toestemming was verkregen om het Nutsgebouw wederom voor dat doel in ge bruik te nemen. Getracht zal .worden zoo spoedig mogelijk een uitvoering te geven voor een nader te bepalen doel. f Naar aanleiding van de toe zending van het gedicht „De Mobilisatie en de Eendrachtsband", vervaardigd door een soldaat (Boerenjongen), tijdens de Mobili satie in dienst te Schoonhoven, mocht de heer J. de Gruyter alhier, uitgever van dit gedicht, schriftelijke dankbetuigingen ont vangen van H. M. de Koningin, Z. K. H. den Prins der Nederlanden, H. M. de Konjpgic-Moeder en Z. Exc. den Minister van Oorlog. f A.s. Zondagmiddag speelt een „Sportclub"-combinatie een voetbalwedstrijd tegen „Vitesse" van Krimpen a/d Lek op het terrein aan „pen Hem". f Volgens besluit van bet bestuur van den Goudschen Voetbalbond zal, in verband met den algemeenen toestand, de Sewone 4competitie niet gehouden worden, och een nood-competitie worden ingesteld. De indeeling daarvan is als volgt: Klasse A„Schdbnhovensche Sportclub I", „T. O. P. II", „Gouda II" en „De Struis I". Klaas» B: „Woerden I", „Alphen I" (of II), „Olympia II" en „Volksweerbaarheid". Klasse C: „T. O. P. Ill", „Zeveuhuizen", „Boskoop", „G<?uda III", Olympia III" en „Alpben II". Extra-afdeeling: „Olympia I", „T. O. P-P» „Gouda I", „Alphen I en een Militair Elftal uit Gouda en Boskoop. f In de maénd Augustus zijn in deze gemeente geslacht 19 runderen, 56 varkens, 6 kalveren en 5 schapen. Ingevoerd werd 95 K.G. vleeschafgekeurd werden een varken een kalf, en voor invoer een varken en een koe. -f J.l. Dinsdag is op een slacht plaats alhier een koe, welke voogden slager onhandelbaar was, door den dienaar van politie M. van Weele met een schot hagel gedood. men zijn brood moet verdienen. Winkeliers gebruiken vanzelf meer gas dan de particu lieren. Hoe meer men het vraagstuk beziet, des te meer treedt bet onrechtvaardige op den voorgrond om den gasprys op te drijven ten voordeele der gemeente. Alvorens het voorstel tot gasprysver- hooging door den Raad zal aangenomen worden, zal, hoop ik, de publieke opinie zich nog wel krachtig doen hooren. EEN GASVERBRUIKER. choonhoven, Sept. 1914. Postkantoor Schoon horen. LIJST van onbestelbare BRIEVEN en BRIEFKAARTENvan hier verzonden gedurende de le helft der maand Sept.: Brieven: 1. Rijksveldwachter Schooven, 2. Moojj, D., Schoonhoven, Jaagpad 107. Briefkaarten: 1. Loonstyn, M., R'dam. 2. Fool, S., Den Haag. 2 Drukwerken. Nats. Aan de afzenders wordt verzocht hun adres op de brieven en brief kaarten te vermelden, opdat deze by bnbe- stelbaarheid aap hen kunnen teruggegeven worden. INGEZONDEN. Buiten verdntwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik u eenige plaatsruimte in uw blad voor de navolgende regelen: Gasverbruikers, past op uw zakken, want zeer liefeiyk heeft de gasvogel gefloten, om vooral zuinig te zyn met het gasverbruik vanwege het gevaar dat dreigde, dat geen gaskolen zouden kunnen verkregen worden. Luisterende naar het zoet gefluit van den gasvogel beeft men de goede raadgeving opgevolgd. Men is zuinig geworden met het gas verbruik, waarvan natuuriyk bet gevolg was, dat minder gas werd verbruikt. In de raadsvergadering van 14 September werd een ander gasliedje voorgedragen en wel om wegens het verminderde gasverbruik en den gestegen prys der steenkolen den prfis van licht- eu kookgas met 1 cent per M8. te verhoogen. Als straf voor de betrachte zuinigheid zal men dan wel minder gas gebruiken maar meer moeten betalen. Dat kan een aardig rekensommetje worden, Men wil hetzelfde winstcyfer behouden, ook by minder gasverbruik. Hoeveel zal dan wel ten slotte een M3. lichtgas moeten kosten Maar in ernst, is het nu tyd om te spreken over verhoogden gasprys? Er zyn geen gezonde argumenten voor te vinden tenzjj men zegt: er moet geld zyn. In 1913 is aan particulieren voor ver lichting, koken, enz. geleverd 400 duizend M3. gas, dus naar dat getal zou by 1 cent verhooging ruim vierduizend gulden meer ontvangen worden per jaar, hoewel daarby in acht moet genomen worden: a. het wellicht minder gasverbruik, b. de boogere exploitatiekosten voor het te leveren gas. De eindrekening kan na een jaar wel eens geheel anders zyn. Over de te behalen winst van de ge- meentebedryven en over het gebruik van die winst ten voordeele van de gemeente is reeds door zooveel bekwame personen geschreven, dat ik hier de wettigheid van een en ander niet wil bespreken, wel het hoogst onbiiiyke om de gemeentekas te sty ven op een onregelmatige w(jze. Moet er geld z(jn voor de gemeentehuishouding, dan moet dat gevonden worden in eene belasting, waarin een ieder betaalt naar zyn draagkracht. Schoonhoven heeft een gasfabriek, waaruit men gas kan betrekken tegen een vastge- stelden prye. Werd nu de behaalde winst Sebruikt om den gasprys te verminderen, an heeft de gasverbruiker daarvan de directe voordeden; maar wordt een deel der winst gebruikt ten behoeve der ge meente, dan moet men zeer biliyk zyn tegenover beo, die de winst maken, want zjj betalen met elkander een deel van de belasting, die anders door allen moest be taald worden. Slaat men den gasprys op, dan moet dat meerdere weer opgebracht worden door dezelfde gasverbruikers, en de alsdan meerdere behaalde winst tot sty ving van de gemeente-inkomsten wordt alleen door gasverbruikers opgebracht, terwyl de niet-gasverbruikers niets en de kleine gasverbruikers minder dan de groote gas verbruikers in de winst bjjdragen. Het meer of minder gasverbruik hangt tocb in hoofdzaak af van de wyze, waarop Vervolg Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag 16 September. De voorzitter deelde de kennisgeving mede, dat de beer Goeman Borgesius benoemd was tot voorzitter van de Tweede Kamer. Voorts, dat de afdeelingen tot voorzitters benoemd hadden de beeren Reekers, Michiels van Kessenich, Regout, Z y 1 m a en B a v i n c k en tot ondervoor zitters de beeren 't Hooft, Van Lams- weerde, Cremer, De Boer en Staal. Tot leden van de commissie van redactie voor het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede werden aangewezen dp beeren De Vos van Steenwjik, De Gyselaar, Van den Biesen, Van Houten en Van der Kun. Tot leden van de gemengde commissie >or de stenografie werden^ de beeren Woltjer, Staal en Van Lamsweerde tot leden van de huishoudelijke commis- de heeren Reekers en Kraue her benoemd. Alvorens de zitting tot den volgenden dag verdaagd werd, ging zy in de afdeelin gen tot onderzoek van het ontwerp - adres van antwoord. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 16 September. De beer Jansen deelde mede, dat de commissie de lyst van de nominatie voor de voorzitterskeuze aan H. M. had aange boden, terwyl de griffier het K. B. voorlas, waarb(j de eerste candidaat op de voordracht, de heer Mr. Goeman Borgesius,tot voorzitter der Kamer voor de zittingsperiode 1914/1915 benoemd was. De tydelyke voorzitter, de heer Lieftinck, sprak den nieuwbenoemden voor zitter toe en wees er op, hoezeer deze door alle Kamerleden gewaardeerd werd. Hjj herinnerde aan de verschillende functies, door den heer Borgesius bekleed en hoe deze als voorzitter der Kamer bewezen had, dat hy alle boedanigheden voor dit hooge ambt beznt. Met ijver en scherpzinnigheid had hy alle vergaderingen geleid en tevens met de grootste onpartijdigheid. Een moeilyk zittingsjaar lag achter ons. Spreker hoopte, dat de volgende periodé wat gemakkeiyker voor den voorzitter zou zyn. Nadat h(j hem moed, kracht en gezondheid had toe- gewenscht om de opgedragen taak te volbrengen, verzocht de heer Lieftinck den benoemden voorzitter zyn zetel weer in te nemen. (Krachtig applaus.) De heer Goeman Borgesius nam nu op den voorzittersstoel plaats en verklaarde zich zeer erkentelijk voor het vertrouwen in hem gesteld. Dat was een bewys, dat sprekers streven om vóór alles onpartijdig te zyn, door de Kamer gewaardeerd werd. IIy dankte voorts voor de vriendelijke woorden, door den tydeiyken voorzitter tot hem gesproken. De abnormale omstandig heden, waarvan niemand den duur kon bepalen, zouden van invloed zyn op de werkzaamheden der Kamer. Spreker vertrouwde, dat dezelfde geest, waarvan de Kamer in deze moeilyke dagen had biyk gegeven, haar zou blijven bezielen, dat ons volk met H. M. de Koningin het Vaderland zou biyven dienen en dal de eendracht, thans overal betoond, tot het einde zou stand houden. (Toejuichingen.) Daarna werd de vergadering tot Dinsdag 22 September verdaagd. By Koninklyk besluit van 16 dezer is benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor het tijdperk der tegenwoordige zitting, Mr. H. Goeman Borgesius, lid van die Kamer. r In de Staatscourant (no. 219) is op&aAMlen een overzicht van den stand der rente-aanvragen en der toegekende renten, ingevolge de artt. 369 en 370 der Invalidi teitswet, op 1 dezer. Toegekend waren toen 116.723 en loopende 109.648 renten. De Staatscourant (no.219) bevat de statuten der fokvereeniging „Peursum" te Peursum. De A rron disse ment s-R echt bank te Heerenveen beeft, ter vervulling der va cature van kantonrechter te Lemmer, de volgende alphabetiscbe lyst van aanbeveling opgemaakt: Mr. C. L. Gratama, griffier by het kantonge recht te Sliedrecht; Mr. J. H. W. Nicolal, griffier by het kan tongerecht te Goor; Mr. A. Visser, substituut-griffier by de Arrondissements-Rechtbank te Tiel. (Stct.) Het provinciaal bestuur van Noord-Holland heeft Donderdag te Haarlem aanbesteedhet verbreeden van het buiten kanaal van IJmuiden met bybehoorende werken. Raming f 225.000. Minste in- schryvers L. Volker Azn. en A. Bos Pzn. te Sliedrecht en Dordrecht voor f 210.800. Aan de „Stichtsche Ct." is mee gedeeld, dat verwacht kan worden, indien er zich niet opnieuw buitengewone omstan digheden zullen voordoen, dat met 1 Novem ber een dienstregeling zal worden ingevoerd, die tameiyk wel in overeenstemming zal zyn met de gewone winterdienstregeling. De uitbreiding van den dienst op 21 dezer zal volgens het blad niet omvangrijk zyn. De „Noordam" van de Holland Amerika-lyn is Woensdagmorgen van Qaeenatown vertrokken. Er is niets van de lading van hel schip gelost. Het stoomschip „Ryndata van de Holland—Amerikalyn is Donderdag morgen, op zyn reis van New-York naar Rotterdam, door een Engelsch oorlogsschip opgebracht naar ljueenstown. Naar het Ned. Correspondentiebureau meldt, staat de aanhouding van dit stoom schip waarscbynlyk in verband met het ic lading hebben, naast het aan de regeering geadresseerde graan, van enkele ladingen conditioneele contrabande, geadresseerd aan particulieren, waarvan niet kon worden vast gesteld, of zy voor binnenlandsch verbruik in Nederland of voor doorvoer bestemd waren. Zou het niet'twjjéfzynomv loopig weinig of geen rundvleesch te eten, maar eerst de varkens te cousumeeren? De varkens worden gemest met erwten en graansoorten, die wellicht nog kunnen dienen als voedsel voor de raenschen. De koeien eten gras, dat nog in overvloed groeit terwyl ook de hooibergen vol zitten hooi. De boeren, die voor hun producten geen geld kunnen maken, willen bun varkens graag opruimen, dan behoeven ze geen duur varkensvoeder meer te koopen. Zy zouden er dus in de eerste plaats mee geholpen zyn, als in den eerstkomenden tyd veel var- kensvleesch werd gegeten. En het verleenen van een ruggesteun aan de boeren is een natiepaal belang. Maar door het sparen van erwten, rogge en ander koren, dat als varkensvoeder ge bruikt wordt, ware 't e. i. ook in 't belang van den minderen man, want het zou mee werken om 't graan goedkoop te does. bljj ven. (St. Ct.) Suikerbieten. Er worden, naar de „N. Rott. Ct." ver neemt, besprekingen gevoerd over de vraag of de suikerbietverbouwers in Zeeuwsch Vlaanderen, die gewoonlijk een 'grbot deel van bun gewas aan de fabrieken in bet Noord-Westen van België leveren, ook thans bun bieten aan die fabrieken zullen kunnen kwjjt worden. Tusschen fabrieken en land bouwers zyn contracten gesloten en de eerste hebben zelfs reeds voorschotten verstrekt. Maar bet is de vraag, of zy by den oorlogs toestand in staat zullen zyn, bieten te verwerken. Het is een urgente kwestie, want de bieten op het veld zyn over een veertien daag reeds volgroeid. Als de verbouwers hun gewas niet in België kunnen kwyt worden, zullen door toedoen van onze regeering maatregelen worden getroffen, teneinde de bieten over de fabrieken in ons land ter bewerking te verdeelen. In de provincie Groningen is de bietencampagne reeds begonnen en zyn de pryzen als volgt: voor participatie bieten f 11,50, voor gebaltebieten f 12,50 en voor koopbieten f l3f alles per 1000 K.G. Vele banden vinden nu weer eenige we ken loonenden arbeid. o*— Alblasserwaard en Vyftaeereu- .anden, 18 Sept. De handel in kaas en boter was deze week vry willig. De kaas was iets hooger, de boter zeer vast in prys. Men besteedt thans in deze streken voor kaas le kwaliteit f 93 tot f 27 en zware soorten tot f32 per 50 K.G. Goêboter f 0,75, wei boter f 0,65 per Vi K.G. Onweér in September geeft wéér als November", dit ondervonden we de vorige week. De nog voortdurend vallende regen doet de hooge weilanden wel goed, maar de storm sloeg veel fruit tegen den arond, terwyl de temperatuur sterk daalde. Inéén woord: het prachtige vaste zomerweer zyn we kwyt. Moge het straks nog een poosje terugkeeren, in het belang van de weidery en den landbouw, maair vooral ook ter wille van onze kranige gemobiliseerde legermacht. Amelde en Tienheven, 18 Sept. Met de werkzaamheden gaat het hier tot heden boven verwachting gunstig. De man den- en de hoepelmakeryen zyn alle in volle werking, en bovendien zyn veel arbeids krachten noodig voor het plukken van het fruit, bet rooien van de aardappelen en daarna van de bieten. De steuncomraisaies hebben dan ook nog slechts^ zeer enkele gezinnen behoeven by te staan. A in mere tol, 18 Sept. Onze vroegere dorpsgenoote mejuffrouw J. C. Zanen Wd., thans onderwijzeres te Rhoon, is geslaagd voor de hoofdacte. lenscbop, 18 Sept. Op de lyst, die dezer dagen vanwege den burgemeester aan de ingezetenen is aangeboden, teneinde hen in de gelegenheid te stellen een bijdrage af te zonderen voor bet Koninklyk Nationaal Steuncomité 1914, is voor een totaal bedrag van f 708,76 geteekend. De navolgende ingeschrevenen uit deze gemeente voor de lichting 1915 zullen op een nader te bepalen tijdstip als volgt worden ingeiyfd: J. JB. Franke en E. van Kesteren bij het le regiment vesting-artillerie te Utrecht: W„G„ Kwawyk,iG. Rietveld, W. Schouten en M. :M. Strik by het 22e regiment infanterie te Ede. "Giessen-Nlenwkerk, 16 Sept. De dienstplichtigen der lichting 1915 zullen worden ingedeeld als volgtP. G. Rietveld K. Sprong, P. de Krey H.Rz. en C. de Kre( Jz., allen te Nijmegen; M. v. d. Herik te Gorinchem en A. v. d. Haven te 's-Graven- bage. 'Groot-A minera17 Sept. Tótonder- stefaiiug van „Het Roode Kruis" heeft Het besfaur der alhier gevestigde afdeeling van „Het Groene Kruis" eene openschaal-collecte in de gemeente gehouden. De opbrengst, ten bedrage v,an f 209, is aan het bestuur van „Het RoodeTfruis" toe gezonden. Als een bijzonderheid wordt ons ge meld, dat aan de waag der Reeder ij o/d Lek door den veehouder L. Breed veld te Gou- driaan een varken is afgeleverd, dat het kolossale gewicht bad van 816 pond. tHekendorp, 18 Sept. Door A. van Vliet alhier werden van één struik aardap pelen, waaraan veel zorg was besteed, 12 pond aardappelen gerooid. "Krimpen a/d Lek, 18 Sept. Don derdagavond werd door mejuffrouw Kiels- burger, de dames de Groot en den heer de Groot, uit Rotterdam, in de zaal van Bouter een tweede muziek- en zangavond aan de militairen aangeboden. Een keurig, uit 13 nummers bestaand programma, werd door 't genoemde viertal op uitstekende wyze uitgevoerd. De mili tairen genoten merkbaar. Aan het slot boden de dames den militairen sigaren aan. $Langernigeweldê, 18 Sept. Ook in deze gemeente heeft men ijverig sokken voor onze militairen gebreid. Door tusschen- komst van mevrouw Doorman, van Oude water, werd de verzending opgedragen aan de dames Kraay, van den Ende en de Koning. Door deze werden respectieveiyk verzonden 47, 33 en 25 paren en een flink bedrag aan geld. "Lekkerkerk, 17 Sept. De begrootinj dezer gemeente, door B. en W. opgemaak ter aanbieding aan den raad, bedraagt in gewone ontvangsten en uitgaven f43110,73- in buitengewone ontvangsten f 360,251 'g, in uitgaven nihil; alzoo totaal f 43470,981/g in ontvang en f 43110,73 in uitgaaf, batig saldo f 360,251/1. Lexmsnd18 Sept. „Zoo dom als een koe" wordt wel eens minder vriendeiyk gezegd. Maar dat onze zachtmoedige bote- raars ook slim weten le zyn, werd dezer dagen in den boomgaard van bouwman V, aanschouwd. Tot beveiliging vandeappele en peren liep de brave zwartbonte op de Sebruikelyke wyze gebonden: de halster om en kop aan een der pooten vastgemaakt. Zy kon nu wel flink grazen, den kop wel rechtuit en zijwaarts brengen, maar niet omhoog reiken. Inderdaad, slim verzonnen van den mensch om zyn appeltjes te be veiligen. Maar niet zoo slim of de „domme' koe wist toch baar deel van de roodwangige bellefleurtjes te bemachtigen. Zy lichtte den gebonden poot flink hoog op en kreeg zoo juist vrijheid genoeg om den kop op te heffen en de begeerde vruchten te bereiken. De collsete voor het Koninklyk Natio naal Steuncomité, in deze gemeente gehou den, bracht op de som van f 245,55. Als een bewys hoe droog het was vóór den regen van Zondag j.l. kan dienen, dat de landbouwers in het Kortenhoevensche het ploegen hadden moeten staken vanwege de buitengewone bardheid van den grond. Inderdaad; de regen kwam wel van pas. (A. en V.) Lopik, 17 Sept. Gisterenavond trachtte C. K., arbeider by J. O., op het erf van laatstgenoemde het paard te grijpen, dat voor een brikwagen was gespannen en er vandoor meende te gaan. De arbeider greep mis en geraakte onder den wagen, met het evolg dat een zijner beenen brak. Dokter M. de Weerd, die terstond werd ont boden, zette het been en legde een stevig verband, waarna de ongelukkige per draag baar naar zyn woning werd gebracht. Het paard was, doordat het een zwenking die het wilde nemen te kort nam, vastge raakt by de hooiberg. Het dier werd hier gegrepen door den smid J. K. en diens zoon, die het uitspanden en naar den stal brach ten. De brik was deerlyk gehavend* 'Meerkerk, 18 Sept. De hoogste pry zen, in deze week voor de verschillende kaassoorten besteed, waren: voor le kwa liteit f 30, 2e kwaliteit f 26, exportkaas f 29, gewaarmerkte f 30, zware soort f 311^, alles per 100 halve K.G. De handel was redeiyk. •Nieuwerkerk a/d IJssel, 17 Sept. Een biltere teleurstelling. 's Morgens heel vroeg had by even in zyn netten, die hy te water had staan, gekeken of er wat in zat, en jawel, hy leraerkte dat by dien dag, lekker paling zou eten. Hy zou ze straks wel even gaan halen. Maar toen hy voor de tweede maal by zyn netten kwam, ontdekte by tot zyn grooten spijt, dat de palingen verdwenen waren, zoodat hy er vry van bleef om ze schoon te maken ente eten. De dienstplichtigen dezer gemeente van de lichting 1915 zyn als volgt ingedeeld J. A. van Gelderen en W. Snoek by het 15e regiment infanterie te Delft; C. Hazen- broek en C. de Vlaming by het regiment jagers te 's-GravenhageD. P. Kapleyn, M. van Kranenburg, J. Oosterom, K. den Toom, E. A. Verhoef en A. van Winden by het 15e regiment infanterie te GoudaL. Stam en J. Stuyt by het 3e regiment veld-artillerie te Breda. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad is de begrooting over het dienstjaar 1915 aangeboden, sluitende in otftvang en uitgaaf met f 25209,21. Het percentage voor de per- soneele belasting is van 40 pCt. teruggebracht op 30 pCt. Ter benoeming van een zetter werden s volgende twee dubbeltallen opgemaakt 1. de heeren C. H. Pinkse (aftr.) en D. Bloot; 2. de heeren L. van Vliet (aftr.) en M. Molenaar. Besloten werd de kinderen uit andere gemeenten tot 1 Januari 1915 weder toe te laten tot de eerste openbare school. Nieuwerkerk a/d IJssel, 18 Sept. De heer J. de Ridder alhier is geslaagd voor het examen voor arbeider-telegrafist by de Staatsspoor. 'Nienw-Lekkerland, 18 Sept. Een driejarig kind van A. den O. alhier viel gisteren al spelende in de sloot achter de woning. De dienstbode van den landbouwer J. V. bemerkte het ongeluk en redde het kind, maar moest zich daartoe zelf te water begeven. 'Ondewater, 18 Sept. In den vroegen morgen van Donderdag 1.1. overkwam den graanmolenaar B. alhier een leelyk ongeval. Met een volgeladen wagen, waarop zich 22 zakken met koren bevonden, het „Bel letje", een nogal afbellend straatje, afrjj- dende, ging plotseling de wagen achteruit rollen en geraakte met paard en al in den IJsel, waarby het paard verdronk. Eenigen tyd later werd de wagen opgehaald en naaf de zakken gedregd, die meereudeels werden opgevischt. 'Polsbroek, 16 Sept. Hedenmorgen, nog vóór zes uur, schoot, by 't schoonmaken van planken, de knecht van schipper den Besten alhier kopje onder in de diepe Pols- broeksche wetering. Gelukkig behield de knadp zyn tegenwoordigheid van geest en wist hij spoedig tegen den wal op te klau teren. Bibberend van koude en schrik en natuuriyk klaar wakker snelde Jan huis waarts om droge kleeren aan te doen. 'Keeuwyk, 18 Sept. „Het is verboden op eenig water, waarop het binnenvisscbe- ryreglement van toepassing is, geoorloofde visebtuigen te vervoeren of te doen ver voeren, of op of in de nabybeid van zooda nige wateren geoorloofde visebtuigen by zich te hebben op een tijdstip, dat het ge bruik van die geoorloofde visebtuigen ver boden is; tenzy men kan aantoonen, dak men op weg is naar vischwater, waarin op dat tydstip bet gebruik dier visebtuigen niet verboden is en waarin men tot visschen bevoegd is of zich vandaar naar huis be geeft.' De visscbers H. uit Gouda hadden, iq weerwil van bovenstaand voorschrift, het er toch maar op gewaagd om op rywielen twee geoorloofde visebtuigen, in zakken geborgen, in de nabybeid van zoodanige wateren te vervoeren. De surveilleerende rijkspolitie uit Waddinxveen en Boskoop maakte onder Reeuwyk een einde aan dit vervoer en nam beide zegens in beslag; iets wat voor de visschers een groote schade is, daar het vischwant by bekeuring aangehaald, meestal wordt verbeurd ver klaard by veroordeeling, waarna nog rest de afrekening met den Kantonrechter, die een straf kan opleggen van ten hoogste één maand hechtenis of een geldboete van ten hoogste f 150. Bij den heer M. in de afdeeling Sluip- wyk hebben een tweetal onbekende perso nen getracht in de woning en in de schuur te dringen, nadat zy eerst om onderdak hadden gevraagd. De heer M., die in zyn woning de bewegingen van deze personen gadesloeg, loste door het raampje van de W. C. twee revolverschoten in de lucht, hetgeen de ongenoode gasten de vlucht deed nemen. Ylanen, 18 Sept. In de Donderdag avond gehouden spoedeischende raadsver gadering is naar aanleiding van een schry ven van den generaal-majoor, commandant der Nieuwe Hollandsche Waterlinie, de navol gende politie-verordening voor deze ge meente vastgesteld. Het is verboden in de gemeente Vianen: le. Geschriften of drukwerken te ver spreiden, te verkoopen of ten verkoop in voorraad te hebben, door welker inhoud de belangen der landsverdediging of de krygs- tucbt worden geschaad; 2e. op -eenige wyze aan te hitsen tot daden met die belangen of met de krygstucht in stryd. Deze verordening is onmiddeliyk van kracht en de overtreding wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twaalf dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. (A. en V.) 16 Sept. De eenige dienstplich tig» van de lichting 1915 uit deze gemeente, A. Brouwer, zal op een later te bepalen datum worden ingedeeld by het 15e regiment infanterie te Gouda. Waddlaxveea, 18 Sept. Om den lezer een eenzydige voorstelling te onthouden be trekkelijk het rapport, uitgebracht door den burgemeester, inzake onderzoek Gouwekade, naar aanleiding van de vraag van den heer J. Bruins Slot „hoe het staat met het «echt der gemeente en andere aangelanden ten opzichte der kademuren langs de Gouwe", zij nog medegedeeld, dat by de discussies door den heer Al bias o. a. werdgczegd.dat in bet gebeele stuk niet is bewezen, dat hy ongelyk heeft (D. v. G.) (Men zie het raadsverslag van Waddinx veen elders fa dit no. Ran.) RECHTZAKEN. Het Gerechtshof te 's-Graven- hage beeft Woensdag arrest gewezen in de zaak tegen J. K., landbouwer te Wassenaar, door de Rechtbank te Rotterdam veroordeeld wegens mishandeling te Langeruigeweide, tot 3 maanden gevangenisstraf. Het vonnis werd bevestigd. DeArrondissements-Rechtbank te Rotterdam beeft j.l. Dinsdag o.a. de volgende zaken behandeld: De niet-verschenen beklaagde A. P. zou op 6 Juli te Moordrecht den zadelmaker J. Meyers eenige scheldwoorden hebben toegevoegd. Het O. M. eisebte f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis, ter zake van eenvoudige beleediging. Op 11 Juli was de 29-jarige arbeider A. R te Jaarsveld aan huis gekomen by den schipper G. van de Lagemaat, die schuin over hem woont. Hy had met deze een geschil uit te maken, doch van de Lagemaat was daar niet voor te vinden geweest, omdat beklaagde dronken was. Beklaagde was toen eerst weer weggegaan, waarop de vrouw van v. d. L. de deur had gesloten. Spoedig daarop echter teruggekeerd, had beklaagde op ae deur gebonsd en zich met geweld toegang verschaft. Hy zou den schipper vervolgens een paar stompen hebben toegediend, waardoor deze bloedend verwond was en diens vrouw tegen den grond geworpen hebben. De schipper, die voor den veldwachter te Jaarsveld een volledige verklaring had afgelegd, wist er nu niet veel meer van. Hoe beklaagde binnen gekomen wa»; wist getuige niet; by had hem ook niet ffefcegd bet buis te verlaten. Wel wist by door beklaagde gestompt te zyn. Of deze zyn vrouw op den grond had geworpen, wist getuige weer niet; terwyl dat gebeurd moest zyn, had getuige onder de tafel gezeten. De schippersvrouw had beklaagde op de deur hooren bonzen. Hoe zy op den grond te land was gekomen, wist getuige niet. Dat bad zy in de consternatie niet gezien. Het O. M. eisebte wegens huisvredebreuk en mishandeling een maand gevangenisstraf. De 49-jatige juffrouw F. v. d. V., huis vrouw van H. de R., te Krimpen a/d Lek, had op 18'Juli haar nicht B. v. d. V. eenige beleedigende woorden toegevoegd. Be klaagde verklaarde, dat nicht baar 't eerst bad uitgescholden. Het O. M. eischte wegens eenvoudige be leediging f 10 boete subs. 10 dagen nech- tenis. Uitspraken 21 dezer. De Rechtbank veroordeelde o.a.: H. H., 39 jaar, exportslachter te Nieuwer- kerk a/d IJssel, wegens wederspannigheid, tot f 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. T. J. v. G., 47 jaar, meubelmaker te Schoon hoven, wegens eenvoudige beleediging, tot f 5 boete subs. 6 dagen hechtenis. J. H. H., wegens mishandeling van een ambtenaar te Capelle a/d IJssel, tot één maand gevangenisstraf. W. de V., wegens mishandeling te Krimpen a/d IJssel, tot f 5 boete subs. 5 dagen hech tenis. De Ar r on d i ss e m e n t s-R e'c'h t-' bank te Rotterdam heeft Donderdag o.a. de volgende zaak behandeld: De 51-jarige timmerman J. W. v. M. en de 21-jarige losse werkman Th. W., beiden van Rotterdam en gedetineerd in het huis van bewaring, hadden op 16 Augustus te Capelle a/d IJssel' tezamen en in vereeni- ging een bun met ongeveer 25 K.G. paling en snoek weggenomen. Zy bekenden. Het O. M., waargenomen door Mr. Sleen- bergbe, eisebte wegens diefstal door twee vereenigde personen, tegen elk der beklaag den zes weken gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Mr. R. van der Mey meende, dat het een onnoodige hardheid was geweest, beklaagden in voorloopige hechtenis te zetten, pleitte clementie en verzocht den eersten beklaagde, voor wien pleiter als verdediger optrad, uit de voorloopige hechtenis te ontslaan. Mr. M. Oppenheimer voerde voor den twee den beklaagde verzachtende omstandigheden aan en verzocht der Rechtbank onmiddeliyk uitspraak te doen. De Rechtbank begaf zich in raadkamer en gelastte, dat beklaagden onmiddeliyk in vryheid zouden worden gesteld. KERKNIEUWS. Ds. J. C. Wannee, predikant der Rem. Broederschap te Groningen, die onlangs beroepenwerd naar 's-Gravenhage, nam Zon dagmorgen afscheid van de Gemeente, waar van hy gedurende 3 jaren een der leiders was en die hem niet anders dan met leedwezen ziet gaan. Ds. Wannee sprak daarop een woord van vaarwel tot de Gemeente. Hy zeide daarin o.m., dat hy 7 jaar geleden op zyn eerste standplaats, Waddinxveen, beroepen werd. Dat hy daar heenging met vele iljypieq pa weinig ervftring, doen, dat de ervaringen, die bjj daar opdeed, zoodanig waren, dat hy niet alleen vele illusies verloor, doch tevens het geloof in de eeriykheid van zyn ambt. Dat geloof had hy te Groningen teruggevonden, temidden van de Gemeente, die hem lief geworden was, en het was met een bezwaard gemoed dat hy thans afscheid nam. Na een kort intermezzo, waarin de Ge meente het 124ste Gezang zong, hield Ds. Wannee een korte preek, waarvan de tekst was: „Behoudt wat gy in dit opzicht hebt" en „Eenheid in bet noodige, vryheid in het onzekere en in alles de liefde". De predikant der Ned. Herv. Kerk te Otterloo, Ds. B. J. Werther, hoopt 27 September a.s. afscheid van zyne ge meente te nemen, om Zondag d. a. v. zyn intrede te doen by de Ned. Herv. Kerk te Hedel, na bevestigd te zyn door Ds. G. van Montfrans van Bruchem c.a. Het drietal ter beroeping van een predikant by de Ned. Herv. Kerk te Vlaardingen (vacature-Ds. J. van Duyven- booden) bestaat uit de predikantenS. van Dorp te Bodegraven, B. Batelaan te Ouder kerk a/d IJssel en M. van Grieken te Delft. Het tweetal voor Hoogeveen (vacature- Ds. M. Buiskool) bestaat uit de predikanten: B. Batelaan te Ouderkerk a/d IJssel en D. Piantinga te Rouveen. Naar „de Rotterdammer" ver- neemt hoopt Ds. C. A. van Nood, predikant der Gereformeerde Kerk te Harmeien, die bet beroep naar Lopik aannam, Zondag 27 September a.s. van zyn gemeente afscheid te nemen en Zondag 4 October d.a.v. te Lopik intrede te doen. Als bevestiger hoopt Op te.treden de consulent, Ds. H. Buiten huis, van Vreeswyk. Ds. L. J. v*0 Leeuwen te Asperen heeft voor het beroep by de Ned. Herv. Kerk te Westmaas bedankt. Ds. J. Ozinga te Kamerik heeft voor het beroep b(j de Gereformeerde Kerk te Coevorden bedankt. Naar men uit Bosikoop aan de N. Rott. Ct." schryft, is het bericht, dat ook wy' aan „De Standaard" hebban ontleend over Dr. Schim van der Loefl, beroepen predikant by de Hollandsche gemeente te St.-Petersburg (Petrograd), onjuist en ver trekt hy nog deze week naar zyn bestemming. Naar aan de „Dordr. Ct." wordt gemeld, heeft Donderdag het classicaal bestuur van Dordrecht in vervroegde najaars- zitting vergaderd, ter behandeling van een klacht van zes kefkeraadsleden van Hendrik- Ido-Ambacht tegen Ds. Willekes wegens het niet tydig doorzenden van stukken voor den kerkeraad bestemd. In de vergadering bleek, dat deze klacht doelde op het aan den kerkeraad gerichte afschrift van de uitspraak in hooger beroep door het provin ciaal kerkbestuur van Zuid-Holland, d.d. 1 Juli j.l., waarby het besluit van bet classicaal bestuur van Dordrecht, d.d. 23 April j.l., Ds. Willekes veroordeelende tot drie maanden schorsing, was vernietigd. Ds. Willekes ontkende met de meeste beslistheid het opzet om den kerkeraads- leden het stuk te onthouden. 'Rleskensgraaf, 17 Sept. De groote reparatie aan het kerkgebouw is thans ge ëindigd; cu zat begonnen worden met de schoonmaak van bet gebouw. Daarvoor hebben zich een zevental meisjes vrywiliig aangeboden. Het kerkbestuur besloot van deze hulp dankbaar gebruik te maken. "Streefkerk, 16 Sept. De firma Groeneveld, orgelhandel te Schoonhoven, was zoo vrienaelyk voor de hulpkerk een orgel gratis ten gebruike te geven. Natuur iyk vond deze welwillendheid groote waar deering. Maar er werd niet aan gedacht, dat ook de veldmuizen er een groot genoegen in zouden vinden. De hulpkerk staat aan den kant van een stuk hooiland en heeft drie hooibergen tot geburen. Aan veldmuizen is dus ia.de omgeving geen gebrek en deze vonden het kerkgebouwtje een mooie wan delplaats en het orgel een uitnemende ge legenheid om nesten te maken. Het orgel werd onbruikbaar. De heeren Groeneveld brachten het weer in orde. Doch de muizen, nu zonder twyfel toornig over zooveel onbe schaamde rustverstoring, kwamen terug, veroverden hun geannexeerd terrein weder en namen wraak door de kleppen en ander binnenwerk te vernielen. Kerk voogden moesten nu tot hun spyt den heeren Groeneveld met hartelykp dank zegging voor hun vriendeiyke ïqgebruik- geving, verzoeken het orgel te verwydaren om bet voor gebeelen ondergang te bewaren. By de laatste godsdienstoefeningen ging bet zingen vry goed, omdat de predikst alleen de aan allen bekende wyzen liet zingen, doch als een minder bekende melodie moet gezongen worden, zal wel blyken hoe veldmuizen eene godsdienstoefening minder stichteiyh kunnen maken. DE OORLOG. Duitschland Frank ryk. De algemeene terugtocht der Dtiitscberr is tot staan gekomen. Van 13 tot en met 15 September is, bly kens officieele Fransche mededeelingen, het Duitsche front nagenoeg onveranderd gebleven. De Fransche over- winningsberichten krimpen dan ook aan- merkelyk in; langzamerhand schynt het besef door te dringen, dat de stryd nog lang niet beslist is met den terugtocht der Duitschers, een manoeuvre, die uit velerlei oorzaken verklaard wordt. Hoofdoorzaak was wel, dat het aan den Duitschen rechtervleugel, ouder generaal von Kluck, niet gelukt is het Fransche leger om te trekken. Deze misrekening had den terug tocht vgn dezen rechtervleugel tot onmid deliyk gevolg. Er zyn echter ook veie berichten, die gebrek aan munitie en levensmiddelen een gevolg van den E;roofen afstand tusschen de voortgerukte egers en de Duitsche voorraadschuren onder de belangryke oorzaken van den terugtocht noemen. n De militaire medewerker van de^N. Rott. Ct." waarschuwt dan er ook voor, om aan den terugtocht niet te veel beteekenis te hechten. Hy schryft o.m.: „De Duit schers zyn overal teruggetrokken, op den Westelijken vleugel het verst. We zullen noed doen de Fransche berichten met Nederlandsche kalmte te lezen en nu niet denken, dat de Franschen, met dit succes zoo maar op eens voor Berlyn staan. Gaan de Franschen met even grooten haast de Duitschers vervolgen als omgekeerd het geval was, dan zullen ze in dezelfde moeilyk» omstandigheden geraken als de Duitschers nu. Eén groot voordeel hebben de Franschen boven de Duitschers, namelyk dat, mocht de terugtocht tot in Belgié wor den voortgezet, zy op den steun der Belgen kunnen rekenen. Ook al worden de Duit schers uit Frankryk en Belgié over de eigen grenzen teruggeworpen, dan is deze groote stryd nog geenszins beslist; we zyn dan niet veel verder dan by het begin." De Duitsche en de Fransche iegertroepen staan thans met een breed front tegenover elkaar. De verbinding tusschen de Duitsche legers is hersteld, waardoor een concentrisch optreden van deze legers thans verzekerd is. Volgens de Duitsche bevelhebbers kan de beslissing eerst over eenige dagen worden verwacht. Wy laten hier eenige der laatste telegram men volgen, die zooals men zal zien, niet bepaald eensluidend zyn. UitParysd.d. 17September: Hetofficiéele commnniqué van vanmiddag luidt: Over het geheele front, van de Maas tot de Oise, duurt de veldslag voort. De Duitschers bezetten stellingen, die op verdediging zyn ingericht en met zwaar geschut zyn voorzien. Bygevolg kan de Fransche opmarsch slechts langzaam zyn. Op den Franschen linkervleugel zyn de Duitschers, die daar de hoogten ten noorden van de Aisne bezet houden, op enkele pun ten eenigszins teruggeweken. In het centrum, tusschen Berry au Bac (aan de Aisne ten Z.Z.O. van Laon) en Argonne, is de toestand onveranderd. De Duitschers gaan voort zich in het landschap Woevres te verschansen. Tusschen Etain en Thiaucourt (30 K.M. ten N. van Toul) hebben de Fransche legers overal voeling met den vyand. De tegenaanvallen der Duitschers, zoowel 's daags als 's nachts ondernomen, zyn alle afgeslagen* Het moreel der Fransche legers is voor- treffelyk. Uit Berlyn d.d. 17 September: Uit het groote hoofdkwartier wordt vanavond offi ciéél gemeld: In den slag tusschen de Oise en de Maas is de beslissing nog steeds niet gevallen, maar er zyn toch teekenen die er op wyzen, dat het weerstandsvermogen van da tegenstanders begint te verlammen. De met veel vermetelheid ondernomen pogmg der Franschen om op onzen uitersten rechtervleugel door te breken, is zonder buitengewone inspanning van de zyde onzer troepen ten slotte op niets uitgeloopen. Het centrum van de Duitsche legers wint langzaam maar zeker terrein. De op den rechter Maasoever ondernomen uitvallen uit Verdun zyn gemakkelyk afge slagen. Verder wordt uit Berlyn gemeld, dat Duitsche cavalerie op den Duitschen rechter vleugel op het Westelyk oorlogsterrein er in geslaagd is, een wagenpark en munitie colonnes van de verbonden legers af te snyden en mee te voeren. By Verdun zyn verscheidene forten van de buitenste linie zoo goed als plat ge schoten. De capitulatie van Verdun wordt spoedig verwacht. (Volgens de Fransche berichten is Verdun nooit aangevallen; wel is het fort Troyon, dat echter niet tot de verdediging van Verdun, maar tot die van de Maasheuvels behoort, herhaaldelyk ge bombardeerd, doch zonder succes.) Het slechte weder houdt de ontwikkeling van den Duitschen aanval tegen. Het „Berl. Tageblatt" vestigt er dp aan dacht op, dat tweeérlei aan het Fransche oppercommando nog niet gelukt schynt te zyn: de omsingeling van den Duitschen terugtrekkenden rechtervleugel en de door braak door het Duitsche front. En het blad vervolgt dan: „Dat wy onze oorspronkelijke stellingen tusschen Parjis en Verdun om strategische redenen hebben verlaten, is op zichzelf volstrekt niet van groote beteekenis. In een worsteling van verscheidene dagen wisselt het terrein-verliezen en het terrein- winnen elkaar af. Het komt uitsluitend op hpt eindsucces aan en zoolang de slag nog „staat" en de mogelijkheid der aankomst van versche krachten steeds nader komt, terwyl de tegenstander zich uitput in voort durende aanvallen, zyn de vooruitzichten voor de Duitsche legers beter dan voor de Fransche en Engelsche." De Fransche troepen hebben Amiens,dat door de Duitschers was ontruimd, weer bezet. Oostenryk-Hongary e en Duitschland—Rusland. Van het Oostelyk gevechtsterrein komt in de laatste dagen haast geen ander nieuws dan van Russische zyde. Het bevat nadere bijzonderheden over de overwinning der Russen in Galicié. Uit Parys wordt hieraan» toegevoegd, dat de Oostenryksche legers, die Galicié ontruimen, geheel verslagen en in vollen aftocht zyn. Hun verliezen worden op verscheidene honderdduizenden gedooden, gewonden en gevangenen geschat. De Duitsche legerkorpsen, die den Oostenrykers te hulp kwamen, trekken terug. Uit Weenen wordt een bericht overgeseind, inhoudende dat de lichting, die het volgend jaar moest opkomen, thans reeds onder de wapenen is geroepen, evenals uit kracht van de tot stand gekomen legerhervorming de lichtingen van 1893 en '94. Volgens de „Reichspost" moet de keizer tot aartshertog Karl Albert, die naar bet front vertrok, hebben gezegd„nooit in myn leven heeft iets my zooveel leed gedaan, als een zoo ernstige beslissing te moeten nemen". Treinen vol vluchtelingen uit Galicié bly- ven te Weenen aankomen. Czernowitz, de hoofdplaats van Bukowina, en omstreken zyn zonder slag of stoot door de Russische troepen bezet. In Noord-Oost-Pruisen biyft de toestand voor de Duitschers goed. Engeland. Het nieuwe leger van Kitchener van een millioen man is byna voltallig. Het leger bestuur heeft de handen vol met al de aan biedingen. De toestrooming houdl aan, hoewel het pas genomen,., besluit om de kleinste maal vóór Aanneming tot 5 voet 3 duim (nagenoeg 1,58 M.) te verhoogen, den toe vloed iets heeft verminderd. Dat besluit heeft diepe teleurstelling gewekt b(j dui zenden jongemannen, die begeerig zyn het vaderland te dienen, maar wier lengte iets beneden het minimum is. Kitchener beeft de aanbieding van een afdeeling troepen uit Ceylon aangenomen. Öostenryk-Hongarye Servië. De Serviërs hebben Visegrad (Z. O. Bosnië) bezet. De bezetting van Semlin door de Serviërs is te Weenen erkend, maar volgens de Oos- tenrykscb-Hongaarsche legatie te 's-Graven- hage zyn zy alweer uit de stad verjaagd en wordt de O.-Hongaarsche aanval aan de overzyde van de beneden-Drina, dus op Servisch grondgebied, met succes voortgezet. Duitschland-*-Belgié. Er gaan veel geruchten, maar er ie weinig positief nieuws. Geruchten zeggen dat de Duitschers Brussel ontruimd hebben, dat het Duitsche gouvernement aan de inwoners van Luik beeft laten aanzeggen de stad te verlateif, enz.; alles o. i. onbetrouwbaar nieuws. Duitschland. Prins Frederik Karei van Hessen, een zwager des Keizers, is in een gevecht door een schotwond in de dü zwaar gewond. Prins Frederik Karei van Hessen is ge boren 1 Mei 1868 en gehuwd met prinses Margaretha van Pruisen, de jongste zustef van den Keizer. Hy was Pruisisch luitenant- generaal. Prins Ernst van Meiningen is gevallen aan het hoofd van zyn troepen, met de sabel in de vuist. Een hospitaalsoldaat snelde hem te hulp, toen een kogel hem doorboord had. De prins vroeg hem een slok water en gaf hem een blaadje, dat by van zyn notitieblok had gescheurd. Er stond op: „Als ik val op bet veld voor Duitschland's eer, zet my dan niet by in den vorsteiyken grafkelder, maar begraaf my samen met myn dappere soldaten. Zet een eenvoudig kruis op myn graf, dat is voldoende voor Duitschland's zonen." Berichten uit Londen maken gewag van hernieuwde spanning tusschen de Vereenigde Staten en Mexico. Carranza, die na 't verdwynen van Huerta de macht in handen heeft, moet president Wilson op vry krassen toon den eisch hebben gesteld, Vera Cruz door de Amerikaansche troepen te doen ontruimen. De laatste dagen zouden de Vereenigde Staten sterke machten aan de Mexicaansche grens hebben samen getrokken. Het Engelsche Lagerhuis heeft in alle lezingen aangenomen bel ontwerp om de uitvoering van de home rule-wet voor een jaar of langer, als de oorlog na een jaar niet geëindigd mocht zyn, uit te stellen. GEMENGD NIEUWS. Generaal de la Rey, bekend uit den Boerenoorlog, keerde Dinsdagavond in gezelschap van generaal Beyers in een auto naar huis, toen hy een auto van de politie tegenkwam, die den weg bewaakte ten einde een rooverbende in het oog te houden. Toen de auto van generaal de la Rey niet aan de sommatie om te stoppen voldeed, loste de politie een schot, hetwelk de la Rey fn het hart trof. Zyn dood beeft in het heele land diepe ontroering gewekt. Doodslag te Amsterdam. In den nacht van Maandag op Dinsdag is in een der stallen van bet abattqir te Amster dam het lyk gevonden van den 66-jarigen H. P., die dikwyls misbruik maakte van sterken drank. Maandagavond zat hy in beschonken toestand op een kist in een van de stallén. Daar werd by aangetroffen door den 29- jarigen „noodslager" A. H. W. Deze bracht een kat in den stal, waartegen zich de dronken P. verzette. Er ontstond twist, waAfby de noodslager van zyn mes gebruik maak,te en den ander een steek in de borst toebracht. Hy verwyderde zich toen, niet wetende en ook niet vermoedende, dat de verwonding doodelyk was. Dat bleek eerst la,tyf,,te ongeveer tien uur, toen een nachtwaker den gewtonde vond, zittende tegen de trap, die naar zyn slaapzolder leidde. Hy was doodgebloed. Toen een dokter den dood had geconsta teerd, heeft de hoofdinspecteur, chef van de afdeeling aan het bureap Kattenburgergracht, het gebeurde onderzocht. Al spoedig viel de verdenking de dader te zyn op A. H. W., omdat anderen iets van de kattenruzie gehoord hadden, al was dan ook niemand daarvan getuige geweest. Aanvankelyk ontkende hy, maar na den nacht op het bureau te. zyn gehouden, heeft hy de geheele toedracht medegedeeld en ook bekend, in zyn drift den ander i een steek met het mes te hebben toegebracht. (N. Ct.) VACATUREBEURTEN. Ned. Her^. Kerk. Bergambacht; Zondag 20 Sept. Nam. Ds. Boonstra, van Schoonhoven. Krimpen a/d Lek: Zondag 20 Sept. Nam. Ds. Kruyt, van Gouderak. BURGERLIJKE STAND. Schoonhoven. Van 15—18 Sept. Geboren: Hugo, z. van E. van Dam en A. C. de Zeeuw. Bergambacht. Van 10—17 Sept. Geboren: Everdina, d. van E. van Buren. Jacoba Alida, d. van G. de Groot en J. Saelman. Overleden: J. de Vreugt, oud 38 j., echtgenoot van J. H. Kersten. Een leven loos aangegeven dochter van A. Burger en W. Kok. Nienwerkerk a/d IJ. Van 4—18 Sept. Geboren: Adrianus Govert, z. van C. van Erk en N. Spruit. Alida, d. van J. Segers i M. Klever. Willem, z. van J. M. Baas i J. Metzehiar.'Daan, z. van A. de Bruijn i C. P. Vis. Overleden: P. Blom, oud 84 j., echtge noot van K. Stam. Nienw-Lekkerland. Van 1—15 Sept. Geborena Gerrit, z. van C. J. Hoek en A. Prins, *- Hendrik Willem, z. van C. Slagboom en J. Potgieter. Jacoba Huigenna, d. van M. de Ruyter en B. de Haan. Getrouwd: W. Vlot, oud 23 j. en M. Put, oud 20 j. ,J, Overleden: A. den Boer, oud 53 ji; echtgenoot van J. Verkaik. Ondewater. Van 11—18 Sept. Geen aangifte. Ylanen. Sept. Geboren: Adriana, d. van A. B. Kalden i H. Lagewaard. Cornelis Jan, z. van A. Ruitenbeek en G. Liefhebber. Johannes Cornelis Hendrikus, z. van L. Groeneveld en C. Labrie. Overleden: G. Muilwnk, oud 88 j., weduwe van N. Roderaans.— W. H. Jogchems, eebtgenoote van P. de Leur. A. de Jong, oud 3 j. aan hen, die weniteben in te tee kenen op het Geïllustreerd Zon dagsblad ©fop het Nieuwe Mode blad, daarvan opgave te doen aan den boekhandelaar, den brie vengaarder of den agent, bij wien men op de Schoonhovensche Cou rant is geabonneerd. Nogmaals maken we er op attent, dat abonnementen op de Hchoon- hove.fischc Courant, het Ge)llla«« treerd Zondagsblad en het Nieuwe Modeblad ten allen tUde kunnen aanvangen, doch alleen bU bet einde van een kwartaal knnuen eindige^. Indien het abonnement dus niet Is opgezegd vóór 1 Januari, I April, I Juli of 1 October, dan wordt men ook voor het alsdan ingetre den nieuwe kwartaal als abouné beschouw^. DE UITGEVERS. Visscbery-Berlchten. Men schrjj ft ons uit Am- erstol De vangst van gewone rivier- en polder- visch was in de afgelóopen week gering. Niettegenstaande met alle geoorloofd visch- tuig, t. w. schakels, fleuren, doggers en fuiken, werd gevischt, uraren de resultaten verre van bevredigend. In den polder visebten vele beroeps- visschers, doch men kon geen matig weekloon besommen. Voor de pallngvisqchery was het in de laatste dagen te koud. Ook in de rivier was de vangst slecbt. Men besteedt thans voor snoek 16 a 20 cent, baars 10 12 <jent, paling 16 k 35 cent, bliek 8 a 10 ceqt, voorn 2 a 6 cent, zeelt,20 k 24 cent,, alle# per i/i K.G. De'vangst van zalm as in de afgeloopen week zeer gering; zoowel met de steken als met de vlouw. Nog altyd klaagt men over het vele afdryvende vuil, dat voor de visschery met zalmsteken en vlouwen zeer hinderlyk is. Langzamerhand begint de zalm zyn zilverglans to verwisselen voor in vaalbruine kleur. o— 'Ammerstol, 18 Sept. Van Zaterdag 12 tot en met Vrijdag 18 dezer zyn alhier ter markt aangevoerd 2 zomerzalmen; prijs per i/s K.G. f 1,15 i f 1,25. 'Krnlingen, 18 Sept. Deze week wer den ter markt aangevoerd 73 zomerzalmen, prys f 0,90 a f 1,60, en 10 St. Jacobzalraen, prys f 0,90 f 1,50, alles per 5 ons. Marktberichten. Bodegraven, 15 Sept. Kaas. Aange voerd 298 wagens, te zamen 14892 stuks, wegende phtar. 89352 kilo; le soort Goudsche f 27,— a t 29,50, zwaardere f 31,— k f32,50; soort f 24,a f 26,Derby-kaas, le soort f2e soort fHandel vry vlug. Gouda. 17 Sept. Kaas, le qual. f 28,—a f30,—, 2e quai. f 25,a f27,zwaardere f 32,k f jAangevoerd 145 partyen. Handel vlug. Rotterdam15 Sept. Aangevoerd 114 paarden, 1510 magere en 658 vette runderen, 21q vette, 251 nuchtere kalveren, schapen of lammeren, 2 varkens, 135 biggen, 2 bokken of geiten. Koeien en ossen 32 töt 42 ct., stieren 30 tot 38 ct.vette kalveren 37'/a tot 42'/i ct. per li% kilo. Melkkoeien f 150 a f270, kalfkoeien f 160 a f 300, stieren f 130 a f330, pinken f 70. Schoonhoven, 16 Sept. Boter le qual. 70 ct., 2e qual. 65 ct. per half kilo. Kaas f 23 a f 28 per 50 kilo. Vette kalveren 34 a 38 ct. per Va kilo. Vette varkens 24 a 27 ct. per Vl kilo- Biggen f 5 A f 8 per stuk. Aardappelen f 2,60 a f per H.L. (poters) f 1,50 per H.L. Eieren f 5,50 per 100 stuks. Woerden16Sept. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 369 partyen. Prijs vfcn Goudsche le soort f 27,—a f30,— 2e soort f 24,- a f 26,—, id. zwaardere f 27,— a f 31,50. Handel vlug. Voor de vele blyken van belangstelling en deelneming, ondervonden na het beko- mene ongeval en by betoverlyden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader en Behuwdvader MAARTEN DE WAARD Fz., betuigen wy onzen oprechten dank. Uit aller naam, Wed. J. de WAARD Eukelenboom. A in m erstol, 18 Sept. 1914. Voor de vele en hartelijke blyken van deelneming, ondervonden by het overlyden van onzen dierbaren Echtgenoot en Vader JACOB DE VREUGT, betuigen wy onzen hartelyken dank. Wed. J. DE VREUGT en Kinderen. Bergambacht, 18 Sept. 1914. o— P.S. Ook wordt bekend gemaakt, dat z(j de zaak op denzelfden Voet zal voort zetten, en hoopt hetzelfde vertrouwen, haar overleden Echtgenoot steeds geschon ken, te mogen genieten. Wed. J. DE VREUGT. Rergambaoht, 18 Sept. 1914. De SCHOONHOVENSCHE BAD- i ZWEMINRICHTING is voor dit seizoen nA Zaterdag 19 September GESLOTEN. HET BESTUUR. DIJKGRAAF en HOOGHEEM- RADEN van de Krimpener- waard maken bekend, dat zy op Woens dag den 23en September 1914 zullen dryven over het opsnoeien der boomenstaande op de bermen der vanwege het Hoogheemraadschap verharde wegen. Volgens de bepalingen van de Keur moeten daarby alle boomen, waarvan de takken over den weg hangen, tot op een hoogte van minstens 5 Meters boven den weg zijn opgesnoejd, terwyl boomen, die op een hoogte van 2 Meters meer dan 20 centimeters over den weg hangen, moeten worden opgeruimd. StolwUkerglniit, den lien Sept. 1914. N. ZIJDERLAAN, Dykgraaf. A. T. VAN DER LEEDEN, Secrs.-Rentmr. Het BESTUUR van den polder Hoog- en Laag-Rilw(jk brengt ter kennis van belanghebbenden dat de ingevolge art. 17 van de Keur, zal worden gevoerd op VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1914. Haastrecht, 11 Sept. 1914. Het Bestuur voornoemd, J. VOETS, Voorz. A. DE GROOT, Secr. VOORZITTER en HEEMRADEN van het Waterschap „de Nederwaard" brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op Dingdag 29 September 1914, aan te vangen des morgens ten 8 ure aan den Vuileudam, zal worden gevoerd de over den Lagen Boezem en alle verdere werken, onder het toezicht van het Neder- waardsbestuur staande. Alblasgerdam15 September 1914. Voorzitter en Heemraden voornoemd, L. VAN DEN BERG, Voorzitter. D. JAS, Secretaris. Het BESTUUR van den polder Beneden- Haastrecht brengt ter kennis van be langhebbenden, dat de SCHOUW, ingevolge art. 26 der Keur, zal gehouden worden op Het Bestuur voornoemd, W. DOGTEROM, Voorz. A. DE GROOT, Secr. Maandag of Dinsdag komt in lossing een lading prima Dnltnche Kachel kolen, eerate qualiteit. Afgehaald van het schip f i,io per H.L. Thuisbezorgd f 1,15 Bestellingen worden aan hnla afgewacht. Betaling contant. Aanbevelend, van Het BESTUUR van den polder Stolwijk maakt bekbnd, dat op 3 October 1914, v.m. 91'2 uur, In bet POLDERRAADHUIS te Stolwijk zal verpacht worden: lo. Het Recht van ViMHcherij in «Ie poldervlleten eu den voor- inallgeu Boezem te Stolwifker- aluls. 2o. Het Grasgewas der Omloopg- ■kaden voor den tyd van Zes achtereenvolgende Jaren. So. Het Rietgewas in den voor mal igen Boezem onder de gem. Gouderak. De afbakening dezer perceelen zal plaats hebben op 26 September a.s. Alles tegen nader te vermelden voorwaarden. Het Bestuur voornoemd, G. GR A VEL AND, Voorz. H. A. SCHIPPER, Secr. TE KOOP AANGEBODEN: vos-merrie, mak by stoom en tram. Adres: den Heer G. NOORDHOEK, Krimpen a/d Lek. VOORRADIG: Uitgestald 's Woen»«lagM to Woer den, Donderdags te Gouda. Billyke voorwaarden. Achtend Tuiustraat 85, GOUDA. Het BESTUUR van het Waterschap Snelrewaard, Zutd-Linachoten Scliagen en deu Kugh roept sollicitan ten op voor de met 1 November a.s. openval lende betrekking van Watermolenaar. Jaarwedde f 240,—, plus vrye woning en uitzicht op f 59,— emolumenten. Sollicitanten kunnen zich per brief, met opgaaf van ouderdom en onder byvoeging van getuigschriften, vóór 1 October wenden tot den Heer G. VAN DER VALK BOUMAN, Voorzitter van het Waterschap, te Lin- schoten. Persoonljjke bezoeken worden niet afge wacht. BEKWAME geneigd*' om gedurende de heersctaende werkloosheid in dit bedryf te arbeiden in de fabriek van het Departement „Schoonhoven" der „Maatschappij van Nijverheid", kunnen zich vóór of op 23 dezer tusschen 9—12 v.m. en 1—6 n.m. aanmelden aan het gebouw van de Firma M. E. v. n. WAAL, Spoor straat, waarin de fabriek gevestigd wordt. Gevraagd in Den Haag met 1 Nov. e. k.: EEN EENVOUDIGE als meid-alleen, in gezin van 3 personen. Loon f 115,—, vrye wasch, Tuet jaarlyksche vqrhooging. Brieven franco, onder no. 98, aan het Bureau dezer Courant. Door ons werden de navolgende Koninklijke «lankbetnl- giugon ontvangen voor het boekje „DE MOBILISATIE en DE EENDRACHTSBAND", Gedicht van een Soldaat, van H. M. de Koningin, Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, II. M. de Koningin-Moeder en den Minister van Oorlog. Verkrijgbaar bij: - PrijH 15 cent. Na inzending van 16 cent aan post- of per postwissel franco per post. Drogist WUdstraat GOUDA. o De Sunlight-Zeep Maatschappij blijft doorgaan de order» op al hare Zeepen onmiddellijk uit te voeren. YANAF HEDEN ontvangt ieder kooper EEN BON, recht gevend op /o van het bedrag van den inkoop, welken bon ieder verzocht wordt over te dragen aan het Steun-Comité 1914 alhier. DEKENS voor de oude pryzen zoolang de voorraad strekt. Hopende dat ieder zooveel mogelyk zal bydragen, om zonder kosten de werkloozen en anderen te steunen, Koentrsat 8, HCHOON HO VEN.

Schoonhovensche Courant | 1914 | | pagina 2