aankomend KNECHT. BOERDERIJEN te leur: f IOO.OOO. Tien TIM. prima ri Advertentiën. J. ZIELSTRA, Een Dienstbode. Aanbesteding. D0NAU-HYP0THEEKBANK, Wettige 3% Premie-Obligaties èt f 4,50. Vervolg der Nieuwstijdingen. Vereeniging „Het Groene Kruis" te LANGERAK—NIEUWPOORT. Westhaven 2, GOUDA. TE KOOP: A. N. VAN ZESSEN, Het verrichten van Bagger- werk c. a. in den Boezem onder Groot-Ammers. Een nieuwe Broodkar I A. N. VAN ZESSEN, Verkrijgbaar: 5 PANDBRIEVEN a 100 N.V. Obligatie-Maatschappij „Het Witte Kruis", gevestigd te 's-Gravenhage, Anna Paulownaplein 3. B. en W. stellen daarom voor een alge- meene commissie voor werkverschaffing te benoemen, bestaande uit 9 personen. Deze commissie zal zelfstandig arbeiden, doch moeten samenwerken met het plaatselyk Steuncomité. Zy zal verantwoording schuldig z(jn aan B. en W. Een lokaal van bet Raadhuis zal, verlicht en verwarmd, ter beschikking van de commissie worden ge steld. Ten slotte vestigen B. en W. de aandacht op de volgende hoeren, die h. i. Seschikt zyn 0111 in de commissie te worden enoemd: W. F. ïtjesborsf, N. de Pleijt, G. J. v. d. Bergh, P. Heerens, E. v.d. Waal, Jac. P. v. d. Berg, S. v. d. Oever, S. van Nooten en J. I.yfelema. De wethouder H. A. Schreuder merkt op, dat de laatste zinsnede van het prae- advies van B. en W. niet juist ia. Er wordt gesproken van steun van de regeering; die is toegezegd door den Rijks-Ny verheids consulent doch deze is de regeering niet. De wethouder G. J. Ni ek er k: Als er bygezet wordt: „gehoord den Ryks-Nyver- heidsconsulent", dan is het juist. De heer P. van Sonsbeek zegt, dat de beste bedoelingen in het voorstel van B. en W. liggen opgesloten, maar het aantal commissieleden lykt spreker niet goed. Het is te groot. Moet er met spoed iets gedaan worden, dan is een kleiner aan fa 1 aanbe velenswaardig. Hoe meer hoofden, hoe meer zinnen. Onder de genoemde heeren zijn er 5, byna 6, die kyk op goud- en zilver-industrie hebben; de anderen staan buiten het vak. Spreker stelt voor de commissie niet grooter te nemen dan 7 heeren. Hoe grooter commissie, hoe minder werk vaak. Men kan beter 7 heeren by elkaar krygen en het is gemakkelijker dezen met elkaar voeling te doen houden, dan een grooter aantal. De wethouder G. J. Niekerk: Een- ander kan wel weer zeggen: neem er 8. Er zjjn er nu 9, en er heeft by B. en W. iets voorgezeten by de keuze van dit aantal. Een der heeren is lid van de commissie van rapporteurs, anderen zyn vaklieden, dan zyn er een paar heeren buiten het vak en de heer van Nooten is gekozen omdat by lid is van het bestuur van het departement van Nijverheid. Als de heeren een dage- lijksch bestuur kiezen, dan gaat bet wel. Als we gaan kiezen zegt spreker dan vallen er weer een paar uit. Als 7 het wél kunnen en 9 niet, omdat ze ruzie krygen, laten we er dan maar uitscheiden. De heer P. van Sonsbeek merkt op, dat er heeren by zijn die meer fabrikant zyn dan grossier. Spreker vindt het voor de toekomst gewenscht, dat enkele fabri kanten buiten de commissie blyven. De fabrikanten moeten in dé gelegenheid zyn om met hun eigen werklieden bezig te zyn. Spreker zou het jammer vinden, als fabri kanten onttrokken werden aan hun eigen beleid met hun werklieden. Spreker meende dit te moeten zeggen, maar wil men per sé 9 commissieleden, dan is 't spreker ook goed. De heer H. M. d e n U ij 1 vindt het, met het oog op het kolossale werk dat gedaan moet worden, beter dat er 9 leden zyn dan 7. De heer P. van Sonsbeek: Als mijn voorstel niet gesteund wordt, behoeft het niet in omvraag te worden gebracht. De voorzitter: Dus de raad vindt goed, dat er een werkloozen-commissie wordt ingesteld? Stemmen: Ja. De voorzitter: En van Sonsbeek stelt voor uit 7 leden. De heer H. M. den Uijl: Neen, dat wordt niet gesteund. De heer W. F. Itjeshorst licht de bezwaren, die de heer van Sonsbeek zoo even geopperd heeft, nog nader toe. Spreker kan zich zoowel met een commissie van 9 als met een van 7 leden vereenigen. De heer P. van Sonsbeek wil weten of de raad voor 7 of voor 9 leden is. De heer J. W. J. M 0 e s steunt het voor- stel-van Sonsbeek. Het voorstel wordt in omvraag gebracht en verworpen met 7 tegen 3 stemmen; vóór de heeren W. F. Itjeshorst, P. van Sonsbeek en J. W. J. Moes. Besloten is duB, dat de commissie uit 9 leden zal bestaan. Over de rest van het voorstel verlangt niemand het woord. Overgegaan wordt tot bet kiezen van leden voor de Werkloosheidscommissie. De voorzitter wyst de heeren van den Heuvel en Itjeshorst aan als stemop- nemers. De uitslag der stemming is als volgt: W. F. Itjeshorst 10 stemmen, S. v. d. Oever 10, Jac. P. v. d. Berg 10, G. J. v. d. Bergh 9, E. v. d. Waal 9, H. Pelten burg 9, P. Hee rens 8, N. de Pleyt 7, S. van Nooten 6, C. L. van Willenswaard 4, R. Bron 3, J. Lyk- lema 3, A. Dykgraaf 2, Jac. Niekerk 1, J. de Wilde 1 en J. Kortland 1. Gekozen zyn dus de heeren Itjeshorst, v. d. Oever, v. d. Berg, v. d. Bergh, v. d. Waal, Peltenburg, Heerens, de Pleyt en van Nooten. De voorzitter: Zy zullen gebruik mogen maken van de raadzaal, verlicht en verwarmd, en De wethouder H. A. Schreuder is er tegen de raadzaal beschikbaar te stellen. Er is een andere zaal voor dergeiyke bij eenkomsten, de commissiekamer. Andere leden gaan met deze opmerking accoord. De voorzitter: Als de commissie klaar is met haar voorstellen, komt ze daarmede by B. en W., die beslissen, als uitvoerders van den Raad. Alle voorstellen komen dus eerst by B. en W. Qe wethouder G. J. Niekerk zegt het departement van nyverheid dank voor bet initiatief, dat het nam tot werkverschaffing, en dankt het departement ook voor zjjn houding en zyn bereidwilligheid om zyn eigen plan in te trekken. Spreker wenscht de Werkloosheidscommissie veel succes op haar werk, en spreekt de hoop uit dat B. en W. mogen medewerken tot het wel slagen der aan te wenden pogingen. (Wordt vervolgd.) «TAD81VIEUWS. Schoonhoven, 27 Oct. fAan de landweerplichtige G. Plomp is een bewys van ontslag uitge reikt wegens lichaamsgebrek, ontstaan buiten den dienst. f Tot'leeraar in het teekenen aan de Ryks Normaallessen alhier is be noemd de heer K. J. Hondius. t Mejuffrouw P. C. J. van der Burg, onderwijzeres te Lekkerkerk, is be stemd om te worden benoemd tot onder wijzeres 3e klasse by het openbaar Euro- peesch lager onderwijs in Ned.-Indië. f In den Algemeenen Reiswijzer, uitgegeven door de N. V. Drukkerij v./h. Koch en Knuttel te Gouda, is opgenomen de dienstregeling van den buurtspoorweg Gouda—Schoonhoven, welke op 16 November a.s. voor het publiek zal worden opengesteld. Volgens deze dienstregeling vertrekken dagelijks op deze lyn 5 treinen heen en 5 terug en wel van Gouda om 8.50,12.40,4.20, 7.20 en 10.20 uur en van Schoonhoven om 7.20, 10.20, 2.20, 5.50 en 8.40 uur. De treinen rijden over het geheele traject precies een uur en stoppen onderweg te Stolwijk en Bergambacht en - op tijdig verzoek ook aan de haltes Karnemelksloot, Stolwjjkersluis, Beyerscheweg, Koolwijk, Huisweg en Ammerstol. t Naar wjj vernemen, zullen mor gen- (Woensdag) ochtend ruim 25 Belgische vluchtelingen via Rotterdam naar Antwer pen terugkeeren. f In een weinig fraaien wedstrijd wist 1.1. Zondag een militair elftal van een Sportclub-elftal met 3—1 te winnen. Het andere Sportclub-elftal (of beter tiental) deed beter en keerde met een 3—1 over winning van Krimpen a/d Lek terug. Afloop Verpachtingen. 'Krimpen a/d Lek, 26 Oct. J. 1. Vrydag werden door notaris Mr. G. J.J.de Moojj in het Sociëteitsgebouw verpacht de wei-en hooilanden van de Ned. Herv. Kerk, voor den tyd van 4 jaren. Perceel 1 werd gepacht door den heer P. van Brandwijk voor f 215 per jaar, perceel 2 door den heer C. J. de Jong Az. voor f 175 per jaar, en perceel 3 door den heer P. Slingerland voor f 12 per jaar. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteurl Vergun my, in verband met uitingen over zeer onaangename tegenwerking, gedaan in de laatste Raadsvergadering door den Ed.Achtb. heer H. A. Schreuder, onder vermelding voorts dat het plan van het Departement Schoonhoven der Maatschappij van Nyverheid „ernstig" bedoelde de zilver industrie ter plaatse uit haar desolaten toestand op te heffen, tot dien heer eenige openbare vragen te richten. By voorbaat mijn beleefden dank. Ik verklaar thans openljjk, dat in twee vergaderingen, waarin de rapporteurs waren uitgenoodigd om bun rapport te doen be spreken ter voorlichting van B. en W. inzake maatregelen tegen de algemeene werkloosheid, de heer Voorzitter van boven genoemd Departement geen enkele maal zelfs getracht heeft dit plan te verdedigen. Dit plan werd blijkens zakelijk onderzoek door de rapporteurs afgekeurd. Het toch handhaven van dien onpraktischen opzet werd door my zelfs kinderlijk naïef genoemd. Evenwel werd wél in de eerste samen komst door een der heeren, betrokken by het plan-Schreuder, een stuk voorgelezen, dat bedoeld scheen als tegen-rapport (even wel zonder conclusies), maar waarin niets wat wij afkeurden in dit werkplan werd verdedigd. De spot werd gedreven met onzen duren opzet, niet nagegaan hoe w(j meenden dat een belangrijk gedeelte der kosten van Rijkswege zou worden vergoed; w(j hadden den oorlog behooren te keeren, waren Maan daghouders enz. Hoewel meerdere fraaie praktijken kun nen worden gepubliceerd, bedreven door hen, die, trots alles, wilden doorzetten om redenen van eigenbelang, eer- en heersch- zucbt, wil ik bet er voorloopig bjj laten. Ik openbaar den hoofdinhoud van dit pamflet om te doen zien op welke onver antwoordelijke wyze de heeren samenstellers solden met de geldelijke belangen der ge meente en de belangen van alle werk- loozen (géén 20 a 30, maar circa 150). Want waar nu blykt, dat ons rapport inderdaad volgens den regeerings-ambtenaar Begeman den weg aangeeft waarop f 9000 in een half jaar de gemeente kan binnen vloeien, dient openlijk rechtvaardiging te geschieden en verzet ik my dus ten sterkste tegen uitingen, die nu niet meer in besloten kring geuit maar zelfs openlijk worden afgedrukt. Ik eisch nu van den heer H. A. Schreu der antwoord openbaar op deze 3 vragen: 1. Welke tegenwerking bedoelt U? 2. Wie zyn die onverlaten, die met de geldelijke belangen van gemeente en werk- loozen zoo lichtvaardig spelen en de industrie verhinderen willen in nieuwe niet desolate banen te gaan? 3. Was de opzet van het Departement Schoonhoven der Maatschappij van Nyverheid berekend voor alle werkloozen en ook ge schikt om de industrie in zoo boog noodige nieuwe banen te leiden, waaruit dan had gevolgd, dat de Regeering steun kon toezeg gen? jgMisschien blQft U zwijgen; welnuik zal (mij daaruit met vele ingezetenen wel juiste ^volgtrekkingen maken. Thans kan ik mededeelen, dat door mjj nog eenige voorstellen bjj B. en W. zjjn ingediend om het welslagen der planuen uit organisatorisch oogpunt bezien te bevorderen. Ik meen, dat het gewenscht is, dat bet Dag. Bestuur der Gemeente zitting neemt in de Commissie voor werkverschaffing en acht het bovendien noodzakelijk dat alle 3 rap porteurs mede worden opgenomen in de centrale leiding. Plannen om een verband te leggen met het plaatselyk Steuncomité inzake finan- tieele regeling voor werkende personenkun- nen verder onder de oogen worden gezien. Inmiddels dankend voor de plaatsruimte, JAC. P. VAN DEN BERG. o WelEd.Geb. Heer HERM. A. SCHREUDER, Verffabrikant, Voorz. van het Dept. „Schoonhoven" der Maatschappij van Nyverheid, Schoonhoven. WelEd.Geb. Heer! Zeker kan ik niet nalaten U te zeggen, dat het verslag in de N. R. Courant 21 Opt. j.l. geplaatst, my leed deed, inhoudende de terugtrekking van den steun van de My. van Ny verheid, afdeeling „Schoonhoven", met U als Voorzitter, inzake de regeling van den minder gunstigen toestand in 't bijzonder der goud- en zilverindustrie in ons stadje. U ziet dat ik uw uitdrukking „desolaat" niet bezigen wil, aangezien ik meer den zachteren term, door my aangehaald, in het belang van de goud- en zilversmeden in de Schoonhovensche industrie acht, redenen, die wy als goud- en zilversmeden beter voelen dan b.v. U, die in een geheel ander vak uw arbeidsveld hebt, hetgeen U echter niet kwalyk genomen ma$ worden. Doch toen ik Zaterdag j.l. meer uitvoerig uit de Sch. Courant vernam, dat de reden van bet voorloopig ontzeggen van steun de oorzaak weer was van tegenwerking, toen verzachtte dit by my de onaangename stemming. Laat ik U zeggen, dat het my eveneens onaangenaam aandoet wanneer ik iets doen wil in het belang van anderen en ik word tegengewerkt; doch ieder beeft zijn zienswijze hoe hij in zoo'n geval zal handelen. Komt het bij ray voor, zoo trek ik niet terug, doch zie in overleg te treden met myn tegenwerkers; ik verneder my daardoor niet, integendeel, het gaat immers om het belang ran anderen, en in myn oog kan men dat op deze manier het meest behartigen. Echter stem ik volkomen met U in, dat onbillyke, dus ongemotiveerde tegenwerking immoreel werkt. Welnu, ge achte heer, noem gy de personen of lichamen zooals gy toch onomwonden geuit hebt die de My. van Nyverheid, met U als voorzitter, zóó tegengewerkt hebben; ik geef U de verzekering dat gy dan een daad doet van algemeen belang. Mocht dan van ben de tegenwerking onge motiveerd blijken, welnu, dan- kunnen wy daarmee in de toekomst rekening houden, want worden zy niet geopenbaard, dus blyven zy daardoor achter de schermen, dan staan zy geljjk met lasteraars die ook niet te weren zyn. Wél velt mij één zaak vreemd, n.l. dé My. tfan Nyverheid heeft aan de Regeering, met het oog op den financiëelen steun, een voorstel ot rapport uitgebracht, terwjil ook rapporteurs, .aangesteld door het col lege van B. en W., zicb met dat rapport tot de Regeering gericht hebben. Naar ik begrepen heb zyn de resultaten, dat de Regeering haar financiëelen steun aan de My. van Nyverheid onthouden heeft, en volkomen accoord gaat met bet rapport van de rapporteurs. Zulks begrjjp Ik niet goed. Moet ik hieruit opmaken dat de Regeering ongemotiveerd heeft tegen gewerkt? My dunkt, zooiets mag men feiteiyk niet denken. Of zou bet rapport van de rapporteurs meer reden van bestaan gehad hebben, dan dat van de My. van Nyverheid? Ik juich ten zeerste van u toe, dat gy uit naam van de My. van Nyverheid vopr de f 1000 van de gemeente thans bedankt hebt; ik veronderstel, dat als de Regeering goed geweten had en ook uw andere col lega's in den raad waarvoor dit kostelijke geld gebezigd moest worden, dat het zeker niet toegestaan zou worden, want immers werden hiermede maar een 20-tal geholpen inplaats van 150 werklieden, zoodat de anderen maar moesten afwachten wat hun in den mond kwam vliegen. Ik vermeen dus, m^obeeé Schreuder, dat hierover Jicht moet schynen, niet alleen over hen die de tegenwerking ge voerd hebben, maar bovendien opdat ieder belanghebbende in Schoonhoven eiqdeiyk iets zal kunnen hooren over al hetgeen wat voor hem gepraat, doch nog niet ge daan is geworden. Vertrouwende uw geacht antwoord langs denzelfden weg te mogen ontvangen, waar voor ik u, in algemeen belang, bjj voor baat dank zeg, teeken ik, Hoogachtend, UEd.dn., WILLEM F. H. REGTDOORZEE GREUP. Schoonhoven, 26 Oct. 1914. -—Naar wy vernemen, heeft de' heer Bertling zyn aanvrage om ontslag uit zijn betrekking van Minister van Financiën aan H. M. de Koningin aangeboden, omdat hy het in 's lands belang gewenscht achtte, dat onder de buitengewone omstandigheden waarin ons land thana verkeert, iemand met groote parlementaire ervaring als Minister van Finaniën zal kunnen optreden. De Nederlandsche Staats- courant van hedenavond zal bevattén de benoeming van den heer F. E. Postbuma, directeur van de Centrale Landbouw Onder linge en van de Tuinbouw Onderlinge tot Minister van Landbouw, Nyverheid en Handel. De Minister van Waterstaat stelt voor, uit 's Rjjks schatkist f 333,335 renteloos voorschot foor een locaalspoorweg Winsum—Zoutkamp (Frieslaud) te geven, onder voorwaarde, dat door belangheb benden zelf voldoende steun wordt verleend. De regeering scbynt hier dus te willen voorgaan in de verwachting, dat de aldus aangemoedigde plaatselijke overheden op geschikte wyze zullen vólgen. Uitvoer van jonge paarden. Het Staatsblad (nó. 506), bevat een KoJ ninklyk besluit van den 24sten dezer, waarby wordt ingetrokken een Koninkiyk besluit van 3 Augustus (Stbh po. 367) en bet vol gende wordt bepaald: De uitvoer van paarden is van den da* der afkondiging van dit besluit af verboden. Van dit verbod is uitgezonderd de uitvoer van ruinen, die den leeftyd van 20 maanden nog niet hebben bereikt en nog niet gewis seld hebben, en van veulens niet ouder dan één jaar, voor zoover daarby in acht ge nomen worden de voorschriften door de Ministers van Landbouw, Nyverheid en Hapdel en van Financiën ter zake vast te stellen. Over den uitvoer van aard appelen meldt men aan de „N. Rott. Ct.": In de laatste dagen heeft men zich hier te lande eenigszins ongerust gemaakt over den uitvoer van aardappelen. Dat voor die ongerustheid minder grond bestaat dan velen wellicht meenen, moge biyken uit de volgende cyfers: Onze aardappeloogst kan voor 1914 veilig geraamd worden op 3000 millioen -K.G. (het kriel inbegrepen). Gewoonlyk worden hier te lande jaarlyks pl.m. 700 a 800 millioen K.G. tot aardappel meel vermalen, terwyi gemiddeld 400 k 500 millioen K.G. worden uitgevoerd. Deze uitvoer heeft hoofdzakelyk plaats in de maanden September, October en November. Tot 17 October j.l. waren uit gevoerd 120 millioen K.G. Ter vergelyking met andere jaren kan worden medegedeeld, dat in 1911 voor 1 November alleen naar Duitschland 237 mil lioen K.G. werd uitgevoerd. Ten slotte kan nog worden opgemerkt, dat de aardappelen, die worden uitgevoerd, voor het overgroote deel behooren tot soor ten, die hier te lande in normale omstan digheden weinig of niet worden gegeten. Verbod uitvoer kaas. Een buitengewone Staatscourant bevat een Koninkiyk besluit van 26 dezer, waarby de uitvoer van kaas' is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. Men meldt aan de „N. Rott. Ct.", dat dit verbod niet de bedoeling heeft, voor gerui- men tyd allen uitvoer van kaas uit Neder land onmogelijk te maken. De Minister van Landbouw a. i. wenscht echter maat regelen te nemen, waardoor bereikt wordt, dat voor de binnenlandsche consumptie een voldoende hoeveelheid kaas tegen den door den Minister vastgestelden pry's beschikbaar blyft. Daartoe wordt het noodzakelyk ge acht, dat alle uitvoer op een oogenblik verboden wordt en een overzicht wordt opgemaakt van de op dat oogenblik in ons laud aanwezige hoeveelheid kaas. Zoodra deze hoeveelheid geïnventariseerd is, waar toe bereids de voorbereidende slappen ge daan zyn, zal de Minister bepalen, voor welk gedeelte van de voorradige en hog te produceeren kaas de uitvoer, onder nader vast te stellen voorwaarde, zal kunnen wor den toegestaan. De Raad van Beroep (Onge vallenverzekering) te Dordrecht heeft in zyn zitting op Maandag 26 October uitspraak gedaan in de volgende zaken betreffende de Invaliditeitswet; Niet ontvankelyk verklaard in hun beroep werden Cornelia Driehuis, weduwe L. Klaver veld, te Boskoop, wegens te late indiening van het klaagschrift, en Janna van Leeuwen, weduwe W. Verhoeven, te Gouderak, omdat zy niet beeft voldaan aan de uitnoodiging van den voorzitter van dezen Raad om vóór of op 20 Juli 4914 een verbeterd klaagschrift in te zenden en niet heeft overgelegd de beslissing, waartegen beroep werd ingesteld. Behandeld werden o.a. de volgende zaken OngevallenwetJacobus Fontyne, te Krim pen a/d IJssel. Invaliditeitswet: Adrians van Buren, weduwe J. Verveer, te Krimpen a/d Lek. Beiden tegen het bestuur der Rijksverze keringsbank. In deze zaken zal 2 November e.k. uit spraak worden gedaan. Aan de Staatscourant (no. 250) is toegevoegd de acte van oprichting der Naamlooze Vennootschap tot aanneming van werken, voorbeen H. J. Nederhorst te Gouda. Het kapitaal bedraagt f 300.000, in aan deden van f 1000, en is volgestort. Op richters zyn: H. J. Nederhorst, wed. H. J. Nederhorst Sr.—Zwart en P. Bokhoven Wzn. Naar de „N. Rott. Ct." verneemt, zal, op voorstel van den regeeringscomrais- saris Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck, bin nenkort ook een regeeringskamp voor Bel gische vluchtelingen worden opgericht in het Zuiden van Noord-Brabant. Naar „Het Vaderland" meldt, staat het vast, dat de Fransche en Engelsche regeering weldra een beUngryk deel van de zorg voor de Belgische vluchtelingen van ons zullen overnemen. Het voornemen bestaat om Fransche schepen ter beschikking van de vluchtelingen te stellen, ten einde daarmede uit ons land te worden over gebracht naar plaatsen in Frankryk en Engeland, waar voor hen vanwege de regeeringen van die landen zal worden gezorgd. De 36ejaarcoliectevoorde Unie „Een School met den Bybel" heeft opgebracht: te Bolnes f 128,36, te Nieuwer- kerk a/d IJssel f 136,49>/«, te Woerdéto met 's-Graveslöat, Kromwyk, Breeveld, géfl. Rietveld en ged. Waarder f 366,03, Gouda, 27 Oct. B. en W. stellen den raad voor te besluiten, van het waterschap „De Krimpenerwaard" voor de gemeente te koopen een perceeltje buitendijks gelegen dykgrond aan den Gouderakschen dijk naby Stolwykersluis, uitmakende een gedeelte van bet peréeel, kadastraal bekend gemeente Gouderak, Sectie C no. 663, metende 9 M. by 8.30 M. (horizontaal gemeten) en wel voor een koopprijs van f 100. Deze aankoop Btaat in verband met de uit te voeren werken ten behoeve van de levering van electriciteit aan de gemeente Haastrecht. Gorinehem, 27 Oct. Ds. Joh. Mulder hoopt Zondag 22 November a. s. van zyn gemeente te Broek op Langendyk afscheid te nemen, om Zondag 29 November d. a. v. zyn intrede te doen by de Gereformeerde Kerk albier, na des morgens bevestigd te zyn door zyn vader Ds. R. Mulder, emeritus predikant van Haarlem, tegenwoordig wo nende te Zeist. 'Ameide, 26 Oct. Tot lid van het Burgerlyk Armbestuur dezer gemeente is herkozen de heer A. Streefkerk Hzn., die op 1 Januari e.k. aan de beurt van aftreding zou zyn. 'Bergambacht, 26 Oct. Als een byzooderheid wordt ons gemeld, dat in den tuin van den heer W. v. M. albier dezer dagen nog rype aardbeiën zyn geplukt. Tot armmeester van het Heilige Geest of Algemeen Armbestuur in deze gemeente is benoemd de heer A. Hakkesteegt albier. Tot bestuursleden van de Byzondere School in* deze gemeente zyn benoemd de heeren D. Blanken en J. de Jong Dz. Boskoop, 27 Oct. In den laatsten tyd kwamen er by de politie verscheidene klachten in wegens diefstallen met braak l ia tuinloodsen. Gestolen werden dan verschillende voor werpen, tuinbouwgereedschap enz. Het is thans aan de politie mogen gelukken den dader op te sporen, een ingezetene van Reeuwyk. Verschillende Voorwerpen van diefstal afkomstig, werden te zynen huize in beslag genomen. (R. N.) Capelle a/d IJasel, 27 Oct. Zondag heeft de Capelsche Postduivenvereeniging een wedvlucht gehouden van Oldenzaal uit. De duiven werden om 8.30 uur des voor middags in vryheid gesteld. De uitslag van den wedstryd was als volgt: Eerste prys J. de Wit, aankomst U u. 42 min. 21 sec.; 2e prys J. Blokland, 11 u. 44 min. 21V» sec.; 3e pryB D. Benard, 11 u. 46 min. 51 sec.; 4e pryB J. Blokland, 11 u. 47 min. 43 sec.; 5e prys C. van Beek, llu. 54 min. 3 sec.6e prys H. van Wyk, 11 u. 58 min. 9 sec. Een medaille, uitgeloofd door den beer H. Brusse, werd gewonnen door J. de Wit. Glessendam, 26 Oct. De heer K. Ver steeg heeft bedankt als lid van het plaat selyk Steuncomité. Giessen-Nleuwkerk, 27 Oct. Het getuigschrift voor hulp in de huishouding van de Dordtscbe Industrie- en Huishoud school is uitgereikt aan mejuffrouw K. R. Boekei alhier. Hoen koop, 26 Oct. Onder voorzitter schap van* den burgemeester dezer ge meente heeft zich ook hier gevormd een af deeling van het Utrechtsch Prov. Comité tot hulp en ondersteuning van vluchtelingen. Leden zyn de heeren F. A. M. Tbier, C. Benschop, G. Oosterlaken, M. Oorschot, M. J. van Zuylen, M. van Zuylen, W. Verburg en A. Oosterom. Op de dezer dagen aan de ingezetenen aangeboden lyst is voor eeu totaal bedrag van f 51 ingeteekend als bydrage voor het Utrechtsch Prov. Comité tot hulp en onder steuning van vluchtelingen. (Nieuws,), "Krimpen a/d Eek, 27 Oct. De bestuursfuncties van het «departement „Krimpen a/d Lek" der Maatschappy „Tot Nut van 't Algemeen" zyn in de laatst gehouden vergadering als volgt verdeeld: A. L. van Haaften, burgemeester, voorzitter; K. G. Smit, 2e voorzitter; J. H. Drees, secretaris; P. C. Boogaerdt, penningmeester en B. Boogaerdt, bibliothecaris. Leerdam, 26 Oct. Men meldt d.d. 23 October aan „de Rotterdammer" Hedenmorgen werd ten Stadhuize onze nieuwe Burgemeester, J. R. Mees, plechtig geïnstalleerd in een daartoe belegde Raads vergadering. De waarnemende secretaris las den be noemingsbrief voor, waarna de loco-burge- meester, de heer J. Dik, den nieuwen bur gemeester harteiyk welkom heette. Voorts sprak hij den wensch uit, dat er steeds een vruchtbare samenwerking tusscben den burgemeester en den Raad zou plaats hebben. Het oudste lid van den Raad, de beer C. Voogd, riep ook den nieuwen burge- meester een harlelyk welkom toe. Hy zweeg er niet van dat vele gemeentenaren, onder wie ook hy zelf, liever een anderen burge meester hadden benoemd gezien. Nu dat niet zoo had mogen zyn, zegde by bem uit naam van alle leden hun medewerking toe. Hy hoopte dat onder Gods zegen de saam werking tusschen den Raad en zyn nieuwen voorzitter den groei en bloei van Leerdam zou bevorderen. De Burgemeester dankte allereerst H. M. de Koningin voor de benoeming, hoopte op een goede verstandhouding met allen en zei van zyn kant alles te zullen doen wat in zyn vermogen was. Hy dankte voor de welkomstwoorden van de heeren Dik en Voogd. Nadat de burgemeester gezegd had, het voorzitterschap Van het Comité voor Belgische vluchtelingen te zullen aanvaarden, werd de vergadering gesloten. Lopik, 26 Oct. Tot onderwyzer der ie klasse bjj het openbaar Europeesch lager onderwijs in Ned.-Indië is benoemd de onderwyzer den 2e klasse G. J. van Wagensveld. 'Molenaarsgraaf, 25 Oct. Het 3-jarig eenig zoontje van dokter W. A. Heckman albier is hedenmorgen in een onbewaakt oogenblik in de wetering achter den tuin geraakt en jaramerlyk verdronken. Alle pogingen, gedurende zeer langen tyd aangewend om de levensgeesten van bet lieve kind op te wekken, bleven vruchteloos. ^Molenaarsgraaf— BrandwUk, 26 Oct. Van de 128 Belgische vluchtelingen, die in deze gemeenten verblyf hielden, zyn reeds 124 weder naar hun vaderland terug gekeerd. Bij bel afscheid nemen bleek eerst recht hoe dankbaar allen waren voor de vriendeiyke ontvangst, die hun by de ver schillende ingezetenen alhier was ten deel gevallen. Het was pyniyk, die menscben met een onzekere toekomst te zien vertrekken. Gelukkig is by den heer Vonk reeds van enkele families bericht ingekomen, dal zy behouden te Antwerpen zyn gearriveerd. Zy verzoeken andere vluchtelingen tot ver trek aan te sporen, aangezien de toestand in Antwerpen hun zeer meeviel!" 'Nleu «verkerk a/d IJaael, 27 Oct. No een verblyf van veertien dagen zyn de Belgische vluchtelingen weder allen ver trokken. Waren er aanvankelijk 48, lang zamerhand was het aantal gfdaald tot 18. Deze laatsten verlieten j.l. Zaterdagmorgen onze gemeente met den eersten trein naar Rotterdam. Verreweg de meeste vluchtelingen toon den hun groote dankbaarheid voor alles, wat de inwoners van Nieuwerkerk voor ben hadden gedaan. Niet alleen was er gezorgd voor flink nacbtlogiea, velen badden des middags ook hun tafel beschikbaar gesteld voor een, twee of meer personen, waarvan bcgrypelykerwyze gretig gebruik werd gemaakt. Vry dagavond werd den burgemeester door een der Madams een prachtige rüiker aangeboden en werd ook hy hartelyk be dankt voor alles, wat by en de gemeente naren voor de uitgewekenen hadden gedaan. Toen Zaterdagmorgeu een zoontje van den landbouwer R. alhier een kar vracht voeder bad gebaald, nam hy, dicht bjj de woning, by een bocht in den weg zyn draaf te kort, tengevolge waarvan de kar met het voeder in de diepe sloot terecht kwam. Het paard viel op het droge. Zoo spoedig mogelyk werd door het doorsnijden der strengen het paard uit zyn moeilyite positie bevrüd. De kar, die op den kop in de modder stak, werd daarna met groote krachtsinspanning uit het water gehaald. Het spreekt van zelf, dat het voeder nat was geworden en dus wel wat van zyn waarde verloren zal hebben. 'Oudewater, 27 Oct. Toen de heer S. uit Tilburg, die hier eenige dagen by zyne kinderen was gelogeerd, Zaterdag LI. met den trein naar Gouda was geweest en 's avonds aan bet station albier uitstapte, had by het ongeluk te vallen en zyn linkerarm te ontwrichten. Met de tram hier gekomen, werd de heer S. dadelyk onder heelkundige behandeling gesteld. 'Keeuwyk, 26 Oct. Zaterdagmorgen vergaderde de afdeeling Reeuwyk en om streken van den Bond van Kaasproducenten in het hotel „Zomerzorg" aan de Reeuwyk- sche brug. De voorzitter, de beer A. Breedyk. opende de vergadering met een welkom ian' .dk)' aanwezigen en sprak zyn tevredenheid Uit over de opkomst der leden, welke zyn verwachting overtrof. Tevens uitte spreker eenige woorden van dankbaarheid naar aanleiding van het feit, dat wy Nederlanders nog zoo rustig kunnen vergaderen, terwyl onze naburen in heel wat slechter condities verkeeren. Hierna las de secretaris, de beer C. P. S. van Griethuizen, de notulen der laatstge houden by eenkomst voor, welke onder dank zegging aan den samensteller werden goed gekeurd. De voorzitter deelde mede, dat deze ver gadering in hoofdzaak was bijeengeroepen ter behandeling van de gewyzigde statuten en het huishoudeiyk reglement van den Bond. De statuten werden artikelsgewjize be handeld. Met betrekking tot artikel 1 zal de afdeeling, op voorstel van den heer J. v. d. Heuvel, een voorstel by bet Hoofd bestuur indienen tot naamsverandering van den Bond. De afdeeling wenscht hem te noemen: Bond van Kaasproducenten en Veehouders. B<L art. 13 zal het volgende worden ingediend: Een lid van het Hoofdbestuur wordt door de afdeelingen gekozen en niet door de algemeene vergadering. By art. 18 van bet huishoudeiyk reglement vond de afdeeling den tyd van bet ontvangen der beschryvingsbrieven voor de algemeene vergadering, twee weken, wel wat kort Besloten werd een voorstel in te dienen om die twee weken te veranderen in dye weken. Als gevolg van het door de afdeeling voorgestelde voor art. 13 der statuten, zullen uit art. 21 van hej, >iishoudelyk reglement dienen te vervallen,4« woorden: „te stemmen voor bet Hoofdbestuur". Verder gaven de statuten en het huis- boudeiyk reglement geen 'hanleiding tot voorstellen. Op voorstel van den voorzitter zal de afdeeling ook nog het volgende voorstel bjj bet Hoofdbestuur indienen: Ter af doening van de onkosten, gemaakt by de oprichting van den Bond, zullen de afdeelings- kassen naar evenredigneid van het aantal leden der afdeeling daarin bydragen. By de rondvraag vroeg de heer C. Tersteeg, tot wien men zich b(j eventueele geschillen met kaashandelaren of verkoopers had te wenden. De voorzitter maakte den beer Versteeg attent op hetgeen over deze zaak te lezen staat in het Maandblad va<n den Bond. Voorts verwees hy hem voor de genoemde gevallen uaar den secretaris van het Hoofd bestuur. Hierna sluiting. De inscbryving, j.l. Vrydag door de besturen der verschillende landbouw- vereenigingen tot gezamenlyken aankoop van een party regeeringsmaïs gehouden, mag niet schitterend genoemd worden. Slechts een drietal landbouwers hebben er aan deelgenomen. Ook hier heeft zich een damescomité gevormd, dat zioh zal beyveren polsmoffen voor de militairen te breien. Met geideiyke bydragen der ingezetenen, door de dames ingezameld, wordt wol aangeschaft en eenige breilustigen hebben zich bereid verklaard om de polsmoffen gratis te breien. De leiding berust in hoofdzaak by mejuffrouw A. M. Kruijt alhier. HtolwUkerslnia, 26 Oct. Met ingang yan 17 October j.l. is de rjjksveldwachter L. Westerhof, van Schiedam, alhier ge- stationneerd. 'Tienboveu, 27 Oct. Tot lid van het Burgerlyk Armbestuur dezer gemeente is in de plaats van den heer P. J. Heyboer, die aan de beurt van aftreding is, doch niet meer in aanmerking wenscht te komen, gekozen de beer A. Spek. 'ZeTenhaizen, 25 Oct. By het op hol slaan van een paard, dat voor een wagen hout was gespannen, kneusde een vrouw, die het tegen wilde houden, armen en beenen, doordat z(j onder 't wièl geraakte. Een paar kinderen, die op den wagen zaten vielen er af met een massa planken, waar'zy onder geraakten. De vrouw stelde zich onder behandeling van den dokter, daar een harer beenen ernstig gekneusd was. De kinderen kwamen er wonderwel af, hoewel de dokter eerst voor hersen schudding vreesde. Dit ongeval had plaats in de buurtschap de Rotte. Gemeenteraad ran KRIMPEN a/d LEK op Vrydag 23 October 1914. Voorzitter-secretaris de beer A. L. van Haaften, burgemeester. Afwezig de heer B. Boogaerdt. Na opening der vergadering en voorlezing der notulen, deelt de voorzitter mede, dat van mejuffrouw J. M. Roozendaal bericht is ingekomen, dat zy de benoeming totonder- wyzeres aan school no. 2 aanneemt. Voorts is iugekomen een schrjjven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, meldende, dat er géén redenen bestaan tot het verstrekken van een buitengewone subsidie voor het lager onderwys in deze gemeente. Van Gedeputeerde Staten zijn ingekomen de goedgekeurde raadsbesluiten der vorige vergadering. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Dan is ingekomen de begrooting der Waterleiding van Krimpen a/d Lek c. a. over 1915. Deze sluit in ontvangst en uit gaven met f 18116,68, met een voordeelig saldo van f 1264,27. Vermoed wordt, dat over 1915 van de 2240 aan het buizennet gelegen perceelen er 2200 zullen zyn aan gesloten. Deze begrooting wordt vastgesteld. Ingekomen is de gemeeutebegrooting over 1916, welke in ontvangst en uitgaaf sluit met f 29337,101/,. Deze begrooting verschilt van die van 1914 in zooverre, dat de gemeente-veld wachter C. P. Korenbloem, op zyn verzoek, f 10 vergoeding per jaar krygt voor zyn rywiel, en dat voor de meisjes van het berhalingsonderwys f 2 per leerling is uit- «trokken tot het aanschaffen van manufac- uren om daarvan kleine kleedingstukken te vervaardigen. De begrooting wordt vastgesteld. De begrooting over 1914 wordt gewyzigd met een post van f 4, die voor de rekening van 1913 te laat was ingekomen. Eenige reclames tegen den hoofdelyken omslag worden met gesloten deuren be handeld. u RECHTSZAKEN. De Arrondissemen ts-R echt bank te Dordrecht heeft j.l. Vrijdag de volgende zaak behandeld: Op Zaterdagavond 15 Augustus j.l. ont moetten 6en drietal beschonken personen op den Lekdyk te Groot-Ammers een meisje, dat een banner door bet werpen van een vuurwerk voor haar voeten beangst maakte. Het meisje vluchtte in den in de nabyheid zynden winkel harer grootmoeder en begaf zich ia de huiskamer; twee van het drietal gingen, daarop ook dien winkel binnen* later gevolgd dóOT. den derde. Zjj kochten toen pepermunt en wilden zich naar het meisje begeven. Aan het herhaald bevel, van de winkelierster om haar woning te verlaten werd geen gevolg gegeven, integendeel, de mannen wierpen vuurwerk in den winkel, waarop bet meisje gelegenheid had naar buiten te vluchten en om hulp te roepen. De broodbakker Jacobus Maat snelde ter hulp om de onverlaten uit de woning te verwyderen. Dit gelukte hem, doch hy kreeg van één hunner slagen op, bet hoofd. Te dier zake waren gedagvaard Cornelis K., oud 36 jaar, sigarenmaker te Groot- Ammers, Paulus den O., 20 j,aar en Teunis Z., 27 jaar, beiden visschers, wonende te Streefkerk, ter zake van huisvredebreuk, de laatste bovendien ter zake van mishan deling. Beklaagden beweerden het als een lolletje te hebben beschouwd. Zü ontkenden gelast te zyn den winkel te verlaten. Het O. M. requireerde wegens gebrek aan bewys vryspraak voor no. 1 en 2 en veroordeeling van no. 3 tot 4 weken ge vangenisstraf. De Rechtbank te Haarlem heeft Maandag Dr. van L. te 's-Gravenhage en Mr. M. te Schiedam, beschuldigd van overtreding van artikel 1 der Begrafeniswet, ontslagen van rechtsvervolging, in over eenstemming met het vonnis door den kantonrechter te Haarlem reeds in deze zaak gewezen. KERKNIEUW 8. Het drietal ter beroeping van een predikant by de Ned. Herv. Ge meente te Winkel (N.-H.) bestaat uit: Ds. E. v. d. Broek te Haastrecht, A. H. J. Ie Gras te St. Gedenrode en T. A. v. d. Vlies te Poortugkdj'. —0— Hoag-Bloklanri, 26 (let. Tot heden werden de stoven in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente alhier verwarmd met turfkolen of briketten, welke menigmaal een ondragelyken damp afgaven. Thans is door de kerkvoogden een proef genomen met z.g. gloed, welke proef uitstekend ge slaagd is, want de verwarming was regel matig, terwyl geen damp werd waargeno men. Het voornemen bestaat, om de turf kolen af te schaffen en het gloed in te voeren. SPORT. "Krimpen a/d Lek, 27 Oct. Zondag morgen had op „het Zand" alhier een voet bal wedstryd plaats tusscben „Vitesse II" alhier en „L. F. C." te Lekkerkerk. Als scheidsrechter trad op H. Heimans alhier. „Vitesse II" won met 2—0. Des middags werd er gespeeld door een Sportclub-elftal uit Schoonhoven en „Vitesse I" albier, waarbjj ais scheidsrechter fun geerde de militair R. Plomp. Deze wedstrijd, die zeer spannend was en door een talrijk publiek werd bygewoond, werd doorde „Sportclub" gewonnen met3—1 DE OORLOG. Duitschland Frankryk. Zaterdag zyn de Duitschers tusschen Nieuwpoort en Dixtnuiden over het Yser- kanaal getrokken, na tevoren dit kanaal reeds met enkele afdeelingen gepasseerd te zyn, die echter teruggeworpen zyn gewórden. De Franschen hebben by het Yaerkanaal versterkingen gekregen, niet alleen aan infanterje, maar ook aan zware artillerie. Tot nog toe beschikten de Franschen wel over voortreffelyke lichte artillerie, maar aan zware artillerie hadden zy gebrek. Thans heeft de Schneiderfabriek te Creusot in deze behoefte filykbaar voorzien. Dat de bondgenooten, nadat de Duitschers over1 het genoemde kanaal heen waren, ten W. en ten Z. van Ryssel hevige Duitsche aanvallen hebben moeten afslaan, valt niet te verwonderen. Het voor de hand liggende doel van die (niet geheel geslaagde) aan vallen in die bqurt was om de bondgenooten te dwingen hun stellingen ten N. en N. O. van Yperen prys te geven, die bij een gelukken van die aanvallen zouden kunnen worden omgetrokken. De jongste berichten over den stryd op dit terrein behelzen, dat de Duitsche troepen westelyk van het Yser-kanaal, tusschen Nieuwpoort en Dixmuiden, welke plaatsen nog door de bondgenooten bezet zyn, den zich daar nog hardnekkig ver dedigenden vijand hebben aangevallen. Het Engelsche eskader, dat aan den stryd deel nam, is door zwaar artillerievuur tot den terugtocht gedwongen. Drie schepen zyn getroffen; het geheele eskader is daarom in den namiddag van 25 dezer buiten het gezicht gebleven. By Yperen is het gevecht tot nog toe onbeslist gebleven. Zuidwesteiyk van Ype ren en Westelyk en Zuidwestelyk van Ryssel hehben de Duitsche troepen by den aanval voordeelen behaald. By een ver bitterden stryd uit de huizen hebben de Engels?hen groote verliezen geleden en meer dan 500 gevangenen in Duitsche handen gelaten. Ten Noorden van Atrecht is .een hevige aanval, der Franschen op DuiUoh vuur afgestuit. Dit nieuws komt zooals iedereen wel duidelijk zal zijn uit Duitsche bron. De officieele Fransche mededeeling over den zelfden dag zegt, dat de bondgenooten hun stellingen op het front van Nieuwpoort tot Dixmuiden hebben gehandhaafd. De Duitsche troepen, die tusschen deze twee plaatsen de Yser zyn overgetrokken, hebben geen vorderingen kunnen maken ip de streek tusschen Yperen en Rousselaere. Beide partyen melden, dat de vyand de laatste dagen beiangryke verliezen ge leden heeft. Uit Terneuzen wordt d.d. 26 Oct, aan de „N. Rott. Ct." geseind: Nog steeds gaan de Duitschers voort groote troepenmassa's in westelyke en zuidwestelyke richting te ver plaatsen. Nadat Zaterdagmorgen de bond genooten tot dicht by Tbielt, op 33 K.M. van Gent, waren genaderd, zijn zy daarna weder teruggedreven door versche Duitsche troepen. Gisteren zyn te Gent ongeveer 10.000 Oostenrykscbe troepen aangekomen. Er waren in genoemde stad toen maar weinig Duitsche militairen meer. Duitschland—Engeland. De Engelsche torpedojager „Badger" heeft Zaterdag naby de Nederlandsche kust een 1 Duitsche duikboot geramd en in den grond geboord. De boeg van de „Badger" werd eenigszins beschadigd. De Duitsche kruiser „Karlsruhe" heeft 18 (Engelsche) koopvaardyschepen in den grond geboord. Daaronder was het Nederlandsche stoomschip „Maria", behoorende aan de Hol land Gulf Stoomvaart-Maatschappy te Rot terdam, dat van Portland Oregon naar Beltast voer. Het schip voerde de Neder landsche vlag. De noodige stappen tot betaling van de waarde van het schip zyn onmiddeliyk door de reedery genomen. De vernietigde schepen hadden een ge zamenlyken inhoud van ongeveer 60000 ton. De bemanning is te Teneriffe aan wal gezet. Duitschland en Oostenryk- Hongarye Rusland. De indruk, dien mep uit de wederzydsche berichten krygt, i» d*t de groote plag aan de Weichsel en de San nog niet is beélist, dat evenwel op het oogenblik de toestand voor de Oostenrykers en de Duitschers niet gunstig is. Den 23en en 14en October hebben, zoo beweert men van Russische zyde, de Rus sische troepen een reeks van nederlagen toegebracht aan de Duitsche strydkrachten. Deze werden töragfcédtaven van Lowicz, Skierniwica en Rawa en wel door bajonet- aanvallen. De slag nam groote afmetingen aan op de terugtochtwegen van de Oosten rykers en Duitschers naar Radom, waar Oostenryksch-Hongaarsche versterkingen zyn aangekomen. Ondanks huü heftigen tegenstand tegen het Russische offensief, hebben de vyande- lyke strijdmachten kanonnen, mitrailleuses en gevangenen in handen der Russen moeten laten. Een Oostenrykscbe kolonne, die uit de Karpathen naar de stad Dolma kwam, werd verslagen en verstrooid, en de poging om den Russiscben linkervleugel ten Zuiden vam Przemysl om te trekken werd met groote verliezen voor de Oostenrykers afge weerd. Van Duitsche zyde wordt bericht, dat de beslissing nog niet is gevallen,- en uit Weenen wordt gemeld, dat de partyen elkaar over 't algemeen in evenwicht houden. Portugal. Uit Duitsche bron wordt gemeld, dit Portugal, in verband met eigen inwendige moeilykbeden (royalistische opstanden) be sloten heeft neutraal te blyven. De Drievoudige Entente. Een Russische courant meldt, dat op verlangen van Engeland een nieuwe vloot- overeenkomst is gesloten tuischen Engeland, Frankrijk en Rusland. Daarby is bepaald, dat het opperbevel over de Russische Oostzee- en Zwarte zeevloot aan de Engelschen wordt opgedragen. Engeland verbindt zich tegelykertyd die vloten door Engelsche eskaders te versterken. Het bericht in het yorig no., dat van den toren te Antwerpen de Belgische vlag weer zou waaien, is gebleken volkomen onjuist te zyn. Voortdurend heeft de Duit sche vlag er op gestaan. Men ziet hieruit weer eens, hoe onbe trouwbaar zelfs waarnemingen van oogge tuigen zyn. In Frankryk is de zoon van veldmaarschalk von Moltke, den chef van den Pruisischen grooten generalen staf, gesneu veld. Van Duitsche zyde wordt aan de „N. Rott. Ct." bericht, dat zich tot 21 October in Duitsche krygsgevangenschap bevonden: Franschen 2472 officieren en 146.897 manschappen, Russen: 2164 officie ren en 104,524 manschappen, Belgen: 547 officieren en 31.378 manschappen, Engel schen 218 officieren en 8669 manschappen. Onder de gevangenen waren 6 Fransche, 18 Russische generaals (met inbegrip van 2 commandeerende generaals) en 5 Belgi sche generaals. In totaal dus tot op 21 October 296.869 gevangenen. G. Kooy, B. Baars, G. Voordouw, L. J. F. Clausbuis, C. Klerkx en K. van Ryn, allen te Bodegraven; A. C. M. Steynis te Boskoop; H. de Vos te Giessendam; J. H. Robben te Giessen-Nieuwkerk; G. Voorspuy en T. C. Mourik, beiden te Groot-Ammers; G. J. de Groot, Jhr. J. M. Bosch en A. Boot, allen te Gorinehem; J. Versfelt, H. C. Kortenoever,' H. J.Vonk, J. J. Montyn, D. van E en A. van Erk, allen te Goijda; J. van Daalberg, H. Versteeg en P- Swets, allen te Hardinx- veld; C. de Jong te Krimpen a/d Lek; W. van Leer, P. W. van Vuuren, H. C. Kruyt en T. Verspui, allen te LeerdamC. G. Ligtenberg te Meerkerk; A. Dekker te Nieuwerkerk a/d IJssel; W. Bakker te Nieuw^Lekkerland; D. Boer, G. Brunt en P. A. Brunt, allen te Oudewater; T. P. van Schaik te ^apefcop; A. van den Adel te Papendrecht; H. Boogaard, M. de Korver, J. Kampstra, J. van der Kevie, A. P. Volker, N. Francken en J. Otten, allen te Sliedrecht; G. van As en W. van As, beiden te Streef kerk; G. van der Horst te Woerden; E. Eshuis te Zwammerdam. Nuramerbewyzen aan: C. J. van Dam te Barwoutswaarder: T. Twaalfhoven, K. J. Kooy, L. J. F. Claushuis en G. de Bruyn, allen te BodegravenJhr. J. M. Bosch en A. Boot, beiden te Gorinehem; J. Versfeit, A. van Erk, D. van Erk en G. Hupkes, allen te Gouda: J. Voorsluys te Hardinxveld; C. de Jong te Krimpen a/d LekP. W. van Vuuren, H. C. Kruyt en T. Verspui, allen te Leerdam, en G. Brunt te Oudewater. Als een merkwaardigheid ordt gemelddat de hoofdprys van f 100000 van de Staatsloterij Maandag bij den aanvang van de Uflkking der vyfde klasse is gevalleiuop ketomdmer (110.1613), dat het eerst uit de bus getrokken werd. Men mei di 'ons dat de ge meentepolitie te Hoógeveen Maandagmorgen ten huize yan den oudsten wethouder van die gemeente, den' heer R. van Hees, een groote party rogge, vermengd met haver, ïeeft gevonden. (N. R. Ct.) D 0 6 t h e t 0 n t p 1 b f f e n van een bus carbid aan den Vjjfbuizerweg, onder Hoofddorp, zyn Maandagavond twee perso nen, S. en K., doödelyk getroffen. De man, die onlangs invoorloo- >ige hechtenis werd gesteld, onder verden- ting in zyn woning in de Fagelstraat in Den Haag zyn vrouw na een twist zooda nig te hebben mishandeld, dat zy dientenge volge overleed, is uit de voorloopige hech tenis ontslagen, daar het gerechtelyke onder zoek voldoende moet hebben aangetoond, dat de plotselinge dood van de vrouw het onmjddeliyk-gevolg is géweest van een schrik. De man is op grond daarvan buiten ver volging gesteld. Allerwegen wendt men thans pogingen aan, om de bevolking goed en goedkoop voedsel te verschaffen De proeven met mosselen en zoetwatervisch in Araster dam en Rotterdam schynen te slagen. Het Nedepl«>dsbhe volk is geen vischetend volk. Toch^lykt het ons, dat doelmatige propaganda dit wel kan veranderen. Wanneer men te IJmuiden er zyn ver wondering .over uitspreekt, dat zulke groote hoeveelheden kleine schelvisch, wjjting en kabeljauw voor dikwyisjage pryzen naar het buitenland gaan, krygt men ten ant woord: „De Nederlanders willen er niet in". Maar aanhoudend ryst bij ons in deze dagen de vraag: Als men wel het verbruik van mosselen en zoetwatervisch weet te bevorderen, waarom het dan niet eens beproefd met de reusachtige hoeveelheden goedkoope zeevisch Ligt hier geen terrein braak voor de steuncomité/s? (O. H. Ct.) De eerste scheepslading voed sel voor de Belgische vluchtelingen zal Woensdag 28 October op Uöt Nederlandsche stoomschip „Coblentz" uit Londen naar Rotterdam worden gezonden. Het schip neemt 1000 ton levensmiddelen mee. Correspondentie. Het bericht uit Haastrecht wegend plaats gebrek in een volgend nummer. BURGERLIJKE STAND. Schoonhoven. Van 24—27 Oct. OverrèdeA: A. Teunissen, oud 61 j., echtgenoot van A. E. van Asperen. Een levenloos aangegeven kind van G, J. v, d. Bergh en H. Pruyt. GEMENGD NIEUWS. In verband met de bepalingen der Motor- en Rywielwet zyn in de maand September o.a. uitgereikt: Rybewyzen aan: P. G. Jonker te Alblas- serdam; W. van Baren en C. J. van Dam, beiden te BarwoutswaarderJ. Eikelenboom, VisscherU-Berichten. Mini m1* ra-maaswydte. Aan den Minister van Landbouw is een rapport gezonden van bet onderzoek, door de hoofdafdeeling „Zoetwajervisschery" van de Nederlaqdsche Heidemaatschappij inge steld bij de fifdéélingen omtrent de wettelyk voorgeschreven minimum-maaswydte. Aan dit rapport ontleenen wy de volgende conclusies: 1. In verschillende provincies van ons land is reeds door een groot aautal leden van afdeelingen met want gevischt, dat aan de bepalingen der wetteiyke reglementen, die in Juli 1915 van kracht zullen worden, voldoet. 2. Volgens het meerendeel der afdeelingen, die haar meening hebben kenbaar gemaakt, is de nieuwe regeling van de maaswydte der vischtiwgen niet geschikt voor het bedryf, waarom ongewyzigde invoering niet wordt gewenscht. 3. In 't byzonder voor 'de vischzegen en de vischfuiken wordt de nieuwe maaswydte door vele afdeelingen te groot geacht. 4. Invoering der nieuwe maaswydte op 1 Juli 1915 zal, afgezien van het meer of minder gewenscht zyn deq nieuwe regeling, veel vischwant waardeloos maken en groote financiëele offers vragen. De vragen zijn beantwoord en het verslag samengesteld, vóór het Kon. besluit, waarbij voor schakels een maaswydte van 45 m.M. wordt voorgeschreven in het Staatsblad werd opgenomen (Kon. besluit van 22 Juli 1914, Stbld. no. 327 van 6 Augustus). Men schryft ons uil Am m er stol In de vorige week was de vangst van gewone rivier- en poldervisch taraelyk. In den polder werd met alle geoorloofd vischtuig gevischt en de vangst was beter dan de vorige week. Ook die van paling was beter. In de rivier, waar met de zegen wordt gevischt, was de vangst iets beter en met de palingramen was de vangst bevredigend. Men besteedde: voor snoek 16 20 cent, haars 12 i 16 cent, paling 20 k 45 cent, bliek 7 a 10 cent, voorn 3 a 5 cent, zeelt 20 a 25 cent, alles per Vs K.G. De vangst van zalm was in de vorige week op alle rivieren van Nederland van weinig beteekenis. Alle hoop is gevestigd op de komst der nieuwe of winterzalmen. Dit doet nog enkele visschers met de viouw aan den gang blyven. AnMnerBtol, 23 Oct. Gedurende de maand September zijn aan de verschillende markten in Nederland aangevoerd 490 zalmen, tegen 910 in dezelfde maand van het vorige jaar. 'Kr al logen, 23 Oct. Vorige week werden ter markt aangevoerd 4 zalmen, prys f 0,50 k f 1,25 per 5 ons. Marktberichten. Gorinehem, 26 Oct. Aangevoerd 403 runderen, 8 nuchtere kalveren, 50 vette r kalfvaarzen f 140 a 1185, melkkoeien 1160 a f 210, l'/s-jarige ossen' f'9# a' mo.gulate vaarzen I 120 a I 160, pinken f - a f Oudewater, 26 Oct. Op de heden ge- houden kaasmarkt waren aangevoerd 67 yen, 3015 stuks, wegende pl.m. 14 970 rr. Prijzen waren voor le soort van f31,— 35,—, voor 2e soort van f 28,— tot f 30,—, zwaardere f 35.- tot f 37,—, gestempelde f 35,- tot f 36,50. Handel stug. Botterdam. 26 Oct. Aangevoerd - paarden. magere- en 367 vette run deren, 87 vette, - nuchtere en graskal veren, 2309 schapen of lammeren, 1466 var kens, - biggen, - bokken of geiten. Koeien en ossen 32 tot 42 ct.; stieren - tot ct.; vette kalveren 47i/a tot 521/2 ct. schapen 20 tot 25 ct.; lamineren 28 tot 32 ct.; varkens 30 tot 32 cL en lichte varkens voor export 25 a 27 ct. per 1/g kilo. Varkens met flinken aanvoer. Aanvanke- lijk was nog al kooplust, en een zeer enkel geval besteedde men ook iets meer, doch die prys kon niet gehandhaafd blyven door den aanhoudenden aanvoer. Men kocht dan ook zeer voorzichtig, zoodat de omzet lang zaam ging. Exportsoorten evenwel konden iets vlugger verkocht worden, zelfs prys- houdend. Oct. Kaas. De-aanvoer ter markt op heden bedroeg partijen. Prijs van Goudsche le soort f 35,—a f37.50, 2e soort I 31,- a f 34,—, id. zwaardere f 35,— a f 39,—. Handel vlug. Heden werden wy verblyd met de voor spoedige geboorte onzer Dochter ALIDA CORNELIA. C. v. BRIEMEN. C. A. v. HRIÊMEN—Blanken. Bodegraven, 23 October 1914. Heden overleedtot onze diepe droef heid, na een korte ongesteldheid, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder, Mej. MARGJE VAX VLIET, Wed. van den Heer Jan Baas, in den ouderdom van 75 jaar en 9 maanden. f J. BAAS Jz. Stolwflk, j A BAAS Jz M. A. DE GROOT—Haas. ^oetermeer, j DE GR00T. Rotterdam, A. VAN ZORGE en Kinderen. Stol wyk, 22 Oct. 1914. Eenige algemeene kennisgeving. Hedennacht overleed na plotselinge ongesteldheid, tot onze groote droef heid, onze geliefde Echtgeóoot, Vader, Behuwd- en Grootvader ANDRIES TEUNISSEN in den ouderdom van 61 jaar. Zyn heengaan was vrede! Wed. A. E. TEUNISSEN van Asperen. JAC. TEUNISSEN, P. TEUNISSEN— Arnhem. de Vries, P. TEUNISSEN, G. TEUNISSEN— Dordrecht. Swiers, en Kleinkinderen. Schoonhoven, 26 Oct. 1914. ALGEMEENE EBUA0EBISG op Vrijdag 30 October 1914's avonds te half acht, in het Café „Lekzicht" by J. OOSTERHOUT te LANGURAK. AGENDA: iaub Gewone jaariyksche zaken. Gratis-verloting van 3 pryzen onder de aanwezige leden. HET BESTUUR. Dr. BLAUD's STAALPILLEN tegen bloedarmoede, bleekzucht en zwakte. AROMATISCHE STAALTINCTUUR. Bestryding van bloedarmoede, bleekzucht en georek aan eetlvfbt. BORSTSTROOP. Beproefd geneesmiddel tegen zware verkoud heid',' borstaandoeningen en slymhoest. bij A. EIKELBOOM. Hof „Souburg". Alblosserdaiu. HET van dn HonlnklUke Pkurmaceu- tlaehe fabriek van Brocades en Stbeeman Apotheker» te Meppol, is verkrygbaar voor Schoonhoven en omstreken by a 16 Cts. per 1/2 fl- a 30 Uts. per Vi Ken Jongeling, 16 jaar, goed kunnende melken, zoekt plaatsing als tegen St.Cathryn of Kerstmis. Br. fr., onder no. 8, aan het Bureau van dit Blad. Gevraagd met 1 Januari a.s. 1 door P. BLANKEN te Gouderak. GEVRAAGD: Adres A. VAtI GROOTHEEST, Haven, Schoonhoven. VOORZITTER en HEEMRADEN van het Waterschap „de Overwaard" zullen op Maandag 9 November 1914, des middags 12 uur, in „DE DOELEN" te Gorinehemaanbesteden Bestekken zijn tegen f 0,50 per stuk ver krygbaar by den Fabriek van het Water schap, den Heer C. A. VERHEY te Elshoüt a./d. Kinderdijk, die tevens de verlangde inlichtingen verstrekt. Aanwyzing op 5 November 1914, des roormiddags 10 uur. Voorzitter en Heemraden voornoemd, C. DEN HARTOG, Voorzitter. C. J. A. BOOM, Secr.-Penn.m>". A. Eene nieuwe Bocrenhehnizinge, waarin stalling Voor 30 stuks vee, met 15 a 30 Hectaren nieuw ontgonnen humusryke Zandgrond 4/5 gedeelte best Groenland, waarvan 2i/t 11.A_. zeer oud) aan het Oranjekanaal teZuiggëlte, gemeente Westerbork (Drente), op 3/4 uur afstand van station Hooghalen. B. Een nieuw te bouwen Boeren- behnizinge met 15 &25H.A. bijna uitsluitend puik Groenland, aan de Heilervaart, gemeente Beilen (Dr.), aan grintweg en op 1 uur afatand van station Beilen. Bij beide plaatsen bestaat ge- legenlieid voor dagelyksche leve ring van melk aan de stoomzuivelfabrieken te Westerbork en Beilen. Huurpryzen billyk. Inlichtingen verstrekt G. H. MULDER, Makelaar te Veendam. TE KOOP: (met Collings-patentas) met dekselgeschikt voor bond of bit. Te bevragen bij C. KAPTEIJN, Bakker, X.-Harilinxveld. VOOR |PE KINDEREN. Nestle's Kindermeel, Molenaars Kindermeel, Kufeke's Kindermeel, Melksuiker, Arrow^oet, Maizena Duryea, Maizena Honig, Phosphatine Falièrés, Medicinale Levertraan, Witte Levertraan, Scott's Emulsie, Levertraan Emulsie, Zalewski's Levertraan Emulsie, Zuurstroop Dr. Thijssen, bii DROGIST, SCHOONHOVEN. 'S-CRAVENHACE. I>e op 1 November 1914 vervallende Coupons iSler 4l/a en 5 Pandbrieven zijn vanaf dien datum betaalbaar ten Hoofdkantore der Bank te ^s-Gravenhage en by II.H. Bankiers en Commissionnairs in Effecten. De Raad van Beheer, Mr. H. P. MARCH A XT. H. C. HXETHLAGE. 1 stukken van f ÏOOO,—, f 500,— en f IOO,— by alle Effectenkantoren. Op no. 1513 viel heden de prtuoie van f 109.900, meermalen geplaatst door den Hoofdvertegenwoordiger H. VAN DE KAMP, Rochussenstraat 71, Den Haag. CELDEN ONMIDDELLIJK UITBETAALD. Soliede Vertegenwoordigers gevraagd.

Schoonhovensche Courant | 1914 | | pagina 2