N°. 3618. 1915. Vrijdag 8 Januari OfflciöelB Kennisminon. Nieuws en Advertentieblad voor Zuid-Solland en Utrecht. Gemeentewaag. Hondenbelasting. CEMEENTEWAAC BINNENLAND. goe< gedi iborélien ivestigd 20 vai iber Vermeerderd in 1914 met (Herplaatsing wegens misstelling.) VAN 650 wordt niet bijtijds alle leer- .1 „...i 63 Verminderd met ing s jat 182 148 330 en 24 22 46 Stand der bevolking op overzicht van Gesprekken. Telegrammen. Jaar. Tot. Ont. Ink. Tot. Verz. 26 i. Dinsdagmiddag ipper J. Kreuk, uit o Overledenen Vertrokken 1910 1911 1912 1918 1914 510 747 839 820 947 762 488 584 555 617 1272 1235 1423 1375 1564 358 353 881 tol 418 ontvanf I locale 'wet is in de zal dus M. 27 is de leeriini ■i een lamp I 25 259 Overledenen Vertrokken 2 8 heeft itspraak V. Tot. 20 47 36 67 56 V. 16 47 ir 1914. Tot. 52 49 101 Tot. 32 82 Tot. 1220 De ontvanger voornoemd, v. DU IJL. 913 1039 1095 1161 1360 Tot. 1722 13 istkantoor J trommel t is naar 39 Tot. 3 20 Gemeente Schoonhoven. i van 11 Aan ..Hng, "at er jaren ir geleden, door ester, den heer van den tegen- en de gelukwen- schoolcommissie, te .poedi, root ige lat. e goede ken, en iet per- >en gegeven SCHOONEOVEIfSCHE COURANT. gezien, Ouden Uit. I 555 686 714 757 942 Vermeerd. Geboorte Vestiging Bevolking op 31 Deci Aantal huwelijkei 1 op 53 ziticu. geboren gevestigd 31 Werkelijke bevolking op 31 December 1914 Levenloc Sterfte t waarvan 3 boven 80. In 1914 zy n 21 huwelijken gesloten. *Oad-JLlblas. 1 Januari 1914 Verminderd met 10 De bevolking op 31 December stond uit: M. 202 9 •soon vervol het te niet vrjjgesprc Juli j.l. i Geh. vermeerd. Vermind. door: Sterfte Vertrek Vermeerderd met 45 M. 16 35 teen uvwajen ge- e uniform- een bjj de Hjj was openen, Her ter Geborenen Gevestigd Uitgava van S. 4 W. N. VAN NOOTEN tv Schoonhoven. Intercom». Teleloon-nr. 20. e Vermeerderd met 19 M. V. 1 12 16 9 142 117 M. V. 615 605 615 1246 Omtrent sschoten, J er aan op den ook zelf een met de handen >u. In de 13 23 1913 be- V. Tot. 185 387 7 16 door overlijden iwoners) en door op den hoek en het Zandrak >en a/d IJssel te larwater daar in j verzand en ver en gevaar voor zaam zijn. 6' Nadat de kinderen nog eenige versjes gezongen, bood mejuffrouw Veening, het personeel der school, den heer ”i prachtige vaas aan, terwjjl door scholieren, het zoonlje van K. de Az., namens de leerlingen, met toe lijke woorden een lamp ten geschenke gegeven. »r P. van G< Glessen-Oudekerk, veehouder P.i het miltvuur g is het erf dooi voorzien. ''Groet-Anamei 1914 z(jn aan I alhier ontvangen telegrammen, te Gevoerd zyn gaande gespt Hieronder gev het verkeer sedi '7 de den de ild. eenige andere Bevolkingsberichten. 'Ameide. Loop der bevolking ovei 26 26 19 30 zei geschiedt elfde conditie, licbai lijk. Spreker wees er op, een man is nog krachtig geest en met een werkkiuv arbeid nog onverzwakt, wektheid, dagelijksch 58 56 114 9 6 15 158 126 284 tusschen geheele geheele gestorven 9 6 vertrokken 33 40 73 42 46 88 totale vermeerdering 16 10 Stand der bevolking op- 31 December 1914 631 'Ouderkerk a/d IJssel. den loop der bevolking over 1914 kan het volgende worden meegedeeld: Op 1 Januari 1914 bestond de bevolking uit 1650 m. en 1645 vr., te zamen 3295 inwoners. Zij onderging sedert dat tijdstip een vermeerdering: door geboorten met 61 m. en 59 vr. (120 inwoners) en door vestiging in de gemeente met 96 m. en 90 vr. (186 inwoners), te zamen 157 m. en 149 vr. (306 inwoners). En een vermindering: met 19 m. en 25 vr. (44 in’ Geh. vermind. Verschil 1_. vermeerdering vermindering Verminderd met 51 63 114 De bevolking op 31 December 1913 be stond uit: M. V. m 875 847 6 7 1622 1514 3136 jos aangegeven 3 m. en 4 vr., tot. 7. beneden het jaar 7, boven 70 jaar 6, ~~««kerk, 7 Jan. Bij den van Beuzekom is een koe aan gestorven. Tot waarschuwing jr de politie van een kenteeken (Rott.) >ra, 7 Jan. In het jaar het hulptelegraafkantoor j 947 en verzonden 617 samen 1564. 418 inkomende en 942 uit- iprekken, te samen 1360. «jeven we een overzicht van lert 1910: vertrek uit de gemeente met 84 m. en 86 vr. (170 inwoners), te zamen 103 m. en 111 vr. (214 inwoners). Zoodat de bevolking in 1914 een ver meerdering onderging met 54 m. en 38 vr. (92 inwoners) en op 1 Januari 1915 bestond uit 1704 m. en 1683 vr., totaal 33IJFinwoners. Het aantal levenloos aangegeven kinderen bedroeg 6, het aantal huweiyken 31. *Tienhoven. Loop der bevolking over 19U. M. V. Tot. Geborenen 6 6 12 Gevestigd 13 14 27 KERKNIEUWS. Hei- en Boeicop, 7 Jan. Aan den heer G. M. Verduin is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend ais kerkelnk ont vanger. In zjjn plaats is benoemd de heer H. F. de Jong. Moercapelle, 7 Jan. Ds. K. van As alhier heeft voor het beroep by de Ned. Herv. Gemeente te Wilnis bedankt. Nieuwer kerk a/d IJasel, 2 Jan. Zondag 21 Februari a.s. hoopt Ds. H. O. Roscam Abbing afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gemeente alhier, en Zondag 28 Februari zjjn intrede te doen bjj de Ned. Herv. Kerk te Arnhem. Ds. N. A. Becht zal des voormiddags den nieüwen predikant tot zijn dienstwerk inleiden. Reeuwjjk, 6 Jan. Ds. P. Jukkenekke te Kockengen heeft voor het beroep by de Gereformeerde Kerk alhier bedankt. Bevolking op 31 Dec. 1914 211 192 403 Aantal huweiyken 7; aantal sterfgevallen 1 op 134 zielen. De ontvanger van Schoonhoven herinnert belanghebbenden aan het voldoen van de belasting op de honden in de maand Januari. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven brengen ter kennis van belanghebbenden, dat sedert 1 Janu ari 1915 de wordt geëxploiteerd door den Heer P. <J. HEIJ NEMAN. Schoonhoven, 7 Januari 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN SLOTEN. De Secretaris, BALLEGOIJEN DE JONG. namens o van waardeem ilaris toewenscfii 1 worden irachten te bezitten en m om In de verwachtinj zou zjjn, uitte s de hoop, dat de heer Regt in nog menig gezellig uur na arbeid zou mogen verpoozen. jr de kinderen weer een toe- 1 was gezongen, trad de heer Slot, voorzitter der School- naar voren om uit naatn der van Toezicht op het Lager den jubilaris een enkel woord spreken. ir de burgemeester reeds had gesproken het leven, de schooi en de verdiensten "en heer Regt, daar wenschte spreker >t de persoonlijkheid van den jubilaris Want hoewel jubilea van 40 jaar niet zeer zeldzaam zyn, de herdenking ervan geschiedt door alle jubilarissen niet in dezelfde conditie, lichamelijk en geeste- dat de jubilaris :ig van lichaam en :racht, na 40 jaren t, getuige de opge- hij zich aan zijn de wyze, waarop Verder memoreerde de burgemeester in grove trekken de enorme uitbreiding der school in de afgeloopen 40 jaren. Hij zeide met genoegen te kunnen constateeren, dat de toeneming der lasten aan de betrekking verbonden voor den heer Regt geen be-, zwaar is gebleken, waar hij nü nog de man is, flink van lichaam en neider van geest, geheel bekwaam om te voldoen aan al wat van hem in zyne betrekking wordt vereischt. Niet omdat de raad daarmede te kennen wil geven, dat naar zyn oordeel het uur van rusten is aangebroken voor den jubilaris, maar alleen omdat de heer Regt vermoedelyk, evenals elk ander mensch, na een drukke dagtaak een gemakkeljjk zitje niet versmaden zal, bood de burge meester hem, namens de gemeente, als stoffelijk blijk van waardeenng een stoel aan, den jubilaris toewensebende, dat het hem gegeven mocht worden nog langen tijd de krachten te bezitten en den lust te gevoelen om zijn functie te blijven ver vullen. In de verwachting, dat het geschenk welkom zou zyn, uitte de burgemeester ten slotte de hoop, dat de heer Rej dezen stoei volbrachten a Nadat dooi passelijk lied Dr. Bruins commissie, Commissie Onderwys toe te Waai over he van dei zich tot te bepalen. men dat niet.” Spn te draaien en te lijkheid staat mjj er leerlingen hebt opgi schen, maar men zie te tasten." Meermalen heeft de jubilaris gezegd, dat na jaren de schoolversjes nog in de huis kamer worden gezongen. Wat een stichting, welk een zegen, vervolgde spreker, gaat er dan uit van uw onderwys, na zooveel jaren nog. Men heeft gezegd dat Meester Regt op ’t Dorp zeer bemind is. Is dat dan wonder, daar zijn onderwijs nog zoo lang nawerkt? Spreker eindigde met den wensch, dat de heer Regt nog menig jaar tot zegen van de Waddinxveensche jeugd zou mogen werk- waarmede werk geeft en hem dit feest is bereid. Spreker memoreerde, hoe langen tijd geleden de moeders van zieke kinderen reeds over het feest, dat den heer Regt bereid werd, spraken, en boe de kinderen als het ware geen tijd hadden om ziek te zyn. Zij konden niet thuis bljjven, niet het bed houden, want ze moesten liedjes leeren, repeteeren, zingen, omdat meester Regt feest ging vieren en omdat ze hem een zoo genoeglijk mogelyken dag wilden bezorgen. Alles wjjst er op, dat de kinderen veel van hem houden, en dat komt, doordat hjj en veel rdat zyn 1st bezit om i en met hen volgens ipprecieerd in een itjaren achter den RECHTZAKEN. In een openbare zitting het Hoog Militair Gerechtshof uit_r gedaan in de zaak tegen J. Ch. S., oud 22 jaar, geboren te Alblasserdam, militair- sergeant bjj de vesting-artillerie, die door den Krijgsraad te Arnhem was veroordeeld tot twee geldboeten, een van 4 gulden of 4 dagen hechtenis en een van één gulden of één dag hechtenis, terzake dat hjj te Utrecht op de Catharynebrug, rijdende op een motor-ry wiel, niet op de eerste vordering van een politieagent, de by de Wet bedoelde nummer- en rijbewijzen heeft vertoond en dat hij achter op dat motor-rjjtuig nog een persoon vervoerde, wat volgens’s Kr jjgsraads oordeel waarbjj was afgegaan op de verklaring van een deskundige niet geoorloofd en derhave strafbaar is. Het Hof oordeelde dat de eerst opgelegde geldboete terecht was geschied, doch ten aanzien van de door den Krijgsraad uitge sproken veroordeeling betreffende bet vervoer van twee personen op het tweewielig motor-rytuig, kon het Hof zich met de beslissing van den Krygsraad niet vereenigen. Na nadere instructie en na nadere deskun dige voorlichting van den beer Henri Meyer, Tdredacteur van „De Kampioen” wiens leel door het Hof werd overgenomen en femaakt werd door het Hof het motor-rjj wiel, waarop .echt op 22 April 1914 als °n waarop hij een tweeden «e, ook bestemd was voor i twee personen, weshalve it gedeelte van het vonnis adaan en gedaagde daarvan xu Je instructie 1 o 1 1 verklaard. Op kwam hy thans echter terug. »i nog niet veel gestroopt; slechts een dag of veertien laas, dien hij geschoten had, meter afstands getroffen, lagde had het dier geraakt terwijl bet zat, verblind door het licht van de hadden namens Regt een een der i Rooy passeli werd L-o- Door P. van Gelooven werden den jubilaris, namens een aantaF-oud-leerlingen, een paar schilderijtjes eveneens met een toe spraak aangeboden. Daarop nam de heer Regt het woord. Hjj dankte alien, die hem dezen dag tot een onvergetelfjken hadden gemaakt. In korte woorden memoreerde hij zijn installatie als hoofd der school, nu 40 jaar -* den toenmaligen burgemeei van Dort Kroon, den vader woordigen burgemeester, ei schen van de plaatseljjke bij monde van haar toenmaligen voorzitter, Ds. Luttenberg. Met welgevallen ziet spreker thans op den afgelegden weg terug, ook omdat hy zijn aanvankelijk kleine school voortdurend in bloei heeft zjen toenemen. Het is hem aangenaam geweest uit den mond dergenen, die hem heden kwamen complimenteeren, te hebben mogen vernemen, dat hjj aan de verwachtingen heeft beantwoord, doch hjj wyst er op, dat een en ander vooreen gnr* deel te danken is geweest aan het kundi| personeel, dat hem ter zijde ‘stond en stal Verder dankt hij allen voor hunne wenschen en de prachtige geschenk) voor de buitengewone moeite, die he soneel en de kinderen zich hebbi w om de school zoo keurig te versieren. Ten slotte bood de jubilaris den kinderen een feestje aan, hen tegen Dinsdagmorgen uitnoodigend. Een daverend hoera, gevolgd door een eenige malen herhaald „Lang zal hij leven!” werd door de kinderen aangeheven, waarna de eerewjjn werd rondgediend. Daarmede was deze plechtigheid afgeloo pen. ’s Middags is door den heer Regt receptie gegeven, waarvan door velen is gebruik gemaakt. Waddinxveen, 6 Jan. J. de Gelder alhier is met ingang van 15 Januari a.s. benoemd tot agent van politie te ’s-Gra- venbage. 'Zevenhuizen, 5 Jan. De Jongedoch- ters-Vereeniging „Onze hulp is in den Naam des Heeren” heeft aan de armen 116 stuks kleeren en beddegoed uitgereikt. Voor de afdeeling „Zevenhuizen en Omstreken” van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw trad Maandag als spreker op de heer A. M. Kuysten, rijks- landbouwleeraar te Wageningen, met het onderwerp: „Verlichting en ventilatie van veestallen”. De vrij talrijke aanwezigen volgden met groote aandacht de interessante lezing. hoofdredacteur oordeel door hel tot het zyne gemaal, aangenomen, dat t gedaagde te Utrecht bestuurder reed en persoon vervoerde, het vervoer van t door bet hof dit werd te niet gedu. werd vrygesproken. In Juli j.l. was door den Kantonrechter te Utrecht een dergelyk geval berecht, dat eveneeds eindigde met vryspraak. (U. D.) De Arrondissements-Recht- bank te Rotterdam heeft j.l. Dinsdag de volgende zaak behandeld: Poging tot doodslag. De 20-jarige arbeider W. v. Z., te Jaars veld, gedetineerd in het huis van bewaring te Rotterdam, stond terecht ter zake dat hij te Lopik, in den nacht van 10 op 11 November, een schot heeft gelost op den jachtopziener Cornelis van Rbenen. Deze is door enkele hagelkorrels in de rechter hand getroffen. Beklaagde verklaarde, dat hij dien nacht in den polder onder Lopik en wel op een perceel, toebehoorende aan de Gier, aan bet stroopen was geweest. Zyn stiefvader J. den O. en nog een ander, C. de J., verge zelden hem. Beklaagde was met C. de J. vooruitgeloopen; beklaagde droeg een dub- belloopsgeweer, een z.g. afhaker, met hagel geladen, C. de J. een branddnde acetyleen- lantaarn van een rijwiel. J. den O. was achter hen aangekomen; deze had een stok in de hand. Beklaagde toen de J. den kant grond lag. man 2: ter weerszi warring en schrik aan een een Beklaagde hebben ook niel man w wilde we In str, hij bad schot eei zyn bew GEMENGD NIEUWS. De kruiersbaas Glühoff, die de vorige week in de vestibule van het Holl. Spoorstation in Den Haag, doordien een kameraad onvoorzichtig met een revolver omging, door een schot uit dat wapen werd verwond, is Woensdagochtend Overleden. De postdiefstal. De Amster- damache politie heeft den vermoedelyken dader van den brutalen trommeldiefstai in handen. De man, A. de J. geheeten, schjjnt tot briefbesteller in betrekking te hebben gestaan, die hem van de noodige kleeding heeft voorzien. Hy is e politie niet geheel onbekende, tijdens het gebeurde onder de maar vertoefde tydelyk met verlof hi stede, toen de diefstal plaats had. Hij is door een inspecteur van het politie bureau St. Pietershal te Oisterwyk, wer- waarts hy van den diefstal weer was terug gekeerd, in hechtenis genomen. Door een beambte van het pot is hij herkend als de man, die de is komen afbalen. De arrestant Amsterdam gebracht. In de woning van een vrouw, zekere Johanna W. is huiszoeking gedaan. Deze vrouw is, als verdacht van medeplichtig heid, ook in hechtenis genomen. Het onderzoek naar den ontrouwen post beambte, die in de zaak de band heeft gehad, wordt nog voortgezet. bad reeds een haas ges hem waarschuwde, dat van een sloot iemand o Hy had daarop zien liggen, lang-uit, mei jyden van het hoofd. In de ver- i ook wei met het doel dien man 1 te jagen, had beklaagde daarop schot gelost. Hij had gehoopt, aldus bekeuring te zullen ontgaan. lagde zou echter niet de bedoeling gehad den man te raken. Hij zou }t bepaald in de richting van den geschoten hebbenmeer in het weg. trijd met beklaagde’s verklaring, dat 1 gehoopt door het lossen van een ?en bekeuring te zullen ontgaan, was zijn bewering, niet geweten te hebben, dat de man, die aan den slootkant lag, de jacht opziener C. van Rhenen was. In de instructie had beklaagde het tegendeel die verklaring kw“~" *u-w Beklaagde had hij deed er nog aan mee. De hi was op tien Beklaagde had I sfil lantaarn. Het geweer, waaruit beklaagde de schoten had gelost, was met twee scherpe hagel- patronen geladen geweest. Het schot, dat den jachtopziener getroffen had, was op ongeveer 7 meter van dezen afgevuurd. De geweermaker C. L. N. J. de Swart had met het geweer van beklaagde een proef genomen. Een schot, op 7 meter afstands gelost, had een houten schyf doorboord. Zulk een schot kon stellig gevaarlyk voor het leven heeten. Getuige C. van Rbenen, jachtopziener te Lopikerkapel, was met de jachtopzieners P. den Ouden en H. den Ouden, beiden IJsselstein, in den nacht van 10 op November op surveillance geweest, j den kant van éen sloot was hij op den grond gaan liggen, om naar stroopers uit te kyken. Over het land had getuige een leteeren, zingen, omdat mei ging vieren en 1 zoo genoeglijk mogelyken corgen. Alles wyst erop, dat ui van hem houden, en dat koi jeugdig kan zijn met de kinderen van hen verdragen kan, eh doon jong blijvend gemoed den lui zich aan de kinderen te geven en n mede te leven. Een en ander wordt spreker téh volle geaj man, die reeds 40 diensl rug heeft. Daarom wenschte de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwys den heer Regt hulde te betuigen en daar by den wensch uit te spreken, dat het hem gegeven mocht zijn nog tal van jaren nevens een goede gezondheid dien opgewekten geest voor zijn werk te blyven behouden, waarvan hy tot nu toe blijk heeft gegeven. Dr. Bruins Slot eindigde met: „Lang blyve meester Regt jong van gemoed en sterk van lichaam! Lang zal hij leven!” Deze rede werkte aanstekelijk op aanwezigen, want uit volle bórst werdei laatste woorden eenige malen berhaalu Wederom gaven de kinderen versjes ten beste, welke evenals de onberispelijk werden uitgevoerd. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer K. Huibregtse, hoofd der openbare school aan de Brug. Na een korte inleiding sprak deze ongeveer als volgt: „Veertig jaar, welk een tijd! Wat een zorgen hebt u in dien tijd gekend, waarvan niemand, die buiten het onderwys staat, zich een denkbeeld kan vormei. Hoeveel collega’s zijn er niet, die door de zorgen hun persoonlijkheid inboeten. Niet alzoo u. Na 40 jaar doet ge nog niet onder voor de jongeren in waardeering voor wat de nieuwe richting in het onderwys beeft gebracht.” De persoonlijkheid van den heer Regt is voor spreker die hem weliswaar nooit in de school heeft werkzaatp gezien een be- wys, dat zyn onderwys weinig van den tand des tyds te lyden heeft gehad. Telkens is spreker gebleken, dat het hart van den jubilaris warm klopt voor zyne leerlingen. Terugziende op zijn loopbaan ziet men daar zyn honderden leerlingen en oud-leerlingen, die niet alleen nuttige kennis en vaardig heden van hem gekregen hebben, maar voor wie hy tevens de opvoeder is geweest. En hier ligt vervolgde spreker onge twijfeld de grootste verdienste. Wie zal zeggen, hoevelen door voorbeeld en woord op den goeden weg zijn gebracht! Het zaad is uitgestrooid en het draagt vruchten, maar de mensch erkent niet den onderwijzer als den zaaier. Kyk, zeide de heer Huibregtse, dat is het ontastbare nut, dat ge hebt gesticht. Dat is niet in cyfers uit te drukken. Collega Ligthart heeft eens gezegd: „Wanneer een timmerman een deur verknoeit, dan springt dat in het oog en dan noemt men hem een slecht werkman; inaar als een onderwijzer honderd kinderen in den grond bederft, dan ziet men dat niét." Spreker wenschte dat om te draaien en te zeggen: „Uw persoon- r borg voor, dat ge veel jevoed tot brave men iet dat niet; het is met Eekkerkerk, 7 Jan. -o- viel alhier de 73-jarige schipper J. Kreuk, uit IJsselmonde, van het dek in het ruimhij werd levenloos opgenomen. De nog ijlings ontboden geneesheer constateerde als doods oorzaak hartverlamming. 'Meerkerk, 7 Jan. Aan het Hulp- Tejegraaf- en -Telefoonkantoor alhier zijn in 1914 verzonden 453 en ontvangen 607 telegrammen. Er werden 170 locale en 1108 interlocalo gesorekken gevoerd. Het aantal telefoonoproepberichten was 98. jemb. 1914 869 840 1709 huwelijken 10; aantal sterfgevallen ielen. 'Nleuwerkerk a/d Utreel. Werke lijke bevolking op 31 December 1913: M. V. Tot. 1598 1492 3090 srd. door: M. V. Tot. 59 60 119 123 88 211 licht zien naderen. Toen dit betrekkeljjk dichtbij gekomen was, had degeen, die het droeg, het blykbaar op hem gericht. In elk geval was de lichtstraal juist in de richting van getuige gewend geweest. Na een oogenblik, misschien een halve minuut, was er een schot gevallen. De schutter had meer dan voldoenden tyd gehad om te mikken, en getuige was overtuigd, dat beklaagde, althans degeen, die geschoten had, op hem had gemikt. Getuige was na het vallen van bet schot opgesprongen om den schutter of den per soon, die dezen vergezelde, te grypen. Hy bad daar echter niet in mogen slagen. Eerst later had getuige bespeurd, dat zyn hand bloedde. Hy was met de beide andere jachtopzieners naar den eigenaar van bet land gegaan, en daar waren eenige hagel korrels uit de mouw van zyn jas gerold. De jachtopzieners P. en H. den Ouden hadden achter Van Rhenen in hetjachtveld gelegen, de eerste op ongeveer 30, de andere op 70 passen afstands van dezen. Beiden hadden een licht gezien en kort daarop een schot gehoord. De eerste bad ook eenig gekletter vernomen, toen er hagelkorrels in de sloot vielen. Zij waren opgesprongen om Van Rhenen te hulp te snellen en hadden gezien, dat deze aan de hand bloedde. P. den Ouden was er later ook getuige van geweest, toen by De Gier hagelkorrels uit Van Rhenen’s mouw rolden. Vervolgens werd- C. de J. gehoord. Deze jongen had gezien, dat er een man aan den kant van de sloot lag en had beklaagde gewaarschuwd. Of hij den lichtstraal uit zyn lantaarn op dien man gericht gehouden bad, wist getuige niet meer. Ook niet, of beklaagde in de richting van den lichtstraal geschoten had. Het schot was ongeveer twee minuten, nadat getuige den man ont dekt en beklaagde gewaarschuwd had, ge vallen. Later, op den dyk, had beklaagde tot getuige gezegd, dat hy op den man had geschoten. Beklaagde zou aan die woorden hebben toegevoegd, dat getuige niets zeggen moest. Getuige J. den O., de stiefvader van be klaagde, werd buiten eede gehoord. Deze verklaarde, dat beklaagde hem had mede gedeeld, op Van Rhenen geschoten te hebben. Het O. M., waargenomen door Mr. Böht- lingk, achtte de poging tot doodslag bewezen. De officier wees er op, dat het in de laatste jaren meer en meer voorkomt, dat stroopers, die betrapt worden, maar onmiddellyk op den veldwachter schieten, en was van oor deel, dat tegen zulke handelwyze gestreng dient te wórden opgetreden. Terzake van poging tot doodslag eischte het O. M. vyf jaar gevangenisstraf, met last tot vernietiging van bet in beslag genomen geweer. Mr. F. Bordewyk, optredend als verdediger, wilde na het hooren van de getuigenverkla ringen niet bestrijden, dat beklaagde op den jachtopziener had geschoten. Pleiter was echter van meening, dat beklaagde niet de bedoeling kon hebben gehad, Van Rbenen te dooden; de verdediger geloofde eer, dat er een poging tot zware mishandeling was gepleegd. Mr. Bordewyk beriep zich op het oordeel van twee vroegere patroons van beklaagde, wier brieven hy voorlas. Beiden hadden verklaard, dat beklaagde in zyn dienst goed had opgepast, dat zy hem er niet toe in staat achtten, opzettelijk op een mensch te schieten, doch dat zy hem voor niet vol komen normaal, niet heel goed by het hoofd hielden. Pleiter vond daarin aanleiding, de Rechtbank te verzoeken, alsnog een onder zoek naar beklaagde’s geestvermogens te doen instellen. Re- en dupliek volgden. De Rechtbank veroordeelde H. v. G., 42 jaar, gewezen directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Ammerstol, wegens het als ambtenaar in openbaren dienst gelden verduisteren, tot vier maanden gevangenis straf. "Nienwpoort, 7 Jan. Het wekelyksche busje ten behoeve van het Burgerlyk Arm bestuur in deze gemeente heeft in het afgeloopen jaar f 24,33 opgebr^cht, tegen f 22,081/s in 1913. In de gisteren gehouden vergadering van den Gemeenteraad waren alle leden tegenwoordig. «r Na lezing en goedkeuring der notulen werd mededeeling gedaan van een ingekomen missive inzake ryksbijdrage in de kosten van het lager onderwys over 1912, van ryks- uitkeering aan de gemeente over 1914, en van een ingekomen schryven van de Com missie tot wering van Schoolverzuim. Besloten werd tot het doen van af- en overschrijving op de begroeting van in komsten en uitgaven der gemeente, dienst 1914. Daar verder uiefs te behandelen was, sloot de voorzitter de vergadering, ^Ouderkerk, a/d Unset, 6 Jan. De afdeeling „Ouderkerk a/d IJssel en Om streken” van de Vereeniging „Schuttevaêr” heeft in een adres aan den Minister van Waterstaat verzocht: 1. den Hollandschen IJssel van het Capelscbe Rak onder de gemeente Krimpt laten uitdiepen, wijl bet vai den loop van 1914 zoodanig droogd is, dat er ongerief de scheepvaart bestaat; 2. eenige stoppalen te laten slaan in den Hollandschen IJssel boven en beneden de Haastrechtsche brug by Stolwykersluis, ten gerieve van de scheepvaart, ten einde de schepen daar stop te leggen by gesloten spoorbrug. 'Ntreefkerk, 4 Jan. In den loop van 1914zynaan het Hulp-Telegraaf- en -Telefoon kantoor alhier behandeld 249 uitgaande en 277 inkomende telegrammen, en 283 uit gaande en 98 inkomende gesprekken. Vinnen, 7 Jan. By den Gemeenteraad van Utrecht is ingediend een adres van bewoners van huizen, gelegen aan den weg, welke daar door de auto-bussen van de lyn Utrecht—Vianen wordt gereden. Dit adres draagt een groot aantal hand- teekeningen. Adressanten wyzen er op, dat zij van het voorbyryden van deze zware wagens langs hun woningen grooten last en schade onder vinden. De huizen beven op bun grond vesten, wanneer zulk een auto voorbfj dreunt, gloeikousjes en lampeglazen breken er door. De weg naar Vianer. is in de stad totaal stuk gereden, wat van de gemeentekas groote uitgaven vordert voor herstel. Adressanten verzoeken den raad met den meesten aandrang iedere subsidie-verleening aan dezen auto-dienst te willen afstemmen. (U. D.) $Vliut, 6 Jan. Terwjjl het 7-jarig zoontje van A. R. alhier j.l. Maandag dicht langs den waterkant rende, gaf een kameraadje hem een duw, met het noodlottig gevolg, dat hij hals over kop te water schoot. Gelukkig bemerkte de in de nabijheid z(jnde vader het ongevaldeze schoot toe en had tamelyk spoedig zyn zoontje weer op het droge. Jubileum C. O. REGT. Waddinxveen, 7 Jan. Men schryftons: J.l. Maandag heeft de heer C. C. Regt alhier den dag herdacht, waarop hij vóór 46 jaar in functie trad als hoofd der open bare school aan het Dorp. 's Morgens waren reeds bytyds alle leer lingen, benevens een aantal oud-leerlingen, in de door de zorg van het personeel met behulp van de kinderen ryk versierde school byeen, waarheen zich te ongeveer halfelf ook begaven de leden van het Gemeente bestuur met den secretaris en den ontvan ger, zoomede de leden der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwys en het hoofd der openbare school aan de Brug. Nadat de heer Regt met de aanwezige familieleden was binnengeleid, werd door de schaar van kinderen, onder leiding van de onderwyzeres mejuffrouw Veening, een welkomstlied aangebeven. De burgemeester nam daarop het woord om den hooggeachten jubilaris namens den Gemeenteraad zyn belangstelling te toonen niet alleen, maar ook om hem, den oudsten ambtenaar der gemeente, hartelijk geluk te wenschen, dat hij zoo langen tyd ten bate der jeugd heeft mogen werkzaam zyn en dank te zeggen voor alles, wat hy in haar belang heeft gedaan, met de beste wenschen voor de toekomst. Spreker wenschte niet uit te weiden over de verdiensten van den jubilaris, niet alleen omdat zulks meer op anderer weg ligt, maar bovenal omdat dit den heer Regt niet aangenaam zou zyn; doch in elk geval wenschte spr. toch te zeggen, dat die verdiensten ten volle worden gewaardeerd en dat men er van overtuigd is, dat de jubilaris steeds zyn beste krachten heeft ingespannen om de belangen van de school, aan hem toevertrouwd, zooveel in zijn vermogen was te bevorderen. Heeft ’s Raads meerderheid in 1874 hem haar stem geschonken op grond dat hij, als hier geboren, opgevoed en door zijn gunstig bekenden vader gevormd en zoo aan de Rykskweekschool te Haarlem als elders zich hebbende onderscheiden, meer waarbor gen voor degoede waarneming der betrekking bood dan een der andere onbekende sollicitanten, dan is het zeer zeker aangenaam voor den heer Regt te mogen hooren, dat de uitkomst heeft bewezen, dat het inzicht van die Raadsleden juist is geweest. De burgemeester wees er op, dat de heer Regt in al die jaren aan de aan zijne zorgen tdevertrouwde kinderen het beste heeft gegeven wat hij te geven had, de gaven van hoofd en hart. Moeilijk is u dat niet gevallen zoo ongeveer vervolgde spre ker, Waar het reeds van uwe jeugd af uwe bestemming was onderwyzer te worden. Immers het geslacht Regt, hoe kon het anders, waar by het hoofd daarvan, bij uwen thans nog lang niet vergeten vader het onderwys zoo hoog stond, was als van zelf aangewezen om zich aan het onderwys te wijden. En dat heeft zich dan ook bewaarheid, daar alle mannelyke telgen den dienst van het onderwys als hun levenstaak hebben gekozen. 1,10, irrwyi vuur eme tot beneden f 1350 de iger is. Een inkomen net f 11 belast, terwy'l ▼oor elke f 50 hooger inkomen tot beneden f 1500 de belasting f 1 hooger is. Is de betaalbare som f 1500 of meer, doch minder dan f 2000, dan is verschul digd f 15, benevens f 2 voor elke f 100 boven f1500; f 2000 of meer, doch minder dan f 10,000, dan is verschuldigd f 25, benevens f3 voor elke f 100 boven f 2000; f 10,000 of meer, doch minder dan f 20,000, dan is verschuldigd f 265, benevens f 4 voor elke f 100 boven f 10,000; f 20,000 of meer, dan is .verschuldigd f 666, benevens f 5 voor elke f 100 boven f 20,000. Tengevolge der in de vermogensbelasting gebrachte wijziging is een vermogen van beneden f 16,000 onbelast (vroeger was het minimum bedrag f 13,000). Is het vermogen f 16,000 of meer, doch beneden f 30,000, dan is de belasting f 1 voor elke f 1000 boven de f 15,000. Is het f 30,000 of meer, dan is verschuldigd f 0,50 voor elke f 1000. Op 1 Mei a.s. treedt deze wet in werking. De Minister van Landbouw, Nyverheid en Handel heeft, met ingang van 6 dezer, ingetrokken zijn beschikkingen van 7 en 8 December, waarby resp. werd verboden het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens uit, naar of binnen een kring, omvattende de gemeenten Ameide en Tienhoven. (St.ct.) zou d d< )epaa.. boten De nieuwe Rjjks-Inkomsten- belasting. De Rjjks-Inkomstenbelasting’ Eerste Kamer aangenomen en spoedig in het Staatsblad verschynen. Wij willen hier in het kort een uiteen zetting geven van de voornaamste artikelen dier wet, aan de hand waarvan het een ieder gemakkelyk zal vallen eerlang zjjn aanslag na te rekenen. De binnen het Ryk wonende natuurlijke personen zijn belastingplichtig naar hun zuiver inkomen. Onder inkomen wordt verstaan de som van hetgeen genoten wordt als opbrengst van onroerende goe deren, roerend kapitaal, onderneming en arbeidsrechten of periodieke uitkeering van het leven afhankeiyk; terwjjl de opbrengst van uw bron van inkomen, ter berekening van haar zuiver bedrag, verminderd wordt met de kosten tot verwerving, inning en behoud der opbrengst en met de op de opbrengst rustende lasten. Een inkomen beneden f belast. Een inkomen van f 650 tot beneden f700 wordt belast met f 1,25, terwjjl voor elke f 50 hooger inkomen 1 belasting f 0,75 hoog ▼an f 1350 wordt mi ▼oor elke f 50 t- f 1500 de belastii

Schoonhovensche Courant | 1915 | | pagina 1