«Ir. G. W. 1PKE HOFSTEDE INBOEDEL, BRAMP! BRAND! BRAND! V» zra'sJaclMr Dt OnnerendB Goederen Een ninke Bakkersknecht M. E. DE HEER-KUYL, Gevestigd: te Lopik. Vervolg der Nieuwstijdingen. Advertentiën. JACOBA LEEUWENHOEK, Advocaat en Procureur, GOUDA - WESTHAVEN 44. Costuum-Naaister. Vochtgehalte 13.6 Zuiverheid voldoende. UITVOERING het Militair Strijkorkest uit Gouda, te BERKENWOUDE. f 15150,-. Om de roos te verdrijven, A. N. van ZESSEN, Schounhoven. Bericht van Inzet. te NIEUWPOORT Openbare Vrijwillige Verkooping. te Schoonhoven/ en een DIENSTBODE, NU KOMT HET ER OP AAN WIENS SCHULD? Brandend nieuwsgierig zal men zijn te weten, hoe ik vanaf heden, vermoedelijk gedurende een week, zoolang de voorraad strekt, voor zulke lage prijzen kan verkoopen. Gestikte-, Wollen- en Mnltnn Dekens. Prachtig Wit Katoen 15 Cts. Gummi-Boorden, Jongenskragen, Manchetten, Fronts enz. met 10 7. korting. Koestraat 6, SCHOONHOVEN. HTAllNNIEVVf). Schoonhoven, 13 Jan. t De Minister van Financien heeft den heer H. J. Hubert, Rijks-ambte naar alhier, met ingang van 1 februari a.s. als standplaats aangewezen de gemeente Goreel. t De heer J a c. P. v. d. Berg, secretaris der Scboonh. Brandweer, ge durende de mobilisatie tevens belast met de fuuctie van Opper-Brandraeester, heeft uit die functie ontslag aangevraagd, omdat bij zich niet kan vereenigen met het beleid van B. en W. Onvoldoende reddings materiaal en het niet tijdig uitbetalen van hst vaste corps zijn eenige dezer redenen. t In de Staatscourant wordt medegedeeld, dat by de Topographische In richting verkrijgbaar is: van de chrorao- topographische kaart des Ryks op de schaal van 1 25000, bet met belangrijke wijzi gingen herdrukte blad no. 504 Schoonhoven. t De eigenaar van het café „den Hem", alsmede bewoners van den Kerkweg enden Lekdijk hebben tot den directeur-gene raal der Staatsspoor het verzoek gericht, aan den Hem een halte der Spoorlijn GoudaSchoonhoven te vestigen, mede omdat zich aan dei^ Hem het sportterrein der Schoonhovensche Algemeene Sport- vereeniging bevindt. (R. N.) t Tot penningmeester der Muziekvereeniging „Symphonia" is gekozen de heer C. de Grujjter, zulks in de plaats van den heer A. Schenk, die voor deze functie had bedankt. (Verbeterd bericht.) fHet Steuncomité alhier ont ving twee giften van t-6 en een van f 1. f Het water in de Lek is heden- middag tot buitengewone hoogte gestegen. Het staat van dyk tot dyk en heeft alle uiterwaarden overstroomd. De steiger van de Reederjj op de Lek buiten de Veerpoort steekt nog juist boven de oppervlakte van het water uit. De motorboot en de veerpont ondervinden veel last van den hoogen waterstand. De pont kan moeilijk lossen en de boot moet, als zy aan de ponton aanschiet, de passagiers in een roeiboot overladen om hen daardoor aan wal te laten zetten: de steiger, welke van de ponton naar den wal voert, staat nameiyk onder water. Meestal legt de boot echter aan den grooten steiger aan. f In no. i van den 8en jaargang van „Ons Maandblad, orgaan gewjjd aan de belangen van Goud- en Zilvernyverheid en handel", uitgave Jansen, Post Cock te Amsterdam, lezen we onder meer het volgende: Gaat het goed In Schoonhoven? Then came a change, as all things human change. Tennyson. In verband met een kort onderschrift, dat wjj toevoegden aan een artikel in ons vorig nummer van de hand van den heer W. v. R. du Ch. getiteld „Ons Vakonder wijs", zou bet wellicht den schjjn kunnen hebben, dat het volgende bedoeld is als een bestryding van het betoog van den heer v. R. Niets is echter' minder waar dan dat. Ëet artikel beoogde een opbouwing van het vakonderwijs, als raiddel tot het ver krijgen van betere toestanden in de goud en zilvernyverheid hier te lande. Zulk een poging tot opbouwen ontmoete niets dan lof. Wy wenschen hier het goede naar voren te brengen van het bestaande vakonder wijs en daaraan toe te voegen een beschou wing, die wy als waarschuwing zouden willen aangezien hebben by de hoogeiyk te waardeeren pogingen, die tegenwoordig worden aangewend om een nieuwe koers in de Schoonhovensche Nijverheid te ver krijgen. By het streven naar dien nieuwen koers wordt te Schoonhoven gebruik gemaakt van den toestand van het oogenblik: de groote malaise tengevolge van de politieke con stellatie in Europa. Zooals overal in den lande zijn ook te Schoonhoven commissies werkzaam tot steun van tengevolge van den huidigen toestand noodlijdenden. In plaats echter van de ter beschikking gestelde gelden eenvoudig onder de aanvragers door weke- lyksche uitkeeringen te verdeelen, wenscht men die te doen verdienen door te laten werken aan andere dan de eigenlijke Schoonhovensche artikelen. Er worden zeer vele gouden en zilveren voorwerpen uit het buitenland betrokken, die men meent dat hier evengoed kunnen worden vervaar digd. Men tracht nu zooveel mogelyk modellen bijeen te krijgen en die in Schoon hoven te doen namaken, hetwelk men te gemakkelijker kan doen, omdat een even- tueele mislukking geen groote schade zou teweegbrengen, omdat hier gelden als arbeidsloon besteed worden, die anders wellicht geschonken zouden zjjn. Ter ver krijging van grondstoffen voor de te maken voorwerpen stond het gemeentebestuur van Schoonhoven een voorschot toe van f 4000. Wanneer men nu den toestand van de goud en zilvernyverheid van Schoonhoven beschouwt, dan moet men dien vooral niet vereenzelvigen met dien in Nederland, wat ten onrechte maar al te vaak wordt gedaan. De acute aandoening, waaraan zy thans lydt en die haar van buiten af is aangedaan, daarlatende, staat de fabricage in het vak wat ons land betreft er niet slecht voor. De uitbreiding die verschillende ondernemingen in de laatste jaren hebben ondergaan wy behoeven geen namen te noemen, t.h.t. hebben wy er herhaaldelijk op kunnen wyzen zyn daarvan het door slaand bewys. Alleen met de kleinere ondernemingen staat het dooreengenomen slecht. En waar de Schoonhovensche in dustrie bijna uitsluitend in dergel jjke kleine zaken is georganiseerd, daar is t duidelyk, dat het ook te Schoonhoven slecht staat. Enkele fabrieken van meer importantie maken daarop dan weer een gunstige uit zondering. Conclusie: de grootere ondernemingen prospereeren, de kleinere lijden. De vraag kan ook worden opgeworpen: is de industrie van Schoonhoven voor ons vak van een zoodanig belang, dat wy ons speciaal met haar hebben bezig te houden Wanneer men in aanmerking neemt, dat het aantal personen in geheel Schoonhoven in het goud- en zilvervak werkzaam, met zoo heel veel overscbrydt het aantal werk lieden aan een paar enkele groote fabrieken elders, dan kan mén zich omtrent dit belang inderdaad wel sceptisch gestemd voelen Inderdaad, de Schoonhovensche Nyverheid beduidt voor ons vak bitter weinig. Zooals zij er op 't oogenblik is, is zy een vegetee- rend overblijfsel van hare vroegere betee- kenis. Eu bet vak zou er werkelyk met veel minder van worden als men de zieke liet doorzieken, ook a) zou er de dood mede Toch zal niemand dit willen. En wy allerminst. Schoonhoven is het historisch middenpunt van onze Vaderlandsche Zilvernyverheid, als hoedanig wy haar gaarne nieuw leven zouden willen zien ingeblazen, teneinde baar een nieuwe rol te doen spelen in ons nooit volprezen vak. Daarby komt een tweede zaak van belang. Het is het belang van het kleinbedryf. Wy vergeleken hierboven dit kleinbedryf met de groote ondernemingen en trokken een conclusie die niet gunstig was voor het eerste. Wat ons teer leed doet. Want juist dit kleinbedryf is van groot sociaal-, uiaar ook van buitengewoon vakbelang. Vooral in óns vakl Geen vak is er waar de individualiteit van den werkmau zoo tot haar recht kan komen als het onze. Ons vak heeft evengoed als de andere zyn massa-artikelen, doch door den hoogen prys van vele producten, gevolg van dure grond stoffen, blytt er steeds gelegenheid te over voor die werkstukken, waar de werkman zjjn eigen karakter in legt. Dat daarvoor het kleinbedryf van gróote waarde is spreekt vanzelf. Hier komen wij als vanzelf tot de be spreking van een groote fout, die by de beoordeeling vau onze Nederlandsche In dustrie vaak gemaakt wordt: men meet haar te Veel af by die van onze oostelyke buren! Men zy hiermede voorzichtig. Want of de groote vlucht van de Duitsche goud en zilvernyverheid er een van blyvenden aard zal bljjken, is zeer de vraag. Meu vergete niet dat deze vlucht er een is van zeer rccenten datum! Wat beteekent een halve eeuw in de wereldgeschiedenis? Is een halve eeuw voldoende óm op empirische gronden vast te stellen: deze of die is de weg dien men beeft in te slaan? Men ver gete niet, dat de grootste winsten in de Duitsche industrie gemaakt worden door die fabrieken, die de kwaliteit het meest hebben gedepreciëerd. Wy hebben reeds meer betoogd, dat die depréciatie voortdu rend zóó om zich heen beeft gegrepen, dat zjj thans is aangeland aan... bet vergulde koper, bet galvanisch vergulde k«per! De afwerking is goed, de kwaliteit wy bedoelen van het materiaal slecht. Tevens vinden wy, dat aan dén anderen kant de grootste winsten worden gemaakt, daar waar bet hoogste doel is: de imitatie. Tracht men zichzelf te zyn, eigen vormen te vinden en toe te passen, dan gaat 't als vaakmen verdient, maar ryk wordt men er niet van. Doch waar men de oude stijlen als basis neemt baroque, rococo, empire met een would be modern sausje overgoten, daar had men succes: natuurlijk geen artistiek, maar een commercieel succes. Als wy vragen: kan het zoo .doorgaan, zal het steeds zoo doorgaan, dan zyn wy zoo vrij eea dubbel vraagteeken er achter te plaatsen. De oorlog, die nu over de wereld gekomen is, heeft voor 't oogenblik wie kan zeggen voor hoe lang? alles stop gezet. Wat zal er daarna gebeuren? In Schoonhoven heeft men zich nu aan 't imiteeren van deze imitatie gezet. Er zyn er daar velen, die er het hoogste heil van verwachten. Waarom zou men niet nadoen, wat anderen .voordeel bracht? Men zy echter voorzichtig, voorzichtig! Daar is een causaal verband tusschen het verval der goud- en zilvernyverheid te Schoonhoven en het standpunt waarop veie "•ctaoonhovenaars staan: bet standpunt van den geïsoleerden plattelander. Laat ons ronduit het kind by den naam noemen: men spreekt van het Schoonhovensche boertje. Men spreekt er niet geheel ten onrechte vanVraagt men een Schoon- hovenaar naar dit of dat artikel, by antwoordt u de uitzonderingen zyn er, maar bevestigen den regel ik heeft bet niet, of ik maakt dat niet. Ook kan men hem vaak hooren zeggen: ik heb dit of dat daarmede gerolen. Velen zullen zeggen dat bet hem niet zit in de vervoeging der werkwoorden, en anderen zullen vragen wat of dit geschool- meester met de goud- en zilvernyverheid te maken heeft. Eilieve, het heeft er véél mede te maken. Er blykt uit vele andere aanwijzingen zyn er natuurlijk óok dat de Schoon- hovenaar geen kind is van zyn tyd. Hy komt niet meé. Hij kent de wereld niet. Hy is hét beeld van den heiligen eenvoud, den stille in den lande, waar 't groote wereldbeweeg aan is voorbijgegaan. Sancta simplicitas! Dit is het waar wy op wilden wyzen: men kome te Schoonhoven tot grootere ontwikkeling van de persoonlijkheid. Waardoor? T)oor onderwijs, onderwys, onderwijs! Primo: onderwys dat leidt tot algemeene ontwikkeling. Er zy veel gelegenheid voor goed lager onderwys, uitgebreid lager onderwijs, middelbaar onderwys. Eu by de gelegenheid die er is verzuime men vooral niet dit is eigenljjk waar 't op neer komt aan te dringen op het gebruik maken ervan. Een Amsterdamsche volksuitdrukking van menig ouderpaar luidt: myn kinderen hoeven geen advocaten te worden, ik Iaat ben alleen maar op school „uit"leeren. Wy gelooven dat te Schoonhoveu ook maar al te veel minachting bestaat voor algemeene ontwikkeling. Alge meene ontwikkeling, die vooral by voorbeeld door beoefening der wiskunde wjj wezen er in „Ons Maandblad" reeds op zoo be vorderd wordt. Men zie toch niet met stomme verwondering neer op 't nuttelooze van 't bewyzen der stellingen in de fameuze twee evenwijdige lynen gesneden door een derde, of op de berekeningen van (a -f b)2. Men begrype toch, dat het er om gaat het denkvermogen, de hersens te vergrooten. Secundo: het onderwys dat leidt tot vak-ontwikkeling, dus het vakonderwijs! En nu vallen wy maar onmiddellijk met de deur in huis: Men verzuime vooral niet te wyzen op hel groote nut van hetaanleersn der eeuwenoude maar nooit verouderde technieken: dry ven, ciseleeren enzoovoort. Men zie toch niet met stomme verwondering neer op 't nuttelooze van het leeren drijven van een vaas of van een trekpot, omdat „handwerk tegenwoordig toch niet meer, of zeer weinig, gevraagd wordt." Men begrype toch dat het er om gaat werklieden te kweeken die hun vak verstaan, die zelfstandig in staat zyn door de kennis der eigenschappen van hun materiaal hun werkzaamheden aan te passen aan den geest van den tyd! Wy zeggen geen kwaad van wat nu in Schoonhoven gebeurt: namaken van Duitsche artikelen. Het geld is er toch voor en 't is beter dat het verdiend wordt dan cadeau gekregen. Doch wy voorspellen dat het by de nagemaakte artikelen bljjven zal. Zoodra men in Schoonhoven zoover is, dat men ze heeft nagemaakt en goed nagemaakt, is het met de gangbaarheid al weer gedaan, en zijn we even ver als by 't begin. Neen, niet deze doffe imitatie, die hoogstens een erkenning is van eigen onmacht. Ontwikkeling, ontwikkeling van 't thans opgroeiend geslacht door verbetering van 't onderwys! Maar op een verstandige manier. Niet trachten scholen op te richten, waarvan men verlangt dat ze volleerde goud- en zilversroidjes zullen afleveren, die direct aan den gang kunnen gaan, en onze nijverheid de overwinning kunnen bezorgen. De schoolgeleerdheid zélf zal het hem nooit doen! Op de school leere men alleen: te leeren. Men geve den leerling een basis, waarop steunende, bij in de praktijk verder kan leeren. De school als zoodanig is het begin, bet elementaire begin van de leerjaren, de school van het leven en van het lot vorrae de hoofdzaak. Hier komen wy er toe als onze meening te uiten, dat in dezen gedacbtengang de bestaande scholen de plank nog niet zoo ver mis zyn. Van de school te Haarlem de school voor Kunstnijverheid van de Maatschappij van Nyverheid hebben wy herhaaldelijk het een en ander vermeid. De afdeeling „metaalbewerking" beeft inert weet het vaak onze belaugstelling gehad, en beeft die steeds. Afbeeldingen van werkstukken ook min of meer in leergangen gerang- schikj hebben wjj in bet begin van den vorigen jaargang gepubliceerd en gecom mentarieerd. En menig vakman, die niet alleen zijn vak verstaat, maar het ook lief heeft, was met ons verbeugd over hetgeen binnen de grenzen van ons Vaderland ge presteerd wordt. Er wordt in Haarlem, het zy hier met ernst en overtuiging gezegd, werk gedaan dat goed is, dat van onbere kenbaar belang kan zyn voor het vak. Dat men van de resultaten in de praktijk van het vak niet veel merkt, is niet de schuld van de school, noch van den direc teur, den heer E. A. von Saher, wiens bekwaamheden en wiens ijver voor de levenstaak, die hem lief is, boven onzen lof zyn verheven, noch van den leeraarder afdeeling metaalbewerking, den sympa thiekeu idealist Peddemors. Het is de schuld van het -vak, van de vakmannen, wier belangstelling bjjna is gelijk nul. Juist dat gebrek aan belangstelling is bet smar telijke dal ons zoo vaak kan hinderen. Er wordt in 'ons vak minachteud neergezien op wat men smalend noemt idealisme. O, ik verlang dat niet van den handelsman, wiens eerste en hoogste gebod is: winst maken. Met andere woordenhoe koop ik het goedkoopst, hoe verkoop ik het duurst. Ik verlang het niet van hem. Maar ik verlang het van den njjvere, die weet wat het zegt de modellen te ontwerpen en uit te voeren, die straks bij het publiek „er in" zullen gaan. Ik verlang van hem dat hij geen bekwame werklieden uit het buitenland zal halen om bun de leiding van een afdeeling op te dragen, ik verlang van hem dat by door zyn belangstelling zal medewerken tot het kweeken van degelijke mannen in ons eigen lief vaderland, mannen met een ont wikkeld verstand en een gevoelend hart, mannen die beschikken over de handgreep en bet oog van den ambachtsman in de volle en schoone beté^kénis Van dit woord. Voor dit kweeken van dergelyke mannen hebben wy on?e scholen voor kunstnijverheid noodig. Ja, waarachtig: kunstnijverheid. De kunstnijverheid beoogt immers het maken, het scheppen van voorwerpen waarvan de bruikbaarheid zich aan het schoone paart. Voorwerpen, die aan dit doel beantwoorden, zyn het die de aan trekkingskracht op het publiek uitoefenen, waardoor dit tot koopen gebracht wordt. Weliswaar zal men bjj de vervaardiging van die voorwerpen er ook op uit moeten zyn haar te doen geschieden langs ratio- neeien, fabriekmatigen weg. En de resul taten van pogingen in deze richtingen zullen ook niet uitblijven, als men maar blijft vasthouden aan de kern, die geleverd wordt door de kunstnijverheid in hare schoone idealistische beteekenis. Want ook de handelsman van zooeven, voor wien het hoogste gebod is winst te maken, zou die winst zeer zeker niet verkrijgen, als de idealistische werkman er niet was die het oermodel schiep. Ik verlang het zy nog eens gezegd va« dien handelsman niet dat hy,wat voor dit ideaal voele, maar bij hebbe ér toch eerbied voor. Want ook hy lééft ervan! By ae vakscholen in het buitenland is het eigpnlyk in den grond niet veel anders. Ook dénr zyn de hoofdvakken van beoefe ning: vakteekenen, dry ven, ciseleeren, email- leeren enz. De leerlingen leeren er volstrekt niet hoe men een gangbaar massa-artikel marktklaar maakt. Dat gebeurt in de practyk. Maar de schoonheid hebben zy op de school leeren zien, de kennis van bet materiaal hebben zy op de school geleerd, de oer-tech- nieken werden hun op de school eigen gemaakt. De Pforzbeiinsche industrie van koperen byodterieën profiteert ervan in hooge mate. Hier is een vergelijking van de fabricage in Oberstein met de_ fabricage in Pforzheim leerzaam. Beide betrekken hun kilonieters tombakdraad en de vierkante geografische mijlen tombakplaat van de groote pletteryen in Wesffalen. De Obersteinsche dubbeltjes- kettingen en colliertjes en cents-ringetjes vond men tol heden in de galanterie-winkels. De Pforzheimsche koperen bijouterieën die wat meer kosten, maar die uit hetzelfde materiaal zyn gemaakt, vindt men tegen woordig by de goudsmeden. Dit is al lang het geval in Duitschland, dit is in de laatste jaren ook het geval' in Nederland. Maar waarom maken nu die Pborzheimsche artikelen uit betzelfde, eigenljjk waardelooze, materiaal een beteren prijs? Het is omdat er aan ten grondslag ligt de bekwaamheid van den Kabinetmeister, die zyn vak verstaaL Deze Kabinetmeister is een goud smid die bet vakonderwijs heeft medege maakt, en er in de eerste plaats geleerd heeft wat men in Nederland voor den toe- komstigen goudsmid overbodige luxe en mal idealisme vindt. Willen wy by ons het vak verbeteren, dan halen wy tegen zwaar geld zoo'n Duitschen Kabinetmeister hier na»r toe, of wy maken Duitsche artikelen ilaats van zelf mannen te kweeken onszelf dat niet? tevehs een mall die algemeen ontwikkeld is. De Duitsche werkman is in het algemeen meer ontwikkeld dan de Nederlandsche. Wy zeggen geen kwaad van het volksonderwijs in Nederland, wy zyn in deze incompetent tot oordeelen, maar de resultaten die wy by de werklieden vinden zyn treurig. Het is wel sterk dat aan de Haarlemsche school voor Kunstnijverheid ook nog aan algemeene ontwikkeling gedaan wordt, gedaan moet worden, omdat het lager, meer uitgebreid lager en middelbaar onderwys hier blijkbaar te kort schieten. Dij afwezigheid van de algemeene ont wikkeling van den Schoonhovenaar is de oorzaak van zyn achterlijkheid op com- merciëel *ebied-. Wy hebben dit te Schoonhoven gezegd, doch klopten aan een doovemansdeur. Te Schoonhoven heerschle nog by ieder, dien wy hoorden spreken, de bekende afkeer tegen den (grossier en d»*n winkelier, die den Schoonhovenschen kleinen baas voor schandepryzen laten werken. Zij hadden alle schuld! Dat zij schuld hebben, ont kennen wij niet, doch al maakt ge u er nóg zoo kwaad over, het geeft u niets. Den handelsman, voor wien het hoogste en eenigste gebod is winst makeh, schakelt ge er niet mede uit. Ook doet ge dat niet, wanneer ge den verkoop der Schoonhoven sche producten wilt organiseeren in een z.g. Coöperatieve Verkoopsvereeniging. Iemand die eenigszins thuis is in den handel vooral in ons vak weet toch immers, dat de koopman zich niet door den beambte van een vereeniging laai op zy dringen. De laksbeid vau den papiereu koopman zal het afleggen tegen het élan van den koopman van vleescb en bloed. In den handel geen bureaucratie! Maar men ontwikkele den Schoonhovenaar ook in het commeroiöele, zoodal by zijn man staat. Zyn versohynipg zy er geen van de hulpeloosheid van den onontwikkelde en zyn handelsbrief wekke niet den lach lust van den ontvanger. Hy worde man van zyuen tijd, hy worde koopman, zooals ze er in de twintigste eeuw moeten zyn, met veelzijdige ontwikkeling, die iets weet van de wetten van vraag en aanbod en van de manieren van den handel. Het gaat ermede als by de Europeesclie landen en volken. Wat helpt bet u of ge klaagt over bet militairisme van den een of anderen staat? Of gjj klaagt of scheldt, hy trekt er zich niets van aan. Zorg dat ge hem wederstaat! Zorg dat ge den over weldiger doet ondervinden, dut er een macht tegenover hem aanwezig is. Alleen dddrop zal zyn bruutheid afstooten. Wanneer wy hierboven de school te Haar lem als leiddraad voor onze beschouwing namen, dan hadden wy eigenlyk ook de school te Schoonhoven daartoe kunnen ge bruiken. Alleen zouden wy dan ons betoog met wat minder frissche kleuren hebben kunnen schilderen. Want de school te Schoonhoven staat natuurlijk by de Haar lemsche ten achter, wat echter niet te ver wonderen is. Lydt de school te Haarlem aan gebrek aanbelangstelling, zy heeft daar tegenover weer voordeelen: de machtige steun van de Maatschappij van Nyverheid, de leiding van een directeur van groote, veelzijdige bekwaamheid en rijke ervaring ais de heer Von Saher is, de ruimere geld middelenGaat men echter na de groote moeilijkheden waarmede de school te Schoon hoven te kampen heeft, dan moet men v-iak nog verwonderd staan over wat de directeur, de heer Tepe, er nog van gemaakt heeft. Zeer beperkte geldmiddeleu, die tot gevolg hebben gebrekkige leermiddelen en voofl- dureude wisseling in het onderwijzend per soneel, gebrek aan een krachtig bestuur, gebrek aaD waardeering van de zijde van de nijverheid zelf. De Schoonhovenaar over bet geheel genomen voelt er niets voor. Prachtstaaltjes zouden er van te releveeren zyn. Erger: de school wordt door vele patroontjes beschouwd als een onnut ele ment, dat eigenlyk maar moet worden tegen gewerkt. Kleinburgerlijke, plattelandsche domheid, ziedaar bet logge gedrocht dat zyn zwaren voet op de schooi neerzette, evenals de oorlog dat deed op het bloeiende land van Vlaanderen. Nu kunt ge een voorraad aanmerkingen klaar maken, en tegen de school aanvoeren heuscb, wij hebben er ook vele in ons arsenaal en de directeur der school kent ook de gebreken wel maar wy vragen u, kan men wat anders verlangen als de omstandigheden zóó zjjn? Maar dit is het goede, dit is iets vdn het goede: de technieken der metaalbewerking worden er onderwezen, #-r wordt gedreven en geciseleerd. De goede grond is er. De wil is er ook. Datgene, wat er aan ont breekt,bet is niet de schuld van de school, maar van wat aan de school ont houden wordt. Een stoker kan de machine niet stoken zonder steenkool. De goudsme den in Duitschland kunnen niet werken als al het goud naar de Reichsbank moet. Een architect kan geen huis bouwen als by geen opdracht ervoor krygt van iemand die het geld ervoor heeft, of als hy geen mate rialen of geen werklieden te zyner beschik king krygt. Maar is dan de mislukking de séhuld van den stoker, van de Duitsche goudsmeden, van den architect? Wy kuunen ons toch reeds te lang betoog nog verder uitwerken, nog meer in details treden, doch altijd zal de synthese ervan deze zijn Ontwikkel den individu. Geef hem alge meene ontwikkeling, geef hem vakontwik keling, maak hem wereldwijs. Dan komt het overige vanzelf. En namaken van bui- tenlandsche artikelen zal in Schoonhoven even overbodig zyn als de coöperatieve verkoopsvereeniging. Nog dit: Wy geven gaarne toe dat onze pen te kort schiet in het omschrijven van wat in deze onze bedoeling is. Doch deze bedoe ling is gebaseerd op een veeljarige belang stellende waarneming van wat er in binnen- en buitenland in het vak voorvalt en voorgevallen is. En wij verzoeken den critici te willen in overweging nemen, dat wy haar niet geven als een axioma of als een evangelie. Aan ons geloof is aange past juist omdat het een krachtig geloof is de verdraagzaamheid. Wat wij schreven zy slechts beschouwd als een waarschuwing die wy wilden doen hooren tegen wat in Schoonhoven als het eenige ware wordt aangeprezen en waarmede men aan Schoonhoven bet geluk scbjjnt te willen opdringen met een: zóó hebt ge bet te aanvaarden, en anders niet. (Wordt vervolgd.) De groote leening. Het bedrag, waarvoor op de staatsleening van 275 millioen is ingeschreven, bedro-g Maandagavond omstreeks 5 uur reeds 402 millioen. De groote leening is dus zeer goed geslaagd. By het departement van financiën zyn Maandagavond verscheidene telegrafische ge- lukwenschen voor den Minister, Mr. Treub, ingekomen met het welslagen van de lee ning, o. a. van den voorzitter van de Kamer van Koophandel te Amsterdam en van de Vereeniging voor den Effecten handel aldaar. Ilollandsche Maatschappy van Landbouw. In de jongste vergadering van het Hoofdbestuur der Hollandscbe Maatschappy van Landbouw was, blykens mededeeling in het Ned. Landbouw-Weekblad, ingekomen van de Bfdeeiing de Lier een verzoek, dat het Hoofdbestuur zich tot de Regeering zou wenden met verzoek, om de prjjzen van veevoederartikelen zoo laag mogelyk te houden of te doen houden. Adhaesie-betuigingen aan dit verzoek kwamen in van .tal van afdeelingen, coöperatieve- en landbouwvereenigingen. Hef verzoek vond instemming by de vergadering. Toch achtte men het niet gewenscht zich op het oogenblik in deze tol de Regeering te wenden, omdat men daarvan geen resultaat verwachtte. Het Hoofdbestuur hield zich reeds bezig met planqen om den aankoop van veevoeder artikelen ten behoeve van de afdeelingen en landbouwvereenigingen zonder steun van de Regeering door te zetten. Hy vertrouwt, dat die plannen zullen slagen en boopt binnen enkele dagen de belanghebbende corporaties hieromtrent te kunnen berichten. Mochten echter deze pogingen niet slagen, dan zal nader worden overwogen of van den drang der afdeelingen gebruik zal kunnen worden gemaakt om by de Regeering op wjjziging van bet besluit van 2 December 1014 aan te dringen. Van de afdeeling Bodegraven was inge komen een verzoek, om by de Regeering aan te dringen op het geven van verlof aun de in dienst zijnde landbouwers in de maanden Maart en April a.s. van 2 3 dagen per week. ten einde toezicht op hunne zaken te kunnen houden, welk toe zicht in den kalftyd hoogst noodig is. Ook van andere zjjde ontving het Hoofd bestuur verzoek om bjj de Regeering aan te dringen op het geven van meer verlof aan bedrijfsleiders. Na breedvoerige bespreking werd besloten geen stappen by de Regeering te doen als door aanvragers wordt verlangd, aangezien in den loop der maand Januari 1915 door den Minister van Oorlog een ander wets ontwerp zal worden ingediend, regelende het onder de wapenen houden der landweer, en bjj de behandeling daarvan zal zeker ter sprake komen de regeling der verloven. Van de afdeeling Weespercarspel was een verzoek ingekomen om pogingen aan te wenden by bet Departement van Oorlog, om opheffing van de voorbereidende inundatiën te verkrygen. By de bespreking werd gewezen op de groote schade die de landerijen zullen krjj- gen en teugevolge daarvan op de groote schadevergoeding, die het Ryk later zal heb ben te voldoen. Besloten werd aan het verzoek der af deeling gevolg te geven. "Ameide, 12 Jan. In de laatste vier maanden van ,1AM8 zijn van bier verzonden 200.000 Engelsche manden, tegen ruim 160.000 stuks in hetzelfde tijdvak van 1914. In aanmerking genomen, dat er veel man denmakers onder de wapenen zyn, mag uit deze cyfers zeker worden afgeleid, dat de oorlog op de manden-industrie geen nadee- ligen invloed heeft. "Arkel, 11 Jan. Hoewel van den aard appeloogst alhier nog slechts enkele partyen zyn verkocht en er derhalve nog duizenden H.L. te koop zijn, boort men van handel zoo goed als niets. Gepasseerde week weid voor een enkele party, ongeveer 60 H.L., tevergeefs f 3 per H.L. geboden. "Bergambacht, II Jan. De landweer- plicbtige D. C. Schenkel uit deze gemeente is uit den militairen dienst ontslagen wegens lichaamsgebreken, ontstaan buiten den dienst. Zaterdagmiddag liep het 4-jarig zoontje van den bouwman VY. B. alhier tegen een pan kokend water, welke zyn moeder droeg. De pan kantelde en bet kind kreeg bet kokende water over het lichaam, waardoor het zich deerljjk aan de borst brandde. Door den heer Fauël, arts alhier, werd geneeskundige hulp verleend. "Bleskensgraaf, 12 Jan. Aun den militieplicbtige H. v. d. Horst alhier is b(j Koninklijk besluit van 14 December 1914 voor 1 jaar vrijstelling van den dienst verleend wegens kostwinnerschap. §Cappelle op d IJssel, 11 Jan. Tot technisch adviseur bjj het onderzoek naar openbare verlichting door gas of electriciteit in deze gemeente is benoemd de heer N. W. van Doesburgh, directeur der stedelijke fabrieken van gas en electriciteit te Leiden. "Giessendam, 12 Jan. Een adres, voor zien van 105 handteekeningen van land bouwers en veehouders in aeze gemeente, is gezonden aan den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid. Dit adres, dat nagenoeg gelijkluidend is aan het adres, uit Streefkerk verzonden, heeft inzonderheid tot strekking, dat het de Regeering moge behagen een einde te maken aan het afmaken van runderen, die lijdende zyn aan of verdacht worden van mond- en klauwzeer. "Hoornaar. 11 Jan. Aan het hulppost- kantoor alhier is in het afgeloopen jaar in de Rijkspostspaarbank ingelegd een bedrag van f 5531,59, verdeeld over 161 inlagen. "Kinderdijk, 11 Jan. De zangvereeni- ging „Oefening baart Kunst" alhier heeft aan de steuncomité's der gemeenten Alblas- serdam en Nieuw-Lekkerland elk f 12,50 afgedragen. Van F. Kloos en Zonen's Werkplaatsen alhier is Donderdag te water gelaten een elevator-ponton, lang 30 M., breed 10 60 M. en hol 3.30 M., gebouwd voor rekening van de Ned. Graan-Elevator-Maatschappy. De machinale installatie wordt door een Duitsche firma geleverd. Lekkerkerk, 12 Jan. De bus, waar mede ten gemeentebuize by huwelijksvoltrek kingen gecollecteerd wordt ten voordeele van de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft in 't vorig jaar f45,90 opgebracht. Wylen mevrouw A. v. d. Velden— Broere alhier heeft baar gansche vermogen, op drie legaten elk van f 1000 na, geschonken aan de Weesinrichting te Neerbosch. Deze inrichting krijgt f 25000. ""Meerkerk, 12 Jan. Ortze vroegere dorpsgenoot de heer J. J. Bikker, thans wonende te IJsselmonde, is te's-Gravenhage geslaagd voor het examen melkcontroleur (afdeeling „melkonderzoek op gebreken"). Voor de militie, lichting 1916, hebben zich in deze gemeente 21 jongelieden doen inschrijven, van wie 7 redenen tot vrystel- ling hebben opgegeven. "Oodewater, 12 Jan. In den vroegen morgen van j.l. Zaterdag overkwam den melkboer N. v. d. B. alhier een leelyk ongeval. Met paard en kar op weg zynde om zyn klanten te bedienen, liep onverwachts een der wielen van de kar en sloeg het paard op hol. Nadat het dier langs enkele straten was gehold, werd bet gegrepen. Het ongeval ifflp nog vry goed af: de kar was zoo goed ais ongehavend gebleven en van de melk waè hoegenaamd niets verloren gegaan: alleen had de melkboer zich een weinig bezeerd. *Beenw(jk, 12 Jan. In het café van den beer N. J. van Dam aan de Reeuwyksche brug is de derde vergadering in dit seizoen van het alhier gevestigde Leesgezelschap gehouden. Als spreker trad ditmaal op de heer R. Kooiman, die met een uit het Duitsch vertaalde novelle, getiteld „DeDowsen bun varkentje", het opgekomen publiek zeer aangenaam wist bezig te houden. Na deze lezing volgden eenige by- dragen zoowel van ernstigen als van humoristischen aard, waarna de voorzitter de bjjeenkomst sloot. Bij de j.l. Maandag gehouden verkiezing voor een penningmeester van den polder Reeuw(jk zijn uifgebracht 21 stemmen, waarvan op de heerenL. P. van Leeuwen 12, F. van Wingerden 7 en N. J. van Dam 1. Eén biljet was blanco. Daar de gekozene, de heer L. P. van Leeuwen, vergunninghouder is, zal hy zich eerst moeten wenden tot den inspecteur der Drankwet, voor hy de benoeming kan aanvaarden. "Htolwijik, 11 Jan. Terwjjl verleden week de 14-jarige metselaarsleerling W. v. D. bezig was met het vervoeren van een kruiwagen zand, had by het ongeluk, dat de kruiwagen kantelde en hy met een vin ger beklemd geraakte tusschen den boom van den wagen en een hek. Dat klemmen kwam zoo ongelukkig aan, dat de geheele na -el van den vinger werd weggeknópen en de geneesheer er natuurlijk aan moest te pas komen. De gewonde hand zal nu eerst een dag of veertien moeten rusten, eer de jongen zyn werk weer zal kuunen verrichten. De vereeniging „Excelsior heeft Vry- dag j.l. in hare huishoudelijke vergadering besloten, pm dezen winter wel een tweede uitvoering te geven, doch de netto-opbrengst af te dragen aan het Nederl. Steuncomité. Met bet oog op dit goede doel is het te hopen, dat de vereeniging in ruime mate den steun der ingezetenen zal ondervinden. Waddinxveen, 12 Jan. De heer D. Douma, volontair aan de Chr. school alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de school voor Chr. Nationaal Onderwys te Gouda, hoofd de heer P. M. Both. Een tweetal landbouwers, voorheen vrienden, kregen met elkaar kwestie. Van uit Gouda komende, wachtte de een den ander op in Bloemendaal en spoedig kwam het van woorden tot daden. Een geldkwestie by het kaartspel scheen de oorzaak te zyn. Spoedig lagen beide heeren over den grond te rollen en takelden ze elkaar aardig toe. Een der vechtersbazen heeft daarvan aan gifte by de politie gedaan en deze onder zoekt thans de zaak. (D. v. G.) KEBKNIKUWN. •Glessen-Ondekerk, 12 Jan. Niet op Zondag 31 Januari e.k., geiyk is gemeld, maar op Zondag 7 Februari a.s. hoopt Ds. K. H. E. Gravemeyer afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gemeente alhier. Op Zondag 14 Februari zal Z. Eerw. te Vóór- burg zyn intrede te doen. "Krimpen a/d Lek, 12 Jan. De Dia conie der Ned. Herv. Kerk heeft van de Chr. Joogelingavereeniging „Eben Haezer" een gift ontvangen van f 10. Waarder, 12 Jan. Zondag j.l. nam Ds. P. de Looze, na een ruim 7-jarig verblyt afscheid van de Ned. Herv. Gemeente alhier met een predikatie over Hand. 20 vs. 27. Een zeer groote schare vulde bet kerkge bouw, waaronder velen uit de omliggende gemeenten. Den naar Barpeveld vertrekkenden leeraar werd toegezongen Psalm 121 vs. 4, nadat hy was toegesproken door Ds. J. Hoek, van Oudewater. SPORT. •Krimpen a/d Lek. 12 Jan. Zondag- inidddg speelde „Vitesse I't albier een vriendschappelyken voetbalwedstrijd tegen „A. F. C." van Amraerstol, onder leiding van B. van Vliet Jzn. „Vitesse" won met 2—1. Ean zeer talrjjk publiek woonde den wedstrjjW by. ""Krimpen a/d Lek, 12 Jau. In de Zaterdag gehouden vergadering der Gym nastiekvereniging „Sparta" is tot afge vaardigde naar de vergadering van het Gewekt Zuid-Holland van het N. G. V. be noemd de' hepr W. Verhoeff, en tot diens plaatsvervanger de heer J. Bouter Gz. Besloten werd, in den loop dezer maand een uitvoering te geven. Bevolkingsberichten. Arkel. Loop der bevolking in 1914: Ingekomen 43 m. en 40 vr., totaal 83; geboren 20 m. en 16 vr„ totaal 36: ver mei rdering dus 63 m. en 56 vr., totaal 119. Vertrokken 36 m. en 41 vr., totaal 77; overleden 2 m. en 11 vr., totaal 13; ver mindering dus 38 m. en 52 vr., totaal 90. Meer vermeerderd dan verminderd 25 m. en 4 vr., totaal 29. De bevolkiug bestond op 1 Jan. 1914 uit 425 ra. en 465 vr., totaal 890, dus op 1 Jan. 1915 uit 450 m. en 469 vr., totaal 916. Aantal huwelijken 3. "Bleskensgraaf. De loop der be volking in 1914 was als volgt: Vermeerderd door geboorten met 19 en door vestiging met 59 inw., totaal 78. Verminderd door sterfte met 8 en door vertrek met 67 inw., totaal 75. Totale vermeerdering 3 inw. De bevolking bestond op 1 Januari 1914 uit 1003 inw., dus op 1 Januari 1915 uit 1006 inw. ".«treefkerk. De loop der bevolking in 1914 was als volgt: Vermeerderd door geboorten met 42 en door vestiging met 97 inw., totaal 139. Verminderd door sterfte met 27 en door vertrek met 68 inw., totaal 95. Totale vermeerdering 44 inwoners. De bevolking bestond op 1 Januari 1914 uit 1793 inw., dus op 1 Januari 1915 uit 1837 inwoners. DE OORLOG. Het voornaamste nieuws, der mededeeling waard, is, dat het op de onderscheidene gevechtsterreinen al even slecht en nat weer is als by ons. Als men ziet hoe de wegen op sognmige plaatsen in ons land er uitzien, dan kan men zich voorsteilen hoe het met de door kanonnen en transport voertuigen stuk gereden wegen in Vlaanderen gesteld moet zyn. De moerassigbeid van den bodem in Vlaanderen, waarde Duitschersoverspreken, heeft hen niet verhinderd in die landstreek hun geschut grootere werkzaamheid te laten ontwikkelen. By Atrecht hebben de Fransche batterijen hetzelfde gedaan. Daar heeft ook de modder de Franschen uit een deel hunner loopgraven gedreven. Het onbeduidende nieuws over een door de Franschen genomen en door de Duitscbers hernomen loopgraaf, over de bezetting van een heuvel enz. zullen wy onzen lé^brs maar sparen. Gelyk te verwachten was, heeft de Duitsche overheid in België maat regelen genomen tegen de verspreiding van het herderlyk schryven van Kardinaal Mer- cier. De voorlezing ervan is in^gp aantal kerken verhinderd en de gedrukte exem plaren van het schryven, die voor uitdee- ing bestemd waren, zyn in beslag genomen. „De Tyd" bracht dezer dagen het bericht, dat de Duitscbers zelfs den Kardinaal en verschillende Belgische priesters in hech- lenis hadden genomen. Dit bericht is ge bleken in zooverre niet waar tp zyn, dat de Kardinaal niet in hechtenis féVgeweest. Z.Eti. heeft, na met den Duifschen gouver neur-generaal over het rondscbryven een onderhoud te hebben gehad, verklaard af te zien van de uitvoering zyner "opdracht aan de hem ondergeschikte geestelijkheid, om den brief voor te lezen en aan den inhoud ervan bekendheid te geven. De gouverneur-generaal had reeds voor dien de voorlezing en verspreiding van den herderlyken brief verboden. De Duitsche vliegers zyn den laatsten tyd geducht bezig geweest. Zondag verschenen boven Duinkerken en de Noordzee vau 12 tot 16 vliegers, die op de genoemde stad bommen wierpen. Naar luid van particuliere berichten uit Berlijn, te Kopenhagen ontvangen, hebben Duitsche vliegers Vrydag op Strazeele en Hazebroek bommen geworpen. Engelsche vliegers ste gen op om hen te bestryden, maar de Duit scbers ontkwamen. Dan hebben Duitsche vliearrs Yrmentiè-os gebombardeerd en er een spoorwegstation in brand doen geraken. By Verdun bombardeerden de Duitsche vliegers het fort Bois Goar. E n g e 1 a n d h e ef t g e a n t w o o rd op de nota van Amerika inzake het door zoeken van Amerikaansche schepen. Het antwoord legt byzonderen nadruk op de onmogelykheid om verdachte schepen goed te onderzoeken in volle zee; de lading kan alleen goed worden onderzocht in een haven en wyst er op dat katoen nooit op de lijst van contrabande is gezet, maar Engeland speciaal gewaarschuwd was dat in katoen ladingen koper verborgen was en de eenige manier om dit te onderzoeken is de balen uit te laden en te wegen, en dit is alleen mogelyk als het scbip in een haven ligt. Aan het slot zegt Grey, die de nota van antwoord heeft onderteekend, dat Engeland zeer verlangend is in het belang zoowel van de Vereenigde Staten als van de andere neutralen, dat het optreden der Engelschen den normalen invoer en het gebruik van Amerikaansche waren in de neutrale land» n niet zal belemmeren. GENEAIUD AlUUWt». Moord. Zaterdagavond heeft in de Conradstraat te Amsterdam een 28-jarige bootwerker zyn 51-jarigen vader, eveneens bootwerker, doodgestoken. De oorzaak van het drama schynt te moeten worden gezocht in het feit, dat een jonger zusje van den moordenaar, die gehuwd is en aan het Mariniersplein woonde, by een bezoek aan haar broeder, nu eenige dagen geleden, een boterham was geweigerd. Toen nu Zaterdag de zoon by den vader een bezoek bracht, ontstond een woordenwisseling tusschen beide mannen, die onder invloed van sterken drank verkeerden. De vader moet zyn mes getrokken hebben en den zoon eenige steken hebben toegebracht. Daarop beeft de zoon naar den vader gestoken in de richting van den balsslagader, die daarby getroffen werd. De steek schynt noodlottig geweest te zyn, althans de vader zakte ineen en is er niet weer van boven op gekomen. De zoon, die zich zelf nog eenige malen verwondde, was eveneens deerlyk gehavend, zoodat hy naar het Binnengasthuis moest vervoerd worden. (N. R. Ct.) VVegwyzers? Naar „Het Vaderland" verneemt, hebben sommige winkeliers te Nymegen aanzegging gekregen, alle reclame-platen en reclame-opschriften aan huizen van de muren of ramen te doen verwyderen, in zooverre deze reclame- opschriften niet rechtstreeks betrekking hebben op hun zaken. Dit voorschrift staat in verband met de onlangs reeds verwyderde reclame-opschrif ten langs de wegen, welke reclames be schouwd werden als wegwyzers voor een eventueel invallend leger uit het buitenland. Armebeesten! Vrydag kwam te Amsterdam-Rietlanden (veeiading) per Staatsspoor een wagen vee aan van Etten- Leur, waarin 9 koebeesten geladen waren. Bij opening van den waggon, een zoogenaam- den speciaal-wagen, inet dikke wanden, die anders alleen gebruikt wordt voor bana nen-vervoer, bleken de dieren alle gestikt te zyn. Deopgezwollen koelijken vertoonden een ontzettenden aanblik. Er bleek dat de eenige ventilatie-gelegenheid dicht zat en zelfs de deuren byna hermetisch gesloten waren. De eigenaar der omgekomen dieren zal ongeveer f 1500 schade hebben. Een woord van afkeuring over de schandelyk-nalatige wijze, waarop met de beesten is omgegaan, zal zeker ieder op de lippen komen. (N. v. d. D.) Te Bodegraven 'komen 40 Belgi sche officieren, die tot nu in Amersfoort waren geïnterneerd. Zij zullen in het fort de Werickerschans worden ingekwartierd, dat daartoe in gereedheid is gebracht. De bewakingstroep komt by de burgery in kwartier. Een en ander staat onder bevel van den majoor van de cavalerie baron van Boecop. Niet minder dan 15 geïnter neerde Engelsche officieren te Groningen hebben Zaterdagavond getracht te ont vluchten. Twee werden, als bedelaars ver kleed, aan het hoofdstation door de mare chaussees aangehouden, twee anderen, in uniform en gereed om per auto te vertrekken, aan den Kraneweg en vier anderen, in civiel, naby het Noordersportterrein, aan de uithoeken der stad. Twee officieren hebben telegrafisch bericht over Harlingen te zyn vertrokken. Vyfzyn nog niet terug. Allen hadden hun eerewoord teruggegeven en waren in de kazerne geïn terneerd, maar mochten dagelyks eenige uren vr(j in de stad rondwandelen. De zoon van de weduwe P. K. te Monster had voor eenige oogenblikken zyn jas gehangen in de nabyheid van het varkenshok. In de jas bevond zich een porteinonnaie met een bankbiljet van f 100, benevens eenig zilvergeld, even te voren voor een afgeleverd varken ontvangen. Het kleedingstuk met de portemonnaie kwam onder bet bereik van het nog in het hok opgesloten varken. Het zilvergeld vond de eigenaar terug, doch bet biljet van f 100 had het diër opgepeuzeld! Het bericht aan „het Handels blad" ontleend, als zou de politie den dader van den diefstal in bet Penningkabinet in Den Haag. te Amsterdam hebben aangehou den, is onjuist. Zaterdag heeft de Amsterdam sche recherche wederom in Oisterwyk en omstreken vertoefd in verband met de aan houding van den Amsterdamschen milicien A. de J. Deze heeft niet minder dan 15 namen van personen opgegeven, die allen zouden kunnen getuigen, dat hij op den dag, dat de postdiefstal plaats had, te Oisterwyk vertoefde. In het kolenruim. In één der booten, welke den dienst op het kanaal MaastrichtLuik en terug verrichten, hadden zich in het donkere kolenruim vier Belgische jongemannen verscholen, in de hoop, op die wyze, onbemerkt door de Duitsche grenswacht, Hollandsch grond gebied te bereiken. Aan de grens vroegen de visiteerende Duitscbers, of er niets in het hok was. Op het ontkennende ant woord van bet bootpersoneel. nam echter een der Duitschers, om zichzelf te overtuigen, een kolenschop en stiet in de donkere zwarte ruimte. Men kan zich zyn verbazing voor stellen, toen de schop werd vastgehoutjen. Een andere Duitscher lichtte met een zak lantaarn by, en nu werden drie jongelieden gevonden en gearresteerd. De vierde had zich, met het gezicht naar den muur. in een hoek gedrongen en zich zoo klein moge lyk gemaakt. Deze werd niet gevonden en ontsnapte. De kapitein der boot wordt nu niet meer tot de vaart toegelaten. (L. K.) Uit Budel (N.-Br.) wordt aan de „N. Rott. Ct." gemeld: In het cantinegebouw vandezinkwitfabriek huizen tal van uit België gevluchte dienst plichtige jongelingen, meestal af komstig uit Hamont. Er waren te Hamont ongeveer 100 jongelingen vn de HcMinren 1914. 1915 en 1916, die zich moesten melden aan de Kommandantur. Op het laatst gehouden appèl verschenen er van de ruim 100 slechts 8. Aangezien ouders en voogden verant woordelijk worden gesteld voor de jonge lingen, zyn vele ouders, uit vrees voor de Duilsebe straffen, eveneens naar Nederland gevlucht. Voldoende bewys?-„Het Volk" meldt: Een gehuwd Hollandsch paar, dat dezer dagen naar Duitschland ging, had aan de grens in Cranenburg een komisch reis- incident. De pas van de vrouw was ter secretarie barer woonplaats onnauwkeurig opgesteld, zoodat alleen haar meisjesnaam er op stond, niet dat zy gehuwd was. De stationswacht maakte bezwaar om een ge huwde vrouw, die met een man reisde, door te laten en na de opmerking, dat het een gehuwd paar betrof, werd opnieuw bezwaar gemaakt, wyl dan de pas niet deogde. Het tweetal werd daarop voor den dienstdoenden officier geleid, die nu om bewyzen vroeg, dat ze gehuwd waren. Zoo vroeg hij om de trouwriugen te mogen zien, met name het inschrift aan den binnenkant, maar er moest hem geantwoord worden, dat zulk een in schrift in Holland niet gebruikelijk was. Ja, dat was een moeilyk geval: er moest toch een bewys geleverd worden. Daar kreeg de officier een inval: „Wat zoudt u er van zeggen, als u elkaar eens een zoen gaf?" Nu, daar hadden de beiden volstrekt geen bezwaar tegen en zy zoenden elkaar hartelijk, misschien wat te hartelijk voor een echtpaar, vond de officier, maar hy was toch overtuigd, en onze landgenooten mochten passeeren. Het „Berliner Tageblatt" richt een woord van vermaning tot de Berlynsche meisjes, om maarschalk von Hindenburg, den opperbevelhebber op het oostelijk oorlogsterrein, niet meer met haar brieven lastig te vallen. De groote veldheer moet met Nieuwjaar een overstelpende massa meisjesbrieven uit de hoofdstad en zeker ook wel uit andere plaatsen hebben ont vangen. Berlynsche bladen hebben er een aantal van afgedrukt. Ze waren voor een deel naïef, voor een deel humoristisch, ze waren zonder uitzondering lieftallig maar nu beginnen ze lastig te worden de meisjes vragen Hindenburg b.v. om groeten voor haar over te brengen aan broers en neven, die in zyn legers dienen. De veldheer heeft echter wel wat ernstigere aan zijn hoofd, meent het „Berliner Tageblatt", en de meisjes moeten maar rechtstreeks aan die broers en neven schryven. Volwassenen mogen den wenk eveneens ter harte nemen. Het schynt ook onder hen een manie te zyn geworden om van alles en nog wat aan Hindenburg te schrijven. Te Bottrop in Westfalen hebben twee vrouwen, wier mannen in het Duitsche leger strijden, elk een mannelyken drieling ter wereld gebracht. De Engelsche bladen bevatten een treffende bondengeschiedenis. Men weet, dat te Lyme Regis, op de Zuidkust van Engeland, een boot van het getorpedeerde oorlogsschip „Formidable" was aangekomen, met nog eenige over levenden. Anderen lagen dood in de boot. Twee-en-twintig uur had de boot rond gezwalkt en al dien tyd hadden de mannen haast niet gekleed in het bitter koude weer moeten doorbrengen. Men tilde de levenden en dooden uit de boot en bracht ze in een hotel. Daar werden zy in de keuken op den vloer gelegd. Na bjj een aantal ver- geefsche pogingen te hebben aangewend om de levensgeesten op te wekken, legde men deze als dood terzjjde en besteedde zjjn zorgen aan die bjj waren gekomen. Maar de hond des huizes, een langharige collie van gekruist ras, besnuffelde een van de levenloos terneer liggende mannen, jankte, liep om hem heen, legde zich toen naast hem en begon zjjn gezicht te likken. Bezig met de levenden, die alle zorg noodig hadden, lette men niet verder op den hond, maar na een half uur hoorde men een gekreun en een vrooljjk blaffen van den hond. De doodgewaande was bij kennis gekomen. De warmte van het hondenlijf dat tegen zjjn hart aanlag, en het likken van zjjn gezicht, had de levensgeesten opgewekt. Willige banden deden de rest. Sedert zjjn de man Cowan heet hjj, het is een jonge man en de hond onafscheidelijk. BURGERLIJKE NTAN». Nchoonhoven. Van 8—12 Jan. Geboren: Neeltje, d. van C. Graauw en M. Roos. Petronella Maria, d. van P. Heerens en J. v. d Bergh. Jaamveld. Van 1—31 Dec. Geboren: Laura, d. van J. G. Hoogen door n en M. van der Flier. Jan, z. van G. J. Renes en M. A. Jonkers.Willempje, d. van J. Kentie en C Bouter. Getrouwd: A. Priem en N. J. van Bladeren. Overleden: H. J. den Braber, oud 65 j. C. de Groot, oud 66 j., weduwnaar van M. van Dyk. W. van Elteren, oud 78 j., weduwnaar van Th. de Gilde. J. J. Molenaar, oud 25 d. Krimpen a/d Lek. Van 1-31 Dec. Geboren: Huiberfje, d. van G. C. van Krimpen en A. de Jong. Roelof, z. van. A. de Jong en A. Ansink. Maria, d. van A. Meerkerk en A. Brejjer. Christiaan Jan Gerardt, z. van J. C. M. v. d. Linde en J. G. Bloem. Getrouwd: J. G. Kerger, oud 24 j. en M. Neef, oud 19 j. H. H. Boer, oud 21 j. en J. de Koning, oud 20 j. J. den Burger, oud 20 j. en E. den Boer, oud 19 j. Overleden: R. H. van Halewjjn, oud 82 jM weduwnaar van P. den Buitelaar. H. Ouwerkerk, oud 76 j., weduwnaar van M. (fë Boom. N. van den Berg, oud 72 j. E. Boon, oud 2 j. Nlolwijk Vap 1-31 Dec. Geboren: Elizabeth Tryntje, d. van K. de Jong en G. Oskamp. Adrianus Pieter, z. van Joh. de Borst en A. N. Mujjs. Cornelis Adrianus, z. van C. Maat en A. Kout- staal. Teunis, z. van T. Koot en C. van den Heuvel. Jan Pieter, z. van D. Stout en A. G. Both. Weintje, d. van C. Anker en C. A. van Dorp. Ingje, d. van I. de Jong en M. Hogendoorn. Hendrika Wil- lemina Adrians, d. van W. C. Spejjer en A. E. van de Koppel. Anthonia, d. van B. den Oudsten en J. van Djjk. Overleden: J. M. Kruijt, oud 76 j., echtgenoote van J. C. Kroon Sr. P. Natzeil, oud 71 j., echtgenoot van J. Verkaik. J. Oskam, oud 65 j., weduwnaar van N. de Vries (wonende te I.ekkerkerk). V Uhc lierij- Berichten. Tienh»ven, 10 Jan. Van Maandag 4 tot en met Zaterdag 9 dezer is op de zalm zegen visscherjj „De Koekoek" alhier één winterzalm gevangen. Marktberichten. Gorinchem, 11 Jan. Aangevoerd 79 runderen, 7 nuchtere kalveren. 41 vette varkens en 211 biggen. Pryzen zware kalt koeien f 240 a f 290. kalfvaarzen f 190 a t 2J0. melkkoeien f210 a f 240. l'fg-jarige ossen f —af .guiste vaarzen f —af pinken f a f grasknlveren f a f nuchtere kalverpn f 20 a f 24: vette varkens 33 34 ct. per i's kilo. Oudewater. 11 Jau. Op de beden ge houden kaasmarkt waren aangevoerd 14 partijen. 675 stuks, wegende pl.m. 3300 tilogr. Pryzen waren voor le soort van f38.— tot I 41.—. voor 2e soort van f tot f zwaardere f tot f gestempelde f tot f Handel traag. Rotterdam, 11 Jan. Aangevoerd paarden. magere- en 554 vette run deren. 155 vette, nuchtere en graskai- veren, 1445 schapen of lammeren. 1092 var kens, biggen, bokken of geiten. Koeien en ossen 32 tot 50 ct.: stieren tot ct.vette kalveren 52'/g tot 62^8 ct.: schapen 22 tot 28 ct.; lamineren 28 tot 35 ct.; varkens 35 tot 37 ct. en lichte varkens voor exuort 28>/a a 30 ct. per l/g kilo. Varkens met ruimen aanvoer. De omzet ging vlug, vooral in exportvarkens, waar voor veel vraag was. De pryzen waren iets hooger dan vorige week. Rotterdam, 11 Jan. Binnenlandsche granen. Prijs: Tarwe per 100 K.G. f 14,75 tot f 15,60. Haver per 100 K.G. van f 14,- tot f 14,50. Onder trouwd: P. VAN NAMEN Gz. en Mjb BOUTER*Cd. Krimpen a/d Lek, 8 Januari 1915. Nog treurende over het verlies van ónzen geliefden Broeder, trof ons heden 'toeder een groote slag door het over lijden van onze geliefde Zuster na een langdurig en smartelijk ljjden, in den ouderdom van 46 jaren. Ons van Uwe deelneming overtuigd houdende, De Kinderen LEEUWENHOEK. Haastrecht, 10 Januari 1915. Het KANTOOR van Nota ris J W. van BOCKEL te Sliedrecht is thans gevestigd WIJK B N°. 222. - Tel. Interc., van 10-13 en 2-4, No.308. Ondergeteekende bericht hier mede zich gevestigd te hebben als Beleefd aanbevelend, Mcj- J. KROON. Bergambacht, Benedenberg. Ook kunnen nog eeulgc Leerlingen geplaatst worden. Van W. VAN SCHELVEN, Korenmolenaar te Krimpen a/d IJsseL is op 18 December j.l. van verschillende zijden gemalen Maïs opgezonden naar het Landbouw proefstation, met het volgende resultaat Eenige belanghebbenden. op ZATERDAG 10 JANUARI 1010, te geven door ten bate van het Steuncomité, in de Zaal van de Wed. WESTBROEK, Entrée 50 Cent. Aanvang 7 nnr. NA AFLOOP BAL. De HOFSTEDE met L A N D E R IJ K N onder lm»» Lopik, groot 0.33.10 H.A., eigendom van den Heer A. PLOOIJ c.s. is ingezet op De afrlag bljjft bepaald op Donder dag 14 Januari 1915. des v.m. 11 uur in het Koffiehuis van den Heer A. DE WITH te Lopikdorp. H. C. KOOI, Notaris, Lopik. den haargroei te bevorderen en het levend hoofdonreln onmid- dellijk te dooden, wenden velen met groot succes In flacons van 150 gram f 0,35 verkrijgbaar bjj Mede verkrijgbaar te: Oud-Alblati, G. VONK. Capelle a/d IJsei, Z. DE VOGEL. Brandwijk, C. VAN ZESSEN. Id. K. LOOPIK. Molenaarsgraaf, L. DE HAAS. Lopik, J.v. MIDDELKOOP. Cabanw. C. v. KLAAREN. Niienwerkerka/d IJ. J. DEN OUTER. Meerkerk, W. BROUWER. Molenaarsgraaf, A. MOURIK. Langerak, G. VAN ZESSEN. Leerdam, M. BOGERD. Bergambacht, C. G. v. d. BERG. Opperduit, K. HOOGENBOEZEM. Nfieuwpoort, A. RIETVELD. Nieuw-Lckkerlaud, E. DE JONG. Ntolwijk, A. NATZIJL. Id. A. R. v. d. BERG. op 7 Januari 1915, ten ver- zoeke van Mej. Wed. B. VAN DER HORST, in het openbaar 10991 geveild, zjjn, met plaats gehad hebbende verbooging, in bod gebracht als volgt: 1. De BROODBAKKERIJ met Schuur en Erfop f 3200. 2. Het WOONHUIS met Schuur en Erfop 1100. 3. Het perceel BOOMGAARD 400. De afslag zal plaats hebben op Don derdag 14 Januari a.s., 's morgens 11 uur, in het Koffiehuis van Wed. J. BARON te Nlenwpnort, terwijl inmiddels ver hoogd kan worden ten kantore van Notaris TE1JINCK te Schoonhoven. De Notaris D. TEIJINCS zal op Donderdag"^!} Janu ari 1915, 's morgéns 91/2 uur, in het openbaar, contant geld. verkoopen, in\het Koffie huis van Mej. Wed. J. DE VOS aldaar: Een goed onderhonden nagelaten door Mevrouw Wed. C. KOOIMAN. Breeder bjj biljet omschreven en daags te voren te bezichtigen. Nader onderricht ten kantore van den Notaris. TERSTOND GEVRAAGD: bjj B. GASTELEIJNBakker, Streefkerk. uw weerstandsvermogen te bewareD en uw zeouwkraebten te versterken. Er wordt veel van uw kraebt gevergd in dezen zwaren tyd en bjj velen komen reeds de verschijnselen van zenuwzwakte, neurasthenie en zenuw achtigheid. Slapeloosheid, vermoeidheid, moedeloosheid, boofdpjjn, angst zonder bepaalde oorzaak, gebrek aan lust en aan energie, zjjn zoovele ver schijnselen, die dikwyls de voorboden zijn van erger. Nu komt het er dus op aan, intijds het echte middel te kiezen, dat deze beginnende neuras thenie niet verder laat voortwoekeren. Met vertrouwen raden we U de NANGUINOMF. aan, die door honderden, doktoren en leeken, bevonden is een uitnemend versterkingsmiddel bjj bloedarmoede en algemeene ver slapping. SANGUINOSE kost f 1,50 per flacon: 6 ff. f 8,— 12 fl. f 15,—. Tweemaal per dag een eetlepel is voldoende. Probeert bet en gjj zult spoedig de gunstige gevolgen bespeuren. Honiit het vol, en de gevreesde, ondermijnende neurasthenie wordt overwonnen. Gjj wordt flink en levenslustig als voorheen. Wacht U voor namaak! VAN DAM Se Co., de Riemerstraat 2c/4Den Haag. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten: te Schoonhoven bjj A.M. v. ZF.SNÊNf; te Uoiida bij ANTON COOPN, Wjjdstraat. Niemand anders dan aan den oorlog de schuld, dat ik mjjn boomen en planten voor minder dan de halve waarde moet verkoopen: Ntamroicn, in 17 soorten, de beste 4-voet stam171/» ct. p. st. Poliauterozen op stum, doorbloeiende, in 7 soorten, van 75—80c.M. st. 15 Klimrozen op stam 75—80 c.M. stam„15 Lavezenrslaagstam, 30—40 c.M^.„15 Lage doorbloeiende Poliauterozen in soorten, h 7 ct. per stuk, zeer geschikt voor vakken of perken. Leguatrnm Ovaiifolinm, bladhoudend, voor heggen„6 Hedera Hebenulca, voor muurbedekking, 1.50 —2.50 M. lang 17Va Lonicera Belziea, ruim 2 M. hoog, rood en wit„25 Zwarte Bennen Goliathroodeeu witte Bennen, O ct. p.st., beslist eerste kwal. Rododendrum Cunlchamer, wit, groote planten, 40—50knoppen geschikt voor vakkena 35 ct, p. st. Rododendrum in alle kleuren en Coniferen in alle maten en kleuren worden op aanvraag geleverd: vraagt prijsopgaaf. Lanrelnntrniken, 1.20—1.50 M. hoog en breed, prachtwaar Piramide Laureln, 1 M. hoog en hooger Ancuha, 40—60 c.M. hoog en breedj Groene scherpe Hnlnt, 22.50 M. hoog Andrangia Pannicilata, wit Al mijn aangeboden boomen en planten zoolang de voorraad strekt. Bestelt dus spoedig. Alles is kerngezond en vrjj van schadelijke insecten eu geen bedriegerij. Dag van betaling 1 Juli 1915; contante betaling 5 korting. De boomen of planten reizen op kosten en risico van den hesteller. A. DE BRUIN Gz., Hooiukweeker, Tempel b(| Keenwijk. 50 30 20 f 3,- 10 ct. Franache- en andere Flanel van 10 tot 20 ets- Prachtige Roae-, Roode- en Zalm kleurige Flanel van16 tot 20 Alle Flanellen en Jaegerbaaien (30 verhoogd) voor de oude prjjzen. Knotten Sajet vanaf171/2 Prachtige aorteerlng Lappen Katoen en Pereal voor sporthemden van 17 tot 20 Bedrukte Katoentje*, met en zonder rand, van15, 17, 20, 24 Cta. enz. Lutergoed15 Cts. Handdoeken vanaf.11 Restanten Stof, Dameslaken, Bneks ver henedeu de waarde. IJzersterke Stoffen voor kinderjurken en sporthemden (2 el lireed) 60 OnverslIJtbare Broekstof70 Groote sorteering praehtige Tricot- Kin derpakjes in verschillende prezen. Tricot- en gebreide Ondergoederen beneden de OUDE MOTKERING, IJzersterke Schoolkonsen. Iets beschadigde prachtige Molton 20 Gtz, OPRUIMING Kinderborstrokjes 16 Cts. Kinderkousjes, bruin en zwart, per paar 9 Tafellakens van34 Cts. tot f 1,80. Kussensloopen vanaf35 Cts, Wit katoenen Vrouwenhemden 70 Cts. en hooger. Flanellen OO Nachtponnen iu diverse prijzen (zéér goedkoop). Gemaakte Manssporthemden80 Cts. Tricot Manshemden, dubbele borst, f 1,15. Zephir voor jurkjes enz. voor11 Cts. Zijde Galon van 3 tot 8 Cts. per el (spotkoopje). Papieren Boorden2Va Cts. per stuk, per doz()n 24 Cts. Aanbevelend

Schoonhovensche Courant | 1915 | | pagina 2