;t de trassen, irijzen en maten, bij wollen Deïeos, iULDEN. pnngveeren- ariwhor^liiatscliA Omstreken”. Offlcioflie Komusonnpn. N°. 3643. Dinsdag 6 April. 1915. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Moltondekens, SLAOLIE braadvet DER HEK, iven, SCHOONHOVEN. Bewaarschool. HOVEN. ZEEGRAS- en ;n 4 -Delft te Delft. KAPOKKEN- en roote sorteering houten- en ijzeren 1TAFELS, WASCH- ZIEKENSTOELEN, erp concurreerende 5* 40 JAK. A. ZIJDERLAAN, Verslagen van proefnemingen op tuinbouwgebied. BINNENLAND. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven. geven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht -2,90 - 42,775 2 Totaal )kin( no 105 Handelsmerk. d"Bt PKIM VAM Jk Jl «AH flAOTAH, ■0 L UITGEVERS. Intercom m. Telefoon-nr. 20. van Burf proces-ve 2 stei Mei ten de beloc per 60 c smeente-ontvan- 3 te kennen voor 8 15 30 19 23 29 130 25 85 10 17 (zend lingsoi drik- Ir. Ct.” gpn-oi or.Uv. overij nog P< F. B. S. te Lek- h. Haastrecht; M. D, i plaats hi 11,20 1,946 - 14,15 - 15,48 SCHOONHOYENSCHE COÏÏRABT. i die migingen liet te kit 61 H 70 150 33 80 8 H 11 13 15 18 20 22 25 29 69 69 ■1,946 i imaak, eerbaarheid aam held. of mengsel van iets anders, doch it de eerste kwaliteit aracbide- jnige reclames tegen sn omslag, die ring B. ranso.. iteld de Gemeente Schoonhoven. e wil weten, vrage by de Af- é-Delft te Delft het recepten van den kok der fabriek en Een bijlage betreffende bet egevoegd. Op aanvrage wordt ?rkrygbaar is, door de fabriek 60 70 Prgs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer ƒ0.10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrij dag s-namiddags 2Vs uur. Alle binneniandsche Advertentiën vóór 3-maai plaatsing opge- I. Selderie; 17 Dec. 150 bos f 1,50 180 - 2,52 200 - 4,10 220 - 3,08 Totaal 550 - 14,15 Gemiddelde prys per stuk ruim 2>/a cent. IV. Aardbeien. 4 Mei 12 stuks f0,34 5 bakjes-1,75 14 -3,18 40 w 83 40 81 w 68 81 BV 5 Juni *u 3 Juli 7 Aug. 9 ’«orzitter werd -en Ry’ksveid- rengen van 'f 75 cent f 1.20 2.- - 5,50 4.95 - 0,50 -11,20 prys pl.m. f'/a ct. van dezen v3 is boven rmeld. alle leden, □g, heet mtieqjst range ~vorden De totale opbrengst der 44 ramen be droeg i ons l kei bfj de Totaal 750 Gemiddelde per bos r_', De oorzaak v lagen prys reeds verm< III. Kropsla. 10 April 40 stuks A 3 13 80 21/s 15 200 23/4 20 180 28/4 22 50 1 geoogst. idroeg respec- wordt, op haar verzoek, als zoodanig ontslag verleend, met ingang van e.k. rerder wordt besloten ingaande 1 April -den (ejef00n.kan. op het mini- wegens de verricht bij loetkoming larvoor uit ten smuk aan de spijzen (geen proef neemt om baar in de plaats ie met natuurboter te gebruiken, y uitnemendheid. 7o vet, en omdat dit vet reeds niet meer vloeibaar gemaakt te Totaal 192 Gemiddelde per bos ruim 1 olwUk. Secra-Pennr. Deze Courant wordt des Dinsdags- en des Vrijdags avonds uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0,90. Men ksïn zich abonneeren bij alle Boekhandelaren. Agenten en Brievengaarders. prov. Utrecht f 2 sübs. 2 d. Overtreding Benschop: J. subs. 1 d. h. Overtreding van H. J. zonder jier te lande, ieder f 1 subs. 1 d. h. Overtreding van de Politieverordening te Polsbroek: A. H. d. V. te Willige-Langerak,. f 2 subs. 1 d. b. Jacht wetovertreding: kerkerk, f 2 subs. 2 d. ■n met elkaar in i bakkerswagen met Gouwe terecht kwam Waddinxveensche brug. itte het een en ander op te De hond was echter gestorven. 722*43 voor den bakker. (D. v.G.) botsing, hond en nabjj de Veel mo< visscben. II f 9,636 V ar iëteitsproef met Rhabarber. ProefneemsterWed. C. Anker, Stolwijk. Dit proefveldje werd in den herfst van 1912 aangelegd. Het werd beplant met 50 planten, var. Vroege Engelsche. De planten staan op afstanden van 1 M. in het vier kant. De grootte van het veldje bedraagt dus 50 vierk. M. In 1913 werd, zooals ge- woonlyk gebeurt, niet geoogst. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven brengen ter openbare kennis, dat het onderwas aan de Gemeente-Bewsar- school weder zal aanvangen op Maandag 19 April 1915. Schoonoren, 25 Maart 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HERMANN A. SCHREUDER, Lo.-B. De Secretaris, VAN BALLEGOIJEN DE JONG. Ill IV V f 9,59» f f 7>285 Baadsvergadering te NIEUW-LEKKEBliAND op Maandag 29 Maart 1915. Voorzitter de heer L. F. J. van Vliet. Afwezig de heeren J. Smit van Nieuw- Lekkeriand, W. Bongers on J. Kleyburg. Na opening der vergadering en voorlezing der notulen deelt de voorzitter mede, dat ingekomen zyn de verslagen van: de Ver- eeniging tot bestrijding van Tuberculose, gevestigd te Albiasserdam; het Gesticht vöor ooglyders te Rotterdam, en de Volkshuis vesting alhier. Deze verslagen liggen voor de leden ter visie. Van Gedeputeerde Staten is de goedkeu- C/Ultnorproef met aardbeien onder glas, met bycultuur, van selderie, sla, sjalotten. Proefnemer: P. Knoop, Stolwyk. Voor deze proef werden 44 ramen dispo nibel gesteld. Einde Augustus werden onder elk raam 12 aardbeiplanten geplaatst. De variëteit was Madame Lefèbre. De kwaliteit der planten liet wel iets te wenschen over, doch de bodem was in uitstekenden staat. Einde September, hoewel wat vroeg, was de proefnemer genoodzaakt de selderieplanten uit te planten. De oogst van deze kwam dan ook wat vroeg, waardoor de prys ervan benadeeld werd, een gevolg van de om standigheid, dat de oogst van de selderie van den kouden grond nog" niet' afgeloopen was. Einde Februari, nadat de oogst der selderie was afgeloopen, werden op de plaats van de selderieplanten kropslaplanten uitge plant variëteit Meikoningin. Het schynt dat de proefnemer niet over voldoende slaplanten kon beschikken, daar by meedeelt, dat de nog hier eo daar open plekken door hem met sjalotten werden bezet. Deze groeiden daar natuurlijk zeer voordeelig. De opbrengst was de volgende: i c i i ir weg een wapen bij W. te Krimpen a/d h., met verbeurdver- genomen geweer. eglement op het j«r wegen in de W. F. K. te Brandwyk, Voor de reen en Omstreken” 3 Maatschappij van Landbouw trad Vrijdagavond in het koffie huis van den heer Vermeulen ais spreker op de heer A. van Wynen, uit Stolwijk, met het onderwerp Organisatie in verband met wat de tyd ons heeft geleerd”. De lezing werd door het niet groot aantal opgekomen leden met belangstelling gevolgd. Met een woord van dank aan den heer van Wynen sloot de voorzitter, de heer M. Hjj- koop J.Fzn de vergadering. Twee wagens kwamen met elkaar in waardoor een al in de Goi i Hooge idle kostt visacuen. De no Een schadepostje K£BKNIEVWN. Ds. F. C. Willekes te Hem Ido-Ambacht heeft, naar aan de „Dordi wordt gemeld, inde Vrijdagavond gehouden godsdienstoefening meegedeeld, dat de ker- keraad zyn, Ds. Willekes’ voorstel, om thans mede met bet oog op de 36 nieuwe lid maten van verleden jaar en de 55 nieuwe lidmaten met Paschen weer „Bediening te houden”, met meerderheid van stemmen verworpen had. „Evenals het besluit van den kerkeraad inzake een aparte doopsbediening in deze kerk door Ds. Ronner te Waddinxveen aldus Ds. W. heb ik mjj genoodzaakt gezien ook het Avondmaals-besluit als een geschil in den kerkeraad bij het Classicaal Bestuur van Dordrecht aanhangig te maken.” tot. dus 370 388 404 222 244 Het geheele veld bracht dus in totaal op 1828 bos. Uit de gegeven cyfers blykt, dat de zwavelz. amm. in de hoeveelheid van 8 K.G. per 50 vierk. M. de grootste opbrengst gaf. Ook de meer geleidelijke werking van zwavelz. amm. blijkt hieruit, dat de opbrengst van perceel I over de verschillende maanden geleidelijk verdeeld werd. De chili, die we kennen als een zeer snel werkende kunst mest, geeft juist van het tegengestelde blyk, daar bijna de geheele opbrengst van perceel III in één maand (Mei) werd geoogst. De geldelyke opbrengst bei tieveiyk: 1 f 11,125 Delftsche Slaolie in vaten -*3 maat en in door ben ard der zaak kunnen wjjerniet letgeen door den klant gevraagd Slaolie in de gewenschte kwaïi- landelsmerk voorziene flesschen HHEK, samenwerking in die provinciën, "irdere Vereenigingen of Boeren bonden bestaan, valt niet te klagen. Slechts in 5 provinciën werd tot nu toe een centrale commissie van waakzaamheid benoemd, nl. in Drenthe, Overijssel, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. 5— Uit het verslag van de V e r- eeniging van hulp aan minvermogende oog- Hjders voor Zuid-Holland, gevestigd te Rot terdam, blykt dat uit deze provincie in jaar 1914 werden behandeld 6399 personen. Hiervan woonden 5116 in Rotterdam en waren 1283 over andere gemeenten verdeeld. Uit onderstaande gemeenten werd het daar achter vermelde aantal personen behandeld: Albiasserdam 36, Ammerstol 1, Bergam bacht 3, Berkenwoude 2, Bodegraven 2, Brandwyk 1, Capelle a/d IJssel 27, Dordrecht 44, Giessendam 3, Gorincbem 16, Gouda 8, Goudriaan 1, Groot-Ammers 19, Haastrecht!, Hardinxveld 12, Hillegersberg 13, Hoornaar 1, Krimpen a/d Lek 4, Krimpen a/d IJssel 7, Langerak 6, Leerdam 2, Lekkerkerk 11, Moordrecht 1, Nieuw-Lekkerland 28, Noor- deioos 1, Oud-Aibias 2, Ouderkerk a/d IJssel 2, Schoonhoven 15, Sliedrecht 21, Stolwyk 1, Streefkerk 12, Vlist 1, Waddinxveen 3, IJsselmonde 37, Zevenhuizen 2. Van de werf der Koninklyke Maatschappij „De Schelde” te Vlissingen is in de vorige week te water gelaten de torpedoboot „Z 5”, in aanbouw voor de Kon. Ned. Marine. Deze torpedoboot is belangrijk grooter dan de tot nu toe voor onze marine gebouwde. Een vaartuig van dezelfde grootte en hetzelfde type staat thans nog op de helling om binnenkort te water te loopen. II. Sjalotten: 3 Apr. 30 bos f 0,375 76 -0,836 86 -0,736 Baadsvergaderiug van Stolwijk op 29 Maart 1915. Tegenwoordig de voorzitter en i De voorzitter opent de vergaderinp de leden welkom, laat de preset teekenen en leest de notulen der v zitting voor, welke onveranderd wi goedgekeurd en geteekend. Ter tafel gebracht, gelezen en voor ken nisgeving aangenomen worden de volgende stukken le. Van Gedeputeerde Staten: a. terug zending vau het goedgekeurd schoolgeld- kohier, dienst 1915; b. terugzending der goedgekeurde kohieren hoofdelyken omslag en hondenbelasting, dienst 1915; c. bepaling van de ryksbydrage inzake het lager on derwijs voor het jaar 1915 ad f 6600. 2e. Van B. en W. bet proces-verbaal van de kasopneming bij den gemeente ontvanger op 15 Maart j.L, aanwyzende een kassaldo van f 1062,75‘/s. Aan mejuffrouw \V. C. de Koning, onder wijzeres aan de le openbare lagere school alhier, eervol 16 April Verder a. s. het tractement van den toorhouder alhier te brengen mum, zynde f 190, en hem buitengewone werkzaamheden de mobilisatie, mettertijd de tegemi te verleenen, welke het Ryk dai ’s Ryks kas zal voldoen. Besloten wordt aan den geo ger f 25 tegemoetkoming toe de jaarlyksche bemoeiingen inzake de pen sioenwetten voor de gemeente-ambtenaren 1913. Opgemaakt wordt een voordracht ter be noeming van een zetter, in de plaats van D. Deelen, overleden. Vervolgens wordt besloten tot wyziging der gemeente-begroo- ting, dienstjaar 1915, en wordt een Stem bureau benoemd voor de verkiezingen in 1915. Eindeiyk wordt overgegaan tot de benoe ming van een onderwijzeres aan de le open bare lagere school alhier; op de voordracht zyn geplaatst de dames: 1. T. W. de Jong, onderwijzeres te Zevenhuizen2. A. Colpaart, tydelijk onderwijzeres te üoslvoorne; 3. E. A. Ramaker, idem te Roermond. Benoemd wordt mejuffrouw A. Colpaart, en wel met ingang van 16 April a.s., op een jaarwedde van f 550, benevens f 50 voor de band werken. Niets meer aan de orde zynde, sluit de voorzitter na de rondvraag de vergadering. ierdeelen, die bjj verhitting ver- estanddeelen, die eerst moeten geeft geen onaangenamen geur. Is water en hangt daardoor niet serstandsvermogen, ook b(j hooge opvallend zuinig in het gebruik Is. pzen in gebakken zyn, helder, lieer, enz. gebruikt kan worden, huishouden. en tyd neemt het gebruik van i der bevolking in groote mate {oe. oeders in, dat baar belang mee- eds voor direct gebruik in die' KEUHT8Z AKES. By arrest van 29 Maart van het Hof te 's-Gravenhage is bet vonnis in kort gedrag door den president der Recht bank te ’s-Gravenhage van 11 Januari inzake de heeren Mesman en Van Klaveren, respectievelijk voorzitter en secretaris der Vereeniging van Evangelisatie te Boskoop contra den heer Van Noordt gewezen, vernietigd en zyn eerstgenoemden alsnog niet ontvankelijk verklaard in hun vordering, met verwijzing in de kosten van beide instanties, op grond, dat bet geheele bestuur en niet voorzitter en secretaris alleen hadden moeten optreden voor de vereeniging. De verdere punten werden door het Hof onbeslist gelaten. Voor het oude bestuur was opgetreden Mr. J. A. de Wilde, voor den heer Van Noordt was opgetreden Mr. M. M. Schim van der Loeff. In eerste en tweede instantie werd gepleit resp. door Mr. J. A. de Wilde en Mr. W. J. L. van Es. 4* -Ö,1O 4>/spnd. -2,29 5 -2,70 64/B - -2,23 li/i -0,65^ F 1 -0,35 IVs n -0,60 -0,72 ontvangen van vorige raadsbesluiten, en W. hebben tot tydeiyk onderwij zeres aan de le openbare school, in de plaats van mejuffrouw W. van der Schans, die naar Streefkerk is vertrokken, aange steld mejuffrouw T. Miedema te Zeven huizen (Z.-H.). Tot tydelijk onderwijzer met akte Fransch aan de 2e openbare school is aangesl heer D. Hage te 's-Gravenhage. Mejuffrouw M. Gimminger heeft wegens vertrek uit de gemeente ontslag genomen als onderwijzeres voor het handwerkonder- wys aan de 2e openbare school. B. en W. stellen voor in haar plaats te benoemen mejuffrouw G. Stek, onderwijzeres aan ge noemde school, op een salaris van f 100. Aldus wordt besloten. In behandeling komt daarna een voorstel van B. en W. om de jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie, met het oog op het vele werk, met f 50 te verhoogen. Na eenige discussie wordt het voorstel 'ele werk, eenige g verworpen. Een voorstel, daarna ingediehd, om den ambtenaar voor het vele werk in 1914 ver richt, een gratificatie van f 50 toe te staan, wordt aangenomen. Ingekomen is een adres van het onder wijzend personeel, verbonden aan het her- halingsonderwijs, om de salarisregeiing voor dit onderwijs te willen herzien, aangezien de lesuren in plaats van van 5 tot 7 zjjn gesteld op 6>/a- 81/g uur. Na eenige bespreking wordt met 6 tegen immen besloten verhooging toe (e staan. ;t 7 tegen 1 stem wordt daarna beslo- belooning vast te stellen op 75 cent per uur. Tot nog toe werd het minimum, 60 cent per uur, uitgekeerd. Ingekomen zyn eenige re< aanslagen in den hoofdelykei deels worden toegewezen. Een verordening op de samenstelling en den prys van het brood wordt vervolgens behandeld en vastgesield. Ten slotte wordt na eenige bespreking in beginsel besloten om een keuring op levensmiddelen in te stellen. Kantougerecbt Nchooniioveu. Strafzitting van 2 April 1915. Overtreding van het Motor- en Rywiel- reglement: A. d. R. te Ouderkerk a/d IJssel, f 1 subs. 1 week tuchtschool: G. B. te Polsbroek, f 3 subs. 2 d. h.; T. T. te Nieuw- Lekkerland, H. V. te Ouderkerk a/d IJssel, L. d. J. te Vlist, L. B. te Benschop, K. d. B. te Krimpen a/d Lek, T. G. te Krimpen a/d IJssel, nos. 1, 2, 4, 5 en 6 ieder f 1 subs. 1 d. h., no. 3 f 2 subs. 2 d. h. Dronkenschap: K. P., zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande, en C. B. te Montfoort, ieder f 3 subs. 3 d. h.; A. V. te Schoonhoven, f 2 subs. 2 d. h. Straatschenderij: J. P. le Bergambacht, tweemaal f 2 subs, tweemaal 2 d. h. Het vervoer door trekdieren op noodeloos pijolyke wijze doen plaats hebben: W. G. J. d. te Lopik, f 16 subs. 3d. h.; E. L. d. J. te Bergambacht, f 3 subs. 2 d. h. Overtreding van de Arbeidswet: G. V. te Lopik, f 10 subs. 10 d. h.K. v. E. te Willige-Laugerak, f 2 subs. 2 d. h. Overtreding van de Hinderwet: J. C. S. te Schoonhoven, f 3 subs. 3 d. b. Overtreding van de LeerplichtwetH. P. T., huisvrouw van J. V. te Krimpen a/d IJssel, f 2 subs. 2 d. b. Overtreding van de Trekhondenwet H. S. H. te Oudewater, f 0,50 subs. 1 d. b. J. K. te Lopik, tweemaal f 1 subs, twee maal 1 d. b. Overtreding van de VeiligheidswetH. A. B. te Jaarsveld, f 10 subs. 10 d. h. Overtreding van de Visscherywet: H. L. te Benschop, f 10 subs. 4 d. h. Op den openbaren zich hebben: J. A. v. Lek, f 2 subg. 2 d. h., in klaring van het in beslag Overtreding van het regl onderhoud en gebruik der prov. Utrecht: 'r f 2 subs. 2 d. h. van de Politieverordening te J. d. H. te Benschop, f 0,50 de Politieverordening te S. te Amsterdam en bekende woon- of verblyf- lolie vraagt, zorge men, dat ook al in de kwaliteit, die men ver- ieveljjk een gulden, 85 en 75 houd. >riek gecapsuleerde ep.geëtiket- Landbouw-verloven. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft aan de autoriteiten een order betreffende landbouw verlof toegezonden, meldende, dat door den Minister van Oorlog, in overleg met hem, den opperbevelhebber, aan dienstplichtige landbouwers, die zulks nog mochten noodig hebben, verloven van hoogstens 14 dagen zullen worden verleend op aanvrage van belanghebbenden, desge- wenscht in 2 of 3 perioden te splitsen. De opperbevelhebber verzoekt de autori teiten er voor te waken, dat die verloven vóór 15 Mei zullen zyn genoten, doch telkens het vertrek van belanghebbenden zoodanig te regelen, dat de belangen van den dienst zoo weinig mogeljjk worden geschaad; voorts aan de troepen bekend te doen maken, dat ook de aan hem gerichte verzoeken om iandbouwverlof door de belanghebbenden rechtstreeks behooren gezonden te worden aan het bemiddelingsbureau der provincie, waarin zy woonachtig zyn. Het bestuur van hetNeder- landsch Landbouw-Comité heeft aan den Minister van Landbouw, Nyverheid en Han del doen toekomen een rapport omtrent de medewerking der Landbouwvereenigingen, Maatschappijen en Boerenbonden by de be- stryding van het mond- en klauwzeer en de aanstelling van cnmmissiën van waakzaam heid. Aan dat rapport, opgenomen in het Nederl. Landb.-Weekblad, is het volgende ontleend Op dit oogenblik bedraagt het aantal com missies ruiin 1100. In Zuid-Holland is het getal bet kleinst; van verschillende afdee- fingen der Hollandsche Maatschappij van Landbouw kwam bericht in, dat men niet tot bet instellen van een commissie wenschte over te gaan, eensdeels omdat een zoodanige commissie geen enkele wettige bevoegdheid bezit, anderdeels omdat men meende, dat voor de goedgezinde landbouwers geen com missie zou noodig zyn, terwjjl deze tegen over de minder bereidwilligen toch geheel machteloos zou staan. In de afdeelingen van den Zuid-Hoiiand- schen Boerenbond werden commissies be noemd. In Utrecht is de actie tot nog toe ook weinig bevredigend geweest. Het bestuur van het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde meent dit te moeten toeschry- ven aan velerlei omstandigheden, zooals: roekeloosheid, waarmee door de landbou wers omgesprongen wordt met de dreigende gevaren; gemoedsbezwaren; onwil om als verklikker van buur mans zorgeloosheid ge brandmerkt te worden, en eindeiyk aan de weinige medewerking van sommige burge meesters en van eenige afdeelingssecreta- rissen. Over waar meen bonden besl GiewMendaiu, 5 April. Op de supple toirs kiezerslyst 1915/'16 komejj (fc namen voor van 45 kiezers voor de Tweede Kamer, 46 voor de Provinciale Staten en 89 voor den gemeenteraad. Wegens militiedienst zyn 19 personen als kiezer geschorst. Lekker kerk, 6 April. In de alhier op 27 Maart 1.1. gehouden raadsvergadering werd het volgende ter tafel gebracht of in behandeling genomen: Van de Gezondheids-Commissie te Schoon hoven en van de Commissie tol wering van Schoolverzuim alhier, de ver slagen van hare werkzaamheden over het afgeloopen dienstjaar; van Burg, en Weths. der gemeente, het proces-verbaal van kasopneming hij den gemeente-ont- vanger; van den Minister van Financiën de verklaring v»n ongeschiktheid van mej. J. M. den Hartog tot het waarnemen van de functie van onderwijzeres aan de 1ste O. L. S., met mededeeiing, dat zij daardoor in het genot kan worden gesteld van pensioen; van de Tielsche Brandwaarborg- Maatschappy, dat zij aan haren agent 25 gulden voor de gemeente heeft beschikbaar gesteld, om een gedeelte der kosten aan de brandspuitlieden bij den laatst plaatsgehad hebbenden brand te restitueeren. Een en ander werd voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van den voor besloten, de vergoeding aan dei wachter Haaksman, wegens pres'tatie dienst der gemeente, te brr op f 100. Ter vervulling van de vacature van een lid der Gezondheids-Commissie, ontstaan door periodieke aftreding van den heer C. Nugteren te Ameide, werd met den af tredende op de aanbevelingslijst geplaatst de beer Dr. D. N. van Gelderen alhier. Aan mej. den Hartog, bovengenoemd, werd, op haar daartoe gedaan verzoek, met 1 April a.s. eervol ontslag verleend. In de vaca ture werd voorzien door de benoeming van mej. E. van Wynen, no. 1 der daarvoor be staande voordracht, thans reeds tydeiyk aan genoemde school werkzaam. Besloten werd het onderhoud en de herstellingen aan de gemeente-eigendommen dit jaar niet, zooals eenige jaren gewoonte was, aan te besteden, doch weder evenals vroeger het werk zooveel mogeiyk te ver- deelen onder de plaatselyke ambachtslieden. Ten slotte werd nog goedgekeurd een wyziging in het leerplan voor de school voor Meer Uitgebreid Lager Onderwys, betrekkelijk de toelating van kinderen op die school, in verband met den leeftyd, en had de vaststelling plaats van het kohier van den hoofdelyken omslag en dat der belasting op de honden. Woensdag 31 Maart j.l. hield de Coöperatieve Boerenleenbank alhier haar jaarlyksche algemeene vergadering. De winst- en verliesrekening en de balans over het boekjaar 1914 werden, na te zyn onderzocht door de heeren W. Oskam Gzn. en C. Broere Jzn., definitief vastgesteld. De aan de beurt van aftreding zynde heeren H. de Jong Mzn., als lid van den Raad van Toezicht, en J. A. de Jager, als lid van het Bestuur, werden beiden als zoodanig herkozen. Aan het verslag over den financiëelen toestand der Bank over het afgeloopen boekjaar kan het volgende worden ontleend: Het totaal van den omzet bedroeg in ontvangsten f 282693,14 en in uit gaven f 278911,74. Hiervan was op 31 Dec. 1913 aan spaargelden ingelegd f 107758,21. In het boekjaar werd als zoo danig ontvangen f 83311,30 en terugbetaald f 93735,84, terwyl aan rente voor spaar gelden werd uitgegeven of bygeschreven 3360,62. Aan gegeven voorschotten had de Bank op 31 Dec. 1913 te goed f 35997,50. In het boekjaar werd aan voorschotten uitgegeven f 13700 en terugontvangen f 12160. Aan rente van voorschotten werd ontvangen f 1755,82. De ontvangsten in loopende rekening waren in 1914 totaal f 75019,27. Hiervan was ontvangen van de Centrale Bank f 58037,95 en van de medeleden f 16650. De uitgaven in loopende rekening waren totaal f 63801,67, waarvan aan de Centrale Bank f 48129,65 en aan medeleden f 15675,02. Aan rente daarvan werd ontvangen f 2291,22. De reserve bedraagt met de winst van 1914 f 2271,33. Het bestuur had, in overleg met den Raad van Toezicht, op, 1 Januari '15 ten opzichte der spaargelden den rentevoet van 1914 bestendigd op 3l/a pCt. De rente voor voor schotten echter verhoogden zij met Vs pCt. en werd deze alzoo gebracht op 41/a pCt. De vergadering sympathiseerde met dit be sluit en verleende het bestuur opnieuw mach tiging om tot de volgende jaarvergadering den rentevoet naar gelangder omstandigheden weder te wyzigen. Op 1 Jan. ’15 telde de Bank 116 leden. Meerkerk, 3 April. In de jongste raadsvergadering is het kohjer van den hoofdelyken omslag 1915 behandeld en vast gesteld. Het percentage zal dit jaar 2Vio zyn, tegen 23/io over 1914. Goedgekeurd werd een voorstel van het Burgerlyk Armbestuur tot het onderhands verhuren van een perceel Zouwenland aan G. Wiliemse alhier. Oadewater, 3 April. In een vergade ring van de afdeeling Oudewater van de Vereeniging „Volksonderwijs” is tot voor zitter gekozen de heNA M. Germeraad en tot lid van het bestuur de heer M. J. van Oudenallen. Besloten werd, binnenkort een avond voor de ouders te geven. Waddinxveen, 5 April, afdeeling „Waddinxve> van de Hollandsche f15,48 Bementingnproef met rhabarber. Proefnemer: P. Knoop te Stolwjjk. Het doel van dit proefveld, groot 300 vierk. M., waarop 300 planten voorkwamen, was eens na te gaan met welke kunst mest (chili of zwavelzure ammoniak) en in welke hoeveelheden de beste resultaten kunnen verkregen worden. Het geheele perceel was in het najaar 1913 bemest met 3000 K.G. varkensmest (ter waarde van f 10,50). Deze mest werd voorzichtig onder gespit. In het voorjaar van 1914 werd het geheel nog bemest met 25 K.G. patentkali en 25 K.G. Thomasslakkenmeei. Om nu de wer king van chili en zwavelz. amm. in ver schillende hoeveelheden na te gaan, werd bet geheele terrein verdeeld in 8 evengroote perceelen van 50 vierk. M. Een dezer per- ceelen werd beplant met de variëteit vroege Tngelsche, waarvan verslap is uitgebracnt mder de rubriek variëteitsproeven. De .rige 5 perceelen kregen op 28 Maart de volgende bemesting: ’erceel I 8 K.G. zwavelzure ammoniak. n H 4 III 10 chilisalpeter. - IV 5 V geen kunstmest (d. w. z. geen Chili of zwavelz. ammoniak). De oogst begon in April. De verschillende perceelen brachten op: I II III IV V 10 April 9 bos 18 bos 10 bos 10 bos 5 bos U 25 25 17 22 27 90 29 1 Mei 4 6 8 11 15 18 20 22 25 27 29

Schoonhovensche Courant | 1915 | | pagina 1