Belgisch IHoleskln, Eene nette DMMe, Een Boerendi Wagenmikerlj es Smrtrii, SCHEEPSBOUW. JONGEN, SC Een Trekhond, Het Mietais ieet Stelling Stichtsche Hypotheekbank, Varkensvoeder, merk „M. V. R", Advertentiën. Oproeping. makke Hit. Pandbrieven, li HUISKES AP0N, Lijnzaad-Suikerkoekjes, merk M.V.R., Venralg der Nieuwstijdingen. Bericht van Inzet. Groot-Ammers WOONHUIZEN. Boothstraat 15, Utrecht, Bekwame IJZERWERKERS en SJOUWERLIEDEN gevraagd bij de Firma BOELE en POT, Scheeps- werf te Bolnes. 26 28 eiwit en vet, prijs f 12,- per 100 K*., Fabrikant: M. VERHEUL, Rotterdam. Een dubbel stuk SUNLIGHT ZEEP EEN ENKELE PROEF BELOONT WEL DE MOEITE. 9 OMSLAGEN: TWEE KLEURKAARTEN. ENG. LEER, KLEERMAKERS-VOERINGS, BILJART-LAKEN. Laken-Magazijn Hoogstraat 279, b./h. Viaduct, ROTTERDAM. Fabrikant M. VERHEUL, Rotterdam. Voetballers, hockeyspelers, korfballers, roeiers en cricketers, waarom oefent gij niet bij den „Vrijwilligen Landstorm"? htaubniecwh. !tcliMili«Ten. 88 Juui. t V r (jdagavond 8 uur zal de Militair# Muziekvereeniging alhier, onder leiding van haar directeur, den heer F. van Lint, op de Steenenbrug een uitvoering Het programma is als volgt: 1. Marsch. f. La Cornête, Fantaisie Pierre POtz. 8. A la plus Belle, WalsA. Govaert. 4. La Princesse d' Elide F. Mourgue. 5. 't Is een lange Weg, Populaire Marsch Kessels. Pauze. I. Dilbeek, Marche Leon Uarcbud. 7. Fète Normande, Fan- o «i8iu L- Bleman. 8. Marche des Réservistes A. Jomaux. 9. La Fête triomphale G. Joh. van Dam. 10. Finale. t De Christeiyic-Historische Kiesvereeniging alhier heeft besloten by de a.s. verkiezing van drie leden van den gemeenteraad candidaat te stellen de beeren G. Jd Niekerk en A. Kuylenburg, beiden periodiek aftredend. De Roomsch-Katholieke Kiesvereeniging zal den heer H. Peltenburg, eveneens perio diek aftredend, candidaat stellen. De Antirevolutionaire Kiesvereeniging heeft besloten deze candidaten te steunen. fOnze vroegere stadgenoot de heer P. Stuurman is door den Minister van Justitie benoemd tot tuinman-portier aan de Tuchtschool voor Meisjes te Mont- foort. Tot heden was hg tgdelgk als zoodanig werkzaam. Afloop Verpachtingen. «Oud-Alblas, 18 Juni. De verpachting der hooilanden van het Burgerlyk Arm bestuur alhier, gehouden ten overstaan van Mr. J. P. van den Brink, notaris te Alblas- serdam, heeft dit jaar opgebracht f 1217, tegen f 708 in het vorige jaar. By Koninklgk besluit van 21 dezer is A. van Walsum benoemd tot burgemeester van Krimpen a/d IJssel. Tgdelgk gezantschap by den Paus. Naar gemeld wordt, is de benoeming van Mr. L. W. H. Regout, oud-Minister van Waterstaat en lid van de Eerste Kamer, tot tydelyk gezant bg den Heiligen Stoei zeer spoedig te verwachten. Vanwege het Ministerie van Landbouw is in de tweede helft van Mei, met het oog op de buitengewone tijdsom standigheden, een telling gehouden van het rundvee en de varkens in een 48-tal ge meenten. In dezelfde oemeenten werd ook in 1910 een telling gehouden. Men kwam tot het volgende resultaat: totaal aantal runderen in deze 48 gemeenten in 1910 165.548 stuks, in 1915 195.259 stuks, een toename van 17.9 pCt.; totaal aantal varkens in 1910 96.779, in 1915 114.229 stuks, een toename van 18 pCt. Voor Zuid-Holland geschiedde de telling in de gemeentenVlaardinger-Ambacht, Bodegraven, Lexmond en Rockanje. In deze 4 gemeenten bedroeg het aantal run deren in 1910 13.842, in 1915 15.331, het aantal varkens in die jaren respectievelijk 8471 en 9021. W Drankwetsherziening. Naar het Centraal Bureau van den Volks bond ons meldt, stelt de Minister van Binnenlandsche Zaken bg de Gewestelijke besturen en andere autoriteiten, wier oordeel ten deze van gewicht mag worden geacht, een onderzoek in omtrent de vraag, in hoeverre de tjjd kan worden geacht te zyn gekomen om over te gaan tot een ander stelsel van drankwetgeving, waardoor waar schijnlijk het misbruik van sterken drank meer afdoende zou kunnen worden bestreden. Dq Minister bedoelt: het stelsel van monopoliseering van den groothandel en kleinhandel in sterken drank door den Staat, en van een daardoor mogelijke be perking van den verkoop tot zekere hoeveel heden per hoofd der bevolking. Wat dit laatste betreft, zou ifeder meer derjarig mannelijk persoon, die sterken drank wenscht te gebruiken, zich bij 't Gemeentebestuur ten zjjnen~name van een koopconsent moeten voorzien. Hotels, restaurants en sociëteiten zouden voor bet gebruik der gasten aan een administratieve contróle moeten worden onderworpen, opdat het gebruik van sterken drank tot het geoorloofde beperkt zou bljjven. Ten aanzien van het biergebruik zou het stelsel van de Drankwet behouden kunnen worden, behoudens de beffing door het Rijk van een hoog verlofsrecht. Het Britsche Pry zenhof heeft een eisch tot verbeurdverklaring van een deel der lading van het Nederlandsche stoomschip „Batavier II" ingediend. De Landstormwet. De Partyraad van de S. D. A. P. heeft zich met algemeene stemmen vereenigd met het oordpel van de Kamerfractie, dat bet wetsontwerp van den Landstorm onaan- nemeiyk is. „Het Volk" meldt, dat in de S. D. A. P. een nienw college is geschapen: de Partyraad. De instelling heeft een dubbel doel; by den groei der party is het onmogelyk geworden, allerlei kwesties van propagandistiscben en organisatorischen aard, die voor het inwendige leven en ook voor de gezonde ontwikkeling en de werk kracht der party vaa groote beteekenis zyn, te behandelen op het congres, oQde beslissing ervan over te laten aan den uiteraard be perkten kring van het Partijbestuur. Daarom is als schakel tusschen party en partybestuur de Partyraad in het leven geroepen. Maar de Partyraad heeft ook een rol te vervullen in de politieke leiding der party. Het P.-B. is bevoegd, hem byeen te roepen, om te dienen van advies en heeft dit nu gedaan in verband met het Landstorm- ontwerp. —In verschillende gemeenten wordt, zoo meldt de „Leeuw. Ct.", al het aanwezige hooi van 1914 en vroegere jaren krachtens art. 32 der Inkwartieringswet opgevorderd door de regeering. «Ameide* 21 Juni. Voor de vacante betrekkingen van nachtwaker en lantaarn* opsteker dezer gemeente hebben zich 3 sol licitanten aangemeld. «Arkel* 22 Juni. Thans zyn de aardap pelen zoo goed als verkocht. De laatste partyen zyn in de afgeloopen week geleverd tegen f 2 k f 1,60 per H.L. In het begin van het jaar was hiervoor tevergeefs f3,75 per H.L. geboden. «Berkenwonde, 21 Juni. De collecte voor den gew&penden dienst heeft alhier opgebracht f 9,91). Bleskensgraaf,22 Juni. De landbouwer L. v. d. B. alhier verkocht vier tweejarige vette runderen voor gemiddeld f 400 per stuk. «Giessen-Ondekerk, 22 Juni. Zondag namiddag, tegen melktyd, zag de veehouder B. 't H. alhier een zyner koeien neervallen. Toen by er by kwam was het dier, dat een dep. beste van zyn stapel was, reeds dood. tEekendorp, 22 Juni. Bakker A. Manscbot overkwam 1.1. Zaterdag een on geluk, dat goed afliep. Zyn hit maakte zich bang voor een aan den weg liggenden kalkbak by de polderbrug voorby de Halte, sprong op zy uit en geraakte met den wagen van den steilen kant gedeeltelyk in het water. De kar, met brood beladen, stond bytia loodrecht onder in den wal. Toege snelde hulp bracht al|es weer op den weg. Er bleek een weinig avery aan tuig en rytuig te zyn. Krimpen a/d Lek, 22 Juni. Gisteren avond hield de Vryzinnig-Democratische Kiesvereeniging „Vooruitgang" haar jaar vergadering in het Sociëteitsgebouw. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 301,70 en de uitgaven f 360,17, zoodat er een nadeelig saldo is ad f 58,47. De beeren C. van Haiewyn P.Azn. en P. van Namen werden aangewezen voor het nazien der rekening en verantwoording. De aftredende bestuursleden, de beeren J. C. M. v. d. Linde en A. C. Myniieff, werden herkozen. Tot candidaten voor den gemeenteraad werden gekozen de beeren K. G. Smit (aftredend) en Jan van Vliet. Krimpen a/d Lek, 22 Juni. De afdeeling der S. D. A. P. alhier heeft den heer A. Pek candidaat gesteld voor het lidmaatschap van den gemeenteraad. «Lekkerkerk, 22 Juni. De heer L. Luy- ten te 's-Gravenhage heeft aan de Ned. Herv. Gemeente albier^de som van f 1300 geschonken. Deze schenking is, behoudens goedkeuring van het Provinciaal College van Toezicht, door kerkvoogden en notabelen dankbaar aanvaard. Lekkerkerk, 22 Juni. Zaterdagmiddag is van de scheepswerf van de heeren J. van Limborgh en Zonen alhier met goed gevolg te water gelaten een stalen motor boot, groot ongeveer 80 ton, gebouwd voor rekening van den heer J. Neef Jr. Daarna werd de kiel gelegd voor een sleepschff, groot ongeveer 400 ton, te bouwen voor binnenlandsche rekening. Lopik, 21 Juni. In de algemeene ver gadering van den Protestantscben Kiezers- bond Lopik, Jaarsveld en Willige-Langerak, gehouden den 19den Juni I.I., werd met bet oog op de tydsomstandigbeden besloten om te trachten de gemeenteraadsverkiezingen zonder stryd te doen verloopen. Candidaat werden gesteld: voor Lopik de heer A. de With en voor Jaarsveld deheerG.de With, beiden aftredend, terwyl voor de andere open komende zetels geen candidaten werden gesteld. Naar hetgeen in de vergadering van andere zyde bekend werd gemaakt, bestaat daar om dezelfde redenen eveneens het plan te trachten een sterabusstryd te voor komen, opdat de periodieke verkiezingen met de candidaatstellingen afloopen. "Meerkerk, 22 Juni. J.l. Zaterdag avond is van den arbeider J. Verhoef alhier, terwyl hy in bet café „Brugbuis" vertoefde, een nieuwe fiets gestolen. Du dief is nog met ontdekt. *Nleuw-Lekkerland21 Juni. J.l. Vrijdag is een vierjarig kind van C. D. alhier van een muurtje gevallen en heeft daarby een been gebroken. Het kind is naar het Ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Tot bestuurslid vap de Zangvereeui- fing „Amicitia" is in de plaats van den heer M. van der Wal, die als zoodanig ontslag had genomen, gekozen de heer J. van Schagen. De Antirefolutionnaire Kiesvereeni ging „Nederland en Oranje" alhier heeft voor den gemeenteraad candidaat gesteld de heeren K. üamsteegt, A. van den Haspel en E. de Jong. 'Ouderkerk a/d IJssel, 21 Juni. Door 338 gezinshoofden zyn broodkaarten aangevraagd voor 1583 personen. 'Op 23 dezer treedt de goedkoope brood levering in werking. «Polsbroek, 22 Juni. „Eigenwyze kr.laat het, moet je d'r in m. werd j.l. Zaterdag bet 12-jarig zoontje van J. v. d. H. alhier, terwyi hy het boord van een schuit uitliep, door een ouderen broer toegeschreeuwd. Maar het was al te laat; de „pittige" waarschuwing was er nog niet uit, of plompdaar lag „Joppie" al in de diepe wetering te proesten en te spartelen. Gelukkig werd de drenkeling spoedig uit zyn benarde positie verlost. «Streefkerk, 22 Juni. De in deze ge meente gehouden collecte ten behoeve van den gewapenden dienst heeft f 18,33 opge bracht, tegen f 16,53 in 1914. «Tienhoven, 21 Juni. De stemming en herstemming van drie raadsleden dezer gemeente, wegens periodieke aftreding van de heeren D. de Jongh, P. Hoeflaak en H. van Middelkoop Abrz., zoomede van een lid in de plaats van wylen den heer G. M. J. van Lom wel, zullen, zoo noodig, geschieden op 7 en 14 Juli e.k. «Vlist, 21 Juni. J.l. Vrydag had het 11-jarig dochtertje van G. Spruytenburg het ongeluk, by het over de sloot gooien van radys naar baar vriendinnetje, dat aan den anderen kant stond, te water te geraken. Op het hulpgeroep van het vriendinnetje kwam dadelyk hulp opdagen, die de dren kelinge uit haar benarde positie verloste. J.l. Vrydag moest de dochter van de weduwe Speksnyder een jong paard vast houden. Eensklaps viel het dier achteruit; het meisje werd meegeslingerd en over den grond geworpen. Zy bezeerde zich zoo hevig, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Dadelyk werd zy naar het Zieken huis te Gouda gebracht. Daar bleek, dat een arm uit de kom was. Waddinxveen* 21 Juni. Naar het „D. v. G." verneemt, zal de afdeeling der S. D. A. P. alhier de heeren H. v. d. Berg Dz. en C. J. Fafianie, voorzitter van de af deeling, candidaat stellen voorden gemeente raad. Ook de Christelyk-Historische Kiesver eeniging zal een candidaat stellen. HECHTSZAK KV Voor de UtrechtscheRechtbank is Maandag opnieuw behandeld de zaak tegen den 48-jarigen molenaarsknecht A.S. uit Kamerik, beschuldigd J. M. aldaar op- zettelyk en met voorbedachten rade door middel van een buks van het leven te hebben beroofd in den avond van 3 Januari. De Rechtbank had na de eerste behan deling van deze zaak een nader deskundig onderzoek gelast. De wapenhandelaar M. S. uit 's-Her togen bosch had nu een rapport uitgebracht en werd als deskundige gehoord. De officier bleef by zyn aanvankelyk ge nomen requisitoir en eischte opnieuw ver- oqrdeeling tot 15 jaar gevangenisstraf. De Kantonrechter te Vianen heeft o.a. veroordeeld: W. H. te Lexmond, overtreding Visscbery- reglement, f 5 of 3 d. h.; H. R. te Ouder kerk a/d IJssel, art. 461 W. v. Sf 3 of 2d. h.; J. V. te Ameide, idem, fl of ld. h.; G. de K. te Ameide, idem, f 3 of 2 d. h.; A. v. H. te Ameide, Motorreglement, f 3 of 2 d. h.; J. R. te Ameide, idem, idem; C. S. te Hei- en Boeicop, Jachtwet, f 1 of 1 week tuchtschool. KERKNIEUW^ In de verleden week gehouden algemeene vergadering van den Gerefor meerden Zendingsbond zyn als bestuursleden herkozen: Ds. H. Heyer, Ds.,W. Bieshaar, de heer M. J. P. Vermooten, Dr. J. D. de Lind van Wyngaarden, Ds. P. E. J. Hupkes en Ds. J. C. Klomp; als leden van de Regelingscommissie; Ds. C. J. Leenmans, Ds. W. Bieshaar en gekozen de heeren J. Weener, H. van Nie en M. Top; als leden van de redactie van „Alle den Volcke": Ds. J. J. van Ingen, Ds. D. M. Boonstra; als leden van de Propagapda-commissie: Ds. B. Batelaan, Ds. J. J. van Ingen, Ds. S. van Dorp en Ds. H. Heyer; als bibliothecaris: Ds. J. J. van Ingen. Ds. J. H. C. Kater van Sliedrecbt (vrijzinnig) vertelt van de Zondagmiddag- beurt, die hy den 13den dezer in de vacante Hervormde gemeente van Bleskensgraaf moest vervullen. Den vorigen Zondag had Ds. C. J. Six Dykstra van Oud-Alblas (recht zinnig) er gepreekt en de hoorders gewaar schuwd, den volgenden Zondag niet ter kerke te gaan. Ds. Kater vond dé kerkekamer leeg. De voorzanger komt na eenigen tyd binnen en vraagt: „Mot er nog dienst zyn? Er is niemand." De kostjer komt vragen of de klok ook geluid moet worden. Waarom niet? En de brave man begon te luiden. Doch niemand kwam. De twee aanwezigen, die verklaarden dat zy wei moesten komen, waren zoo welwillend den dominee van den dienst vry te steilep. Hy liet hen consta- teeren, dat hy op zyn post was geweest, maar dat de opzieners der gemeente hun plicht hadden verzuimd. De dominee be steeg zyn flets en reed weg. Dr. K. H. Roessingh, predikant by de Remonstrantsche gemeente van Boskoop, schryft in „De Hoeksteen" over het afstaan van de Remonstrantsche kerk op Zondagavonden aan Ds. Tuinstra's geest verwanten: „Het bestuur der Remonstrantsche ge meente bad liever gewild, dat het verzoek van de Vereeniging voor Evangelisatie op Confessioneelen Grondslag niet ware inge komen. Maar toen het er eenmaal lag, was er geen van de leden van ons bestuur, die ook maar een oogeublik aarzelde over het te geven antwoord. Toen moest ons antwoord luiden: wanneer iemand ons kerkgebouw, dat voor zoovele doeleinden beschikbaar wordt gesteld, aanvraagt om er het Evangelie in te prediken, ook al is •het dan op eene wyze, die tot ons niet spreekt, dan mogen wij dat niet weigeren. Dan mogen wy ons niet laten leiden door persoonlijke sympathieën en antipathieën, door de toevallige plaatseiyke gesteldheid, dan moesten wy het wagen met het be ginsel. Gelijk de vryzinnige kerkvoogdij der Nederl. Herv. Kerk alhier in den afge loopen winter in breede verdraagzaamheid, overtuigd, dat de vryzinnigen niet de waar heid in pacht hebben, maar dat de prediking Gods tol elk moet worden gebracht op zyne wyze, het kerkgebouw barer gemeente voor de Gereformeerden beschikbaar stelde, zoo doet thans de Remonstrantsche gemeente hetzelfde tegenover eene andeye groep van Christenen. Als bet tweede de zaak der vrijzinnigen heet te schaden, waarom dan het eerste niét; als het eerste plicht heet tegenover andersdenkenden, waarom het tweede niet?" o— Klenwlaud, 21 Juni. De kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente alhier hebben bet predikantstractement met f 200 verhoogd. Schoon re woerd, 22 Juni. Ds C. J. Leenmans H. Azn. te Utrecht heeft bedankt voor het beroep by de Ned. Herv. Gemeente alhier. LAND- EN TUINBOUW. „Dure groente n." Inde Tweede Kamer drongen indertijd de S. D. A. P. en de heer De Jong, bet Kamerlid voor Hoorn, aan op een verbod van uitvoer van groenten of althans een regeling van den uitvoer uit te vaardigen. Hoe gelukkig het is, dat de Minister niet aan bun wensch voldeed, blykt wel hieruit, dat er geen jaar is geweest dat de groenten zoo goedkoop waren. De tuinders ontvangen dan ook belangryk minder dan verleden jaar. Ter illustratie deelen wy mede wat „De Tuinbouw" daaromtrent schryft: De Rotterdamsche Groentenveiling te Berkel en Rodenrys veilde in 1914 tusschen 26 Maart en 31 Mei voor een bedrag van f 499.680,68; in 1915 werd de eerste veiling gehouden op 29 Maart en veilde men tot einde Mei tot een bedrag van f 249.631,15. De 166 leden dezer vereeniging indien dus in twee maanden tyds ruim 2>/i honderd duizend gulden minder dan in het voorgaande jaar, een verschil van pl.m. f 1506,32 per hoofd. Ook de leden der CoOperatieve Tuinbouw veiling „Rotterdam en Omstreken" hebben in de afgeloopen maanden belangryk minder voor hunne producten gemaakt, dan in de overeenkomstige maanden van het jaar 1914. Was het omzetdyfer op 1 Juni 1914 f 379.852,54, in lfllfr bedroeg zulks op dien datum slechts f'Ml.628,29, een verschil dus van f 152.224,13 of per hoofd ongeveer f 750,Dit is nu wel niet zulk een groot bedrag als de tuinders in Loosduinen, Delft en Berkel in verband met de mindere vraag naar het buitenland moesten derven, maar voor ieder dig de toestanden in onzen tuinbouw kent is het duidelyk, dat f 750,— minder of meer voor den doorsneê-groente- kweeker een zeer belangryk bedrag is, dat hy noode zal missen als by de eindrekening opmaakt. Het blad voegt begrypelyk aan die mede- deeling toe: Welk eene verantwoording laadden zy zich op de schouders, die by de Regeering op een uitvoerverbod van groenten aan drongen! DE OORLOG. De centralen gaan voort, de Russische troepen terug te dringen. Bg de Wereszyca, een kleine zyrivier van den Dnjestr, die etteiyke kilometers ten Westen van Lemberg in véle bochten van het Noorden naar het Zuiden stroomt, hebben de Russen getracht "ttefc opmarsch hunner vyanden te stuiten, en ook ten Noorden van de Wereszyca-iihle, by Janow en Niemirow, poogden sterke Russische strydkrachten stand te houden. Het heeft hun weinig gebaat. De Duitschers hebben de positie der Russen onhoudbaar weten te maken door het Noordelyk gedeelte van de Russische stelling in te drukken. Daa/door niet alleen in de linker- maar ook in de rechterflank ernstig bedreigd, en in het front fel aangevallen, moesten de Russen het voornaamste gedeelte van hun stelling by de meren van Grodek, ontruimen. Achter Grodek biedt de natuur in het heuvelland om Lemberg been geen afscheiding, die voor verdediging geschikt is, en de tyding van den val van de hoofdstad van Galicië, die ook van haar verbinding met het Noorden reeds is afgesneden, raag dus eerlang worden verwacht. De bezetting van deze stad is niet alleen van belang uit krygskundig oogpunt, daar zy een bblangrijk kruispunt van spoorwegen is, maar in de eerste plaats uit moreel oogpunt. Algemeen nemen deskundigen aan, dat de centralen nog verder strekkende oog merken hebben dan de Russen uit Galicië te dryven. Zy zouden beoogen het Zuideiyk Russische leger van het midden- en Noordelijke leger af te scheiden. Van Bessarabië uit zyn de Russen tus schen Prutb en Dnjestr, alsmede aan den middenloop van den Dnjestr nog offensief. Hun succes schynt echter niet groot genoeg om de krygskans te hunnen gunste te doen keeren. Op het Westelyk gevechtsterrein boekten de verbondenen weder eenige voordeelen. In den Elzas maken zy ook vorderingen; Metzeral, dat door de Fransche artillerie in puin geschoten was, is door de Duit schers ontruimd. Ter zee. Het Engelsche stoomschip „Dulcie", van tweeduizend ton, is aan de kust van Suffolk zonder waarschuwing getorpedeerd door een Duitsche duikboot. Een man kwam om; de overige leden van de bemanning zyn gered. Volgens een officieele kennisgeving van den Duitschen marinestaf heeft een Duitsche duikboot, ongeveer 100 myien van de Firth of Forth, een aanval gedaan op een Engelschen gepantserden kruiser. De torpedo trof doel. De uitwerking heelt de duikboot niet meer kunnen nagaan. Het Zweedsche stoomschip Verdandi is, geiyk wy hebbey gemeld, by de Zuidkust van Noorwegen door een Duitsche duikboot in den grond geboord. Het was met een lading hout op weg naar Engeland. Volgens een telegram uit Stock holm is men daar over het geval zeer verstoord. De Nya Dagligt Allehanda, die voor Duitscbgezind doorgaat, schryft, dat het een schier vyandige daad lykt. De Zweedsche regeering heeft te Berlyn op heldering gevraagd. De Deenscbe regeering is doende, alle mogelyke gegevens aangaande het torpe- deeren van Deenscbe schepen te verzamelen. Ook zy zal te Berlyu opheldering vragen en schadeloosstelling eischen. Asquith heeft in het Lager huis medegedeeld, dat de verliezen van de koninklyke marine-divisie tot einde Mei bedragen hadden: gesneuveld 60 officieren en 438 manschappen, gewond 85 officieren en 1862 manschappen, vermist 49 officieren en 2512 manschappen; totaal 184 officieren en 4812 manschappen. Van dezen zyn 41 officieren en 1444 man in Nederlaud ge- interneerd. De marine-medewerker van de „Times" schryft over den duikboot-oorlog, zooals die door de Duitschers in praktyk wordt gebracht. Sinds 1 Juni zyn voor zoover die medewerker by het achterwege biyven van ambtelyke mededeelingen had kunnen nagaan ten minste 41 treiters en andere visschersvaartuigen getorpedeerd. Dat zyn er 20 per week, terwyl het gemid delde gedurende April en Mei 9 per week bad bedragen. Thans hebben gedurende twee weken achtereen do Duitsche duik- booten hun vroegere activiteit overtroffen. Maar behalve die treilers zyn ook andere schepen van de bondgenooten door de Duit sche duikbooten aangevallen en vernield, n.l. sinds 1 Juni vyftien Britsche schepen, drie Fransche, twee Russische en een Bel gisch. Bovendien werden in betzelfde tyds- verloop ten minste 11 neutrale schepen in den grond geboord, n.l. zes Noorsche, drie Deensche en twee Zweedsche. Sinds den aanvang van deze maand zyn dus, naar men met zekerheid weet, op zyn minst 73 sche pen door de Duitsche duikbooten naar den bodem der zea gezonden. De marine-man van de „Times" betoogt, dat men dit optreden van de Duitsche duik booten al zyn de meeste getorpedeerde schepen ook betrekkeiyk kleine vaartui gen niet moet geringschatten. Het is niet agn te nemen, dat ae maatregelen, die de Britsche marine ter beveiliging van de scheepvaart neemt, zyn verslapt; echter neemt het aantal getorpedeerde bodems toe. De tocht van de U 51. Een Turksch blad bevat het verslag van een gesprek van een journalist te Kon- stanlinopel met kapitein-luitenant ter zee Hersing, den commandant van de U 51, die onlangs de orde pour Ie Mérite heeft gekregen.' Hersing beeft op 15 September 1914 den Engelschen kruiser „Pathfinder" en in Mei de Engelsche linie-schepen „Triumph" en Majestic" by de Dardanellen getorpedeerd. Hersing vertelde: Wy verlieten onze Duitsche haven op den 25sten April en kwamen den 25sten Mei voor de Dardanellen aan. Toen wq Gibraltar bereikten, zyn wy geen Engelsch linie-schip tegengekomen, hoewel wy het grootste gedeelte van den tocht aan de oppervlakte aflegden. In de buurt van Gibraltar bemerkten wy een grooten Engelschen torpedojager, maar 's nachts en in de eerste ochtenduren zyn wij boven water, om zoo te zeggen, midden tusschen de Engelschen doorgevaren. Zy ontdekten ons, toen wy buiten Gibraltar waren, maar wy doken onder en ontkwamen ongedeerd. Een dergeiyke ervaring hadden wy in de Fransche oorlogshaven Bizerta. Toen wy de Egerscbe Zee bereikten, be gonnen wy dadelyk aan ons werk. 'a Och tends vroeg op den 25sten vermelden wy de „Triumph". Een dergelyke torpedo jager joeg vlak boven ons heen. Wy kon den zyn schroef duidelyk hooren. Den 27sten Mei ontdekten wy de „Majestic" dicht bij de kust. Ik zag door myn periscoop, dat de bemanning van de „Majestic" juist het middageten gebruikte. Ik ging met my'zelf te rade of ik de bemanning niet eerst zou laten afeten, maar kwam tot de slotsom, dat bet myn plicht was, onverwyld een torpedo te lanceeren. De „Majestic" was door tien transportschepen omringd. Ik moest schuins vuren. Toen wy aan de oppervlakte kwamen, zag ik de „Majestic" met de kiel onderste boven liggen. In beide gevallen hadden de Engelsche schepen tor pedo-netten neergelaten, maar onze torpedo's snijden zelfs door de sterkste s aaldraad- netten heen. Wat over een basis van de Duitsche duikbooten in de Iersche en de Middelland- scne Zee verteld wordt, is onzin. De sfeer van actie van onze duikbooten is groot genoeg voor de ondernemingen, die zii volbracht hebben. Zy hebben geen basis noodig. Engeland met zyn vermeende heerschappy ter zee kan op ons niet veel indruk maken. Op de heele reis van Wilhelmshafen naar de Dardanellen hebben wy geen Engelsch linie-schip gezien. Het moeielykste gedeelte vau ons werk is, om ze te ontdekken, maar 1 hebben wy ze eenmaal in bet gezicht ge kregen, dan is het niet moeielyk, om ié in den grond te boren. De Serviërs hebben een veld tocht in Albanië ondernomen. Zy hebben reeds goede vorderingen gemaakt. Men verwacht eiken dag den val van Durazzo Italië ziet deze beweging met leede oogen aan. Men schryft aan de „N. Rott.Ct."- Alléén van de werven te Hamburg zijn in acht dagen tyds 24 nieuwe duikbooten klaar gemaakt, die een voor een in zee worden gelaten. De getallen van den wereldoorlog. In een reeks van aanschouweiyke tabellen wordt in „Ueber Land und Meer" deze ge weldige oorlog in cyfers ontleed. Niet minder dan 21 millioen 300 duizend man staan in het veld tegenover elkaar Aan de zyde van de entente 12 millioen 820 duizend en van de centrale mogend heden 8 millioen 950 duizend man. De vyand beschikt over 113 linieschepen 87 pantserkruisers, 128 kleine kruisers *704 torpedobooten, 179 duikbooten en 231 andere schepen. Duitscbland en Oostenryk hebben 56 linieschepen, 17 pantserkruisers, 56 kleine kruisers, 358 torpedobooten, 40 duikbooten (het aantal nieuwe Duitsche duikbooten is onbekerid) en 139 andere schepen. Totaal m iHuTi^Ö w"r,,°668 m De dageiyksche oorlogskosten van de tien staten, die thans aan den strüd deelnemen bedragen 169 millioen mark. Van bet begin van den oorlog tot den eersten April waren de oorlogskosten 40 milliard mark (Italië natuuriyk niet inbegrepen). Voor een geheel jaar zou er dus ten minste zestig milliard mark noodig zyn. In goud wegen deze 60 milliard 24 millioen kilogram. De gebeele goudproductie ter wereld in de af geloopen 500 jaar bedroeg slechts 15 millioen kilogram.. De dageiyksche oorlogskosten voor Duifschland zyn 33 millioen mark. De heeie oorlog van 1870/71 kostte niet zoo veel als men nu in veertig dagen uit geeft. Engeland betaalt, de koloniën niet medegerekend, ook ongeveer 33 millioen mark per dag. In drie maanden heeft Engeland evenveel uitgegeven als de Boeren oorlog dit land kostte in twee jaar en zeven maanden. Uit Kassei wordt aaneen Duitscb dagblad geschreven: Iedereen, zelfs de kleinste plaats van Duitschland, krygt regelmatig zoo spoedig mogelyk het officieele dageiyksche bericht van het legerbestuur. In Elmsbagen in Hessen nam de brievengaarder het bericht op, dat dan door den burgemeester verspreid werd. Op een goeden dag heerschte er in Elmshagen groote vreugde. Van mond tot mond ging het, dat de Tsaar gevangen genomen was. De kerkklok luidde en bet geheele dorp vierde feest. Helaas kwam spoedig de teleurstelling. Toen den volgen den dag de kranten kwameu, wilde men onmiddeliyk het nieuws van den gevangen genomen Tsaar lezen. Maar de kranten wisten er niets van. Men ging op onderzoek uit en bet bleek, dat de vrouw van den brievengaarder, die by afwezigheid van haar man het bericht aan de telefoon had op genomen, verkeerd verstaan bad, hetgeen meer by een telefoongesprek gebeurt. Uit: „Die Zabl der Gefangenen" (bet aantal ge vangenen) maakte zy „Der Zar beflndet sich unter den Gefangenen" (de Tsaar bevindt zich onder de gevangenen). En zy bracht het heugiyka nieuws, waarvan men in het overige Duitschland niets wist, onder de inwoners van Elmsbagen. Hoe vreemd het ook klinkea mag, toch is het bewezen, dat men met een kogel in bet hart ongestoord leven kan. Een Beiersch infanterist was door een Franscb projectiel gewond. Toen men de plaats van den kogel met Röntgenstralen bepalen wilde, bleek, dat de kogel in de hartschaduw lag. De geneesheeren achtten dit echter odwaarsehyniyk en de patiënt werd tot nader onddrzoek naar bet ROnt- genlaboratorium van bet Roode Kruis te Mdncben gezonden. Hoe veel opnemingen men daar ook maakte, de kogel fileef in het hart liggen en wel in de rechter voor kamer. De gewonde beeft oogelooflyk geboft. De kogel sloeg door de long, ging langs de groote bloedvaten, zonder deze te raken en sloeg ten slotte door den dunnen kamerwand, zonder bloeding te veroorzaken. De toe stand van den gewonde is goed, by klaagt met over zyn hart. Een operatie om den kogel te verwyderen acht men te gevaariyk. In dezen tyd, waarin de oorlog voerenden hun vyanden vrywel steeds als barbaren afschilderen, is het niet onaardig uit hun eigen mededeelingen iets te kunnen aanhalen, waaruit bl(jkt, dat men voorzichtig moet zyn met het onvoorwaar- deiyic aannemen van dergelyke verhalen, en zich vooral moet hoeden voor generali seeren. Het geval betreft de Russin in Pruisen, die gedurende drie weken Tilsit bezetten. In een bericht van de spaarbank aldaar wordt medegedeeld, dat in dien tyd het leven en ook bet zakenleven vrywel gewoon was; ook kon de spaarbank steeds geopend biyven en haar bedryfalsgewoonlyk voeren, al was het dan ook van minder omvang. Met de „barbaarsche" Russen in de stad is het nog al merkwaardig, dat de inwoners niet schroomden zaken met die bank te doen, er met geld heen te gaan of het er van af te balen. Uit een grafische voor stelling blykt voorts, dat de inlagen op 3 dagen ongeveer geiyk, op 6 dagen lager, en op 9 dagen hoog er waren dan de terug betalingen. (N. R. Ct.) Men kan zonder twyfel ver wachten, dat na den vrede pogingen gedaan zullen worden om van de vele in betrekkeiyk ondiep water gezonken schepen wat te red den, waarby goede fotografieën, waaruit de ligging en de toestand van het schip blij ken, van gewicht zullen zyn. Hiertoe heeft een Amerikaan, gebruik makende van Coo- per-Hewitt-Kwartslampen de noodige toe stellen geconstrueerd. Met een battery van negen der genoemde lampen, elk van 2400 kaarsen en van reflectors voorzien, w^s bet licht sterk genoeg om op ruim 30 meter afstand opnemingen te doen, zelfs kinema- tograflsche fotografieën van een duiker. De camera bevond zich in een kamer van ruim li/s Meter doorsnede, met één dikken glazen wand, waardóór de foto's genomen werden. De toegang tot de kamer, die weidig diep onder water is, wegeus den enormen water- druk, wordt verkregen door een harmonica achtige buis, van yzeren ringen en weefsel, waardoor de fotograaf en zyn helper het kamertje bereiken. Voor het werken op grootere diepte is een roodom gesloten, vry wel bolvormig vertrek ontworpen, dat groo ten druk kan weerstaan. Hiermee zyn even wel nog geen proeven genomen. Te Glasgow is een werkman in een munitiefabriek, die een kameraad had geslagen, omdat deze z.i. te hard werkte en te veel granaten afleverde, veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met dwang arbeid, de zwaarste straf die de rechter kon opleggen. Als dit in Duitschland was gebeurd, zei de rechter, maar ik geloof niet dat het daar mogeiyk zou zyn, zonden zeq tegen een muur zetten en doodschieten. Ia Frankryk net zoo. Het spyt my, dat dat hier niet kan. Uit het geding bleek, dat de beschuldigde 55 ets. in het uur verdiende. Voor bierdrinkers is het in Duitschland ook al geen beste tyd. Nagenoeg alle groote bierbrouweryen hebben bun klanten thans medegedeeld, dat zy, daar zy slechts 60 pCt. van het gewone quantum mogen brouwen, niet in staat zyn, alle bestellingen geregeld uit te voeren Nieuwe klanten kunnen in geen geval meer worden tangenomen. De Münchenscbe bierbrou weryen hebben bovendien de bierpryzen weder verhoogd, thans met 2 pfg. per liter. Erwtensoep met granaten. Een officier van gezondheid vertelt in den „Berliner Lokalanzeiger" hoe zyn middag maal gestoord werd, ergens aan het front in Russisch Polen, op het ougenblik, dat by met een majoor en een luitenant in een blokhuis zyn geeuwhonger wilde stillen. Het was half één geworden, toen de Russen begonnen te. schieten. Steeds he viger, met granaten. Ver achter ons, links èn rechts, sloegen de dingen in. Allengs kwamen zy dichterby. Het kleine venster van ons blokhuis rinkelde steeds. Het vuren werd voortdurend sterker, zoodat wy er meer aandacht aan begonnen te schenken. Er moesten verschillende batteryen aan het werk zyn. Dit hoorde men aan den toon Boem! daar sloeg zoo'n granaat op honderd vyftig meter van ons het veld in. De zandwolk ging torenhoog. Boem! weer een, iets meer links, op vfiftig meter afstand. Het huis trilde. „Dat is zware artillerie", zei de majoor. „Ik geloof, dat zy zich inschieten op ons kwartier. t Schot op schot. De meeste ontploften. Enkele niet. Intusschen bad de oppasser van den majoor een pan met heeriyke erwtensoep gebracht. De borden werden gevuld en wy begonnen te eten. Ik wéét niet waarom, maar erg hongerig was ik niet meer. En toch had ik mn zoo op de erwtensoep verheugd. Wy lepelden langzaam de heeriyke, maar gloei end heete soep. Spreken met elkaar kon men niet. Het donderde onophoudelgk. Toen een knal! Wy sprongen allen tege- lykertyd op. Er vloog ons iets in het gezicht. Het werd een oogenblik donker in de kamer. Een granaat was voor het raam van ons blokhuis ingeslagen. Toen de stof- en vuitwolken opgetrokken waren, zagen wy de verrassing. In den grond was een groote trechter gewoeld. Ons raam was in scherven. De heele kamer lag vol vuil en steenen. De borden met erwtensoep eveneens. Wy zelf zagen ar ook niet heel smakelyk uit. T?en weer een knal. Vlammen, rook. Een ;ranaat was in de schuur terecht gekomen, 'wintig pas van ons buis. „Ik geloof, dat wy verstandig doen te verbuizen", zei de majoor. Wy pakten ons boeltje op en gingen weg. Het kraakte en knalde zonder ophouden. Om ons sloegen de granaten overal in. Myn vertrouwen in het nieuwe kwartier fwas niet byzonder groot, want wanneer de (Russen eenmaal bezig zyn om een terrein He bestrooien, dan vergeten ze niets. Hn ijen beginne ging het. De treffers kwataeiNbyna alle op ons oude kwartier. W*f wilden de Russen toch? In de verte zagen wfi hun ballon captif. Maar van daar uit konden z(j ons, een paar menschen, toch niet gezien hebben. En indien dit al het geval mocht zyn, dan was bet toch onzin, zooveel ammunitie aan ons te ver spillen. Onze artillerie antwoordde in matig tempo. Het nieuwe kwartier scheen werkelyk beter te zyn. De oppasser kwam met nieuwe erwtensoep. Hy vertelde ons, dat er in de kwartieren achter ons geen granaat gevallen was. De Russen schenen bet dus werkelyk op ons gemunt te hebben. De eraaiile borden waren gauw schoon en wy namen plaats om te eten. Plotseling weer een slag, zpo hevig als ik nooit te voren hoorde, vergezeld door een sissend en suizend geluid* Niemand van ons wist wat er aan de hand was. Het regende van boven houtsplinters, stroo, kalk. Dichte stof vulde ae Sanger, wij renden naar de deur. „Dat was eón granaat, die niet ont plofte", zei de majópr. „Wanneer die ont ploft was, dan hadden wy allen er aan moeten gelooven! De granaat was door het dak in de kamer geslagen en in den vloer biyven steken. „Verder, mannen, een nieuw kwartier!" Nu gingen wy toch een heel eind terug. Daar was het werkelyk veel rustiger. Maar we hadden geen trek meer in soep. We staken een sigaar op, praatten wat na, toen de artil|erie-kapitein kwam. „Nu, hoe hebben wy d|t gedaan?" „Wat?" i „De Russen zyn; er toch ingeloopen!" „Waar zyn ze ingeloopen?" „Hebben jullie dun niet gemerkt, dat wy daar voor twee „lamose" schynstellingen gebouwd hebben, Waarop zy als bezetenen T< schieten Nu ging ons eed het schieten wel er zoo geschoten licht op. Wy hadden iemerkt, maar waarom werd, hoorden wy nu eerst. Had de goede man ons dat niet een uur vroeger kunnen Wertellen? Erwtensoep zonde^ granaten is my wel zoo lief. De ongelukkige, die afkomstig is uit Scheveningen, was gehuwd en vader van twee kinderen. Naar men van verschillende plaatsen uit Groningen en Friesland meldt, heeft het Zaterdagnacht sterk gevroren, waardoor groote schade is toegebracht aan de aardappel- en boonenvelden. Ook in zuidoostelyk Drente zyn deze velden geheel zwart gevroren. Berooving. - Het politie onderzoek in de zaak der berooving van den 18-jarigen kantoorbediende der firma Uter- mOblen te Amsterdam (men zie het bericht op de vierde bladzyde, onder Gemengd Nieuws) brengt hoe langer hoe meer zekerheid, dat de berooving gefingeerd is geweest, en dat deze jongen, F. S., in relatie stond tot een heel complot, waartoe ook de Vrydag- avond gearresteerde W. D. behoorde. De justitie had bevel gegeven S. te arresteeren. De politie heeft Zaterdag den geheelen dag vruchteloos naar hem gezocht. Zondagmiddag is hy echter in de woning zyner ouders aangehouden en opgebracht naar het huis van bewaring, waarbeen inmiddels ook W. D., de man die Vrqdag- avond aan het Centraal-Station is gearres teerd, reeds was gebracht. De commies ter secretarie te Hilversum, de heer J. G. van S., loco secretaris, is door B. en W. dier gemeente geschorst. Omtrent de aanleiding1 tot deze schorsing wordt bet volgende gemeld: De heer Sligting, gewezen directeur der gasfabriek te Hilversum, was voornemens beslag te doen leggen op den destyds door hem gestorten borgtocht van f 12.000. De commissie die een rapport uitbracht over het beheer der gasfabriek door dezen gewezen directeur, wilde op de een of andere pianier vergoeding hebben voor de door de gemeente geleden schade. De heer Sligting, bang voor zyn borgtocht, scheen voornemens hierop beslag te leggen, doch B. en W. wilden hem voor zun. By het nazien der effecten die het bedrag van den borgtocht uitmaken, bleek, dat daaraan twee stukken van f 1000 ontbraken. Het ingestelde onderzoek leidde tot het vermoeden, dat de stukken verduisterd waren door den genoemden commies, die daarop in een spoedeiscbende vergadering van B. en W. werd geschorst. De zaak is in handen van de justitie. Aanranding. Schipper J. 0., van het rijnschip „Perseverance", liggende in de Waalhaven te Rotterdam, is in den nacht van Zondag op Maandag op den Westzeedyk aangerand door drie hem on bekende mannen. Zy sloegen den schipper tegen den grond, trapten hem op bet hoofd, brachten hqm met een mes eenige steekwonden toe en beroofden hem van een notitieboekje, Waarin zich een Belgisch bankbiljet van 100 francs bevond. In het Ziekenhuis op den Coolsingel, waar de schipper verbonden is, bleek, dat hy een kaakbeen gebroken heett, verschillende steekwonden in het hoofd heeft gekregen en inwendig gekneusd is. De schipper, die zich met zyn mes ver dedigd heeft, meent een paar van zyn aan randers verwond te hebben. Zy zyn in de richting Delfshaven ontkomen. Jacht op een rywieldief. Een inspecteur van politie te Amsterdam, begaf zich, als boef verkleed, naar een huis, waar zich meerdere leden van een dievenbende ophielden. By het verlaten der woning kwam een der leden op straat hem tege moet met de mededeeling, dat hy een der collega's wenschte te spreken. De inspecteur, die zich als een der huisgenooten had voor gedaan, vernam van den dief, dat hy dien dag eenige rywieleo gestolen had, waarna beiden besloten den buit te gaan zien. By de Ceintuurbaan gekomen, scheen de boef lucht te krygen, dat hij zich in zyn collega had vergist. Plotseling zette hy het op een ioopen, terwyl de inspecteur, hierop niet bedacht, geen kans zag hem in te halen. Spoedig echter besloot d inspecteur gebruik te maken van een juist passeerend rijwiel, om daarmede den dief te achtervolgen, hetgeen aanvankelyk wederom mislukte, doordat de achtervolger in Volle vaart tegen een hoop straatkeien reed. GEMENGW NIEUWS. Zondagavond zyn in een moddersloot aan de Jócobi Verhoeflaan by de gasfabriek te Busnim twee militairen te water geraakt. Een van hen is ver dronken, de andere werd door een derden soldaat gered, Zy warlpn een verkeerden weg ingeslagen. In den nacht vab Woensdag op Donderdag is er brand uitgebroken in de broodbakkery van den, heer Uittenbogaard te Hardinxveld (Beneden). Ook is een gebouw bewoond door J. den Breejen aangetast. Beide panden brandden geheel uit. Niets was verzekerd. Oorzaak on —Zondagavond is\te Tilburg vrouw V. op den Bredaschan weg door de auto van den heer T. uit 's-Wertogenbosch overreden en gedood. Op de Haarlemmer\trekvaart te Leiaen is Maandagmorgen de 36-jarige artillerist J. Gdoordat de paarden op hol sloegen, met bet hoofd tegen een boom geslingerd. Vervolgens is hü door een stuk geschut overreden, waarby de Wielen hem ovéV de borst gingen. In zorgelyken toe stand is de man naar het militair hospitaal vervoerd. De politie heeft landbouwers onder de gemeente Beerta (Gr) pi verbaal aangezegd, wegens het achterhouden van rogge. In het interneeringskkmp te Zeist heeft Zaterdag een treuria bngeval plaats gehad, doordien een Hollnndsch korporaal na gebruik zyn geweeV niet ontladen had. Bij het nazien ging hei schot af en trof een Hollandscheb soldaat ui den buik. De gewonde werd onmiddellyk\naar Amersfoort vervoerd, maar was by aankomst feeds overleden. De boef was inmiddels in een huis op de Ceintuurbaan gevlucht, doch de inspecteur liet onmiddeliyk weer het rywiel in den steek, volgde den dief, dien hy op den zol der te pakken kreeg. Daar slaagde de inspecteur er ten slotte in den rywieldief te arresteeren en naar het bureau Stadhou derslaan in verzekerde bewaring te brengen. Een koe en baar baas. Een van onze plaatsgenooten, zoo vertelt „De Berkel bode" uit Zelbem, heeft een koe die door haar baas zoo'n beetje verwend is. Als hy het beest naar de wei bracht, duurde het niet lang of kort na zyn terugkomst was de koe ook weer op het erf present. Het dier scheen het nu een maal niet buiten zyn verzorger te kunnen stellen. Die aanbankelykheid werd den boer ten langen leste toch wat al te lastig. Den heelen dag by de koe in de wei te gaan liggen, giug toch waratje ook niet! Daar voor is de tyd te kostbaar. Een lumineus idee flitst door zyn brein. Hij zal van zich zelf een dubbelganger fabrieken. Handig als de meeste boeren in het bewer ken van stroo, had hy in een minimum van tijd een voor een koe welgelykend conter- feitsel gemaakt, dat bq een ietwat slordige beschouwing door een koeienkop best voor den „baas" zelf kon doorgaan. Een oude jas, een afleggertje van den boer zelf, werd de stroopop omgehangen. Zyn strookop met een pet gedekt en in een houding van ononderbroken waakzaamheid werd de „schiew" tegen de heg geplaatst. En koebeest, dat van tyd tot tyd met een lodderoog naar hem opblikt, is nu met geen macht het weitje weer uit te slaan. Zy en haar baas hooren nu eenmaal by mekaar. Pryzen zware kalfkoeien f 280 a f 310, kalfvaarzen f 170 a t 220, melkkoeien f230 a f 270, lla-jarige ossen f —af guiste vaarzen f af pinken f af graskalveren f a f nuchtere kalveren f 18 a f 24; vette varkens 40 45 ct. per Va kilo. Gortnclzem, 18 Juni. Op de heden alhier gehouden paardenmarkt waren 209 stuks aangevoerd. Men besteedde de vol- ?ende prijzen: luxe paarden van f 500 tot 700, werkpaarden van f 300 tot f 400, 2-jarigè Vën f 350 tot f 450, 3-jarige van f 400 tot f 000, hitten van f 90 tot f 250. Daar deze markt met de Beusicherascbe markt samenviel, was de handel niet druk. Nlenwerkerb a/d IJssel21 Juni. Coöperatieve Tuinbouwveiling. De pryzen waren: Engelsche komkommers f 7,60 f 9,50, 2e soort f 5,70 a f 6,30, kleine halve komkommers f 3,80 a f 4,30, per 100 stuks; komkommerstek f 1,f 1,30 per kist; bloemkool f 3,10 f 5,50, 2e soort f 1,80 f 3,30 pdè* 100 stuks; peen f 4,40 f 5,20 per 100 dos. Ondewater. 21 Juni. Op de heden ge houden kaasmarkt waren aangevoerd 146 partyen, 6570 stuks, wegende pl.m. 32 850 kilogr. Pryzen waren voor le soort van f40,— tot f46.—, voor 2e soort van f 35,— tot f 39,—, zwaardere f 44,— tot f 48.—, gestempelde f 44,— tot f 48,—. Handel vlug. Rotterdam21 Juni. Aangevoerd paarden. magere- en 416 vette run deren. 213 vette, nuchtere en graskal veren, 1024 schapen of lammeren. 693 var kens. biggen, - bokken of geiten. Koeien en ossen 40 tot 54 ct.; stieren tot ct.vette Iqdveren 50 tot 60 ct; schapen 35 tot 43 ctf.T-1 animeren tot ct.; varkens 46 tot 48 ct. en lichte varkens voor export a ct per 1/j kilo. Varkens matig aangevoerd. De pryzen waren over het algemeen hoog. Export- varkens werden weinig aangevoerd. Botterdam. 21 Juni. Binnenlandsche granen. Prys: Tarwe per 100 K.G. f 15, tot f 16,25. Haver per 100 K.G. vaD f 15,40 tot f 16.75. Schoonhoven, 19 Juni. Kaas. Aan gevoerd 52 wagens, wegende pl.m. 10.400 K.G. Prijzen: le soort f 43 f 47, 2e soort f 40 a f 43, zwaardere f 47 f 60 per 50 K.G. Handel vlug. BURGERLIJKE STAND. Schoonhoven. Vau 18—22 Juni. Geboren: Antonia Christina, d. van W. Krom en H. J. Murk. Overleden: Een levenloos aangegeven kind van,J. Roozendaal en A. Schep. Een levenloos aangegeven kind van A. Jansen en M. de Wit. Zevenhuizen. Juni. Geboren: Leuntje, d. van P. van Vliet en E. Mol. Johanna, d. van C. v. d. Graaf ed H. v. d. Laak. Jacoba Petronella, d. van K. de Graaf en P. Verheul. Getrouwd: H. Stolk en C. van Delft. A. Post en A. M. van Tol. K. Lugthart en C. Donker. P. Voorwinden en H. de Vos. Overleden: M. Verhoef, oud 30 j. Marktberichten. Bengichem, 18 Juni. Ter paardenmarkt waren heden aangevoerd ruim 100 stuks. By kflmen handel wareo de pryzen voor paarden van f 300 tot f 750, veulens van f 70 tot f 200. Gorinchem21 Juni. Aangevoerd 104 runderen, 3 nuchtere kalveren, 14 vette varkens en 855 biggen. Den 28en Juni a.s. hopen geliefde Ouders, Behuwd- en Groot- ouders CÖHNELIS OUDIJK en ADRIANA VAN EIJK, j hunne fefltlg-jarige Echtver- eenlginfc te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, j) Behuwd- en Kleinkinderen. Gouda, 19 Juni 1915. Jaagpad 35. Voor de vele bewyzen van deelneming, ondervonden by het overiyden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer PIETER VAN DER VLIST, Weduwnaar van Cornelia Schep, betuigen wy onzen hartelyken dank. Th, van der VLIST. Lopik, E. Van der VLIST— Voormolen. Wijngaarden, J. van der VLIST. Groot-Ammers, Wed. E. van der VLIST— Aanen. en Kinderen. Wyngaarden, 22 Juni 1915. Allen, die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zyn aan de nalatenschap van den Heer J. E. K. v. WIJNEN t in leven Hoofd der School te Willige- Langerak* worden verzocht daarvan opgave te doen vóór I Juli a.aan K. v. WIJNEN* Amsterdam* 1' v. Ostadestr. 494. Ondergeteekende verklaart hier- mede, dat al betgeen hy in den avond van den 14en Juni j.l. ten nadeele van zyn werkgever heeft gesprokenniet anders is geweest dan leugenachtig gebazel van een beschonkene. J. KOPPENOL. Nieuwerkerk a/d IJssel, 22 Juni 1915. Aan het kantoor te Lekkerkerk kan een 3e KANTOORBEDIENDE verbonden worden. Sollicitanten voor deze betrekking, te Lekkerkerk wonende, kunnen zich aan melden by den Directeur van genoemd kantoor. Leeftqd 17 (voor vrouwelyke 18)—21 jaar. -T- Voor Huis- en Tqinwerk wordt, voor vast, gevraagd een flqike van ongeveer 15 jaar. Brieven, onder np. 97, aan het Bur. v./d. Bid. Er biedt zich aan: van buiten, P. G., 21 jaar, om terstond in dienst te treden, van m. g. t. voorzien. Adres L. d. OUDEN, D. 13, Krimpen a/d lek. TERSTOND GEVRAAGD: bij Aiibs. VEN TE, Landbouwer, dorp Zevenhuizen, (Z.-H.). TJE KOOP: Een zwarte zesjarige Adres G. T. HEIJNEMAN, Schoonhoven. TE KOOP AANGEBODEN: hoogte 72 Centimeter. Te bevragen B. SCHEP Hz., Willige-Langerak. SCHOREN, ERF en GROND, onder aau het Nchoonhoveusche Veer, op 19 Juni 1915 geveild, zyn thans in bod gekomen: Perceel 1 op f 0500,— en perceel 2 op1500,—. De afiilag, afzonderlijk en gecombineerd, zal plaats hebben op Zaterdag 26 Juni a.s., 's morgens 11 uur, in het geveilde Eerceel, terwijl inmiddels verhoogingen unneu worden gedaan ten kantore van Notaris TEIJINCK te Schoonhoven. Wegens dubbele zaken le koop aangeboden: Een goed beklante met Molorgemaalannex (voor uitbreidin, vatbaar), in een welvarend dorp in Z.-H. Br. fr., onder no. 96, aan het Bureau van dit Blad. Wegens ziekte wordt le hour ofte koop aangeboden een ruim beklante beide machinaal ingericht* benevens twee daarnaast staande Alles gebeel nieuw. Te bevragen onder let er A, a./h. HULPPOSTKANTOOR te Gonderak. geeft nlt: in Btnkken van f ÏOOO,—, f 500,en f 100,-. Te Gouda en omatreken verkryg- baar by den Heer U. PLOMP Azn.. Weethaven 40 aldaar. OP DONDERDAG 24 JUNI 1915 zulleu door ondergeteekende in onderstaande plaatsen en café's Monsteringen gehou den worden en gevraagd worden PAARDEN van minatenM 5 tot 15 jaar; kleur, geslacht, ras en maat onverschillig. Er worden zoo wel hooge als lage pryzen besteed, naar gelang van qualiteit. De levering geschiedt direct of later naar verkiezing der verkoo- pers. Zoogende veulen-merriën worden ontvangen, zoodra het veulen gespeend is. V.m. ongeveer: 5.— u. DE KORVER, Gohinchem. 5.15 KRUIJT, Heukelum. DE ROSKAM, Asperen. KEMP, Leerdam. VER WOERD, Schoonrewoerd. D' ORANJEBOOM, Zijderveld. DE ZWAAN, Everdingen. VAN STRATEN, Hagestein. 't ZWIJNSHOOFD, Vianen. DRIE SNOEKEN, Lexmond. ROMEIJN, Meerkerk. DIEPENHORST, Ameide. OSKAM, Tienhoven. OOsTEROM, Langebak. Wed. BARON, Nieuwpoort. MAAT, Goudriaan. DE STIGTER, Groot-Ammers. MEERKERK, Streefkerk. DEKLUIJVER, Nieuw-Lekkihland. VOGELENZANG, Alblasskrdam. SOCIËTEITSGEBOUW, Krimpen a/d Lik. Wed.v. d. PLAS, Krimpen a/d IJsseL. HARMONIE BROERE, Ouderkerk a/d IJssel. „WAPEN GOUDERAK",Godderak. CHRISTENZEN, Stolwijkerbluis. N.m. ongeveer: 12 30 u. DE ZALM, Gouda. VAN RAAFTEN, Bodegraven. RIJNZICHT, ZWAMMKRDAM. VERGULDE WAGEN, Alphen a/d Rijk. 's MOLENAARSBRUG, Oudshoorn. GEMEENTEHUIS, Koudekerk. BOERS, Hazerswoude. WAPEN v. BOSKOOP, Boskoop. DE UNIE, Waddingsveen. WAPEN v. MOERKAPELLE, Moerkapellb. A. W. DE HEES, Bleiswijk. ROZEBOOMBergschehoek. VAN DEN BERG, Berkel. VAN OUDS 'T RAADHUIS (VAN schie), Pijnackkr. DE MAREL, Nootdorp. KUIJS WITZENBURG, Rijswijk. HUIS TEN HOEK, Watkringen. EEN DEN BURG, Loosduinkn. 5.30 5.45 6.— 6.15 6.30 6 45 7.— 7.15 7.30 r 8- 815 8.30 8.45 9.— 9 30 9 45 10.— 10.30 II - 11.15 r 11.30 11 45 12.- 1.15 1.30 1.50 2.10 2.30 2 50 310 3 30 3 50 r 4.10 4.30 T 4.45 5.— 5 30 6.- 6 20 6 40 6 55 7.10 GEMEENTEHUIS, PopLDUK. OVERHEIDE, MonstIr. SPAANSCHE VLOOT (Huisman), 's-Gravenzande. 7.30 TOREVBURG, Naaldwijk. 7.50 MORIAAN, Maassluis. 810 GEMEENTEHUIS, Maasland. 8.25 VAN DIJK, Schipluiden. 8.45 OVERGA, Veemarkt, Delft. Jos. van BAAL, Buren. P.8. Met „ongeveer" wordt bedoeld, dat het evengoed iets vroeger als iets later kan zyn. By «ie tegenwoordige hooge graanprijzen vestig lk hierdoar de aandacht van Il.H. varkennhonderii op myn franco een Veer. (Bjj.partU lager.) fijn gesneden en in f liter kokend water opgelost, I geeft de BESTE en ZUIVERSTE ZACHTE ZEEP.I die dan nog geen ZES cent per POND kost. Zoolang de voorraad strekt ook nog te bekomen voor Voor 4ftomHlagen: één; 78: twee, en voor ÏOO: drie Zak por tefe allien (aan één adres te verzenden). WIJ VERKOOPEN: effen en gestreept* Iff* Het adres voor den Kleermaker! vervaardigd uit prima grondstoffen, gegarandeerd zuiver, gemakkelijk en zuinig by het voederen, een lekkernij voor het Vee, uitstekend geschikt tot I>i)v«>edering in de weide. PLAATSELIJKE WEDERVERK00PERS GEVRAAGD. U.K. Met het oog op het heerschen van Hond- en Klauwzeer wensch ik er de aandacht op te vestigen, dat myn LUnzaad-Na'ikerkoekjes verpakt worden in zakken, welke he) eigendom van de koopers blyven. Overbrengen der besmetting (zooals dat by koekkisten het geval kan zyn) is hierbij dos uitgesloten.

Schoonhovensche Courant | 1915 | | pagina 2