60 UimAHHIEN, NefierUctie Msporroei. Dintreplii Zomerdienst 5 Juli 1915. Metselaarsknecht, Een vaste BonnMer, KOREN en KLAPROZEN. Dames-Rijwiel Advertentiën. Bertels' Lijnzaadkoekjes Drukwerken „de Prins" Viml| der Rinwstijiiigoi. tv' -*r* Weggeloopen een groote zwarte TIJGERHOND. PLAATSGEBREK. Ter Boekdrukkerij van S. W. N. van NOOTEN te Schoonhoven Bertels' Olieslagerij en Meelfabriek, Amsterdam. Eischt dit merk. EEN ENKELE PROEF BELOONT WEL DE MOEITE. Een dubbel stuk SUNLIGHT ZEEP 9 OMSLAGEN: TWEE KLEURKAARTEN. LEVERING Boek-, Muziek-, Papierhandel Bestellinges PLAATSING VAN ADVERTENTIËN Abonnementen Hoofd-Agentschap Nieuws van den Dag. ITIDRIIEHWI. §eliMBk«fei, 7 Sept. t In de hedenmiddag gehouden raadsvergadering ia ala wethouder herkozen de heer G. J. Niekerk. t Met ingang van t October ia de rijkskleric 3e klasse by den dienst der directe belastingen S. P. Nijdam, thans werkzaam ten kantore Leiden, bevorderd tot itfksklerk Je klasse en overgeplaatst naar Rotterdam. t Zondagmorgen ontving het Sportclub-bestuur van de Goudsche Voetbal vereniging „Altyd Weerbaar" bericht, dat *ij verhinderd was den voetbal wedstrijd te komen spelen. De voetbal vereeniging „A. F. C." van Ammerstol werd bereid gevonden een oefenwedstrijd te spelen. De Sportclub combinatie won dezen wedstrijd met 3—0 cijfers die vrijwel de verhouding weergeven o— Verkoop van Gemeentegrond. In de Schoonhovensche Courant van 27 Augustus kwam een officieele kennisgeving voor van Burgemeester en Wethouders van Schoonhoven, dat, zoo noodig, aan den openbaren dienst zal worden onttrokken een strookje gemeentegrond, deel uitmakende van de openbare straat, gelegen op den hoek van de Lange Weistraat en den Korten Dam. Bezwaren hiertegen konden vóór 2 September, des middags 12 uur, ten stad- huize worden ingebracht. Velen, die het aldaar staande pand aan de achterzijde hebben gadegeslagen, zullen zich hebben afgevraagd, hoe in dat op omvallen staande gebouw zich nog iemand durft wagen, zelfs nadat de zjjmuur van gemeentewege door palen wordt gestut. Dat die toestand zoo niet bestendigd kan blijven, spreekt vanzelf en in gedachte zien we dus al een omheining maken, voor afbraak van het gebouw en, zoo noodig, voor weder opbouw. Uit de agenda voor de raadsvergadering van hedenmiddag en uit een ingekomen adres van de bewoonster van het pand blijkt evenwel, dat de onttrekking van gemeente grond niet van tjjdeljjken aard zal zijn, om, zoo noodig, het pand te kunnen verbeteren, doch om aldaar gemeentegrond te verkoopen en voortdurend aan den openbaren dienBt te onttrekken. u Was dit plan tevoren bekend geweest, zeker, zouden uit de gemeente daartegen bezwaren zjjn geopperd. Daargelaten, dat door hel afstaan van gemeentegrond ter breedte van 1.45 Meter bet mooie uitzicht voor het pand aan de overzijde zoo goed als verdwijnt, wordt het Ëleintje aan het einde der Haven, Korte am genaamd, verkleind en de toegang naar de WeiBtraat gevaarlijker gemaakt. Dat de ruimte op dat gedeelte der stad niet te groot is, bewees vroeger de aldaar gedurende de kermis geplaatste draaimolen, waarbij als 't ware geen ruimte voor door- loopen overschoot. Of ooit daar weer een draaimolen zal tornen, kan moeilijk gezegd worden, doch als de ruimte daar nog wordt verminderd zal het langzamerhand onmogelijk worden gemaakt. Dat de Korte Dam meestal wordt benut voor bet keeren van rijtuigen, omdat op de smalle Havens daarvoor weinig gelegenheid bestaat, kan ieder dageljjks aanschouwen. Ook daarvoor komt dus minder ruimte disponibel. Maar vooral voor de in den tegenwoor- digen tjjd gebruikt wordende snellere ver voermiddelen, de fietsen en de auto's, is het dringend gewenscht,hoofdzakelijk bjj hoeken, dat men zoo ver mogelfjk vooruit kan zien of er ook belemmering in den weg staat. En nu zou bet juist jammer zjin, indien de hoek aldaar over bjjna l'/g Meter werd be bouwd en het gevaar voor ongelukken dan zooveel grooter wordt. Het betreft dus hier niet de kwestie, om een inwoner ter hulp te zijn tot vergrooting van een pand (een andere inwoner of meer worden hierdoor benadeeld), maar de veilig heid van het publiek zou bier worden ge schaad. Wordt<i* hjjna iedere gemeente het stand punt gehuldigd tot uitbreiding van straten en pleinen, Schoonhoven bljjkt wederom daarop een uitzondering te willen maken. Het pand hoek Lopikerstraat en Soldaten wal is gekomen als een sta-in-den-weg voor uit zicht en verkeerthans gaat men hier weer dienzeifden gang op. Waarom heeft men deze gelegenheid niet aangegrepen, om het geheelu pand voor de gemeente te koopen, om dan door afbraak aen gevaarlijken toegang naar de Haven te verbeteren Waarom werd onlangs voor de gemeente aangekocht het huis van G. van Vuuren, hoek Singel en Nieuwen weg, waaraan de gemeente, zooals het stratenplan was ge maakt, by na n i e t s heeft, en waarom kocht de gemeente niet het huis van P. van Vuuren, recht tegenover de Koestraat, waardoor •en directe weg naar het Station zou zyn verkregen en zeer groote onkosten van bestrating, rioleering enz. hadden kunnen worden bespaard? De betrekkeiyk geringe waarde van het aan den Korten Dam staande bouwvallige pand zou nu zeker, gezien het hooge belang voor de gemeente, geen bezwaar kunnen zyn tot aankoop. De redactie van dit blad, er op uit rynde om te trachten, de lezers zooveel mogeiyk in te lichten betreffende de punten van openbaar belang, heeft met groote geldeiyke opoffering van de gemeente bet recht ver kregen om o.a. de ingekomen stukken, voor den Raad bestemd, in afschrift te ontvangen, «voor zoover Burgemeester en Wethouders spoedige bekendmaking in het algemeen belang achten". Nu het adres van Mey. Vermey tot aankoop van grond reeds op 14 Augustus 1915 blykt te z(jn ingekomen, verwondert het ons ten hoogste, dat Burgemeester en Wethouders bekendmaking er van zóódanig tegen het algemeen belang achtten, dat het pas op 6 September aan ons kon worden afgegeven, alzoo n&dat de termjjn van bezwaren (2 Sep tember) was verstreken en waardoor het niet meer kon worden opgenomen in een nommer van ons blad vóór de raadsverga dering er al over zou hebben beslist. Wellicht vinden Gedeputeerde Staten nog aanleiding, uit een oogpunt van gevaar, met het oog op de veiligheid van het publiek, het raadsbesluit, indien het voorstel tot aapkoop hedenmiddag wordt aangenomen, niet goed te keuren. De Raad van Beroep (Ongeval lenverzekering) te Dordrecht beeft in zyn zitting op Maandag 6 September 101& uit spraak gedaan o.a. in de volgende zaken: Ongevallenwet. De Centrale Werkgevers Risico-Bank te Amsterdam stelde by klaagschrift dat C. van Dyk, te Waddinxveen, aah wien door bet bestuur der Rijksverzekeringsbank een rente wÉs toegekend naar 30 pCt. invaliditeit, zyn vroegere werkzaamheden ongestoord verricht en het normale loon verdient en vorderde t« verstaan, dat die rente hoogstens naar een invaliditeit van 10 pCt. moet worden berekend. De Raad wees aan klaagster haar vor dering toe. In validite.itswet. Aan Pieter Hofstede, te Waddinxveen, is een ouderdomsrente toegekend van f 104 per jaar, waarvan door het Bestuur der Ryks- verzekeringsbank wekeiyks f 1 wordt {inge houden, omdat klager van het bestuur van den Zuidplaspolder een toelage geniet van f 350 per jaar. Klager stelde, dat de toelage slechts f 182 per jaar bedraagt en voederde te verstaan, dat voor inhouding van een gedeelte van zyn rente geen termen aanwezig zyn. De Raad ontzegde de vordering. Behandeld werd o.a. de volgende zaak: Ongevallenwet: M. van Eeden Peter mans, te Waddinxveen. Hierin zal 20 September a.s. uitspraak worden, gedaan. *Amelde, 7 Sept. Tot wethouder dezer gemeente is gekozen de heer Abr. Jongkind; aan de beurt van aftreding was het herkozen raadslid, de heer C. Verbey. *Hergaiul>achl, 6Sept. Zaterdagavond werd alhier in het Theaterschip „Alhambra Fiottante" een bioscoop-voorstellinggegeven. De vertoonde films waren zeer mooi en brachten menigmaal de lachspieren in be weging. De opkomst van^het publiek was uiet byzonder groot. De iandstormplichtige uit deze ge meente P. Vermaal, die den 24slen Augus tus j.l. was ingeiyfd by de vierde infanterie brigade te Leiden, is wegens lichaamsge breken uit den dienst by den Landstorm ontslagen. "Bleskensgraaf, 6 Sept. Aan de zui velfabriek „De Graafstroom" alhier werd in de maand Augustus verwerkt 145,543 liter melk. Aan de melkleveranciers werd uitbetaald een gemiddelde prys van f 8,20 per 100 liter. De hoogste melkprys was f 8,91. §Cappelle op d' IJssel, 6 Sept. Tot controleur dei- Fokvereeniging „Excelsior" alhier is benoemd de heer J. Honkoop, contróleur aan de contróle-vereeniging Moordrecht en Gouderak te Gouderak. Hy zal thans voor deze vereenigingen gezamen- lyk optreden. 'Elskout, 7 Sept. Van de scheepswerf der gebroeders Pot alhier is te water ge laten een van staal gebouwde sleenkaan, genaamd „Dina", groot 530 ton, gebouwd voor rekening van den heer C. Kriezel te Rozendaal. Terstond daarna is de kiel gelegd voor een dergelyk schip. Glessendam, 7 Sept. "De heer J. A. Steynis alhier iB geslaagd voor het examen hoofdakte. "Langerak, 7 Sept. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad is de heer C. de Vries met algemeene stemmen als wethoi^der herkozen. Leerdam, 6 Sept. Zondagmiddag te 3 uur brak een felle brand uit in de woning van C. Kloek aan den Leerbroekschen weg, waar in de keuken het bureau van een militaire compagnie gevestigd is. De boer- dery is gehqpl afgebrand. Er waren in totaal 150 militairen ingekwartierd. Er wordt omtrent de oorzaak aan kwaad willigheid gedacht. In verband daarmee is een militair in verhoor genomen, op wien de aandacht werd gevestigd. Van andere z(jde wordt ons gemeld, dat de brand waarschyniyk tengevolge van het springen van een granaat is ontstaan. (Rott.) Lekker kerk, 7 Sept. Voor de be trekking van hoofd der tweede openbare lagere school in deze gemeente (vacature de heer IJ. Boors) hebben zich 8 sollicitanten aangemeld. Mejuffrouw E. C. Drees, onderwijzeres aan de eerste openbare lagere school alhier, heeft wegens haar aanstaand vertrek naar Ned.-Iudië aan den raad dezer gemeente tegen 15 October a.s. ontslag gevraagd. Oudewater, 6 Sept. Vrydagavpnd had hier de eerste oefening van den Vry willigen Landstorm plaats. Na veel moeite is het eindeiyk gelukt een commandant voor de Oudewater" te krygendaartoe ten de heer Viveen, luitenant der afdeeling „Oudewater" te krygen; daartoe 'Polsbroek, Sept. De beer P. Dirkse, hoofd der Byzondere School naby het dorp alhier, die wegens de mobilisatie onder de wapenen 'was, is in bet genot gesteld van onbepaald verlof. By de j.l. Vrydag gehouden keuring van landstormplichtigen der jaarklassen 1913 en 1914 in deze gemeente zyn alle inge schrevenen voor den dienst geschikt be vonden. *Reeuw|Jk, 7 Sept. In den nacht van Zondag op Maandag hebben baldadigen by den landbouwer J. C. Hagen Jobs.zn. in de afdeeling Middelburg twee ruiten verbry- zeld. De een is ingegooid met een winterpeer, de andere ingeslagen met een paal. Er is procesverbaal opgemaakt en de politie doet onderzoek. ReeowUk, 7 Sept. De luitenant ter zee 2e klasse J. J. A. van Staveren is op het wachtschip te Willemsoord geplaatst. "ftiolwjjk, 6 Sept. Ten gevolge van het bedanken van verschillende bestuurs leden der zangvereeniging „Eensgezindheid" werd Vrydag 3 September in een huisbou- deiyke vergadering der vereeniging de ver kiezing van een nieuw'bóstuur aan de orde gesteld. De uitslag daarvan waa, dat herkozen werd de heer J. van Buren en ekozeu de heeren A. Knoop, J. Bouter Pz., v. d. Vlist en C. Molenaar. De man, die de vergadering presideerde, de heer A. Speksnyder, was lang een verdienstelijk bestuurslid, doch bad nu, gedwongen door de omstandigheden, zyn ontslag als zoodanig genomen. Het nieuwe bestuur heeft de verschillend? functies aldus verdeeld: J. van Buren, voorzitter; A. Knoop, secretaris; W. v. d. Vlist, penningmeester; C. Molenaar en J. Bouter Pz., commissarissen. "Tienhoven, 7 Sept. Tot wethouder dezer gemeente in de plaats van den beer D. de Jongb, die op zyn verzoek niet her kozen is als raadslid, is benoemd de heer T. de Jongh. KERKNIEUW8. t Er worden pogingen aange wend om te geraken tot een Provinciale Organisatie in Zuid-Holland van afdeelingen van den Gereformeerden Bond tot Verbrei ding en Verdediging van de Waarheid in de Ned. Herv. (Geref.) Kerk. Daartoe zal er op Dinsdag 21 September a.s. te Rotter dam een vergadering worden gehouden. Ter beroeping van een pre dikant by de Gereformeerde, Kerk te Helle- voetsluis en Nieuw-Helvoet is het volgende tweetal samengesteld: Ds. G. de Jager te Wolfaartsdyk en Ds. K. J. Kapteyn te Giessendam. De uitslag van de j.l. Zondag gespeelde jubileum-wedstryden van den G. V. B. is als volgt: Tweede afdeeling, 2e ronde Olympia II— Gouda II 1—2Allen Weerbaar—Zeven huizen 4—0. Eerste afdeeling, 2e rondeGouda I— Alphen I 2—0; Olympia I—De StruiH 12—1. De oobeog. Uit ons vorig overzicht bleek, dat de toestand op het Oosteiyk gevechtsterrein voor de Russen wat minder ongunstig was geworden. Spoedig daarop zyn evenwel weer voor de centralen gunstige berichtdto gekomen: de vesting Grodno was genomen en het offensief der Russen aan de Duna was mislukt. Grodno was het laatste bolwerk van de tweede Russische verdedigingslinie. De stad, een belangryke vesting, was reeds lang van te voren opgegeven en moest slechts worden behouden zoolang zy als steunpunt by den terugtocht nog diensten kon bewyzen. Ernstiger tegenslag voor de Russen was bet mislukken van hun offensief. De eerste poging der centralen om by Friedrichstadt over de Duna te kopien was, gelyk wy hebben medegedeeld, mislukt. Daarop heb ben de centralen hufy pogingen iydeiyk gestaakt, en de opmarsch der Russen was daarvan de ooreaak. Die opmarsch is evenwel spoedig op Duitscben tegenstand geBtooten en gestaakt moeten worden. De Duitschers hebben daarop hun offensief aqn de Duna hernomen en de Russen hebben zich genoodzaakt gezien, zich op den Rechteroever van de Dunk terug te trekken. Intvsscben beeft het offensief der Russen bun dit voordeel gebrapbt, dat de Duitschers Wilna niet hebben kunnen nemen gedu rende den tyd, dat deval van deze stad voor het slagen van den terugtocht der Russische troepen mepr naar het Zuiden hoogst gevaarlyk zou zyn geweest. Nu echter dat offensief tot staan is ge bracht, is dus ook voor de Duitschers de bedreiging van de verbindingslijnen van de troepen, die aan de Dgya vechten, verdwe nen en om die rivier-, poedt nu een stryd van groot belang. Df^puitsobers hebben by Friedrichstadt en zoowel stroomopwaarts als stroomafwaarts van die plaats zich meester gemaakt van den linkeroever van die rivier. Pogingen om den rechteroever te bereiken zullen ongetwyfeld aan den gang zyn. Om onze lezers het belang van deze po- Eingen te doen inzien, geven wy hier een ort overzicht van den gehei leend aan de „N. Rott. Ct.": „Van Russisch-Engelsche zijde wordt tel kens en zeer terecht den nadruk'ér op gevestigd, dat de Duitschers trots al hun vooruitgang, nog ver ervan verwijderd zyn, de Russische strydmacbten vernietigd te hebben. Daar staan drie punten tegenover. Ten eerste zyn de Duitschers in het bezit gekomen van twee voortreffelyk te verde digen strategische linies. Ten tweede wordt het vraagstuk van de snelle productie van wapentuig en wat verder voor het leger noodig is, voor Rus land steeds moeiiyker, naarmate het gebied, door den vyand bezet, grooter wordt en de bevolking van die streken Oostwaarts vliedt. Ten derde is het voor een nieuwe groe peering en uitrusting van het leger noodig, flat dit eindeiyk eens tot stilstand komt. Wat totnogtoe niet het geval is. Zooals we dus zeiden, zijn de centralen van de vernietiging van de Russische stryd- krachten nog ver verwyderd. Zy naderen dit doel ook niet veel, door dien zy, onder bet leveren van bloedige gevechten tegen de achterhoeden, de legers van het Russische centrum op hun terug tocht tusscben Grodno en de Pripet volgen. Wel zouden zy een gewichtigen stap in die richting doen, indien zy den rechter vleugel van de Russen van de Duna af konden dryven. Immers de leidende gedachte, welke in de bewegingen der Russen ten Noorden van de Pripetstreek tot uiting komt, is deze: de linkervleugel, onder het leveren van voor den vyand uitputtende achterhoede-gevech ten, geleidelyk naar het Oosten en Noord oosten terugtrekken, tof waar een nieuwe rivierscbeiding (de Dnj'epr of misschien de Berezina) de gelegenheid tot standhouden biedt tegen den dan wellicht verzwakten vyand, welks liniën van aanvoer inmiddels mede zeer zyn verlengd. Een geweldige omzwenking dus, die echter moet steunen op het vasthouden van den rechtervleugel aan de Duna. Raakt deze echter mede aan bet wankelen, dan wordt het de vraag of hy wel de tactiek van de overige legers kan navolgen, zonder dat bet ten slotte toch tot een beslissenden slag zou komen om een ramp te vermyden en of het dan voor de Russen maar niet beter is dien slag maar dadelyk te wagen." Ter zee. Het Engelsche mailschip „Hesperian", van de Allan-lyn, is Zaterdagavond op weg van Liverpool naar Montreal getorpedeerd. Het schip is nog dryvende gebleven tot Maandagochtendtoen is het gezonken. De „Hesperian" was een dubbelschroef- atoomscbipen mat 9599 ton. Aan boord van het schip bevonden zich ongeveer 350 passagiers en een bemanning van 250 tot 300 koppen. Berichten uit Londen zeiden eerst, dat allen gered waren, doch later is gemeld, dat vermoedeiyk verscheidene personen by de torpedeering het leven hebben verloren. Het lyk van een dame, eerste klasse-passagier, is uit zee opgehaald. De Engelsche bladen verzekeren, dat de torpedeering is geschied zonder voorafgaande waarschuwing. Onder de bemanning waren twee Amerikanen; beiden zyn gered. De Amerikaansche bladen brandmerken het torpedeeren van de „Hesperian" als een grove trouwbreuk ten opzichte van de Vereenigde Staten. Zy wjjzen er op, dat er geen sprake van kan zyn, dat de betrokken gezagvoerder van de onderzeeboot niet op de hoogte zou zyn geweest van de nieuwe gedragslyn, zooals die door Bernstorff aan de Amerikaansche regeering was uiteen gezet. Bernstorff zelf had verklaard, dat de nieuwe gedragslyn, te weten het waar schuwen van passagiersbooten alvorens die in den grond te boren, reeds vóór den 19den Augustus was aanvaard. Van Duitsche zyde wordt gewaarschuwd voö* het trekken van voorbarige conclusies en aanbevolen, uitvoerige berichten af te wachten, waaruit zal kunnen binken of de „HëBperian" wal getorpedeerd is en zoo ja, onder welke omstandigheden. Aan het verbaal van een geredden Canadees is het volgende ontleend: „Het was buna donker, toen het schip plotseling van den voor- tot den achtersteven trilde en het een groote massa water over kreeg, die de menschen aan dek doorweekte. Een torpedo had de „Hesperian" by den boeg getroffen. De schade was vaa dien aard, dat de twee voorste ruimen van de boot spoedig vol water waren. Dit was echter niet voldoende om het schip tot zinken te brengen. Ongelukkig sloegen by het neerlaten drie booten om. Uit een boot althans vielen allen die er in zaten, in zee. Een bejaarde dame, miss Carberry, stierf aan den zenuw schok en kwetsuren, nadat zy gered was, en ook een andere dame bezweek na baar redding. Men vreest, dat er nog meer zyn omgekomen. Twintig passagiers, die geland zyn, hebben ten gevolge van de ontploffing van de torpedo en in den stortvloed van water en metaal, die op het dek neerkwam, kwetsuren gekregen. Passagiers en vele leden van de bemanning vielen hoopsgewys over elkaar heen, in hun angst om het onheil te ontkomen, dat hun een oogenblik scheen te bedreigen. Eenigen lieten zich, zonder naar de booten om te zien, langs lynen neergiyden of doken in het water. Velen van hen hadden zelfs geen redding gordels aan. Om de verwarring te ver meerderen kwamen de lynen waaraan de overvolle vierde en de vyfde boot neerge laten werden ongeiyk te hangen, wat ten gevolge had dat zy met den achtersteven byna naar boven neergelaten werden en de menschen die er in zaten, te water vielen. Mannen, vrouwen en kinderen spartelden in het water. Enkelen klampten zich aan banken en touwen vast en bielden zich daaraan hardnekkig vast, tot zy gered waren. Anderen vlogen in een van de andere booten, die al neergelaten en gevaarlyk vol waren. Het was een onvergeteiyk tafereel van verschrikking toen twee bootsladingen menscheiyke we?. Schoonhoven—Gouda. Gouda—'s-Gravenhage. Gouda—Rotterdam (Maas). Gouda—Utrecht—Amsterdam. Veftrek A» uk. Vertrek Aa uk. Vertrek Aauk. Vertrek Gouda. Aauk. Vertrek Aauk. Amsterdam Schoonhoven. Goudï. Gouda. 'u-Hage. Geuda. Hotterd. Utrecht. Utrecht. W. P. - c. s. Dinsd. (Ti.— (545) 810 853 Dinsd. (5.58) (633) •6.54 7.24 7 37 8.29 8.51 6.35 7.20 8.10 853 7.30 804 *7.40 8.15 •8.46 9.19 9.35 7 4T> 830 843 9.24 8.53 023 *858 930' •10.05 10.38 10.53 9.15 10- 1015 1058 *10.37 1056 •1015 10.45 •10.56 11.26 11.45 11.45 1230 (-1.15D 213 1.41 2 56 *1.12D i 1.50 1:31 2.25 *12.38 1.10 •1.39 212, 2.28 2.15 3.— •314 340 *3.22 3.41 '3.26 3.56 *4.14 4.46 5.05 4.— 4.45 *5.02 5.28 *5.12 5.31 •5 530 •7.— 7.33 5.45 6.30 7.30 813 •8.48 9.07 *6.51 7.21 •8.11 8.41 8 57 7.40 8.25 "851 9.17 •8.48 907 •19.12 10 45 •11.06 11.36 11.51 9.15 10.— J 10.03 *10.34 10.46 11.— *10.25 10.44 •1012 10.45 •11.00 11.36 11.51 Amsterdam Utrecbt- -Gouda. Rotterdam(MakB)—Gouda. 's-Gravenhage —Gouda. Gouda— Schoonhoven. Vertrek Amsterdam a s, - w. P. Aank. Vertrek Aauk. Vertrek 'Aauk. Vertrek Aauk. Vertrek Aaok. Utrecht. Utrecht. Gouda. Rotterd. Gouda. 's-Hage. Gouda. Gouda. Schoonb. 450 510 6.— 6.40 7.24 *710 7.30 •7.06 7.32 7.52 837 •7.49 8.95 841 *8.53 9.25 •7.16 730 *8.30 850 9.35 1020 9.34 10.14 1028 11.19 1025 11 10.21 1104 11.25 12.10 9.56 1049 10.15 11.04 10.48 1157 *1103 '1240 11.36 1 1.10DI •1251 1.10 "12.48 1.14 „1.25 2.10 *1.25 1.40 2.12 •2.47 3.20 •305 3.24 323 4.00 4.20 5.05 •3.24 3.38 4.13 *4 40 510 '432 *4.49 451 1 508D| •4.29 •4.46 4 55 1 5.12D) 5.25 6.10 •4.42 4.57 5.27 •5.36 0.06 *703 7.23 •7.01 7.27 7.45 8.30 •711 7.30 8.05 •8.10 846 •735 7.54 •7.32 7.58 8.55 9.40 8.15 830 9.25 •10.09 10.41 10.08; 10.42 •9.44 10.10 10.50 11.35 De tusscben vermelde treinen loopen alléén Dinsdags, De met een gemerkte treinen zyn sneltreinen. tens in zee vielen, «aarin aicb bet licht van de sterren weerkaatste. Het was een treffend voorbeeld van de gevaren, die gepaard gaan met het redden van passagiers van een schip in booten zelfs onder gunstige omstandigheden en leverde een vreeselyk commentaar op Duitscbiands veelgeprezen tegemoetkoming aan de Vereenigde Staten, waaraan het zich ten slotte niet houdt. In op een na de laatste boot welke van bet schip afstak, waren drie liefdezusters, die hardnekkig geweigerd hadden zich te laten redden, voor alle andere passagiers, zoowel mannen als vrouwen, in veiligheid waren. De laatste boot verliet de „Hesperian" kort na negenen, binnen drie kwartier nadat het schip getroffen was. De kapitein de eerste en de derde officier, de lste machinist en de timmerman verkozen aan boord te blyven. Gelukkig was het weer mooi en de zee kalm, want ofschoon de marconist dadelyk het sein S. O. S. (Save our souls) had uitgezonden, was het mógelyk dat er geruimen tyd zou verloopen, voor er hulp opdaagde. Over het water hoorde men zwak het geluid van plassende riemen, roepende mannen en vrouwen, jammerende hulpkreten. De reddingsbooten zwaaiden langzaam en haalden nog enkele menschen uit het water. Een van hen wal een bejaard heer, die byna een uur in het water bad gelegen. Gaandeweg stierven echter de noodkreten weg en gingen de menschen in de booten aan het roeien, getroost door de zekerheid dat eerder of later hulp zo* opdagen. Op dat oogenblik bestond echter gevaar, dat een of twee booten zouden zinken. Petten van mannen, kousen van vrouwen en andere kleedingstukken werden opgevorderd om lekken te stoppen, soldaten- pettfen werden als hoosvaten gebruikt en zoo belette men met groote inspanning het verdere binnenstroomen van het water. In één geval was het gevaar van te zinken vermeerderd doordat de boot overvol was. Wel zestig vrouwen en kinderen zaten op elkaar gedrongen in een ruimte voor veertig. De boot was met minder menschen van boord gestoken, maat toen zy wegging waren er passagiers van een van de andere booten die neergelaten werden, in gesprongen of geslingerd en bovendien had men nog een aantpl menschen uit het water gehaald." De „Daily Telegraph" vertelt een wonder baarlijk voorval. Een blinde soldaat, als passagier op de „Hesperian", werd te water geslingerd en trachtte zich zwemmende te redden, toen hy plotseling zyn gezicht her kreeg. Hy was er zoo verrast door, dat hy het, al worstelend met de golven, den andereq drenkelingen rondom hem toeriep. Na ongeveer 500 meter te hebben gezwom men, werd hy in een boot opgenomen en naar Queenstown gebracht. Duitsche duikbooten hebben getorpedeerd: bet Engelsche stoomschip „Cymbeline", 4505 ton bruto, 6 gewonden, 6 dooden; de Engelsche stoomschepen „Whitefleld" en „Roumaine", reap. 2422 ton en 2593 ton bruto, bemanningen gered het Engelsche stoomschip „Churston", 2470 ton bruto, bemanning gered het Engelsche stoomschip „Mimosa", 3466 ton bruto, bemanning gered. Ook z(jn weer enkele Zweedsche en Deensche stoomschepen, gezonken. EBgelsch transportschip gezonken. Het Turksche hoofdkwartier deelt mede Het Engelsche transportschip. „Sawsland" is door een Duitsche duikboot in de Egelsche Zee getorpedeerd en tot unkeo.gebrAClit. Het grootste deel der zich aan boord be vindende troepen verdronk. Engelsche kfuiser getorpedeerd. Duitsche duikboot verloren. De Duitsche marinestaf meldt officieel:- Blykens een bericht van een onzer duik booten, die op zee de U 27 heeft ontmoet, heeft laatstgenoemde duikboot den lOden Augustus ten westen van de Hebriden een ouden kleinen Engelschen kruiser in den grond geboord. De U 27 is zelf niet terug gekeerd. Daar zy aanmerkeiyk over tyd is, moet zy als verloren worden beschouwd. Luitenant barob von Fóratner,' een der hoofdfiguren uit het Zabern-incident, is op 22 Augustus in Polen gesneuveld. Hy was pas 23. Kolonel von Reutter is al in Maart in Argonne gesneuveld. t B r e s t-L i t o w a k. De Hongaarsche correspondent der „N. Rott. Ct." heeft een bezoek gebracht aan Brest-Litowsk, de Russische vesting die onlangs door de centralen is veroverd. Hy vertelt daarvan o.a. het volgende: Lang hebben wy ons overigens in dit fort niet opgehouden, daar wy van den intocht der troepen in Brest-Litowsk getuige wilden zyn, die wel spoedig moest plaats hebben, daar het heele legerkorps daarheen op weg was. Natuuriyk hadden de Russen ook hier alle bruggen opgeblazen, maar nog in den nacht was de genie aan het werk getogen, zoodat by onze komst de eerste noodbrug over een der doode armen van de Boeg al gereed was. De voorstad Terespol stond in lichtelaaie toen wy daar doorreden, doch het was alleen het Zuideiyk van den straat weg gelegen deel dat door het vuur werd vernietigd, daar de brand in het'tegenover liggende deel van zelf is uitgegaan. Het stadje werd ontruimd, en op de deuren van winkels hebben de bewoners voor zy heen gingen nog bet een en ander geschreven; op een daarvan las ik: „Geloof niet dat Rusland kan worden overwonnen". Op fle markt staat een zuil met een gedenkplaat, waarop in het Russisch is geschreven, dat dit monument op de plaats werd opgericht, waarop het Oostenryksch-Sardynscbe leger onder bevel van graaf Alexander Wasiljewits Suworof op den 8en September 1794, na den roemryken slag van Brest, heeft ge kampeerd. Dat was dus 121 jaar geleden. In de vesting was het evenwel niet ge- makkelyk binnen te komen, daar de eenige weg over de 200 meter breede Boeg een stuwdam was, waarop over de heele lengte twee smalle planken lagen; en daarlangs konden wy met het 20e Oostenrykscb- Hongaarsche regiment het eerste bezoek aan de vesting en de stad brengen. Eenmaal daarover, haastten wy ons dwars door de vesting in de stad te komen. In dit centrale werk is de buil natuuriyk het grootst, hoewel ook van bier het zware geschat reeds vroeger werd weggebracht. Een tiental 21 c.M. geheel nieuwe kanonnen, talryke lafetten, munitiekasten, reusachtige hoeveel heden levensmiddelen, en tal van andere zaken, die in geweldig groote magazynen waren opgestapeld, vielen in de handen der overwinnaars. En hoe meer wy de stad naderden, des te duidelyker werd ons dat de Russen hier hun woord gestand hadden gedaan en alles hadden verbrand, voordat zy Brest hadden verlaten. Heel de stad was een vuiyzeede twee en drie verdie pingen hooge flinke en mooie buizen, zy waren zonder uitzondering in den vroegen morgen in brand gestoken, toen geen redding meer mogelyk bleek te zijn. Brest-Litowsk was een stad met 153.000 inwoners; thans bestaat zy niet meerl Hoe warm en gevaarlyk het ook in de •Iraten was, wy moesten voortwandelen, om )A zien of ten minste niet één straat was vpracboond. Maar tevergeefs! Met uitzon dering van de kerken brandde heel ide stad. Door den langen marsch vermoeid, betraden wii een liötël,. Waarvan de eerste verdieping reeds in brand stond, in de hoop iets te vinden om te eten of te drinken. Doch niets was achtergelaten en wat met mee kon worden genomen, was vernietigd. In de eetzaal stond een piano en een dei- collega's zette zich neder om het lied „Gott erbalte Franz den Kaiser" te spelen; toen wy eenige oogenblikken later terug kwamen was ook dat muziekinstrument reeds door het vuur vernield, heel het huis ingestort. En nergens was een levend wezen in deze groote stad in vlammen te ontdekken. Erger kon het in 1812 ook niet in Moskou zyn geweest. Op een klein pleintje xagen wy de eenige levende wezens, een vader en moeder met 3 kinderen, midden op straat, met eenige stoelen, éen wieg, een kinderwagen en eenige dekens, terwyi rondom alles een vuurzee was. De man heet Perles en was Russisch staatsambtenaar; een der brandende huizen op dit plein was zyn eigendom. Hy vertelde my, dat de kommandeerende Russische generaal Laimann reeds op den 16en Augus tus het bevel had gegeven, dat de stad moest worden ontruimd en dat de bevolking per trein naar verder gelegen streken zou worden gebracht; in drie gedeelten, op den 16en, 17dèn en 19den Augustus. Wel wetend, dat de noodige treinen daarvoor niet beschikbaar waren, had Perles voor 60 roebel van de kozakken gedaan weten te krygen, dat hy kon blyven, en niettegen staande pu alles brandde, was hy bly, want de heele overige bevolking was door het militair op den straatweg naar 't Oosten gedreven en gedwongen te voet de stad te verlaten. Ook vrouwen en kinderen en ziekenVeertig kilometer lang is een stroom menschen, die van uit Brest-Litowsk zich langzaam naar het Oosten voortbeweegt, hadden de vliegers op den 18den aan den kommandant van het Vle korps bericht, dat toen onbegrypelyk leek, maar nu b eek juist te zyn geweest. En toen de stad leeg was, kreeg het militair bet bevel al het meubilair in de huizen kort en klein te slaan, terwyi vannacht werd gelast de stad in brand te steken. Brest-Lifowsk bestaat dan ook niet meer, het is vernietigd, even als de vele dorpen, die wy onderweg zagen alles op bevel van den opperbevelhebber van het Russische leger, die op deze wyze den vyand afbreuk hoopt te kunnen doen, om het even of daardoor duizenden en duizen den derRussische onderdanen alles verliezen wat zy bezaten. Ontzettend 1 De Duitsche „Germania" schryft: Door de verovering van Kowno en Nowo- Georgiewsk heeft het Duitsche leger meer kanonnen buit .gemaakt dan ooit in zoo'n korten tyd een krygsmacht in handen ge vallen zyn. In verloop van drie dggen zyn ongeveer 1350 kanonnen veroverd. Er zijn er onder van alle kaliber. Tot het begin van Maart waren in Rusland ongeveer 850 veldkanonnen en stukken zwaar geschut buit gemaakt. Van April tot Juni vielen ongeveer 600 stukken in de handen der Duitschers. Daar men er sedert dien tyd in Rusland byzondere aandacht aan wydde het geschut vroeg genoeg in veiligheid te brengen, zyn in Juni slechts vyftig kanonnen genomen. Dat is in het geheel ongeveer 2850 stuks. Deze buit is echter reeds in Belgie over troffen, Daar zijn in bet geheel 3300 kanonnen gevonden, terwyl dit getal in Frankrük ongeveer 1400 bedragen zal. Het getal buit gemaakte stukkon Engelsch geschut heeft echter nog' niet de honderd bereikt. ElVWVrf/iAkifc'tfxftt'rl'tkt in'4s loopgraven. In de „Berliner Mörgenpost" vertelt een»medewerker, die in het westen te velde staat, hoe de val van Warschau in zyn compagnie bekend werd. De compagnie stond met aangegespte stormbagage gereed om in de loopgraven te trekken. Man achter man, het eerst de compagniescommandant, dan de commandant van de eerste sectie, enz. Een ry van eenige honderden meters lang. De nacht was donker, zoodat men niet verder dan een vyf man van zich af kon zien. Er was streng bevel gegeven tot geluidlooz? stilte. Als men een woord opving van een niet al te ver verwijderden tegenstander, dan kon men daaruit opmaken dat de compag- niefln werden afgelost. Een hevig artillerievuur zou op den ver bindingsweg tusschen de voorste en de achterste stellingen bedenkeiyke verliezen kunnen veroorzaken. De troepen zien zelf de noodzakelykheid van stilte in. In plechtige stilte gaat de donkere colonne naar voren, het nog onbekend lot vbb de komende dagen, het granaatvuur, de mynen, de handgranaten tegemoet. Plotseling komt van voren het woord „Warschau is gevallen, verder zeg gen." Dit is een bevel. Mechanisch wordt het opgevolgd. Het hoofd wendt zich om naar den achterman en de mond fluistert: Warsohau is gevallen, verder zeggen! Zoo gaat het bliksemsnel, maar zoo onhoorbaar als langs de draad door de ryen. De ge voelens, die deze weinige woorden wekken, gaan verborgen in het gedwongen zwygen. En het donker van den nacht verbergt de uiteriyke teekenen van vreugde. Dit is in overeenstemming met het karakter van den loopgraafoorlog, die het temperament van deb soldaat onderdrukt Een oorlogscorrespondent in bet Britscbe hoofdkwartier op bet westelyk gevechtsterrein betoogt in de „Times", dat de mollen-oorlog thans zoo ee geworden, dat de soldaten er bfi en door het geestdoodende bedryf er op Vredesgeruchten. Van tyd tot tyd duiken vredesgeruchjen op, die maar al te grif geloof vinden by velen. In het laatat der "vorige week werd weder de blijde mare verspreid, dat Duitschland geneigd zou zyn vrede te sluiten. Zelf* werden de voorwaarden genoemd, waarop Duitschland bereid zou zyn den vrede te aan vaarden. De Paus werd ook in die vredes geruchten betrokken; hy zou Kardinaal Gibbons belast hebben meteen vredeszending, maar de eigeniyke opdracht, den Kardinaal gegeven, mocht niet worden bekend gemaakt. Dit was van geheimzinnigheid prikkelt de belangstelling van het publiek en doet het nog gretiger vertrouwen stellen in het aangekondigde heuglfike nieuws. Tot, enkele dagen later, de ontnuchtering komt, welke ook in dit geval niet is uit gebleven. Zoowel van Duitsche officieels zyde als door den Paus wordt ontkend, dat hunnerzyds eenige aanleiding is gegeven tot de jongste geruchten over vrede. Men geloove toch niet alles, wat bericht wordt. Vooral de Amerikaansche pers is op dit punt byster onbetrouwbaar. Nuchter geredeneerd, is er voor Duitschland geen enkele reden om thans vrede te willen sluiten. Men moge dit betreuren, feiten veranderen daarmee niet. En met die feiten moet hier toch worden gerekend. De (Belgische) Legerbode meldt: Mevrouw Lalia Vandervelde, de gade van den Belgischen staatsminister, had zich naar Amerika begeven, om daar eene reeks voordrachten ten voordeele van Belgis te ?even. De moedige reizigster doorliep de 'ereenigde Staten van den 18den September 1914 tot 2 April 1915. Zy slaagde er in de flinke som van 1.437,135 fr. 75 in te zamelen, welke werd besteed als volgt: Voor terug keer naar 't vaderland: 388,479 fr. 45; voor aankoop van levensmiddelen voor België: 995,426 fr. 30; voor het by zonder fonds: 53,230 frank. Mevr. Vandervelde heeft haar apostolaat in Engeland voortgezet, waar hare schitterende voordrachten de som van 30,000 fr. opbrachten. Ziedaar eene kracht dadige vrouw, en eene dappere propagan diste der edele gedachten, die de algemeene dankbaarheid verdient. achteruitgaan. Voor de Franschen is dat volstrekt niet in dezelfde mate het geval. De Fransche soldaat is praatgraag en kan met zyn vrienden uren lang in een café zitten debatteeren. Dat houdt hem opgewekt. Maar de Engelschman praat niet zooveel en niet zoo graag, dus mist hy de geestelyke afleiding aie de Franschman in de loop graven wél heeft. De Engelsche soldaten moeten het hebben van rooken, voetbal, cricket en lezen. Maar nu is klaagt de „Times"-man - het publiek in Engeland den laatsten tyd minder gul geweest met het zenden van boeken en couranten naar het front, dan vroeger het geval was. Ook in verband met dit schaven is het interessant, dat de machtige „Times"-uit- gever een plan heeft bedacht om de Britsche troepen te velde goedkoop kan goede lectuur te helpen. Het blad gaat uitgaven publi- ceeren van Engelsche klassieken, of van ge deelten er uit, en wel in gemakkelyk draag baar formaat. Alle die brochures, of hoe meu ze noemen moge, beginnen met een fragment uit den Bfjbel. De uitgaven kosten zeer weinig. Mocht er na aftrek van de kosten van productie en verzending nog een winstje overblyven, dan is dat bestemd voor 't Roode Kruis. Volgens het blad „Concordia" strydsn er in bet Italiaansche leger 19.320 priesters mee. Er zyn 745 militaire kapelaans in het leger, waarvan er 40 reeds den dood vonden aan het front. GEMENCtl» NIEUWS. In een benedenhuis in de P. C. Hooftstraat te Amsterdam is Maandag morgen een dienstbode bewusteloos in haar kamer gevonden. Het bleek, dat er een lek in de gasleiding in de slaapkamer was ge komen en bet meisje door het uitstroomende gas bedwelmd was geraakt. Zy is per auto ziekenwagen naar bet O. L. Gasthuis ver voerd, waar zy aan de gevolgen van de gasbedwelming is overleden. Maandagmorgen omstreeks 7 uur is de stoomboot „Stad Winschoten", kapitein Van der Zee, varende tusschen Sneek en Winschoten, aan de Bothniafcade te Sneek onderstboven geslagen, zoodat de bodem alleen nog is te zien. De boot was van onder tot boren geladen met stukgoe deren. Het personeel heeft zich nog bytyds kunnen redden. (Tel.) In de Lek, naby het Beusl- chemsche veer, zyn Zondagnamiddag twee vrachtbooten tegen elkaar opgeioopen, ten gevolge waarvan beide zoodanige lekkage bekwamen, dat ze zonken. Fabriek uitgebrand. De in 1908 gebouwde chemische fabriek „De Valk", van leder-conserveeringsartikelen, oliën, enz., van de firma Engelschman an De Vries, aan het Plantsoen te Amersfoort, is Maandag ochtend geheel uitgebrand. De brand ont stond door het aanmaken van den stoomketel, waarvan de rookpyp defect moet zyn ge weest, waardoor de bovenliggende zoldsp, volgeladen met licht-hrandbare stoffen» in brand geraakte. De brandweer, die zeer snel ter plaatse was, voorkwam, mede door het verwyderen van zes vaten benzine en het beschermen van het cementeerhuis, ontploffingen. In een half uur bad zQ bet vuur gelokaliseerd zy kon echter niet voorkomen, dat de fabriek geheel uitbrandde. Er, zyn geen persoonlyke ongelukken by voorgekomen^ De schade wordt gedekt door verzekering. Kerk en toren afgebrand.— Zondagmorgen vroeg is de bliksem ge slagen in den kerktoren te Oudenhoorn, by Heïleroetsluis. De toren en de kerk zyn geheel afgebrand. De kerk was zeer oud, na 1355 en zeker vóór 1403 gesticht. De toren dateerde van iets later, maar bestond reeds in 1431, toen de klok er in gehangen werd; ten minste dit jaartal kwam op den rand dier klok voor, waarop nog het volgende inschrift voorkwam „In die eer goids, en zjjn lieve moeder, die machet Maria ben ic gemaekt, Ic love den waeracbtigen god, Ik roep dat volc, ic verzamen aie clerken". In de 18de eeuw verkeerden toren en kerk in vervallen staat, waarom er in het jaar 1781 aanzienlyke herstellingen aan plaats hadden. De hooge toren was een sieraad van het landschap; vooral van het Haringvliet af had men er een mooi gezicht op. De auto-berooving. Uit Assen wordt omtrent de daar gedane aanhouding nog het volgende gemeld: Vrydagmorgen bood de 25-jarige W. Eykel- kamp een gouden ketting met horloge by een goudsmid te koop aan. Aan den ketting bevond zich een tygernagel. Het viel den goudsmid op dat de ketting en tygertand overeen kwamen met een beschryving van de voorwerpen, gestolen by de auto-aan randing in da Soerenscbe bosschen. De politie werd door hem gewaarschuwd, waarop het jongmensch, dat werkzaam was te Musselkanaal, werd opgespoord. By het onderzoek bleek dat hy van Zondag- tot Donderdagavond niet in zijn betrekking was geweest. De patroon wilde hem by zyn terugkomst met meer in dienst nemen, waarna by zyn intrek had genomen in een hótel. Toen de politie te Musselkanaal aan- lisl g« werd gevonden een horloge, portefeuille en P< kwam, kwam hy juist per fiets van Stads kanaal. Hy werd gearresteerd. Op hem andere voorwerpen. Uit de brieve^, die zich in de portefeuille bevonden, bleek zeer duideiyk dat de aangehoudene in Apeldoorn is geweest. H(j bekende dan ook dat hy geruimen tyd een auto had bestuurd, maar dat de eigenaar zoo dronken was, dat de verdachte de auto had verlaten. De diefstal van het horloge werd door hem ontkend. Hij beweerde, dat by een en ander in Dedemsvaart had gekocht voor de som van f 25. Hy is gevankeiyk naar Assen over gebracht, waar het onderzoek zal w'orden voortgezet. Eenige dagen geleden is ee zekere M. uit Terborg uit een Duitsch krijgsgevangenkamp ontsnapt en in ons land aangekomen. De vader van M. ging daarop naar Duitschland om ook zyn schoondochter te halen: de oude M. kwam echter niet terug, waarop een andere zoon en een buurman op onderzoek naar den vader uitgingen. Alle drie zyn sedert niet teruggekeerd; zy bevinden zich blykbaar in gevangenschap in Duitschland. De grenswacht onder Nispen (N.*Br.) heeft Zondagnamiddag een troep jongens en meisjes wegens smokkelen aangehouden. By hun #vprbrenging naar het grenskantoor werden zij gewaarschuwd niet te vluchten; er zou anders geschoten worden. Twee meisjes, J. van Laarbovfen en M. van Meel, hebben toen toch getracht over de grena te vluchten. Er*werd dadelyk op haar geschoten en beiden werden geraakt. Eerstgenoemde is reeds overleden. De andere i« niet gevaarlyk gewoDd. Op dé Zaandamsche kermis is Zaterdagnacht de 82-jarige F. L. in een twist door een Belg, die tydeiyk te West- zaan werkzaam Was, met een mes in den onderbuik gestoken. Zyn toestand is zeer zorgelijk. De dader, die eën volledige beken tenis heeft afgelegd, is aangehouden. Kleine oorzaken... TeLoos- duinen schopte een koe den melkemmer om. De boerenknecht vreesde mat te weinig melk by zyn baas te komen en vulde de kannen daarom aan met slootwater. Hy werd daarbij echter betrapt en proces- srd hem aangezegd. verbaal werd hem aangezegd. De man trok zich dit zoozeer aan, dat hy niet weer naar huis terugkeerde. Eenige dagen later vond men hem dood in een schuur. (N. v. d. D.) Een inspecteur der recherche in Den Haag en een brigadier-rechercheur hebben te Rotterdam gearresteerd zekeren De B., verdaoht van heling van zilver, afkomstig van de inbraak by Minister Treub. De B. was sedert voortvluchtig. Inbraak. Een agent van politie zag Maandagochtend omstreeks half- zes op den Scbiedaroscbei)dyk te Rotterdam by dë Jdn'Siypensteeg tweemannen loopen, van wie er een een gevulden zak droeg. By de nadering van den agent werd de zak in het portaal van pand No. 10 in de Jan Siypensteeg geworpen en gingen de beide mannen aan den haal. De agent hen achterna en in de Herderinnestraat, waar by twee schoten uit zyn revolver op de vluchtelingen loste zonder iemand te raken, kreeg by een hunner, den 23-jarigen zeeman W. A.M. P., op den Schiedamschendijk woonachtig, te pakken. Deze man werd naar het politie bureau in do Pauwesteeg gebracht. De ander ontkwam en wordt nu opgespoord. De weggeworpen zak bleek te bevatten elf dubbele blokken tin. Later bleek, dat er in den afgeloopen nacht was ingebroken by de firma Spliethoff, Beeuwkes en Co., in machinerieën, op de Leuvebaven, en dat deze blokken tin van een zolder in het magazyn dezer firma zyn gestolen. De inbrekers zyn door pand no. 7 in de Jan Slypensteeg, waarvan de straat deur waarschyniyk met een valschen sleutel geopend is, op een plat gekomen, grenzende aan de achterzyde van het magazyn van de bestolen firma. Van dit platte dak zyn zy geklauterd over een afdak en door een dak goot tot by fcen zolderraam, dat zy openden en waardoor zy in het magazyn gekomen zyn. In de dakgoot zyn later ook gevonden eenige kistjesen doozen met gereedschap, als beitel*, Sleutels enz., eveneens uit het magazyn gestolen. (N. R. Ct.) De grootste lux^broodfabriek te Breda is, by wyze vafl strafmaatregel, gedurende een maand verstoken van de gunst regeeringsmeel te kunnen betrekken. Genoemde fabriek bad brood geleverd waarin mais was vermengd; had regeerings- brood verkocht zonder broodkaart en boven dien oud-brood voor veeyoeder verkocht, alle overtredingen, die tot het nemen van den strafmaatregel hebben geleid. Een wonderdier. Door Dr. F. W. Tervaert, veearts te Winterswijk, is dezer dagen een rund vün den heer ten Damme op de Roos te Return verlost van een kaif; in de geneeskunde genaamd thora copagus. Dit kalf bestaat uit twee kalveren, die met de borstbeenderen' en een voorbeen aan elkander gegroeid zyn. Dit voorbeen splitst zich ten slotte nog in twee onder voeten. Verderfczfjn nog aanwezig de beide andere voorbeenen, twee normaal'ohtwikkelde kop pen, die geheel van elkafir' gescheiden zyn un twee, normale achterstéllen. Beide kalveren waren Mn het mannelyk geslacht. Het wonderproduct is op sterk water geiet, en er is reeds een fotografie van genomen!' Een oude dame, dierenbe- schermster vanwege baar lidmaatschap, knoopt te Zandvoort op het strand een ge sprek aan met een der ezel-verhuurders. „'t Zyn zéker lieve dieren, die ezels?" „JawpJ, 4*m&!" „En behandelt u ze goed?" „Ik ben hier al tien jaar ezelverhuurder, en in dien tyd heb ik ze nog nooit geslagen, dame!" De dier-lievende juffrouw zoekt in haar beurs en geeft den ezeldry ver het hem toe komende kwartje, met de vriendeiyke woorden „Daar man, dit komt je dan wel toe!" „Dank u, dame!" „Maar zeg me is, hoe kryg je ze dan wel aan den gang?? „O! dame, we draaien ze hun staart om tot ze gaioppeeren(Hand.) BUKOERLIJKE STAN 14. Nckowiitioveu. Van >3—7 Sept. Geboren; Jacoba Francisca Maria, d. van F. Groenen en J. A. |M. van Vliet. Bergambacht. Van 30 Aug.—6 Sept. Geboren: Simon, a. van J. Boeren J. Opscboor. Overleden: K. Stubbe, oud 36 j.t echtgenoote van C. Oskam. Jaaraveld. Van 1—01 Aug. Geboren: Cornelia, d. van H. Stigter en T. Molenaar. Gerrit Adrianus, z. van J. F. de Gier en C. Lakerveld. Getrouwd: W. van der Wyngaard (won. te Abcoude-Baambrugge) en J. C. Schimmel. J. Vermeulen en A. van den Berg (won. te Willige-Langerak). Overleden: H. van Weverwyk, oud 74 j., echtgenoot van A. de Jong. C. van Roest, oud 9 w. C. van den Berg, oud 76 j., weduwnaar van A. Werrie. VlMcherU-berlchtcn. ikoven, 6 Sept. Van Maan us tot en met Zaterdag 4 Sep Marktberichten. Uorlnchem, 6 Sept. Aangevoerd 647 runderen, 34 nuchtere kalveren, ve" varkens en 601 biggen. Pry zen zware kalf koeien f 270 a f 3 kalfvaarzen f 180 a 1 220, melkkoeien fl a f 240, lVi-jarige ossen f —af guii vaarzen 1 120 a f 140, pinken f a f graskalverén f 60 a f 70, nuchtere kalvei f 17 a f 28; vette varkens 4 ct. Vi kilo. boonen f 7,30 k f 7,60 per 100 K.G.jsavoye kool f 4,40 k f 7,30 per 100 stuks. Oude water, 6 Sept. Op de beden ge houden kaasmarkt waren aangevoerd 115 £artyen, 5176 stuks, wagende pl.m. 26 875 ilogr. Pryzen waren voor le soort vap f52,-*- toti54,voor 2e soort van f 50,— tdt f 51, zwaardere f 54.50 tot f gestempelde f 53,— tot f 54,50. Handel vlug. Botterdam. 0 Sept. Aangevoerd paarden. magere- en 3541 vette run deren, 139 vette, nuchtere en graskal veren, 306 schapen of lammeren, 541 var kens, biggen, bokken of geiten. Koeien cn ossen 44 tot 571'g ct.; stieren tot ct.vette kalveren 40 tot 55 cL; schapen tot ct.; lammeren tot ct.: varkens 45 tot 49 ct, en lichte varkens voor export 4 ct. per 1/j kilo. De aanvoer van vafkens was beperkt. De handel was redelyk en de pryzen waren weer boog. Botterdam. 6 Sept. Binnenlandsche granen. Prys: Tarwe per 100 K.G. f 11, tot f 12,—. Haver per 100 K.G. van f 12,— tot f 12,75. Schoonhoven, 4 Sept. Kaas. Aan gevoerd 20 wagens, wegende pl.m. 4000 K.G. Pryzen: le soort f 51,— 4 f 56,—, 2e soort f 48,— 4 f51,—, zwaardere f 52,— 4 f 55,— per 50 K.G. Handel vlug. De Heer en Mevrouw VAN OOSTEN SLINGELAND-Versteh geven kennis van de geboorte van een Zoon. Arnhem, 3 September 1915. Heden overleed onze geliefde Broeder en Behuwdhroeder, de Heer JOHANNES VAN DAM, in leven Oud-Mr. Timmerman alhier, in den ouderdom van 72 jaren. Namens wyderzydsche Familiën: T. B. VAN DAM. Haastrecht, 5 September 1915. Heden overleed, na een langdurige ongesteldheid, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer HENDRIK KAPTEIJN, in den ouderdom van ruim 71 jaar. Uit aller naam A. KAPTEIJN Hz. Krimpen a/d Lek, 5 Sept. 1915. Heden overleed, na een langdurige ongesteldheid, te Krimpen a/a Lek, onze beminde Broeder eu Oom, de Heer HENDRIK KAPTEIJN, ia dep ouderdom van ruim 71 jaar. Uit aller naam A". KAPTEIJN. Gouda, 5 Sept. 1915. Voor do vele blfiken van belangstelling, betoond by de herdenking van onze Veertig jarige Echtvereeniging, betuigen wy, ook namens onze kinderen, onzen oprechten dank. T. BURGER Gz. M. BURGER—Ti Sura. Arasterdam, September 1915. Overtoom 193. Tegen goede belooning terug te bezorgen aan P. VAN DEN BERG, Veehandelaar te Goudkrak. Gaarne worden ook inlichtingen ontvangen, desverlangd ongefrankeerd. TERSTOND GEVRAAGD: Een bekwaam by R. C. DE BRUIJN, Mr. Metselaar te Streefkerk. TERSTOND GEVRAAGD: (vaste koek), tegen hoog loon. Brieven Algem. Advert.-Bur. PROOSDIJ, Dordrecht. TERSTOND GEVRAAGD: P. G., by A. VERSTOEP, Landbouwer, Kralingsche Veer. Verschenen 8® drnk van: Dr. E. LAURILL'ARD, PROZA EN POËZIE. Ook verkrijgbaar de bundels: HEIDEBLOEI. HEBFSTSYBINGEN. LAATBLOEIERS. Verminderde pr(js f O,«O, geb. f 1,85. Uitg. S. W. N. v. Nooten, Schoonhoven. te koop aanfehoden. Zoo goed als nieuw slechts enkele malen beredenvoor f 40,—. Te bezichtigen Nes 26 te Schoonhoven. Wegens plaatsgebrek voor f 35,— te koop: SOO Goliath- en 600 Paragon Rabarber pollen. Rooien en vervoer (terrein onmiddellijk by de Maas) voor koopers rekening. Te zien en te bevragen by W. SLOOFF, Slikkerveer. worden ÏOO Naamkaartjes op helder wit karton, in net étui, geleverd voor slechts OO CENTS. Op fijn bristol carton in luxe étui f 0,75, f 1,—, f 1,85, f 1,50 enz. worden kond geslagen van rechtstreeks aan gevoerd dubbel gezuiverd ïynzaad. De koekjes worden niet zooals de gewone lynkoeken met Tocht gefabriceerd, maar volgens een eigen betere metbode door toevoeging van evenveel Suiker in den vorm van Siroop. Hierdoor wordt verkregen meer dtykracht en meer ■lUntToi'mlng, waaraan in diaetisch opzicht zoo gfoote waarde wordt toegekendgrooter duursaaiuheld door de conserveerende werking der Suiker, grooter smakelUk- hetd, grooter voedingswaarde en een a^hMIèföltik grooter opbrengst van Melk, Hater en Kaas. Door bjj voedering dezer Koekjes in de welde verkrygt de Boter de zqozeer gewenschte meervastlgheld in den zomer. De levering geschiedt desverlangd onder A. H. V. (Algemeene Handelsvoorwaarden). Bekroond met 83 hoogste onderscheidingen (Eere-Diploma's en Gouden Medailles) op de Land bon w-TentoonstelIingen van 1007 tot 1018. Vorm der koekjes met Firmanaam er in geslagen. "DERTElSi C0Mp7v AMSTCROttM 6 stuks wegen 1 Kilo; ze zyn pasklaar om aan koeien in bun geheel te voederen, zonder ze eerst te breken. Verpakt in nieuwe zak ken van 50 Kilo. fijn gesneden en in J liter kokend water opgelost, geeft de BESTB-en ZUIVERSTE ZACHTE ZEEP, die dan nog geen ZES cent per POND kost. Zoolang de voorraad strekt ook Oog te bekomen voor Voor 45omslagen: één; 78: twee,en voor 100: drieZakportefeutlles (aan één adres te verzenden). e pryz< f 2,70 waren: Engelsche komkommers f 3,80, te soort f f,30 4-M,80, per komkommerstek f 0,06 A f 0,15 per kist; Duitsche princesseu f 6,10 4 f 9,70, pronk- van alle voorkomende in den kortst mogeiyken tyd. Nette uitvoering. op en andere Tijd schriften wot- den steeds aan genomen. (ft; HO MN HO VEX. Interc. 'fVlef. 20. in alle Binnen- en Bultenlandsclie Couranten vonder eenige prysverhooglng. op alle Modetydschriften Het Nieuwe Mode blad,Weldon, Gra- cieuse, Vrouwen wereld, Kinder- kleeding enz. enz. van het o— Levering van alle Couranten en Tijdschriften tegen den kostenden prijs. BINDWERK wordt solide af gewerkt. Binden van BUbels en alle voorkomende werkzaamheden.

Schoonhovensche Courant | 1915 | | pagina 2