«BEIDER, Officiééls lome* Gemeente SchoonhoTea. II DAMES. 1915. Vrijdag 17 September. N°. 3690. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Eerste Blad. pkamer inbion. )de. werker, knecht, ar met wind SEL. knecht, leden komende, by erman te Lange- endorp. )den. leider. WAME ders INRICHTINGEN, welke GEVAAR, SCHADE af HINDEB kunnen vereersaken. LAND- EN TUINBOUW. f 1.90. BINNENLAND. rraagt te Schoon* RAAGD: ienstplieht, Intercomm. Telefoon-nr. 20. Dit uommer bestaat uit 2 bladen. d. h. »8. D, Oud-Alblas. velyk der tegen* is de vol- na, d. van J. P. en d. ie, z. van L. an G. Boer en d. van G. van een stuk lood, ot f 10 boete subs. irdns, z. van S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven. Uitgevers. A. S. te VüüLeurd- nnen fuik; tand ponder No. 31, natst werden G EB BITSEN list. NS, Haven 89, st worden: eren bekend. Dordrecht. fr. Metselaar te i Vliet, idem 14. Mudd< M. C. HOOfflOMB COÏÏRAIfT. tas, de en A. raagd: luis en Tuin be- j volgde, irecteur- HiJ gaf Croesen. r mud. in waarde daar hy Van 1—10 Sept. A. Twigt de Kwant ronden N. S. v. 3 Jong, van van B. fooitjes krygl ?de •en a/d i F. E., 1. b. en A. V., Ie: .ar, boerenknecht te erduistering van een 10 boete, subs. 10 dagen verbod van voe- 5 of roggebroqd zonden: W. J. C. de Jong, C. de Gier, Geschikt bevonden den Hoed, D. de Jong, ing van en planten, irgmerken, enz.) Worden aan belanghebbende: ie algemeene 1 tkist su bete E N gevri vak bekend, ny 1. Lopikerstr. 69, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van C. ROUS, Zilversmid te Schoonhoven, om op bet perceelkadastraal bekend in Sectie C, No. 960, een Zilver* smederij te mogen sprlchten, door hen 18 IN GEWILLIGD. Schoonhoven, den 15. September 1915. De Burgemeester, VAN KEMPEN. De Secretaris, E. BOONSTRA, Lo.*S. de groepen irtiging van uit ’s ryks apt. Villem Hendrik n Esschoten en wethouder dezer de heer C. van *z. Geschikt bevonden Nouwen, A. T. v. d. Pt Tom, C. G. v. schikt: A. Dur«" J. Prosman, L. - Gouderak, 16 Sept. Ds. P. Kruyt alhier heeft bedankt voor het beroep by de Ned. Herv. Gemeente te Bleskensgraaf en Hof wegen. Stolwijk, 16 Sept. De heer A. Osk^m, candidaat tot den Heiligen Dienst alhier, is beroepen by de Ned. Herv. Gemeente te Noorden. iodig? irdeeldt twee l - i rykswege voor bepaalde (Onderwys, voorlichting, besmettelyke ziekten bij landbouwproefstations, revraagd EEN l, goed kunnende :baar. OGEN DIJK, i IJ SS EL. Btfkssubsidie voor den Landbouw. Op bet Nederlandsch Landbouwkundig Congres, Dinsdag te Amersfoort gehouden, heeft de heer V. R. IJ. Croesen de vraag ingeleid: Is rykssubsidie voor den landbouw noodig? De spr. verdeelde de staatszorg voor den landbouw in twee groeper lo. Wordt van ryksw zaken gezorgd, bestrijding van dieren waarboia 2o. Worden aan verschillende van belanghebbenden voor bebar hunne algemeene belangen schatkist subsidies verleend. Spr. betoogde, dat tegen den sub 1 genoemden vorm van staatszorg wel niemand bezwaar zal kunnen hebben, zoolang de A. Pouw, Vliet, iran, C. C. H. v. RECHTSZAKEN. De Arrondissements-Recht* bank te Rotterdam beeft j.l. Dinsdag o.a. de volgende zaken behandeld: De 26-jarige vleescbboi Stolwyk had den gem eenige beleedigendt toen deze V.’f Ter Een schipper verloor een flets in de Gouwe. Hoewel direct werd gedregd, kwam ze niet te voorschijn. Willige-Langerak, 13 Sept. De heer J. van Rossum is herbenoemd ais wethouder dezer gemeente. r*. cb. Aug.—10 Sent. »n W. van oer ik Jacob Maria, 1. de Ruyter. en J. van der d. van H. A. der Plaat. van der Kraats EB. Het Da tum. Volledige ■derrlcht tot ppen en Ver deed ingstukken, groote parto- iwaarop talrijke n mondeling on- loeder, elke geen tijd rol- Onder te voren e hebben maakt t. enz. jke achat voor tan iedere vrouw engt. IILLE, Bazaar lang no. 98 te alom. Franco van postwissel „Damea- Leerbroek, 15 Sept. In de jongste raadsvergadering waren alle leden tegen woordig. De herkozen raadsleden, de heeren F. de en H. Hykoop, werden beëedigd >r den voorzitter gelukgewenscht. wethouder werd met 6 stemmen, tegen op den heer T. Kloek, herbenoemd sr H. Hykoop, die de benoeming ir van den Bond van ge- '“ilitiebeambten in Nederland was ingekomen, waarin gewezen werd ivoldoende bezoldiging van het in- politiepersoneel. ianleiding hiervan werd, op voorstel en W., besloten aan den gemeente- icbter, tevens gemeentebode, aan het van dit jaar een gratificatie toe te o, in verband met de vele werkzaam- rtvloeiende uit de mobilisatie en isr levensmiddelen. de vereeniging „De Middenstand” te lam was een adres ingekomen met >ek, om aan hare Teeken-, Huisboud- idustrieschool een subsidie te willen men. adres was gesteli rzitter det Deze Courant wordt des Dinsdags- en des Vrijdags- avonds uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,75. Franco per post door het geheele rijk f 0.90. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren. Agenten en Brievengaarders. Kantongerecht Schoonhoven. Strafzitting van 17 September 1915. Overtreding van de Leerplichtwet: P. v. d. R. te Schoonhoven, f 3 subs. 3 d. h. Overtreding van de Politieverordening van Haastrecht: C. B., F. C., J. B., F. C., C. B., J. B., A. E. W., W. T., C. B. en F. C., allen zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande, ieder f 1 subs. 1 d. h. Overtreding van de Politieverordening asje, z. reeveld. Cappello op d’ IJeael, 16’ Sent. Woensdagochtend 9 uur is van dd'werfaer firma A. Vuyk Zonen alhier met goed gevolg het voor Deensche rekening in aanbouw zijnde stoomschip „Hans Maersk” te water gelaten. Dit voor de algemeene vrachtvaart be stemde stoomschip heeft 4 laadhoofden, 5 winches, stoomankerspil en stoomstuurin- richting. Het is lang 280, breed 40 en hol 22,6 voet en heeft een laadvermogen van 32000 ton d.w. De stoom voor de triple expansie machines, sterk 1000 I. P. K., waarvan de cylinders middellijnen hebben van 19 X 31 X 51 en de slag 33 Eng. duim is, zal door 2 ketels worden geleverd van 15 voet lang en 10 voet 6 duim breed. Na het te water laten is men aangevangen met de kiellegging van een zusterschip, bestemd voor dezelfde reederjj. (N. R. Ct.) “Gieasen-Nieuwkerk, 12 Sept. De arbeider W. den Hartog heeft van een appelboom 13Vs mud appelen geplukt, die by verkocht heeft tegen f 3V» per Dit is dus wel een boom, die in v gehouden mag worden, te meer, elk jaar goed vruchten draagt. oud 15 j. eu O. A. de Leeuw, oud 29 j. laar, oud 74 j., graaf. H. van - Bjj Koninklijk besluit van 10 dezer ia, met ingang van 1 November, benoemd tot leeraar aan de Ryks Hoogere Burgerschool te Gouda, J. Kofman, thans leeraar aan de Ryks Hoogere Burgerschool te Tilburg, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking. By Koninklijk besluit van 10 dezer is, voor het tijdvak van 1 November 1915 tot en met 31 Augustus 1916, benoemd tot leeraar aan de Ryks Hoogere Burgerschool te Tilburg, R. J. de Grood te Gouda. Bestuurbare luchtschepen boven Nederland. Havas seinde uit Parijs aan de „N.R. CL”: Bjj gelegenheid van bet passeeren van bestuurbare luchtschepen boven Neder landsch grondgebied hebben enkele Neder- landsche bladen onlangs een bericht openbaar gemaakt, volgens hetwelk een dier lucht schepen wel een Fransch luchtscbip van het Zodiac-type kon zy’n. Een onderzoek hieromtrent door de bevoegde overheid ingesteld, heeft bewezen, dat bet bericht geheel onjuist is. Geen enkel Fransch luchtscbip heeft boven Nederlandsch gebied gevlogen. De openbare meening in Frankrijk be schouwt het passeeren van een luchtschip of een vliegtuig boven onzijdig gebied als iets b(j uitstek* ernstigs. Suikervoorziening. Voor de aanstaande campagne is de vol gende regeling vastgesteld: De uitvoer van in Nederland geteelde beetwortels is verboden onder voorbehoud, 0at onder bepaalde voorwaarden vergun ning tot uitvoer kan worden verleend voor beetwortels geteeld in de grensgebieden. Het uitvoerverbod van suiker blijft ge handhaafd, behoudens bijzondere vergunning door den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel te verleenen. Voor het verkrijgen van een vergunning I o.a. noodig zyn overlegging van export- rtiflcaten. Den 23sten September zal de Bond van Christelijke Scholen in deAlblas- serwaard een vergadering houden te Giessen- Oudekerk. Des middags zal Ds. A. C. Hey, predikant te Tienhoven (U.), refereeren over „De Catechismus op de School”. Des avonds spreekt Mr. J. A. de Wilde van ’s-Graven- hage over „De Vrye School, de school der toekomst". De 37ste jaarcollecte voor de Scholen met den Bybel heeft opgeleverd: te Eishout (Nieuw-Lekkerland) f 39,15, Oudewater met Papekop, Diemerbroek, de Vliet, Rozendaal, Hoenkoop, Hekendorp en Snelrewaard f 166,30, Terbregge met Prins- Alexanderpolder f 130,10. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer ƒ0.10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrijdags-namiddags 21/g uur. Alle binnenlandsche Advertentiën voor 3-maal plaatsing opge geven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. GEMENGD NIEUW». Toen de heer T. te Laag-Keppel Maandag voor zyn woning zyn dubbelloop- jachtgeweer wilde reinigen, ging plotseling het schot af. De heer T. kreeg de volle lading in het hoofd en was onmiddellyk dood. Aan groot gevaar ontsnapt. Dinsdagmorgen tegen half negen is te Stol- wykersluis op den dyk, waar de spoorbaan den trein passeert die van Stolwyk komt, byna in botsing gekomen met een van Gouda komende auto, waarin zich bevonden de heer A. C. Coster en H. N. Valckenier de Greeve te Gouda en A. C. Bos te 's-Gravdu- hage. De auto, komende uit de richting Stolwykersluis, passeerde de spoorbaan öp bet moment dat de trein op een enkelen meter afstand den dyk had bereikt, zoodat deze onmiddellyk nadat de auto over de rails was, voorby snorde. Een paar secon den later en er zou een aanrijding hebben plaats gehad, die noodlottig zou zyn geweest voor de inzittenden. Van Stolwjjkersiuis komende kan men den trein niet zien, daar de huizen daar het uitzicht op de spoorbaan belemmeren. Vol gens mededeeling van de inzittenden beeft de trein niet gefloten. (G. Ct.) heeft >ehandc_. ivovuuOuwer L. V. te smeente veld wachter aldaar ie woorden toegevoegd, leze V.’s vrouw had bekeurd. zake van eenvoudige beleediging van een ambtenaar werd f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis geëischt. De 26-jarige vischhandelaar J. M. H. te Goudriaan had in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus op de Goudsche kermis twist gekregen met C. Schouten en zou dezen een slag met een bierglas op bet hoofd gegeven en in den duim gebeten hebben. Eiscb, wegens mishandeling, één week gevangenisstraf. De niet-verschenen beklaagde G. H. V. zou te Waddinxveen den gemeenteveld wachter hebben toegevoegd: „Krfjg jy geen fooitjes genoeg, ik zal eens naar den kanton rechter gaan om te zeggen vad .Wie jy fooitjes krygt”. Beklaagde had later verontschuldigingen aangeboden, maar de veldwachter had ge meend niettemin gevolg aan de zaak te moeten geven. Ter zake van eenvoudige beleediging van een ambtenaar eischte het O. M. f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. De Rechtbank veroordeelde: G. v. d. M., 20 jaar, boerenknecht te Montfoort, wegens ver«- rywiellantaarn, tot f 10 hechtenis. A. K., wegens diefstal v te Capelle a/d IJssel, tol 10 dagen hechtenis. M. O., 46 jaar, schipper te Lekkerkerk, wegens diefstal van een blieknet, tot f 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. De Arrondissements-Recht bank te Tiel heeft P. H. te Lexmond, wegens beleediging van een ambtenaar, veroordeeld tot f 20 boete of 40 dagen hechtenis. van Hoenkoop: J. D. S., zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande, f 2 subs. 2 d. b. Dronkenschap: P. A. V. te Krimpe Lek, f 3 subs. 3 d. h.; B. v. A. en beiden te Schoonhoven, f 5 subs. 3 d. f 10 subs. 3 d. h.; H. P., P. V. en A. V., allen te Bergambacht, f 3 subs. 3 d. h., f 2 subs. 2 d. h. en f 3 subs. 3d. b.; K. d. W. te Ammerstol, P. H. R. te Stein gemeente Reeuwijk, J. R. te Haastrecht, H. H. en J. H., beiden te Capelle a/d IJssel, f2 subs. 2 d. h., f 3 subs. 3 d. h., f 3 subs. 3 d. h., f 2 subs. 2 d. h. en f 2 subs. 2 Overtreding van bet Motor-en Rywielregle- ment: A. A. te Jaarsveld, P. B. te Willige- Langerak, J. J. B. te Benschop, J. v. d. H. te Groot-Ammers, E. v. d. S. te Jaarsveld, J. d. H. te Gouda, ieder f 1 subs. 1 d. h. Voertuig zonder licht: A. v. D. te Ouder kerk a/d IJssel, f 1 subs. 1 d. h. Overtreding van de Woningwet: H. J. S. te Bergambacht, f 3 subs. 2 d. h. Het verkeer op een landweg belemmer/n A. v. R. te Polsbroek, f 3 subs. 2 d. b. Overtreding van Art. 431 W. v. S.: W. v. V. te Ouderkerk a/d IJssel, f 2 subs. 2 d. b. Overtredingen van de Arbeidswet 1911 G. H. te Willeskop, 2 maal f 3 subs. 2 maal 2 d. h.C. W. K. en T. P., beiden te Schoonhoven en J. v. d. A. te Polsbroek, ieder f 2 subs. 2 d. h.; G. J. W. K. B. te Oegstgeest, 4 maal f 1 subs. 4 maal 1 d. b. en 3 maal f 2 subs. 3 maal 2 d. b.; A. J. W. te Montfoort, 3 maal f 1 subs. 3 maal 1 d. h.; A. K. te Willeskop, tweemaal, 2 maal f 3 subs. 2 maal 2 d. h. Visschery wet-overtredingen Benschop, f 5 subs. 5 d. b., met verbeurd verklaring van de in beslag genomen fuik; A. S. 'en W. d. G., beiden te Haastrecht, f 5 subs. 5 d. h. en f 5 subs. 1 maand tuchtschool, met verbeurdverklaring van de in beslag genomen peur; P. v. d. B. te Jaarsveld, f 3 subs. 2 d. h., met verbeurd verklaring van den in beslag genomen hengel; N. J. G. te Schoonhoven, f 3 subs. 2 d. h.; B. N. te Ouderkerk a/d IJssel, f 3 subs. 3 d. h., met verbeurdverklaring van de in beslag genomen peur; N. d. J. en J. v. d. Z., beiden te Rotterdam, elk f 3 subs. 2 d. h.; A. v. d. M. te Oudewater, f 5 subs. 5 d. h, met verbeurdverklaring en uitle vering van de 800 niét in beslag genomen zetlnnen, te vervangen door f8 subs. 16 d. h.; G. S. te Jaarsveld, f 3 subs. 2 d. b., met verbeurdverklaring van den in beslag genomen hengel. - KERKNIEUWS. De kerkeraad der Gerefor- meerde Kerk van Delft heeft, bljjkens „De Standaard”, besloten Woensdagavond 22 September een samenkomst der gemeente te doen houden in de Oosterkerk, waarin de missionaire arts, de heer A. C. Gehrels, die Zaterdag 9 October a.s. naar Java hoopt te vertrekken, zich openlyk tot den medischen hulpdienst der Zending verbinden zal. Ds. B. van der Wal te Hoeve laken beeft bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. Gemeente te Bruchem en Kerk- wyk. betreffende aangelegenheden een zeer alge meen karakter dragen en het best door overheidsmaatregelen geregeld kunnen wor den. Deze vorm van staatszorg wordt ook by allerlei andere takken van volksbestaan aangetroffen. Tegen den tweeden vorm van staatszorg hoort men af en toe, vooral wanneer de subsidie een blijvend karakter draagt, be<|enkingen opperen, zoowel door land- bajiwers als door niet-landbouwers, hoewel (w landbouwers over bet algemeen niet akeerig zyn van deze staatshulp, By weinig andere takken van volksbestaan Beeft de subskiieering zoo’n omvang ge komen als bij den landbouw. Spr. ging vervolgens na of het op zoo’n groote schaal verstrekken van rjjkssubsidies wel gewenscht is, en betoogde dan dat theoretisch althans bier veel tegen te zeggen is. Elke „gezonde” onderneming dient zich zelf te kunnen bedruipen, en de landbouw is zeer zeker gezond. Alleen voor propageering van nieuwig heden is subsidie toelaatbaar, daar de land bouw voor Nederland van overwegend be lang is, doch na eenige jaren dient de subsidie niet meer noodig te zyn, en in het tegenovergestelde geval moet de maat regel weder opgeheven worden. Als vooi beelden noemde spr.: stamboek-houdinf fok- en contrölevereenigingen, enz. Uit het feit, dat velen nog zeer lauw staan tegenover allerlei waardevolle maat regelen voor den landbouw, mag niet ge concludeerd worden, dat subsidieering noo dig is en blijft. Wanneer men eenmaal weet, dat op subsidieering niet of niet meer te rekenen valt, zal by de voormannen ook meer het besef komen, dat het zonder sub sidie moet en ook zeer goed kan. Spr. was tegen de opheffing ineens van alle subsidies, doch hij zag gaarne steeds door propaganda gemaakt voor de idee, dat de boer zelf de kosten van zyn bedryf beeft te dragen. Ook de regeering dient in die richting te werken. Als bewys, dat het zonder subsidie zeer goed mogelyk is, noemde spr. de F. N. Z., de Centrale Landbouw- Onderlinge en de Tuinbouw-Onderlinge, alle tevens zeer krachtige lichamen. Verhooging van contributie der verschil lende vereenigingen zal niet naar het doel, een subsidie-vry bedryf, kunnen voeren, daar dit zeer onevenredig zou drukken. Men dient den weg in te slaan, welke men in Groningen opgegaan is, nl. door het beffen van een zeker opcent op de grondbelasting door de provincie, en dan de t*- bate aan de landbouworganisatie af te dri^i, Aan het debat, dat op deze i^ieln^g nam ook de heer P. van generaal van den landbouw «Fw. in zyn hart gelyk aan deft.,‘fie.4r C Toch luidde zyn antwoord op de vraag: Is rykssubsidie voor denlan/dbouwnoodig? bevestigend. Het hangt er maar van af op welke wjjze men de zaak beziet. Het is noodig eenige jaren terug *te.gaan. Het is nu weldra 29 jaren geleden, dat de eerste landbouwcommissie van .1886 in het leven werd geroepen, toen bet “met den landbouw in ons land treurig gesteld was. Het ont brak den landbouwers toen aan inzicht, aan kapitaal, aan durf en ondernemingsgeest. Er was moreele verslapping als een gevolg van de crisis, die over den landbouw was gekomen. Het was met het oog hierop, dat de zooeven bedoelde commissie werd inge steld. Deze commissie kwam tot de conclusie, dat de landbouw, de grondslag van ons nationaal welzyn, steun, voorlichting en hulp noodig had en dat de regeering tot plicht had den steun, die voorlichting en hulp te verleenen. Gelukkig heeft de regeering naar het advies der commissie geluisterd. Zy heeft allereerst gewerkt voor het landbouwonder wijs en de proefstations. De subsidies moeten, betoogde spr., nooit doel, maar middel zyn om in het belang vandenïknd- bouw te werken, en de regeering mag nooit vergeten, dat zij moet werken in het belang van den landbouw. Men moet dus de sub sidies wel onderscheiden. Zy moeten die nen om hulp en initiatief te geven daar waar die noodig zyn. Spr. gevoelde veel voor het denkbeeld van den beer Stort, geen subsidie te geven voor de algemeene vereenigingen. De heer Croesen had tot een andere con clusie moeten komen, n.l. wy moeten den weg op van meer coöperatie, meer samenwerking. Ook verdedigde spr. een indirecte belasting voor wat de landbouw- vereenigingen doen. Spr. is dus voorstander van rykssubsidie, die ten doel heeft sluimerende krachten op te wekken, het initiatief onder de landbou wers te versterken, leiding te geven aan hun organisatie, die ten doel beeft den landböuw te steunen en groot te maken. Daarom zullen wy onze rykssubsidies, hoe wel aan een kant besnoeid, niet gauw kun nen missen. De beer Croesen verklaarde tenslotte, dat zyn doel bereikt is als niet alleen de regeering voorzichtigheid betracht in het geven van subsidiéïntaar als de landbouw- vereenigingen odkj A)O weinig mogelyk subsidie aanvragen/alleen in strikt nood- zakelyke omstandigKeden, terwyl zij, zoo zy de subsidie niet meer behoeven, daarvoor bedanken. Hierna verkreeg de Minister van Landbouw, Nyverbeid en Handel het woord. Hij zeide dat het hem genoegen had gedaan, dat men in het algemeen van meening is, dat alleen gesubsidieerd moet worden om verschillende maatregelen aan den gang te brengen, doch dat die subsidie moet ophouden zoo spoedig een in het zadel geholpen vereeniging de kinderschoenen ontwassen is. Spr. hoopte, dat deze tijd spoedig zal komen, daar de staatskas momen teel in niet zoo’n florissanten toestand ver keert als de kas van de boeren. Groot en door Tot wel 1 stem de heei aannam. Van het bestuui meente-poli een adres ii op de onvc1 ferieure i Naar aai van B. veldwac einde 5 kennen, in i heden, voort de duurte der Van Leerdai verzot en Int verleei- Dit adres was in een vorige vergadering in banden gesteld van B. en W. om advies. De voorzitter deelde mede, dat uit deze gemeente op 't oogenblik geen leerlingen die school bezoeken. B. en W. stelden evenwelvOor om, wanneer er leerlingen zyn die 'daar schoolgaan, aan gemelde ver eeniging een jaarljjksche subsidie te ver leenen van f 5 per leerling. Aldus werd besloten. Van de Zuid-Hollandsche commissie voor de voedingsvraagstukken was eensebryven ingekomen betreffende het voederen van vee met rogge of roggebrood. Op voorstel van B. en W. werd besloten den Commandant van de groep Gorincbem in de Nieuwe Holl. Waterlinie te verzoeken de desbe treffende strafverordening, vastgesteld 24 Augustus 1915, in te trekken. Een Voorstel van B. en W. om aan H. M. de Koningin voor te stellen het maximum aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein in deze gemeente van drie te brengen op twee, werd met aige- meene stemmen aangenomen. De gemeenterekening over 1914 werd voor- loopig vastgesteld in ontvang op f 3705,341/2, in uitgaaf op f3203,56, batig saldo f 501,781/2. Vervolgens werd behandeld de armen rekening over 1914, welke goedgekeurd werd, bedragende in ontvangsten f 4282,26Vs. in uitgaven f 1968,29, batig saldo f 3313,97>/9. Ten slotte werd besloten tot wyziging der begrooting, dienst 1915, zulks in vernand met de kosten der gedeeltelijke vernieuwing van de steenen heul en de daarby gelegen waterstoep naby het raadhuis. Hierna sluiting. Lepik, 13 Sept. Tot gemeente is herbenoemd Rossum Az. *Meerkerk, 16 Sept. Men besteedde in deze week voor kaas eerste kwaliteit tot f 55, tweede kwaliteit tot f 51, export- kaas tot f 55, gewaarmerkte tot t 551/» en voor zware soort tot f 56, alles per 100 halve K.G. en onder de bekende voor waarden. De handel was vlug. Moordrecht, 15 Sept. In deopVrydag 10 dezer gehouden ledenvergadering van de afdeeling Moordrecht en Omstreken van den Ned. Protestantenbond is besloten, de af deeling op te heffen wegens gebrek aan belangstelling. Nienwland, 16 Sept. In de jongste raadsvergadering is besloten, naar aanleiding van een adres van den Nederlandschen Politiebond, aan den gemeenteveldwachter, tevens bode, aan het einde dezes jaars een gratificatie te verleenen. De verordening houdende i dering van vee met rogge werd ingetrokken. Voorts werd ingetrokken het raadsbesluit van 18 December 1906, waarby een jaar- lyksche toelage van f 25 was verleend aan bet hoofd der school als tegemoetkoming in de door hem te storten pensioensbijdragen. Dit geschiedde in verband met bet in de vorige zitting genomen besluit om de jaar wedde van het hoofd tot f 1200 te verboogen. Medegedeeld werd, dat de kosten der ge deeltelijke vernieuwing van de torenspits f 550 bedragen, welk bedrag niet uit de gewone middelen kan gevonden worden. Besloten werd een leening aan te gaan, af te lossen in drie termijnen. Ten slotte werd de gemeenterekening 1914 vastgesteld in ontvangsten op f 5330,14, in uitgaven op f 4759,59batig saldo f 570,55. Oud-Alblas, 16 Sept. De beer C. Bar dam alhier is te Amsterdam geslaagd voor bet gewoon politiediploma. Papendrecht, 16 Sept. DeN.V. Stoom- bootreedery v.h. J. en A. van der Schuyt te Rotterdam, die hier baar scheepswerf en machinefabriek heeft, heeft door aapkoop van 5 H.A. grond ten N. O. van haar fabriek baar terrein verzesdubbeld. Op dit nieuwe terrein graaft men een haven van 160 M. lang en 30 M. breed en legt men behalve 3 hellingen voor zeebooten een dwarsheliing aan van 80 M. lang. Waddinxveen, 16 Sept. Aan den heer A. B. Brandes, vroeger hoofd eener openbare school alhier, is, op zyn verzoek, om gezond heidsredenen eervol ontslag verleend als leeraar aan de H. B. S. te 's-Gravenhage. De heer C. M. Plomp, tydelyk onder wijzer aan de openbare school (Dorp) alhier, staat no. 1 op de voordracht voor onderwijzer te Kolborn. Ruim een half jaar geleden viel van een bewoner der Noordsta^pen gouden ring in de Gouwe. Eenige dagen geleden werd die ring door hem opgevisebt. Men denkt onwillekeurig aan het vrouwtje van Stavoren. Keuring van Landatormpliciitigen, jaarklasaen 1013 en 1014. Ammerstol. Geschikt bevonden H. C.' v. d. Wouden, H. v. d. Berg, J. W. Blom. Ongeschikt: A. P. Kok, H. de Waard. De ingeschrevene W. P. Verschoor was wegens ziekte niet verschenen. Bergambacht. Geschikt beve H. Bakker, J. P. v. d. Bas, J. Boer, N Eeuwfjk, H. J. Graafland, J. H. de O1 K. Mak, A. Oskam, L. Ros, A. v. d. Wouden, M. Blom, J. Boon, D. de Brujjn, C. Codee, T. A. Jongkind, P. Kok, A. Schep, E. Ver schoor, J. v. Wijngaarden. Ongeschikt: J. ,M. Blonk, C. J. Oskam', P. J. Blonk, P. Bode, A. de Brujjn, D. P. Rehorst, L. den Toom. Berkenwande. F. C. Brokking, H. J. Noorlander. Gouderak. 1de, G. Nol Rijkaart, J. W. Toi Versnel. Ongesi’ Koolwyk, L. Kruyt, Utrecht. **Groet*Ammera. Geschikt bevonden Z. van der Ham, H. van Kesteren, L. Mourik, C. Schep, A. van der Wal en C. van der Wolf, allen van de jaarklasse 1913, en B. Groen, van de jaarklasse 1914. Ongeschikt bevonden: W. den Ouden, jaarklasse 1913 en G. Eykelenboom, D. Kooij- man, H. A. Stam en J. H. Verhoeven, allen jaarklasse 1914. Haastrecht. Geschikt bevondei v. d. Graaf, W. Tb. Houdjjk, A. Meyer. Ongeschikt: P. J. Verboom, G. C. Verleun. **Langerak. Geschikt bevonden: van den Berg, W. de Groot, J. A. de Hai W. Rozendaal en D. Slob, allen van jaarklasse 1913, en G. den Hartog Roest, beiden van dejaarklasse 1914. Ongeschikt bevonden: J. Gelderblom en T. Schippers, beiden van de jaarklasse 1914. Lekkerkerk. Geschikt bevonden: A. Broere, S. Burggraaf, J. M. v. d. Graaf, A. Kalkman, B. Kamhout, C. Knop, C. Kool, D. Lagerwey, A. Ligthart Schenk, A. Nobel, A. Pottuyt, J. de Waard, J. J. Korevaar, S. Slingerland, A. van WJjnen. Ongeschikt: P. van Herk. **Nieuwpeort. Geschikt bevonden: A. Slób, jaarklasse 1913, A. van vj:-* en W. Ouweneel, jaarklasse 1911 8tolw|Jk. Geschikt bevonden: J. van Dam, P. Graafland, A. Hogendoorn, D. v. d. Oever, A. Stoppelenburg, J. Vonk, M. de Vries, A. van Wyk, T. Baas, W. Boom, J. v. Buren, J. D. v. d. Heuvel, L. de Jong, J. van Klufjven, A. H. Stam. Ongeschikt: J. P. Both, M. J. Burger, A. Huysman, P. v. d. Linde. Vlifet. Geschikt bevonden: S. v. d. Hee. en J. M. van and en D. G. en P. de Bruyn, ig, oud 78 j., log. A. Hoo- jenoot van A. os aangegeven Kapoen. en

Schoonhovensche Courant | 1915 | | pagina 1