Tandarts Cramer, De Mits 1DSTINCI. METSELAARSKNECHTS. RIJTUIGEN. Advertentiën. Goudriaan - Ottoland. ZIEKEN Een Loopknecht Twee Huizen 1® Hypotheek M, P. HULLEMAN, Virvalg der Nieewst|die|es. 'f -r- 12' yjariye Echtvereeniging Barbara Adrians Klazina Emma, Dr. SCHOLS. GOUDA, AFWEZIG. VERBEEK, Openbare Verkooping te WADDINXVEEN. Openbare Vrijwillige Verkooping. B. NATZIJL en T. BAAS J. ZIELSTRA, Een dubbel stuk SUNLIGHT ZEEP EEN ENKELE PROEF BELOONT WEL DE MOEITE. 9 OMSLAGEN: TWEE KLEURKAARTEN. ■TiniiKDti. «DkMakmi, lit Oct. t 9* **ndweer-sergeant A. D. Buiis, d« ntilieien-Mrnaotea 3. M. L. Crè.ecoeur «en Ouden, benevens de reserve- ÏKï? J' H- Krnn^r, .nn w Me(er, r-*tn cursus ge»olgd hebben voor reserve-officier, hebben voldaan aan bet examen en zgn in afwachting van hunne oenoeming, op 16 October naar hunne stand plaateen teruggekeerd. •fitJ?6 L6? en v«rK*dering van de aiaeeiing Schoonhoven der Zuid-Hollandscbe Vereeniging .Het Groene Kruis", welke egen Maandagavond was uitgeschreven, is wegens onvoldoende aanwezigheid van leden met doorgegaan. «t De Algemeene Nederlandscbe Bond van. Goud- en Zilversmeden en Aan- uetr*«l? Vakken heeft in een adres aan Hl™* **brikanten van Gouden- en Zilveren Werken m Nederland verzocht, den arbeiders en arbeidsters in de goud en zilver-industrie, met het oog op de tijdsomstandigheden, een toeslag op'hun loon te geven. t Dnte vroegere stadgenoot de heer B. J. Telers, onderw(jzer te Hasselt, m in gelyke betrekking benoemd te Scheve- nmgen. t Vrjjdagavond rjjn de heeren mevrouw SpeenhofT in het Nutsgebouw opgetreden voor een zeer belangstellend en dankbaar gehoor. P® kunstenaar SpeenhofT is een man van enkele Ignen. Met enkele streepjes teekent bg een aardig prentje, met enkele noten componeert hy een zangerig melodietje, ®a last not least met enkele woördeq. dicht b(j een liedje, dat méér zegt dan een ellenlang vertoog. W(j gelooven dat dit één der geheimen Speenboff's kunst is: bare gebonden heid. Het bekende .in der Bescbrftnkung zeigt sich der Meister" is wel waariyk op den arbeid van dezen artist toepasseiyk. In de beste zyner liedjes is geen woord te veel of te weinig, en de melodie sluit zich volkomen by den tekst aan. Als een voorbeeld noemen wy het liedje waarmede hy den avond opende: Moederliefde"; daarin had men SpeenhofT op zyn best. Op zyn best want uit dit liedje sprak ook datgene, wat S(/eenhoff voor Zoo velen tot een sympathiek zanger maakt: zyne menscheiykheid. Men kan dezen man geen gi'ooter onrecht doen dan door in hem alléén te zien dgn humorist, die op geestige wyze met toestanden en personen een loopje weet te nemen. Zeker, dit is één zyde van SpeenhofT's talent, en eene die by waariyk met ongebruikt laat; doch by is méér dan een ooiyke snaak, hy is ook een hekelaar van maatscbappeiyke wantoestanden, een warm vaderlander en, bovenal, een fijn voelend mensch. Hij kent het leed en de vreugde der kleine luiden, hy kent ook hunne deugden, en in hünne taal, die hy volkomen meester is, zingt by daarvan op zijne wyze: gevoelig en origineel. In zyne echtgenoote heeft by een uitste kend vertolkster zyner liedjes gevonden vooral in hare weergave van volks-senti- mentaliteit is zy voortreffelyk. Wg hepen het echtpaar SpeenhofT spoedig in Schoonhoven weer te zien. Daar zal wel veel kans op zyn, want de indruk, dien het echtpaar hier van het publiek heeft gekregen, is buiten twyfel een hoogst aangename geweest. f Het eerste elfttl der Schoon- hovensche Sportclub is het seizoen goed begonnen door in (>ouda met 6—0 te winnen van .T. O. P. II" aldaar. De Goudsche club bracht, daar haar eerste elftal geen wedstrfid had te spelen, een sterke ploeg in het vela, doch onze stadgenooten waren over alle linies sterirar. De uitstag Is dan ook niets geflatteerd. M(et .Sportclub II" wil het nogniet vlotten. Zondagmiddag weer met twee invallers spelend, verloor bet met f—0 van de Goudsche .Zwaluwen". Als .Sportclub II" vollediger opkomt en beter op het plaatsen let, behoeft het niet steeds te verliezen. f In de maand September zyn In deze gemeente geslacht: 19 koeien, 81 varkens, 15 schapen, 7 geiten ent kalveren. Ingevoerd werd S07]/ajL^^yUesch. Afge keurd voor invoer weraen 1 koeien en 1 party vleesch en worst. Poatknutoor Nchoanhaven. LIJST van onbestelbare BRIEVEN en BRIEFKAARTEN, waarvan de afzenders onbekend zyn. Terug ontvangen in de le helft der maand October 1915. Onbekende Brieven: 1. Hoogeveen J., Lienden. 1. Groot de, Jaarsveld. Net». Aan de afzenders wordt ver zocht hun adres op de brieven en brief kaarten te vermelden, opdat deze by onbe stelbaarheid aan heb kunnen teruggegeven worden. KaaS. Het Ryks Centraal Bureau voor den uitvoer van kaas heeft vastgesteld, dat met ingang van 18 dezer 10 pCt. van den inkoop en productie van alle kaassoorten, met uitzondering van de Leidsche en Delftsche komgne kaas, voor het binnenlandsche yer- bruik moet worden beschikbaar gesteld. De Raad van Beroep (Ongeval lenverzekering) te Dordrecht heeft in zyn zitting op Maandag 18 October 1916 uitspraak gedaan o.a. in de volgende zaken: 'invaliditeitswet. Adrians de Jong, Weduwe A. Looren, te Bergambacht, is door het Bankbestuur niet-ontvankeiyk verklaard in haar tweede aanvrage om een ouderdomsrente. Omdat de wet van een dergeiyke beslis sing geen beroep toelaat, verklaarde de Raad klaagster niet ontvankelijk in haar beroep. Klaasje Rietveld, weduwe J. de Pater, te Schoonhoven, vorderde by klaagschrift een rente als bedoeld by artikel 370 der Invaliditeitswet, welke haar door het Bank bestuur niet werd toegekend. Omdat de Raad de huishoudelyke dien sten van een moeder by haar zoon niet als arbeid in loondienst beschouwt, is de vor dering ontzegd. Behandeld werden o. a. de volgende zaken Ongevallenwet: De firma weduwe Joh. van Duy vendgk, te Krimpen a/d IJaml. Invaliditeitswet: Gysbert van der Heiden, *°AlIe"tegen het bestuur der Ryksverzeke- r'l5Sbdeze zaken zal 1 November a.s. uit spraak worden gedaan. De 37ste jaarcollecte voor de Unie .Een School met den Bybet" heeft te Capelle a/d IJuel met ged. derpolder en Krimpen a/d IJssel f 167,18 opgeleverd. •Alblnseerdain, 18 Oct. Het bestuur van de Vakteekenacbool alhier beeft tot onder-Uier. del. in.UUlu benoemd: in rtoHIJoif twk«nen, d«o hesr 3. d. Graaf alhier; in bouwkundig teekenen, den heer J. C. E. van de Merwe, en in machine- teekenen, den heer J. v. d. Graaff, beiden te Dordrecht. De 14-jarige Dientje van der Perk Eeraak te Vrgdagnamiddag door achteloos- eid in den Alblaa, Op btsur hulpgeroep snelde baar moeder, die in de nabyheid was, toe. Zg wist baar dochtertje te redden. A melde, 18 Oct. Voor het bewyzen vair buitengewone diensten in bet tydvak 81 Juli tot en met 31 Decern bék 1914, be staande in het buiten de gewone diensturen openstellen van het hulptelefoonkantoor., is aan de telefoniste mejuffrouw A. M. de Jong alhier een gratificatie van f 14 toe gekend. Ammerntel, 19 Oct. By de door B. en W. van Uithoorn (Noord-Holland) gehouden aanbesteding van bet maken van 1100 meter straatwerk aldaar was laagste inschry ver de beer Chr. Zanen alhier, voor f 3584. Arkel, 18 Oct. B. en W. dezer ge meente hebben aanbesteed: 1. het gedeelte- lyk afbreken en herstellen der bestaande openbare lagere school en het bouwen eener nieuwe school met drieHokalen; 2. het herstellen en leveren van scboolmeubeien; 3. het herstellen der onderwyzerswoning. Minste inschrgver is de heer G. M. Schroot te Geldermalsen, met f 24977 voor perceel 1, f 2500 voor perceel 2 en f 2425 voor perceel 3. De perceelen zyn nog biet gegund. Benschop, 19 Oct. By de j.l. Vrydag alhier door de Commissie ter bevordering van de geitenfokkery in Utrecht gehouden keuring werden de volgende premiën voor geitenlararaeren toegekendP. van Oosterom, f 3; J de. Bruin, f 2,50; ,L. van Vliet,'f 2; C. Boere, f 2; C. Boere, f2; A. v. d. Steegt, f 1L. van Vliet, f 1A. Koops, f 0,75 en J. Tukker, f 0,50. "Bergambacht, 18 Oct. In de plaats van den C. Schouten is tot penningmeester vart de Vereeniging .Werkverschaffing" alhier benoemd de heer P. C. van der Vliet. Bergambacht. 19 Oct. In den nacht van Zondag op Maandag heeft alhier een ernstige brand gewoed. Te halftwaalf werd er brand ontdekt in de boerenhuizing van D. Blanken. Niettegenstaande door twee spuiten water werd gegeven, zyn huis, schuur en hooiberg verbrand. Twee boeien, een paard en een stier kwamen mede in de vlammen om. Het huis en de inboedel zgn geassureerd. Het vermoeden bestaat, dat by dezen brand misdaad in het spel is. Io verband hiermede is zekere H. van B. ais de vermoedeiyiA dader gearresteerd. (G. Ct.) "Elshout, 18 Oct. Zaterdag j.l. is van de scheepswerf van de Gebr. B. Pot alhier met goed gevolg te water gelaten een van staal gebouwde sleepkaan, genaamd .Ver andering", groot 530 ton en gebouwd voor rekening van den heer F. Schot te Raama- donksveer. Terstond daarna is de kiel gelegd voor een flérgeiyk schip. **Gle«aen-Nlenwkerk, 16 Oct. De afdeeiing Giessendam—Hardinxveld van den Bond voor Vrouwenkiesrecht heeft Donderdagavond alhier een openbare ver gadering gehouden, waarin als spreekster optrad mejuffrouw Staas uit Amsterdam, Eropagandiste van dien Bond, met het doel, ier een afdeeiing op te richten. De vergadering mag goed geslaagd heeten, want ér is een afdeeiing opgericht met aanvankelyk 17 leden. Tot leden van het voorloopig bestuur zyn gekozen de dames mevrouw van' Ginkel, mevr. Boekei en de heer Dr. W. C. Rensen. Het 11-jarig dochtertje van A. de Kok alhier had al sp'elende met een bal het oqgeluk onder de fiets van den heer J. v. d. Bèrg te geraken. Ongelukkigerwys kwam haar hoofd in aanraking met den trapper, waardoor dit lichaamsdeel deeriyk werd verwond en het neusbeen brak. Zoo spoedig mogeiyk werd de hulp van Dr. Rensen ingeroepen, die"' de wonden heeft gehecht. Het meiiye, dat behalve veel pyn, ook veel bloedverlies heeft geleden, is zeer zwak. Echter is de toestand vooruitgaande. De beer v. d. B. had niet de minste"schuld aan het ongeval. "Glcnnen-Oudekerk19 Oct. Om dat vele leden van de Gemengde Zangver- eeniging .Eendracht maakt Macht", directeur de heer A. van Meeteren, onder de wapenen zyn, heeft het bestuur besloten de repetities voorloopig te staken. •tiéndrlaan, 19 Oct. In den hoóiberg van den landbouwer M. T. alhier heeft zich den gebeeleu zomer' een egel opgehouden. Wetende dat het een nuttig dier is, liet men het met rust. Een buurvrouw echter doodde het dier. Liter viel het haar op, dat hare kat zeer mager werd, en denkende, dat poes te veel jongen had groot te brengen, zocht de vrouw naar de jonge katjes. Zy vond er sfechts 1, maar bovendien 4 jonge egels, die door de kat trouw werden gezoogd. Onmeedoogend werden de vier vreemde lingen door de vrouw ter dood gebracht. ""Greet-Ammern, ,19 Oct. By de alhier fehouden verkooping by inschrijving van 2 wilgeboomen (in t perceelen) van de Polders Gelkenes en Ammers-Graafland c. a., staande op de Laan van het voormalig slot .Liesveld", zyn 6 inschry vingsbiljetten inge komen, en wel van: 1. M. Verhey alhier f 140 en f 165; 1. J. Mourik te Krimpen a/d IJssel, f 197 en f 195,50: 3. P. Visser te Krimpen a/d IJssel, f 200,37 en f 206,45; 4. J. Hakemuider te Langerak, f 220 en f 210: 6. N. van Zwienen te Lekkerkerk, f 241,50 en f 200; 6. G. van $wienen te Lekkerkerk, f 248 en f 252. Aan den hoogsten bieder zyn de boomen gegund. Wegens periodieke aftreding op 1 Januari van den heer A. G. de Kovel als lid van het Burgeriyk Armbestuur alhier, hebben B. en W. een voordracht opgemaakt, waarop zyn geplaatst de heeren: 1. A. G. de Kovel, 2. C. Zwart Voorspuy. Hekendorp, 18 Oct. Woensdagnacht ia door onbekende oorzaak brand ontstaan in oen teerpakhuis van den touwslager j. Verheü. Een party teer- en touwwerk ver brandde, terwyi ook zes kippen in de vlam men omkwamen. Het pakhuis, dat tegen brandschade verzekerd was, brandde geheel uit. De belendende perceelen liepen geen gevaar. (Nieuws.) Hoormaar, 18 Oct.*In de Vrydagavond gehouden vergadering van de afdeeiing van .Het Groene Kruis" alhier is de begrooting voor het dienstjaar 1916 aangeboden en vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 160. Tot afgevaardigde naar de Algemepne Ver gadering'te Rotterdam werd gekozen de heer W. H. Slob, en tot plaatsvervanger de hêer A. Donk. Als bestuursleden werden herkozen de heeren A.. Donk en I. de Klerk en gekozen de heeren A. Bikker en A. van Kleef, in de pléats van de heeren F. de Bruyn en W. H. Slob, die niet meer voor een benoe ming in aanmerking wenschten te komen. "Klnderdtyk18 Oct. Zaterdagmorgen is met goed gevolg van de scheepswerf der firma Gebr. Jonker alhier te water gelaten een schroefstoomboot, gemerkt .Schouwen—Duiveland", gebouwd voor re kening der Rotterdamsche Tramwegmaat- scbappg. Machine en ketel worden aan de Machine fabriek voorheen van Cappellen te Bolnes vervaardigd. "Krimpen a/d Lak, 19 Oct Vrydag avond trad in de zaal van Schippers-voor de Metaalbewerkers alhier als spreker op de heer A. Teesink, van Dordrecht, met het onderwerp: .Waarom loonsverhooging?" In een gloedvolle rede behandelde de spreker dit onderwerp. Hg liet uitkomen, dat, waar de prijzen van de eerste levens- behoeften zoo schrikbarend zgn gestegen, verhooging van loon allernoodigst is. De vergadering, die matig bezocht was, gaf menigmaal door applaus te kenneh, dat rij met het gesprokene instprnde. "Langerak, 19 Oct. Op de voordracht ter benoeming van een lid van het Burger iyk Armbestuur, wegens periodieke af treding op 1 Januari a.s. van den heer D. de Ruiter Azn., hebben B. en W. ge plaatst de heeren1. D. de Ruiter Azn., 2. A. Schep Azn. 'Lekkerkerk, 19 Oct. In de Vrydag 1,1. Epbouden vergadering van de afdeeiing ekkerkerk en Omstreken van het N. O. G. is besproken, welke stappen gedaan moeten worden om de hoofden van het herbalings- onderwys als gemeenteambtenaren by ont slagname^,.pensioengerechtigd te doen zyn. Als lid van het hoofdbestuur werd ge kozen de beer A. Westerboff en als lid der Weerstandscomraissie de heer J. A. Tavehir, beiden met algemeene stemmen. De Referendums over het voorstel vau het hoofdbestuur aangaande de Spaarbank I tfti II, de motie-Leiden en het voorstel-Hoogelind werden met alle algemeene stemmen aan genomen. Wegens het gevorderde uur kon de afgevaardigde naar de Algemeene Vergade ring te Zwolle, de heer H. Schenk Hz., slechts in 'tkort een paar punten aanroeren. Een nieuw lid had zich aangemeld. Het Herhalingsonderwijs aan de school op het Dorp is gisteravond begonnen met 32 meisjes en 20 jongens, een aantal dat bemoedigt en bewijst, dat men langzamer hand bet groote nut van dit onderwys gaat inzien. Lekkerkerk, 18 Oct. Vrydag tegen den avond had er stoornis in het verkeer plaats, daar juist op het smalste gedeelte van den dyk tusschen Korte en Lange Stoep een voer stroo was omgevallen van de firma J. Broere es Zn. Alle rytuigen moesten nu over Lange Stoep, langs de Kerk en Korte Stoep. Lekkerkerk, 19 Oct. Aan don oproep van het bestuur der Zangvereeuiging .Euphonia" hebben 26 jongelui gehoor ge geven, die allen met algemeene stemmen als lid zyn aangenomen. "Meerkerk, 19 Oct. Vrydagmiddag kreeg de klompenmakersknecht H.Grinsven alhier, by het versjouwen van boomen, van een mallejan, die onder een der boomen uitschoof, een slag tegen de borst. De man was eenigen tyd bewusteloos. Hy werd zoo spoedig mogelyk naar huis ge bracht en onder behandeling van een ge neesheer gesteld. Zaterdagmiddag heeft aan bet kanaal- hoofd in het Zoderikkanaal alhier een aanvaring plaats gehad tusschen de .Jeannette I en het tjalkscbip .La Con- fiance", schipper J. v. d. Heiden, welk schip kaas lag te laden. De .Jeannette I" voer met den kop tegen de voorpiek Van het tjalkscbip, waardoor het bovengedeelte van dit schip nogal beschadigd werd. Dóór deu schok vielen eenige kazen, die reeds in het scheepje geladen waren, van de plank en 'werden beschadigd. Assurantie dekt de schade. .;ii "Xlenwerkerk a/dl IJuel, 18 OCt. Zaterdagavond j.l. hield de Nieuwerkerksche Werkliedenvereniging .Onvermoeid .Voor uit" een vergadering in de eerste openbare school op het dorp. Nadat de voorzitter, de heer W. de Wit, de vergadering had geopepd en de notulen voorgelezen en onverandefd vastgesteld waren, bracht de penningmeester een drie maandelijkse)] verslag uit, waaruit bleek, dat de inkomsten f 84,70 en de uitgavon f 38,59 hadden bedragen, batig saldo f46,11. Hierna werd dejiuurte der levensmiddelen besproken. Met groote bezorgdheid wordt de winter tegemoetgezien. Opgemerkt werd, dat in verschillende naburige ge meenten meer wordt gedaap dan hier, o.a. met betrekking tot het beschikbaar stellèn van regeeringsspek, brandstoffen enz. Be sloten werd te onderzoeken,'op welke wyze men ook hier van een en ander zou kunnen profiteeren. Een lid werd toegelaten en een voorge steld, en besloten, zoo spoedig mogelyk weder een ledenvergadering te houden, daar de nood meer dan dringend is. Gisterenmorgen, toen het tienjarig zoontje van den neer P. L. zyn broertje een klap wilde geven, sloeg by een geheel gevulden koffiepot om. De inhoud kwam op een vierjarig dochtertje terecht, dat zich deeriyk brandde, vooral aan de beenen. Zoo spoedig mogelyk werd de dokter ge haald, die het arme kind verbond. Hedenmorgen was het vierjarig zoontje van schipper D. aan den Kanaalkant aan het springen van de brug op een. stoep. Hg kwam daarby in het Kanaal terecht. Gelukkig werd het ongeval opgemerkt door de vrouw van C. de Brugn, die toeschoot en den drenkeling, die geheel en al*onder het kroos zat, op het droge bracht. "Nieuw-Lekkerland, 18 Oct. Alhier is vacant de betrekking van gemeentebode, tevens dienaar van politie. Tal van bij baantjes kunnen daarby worden vervuld, atiï aanplakker, bode van het departement N.-L. der Muatschappy .Tot Nut van 't Algemeen", bode van de vereeniging „Hulp in Nood", bode van de Brandweer, ambtenaar van den Burgerlijken Stand, enz. Met bet vervullen van al die «betrekkingen kan pl.m. f500 per jaar worden verdiend. De animo voor de baantjes is groot; het aantal sollicitanten tcch bedraagt120! Zaterdagmiddag viel het driejarig kind van C. C. v. D., toen bet over een plank wilde loopen, welke over een sloot lag, te water. De dienstbode van den beer A. W. 8. bemerkte bet ongeval en wist het kind te redden. JVIeuw-LekkerlMud, 19 Oct. De heer A. Berkelaar alhier is benoemd tot onder- wyzer aan de school voor Chr. Nationaal Onderwys in du Groeneudaal te Gouda. "Ouderkerk a/d IJszel, 18 Oct. Is uit' de héden in werking getreden nieuwe dienstregeling van de spoorwegen gebleken, dat de zoo dringend noodige en aangevraagde avondtrein van 6 k 7 uur uit Rotterdam niet kon worden toegestaan, daartegenover werd bewaarheid het stoppen des morgens van een trein te 9.07 uur naar Rotterdam, hetgeen een groote aanwinst is. Op den vroegtrein na naar Gouda van morgens 7 uurongeveer, heeft onze halte nu dezelfde stoptreinen als de stations Capelle en Nieuwerkerk. Mogp de volgende dienstregeling brengen, wat ons nu nog onthouden moest worden. **P«Ubr»«k, 19 Oct. In de j.l. Vrydag gehouden vergadering van den raad deser gemeente, onder voorzitterschap van den beer R. van Beusekom, burgemeester- secretarie! waren alle leden tegenwoordig. De voorzitter opent de vergadering en leest het gebed voor, waarna de notulen onveranderd worden vastgesteld. De ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelt mede, dat de afvoer van he^,regenwater van de school en de onderwnxerswoning in slechten staat ver keert de vervalputjes en de vergaarbakken zyn byna vergaan en de riolen zyn verstopt. De herstellingskosten zullen pl.m. f 150 bedragen. B. en W. van Vlist hebben bericht, dat de herstelling door den raad dier gemeente wordt goedgekeurd. Met 'algemeene stemmen wordt daarop tot herstelling besloten. In verband met de uitvoering van eenige werkzaamheden aan de lichtramen en privaten der openbare school alhier, wordt besloten tot het aangaan van een geldleening, groot f 500, rentende 4 pCt. en tot wyziging der begrooting voor bet ioopende dienstjaar. Aan de orde is daarna de vaststelling der begrooting voor 1916. Na voorlezing van alle daarop voor komende posten wordt besloten de begroo ting, bedragende in ontvangst en uitgaaf f 8438,74, ongewyzigd vast te stellen. Op een verzoek van het Bestuur der Teekenschool te Schoonhoven, om een jaarlyksch subsidie te mogen ontvangen van f 25, wordt met algemeene stemmen afwy- zend beschikt. Ten slotte deelt de heer C. Ryneveld nog mede in verband met het verzoek in de vorige vergadering gedaan, dat de boomen, die het uitzicht op het wyzerbord van den toren belemmeren, zullen worden opgesnoeid. Daarna sluit de voorzitter de vergadering. Beeuwyk, 16 Oct. De heer A.Gouds waard alhier is te Utrecht geslaagd voor het examen apothekers-assistent. "Ntolwijk. 18 Oct. De opbrengst der tweede collecte, in deze gemeente gehouden ten bate van het Koninklyk Nationaal Steuncomité, bedroeg na aftrek der onkos ten 156,541'3. Stolwijk. 19 Oct. De knecht van den landbouwer Bos kwam naar hierom by den rywielhersteller Kerger zyn fietslantaarn te laten schoonmaken en vullen. Deze heel gewone geschiedenis werd voor hem een minder aangename, want hy gleed van de stoep in het water en kon met een nat pak den langen weg'naar huis aan vaarden. Wel een beetje frisch in dezen tyd van het jaar. De Zieken- en Ongevallen-Verzekering „Troost der Zieken" alhier heeft, hoewel zy haar leden sedert meer dan een jaar vr.ygesteld heeft van coLtributie, een kas van ruim f 400. Dit mag zeker wel een mooi resultaat genoemd worden voor zoo'n jonge vereeniging. (G. Ct.) Waddlnx veen18 Oct. Aan de Staats courant (no. 242) zyn toegevoegd do Koninklyk goedgekeurde statuten der naam- looze vennootschap Waddinxveensche Kurk- warenfabriek, voorheen L. Vermeulen Sc Co. alhier. Het doel der vennootschap is bet dryven en exploiteeren van een fabriek van kurk- bouten voorwerpen en aanverwante artikelen, het dryven van handel in die artikelen en voorwerpen, het sluiten van alle overeen komsten, welke in den ruimsten zin totdat bedryf in betrekking ^staan, zoomede het -VBelnemen in ondernemingen, die met haar bedryf in verband Btaan. Het kapitaal der vennootschap bedraagt f 250.000, verdeeld in 250 aandeelen van f 1000 elk. Het kapitaal («.geheel geplaatst en volgestort. Waddlnxveen. 19 Oct. Tpt chef brugwachter der Hoóge Waddinxveensche Brug alhier is benoemd N. T. Hilgers, schipper te Gouderak. -* Het vervoer van suikerbieten van de verschillende landerjjen in deze gemeente naar de in de Gouwe liegende schepen is weer Nin vollen gang. Niet minder dan de opbrengst vaq 45 bunder werd in de afge- loopen week verscheept voor de Suiker fabriek in Halfweg by Haarlem. RECHTSZAKEN. De Arrondissements-Recht- bank te Dordrecht heeft LI. Vrydag o.a. de volgende zaak behandeld: De yzertterker Pieter B., te Alblasserdam, was op 29-Juli j.l., toen hy Jan den Boef, met wien hy vroeger onaangenaamheden had gehad, op den dyk zag wandelen, plot seling op hem toegeloopen en bad hem met een mes wonden toegebracht aan het hoofd en den linkerschouder, die gelukkig niet gevaarlyk waren gebleken te zyn. Eisch: twee maanden gevangenisstraf. De Rechtbank veroordeelde: E. H. v. K. te Meerkerk, diefstal, f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Vrygesproken werd: G. den H., huisvrouw van P. H. te Streef kerk, beklaagd geweest van mishandeling. o Kantongerecht» Schoonhoven. Strafzitting van 15 October 1915 Dronkeoschap: J. M. te Stolwyk, G. V. te Krimpen a/d Lek, L. L. te Ouderkerk a/d IJssel, G. d. W. te Capelle a/d IJssel, D. v. d. L. te Krimpen a/d IJssel, ieder f 2 subs. 2 d. h.; W. F. S. te Krimpen a/d Lek, W. v. A zonder bekende woonplaats en J. M. te Schoonhoven, ieder f3 subs. 3 d. h. Overtreding van de Verordening op logementen en slaapsteden enz. te Schoon hoven: A. T. H. te Schoonhoven, f 5 subs. 5 d. h. Motorwet en Motor- en Rgwielreglement- overtredingen: T. B. te Jaarsveld, f 5 subs. 6 d. h.; A. O. te Capelle a/d IJssel,.G. v. V. te Lekkerkerk, J. M. v. L. te Krimpen a/d Lek, H. d. V. en K. F. B., beiden te Schoonhoven, B. d. B. te Willige-Langerak, M. C. d. J. te Krimpen a/d Lek, ieder f 1 subs. 1 d. h.K. D. te Barendrecht en L. V. te Gouderak, ieder f 1 subs. 1 week tucht school; J. v. B. te Willige-Langerak, f 3 subs. 1 week tuchtschool; H. J. te Rotter dam, f 2 subs. 2 d. h.j A. G. te Maartensdyk, f 1 subs. 1 d. h. en f 2 subs. 2 d. b. Overtreding Politieverordening van Berg ambacht: K. P. te Bergambacht, f 3 subs. 3 d. h. 4 Overtreding Verordening op het Brand weren te Aramersfol: L. II V. te Acnmerstot, f 1 subs. 1 d. h. Overtreding Politieverordening te Vlist: J. D., zonder bekende woonplaats, f 1 subs. 1 h. d. Stroopery: H. S. te Vianen, f 1 subs. 1 week tuchtschool. Trekdier onbeheerd laten staan: J. T. G. te Benschop, f 1 subs. 1 week tuchtschool B. V. te Schoonhoven, f 1 subs. 1 d. b T. d. G. te Araeide, f 2 subs. 2 <f. h. StraatschenderijJ. R. te Schoonhoven, f 3 subs 3 d. h. Overtreding van Art. 425 W. v. S.: P. L. te Benschop, f3 subs. 3 d. b., met toewyzing der civiele vordering ad f 6,50 aan K. E. Verwekken van rumoer: J. R. te Schoon hoven, f 2 subs. 2 d. h. Overtreding Art. 460 W. v. S. G. H., J. B. u L r. B1 allen te Ouderkerk a/d IJssel, ieder f 1 subs. 1 d. h. Overtreding Art. 461 W. v. S.: J. D., zonder bekende woonplaats, f2 subs.2d. h.; G. R., zonder bekende woonplaats, f 1 subs. 1 d. h. Drankwet-overtredingJ. d. O. te Jaarsveld, f 10 subs. 5 d. h. Jachtwet-overtreding: G. S. te Vliat, f 4 subs. 2 d. h. Overtreding Trekhondenwet: P. v. d. B. te Polsbroek, f 1 subs. 1 d. h. Overtreding Veiligheidswet: H. A. B. te Jaarsveld, f 100 subs. 20 d. b. Binnenvisscheryreglement- en Visscherfi- wet-overtredingenJ. d. W. en J. M. d. W., beiden te Gouda, ieder 2 maal f 2 subs. 2 maal 2 d. b., met verbeurdverklaring van den in beslag genomen hengel; J. D. en G. E. B., beiden zonder bekende woonplaats, ieder f6 subs. 4 d. h., met verbeurdverklaring van bet in beslaggenomen blieknet; M. d.J. te Rotterdam, f 6 subs. 4 d. h. en f 10 subs. 4 d. b., met verbeurdverklaring Van den in beslag genomen aal- of palingreepF. J. M. T. te 's-Gravenbage en J. V. te Jaarsveld, ieder f 2 subs. 2. d. h.; A. v. d. M. te Oudewater, f' 3 subs. 3 d. h.F. K. E. te Ryswyk en M. v. R. te Rotterdam, ieder f 1 subs. 1 d. h. H. v. d. H. te Benschop, f 5 subs 5 d., met verbeurdverklaring van de in beslag ge nomen zetlynen: L. v. d. V. te Krimpen a/d Lek, f 1 subs. 1 d. h., met verbeurd verklaring van den in beslag genomen hengel; P. C. d. V. te Krimpen a/d Lek, D. M. G. te Gouda en F. D. te Gouda, ieder f 2 subs. 2 d. h., met verbeurdverklaring van den in beslag genomen hengelJ. B. te Gouda, 2 maal f 2 subs. 2 maal 2 d. h., met verbeurdverklaring van den in beslag genomen hengel. o— Kantongerecht te Slledrecht. Uitspraken van 14 Ootober 1915. A. J., Oud-Alblas, niet uitwyken, terug gave aan ouders zonder toepassing van straf. J. D., Langerak, rywiel zonder licht, teruggave aan ouders zonder toepassing van straf. J. W. V., Nieuw-Lekkerland, idem, f 2 subs. 1 week tuchtschool, ft B. S., Alblasserdam, dronkenschap, f 2 subs. 1 week tuchtschool. L. v. D B. v. D. en L. K., Alblasserdam, rywiel zonder licht, de le en de 3e f2 subs. 2 d. h., de 2e f 2 subs. 1 w. tuchtschool. A. d. B., Alblasserdam, dronkenschap by herhaling, prim. h. 3 d. Dronkenschap: W. G. B, Mblasserdam, f 4 subs. 3d.; K. B., idem, f f0 subs. 3 d.; J. B, Giessendam, f 3 subs. 3 d.; C. V., Oud-Alblas, idem, f 3 subs. 3 d. Rywiel zonder licht: C. V., Oud-Alblas, f 3 subs. 3 d.C. B, Brandwijk, f 2 subs. 2d.; J. W. de B, Nieuw-Lekkerland, f 2 subs. 2 d.: J. P. E, Bleskensgraaf, f3subs. 3d; P. H Bleskensgraaf, f 3 subs. 3 d.; A. K. Az., idem, f3subs.3d.; P. P., Ameide, f 2 subs. 2d.;C, W. S., Wyngaarden, f 2 subs. 2 d.; H. V., Bleskensgraaf, f 2 subs. 2d.; G. V., Giessendam, f 2 subs. 2 d. A. G. V., Alblasserdam, f 2 subs. 2 d. D. V. N., Groot-Ammers, f 2 subs. 2 d. KERKNIEUWS. Ds. F. Kyftenbelt te Leerdam is beroepen by de Ned. Herv. Gemeente te Kesteren. 0— Gonda, 16 Oct. Ds. H. Cannegieter alhier heeft een beroep ontvangen by de Ned. Herv. Gemeente te Lobith. "Alblaaaerdam, 18 Oct. De collecte, in de Gereformeerde Kerk alhier gehouden voor het Weeshuis te Middelbarnis, beeft f 22,12 opgeleverd. Alblaaeerdaui, 16 Oct. Toezegging van beroep by de Ned. Herv. Gemeente alhier is gedaan aan Ds. H. van Wessel te Noord- wykerhout. Berkenwonte, 16 Oct. De heer J. R. I/nraifllr, caodidaat tot dan Heiligen Dleoét* te Deventer, heeft het beroep by de Ned. Herv. Gemeente alhier aangenomen. "Gleaaen-Nleuwkerk, 16 Oct. In overleg met heeren kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Kerk heeft de Orgelcommissie in beginsel besloten tot aanschaffing van een nieuw kerkorgel. "Krimpen a/d Lek, 19 Oct. De collecte in de Ned. Herv. Kerk alhier voor noodlijdende kerken en personen heeft ruim f 11 opgebracht. Krimpen a/d IJaiel, ié Oct. Gelijk met een kort bericht reeds is gemeld, hoopt Ds.P. van Willenswaard, predikant *^Ier Ned. Herv. Kerk alhier, op Dinsdag 26 October a.s. zyn 25-jarig ambtsfeest te vieren. Behalve om zyn verdienstelyken arbeid in dienst der Herv. Kerk, heeft Ds. van Willenswaard aanspraak op de waardeering zyner geestverwanten om den steun, dien by verleende aan de Christelyke actie in en buiten ^zün gemeente. Ds. van Willenswaard is voorzitter van de School met den Bybel alhier, lid van het bestuur der Koningin Wilbelmina- Kweekschool te Rotterdam en voorzitter van de Chr.-Historische'Kiesvereeniging in het district Gouda, enz. (Rott.) Iteeuwfjk, 18 Oct. Gisterenmorgen had in de Ned. Herv. Kerk te Sluipwnk de bevestiging plaats van den heer J. J. van Oosterzee, candidaat tot den Heiligen Dienst en hulpprediker te Delfsbaven. Als beves tiger trad op zyn vader Ds. P. C. van Oosterzee, predikant te Oog (by Nymegen), die tot tekst bad 2 Cor. 1 vs. 24 (midden). Spr. wees op de hooge roeping van den predikant en bracht nog in herinnering de lyfspryuk van wylen zyn grootvader „Victus vincam" (overwonnen, zal ik over winnen); Aan de handoplegging namen deel zyn vader, consulent Ds. J. E Bgl, van Gouda, en zyn zwager Ds. Loor. Den jeug digen herder en leeraar werd toegezongen Psalm 134 vs. 2 en 3. Des namiddags hield Ds. van Oosterzee zyn intreerede over Rom. 1 vs. 11 en 12. Na de gebruikelyke toespraken tot be vestiger, consulent, zyn zwatrer, den kerke- ra°ad en de gemeente werd den nieuwen leeraar toegezongen m het laatste gedeelte van Gezang 96. Beide malen was het kerkgebouw goed g«vuld. (Rott.) BE OORLOG. m aanvullen op Serviö worden doorgezet. De centra/en zyn thans in hef bezit van het gebied ten zuiden van Belgrado, dat tusschen den benedenloop van de Save (Sau) en den Donau ligt. De heuveleh in dat gebied verheffen zich tot eenige honderden meters; de voornaamste toppen zyn de Awala (565 meter) aan de Topsidferska, eif een heuvel 300 meter, nabij den Donau-oever, ten Zuiden van Ritopek. Deze heuvels, die versterkt waren, zyn door de centralen bestormd. Zy nemen nu, een 20 K.M. ten Zuiden van Belgrado, een front in dat ongeveer rechtstreeks West-Oost loopt en zullen waarschynlyk trachten van aaaruit verder naar het Zuiden, ongeveer langs den grooten spoorweg Belgrado—Palanka—Niesj verder op te rukken. Io hét da] van de beneden-Morawa oefent het leger van generaal von Gallwitz druk uit in Zuidel(jke richting. Volgens het officieele bericht uit Berlgn wierp hy aan de westzjjde van dat dal de Serviërs achter de Raldzja, een zgrivier van den Donau, terug. Ten Oosten van het Morawadai bezette von Gallwitz de hoogte van Makri, een 20 K.M. ten Zuiden van den Donau. Het verlies van de Serviérs aan kanonnen wordt vrji hoog (76 in het geheel) opge geven. Ai is het Servische leger rykelyk van artillerie voorzien, zoo groot is het niet of dit verlies moet vry aanzienlijk genoemd worden. Over betgeen zich afspeelt in het Zuiden van hetServische gevechtsterrein zyn de berichten niet duideiyk, met name omtrent hetgeen geschied is in het dal vandeStroe- mitsa. Dit .dal is Bulgaarsch, en het Bulgaar- scbe gebied springt in het Servische vooruit. Dat vooruitstekende gedeelte is aan alle zyden door hooge bergen omringd, waarvan vol gens een vorig officieel bericht der cen tralen, de Bulgaren de pashoogten hadden bezet, waardoor meteen de spoorweg Salo- niki—Niesj, voor de gelande troepen der entente van zeer groot belang, werd bedreigd. Gevechten by dien spoorweg waren dan ook te verwachten. Hierby sluit een bericht aan, volgens hetwelk de Serviérs, gesteund door de Franschen, naby den spoorweg in gevecht waren gewikkeld met 40.000 Bul garen, die aanvielen. De Franschen en de Serviérs zouden hier Stroemitsa bezet hebben, na de Bulgaren te hebben achter- uitgedreven. Hier wordt waarschgnlgk het station Stroemitsa aan den genoemden spoorweg bedoeld. .Dat de BulgaarBcbe stad Stroemitsa zou zyn genomen, zonder dat wn eerst van geweldige gevechten in de gebergten hadden geboord, (s hoogst onwaar schijnlijk. Van de andere fronten valt geen belang- ryk nieuws te melden. Gelyk uit het bovenstaande overzichtje blykt, verleenen Fransche troepen reeds hulp aan de Serviérs. Het is van groot belang voor det'zaak van Servié, dat de entente-troepen tjjdig genoeg op bet oorlogsterrein aankomen om de vereeniging van bet Bulgaarscbe met het Duitsche leger te verhinderen. De Griekscbe regeeriug beeft aan Servié verklaard, dat Griekenland geen hulp zal verleenen tegen den aanval van Bulgarye, omdat deze stryd een onderdeel is van den grooten Europeeschen oorlog. De bondge- nooten zullen nu toch moeilyk van Grie kenland uit rechtstreek^ Bulgarye kunnen aanvallen. Hun troepen moeten over een kwetsbaren spoorweg Servié in worden ge bracht. Beide oorlogvoerende partyen spelen thans op den Balkan boog spel, men kan gerust zeggen, dat de oorlog in een kritiek stadium begint te geraken. Van den weerstand van Servié hangen wellicht de kansen voor de entente af. Italic schynt er nu ook nog by te-willen komen. Volgens sommige berich ten. beoogt het een landing in Montenegro, om van die zyde Servié te hulp te komen. In verband met de gevolgen, die deze hulp in de toekomst kan hebben ten opzichte van de tegenstrydige belangen van Italié en Servié aan de Adriatische Zee, zou dat voor Servié een bedenkelyke bystand zyn. De aanval op de Dardanelles In het Engelsche Hoogerhuis is een debat gevoerd over de Balkankwestie. Merk- waardigfe uitingen van ontevredenheid zyn daarby gehoord over bet verloop van de krijgsbedryven aan de Dardanelles Burggraaf k Milner wenschle openhartig te verklaren, dat wat er ook voor kwaad uit de noodlottige ontwikkeling der Balkan zaken mocht voortkomen, ze den Engelschen ten minste een gelegenheid kon bieden die nooit meer zou terugkeeren, nameiyk zich terug te trekken uit een onderneming, waarvan de volbrenging thans hopeloos is. Misschien had de regeering redenen, alleen aan haar bekend, om er niet toe over te gaan. Hy'wénschte niet op openbaarmaking van die redenen aan te dringen, maar wanneer by hoorde zeggen dat het zoo'n verschrikkelyk ding zou zyn om bet Dardanellen-avontuur op te geven, daar het zoo'n slechten indruk op Indié en het Oosten zou maken, kon by niet nalaten te vragen, af het niet een nog slechter indruk zou maken, wanneer men met de onder neming voortging en deze op een volslagen ramp uitliep. Hy besefte wel het netelige van den toestand. Maar hy voelde ook dat de regeering al te lang op politiek en strategisch gebied van de hand in den tand had geleefd, en hy vond dat er een vreese- lyke(, verantwoording op de regeering rustte. By Milner sloot zich lord Bibblesdale aan. Hij was van oordeel, dat men op licht zinnige en blufferige wyze op avontuur uitging. Wie maar iets begrypt van het geen er omgaat in het nabye Oosten, weet dat men zich voor de moeiljjkste beslissingen geplaatst zal zien. Het behoorde meteen een aanleiding te zyn om eens te over wegen of we ons nu niet met goed fatsoen terug kunnen trekken uit hetgeen heel bet land beschouwt als „hét ongelukkige avontuur aan de Dardanellen". In aansluiting met het bovenstaande is het wel aardig, de cyfers der Engelsche verliezen op Gallipoli te zien. In het Engelsche Lagerhuis is medegedeeld, dat deze tot 9 October j.l. 96899 man bedroegen, verdeeld als volgt: gedood 1185 officieren en lt772 manschappen, gewond 2632 offi cieren en 66220 manschappen, vermist 383 officieren en 8707 manschappen. Den 16den September verklaarde Tennant, de Engelsche onder-minister van oorloir, dat de verliezen tot 21 Augustus 87.630 man bedroegen. In 49 dagen bedroegen de verliezen dus 9269 man. Engeland en Frankryk hejbben Bulgarye officieel den oorlog verklaard. Engelsche duikbooten maken de Oostzee voor Duitsche handelsvaartuigen onveilig. Reeds zyn verscheidene Duitsche schepen in den grond geboord. Ook zyn twee Zweedsche stoomveerponten door Engelsche duikbooten lastig gevallen. I11 de Middellaodsche zee zyn weer eenige Engelsche schepen door Duitsche duikbooten tot zinken gebracht, waaronder een Engelsch transportschip met Indische troepen en het Fransche troepentransportschip „Samelin Haver", met meer dan 2000 Algerynsche scherpschutters aan boord, op weg naar Moedros. Er zyn slechts 90 Algerynen gered. Een Zeppelin-aanval op Londen. In den nacht van 13 op 14 dezer hebben Duitsche luchtschepen een aanval gedaan op Londen en op belangryke werken in de buurt, evenals op de batteryen te Ipswich. Vooral de City werd op verschillende punten aangevallen. De Londensche havens en de waterleiding van Hampton, by Londen, verder Woolwich werden met een groot aantal brand- en plofbommen begooid. Op alie~ plaatsen vonden zware ontploffingen plaats en werden groote branden waarge nomen. Trots het krachtige verweer van Engel sche zyde, dat voor een deel reeds by de kust een aanvang had genomen, z(jn alle luchtschepen zonder avery teruggekeerd. Het Engelsche departement van oorlog meldt, dat de verliezen tengevolge van i fi-T dezen Zeppelin-aanval lebben bedragen: 16 militairen gedood en 13 gewond, 27 mannen gedood en 64 gewond, 9 vrouwen gedood en 30 gewond, 5 kinderen gedood en 7 gewond. De houding van Griekenland. voor bet begin der vfiandelykheden van de zyde van Bulgarye, beert de Servische regeering aan den Griekschen gezant te Niqj gevraagd, welke houding Griekenland zal aannemen. 1 Volgens het Dinsdag door de Grieksche regeering gegeven antwoord blyft het Serviscb-Grieksche verdrag van kracht, doch is het niet toepasselijk op den huidigen toestand, daar de vyandelykbeden op den Balkan het gevolg zyn van een uitbreiding van het algemeene oorlogstooneel en de Bulgaarscbe aanval op Servié, naar de meening der Grieksche regeering, niet een reden tot inmenging vertegenwoordigt. Dr. Max Osborn, correspon dent van de „Vossische Zeitung", heeft het munitieverbruik der Franschen in Cham pagne gedurende de gevechten van 2 tot 25 September, nagegaan. Hy zegtDe ge- vechtèn begonnen op 22 September de morgens om zeven uur en eindigden op 25 September des morgens om tien uur: aldus 75 uren zonder ophouden. Volgens waarnemingen is vastgesteld dat gemiddeld, in een ruimte van 100 meter breedte en 1 kilometer diepte, per secoode eeu schot is gelost; dat deze ruimte in een uur met 3600 granaten werd bestrooid; dat wanneer men het aanvalsfront op 25 kilometer breedte aanneemt, er per uur in het geheel 90,000 schoten gevallen zyn. Stelt men als ge middelden duur van het roffelvuu/ 50 tot 60 uren, dan köryt men op een totaal van 50 millioen schoten der artillerie, een cyfer dat eer te laag dan te hoog is geschat. Zoo iets heeft de wereld, zoolang ze be staat, nog niet beleefd. Zoo'n vuur heeft geen leger nog ooit doorstaan. Een toost. Het Servische socialistische orgaan „Boedoetsj Nost" schryft over de landing der troepen van de entente te Saloniki: „Wy beleefden het zeldzame geluk, ge tuigen te zyn van de majestueuse betoogiug van Slavische broederschap, toen de gasten van onze dierbare stamverwante Slavische broeders, uit Algiers, Kongostaat, Britsch- Indië en de neven uit Marokko, de negers uit Senegal en de Zoeloekaffers hun ver- schijmng maakten. Zy moeten de Servische gelederen versterken en met ons onder het vaandel van onze gemeenscbappelyke moeder Rusland in den heiligen oorlog trekken tegen de Germanen in Bulgarye en Turkye. Wanneer wg dan, aangevoerd door Aziati sche en Afrikaaosche helden, den vyand overwinnen, zal dat een triomf zyn van het Christendom over den Islam, een triomf van de weeke Slavische zielen over het grove Barbaarsche germanisme. In naam van dien triomf begroeten wy onze dierbare broeders, de Marokkanen, de Senegal-negers, de Zoeloe-kaffers, de Papoeso, de Britsch-Indiérs, ja al deze onvermoei bare verdedigers van de onderdrukte Slaven en van het Christendom." Ouder groote belangstelling heeft Maandag te Parys de voltrekking plftati gehad van twee huwelyken, waarvan de mannen blind waren. Beiden hadden in den oorlog hun gezicht verloren. De minister van oorlog had aan de beide jonge paren 400 frank gezonden. Volgeus de „Ternps" was het publiek, dat by de formaliteiten van het burgeriyk huwelijk tegenwoordig was, tot tranen toe geroerd toen de blinden, beiden dragers van het oorlogskruis, huo „ja" uitspraken. Het OsnabrQcker Tageblatt van Donderdag j.l. verhaalt, dat dezer dagen in een trein tusschen Oldenburg en Bremen twee jonge dames in een coupé zaten, waarin ook een vrouw, in gezelschap van haar man, plaats nam. Nauweiyks was de vrouw gezeten, of zy begon, strak voor zich uit starende, op haar vingers te telleneen twee drie! en herhaalde dit met kleine tusschenpoozen telkens weer. De jonge dames kondep haar lachen diet inhouden, om bet zonderlinge gedrag der vrouw. Dit werd den begeleider te machtig en h|j voegde den gicbelenden dames toe: „U zult uw dwaze lachen toch wel willen sta ken, als ik u zeg, dat myn vroivw drie zoons in den oorlog verloren heeft. '1 En nu breng ik haar naar een krankzinnigen gesticht." Plotseling werd bet doodstil in de coupé! GEMENGD NIEUWS. De BeJgische oud-onderwyzer J. Verhoeven, in October zyn vaderland ontvlucht en thktift verblfif houdende in Hoeven (Noord-Brabant), is Zondag 100 jaar geworden. Zeppelins over ons land. Te Nispen (N.-Br.) is Donderdagmorgen zes uur een Zeppelin waargenomen, komende uit het Zuidoosten. Na door de grens wacht beschoten te zyn, verdween het luchtschip in Zuidelyke richting. Denzelfden morgen acht uur passeerde een Zeppelin Sittard, komende uit Noord- Westelyke, gaande naarZuid-Oostelyke richting. By Epen werd het luchtschip door de Nederlandsche grenswacht beschoten. Het verdween in de richting van Luik. Een Zeppelin, komende dit het Zuid- Westen, richting Den Helder, is Donderdag in de vroegte over het eiland Vlieland ge vlogen. Het vliegtuig werd door de kust wacht beschoten en verdween in Noord- Oostelyke richting. Twee uur later verscheen plotseling een tweede uit het Zuid-Oosfen, richting Harliygen, welke tusschen de eilanden Vlieland en Terschelling doorging. Na heftig beschoten te zyn, koerste het snel omhoog en verdween in Noord-Oostely ke richting in den nevel. Stoomtramongeluk. De tram van de Zuid-Nederlandsche' Stoomtramweg- raaftschappy is Donderdagmiddag legen 6 utlyby Stampersgat, doordat de brug over d^KIark openstond, in het water gereden. Woen de tram aankwam, was het weer zM 11 schip door te iatep. De manufacturen- handelaar P. de Jong, uit Gastel, stond met kar en wagen ook 'te wachten. Deze zag de tram aankomen, doch dacht, dat hy w< I stoppen zou. Of nu door het zeer mistige weer de machinist de onveilige signalen niet bemerkt heeft, of dut de brugwachter nalatig is geweest byzondere seinen te geven, valt nog niet te zeggen. De tram reed nujL^en tamelyke vaart de brug op", duwde )(MHk'n kar van de Jong de rivier in, ter^BMT machine eveneens in de rivier sto^HT Gelukkig brak de koppeling tusschen oen bagagewagen en de personenrytuigen, zoodat de laatste op de rails bleven en ook de inzittendea geen letsel ondervonden. De machinist en de stoker waren eqhter mede in de rivier gestort; de Jong uit Gastel is er zelf zonder ongelukken afge komen. Het verkeer is geheel gestfemd. mmUUUH..UIU, nan uci wcci mc mistig. De .signalen stonden op onvei- f. duar de brug opeu was om een bieten- Vrydagmorgen is het iyk van den stoker G. gevonden. Aan het Hollandsche Spoor station io den Haag beeft Zondagavond een ongeluk plaats gehad. Een wachtmeester van de veld-artill'erie, die op een reeds in gang zynden trein wilde springen, viel tusschen den trein en het perron. Een conducteur, die den militair nog trachtte te grypen, viel eveneens. Eeu reiziger trok aail de noodrem, en de trein stond dadelyk stil. Nadat er een stuk uit de treeplank van den trein was gezaagd, slaagde men er in, den wachtmeester, die tusschen den trein en het perron bekneld zat, te bevryden. Met gebroken been en ernstige verwondingen aan het hoofd werd de man door den Gemeentelijken Eerste-Hulp-dienst naar het militair hospitaal gebracht, waar hy 'snachts is overleden. De treinconducteur, die ook van het perron was gevallen, had daarby eenige verwon dingen aan het hoofd gekregen. De logger Sch. 181, schipper J. Bronsveld, reedery W. v. d. Toorn den^ Duik te Scheveningen, is op een my 11 geloopen.' Het visschersvaartuig Sch. 140 beeft te Vlaardingen 9 opvarenden van den logger Sch. 181 binnengebracht. De bemanning van den logger bestond uit 12 personen. Drie worden er vermistvermoed wordt, dat dezen bij bet ongeval zyn omgekomen. Het zijn: K. Pronk, 65 jaar, M. Harteveld, 35 jaar, vader van 6 kinderen, en P. de Jager, 16 jaar. Zondagmiddag heeft in de Loggerstraat te Scheveningen een tydelyk met eeu vaartyig io de Scheveningsche haven liggende Urker visscher zyn vroeger meisje, eveneens van Urk afkomstig, thans als dienstbode te Scheveningen in betrekking, met een mes een ernstige, doch nietlevens- gevaarlyke wonde aan de rechterzyde van den bals toegebracht. Volgens verklaring van den dader hadden beiden ongeveer vier jaren omgang met elkaar gehad, totdat hy ziek werd eu het meisje tydens zyn ziekte de verkeering uitmaakte. Toen hy haar Zondag, toen ze uit de kerk kwam, ontmoette, had by baar aangesproken, waurop liet meisje hem zou hebben gesard. Hierover driftig geworden, had hy zyn mes getrokken en haar de steek toegebracht. De jonge man is door de politie aange houden. Maandag heeft te Amsterdam, ten huize van de familie de H., terwyLtwee kinderen, een van 2 jaar en een van 11 maanden, een oogenblik alleert gelaten waren, het oudste by het spelen het andere kind een touw om den hals gebonden, zoodat de kleine geworgd werd. Donderdagmiddag half drie heeft in Bioemeudaal by Gouda een ernstig ongeluk plaats gehad. Een brikje van den landbouwer T. de Jong, uit Bioemendaal, kwam uit de richting Gouda gereden en botste tegen een meelwagen aan, met het gevolg dat het 3-jarig paard, dat er voor gespannen was, schrok en aan den loop ging. Daar het tuig inmiddels naby den kop gebroken was, kon men het dier niet in bedwang krygen en het gevolg was, dat paard en wagen weldra in de wetering terecht kwamen. Hoewel het dier slechts circa 3 minuten in de wetering gelegen had vóór het uit zyn benarde positie werd verlost, bleek het toch reeds dood te zyn. De inzittenden van de brik hadden zich, voor het gery te water ging, nog intyds in veiligheid kunnen stellen. Het verlies van het paard, dat niet ver zekerd was, beteekent voor den eigenaar een schadepost van een 700 gulden. (D: v. G.) By een vechtparty te Wdensel is de landstorrasqldaat D. met zyn eigen mes zoodanig gestbkenj daf hy dientenge volge in het ziekenhnis is overleden. Verboden uitvoer. By ambte naren van de belasting werden vrydag aan de Binnenhaven te Rotterdam door, een éxpediteur uit de Boompjes ter verzending naar Crefeld aangeboden 51 zandsteenen zuilen, volgeus de aangifte bestemd voor den bouw van bruggen. Elke zuil is onge veer 85 c.M. lang. De zuilen waren reeds in een üuitschen spoorwagen, staande op het spoorwegterrein aan de Binnenhaven, ingeladen, toen een van de rijksambtenaren by het schudden aan een dezer zuilen een klokkend geluid meende te hooren. Dit wekte argwaan Men sloeg deze zuil open, en toen bleek deze een bus te bevatten, die 60 liter benzine inhield. Het spreekt vanzelf, dat ook de andere zuilen aan een nauwkeurig onderzoek werden onderworpen, en uit alle kwamen dergelyke bussen gevuld met benzine te voorschyn. Deze bussen, te zamen ruim 3000 liter inhoudende, zyn voorloopig op bet entrepét opgeslagen en onder bewaking gesteld. (N. R. Ct.) Vrydagavond heeft een banket bakker te Amsterdam per telephoon order ontvangen, om een hoeveelheid bonbons te bezorgen aan een fdres op de Prinsengracht. Hy, die de bestelling deed, verzocht daarby tevens, den loopjongen een bedrag van f 40 aan kleingeld mede te neven. Toen de jongen met het geld by het opgegeven adres kwam, werd hy op straat aangesproken door een man van circa 20-jarigen leeftyd, die heip om het wisselgeld vroeg, waarna de jongen hem dit geld afggf. Na een dubbeltje aan den knaap gegeven te hebben, maakte de man zich ylings met bet overige geld uit de voeten. Als bewys, dat smokkelaars vindingryk zijn iu het verzinnen van listen, moge het volgende dienen: Het is Zondagmiddag en gelyk velen, maken ook een heer en een dame een ry toertje per vigilante, bespannen met twee paarden, in de omstreken van Beek en Berg en Dal. Het rytuig volgt, nadat de passen voor de paagden door de dienst doende grenswacht zyn gecontröleerd, den evenwijdig met de Duitsche grens loopenden weg langs Mooi-Nederland. Halverwege ge- 'noemden weg blyft het rijtuig staan. De heer en de „dame",- die later bleek geen vrouw, maar een man te zyn, stappen uit, en voordat de juist gepasseerde grenswacht zich de situatie bewust is, zyn da paarden van het rytuig losgesneden en met het paartje ep den koetsier op Duitsch grond gebied. De oude vigilante liet men op den weg staan. (N. R. Ct.) In 1914, in het begiSi van den oorlog, werd door een (Ier groote huizen in Rotterdam een aangetoekende brief ge zonden aan het Belgische consulaat te Maastricht. Deze brief was Bestemd voor een persoon te Chaudfontaine. To?n kon men nog gemakkelyk in en uit België en ook brieven konden nog worden meegenomen. Er vervoegde zich weldra iemand op het consulaat met een lyst van adressen van personen, voor wie by de brieven kwam afhalen en daarop was ook de naam van den heer uit Chaudfontaine. De brief werd meegegeven en nu eerst is uitgekomsn, dat de brief, die frs. 6000 bevatte, nooit zyn bentemming treeft bereikt. De peréoon, die den brief meenam, is echter niet bekend. \i Cerrespetdentle. Het ingezonden stuk' dVer den kaashandel wordt niet geplaatst. t' Redactie. BUIIG EBLIJKE NT ANIL Ncliwouhoren. Van 15—19 Oct. G e b re nJacoba, d. van H. van Bkaren en A. Stübbe. Ondertrouwd: J. Leffers eu W. Hooykaas. Echtscheiding: K. Ooms en A. van der Ledén. Alblanserdam. Van 9—16 Oct. Geboren: Maria, d. van G. Lerentsveld en P. A. v. d. Hoff. Marinus Herman, z. van M. v. d. Genugten en L. de Winter. Pieter Arie, z. van A. Zanen en A. IJ. Stuff) Getrouwd: G. Geid^rblom, oud 21 j. en J. Roodnat, oud 18 j. Overleden: L. C. Evegroeu, oud 14 m. K. Gaal, oud 3 j. Bergambacht. Van 11 18 Oct. Getrouwd: C. W. Oskam, oud 20 j. en M. Hakkesteegt, oud 22 j. Herkeawoade. Van 1 Sept—1 Oct. Geboren: Cornelis. z. van C. Both en A. de Groot. Geertje Neeltje, d. van C. Marelis en T. Noordegraaf. Geertje, d. van St..de Joug en SI. Molenaar. Overleden: M. van der Neut, oud 84T j., echtgenoote van E- Slingerland. Bleskensgraaf. Oct. Geboren: Pietertje, d. van A. de Jong en A. de Ridder. Mfd. van A. Boele en M. Eykelenboomj,,^, Sjjgje en Mina, dochters v»n A. L. Hol en C Vlot. Giessendam. Van 8—15 Oct. Geboren: Johanna Geertruida Jacoba, d. van J. C. A. de Geus en M. de Klerk. Overleden: A. Bedée, oud 28 j. Llnschoten. Oct. Geboren: Aagje, d. vau G. van Kempen en A. van den End. Jacmnina Johanna, d. van J. Brouwer en J. M. Bergsboeff. Adrians, d. van N. van Vegten en A. Bak. Janmgje, d. vah J. T. de Jong en J. T. Paardenkooper. Gysberta Gerritje Mar- garetba Cornelia, d. van J. Blonk en D. üogendoorn. Getrouwd: T. Brouwer en A. van Beekum. Nieuw-Lekkerland. Van 1—15 Oct. Geboren: Elisabeth, d. van G. v. d. Beek en S. Slam. Arie, z. van A. Ouwer- kerk en W. C. Erkelens. Wyntje, d. van J. den Ouden en G. Noorlander. Alida, d. van L. A. Punt en G.dtruithof. Wil- 'helmina en Hendrika, dochters van L. Swynenburg en J. de Graaf. Getrouwd: Jobs. Koolmees, oud 25 j en A. de Groot, oud 23 j. B. J. de Heer, oud 60 j. en J. de Jonge, oud 56 j. Overleden: G. v. d. Berg, oud 68 j., weduwe vata A. Berkouwer. A. Engels, oud 61 j., echtgenoot van Adr. van Vliet. J. Laber, oud 75 j., echtgenoote van K. Nooriand. Oudewater. Oct. Geboren: Jacoba, d. van J. de Wit en P. de Ruitef. Overleden: J. de Lahge, oud 80 j., wed. van H. Flaad. Papekop. Oct. - Geboren: Cornelia, d. van J. G. Ver douw en C. Oosterom. Cornelis, k. van A. van Leeuwen en J. Lekkerkerker. Overleden: C. Kuüjn, oud 74 j., echt genoote van C. van Hartep, eerder weduwe van C. Verdouw. Reeuw(|k. Oct. Ge bare-nr"Jaoj-zi van A. de Vries eit- C. van den Berg. Petrus Egbertus, z. van G. W. Nobel en A. van Vliet.Aart, z. van A. P. de Klerck en P. da Ruiter. i' Getrouwd:-G. N. va» Hooff, wedu. van D. P. Boer, en C. vaq Leeuwen. Vianen. Oct. Geboren: Adrianus Wilhelmus, z. van F. Wildschut en J. A. de Kuyer. Maria, d. van A- van Herk en C. Schuurman. Getrouwd: C. van Oosten en J. Blokpoel. Willes kop. Oct. Geboren: JacobusCornelis, z. van (j. van Schaik eu J. A. Kasbergen. V issc he r U - b^ric b te n Groot-Auimers, 18 Oct. De visscher J. Schreuder alhier bemachtigde in één trek met 'dg zegen in het waterschap „De Overwaard aan het Eishout ruim 2000 pond visc{|. t. Marktberichten. Gorinchem, 18 Och Aangokoerd 610 runderen, 10 nuchtere kalvere^ vette varkens en 787 biggen. Pryzen zware kalfkoeien f 290 a f 360, kalfvaarzen f 220 a t 260, melkkoeien f240 a f 280, l'/s-jarige ossen f af guiste vaarzen t 140 a f 175, pinken f 80 a f 180, raskalveren f 60 a f 120, nuchtere kalveren 20 a f 30; vette varkens a ct. per Va kilo. Oudewater, 18 Oct. Op de heden ge houden kaasmarkt waren aangevoerd 65 partyen, 2925 stuks, wegende pi.m. 14.625 kilogr. Pryzen waren voor le soort van f68,— tot f 70,50, voor 2e soort van f 65,— tot f 69,—, zwaardere f 77,50 tot f gestempelde f. 74,tot f 78,—. Handel stug. Botterdam, 18 Oef. Aangevoerd paarden, magere- en 199 vette run deren, 110 vette, nuchtere en graskal- veren, 5132 schapen of lammeren, 584 var kens, biggen, bokken of geiten. Koeien en ossen 40 .toii'52 ct.stieren tot ct.; vette kaltemm 40 tot 50 ct.; schapen 39 tot 44 et.; Iflmmeren 40 tot 45 ct.; varkens 46 tot 49 ct. en lichte varkens voor export a ch per 1 '2 kilo. De aanvoer van varkens was vry goed. De handel Was langzaam en de pryzen waren byna gelyk,aan die der vorige week. Rotterdam. 18 Och Binnenlandsche granen. Prijs: Tarwe per 100 K.G. f 11,75 tot f 13,20. Haver per 100 K.G. van 13,- tot f 18,90. Nchoonlioven16 Oct. Kaas. Aan gevoerd 30 wagens, wegende pl.m. 6000 K.G. Prijzen: le soort f 73,— k f 76,—, 2e soort f TO,— f 72,—zwaardere f k f per 50 K.G. Handel matig. Den 24. October a. e. hopen ónze Broeder en Zuster LEENDERT KOETSIER en MARIE VAN DER MEER hupne te herdenken. Hunne dankbare Broeders en Zusters. Waddinxveen, Oct, 1915. Tot onze diepe droefheid overleed beden, na een kortstondig en zeer peduJdig Jjjden, zacht en kalm, onze innig geliefde Dochter, Znster, Behuwd zuster en Tante, Mejuffrouw in leven Brievengaarster en Kantoor houdster alhier, in den jeugdigen leef tyd van 34 jaar en byna 8 maanden. Uit aller naam, De diepbedroefden L. LOOIJEN. C. LOOIJEN - Kleijn. Molenaarsgraaf, 17 October 1915. Heden overleed, tot onze diepe droef heid, onze lieve onvergetelyke Tante, Mejuffrouw BARBARA ADRIANA KLAZINA EMMA LOOIJEN. Hare diepbedroefde Nichtjes en Neven: Eleonora MahgarethaCornelia— Louise Cornelia Wil'iielmina Johanna en Albertina Arnolda Bheij en Lodewuk Teunis Jan en Jan Ahnoi.dus van Hou- WELINGEN. Molenaarsgraaf, 17 October 1915 Heden dverleed, tot rayne diepe droef heid, myn innig geliefde Verloofde TRIEN A VERMEULEN na een langdurig doch geduldig l(jden, in den jeugdigen leeftyd van 27 jaren. C. VAN IPEREN. Meerkerk, 18 Oct. 1915. Voor de vele blyken van belangstelling, ondervonden by ons 40-jarig Huwelyks- feest, betuigen wij aan allen van hier en elders onzen hartelijken dank. J. TERLOUW en Echtgenoote. Goudriaan, 16 October 1915. Voorde vele bewyzen van belangstelling, ondervonden by onze 25-jarige Echtveree niging, betuigen wij onzen hartelyken dank. A. BOT en Echtgenoote. Goudriaan, 19 Oct. 1915. Onzen hartelyken dank, ook namens wederzydsche Familie, voor de vele blyken van belangstelling, by fins buwelyk onder vonden. C. W. OSKAM. M. OSKAM—Hakkesteegt. Bergambacht, 19 Oct. 1915. Voor de vele blyken van belangstelling, ondervonden by het overlyden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, Broeder en Oom, den Heer H. KAPTEIN, brengen wy onzen welgemeenden dank. Uit aller naam A. KAPTEIN Hz. Krimpen a/d Lek, 18 Oct. 1915. BURGEMEESTER en WET HOUDERS van Zevenhuizen (Z.-H.) maken bekend, dat het verkeer met Rytuigen en Vee over de Ophaalbrug over de Ringvaart van den Zuldplan- polder onder deze gemeente zaï zyn AFGESLOTEN van 25 tot en met 30 OCTOBER a.B. Zevenhuizen, den 15. October 19J5. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretarie, De Burgemeester, P. ELSHOUT. SANDBERG. In tegenspraak met verspreide ge ruchten bericht ondergeteekende, dat hU gaarne bereid ls praktik nlt te oefenen te GOUDRIAAN en OTTOLJAND. Boodschappen b() voorkeur 's morgens vddr NEGEN UUR. NIEUW POORT, 12 October 1015. GOUDA, is tot Nieuwjaar des VrUdags AFWEZIG. Is van Vrijdag 22 October tot Woensdag 27 October a. s. Hpreekuren van erff tot half één en volgens afspraak. wenden zich met hun morgeuwater dagelijks van 0—3 uilr (behalve des Zondags), kosten f 1,—tot Spiegeluifiserkade 17a, achter de Veemarkt, te Botterdam. J GEVRAAGD: door de Firma M. Sc E. van na WAAL te Schoonhoven. TERSTOND GEVRAAGD: TWEE bekwame voor geruimen tyd werk en tegen hoog loon, by H. VAN JOOLINGEN, Mr. Metse laar te Drikbrugge, by halte S. S. Hekendorp. Gevraagd, hm direct in dienst te treden, P. G., goed kunnende naaien en genegen om in de huishouding te helpenmet hulp eener Dienstbode. Brieven met opgaaf van leeftyd en verlangd loon aan Mevr. K. MESMAN, Reyerskoop 87, Boskoop. Nolans G. VOS te Waddinxveen zai op Woensdagen 3 en 10 November 1915, telkens voorm. 11 uur, in het Café van den Heer VERMEULEN a. d. Brag aldaar, voor de H.H. C. en W. DE BRUIN, publiek ver- koopen met ongeveer 05O H. K. uitmuntend TUINLAND (KweekerU) en ongeveer «50 K. B. WEI- of HOOILAND, pelegen naby de Spoorbrug, aan het Jaagpad in Bioemendaal onder Waddlnxveen, samen groot 2 H.A., 30 A., 85 cA., in 6 perceelen en combinatie. 8^" Alsmede op 10 November 1915 terzelfder plaatse en ure: 5000 K.G. uitmuntend gewennen HOOI, staande op gemeld land. Inmiddels uit de hand te keep. Nadere inlichtingeu bij biljetten en ten kantore van genoemden Notaris. De Notans TEIJljfOK te SCHOONHOVEN zal op Vrydag 29 October 1915, 's morgens 10 uur, in het VEER HUIS aldaar, in het openbaar, om een- lant geld, verkoopen: EENE PARTIJ Daags te voren te bezichtigen 's middags van 2 tot 5 uur. Door byzondere omstandighe den aangeboden een ZAAK in MelkBoter, Kaas en Eieren en Geldersche waren, in het drukste gedeelte van Rotterdam. Te bevragen Oost molenstraat nummer 11, gevraagd op soiied FABRIEKSPAND met TERREINEN, groot f 5000,-, tegen Br. fr., nr. 267, aan F" J. T, SWABT- SENBURG's Adv.-Bureau, Gonda. In voorraad nieuwe en gebralkto UTRECHTSCHE WAGENS en TILBURY'S -:- Lange Tlendéweg 10, by de Markt, GOUDA* verkrygbaar by te STOLWIJK. Westhaven 2, GOUDA. O— N A VUI LPOED ERNVoor het licht). Uitstekend middel om het korte en lange vuil af te dryveo. KWALNTEKPOEDER verbetert de gezondheid en de melk der koeien. VARKENSPOEDER maakt de varkens gezond en voorkomt Varkensziekte. DROEtiPOEDER. Voor'het boesten der paarden. SPENENZALF. Onfeilbaar middel tegen zeer? spenen. BOEGLAM SMEERNEL. Een afdoend middel Voor verrekking, stijf heid in de spieren en gewrichten. POEDER tegen KIPPENZIEKTE (snot.diphtheritis, diarrhee, cholera en andere veel voorkomende hoenderziekten). Het poeder beeft oniniddeUUk resultaat en werkt niet alleen als een krachtig ge neesmiddel, doch ook ais voorbehoedmiddel. Ifijn gesneden en in liter kokend water opgelost,] geeft de BESTE en ZUIVERSTE ZACHTE ZEEP.I die dan nog geen ZES cent per POND kost. Zoolang de voorraad strekt ook nog te bekomen voor Veer ASemnlagen: één; 78: twee,en veer ÏOO: drie Znkpertefeulllei (aan één adres te verzeriden).

Schoonhovensche Courant | 1915 | | pagina 2