at. I b» I ■GEER, UDA. larktl 1 3 raak! N°. 3701 Dinsdag 26 October. 1915. ren. 96- ren- en ïs enz. Nieuws en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. M.V.R., emakkelijk en kend geschikt r men r i K rmen. I RIJ, - 100 Kilo- B' 41 ieken. ige. Rotterdam. anvoerders billijk. I GALERIJ. 2 2. P* I zal er een ter waarde in/’IO,-. r de trek- otterdam, BINNENLAND. 4» Uitga vz VAM S. 4 W. N. VAN NOOTEN ti Schoomhovim. Intercomm. Telefoon-nr. 10. 4 van pl.i vai ver aak, rachter Schip; irgai >otsr Varen] naar uden <T'W.' dam EEREN en het Keienlood «en terdam, best.in: rtij Vuursteen, groote party TI, n IJzer, enz. enz. Bermweg 30, meente, tot het :kbare Foto's. naai ofschoon itenland <1 de van Schc -i ring N. de Voi mwer. de het ■zegelex beklat leenam, terdam, SGHOONHOmCHE GOMT. izien. aargenomen door Mr. Bake, diefstal veertien dagen ge- HIM- s zindeljjker. HJ TRECHT. II rg tin ts in- woon- De heeren P. i geslaagd tefeningen zal het stoomschip binnendoor naar Vlissin- gen woi Op d< worden voor te Au,.?. Driel Sr. verrichtte de ge- jpceremoniën. ■erder zal optreden de heer o. a.: rild te be de G. te van der Ham, koop- .2 achtereenvolgende van het aan de gemeente imgaardje, genaamd „het boomgaardje weder op voor vier jaren te ten tot wijziging isten en uitgaven mst 1915, en tot het doen .f- en overschrijvingen meldt, aan een adres gebleken: i Krimpen jchtplaats reinig kosten kregen, wel o «enige, zoo voor- voor storm aan den pl.m. 3.00 M. minus ibreid. i gemeente-begrooting, dienst 1916, werd vastgesteld. De heer -A. G. de Kovel, op 1 Januari a.s. periodiek aan de beurt van aftreding als lid van het Burgerlijk Armbestuur, werd met algemeene stemmen herkozen. Met algemeeqe stemmen werden als leden der Commissie tot wering van Schoolverzuim herkozen de heeren N. de Vos, J. Waarts, J. C. Spek en J. de Kouwer. Gekozen werd als lid dier Commissie de heer W. C. Burg graaf. Eén der aftredende leden viel mi, omdat sedert de laatste benoeming van leden der Commissie, in de gemeente een bijzondere school is geopenden, ingevolge de betrekkelijke voorschriften, meerderjarige onderwgzers van dt in de commissie zitting moet hebl Ingekomeu was een adres van van de Teekenscbool der Nyv eeniging te Schoonhoven, houdende aan deze school een jaariijksch van f 50 te willen verlöenen, zulks op gro dat het getal leerlingen uit de buiten; meenten steeds toei schillende kosten h voor buitenleerling“- geld is geëischt. jaar f4,80 gemiddeld beloopen. jaren door gemeente 1 idem te VVaddiZiïVtenJ. v. d. W. te Waddinxveen, f 1,50 punsil 2 d. Wegens te WaddinxvóttoTfonder ver; ning met een woonwagen&^standplaats nemenC. P., J. F., D. P. F. N., plaats onbekend, ieder f 5 subs. 2 d. Wegens openbare dronkenschap: M. van L. te Nieuwerkerk a/d IJssel, f 2 subs. 1 d. J. B. te Zwammerdain, f 2 subs. 2 d. Wegens een niet goedgekeurden hengst tot dekking bezigen: D. van der S. te Moercapelle, f 100 subs. 20 d. Het Kantongerecht te Gouda heeft j.l. Woensdag o.a. de volgende zaken behandeld: Van P. R. te Stolwyk waren in het boter- 25 Oct. De dienstplichtigen in deze gemeente zyn als M. Burger en H. Timmer pment infanterie en P. J. 1ste regiment veid-artii- meren een touw doch dat het is, dat de boot iijkheden ondervond die zijn boot beschadigde: i sche politie, die hy daai liet hem antwf agent kon kom beklaagde aan boord was en moest bly ven. Beklaagde heeft deze zaak ten laatste in handen gesteld van den brigade-commandant der Rijksveldwacht, die hem daarop ant woordde, dat hij juistere inlichtingen moest hebben en hem verwees naar den burge meester yan Waddinxveen. De brigade commandant is daarop vertrokken en toen heeft beklaagde de zaak maar zoo gelateq. De ambtenaar van het O. M. oordeelde het noodig de behandeling dezer zaak te verdagen tot het hooren van getuigen. De behandeling werd daarop verdaagd tot 3 November a.s. ge- iter, Oostpolder iolder sinds jaren ver berg aldaar. :ht te hebbe waarop de dagva... irvoor vergunning die de pachter >ehoort a Mevr, van E bruikeljjke doop Als gezagvoei N. B. Roels. Om de machines en ketels te doen plaatsen, >rden gesleept. Ie vryeekomen helling zal de kiel i gelegd voor een boot van 6100 ton. aor. rekening der Maatschappij „Oostzee” Amsterdam. (N. R. Ct.) Giesatendaue, 25 Oct. In hpt vorig no. laatsten wij een gedeelte van het verslag an de raadszitting op 16 October. Er is een fout in geslopen, die verbetering eischt. De heer Kooiman vroeg niet, hoeveel kin deren thans de school in wijk C bezoeken, maar hoeveel kinderen uit wyk CinwykB schoolgaan. Het antwoord op deze vraag luidde: 5. De gemeenteraad heeft besloten, met ingang van 1 Januari a.s. de jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie met f 100, van den nachtwaker met f 50, die van "emeentebode met f 25 en die van den tierge van bet gemeentehuis met f 25 rerboogen, en om, met het oog op de aan den gemeente- >15 een gr»l ilicatie van m streek hy iets i ■ehad. cende in den vroegen morgen een café aan de iweest; daar kwam hy er een kop koffie ge- Ie verklaarde dat onder i wordt het uitbrengen van vastmaken daarvan, L t niet noodzakelijk ii rast ligt. 12.J van deze verdediging bracht beklaagde in het midden, dat naar zijn over tuiging de oorzaak van dit proces-verbaal ligt in het feit, dat de ambtenaren van Waddinxveen het niet op hem hebben wegens het door hem aangevoerde bij zyn verdediging voor het Kantongerecht in een andere zaak. Dat neemt beklaagde als oorzaak aan, daar het feit waar het hier om gaat, gezocht is. Deze toestand bestaat reeds zoolang hy weet en heden nog geschiedt lossen en laden wanneer daar maar een oogenblik mee ge moeid is, op dezelfde wijze, met het oog op den tijd van varen. Voorts heeft beklaagde ook andere reden om aan te nemen, dat de ambtenaren tegen over hem zeer onwelwillend zyn. Beklaagde verhaalt dan van een geval, dat hij moei- van een motorschipper, de Waddinxveen- arvan kennis gaf, woorden dat de kapitein by den imen, terwyl hij weten kon dat boord was en moest L'” left deze zaak ten lai RECHTSZAK EN. De Rechtbank te Rotterdam heeft o. a. de volgende zaken behandeld De 36-jarige koopman J. A. K. te Rotter dam, zou op 13 September een zak noten hebben weggenomen ten nadeele van den koopman T. Bakkér te Ammerstol. De diefstal had plaats gehad op den Haringvliet, by de Koestraat in den vroegen morgen. Beklaagde ontkende, dat hy den zak zou .Schuttevae r". Het hoofdbestuur van de Schippersver- eeniging „Schuttevaer" heeft, naar het weekblad van die vereeniging •-** den Minister van Waterstaat gericht, waarin wordt gezegd: Bij een onderzoek op de Lek is g, lo. dat tusscheo Vreeswnk en feiteiyk geen enkfele goede vim wordt gevonden; 2o. dat de ruimte -by den Eenigendyk als vluchtplaats alle veiligheid aanbiedt om als zoodanig te worden gebruikt, doch dat uit 90 ter plaatse gedane peilingen is gebleken, fat, by een waterstand van 0.40 M. N. A. P., llachts van 1.50 tot 0.50 M. diepte over de gaheele ruimte aanwezig was; dat dus ook aan bedoelde ruimte als vluchtplaats hoegenaamd geen waarde is toe te kennen. Dagelijks passeeren 40 50 kleine zand- scheepjes de rivier de Lek; sommige van die vaartuigen zyn ongedekt. Bij velen is het huisgezin aan boord, by allen ten minste twee opvarenden. Nog zyn er geen ongelukken voorgekomen zy zyn echter te wachten. Herhaaldelyk is het gebeurd, dat de schippers hét met moeite en kosten aan den rivierbodem ontwoekerde zand overboord moesten werpen om hun schepen dryvende te houden. Wy veroorloven, ook voor de veiligheid van zoovele andere schepen, oosdevrybeid u met verschuldigden eerbied, doch tevens met den meesten aandrang, te verzoeken uw beschikking van 21 October 1913 te herroepen en, waar hier met wei een vluchtoord kan worden verki te willen besluiten de eenige, treffelyke schuilplaats v~* Eenigendyk wedevr op pl.i N. A. P. te doe(i uifdiepen. J— In verband met de bepalingen van het Motor- en Rywielreglement zyn in de maand September o.a. uitgereikt: Rübewjjzen aan: Agatha Haastert, G. J. de Jonge, W. van Asperen, H. Zwartbol en B. van Duivendyk, allen te Alblasserdam; D. Blanken en P. de Bruyn, beiden te Bergambacht: J. van der Panne, D. van Dam, C. van Dam, S. Karman, D. Scheer, T. Poot, A. J. Okkerse, H. Gelderblom, Chr. Lensink en A. Gelderblom, allen te Bodegraven; P. J. van der Meer te Boskoop. A. Nederlof, W. F. T. H. J. Derks, P. A. Ponsen, G. J. P. van der Voort, L. J. P. van der Meer, A. Bremekamp, Dr. A. van Raalte, J. Bootsma en A. P. E Kruyt, allen te Dordrecht; A. de Jong en B. van 't Hof, beiden te Gies- sendam; A. Gautier en M. Gautier, beiden te GouderakC. A. B. van Straaten, J. L. M. Boot, G. van den Berg en F. J. Bruystens, allen te Gouda; A. Jansens te Gorinchem: J. J. Blok land te Hardinx veldJ. Post en L. H. Diepen horst, beiden te Heukelum; J. Kastelein te Langeruigeweide; H. G. Genlis te Leerdam: H. van Bloemendaal, Hendrik Roest en Huig Roest, allen te LekkerkerkM. van Asperen te Noordeloos; E. Kooyman te Peursum; H. K. Nederlof, J. Drapers en J. L. van Hattem, allen te Sliedrecht; A. P. L. Laurusse, C. G. Alblas en J. B. J Mulleman, allen te Waddinxveen; W. H. van Rooyen, C. de Jong, P. H. Roukens en F. L. van der Doe, allen te Woerden; en G. Kuiper te Wyngaarden. Nummerbewyzen aan: P. J. Broere te Bergambacht; Dr. A. van Raalte en J. Bootsma, beiden te Dordrecht; A. de Mol te Gouda; A. Gautier te Gouderak; J. Heiner en R. G. Nieuwenhufis, beiden te Gorinchem; J. J. Blokland te Hardinxveld; J. Post te Heukelum; J. Kastelein te Lan geruigeweide; H. van Bloemendaal te Lek kerkerk; J. van der Leeden te Ouderkerk a/d IJssel: Naaml. Venn. Scheepsbouwwerf „Baamhoek”, voorbeen T. Nederlof, en J. L. van Hattem, beiden te Sliedrecht; W. H. van Roofien, C. de Jong en P. H. Roukens, allen te WoerdenG. Kuiper te Wyngaarden. genomen. M. achtte het ten laste gelegde overtuigend bewezen en eischte drie maanden gevangenisstraf, met verbeurd verklaring van bet in beslag genomen koper. De A r rondissements-R ec htbank te Dordrecift beeft P. B. te Alblasserdam, wegens mishandeling, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Oapelle a/d IJssel, 23 Oct. Met veel belangstelling werd Vrydagmiddag omstreeks 5 uur met gunstig gevolg het voor rekening der N.V. W. van Driel’s Stoomboot- en Transportondernemingen te Rotterdam aan de werf der scheepsbouw meesters A. Vuyk Zonen alhier in aan bouw zijnde stalen stoomschip „Willem van Driel Sr.” te water gelaten. Dit voor de algemeene vrachtvaart be stemde en wel speciaal voor het vervoer van erts, kolen en hout gebouwde stoom schip, met groote luiken, 4 zware winches en 4 laadboomen, is geheel van de nieuwste werktuigen voor spoedige belading en lossing voorzien. De hoofdafmetingen van dit stoomschip, dat by een diepgang van 18 voet 6 duim een laadvermogen, inclusief bunkers, van 4100 ton d.w? heeft, zyn: lang 304 voet, breed 45 voet en bol 22 voet en 6 duim. De machines, van bet triple expansie- systeem met cylinders van 22l/s, 37 en 62 Eng. duim diameter, met een slag van 39 Eng. duim, welke door de* Koninklyke Maatschappij „De Schelde" te Viissingen zul len worden geleverd, zyn ongeveer 12001.P.K. sterk en kunnen het schip in beladen toestand een snelheid geven van 9 myl. De stoom Wordt geleverd door 2 aan één zyde stookbare ketels, met een verwarmend oppervlak van 4300 vierk. voet en werkende onder een druk van 160 Lbs. Buitendien wordt er nog een Cockrane donkeyketel, eveneens door de My. „De Schelde" gebouwd, aan boord geplaatst. Verder wordt het stoomschip „Willem van Driel Sr." voorzien van verhaal- en ankerspillen, stoomstuurtoestel en electrisch licht. Voor de veiligheid wordt gezorgd door het medevoeren van een voldoend aantal reddingboeien, door het plaatsen van een draadloos telegraaftoestel en een onder- water-kloksignaal. De hutten en verblyven van den gezag voerder en de officieren zyn gebouwd op het bruggedek in de midscheeps en het logies der berflaaiiing bevindt zich ia het achter schip. Het geheel wordt in de hoogste klasse van Bureau Veritas geplaatst en is volgens de reglementen van de scheepvaart inspectie gebouwd. te gemeen I Aan B. en W. worden bericht, Ammers bereid is, hare rekening te van de 5 lantaarn.' stoombootenboofd meente de straal uitgei :ht, 25 Oct. Vrijdagavond te van den heer G. C. Buys een -jadering gehouden door de afdeeling D«:.t van „Het Groene Kruis." ,ten werd dezen winter een spreker afdeeling te laten optreden. de algemeene vergadering op 27 Oc tober a.s. te Rotterdam zal de heer P. W. Vrylandt afgevaardigd worden. Tot bestuurslid in de plaats van den heer P. W. Mari (vertrokken) werd gekozen de heer G. H. Brand, arts alhier. Verder is nog besloten aan den bode en den magazynmeester een verboogiog van iractement toe te kennen wegens meerdere werkzaamheden door styging van bet ledental. (D. v. G.) De werkman H. van Leeuwen, van hier, is te Maastricht bij het lossen van graan in het ruim van bet schip gevallen en heeft daarby een rib gebroken. **Nienwpo«rt, 25 Oct In verband met periodieke aftreding op 1 Januari a.s. i de leden der Commissie tot wering van loolverzuim, hebben B. en W. de volgende aanbevelingen opgemaakt: 1. C. Ouwerkerk (aftr.) en H. van Merkerk; 2. F. H. Quik aftr.)3. C. Monteban (aftr.) en J. D.van Slype 4. D. Baron laftren D. van Harten; 5. H. Kleijheeg (aftr.) en G. Slob. Voor de aanbeveling sub 2 was het niet mogelyk een dubbeltal op te maken, daar de aanbeveling moet bevatten onderwyzers bij het openbaar lager onderwys, en aan de openbare lagere schooi alhier slechts één meerderjarig onderwyzer is verbonden. Oudewater, 25 Oct. In de jaarlykscbe algemeene vergadering van de afdeeling van „Het Groene Kruis” alhier bleek uit het jaarverslag van den secretaris, dat de afdeeling thans 258 leden telt en in leden tal toeneemt, en uit de rekening en verant woording van den penningmeester, dat de financieele toestand gunstig is. Als leden der commissie tot inspectie van het materiaal werden herbenoemd de heeren F. A. Moerel, J. A. Heij en W-. C. Dogterom. Ais secretaris werd herkozen de heer P. J. Muntendam en als magazijnmeester de heer P. J. Rahuis. Besloten werd geen afgevaardigde naar de op 27 October te Rotterdam te houden algemeene vergadering te zendeq. Nnelrewaard, 21 Oct. De districts- veearts heeft Woensdag bij vee van den veehouder P. Vergeer mond- en klauwzeer geconstateerd. 16 runderen zyn afgemaakt. NtolwUk, 25 Oct. Vrijdag was de koop man J. D. v. d. H. van hier met zyn door twee honden getrokken kar op weg naar Koolwyk, toen bij het inrijden van deze buurt de honden een poes ontdekten en op het dier aanvlogen. Daardoor geraakte de koopman tusschen zyn kar en een boom bekneld en toen hij uit zyn benauwde positie raakte, kwam hij nog in de sloot terecht. Met een bezeerd been kreeg hy dus nog een nat pak, waarmede hij naar huis kon gaan. En dat voor een poesl (G. Ct.) Waarder, 25 Oct. De School met den Bijbel alhier zal Maandag 1 November a.s. 25 jaren hebben bestaan. Het eerste hoofd der School was de heer E. van Loo, die nu reeds eenige jaren zijn welverdiende rust geniet. Hy werd door zijn zoon L. E. van Loo opgevolgd. Kantongerecht te Gouda, ij Zitting van 20 October. De Kantonrechter veroordeelde Wegens pogingen doen om wi machtigen: A. de G. en H. P. Langeruigeweide, vrijspraak. Wegens op den openbaren weg een wapen by zich hebbenP. v. d. W. te Reeuwijk, f 3 subs. 2 d., met verbeurd verklaring en bevel tot vernietiging van het geweer. Wegens ’s nachts fietsen zonder licht: P. L S. te Reeuwyk, f 1 subs. 1 week tuchtschool; Th. M. de B. te Langeruige weide, B. B. te Reeuwijk, A. van G. te Moordrecht, C. W., M. van T., J. C. N., allen te Waddinxveen, ieder f 2 subs. 1 d. Wegens te Gouda op straat noodeloos schreeuwen: D. B. R. te Haastrecht, f 2 subs. 2 d. Wegens Waddin: verhuren. Vervolgens werd beslotei der begrooting van inkoms dezer gemeente, diens! van verschillende af- op die begrooting. Op een adres inzake gedeeltelijke onthef fing van betaling van hoofdelyken omslag wegens vertrek uit de gemeente, werd gun stig beschikt. In verband met de komende electriciteits- voorziening werd met algemeene stemmen besloten, de openbare lagere school met de onderwyzerswoning, benevens bet gemeente huis met de veldwarhterwoningaan de electrische verlichting te doen aanstalten. Aan B. en W. werd overgelaten, bet aantal lichtpunten voor de straatverlichting vast te stellen. Nadat bij de rondvraag nog enkele zaken van huishoudelyken aard waren besproken, sloot de voorzitter de vergadering. De milicien A. Oskam uit deze ge- van de lichting 1909, behoorende 15de regiment infanterie, is wegens lichaamsgebreken uit den militairen dienst ontslagen. Hoenkaop, der lichting 1916 volgt ingedeeld: by het 22ste regi van Vliet by het lerie. .**Lnuger»k. 25 Oct. In de laatstge houden bestuursvergadering der Vereeniging „Het Groene Kruis" te Langerak—Nieuw- poort zyn de functiën als volgt verdeeld: voorzitter B. H. van Brenk te Langerak; vice-voorzltter H. Kleyheeg te Nieuwpoort: secretaris F. H. Quik te Nieuwpoort; pen ningmeester A. H. Byl te Langerak magazijn meester H. Schots te Nieuwpoort; A. Goed hart en M. Boer, leden. Besloten werd een niet-draaibare ligteat draaibaar Ie doen maken en een krachtige actie op touw te zetten om het ledental te versterken, daar vooral in Nieuwpoort het ledental nog voor aanzienlyke uitbreiding vatbaar is. (Het ledental bedraagt thans 221, waar van 142 in Langerak, 68 in Nieuwpoort en 11 buitenleden.) Lekkerkerk, 23 Oct. Borsje en H. Schenk alhier zyn voor het examen vrye- en ordeot der gymnastiek. Moerdrecl werd ten huize ledenvergad Moordrecht Beslotei voor de Naar hebben ontvreemd; dat hij niettemin op de vlucht was gegaan, toen men hem had willen aanhouden, verklaarde bekl. aldus: hij was volkomen de kluts kwnt geraakt, doordat men hem dief genoemd had. Dit bad hem van streek gebracht, want nog nimmer had hy iets met politie of justitie te maken geu Bekl. erkc van 13 September in Koestraat te zyn gei wel meer. Hy had dronken. Getuige T. Bakker verklaarde, dat hy door een jongen gewaarschuwd was, dat een man er met een zijner zakken noten v^pdoor was gegaan. Bakker bad den jongen ver zocht den dief zoo mogelyk op te sporen en te doen aanhouden, maar had er zich verder niet mee bemoeid; hy had het te druk met zyn handel gehad. Een agent van politie verklaarde, dat een jongen hem was komen meedeelen, dat er van TeunM Bakker een zak noten gestolen was. HeWzou volgens den jongen door een man meJfeen sty ven aj;m zyn gedaan. (Bekl. beeft eeif/gebrekkigen arm.) Een oogenblik later had de jongen den agent bekl. als den dader aangewezen: de agent was op bekl. toegeloo))en, maar deze was onmiddellyk op de vhicbt gegaan. Op het Achterkioopter was hy gegrepen. De caïéhoudster C. Huisman verklaarde, dait zij een café in de Koestraat houdt, waar bfikl. op 13 September was biunengekomen met een gevulden zak bij zich. Hy had een kop koffie gedronken en den zak in bewa ring gelaten. Een poos later was een agent van politie den zak in beslag komen nemen dat de zak noten bevatte, had getuige later bij de politie gez: Het O. M., wa: eischte wegens vangenisstraf. De 27-jarige melkverkooper A. C. V. te .Capelle a/d IJssel had voor het Kantonge recht terecht gestaan ter zake van over treding van de verordening op de voedings middelen. Op 5 Februari zou bekl. in de Lustbofstraat door een keurmeester aan gehouden zyn met een kan met 40 liter melk bij zich. Hy had bekend, dat de inboud van die kan uit 36 L. volle melk en 4 L. tapte melk zou hebben bestaan en dat het niettemin in zyn bedoeling had gelegen, de 40 L. voor volle melk te slyten. Bij vonnis van den Kantonrechter dd. 28 Mei was bekl. van rechtsvervolging ontslagen, tegen welk vonnis de ambtenaar van het O. M. bij het Kantongerecht tydig in booger beroep was gekomen. Dientengevolge diende de zaak thans voor de Rechtbank. Bekl. bleef by zyn verklaring, voor het Kantongerecht afgelegd. Dr. A. Lam verklaarde, dat de 40 liter wel voor 8 liter uit taptemelk had bestaan dat was by scheikundig onderzoek gebleken. Het O. M. eischte vernietiging van het vonnis van het kantongerecht en veroor- deeling van bekl. tot f 25 boete «pkty. 5 dagen hechtenis. Poging totwerboden uity4ei L van koper. De 26-jarige beursbediende en kfafowan L. W. S. P. te Amsterdam heeft teW'Motte terechtgestaan ter zake, dat hij te Krimpen a/d IJssel, althans in het arréndifesement Rotterdam, in de maand Februari 1915, althans omstreeks dien tyd, ter uitvoering van zyn voornemen om koper na^fr Duitsch- iand, althans naar het baitealead, uit te voeren, ofschoon de uitvoer van^ koper naar bet buitenland wegens oorlog o/' oorlogsge vaar in het belang van den sthat was ver boden, een hoeveelheid koper in de Rjjnaak „Elize” zou hebben doen inladen, wetende dat die Rijnaak bestemd was om met dat koper naar Duitschland, althans naar het buitenland, te vertrekken; benevens een hoeveelheid koper zou hebben doen vervoeren naar de richting Rotterdam, om, eveneens met bestemming voor bet buitenland als gemeld, in gemelde Rijnaak te worden inge laden, zijnde de uitvoering niet voltooid alleen ten gevolge van de van zijn wil onaf hankelijke omstandigheid, dat de politie het vervoer en laden in die Rijnaak heeft ver hinderd en het reeds ingeladen koper heeft in beslag Hel O. wettig en maandt huis te Gouda eenige stukken boter in be slag genomen, welke bij onderzoek in het Rijks Zuivelstation te Leiden een vetgehalte bleken te hebben van 79.6, terwyl vereischt wordt 80., dus juist even beneden de grens. Hjervoor stond beklaagde terecht. Geëischt werd f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. Beklaagde deelde ter verdediging mede, 6 stukken boter in een mandje naar Gouda te hebben meegenomep. In het boterhuis werd door iemand deze boter geproefd en later nog eens, waarna de boter in een steenen potje werd gedaan en daar beklaagde geen gelegenheid had tot verzegelen, werd ze zoo meegenomen. Volgens beklaagde had de persoon', die de boter meeham, als zfln woon plaats opgegeven Amsterdam, en nu bleek beklaagde dat deze ambtenaar te 's-Gra- venhage woonde. Beklaagde wilde nog verder uitweiden over de toedracht der zaak, toen de Kan tonrechter mededeelde, dat de uitspraak over 14 dagen zal plaats hebben. Opnieuw diende de zaak van V. te Nieu werkerk a/d IJssel, wien ten laste was gelegd te hebben gevischt in eens anders water met een fuik, die niet zyn eigendom was. Beklaagde was thans niet verschenen. De verbalisant, de ryksveldwachter W. v. Ede, verklaarde de fuik van Schipper te water te hebben zien staan en ze daarna in beslag te hebben genomen. De in het bietenland liggende fuik, welke volgens be klaagde aan S. toebehoorde, was volgens verbalisant onbruikbaar. Ook getuige C. de Groot gaf een vtfrklaring in gelijken geest. f Het O. M. meende in de getuigenverkla ringen voldoend bjwjjs te hebben al was het niet byzonder sterk van het ten laste gelegde en eischte f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de in beslag genomen fuik. (Indien blykt, dat de bewuste fuik niet beklaagde's eigendom is, kan de verbeurd verklaring wel eigenaardige bezwaren op leveren!) Uitspraak 3 November a.s. L. B., visscher te Waddinxveen, was dagvaard wegens het visschen in dat eigendom zou zyn van den en dat door dien polder 4 huurd is aan J. van den Berj, Beklaagde beweerde recht te hebben te visschen ter plaatse waarop de dagvaarding doelt. Hy heeft daarvoor vergunning van den heer van der Kroef, die de pachter is van bet land en water, dat toebehoort aan den eigenaar, den heer Tom. Daarnevens beschouwde beklaagde dit water als schei- dingswater, waarin volgens de reglementen voor de binnenwateren mag worden gevischt. Beklaagde en zyn vader hebben bier al 40 jaar gevischt, zonder dat hun daarop aan- merking is gemaakt. De getuige J. van den Berg te Waddinx- veea verklaarde het volste recht te hebben op het hier bedoelde water, volgens ge tuige de Alphener Wetering, die door hem van den Oostpolder is gepacht. Daar deze quaestie niet zonder deskun dige voorlichting omtrent de rechten op dit water lot oplossing kon worden gebracht, werd de behandeling der zaak even ge schorst, teneinde van den heer R. Moerkerk, secretaris van den Oostpolder, inlichtingen te verkrijgen. De heer R. Moerkerk, even later als ge tuige geboord, verklaarde, dat door den Oostpolder sinds het vorig jaar aan getuige J. van den Berg op diens verzoek dat water is verhuurd, behoudens rechten van derden daarop. De Wetering beeft indertfid be hoord aan ambachten: nadien is by besluit van Gedeputeerde Staten het eigendom daarvan gesteld tën name van den Oost polder. Het O. M. vond hierin aanleiding voor beklaagde vrijspraak te vragen, daar niet vaststaat aan wie het eigendomsrecht be hoort. By dezen toestand is een strafver volging niet mogelyk, daar deze zoowel tegen beklaagde als tegen getuige v. d. B. zou kunnen worden ingesteld. Deze zaak behoort langs civiel-rechterlyken weg te worden beslecht. Uitspraak 3 November a.s. Verder stond terecht: W. L. K., stoombootkapitein te Gouda, •wegens het lossen en laden aan den steiger te Waddinxveen, terwyl zyn boot niet ge meerd lag. Beklaagd) verstaan en het v volstrekt ni«» geheel vast Afgescheiden van die den gei concieri te verhoogen, en tijdsomstandigheden, veldwachter voor 191 f 50 toe te kennef Gouderak, 25 Oct. Mejuffrouw H. J. T. Beekenkamp alhier, leerlinge van den heer A. H. Teepe te Gouda, is geslaagd voor het examen «pothekers-assistente., “Groot-Ammerg, 25 Oct. IndeVrydag gehouden vergadering van den gemeenteraad was bet lid J. Schep Jzn. met kennisgeving afwezig. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen werd mededeeling gedaan van eenige goedgekeurde raadsbesluiten en van een proces-verbaal van kasopneming. Van B. en W. van Dordrecht was een schreven ingekomen, houdende mededeeling dat dit college den gemeenteraad vau Dordrecht zal voorstellen de door de ge meente Groot-Aminers verleende concessie tot levering van electrischen stroom, op de door den Directeur van het Electriciteits- bedryf toegezonden voorwaarden, te aan vaarden. Deze aanvaarding geschiedt, wat de nakoming der uit die concessie voor de gemeente Dordrecht voortvloeiende ver plichtingen aangaat, onder het voorbehoud, dat ons land niet in den tegenwoordigen oorlog zal worden betrokken, ea dat in dit seizoen slechts de kom der 'gemeente, waarvoor geen kabeilegging wordt vereischt, van stroom zal worden voorzien, terwyl de aansluiting van bet overige gedeelte van den Lekdyk en den Gravelandschen dyk zal plaats hebben, zoodra de tijdsomstandigheden dit zullen toelaten. Van B. en W. van Streefkerk was een schrijven ingekomen, inhoudende dat de raad dier gemeente heeft besloten de straatverlichting in het Boveneinde dier gemeente, welke thans door middel van twee petroleumlantaarns plaats heeft, van het Stoombootenboofd af tot de grens dezer gemeente met vyf lantaarns uit te breiden, wanneer de kostende prijs van drie dier lantaarns, bedragende pl.m. f 17.80 per lantaarn en per jaar, door deze gemeente aan de gemeente Streefkerk wordt vergoed. B. en W. hadden naar aanleiding van dit schrijven aan het geme.entebestuur van Streefkerk bericht, dat zij wél bereid waren een voorstel aan den gemeenteraad te doen om in de kosten dier verlichting bij te dragen, doch hoogstens voor 2 van de 5 lantaarns, waarmede de verlichting zou worden uitgebreid. Het gemeentebestuur van Streefkerk meende echter uit een billykheidsoogpunt niet op dit tegen-voorstel te kunnen ingaan. Na eenige bespreking werd met algemeene stemmen overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten, zulks uit overweging dat bet onbiilyk zou zijn, de kosten van de grootste helft der lantaarns, waarmede de verlichting zou worden uitgebreid, ten laste van deze gemeente te brengen. van Streefkerk zal dus dat de gemeente Groot- tot wederopzegging voor nemen de kosten van 2 is, waarmede tusschen het en de grens onzer ge- itverlichting zal worden één der leze school )ben. 1 het Bestuur jverheidsver- houdende verzoek een jaariijksch subsidie i verlöenen, zulks op grond irlingen uit de buitenge- ;oeneemt, waardoor ver- hooger worden, terwijl ingen nimmer hooger school- t. Het leergeld bedraagt per per leerling, terwijl de kosten f 50 per jaar en per leerling De school werd in de laatste r gemiddeld 5 leerlingen uit deze bezocht. toelichting van het adres door den voorzitter werd, op voorstel van B. en W., met op één na algemeene stemmen besloten, met ingang van het jaar 1916 en tot weder opzegging de gevraagde subsidie ad f 50 per jaar te verleenen. Besloten werd aan G. man alhier, gedurende 12--- jaren huurder toebehoorende booi Eendgaardje”, dit dezelfde voorwaarden

Schoonhovensche Courant | 1915 | | pagina 1