B iniw-CoHtt. l iBtamÉrsteclits, Een flinke Dienstbode, Kunnen blinden genezen? Ja. Aankondiging. een Knecht Kennisgeving. Groote Sportavond UITVOERING „Gouda Vooruit". Timmer-affaire, BOEKHOUDEN. WOONHUIS ANGELUS-ORGELS Magazijn van Gouden-, Zilveren- en Diamanten Werken, Horloges enz. G. P. DE JONG, voorheenW. BEGEER, STADSNIEUWS. Vervolg der Nieuwstijdingen. Bemeenteraad van Schoonhoven Advertentiën. „Coöperatieve Landbouwers- handelsvereeniging Lopik-laarsveld", „Nieuwjaarwenschen" VERBODEN is, Gouderak naar Bergambacht, T.H.O.R. te Gouderak Na afloop BAL. J. VAN DAM, Examenopleiding. J. MULLER, Een soliede Schulp-Tentwagen Bericht van Inzet. Openbare Vrijwillige Verkooping. AMMERSTOlr, Wei-, Hooi-, Bouw-, Griend- en Rietland, 5 Hectaren, 41 Aren, 39 Centiaren. Wijdstraat 13, Telef. Interc. 318, GOUDA. ZICHTZENDINGEN op aanvrage. Een dubbel stuk SUNLIGHT ZEEP EEN ENKELE PROEF BELOONT WEL DE MOEITE 9 OMSLAGEN: TWEE KLEURKAARTEN. *MhMaMr«a. 17 Dec. i luitenant der artil lerie O.-I. leger F. Weiffen bach is ontheven ''an zijn indeeling bij het leger hier te lande. tin de Woensdagavond gehouden vergadering der Njjverbeidsvereeniging voor boud- en Zilversmeden heeft de voorzitter eenige woorden gewijd aan de nagedachtenis van den beer W. 8. G. Molkenboer en dankbaar herdacht hetgeen de overledene vo°p ue Teekenschool deed. Behandeld en vastgesteld werden de be grootingen voor 1916 van de Ngverheids- vereemgmg en de Teekenschool. reap, met een eindcijfer van f 162 en f 4060. Tot bestunrslid der Nyverheidsvereeniging werd gekozen de heer P. van Sonsbeek, en tot bestuurslid der Teekenschool de heer W. Hooykaas. Uitgeloot werden twee obligaties ad f 100. ten wyziging in het reglement der Teekenschool werd goedgekeurd. t Maandagavond hield de Schoon- bovenscbe IJsclub haar jaarvergadering in het café van den heer J. D. Jonkers Both. De rekening over het afgeloopen jaar sloot met een batig saldo van f 130 671/9. Als lid van het bestuur werd herkozen de heer B. J. Teyiock, en ais leden van de commissie van uitvoering de heeren J. Lijklema, D. de Pater en J. Versluys. De jaariykscbe contributie werd vast gesteld op f 1. Op bet programma voor dezen winter staan wedstryden in schoon- en hardrijden. De wedstryd van den Bond heeft, ijs en weder dienende, dit jaar in Ouderkerk a/d IJssel plaats. Jn jlat geval is Schoonhoven het volgend jaar aan de beurt en bestaat het voornemen, deze gebeurtenis feestelyk te herdenken in verband met het 35 jarig bestaan der Schoonhovensche IJsclub. Een speciale ledenvergadering zal daartoe bin nenkort worden belegd. De Ijsbond heeft een vejvbandkist ter beschikking van de afdeelingfgesteld, welke steeds op de baan aanwezig* zal zijn. t A.s. Zondag speelt „Sportclub I" op het terrein aan „Den Hem" een voet balwedstrijd tegen „De Struis" van Gouda. f De Krijgsraad te 's-Gra ven bage heeft J V., milicien der vesting-artillerie, afkomstig uit Schoonhoven, ter zake van dienstweigering, veroordeeld tot 2 maanden militaire gevangenisstraf. Postkantoor Schoonhoven. LIJST van onbestelbare BRIEVEN en BRIEFKAARTEN, waarvan de afzenders onbekend zyn. Terug ontvangen in de le helft der maand December 1915. Brieven. 1 Mieremet, Amsterdam. Sf o t a. Aan de afzenders wordt ver zocht hun adres op de brieven en brief kaarten te vermelden, opdat deze by onbe stelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. Afloop Verkoopingen. De uitslag van de op 8 en 15 December j I. ten overstaan van den notaris H. A. Ballot te Molenaarsgraaf gehouden openbare verkooping van .een perceel hooi land aldaar, voor den beer W. Boll te Brandwyk, is, dat knoper geworden is de beer Jan Brouwer Azn. te Molenaarsgraaf, voor f 1000. Bij Koninklijk besluit van 15 dezer is aan N. de Boom, weduWe T. A. van Zoesl, brieven- en telegrambesteller te Lekkerkerk, een pensioen verleend van f322. De Staatscourant (no 29 3) be- vat de statuten der Coöperatieve Landbou- wers-Handelsvereeuiging Lopik-Jaarsveld, te Lopik. Met de Staatscourant (no. 294) zyn verzonden afdrukken der statuten van de Vereeniging tot stichting en instand houding van een Evan|elisatie aan de Rotte, gemeente Zevenhuizen, te Zevenbuizen, en van de Haastrechtsche IJsclub, gevestigd te Haastrecht. Er heeft zich hier te lende gevormd een „Nationaal Comité tot aanbie ding van ambulance-treinen aan Harer Ma jesteit'» regeering". Het uitvoerend comité is als volgt samen gesteld: Eere-voorzitter: Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden; voorzitter: S. P. van Eeghen, voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, Amsterdam; vice- voorzitter: Dr. Mr. E. B. F. F. Wittert van Hoogland, den Haag: penningmeester: R. A. L. Lehmann, eere lid van bet NederJandsche Roode Kruis, Amsterdam; en secretaris: Dr. S. Sturkop, officier van gezondheid 2de klasse, Amsterdam. De schepen der Nederland- sche Stoomvaartmaatschappijen zullen op de reis naar Oost-Indiö wéér de oude route om Kaap de Goede Hoop volgen en dus bet Suez-kanaal vermyden. Dit besluit staat natuurlijk in verband met den oorlog. Vereeniging van kleine stedelijke en plattelandsgemeenten. De onlangs opgerichte vereeniging van kleine stedelijke en plattelandsgemeenten (secretariaat H. Th. Klein, Delft) ontwikkelt zich krachtig. Reeds telt zij ruim 150 ge meenten als lid, met een inwonertal van biina een half millioen, en dagelyks treden nieuwe leden toe. De vereeniging heeft ♦bans in studie genomen de door Munster Treub voorgestelde nieuwe regeling der Semeentebelaatingen en rjjksuitkeering aan jremeente. Een commissie is benoemd, welke tot taak heeft te bevorderen, dat bij deze regelingen de financieele belangen ook van de kleinere gemeenten beboorlyk tot hun recht komen. •Goud*, 17 December. Blijkens achter- «taande advertentie zal op Donderdag 23 December ..e„ «Is 6e voorstelling in hel abonnement, in den Nieuwen Schouwburg van de Sociëteit -One Genoegen" albier door de Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" worden opgevoerd Mensch en oppermensch" (Man and Super man) van Bernard Shaw. «ilblasserwaard en V|)f heeren- landen. 17 Dec. De handel in kaas was rfpze week loom, de prijs des ondanks iets hóoger. Boter met gewone vraag onver anderd in pros. Men besteedt thans in deze «treken voor kaas f 71 f 75, extra kwaliteit en zware partijen tot f 78 per 50 K.G. een ander niet conditie. Gnêboter f 0.80 f OOM. weiboter f 0,70 f 0,721/2 per K G. •Ametde en Tienhoven, 17 Dec. ne Steenkolenbond „Eendracht maakt Macht" Albier heeft j.l. Maandagavond zyn iaarvergadering gehouden. Van de 202 leden, die deze vereeniging »«lt waren er 77 tegenwoordig. Het voornaamste punt der agenda was «.kening van den oenotngmepslerden tij IVerbeü. De financiën bleken vol komen in orde. Er werd ontvangen f 4994,56 en uitgegeven f 4917,42; in kas is derhalve f 77,14. Io bet pakhuis is voorbanden voorf 1102,20, bet saldo in kas bedraagt f 77,14, te zamen f 1179,34. De Bon«P is evenwel nog schul dig f 421.58, zoodat er een voordeeiig saldo is van f 757,76. De pr(js der kolen, by de leden aan huis bezorgd, bedroe.g f 1,22 per H.L. Als bestuursleden werden herkozen de heeren G. J. de Jong, I. Verhey en Vfcvan Kekern. De heer K. van Oort werd in zyn functie van bode gehandhaafd. Ten slotte werden eenige zaken bespro ken en besluiten genomen van buishoude- Jyken aard. Bergambacht, 17 Dec. Na gehouden inschryving is bet bouwen van een bouw manswoning met schuren en stalling voor den heer D. Blanken albier gegund aan den heer D. Koster te Waddinxveen, voor f 16000. De Jongedochtersvereeniging „Dorcas" alhier heeft in het afgeloopen jaar 180 kieedingstukken vervaardigd, welke gister avond aan behoeftige ingezetenen zyn uit gedeeld. Berkenwoude, 16 Dec. Blykens achterstaande advertentie zal de Zangver- eeniging „Vriendschap" op 22 en 26 dezer bare gewone jaarl(jkacbe uitvoeringen geven. Behalve een tiental zangstukjes, worden door de vereeniging twee tooneelstukjes opgevoerd, die zeker in den-smaak zuilen vallen. Het zijn twee kluchtspelen van J J. Rentmeester, waarvan het eene roet groot succes is opgevoerd in het Rozetbeater te Amsterdam. By eenigszins gunstig weer kan de opkomst talryk zjjn. •Bleakenagraaf, 16 Dec By de heden gehouden stemming ter verkiezing van een hoofdingeland van het waterschap „de Neder- waard werden uitgebracht 20 stemmen, waarvan 14 op den beer S. de Jong te Wjjngaarden, en 6 op den beer P. Hoogen- dijk albier. Gekozen is alzoo de heerS.de Jong. De afdeeliog Bleskensgraaf en Wjjn gaarden van den Bond van Kaasproducenten hield gisteren een algemeene vergadering. Tot lid van bet hoofdbestuur werd her kozen de heer A. van Vliet albier en tot bestuursleden de heeren C. Vlot en A. Houman. Als afgevaardigde naar de algemeene ver gadering werd gekozen de beer C. P Jonge- neel en lot diens plaatsvervanger de heeren T. Korevaar en C. P. de Haan. Bleskensgraaf, 17 Dec. Aan de zuivel fabriek „De Graafstroom" alhier is tot chef kaasmaker benoemd de heer W. Veenslra, thans in geJyke betrekking te Operode (Friesland). De benoemde is in het bezit Van bet diploma kaasmaker vanwege den Federatieven Nederlandscben Zuivelhond. G lessen dam, 17 Dec. Aan „de Rott." wordt gemeld, dat bet raadsbesluit om den onderwijzer A. S. Bedet op wachtgeld te stellen, door Gedeputeerde Staten niet is goedgekeurd, omdat h. i. z. de omstandig heden gelet ook op het toenemend zielen aantal der bevolking niet van dien aard waren, dat daartoe nu reeds kon worden overgegaan. "Groot-immera, 17 Dec. Hoé onna denkend opgeschoten jongens soms kwa jongensstreken kunnen uithalen, die ernstige gevolgen kunnen hebben, bleek dezer dagen in onze gemeente. Een tweetal jongens van 13 of 14 jaar, in de verte een auto ziende aankomen, besloten naar de inzittenden te werpen met stukken van vruchten. Toen de auto naderde, volbrachten zy bun bal dadig voornemen, met het gevolg dat de eigenaar der auto, die zelf reed, plotseling een hard voorwerp in het gelaat kreeg, vlak onder een der oogen. Door dit onver wachte feit raakte by een oogenblik het stuur kwyt, en dit oogenblik zou oorzaak zyn geweest, dat de auto met de beide inzittenden van den dyk was gereden, zoo niet de chauffeur, die naast zyn beer was gezeten, bet gevaar ziende aankomen, oogen- blikkelyk bet stuur van zyn meester had overgenomen. De chauffeur wist een der daders in banden te krygen, waarop aangifte by de politie volgde. Te hopen is, dat deze jongens van over heidswege minstens een zeer strenge be risping zullen krygen. Het is toch werkelijk wel noodig, dat aan dergelyke handelingen van de lieve straatjeugd paal en perk wordt gesteld. Haastrecht, 16 Dec. Men schry ft ons: J.l. Maandag hield de afdeeling Haastrecht van den Ned. Anii-Oorlog-Raad een open bare vergadering in het gebouw „Concordia", met den beer J. J. Wensveen als spreker. Niettegenstaande bet ongunstige weer, kon de waarnemende voorzitter, Ds. E. v. d. Broek, een talryk publiek welkom heeten, waarna hjj bet woord gaf aan den heer J. J. Wensveen, die als onderwerp bad ge kozen: „Het treurspel onzer dagen". De spreker schilderde in schrille kleuren wal de oorlog te aanschouwen geeft en ont kende, dat de oorlog nog iets goeds voort brengt. Voorts behandelde de spreker de ge heime diplomatie, het militairisme en bet imperialisme, een drietal, dat hjj scherp on derhanden nam en waarvan hy de verdwij ning noodzakelijk achtte om tot betere toe standen te komen. Verder behandelde de spreker nog den oorlog in verband met Christendom en be schaving. Als het positief Christendom was doorgewerkt onder de menscben, zou geen oorlog mogeJjjk zjjo. By zeide dat er beweerd is: „Als er weer oorlog komt, zal er beschaafd oorlog gevoerd wor den"; oorlog en beschaving zijn echter be grippen, welke elkander uitsluiten. Spr. besprak nog de groote verantwoor delijkheid van het maar heel kleine aantal menschen, die de oorlog hebben gewild en de pers hebben misbruikt om de volken op te hitsen. En nu moet het heeten, dat de volken zelf den oorlog willen. De spreker boopt en vertrouwt, dat eens een gezond internationalisme de volkeren zal begeesteren, hetwelk niet behoeft uit te sluiten liefde voor eigen land en eigen taal en zeden. Na de pauze gaf de spreker een tweetal schetsjes, getiteld „Een uit Velen" en „De Schildwacht". De voorzitter braebt een woord van war men dank aan den beer Wensveen voor zijn mooie en goed verzorgde rede, waarbjj de vergadering zich door een hartelijk ap plaus aansloot. "Lnngerak, 17 Dec. In de Dinsdag gehouden vergndering vau den gemeente raad, waarin alle leden tegenwoordig waren, werd, na voorlezing en goedkeuring van de notulen, mededeeling gedaan van de vol gende ingekomen stukken: a. de goedgekeurde gemeente-begrooting, dienst 1916; b. bet goedgekeurd suppletoir-kohier we gens hoofdeljjken omslag, dienst 1915; c. verschillende goedgekeurde raadsbe sluiten; d. een proces-verbaal van kasopneming; e. pen dankbetuiging van bet Bestuurder Teekenschool te Schoonhoven voor do ver leende jaariykscbe subsidie f. brieven van de heeren J. A. de Ruiter, B. H. van Brenk, A. U. Bijl, T. Demper en A. Schep Azn., houdende bericht van bet aannemen hunner herbenoeming als lid der Commissie tot wering van Schoolverzuim; g. een schrijven van den beer D. de Rui ter Azn., houdende bericht van het aan nemen zijner herbenoeming als lid van bet Burgerlijk Armbestuur. Ingekomen was een verzoek van de Zuid- Hollandscbe Propaganda-commissie der Ned. Vereeniging tot afschaffing van Alcohol houdende Dranken, en van het Prov. Comité voor Zuid-Holland van de Nat. Cbr. Geheel- Onthouders-Vereeniging, om over te gaan tot verlaging van het maximum-aantal ver gunningen. Met 5 tegen 2 stemmen werd afwyzend op dit adres beschikt. Op verzoek van de heeren P. Maat c.s. heeft de Commissaris der Koningin in deze provincie aan W. van Beuzekom alhier vergunning verleend tot het vangen en doo- den van mollen op de aan adressanten toe- behoorendc, binnen deze gemeente gelegen landerijen. •Lekkerkerk, 16 Dec. Uit 29 sollici tanten voor twee betrekkingen als surnume- raire by de posteryen en telegrafie is met ingang van 1 Januari benoemd mejuffrouw E. J. Okker alhier. Ten nadeele van schipper O. Bloemberg, wiens motorboot de vorige week voor onze gemeente gezonken is, welk vaartuig thans op de werf van den beer van Limbórgh ligt, zyn hedennacht een fok, twee groote kleeden en een klein kleed, ter waarde van f 140, gestolen. Lexmond. 17 Dec. Het kwelwater beeft den Acbthovenscben polder in een tyeer herschapen. Het water dringt reeds in vel schillende boerderyen binnen. 'Meerkerk, 16 Dec. De kaaspryzen stegen in deze wéék voor eerste kwaliteit tot f 70, tweede kwaliteit tot f 68, gewaar merkte tot f 72 en zware soort tot f 74, alles per 100 halve K. G. en onder de be kende voorwaarden. De handel is be vredigend. Meerkerk, 17 Dec. By de dezer dagen gehouden honden-vordering te dezef plaatse werd van de aangebdden bonden slechts één gevorderd, waarvoor een bedrag van f 50 werd betaald. De eigenaar van dit dier was de heer A. de Ruyter alhier. (A. en V.) Wy betwyfeleo de juistheid van dit be richt. Vermoedelijk is er een hondeukeuring gehouden en de hond van A. de Ruyter goedgekeurd. Bij opvordering van dit dier zal er dan f 50 voor worden betaald. Molenaarsgraaf, 16 Dec. Aan den militieplicbtige Nys Korevaar is by beschik king van den Minister van Oorlog uitstel van eerste oefening verleend tot bet )(jd- vak, waarin de dienstplichtigen der lichting 1917 moeten worden ingelyfd. Moordrecht, 17Dec. De heer C. H. N. de Nooyer albier is benoemd tot hoofd eener openbare lagere school te Pynacker. *Nlenwerkerk a/d IJssel. 16 Dec. De heer A. H. de Wit albier heeft aan de Ryks-Universiteit- te Utrecbt met gunstig gevolg bet kerkpJyJt voorbereidend examen afgelegd. De Meisjes vereeniging „Dorcas" heeft ook dit jaar niet stilgezeten. Onder leiding vau mevrouw Kalkman hebben de meisjes 214 kleedinastukken vervaardigd, welke over 53 buisgezinnen zyn verdeeld. "Kieuwpoort, 17 Dec. In de laatst gehouden vergadering van den gemeente raad werd, na voorlezing en goedkeuring van de notulen, mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken a. de goedgekeurde gemeente-begrooting, dienst 1916; b. bet goedgekeurde suppletoir kohier wegens hoofdelyken omslag, dienst 1915: c. verschillende goedgekeurde comptdliili- teits-besluiten d. een achryven van het Bestuur der Teekenschool te Schoonhoven, houdende dankbetuiging voor de verleende jaariykscbe subsidie; e. brieven van de heeren C. Ouwerkerk, F. H. Quik, C. Montehan, D. Baron »n H. Kley heeg, houdende bericht, dat zy hunne herbenoeming als lid der Commissie tot wering van Schoolverzuim aannemen; f. een schryven van den heer H. Kleybeeg, houdende bericht van bet aannemen zyoer herbenoeming ais lid van bet fiurgeriyk Armbestuur. Met algemeene stemmen werd afwyzend beschikt op een adrae van het bestuur der Zuid-Hollandscbe Propaganda-commissie van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van Alcoholhoudende Dranken en van het Pro vinciaal comité voor Zuid-Holland van de Nationaal Christen Geheel-Ontboudersver- éeniging, om te besluiten tot vermindering van bet maximum-aantal vergunningen. Voor de vacante betrekking van onder- wyzeres aan de openbare lagere school alhier, vacature-mej H. J. Rijnbergen, hebben zich <4 sollicitanten aangemeld. De Commissie tot wering van School verzuim heeft ia haar gisteren gebonden' vergadering voor het jaar 1916 gekozen tot voorzitter der commissie den heer F. H. Quik en tot secretaris den heer H. Kleybeeg. Noordeloos, 17 Dec. Dinsdagavond vierde de Cbr. Jongedochtersvereeniging „Dorcas" alhier haar 16de jaarfeest. Uit het verslag van de secretaresse bleqk, dat de vereeniging 13 leden telt en dat in bet afgeloopen jaar 75 kleediogstukkeo zyn vervaardigd. De rekening van de penningmeesterpsse sloot roet een klein tekort, waarin door een gehouden collecte ruimschoots werd voorden. Üe avond werd gezellig doorgebrachfmet bet lezen van opstellen en gedichten en bet houden van een samenspraak. Oudewater, 16 Dec. In de Woensdag gehouden raadsvergadering is medegedeeld, dat Gedeputèerde Staten geen termen hebben gevonden om in te gaan op het adres der heeren de Lint en van Aelst betreffende het dempen van een sloot in 1914. Na langdurige discussie werd, op voorstel van B. en W., met 4 tegen 2 stemmen be sloten de jaarwedden van d«n burgemeester en den secretaris met f 100 te verhoogen. De raad verleende eervol ontslag aan den heer A. L. Bovenberg als boekhouder der gemeentebedryven en besloot een nieuwen titularis op te roepen op een jaarwedde van f 500 (gasfabriek en waterleiding) en f 100 (magazijnmeester). Tot 2den ambtenaar van den Burgerlyken Stand (onbezoldigd) werd benoemd de beer v. d. Poll. en tot 3den ambtenaar de beer J. H. Crezée (bezoldigd). De leening van f 30000, waartoe in de vorige vergadering werd besloten, zal worden aangegaan by de Maatschappy voor Ge- meentecrediet tegen 5 pCt. B. en W. stelden voor, den heer vaa Praag Jr. te benoemen tot gemeentegenees heer, op een jaarwedde van f 400. Enkele leden vonden de wedde te hoog. Besloten werd de tydeiyke benoeming van den heer van Praag drie maanden te bestendigen. Op voorstel van B. en W. werd de heer J. J. Merks belast met de zorg voor de bevolking en zijn jaarwedde in verband biermede met f 50 verhoogd. Wegens het gemis der iokomsUn van de kermie in 1614 en 1916 werd aan den heer Merks een gratificatie verleend van f 50. Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat by de boefsiagplichtigen van het Grootwa terschap Woerden het voornemen bestaat om te procedeeren tegen het betalen van bun aanslag in het onderhoud der IJssel- kade Ook de gemeente is hierby betrokken. De voorzitter vroeg den raad machtiging ora eventueel aan deze procedure deel te nemen. Ze werd verleend. Nog deelde de voorzitter mede, dat aan hpt Buurtspoorwegcomité Gouda—Utrecht is bericht, dat by in de plaats van wylen den beer Wicbers zal optreden als lid van dat Comité. "Pearaom, 15 Dec. In de gisteren gehouden raadsvergadering was ingekomen een Bcbryven van Gedeputeerde Staten, in houdende een wyziging in de begrooting, dienst 1916. De rekening van bet Burgerlijk Armbe stuur van Peursum en Neder Sliugeiand werd onderzocht en goedgekeurd. Tot leden van dat bestuur werden her kozen de heeren G. 't Hooft en A. Maat en benoemd, in de plaats van wyien den beer K. Muylwijk, de heer H. Muyiwyk Kz. Tot leden van de Commissie tot wering van Schoolverzuim werden herbenoemd de heeren P. van Ginkel, J. Kloek Jr., T. van Vliet, A. van den Heuvel en G. 't Hooft. Aap den ryksveldwachter Buitenbuis te Noordeloos werd wegens buitengewone diensten een gratificatie van f 10 toegekend. "Polsbroek, 18 Dec. De landstorm- plichtige der jaarklasse 1913 G. J. Goes alhier is met ingang van 10 December j I. wegens lichaamsgebreken uit den dienst ontslagen. Keenwyk, 17 Dec. lu de Dinsdag gehouden raadsvergadering is besloten, naar aanleiding van het verzoek van de commissie, gevormd uit den R.-K. Boerenbond alhier en in het leven geroepen met het doei dengenen, wier zaken ten gevolge van de oorlogstoestanden dreigen te gronde te gaan, bulp te verleenen, welk verzoek inbieJd, dat van bet resteerend bedrag van 45 procent, da{ ni**t door de regeering wordt gewaar borgd, 30 procent van gemeentewege zou worden gewaarborgd, 15 procent voor gemeente-rekening te nemen, onder beding, dat ook niet-katholieken aan geldelyken steun vanwege de commissie zullen worden ge holpen. (N. Z.-H.) Zevenhuizen, 16 Dec. Tot bestuurs leden der Zangvereeniging „Apollo" zijn gekozen de beeren N. J. Dogterom, voor zitter; W. van den Haak, secretaris; C. Key- zer, penningmeester; Abr. Bontenbal, 1ste commissaris; D. Karrernan, 2de commis saris. - Van twee bakkers, één uit Moercapelle en één uit Nieuwerkerk, zyn de broodkaar ten in beslag genomen, omdat z(j bij bunne kiauten in Zevenbuizen geen kaarten af gaven. KERKNIEUWS. Lexmond, 17 Dec. Als notabeten by de Néd. Herv. Kerk alhier zyn herkozen de beeren P. A. van Hensbergen en G. Verrips, en ais kerkvoogd de heer H. van Dieren Tzn. N ten w-Lek kerland, 16 Dec. By de gisteren gehouden verkiezing van drie no tabelen by de Ned. Herv. Kerk albier zyn de aftredende leden gekozen, t. w. de beeren P. G. Heijms. Joh. Verbaar eD J. W. Boer. LANDBOUW EN VEETEELT. De Minister van Landbouw heeft, in antwoord op vragen hem door het Kamerlid Duymaer van Twist gesteld, bet volgende medegedeeld: Sedert 1 Januari 1915 werden als lydende aan en verdacht van mond- en klauwzeer afgemaakt: 23 108 runderen (koeien, pinken, stieren en ossen), 3120 kalveren, 4638 scha pen en geiten en 7982 varkens. Door de commissarissen der Koningin werden ten laste van den dienst 1915 voor een totaal bedrag van f 7.866.896,59aan assignaties tot bet doen van uitgaven ter bestrijding van het mond- en klauwzeer aau de burgemeesters toegezonden. Met de uitbetaling van de bedryfsschade is in Juli j.l. een aanvang gemaakt. Sinds dien werd aan 371 veehouders een tegemoet koming in de schade, veroorzaakt door toepassing van de maatregelen tegen het mond- en klauwzeer, verleend. De behan deling van de talryke aanvragen ondervindt echter nu en dan vertraging door de buiten gewoon drukke werkzaamheden, aan de bestryding der ziekte verbonden. Zy ge schiedt echter met den grootst mogelyken spoed. Tegen betafmaaksysteem by mond- en klauwzeer. By het bestuur van den Bond van Kaas- Sroducenten zyn nog de volgende adhaesie- etuigingen ingekomen met de op de vergadering van veehouders op 9 December te Gouda aangenomen motie inzake de bestrydmgswyze van de veeziekte mond en klauwzeer: Nieuwpoort-Langerak 110, Goudriaan 55, Alblasserdam 41, Nieuw-Lekkerland en Streefkerk. 135, Berkenwoude 59, Stein 26, Haastrecht 68, Vleuten-Haarzuilen 59, Har' meien-Veldhuizen 106, Gouderak 51, Moord: recht 87, Waddinxveen 64, Waarder- Langeruigeweide 87, Wyk by Duurstede 49, Gouda 45, Jutfaas 34, Benschop 134, Giessen- dam 97, Woerden 76, Nieuwerkerk a/d IJssel 68, Capelle a/d IJssel-Hilb'gersberg 41, Leerbroek en Omstreken 132, totaal 1624 handteekeningen. De vorige opgaaf ver- meldde 2103 handteekeningen, zoodat thans in 53 gemeenten 3727 persouen hun adhaesie hebben betuigd. De volgende vereenigingên zonden mede bun adhaesiebetuigingen in: Fok vereeniging „Tydgeest" Stolwyk, afd. „de Meern" van bet Utr. Landh. Genootschap, Fokvereeniging Capeile a/d IJssel, Coöp. Landbouw-vereeni- ging „Ons Belang" de Meern, terwyl nog sympathie-betuigingen met bet streven zyn ontvangen uit Baambrugge, Lopikerkapel, Maasland, de Bildt, Beemster, Koudekerk, Loenersloot en Loenen a/d Vecht. Gemeenteraad van KBIHPEDT A/D LEK op Woensdag 15 December 1915, des namiddags 7 uur. Tegenwoordig zyn alle leden. Voorzitter-secretaris de heer A. L vai Haaften, burgemeester. Na openin* der vergadering en voorlezing van de notulen deelt de voorzitter mede, dat er is ingekomen een schry ven van den heer P. C. Boogaerdt, dat hy zyn herbe noeming tot lid der Commissie van Beheer der Waterleiding aanneemt. Van Gedeputeerde Staten is een mede deeling ontvangen over de ryksvenzoeding ia de kosten van bet lager onderwijover 1913 Het totaal dier bijdrage was f5209,85: uitgekeerd werd f 5161,61V>, alzoo te weinig genoten f 58,33'/'». Voorts js ingekomen een adres van den Bond van Gemeente-ambtenaren met verzoek de salarissen van den burgemeester, den secretaris, den gemeente-ontvanger en de verdere ambtenaren te verhoogen. De voor rit ter: Ik stel voor dit adres voor kennisgeving aan te oeman, daar ik op het oogenblik verbooging dier salarissen niet noodzakeiyk vind. Aldus wordt besloten. Üe voorzitter: Thans is weder aan de orde het verzoek van de Vereeniging van kleine stedelyke en plattelandsgemeen- ten, of deze gemeente zal toetreden als lid. B. en W. hadden hieromtrent geen voor stel, doch de beer Smit stelde in de vorige vergadering voor, dat, deze gemeente zich zou aansluiten. De heer G. A 1 b e r sDaar de kosten niet groot zy'o, voel ik wel ie's voor aan sluiting. De beer B. Boogaerdt: By nadpr inzien geloof ik ook, dat hut nuttig is dat wy ons by deze vereeniging aansluiten. Het voorstel-Smit wordt in stemming gebracht en met algemeeue stemmen aan genomen. De voorzitter: Thans is aan de orde het adres van de S. D. A. P.. om van ge meentewege goedkoops groenten en brand stoffen beschikbaar te stellen. Na voorlezing van het adres zegt de voorzitter: Gezien de groote instem ming, die dit adres by de ingezetenen beeft gevonden, zou ik den raad willen voor stellen, wat betreft de voorziening vaa groenten en peulvruchten, gunstig te be schikken, daar dit voor de gemeente geen enorme kosten zal meebrengen en in hoofd zaak op arbeid ten geineentebuize neerkomt. Dien arbeid wil ik echter, als de raad gunstig besluit, wel op mij nemen. Wat echter de kolenvoorziening betreft, deze zal veel moeilijkheden en kosten met zich brengen. Ook zal de vraag zyn, of deze nog te ;]bekomen zyn. Misschien kan de secretaris van het plaatseiyk steuncomité ons hieromtrent wel inlichten. De heer W. Mars (secretaris van ge noemd comité) leest een circulaire van bet Kon. Nationaal Steuncomité voor, waarin echter alleen gesproken wordt overantnra- ciet en eierbriketten. De voorzitter: Laten wy levens middelen en Drandstoffen gescheiden houden. Hoe denken de beeren over bet eerste punt (groenten en peulvruchten)? De beer G. Albers: Die goedkoope vatgroenten moeten toch door winkeliers worden verkocht? De voorzitter: Ja? De verkoopers verbinden zich ook hun voorraad niet hooger dan de regeeringsgroenten te verkoopen. De heer G. Al be ra: Die zaak is zeer ingewikkeld. Ik heb gelezen, dat in Den Haag de handelaren, omdat zy niet genoeg winst kunnen maken, de regeeringsartikelen met willen verkoopen. Die heer P. v. d. Linde: Wat betreft de erwten eri hoonen komt bet voor de verbruikers veel voordeeliger uit. De voorzitter doet eenige mede- deelingen over de pryzen van versche groenten, welke men bier thans moet betalen. Het biykt, dat de pryzen der regceringsgréénteo aanmerkelijk lager zyn. De heer G. Albers: Ik dunk, dat de kooplieden de regeeringsartikelen bier niet zullen willen verkoopen. De voorzitter leest verschillende cir culaires over de regeeringsgroenten voor. De beer B. Boogaerdt is voor aan neming van bet adres. Spr. brengt den voorzitter hulde voor diens bereidwilligheid om den arbeid, aan de groenten voorziening verbonden, op zich te nemen. De brand stoffen-voorziening zou spr., boewei deze moeilyk is tot stand te brengen, ook ter hand genomen willen zien. Daar zouden zy, die bet missen kunnen, echter niat van moeten kunnen proflteeren. Met algemeene stemmen wordt besloten de levensmiddelen-voorziening ter hand te nemen. De voorzitter: Nu is aan de orde de kolenvoorziening. De heer W. Mars: Kunnen wy die niet van de handelaren alhier betrekken? De voorzitter: lk denk, dat de ge schiktste wijze zal zyn aan hen, die zich daarvoor aanmelden, een bon af te geven, waarop zy een hoeveelheid kolen kunnen krygen bij een handelaar alhier, tegen een door ons vast te stellen verminderden prys. De gemeente legt er daa het ontbrekende bedrag bij. De heer K. G. Smit: Zouden wy by bet Nationaal Steuncomité niet voordeeliger kolen kunnen krygen? De heer P. v. d. Linde: Laten wy eerst onderzoeken, of wy by het Steuncomité kolen kunnen krygen en dan in een vol gende vergadering hierover beslissen. De voorzitter: Daar dit punt van zeer groot geldeiyk belang is, stel ik voor bet aan te houden. Daartoe wordt met algemeene stemmen besloten. rimn Bi* [ierna sluiting. op Maandag 13 December 1915, des namiddags te 2 uur. Voorzitter de beer F. H. van Kempen, burgemeester; secretaris de heer J. I. van Ballegoyen de Jong. Afwezig met kennisgeving de heer C. L. van Willenswaard. Nadat de voorzitter de vergadering geopend heeft verklaard, leest de secre taris de notulen der vorige zitting voor, welke de raad, na een opmerking van den beer H. A. Schreuder, onveranderd goedkeurt. 1. Aan de orde zyn de ingekomen stukken. Ingekomen zyn: a. Van den beer J. Muller, boekhouder kassier der gemeentebedryven, een dank betuiging voor de bem toegekende salaris-, verbooging. b. Van Gedeputeerde Staten de mede' deeling, dat zy de gemeenterekening over bet dienstjaar 1914 hebben goedgekeurd in gewone ontvangsten op f 98864,42l's. idem uitgaven 1 663,96, batig saldo f2230,46'/» buitengewone ontvangsten f77.134,01 ''s, idem uitgaven f 72.238,00'/», batig saldo f 4896,01. c. Het proces-verbaal van de opneming van de kas en de boeken van den ont vanger der gemeente op 29 November j.l. In kas was f 15.682,331/» d. Van Gedeputeerde Staten de mede deeling, dat zy het raadsbesluit tot af- en overschryving, in de vorige vergadering genomen, hebben goedgekeurd. e. Van den heer A. W. Casander een bezwaarschrift inzake zyn aanslag in den boofdeiyken omslag. Aangezien de termyn, voor het indienen van d«ze reclames ge steld. verstreken is, wordt het bezwaar schrift voor kennisgeving aangenomen. f. Van den beer H. A. Schreuder een adres met verzoek bem te berichten, of de raad bereid is hem een stukje grond, naast zyn woonhuis liggende, te verkoopen, ten einde, zoodra dit noodig moebt blijken, den muur te kunnen versterken, óf dat de raad er de voorkeur aan geeft, het opnieuw voor 25 jaar te verhuren, g. Vau het Bestuur der afdeeling Zuid- Holland van den Ned. Bond van Gemeente ambtenaren een adres met bet verzoek: a. het initiatief te nemen tot verbetering der jaarwedden van den burgemeester, den secretaris, den ontvanger en de bezoldigde ambtenaren tan den Burgerlyken Stand, door aan Gedeputeerde Staten te verzoeken, tot zulk een verbetering te willen besluiten b. de jaarwedden der overige ambtenaren belangryk te verbeteren. h» Een adrca van den beer A. Stekelen burg, landbouwer albier, met verzoek het raadsbesluit, dat bet houden van varkens in de bebouwde kom der gemeente na 1 Januari 1916 verbiedt, niet van kracht te doen zyn op zyn bedryf. De drie laatstgenoemde adressen worden gesteld in handen van B. en W. om advies. 2. Aan de orde is de benoeming van een lid van bet Burgerlyk Armbestuur, wegens periodieke aftreding met 1 Januari 1916 van den beer A. C. Kooiman. B. en W. bebben op de aanbeveling ge plaatst: 1. A. C. Kooiman, 2. J. R. H. van Willenswaard. Herbenoemd wordt de beer A. C. Kooiman met 7 stemmen. 3. Aan de orde is de benoeming van eeo regent eo een regentes van bet Gerefor meerde Weeshuis, wegens periodieke af treding met 1 Januari 1916 van den beer A. Sytzema en mevrouw Sytzema—Spits. en W. stellen den rsad voor, de aftredenden opnieuw te benoemen. Aldus geschiedt, met 9 stemmen; een biljet was blanco. De beer J. Kortland vraagt, of bet nieuwe reglement voor het Weeshuis, van den zomer door den raad vastgesteld, de goedkeuring van Gedeputeerde Staten reeds heeft verkregen. De vóorzitter antwoordt, dat dit nog niet is geschied; Gedeputeerden bebbeu deze zaak nog in onderzoek. Zy bebben onlangs iemand naar Schoonhoven gezonden om een onderzoek in bet archief in te stellen. Spr. verwacht, dat deze persoon binnen eenige dagen weêr hier zal komen. 4. Aan de orde is de benoeming van leden der Commissie tot wering van Schoolverzuim, wegens periodieke aftreding met 1 Januari 1916 van de heeren H. Hooykaas, J. Fafié en J. Boon. B. en W. hebben op de aanbevelingen geplaatst: vacature-H. Hooykaas: 1. H. Hooy kaas, 2. J. van Kesteren; vacature-J. Fafié: 1. J. Fafié, t. J. G. de Leeuw; vacature- J. Boon: 1. J. Boon, f. Dr. R. Miedema. De aft redenden worden herbenoemd, allen met 9 stemmen. 5. Aan de orde is het voorstel om de leden der voormalige Commissie voor Werk verschaffing te ontheffen van de hun opge legde financieele aansprakelykheid. B. en W. schry ven te dezer zake aan den raad: „By dezen hebben wy de eer uwen raad te berichten, dat voor zooveel bekend, alle zaken der voormalige Coramiaaie voor Werkverschaffing thans zyn afgewikkeld. In verband daarmede bebben wy de eer uwen raad voor te stellen, de leden dezer commissie te ontheffen van de bun opgelegde fiuancieele aansprakelykheid, natuurlijk be houdens onregelmatigheden, welke onver hoopt later zouden blyken. Wy willen er evenwel terstond bijvoegen, dat wjj dit laatste volstrekt niet verwachten. Voorts geven wy u in overweging, den loden nogmaals dank te zeggen voor bet geen ze in het belang der Schoonhovensche werkloozen bebben verricht." De voorzitter: De beeren zuilen wellicht willen vernemen, wat de werk verschaffing aan de gemeente beeft gekost. De secretaris leest de rekening en verantwoording voor. Zy luidt aldus: Arbeidsloon van diverse gemeente werken f 489,62. Dit werk was niet geheel improductief en wordt daarom voor de bel ft berekendf244,81 Aankoop van gereedschappen - 147,04 Karhuur10,55 Ophooging van bouwterrein aan de Spoorstraat. De kosten bebben bedragen f 2955,01 Ware het werk door kun dige arbeiders verricht, dan zouden de kosten bebben bedragen hoogstens .-2717,26 Zoodat is gewerkt met eeo ver lies van-237,76 Renteloos voorschot. Uitbetaaldf4000,- Terug ontvangen -3167,82 Zoodat geleden is. een verlies van - 832,18 Renteverlies betreffende degelden als renteloos voorschot verleend-111,30 Overige kosten, technisch leider, contróle boekhouding enz -360,— Totaal f 1953,63 Bovendien is aan het Plaataelqk Steun comité eenmaal een snbsidie verleend van f 125. De heer W. F. Itjeshorst vraagt, waarom B. en W. in hun scbry ven spreken over onregelmatigheden, die z(j zelf uitge sloten achten. Zyn de boeken soms niet behoorlyk nagezien De voorzitter antwoordt, dat die toe voeging een gewone term is, die steeds wordt gebruikt. B. en W. hebben hem juist gebezigd om elk vermoeden van on regelmatigheid, dat nog zou kunnen ont staan, weg te nemen. Hpt voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelQke stemming aangenomen. 6. Aan de orde is de nadere voorloopige vaststelling van de pensioen-grondslagen van enkele gemeente-ambtenaren. Zonder discussie en z. b. s. besluit de raad tot voorloopige vaststelling van de volgende pensioens-grondslagenG. den Boer, veerman f 572; J. vao Geelen, gemeente arbeider f 546; P. A. Goudriaan, veerman, f 572; A. v. d. Hek, gemeente-arbeider, f70t; K. Hensens, gemeente-opzichterf 860; A. Karrernan, gemeente-arbeider, f 546; J. Muller, boekhouder-kassier der gasfabriek, f 550; K. Ooms, veerman, f 572; S. Pols, idem, t 572; G. A. Vegter, idem, f 572; J. A. Wempe, veercommissaris, f 460; A. J. Westerwaal, gemeente-arbeider, f546. 7. Aan de orde is bet voorstel betreffende de regeling der jaarwedde van den gemeente ontvanger. ('Dit voorstel is in een vorig no. dezer courant reeds vermeld.) Het wordt z. d. eq z. h. s. aangenomen. 8. Aan de orde zyn de suppletoir-kohieren van schoolgeld, dienst 1915. Worden vastgesteld op een totaal bedrag van f 64,311/2. 9. Aan de orde is bet voorstel tot vast stelling van nieuwe verordeningen op de heffing en invordering van belasting op de honden. De heer P. van Sonsbeek wenscht, voordat de raad tot behandeling van deze verordeningen overgaat, de vraag te stellen, of B. en W. serieus voornemens zün om deze verordeningen te handhaven. Het is nog maar kort geleden, dat de raad deze zelfde belasting regelde; de resultaten daar van beeft spr. nog niet gezien. Er loopen talrijke exemplaren van aie huisdieren rond zonder penning; vanzelf vervalt dan de heele contróle. Spr. meent, dat daar nu eens een einde aan moet komen. Ontvangt hy niet de verzekering, dat de verordeningen zoo stipt mogelük zullen worden nageleefd, dan ▼iadt hy behandeling van de verordeningen overbodig en den tyd, daaraan besteed, weggegooid. De voorzitter antwoordt, dat de vroeger getroffen regeling, waarop de beer van Sonsbeek doelde, een bepaling in de Politieverordening is geweest. Die bepaling blyft bestaan; om baar goed te laten werken, zyn deze verordeningen ontworpen, die zich aansluiten by de bepaling in de P.-V. Spr. is voornemens streng toe te zien op de handhaving der verordeningen; daaromtrent kan by den beer van Sonsbeek geruststellen. De heer P. van Sonsbeek dankt voor dezé toezegging. De verordeningen worden artikelsgewyze behandeld. tDe voornaamste bepalingen zyn in een1 vorig no. dezer courant reeds ver meld.) De heer W. F. Itjeshorst vraagt of, indien een bond b.v. drie maanden nadat de belasting is betaald sterft, een gedeelte der belasting wordt terugbetaald. De voorzitter antwoordt ontkennend. De beer P. vau Sonsbeek is van oordeel, dat de penningen, in deze ge meente in gebruik, niet doelmatig zyn; ze zyn te gauw doorgesleten Het verdient aanbeveliug ze van een solied oog te voor zien, waardoor doorsJyting voorkomen wordt. De eigenaars van bonden zonder penning zeggen nu, dat buo bond den penning verloren beeft. De voorzitter deelt mede, dat de penningen voor 't volgende jaar al besteld z(jn. Aan de opmerking van den beer van Sonsbeek zal spr. echter aandacht schenken. Na voorlezing van art. 10 der verorde ning op de invordering der hondenbelasting, bepalende dat bonden, die niet zyn voorzien van bet vereischte kenteeken, ingeval z# op den openbaren weg worden aangetroffen, door de politie in bewaring worden ge nomen en, indien de houder zich niet binnen tweemaal 24 uur na de aan houding ter terugbekoming van den hond beeft aangemeld, deze ter beschikking van de politie wordt gesteld, vraagt een der leden, of de bonden in bet laatste geval wordun verkocht. De voorzitter: Ze worden'afgemaakt. De wethouder H. A. Schreuder merkt op dat gebleken is, dat de politie hier soms niet by maebte is om bonden, die daarvoor in de termen vallen, in be slag te nemen. Is het niet gewenscht de politie te machtigen, zulke honden op stsanden voet dood te schieten? De voorzitter verzet zicb bierlegen. De wethouder H. A. Schreuder: Een klein hondje gaf een agent zooveel moeite, dat by naar den dokter moest om zich te laten verbinden. De voorzitter merkt op dat als een hond in beslag is genomen, er altyd nog gelegenheid is voor den eigenaar om bem terug te bekomen. Er kunnen gevallen zyn, dat de eigenaar daar zeer op gesteld is, b.v. omdat zyn kinderen voel van het hondje houden. Spr. is om deze reden tegen doodschieten by het inbeslaguemen. Hy gelooft dat, nu by deze verordening ontduiking van de hondenbelasting straf baar is gesteld, er heel wat minder over tredingen zullen plaats vinden. De eigenaar van een inbeslaggenomen hond zonder penning krfigt een proces-ver baal. De wethouder H. A. Schreuder: Als we het op straat los laten loopen zonder penning al strafbaar stellen, dan is de zaak io orde, maar als de eigenaar eerst strafbaar is na de oppakking van den hond, dan is bet niet in orde. De voorzitter geeft nogmaals (le ver zekering, dat er streng zal worden toege zien; spr. gelooft, dat deze verordeningen goed zullep werken en in de practyk wel mee zullen vallen. De wethouder H. A. S c h r e u d e r zal er zich by neerleggen. De verordeningen worden z. h. s. goed gekeurd. 10. Aan de orde is een voorstel tot byplaatsing van een lantaarn aan den Ouden Singel. B. en W. zeggen tn hun prae-advies op het adres van D. v. d. Haven e.a., dat een onderzoek ter plaatse hun heeft aange toond, dat de genite klacht over onvol doende straatverlichting aan den Ouden SiDgel niet ongegrond is. In bet algemeen zyn de straatlantaarns daar ter plaatse te ver van elkaar verwyderd, terwyl er een ongunstig is geplaatst. Daarom stellen zy den raad voor, aan den .Ouden Singel een lantaarn te doen byplaatsendoor het ver zetten van enkele andere zal alsdan de toestand ten zeerste verbeteren. Het leggen van een straatje langs de huizen zal, naar bet oordeel van B. en W., den overlast van water eer doen toe- dan af nemen. De groote fout is nameiyk, dat de buizen te laag z(jn gelegen, zoodat bet hemelwater niet naar de gracht, doch naar de huizen afloopt. Getracht zal worden, door het aanvullen der groote gaten met grind de grootste plassen te doen verdwynen. De wethouder G. J. N i e k e r k merkt op, dat het op den avond, toen B. en W. bun onderzoek naar de straatverlichting aan den Ouden Singel instelden, vry licht was. Spr. stelt voor, dat de raad B. en W. machtigt om zoo noodig twee lantaarns te plaatsen. Spr. klaagt verder over het stukryden van den Singel door zware oliewagens. De heer J. W. J. Moes: Onze wagens ryden nooit over den Singel. De voorzitter zegt dat hy bij de her ziening van de Politieverordening, welke by beloofd heeft ter band te zullen nemen, wellicht een bepaling in de verordening kan opnemen, waardoor dit kwaad voorkomen wordt. De heer H. M. den Uyi merkt nog op dat de ^idgel niet geseöikt is om door» zware wagens bereden te worden; de grond is daarvoor te slap. Het voorstel van B. en W. wordt z. h.s. aangenomen, en aan B. en W. wordt over gelaten of er een of twee lantaarns geplaatst zullen worden. (Wordt vervolgd.) DE OORLOG. Er staat thans geen Franaeh soldaat meer op Servischen bodem. De terugtocht van de troepen der geallieerden naar Saloniki is gelukkig volbracht, zooals de Fransche bladen schryven. Op 't oogenblik beersebt aan de Griekscbe grens rust. De Bulgaren staan vlak aan de grens, doch zyn deze niet overgetrokken, hoewel er geen enkele soldaat, Fransche noch Grieksche, was om hun dit te beletten. Griekenland heeft nameiyk zyn troepen uit bet greusgebied teruggetrokken. Over hetgeen er nu volgen zal, is met zekerheid niets te zeggen. Vermoedelyk zyn de centralen met de Grieksche regeering in onderhandeling en willen zy het Grieksche grondgebied niet betreden alvorens er een regeling is getroffen. Sommige bladen der geallieerden veronderstellen, dat de centralen buiten Griekenland zullen wachten totdat de thans te Saloniki vertoevende Engelsche en Fransche troepen voldoende zyn ver sterkt om weêr een aanval te doen. Een veronderstelling, die nogal naïef is. De legerleiding der centralen heeft zich tot dusver niet gekenmerkt door neiging tot kalm afwachten van wat de vyand zou doen; de leuze „oorlogvoeren is aanvallen" is zy steeds trouw gebleven. Zou zy haar nu verloochenen? Heel gerust is men er in Engeland ove rigens niet op, dat de centralen geen ver- volgingsplannen bebben. Men verdenkt de Duitscbers en waarschyoiyk niet zonder grond van grootscbe plannen, die zicb baseeren op de tot stand gebrachte spoorverbinding tusscben Berlyn en Konstantinopel. „Wy beginnen te beseffen zoo scbryft een groot Engelscb blad dat een van de vraagstukken, die wy naderhand zullen bebben op te lossen, de verdediging van Egypte is, dat bedreigd wordt door de onheilspellende samenwerking van de Duitsche en Turkscbe strydkraebten, en de vèr-strekkende plannen der centrale mogendheden ten opzichte van Klein-Azié en Palestina." Het woordje „naderhand" in dezen zin zal wel op een niet al te ver verwyderde toe komst duiden, óók naar de meening der Engelschen. Zy zyn ten minste al druk in de weer om het Suez-kanaal geducht te versterken. Het Engel se be Ministerie van Oorlog heeft bekend gemaakt, dat maarschalk John French het opperbevel over de Engeiscbe troepen in Frankryk en Vlaanderen beeft neergelegd. De regeering beeft hem benbeipd tot veldmaarschalk- opperbevelhebber van de troepen in bet Vereenigd Komnkryk en de Koning heeft bem de waardigheid van burggraaf verleend. Tot zyn opvolger aan het front is benoemd generaal Douglas Haig. De heldin van Loos. De lezer herinnert zich de heldin van Loos? Een zeventienjarig Fransch meisje, dat te Loos woonde, tydens de gevechten aldaar het plaatsje niet verlaten bad, maar zich in een van de kelders aan de ver pleging der gewonden wydde. Terwyi zy daarmede bezig was, werd op den kelder herbaaldeiyk vuur gegeven. De jonge Fransche verliet den kelder, klom op bet dak van een naburig buis en zag van daar twee Duitschers staan, die op het kelderraam vuurden. Zy had een revolver medege nomen en schoot beide Duitschers daarmede dood. Een „franctireuse" dus De Duitscbers bebben niet nagelaten op de tactloosheid der Franschen en Engelschen te wyzen, die dergelijks daden verbeerlyken, de bevolking van het oorlogsgebied daardoor tot een vryscbuttersoorlog ophitsen, waar tegenover bet Duitscbe legerbestuur zjjo strenge verweermaatregelen stelt. De Engelschen en Franschen bebben zicb in hun huldebetoon door deze protesten niet laten belemmeren. Zy heeft bet „mili taire kruis" gekregen en thans publiceert „Lloyd's News" het verbaal barer helden daden, door haarzelf verteld. Voor deze publicatie wordt reclame gemaakt dooreen groote advertentie in de Engelsche bladen. „Een 17-jarig meisje is de grootste heldin van dezen oorlog", lezen wy boven een groot portret van Emilienne Moreau, waarop zy er zeer bekooriyk uitziet en het militaire kruis op het hart draagt. „Lees", luidt dan verder de advertentie „in baar eigen woorden bet verbaal van baar heldendaden, lees boe z(j onze gewonden geholpen heeft en boe zy geheel alleen,tegen de Duitscbe soldaten vocht". Emilienne Moreau ia ongtwnfeld een dapper meisje. Maar of „Lloyd's News" verstandig met deze publicatie handelt, is een andere vraag. GEMENGD NIEUWS. Te Vreeswjjk wordt wegens bet booge water met dubbele kolken geschut, waardoor veel vertraging in de scheepvaart ontstaat. Donderdagnacht is ingebro ken in de kantoren van de machinefabriek „De Hollandsche IJssel" en de Btoomwas- scbery de Jong is Co. tn Oudewater. De brandkasten zyn geopend. Het ontvreemde bedrag is nog niet bekend. In de zaak van den moordaan slag te Winschoten op mejuffrouw Heikens is nog geen opheldering gekomen. De aan gehouden knaap, de 14-jarige J. K., blyft ontkennen de dader te zyn. Een Engelsche m(jnis Dins dagmorgen om halfzeven op bet Scheve- ningsche strand aangespoeld, ongeveer 200 M. van de hattery, aan de Haagsche zyde. Hot is de eerste mqn, die Scbeveningen bezocht. Woensdag is de myn onschadelyk ge maakt. Smokkelen met cente u. Dezer dagen zijn aan de Overysselsch- Pruisiscbe grens eenige personen bekeurd, die een groot aantal centen by zich hadden. Met bet verschaffen van centen aan de Duitscbers wordt een niet oabelangryke winst gemaakt: op 1000 centen, zoo zegt men, ongeveer 15 Mark. Een ideale gemeente. Als een bewys van de gunstige financieele positie, waarin de gemeente Kampen ver keert, kan dienen, dat de traktementen en loonen van byna alle ambtenaren en werk lieden by de behandeling der gemeente- begrooting zyn verhoogd, wat ongeveer f 20.000 per jaar kost, terwyl toch geen hoofdelyke omslag of opcenten op de personeele belasting behoeven geheven te worden. De eenige belasting bestaat in 30 opcenten op de hoofdsom der gebouwde en 10 op die der ongebouwde eigendommen. Be opbrengst van pacht van erven en landeryen (Kampereiland), weidegelden en rente van kapitalen is geraamd op f 427.139. ViBBcherU-berichton. 5— Men scbryft ons uit Am- roerstol In de afgeloopen week was do vangst van alle vischsoorten, zoowel in den polder als op de rivier, niet onbelangryk. In den Solder werd veel gevischt, zoowel door eroepsvisschers als door hen, die by gebrek aan andere werkzaamheden, met visscben den kost zoeken te verdienen. De palingvangst was gering. Op de rivier vischte men veel met de kantzegen, maar door den hoogen waterstand kon men niet scherp visschen. Toch viel de vangst niet tegen. De palingvisschery leverde weinig op Men besteedt thnns voor: snoek 26-33 cent, baars 20—22 cent, paling 25 60 cent, bliek 8—15 cent, voorn 3—10 cent, alles per K.G. De zalmvangst was in de afgeloopen week vooral op de rivier de Lek treurig; maar ook op de andere rivieren liet zy veel te wenschen. Nu en dan probeert een vlouw- visscber het, doch als hy enkele nachten tevergeefs heeft gevischt, hangt hy de netten weer op. De toestand is treuriger dan bet vorige jaar; toen waren om dezen tyd reeds kleine zalmzegenvisscberyen aan den arbeid. o— *Krallngen, 17 Dec. Deze week werd ter markt aangevoerd 1 winterzalm, prijs f 3,80 per 5 om. VACATTBEBEkktkh Ned. Herv. Kerk. Berkenwoude: Zondag 19 Dec. Nam. Ds. Bruyel, van Willige-Langerak. BURGERLIJKE STAND. Schoonhoven. Van 14—17 Dec. Geboren: Maria Jannigje, d. van P. den Butter en A. C. SWynenburg. Jobann Joachim, z. van S. E. van Nhoten en C. J. M. J. Siebrasse. llarktberlcbteu. Bodegraven14 Dec. Kaas. Aange voerd 249 wagens, te zamen 10 323 stuks, wegende pl.m. 61.638 kilo: le soort Goudsche f 74,a t 76,zwaardere f 76,50 k f 78,—, 2e soort f 71,— a f 73,— Derby-kaas, le soort f 2e soort f Handel matig Uorinchem, 14 Dec. Op de beden gehouden najaarspaardenmarkt waren 224 stuks aangevoerd. Men besteedde de vol- ?ende pryzen: luxe paarden van f 600 tot 850, werkpaarden van f 200 tot f 400, IV»-jarige van f 350 tot f 600,21/s-jarige van f 300 tot f 500, hitten van f 100 tot f 400. Handel zeer druk; er waren veel kooplie den aanwezig. Gnndn. 16 Dec. Kaas, le qu&l. f 72,— k f76,—, 2e qual. f 68.— a f 71.—. zwaardere f 76,— kt Aangevoerd 135 partijen. Handel traag. Boter met redelyken aanvoer,handel vlug; prys der goé- t 1,65 i f 1,70, weiboter f 1,55 a f 1,60 per K.G. Bwttcrdana, 14 Dec. Aangevoerd 7$ paarden, 1315 magere en 785 vette runderen. 206 vette, 439 nuchtere kalveren, 7 schapen of lammeren. varkens, 286 -biggen, 21 bok ken of geiten. Melkkoeien f 175 a f 350, k&lfkoeien f 190 a f 375, stieren f 130 a f 400, pinken f 90 a f 140, vaarzen f 140 a f 190, alles mager vee: biggen f 11,—a f 16,— slachtpaarden f 100 a f 175 Koeien en ossen 36 tot 50 ct,, stieren 37 tot 43 ct.; vette kalveren 50 tot 60 ct. per V» kilo. Schoonhoven, 15 Dec. Boter le qual. 75 ct.. 2e qual. 70 ct. per half kilo. Vette varkens 40 a 44 ct. per '/a kilo. Biggen f 14 i f 18 per stuk. Vette kalveren 35 k 40 ct. per V» kilo. Aardappelen f 3,25 per H.L. (poters) f 2,— per H.L. Eieren f 7,50 per 100 stuks. Woerden. 15 Dec. Kaas. pe aanvoer ter markt op heden bedroeg 270 partyen. Prys van Goudsche le soort f 73,—a f 75,— le soort f 69.— a f 72,—, id. zwaardere t 74,— a f 76—Handel matig. De Heer en Mevrouw VAN NOOTEN Siebkassk geven kennis van de geboorte van bun Zoon JOHANN JOACHIM. Schoonhoven, 15 December 19(5. Heden overleed, na een zacbt eu kalm lyden, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Bebuwd- en Grootvader HUI BEKT OOSTEROM, in den ouderdom van 58 jaren. M. OOSTEROM -van Vabsseveld. D. A. OOSTEROM. G. T. OOSTEROM. C. VAN DEN BERG Oosterom. L. VAN DEN BERG en Kind. M. OOSTEROM. Jaarsveld, 15 December 1915. Heden overleed, tot onze diepe droef- beid, na een smartelijk docb geduldig lyden, onze geliefde Ecbtgenoote en Moeder BETJE MUILWIJK, in den ouderdom van 56 jaren. P. A. WENK. P. M. WENK. G. B. WENK. G. B. WENK. E. WENK. Vlist, 15 December 1915. Heden overleed, na een langdurig docb geduldig tyden, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder HILLIGJE SPEKSNIJDER, geboren ZUIDBROEK, in den ouderdom van 76 jaar en 9 maanden. Z. H. SPEKSNIJDER, N. SPEKSNIJDER- [Meerkerk. van der Neut, C. SPEKSNIJDER, Vtiat. A. VONK Speksnijder, slolwiik CHR. VONK, jStolwyk. A. SPEKSNIJDER, )V1J. J. SPEKSNIJDER, V1,Bt' G. SPEKSNIJDER, 1 P. SPEKSNIJDER- "T» Deei.en, )recöt- ALB. SPEKSNIJDER, 1 Berken- J. SPEKSNIJDER—Schep,j woude. en Kleinkinderen. Vlist, 16 December 1918. De Heer en Mevrouw' I. SCHREUDER—Drukker danken vpor de belangstelling, by de ge boorte hunner Dochter orittervonden. Voor de vele bewyzen van belangstelling en deelneming, ondervonden gedurende de ziekte en na het overlijden van onze geliefde Zuster, Behuwdzuster eu Tante, Mej. NEELTJE DE BES, Wed. van Klaas van Baaren, betuigt ondergeteekende, mede uit naam der verdere Familieleden, zyn hartelyken dank. ARIS DE KOGEL. Groot-Amraera, 16 Dec. 1915. O Bij acte, verleden voor Notaris H. C KOOI te Lopik 17 November 1915, is opgericht eene CottperAtieve Vereeniging, onder den naam gevestigd to LOPIK. De acte van oprichting is geplaatst in de Nederlandsche Staatscourant van Woensdag 15 December 1915, no. 293. H. C. KOOI, NotarisLwpik. De BURGEMEESTER van Bergambacht maakt bekend, dat bet z.g. in die gemeente ten strengste en dat zich in verband daarmede, andermaal eene Commissie beeft gevormd tot het inzamelen en uitreiken van giften aan arme en hulpbehoevende ingezetenen. Genoemde Commissie stelt zich voor om vóór 21 December a. s. door de ge meente eene collecte met open schaal te houden, welke collecte den welgestelden ingezetenen met kiem wordt aanbevolen. Bergambacht, den 18. December 1915. De Burgemeester voornoemd, J. A. A. UILKENS. GEVRAAGD: voor bushelwerk, loon 15 en 18 cent, b(j HERMAN NATZIJL, Groot-Amhkbs. Tegen Nieuwjaar of zoo spoedig mogelyk gevraagd, goed kunnende melken. Adres ABM. KOREVAAR, Bouwman teGybeland, gem. Brandwijk. GEVRAAGD, om direct in dienst te treden: P. G. Adres: W. A. P. H. BRUINS, Lekkerkerk. O— De TorWHliAGEBIJ J. VINK I» TI'RPCIATNT van a./d. Hem, l»U Schoonhoven. in het NUTSGEBOUW TE SCHOONHOVEN op Dlnndag 39 Dee., 's avonds 8 uur. Pryzen der plaatsen: SO en SS et. Militairen SS en 2S et. van de GYM N ASTIE K VEREENIGING op Donderdag 23 Dee. 19IS, in de Bovenzaal van den Heer C. OOMS aldaar. Aanvang 7 uur. Entrée SO Vent, HET BESTUUR. HOOGSTRAAT. Ondergeteekende bericht hier- mede, dat hy de gedreven door wylen zyn Vader, den Heer A. VA2Ï DAM, Koeotraat albier, hoopt voort te zetten, hopende zich het ver trouwen waardig te maken, hetwelk zyn Vader bijna vijf en veertig jaar beeft mogen genieten. Zich beleefd aanbevelend, Timmerman, Nchoonhoven. f I,— per Leanur. Oude Kingel 108, Hchoonhoven. TE KOOP GEVRAAGD: op veeren, met beste vierkante kap. Aan biedingen met prysopgaaf franco, onder letter N, aan „DE TWENTSCHE BOEK HANDEL" (Claterbos) te Almelo. De Hoawmannwoniug c. a. met 8.83.60 II.A Weiland en Waler in Broek velden onder Zwaiuinerdam, eigen dom van den Heer L. HOOGERBRUGGE,isop 15 December 1.1. ingezet en verhoogd als volgt Perc. 1, groot 2.89.40 H.A. (met Opstal) tot f 80SO, 2, 1.22 50 H.A., 925,- 3, 0.91.10 II.A., 700,— 4, 1.81.80 H.A., ÏIOO,— „5, 1.98 80 H A., ÏOOO, De afdlag blyft bepaald op 22 Dec. «.s., voorin. 11 uur, in het Café van den Heer v. LEEUWEN, a./d. Brug te BeeuwUk.'-; Verboogingen worden inmiddels aange nomen k 10 premie door O. VOS, Notaris, Waddinxveen. Ten kantore van Mr. P. A. GREUP wordt een gevraagd. De Notaris D. TEIJIKCK te Schoonhoven is voornemens, by inzet en afslag, op Zater dagen 22 en 29 Januari 1916, telkens voormiddHKS 11 uur, in bet Koffiehuis van C. BLANKEN te Ammerstol, in bet open baar te verkoopen: Ten verzoeke van de Familie P. BLANKEN Je.: 1. Een voor weinige jaren nieuw gebouwd hecht en sterk met ruim Onderhui», ERF en GROND, op het Dorp aan den Lekdyk, binnendijks, met recht vau Uitgang naar de groote Straat. In gebruik te aanvaarden 1 Mei 1916 of zooveel eerder ais het door de tegen woordige bewoonster zal worden ontruimd. 2. Diverse perceelen BOUWLAND en BUITEN L4NTD onder de gemeente Ammerntol, ter grootte van S7 Aren, 1 Centiare. 3. DIVERSE PERCEELEN onder de gemeente Bergambacht, ter grootte van Zulks in zoodanige perceelen als zal wor den omschreven in Notitién, welke in tnds verkrijgbaar zullen zyn ten kantore van den Notaris, alwaur kadastrale kaart en legger ter inzage liggen en verdere inlichtingen zyn te bekomen. t Betaling van kooppenningen 15 Maart 1916. WUI lk toch Toor een pnttent te —clioonlieven moet tt)n, „II ik een pnnr lijder», hetzij nnu lnpus, rhenmnlieh of tnliercnlo.e, onder behandeling nemen, met medehulp ran hnn gewonen huisdokter. Hrleren franco Th. P. V. OIKBEIVZenuwmasaenr, Zuidwal »7, DEN BAAS. worden nog steeds geleverd, ZONDER YERHOOGING 1» P«*U», omdat het een Inlandsch fabrikaat Is. HU contante betaling flinke korting. GRATIS LES. BOUWMEESTER. SCHOONHOVEN, Haven W. Z. 72. SKF" Speciale Inrichting voor REPARATIËN, GRAVEEREN en het MONTEEREN en ZETTEN van alle EDELSTEENEN. fijn gesneden en in liter kokend water opgelost, geeft de BESTE en ZUIVERSTE ZACHTE ZEEP, die dan nog geen ZES cent per POND kost. Zoolang de voorraad strekt ook nog te bekomen voor V«or 45omslagenéén; 78: twee,en voorÏOO: drieZakportefeallles (tan één adres te verzenden).

Schoonhovensche Courant | 1915 | | pagina 2