in—I door ’t ge- I tabletten. I 45 cent by I ogistente I lK ZESSENI yydstr. 159; I il bij A. van I recht by I 250; te I IERG&Zm., I a bij S. J. G. I in! n!ü! 1916. Dinsdag 25 Januari N°. 3727. he O iank, ren, 1OOO,- EL, adder, r." in Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. V N STER. 'Ve' n. im. J|OO%. Jtrecht, zalf, alf. nt. tten. itten. Iwijk. I OUDA. erland van ET. T 44B, GOUDA. brekers, molens .S” BINNENLAND. EEK, de Veemarkt, rdam. mooi orgel. I op imp ier« ipen Veeren- »ringT«eren- tafela, Spie- den U Jan. heer D. Mulder srga< relk< ter des om >gen drinkwaterleidii Boskoop strekki ook zul j de bo’ innen van van een De de baar een s heeH tg zeker mmissie juwers ,'oedkoop. Nchiekaule, op de voor- te Polsbroe-. Renkum. (Rott.) op van sc i de Vereenigii [voerders na volgei aan militie f 226; jember j.l., inden, zijn .dingen de onze o uitgebroken. Dc~ louder werd terstG.^ i veearts ingeroepen, doch >ij nauwkeurig onderzoe' een geval van d< had. vers is het te laat bij te tijdige aangifte en last en veel ran geen belt van mejui ■vol ontslag a ire scht T, Pharm. I «hardt”. I wiens zou van Is poli benoei of g te bevelen n op verlang "ericht om steun te uvjwers, deden. De gratis zendt rkoopen van ihaii i _rn rr - f 1 -1; - i TT. - -- MOÜIIHOVHW GOMT. UtTBiVl Tl» S. 1 W, N. VAN NOOTKN n Scbootbotbi. - intermmm. T«letomi-nr. 10. die door bedoeling len of i hooi haar aan een lorr a/d IJssei overgedaan, door de politie werd ii Het O. M. t in werking te nyne magazijnen ce voordeelen u van Electrische Raadsvergadering te OUDERKERK A/D IJ88EL. op 21 Januari 1916. Voorzitter: de burgemeester, de beer J. van Waning. Tegenwoordig alle leden, uitgezonderd de beer C. de Jong Mz. De voorzitter met een hartelyk een terugbiik op ’t de tijdsornstandif in hun bedryf is t van de overheid bi gevei wier opgemaakte kohieren over de maand Deceml f 135,10 voor gewoon f 18,35 voor uitgebreid Eindelijk werd in behandeling een voorstel inzake de Stic... drinkwaterleiding. B. en W. stt aan Boskoop definitieve waterlevering aan Waddin; d. is in uw eigen outen gebruikte fraaie Nalan- oeïenzwaar feekenkaat, yn keurig eraadslaging wordt bet wenscheljjk jeld ook de voorwaarden van Dor- „„.1, zoodat besloten wordt en hiervan kennis te geven leente Krimpen a/d IJssei, waar ie zaak der verlichting aan de gemeente- Ringelen- irocessen-verbaal in deze ge- ig der IJkwet. BEOHT8ZA KEX. DeArrondissements-Rechtbank te Dordrecht heeft j.l. Vrydag o.a. de volgende zaken behandeld: De 36 jarige grafgraver Leendert B. te Giessen-Oudekerk was beschuldigd, op Zaterdagavond 12 December j.l. den nacht waker Aart van den Dool in de rechterzijde te hebben gestompt en daarna een ruit in de door v. d. Dool bewoonde woning te hebben stukgeslagen. Beklaagde had zich op den bewusten avond naar v.d. Dool begeven en hem medegedeeld, dat diens broer beschon ken op den weg lag en hem, toen de be- schonkene door twee andere personen werd opgenomen, toegevoegd: „Roe moet dat nu, daar behoor jij voor te zorgen, daar benjy politie voor, jij durft geen proces-verbaal -- te maken". Hy bracht hem toen een stoi toe en sloeg vervolgens de ruit in. Eisch: 3 weken gevangenisstraf. Hierna moest zich verantwoorden Joost B.,’ oud 34 jaren, arbeider te Krimpen a/d Lek, beschuldigd in October j.l. een stuk koperen buis van de werf der Naainlooze Vennootschap Nederlandsche Fabriek van Werktuigen te Bolnes te hebben ontvreemd. gehoorde getuigen verklaarden, dat de ontvreemde en ter zitting aanwezige buis soortgelijk was aan een op die fabriek aanwezige hoeveelheid koperen buizen. Beklaagde beweerde, die buis drie weken tevoren te hebben gevonden in een droog- geloopen plek in de rivier de Maas. Hij had de buis aan een buurman gegeven om haar voor hem te verkoopen. Deze had ‘irrenkoopman te Krimpen fedaan, bij wien zjj toen no.M in beslag genomen, eischte tegen beklaagde, die reeds tweemaal wegens diefstal was ver oordeeld, 1 maand gevangennisstraf. Tegen den 18-jarigen hoepelmaker Arie K. te Giessendam werd f 12 boete subs. 12 dagen hechtenis geêiseht, ter ’zake van een in den avond van 8 November 1915 den 15-jarigen Jan Cornells de Komng aangedane mishandeling. Hij had dezen by een vechtpartij tusschen jongens uit Gies sendam en Hardinxveld tegen de borst gestompt en tegen bet hoofd geslagen. De Rechtbank veroordeelde W. v, B. te Nieuwpoort, wegens beleediging van een ambtenaar, tot 3 weken gevangenisstraf. De-Rechtbank te [Jtrecht eischte tegen A. v. d. M. te Oudewater 3 maanden gevangenisstraf wegens weder- spannigheid. teitsbesluiten waren genomen, sloot de I voorzitter de vergadering. I nii Het wekelyksche busje ten behoeve I vo van het Burgerlijk Armbestuur heeft inl<o het afgeloopen jaar f 148,43 opgebracht, lp Sedert het begin der mobilisatie tot gn op 31 December j.l., dus over een tydvak van du 17 maanden, zyn in deze gemeente wegens vergoedingen de navolgende bedragen uit betaald: aan de achtergebleven gezinnen van militie- plichtigen in 440 uitbetalingen f 3261,421(2 aan de achtergebleven gezinnen van land weermannen in 237 uitbetalingen f 1996,20 aan de achtergebleven gezinnen van land- stormers in 38 uitbetalingen f 225,50; zoodat in deze 17 maanden ia totaal 715 uitbetalingen plaats hadden tot èen geza menlijk bedrag van f 5483,12Vs- Hekendorp, 24 Jan. Den Isten Fe bruari a.s. zullen te Leiden worden ingelijfd de landstormplichtigen der jaarklasse 1912 H. v. d. Berg, A. Boeren en C. G.de Bruin. (Nieuws.) 24 Jan. In de jongste ,ig is besloten, aan den beer 'len zich te belasten met waarna spoedig een beslissing ter zake kan worden tegemoet gezien. Ook van de Goudsche Waterleiding-Maatsfchappij zijn offertes tot waterlevering ingekomen,-waar omtrent nog geen beslissing is genomen. Hierna sluiting. (D. v. G.) onvermogen beschikte de Ri zitting met gesl Eenige ingekomt watervoorziening onder een tweetal leiding-Maatschapp(j, punt IX der agenda. Daarop is het reglement voor de levering van gas over den muntgasmeter voor het jaar 1916 vastgesteld. Op het verzoek van N. Uitman en tien andere bewoners van de Kerkstraat, om spoedig te voorzien in de behoefte aan een speel plaats bij de openbare school aan het Dorp, werd afwijzend beschikt. De panden en gronden, die volgens adressanten beschikbaar zouden zyn, gingen bereids in andere handen over, zoodat de koopprijs nu wel verhoogd zal zyn. Een voorstel van den heer Hykoop, om op het verzoek toch in te gaan, werd niet ondersteund. Daarna is aan de orde gesteld het adres van het Nourissefonds om subsidie. Over eenkomstig het prae-advies van B. en W. is besloten daarop afwijzend te beschikken. Vervolgens is behandeld het schrjjven van het Brandbestuur in antwoord op de motie ter zake van het houden van te veel personeel bij branden wanneer de stoom spuit is gearriveerd. Uit het prae-advies van B. en W. bleek in hoofdzaak, dat niet de brandweer alhier op gebrekkige wyze is geregeld, doch dat de verschillende voor schriften niet altijd worden nageleefd en door hen, die daarvoor aangewezen zyn, worden toegepast. De Raad vereenigde zich met de ziens wijze van B. en VV. Vervolgens zyn aangenomen een paar voorstellen tot wijziging der begroetingen voor de dienstjaren 1915 en 1916. Vastgesteld werden de door B. en VV. ipgemaakte kohieren wegens schoolgelden iver de maand December tot een bedrag van en een bedrag van lager onderwjjs. 1 ling genomen ichting eenér telden voor voorstellen tot ixveen te vragen, Een woord van lof en dank maf niet onthouden worden aan de come voor hare moeite en aan de landboi <oor hunne milde gaven. Lf *Jïlenwpoort, 24 Jan, Sedert het be ta der mobilisatie tot op 31 Decei"h““ï 1 dus over een tydvak van 17 maant in' deze gemeente wegens vergoedt navolgende bedragen uitbetaald: aan de achtergebleven gezinnen van militie-plichtigen in 411 uitbetalingen f 2949,95; aan de achtergebleven gezinnen van land weermannen in 96 uftbetalingen f 977; aan de achtergebleven gezinnen van land- stormers in 15 uitbetalingen f 110,90; zoodat in deze 17 makoden in totaal 522 uitbetalingen plaats hadden tot een ge zamenlijk bedrag van f 4037,85. Woordeloos, 24 Jan. Voor de militie, lichting 1917, hebben zich alhier 8 personen doen inschrijven. ^Ouderkerk a/d IJssei, 24 Jan. De Scbietvereeniging „Joubert", van deafdeeling van „Volksweerbaarheid” alhier, besloot in een algemeene vergadering, dezen winter geen schietoefeningen te houden, wyl vele en daaronder flinke leden door de mobilisatie verhinderd z(jn er aan duel te nemen. Een voorstel om de vereeniging te ont binden vond gelukkig geen steun. Waddinxveen, 24 Jan. De veldwachters de Gelder en van stein hebben een aantal proce opgemaakt tegen winkeliers meente ter zake van overtredinj opent de vergadering f woord van welkom en r 't vorig jaar, dat, ondanks ligheden, velen ingezetenen ten goede gekomen. Werden 'Juitengewone bemoeiingen "“vergd door de zorg voor de gezinnen, T,.~r kostwinner in militairen dienst was, hetz(j in den vorm van vergoedingen, hetzy in dien van verloven als anderszins, spr. achtte zich gelukkig zich daarvan te hebben kunnen kwyten, zoowel als van de zorg voor goedkoop brood, voor regeerings- groenten en -peulvruchten enz. enz. Werd de gemeente bij den stormvloed van 13 de zer bewaard voor een zeer groote ramp, dit stemde tot dankbaarheid en bemoedigde bij ’t voortgaan. Spr. eindigt met zyn beste wenschen uit te spreken voor bet heil van gemeente en ingezetenen en het welzyn der raadsleden, een wenscb, die met een hand druk bekrachtigd en beantwoord wordt. Van de vele iogekomen stukken worden vermeld: de goedkeuring van rekening en begrooting en het verzoek van den Com missaris der Koningin, namens den Minister van Binnenlaudsche Zaken, om, althans voorloopig, geen stappen te doen tot bet in 't leven roepen van eene plaatselijke commissie voor de inzameling van gelden voor den watersnood, nu de Algemeene Commissie ter leniging van rampen door watersnood in Nederland, een algemeenen oproep tot dat doel heeft gedaan. Het resultaat hiervan dient eerst te worden afgewacht. Tot leden der Commissie tot wering van Schoolverzuim worden opnieuw benoemd de heeren A. Vonk Noordegraaf, D. Sonne en C. Brouwer, terwyl in de plaats van den Keuring vin Springstieren. De Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben besloten, dat de keuringen van springstieren in 1916 o.a. zullen plaats hebben In het vtffde district, keuringsplaats Meerkerk, op Donderdag 23 Maart v.m, 11 uur. In het zesde district, keuringsplaats Brandwyk, op 16 Maart v.m. 11 uur. In het zevende district, keuringsplaats Gouda, op Woensdag 11 Maart v.m. 10 uur. In het achtste district, keuriogsnlaats Bodegraven, op Woensdag 15 Maart V.m. 11 uur. In het dertiende district, keuringsplaats Rotterdam, op Donderdag 2 Maart v.m. 11 uur. Tegen verkoop van schepen. De vergadering van de Vereeniging van Nederlandsche Gezagvoerders en Stuur lieden ter Koopvaardy heeft de volgende motie aangenomen De vereeniging van Nederlandsche gezag voerders en stuurlieden ter koopvaardy, gevestigd te Amsterdam overwegende, dat de verkoop van Neder landsche zeeschepen naar het buitenland nog steeds voortgang heeft, en zelfs grootere afmetingen dreigt aan te nemen; overwegende, dat weliswaar vele nieuwe schepen in aanbouw zyn, maar bet zeer onzeker is, welk gedeelte dezer schepen ten slotte onder Nederlandsche vlag in de vaart zal worden gebracht; overwegende tevens, dat Nederland voor den bouw van zeeschepen geheel afhanke lijk is van het buitenland wat betreft de levering van materialen; beschouwt dezen verkoop als een gevaar voor de geregelde proviandeering voor het land eu een ernstige bedreiging «van de barer leden en der zeelieden en iders in het algemeen, die zich grooter getale hun middel van ?n ontnemen; jy de Regeering aan om door irverbod van schepen aan dezen ral en perk te steM^a. Schutteva Naar „Het Vaderland" verarmt, hebben verschillende uitingen in schippersbladen en in een openbare vergadering van schippers, alsmede in schriftelijke bescheiden, den voorzitter der vereeniging „Schuttevaêr" Mr. H. Smeenge, den secretaris G. S. Vlieger en de heeren J. A. Hoek en K. A. Koster aanleiding gegeven als lid van het hoofd bestuur van „Schuttevaêr” te bedanken. Mr. R. J. H. Patyn,aftredend hoofdbestuurslid, Stelt zich in verband hiermede niet herkies- en de heer J. van IJzerlooi, die even- deel van bet hoofdbestuur uitmaakt, 1 in het aftreden der andere leden aan leiding gevonden zyn mandaat neer te leggen. Daardoor moeten in de op 27 en 28 Januari te Bodegraven te houden algemeene ver gadering der vereeniging „Schuttevaêr" 6 vacatures in hel hoofdbestuur worden vervuld. Het hoofdbestuur heeft gemeend onder de gegeven omstandigheden de vervulling dezer vacatures geheel aan de algemeene ver gadering te moeten o,verlaten eh zich te moeten onthouden van het opmaken van een aanbeveling in den zin van art. 7 der statuten. Tot onderwijzer aan de school voor Chr. Volks onderwys te IJselstein, hoofd de heer J. J. van Os, is benoemd de beer J. W. den Hartog, tydelijk onderwijzer aan een Chr. School te Siiedrecht, die de be noeming heeft aangenomen. Met den benoemde stonden dracht de heeren W. Verburg kerdam en H. G. Veltkamp te Renkum. positie hakenarbeit in steeds i bestaan zien dringt bi een uitvoei verkoop pai Hoeakoap, raadsvergadering Dr. Thier te verzoeken de kosteiooze vaccinatie. Op een verzoek van H. Vergeer alhier, om restitutie van de kosten der verpleging van zyn vrouw in het St. Antonius-Gasthuis te Utrecht, werd besloten de helft ad f 10 by te dragen. De voorzitter deelde mede, dat blykens het Provinciaal blad no. 79 van 1915 de jaarwedden van den burgemeester, den secretaris en den gemeente-ontvanger door Gedeputeerde Staten zyn verhoogd met resp. f 50, f 50 en f 25, ingaande 1 Januari 1916. In verband hiermede werd met algemeene stemmen besloten de begrooting voor 1916 dienovereenkomstig te wjjzigen. In verband met de periodieke aftreding van den beer A. Siile als lid der Commissie tot wering van Schoolverzuim werd ge noemde heer als zoodanig herbenoemd. Een verzoek van den gemeenteveldwachter A. Oosterom om een toeslag wegens de dunrte der levensmiddelen, werd tot een volgende vergadering aangehouden. Ten slotte werd, naar aanleiding van den overlast, dien woonwagens in deze gemeente veroorzaken, besloten twee borden te doen plaatsen met „Verboden staanplaats woon wagens" er op, en wel op het westelijk gedeelte van den provincialen weg. (Nieuws.) Krimpen a/d Lek, 24 Jan. De in deze gemeente gehouden collecte voor het Waters- nood-Comité heeft f 555,38'h opleverd. Krimpen a/d I.laael, 24 Jan. De collecte voor het Wateranood-Comité in deze gemeente heeft ruim f 700opgeleverd. “Langerak, 24 Jan. Sedert bet be- der mobilisatie tot op 31 Decemberj.l., i over een tjjdvak van 17 maanden, zijn deze gemeente wegens vergoedingen de ?Dde bedragen uitgekebrd: de achtergebleven gezinnen van ie-plicbtigen in 336 uitbetalingen 17,70; aan de achtergebleven gezinnen van land weermannen in 215 uitbetalingen f 1652,15; aan de achtergebleven gezinnen van land- stormers in 21 uitbetalingen f 154,50; zoodat in deze 17 maanden in totaal 572 uitbetalingen plaats hadden tot een ge zamenlijk bedrag van f 4074,35. Vrijdagmiddag verspreidde zich het gerucht, dat in onze gemeente mond- en klauwzeer was uitgebroken. Door den be trokken veehouder werd terstond de hulp van een veearts ingeroepen, doch gelukkig bleek bij nauwkeurig onderzoek, dat men bier niet met een geval van de gevreesde ziekte te doen had. Van de zijde der landbouwi echter beter er te vroeg dan te zyn; bij verzuim toch van t”’! kunnen zij zich zelf grooten kosten veroorzaken. Langeruigewelde, 24 Jan. De miiitie- plicbtige C. v. d. Vlist, van de lichting 1916, zal den 3den Februari a.s. worden ingeiyïd bij de genietroepen, de landstormplichtigen C.den Boer en P. den Boer den Isten Februari a.s. te Leiden. (Nieuws.) 'Lexmond, 24 Jan. In bet jaar 1915 zyn aan bet Hulppostkantoor alhier 322 inlagen in de Rykspostspaarbank gedaan tot een bedrag van f 47730,13. Er hadden 115 terugbetalingen plaats tot een bedrag van f 23382,03, en er werden 36 nieuwe boekjes uitgereikt. Aan het bulptelegraaf- en -telefoonkantoor werden behandeld 635 telegrammen, 331 gesprekken en 51 telefoon-oproepbericbten. ’Meerkerk, 24 Jan. Leden van de afdeeling der Maatscbappy van Landbouw alhier hebben in Meerkerk en Asperen 69,000 halve K.G. hooi aangekocht voor de Watersnoodcommissie. De pryzen vari eerden van f24 tot f30 per 1000 halve K.G. Zoodra er een schip ter beschikking komt, heer G. van Ginkel, die vertrok, benoemd wordt de heer P. Pegtel. Herbenoemd wordt tot lid van het Burger lyk Armbestuur de heer W. Spoormaker. Uit een brief van Dijkgraaf en Hoogheem raden van de Krimpenerwaard hieek, dat 4it college geen termen heeft gevonden, om billijkheidshalve bij te dragen in de onderhoudskosten van de bestrating in de kom der gemeente. Langs dien weg isdus geen oplossing der kwestie te krijgen. Met bet oog op mogelyke djjks-verhooging wordt bet raadzaam geoordeeld, in dit stadium geenerlei beslissing te nemen betreffende het onderhoud. Ten slotte worden de voorwaarden mee gedeeld, die Gouda stelt voor electriciteits- levering. Hieruit blijkt, dat Gouda hiertoe be reid is, wanneer de prjjs van het electrolyt tisch koper gedaald zal zyn tot ongeveer 70 per ton van 1016 K.G. Gouda legt een kabel langs den IJssei naar de kom der gemeente en bouwt aldaar een onderstation, waaruit de geleverde stroom zal worden gemeten. Het aanleggen van de verdere kabels en de distributie aan de afnemers neemt Gouda dus niet voor hare rekening. Als prijs van den geleverden stroom zal worden bedongen f 0,02° per verbruikte K. VV. U., vermeer derd met f 60 per K. W., maximum-belasting, berekend naar een jaar, met dien verstande, dat de uit dien hoofde voor Gouda te ont vangen som, te beginnen met het tweede jaar der levering, per jaar een njinimum zal bedragen van f 6750. Daar echter door den naar Ouderkerk te leggen kabel ook eventueel Gouderak en Moordrecht zullen kunnen worden bediend, zal de door Gouda te ontvangen vergoeding voor stroomlevering aan die gemeenten in mindering strekken van dat minimum bedrag, of ook zullen die beide gemeenten te zatnen met Ouderkerk op de bovengestelde voorwaarden stroom kunnen betrekken. Bovendien zal in mindering van dat mini- mum-bedrag strekken de vergoeding voor stroomlevering aan afnemers, met wie Gouda aan den weg, waarin de kabel gelegd wordt, afzonderlijke contracten zal afsluiten, met uitsluiting van thans reeds afgesloten con tracten. Wordt de kabel verder dan Ouder kerk gelegd, dan zal het totaal te garan- deeren minimum-bedrag stijgen, zoo byv. wanneer de kabel tot Krimpen a/d IJssei wordt doorgetrokken tot f 9000 en verder nog langs Krimpen a/d Lek tot Lekkerkerk tot f 15000, doch dan zal natuurlyk de garantie over meerdere hoofden worden verdeeld. Na bei geoordeeld ook di drecht te kennen, die te vragen aan de germ eveneens d< orde komt. De vergadering wordt hierna gesloten. Gemeenteraad van Waddinxveen op Vrydag 21 Januari 1916. Tegenwoordig alle leden. Nadat de burgemeester de vergadering had geopend en het verslag der vorige zitting was vastgesteld, geschiedde mede- deeling van de ingekomen stukken, waar onder de door Gedeputeerde Staten goed gekeurde besluiten der vorige vergadering. Voorts waren ingekomen: een verzoek van de gemeentebesturen van Bleistvijk en Bergschenhoek aan de Provinciale Staten aangaande wegenonderhoud, hetwelk voor deze gemeente van geen belang werd geacht, en een verzoek van mejuffrouw A. A. J. Beszelsen om eervol ontslag als onderwijzeres aan de( openbare school aan het Dorp, waarop gunstig is beschikt. Verder een verzoek van de Rynsteen- fabrikanten-vereenigjng inzake hei gebruik van Rijnsteen drielingen, dat thans volgens de Bouwverordening dezer gemeente on- mog'elijk is. Dit adres is gesteld in handen van de betrokken commissiên uit den Raad om advies. Op eenige aanvragen om ontheffing hoofdelyken omslag over 1915 opgrond -•i-'iogen beschikte de Raad, na met gesloten deuren, gunstig. len adressen inzake drink- in deze gemeente, waar- I van de Goudsche Water- werden behandeld bij K, 24 Jan. Ledei Maatscbappy van »en in Meerkerk en K.G. hooi aangekocht (commissie. De pryze f 24 tot f 30 i er een schip ter geschiedt de aflevering. Meerkerk, 24 Jan. By de j.l. Donder dag gehouden keuring van landstormplich tigen der jaarklasse 1916 zyn er twee afgekeurd. Molenaarsgraaf, 24 Jan. De beer A. Slotboom, vroeger alhier woonachtig, is benoemd tot eerelid der gemengde zang- vereeniging „Oefening en Uitspanning" alhier. De heer W. Slotboom alhier is met ingang van 1 Februari benoemd tot postbode, tevens besteller te Wijngaarden. ^Moordrecht, 24 Jan. Aan de afdee ling Moordrecht, .Gouderak en Omstreken van de Hollandscfie Maatscbappy van Land bouw werd een verzoek ger:',k*--*- verleenen aan de landbeu’ overstrooming hebben gel was voornamelijk het tegen geringen prys verl of stroo. In plaats hiervan heeft een commissie een inzameling gehouden bij alle boeren in de omgeving, welke inzameling f 1613 50 opleverde. Deze som zal worden gezonden aan de Verplegings-commissie, stelling Am sterdam, van wie het verzoek uitging. Bovendien is nog toezegging gedaan, dat zoo nobdig 30 koeien gratis voor ombepaal den tijd stalling kunnen verkrygen. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Het zij ondergeteekende vergund naar aanleiding van bet ingezonden stuk in de Schoonhovensche 'Courdnt van 18 Januari j.l. enkele opmerkingen te maken. Wat daarin voorkomt met betrekking tot den gezond heidstoestand van benoemde, zou deze stilzwygend laten passeeren, al had hy van 'inzender te dezer zake iets meer medegevoel verwacht. Doch de aanval op een drietal Raadsleden, die door hoogen leeftijd, veel jarigen dienst en eerlijken, onbesproken levenswandel bij de gemeente in achting zyn mag niet zonder een woord van protest worden toegelaten. Inzender stelt het voor, alsof bjj de be noeming van een gemeente-ontvanger door eenige Raadsleden, waaronder de beide Wethouders, zoodanig is gehandeld, dat hun namen in het publiek dienen te worden „gesignaleerd”. Doch zelfs na doorlezing van zyn stuk zal het aan vele gemeentenaren niet duidelijk zyn, wat voor schrikkelijk kwaad dan wel is bedreven. Heeft de Raad iemand benoemd, die voor de betrekking onbekwaam moet geacht worden Of iemand die onvoldoenden tijd beschikbaar heeft, otn aan de betrekking de noodige zorg te be steden? Of iemand wiens gezondheids toestand een beletsel zou zyn om den administratieven arbeid vao gemeente-ont vanger te verrichten? Is de benoeming gevolg van uitsluitend politieke overwe gingen? Is door den benoemde eenige belofte gedaan van „gifle of gaven”? (art. 39 Gem.-wet). Heeft een der Raadsleden persoonlijk voordeel met de benoeming beoogd? Niemand in de gemeente, zelfs inzender niet, zal dat beweren. Doch de Raad heeft niet benoemd den persoon, die met de tydelyke waar neming der betrekking was belast. Ziedaar, mynheer de Redacteur, de daad, waarvoor iuzender drie leden van den Raad voor de vierschaar der „moraliteit” (dat is: zedelijk heid) daagt. Maar mynheer de Redacteur, sinds wan neer is het wettelyk voorschrift of zedelyke eisch, dat een tydelyke aanstelling gevolgd wordt door een vaste benoeming? Is bet niet zeer wel mogelyk, dat dezelfde personen, die uit overweging dat het Hoofd der ge meente in deze zorgvolle dagen toch reeds met arbeid overstelpt is, in een voorstel tot tydelyke vervulling bewilligen zonder zich nochtans in het minste gebonden te achten voor de vaste benoeming? Het komt mij voor, dat niet de „ge signaleerde" Raadsleden, dochde geachte inzender, die een welwillende meegaandheid van Wethouders en Raadsleden te veel op eigen creditzyde beeft geschreven, en in een tydelijke benoeming méér gezien heeft dan zy is en zyn mag dat inzender en niet de Raad zich hier heeft vergist. Het zou wellicht de moeite loónen, om eens te informeeren hoe door kenners van het administratief recht over een dusdanige tydelyke benoeming wordt gedacht; Doch dit staat in elk geval vaat: een tydelyke aanstelling mag noch aan B. en W., noch aan den Raad ook maar de minste ver plichting opleggen terzake van de definitieve benoeming. Als dat zoo was, dan zou de ofllciêele oproeping van sollicitanten niet veel meer z(jn dan een wassen neus; dan zou het solliciteeren naar zulk een tydelyk vervulde betrekking veel geiyken op onderkruipen. Dat een tydelyke benoeming soms beschouwd wordt als brug om tot de vaste aanstelling te geraken, doet niets af .aan het feit, dat "B. en W. en de Raad voor de vaste be noeming wettelyk en zedelyk even vry be- hooren te staan alsof er geen tydelijke ver vulling was. Elke andere opvatting doet te kort aan de duidelyke voorschriften in art. 106 der Gemeentewet vervat. Inzender laakt het, dat in de sollicitatie van den benoemde een medische verklaring was ingevlochten. Mynheer de Redacteur, bij vele sollicitaties wordt een genees kundige verklaring gevorderd. Dat is voor de betrekking vah gemeente-ontvanger geen wettelyk vereischte, en laat Inzender zich verheugen dat hij voor zyn persoon aan zulk een verklaring geen behoefte heeft. Doch waar de lichaamsgesteldheid van een sollicitant door sommigen als een wezenlyk bezwaar (wellicht het eenige bezwaar) kon worden aangemerkt, en door anderen soms als zoodanig gelanceerd is het dan zoo ongepast, wanneer het oordeel van den plaatselyken geneesheer wordt gevraagd en vermeld Mynheer de Redacteur, het heeft ver wondering gewekt, dat Inzender op zoo vrijmoedige wyze uit een sollicitatie brief, die aan den Raad is gericht, en uit een stemming met geslolen briefjes (art. 52 der Gemeentewet) publiceert. Maar jammer vond ondergeteekende het, dat Inzender het noodig beeft geoordeeld deze zaak van gemeentelijke huishouding tot over de grens der gemeente uit te dragen. Hoeveel beter en vruchtbaarder was het wellicht geweest, wanneer deze „vergissing” (een vergissing, zooals werd aanïretoond, van Inzendêr en niet van Wethouders of Raadsleden) met de betrokken personen was besproken en opgehelderd. Waar dit goede pad niet is ingeslagen, doch een publieke beoordeeling van personen werd gegeven, die zeer dicht nadert (zoo niet overschrijdt)' de grenzen van art. 261 Wetboek van Strafrecht, daar mocht een publiek protest niet uitbly ven hoezeer het ondergeteekende overigens leed deed, tegen Inzender, aan wiens bekwaam heid en dienstvaardigheid in zijn velerlei ambtelyke functies hij gaarne hulde brengt, de pen te moeten opnemen. Met beleefden dank voor de verleende plaatsruimte, en onder betuiging van hoog achting, mynheer de Redacteur, Uw dw. dnr., FRANS DE JONG. Lexmond, 22 Januari 1916. irgenwater (behalve des *AlblaMerdam,24 Jan. Zaterdagavond gaf de Gymnastiekvereeniging „Kracht door Oefening”, onder leiding van den heer A. Kok Az., in de zaal „Harmonie” alhier een uitvoering. De zaal was geheel bezet. Nadat de uitvoering met een toepasselijk woord was geopend, werden diverse vr(je- en orde-oefeningen *verricbt en aan de verschillende werktuigen als brug, rek en ringen gewerkt. Alle oefeningen waren net en correct. De verschillende groepen, die vertoond werden, verlicht door kleurig bengaalsch vuur, waren prachtig. Medewerking verleenden de heer D. Mulder en mejuffrouw van der Valk, wier voor drachten veel bjjval oogstten. Een genoegelyk bal besloot den avond. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is de polder Ruige Hiile door het hooge gety opnieuw volgeloopen. De Stekbewoners, die hun beneden-woningen al opgeruimd en schoongemaakt hadden, zagen deze weer onderloopen en konden opnieuw beginnen. Goadriaan, 24 Jan. Het personeel en de kinderen der openbare lagere school alhier hebben f 19,60 bijeengebracht en op gezonden voor de noodlijdenden door den watersnood. •’Graot-Ammera, 24 Jan. Inde Vrij dag gehouden vergadering van den ge meenteraad was de wethouder A. J. Voorspuy met kennisgeving afwezig. Na lezing en goedkeuring van de notulen en mededeeling van eenige ingekomen stuk ken, werd aan de orde gesteld de verdere regeling der jaarwedde van het hoofd der school tydens zyn verblijf onder de wapenen. Is gedurende het eerste jaar der mobilisatie de jaarwedde ten volle uitgekeerd en daarna gedurende een half jaar een gedeelte be rekend naar f 800 per jaar, thans besloot de gemeenteraad met op één na algemeene stemmen, behoudens goedkeuring van Ge deputeerde Staten, aan het hoofd, dat den graad van sergeant bekleedt, in het vervolg een deel der jaarwedde tot een bedrag van f 400 per jaar uit te keeren, welk gedeelte by eventueele bevordering tot officier ge heel wordt ingehouden. Aan mejuffrouw H. van der Lely werd voor het waarnemen der betrekking van hoofd der school een gratificatie toegekend. Nadat vervolgens nog enkele comptabili- irbeid den? uitsluitf door van ret). Heeft voordeel

Schoonhovensche Courant | 1916 | | pagina 1