tv II Dinsdag 14 Maart. N°. 3741 Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. che (bank, OfflciöBle l0nnis£önfl£Ba. Gemeente Scheenheven. 1916. O O ;ven, r iooo,-, ioo,- n Granit mantels to. lipen, uders! Gemeentearbeider, op een aanvangsalaris van 9,50 per week, hetwelk kan worden verhoogd totdat een maximum van f 11,50 is bereikt, voor de eerste maal na twee jaren dienst. Vaccinatie. irdam. ANK" a Utrecht, ik brekers, ismolens kjes. i?. Nederland, c% Rokin 8. KCD. FtelOO%. kSCHÉ lendael, ouwers EEUWEN, d. MARK, »IK. lm IS l JT EN LLA. Gemeenteraad van Schoonhoven BINNENLAND. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven. UlTQEVEBS. Interen mm. Teiefoon-nr. 20. daar geen ORES ilpprijzen dus de' wordt verdaagd tot ■ing keerde vorige D. K. aan den man toe- Handels- Q ereplaats. ploma’ü U Hingen U verd. Iet is in uw eigen der ikelijk. Melk-, dejaarlyl p f 4,50. .«t voorstel tot wyzi- van den haven- De gum uitgezoi opmer' beai ’ing te ver- exporteurs bestemden van Toezicht i dit verslag droge kleeret Woens Reeuwijk, huizen vergadi Er komei ning, des Vrijdogs- per drie maanoen D0.90. Men kan zich jkhandelaren. Agenten en Brievengaarders. ’"••iverneur ing moest worden toch met geduid niet 20, zooals urder mdius loogendyk dien heeft m aan een op Woens- 2—4 uur. ibruik. t, dat de c moet en de heeft deze regeling nog een er Groothu's was st het onderwijs in gedurende twee de Bouwklasse ge- ladat de leerlingen genoten van een „ie uitkeering, is van het totstandkomen in o da regeling. Adr. v md den Minister te berichten, dat dez tot de nieuwe regi LOEREN enz. m gratis. G<»UDA. fflOMHOfflfflE GOURAHT. j te bevelen om den op verlangen 1RAAD Karna, Wriwg- eikenbout. derdagu op de RDEN Kaasmarkt. KATIE. Ü5, GOUDA. i Stolwijkersluis. Deze Courant wordt des Dinsdags- en avonds uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven f 0,75. Franco per post door het geheele rijk f abonneeren bij alle Boekhandelaren. Agenten e gezond is voor eft, voedert dan Mark Vee. Samengesteld irandeenj zuiver. B. f 1BAAR. van de Ned. en werd met Uwe Exc. te te willen bren- op 6 Maart 1.1. 'ging der kosten ,/oer van kaas, ihil- PVijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer ƒ0.10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco ui ter lijk tot Dinsdags- en tot Vrij dag s-namiddags 2Vi uur. Alle binneniandsche Advertentiën voor 3-maai plaatsing opge geven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. icht in werking te n mijne magazijnen elke voordeelen u jf van Eiectrische “/o zetmeel- is bij Uwen Gouda, 11 Maart. Naar de „Goudsche Ct.” verneemt hebben commissarissen van de Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek Gouda besloten, in de algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen, aan de gemeente Gouda f 25000 ten geschenke aan te bieden voor de stichting van een volks- en schoolbad. Benschop, dagmorgen de li bezig was met bet land, ging waardoor van eind verder rukte zich hout vei verward den grot De eig ver de weinig bevredigende resultaten Teekenschool behoeft de C. v. T. thans niet uit te weiden. De leerlingen inrichting hebben behoefte aan theore- __2erwys, aan werkelijke vakopleiding last not least aan orde en tucht BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven roepen Sollicitanten op naar de betrekking van Infunctietreding 1 Mei a.s. Pensioenbijdragen 3 voor eigen- en 5 voor weduwen- en weezenpensioen. Stukken in te zenden vóór 15 Maart a. s. aan het adres van den Burgemeester. (veelheden uit de wekelyk- j de Kaasvereeniging nauw keurig bekend zijn, kan hieraan door uit reiking van een certificaat voor de over eenkomstige hoeveelheid tegen den prys Van 50 cents per 100 K.G., met aftrek van het reeds betaalde bedrag over bet op 6 Maart nog ongebruikte gedeelte van het in te trek ken certificaat zonder veel moeite gevolg worden gegeven. f ederland van ien, IEL, HT. De beer van Kol vervolgt zijn rede en bespreekt de internationale verhoudingen. Hij waarschuwt tegen een struisvogel politiek e» betreurt de aanneming van de motié-Cblyn intake de facultatiefstelling, waardoor slapende geesten onder deinlanders wakker zyn gemaakt. Dan behandelt spr. de woningtoestanden, de pestbestryding en bepleit drankbestrijding en een krachtigen stryd tegen de opium. Het lot van de landbouwarbeiders noemt spr. droevig. Vooral inzake den landbouw en de industrie moesten tijdig maatregelen genomen worden, nu Japan krachtig bezig is de inlandscbe industrie op zijn bezittingen te bevorderen. Ook dringt spr. aan op beter onderwijs. Spr. betoogt, dat als landvoogd iemand noodig is, die de toestanden door en door kent en hy vraagt, welke de instructies van den nieuwen gouverneur-generaal zyn. Hy moet grenzen kunnen stellen aan het bureaucratisch beheer, dat Indië regeert. Zonder decentralisatie kan vooruitgang slechts plaats hebben in een allermisselykst tempo. De sociale evolutie eischt in Indië ver standige leiding, nu de inlander wil gaan medespreken. De koloniale raad kan van belang zyn voor den inlander en wij moeten de consequenties van de ethische politiek aandurven. Spr. betoogt, dat aan de miskenning van bet keurkorps van ambtenaren een einde moet komen. Wanneer de Minister geen voldoende toezeggingen doet, zal spr. tegen de begrooting stemmen. De economische belangen moeten beter behartigd worden, ondanks het verzet van het Europeesche kapitaal. Ten slotte bepleit spr. .toekenning van politieke rechten aan de inboorlingen. Het lot van de koloniën staat hier op het spel. De heer Gi lissen bepleit een draadlooze telegrafische verbinding met Indië en meent, dat deze technisch moge lijk is, op neutraal terrein en binnen zes maanden. De Minister van Koloniën deelt mede, dat de nieuwe gouverneur-generaal verklaard heeft zich geheel te kunnen aan sluiten bij de politiek, door den Minister sinds 1913 gevolgd. Hem is meer bevoegd heid verleend, zich rechtstreeks tot andere mogendheden te wenden. De draadlooze telegrafische verbinding met Indië is in studie. Een middel tot behoud van Indië is volgens de vrijzinnige inlandscbe politiek gericht op den vooruit gang en de ontwikkeling der inlandsche be volking; tot samenvoeging der verschillende rassen tot één volk; een gemeenebest met een zelfbestuur, goed onderwys, krachtige economische ontwikkeling en weerbaar gemaakt tot behoud der onafhankelijkheid. Decentralisatie van het bestuurswezen acht de Minister van groot belang voor Indië. De positieverbetering voor ambtenaren zal zoo spoedig mogelyk worden voorgesteid. De begrooting wordt zonder stemming aangenomen, evenals het ontwerp betreffende de beschikbaarstelling van melk tegen verminderde prijzen. jid voor de wer lieden en hunne gezinnen financieel schadelj en demoraliseerend is, behoeft- W(j hebben den Minister me wy, alvorens eenig voorstel te doen, gaarne zouden vernemen, bezwaar voornoemd, hetwelk in een gei met veel kleine patroon: verre van denkbeeldig is, was onder de oogen gei welke conclusies men ontvingen wij tot heden „Aan het slot der c. Minister wordt een soort sproken, n.l. dat, zoo tot de voorgestelde ’acht bij de exporteurs in voorrat^ z^nd» hoeveel heden, waarby zelfs partijen zyn, die réeds aan buitenlandsche afnemers in eigendom toebehooren, doch hier tydflyk worden be waard, zullen de te betalen hoogere consent- recbten evenwel uitsluitend ten laste komen van de exporteurs, dn» hierop bij hun in- koopen niet hebben kunnen rekenen. Ten einde aan dit verlies voor den handel te ontkomen, geeft adressante Uwe Exc. be leefd in overweging om, met intrekking van de op 6 Maart 1.1. nog onverbruikte certifi caten, vrijstelling van de verhoogi?'- ♦- leenen voor den op 4 Maart by de er nog aanwezigen, voor export b< voorraad. Daar deze boei sche opgaven by T. voorgesteld, een regeling te treffen. In de gecombi- vergadering van 4 November werd sl van de C. v. T. unaniem besloten ingen der Bouwklasse om den anderen laten komen en dan telkens van 6—9 plaats van 6—8 uur. In 14 dagen iferdagen zijn vry ontvangen de igen nu 15 lesuren in plaats van 20, tusschen 20 uren slecht en 15 uren onderwijs is de keuze zeker niet ik. ien voordeel. De heei ook belast met aen, dat reek aan too, nadi hadden By Koninklijk besluit van 10 dezer is benoemd tot griffier van het Hoog Militair Gerècbtshof, Mr. F. C. van Beuze- kom, advocaat, procureur, secretaris van den voogdijraad en plaatsvervangend grif fier by den raad van beroep (O.) te Utrecht. Bij Koninklijk besluit van 10 dezer is, met ingang van 1 Mei, benoemd tot inspecteur der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Wageningen J. D. Vreede, thans inspecteur dierzelfde middelen te Gorincbem; ing'etrokken de tydelyke werkzaamstelling aan bet departement van financiën van den inspecteur der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen, N. G. Th. L. Nolens, en is hij benoemd tot inspecteur derzelfde middelen te Gorinchem. By Koninklijk besluit van 12 Februari is aan J. G. Lobry van Troosten- burg de Bruyn, ontvanger bij ’sRyks di recte belastingen, een pensioen verleend van f 1926. Uitvoer van kaas. Vrydag is te Gouda een algemeene ver gadering gehouden van de Nederlandsche Vereeniging van Kaashandelaren, naar aan leiding van den door den Minister van Land bouw uitgevaardigden maatregel, waarin wordt bepaald, dat met ingang van 6 dezer voor het verkrijgen van een uitvoer-certificaat de ingeschreven exporteur voortaan niet alleen de f 0,50 per 100 K.G. zal moeten betalen tot dekking der kosten van de kaas- regeling, doch tevens een bedrag, dat zal dienen om bij te dragen in de vergoedingen, welke aan producenten, die hun melk voor directe consumptie afleveren, zullen worden uitgekeerd, welk bedrag voorloopig is vast gesteld op f 10 per 100 K.G. Na een uitvoerige uiteenzetting door den voorzitter, den heer Middelbeek, en na eenige discussie werd met algemeene stemmen be sloten het volgend adres telegrafisch aan den Minister toe te zenden: In de algemeene vergadering Vereeniging van Kaashandelarei algemeene stemmen besloten L verzoeken alsnog wijziging - gen in de heffing van de plotseling ingetreden verboogi van de certificaten voor uitvi met 10 cents per K.G., waardoor verscL lende exporteurs op de meest onbillijke en Uiteenloopende wyze worden getroffen. Het is meer dan onwaarschijnlijk, dat op de reeds bestaande hooge pryzen het ver schil van f 10 per 100 K.G. van de buiten landsche afnemers zal kunnen worden terug ontvangen* doch zal de inkoopsprijs in Ne derland in dat geval in dezelfde verhouding dalen. Ten opzichte van de op 4 Maart 1.1. nog op Vrijdag 10 Maart 1916, des namiddags te 2 uur. Voorzitter de beer F. H. van Kempen, burgemeester; secretaris de beer J. van Ballegoyen de Jong. Aanwezig alle leden. Nadat de voorzitter de vergadering ge opend heeft verklaard, leest de secretaris de notulen der vorige fitting voor, welke daarna door den raad ongewijzigd worden goedgekeurd en vastgesteld. 1. Aan de orde zyn de ingekomen stukken. Een aantal van Gedeputeerde Staten terugontvangen goedgekeurde raadsbesluiten worden voor kennisgeving aangenomen. Verder zyn ingekomen: Een afschrift van het Koninklijk besluit van 14 Februari j.l., tot vernietiging wegens stryd met het algemeen belang van de, verordening op het wegen in deze gemeente. Een beschikking van den Minister van Waterstaat, waarbij aan de gemeente Schoonhoven vergunning wordt verleend tot bet opboogen van een perceel in de gemeente Wiilige-Langerak, gelegen aan den rechteroever van de rivier de Lek, tusschen de kilometerraaien 112 en 114 der herziene rivierkaart. Het verslag van de Gezondheidscommissie gezeteld te Schoonhoven over het jaar 1915. Wordt ter visie gelegd., Het verslag van de Commissie tot wering van Schoolverzuim over 1915. Uit dit ver slag blijkt, dat de commissie in dat jaar vijfmaal vergaderde en dat 10 verzorgers werden opgeroepen om zich te verantwoor den; 4 personen werden mondeling, 5 langs anderen weg gewaarschuwd. Ook dit ver slag wordt ter visie gelegd. Het verslag van de Commissie op het M. O. over 1915. Aan is het volgende ontleend: „By Raadsbesluit van 2 Juni 1915^ werd de heer F. Hemmes benoemd tot lid der Commissie. In het laatst dier maand legde Z Ed. den eed af en op 2 Juli werd hy geïnstalleerd en tevens tot secretaris be noemd. Sedert beeft de Commissie vijf maal vergaderd, tweemaal en corps de Teeken school bezocht, terwijl afzonderlijke bezoeken der leden gedurig hebben plaats gehad. Daarenboven werd op 4 November een gecombineerde vergadering gehouden met het Bestuur der Teekenschool, ter bespreking van de belangen der school in 't algemeen en speciaal met het doel een betere regeling te krygen van bet onderwys in de Bouw klasse. Toen d telde de klasse I 21 leerling III 4, klasse IV Bouwklasse: in klasse en klasse V 1 leerling Aan den drijf- en l BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven maken bekend, dat op Woensdag 15 Maart, des namiddags te 1 uur, en Woensdag 33 Maart, des namiddags te l*/s uur, ten Stadhuize gelegenheid bestaat tot koatelooze in enting en herlnenting. Schoonhoven, 13 Maart 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN KEMPEN. De Secretaris, VAN BALLEGOIJEN DE JONG. een land onmisbaar zy dat leei Na repliek van den beer van Kol zegt de Minister in dupliek, dat hy zyn ambt genoot Rambonnet, die geenszins een spreek trompet van de ambtenaren geweest is, dankbaar is voor de wyze, waarop deze is opgekomen voor de belangen van Suriname en voor de eer van den Minister van Koloniën. Spr. zal ook in de toekomst gaarne met den gouverneur samenwerken, mits deze eenige medewerking toont. De begrooting wordt z. h. s. aangenomen. By de behandeling van de begrooting voor Curayau 1916 bepleit de heer van Kol verschillende middelen om de kolonie te helpen. Zoo bepleit hij betere behartiging van landbouw en veeteelt, invoering van leerplicht, beperking van den kinderarbeid, verbetering van de rechtspraak. De Minister van Koloniën erkent, dat met Curagau resultaten zyn verkregen. gezondheidstoestand is inderdaad on- istig, maar een deskundige zal worden zonden. Nadat spr. verschillende andere irkingen van den heer van Kol heeft intwoord, wordt de begrooting aange nomen z. h. s. Aangevangen wordt daarna met de alge meene beschouwingen over de Indische begrooting. De heer van den Berg betoogt, dat de gemeenteraden in Indië ten onrechte mee nen autonomie te bezitten; zij zyn slechts plaatseljjke commissies met eenige publiek rechte! yke bevoegdheden. Hij meent even wel, dat autonomie in het belang van den vooruitgang van Indië wel moet worden gegeven. De dessabesturen wil spreker in stand houden als onderdeelen van de ge meentebesturen. Spreker verklaart zich tegenstander van het kiesrecht yoor vreemdelingen. De heer de Gyselaar vraagt, dat ook subsidie worde verleend aan artsen voor Indië, die een cursus in bacteriologie en hygiëne volgen te Leiden $n niet alleen té Amsterdam. De heer Cremer verwyt den Minister zwakheid ten aanzien der qaijnpolitiek. De Minister iaat zich te veel dringen naar Staatsexploitatie. Hij dringt aan op den miiitieplicht voor de inlandscbe bevolking. De heer van Kol klaagt over de lang zaamheid, waarmede in Indië hervormingen tot stand komen De vergader! Donderdag. Vergadering van Donderdag 9 Maart. Voortgezet worden de beraadslagingen over hoofdstuk XI (koloniën) van de Staats- begrooting 1916. STATEN-» EN EB A AL. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag 8 Maart. Hervat worden de beraadslagingen over de begrooting voor Suriname 1916. De Minister van Koloniën beant woordt de sprekers. Ook spr. krijgt brieven met klachten uit Suriname, maar men moet daarmee zeer voorzichtig zyn. Spr. heeft door late ont vangst van de stukken uit Suriname weinig tyd gehad voor de indiening van de be grooting, ook bad de gouverneur niet aangegeven in welke richting i besnoeid. Maar hierin is Lv en beleid gehandeld. Met cyfers betoogt spr., dat de goed- geefschheid van den Nederlandschen staat zeer groot is geweest. Om autonomie te hebben moet gezorgd worden, dat dit met eigen middelen gescniedt. In de kolonie is een bevolking, die weinig lust heeft in idarbeid, welke voor de kolonie toch misbaar is en door goede belastingen zal leeren erkennen, repliek van den heei inis ter in dupliek, it Rambonnet, die geeü van de amt‘ is voor de i jr de belt -or de eer van .Jn. Spr. 5 met den leze eenige 13 Maart. Terwyl Do nd er- landbouwer R. van W. alhier :t het rijden van beer naar eensklaps het paard op hol, W. van den wagen vief. Een sloeg de wagen omhet paard los en holde met tuig en oos- irder. Nabij het dorp raakte het J in de touwen en tuimelde op jnd. igenaar, die zich niet bezeerd scheen te hebben, verscheen spoedig per fiets en nam zyn ros, dat heel wat gekalmeerd was, mee naar huis. (Nieuws.) Bergambacht, 13 Maart. De direc- teur-geueraal der posterijen, en telegraphie maakt bekend, dat bet hulptelegraaf- en hulp- telephoonkantoor te Bergambacht, met in gang van 15 dezer, op werkdagen zal zyn opengesteld van 8 voor- tot 1 namiddag, van 2 tot 31/2 en van 6 tot 9 uur namiddags. Capelle a/d IJsnel, 13 Maart. Vrijdag werd in de openbare lagere school no. 2 onder schooltijd een begin van brand ge constateerd. Het hoofd der school, de heer P. J. H. Ente, waarschuwde den veldwachter de Knegt, die juist in de nabyheid was. Met behulp van het schoolpersoneel wist de veld wachter bet brandende hout te verwijderen. Mejuffrouw Boer—Rookhuizen had de kinderen reeds naar buiten, onder de over kapping, gebracht. Krimpen a/d Lek, 13 Maart. De directeur der Rijks directe belastingen heeft in de plaats van wylen den heer A. Steenbergen tot sub-ontvanger alhier be noemd den heer C. P. Korenblom. Langerak, 13 Maart. By resolutie van den Minister van Koloniën is mejuffrouw H. A. Lammerée alhier gesteld te'r'beschik- king van den'gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzeres der derde klasse by het open baar Europeesch lager onderwys. (Stct.) Lekkerkerk, 11 Maart. Met ingang van 11 Maart is de ryksveldwachter, brigadier-titulair A. Haaksman verplaatst van deze gemeente naar Kedichétn en de ryksveldwachter H. Vogelenzang de Jong van Kedichem naar hier. Nieawland, 13 Maart. De alhier ge houden collecte voor den Watersnood heeft f 372,50 opgebracht. In de Ned. Herv. Kerk is f 87,50 voor hetzelfde doel gecollecteerd. Neordeloos, 13 Maart. Het 5-jarig dochtertje van W^ Beverloo was Dinsdag bezig spanen in de brandende kachel te stoppen. Hare kleertjes geraakten daarby in brand en het meisje liep ernstige brand wonden op. Buurman D. van Drenth, die op het angstgeschrei van het kind kwam ioeloopen, wikkelde haar in een kleed, waar door erger voorkomen werd. Waddinxveen, 13 Maart. Te Leiden op 73-jarigen leeftyd overleden de heer Hitten broek, vroeger hoofd der School met den Bybel alhier. Hij was hier acht jaar werkzaam, van 1873 tot 1881. ’Zevenhuizen, 13 Maart. Een drietal schoolkinderen van den ploegbaas P. de B. liepen Woensdagochtend, toen ze naar school gingen, op het verkeerde spoor en gooiden elkaar met sneeuwballen. Zij merkten niet dat er een sneltrein in aantocht was. Ge lukkig werden de kinderen opgemerkt door den arbeider-telegrafist G., die het sein op onveilig liet zetten. De trein reed daarop langzaam en floot voortdurend, waardoor de kinderen het gevaar merkten en uit den weg gingen. In een sneeuwstorm week de timmermansknecht Groenenweg per fiets huiswaarts. Hy moest de brug aldaar passeeren en bemerkte niet, dat deze opensto’nd om een schuit door te laten. Vandaar, dat hij in *t kanaal viel. Hij wist zich spoedig te redden en werd in de ouderlyke woning, die dichtbij was, van en voorzien. isdag sprak de heer A. H..van voorzitter der afdeeling Zeven- 1 van den N. A. O. R., in een openbare lering aan den Breedenweg. waren maar weinig menschen opge- in. De spreke? had echter de voldoe- dat alle opgekomenen lid werden. leeraar met bevoegdheid voor M. O., werd de voortzetting van dat onderwys opgedra gen aan een geheel onbevoegde. De Com missie vond dat een toestanddie niet bestendigd mocht bltyvcn. Thans wordt het bouwkundig teekenen onderwezen door den heer Groothuis van 6—8 uur en het handtaekenen door den heer Tepe van 8—9 uur. Laatstgenoemde heeft dus thans 15 lesuren. Over de weinig bevredigei der Teekenschool behoeft de zeker niet uit te weiden, dezer inrich‘:r" U-Uk—- u tiscb onderwy* en "2 in alles. Daarom is de Commissie zeer ingenomeu met de plannen voor een geheele reorgani satie der school. Zal evenwel die school aan de verwachting beantwoorden, dan dient ze te komen onder de leiding van een des kundige, van een vakman, die een open oog heeft voor de behoefte der Industrie van Schoonhoven en bezield is met lust en liefde voor zyn vak. Dat aan zulk een een flink salaris zal moeten worden gekend, behoeft zeker geen betoog.” De heer C. L. van Willenswaard verzoekt, een afschrift van dit verslag te doen toekomen aan het bestuur der Teekenschool. Er staan in dit verslag dingen, welke het bestuur ter harte kan nemen. De voorzitter zegt, dat bezwaar tegen is. 2. Aan de orde is bet verzoek van W. Brouwer om de rioleering van bet pand Voorhaven no. 14 in directe verbinding te mogen stellen met het stadsriool. Z. d. en z. h. s. besloot de raad aan dit verzoek te voldoen en de jaarlyksche recog nitie vast te stellen op f 3. Aan de orde is het ging van de instructie meester-veercommissaris. Z. d. en z. h. s. besluit de raad, aan de instructie van den havenmeester-veercom- missaris toe te voegen een nieuw artikel, luidende als volgt: nB(j aanwezigen of dreigenden hoogen stand van het buitenwater geeft bij den gemeente-opzichter tijdig daarvan kennis, - opdat deze in staat zy bytyds zorg te dragen voor het aanbrengen der kistdammen in de Veerpoort en aan de Kat en bet treffen van verdere noodige maatregelen”. 4. Aan de orde is de voorloopige vast stelling van den pensioengrondslag van den gemeente-ambtenaar A. P. Vogel. Wordt vastgesteld op f 450. 5. Aan de orde is bet adres inzake verzekering tegen werkloosheid. Voorgelezen wordt een adres van C. Peerbolte, J. Blyenberg en G. v. d. Ree, vertegenwoordigende resp. de afdeelingen Schoonhoven van den Nederl. Sigaren- en Tabaksbewerkersbond, den Chr. Sigaren-en Tabaksbewerkersbond en den Bond van Goud- en Zilversmeden en aanverwante vakken, waarin adressanten zeggen dat zy met groote belangstelling hebben kennis genomen van de nieuwe door den Minister van Financiën gewenscbte regeling inzake werkloosheidsverzekering, en wyzen op het groote belang, dat de in uitzicht gestelde rykssteun voor de werkloosheidsverzekering der arbeidersorganisaties heeft, ook voor de arbeiders in deze gemeente. De vraag, of de arbeiders in de toekomst verzekerd zullen zyn van een behoorlijke uitkeering, is echter afhankelijk van bet totstandkomen in deze gemeente van de door den Minister voorgestelde regeling. Adr. verzoeken dei\ raad dringend den Minister ten spoedigste te willen berichten, dat deze gemeente bereid is tot de nieuwe regeling toe te treden. B. en W. zeggen in hun prae-advies, dat de nieuwe regeling, door den Minister voorgesteld, meer hunne sympathie heeft dan de vorige, doch geheel van bezwaar ontbloot is zy h. i. nog geenszins. „Komt n.l. een regeling als thans voorgesteld tot stand, zoo zeggen B. en W. dan voorzien w(j, dat by de minste slapte in eenig bedryf de patroons een groofer of kleiner getal werklieden gedaan zullen geven, ben aldus dwingende te gaan trekken uit een fonds, dat niet door de patroons, doch door het Ryk, de gemeente en de werklieden is bijeengebracht. Dat bet aldus telkens terugkeeren van een meerdere of min dere mate van werkloosheid voor de werk- eft geen betoog, ledegedeeld, dat I aan den Raad of het k in een gemeente als Schoonhoven is, reeds door Z. Exc. „ezien en zoo ja, tot was gekomen. Hierop “i geen antwoord. circulaire vaqAden dreigement uitge- n.l. dat, zoo de gemeenten niet voorgestelde regelingen mochten toetreden, getracht zal worden, in den vorm van een wet de noodige voorzieningen te treffen. Het zal wellicht de meeste aan beveling verdienen, een dergeljjke regeling af te wachten.” De heer J. Kortland krijgt den indruk, dat B. en W. te gemakkelyk over deze zaak zyn heengegleden. Aan de gemeente wordt alleen gevraagd, of zij in beginsel bereid is om tot de nieaiwe regeling toe te treden. Spr. ziet in die regeling voor de gemeente in de toekomst een voordeel, zoo er door werkloosheid wederom moeilyke tijden mochten ontstaan. De gevolgen van werkloosheid kennen wy allen; zy zyn: armoede, gebrek enz. In die gevolgen moest tot nog toe de burgery grootendeels voorzien, en spr. acht het met gewenscht, de cursus begin September aanving, school in de Teekenafdeeling in igen, klasse II 11, klasse 1, klasse V 2; in de III 17, klasse IV 6 --boetseercursus namen 9 leerlingen en aan den graveercursus 6 leerlingen deel. Onder deze laatsteu zyn •ok eenigen, die de lessen aan den Teeken- cursus volgen. Klasse I en II zyn gecom bineerd onder leiding van den heer K. J. Hondius. De klassen III, IV en V der Teekenafdeeling zyn gecombineerd onder leiding van den beer F. Tepe en de Bouw- klassen III, IV en V onder leiding van den heer W. Groothuis. De lessen in het dryven en boetseeren werden gegeven door den heer F. Hoogendjjk en die in bet graveeren door den heer E. van Dam. Het aantal lesuren der verschillende leeraren is als volgt: De directeur 10 lesuren en 1 verschillende verslagen van bet bestuur der Teekenschool vermelden; de heer Hoi 10, de heer Groothuis 10, de heer Hc 15 en de heer van Dam 3. BovendUu -de heer Hondius nog 4 lesurei middagcursus, die gegeven wordt 1 dag- en Zaterdagnamiddag van Zeven leerlingen maken hiervan gel Uit bovengenoemde cyfers blykt, u heer Hondius 33 leerlingen tegelyk onderwyzen, de heer Groothuis 24 1 beer Tepe slechts 7. Dit laatste aantal is bedroevend laag. Slechts 7 leerlingen in de drie hoogste klassen der Teekenafdeeling, terwyl er 24 leerlingen z(jn in de drie hoogste klassen der Bouwafdeeling! Wel liet de heer Tepe nog enkele militairen in zijne klasse toe, doch het wil de C. v. T. voorkomen, dat het beter ware geweest, indien de gemobiliseerden op aparte uren onderwys hadden genoten, byv. des avonds van 8—9i/ï uur. De C. v. T. meent, dat het aantal leer lingen van de heeren Hondius en Groothuis te groot is voor goed onderwys. De resul taten lyden daaronder en de lust moet wel verminderen bij leeraren en leerlingen beiden. Ook werkt zoo’n groot aantal leerlingen zeer nadeelig op orde en tucht. Vooral in de Bouwklasse, waar het onderwys nagenoeg geheel hoofdelyk wordt gegeven, was dit merkbaar, ja, daar was de toestand feitelyk onhoudbaar. Daarom heeft de C. v. T. voorge andere regeling te treffen. In de neerde vergadering van 4 Novetu op voorstel de leerling* dag te l&. uur in - de Zat leerling maar I goed moeilyl Bovendii ander voo namelijk c._ het handteekenen, avonden per wtn. geven werd. Alzc 2 jaren onderwys

Schoonhovensche Courant | 1916 | | pagina 1