i. Wck-faimacle. Doctor DE WILDE, Nederwaard. Schoppenmaker8 Zandschippers Huishoudster, Een Dienstmeisje, Ei taiistM, ijzeren SCHOUW, tje fS BB Erf, ïC Advertentiën. Een drachtige Zeug, nieuwe BRIK met hekken. STADSNIEUWS. Vinnig der Nieuwstydiagei. STATENVERKIEZINGEN. Heeren Grossiers in Goud en Zilver. ARTS voor Huid-, Blaas-in Nierziekten, Maaskade 112, ROTTERDAM. BEKENDMAKING. PIANO- en 0R6EL0N0ERWIJS, W. R0TH, N. ZIJDERLAAN, Stolwijk. S3* Een sterke TREKHOND. TE KOOP: TE KOOP: Openbare Verkooping ONDER GROOT-AMMERS, NotarisTEIJINCK te Schaonhavai. TE SCHOONHOVEN. Een perceel BOUWLAND, op de wenschelflkheid gewezen, bet a door_ kinderen by verordening te dat ia het begin dezes jaars door hem aan de hoofden van scholen'in deze gemeente, ter uitreiking aan de leerlingen verstrekt is geworden een woord van waarschuwing aan ouders over het rooken door de kin deren, een eüvel, dat telkens grooter afme? tingen aanneemt, zeer tot nadeel van de gezondheid en tot verstomping van het denkvermogen. Dit rondschrijven heeft eohter weinig uitwerking gehad en daarom hefiben fe en W. gemeend thans een poging te moeten doen dit euvel te breidelen door het in het leven roepen van een verordening. Het ten deze opgemaakte concept wordt vervolgens voorgelezen. Op de vraag des voorzitters, of de leden zich hiermede vereenigen kunnen, "geeft de heer Leis te kennen, dat hg dit zeer zeker niet kan. Spreker noemt het een draconischen maatregel. Hg wist niet wat hg zag toen hg tfet onderwerp op zyn con vocatiebiljet vermeld vond. yen moest liever het snoepgoed verbieden. Door zulk een bespotteiyken maatregel wordt de politie het leven maar moeilyk gemaakt en spreker acht een tabaksverbod voor kinderen ook niet te liggen op den weg der gemeente. De voorzitter heeft den heer Leis met verbazing aangehoord en diens uitlatingen acht hy vry wat bespotteiyker dan den voor gestelden maatregel. Tal van doctoren in ons land hebben uitgemaakt, dgt de ervaring hun heeft geleerd hoeveel stoornissen by kinderen het gevolg zyn van rooken. Ver schillende Gezondheidscommissies dringen er op aan dit tegen te gaan en onlangs heeft ook de Nederl. Bond van Gemeente-ambte naren i rooken verbieden. Een vermeerdering van werk hierdoor voor de polijie volgt uit iedere verordening, doch is daarom geen reden het daarvoor te laten, en zeer zeker ligt het verbod op den weg van den Raad, wyl èn de onderwys- èn de sanitaire- en de opvoed kundige belangen, by de wet aan den Raad zyn opgedragen. De heer P y 1 juicht de poging toe om het kwaad te temperen. Welk kind toch is tegenwoordig niet zoo knap, dat hy het roo ken verstaat! Evenwel verwacht hy alleen heil van het ouderverbod. De ouders moeten van het kwaad overtuigd worden en voor de politie is het een moeilyk ding, want zy kan wel aan het verbaliseeren blyven. Ook weet spreker niet of er wel in eenige ge meente zulk een verordening bestaat. De voorzitter noemt de gemeente Nieuw-Lekkerland, en wat het ouder-verbod betreft, heeft de circulaire geleerd hoe wei nig dat uitwerkt. Aan een verordening mogen moeilykheden in den weg staan, men k&n er door ingrypen. De heer Leis repliceert, dat wat de voor zitter op den weg der gemeente meent te liggen, van elk groot lichaam kan worden gezegd, b. v. van „Onze Vloot" en dergelijke. En tegenover de doctoren en Gezondheids commissies, die het kwaad vinden, staan weer even knappe koppen, die het tegendeel beweren. Hy vindt een ingrypen zoo verkeerd, dat hy den jongens liever honderd siga retten cadeau gaf. Dit lag heel wat meer op onzen weg. Een rookverbod is de pest, is belachelyk, is draconisch. De voorzitter iaat deze zienswyze voor rekening van den spreker. De heer Beenbakker schaart zich geheel aan de zyde van den heer LelB. Ook hy vindt het bespottelyk. Een jongen van beneden de 16 jaar zou niet mogen rooken en als hy even ouder in dienst moet, is hét onder de soldaten geoorloofd. Ook vindt hy het bar, dat de ouders dan zouden opdraaien voor de boete. Is het voorts zoo erg, dat een jongen eens rookt? Op de wert doen ze het allemaal. De heer Ross vindt het doel, dat met de verordening beoogd wordt, goed. Even wel zou hy den leeftyd van 16 op ten hoogste 14 willen brengen en dan wél het verkoopen of verschaffen van tabak willen straffen, maar niet het rooken. Dit toch is zeer moeilyk. De voorzitter verklaart zich, met goedvinden van den heer Vroege, bereid tot deze wflziging. De hoer V v o e g e bezwaar.* ge maakt hiertegen geen In stemming gebracht, wordt het ont werp echter met 9 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren Vroege, Ross en Smit. Een paar concept-besluiten tot het doen van af- en overschryving en tot betaling eener som uit de onvoorziene uitgaven, dienst 1916, worden goedgekeurd gelyk zy door B. en W. zgn voorgesteld. By de nu volgende rondvraag verzoekt de heer Beenbakker te worden inge licht, wanneer het Werkloozenfohds in werking treedt. De voorzitter antwoordt, dat ge wacht wordt op de Regeeringsvoorschriften. De heer Ross zou gaarne iets vragen in verband met de melkcontróle. Het is hem bekend, dat een melkslyter van een boer geen voldoende hoeveelheid kon kry- gen, in verband met hetgeen die boer moest leveren gerekend naar de zomer- productie van 1914. De voorzitter zegt, dat hem zulk een geval bekend was. De bewuste boer, zoo werd hem medegedeeld, aangelokt door de hooge veepryzen, bad echter koeien drooggemaakt en daardoor was de melk productie minder. De heer T u fl t e 1 betwist deze bewering. De melkhoeveelheid is niet verminderd en de koeien worden ook niet drooggemaakt, maar er wordt onder de menschen veel meer melkkost gegeten, nu andere levens middelen zoo duur zyn. De vergadering wordt vervolgens ge sloten, om over te gaan iu eomité. 8ehaeBbaveii, 4 Juli. f De raming van ontvangsten en uitgaven voor het kalenderjaar 1917 van de Gezondheidscommissie, gezeteld te Schoonhoven, beloopt in ontvang en in uitgaaf f 1088,651/2. Onder de ontvangsten is opgenomen: lo. het batig saldo van het vorig dienst jaar ad f 477,87; 2o.'de bydrage van het Ryk in de toelage aan den secretaris ad f 400; benevens 3o. de bijdragen der ge meenten waarvoor de commissie is inge steld, ad f 210,781/s. Deze laatste bedragen zyn berekend naar 1/9 cent per inwoner en beloopen voor de volgende gemeenten de daarachter vermelde bedragenKrimpen a/d Lek f 14,46ft, Krimpen a/d IJssel f 17,59, Ouderkerk a/d IJssel f 17,191/2, Lekkerkerk f 20,28VaBergambacht f 16,78, Berkenwoude f 8,861/9, Stolwyk f 12,lift, Gouderak f 10,12, Ammerstol f 5,621/9, Schoonhoven f 24,211/2, Haastrecht f 9,40, Vlist f 2,45, Hekendorp f 3,33, Nieiiw-Lek- kerland f 17,72, Streefkerk f 9,211/9, Groot- Animers f 7,94, Langerak f 4,80, Nieuw- poort f 3,081/9, Ameide f 8,681/2 en Tien hoven f 2,001/9. Onder de uitgaven is o.a. opgenomen: toelage aan den secretaris f 500, reis- en verbiyf kosten f 200, schryf- en bureau behoeften f 40, druk- en bindwerk f 100, kotten van te verrichten onderzoekingen f 150, benevens enkele kleinere posten van Ondergeschikt belang en een post voor onvoorziene uitgaven tot een bedrag van f 73,651/2. t De jongeheer J. D- Koch, leerling der M. U. L. O -school alhier, is geslaagd voor het examen tot toelating in de eerste klasse van het gymnasium te Gouda. fTer eere van bet bezoek van Z. D. H. Mgr. A. J. Gallier, Bisschop van Haarlem, woei heden van d.' woningen vad zeer vele roomsch-katholieken de vlag. t Men schryft ons: Als resultaat van den door den (neutralen) Algi Nederl. Bond van Goud- en Zilversmeden in Nederland, den R.-K. Bond van Goud-en Zilversmeden en den Cbristeiyken Metaal- bewerkersbond gevoerde actie kan thans worden medegedeeld, dat 45 der in vloedrijkste patroons in de goud- en zilverindustrie de mededeeling hebben ge daan, dat zy bereid zy'n de minimumloonen vast te stellen als volgt: in Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage op 29 centen met 1 Januari 1917 op 30 oent per uur, in Utrecht en Haarlem op 28 cent en met 1 Januari 1917 op 29 cent per uur, in 's-Hertogenboscb en Hoorn op 26 cent en met 1 Januari 1917 op 27 cent per uur, in Leeuwarden op 27 cent en in Schoonhoven op 25 cent per uur. In andere steden dan de genoemde, zal het loon worden vast gesteld overeenkomstig het loon in de genoemde plaatsen. Er worden maatregelen genomen om de actie overal met kracht voort te zetten. In te houden openbare vergaderingen zullen de goud- en zilverbewerkers zooveel mogelyk tot organisatie worden aangespoord. f T o e n 1.1. Zondag Sportclub I tegen Gouda I te Gouda in bet veld kwam zonder baar gewonen doelman en met de gebeele middenlinie bestaande uit tweede elftallers, was de uitslag niet twijfelachtig meer. Toch werd nog kranig party gegeven en by een beetje meer samenwerking in de voorhoede, waren zeker wel een paar tegen- punten bebaald. Kort na het begin doelpuntte Gouda twee keer, doordat de achterboedespelers der Sportclub elkaar in den weg liepen. Verder ging bet spel tot de rust vrywel gelijk op, zonder dat gedoelpunt werd. Na de rust speelde een deel der Gouda- spelers nu en dan laks, waardoor de Sport club soms gevaarlyk opdrong. De Gouda- acbterhoede was haar echter te sterk. Een onnoodig gemaakt „hands" bezorgde Gouda een strafschop. De doelman der Sportclub hield het schot, maar kon niet voldoeude wegwerken en de stand werd 3—0. In de laatste minuten wist Gouda nog een doel punt te maken, alzoo winnend met 4*-0. Het gras op het veld had wel iets korter kunnen zyn; bet was nu bepaald hinderlyk. f Het bestuur van den G. V. B. heeft by rondvraag de vereenigingen laten uitmaken, dat met bet oog op bet vergevor derde seizoen slechts de wedstryden van belang voor het kampioenschap zullen worden uitgespeeld. Voor de eerste klasse zal dus nog gespeeld moeten worden Gouda II—De Struis. f Zondagmiddag passeerdeh een 30-tal Belgische militairen uit het Inter- neeringskamp te Zeist onze gemeente. Zy maakten onder toezicht van een Belgischen luitenant, en een Hollandschen kapitein een ry wieltochtje naar Gouda, waar zy 0. m. bun landgenooten, die in het Vluchtelin genkamp aan den Graaf Florisweg aldaar verbiyf houden, een bezoek brachten. f De Wielryders-Vereeniging „Bondsbelang" in Zuid-Holland" heeft een elf stedentocht uitgeschreven op 16 Julia.S. Deze tocht zal gaan qver de volgende steden: Rotterdam, Dordrecht, Gorinchem, Schoon hoven, Gouda, Leiden, Den Haag, Delft, Maassluis, Vlaarding^n, Rotterdam. Postkantoor Schoonhoven. LIJST van onbestelbare BRIEVEN en BRIEFKAARTEN, van hier verzonden gedurende de 2e helft der maand Juni 1916. Onbekende Briefkaarten. II. B. Muller, Schoonhoven. N o t a. Aan de afzenders wordt ver zocht hun adres op de brieven en brief kaarten te vermelden, opdat deze by onbe stelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. Keuring van Landatormpliehtigen, jaarklasse 1910. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland heeft bepaald, dat de vergaderingen van de Keuringsraden voor de Landstormjaarklasse 1910 in dit gewest o.a. zullen worden gehouden: Te Gouda, voor alle ingeschrevenen uit Gouda op Maandag 10 en Dinsdag 11 Juli; voor die uit Zevenhuizen op Dinsdag 11 Juli v.m. 113/4 uur; Moercapelle n.m. l.uur; Nieuwerkerk a/d IJssel n.m. lVa uur; Boskoop op Woensdag 12 Juli v.m. 9 uur; Capélle a/d IJssel v.m. 10ft uur; Reeuwyk n.m. 1 uur; Bodegraven op Donderdag 13 Juli v.m. 9 uur; Waddinxveen v.m. lOft uur; Zwammerdam v.m. 11% uur; Moor drecht n.m. 1 uur. Te Woerden, voor alle ingeschrevenen uit Woerden op Vrydag 14 JulFv.m.9uur; Rietveld v.m, 10 uur; Waarder v.m. 10 uuf; Barwoutswaarder v.m. 10 uur; Oudewater v.m. 10% uur; Hekendorp v.m. 111/9 uur; Langeruigeweide v.m. lll/s uur; Papekop v.m. lift uur. Te Schoonhoven, voor alle inge schrevenen uit Schoonhoven op Zaterdag 15 Juli v.m. 9 uur; Haastrecht v.m. 91/2 uur; Vlist v.m..9i/9uur; Bergambacht v.m. 93/4 uur; Stol wyk v.m. IU/* uur; Ammerstol v.m. lift uur; Ouderkerk a/d IJssel n.m. 1 uur; Krimpen a/d IJssel op Maandag 17 Juli v.m. 9 uur; Krimpen a/d Lek v.m. 10 uur; Lekkerkerk v.m. IOV9 uur; Gouderak v.m. IU/4 uur; Berkenwoude n.ni. 1 uur. Te Alblasserdam, voor alle ingeschre venen uit Alblasserdam op Donderdag 13 Juli v.m. 9 uur; Papendrecbt v.m. 10 uur; Nieuw- Lekkerland v.m. 11 uur; Bleskensgraafn.m. 1 uur: Streefkerk n.m. 1% uur; Oud-Alblas n.m. U/2 uur. Te Nieuwpoort, vooralle ingeschreve nen uit Nieuwpoort op Vrydag 14 Juli v.m. 9 uur; Groot-Ammers v.m. 9 uur; Brandwyk v.m. 91/4 uur; Molenaarsgraaf v.m. 9% uur; Ottoland v.m. 9% uur; Noordeloos v.m. 91/9 uur; Meerkerk v.m. 91/9 uur; Langerak v.m. 10 uur; Ameide v.m. 10 uur; Goudri- aan v.m. 10% uur; Tienhoven v.m. 10% uur. Te V i a n e n, voor alle ingeschrevenen uit Vianen op Zaterdag 15 Juli v.m. 9 uur; Lex- raond v.m. 10 uur; Hagestein v.m. 10% uurf Everdingen v.ih. IO'/b uur; Hei- en Boeicop v.m. 103/4 uur. Te Gorinchem, voor alle ingeschrevenen uit Gorinchem op Maandag 17 Juli v.m. 9 uur; Kedicbem n.m. 1 uur; Arkel n.m. lft uur; Hoornaar n.m. 1% uur; Schelluinen n.m. 13/4 uur; Hoog-Blokjand n.m. 1% uur. 1 Te Leerdam, voor alle ingeschrevenen uit Leerdam op Dinsdag 18 Juli v.m. 9 uur; Asperen v.m. 10%, uur; Heukelum v.m. 11 uurSchoonrewoerd v.m. lift uur; Leerbroek 'a midd. 11 uur; Nieuwland 'a raidd. Huur. Te Hardinxveld, voor alle ingeschreve nen uit Hardinxveld op Woensdag 19 Juli v.m. 9 uur; Gieasendam v.m. 10% uur; Peursum v.m. 11% uur; Giessen-Nieuwkerk v.m. 11% uur. Te Sliedrecht, voor alle ingeschre- neu uit Wyogaarden op Donderdag 20 Juli v.m. 9 uur; Sliedrecht v.m. 9 uur. Rund- en achaapvleesch. De Minister van Landbouw, Ny verheid en Handel heeft een brief aan de commissa rissen der Koningin gericht, waarin er op wordt gewezen, dat ook het rundvleesch tot die voedingsmiddelen behoort, welke in vergeiyking met normale tyden aan zienlijk in prys zyn gestegen, tengevolge waarvan het voor een deel der bevolking, hetwelk gewoon ia rundvleesch te gebrui ken, moeilyk, zoo niet onmogelijk is zich van dit voedingsmiddel te voorzien. In verband hiermede verzoekt hy de aan dacht van de gemeentebesturen te vestigen op een vieeschsoort, welke bier te lande in overvloedige hoeveelheid verkrygbaar zou kunnen worden gesteld, doch ten onrechte niet gewild is, n.l. schaapvleesch. Indien van deze vieeschsoort een ruimer gebruik werd gemaakt, dan zou dit oogetwyfeld de behoefte aan rundvleesch kunnen vermin deren en daardoor de schaarschte en duurte van die vleeschpoort in geringer mate doen gevoelen. Het komt hem voor, dat ook van de zyde der gemeentebesturen kan worden medegewerkt om het gebruik van schaap vleesch te bevorderen. Door hiervoor op doelmatige wyze propaganda te maken door omtrent de voedingswaarde, de toebereiding, de prjizen in vergelMclng met die van andero vleeschsoorten, enz. ae noodige gegevens te verstrekken, zou ongetwijfeld bet gebruik van schaapvleesch in hooge mate kunnen worden bevorderd. Vooral door het houden van eenvoudige cursussen in de toebereiding van schaap vleesch zou in dezen z. i. wat te bereiken zyn. Levensmiddelenvoorziening. Naar „Het Volk" verneemt, is zeer binnen kort de indiening van een wetsontwerp te verwachten, waarby voor de geheele levens middelenvoorziening vaste regelen zullen worden gesteld. De distributie van goed- koope tabak. Er hebben zich in het geheel 540 fabri- kaanten aangemeld voor de verkryging van goedkoope tabak. Deze fabrikanten heb ben te zamen 12800 werklieden in hun dienst. Door de regeling, welke hun patroons hebben aanvaard, zyn dezen dus verzekerd gedurende den crisistyd niet te worden ontslagen. Deze week zal worden begonnen met de verzending der kaarten, vermeldende hoe veel tabak een ieder kan krygen. De meest ernstige maatregelen heeft de commissie genomen om te zorgen, dat de distributie zoo onpartydig mogelyk geschiedt. Zoo zyn b.v. alle aanvragen genummerd en ten overstaan van èen notaris is door het lot aangewezen, dat met no. 150 zal worden begonnen. Vooraf zyn ook de partyen tabak, welke uitgegeven worden, genum merd en precies op volgorde zal een ieder het hem toegewezene aan het Vriesseveem kunnen afhalen. Het gemeentebestuur van Am sterdam heeft Maandag aanbesteed: het maken van den onderbouw benevens felle verdere metsel- en timmerwerken vooreen flzeren loods en smedery aan de Oosteiyke Handelskade. Ingekomen 14 biljetten. Minste inschryfster de N, V. tot aanneming van werken v.h. H. J.r Nederhorst, te Gouda, voor f 144.722. DeStatenwerkiezingen. Het vry-liberale weekblad „De Fakkel" maakt de volgende balans op van de Staten verkiezingen De Totaal uitslag is dat gewonnen hebben de sociaal-democraten 26 zetels christelgk-historischen 1 zetel en dat verlpren hebben de vrye-iiberalen 2 zetels unie- 14 vrijzinnig-democraten 6 roomscb-katholieken 4 anti-revolutionnairen 1 zetel. Alles bijeengenomen wint in het geheele land de geheele linkerzyde vier zetels van rechts, en zal ééne provincie (Overyssel) voortaan linksche in plaats van rechtsche Eerste Kamerleden aanwyzen. Reden tot vroolykheid hebben alleen de sociaal-democraten, de eenige party die groote winst by deze verkieziogen behaalde. Het weerin Juni. Vanwege het Kon. Ned. Meteor. Inst, te Bildt is het volgende voorloopige overzicht meegedeeld van het weer in Juni: De afgeloopen maand Juni heeft zich algemeen gekenmerkt door koud en regen achtig weer. De temperatuur was in den namiddag gemiddeld 3 4 4 graden en des nachts ongeveer 2 graden beneden normaal. Van den 3den tot den 22sten was op alle vyf de hoofdstations de ochtendtemperatuur ook steeds er beneden. Het maandge- middelde voor De Bildt, 13.4' C., is bet laagste dat sedert 1849 te Utrecht—De Bildt voorgekomen is. De hoeveelheid neerslag bedroeg gemiddeld ongeveer twee derden meer dan de normale maandsom, in de zqideiyke helft des lands uog meer. Winden uit noordelijke tot zuid-oostelijke richting kwamen nagenoeg niet voor. Het aantal "uren met zojnneschyo te De Bildt bedroeg 143, tegen 187 uren 1 maand. normaal in de Alblanaerdam, 3 Juli. Vrydagavond is een kind van J. Hardam achter de woning zyner ouders verdronken. Ammerstol, 3 Juli. Aan het post kantoor alhier en de daaronder ressortee- rende hulppostkantoren werd gedurende de maand Juni 1916 in de Rykspostspaar- bank ingelegd f 4366 en daaruit terugbe taald f 4599,81. Het laatste, door dat kan toor uitgegeven boekje draagt het num mer 1372. Oost west, thuis best. Dat dacht ook de hond van den beer Bloois alhier. Veer tien dagen geleden ging hy met een vriend mee naar Hoog-Blokland, en Zondagnacht te 2 uur wekte by zyn ouden baas om binnen gelaten te worden. Ammerstol, 3 Juli. Mejuffrouw E. de Lange alhier komt voor op de voordracht voor onderwijzeres aan de lagere school D te Schiedam. Ammerstol, 3 Juli. Gistermiddag maakte de 20-jarige A. Verschoor een fiets tochtje op den Lekdyk. Hy had het onge luk het stuur kwjjt te raken, reed daardoor van den hoogen dijk af en kwam op de steenen glooiing terecht. Bewusteloos en met bloedende wonden werd by opgenomen en in een naburige woning binnen gedragen. Dokter J. A. P. de Bruyn uit Schoonhoven verleende heelkundige hulp, waarna V. per rytuig naar huis werd gebracht. Benschop, 3 Juli. In de Woensdag gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap Benschop ia de rekening over 1915 vastgesteld in ontvang op f 20.442,28, in uitgaaf op f 19 082,95, batig saldo f 1359,33. De collecte voor den gewapenden dienst heeft in deze gemeente opgebracht f 13,331/9. (Nieuws.) "Gleaaen-Nleawkerk, 2 Juli. De heer A. T. Kooren heeft wegens zyn be noeming tot controleur aan het Kaas- en Botercontrölestation te 's-Gravenhage be dankt als voorzitter van de Gemengde Zangvereeniging „Giessenkoor". De 7-jarige A. Rietveld, die in het land vee hielp verweiden, werd juist by het passeeren van een brug door een der wat al te dartele dieren op de horens genomen en in het water gesmakt. Spoedig op bet droge gehaald, bleek by gelukkig geen lichamelyk letsel bekomen te hebben. Wel was by door en door nat en tot over de ooren bemodderd. Waarschynlyk tengevolge van het natte pak, is hèt ventje nu een weinig ongesteld. Het bestuur van de Coöperatieve Land- bouwvereeniging „Samenwerking" alhier heeft met ingang van 1 Juli 1.1. de week- loonen van het geheele personeel met f 1 verhoogd. "Graat<Amiaen, 3 Juli. De land- stormplichtige dezer gemeente van de jaar- klasse 1911 P. Gelder blom is met ingang van 27 Juni j.l. huiswaarts gezonden wegens voorloopige vrystelling van werkelyken dienst. By beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is de Ryksbydrage over 1915 wegens het doen geven van her- halingsondefwHs voor deze gemeente vast gesteld op f 57,60. De ingeschrevene dezer gemeente voor de militielichting 1917 «C. van Arkel is by besluit van Gedeputeerde Staten wederom voor 1 jaar wegens kostwinnerschap vry- gesteld. Hecnkeop, 3 Juli. De gemeenteraad heeft tot geneeskundige belast met de dood- schouw benoemd den heer F. A. M. Thier, arts alhier, op een beiooninfe van f 1 per schouwing. In verband met een missive van Gedepu teerde Staten besloot de raad voorts, de verordening regelende het verhaal van pensioensbndragen van gemeente-ambte naren in dien zin te wyzigen, dat de in koopsommen voor den secretaris der Ge zondheidscommissie verschuldigd, in eens kunnen worden gestort. By candidaatstelling zyn tot leden van den gemeenteraad herkozen de heeren M. J. van Zuilen, J. van Vliet en W. Verburg. KinderdUk, 3 Juli. Tot onderwflzer aan de Chr. School alhier is benoemd de heer H. Boersma, te Twyzeleheide (Fries land). Krimpen a/d Lek, 4 Juli. Zondag middag speelden A. F. C. uit Aidmerstol en Vitesse alhier op het Zaad een voetbal- wedstryd. Als scheidsrechter trad op de heer A. Boon. Vitesse won met 3—1. Er was een talryk publiek. By den landbouwer C. E. de Jager heeft een vogelpaar (vliegenvangertjes) in een kooitje, dat aan den muur hangt en waarvan bet deurtje open staat, zyn nest gebouwd. Reeds eenige dagen zit het wyfje, heel gewoon, op een paar eitjes te broeden. Terwijl een zoon van den landbouwer D. met een booiscbudder over een brug reed, maakte bet paard eèn zysprong en kwam met den schudder in de sloot terecht. De jonge D. wist door een sprong op den wal te blyven. Met veel moeite heeft men paard en machine uit de sloot gehaald. Mevrouw D„ die haar hond van een paar vechtende wilde scheiden, werd zelf een prooi der vechtlustige dieren. Hoe zy zich ook weerde, zy kon niet verhinderen dat haar kleederen werden verscheurd. Zeer verschrokken, moest zy van haar wandeling naar buis terugkeeren. "Langerak, 3 Juli. De door het Bur- gerlyk Armbestuur opgemaakte begrooting voor bet dienstjaar 1917 bedraagt in ontvang en uitgaaf f 1531,14. Wegens den gunstigen financiéelen toe stand behoefde voor dat jaar geen subsidie uit de gemeentekas te worden aangevraagd. By beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is de RykBbydrage over 1915 wegens het doen geven van her- halmgsonderwys voor deze gemeente vast- steld op f 81,60. *Lekkerkerk, 4 Juli. Uitgelokt door het schoone zomerweer, gingen Zondagmor gen een paar jonge dames een toerde per flets maken. Even voorby de wetering ge raakte de 15-jarige W. M. haar stuur kwyt en plompte hals over kop in de diepe sloot. Toen zy met kroos in beur haren boven kwam, werd zy kordaat door haar vriendin op den wal getrokken. Toen de eerste schrik voorby was, stonden ze om bet geval te schaterlachen. De reis kon niet woeden voortgezet. De flets werd door den heer V. de J. op den vasten wal gebracht. Moordrecht, 3 Juli. De bouw vaneen sluiswachterswoning bij de Schutsluis in den IJsseldyk onder deze gemeente is ge gund aan den heer A. H. v. d. Sterre, te Waddinxveen, voor f 3885. 'Nleugerkerk a/d IJaael, 3 Juli. Gisteravond passeerde een gezelschap dames en heeren op de flets onze gemeente. Men kon het hun allen aanzien, dat zy de grootste pret hadden. Doch plotseling werd de pret veranderd in grooten schrik. Een der wielryders reed, dicht aan den sloot kant, een zyner toebtgenooten aan, ten gevolge waarvan by met rywiei en al in het water terecht kwam. Zoo spoedig mogelyk waren behendige banden er bij om de flets er uit te halen; de badnemer was reeds aan den anderen kant op het droge gekomen. Na eenig oponthoud kon het gezelschap zyn, reis voortzetten, en langzamerhand keerde de gulle pret terug. *Ntenwpoort, 3 Juli. De heer C. van Herk is benoemd tot agent van politie te Rotterdam. De begrooting van het Burgeriyk Arm bestuur dezer gemeente, dienst 1917, bedraagt in ontvang en uitgaaf f 581,741/9. Voor dat jaar wordt uit de gemeentekas een subsidie gevraagd van f 300, tegen f 150 in 1916. Bij de Vrydag alhier gehouden aanbe steding van het bouwen van een woonhuis met schuur voor rekening van den heer D. van Harten alhier, werden inschryvings- biljetten ingeleverd door: H. Diepenhorst te Ameide f 11259; van Houwelingen te Noordeloos f 12185; Bajtker te Giessendam f 12480W. F. van der Wal te Groot-Ammers f 12561; Jac. Baron te Nieuwpoort f 12600; Woudenberg te Schoonhoven f 126&4; Kuy- ienburg te Schoonhoven f 12775; de Kovel te Groot-Ammers f 12827; H. Peltenburg te Schoonhoven f 13237. Gegund aan H. Diepenhorst te Ameide. De koopman T. Van 't H. alhier bad Zondag een schadelyken dag. Er verdronk n.l. een zyner koeien, waarvan het vleesch voor de consumptie werd afgekeurd en onder poiitie-toezicht begraven. In het eerste halfjaar 19(6 zyn aan het hulptelegraaf- en -telefoonkantoor alhier verzonden 217 en ontvangen 212 telegram men, totaal 429 stuks. Gevoerd zyn 137 inkomende en 236 uitgaande gesprekken, totaal 373. In het eerste halfjaar 1915 waren de cyfers resp. 226 en 221, totaal 447, en 130 en 240, totaal 370. Noordelooa, 3 Juli. Vrydag is het ruim 3-jarig zoontje van den veehouder W. de G. te Over-Slingeland in een moddersloot geraakt en gestikt. Oudewater, 3 Juli. De N. V. Machine fabriek „De Hollandsche IJssel" voorheen de Jongh Co. alhier heeft het maken van een electrische fabriekscentrale en stoom- wasschery gegund aan de aannemers P. Blink Se P. Verrney alhier, voor f 20.391. *Polsbro«k, 3 Juli. De timmermans- leerling A. S. van hier reed Vrydagavond op den Slanaenweg met zyn fiets een doch tertje van den koopman W. V. te Vlist zoodanig aan, dat het meisje over den weg en by zelf, na eerst met een boom kennis gemaakt te hebben, te water rolde. Geluk kig behield de knaap zyn tegenwoordigheid van geest en wist hy spoedig op 't droge te klauteren. 'Beeawyk, 3 Juli. Op de voordracht ter benoeming van een hoofd aan de open bare lagere school A alhier zfln geplaatst de heeren1. F. H. de Jong, hoofd eener schooi te Kouwerwyk, gem. Oostwolde; 2. A. Regering, hoofd eener school te Stad Hardenberg3. J. Passchier, ouderwyzer te 's-Gravenmoer. Zustpr A. C. Boer, wykverpleegster van de afdeeling Reeuwflk en Omstreken van de Zuid-Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis", heeft aan de Commissie voor Wykverpleging tegen 1 October a.s. ontslag uit hare betrokking gevraagd. KeenwUk, 3 Juli. De heer R. Kooiman, hoofd der school in „de Tempel" alhier, heeft aan den gemeenteraad van Zwammer dam tegen 1 October eervol ontslag uit zyn betrekking gevraagd. (G. Ct.) NtolwUk, 1 Juli. In de Woensdag ge houden raadsvergadering is medegedeeld, dat het kohier van den hoofdeiyken omslag is goedgekeurd. Naar aanleiding van een schryvpn van Gedeputeerde Staten werd besloten genoemd college voor te stellen, met bet oog op den zeer verbeterden toestand der wegen tot gebeele opheffing over te gaan van het ver bod van sluiting dezer wegen voor motor- rytuigen op meer dan twee wielen. Door den aanvang met den bouw der nieuwe openbare lagere school was het noodzakeiyk geworden, dat een twee tal gezinnen hunne woning ontruimden, waaronder pok de daar reeds ruim een jaar wonende Belgische uitgewekene J. Leestmans. Geen woning was er meer te vinden; goede raad was dus duur! De eene bewoner vond een onderkomen by zyn zoon, doch voor Leestmans doemde geen uitkomst op. Vorige week is er echter op zyn verzoek een woning voor hem gekomen en wel van de „Society of Friends" uit bet Vlucbtoord te Ede, waarin L. thans zyn iutrek heeft genomen. De woning is opge slagen op het vaartland, beslaat eén grootte van 4—6 meter en is verdeeld in een zit- en slaapkamer en keuken. (G. Ct.) 3 Juli. Het knechtje van den veehouder J. B. alhier bevond zich j.l. Zater dag op een vrachtje takken, geladen in een rank vaartuigje. Al spoedig tuimelde hy door de vele schommelingen er af. Zyn baas, die in de nabyheid was, bemerkte bet ongeval, schoot direct toe en wist Piet spoe dig uit zyn benarde positie te verlossen. Waddinxveefc, 8 Juli. Zaterdagmor gen is een hit op de Hooge Waddinxveen- sche Brug op hoi geslagen. Het dier rende den Brugweg af, terwyl de voerman zich aan de leidsels en het lemoen vast kon houden. Naby de woning van de weduwe Steenland is het gelukt bet dier tot staan te brengen. (D. v. G.) Woerden, 3 Juli. In- de jongste ver gadering van den gemeenteraad is behandeld net door den heer Van der Hegge Zynen te Utrecht uitgebracht rapport inzake elec- trificeering dezer gemeente. Nadat het rapport nader door den deskundige was toegelicht, werd besloten dezen op te dragen om te trachten met de gemeente Gouda een contract te sluiten voor levering van electrischen stroom aan de gemeente Woer den. Volgens het oordeel van den deskun dige zou zulks voordeeljger zyn dan aan sluiting aan de centrale te Utrecht. (N.Z.-H.) KERKNIEUWS. Ds. A. H. J. G. van Voort huizen te Zegveld heett een beroep ont vangen bn de Ned. Herv. Gemeente te' Aalst (Geld.). Ds. P. de Groot te Rotterdam heeft bedankt voor bet beroep by de Chr. Gereformeerde Gemeente te Dordrecht. De Bisschop van Breda heeft gelast, dat in alle kerken en kapellen van zyn bisdom openbare gebeden zullen ge houden worden ter verkryging van de gewenschte droogte. o— Goudriamn, 4 Juli. Ds. G. Alers alhier is beroepen by de Ned. Herv. Gemeente te Urk. $Oadewator, 3 Juli. Van iemand die onbekend wenscht te blyven, heeft de Gere formeerde Kerk alhier een renteloos aan deel van f 100 ten geschenke ontvangen. De diaconie der gemeente ontving 2 aandeelen elk groot f 25. HeeuwUk, 3 Juli. Gisteren was het voor de Gereformeerde Kerk van Reeuwyk- Sluipwijk een biyde dag. Haar beroepen predikant de heer J. A. Verhoog, theologisch candidaat, te Zevenhuizen, mocht bfl haar z(jn intrede doen, na des voormiddags beves tigd te zyn door Ds. J. B. Jansen, van Zevenbuizen, met een predikatie over Joh. 21 vs. 15 tot 17. Des avonds verbond de nieuwe leeraar zich aan de gemeente naar aanleiding van 1 Cor. 2 vs. 2: „Want ik heb niet voorgenomen iets te weten onder U dan Jezus Christus en Dien ge kruisigd". Na de predikatie werd de nieuwe leeraar toegesproken namens gemeente en kerkeraad door ouderling P. Kraan; door den heer T. Ypma, als afgevaardigde van de Gere formeerde Kerk te Haastrecht: door Ds. P. van der Kooy, predikant der Ned. Herv. Kerk te Reeuwyk; en door Ds. T. Sap, van Gouda, namens de classis Gouda, die de Kerk als consulent diende. Op .verzoek van gemelden ouderling gaf de gemeente baar blndschap te kennen door het aanheffen van Psalm 103 vs. 1. Ds. Verhoog werd, op verzoek van den afge treden consulent, toegezongen Psalm 134 vs. 3. Beide malen was het kerkgebouw overvol. (Rott.) UlUlag Her herstemmingen. NOORD-HOLLAND. Amsterdam I. Aantal kiezers 5832, geldige stemmen 2804. Dr. H. E. R. Hubrecht, u.-l., aftr., 1765, Mr. Th. Stuart, v.-l., aftr., 1675, Mr. J. Verdam, a.-r., 975, F. J. A. M. Wierdels, r.-k., 991. Gekozen: Dr. Hubrecht en Mr. Stutrt. Ba di Amsterdam II. Aantal kiezers 5483, geldige stemmen 2746. J. Douwes, aftr., 1239, Jos. Loopuit, s. d. a. p.. 1354, J. van den Tempel, s. d. a. p., 15*1 en F. J. M. Wilking, r.-k., 1164. Gekozen: Loopuit en van den Amsterdam III. Aantal kiezers 18841, geldige stemmen 9293. Mr. a.-r., 2882 en Dr. Th. van der Waerden, s.d. a. p., aftr^ 6411. Gekozen: van der Waerden. Amsterdam IV. Aantal Iiezers 4810, geldige stemmen aftr., 1494 en S. de Wolff, e. d. a. p., 1022. Gekozen: Barnstein. Amsterdam V. Aantal kiezers 19394, geldige stemmen 11425. Prof. Mr..P. A. Diepenhorst, a.-r., 3813, W. M. van Diesen, v.-d., aftr., 4434, C. G. Vattier Kraane, v.-l., 3769 en Ed. Polak, s. d. a. p., 4236. Gekozen: van Dieeen en Polak. Amsterdam VI. Aantal kiezers 6567, geldige stemmen 3918. J. N. Hendrix, r.-k., aftr., 1869, J. B. A. Jonckheer, u.-l., aftr., 1967, Mr. Aug. Philips, v.-l., 1858 en Mr. Dr. C. F. Schocb, c.-h.. 1794. GekozenHendrix en Jonckheer. Amsterdam VII. Aabfal kiezers 5650, eldige stemmen 3392. Mr. E. P. A. F. van Jen Bogaert, r.-k., aftr., 1698, Dr. J. H. Gunning Wzn., u,-l., 1661, J. ter Haar Jr., c.-h., attr., 1654 en Dr. J. F. Hoekstra, v.-d., 1636. Gekozen: Gunning en ter Haar. Amsterdam VIII. Aantal kiezers0966, geldige stemmen 4075. J. J. de Roode, ;.d.. p„ 1306, W. d. Vlast, ..-r, 1868, KI. de Vries Sun., v.-d., «ftr., 1146, L. vta der Wil, d.p., 1167. Gekozen: de Roode en de Vlugt. Amsterdam IX. Aantal kiezers 25.907, geldige stemmen 15.897. J. van Nizinga, s. d.a. p., 5269, J. G. van Kuykhof, s.d. a.p., aftr., 6768, P. Nolting, v.-d., 5197, Th. Ruys Gzn., a.-r., aftr., 5781. Gekozen: van Kuykhof en-Ruys. Haarlem. Aantal kiezers 11.753, geldige stemmen 8294. Mr. J. A. Comans, r.-k., 3604, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen, v.-l., aftr., 4250, Jhr. Mr. D. G. van Lennep, c.-h., 'aftr., 4156, Mr. J. A. Monnik, a.-r., 8682, L. J. C. Poppe, s.d.a.p., 3835, Mr. J. H. Thiel, v.-d., 4088. Gekozen: Jhr. Mr. Boreel van Hoge landen, Jhr. Mr. van Lennep en Mr. Thiel. Helder. Aantal kiezers 7299, geldige stemmen 3966. E. J. Bok, u.-l., aftr., 1898, G. J. O. D. Dikkers, u.-l., aftr., 1867, A. W. Michels, s. d. a. p., 2018, A. G. A. Verstegen, s. d. a. p., 1862. Gekozen: Bok en Michels. Haam. Aantal kiezers 5519, geldige stemmen 4186. A. Commandeur, r.-k., 1807, J. Winkel, lib., aftr., 2381. Gekozen: Winkel. Psrmerend. Aantal kiezers 5809, gel dige stemmen 4069. J. Koopman, lib. 2W1, C. Nolet, r.-k., 1127, Jb. de „Vries, i. d. a. p., 1345, J. Wildschut, lib., aftr., 1722. Gekozen: Koopman en Wildschut. Zaandam. Aantal kiezers 11.644, gel dige stemmen 6791. B. W. Binnendyk, s.d.a.p., aftr., 3915, J. W. Dekker, libn 2667, J. E. W. Duys, s.d. a.p., aftr., 4074, P. van Me ver, v.-d., 2668. Gekozen: Binnendyk en Duys. UTRECHT. Amerangen. Aantal kiezers 8013, gel dige steramen 6227. Mr. W. H.de Beaufort, v.-l., 3039, Jhr. L. M. Schuurbeque Boeye, c.-h., aftr., 3188. Gekozen: Jhr. L. M. Schuurbeque Boeye. Utrecht I. Aantal kiezers 10.541, gel dige stemmen 7199. Jhr. Mr. K. J. Scborer, c.-h., 3689, Mr. Dr. W. A. van Zyat, L. aftr., 3375, Mr. L. van Lier, 1., aftr., 3344, Mr. W. M. H. Boers, 1., aftr., 3315, R. Boomsma, s. d. a. p., 384 en D. Jelles, a. d. a. p., 329. Gekozen: Jhr. Mr. Schorer, Mr. Dr. van Zyat en Mr. van Lier. Utrecht II. Aantal kiezers 9567, gel dige stemmen 6934. Mr. M. L. S. Bilderdyk, a.-r., aftr., 3620, J. Gryns, a.-&» aftr., 3497, J. H. van der Wurf, r.-k., 3384, P. Molt- maker, s. d. a. p., 3253, O. de Weerd, s. d. a, p., 3188 en J. J. Reynders, s. d. a. p., 3080. Gekozen: Mr. Bilderdyk, Gryns en van der Wurt. NOORD-BRABANT. Helmend. By enkele candidaatstelling gekozen P. J. J. de Wit. FBIE8LAHD. Frmneker. Aantal kiezers 12.885. B. Aöema, a.-r., 5554, H. Eisma, lib., 5828, W. Fransen, r.-k., aftr., 5461, E. Molenaar, s.d. a. p., 5723, Mr. D. Okma, a.-r., aftr., 5480, B. J. Schurer, lib., 6809, F. Terpatra, c.-h., aftr., 5480, J. Ytsma, s. d. a. p., 5683. Gekozen: Eisma, Molenaar, Schurer en Ytsma. Leeuwarden. Aantal kiezers 15.337, geldige stemmen 11.376. Jhr. Mr. J.M. van Beyma, vryz., 6938, Dr. J. E. van Weideren baron Rengers, vryz., aftr., 7139, K. W. P. Besoyen, e. d. a. p., aftr., 6982, M. Hille- brand, s. d. a. p., 744, J. G. Jansonius, s. d. a. p., 6727, Kt Sikkema, s. d. a. p., 882, L. Zandstra, s. d. a. p., 6228, R. T. Atsma, c.-h., 3900, W. Fransen Jz., r.-k., 3921 en J. D. de Vries, a.-r., 3886. Gekozen: Dr. van Weideren baron Ren gers, Besoyen, Jansonius, Zandstra eu Jhr. Mr. van Beyma. Seheterland. - Aantal kiezers 14.880, geldige stemmen 10.209. Mr. H. Binnerta, vröz., aftr., 3164, E. Bos, s. d. a. p., 4397, J. M. Houwes, vryz., aftr., 3138, K. Jonstra, s. d. a. p., 4365, R. de Roos, s. d. a. p., 4333, Dr. J. v. d. Sande, vryz., aftr., 3211, H. Vos, s. d. a. p., 4548, H. de Vos, s. d. a. p., 4515, H. Woudstra, a.-r., 3072, J. Wuite Jzn., vryz., aftr., 3159. Gekozen: Bos, Jonstra, de Roos, H. Vos en de Vos. GRONINGEN Applngedam. Geldige stemmen 7137. D. Bartel», s. d. a. p., 2346, P. Bonnema, v.-d., 1572» B. Bouwes Kzn., a.-r., 2933, H. H. de Haan, v.-d., aftr., 2136, Mr. F. Jansen, lib., aftr., 2260, H. Kuilman, s. d.a.p.,2336, Mr. E. J. Thomassen A Thuessink van der Hoop Van Slochteren, c.-h., 3046, J. B. Wes- terdijk, v.-d., aftr., 1881. Gekozen: Mr. van der Hoop, Bouwes, Bar- tels en Kuilman. Bedum. Aantal kiezers 7892. D. Bartels, s.d.a. p., 3217, D. Bruins, lib., aftr., 3185, F. H. Dyksterhuis, r.-k., 2953, H. Middendorp, r.-k., aftr., 3043, F. Veldman, a.-r., 2881, H. J. H. J. Zylma, lib., 3211. Gekozen: Bartels, Bruins en Zylma. Grenlngen. Aantal kiezer» 11.963, gel dige stemmen 8330. L. J. H. Eversen, s. d. a. p., 3163, J. B. T. H. Feldbrugge, r.-k., 2386, Mr. R. Koppe, a.-r., 2471, M. Luitjens, lib., aftr., 2942, U. G. Schilthuis Jzn., v.-d., aftr., 3211, Mr. J. A. Tellegen, lib., aftr., 3133, Mr. F. van der Tuuk, lib., aftr., 3052, U. Zijlstra, a.-r., 2435. Gekozen: Evertsen, Schilthuis, Mr. Tei legen en Mr. van der Tuuk. Heegesand. Aantal kiezers 4006, gel dige stemmen 1972. L. H. J. Evertsen, s.d.a.p., 889, J. A. van Royen, u.-l., aftr., 1083. Gekozen: van Royen. Onde Pekela. Aantal kiezers 10.100, aldige stemmen 6686. J. H. Daggers, r.-k., 195, H. Hinders, s. d. a. p., 2150, P. A. Kui pers, v.-d., 2117, H. G. Mulder, s.d.a.p., 2231, U. Wilkens, v.-d., aftr., 2647, P.A. Zeven, v.-d., 2367. Gekozen: Mulder, Wilkens en Zeven. Zntdhern. Aantal kiezers 6479, geldige stemmen 5236. Jhr. J. W. Alberda van Ehenstein, lib. aftr., 2835, J. W. Bakker, a.-r., 2800, S. Bakker a.-r., 2218, F. Brems, c.-h., 2212, D. Kloppenburg, lib., 1666, G. de Vries, lib., 2714. Gekozen: Jhr. Alberda van Ehenstein, Kloppenburg *en de Vries. ZEELAND. Middelburg. Aantal kiezers 5798. Mr. J. Adriaanse, v.-d., 2597, W. Melis, a.-r aftr., 2601. GekozenMelis. DE OORLOG. De groote en op uitstekende wyze voor bereide aanval der Engelschen en Franschen op het Westeiyk front is begonnen. Het tydatip was er gunstig voor; immers op het Oosteiyk front brengen de Russen de centralen en met name de Oostenrykers danig in het nauw. Mochten de Duitschers daar een deel van bun manschappen kun nen missen, dan zullen die wel naar de Boekowina worden gezonden om den Oos tenrykers by te staan. Ook in Italiö heb ben de laatsten de handen vol. Van deze fronten is dus geen hulp voor het Westelflk front te verwachten; in Noord-Frankryk zullen de Duitschers die daar staan, geheel met eigen krachten den aanval der gealli eerden moeten weerstaan. Of zy daartoe in staat znllen zyn, is niet te voorspellen. Het begin van den Engel schen aanval was niet onvoorspoedig: ten Noorden van de Somme drongen de Engelsche troepen, die met de Franschen samenwerkten, in het voorste stelsel der Duitsche verdedigingswerken door over een front van ruim 25 K.M. Zy bezetten daar de dorpen la Boiselle, Mametz, Mon- tauban en Fricourt. De Duitschers zeggen, dat de geallieerden eerst ip de voorste Duitsche linie vermochten binnen te drin- ?en nadat deze door de Engelsche artillerie otaal was stukgeschoten. Dit komt in zoo verre met de Engelsche berichten overeen, dat deze ook gewagen van het overstelpend vuur der Engelsche artillerie, dat aan den aanval vooraf ging. In munitiegebruik, dat is zeker, behoeven de Engelschen zich by dezen aAnval niet te beperken; er is in de laatste maanden zeer veei aangemaakt. Het gevechtsterrein in Noord-Frankryk kan men iu twee deelen splitsen. Het noordeiyk gedeelte loopt van Gommecourt tot la Boiselle, het zuideiyk omvat bet Sommegebied. Op het noordelyk stuk zyn de Engelschen nog niet noemenswaard ge vorderd, op het zuideiyk hebben zy de reeds gemelde voordeelen bebaald. De Duitschers biedeo overal hardnekkigeu tegenstand en voeren, volgens de berichten uit Londen en Parys, op verschillende punten tegen aanvallen uit. Het jongste communiqué uit Parys zegt, dat ten zuiden van de Somme de Btryd met volkomen succes voor de Franschen wordt voortgezet. Zy vermeesterden over een front van meer dan 5 K.M. twee Duitsche loopgraaflinies en het dorp Herbecourt, dat door de Duitschers voor de verdediging watf ingericht. De Duitschers beweren, dat de voortzetting van den aanval der ge allieerden aan beide zyden van de Somme hun over het algemeen geen voordeel bracht. Zy voegen er echter by, dat zy zeiven een reeds achteruit gebrachte divisie terug trokken op een tweede stelling. By Verdun is de sterkte Tbiaumont door de Franschen heroverd geweest, maar zy zyn er daarna weer uitgeworpen. Sedert putten de Franschen zich daar uit ia ver- geefsche aanvallen, seint Berlfln. Over 't geheel is er dus op net Westeiyk front nog niets van beslissende beteekenis gebeurd en het is zeer de vraag, of de eerstvolgende dagen iets dat op een beslissing lijkt of daarvan het begin zou kunnen zyn, zullen brengen. Op het Oosteiyk front hebben de Russen de stad Kolomea bezet, een belangrijk kruispunt van wegen en spoorwegen. De toestand der Oostenrykers blnft zorg baren, al is de Russische opmarsen, ten W. van Luck, in Wolbynié, met hulp van de Duitschers tot staan gebrayht. Met name ten Z. van den Dnjestr dreigt thans nog ernstig gevaar. Lloyd George, thans minister van munitie, zal de opvolger van Kitchener zyn als Engelach minister van oorlog. -^-Koning Peter van Servië is ernstig ziek. Liebknecht gevonnisd. De krygsraad te Berlfln heeft Liebknecht veroordeeld tot een tuchthuisstraf van 2 jaren, 6 maanden en 3 dagen en uitzetting uit het leger, wegens poging tot oorlogsverraad, ernstige ongehoorzaamheid en verzet tegen de openbare macht. Het gerecht is uitgegaan van de meeding, dat Liebknecht niet heeft gehandeld uit eerlooze gezindheid, doch dat politiek fa natisme de dryfveer is geweest by zyn tekortkomingen. Op dien grond heeft het de minimumstraf toegekend en afgezien vnn het ontnemen van burgerschapsrechten. liegen bet vonnis staat voor Liebknecht hoqger beroep open. Ka pp, de bekende tegenstan der van den Duitschen rijkskanselier, die Generallaodschaftsdirektor te Koniugsber- Een was en onlangs door den provincialen anddag voor zes jaar herkozen was, kan zyn ambt niet meer aanvaarden, daar zyn verkiezing door de Pruisische regeering niet bekrachtigd is. Hy is dus geringeloord wegens zyu aanvallen op den rykskanselier. GEMENGD NIEUWS. De werkman J. C. de S. is Za terdag op de scheepsbouwwerf Béanhoek v/h. T. Nederlof te Sliedrecht door het atuk springen van een amarylsteen gewond eu Maandag aan de verwondingen overleden. De 2V4- jarige dienstbode van den veehouder C. v. Rossum te Kamerik is Zondagmorgen iu een sloot geraakt en verdronken. Hetbericbt u i t G i e s s e n d a m als zou zich daar een geval van nekkramp met doodelyken afloop voorgedaan hebben, is onjuist. Er is daar geen geval van nekkramp voorgekomen. De onlangs te Baarn overleden heer W. A. Spoor, die te Culemborg een mosterdtabriek en een drukkery exploiteerde, blykt aan het personeel hiervan aanzieniyke bedragen gelegateerd te hebben. Dezer dagen werden de legaten bekend gemaakt, waarvan er vele de som van f 1000 te boven gingen. Ook het vroegere per soneel, dat reeds jaren uit betrekkiug was, ontving een bedrag in overeenstemming met den tyd der werkzaamheid ed het genoten loon. Zaterdag morgen is van de stoep van het kassierskantoor Hoffman Se Co. in de Minderbroedersteeg te Goods een rywiei ontvreemd, dat door een landbouwer uit Haastrecht, die op dat kantoor moest zyn, daar was neergezet. Hoewel by maar enkele minuten binnen bleef, was zyn rywiei by het verlaten van bet kantoor verdwenen. Vermoed wordt dat een eenigszin» vreemd uitziend jongmfcnscb dat daar in die »traat is gezien en plotseling verdween, de ver- raoedeiyke dader i» van dezen diefstal. Naar dit jongmensch wordt thans een onderzoek ingesteld. (G. Ct.) Donderdagmorgen verloor de landbouwer M. van Royen uit Benschop op de markt te Gouda een bedrag van f 1001,50. De varkenesjouwer Joh. Verkley, Nieuwe Haven aldaar, was zoo gelukkig het geld te vinden en bezorgde het den eigenaar terug. Correspondentie. Berichten over jacht- en vischakten wor den niet meer geplaatst. Redactie. burgebllike htand. Schoonhoven. Van 30 Juni—4 Juli. Geboren: Henricus, z. van A. Jansen en M. de Wit. Over,leden: P. Oskam, oud 53 j., echtgenoote van W. Faay. Alblasserdam. Juni. Geboren: Adrianus, z. van P. Vis en N. v. Zeist. Johannes, z. van H. Khuis- tingh Neven en B. v. d. Vlier. Aartje, d. van C. de Bes en T. C. Stam. Overleden: A. Vastenhout, oud8j.— W. Broere, oud 74 j., echtgenoot van A.M. Baan. Ameide. Van 1—30 Juni. Geboren: GijBbgrt, z. van B. Raven- atyn en G. de Khfffc Antonia, d. van A. Langerak en A. K. J. Mulder. Cor nells, z. van A. Bouter en J. de With. Getrouwd: P. Teunissen, oud 27 j., en L. Welner, oud 25 j. R. Kok, oud 34 j., en J. C. Verwolf, oud 28 j. Overleden: Een levenloos aangegeven kind van P. Vroon en C. J. van den Berg. Benschop. Juni. Geboren: Teunis, z. van R- Rooden- burg en E. van Zoelen. Petrus Gysbertus, z. van J. van Vliet en J. van Beek. Overleden: H. Timmer, oud 18 j. (overl. te Coihen). Berkenwoude. Van i Mei—1 Juli. Overleden: B. Korevaar, oud 77 j., weduwnaar van P. v. d. Velden (overleden te Gouda). W. Varwaal, oud 73 j., we duwnaar van A. Muys. Giessendam. Van 28—30 Juni. Geboren: Willem, z. van A. v. Noorloos en C. de Snoo. Aagje, d. van T. Lock en C. C. Kalis. Getrouwd: W. Kalis, oud 27 j. en M. de Bruin, oud 24 j. Overleden: W. E. v. Bekkura, oud 24 j. K. Boerman, oud 8 j. D. Rietveld, oud 75 j., eebtgen. van H. de Leeuw. A. Erkelens, oud 51 j., echtgen. van N. Huisman. Groet-Ammers. Juni. Geboren: Adrianus, z. van N. Stigter en A. Hejjkoop. Janna, d. van A. de Waard en J. Verkaik. Bart, z. van M. Boom en H. Toom. Getrouwd: G. den Toom, oud 45 j. en M. de Kovel, oud 34 j. Overleden: D. Kooyéian, oud 67 j., echtgenoot van Z. den Hartog. Hekenderp. Juni. Overleden: P. van Dam, oud 16 d. Jaarsveld. Van 1—30 Juni. Geboren: Wilhelmus Adrianus, z. van H. van EUeren en M. van Vliet. Willem, z. van A. Alblas"en C. W. Kuy^ Cornelia, d. van A. de Groot en A. H. den Oudsten. Willem Jacobus, z. van T. van Beusekom en C. A. Verbree. Gerrigje, d. van K. van Elteren en J. den Oudsten. Arigje, d. van C. H. Langerak en H.de Weerd. Geertruy, d. van G. van Roest en L. van Oosterom. Arie, z. van W. T. Hoogendoorn en J. van Soolingen. Maria Johanna, d. van M. Broek huizen en A. J. Hoogendoorn. Maria, d. van C. Hoogendoorn en A. Verburg. Overleden: C. Brokking, oud 21 j. A. Hoogendoorn, oud 3Vi j. Langerak. Juni. Geboren: Jannigje Maria, d. van G. van Middelkoop en E. H. Aanen. Overleden: A. F. W. R.Haastert, oud 53 jechtgenoot van M. Haastert (won. te Alblasserdam). Meerkerk. Juni. Geboren: Jan Corneli», z. van C. van den Heuvel en A. E, L. van de Wetering. Nleuwpeert. Juni. Geboren: Jan Adrianus, z. van J. Her mes en M. van der Heiden. Ouderkerk a/d IJssel. Van 1-30 Juni. Geboren: Adriana, d. van A. Burger én G. Spek. Aart, z. van H. Stam en K. L. Visser. Willem, z. van W. van Pelt en J. Kievith. Willemina, d. van N. v. d. Poel en C. Linge. Bastiaan, z. van B. de Poorter en A. Rocbat. Fran- cina, d. van C. v. d. Heuvel eu T. Gou- driaan. Pietertje Cornelia Nieqje, d. van T. Tukker eu P. C- Donker. Bertus, z. van L. Speksnyder en N. Soldaat. Jan Johannes, z. van G. Kooy en C. A. M. van O». Cornelia, z. Van S. Pols en N. Berger. Aart, z. van W. Otterspeer en W. van Heck. Pieter Martinus, z. van F. Goudriaan Az. en G. Hoogendyk. Getrouwd: P. van Meyeren en N. de Mik. J. Spruy ten burg en A. M. Vis. M. Pols en A. Trouwborst. Overleden: J. L. Noordegraaf, oud 16 j. C. Heuvelman, oud 67 j., echt genoot van S. Krygsman. M. Trouw borst, oud 65 j., echtgenoote van J. van MulieeB. Ondewater. Juni. Geboren: Petrus, z. van C. Wolffenbuttel en M. C. Verkerk. Berdina, d. van N. v. d. Heuvel en jV. M. Oostendorp. Polsbreek. Juni. Geboren: Pieter, z. van H. de Bruin en C. Broere. Pietertje Maria, d. van T. de Pater en A. Ryneveld. Reeuvrfjk. Juni. Geboreu: Cornelis, z, vu P. den Uyl en A. Gladdinus. Maria, d.^an G. Kooy en L. Verboom. Martinus, z. van A. Oostrum en C. Schouten. Willem, z. van J. Mesman en N. van der Velden. Overleden: M. Groenendijk, oud 70j., eebtgen. vkn A. Vermeulen. Snelrewaard. Juni. Geboren: Joanna Maria, d. van J. A. Uyttewaal en M. C. Kromwyk. Tienhoven. Van 1—30 Juni. Geboren: Bart, z. van C. Streefkerk en M. van VaricL VlsscherU-beriehten. Men schryft ons uit Am merstol d.d. 30 Juni: De vangst van alle soorten binnen- en buitenvisch was in de afgeloopen week weinig loonend. In den polder, waar men -thans veel met de paling- en zeeltfuiken vischt, was de vangst zeer gering. Voor de vangst dezer vischsoorten is warm weer een vereischte. De aanhoudende koude weersgesteldheid maakt, dat de binnenvisscher» slechte ver diensten maken. Maar ook op de rivier doet de ongunstige weersgesteldheid zyn nsdeeligen invloed gelden, zoodat ook dasr door de visschers zeer geklaagd wordt. De hoogere pryzen, die men maakt, zyn niet in staat hun een matig weekloon te verschaffen. Men besteedt thans voor snoek 32—38 cent, baars 20—30 cent, paling 30—75 cent, bliek 8—15 cent, voorn 4—8 cent, zeelt 86—40 cent, alles per V» K.G. De zalmvangst, in de vorige week al mid delmatig, was ook deze week gering, zoodat de groote visscheryen niet ten onrechte klaaeden. De kleine visscheryen, rekening houdende met de vangst der groote, viech- ten deze week wegens de ongunstige voor uitzichten niet. De vlouwvisschery ligt geheel stil. De hooge zalmpryzen kwamen de visscheryen eenigermate ten goedé. Een te «cheeaheven gevestigd fabri kant in Zilverdraadwerk beveelt «ch beleefd aan tot het levereu vaa alle •eertoa DRAADWERK. Ook niet ongenegen zich aan één Firma te verbinden. Brieven frapco, onder no. 57, Bureau van dit Blad. Marktberichten. Gorinchem, 3 Juli. Aangevoerd 101 runderen, 3 nuchtere kalveren, vette varkens en 501 biggen. Pryzen zware kalfkoeien f 360 a f 400, kalfvaarzen f 220 a 1 270, melkkoeien f 230 a f 290, li/i-jarige ossen f —af guiste vaarzen t —af pinken f af Ondewater, 3 Juli. Op de heden ge houden kaasmarkt waren aangevoerd 24 partyen, 1080 stuks, wegende pl.m. 5400 kilogr. Pryzen waren voor le soort van f55,50 tot f 56,50, voor 2e soort Van f tot f zwaardere f tot f gestempelde f 55,— tot f 67,—. H»ndel vlug. Rotterdam, 3 Juli. Aangevoerd paarden, magere- en 329 vette run déren, 118 Vette, nuchtere en graskal veren, 139. schapen «of lammeren, 580 var kens, biggen, bokken of geiten. Schoanhoven, 1 Juli. Kaas. Aan gevoerd 23 wagens, 690 stuks. Pryzen: le soort f 56,— f 57,—, 2e soort f 54,— k f 55,—, zwaardere f k f per 60 K.G. Handel zeer vlug. Utrecht, 3 Juli. Op de heden alhier gehouden paardenmarkt waren 625 paarden en veulens aangevoerd. De pryzen waren: weeldepaarden f 600 tot f 1000, werkpaarden f 400 tot f 600, oude paarden f 150 tot f 375. Heden behaagde het den Heei'e plot seling van onze zyde weg te. nemen onzen innig geliefdenzorgdragenden Echtgenoot en Vader, den Heer N. G. VROEGE, in den ouderdom van 42 jaar. Allen, die hem gekend hebben, zullen beseffen wat wg in hem verliezen. Wed. N. G. VROEGE Vermeulen en Kinderen. Lopik, 29 Juni 1916. Heden overleed, na een kortstondige ziekte, onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Over-Grootvader WILLEM VERWAAL, Weduwnaar van Aaltje Muijs, in den ouderdom van ruim 78 jaar. Uit^ijler naam, E. C. VERWAAL. Berkenwoude, 30 Juni 1916. Voor de vele bewgzen van deelneming, ontvangen by bet overiyden van onzen geliefden Vader, Behu'wd- en Grootvader, betuigen wy onzen hartelyken dank. Namens Familién, W. VERWAAL. Berkenwoude, 3 Juli 1916. SPREEKUREN: 81 en 's middags IR—8, (behalve Zaterdag). VOORZITTER en HEEMRADEN van de NederwMrd brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, ingevolge de Keur op den Lagen Boezem en de waterkeerende Dijken en Kaden in dit waterschap, op Zaterdag den 8. Juli aanstaande, te beginnen des morgens om 9 uren aan den Vullendam, zal worden gevoerd de gewone eerste jaariyksche Schouw over den Boezem, de Dflken, Kaden en alle ver dere Werken, onder het toezicht van het Nederwaards-Bestuur staande. Alblaeeerdamden 28. Juni 1916. Voorzitter en Heemraden voornoemd, L. VAN DEN BERG, Voorzitter. D. JAS, Secretaris. De RECHTER COMMISSARIS in het FAILLISSEMENT van TEUNIS RIETVELD, Bakker te Nieuwpoort, heeft bepaald: D. dat de SCHULDVORDERINGEN in dit faillissement ten kantore van m(j Curator moeten worden ingediend voor één Au gustus 1916; 80. dat de VERIFICATIE-VERGADERING zal plaats hebben op Donderdag 24 Au gustus 1916, des voormiddags te half tien, in het GERECHTSGEBOUW aan de Steegoversioot no. 40 te Dordrecht. De Curator, Mr. P. BLUSSÉ VAN OUD-ALBLAS, Advocaat en Procureur. Dordrecht, 3<FJuni 1916. Wolwevershaven 37. By genoegzame deelneming, zoowel door leden als niet-leden der Coöperatieve Landbouwers- Hmndelsyereentging voor Loplk J na ra veld en WlIlige-LangeraM, wor den STEEN KOiLEN voor ongeveer r 1,85, EIERKOLEN f 1,65 per H.L. franco thnia geleverd. Deelnemers gelieven benoodigde hoeveel heid op te geven vóór Dlnadng II Jnlft by G. LEKKERKERKER, Raadhuis te Jaarsveld. Het Bestuur, T. v. BEUSEKOM, Voorzitter. C. van den BERG Pz., Secretaris. conditiën xeer blliyk, Muziekonderwijzer, Dam 3, Schoonhoven. Tegen hoog loon terstond GEVRAAGD by W. VERWA«t, Waddijivmh. TERSTOND GEVRAAGD: by J. v. o. SLUIS, Brood- en B«nket- bakkerij te Capelle o/d IJssel. gevraagd voor de levering rmn circa ÏOOO M8. Zand. Adres: T. VAN DUIJVENDIJK, Lek kerkerk. Spoedig gevraagd, by man en vrouw op leeftyd, een tusschen 40 en 50 jaar, P. G., van goede aetuigen voorzien, goed kunnende naaien, breien en stoppen. Geen g. g., onnoodig zich aan te melden. Adrea: P. HOOGENDOORN, Noordzgde, Bodegraven. GEVRAAGD, terstond of met 1 Augustus a.a. P. G., v. g. g. v., in een klein gezin, loon f 140,—. Brieven franco aan G. VAN WIJNGAARDEN, Winkelier, BtRGAMRACHf. GEVRAAGD: kunnende melken en terstond in dienst treden, by P. v. n. LINDE te Haastrecht. Voor directe levering to knop aangebnden een 8-pda. In bedryf te zien by TE KOOP: Brieven franco, onder no. 56, Bureau van dit Blad, T E K O O Pt by E. SLUIS te Cabaaw, by Schoonhoven. Een geed onderhenden inhoud vracht 1400 kilo, by P. K. BOTH te Berken wonde. en VRUCHTBOOMEN, tevens 86 A., 68 eA. beate awarte TUINGROND. Te bevragen by G. DEN HOUDIJKERPlatteweg, BeenwQk, naby Gouda. WC Aan 't zelfde adres een zoo goed ala De vroeger aangekon digde en later nltgeatolde in het Achterla'nd, eigendom van Mm. Wed. P. DEN BESTEN en Kinderen, is nu definitief bepaald: de inzet op Donderdag 18 Jnll 1 en de afslag op Donderdag 80 J nil j telkens 's morgens 11 uur, inthet Koffiehuis van I. DE STIGTER te Groot-Ammera. Betaliog der kooppenningen 23 Augus tas 1916. De Netaria J. P. MAALSTEDE te Bergambacht is voornemens op Woensdag 12 Juli 1916, des voormiddags 11 uur, in bet Koffiehuis van Mej. de Wed. D. C. DEN HOED, aan de Markt te Schoonhovea, in het openbaar te veilen en verkoopen, ten verzóeke van den Heer C. WOLTERS: 10. staande en gelegen in de Halve Maan onder de gemeente Willige-Langerakka daster Sectie A, no. 2018, groot 1 Are, 5 Centiareh. Verhuurd aan de Wed. t Stigter voor f 1,20 per week. gelegen onder de gemeente Bergam bacht, ten zuiden van de Spoorbaan, he lend zuid en west Baron vau Hardenbroek, oost Wed. den Uijl. Verhuurd aan G. Deelen tot 1 November 1916 voor f 20,— per jaar. Nadere inlichtingen te bekomen ten kan tor* van genoemden Notaris,

Schoonhovensche Courant | 1916 | | pagina 2