N°. 3795. 1916. Dinsdag 19 September. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-ïïolland en Utrecht. Mooie PIANO oor 25 gulden te koop, y VEGTER.in het Veerhuis te Schoonhoven ANTON COOPS, gfcEen jonge Beer, an 4—6 maanden en van Groot-Yorkshire te. Franco aanbiedingen worden ingewacht y den Secretaris Benauwdheid ctoferri Maagpoeder. Asthmapoeder. .Hoofdpijnpastilles. Zenuwtabletten. I. ZIELSTRA, WESTHAVEN 2, GOUDA. Varkenspoeder. IAVBILPQEDERS. (Var het licht.) Kwalsterpoeder. Boeglam Smeersel. Droespoeder. Spenenzalf. Nalekmiddel. BINNENLAND. LANDBOUW EN VEETEELT. en I Ji ge- ian- een titel tot A S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitobvebs. Inlercotntn. Telefoon-nr. 20. TUIN BLOEDARFIOCDe, BLEEKZUCHT EN ZENUWZWAKTE, PASTILLES VOO» 20 OASEN f.1.00. A. J. FIJAM te Nieuwerkehk a/d IJssel. ▼an den het onze i een et middelt Dreg let, Wijdstraat, GOUDA. SCH00NH0ÏEB8CHE COURANT. jlee- bechtenis. sgens actie, er hoogte den rand zeer steil is. graan ging de wacht, schillende zakt zonder verg de rivieren nadeele Ark f 15 met kennisgeving de heeren >hzn., B. van Eesteren, Jacob Jonker Visser. opent de vergadering, der notulen wordt uitgesteld. Lter zegt tot zijn leedw’ezen gedagvaard ter lagelheeterI «i firma v. het hoofd had a opgewonden immei te ad vil er, den irlenging de >or- B.en W. kiddelen- en hebben i gemeente te laten. dat het icht voor bet door het r en den er, is tyd, dat wy onze manier wyzigen lat de Hollanders onderscheiden tusschen en vyand, tusschen Engeland en iland. Kom, Holland, beslis, wat zal mgeri Hun voor iedereen, ja zei ofschoon dat mij niet ki .en. dat komen voor dei wy toelaten, voed wordt, delen van i land te zeeën aanval rechtmatig om rzoekt den voorzitter lezer zake den raad fte te houden. it toezegging, dat zulks Deze Courant wordt des Dinsdags- eh des Vrijdags avonds uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden föfö. Franco per post door het geheele rijk ƒ0,90. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Agenten en Brievengaarders. Jitmuntend geneesmiddel legen kwaad zog, en voorkomt varkensziekte. Jitstekend middel om bet korte en lange vuil af te drijven. Verbetert de gezondheid en de melk der koeien. Een afdoend middel voor verrekking, stijf heid in de spieren en gewrichten. Voor het hoesten der paarden. Onfeilbaar middel tegen zeere spenen. Geneest beslist het nalekken. Tegen veroorzaakt door vast- Isook hoest, heeschheid, iriebeiing in de keel, zijn weldadig genees- aldui het uuuueuai jon. i en J. M. Prins Vissi lid, de beeren Goedgekeurd besluit van P. begrooting dienst 1916, aan brengen van een post ontvangst en uitgaaf voor der Distributiewet. De heer ’t Hpen ven van de uitgaven te d< geregeld op de hoogt De voorzitter doet zfcl geschieden. Niets meer aan de orde zijnde en niemand verder het woord verlangende, wordt de vergadering vervolgens gesloten. KEBKXIEUWN. Tot predikant'bij deGerefor- meerde Kerk te Sliedrecht is beroepen Ds, F. W. H. Bramer te Heinkenszand. Ds. G. E. K. A. Roskot t te Rijs wijk (Geld.) viert 5 November ,a.s. z(jn 40-jarige ambtsbediening. Achtereenvolgens was hy werkzaam te Hidrden (1876—1880), Hendrik-Ido-Ambacht (1880—1884), Schoon hoven (1884-1889) en na 28 Juli 1889 in zjjn tegenwoordige standplaats. Lekkerkerk. 16 Sept. Ds. P. Roos hoopt Zpndag 24 September a.s. afscheid te nemen van de Gereformeerde Kerk te VinkeVeen en Zondag 1 October A.a.v. zijn intrede te doen by de Gereformeerde Kerk van Lekkerkerk, na bevestigd te zün door Ds. G. van Setten, van Bergambacht. 'Ottoland, 18 Sept. Tot notabel der Ned. Herv. Kerk alhier is gekozen de beer C. Terlouw. de heer P. J. B. H. ..J gemeenteraad ran inderwerp had spreker aiddelenvoorziening en op de borst, zittend slfim, ali keelpijn en kri( Anga-bonbons een middel. In doozen a 30 en 60 cent. Verkrijgbaar in Apotheken en Drogisterijen. Schoenhoven, A. N. VAN ZESSEN; Gauds, A. COOPS, WUd.tr. »»l Opelle IJwel.K.J.JONGKIND; Krim pen a/d Unel, A. OMGENE VELD Lm.; Ouderkerk a/d U.ael, A. VAN WALSUM Pin. Aan bovenstaande adressen zijn ook verkrijgbaar onze overige artikelen, als: Pu tol, genezende zalf. MUnhardt-e Zenuw-labl. tegen overspanning, enz. MUubardCn HoofdpUn-tab!. genezen hoofdpjjn. ■UnhardPn Maag-tabL by slechten eetlust, etc. MUnhardl’a Laxeer-tabl. bij gal en verstopping. Sprutol, tegen zomersproeten. Enfan-bonbons by wormen. Enerean-tabletien, versterken lichaam en zenuwen. Pnrolzeep, tegen haaruitval, roos, schil vera, enz. Alleen echt, wanneer voorzien van den naam van den fabri kant: A. MUnhnrdt, Pbarm. Fabriek, Zeist. Prijs der Advertentie^Van 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer ƒ0,10 Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Dinsdags- en tot Vrijdags-namiddag» 2V» uur. Alle binnenlandsche Advertentiën, voor 3-maal plaatsing opge geven, worden slechts 2-maal in rekening gebracht. Bjj Koninklijk besluit van 14 dezer is benoemd tot hoogheemraad van bet hoogheemraadschap van den Lekdük Benedendams en van den IJsseldam, N. W. Verschoor Gerlings, te Maarssen. De opperbevelhebber van land- en zeemacht beeft bepaald, dat aan hen, die ais onderwijzer optreden by de aan de gemobiliseerden te geven cursussen, boven de gewone periodieke verloven nog de volgende verloven worden verleend: Twee werkdagen per maand, te regelen in verband met de belangen van hun dienst, van 24 December e. k. tot en met - Januari d.a.v. Verder wordt bepaald^ dat de vermelde onderwijzers by voorkeur geen Zondagscbe BEOHT1AKEK. De Arrondissement s-Re c h t- bank te Dordrecht heeft j.l. Vrijdag ver- «»ken behandeld betreffende het ‘gunning baggeren van zand in de Lek en de Merwede, ten -3 van den Staat d.er Nederlanden. Geêischt werd tegen ie van O. te Ouderkerk a/d IJssel of 15 d. h.; Dirk L. te Ouderkerk a/d IJssel en Johannes U. te Ameide, ieder f 15 of 15 d. h.; Cornelis.H. en Jan Cornelis H. te Ouderkerk a/d IJssel, ieder f 20 of 20 d. h. Jan Cornelis van 0. Sr. en Jan Cornelis van O. Jr. te Ouderkerk a/d IJssel, ieder f 5 subs. 5 d. h.; Albertus S. te Krimpen ■/d IJssel, f 10 of 10 d. h.; Pieter G. te Ouderkerk a/d IJasel, f 8 of 8 d. hW. S. te Capellea/d IJssel, f8 of 8 d. h.; Dirkd. J.en Teunis de J.te Moordrecht; ieder f8 of 8 d. h.; Cornelis C. en Daniel de K. te Moordrecht, ieder f 8 of 8 d. b. De 26-iarige klinker Gerrit van D. te Alblasserdam, was gedagvaard ter zake dat hy den 15-jarigen nagelheeter Dirk Verboom op de werf van de firma v. <1. Schuyt te Pa pen d recht tegen het hoofd had geslagen. Beklaagde had zich opgewonden omdat de onontwikkelde en heethoofdige deel van het Eogelsche volk grooten invloed. Het ia ons eveneens bekend, scbryft de N. R. Ct., boe volksbladen de Daily Mail b.v. in Engeland de openbare meening kunnep bewerken, en hoe die openbare meening' menigmaal de regeering te machtig wordt. Om die reden, en ook omdat de Engelscbe censor, die op zijn tyd straf kan zjjn, dit artikel heeft doorgelaten, is het niet on dienstig van dit, om zyn inhoud en schrQver minderwaardig, artikel kennis te nemen. Er zyn gelukkig Eogelsche bladen, die de kwestie Waar bet om gaat beter verstaan, maar dat dit artikel verschijnt, nadat de aangelegenheid voorioopig geregeld scheen, is niet zonder alle beteekenis. „Het is tijd” zoo begint het „dat wy met Holland eens openhartig praten, en andere neutralen, die alleen om hun zak denken en volstrekt niet aan de toekomst, worden uitgenoodigd te luisteren.” De schrijver is het overigens eens met den man Minister Bonar Law, als hy zich niet vergist die gezegd heeft, dat er in dezen oorlog geen neutralen zyn; een land is met de entente of er tegen. Hy zou een openlüken vijand verkiezen boven een twyfelachtigen vriend. Wat is nu Holland? Vriend of vyand? Goed gezien is het „onvriendschappeiyk". „Het steunt den vijand der beschaving... Holland helpt den Hun vol te houden, bet doet zyn best den dag des vredes te ver schuiven en draagt er dus toe by, de Stapels dooden op te hoopen en de rivieren van bloed te verwyden. Holland voedt Duitsch- landmaar Holland voedt niet alleen Duitschland, het doet zyn best om bns uit te hongeren.” Er is veel in en buiten het Parlement over de zaak gesproken, maar de ministers doen niéts, vindt de scbryver. „Als onze regeering Holland slechts met ware gestrengheid behandelde en haar glacé-handschoen manieren liet varen, kon den we nog een verandering zien. Want, laat men bet niet vergeten, we hebben bet wapen tot onze beschikking, de vloot heeft op het oogenhlik allen tyd. Bovendien zullen wy, door de Hollanders een lesje te geven, iets meer bydragen tot die groote en prachtige samenwerking van de gealli eerden, die het einde van den oorlog in zicht brengt. Wy alleen hebben de macht om het offensief ter zee te voegen by dat te land; wy zyn de opperste zeemogendheid in de wereld. Als de Hollanders voortgaan bun zakken te vullen met aan de Duitschers te verkoopen en te weigeren aan ons te verkoopen, dan in den naam van onze heerschappy ter zee eu in den naam van het gezond verstand laten wyden toevoer naar Holland aanhouden eu aldus dit on- zydige land beletten Duitschland, gelyk bet doet, even afdoende te helpen als wanneer zyn troepen te velde met de strydkrachten der Hunnen samengingen.” De scbryver zet dan uiteen, dat de Duit- schers door den honger tot onderwerping moetên worden gebracht. „Maar,” zegt hy, „zooals wy weten zyn bet de onzydigen, en Holland met name, die den vyand voeden en zoo het uur van onze zege uit stellen.” Dan komt hy met een statistiek van den uitvoer van levensmiddelen naar Duitschland en naar Engeland. Daarin ziet hy het antwoord op de vraag of Holland vriend of vjjand is duideiyk gegeven. Geen woord natuurlyk van de bekende verklaring, dat de Duitschers wel een goeden prys voor onze waren wilden betalen, maar de Engelschen niet. Neen, de Hollanders heb ben er toe bygedragen om de levens middelen in Engeland duur te maken. „De Duitschers eten bet spek, dat op onze tafels behoort te zyn. Wy betalen nu voor spek een prys, die het voor den armen man onmogelyk maakt er van te proeven,” omdat de Hollanders het spek, dat ze vroeger naar Engeland zonden, nu naar Duitschland «enden. Nü, Holland moet weten wat het doet, maar Engeland zal ook weten wat het doet, vervolgt de scbryver. „We kunnen mor gen aan den dag een eind maken aan dat vuile bedryf van neutrale schatten, gewon nen ten koste van Jiet bloed en lyden der geallieerden. Wy kunnen, en bebooren te beletten dat voedingswaren over zee in Holland komen, d.w.z. wat bet meer dan voor den oorlog krygt. Terwyi dat Holland van over zee ge- i, is het in staat de levensmid- zyn eigen grond naar Duitsch- zendên. Onze vloot bebeerscht de het is een kostbaar wapen van en verdediging, en het kan tot geen atiger doei worden gebruikt dan Duitschland uit te hongeren. Hoe gauwer de buik van den Hun genepen wordt, hoe beter voor iedereen, ja zelfs voor den Hun, ofschoon dat mg niet kan schelen. „Laat de neutralen jammeren. Ze zouden nog wel anders gejammerd hebben, als we onze bondgenooten alleen hadden laten vechten en de Hun overwinnaar was ge bleven Door nu te jammeren zullen zy inderdaad voor hun eigen bestwil jam meren Wy moeten voor de uithonge ring van Duitschland een onmeedoogende politiek volgen Na een uitval over de benoeming van Eogelsche ambtenaren met Duitsch bloed, eindigt de scbryver. „Holland moet tot rede worden gebracht, herhaal ik, en we hebben de middelen om het te doen, en het drastisch te doen. De Hollanders kun nen zich niet beklagen, als wy de belangen van ons zelf en van onze bondgenooten boven elke andere overweging stellen Het is tyd, dat wy onze manier wijzigen en dat de Hollanders ---••• vriend en vyand, I Duitschi het zyn?” De voorzil schryvers den a?nie( Volgeu. L gunning, die op 16 September plaa.., heeft, met de werkzaamheden begonnp” worden, QO dagen na de gunning moet net bedryfsklaar en 90 dagen nadien geheel afgeleverd zyn. Ingekomen was een schry vén van B. en W. van Oudewater inzake de aansluiting dezer gemeente aan de waterleiding van die gemeente. B. en W. schry ven, dat Oudewater genegeq is water aan Haastrecht te leveren, waartoe voor rekening van die gemeente de boofdbuis naar de grens der gemeente zal worden gelegd, dus tot ongeveer Huis te Vliet; voor het overige moet Haastrecht het buizennet aanleggen. Als de gemeente daartoe genegen is, zal Oudewater de voor waarden van levering bekend maken. De voorzitter merkte op, dat bet niet de bedoeling van Haastrecht is om zelf het buizennet aan te leggen, doch dat Oudewater dit doet en zelf het water in deze gemeente levert. In dien zin zal aan B. en W. van Oudewater geschreven worden, anders zal er niets van kuniien komen. De heerv den Hartog drong er op aan nader te onderhandelen, waartoe de voor zitter gaarne bereid was. (G. Ct.) B. en W. dezer gemeente hebben j.l. Zaterdag aan de- heeren P. v. d. Berg te Waddinxveen en A. Schürmann te Rys- wjjk opgedragen den bouw van het elec- tnsch verdeelnet in deze gemeente. - Zaterdagmorgen liep ter hoogte van „Het Paradys” een wiel van den wagen der loodwitfabriek te Schoonhoven. Het paard schrok daardoor en qloeg op hol. De koetsier viel van den wagen, doch be kwam geen letsel. Op het dorp werd het hollend^ dier door den schilder v. H. tot staan gebracht. Vrydagavond stonden paard en wagen van de fa. Gebr. van N. alhier ter hoogte van den landbouwer Markus aan den rand van den dyk, die op dat punt Terwyl de voerman een zak wegbrengen, hield een jongen de wacht", doch op een gegeven oogenblik deed het paard eenige stappen achteruit, de wagen geraakte op het hellend vlak en sleurde het paard mede, den IJssel in. Redden was niet meer mogelykhet dier, dat een hooge waarde vertegenwoordigde, verdronk jammerlyk. (G. Ct.) “Lekkerkerk, 19 Sept. Den 15dea dezer was het 40 jaar geleden, dat de heer A. Neven in dienst trad als stoker aan het gemaal van den polder „den Hoek en Schuagt” alhier. Later werd hy bevorderd tot 2de-macbinist Het bestuur van den polder meende goed te doen met dien dag voor hem niet onop gemerkt te laten voorbngaan. Alsbiykvan erkentelykheid voor zyn getrouwe plichts betrachting ontving hy van den voorzitter namens het bestuur de gebruikelyke geluk- wenschen, benevens een geschenk in couvert. 'Zevenhuizen, 18 Sept. Tot directrice van de Zangvereniging „Excelsior” aan de Rotte is benoemd mejuffrouw G. A.de Blaauw. Vrydag is op het land van de weduwe R. alhier gevonden een doode meeuw. De vogel was uit Oosteuryk gekomen en scheen van honger gestorven. Aan een derpooten bad hy eeh ringetje van aliuminium, gemerkt 45228 Lotos, Prag-Austria. Vrijdagavond is, op initiatief van de Werklieden-vereeniging „Hulp in Nood”, een vergadering gehouden in de openbare school, over gemeenschappelyken aankoop van brandstoffen. De talryke arbeiders, die opgekomen waren, vonden de pryzen, die genoemd werden, te hoog, waarom velen zich terugtrokken, anderen een afwachteode houding aannamen. G«uda, 18 Sept. In de Vrydag gehouden raadszitting is het voorstel tot reorganisatie der Tweede Burgerschool voor Meisjes door B. en W. teruggenomen, met het oog op de groote kosten, die de levensmiddelen-voor- ziening van de gemeente zal eischen. E. zyn van oordeel, dat de levensmidi voorziening voor moet gaan daarom besloten alle voor de blyvende uitgaven achterwege te laten. Door de bepalingen der Distributiewet zullen buitengewoon aanzienlyke offers van de belaatingbetale/s worden gevorderd, daar de bruinbroodregeling de gemeente f 270 per week zal kosten, de melkvoorziening f 25 per dag. Zoo gaat bet met vele andere artikelen, die onder de Distributiewet vallen. Het bjjpassen van 10 pCt. der kosten aan het Ryk zal de gemeente eenige honderd duizenden guldens kosten, waarvan bet gevolg zal zyn, dat de belastingen enorm zullen stygen. B. en W. werden gemachtigd voor de gemeente te aanvaarden de door den Minister van Waterstaat te verleenen vergunning tot den aanleg van een weg in fansluiting met viaduct in de spoorbaan Gouda— Schoonhoven. Besloten werd aan den aannemer C. Za- nen Ci. te Ammerstol f 600 te betalen boven de aannemingssom voor den bovenbouw der 3de openbare bewaarschool. Dit bedrag maakt uit het verschil der som, waarvoor by by openbare aanbesteding bad inge schreven met die, waarvoor hy daarna in een adres aan den raad zich bereid ver klaarde hel De heer bepaald, voorkeur g diensten moeten vervullen. De N. V. Scheepswerf voor- heen weduwe A. van Duyvendjjk te Papen- drecht, heeft bij enkele overeenkomst aan de N. V. tot Aanneming van Werken v./h. H. J. Nederhorst te Gouda, opgedragen het maken van drie hellingen in gewapend beton en een fundeering voor een kraanspoor op hare werf aldaar, voor de som van f 107100. Degemeenteraad van Gelder- malsen beeft na een heftig debat besloten, met op 1 na algemeene stemmen, den commissaris der Koningin te adviseeren, de door den burgemeester, den beer Klinkhamer, gevraagde verlenging van verlof niet toe te staan. (N. R. Ct.) —De 38ste jaarcollecte voor de Unie „Een School met den Bybel” beeft te Polsbroek (dorp) f 147,50 opgeleverd, te Elshout f 53,251/8, te Giessen-Nieuwkerk met Giessen-Oudekerk (bovenkerks), Peur- sum en Neder-Siingeland f 167,65, Te Schoenhoven verkrijgbaar by den Heer A. N. van ZESSEN. Op alle plaatsen joliede wederverkoopers gevraagd tegen linke provisie. aan den aannen ‘stol f 600 te beti fssom voor den boven! d bewaarschool. Dit het verschil der som, wa« ire aanbesteding bad die, waarvoor hy daarna aan den raad zich bereid v< Jt werk aan te nemen. Kolyn vroeg of met de tegen woordige en toekomstige distributieregeling F niet zou worden overgegaan tot het benoemen tnscl van verschillende commissies. Uit het antwoord van den voorzitter bleek, dat dit niet zal gebeuren. Hy was voor deze materie een beslist tegenstander van com missies. Deze geven niets anders dan last. De voorzitter heeft zich gewend tot menschen van hel vak, tot grossiers, handelaars enz. Een commissie uit de verbruikers acht hy totaal ongeschikt. En met deze wenscht hy niet te confereeren. De raad besloot tot het aangaan van een leening van f 175.000, welk bedrag benoodigd is voor het uitvoeren van verschillende werken, o.a. voor de werken tot uitbreiding van de electriciteitsfabriek en voor den aanleg van den kabel naar Haastrecht f 91.000, voor de verhooging van Schieland’s Hoogen Zeedjjk f 15.000, voor den aanleg van straten, den bouw der derde openbare bewaarschool, enz. De gemeente zal de geldleening aangaan, tegen een jaarljjksche rente van 4 pCt. en een koers van 97 pCt., met de directie van de N. V. Kon. Stearine- kaarsenfabriek Gouda. De aflossing geschiedt in 34 jaren. 'Berkenwonde, 18 Sept. In de j.l. Vrijdag gehouden ledenvergadering van het Fanfarekorps „Door hulp tot stand gebracht” .werd rekening gedaan oyer het afgelooped boekjaar. De ontvangsten bleken te hebben bedragen f 294,80 en de uitgaven f 238,58, zoodat er een batig saldo is Van f 56,22. Herkozen werden tot voorzitter en penning meester resp. de heeren M. C. de Jong en M. L. de Groot. In de plaatsen van de heeren W. J. van Dorp en H. Oudenes, die niet meer ia aanmerking wenacbten te komen, werden gekozen, resp. tot secretaris en tot vice-voorzitter, de heeren J. W. van Dorp en Jac. Bak. Tot directeur werd herbe noemd de heer Job. van der Wouden te Lekkerkerk. Deze week zullen de oefeningen, die ge durende eenigen tyd niet hebben plaat? gehad, weder een aanvang nemen. Oapelle a/d IJaael, 18 Sept. Het ▼oor de reedery Moiier te Kopenhagen op de werf der firma A. Vuyk Zonen alhier geboywde stoomschip „Hansmaerks”, het welk te Amsterdam sedert eenigen tyd gereed lag om te vertrekken, mocht vanwege de Nederlandsche Regeering niet uitvaren. Zaterdagavond is een openbare ver gadering gehouden door de afdeeling Zeven huizen van de S. D. A. P. De zaai was vr(j goed bezet. Als spreker traji op i’ - - - - Schlosser, lid vsn den Hellevoetsluis. Tot otï,. gekozen: „De levensmiddt de gemeente”. In het begin van zyn rede gaf spreker in korte trekken aan het doel van de S. D. A. P. Daarna besprak hy de duurte der levensmiddelen 'en stelde de onder voeding der armen tegenover de opeen- booping van rykdommen door enkélen, om vervolgens over te gaan tot bespreking van de maximum-pryzen en de Distributiewet. Hij beweerde, dat de eersten ontdoken worden en de laatste niet wordt uitgevoerd. Hij achtte bet noodzakelyk, dat ook in deze gemeente een levensmiddelen-commissie in ’t leven werd geroepen en deelde na de pauze mee, dat het bestuur der afdeeling zich met enkele personen in verbinding zou stellen tot vorming van zoo’n commissie. Door de Afdeeling Nieuwer kerk i/d II-, Unpelle a/d IJ. en Omstreken Holl. Maatscb. van Landbouw wordt kaop gevraag^: jongen te lang wegbleef om kolen op het werk te halen, doch had hem Diet geslagen, volgens zijn beweren. Het O. M. eischte vryspraak. De Rechtbank veroordeelde: M. v. d. H. te Sliedrecht, wegens bele“- diging, tot f 5 boete of 5 dagen he-Utc' A. de K. te. Nieuw-Lekkerland, weg beleediging van een ambtenaar in fuh( tot f 7 boete of 7 dagen hechtenis. De Arrondissements-Recbt- bank te Tiel heeft j.l. Donderdag o. a. ver oordeeld Joh. V. te Nieuwpoort, wegens stroopery met behulp van een v&artuig, tot f 5 boete of 10 dagen hechtenis. A. T. te Krimpen a/d IJssel, A. v. H. en T. v. H. te Capelle ,a/d IJssel en C.r P. te Ouderkerk a/d IJssel, wegens fisvoren, by verstek veroordeeld tot dezelfde staf. treding gesteld, waaruit geen di op straffe van o. boete van ten hoogste De verordening „o. aangenomen. Naar aanleiding van het in werking treden der Distributiewet, welke bepaalt, dat de gemeente i/10 toeslag moet betalen op de pryzen der levensmiddelen, die door het Ryk ter beschikking worden gesteld, moest er een post op de begrooting worden gebracht. In deze gemeente wordt het varkensvleescb vanwege de regeering ge distribueerd tegen 40 cent per K.G., zoodat de gemeente 4 cent per K.G. moet bypassen. Gerekend over de rest van dit jaar, komt het der gemeente te staan op f 160. Dit bedrag werd op de begrooting gebracht. n- ftter deelde mede het getal in- en de inschry vingsbedragen voor aanleg van het electnsch verdeelnet. algens het bestek moet 20 dagen na de inning, die op 16 September plaats .eft, met de werkzaamheden begonnen QO dagen na de gunning moet het Iryfaklaar en 90 dagen ni Een in land bouwkringen zeer bekend en gezien man, de heer S. C. Korteweg, is Donderdagavond plotseling overleden. Simon Cornelis Korteweg was 7den Juli 1851 te Middelharnis geboren en was tot bet laatst werkzaam voor de belangen, die hem zoo zeer ter harte gingen. Van de Hollandscbe Maatschap Landbouw is hy iaren lang de zie’ ook na zyn aftreden als secretaris-penning- meesterals eerelid van het beatqar woonde hy nog steeds alle bestuursvergaderingen bjj. Verder was. hy voorzitter van de vereeniging „Het Kaascontrölestation Zuid-Holland”, van haar oprichting af, en eveneens is hy voorzitter geweeat van de vereeniging „Het Botercontrölestation Zuid-Holland”. Sedert 1893 was hy afgevaardigde van het Nederl. Paardenstamboek «n het Nederl. Landbouwcomité. Voorts was hy lid van het dagelyksch bestuur van de Koninklyke Nederlandsche Landbouw-Vereeniging en van de Neder- landscbe Heide-Maatschappy. Ook had hy zitting in de Provinciale Regelidgs-commis- sie tot bevordering van de veefokkerij in Zuid-Holland. Gemeenteraad van Alblasserdam op Donderdag 14 September 1916, des avonds te 7Vg uur. Voorzitter de heer S. Berman, burge meester. Afw.eaig A. Pyl Jol en J. M. Prins De voorzitter Het lezen der notulen wordt uitgesteld. De voorzitter zegt tot zyn leedwezen vernomen te hebben de plotseling ernstige ongesteldheid, welke den heer Prins Visser beeft aangegrepen. Gelukkig echter waren de berichten van dezen ochtend bemoedigend. Spreker hoopt, dat deze ongesteldheid geen blyvende gevolgen zal hebben en spreekt den wensch uit, dat de zieke weldra geheel 'hersteld weder aan de beraadslagingen van den raad zal mogen deelnemen. De voorzitter doet voorts uitkomen, deze zitting hoofdzakelyk is belegd tot samenstellen van een voordracux- zetterscollege, noodig geworden do aftreden van den wethouder Jonker beer A. Blom. Spreker stelt voor tot het opmaken der dubbeltallen over te gaan. Hiertoe besloten zynde, wordt, na ge houden stemming, de voordracht ter aan bieding aan den Commissaris der Koningin ~,ais geformuleerd: voor het eerste lid, dubbeftal Joh. Jonker Sr., wethouder J. LZ. Visser, en voor het tweede de_ heeren A. Blom en A. M. Vroege. -1 wordt hierop een concept- B. en W. tot wjjziging der i;en wel tot het van f 5000 in de uitvoering Thans is toestemming tot uitvoer ver leend, met de verplichting, dat het schip drie reizeu op Nederland zal doen. Donder dag is het stoomschip van IJmuiden ver trokken om te Huelva een lading erts voor Amsterdam in te nemen. De Fanfarevereeniging „Eendracht maakt Macht” alhier zal in 191Ï op Hemel vaartsdag een groot nationaal concours organiseeren voor Gemengde- en Mannen koren, Harmonie- en Fanfare-gezelscbappen. Giessen-Nieuwkeirk, 18 Sept. De Sliedrecbtscbe Handelsmaatschappy benoem de tot lid van den Raad van Beheer den heer C. M. van Houweling, directeur der Coöp. Landbouwvereeniging „De Samenwer king” alhier. Haastrecht, 18 Sept. Vrydagavond vergaderde de raad dezer gemeente. De heeren Blanken en Smit waren afwezig. De notulen werden onveranderd goed gekeurd. Ingevolge het raadsbesluit om gedurende de dagen van demobilisatie de vergunningen en verlofsiokaliteiten te sluiten, móest een verordening gemaakt worden, waarby over- van het verbod strafbaar wordt De voorzitter las het ontwerp voor, lit bleek, dat gedurende die dagen ook drank per flescb mag verkocht worden, riSTê van 6 dagen hechtenis of een igste f 25. werd zonder stemming GEMENGD NIEUWS. Te Giessen-Nieuwkerk is Donderdagmiddag bet byna 8-jarige zoontje van den arbeider P. Lemmen naby de ouder- lyke woning in de Giessen verdronken. Te Nieuwerkerk a/d.IJse 1 is. het IVa-jarig zoontje van den wagenmaker D. de Kievith in een sloot verdronken. De cholera. De ziekte, die men voor cholera-nostras hield en die gedurende eenige weken de bevolking van ÏJsselstein, Benschop en Lopik met schrik en angst vervulde, kan als geweken worden beschouwd. Slechts één patient|, lydende aan de bekende veracliyaseien, is nog le- vensgevaariyk ziek. De overigen zyn geheel hersteld, en nieuwe gevallen dpden zich tot heden niet meer voor. A anden Zu idveenschen w eg onder Steenwyk werd door voorbygangers een toom van 12 jonge, flink voldragen big gen gevonden. Eenige van hen leefden nog. Een al te hebzuchtige landbouwer, die by de daling der prfizen zeker vreesde geen groote winst, ais in den laatsten tyd gewoonte was geworden, te kunnen maken, had ze daar neergeworpen en van gebrek doen omkomen. (Hbl.) Een Nederlander, wonende te Rheine, wilde wegens de treurige tyds- omstahdigheden naar ons land terugkeeren. Hy braebt zyn goederen in een transport wagen en liet dpzen voorzien van douane- afsluiting. Onopgemerkt wist hy zichzelf ook in den wagen te laten opsluiten, waar mede hij gisteren te Bentbeim aankwam. Doch daar gebeurde, wat gewoonlyk niet geschiedtde wagen werd door de militaire stationswacht geopend en men vond den ren”' eigenaar der goederen ib een ledikant tus-. •happn van schen dekens liggen. Hy meende aldus del geweest zonder pas veilig de grens te kunnen pas- ris-penning- seereh. De politie arresteerde hem nu en !qur woonde hield zÖn goederen aan. In Denemarken zal een maat- schappy opgericht worden, om jonge meisjes te verzekeren tegen... ongehuwd blyven. De ouders van de meisjes moeten jaartyks een bepaalde premie voor hun dochters be talen. By het oversebryden van een zekere leeftydsgrens, waarby gevoegelyk kan wor den aangenomen, dat de dame niet meer den huwelyken staat deelacbtig zal worden, krijgt zy recht op een jaariyksche uitkeering, DE OORLOG. In Engeland worden reeds jonge knapen in het leger opgenomen. In de „Manchester Guardian” van 7 dezer wordt gewag gemaakt van drie nieuwe kennis gevingen. Een zegt er, dat mannen van groep A en klasse A van de leger-reserve te beginnen met 7 October opgeroepen zul len worden, w.anneerde betrokkenen 18 jaar en 7 maanden worden. De tweede kennis geving stelt voor „mannen”, geboren in 1899, dus van 17 jaar of jonger, de gelegenheid open om zich voor den dienst aan te melden zij zullen echter eerst dienen wanneer zy 18 zyn. De derde kennisgeving bedreigt met een boete van 20 al wie een reser vist er toe brengt of helpt zich aan den dienst te onttrekken of hem werk blyft geven. John Buil over Nederland. Het Eogelsche weekblad John Buil heeft hoofdartikel gepubliceerd onder den „Nederland vriend of vyand?” Er is ook nog een plaat by by een grenspaal, die links „naar Duitschland” wyst, en rechts „naar de geallieerden”, loopt een Hollandscb soldaat. John Buil, met geveld geweer, roept hem aan.: „Wie daar? Vriend of Vgand?” Het artikel is op aanmatigenden toon gesteld. Het blad telt, naar de N. R. Ct. scbryft, niet mee onder de aébtenswaardige organen van Engeland, maarhet heeft honderdduizenden lezers en oefent op het

Schoonhovensche Courant | 1916 | | pagina 1