IKRINIEOWS. In de gisteren-avond alhier ge houden vergadering der afdeeling Schoonhoven van de liberale kiesvereeniging zijn de volgende dubbeltallen candidaten voor het lidmaatschap^ der Prov. Staten opgemaakt, welke dubbeltal len aan het Hoofdbestuur te Gouda zullen wor den opgezonden, opdat daaruit en uit die van de andere afdeelingen op de algemeene verga dering eene keuze van candidaten worde gedaan. Voor de 1ste vacature: Mr. Pareau te Woer den en L. M. v. Kooten te Gouda. 2de vaca ture: J. Drost Az. (aftredend lid) en'A. Knijff te Woerden. 8de vacatnre: Mr. A. A. van Bergen IJzendoorn (aftredend lid) en vaD der Breggen te W addiugsveen. Donderdag-morgen is H. M. de Koningin van Zweden en Noorwegen te Stok- hnlm overleden. H. M. was de oudste dochter van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, die alzoo op nieuw een treffend verlies onder vindt. Zij had den ouderdom van bijna 48 jaren bereikt. In de laatste tien dagen heeft zich te Gorinchem geen enkel geval van 'pok ken meer voorgedaan en zijn de dne of .vier lijders aan die ziekte allen hersteld. Op Vrijdag 7 April e. k. zullen in de Krimpenerwaard de navolsende verkie zingen plaats hebben. In het le. District, hoofd plaats Berg-Ambacht, voor de heereu Jacob Jo hannes Breedveldhoofdingeland, en Klaas Koo- men, hoofdingeland-plaatsvervanger, beiden aan de beurt van aftreden in 1871, alsmede voor den heer Jacob Johannes Breedveld, hoofdin geland-plaatsvervanger, aan de beurt van aftre den in 1872, doch in 1870 benoemd tot hoofd ingeland. In het 2e district, hoofdplaats Stol wijk, voor de heeren Wouter Boer, hoofdingeland, en Cornelis de Jong, hoofdingeland-plaatsver vanger, beiden aan de beurt van aftreden in 1871.In het Se district, hoofdplaats Ouder kerk a/d Usel, voor den heer Arie Hoogendijk Cz„ hoofdingeland, aan de beurt van aftreden in 1874, doch in 1870 benoemd tót hoogheem raad. In eene te Aineide jL Zaterdag gehouden vergadering is met algemeene stem men tot hoofdingeland van de Overwaard ge kozen de heer A. P. H. A. de Kleijn, in de ptektü van wijlen ddn heer Z. de Kleijn. De verkiezing van twee leden voor het bestuur van de vereenigde polders Streefkerk met Kortenbroek en Langenbroek zal op Vrijdag den 14deu April a. s. te Streefkerk plaats hebben. Deze verkiezing geschiedt ter vervulling der vacatures, welke op 1 Juni 1871 zullen ontstaan door gewone aftreding, waar voor dit jaar aan de beurt zijn de polderschout N.J. Vonck en de heemraad A. Boel. In de vorige week had met gun stig gevolg de proefmaling en in-dienst-stelling plaats van het stoomgemaal van de gecombi neerde polders van Capelle a/d Usel. Het plan voor dit stoomgemaal werd ontworpen en uit gevoerd door den heer J. W. Bijl, architect te Hardinxveld de machine en toebehooren werdeh vervaardigd in de ijzergieterij vde Prins van Oranje," te 's Gravenhage. v Wegens de heerschende pokziekte zal te Krimpen a/d Lek dit jaar de kermis niet plaats hebben. Voor de rechtbank te Botterdam is eergisteren de volgende zaak behandeld. Bij gelegenheid dat er te Krimpen a/d IJsel brand was ontstaan en er tusschen verschillende jon gelieden, die naar het schijnt sterken drank hadden gebruikt, een twist was gerezen, werd een' dier personen met een mes eene belangrijke snede toegebracht, die over het achterhoofd langs de linkerwang liep, tengevolge Waarvan de ver wonde gedurende elf dagen in huis moest blij ven. De löjarige knaap, die als de dader van dit misdrijf werd aangewezen en bij wien het in judicio aanwezige mes was gevondenontkent niet dat hij den verwonde een' klap heeft ge geven maar beweert van snijden zich niets be wust te zijn. De eisch strekt tot veroordee- ling in, eene cellulaire gevangenisstraf van drie |naanden en eene boete van 8. Te Boskoop is dè nieuwe open bars school voor lager en uitgebreid lager on derwijs ingewijd. Te Wi ttein, in Lim bu rg, heeft in den nacht van 20 op 21 Maart een bru tale diefstal, ter waarde van duizenden guldens, in de R. Katholieke kerk plaats gehad. De daders, vermoedelijk 5 in getal is men nog niet op 't spoor. De gestolen voorwerpen zijn 2 kroonen Van verguld zilver; 1 wereldbol met kruis van verguld zilver; 8 gouden kettingen 1 gouden kruis1 broche met ketting en speld 1 rozenkrans van zilver; l zilveren Christus beeld; 1 verzilverd koperen spirituslamp30 in zilver gevatte reliqniën j 80 gouden vinger ringen 1 gouden ketting,; 1 zilveren horloge met ketting van vier strengenl verguld ko peren ankertje7 gouden en zilveren vinger ringen, waaronder met'diamanten1 paar gou den oorbellen; 20 gouden oorringen8 gouden oorknoppen50 h 60 gouden kruizen20 gouden broches. Heden werd door den heer J. Morgan te Jaarsveld aan den slager Groe- neveld te IJselstein eene buitengewoon vette koe geleverd, die door deskuudigeu op 900 halve kilo's schoon werd geschatvoor den ook buitengewoon hoogen prijs van y 340. In de raadsvergadering van Vrijdag is te Gorinchem het voorstel van Bur gemeester en Wethouders, met een ontwerpadres aan den Minister van Staat en van Binnen- landsche Zaken, om in het genot te blijven der belasting op het gedistilleerd ook nk ultimo December 1871, en tot het benoemen eeuer spe ciale commissie van drie leden, om de nood zakelijkheid tot het behoud dezer accijnsheffing nader bij dien staatsambtenaar mondeling toe te lichten, zonder stemming aangenomen, en zijn tot leden in die commissie benoemd de heeren: M. F. Boonzajer, A. H. van Tien hoven en C. W. van der Beek, welke ook in 1869 ter zelfder zake zijn werkzaam geweest. In dierelfde vergadering is bet voorstel van den heer Visser van Uzendoorn om da ophef fing der Latijnsche school onbepaald te verdazen, met algemeene stemmen aangenomen. Aan de discussiën werd door dè heeren Visser van Uzen doorn, van Tienhoven, Boonzajer en van den Honert deelgenomen. Met gespannen verwach ting werd dit besluit te gemoet gezien, waar door tevens aan het verzoek van den heer F. Braakman en 96 andere ingezetepen der ge meente, waaronder drie predikanten van vel schillende kerkgenootschappen en de pastoor, is voldaan. De heer J. de Bruijn te Goude rak, is op de dezer dagen te Schiedam gehouden tentoonstelling van vee en pluimgediertebe kroond met den ien prijs van f 10, voor Spaau- sche kippenmet den len prijs van f 5, voor goudpellen en met den len prijs van f 5, voor zilverpellen. Men schrijft ons uit Vlist: Vol gens geruchten zouden de vijf leden, die tegen het stoomgemaal van den Hoogenboezem hebben gestemd, een request, aan Ht. Ged. Staten heb ben ingezondentegen het besluit tot stichting van een hulpstoomgemaalomdat die leden eerst wenschen te weten, wat Berg-Ambacht doen zal. LI. Zondag-voormiddag on dervond de Herv. Gem. te Oudewater, waarvan de opkomst ditmaal zeer talrijk was, eene groote teleurstelling. Een zekere candidaat uit Utrecht zou voor een der predikanten alhier de gods dienstoefening waarnemen, doch is, door welk toeval dan ook, in plaats van op 't spoor naar Bot terdam, op dat naar Amsterdam gegaau en tot zijne groote ontsteltenis te Abcoude uil den trein gestapt, zooals uit het door hem dadelijk ge zonden telegram is gebleken. Er was dus geen leeraar om op te treden. De voorzanger maakte de zaak aan de gemeente bekend en Tas daarop een preek voor, waaronder tevens gelegenheid werd gegeven tot uitreiking der liefdegiften waarna ae gemeente weder huiswaarts kon kee- ren. Gisteren-avond had de laatste bijeenkomst der wintervergadering te Noorde loos plaats. Als spreker trad op de heer P. J. Bomijn .van Meerkerk, die in eene boeiende rede den natuurlijken, staatkundigen en zede lijken toestand van Nederland schetste. Verder werden er nog bijdragen geijverd door de heeren H. van Es, J. Brouwer de Koning, C. J. van Beekum, Qmndjean, J. van IJperen, Wout- mau en M. Heijboer. Te Bodegraven wordt een der Ctste kaaspakhuizen tot een Amerikaansche fabriek ingericht; dagelijks zal voor deze fabriek de melk van 200 koeien noodig zijn. Het is de derde inrichting vatt dien aard in ons land. Laatstleden Zondag-namiddag had een zesjarig meisje te Berg-Ambacht het ongeluk door de leuning van een hoogen vonder in de sloot te storten. Met veel moeite werd zij door den veldwachter H. de Kok, bij gestaan door Adriaan Casteleijn gered. Den 16den dezer maand hebben zich ten huize van W. J. Döderlein de Wingepensio neerd Oost-Ind. kapitein te Kampen,'vervoegd twee vreemde manspersonen van fatsoenlijk ui terlijk, middelmatige lengte, zwart uitzicht en zware zwarte baarden. Deze personen, waarvan de een zich noemde Goeubandelaar in linnens eu servetgoederen, wonende te Parijs, terwijl de andere voorgaf van der Heim te heeten en te Zwolle op de markt te wonen, hebben al daar eene partij goederen tot eene waarde van f 875,00 voor echt zuiver linnen verkocht en daarvoor doen afgeven vier op zegel gestelde acceptatiën, betaalbaar op den Sisten Juli, den Slsten October, den Sisten Januari 1872 en den SOsten April daaraanvolgende. Na het ver trek van die Kooplieden bleek bij onderzoek, dat zij in stede van linnen voor het meerendeel katoen hadden afgeleverd. De bedrogene heeft de heeren kooplieden terstond per rijtuig ach tervolgd naar Elburgwerwaartó deze zich had den begevenen smaakte het genoegen den Pa- rijzenaar en zijn collega aldaar nog aan te treffen. Voor den Burgemeester gebracht, zijn de vier acceptatiën door hen terug gegeven en de ver kochte goederen weder in hun bezit gekomen, terwijl bij de deswege gevoerde discussiën is ge bleken dat die linnenverkoopers noch uit Parijs noch uit Zwolle herkomstig waren, maar te Rot terdam hunne woonplaats hadden. Een ieder wachte zich voor schade! Te Botterdam zijn aangehou- den drie Frausche militairen, uit Duitschland gevluchtmaar door Pruisen wegens diefstal met verzwarende omstandigheden vervolgdzij moeten worden uitgeleverd. Werd te Lopik onlangs een kalf ter wereld gebracht met twee koppen, Zaterdag wierp een schaap van C. de Bruijn aldaar een lam zander kop. In deweek van22tot 29 Maart zijn te Botterdam als aan de kinderziekte over leden aangegeven 111 personen. Een bediende va» het kassiers kantoor Visser en van Leeuwen te Schiedam is doorgegaan met ƒ26,000; de justitie beij vert zich hem in handen te krijgen. Een kind te Voorst lag zoo erg aan de mazelen, dat de dokter voor zijn be houd vreesde. Hij bezocht het gedurig en zag bij zijne laatste visitedat men den patiënt ge heel had uitgekleed. Want, zeiden de omstan ders, aan het hemdje van 't kind wai op Zon dag genaaid en men had het uitgetrokken om den zieke een rustigen dood te bezorgen 1 Te Deventer werd deAr dagen by monde van den stadsomroeper bekend gemaakt, dat vleesch van nuchtere kalveren verkrijgbaar was tegen den zeer goedkoopen prijs van 12 h 14 cent per kilogram. De manslidmaten der Her vormde gemeente te Leksmond hebben met 70 van de 80 geldig uitgebrachte stemmen beslist, dat het kiescollege gedurende de eerstvolgende 10 jaren zal blijven bestaan. Bij de te Willige Langerak plaats gehad hebbende stemming, is de benoeming van ouderlingen en diakenen en het beroepen van pre dikanten met algemeene stemmen aan den ker- keraad opgedragen.

Schoonhovensche Courant | 1918 | | pagina 4