if) Burger-Wonnbnls Een Wh- en WinkeHs lot kot 't Monti Loioomagen DIENSTBODE, Palen en Planken, HOOFDPIJN RIJTUIGEN. r.JJE Mdl HUIS El. Techn. Ing. Bur. „Koumabs en Polak", Advertentiën. TREKHOND, STADSNIEUWS. Ingezonden. Virvilg (ir Riauwttijdinges. Gemengd Nieuws. Correspondentie. Wegen vertrek te koop aangeboden: 80 roeden Bouwland en Boomgaard, met Schuur, Honden- of Hittenkar. MAATSCHAPPIJ Ds. L. J. VAN HOLK. 30 Sept. -7 - 14-21 Oct. Nntsgebouw te Schoonhoven. TE KOOP: IEDER, A. R. v. Zetten, Schoonhoven. Anton Conge, Gouda. bu L.v. ZEVENHOVEN, nabij Station te Gouda. Neemt geen proeven. TIMMERMANS-INVENTARIS Notaris G. VOS te Vfaddinxvcen Schiskade 177, Tel. 12658, ROTTERDAM» Vertegenwoordiger: H. MAK, Schoonhoven. NATIONALE BANKVEREENIGING. Kantoor Schoonhoven. Neemt gelden a deposito. .Verstrekt Spaarbankboekjes, rente 4%- Opent Rekening-courant met rentevergoeding. Nederl. Spoorwegen. - Dienstregeling 1 Juli 1920. SCHOONHOVEN, 29 Sept. f Den lsten October zal d e b rie- venbesteller B. Meijer alhier den dienst met pensioen verlaten. Gedurende 37 jaar heeft hij hier tot volle tevredenheid van zijne superieuren zijn werk verricht. Veel heeft hy in die jaren meegemaakt en heel wat zien verbeteren. In de eerste jaren van zyn dienst tijd, toen de post nog met den postwagen werd vervoerd, heeft Meijer door weer en wind den tocht menigmaal medegemaakt, waarbij hij met den hoorn zijn komst langs den weg aankondigde om brieven enz. ter verzending in ontvangst te nemen. Het aantal bestellers aan het postkantoor alhier heeft hij in die jaren zien klimmen van twee tot vijftien. Binnen mkele dagen zal dus de vriende lijke plichtsgetrouwe postbeambte zyn werk zaam leven by de posterij eindigen. Wij wenschen hem nog lange jaren een welver diende rust toe. t Met ingang van 1 October is alhier benoemd tot brievenbesteller A de Groot, alhier, thans als hulpbesteller werkzaam. -j- De heer Jac. P. Niekerk ad h i e r slaafde te Utrecht voor het Propaedeutisoh medisch examen. f Weekmarkt. Boter: weiboter, prys f 1,75 per K.G. Draadloos weerberic^t,van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te Bilt. Verwachting tot Donderdagavond: Zwakke tot matige Noord-Oostelijke tot Oostelyke wind, nevelig tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, weinig verandering in temperatuur. WATERSTAND. 28 September. Keulen, v.m., 2.13 ra. -f- 0.05 m. f Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) De gevolgen van wU» beleid. M. de R.! Beleefd verzoek ik U eenige plaatsruimte voor 't navolgende. Gisteravond, mijne gewone wa- deling naar het Veer makende, trok mijn aandacht, dat de Veerpoort aan de stadszijde met klei- projectiejen was gebombardeerd. Zoo ook de naastbystaande lantaarn, die wel leek dicht geplakt. Uitvloeisels van verregaande bal dadigheid dus. Het arsenaal liet zich gemakkelyk raden. Vlak by de Veerpoort toch ligt een voorraad klei opgetast. Waarvoor? Is er binnen eenige dagen een »St.-Elisabethsvloed" Ie wachten Zoo ja, dan is deze voorzorgsmaatregel onvol doende en geef ik in dat geval beleefd in over weging om nu &1 vast met 't plaatseneer schotbalken te beginnen. Doch nu in allen ernst. Is voor die klei geene andere"plaats te vinden? Me dunkt van welWeg dan ook met de kleihoop, die een steen des aanstoots is voor de jeugd, die haar sabo- teerende hand nog niet van openbare en particuliereeigendommen de winkelruiten van den heer Van Zessen hebben het eerst moefcpn ontgelden kan afhouden. Met dank voor de plaatsing. PEERBOLTE. Schoonhoven, 29 Sept. 1920. Gouderak, 28 Sept. Mijnheer de Redacteur I Naar aanleiding van het verslag over den voetbalwedstrijd op 19 Sept. alhier gehouden tusschen (Zwaluwen I® (Gouderak) en (MiV.V I® (Moordrecht) in uw blad door een M.V.V. supporter geplaatst en dat overloopt van par tijdigheid, gelieve u het volgende op te nemen. Eerstens zij opgemerkt, dat forsch spel hiet altyd vwoesta of »ruwt spel genoemd mag worden. Waar, zooals hier door den Moordrecht- schen scheidsrechter slechts enkele strafschop pen toegekend zijri, is toch van woest spel geen sprake. Wel werd enkele malen het spel ge staakt. Dit vond niet zyn oorzaak in (het woeste spel der Zwaluwen®, maar in het on besuisde ïnloopen van (M.V.V.aspelers, die met ware doodsverachting en onverschilligheid alles in het werk stelden om toch maar hun supe- oriteit over de Zwaluweo'tdie ze volgens de Moordrechtsche meening (gemakkelyk konden hebben®), te toonen. En waar de (Zwalu- wen« toch niet meevielen en minstens even goed spel leverden als de »M V.V.aers werd Kun dit niet gemakkelijk gemaakt. Verder wordt de naam der (Zwaluwen® be zoedeld, door iemand die niet het minste begrip van (voetballen® te hebben. 0.a. werd van het tweede doelpunt, door (Zwalu wen® gemaakt, gezegd, dat) dit niet werd toe gekend, omdat reeds voor buitenspel was ge floten. Er werd echter niet gefloten, toen de bal zat. Nadat de scheidsrechter had geinfor- meerd, wat er eigenlyk aan de hand was, werd het dbelpunt geannuleerd wegens buitenspel. Ook was van overwicht van een der beide partijen geen sprake en van een (onophoude lijk® bekogelen van (het Zwaluwendoek even min. Dit zal wel aHeen in de fantasie van den M.V.V.verslaggever hebben bestaan. Dat geen der beide partyen feitelyk de overhand had, bleek wel uit de (faire en sportieve»; uit latingen van het meerendeel der M.V.V. sup porters. Waar verder de sportiviteit der Zwaluwen nog in twyfel getrokken wordt, zij opgemerkt, dat deze in een vriendschappelyken wedstryd nog nooit zoo onsportief zyn geweest om een penalty-bal in fpst doel te willen zetten. Ten slotte zfl nog vermeld, dat de .Zwalu wen na rust 57 minuten tegen wind en zon moesten spelen dus 12 minuten te lang 'terwyl in die 12 minuten het beslissende doel- Supt door M.V.V. werd gemaakt Of dus door '.V.V. welverdiend werd gewonnen, moet ten sterkste betwijfeld worden. U, Mijnheer do Redacteur, myn dank betui gend voor de door U welwillend verleende plaatsruimte, verblijf ik Hoogachtend Uw Dw. Dr., J. DE KWAADSTENIET, Gouderak A 171. Provinciale Staten van Zuid- Holland hebben Dinsdag tot lid van de Eerste Kamer, ter voorziening in de vacature-Dr. Kuyper, gekozen den oud-Minister van Koloniën A.W. F. Idenburg (a.-r), met 40 van de 72 uitgebrachte stemmen. De Minister van Landbonw heeft een regeling getroffen, waardoor de reeds vastgestelde melkprijs van f 0,25 teruggebracht kan worden op f 0,28 per liter. Naar wij vernemen zal in het rapport van de Staatscommissie inzake de jaarwedden van gemeente-ambtenaren worden vastgesteld de salarissen van secretarie-personeel jn gemeenten, vallende in de eerste klasse, als volgt: referendaris f 5600—f 7200; hoofd commies f 4400—f 6000; commies f 3400- f 4800: adjunct-commies f 2600—f 3800. schryver f 1600—f 2300 De gemeenten tde klasse worden fn het rapport salarissen vastgesteld tot bedragen die 4 pet minder zyn dan bovengenoemde. In de gehecle regeling, die, wordt het voorstel der commissie aangenomen, terugwerkende kracht zal verkrijgen van t-Mei 1920 at. jpijlen alle dienstjaren meetellen. o Alblasserdam, 29 Sept. De huisvrouw van J. de W. alhier was ii* den boomgaard en kwam te vallen op den r&nd van haar klomp, waardoor zij1 een been brak. De Oranje-Vereeniging (Wilhelmina® alhier telt thans 709 leden en 26 Donateurs. Deze veveeniging is het laatste jaar metbyna 100 leden vooruitgegaan. Gicsscndnni, 29 Sept. Aan de Bijz. School voor Geref. Schoolonderwijs (hoofd de heer K. L. Pluister), werd in de plaats van mej. G. P. Plokhooy, die wegens huwelyk het onderwijs verlaat, benoemd mej. G. van Meer kerk, thans te Hoorn (Terschelling). 'Hoenkasp, 29 Sept. Onder begunstiging van prachtig weder is alhier een schietwedstrijd gehouden door de Burgerwacht, op het terrein van A. de Vries, door wien dit gratis voor dit doel was afgestaan. De burgemeester en een der wethouders, de heer C. Benschop^ waren tegenwoordig. Ten 2 ure ving de wedstryd aan. Er werden prachtige treffers geschoten de Burgerwacht gaf een proeve van hare schietvaardigheid. In groep no. 1, oud-militairen, werd de le prijs, f 10, behaald door A. I. Oskam, met 38 panten: de 2de prys, f 7,50, door Jac Boere Pz., met 38 punten, de 3e prys, f 5, doorC. J. van Vlfèt, met 38 punten en .de 4e prijs, f 2,50, door J. J. van Zuijlen, met 37 punten. In groep no. 2, niet-miütairon, werd de le prys, f 10, behaald door W. Boere Az., met 36 punten; de 2e prijs, f 7,50, door A. Eikelen boom, met 35 puntende 3e prys, f 5, door A. Th. Oorschot, met 31 punten en de 4e prijs,*f 2,50, door A. de Vries, met 28 punten. Na dezen wedstryd had de prysuitdeeling plaats ten huize van A. de Vries. De burge meester hield daarbij een toespraak tot de prij8winners, en bedankte den heer De Vries *voor het afstaan van diens terrein. Vervohjlhs dankte de fcommandant, de heer J. Bensclmp, den burgemeester voor diens tegenwoordigheid, den heer M. Beukema voor diens onderricht en de leden voor hun activiteit, 't Was een aangename mid'dag, die door geen enkele wan - klank werd verstoord. Jaarsveld, 29 Sept. Een kind van den heer C. K. kwam spelenderwijze te vallen waardoor een puntige griffel, welke zjj in de hand hield, in het gelaat drone. Na de grif fel verwijderd en geneeskundige hulp inge roepen te hebben, bleek het gelukkig, dat de gevolgen niet ernstig zullen zyn. Langernlgeweide, 29 Sept. In een vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den polder Langeweide. jJ. Zaterdag ge houden, waarin aanwezig waren 28 ingelanden, uitbrengende 153 stemmen, is met 84 tegen 69 steramen besloten, over te gaan tot stichting van een windmotor, een zoogenaamde Ameri- kaansche windmolen, zulks ter besparing van de dure steenkolen. In verbgnd hiermede werd het bestuur gemachtigd hqt terrein voor de plaatsing te bepalen en eeji leening aan te gaan van f 21.000, ren^ende*"hoogstens 5 pCt., met jaarlyksche aflossing van minstens f 1000. Het bestuur werd verder gemachtigd met G. C. Rylaarsdam een contract aan te gaan inzake het uitrijden Op den Weiweg. De omslag voor het onderhoud der kaden werd teruggebracht van 25 op 20 cent per Mfiter. Een voorstel van den heer W. Verweij, om by eventueele doorbraak van de kaden de kosten voor rekening van den polder te nemen, werd aangenomen. Lek kerkerk, 29 Sept. Ze spraken Zondagmorgen met hun vieren af te gaan hengelen, en wel des middags, want dat was de veiligste tyd. Een van hen had in geen 10 jaar wezen visschen. Vol moed toog men op het pad. Over de Veen werd het geluk beproefd. De baars beet echter slecht, maarvolhouden. Er watd met zooveel ambitie gehengeld, dat ze niet eens den Ryksvetdwachter bemerkten, die naar hun permissiebilpitten vroeg. Die konden ze inlet toonen en er volgde bekeuring. De visch «"ést word§n afgegeven gn daarbij waren nog 9 onder de maat. Ook de hengelstokken-werden in beslag genofhen. Het een by het inder een dure dag, vooral als het de eerste maal is na 10 jaar. Lekkerkerk, 29 Sept. De heer Grund-* lehner uit Dordrecht zal Jiier Zaterdag weer een bioscoopvoorstelling geven. Volgens de advertentie in dit blad geplaatst wordt een mooi hoofdnummer gegeven, n.l. het vergaan van de Titanic. Voor bijzonderheden leze men de advertentie maar eens na. 'Moordrecht, 29 Sept. De uitslag van de gespeelde voetbalwedstrijden door de M.V.V.- elftallen is als volgt: T.O.G. I (Zevenhuizen!— M.V.V. II 0-4, M.V.V. Ill—D.V.S. I (Gouda) 0—4. Moordrecht, 29 Sept. De heer J. J Engelbrecht slaagde te 's-Gravenhage voor het voorbereidend examen by de>Post en Telegrafie. 'Nieuwerkerk a/d IJhmcI, 29 Sept. Maandagmiddag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den eersten vim- houder, den heer P. Kapteyn. De notulen werden onveranderd goedge keurd Medegedeeld werd, dat rechtskundig advies was ingewonnen naar aanleiding van de ge- passeeerde-acte met den heer C. H. Pinkse. Besloten werd alsnog de zaak mondeling te bespreken. Gedeputeerde Staten hebben het kasgeld- besluit goedgekeurd en de wijziging in de instructie van den secretaris voor kennisgeving aangenomen. De kasgeldleening is bereids bij de Boaz-bank te Schoonhoven geplaatst. De voordracht voor het college van zetters werd onveranderd van B. en W. overgenomen Aan de beurt van aftreding waren de heeren W. van Waasbergen en. D. Bloot. De voor dracht werd aangevuld met de hoeren A. Dijksman en M. den Hollander. De weddeverhooging van de beide veld wachters, zooals deze bij Prov. blad. ter overweging aan de gemeentebesturen was medegedeeld en waarmee B. en W. accoord gingenzal in een volgende vergadering bij de begrooting behandeld worden. De verordening tot uitbetaling der jaar wedden aan de onderwijzers werd gewijzigd in den zin als door Ged. Staten is aangegeven. Aan den heer T. Kaptein, onderwijzer aan de eerste openbare school, werd met ingang van den lsten October a.s. eervol .ontslag verleend, terwijl als onderwijzeres aan die school met algemeene stemmen werd benoemd mej. N. de Ridder te Utrecht, eveneens met ingang van den lBten October a.s. In verband met een ingekomen verzoek van den heer L. Tol om vorhooging van zyn pen sioen als hoofd en onderwyzer van het her- halingsonderwijs, stellen B. en W. voor f 25 per ja# te geven. Aangaande de watervoorziening hebben B. en W. een conferentie gehad, teneinde verdere stappen te doen in deze richting. Echter moet nog nader bericht van een paar gemeenten worden afgewacht. Eindelijk kwam nog ter tafel de belooning van het orandspuitpersoneel. B. en W. willen met een verhooging komen. Op voorstel van den heer M. Molenaar zal eenter eerst een vergadering wonlert gelioudén met de brand- ijWeestera der beide «puiten, waarna B. en Vf met een nader praeadvies by den raad kunnen komen. Ouderkerk a/d IJssel, 29 Sept. De heer Jac. de Kiewit. onderwijzer aan de Chr. School alhier, is benoemd tot hoo'd der op 15 December a.s. te openen Chr. ^Jjchool te Schermerhorn (N.-H.) Reouwljk, 29 Sept. By een twist tusschen liezoekera van de verlofslokaliteit van C. V., in de afd. Sluipwijk, werd C. J. bloedend aan liet hoofd ve*-wond. De politie maakte tegen de daders, Gebr. S., proces-verbaal op. Schip.per K. voer met staande mast onder den electrischen draad. Omdat de mast te hoog was, duwde de knecht met een haak de draden omhoog. Deze kwamen stegen elkaar, waardoor in de woning van V. D. W. kort sluiting ontstond. §StolwUk, 29 Sept. Op de ledenvergade ring van de afdeeling Van den Nederlandschen Protestantenbond, 27 Sept. jd. gehouden, is liet geheele bestuur herkozen, uitgezonderd de heer D. Chr. de Koning, die wegens vertrek uit de gemeente als secretaris en als lid had bedankt. In zyn plaats werd benoemd de heer W. Oskam, die zich evenals de anderen de keuze liet welgevallen. De heer De Koning, die sedert de oprichting -der atdwiling met yver en trouw, vier-en- dertig jaar de funètie van secretaris heeft ver vuld, werd vervolgens met algemeene stemmen tot eerelid benoemd. Het bestuure-vooretel tot 't houden van debatavonden vond een goede ontvangst. Besloten werd een proef te nemen met een avond, waarin een orthodoxe en een vry- zinnige het woord zouden voeren. Als ortho doxe spreker zal worden gevraagd Dr. de Lind van Wijngaarden, van Feijenoord als vrjjp zinnige Ds. E. J. van den Brugh van Tiel 'Streefkerk, 29 Sept. Zaterdag was men alhier aan het einde van de schietosfe- ningen tot verhooging van 's lands weer kracht gekomen en werd door d.e navolgende personen, waaronder twee uit Bleskensgraaf, een prijs behaald 1. W. Bouter, een koperen aschbakje. 2. Jac Deelen, een sigarenpijpje, i 3. C. Aaldyk, een sigarenknyper, 4. H Plomp, een doop cigareiten. 5. C. Korevaar, uit Bles kensgraaf, een doos cigaretten, 6. K. Bouw- man,. een tabaksdoos, 7. D. Deelen. een houten tabakspijp, 8. P. W. v. Aartryk een sigarenetui. Na afloop van het prijsschieten liet de adjudant een z g. poedelprys verschieten, welke werd behaald door H. Baan, uit Bleskensgraaf. Waddiuxveen, 29 Sept. Maandagna middag ca. 1 uur zweefde boven onze gemeente een vliegmachine, en kon men aan het manoeu - vreeren bemerken, dat de bestuurder"pogingen deed om t» landdrt en daalde* dé nabrhine dan ook op een weiland,, vab den landbouwer Groeneyveg. Het bleek te zyn de heer Hommel uit Rot terdam, die zijne familie een bezoek kwam brengen. Na een half uur gerust te hebben werd de terugreis, onder groote belangstelling der toegestroomde nieuwsgierigen, aanvaard. De veldwachters hier ter plaatse zyn ook in het bezit gesteld "Van chronometers. Motor- en autbbereiders zijn dus gewaar schuwd de voorgeschreven maximum-snelheid in acht te nemen. WilleMkop, 29 Sept. Een werkzoekende sigarenmaker uit Den Bosch, die te Oude water geen ondank kon krygen en den nacht doorbracht op «n steenoven ypn de heeren Gebr. Wiegerinclt, werd 's morgens wakker en ontdekte, dat zijh kleeding door de warmte van den oven zóó was geschroeid, dat by daar mee niet kon blijven lpopen. Hij meldde zich in dien haveloozen toestand bij den burge meester aan. die hem van een ander costuum voorzag. Zevenhuizen, 22 Sept. Zondagmiddag omstreeks 4 uur maakte de vliegenier Frits Hettling een minder gelukkigen tocht. Aan gekondigd was, dat hy met zyn machine een looping zou maken Inderdaad probeerde hij zulks, doch het wilde niet gelukken. Toen hy «fcuropfin g;lij vlit#bt daatfljj, ger»akt¥» hij raiet zijn machine in een sloot, bij welke onge lukkige daling hetwaterreservoir lek stiet* Met een andere machine werden de demon straties voortgezet. KERKNIEUWS. Ds. "j Goslinga te Utrecht heeft bedankt voor het beroep naar de Ned Herv. Gemeente te Hasselt. Ds. C. A. v. Nood te Lopik tfiaat op het tweetal voor een beroep naar de Geref. Kerk te Vorden Ds D. J. Couvée te Ridderkerk heeft bedankt voor het beroep naar de Geref. Kerk te Koudekerk a d Ryn. - Ba. J. B. Jansen te Zevenhuizen is beroepen naar de Geref. Gemeente te Doesburg. Ds. G. Salomons te Bussum is beroepen naar de Chr. Geref. Kerk te Leerdam. Door den heer J/-0. E1 i e h e te Arnhem, penningmeester van den Gereformeer den Bona, is o.zn. ontvangen uit Bodegraven door den heer G J. Kazemier f 72 voor het Leerstoelfonds en f 2"> aan contributie der leden voor den Bond; uit Zegveld van C. Bardel- meyer f 2.81 ''iuit Asperen van V. H f5, voor 1 Leerstoel- en Studiefonds en uit Boskoop N.N. f 10. •Bergambacht, 29 Sept. Zondag werd in het collectezakje fn de Geref. Kerk alhier een gift van f 25 gecollecteerd. •Giegaen-Oadekerk, 29 Sept. Zondag v.m. is ia de Herv. Kerk f 14,50gecollecteerd voor noodlijdende kerken en personen. -Gonderak, 29 Sept. De collecte voor het Leerstoelfonds en het Studiefonds van den Gereformeerden Bond, bij gelegenheid van de spreekbeurt van Ds. G. H. Beekenkamp, van Leiden, in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden, bracht op de som van f 37,90. •Jftenw-Lekkerland, 29 Sept. De heer J. Hogendoorn heeft ontslag genomen als diaken van de Ned Herv. Kerk alhier. In zijn plaats is gekozen de bee- P. van den Berg. §Stolwtik, 29 Sopt. De iSrkeraad beeft" besloten de godsdienstoefeningen gedurende den winter om 10 uur te laten aanvangen. RECHTZAKEN. Gerechtghof te Amsterdam. Het gerechtshof heeft arrest gewezen in de zaak tegen J. v. d. Goud 63 jaar, en diens dochter B. v. d. G., oud 31 jaar, beiden uit Nieuwkoop, die, door de rtchtbank te Utrecht waren veroordeeldJ. v. d. G. tot 8 jaren gevangenisstraf wegens moord op het pasge boren kind, waarvan zyn dochter was bevallen, B. v. d. G. tot 3 jaar gevangenisstraf, wegens het verlaten van een hulpbehoevende. Het hof veroordeelde den vader J. v. d. G. tot 8 jaren gevangenisstraf met aftrek van de gebeele pre ventieve hechtenis, terwijl de dochter B v. d. G. werd vrijgesproken, met last tot haar on middellijke invrijheidstelling. Rechtbank te Rotterdam. De rechtbank heeft geeischt tegen C. V., niet-verschenen, wegens diefstal, te Krimpen a/d IJssel. van twee balen lorren, eigendom van den koopman W. Trouwborst aldaar, twee maanden gevangenisstraf Rechtbank te Dordrecht. Zitting van Vrijdag 24 September. Den 7en Augustus had de arbeider II. v. d. B. te Bolnes zich tegen zyn arrestatie, wegens dronkschap, verzet en den veldwachter een klap in liet aangezicht gpgeven en hem nog gescholden voor aap, ploert enz. Te dezer zake werd tegen v. d. B., die een houten been heeft6 weken gevangenisstraf gere- quireerd. *Hij gaf op in beschonken toestand te hebben verkeerd. De werkman A v. d. M. te Hardinxveld had zich op 21 Juli door drift laten overmees teren, toen hij vernam dat een zusje van hem door C. de Koning zou zyn mishandeld. Hy had zich toen naar dezen begeven en hem met een hamer en later met een klomp op 't hoofd en handen geslagen. Bekl bekende geslagen te hebben, doch niet met een hamer: 2 ge tuigen verklaarden echter dit wel gezien te hebben. De eisch luidde 14 dagen gevangenisstraf. Den 12 Augustus was de visscher W. v. Wijk te Groot-Ammers bezig by zyn woning eenige netten te tanen, toen plotseling zyn buurman Jan P. en diens zoon Cornelis P beiden visschers, op hetn toekwamen en hem met doodslag bedreigden. De vader had zulks met een ijzeren hamer in de hand gedaan, zeggende hem de hersens te zullen inslaan, terwijl de zoon, na eer»t zijn moeder, die op het lawaai was komen toeloopen. te hebben toegeroepen »ga op zij, dan zal ik hem v. Wyk) doodsteken" en toen met een mes dreigende naar hem stak en hem daarna nog met een gummistok had bedreigd. Oneenighcid wegens familie-aangelegenheden was de aanleiding tot de gepleegde hande lingen De bekln ontkenden de bedreigingen e hebben gepleegd. Twee der getuigen kon den niet onder eede worden gehoord, omdat de bekln. als familie daar bezwaar tegen hadden. Het O. M reijuireerde vrijspraak, wegens gebrek aan bewys. J. H en G. B, beiden arbeiders, oud 19 j, te Oud-Alblas, waren beschuldigd op Zondag avond 15 Augustus den 17-jarigen A Kortleve. een H. B-scholier, die de vacantio by zyn grootvader te Oud-Alblas doorbracht, na met dezen eenige woordenwisseling te hebben ge-, had, te hebben mishandeld, door hem slagen en trappen toe te brengen, waardoor hy bloe dend werd verwond. Omdat Kortleve te veel lef had, door steeds zonder pet rond te loopen, was de woorden wisseling ontstaan Beltl no. 2 ontkende schuldig te zijn Het O. M requireerde tegen H. 3 weken gevangenisstraf en regen B. f 15 of 15 dogen hechtenis. Uitspraken: G. J. M te Ridderkerk, mishandeling, f 5 of 5 dagen hechtenis. A. IJ. te Bolnes, mishandeling, 14 dagen gevangenisstraf. A den B. te Bolnes, 'mishandeling f 15 of 15 dagen hechtenis. J. H. v. B v. d. P. te Meerkerk, diefstal 2 maanden voorw. gevang met 3 jaar proeftyd. P. de K. te Hardinxveld, strooperij, f 10 of 10 dagen hechtenis. A. F. G. en B J. H. te Papendrecht, dief stal, vrijgesproken. W. K. te 81iedrecht, wederspannigheid, 3 maanden gevangenisstraf. D. S. te Bleskensgraaf, beleed iging, f 5 of 5 dagen hechtenis. .i. J. U. t« Papendrecht, m shandelmg, f 15 of 1 maand tuchtschool. BUITENLAND. j8 Millerand, de nieuwe president der Franeche republiek, als staatsman een hard werker, die, zichzelf, noch zijn medewerkers spaart, in het huiselijk leven is hij een van de een voudigste en gezelligste familievaders. Mevrouw Millerand is een liefdevolle moeder en een charmante gastvrouw De heer en mevrouw Millerand hebben vier kinderen. De oudste, Jean, is twee en twintig jaar en helpt zijn vader als par ticulier secretaris. Zijn broertje Jacques, die slechts vijftien is, is een politicus in den dop eu brengt al zijn vrijen tijd ép de Kamertribunes door. Twee dochters, Jeanne, een bakvischje van achttien, en Lili, een spring-in-'t-veld van tien, vroo- lijken met haar tegenwoordigheid het fa milieleven op. Millerand is verzot op domineeren. Den laatsten tijd waren zijn meest geliefde partnersmaarschalk Foch en Philippi Berthelot. Doch hij heelt geen bijzondere voorkeur en speelt graag met eiken speler. Zijn werkdag is als volgt ingedeeld De Presidentstaat op om zes uurvan zeven lot acht maakt hij een wandeling; dan neemt hij een flink ontbijt, waar hij den geheelen dag op blijft, want 's mid dags gebruikt hij meestal slechts een top thee. Om negen uur gaat hij aan den ar beid, dien hij om één uur slechts even onderbreekt voor den reeds vermelden kop thee. Om vijf uur ontvangt nij. h.n om acht uur zitten vaak nog talrijke bezoe kers in de anti-cambre te wachten, tot zij bij hem worden binnengelaten. foch ontvangt hij veel menschen, want hij houdt niet van lang praten. Dij hem moet mén niet met overbodige woorden aankomen. Gedoken in zijn leunstoel, de armen over de borst gekruist, de lorgnet op den neus, hoort hij zijn bezoeker zwif gend aan, terwijl hij hem met helderen, doordringenden blik aankijkt. Zoodra hij weet wat men van hem wil, zegt hij vier, vijf woorden, die direct zijn besluit weer- weergeven r JaNeen Onmogelijk Afgesproken i Nooit zegt hijIk zal eens zien Bij hem weet men steeds waarop men rekenen kan. Wanneer hij iets belooft, dan gebeurt het ook. Wanneer hij wei gert, behoeft men niet langer aan te drin gen. Nooit vergeet hij iets. Steeds heeft hij een potlood en bloc-noté bij de hand. Daarop resumeert hij met een enkel woord het doel van het onderhoud, de gemaakte afspraak. Dat is dan voldoende. Van zijn doen en laten van den geheelen dag maakt hij korte notities in- een opschrijt- boekje, dat hij steeds bij zich draagt. En jaren later kan hij nog precies na gaan, wat hij dien dag gedaan heeft. Een belangrijk probleem houdt nog de Fransche pers bezig. Millerand heett niets op met officieele kleedij, en als minister president oi hij in zijn kabinet zat te wer ken, of een rede hield, of wel een con ferentie had met hoage persoonlijkheden droeg hij steeds een colbertje. Het ambtsgewaad van den president der Fransche republiek is evenwel het rok- costuum. Zal president Millerand zich in de pandjesjas steken, waarin hij jtfch thuis voelt als een schooljongen in zijn Zondagsche pak Of zal hij, nu hij ook wil breken met de traditie, volgens wel- ke de president in de politiek op het tweede «plan blijft, de traditie van de rok met het witte overhemd overboord gooien? Dan zal hij de eerste President in Frank rijk zijn, die zich den volke in een col bertje fieeft getoond- De bewaker van Millerand.— Op zekeren middag, omstreeks zes uur ging Millerand zijn gewone wandeling doen van de Rue de Mitnsart, waar hij woonde, naar les Bois de Fausses-Ueposes. Op deze wande- li n^n werd de eerste-minister van Frankrijk steeds gevolgd door een inspecteur van politie, die voor de veiligheid van Millerand zorg te dragen had Millerand kon er zich nooit in schikken, dat hy zoo bewaakt werd en deed vaak moeite om zyn vervolger te ontloopen, hetgeen hem maar zelden gelukte. Bij den ingang van het bosch ontmoette de premier een dame, die hem herkende en zeer eerbiedig groette De politic-inspecteur, die eenige passen achter Millerand liep, keek haar uitvorschend aan en ging dan voort den pre mier op korten afstand te volgen Eenige minuten later ging de telefoon in de woning van Millerand. Een kamermeisje kwam aan het toestel en hoorde de hevig geagiteerde stem van een dame, die meedeelde, dat zy zooeven by den ingang van het bosch gezien had, dat Millerand door een ongunstig uit ziend individu gevolgd werd, die het klaar blijkelijk op zijn leren voorzien had. De huisgenooten van Jen eerstfyrolntster belden onmiddellijk de politie op en deelde aan deze het weinig geruststellende bericht mede- Weinige oogepblikken daarna snorden de politic-auto's door de straten van Parijs, gevolgd door hard peddelende politiewielrijders en spoedig was Millerand omringd door een uitgebreid escorte van de Parijsche politie. Zy troffen den heer Millerand in blakende gezondheid aan, en met uitzondering van zijn hardnekkigen bewaker, met niemand in zyn nabijheid: thans begrepen de politiemannen, dat zy jacht gemaakt hadden op hun eigen inspecteur. In Frankrijk wordt op groote schaal op de spoorwegen gestolen. Mensteelt niet uit de waggons. Neen, heele waggons worden weggerangeerd, zoodat geen ambtenaar weet, waar zij bmven. En vervolgens gelost. Thans is het de politie gelukt een heele bende spoorwegdieven te arresteeren Deze heeren gingen heel handig te werk. Wanneer b.v aan het station te Havre een waggon stond, geladen mefgoederen. waarop zy hun z'nnen gezet hadden, dan haalde een van hen van dien waggon het biljet af; waarop de plaats van bestemming stond en*, plakten er een bil jet op, dat hem naar een heel andere plaats zond. Zy deden dit echter, wanneer de goe derentrein reeds samengesteld was Zoodat, aan het bestemde station gekomen, de waggon uitgehaald werd. Met behulp van va'sche ge leide- en ontvangst-biljetten wisten zij zich te legitimeeren en een waggon gelost te krijgen Zoo hebben zij tal van waggons met linnen, kant, katoen enz., weten te lossen. -- Het gezin van een werkman te Prollheli, in het Noorden van Wales (Engeland), is door slangen uit zijn huis verjaagd. 's Middags vond de vrouw twee groote slangen onder de vloermat en drie andere onder een aanreeht, die zy alle doodde. By het naar bed gaan ontdekte men weer twee slangen onder de wieg van het jongste kind, die, roet eenige moeite, ook vermorzeld werden. De lersche hongerstakars. Er is twijfel geopperd omtrent de echtheid van de hongerstaking van den burgemeester van Cork en er zijn sceptici, die geloven dat hij en zijn elf mede-hongerstakers in "tgeheim worden gevoed, omdat het anders onbegrij- pelyk is, dat zij het zoolang (nu al meer dan zeven weken) zouden uithouden zonder eenige voorafgaande voorbereiding. De correspondent van een Engelsch blad heeft zich om inlichtingen gewend tot de ge vangenisdoctoren, die den burgemeester van Cork behandelen en hetgeen hij mededeelt geeft nu voor 't eerst een redelyke verklaring van het buitengewoon en ongeloofelyke weerstands vermogen van de vastende Sinn Feiners. De gevangenisdoktoren schryven het lang durig volhouden van de hongerstakers toe aan de goede zorgen, waarmede deze gevange nen in het gevangenishospitaal worden om ringd. Omdat by voorbeeld temperatuurver anderingen noodlottig zouden kunnen ziin voor die zeer verzwakte patiënten, wier licnaams- temperatuur sterk verlaagd is, wordt er in de vertrekken, waar zy te bed liggen, gezorgd voor een constante en tamelijk hooge temperatuur, die telkens nauwkeurig wordt gecontroleerd. Kachels van een byzondere soort verwarmen nacht en dag de ziekenvertrekken en de patiën ten liggen in bed niet alleen met warme kruiken, maar men heeft hun bijzondere bedden gegeven met matrassen van rubber, die met warm water kunnen worden gevuld en waarop ze worden gelegd zoodra hun huid te gevoelig wordt om het liggen op een gewone matras te verdragen. De gevangenisdokters verzekerden den jour nalist op hun woord van eer, dat de honger stakers volstrekt geen voedsel tot zich hebben genomen. De prijsdaling van handels waren in Amerika is het onderwerp van den dag. Meerdere textielfabrieken kondigen een prijsdaling van dertig tot veertig procent aan. Fabrikanten van dure auto's willen door beperkten aanmaak de prezen hoog houden, hetgeen echter niet mogeJiik wordt geacht. De secretaris voor Handel voorspelde een verdere prijsdaling en verwachtte daarvan een toenemende vraag. De zaken-I ieden der nieuwe wereld zyn algemeen van oordeel, dat de duurte haar hoogtepunt heeft bereikt en thans meer in afwaartsehe richting zal ver- loopen. Nu de automobielen men denke van den automobielfabrikant Ford, die de pryzen zijner producten terugbracht tot op de hoogte van voor den oorlog kwam de textiel-nijverheid, waarvan sommigd fabrikanten hunne prijzen bereids met 10 tot 60 pCt. hebben verlaagd. Een gevolg daarvan is, dat ook de kleeding- pryzen dalen. Te Peking zijn onlangs ze ven doodkisten aangekomen uit Kliarbin, die op het Russische kerkhof hij Peking zijn begra ven. De begrafenis geschiedde in alle stilte én zelfs de Russische missie was er met van verwittigd. Vier van deze doodkisten bevatten het overschot van de Russische grootvorsten Serge Michaëlowitsj, Iwan Konstantmowitsj, Igor Konstantinowitsj, en van grootvorstin Elisabeth Féodorofna, die door de Bolsjewiki waren gedood. De drie andere kisten bevatten het stoffelijk overschot van de trouwe dienaren der slachtoffers, «e doodkisten waren indertijd OP last van admiraal Koltsjak nadr Sibeiit gebracht en nu was hy er tijdens het Bolsjewis tisch offensief in het Westen in geslaagd, ze verder te vervoeren en over de Chineescne grens te brengen. Dicht bij Deventer is het voor een kar bespannen paard van een landbouwer uit de Soippeling op hol geslagen. De kar kwam in botsing met een zwaar beladen sleeperswagen, tengevolge waarvan de landt»»- wer en zekere vrouw W. die mede op de kar zat er door den «hok uitvielen. De vrouw raakte met het hoofd onder de wielen, zoodat haar ïhedel werd ingedrukt en de dood bfpia -onmiddellijk intrad. Ook do landbouwer werd ernstig aan het hoofd gewond. Te Ursum lijn twee schilders, werkzaam aan de nieuwe R-K. kerk aldaar, van een stelling van 10 M. hoogte gevallen. De toestand van een hunner was zoodanig, dat hij moest wordon bediend; de ander was minde" ernstig gekwetst. Beiden werden per auto naar het ziekenhuis te Alkmaar over gebrachtj Te Lisso werd de vorige week een werkman J. v d. B„ vader van vijf kinderen plotseling onwel. Aangezien de man werkzaam was aan de gasfabriek, dacht de geneesheer aanvankelyk, dat hij gas had ingeademd, waarvoor hij naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden werd vervoerd. De man is daar Vrydag overleden Uit een daarna ingesteld onderzoek bleek, dat de man doo'r rattenkruid was vergiftigd Daar de politie ter oor was gekomen, dat zijg vrouw ongeoorloofde betrekkingen onderhield met den 45-jarigen by haar als commensaal inwonenden bloemistknecht G. v d. Linden, arresteerde zij beiden. By het verhoor b.-kende v d L met roedeweten van B.'s vrouw hem door middel van rattenkruid. dat hy in een voor B bestemden kop chocolade had gedaan, te hebben vergiftigd. V. d. L. is voor de tweede maal -gehuwd, maar woont sinds langen tnd niet meer met zyn vrouw samen. Hij, als mede de vrouw van v.d. B zyngevankelyk naar het huis van bewaring të Haarlem over gebracht. Nader vernemen wij nog het volgende: De overledene, die ongeveer 3 laar bij de gasfabriek in dienst was, stond bekend als een oppassend man. Hij klaagde in den laat sten tijd wel vaak over zijn huiselyke omstan digheden. zeggende, dat anderen gelukkiger waren dan hij. Dikwyls klaagde hy ook over duizelingen en maagpijnen. Zoo ook op 12 September, toen v d Linden hem den kop chocolade toegediend heeft. Des Maandags was hy niet goed en is niet aan het werk geweest. Het vermoeden werd geuit, dat hij giftige gassen had ingeademd by het schoonmaken, een verklaring, die de directeur der gasfabriek overigens verwierp. Des Woensdags is hy weer aan 't werk ge gaan, doch moest weer huiswaarts keeren. Een week lang was hy ziek. Toen oordeelde de dokter opneming in het Ziekenhuis te Lei den noodzakelijk, naar welk gasthuis hij ver voerd werdnadat zijn vrouw eerst den pastoor had gehaald, die hem de Sacramenten der Stervenden toediende Terwijl de vrouw in een auto haar man wegbracht, wuifde z(j welge moed kennissen toe, die haar zagen vertrekken. Tydens het verhoor deelde v. d. Linden nog mede, dat hy de vrouw had medegedeeld, dat hij v. d Burg zou vergiftigen. Zij heeft hem dit ontraden, doch tenslotte toegestemd toen h\j zeide (Er kraait geen haan naar!® v. d. Linden heeft toen den kop chocolade gereed gemaakt en de vrouw heeft hem aan haar slachtoffer overgereikt. Tijdens het verhoor voor den burgemeester stond een dichte menigte voor het Raadhuis te Lisse, in de hoop den moordenaar te zien te krygen, doch de beide beschuldigden bleven den nacht op het Raadhuis doorbrengen. Met de tram van kwart voor negen werden ze Zondag naar Haarlem vervoerd, waarbij de vrouw nog kennissen; die zy zag, toewuifde. Onmiddellyk werden ze verhoord door den Officier van Justitie, waarbij beide beklaagden wederom van weinig of geen ontroering blyk gaven De dief bestolen! Hji was nog jong, een jaar of twintig, en hy wilde wel eens iets van de wereld zien. Geld had hij echter niet. Maar de brandkast van zün patroon stond wel eens open en hij, de bediende, zag kans, drie malen er een bankbiljetje van _f ïOOO uit te halen. Met dat geld ging hij op stap naar 's-Gra venhage en hy nam een vnend mee. De vriepd hielp niet alleen het geld opmaken, maar nam van zijn makker f 300 weg. Dat was den kantoorbediende te bar. Hij liep naar de politie en zeide bestolen te zijn voor f 300 door zijn vriend. De vriend werd in arrest gesteld, maar trad nu op zyn beurt als aanklager op. (Moet hy mij beschuldigen? Hy heeft -t geld zelf gegapt®. Toen merkte de kantoorbediende, dat hy zichzelf er had ingewerkt. Het tweetal reisde terug naar Arasterdam, ditmaal echter onder geleide, dat hun minder aangenaam was, en over eenigen tyd zullen zij zich voor de recht bank te verantwoorden hebben, de kantoor bediende wegens diefstal, de vriend wegens heling. Te Venlo is by den heer M., in de Jodenstraat, by zyn afwezigheid, een kast opengebroken, waaruit ontvreemd is f 5000 aan bankpapier en 220.000 mark aan papier. In verband met dezen diefstal is aangehou den een Duitsche vrouw, E. J., die zonder behoorlyke papieren in dit huis verbleef. Maandag kreeg de politie be richt, dat in de Marcusstraat, een dwarsstjaat van de Weesperzijde te Amsterdam, eenergerlyk geval van verwaarloozing ontdekt was. Daar zou eeu jongen van 29 jaar ongeveer tien jaar opgesloten zijn geweest. Dinsdagochtend trokken een paar recher cheurs er op uit, en in het bewuste huis in een ftfeoof troffen z\J inderdaad een jongen aan, die er wezenloos uitzag en onbeschrijfelijk vervuild was. De jongen, die nog niet door de politie gehoord kon worden, werd eerst met de auto van den geneeskundigen dienst naar de quarantaine-inrichting gebracht om vervol gens naar het gasthuis overgebracht te worden. Hy had drie jaar hetzelfde ondergoed gedragen en in geen acht jaar de straat gezien. Van deze zaak is proces-verbaal opgemaakt. Een Utrechtsche handelson- derneming verzocht dezer dagen de aanhouding van een harer bedienden, wijl deze verdacht werd van verduistering, tün nadeele der firma. Deze employé had verschillende bedragen, die hy voor de zaak naar anderen moest sturen, teil eigen bate aangewend. Toen hy, na enkele dagen in andere steden te hebben vertoefd, zich weder te Utrecht op hield, is hy aan zijn woning door de recherche aangehouden Het totaal van het verduisterde bedrag moet om en naby de f 1200 beloopen. De verdachte is ter beschikking der justitie gesteld. —Voor de pas geoogste tabak wordt thans in de Betuwe ongeveer f 40 per 400 pond betaald. De planters noemen dezen prijs veel te laag, vooral omdat het gewas zoo mooi is als nimmer te voren. Zij oordeelen, dat de prys van de fnlandsche tabak minstens f 70 i f 80 moet zijn, hetgeen dan in even redigheid zou zijn met de hoogblyvende notee ringen van tabak in Bewerkten toestand sigaren. Roovers veroordeeld. In den nacht van 7 op 8 April is de koopman "W. te Nymegen door vier Duitsche smokke laars. aan wie hy sigaretten-had verkocht, in zijn huis overvallen en van 35.000 mark en een aantal kleedingstukken beroofd'. Twee hunner hielden hem met wapens in bedwang, terwijl de beide anderen het huis doorzochten. De rechtbank te M Glad bach heeft thans den hoofdschuldige H. W. veroordeeld tot 5"» jaar tuchthuisstraf en zyn drie medeplichtigen tot 3 en 3ty» jaar gevangenisstraf. Den bestolene kon een groot gedeelte vaïi het geld worden teruggegeven, dat nog in hét bezit van de dieven was gevonden. Dinsdag is in den vroegen och tend op de spoorbaan der H. IJ. S. M. tusschen Den Haag en Ryswijk gevonden het" zwaar verminkte lyk van een naar gissing 20- a 22-jarig, tot dusver onbekend gebleven mans persoon. Op geringen afstand van het lijk werd ook een rywiel gevonden. Iemand uit Oudewetering wenschte geld te hebben voor de oprichting van een importzaak. Daartoe schreef hij aan de Universeele Bomiddelingsbank Van der Wel Co. te Hellevoetsluis, die in verschillende bladen adverteerde, dat zij geld beschikbaar stelde. In het antwoord hierop werd hem meegedeeld, dat hij f 75 moest storten voor informaties, wat hij deed. Het hem te ver strekken bedrag zou f 10.000 bedragen. In Zomerzorg te Leiden zouden de onderhande lingen gevoerd worden. Daar waren aan wezig de 30-jarige directeur der Bemid- delingsbank J. H. uit Nieuw-Helvoet en de '26-jarige C. van K. uit Hellevoetsluis, die als secretaris fungeerde. De man uit Oude- weteiing kreeg ecWer argwaan en stelde de Leidsche politie van de zaak op de hoogte, met het gevolg, dat toen hy naar Zomerzorg ging om de zaak met de beide heeren te regelen, hy ook een secretaris, in den persoon van een rechercheur, meenam. Toen daar de zaak beklonken was en het zoover was ge komen, dat de man uit Oudewetering f 1000 aan de beide heeren zou ter hand stellen, ontpopte zich zijn secretaris als rechercheur. Hij arresteerde, met behulp van eenige in de nabyheid opgestelde collega's den directeuren den secretaris der Bemiddelingsbank. By onder zoek bleek deze bank niet te bestaan. Van der Wel is de naam van H's. vrouw H. heeft reeds wegens oplichting een vonnis van 2 jaar achter den rug. De beide heeren zyn naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage overgebracht. Een bui tenkansje. Te Leeu- warden heeft de hoofdelyke omslag dit jaar ongeveer een half millioen meer opgebracht dan op de gjjmoentebegrooting is uitgetrokken. Eeai gefopte veldwachter. In het arrestanteniokaal te-Rhenen werden een man en een vrouw ingesloten, kermisreizigers die te Amerongen gearresteerd werden wegens te Ilhenen gepleegde inbraken. Er werden in hun woonwagen, waarmede zij door het land trokken, tal van voorwerpen, die te Rhenen gestolen waren, in beslag genomen. Men zocht nog een derden persoon. Deze is er nu in geslaagd in de woning van den veldwachter, die aan het arrestantenlokaal ^grenst, de sleu tels der cellen machtig te worden; zoo kon hy 's nachts de beide arrestanten bevrijden. Des morgens gond de veldwachter zyn huis deur afgesloten en de cellen ledig. De politie te Kaatsheuvel heeft een goede vangst gedaan De vorige week vervoegde zich by verschilleqde leer- fabrikanten iemand, zien noemende van den Maagdenburg, ingenieur van den Waterstaat, die verklaarde vrye steenkolen te kunnen leveren voor f 900 per 15 ton, dus ongeveer f 300 lager dan gewoon Als waarborgsom moest een derde van den prys tegen kwitantie rstort worden. Vier firma's stortten samen 1200. Een gezien persoon stelde hy als hoofdagent aan; logeerde in gerenommeerde hotels, maakte autotochten, kocht een fiets, alles natuurlijk zonder te betalen, en liet zich door zyn avertegenwoordigers introduceeren in gegoede kringen. Men merkte bedrogen te zijn, toen men vernam, dat levering van kolen onmogelyk was. Na lang zoeken is de ingenieur gearresteerd. Hij had Duitsche en Belgi«:he passen in zyn bezit. In de Langstraat wist hy f 2400 los te maken, uit Tilburg kwam reeds een geval van f 200 ter kennis van de politie. Te Hontenisse heeft hij f 295 en een fiets gestolen Hy is een Belgisch deserteur, die in zijn vaderland een vonnis van 4 maanden achter den rog heeft. De zoo juist verschenen be- jrooting voor het staatsmuntbedrijf geeft de ledragen op, waarvoor in 1921 nieuwe munt stukken zullen worden aangemaakt. Een een voudig reken-sommetje leert dan, dat in het a.s. iaar voor de circulatie in Nederland zullen worden gefabriekt: 1.000.000 kwartjes. 2.000.000 stuivers. 15.000.000 centen. 2000.000 halvewcenten. Voor Nederland8ch-Indië is er natuurlijk nog wat meer noodig. Aangemaakt zullen worden 10.000.000 guldens. 8.000.000 halve guldens. 20.000.000 stuivers. 30.000.000 2V»-cent-stukken. 50.000.000 centen. In totaal zullen dus in 1921 worden aange maakt: 138 millioen muntstukken. Ons Lichaam en onze Gezond heid. De resultaten van sanatorium-behan deling by tuberculose. De geneesheer-directeur van het kinder- sanatorium Hoog-Blaricum, Dr. Huet, deelt'in het Ned. Tijdschr. v. Geneesk. het resultaat mede van een na-onderzoek van jfatientjes, die in het sanatorium waren geweest in de jaren 1912—1918. De onderzochten waren nog onder geregeld toezicht van het consultatie bureau voor tuberculose te Amsterdam en van daar kreeg t)r. Huet zyn gegevens. Hy komt tot de gunstige uitkomst, dat bijna 50 pCt. der kinderen nu, practtsch gesproken, gezond zijn, terwyl in by na 70 pCt. een bevredigend resultaat werd verkregen. Gestorven was8 4pCt Dat de statistiek niet uitsluitend loopt over lichte gevallen, doch dat de meerderheid der kinderen leed aan een tuberculose met duide lijk waarneembare afwijkingen, blijkt uit een tabel, waarin de verschillende vertegenwoor digde vormen van tuberculose voorkomen. De schrijver besluit dan ook, dat het voor de hand ligt, aan te nemen, dat in vele dezer gevallen het verblijf in het sanatorium op een kritiek oogenblik een stoot in de goede richting zal hebben gegeven. Aan Correspondenten verzoeken wij in hunne verslagen de uiterste ODpartydigheid te be trachten. De Redactie. V issclïerijberichten. Kraltngsche Veer, 28 Sept. Heden waren ter markt aangevoerd 1 groote zomer- zalm k 4,75, 1 kleine zomerzalm a f 3,25 pei; »/i K.G. Marktberichten Bodegraven, 28 Sept. Kaas. Aange voerd 207 wagens", waaronder 82 rijksmerk, te zamen 9267 stuks, wegende 55.612 K.G. Men betaalde voor Goudsche f 88—92. min dere qual. f84—86, rijksmerk 188921/». Han del vlug. Garlnchen». 27 Sept. Aangevoerd 525 runderen, 5 nuchtere kalveren, schapen en lammeren, 132 overloopers en 702 biggen. PryzenZware kalfkoeien f 640—f 710, melkkoeien f 520—f 600,ka If vaarzen f 410- f520, guiste vaarzen f 320—f 380, IV»-jarige ossen f 270—f 310, graskalveren f 130~f 190, nuchtere kalveren f 40f60, overloopers f 55 f 100, biggen f 25—f 50. OmdAwater 27 Sept. Kaas. Aangevoerd 54 partijen, 2430 stuks, wegende 12150 K.G. le soort van f 85,tot f 87, 2e - 82,— - 83,—. Gestempelde - 90,— t - 94,—. Zwaardere Handel matig. HaMerdan», 27 Sept. Aangevoerd 246 vette runderen, 84 vette kalveren, 0 nuchtere kalveren, 665 schapen of lammeren, 450 var- kens. Prijzen waren: koeien en ossen 70—97ifr 110 c., kalveren 95—120—150 c., schapen 60—70 c. per half kilo, lammeren f 38—f 50 per stuk, varkens f 0,85, f 0,90, f 0,95, per half kilo. Balterdam28 Sept. Ter veemarkt waren heden aangevoerd239 paarden, 4 veu lens, 0 ezel, 1465 magere runderen, 587 vette runderen, 105 vette kalveren, 182 nuchtere kalveren, 564 graskalveren, 164 schapen of lammeren, 140 overloopers, 544 biggen, 20 bokken of geiten. Prijzen per half kilo: Koeien en ossen 70 95—107V» c., stieren 80^-87Vi—95 c., kalveren 95-120150 c. per half kilo. Prijzen per stuk van mager vee:, melk koeien f 350f 850, kalfkoeien f 375-f 850, stieren f 350-f 875, pinken f 135—f 210, graskalveren f 115f225, vaarzen f 157—f 245. paarden f 500-f 700, slachtpaarden f200-f300, biggen »,f 35-f 55, per week f 5—f 6, hitten f 250—T 400, overloopers f 70—f 115, fok nuchtere kalveren f 35—f 55, slacht nuchtere kalveren f 22—f 35. Rotterd»m, 28 Sept Op de botermarkt werd heden aangevoerd13/8 vaten, 1/16 vaten, 72 stukken per half kilo. Voor stuk ken van half kilo werd f 3,70—f 3,75 besteed, rtrecht. 27 Sedt. (Kaasmarkt) Aanvoer I wagons met c. 7500 kilo. Prys f 78—80 per 50 kilo. Handel vlug. Een voor weinige jaren nieuw gebouwd met gelegen in en naby de kom der gemeente. Direct te aanvaarden. Te bevragen by A. G. PRINS, Groot- Ammers (Graafland). TE KOOP OF TE HUUR: in goeden staat, gunstig gelegen op een welvarend dorp aan de Lek. JpgF* Aan he1 zelfde adres te koop: Een in goeden staat zynde Brieven franco, onder Nummer 20, aan het Bureau van dit Blad Heden behaagde het den Hefere van leven en dood, na een korte ongesteld heid, van onze zijde weg te nemen onze geliefde Echtgenoote. Moeder. Behuwd- en Grootmoeder en Zuster, Mej. LEIi GOZAWINA HOL, Echtgenoote van Abraham Kouwenbero, in den leeftyd van 79 jaar. Uit aller naam, A. KOUWENBERG. Leerdam, 27.September 1920. TE HOUDEN DOOR om 8 uur 's avonds In het I. De tuin der droomen. II. Sint-Elizabeth III Roeping. IV. Het hoogste reoht. I llrte f 1,— T«*r 4 f o,SO per keer. Movr. ABBING, Batjanstraat, Den Haao, zoekt met 1 Nov. een als meisje-alleen, zelfstandig kunnende werken. EEN GROOTE PARTIJ Palen lang van 1 tot en met 13 M., Planken lang 4,5 Mzw. 2,5 X 27if> c.M. Te bevragen T. VAN BERK en ZOON, Nieuwerkerk a/d IJssbL, Kortenoord. die wel eens aan geleden heeft en SEW MAM gebruikte, weet by ondervinding dat geen BBTKK en tevens geen O.WSOH BELIJREB middel tegen HOOFDPIJN bestaat. Verkrijgbaar in buisjes van 50 Cts. bij G. DEN OUDSTEN. Ameide. Gt. v. d. WERKEN Cz., Ammerstol. P. VAN REES, Bleskensgraat. C. VERSLUIJS. Brandwyk. C. VAN ZESSEN, P. MOURIK. GrootrAmmers. J. B. ZONNEVEL D'PÏEK, Hoornaar. A. DE BOOM, Krimpen a/d Lek. L. VAN ZESSEN Hz., Langerak. Fa. MUDDE BRAND, Lekkerkerk. A. VAN WIJK, Ouderkerk a/d IJssel. B. NATZIJL. Stolwyk. J. STAM Gz., Streefkerk. OMNIBUSBRIKKEN, UTRECHT SCHE WAGENTJES m«t en zonder portieren, BUGGY'S met en zonder gummibanden, TILBURY'S, KAAS BRIKKEN, DOGKARREN, DRESSEERKAR, enz. üjjrj in verschillende prijzen voorhanden RIJTUIGFABRIKANT, TE KOOP AANGEBODEN: EEN BESTE JONGE IV» jaar oud, kan zeer goed werken. Te zien en te bevragen bij S. LITTEL, B 37, Giessendam, Telefoon 36. Havt nstraatsch Wal 62, Nchmmii hoven, geeft de hoogste waarde voor g*b eJe of gedeelten van ISBOfDELN IN- EN VERKOOP VAN NIEUWE EN 2 HANDS MEUBELEN, GOUDEN EN ZILVEREN VOORWERPEN Voorradig een parlU prachtig be- ktleede «TOELEi met bgpassende Fa UTEIIL"). MP Dagelijks aafi huis te ontbieden. Het een nierkwaal moogt gij niets wagen. Als gij zenuwachtig, prikkelbaar, bleek, loom en bloedarm zyt gij onderhevig zijt aan duizeligheid en hartkloppingen gij van uw slaap beroofd wordt door urinestoornissen, zenuwpynen en rugpijn, neemt dan geen proeven. Er bestaat maar al te zeer reden om verstandig en onmiddeflyk te handelen. Bovenstaande reeks verschynselen toont nier aandoening aan, die, als zij verkeerd behandeld wordt of verergert, door verwaarloozing of verkeerde gewoonten, mettertijd tot niergruis, blaasontsteking, rheumatiek, ischias, niersteen, nier-waterzucht en urinezuurvergiftiging leidt. Laat deze ernstige verschijnselen niet de bovenhand krijgen wijdt spoedig aandacht aan de nieren. Laat overwerking, te laat naar bed gaan, een verkeerd dieet of onnoodige prikkels na en neemt integendeel een een voudige, goed verzorgde leefwijze aan. Dit zal ije in het lichaam gevormde vergiften ver minderen, die de teere nierfilters overspannen hebben. Neemt om de verzwakte nieren te herstellen een speciaal niergeneesmiddel. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn als zoodanig erkend. Zy' ge nezen niet alles, maar worden aanbevolen als succesvol geneesmiddel voor nier- en blaas- kvvalen. Foster's Pillen zijn uitsluitend voor dit soort ziekten zij werken niet op de maag, lever of ingewanden. liet gedeponeerde handelsmerk de man met zyn handen in de lendenen komt voor op elke echte doos. Foster's Rugpijn bieren Pillen zijn te Schoonhoven verkrijgbaar bij A. N. van Zessen a f 1,75 p. doos of f 10,— p. zes doozen. 40 VEILING TE WADOINXVEEN. zal. od Vrydag 8 October Af (y 1920, voorm. uur, ten huize van den Heer J. VAN ERK, Dorp- ÊWEmW straat no. 45 te Waddiuxveen, in het openbaar om contant geld VERK00PEN: Oen volledigen Inventaris eener sinds kort opgeheven TIMMERMANS ZAAK, bestaande in party Gereedschappen en Houtwagens, Karren, Takels, Kozijnen, Ramen. Pannen, Kelderwinden, Steekmachine enz. Alles op den verkoopdag afgenummerd te bezichtigen van 8 uur voorm. af. SCHOONHOVEN, Op lsten stand TE KOOP GEVRAAGD: met flinke gevelbreedte voor Winkelzaak. Brieven franco, onder no. 4743, Adv -Bur. Ned. Kireken-My., Wynhaven85, Rotterdam INSTALLATIES VOOR LICHT, KRACHT EN ZWAKSTROOM. Aipiratuu en Onderdeslen «oor Radiotelegrafie en Radiotelefonie. foam ai Kortedfjk no. 9. Telefoam no 18. Vraagt Inlichtingen. Van SCHOONHOVEN naar GOUDA, UTRECHT (C.S.), AMSTERDAM (W.P.), ROTTERDAM (MDEN HAAG (S.S.). Schoonhoven Bergambacht Stolwyk Gouda Rotterdam (M den Haag (S.S.) V *540 6.25 *7.50 58.29 9.35 11.55 *2.20 3.30 5.50 8.15 5.53 638 803 8.42 9.48 12 08 2.33 3.43 6.03 8.29 6.07 6.52 8.17 8.56 10.02 12.22 2.47 3.57 6.18 8.42 A 6.25 7.10 8.35 9.14 10.20 12.40 3.05 4.15 6.35 900 A *7.10 7.55 D9.56 9.56 11.10 1.27 •3.50 5.08 7.29 9.46 8.51 11.07 11.07 11.57 3.23 •4.51 5.52 +8.46 11.16 58.20 *9.11 10.04 d1i.il al .19 •3 44 4.50 8.00 10.30 68.27 *9.23 10.16 11.18 al .31 •3.56 5.02 8.22 10.38 Van DEN HAAG (SS.), ROTTERDAM (M), UTRECHT (CS.), AMSTERDAM (W.P.), GOUDA naar SCHOONHOVEN den Raag (S.S.) V Rotterdam (M.) Utrecht (C.S.) Amsterdam (W.P.) •6.06 7.13 7.55 8.56 9.59 ♦6.031 7.20 7.58 9 06 10.02 *6.28 *8 14 8.59 10.26 LJ 7.11 7.491 8.24 12.19 cl2 28 D12.34e D1146 3.56 4.07 3.50 2.29 5.00 5.00 5.12 4.17 GoudaV Stolwijk Bergambacht Schoonhoven A •6.4b1 8.10 *9.10 §9.55 11.10 7.04 8.29 9.29 10.14 11.29 7.18 8.43 1 9.47 10.28 11.43 7.^01 8.55 9.59 10.40 41.551 1.201 *4.40 1 6.00 1.39» 4.59 6.19 1.53, 5.13, 6.33 2.05 5.251 6.45 6.47 6.50 7.10 5.46 755 8.14 1008 10.10 9.40 8.27 10.55 11.14 11.28 11.40 Op Zon- en Feestdagen Rotterdam (M.) A 1.31, den^Haag (S.S) A 1.43. Op Zon- en Feestdagen Rotterdam (M A 9.21, den Haag (S.S.) A 9.29. Op Zon- efi Feestdagen Rotterdam (D.P) V 12.03. d Aankomst Rotterd: Op Zon- en Feestdagen geen D-trein, op werkdagen ook 12.14. Niet op Zon- en Feestdagen. D D-trein (met toeslag). Alléén op Zon- en Feestdagen. Aankomst G.S. Rotterdam (D.P.),

Schoonhovensche Courant | 1920 | | pagina 2