Jaarg. Vrijdag 11 Maart 1921. N°. 4333. Eerste Biad Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht z Neemt gelden a deposito. Verstrekt Spaarbankboekjes, rente 4%. Opent Rekening-courant met rentevergoeding. R” ft haar Ister- ■en met ievolen NATIONALE B ANKVEREENIGING. Kantoor Schoonhoven. Het Bioscoop gevaar. Buitenlandse!) Overzicht. Vrijdag s- in f 135, franc pit nninmer beslaat uit 2 bladen. MF Vraagt inlichtingen. bepaalde rich- A* nemen *1 daar het genot er van ERLAND. JSSEL. A ugen. uit den grond zake S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven Uitgevers. Intercomm. Telefoon-No. 20. Postcheque en Girodienst No. 13763. 1 tot 1 regels 1 1,30. voor 3 maal ke Omslag en Hondenbelasting Wordt d. Hat van de Schoolverzuim voor lieden zijn gearresteerd, waaronder ver- scheideudene syndicalisten en socialisten, in verband, met den moord op Dato. Kortedjjk no. 9. Telefoon no 18. SGHOONHOYWffl MWT. Dom Courant wordt de» Maandags-, des Woensdags- en dee 1 middags uit jegèven. Prijs voor Schoonhoven per 3 maanden franco per post in Nederland f 1,50 Over het abonnement wordt in de eerste maand beschikt. Men kan xich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Kantoorhouders -n bestaande tuaschenperaonen. Indien gij twijfelt aan het voordeel van adverteeren vraag dan de meeiirg van hen die geregeld adverteeren. DEZE ZULLEN SPREKEN VAN GEMAAKTE WINSTEN. -m Als het waar >olitie rijkspolitie wordt, agewezen weg, daf het van de politieschool draaj zitter Zoo i in die zaï vau het in beeld ziéÜ der misdaad zal kunnen zijn. De staatscommissie pleit voor keuring van eene Commissi^d,ie’ zoo goed moge- lyk alle geestelijk “sfroomingen verte genwoordigt en welke commissie dient te waken tegen de gevaren, welke de zedelijkheid en de openbare orde be dreigen. Zoo zal dan de Rykskeurings-commis- sie de zaak van de tegen overtreding van openbare orde of zedelijkheid wa kende overheid op het bioscoop-terrein overnemen en de schifting van toelaat bare en ontoelaatbare vertooningen zal zeker aan alleszins bevoegde beoordee laars worden toevertrouwd. De groote macht van de film wordt door niemand meer ontkend. Meer dan ooit staat onze tijd in het teeken van de bioscoop, heeft het le vende beeld de macht de gedachten van het geheele volk in een bepaalde rich ting te leiden. Die richting moet een opwaartschezyn. De film zal, meer nog dan tot dus verre, haar onschatbare diensten moeten bewijzen voor algemeene ontwikkeling van het volk en voor geleidelijke ver- hooging van het peil zijner beschaving. Jaarverslag van de Gezond- dssie te Schoonhoven, over kennisgeving aangenomen toezegging van den voorzitter, jaarverslag bij de leden van zal worden rondgezonden, is aan de orde punt 3 der Voorstel van B. en W. om aan de Politieschool een groot f 25. uosit mede, dat "oot f 25 is B. ‘iet bestuur der school gezonden, dat was betaald’. beschouwd als Prfls der AdvertentiënMaandags en Woensdags van 1 tot b regel» t 1,15, iedere regel meer f 0,471/»; Vrijdags van 1 tot 6 regel» 1 1,30 iedere regel meer f 0,20. By advertentiën, opgegeven voor 3 maal plaatsing, wordt de 3e plaatsing berekend tegen ƒ0,10 per regel op Maandag en Woensdag en tegen 0,121/s per regel op Vrijdag. Voor meer plaatsingengroot aantal regels en condities vrage men tarief. Het is al vele jaren geleden, dat wy als kleine jongens voor de eerste maal de wonderen-der bioscoop mochten aan schouwen. Van de prachtig ingerichte film paleizen, die tegenwoordig in vrywel elke stad van eenige beteekenis te vin den zyn, was toen nog geen sprake. Het trilbeeld werd in een bonte kermistent vertoond en het staat ons nog zoo duidelyk voor den geest, dat de ver tooning destyds ongetwijfeld een diepen indruk moet gemaakt hebben. Soldaten met lange lansen, waaraan kleine vlaggetjes bevestigd waren, reden op het doek in lange ryen op hun paarden voorby en je stond vol opge- togenheip te kyken naar dat levende plaatje en je tuurde ingespannen naar de snel bewegende pootjes der paarden om je ervan te overtuigen, dat deze werkelijk voorby draafden. Dat was in de baby-jaren van de film, indertijd toen niemand baar nog bij zondere aandacht waardig keurde, toen niemand nog voorzien kon, welk een geweldige vlucht de film-industrie in weinige jaren zou nemen. Naarmate de fotografie en de tech niek de opname en het weergeven van gefilmde gebeurtenissen steeds meet vol maakten, begonnen handige zaken- menseben in te zien, dat de toepassing der uitvinding een bron van ryke in komsten zou kunnen vormen. Het volk wil lezen, maar het wil nog liever verteld worden. En wanneer dat vertellen geschieden kan zonder woorden, wanneer het groote publiek de geschiedenis voor zich ziet afspelen, dan laat ^deze zoo’n onuit- wischbaren indruk ’achter als met lezen of vertellen nimmer te bereiken zou zyn. Men liet het volk zien, wat het graag zien wilde, men speculeerde op zyn zucht naar sensatie, men werkte op de slechte hartstochten, door de misdaad in al hare openbaringen op het doek te projec- teeren. Het groote publiek is verzot op de- tective-verlialen. De volksbibliotheken, de stations-boe- kenstalletjes en de kiosken in onze groote steden kienen den smaak van het gros hunner kloten eu zy houden de ónmogelijkste, misdaad-romannetjes in omslagen waarop van bloed druipende moord-illustraties staan afgebeeld als de meest gevraagde lectuur iu voorraad. En daarnaast vraagt een groot deel van het publiek de sensatie van een drama te doorvoelen. Men wil het lezen, maar het genot van het in werkelijkheid voor zich te zien is nog veel grooter. Daarvan hebben de bioscoop-onder- nemers handig profijt getrokken en vele jaren heeft de film in het teeken van de geraffineerde misdaad en van het meest afgryselyk drama gestaan. Men is gelukkig in de laatste jaren gaan begrypen, dat nietalleen een specu- leeren op de laagste mensehelyke harts tochten, maar ook een opvoeden tot smaak voor kunst van hooger gehalte het streven der bioscoop-voorstellingen moet zyn, maar wie de kleurige reclame borden voor de talrijke cinema’s in onze groote steden bekijkt, kan niet anders dan constateeren, dat nog steeds te veel wordt geboden, dat op de eenvoudigen van geest een zinnepnkkeleuden invloed moet uitoefenen. Wy spreken nu niet van de aangry- pende drama’s in een onoverzienbaar aantal acten, van de ónmogelijke kluchten waarin film-acrobaten, als misdadigers ofpolitie-agenten vergleed, de meest gedurfde staaltjes van hun behendigheid vertoonen. Dergelyke films mogen al geen op voedkundige waarde hebben, zy geven een groot deel van het volk de ont spanning, die het na zware dagtaak niet gaarne zou missen. Maar er zyn daarnaast de misdaad- ▼erheerlykende films, waarby de bioscoop als ’t ware een opleidingsschool voor jeugdige misdadigers wordt, die er aan schouwelijk onderwijs ontvangen in de handigste manier van inbreken en ont vluchten, om van moord maar nieteens te spreken. En daarnaast de films, die er op be- re ena zyn de zinnen door pornografische Vertooningen prikkele^ z00ge. ‘5cdnrfdc films, die men een Kï10edje aaQtrekt om het werkelijke r kter er van te kunnen verdoezelen1 aarmate het bioscoop-bezoek ver meerderde, naarmate de cinema-theaters mt den grond verrezen, naarmate de hlm-mdustne van grooter beteekenis De DUITSCHE DELEGATIE heeft Woensdagmiddag Londen verlaten per extra-trein. All^leden van de missie waren uiterst ttfsreden over de hofielyke behandeling on de gastvrijliei’d, die hun te Londen is teirMteel gevallen. Er deed zich by het vertrelffsniets bijzonders voor. Do Duitsche gezanten te JONDEN, PARIJS en BRUSSEL zyn naar Berlyn ontboden om met de Duitsche regeering den toestand te bespreken. Donderdagavond arriveerde v. Dr.Simons met de geheele delegatie aan het Pots dam mer-stafion te Berlyn, waar hjj o.a. door den rykskanselier Fehrenbach werd ontvangen. Het perron, de stationshal, de trappen, het ruime Potsdammerplein en de zijstraten, evenals alle vensters der omliggende gebouwen, waren dicht bezet door een geweldige menschen- massa. Zonder ophouden raasde de storm van hoera-geroep ter eere van Dr. von Simons en Duitschland uit vele duizenden kelen door de lucht. Slechts met groote moeite kon de weg voor de heeren worden vrijgemaakt. De menigte zong .Deutschland, Deutschland fiber Alles" en .Die Wacht am Rhein’’. Ook werd ,Weg met Frankryk! Weg met Enge* land!” geroepen. Toen de auto wegreed, barstte de menigte opnieuw uit in een spontane hulde-betooging. Te Elberfeld, als de eerste stad in het onbezette Duitschland, had de extra-trein der delegatie zyn eerste oponthoud van langoren duur. Een onoverzienbare mensohenmenigte had het hoofdstation bezet en brac#8 Dr. von Simons geest driftige hulde. Op de toespraak van den eersten burgemeester, die den. minister in zyn geboorteplaats welkom heette, antwoordde v. Simons, dat de delegatie in Londen alles had gedaan, wat’ maar eenigszins mogeljjk was om de vyanden van verdere maatregelen tegon Duitsch land af te houden. Maar het zou noodig i geweest zyn meer te beloven, dan Duitschland zou kunnen nakomen. Het vaderland zou alles kunnen doorstaan, i als slechts alle Duitschers elkander trouw bleven. Overweldigende kreten van instemming I waren het antwoord op de woorden van den minister. Grootsch is dus de ontvangst geweest van Duitschland’s onderhandelaar, die van alle zijden werd gelukgewenscht, i omdat hy de eerste Duitscher was die 1 bet gewaagd had .neen tot de Entente te zeggen. w Het rykskabinet heeft Donderdag morgen vergaderd om liet verslag van i minister Von Simons over de onder- handelmgen van Londen in ontvangst te nemen, ’s Middags om 4 uur zou de i commissie van buitenlaudsche zaken bijeenkomen om den toestand te be- spreaen. De moties, waarin geprotesteerd wordt tegen de dwangmaatregelen der Gealli eerden en aangedrongen wordt op het weigeren van elke concessie, die de krachten van het Duitsche volk te boven gaat, blyven uit alle kringen der bevolking by de Ryksregeering toe- stroomen. De CONFERENTIE TE LONDEN is met het vertrek der Dnitschers geens zins geëindigd. Er zyn belangwekkende regelingen getroffen om den nieuwen toestand in het bezette “gebied dragelyk en aannemelijk te maken. In een officieel communiqué wordt medegedeeld, dat de dwangmaatregelen niet ingetrokken worden aleer den Ge- allieerdep voldoening geschonken is ter zake van de ontwapingskwestie, de be- werd, heeft men ook ingezien, dat een populaire film een bron van zoo groote opbrengst kon zyn, dat het de moeite loont er een kapitaal voor enscéneering, regie en honorarium voor bekwame acteurs en actrices voor uit te geven. Een moderne film toont paleizen, monumenten, geheele stadsgedeelten, van hout, doek en steen uitsluitend voor dat filmwerk opgebouwd eu bevolkt met acteurs en tallooze figuranten in de kost baarste gewaden, waarvoor tienduizenden guldens als bedrijfskapitaal uitgegeven moeten worden. Wy hebben nog onlangs een Chineesch drama zien opvoeren, waarin honderden zonen van het Hemelsche ryk in hun nationale dracht zich door de straten van een Chineesche stad bewogen. Men zag de Chineesche woningen, de zonderling gevormde schepen, de draag stoelen, de door vlugge koelie’s ge trokken rijtuigjes, men kon wanen een stadsbeeld van Peking of Kanton voor zich te zien. En toch was dit een Duitsche film, toch was wellicht het tiende deel der daaraan medewerkenden niet van Chi- neesche nationaliteit en was de Ooster- sche omgeving niets dan de schepping van een bekwaam architect, die met hout, verf, doek en steen een bewonde- renswaardige imitatie had gegeven. Wij vertellen daarvan iets om te doen zien welke groote kapitalen voor het samenstellen van een enkel film benoo- digd zijn. Want waar al dit geld door de bioscoop bezoekers met rente en winst weer moet terugbetaald worden, krijgt men eenig be grip van de honderdduizenden, die een dergelyke film te aanschouwen krijgen vóór zij als afgewerkt en verouderd weer door 'andere trilbeelden wordt ver drongen. En al die honderdduizenden hier indrukken met zich mede. Is het wonder, dat men al heel spoe dig ingezien heeft, dat deugdelijk toe zicht uoodzakelijk was wilde men niet de groote massa vau het volk aan ver derfelijke invloeden blootstellen, dat de strijd aan gebonden werd tegen do tril beelden, die er op berekend waJen sen satie te wekken, de misdaad te verheer lijken en te propagandeeren, de onreine gedachten te versterken door zinneprik- kelende vertooningen? Allereerst natuurlijk was het nood zakelijk de jeugd voor den verderfelijken invloed der minderwaardige films te be schermen en in tal van plaatsen is een keuringscommissie in het leven geroepen, die beoordeelen moet of een bepaalde film al dan niet .voor minderjarigen ver toond zal mogen worden. In die keuringscommissie in vele gemeenten is het keuringswerk nog aan de politie-autoriteiten opgedragen hebben dan burgers zitting, die zooveel mogelijk de verschillende politieke- en godsdienstige volksgroepen vertegen woordigen. Zij stelt vast of kinderen al dan niet tot de vertooning van de op te voeren filmwerken mogen worden toegelaten en bovendien geeft zij in vele plaatsen tevens haar oordeel over de wensche- lijkheid van vertooning voor volwas senen. Soms heeft zij ook het recht deze ver tooningen te verbieden, al heeft het pro test van burgers die geen censuur vau hun medeburgers wenschen over wat zij al dan niet mogen aanschouwen, haar ook die bevoegdheid wel weer ontnomen. Maar ook in dat .geval heeft een der gelijke bidtfcoopcommissie het voordeel, dat zij den burgemeester opmerkzaam kan maken op de voorgenomen vertoo ning van minderwaardige films, zoodat hij, krachtens artikel 188 der Gemeente wet, tijdig dergelijke voorstellingen, als zijnde strijdig met de openbare orde of de zedelijkheid kan verbieden. Natuurlijk moet op de beslissing van een bioscoop-commissie voor den theater directeur steeds hooger beroep openstaan, opdat hij niet de dupe wordt van de uitspraken van een groep burgers, die zyn bedrijf willekeurig zouden kunnen benadeelen. Dat de filmkeuring een veel om wallend werk is, wordt natuurlyk het meest in de groote steden ondervonden, waar, dank zy het ernstige werken der keuringscommissie, het gehalte der ver tooningen op steeds hooger peil komt, zoodat in vele gevallen reeds van een opvoedende werking van de film ge sproken kan worden. Dat de staatscommissie voor het bios coopvraagstuk de vertooningen voor kinderen aan een strenge keurig on derworpen wenscht te zien, spreekt van zelf. Zy heeft ook voor volwassenen toe zicht noodig geoordeeld, opdat het aan schouwelijk onderwys, dat de film biedt, niet langer een speculatie op de begeerte rechting der oorlogsmisdadigers en be treffende de schadeloosstelling. Oin mis verstand te vermijden heeft minister Bri- and verzekerd, dat FRANKRIJK niet de bedoeling heeft den liuker-Rynoever te annexeeren. Men mocht uit den langen duur der bezetting deze conclusie eens willen trekken.. LLOYD GEORGE “h~eft>iw wsrteg met de bondgenooten last gegeven, dat met het innen der douanegelden ooktus- schen het bezette gebied en het vrye Duitschland zoo spoedig mogelijk moest worden aangevangen. Op andere in komsten ter tegemoetkoming in de- schadeloosstelling valt voorloopig niet te rekenen. Inderdaad blykt, dat de douanekantoren aan de Duitsche grens, van Elzas-Lotharingen tot Nederland, zonder moeilijkheden zyn in beslag ge nomen. Aan de douanebeambten werd eenvoudig kennis gegeven .met de in ning van inkomende rechten voort te gaan en de opbre gst ervan aan de com- OUK (n{maai missie van herstel te overhandigen. De Tegen st heffing van 50 pUt. op den verkoop van A. Oskam, koop waren,een handelsbelasting, schijnt sluijs en S. nog aan bedenking onderhevig. Men De voorzi ziet de moeilijkheden in, hpe de op- brengst zal moeten Verdeeld worden. In het bezette gebied treden de ge allieerden nog al tegemoetkomend op. Het spoorwegverkeer wordt zoo min mogelijk belemmerd. Ook het verkeer langs de straten ondervindt weinig hin der. In DUITSCHLAND zelve is een boycotbeweging gaande. De vereeniging van den koffiehandel te Hamburg be veelt haar leden aan geen inkoopen meer in ENGELAND, FRANKRIJK en BEL GIË te doen en overlegt met de koffie- handel-firma’s te Berlyn, Keulen en Bremen over een gezamenlyken boycot tegen de drie genoemde landen. Andere koopmans-firma’s deuken over om het voorbeeld van den koffie handel te Volgen. Uit RUSLAND komen belangwek kende berichten. De werkende stand en de intellectueelen zijn ontwaakt uit hun lijdelijken toestand en uiten nu on bevreesd voor het schrikbewind hun ontevredenheid. Terwijl de steden op- roerig zijn, zijn ook de boeren in verzet gekomen tegen de opvorderingen door de regeering. Hun ontevredenheid heeft een ongewone uitbreiding gekregen in verschillende gouvernementen. Volgens berichten zou Petrograd zijn gevallen. Trotzki, die na demping van het oproer te Moskou naar Kroonstad wilde opruk ken, kwam te laat. De roode troepen hebben zware verliezen geleden. Lenin en Trotzki hebben het noorden verloren. Ook in Oekrajine wordt gevochten. Moskou zou, ala de Sovjet zich wilde handhaven, een oorlog aan twee fronten moeten voeren. Zij beschikt wel over een goed geoefend leger, maar in het noorden is het de bevolking en zijn het de matrozen, die vechten met de kracht der wanhoop. Honger en ziekten drijven hen in den strijd eil geven geen pardon. Uit MADRID wordt de moord gemeld op den Spaanschen minister-president Dato. Toen hij zich van de Senaats- zitting in zijn auto huiswaarts begaf, hebben drie individuen uit een zijspan wagen van een motorfiets 27 revolver schoten op hem gelost. De chauffeur reed in volle vaart naar een hulppost, waar de geneesheeren constateerden dat de president overleden was, getroffen door talrijke kogels. De moordenaars ont kwamen. Uit Aranjuez (aan de Taag, niet ver van Madrid) is echter bericht gekomen, dat een motorfiets, welke met groote vaart daar voorbij kwam, is om geslagen en dat de inzittenden gewond zijn. Een onderzoek is ingesteld. Ver moed wordt, dat men met dc vluchtende moordenaars te doen heeft. Nader wordt gemeld, dat een 50-tal Gemeeuteraud van Bergambacht op Woensdag 9 Maart v.m. 9 uur. Alle leden zijn tegenwoordig, uitge zonderd de heer 1’. van den Dool, met -k^nisgeving, dat hij verhinderd is de ver»ite|[Pj)Ü.Jc wonen. De voorzitter, A Uilkens, opent de vergadering. De secretaris, de heer \V. Schippers, leest de notulen der vorige ziltting. Deze worden zonder op- of aanmer king vastgesteld. Aim de orde wordt gesteld de eind stemming inzake het verzoek van den gemeente-veldwachter v- d. Bosch om vrije woning. Het voorstel van het College a en W. is, dat aan het verzoek^—zal worden voldaan. Het voorstel wordt verworpen, ook ditmaal de stemmen staken. stemmen de heeren C. v. d. Hee D. Blanken, C. Voor- v. d. Oever. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat op kosten der gemeente ter ver pleging zul worden opgenomen in een ■krankzinnigengesticht vrouw J. Gelder- blom a. dat nader zal worden gesproken over eventueele kosten ten laste derge- meen’e voor de verpleging in een zelf de inrichting van de vrouw van Arie van Dam b. dat Ged. Stalen hebben goedge keurd verschillende comptabiliteitsbeslii- ten, genomen in de Raadsvergadering van 4 Febr. j.l. Wordt voor kennisgeving aangenomen. c. dat door God. Staten is goedge keurd het Suppletoir Kohier Hoofdelij ke Omslag en het Suopletoir Kohier rioting over 1920. voor kennisgeving aangenomen, is ingekomen het jaarverslag Commissie tot Wering van -1... over 1920. W ordt voor kennisgeving aangenomen met besluit het in het archief te depo- neeren. e. Het heidscommissie 1920. Wordt voor met de te;-— dat dit jaai den Raad zal Daarha agenda ook voor 1921 subsidie te verleenen, De voorzitter deelt mede, dat een pöslkwitantie groot f 25 is aange boden. Aan het bestuur der school is toen bericht gezonden, dat dit bedrag reeds was betaald. Het blijkt echter, dat dit is beschouwd als een subsidie over 1920. Tevens werd gewe- ze.i op het groote nut der school, op dc groote kosten daaraan verbonden en ook wat betreft de oprichting van politie-cursussen. Hel bestuur ickende steeds op de belangstelling van Ri k en Gemeenten. Het voorstel van B. en W. strekt om ook voor 1921 een subsidie van f 25 te verleenen. N De heer Oskam Als het waar is, dat alle politie rijkspolitie wordt, is het de aangewezen weg, daf het Rijk de kosten van de politieschool draagt. De voorzitter Zoo ver zijn we nog niet. Er zijn in die zaak voor- en te genstanders. De heer Oskam Ik ben er sterk voor dat de politie aan het rijk overgaat.

Schoonhovensche Courant | 1921 | | pagina 1