FOKYEE. Kriel ei Poters Najaarsstoffen. ElectriscM Zaklantaarns BAHLMANN Co. Totale Uitverkoop SCHOONHOVENSCHE COURANT Ta lir of te lm: Veerpont, Hypotheek H. A. van Baaren Schouwen, f „TAftANTELLA" Apparaat m Magazijn „Het Witte Huis" Vredestaak Laken en Velours de Laine Gestreepte Stoffen Peluche en Astrackan Maandag 2 October a.s. begint onze wegens algeheele verbouwing. Kachelplaten - Kolenbakken en -Schoppen - Vulemmers enz. Calorifères, Kachels Gegoten en Emaille Fornuizen Petroleum Kachels Alle Goederen worden zooveel mogelijk franco thuisbezorgd. Aanbevelend, 1 Haven 27-29-35 Schoonhoven Te koop aangeboden: Ook het Winkelhuls te koop, Garen en Band, Node-Artikelen, Gebreide Goederen. Te koop aangeboden: Stroo en Hooi. (y Schoonhoven rcsgg eossj fcsgg laggsi Roode Kruis. COLLECTE BRILLEN bij M. VAN OS, ROTTERDAM Vraagt onze Stalen. Haven - Schoonhoven. Markt 9 Gr OU DA. Tel- 210 Wij zijn genoodzaakt onze zeldzaam groote en schitterende sorteering Dames- en Kinder- confectie, alsmede Stoffen, Fluweelen, Fla nellen, Pelterijen en Witgoederen voor" spotprijzen aan te bieden. Alle Mantels, Mantelcostumes, Japon nen, Blouses, Rokken, Kinderjurken, Peignoirs en Pelterijen, zoo juist ontvangen, moeten binnen 8 weken zijn uitver kocht. Alle artikelen zijn met min stens 15 procent verminderd. Alle artikelen zijn met min- stens!5 procent verminderd. Een renzen-sorteering KACHELS in verschillende modellen en maten en de nieuwste soorten. Groote voorraad Sterk concurreerende prijzen Sterk concurreerende prijzen TWEEDE BLAD X MENGELWERK De Weddenschap. Predikbeurten. !2 (Wegen# sterfgeval) goed beklant met aanverwante artikelen en WIN KELOPSTAND. Zaak in haar geheel over te nemen. gelegen op druksten itand. Adres: A. PLAATSMAN, Haven 74, Schoonhoven. TE KOOP: Stier- on Kuis- kalveren met melklijsten, zoowel volbloed N.R.S. als andere. Inlichtingen bij A. F. KOOL, Melkcontroleur, Stolwijk. H.H. WINKELIERS Voor afname van kleine kwantums tegen lagen prijs la een goed adres J. HOUTMAM—BOSHA, Oosthaven 23/28. 80UDA. S nieuwe grenen ladende 3000 halve Kilo's. Ta bevragen bi) W. MN BOER, Lhocerkevk, A 213 Een IJzeren geschikt voor wagenvertoer Te bevragen bij Oebr. VAN DEN BERO, Bergschenhoek a. d. Rotte. Steeds nog feen groote partij Ie koop. Nog af te geven prima L. DEURLOO, Commissiehandel, Klevitswaard, Werkendam. OEVRAAOD groot f 10.000 met ruime overwaarde Brieven onder no. 710, aan «het Bureau van dit Blad. De „Tarantella" is het nieuwste yj apparaat voor het slijpen van (y „GILETTEMESJES" Q nn. Zeer eenvoudig en degelijk. rvg Aj Komt zien eri overtuigt UI jjjjj van het te Bergambacht Zaterdag September. KOOPT UW voor dao en avond, voor ver en nabij, OPTICIEN, HOOOSiraat 238, ROTTERDAM, gevestigd In 187Ö. Reparation worden binnen li uur afgeleverd. Levering van Brillen op voor schrift van H.H. Doctoren. Qeeq reizigers. Sedan, 4 pers. gesloten f 2280 Coupé, 2 -2000 Touring, 4 open 1510 Runabout 2 w - 1470 Vrachtauto, laadverm. 1500 Kg. - 1250 Bestelauto, laadverm. 750 Kg. - 1090 Alle modellen voorradig Vraagt Inlichtingen bij het Importhuls Oordr. Automoblel- Maatsohappj) „Het üepantierde Viel" Dordrecht, Martaetraat 0-10-11 Ttlef. 664. I V15SCHERSD1JK 69 NOORDBLAAKÖ1.Ö3I Orootc sorlecrlng lo de nlénwile Stalen worden op aa ivraag gaarne toegezonden. Prachtige Kwaliteiten Bijzonder voordeelige'kwaliteit VELOURS voor Mantels, geheel wol, 130 cM. breed I 3.45 per el. voor Japonnen, Blouses en Kinderjurken. in de nieuwste dessins. voor Mantels. Groote keuze vaaal 70 CU. compleet. Onze prima ZWAANTiES-Batterijen "zijn nog nooit overtroffen. Open slaande Zijstoker Kachels met uitneembareD binnenpot. met koper eo nikkel gemonteerd. met grooton voet, fijn gelakt Doorbrandende Vulkachels geheel reukeloos. .HEK N. van de van Vijdag 29 September 1922. - No. 4566 Da Coloradokever. De Inspecteur, iiooid van den Planten- aiektenkuudigeadieust te Wagemngeu heelt dearer dagen eene waarschuwing ge- riuht tot de landbouwers, waarin op het gevaar gewezen wordt van den Colora dokever en van het sohilpadkevertje der suikerbieten. Naar aanleiding van deze korte waar schuwing ljjkt het mg niet ondienstig iets van deze twee voot den landbouw gevaarlijke kevers te zeggen. De Coloradokever is een gevaarlük uitheemsoh insect, dat tot het geslacht Uoudhaan «behoort, en vele inlandsuhe soorten bevat van de familie der blad kevers. De Coloradokever of aardappel kever leefde vroeger op 'de'wilde nacht schaden in het Westen van de Vereenig- de Staten van Noord-Amerika. Deze ke ver is de geesel gewordon van de Nieu we Wereld. Reeds in het begin van de nogentiende eeuw is dit sohildvleugolige dier door Professor Say beschreven. Maar toon wist men nog niet, hoe onnoeme lijk veèl sohade door de tallooze nako melingschap van dezen kever zou wor den aangerioht. *n de volken der Oude Wereld, dus ook van Europa, hebben ge sidderd en sidderen nog voor de vreem- dê indringers. Oorspronkelijk kwam do Coloradokever aïloen voor op de in het wild groeiënde uachtsohaden. Toen in het verre Wes ten van Amerika de daar rondzwervende Indianen moesten wijken voor de blan ke, landbouwende kolonisten, werden de aardappels naar dit gebied overgebraoht en toen er op de wilde naohtsobaden van die streek overbevolking van den Coloradokever ontstond, begaven zij zich naar den aardappelplant, die ook tot de familie der nachtschaden behoort. Het voedsel lag hier voor de kevers als op gehoopt, omdat de aardappelplanten in groote menigte op denzeliden akker bij een stonden. De kevers behoefden nu niet naar de wilde kruiden terug te keoren, maar verspreidden zioh van den oenen aardappelakker naar den ande- ren, en vermeerderden op die wjjze in zeer sterke mate, zoodat zjj weldra van zioh doden spreken als zeer schadelijk. De snelheid, waarmee zjj zioh verbreid den, was zoo groot, dat zjj zioh van uit Colorado naar de nabij liggende star ten begaven en verder, al verder, naax het Oosten zich begaven en zelfs in 1865 trokken ze de Missisippi over vestigden zich eerst in Illinios en slechts enkele jaren later in Indiana en andere staten tot New-York toe. Reeds in 1811 kwamen ze op drjjveude boomstammen enz. in groote zwermen de Detroitrivier af en ovor het Eru-meer op het land tusschen de rivieren St. Clair en Nia gara, waar zjj groote verwoestingen aan richtten. Men was in de landen van Europa bang, dat met de aardappelen uit Amerika ook de Coloradokever naar Europa zou worden overgebraoht endaar om verbood men hier den invoer aardappelen. Maar dit hielp niet, want ook op an dere wjjze werden ze naar Europa over gebrachtb.v. te Rotterdam vond men ze in stukgoederen, door een schip uit Amerika overgebracht, wat bewystdat deÉkeven zeer goed gedurende don tyd va" den overtocht zonder voedsel kun nen leven. Wanneer er dus in Amerika een sohip in lading is, behoeven er maar enkelen van de groote menigte torren op het schip neer te komen, om zioh Europa te vertoon en. 't Is dan ook juist gezien v.an de ver- *n> schillende staten om alle mogelijke doel. treffende maatregelen te nemen tegen het gevreesde insect, en aan de reeds genomen maatregelen is het dan ook te danken, dat de kever in de streken waar hjj zien vertoonde, zich niet kon uiti breiden. Toch dient ieder moe te wer ken om het dier hier de voortplanting onnfcogeiyk te maken, vooral nu er in het naburige Frankrijk een uitgestrekt besmet gebied schjjnt te zyn. Voldoe dus, gy landbouwers, vooral aan den oj roep van den Inspecteur, als gjj meeni den kever bespeurt te hebben. Een nauwkeurige beschryving van het insect is noodig en daartoe diene het volgende „Evenals alle tot dit geelacht behoorende goudhanen is het Tichaam van deiF kever eliptisch van omtrek. Het voorborststuk vertoont diepe punten. De kleur van den kever ia vuilgeel roodaohtigen weerschijn, de dekschilden zij ft leerklourig geel, aan den zwart gekleurd en van vyf overlangache zwarte strepen voorzien. Op den voor en achterrand van 't voorborststuk een dunne zwarte streep te zien, ter- besoliryving van het diertje is •even door den beer Ritsema Bos.) menigvuldiging dezer dier tjes ongelooflijk sterk is, bljjkt uit de (D< bewering, dat één wjjfje 700 tot 1200 eitjes voortbrengt, die na een week uit komen. Deze larven knagen, evenals de kevers, aan de bladeren en doen dit alleen overdag, daar zy 's nachts in den grond kruipen. Is de larve na een dag of 20 volwas sen, dan kruipt zy eenige o.M. diep in den grond om zich te verpoppen. Uit die poppen komen in Juni de kevers te voorschjjn. Over do wyzo, waarop deze dieren kunnen worden beatreden en de uitroei ing ondernomen kan worden, is hoofd - zaak kevers en larven te vernietigen en eièrs stuk te drukken, zoodra men ze bespeurt, want vooral van spoed in het vernietigen, hangt hier veel af, KARS. Op de badplaats had ik na een schei ding van twintig jaren den vriend mjj- □er jeugd, myn regimentskameraad Edu- ard van Kronfeld weergezien. De tyd was te kort, om ons in allerlei herin neringen te verdiepen en daarom had ik hom stellig moeten beloven op myn terugreis een paar dagen op zyn land goed te komen logeereu. Nu was ik knorrig op mezelf, omdat ik deze on - voorzichtige belofte had afgelegd. Ik verlangde, na het ongerieflijk leven in een hotel, weer in myn vrygeaelswonlng terug te zyn en nu moest ik mjj eerst nog het lyden getroosten, in een druk huis met woelige, lastige kinderen, eeni- te sly'' wyl dit lichaamsdeel op zyn oppervlakte mot onregelmatige, zwarte vlekjes is go- toekend. De ongeving van den mond een hartvormige vlek op het voorhoofd en het uiteinde van de knotsvormige sprieten zyn zwart. Aan de pooten zyn de knieën en de bovenkant aer voeten zwart gekleurd alle andere deelen zyn ovenals de rest van 't lichaam vuil - roodachtig geel. De lengte van den ke ver is 1 c.M. en de grootste breedte 7 m.M. De volwassen larve is 12 m.M. kng, dik en vleezig. De top is zwart de overige leden van 't liohaam oranje geel. Zwart zyn verder nog een over- dwarse toe kening over 't zwarte voor borststuk en twee reeksen van zwarte vlekken vlak boven de weinig in het oog vallende luchtgaten. De rugzijde van de twee eerste segftenten van het borststuk en de twee laatste van het achterlijf vertoont een donker gekleur de vlek. De larve is in jeugdigen, on volwassen staat donkerder, bijkans bloed rood, later wordt hot achterlijf licht grjjs-achtig rooddaarna vuil vleesoh - kleurig, terwjjl eindeljjk na de laatste srvelling een oranje-kleur optreedt." ge dagen te «Hj ten. Het beviel my in 't geheel niet. maar er was niets aan te doen ik stond op het perron van het stationsgebouw op de plaats, waar myn vriend woonde, en zag dezen reeds uit een jachtwagen Bpringen, waarmede hy gekomen was, om mij af te halen.' Nu het eenmaal zoover was gekpmen, achtte ik het 't best, my zoo goed mo- gelyk in myn lot te sohikken en wel dra waren myn vriend en ik in een druk gesprek gewikkeld. Sedert onze scheiding had ik weinig meer van de lotgevallen van hem vernomen. In het eerste jaar hadden wjj af en toe elkaar nog eens gesohrevan toen werd Eduard naar een ander garnizoen over geplaatst hy was altyd een lui brief schrijver geweest en ik niet minder, zoo dat weldra de correspondentie ophield en onze vriendsohap nog llfohts in de her innering voortleefde. „Myn levensgeschiedenis is spoedig ver teld, oude jongen 1" zeide hjj op zyn vrooljjke manier, „ik heb het tot ma joor gebracht en ben toen gepension - neerd. Als kapitein ben ik getrouwd en daar myn vrouw van ryke familie was, kon ik myn pensioen als een zakduitje gebruiken en my op myn landgoed te rugtrekken. Ik heb een allerliefste vrouw en gezonde kinderen wat kan een mensch moer verlangen P Maar nu moet jy me eens wat vertellen, ben je niet getrouwd P" „Neen 1" antwoordde ik droogjes. „Je kunt het nog best doen je bent eon gezonde vent van drie of vifir en veertighoe oud ben je mgenljjk P" „Bjjna vyf en veertig I" „En wil je absoluut een oude vryer bljjven P" „Eer zullen de sterren van den he mel vallen, dan dat ik trouw 1" „Ja, jazoo hebben er wel meer ge sproken, die later hun gelofte verbro ken hebben. Je bent nu aan 't rentenie ren, nietwaar P" „Myn vader liet my zooveel na, dat ik onbezorgd leven kan 1" Al pratende waren wij het landgoed van myn vriend róeds tot op korten af stand genaderd. „Welkom hier I" sprak Eduard harte lijk. „Doe in myn woning, alsof je thuis waart en wees vrooljjk 1" Dat was nu juist niet moeilyk want de ontvangst, die my ten deel viel, was zoo gul, dat ik mjj terstond volkomi op myn gemak gevoelde. Vyf kinderen,^ drie jongens en twee meisjes, omringden my, noemden mjj oom en boden my dadelyk hun dien - sten aan hun moeder, een zeer beval lige dame, drukte my de hand met de verzekering, dat ik door allen met ver langen verwacht werd en de kamer, die ding kennen en ben ook in burger - kleeding met haar verloofd geraakt." „Hoe zooP" „Sapperloot, drie dagen kamerarrest 1" lachte Eduard. „Komaan, ik zal je de geheele geschiedenis vertellen. Ik lag in een groote stad in garnizoen en had van een ouden oom een paar honderd gulden geërf. Daar ik het jammer vond, dit geld als -een twistappel onder myn schuldeisohers te werpen, vroeg ik een poosje verlof en ging op reis. Toen mijn geld op was, diende ik wel terug te keeren, al was 't ook spoediger dan ik had gedacht. Om myn garnizoens - plaats te bereiken, moest ik twaalf uur achtereen met den trein rei-^n. Als myn beurs niet was uitgeput geweest zou ik die twaalf uur nog wat ver deeld hebben en hier of daar uitgestapt zyn, maar nu kon 't niet anders. Ademloos vloog ik over het perron van 't station de trein, waarmede ik ver trekken moest, stelde zioh in beweging. „Halt I" riep ik en een vriendelijke conduoteur, opende snel een portier duwde my den waggon in, wierp my myn reistasoh en stok achterna en voort ging het. Het eerste, wat ik hoorde was een vroolyk, ingehouden laoheu ik moet dan ook met mijn verbluft ge zicht een komisohen indruk gemaakt hebben I Dat lachen was afkomstig van een lief jong dametje, dat alleen in de coupé zat. Ik stelde mij aan haar voorvroeg haar exouus voor myn haastig binnen stormen en drukte den conducteur, toen hy om myn kaartje kwam, een paar gulden in de hand. Dit deed ik om tweeërlei redenenten eeratë wilde ik met de jonge dame alleen blyven en ten tweede zat ik in een coupé eerste klasse, terwyl ik een billet voor de tweede had. De conducteur was dan ook slim genoeg om myn bedoeling te ra - den als er af en toe aan een station iemand zyn hoofd binnen het raampje van onze cdupé stak, trok de eigenaar van genoemd liohaanudeel dit dadelyk weer terugrTk geloof, dak iedereen ons voor een jong paartje aanzag, dat zyn buweljjksrèia deel. Weldra waren de jon ge dame en ik gezellig aan 't praten en vernam ik, dat haar papa bankier was in de staid, waar ik in garnizoen 1ag. We waren zoo levendig in gesprek, dat we de plaats onzer bestemming bereikt badden, eer we 't wisten. By 't af scheid nemen vroeg ik baar, of ik naar haar welstand mocht komen ver nemen, na de vermoeinissen van de reis. „Maar dan vooral niet in uniform l verzocht zy dringend. Waarom niet P Omdat papa geen officieren kan uit staan. Wat had hy dan tegen offioie - ren? Zy bekende lachend, dat hjj alle officieren voor losbollen hield, en dat elk jong meisje wél deed, volgens zyn waar ik myn avonden toob zoo dikwyls i overste vooi de deur. „ïk neb doorbraoht. wist Ik ook bevredigend te staan wachten, luitenant irden. Toch wut ik, dat ik op die elk op oogfenblik jj werd aangewezen, was zoo comforta bel, als maar mogelyk is, ingerioht. In den loop van den dag ging ik met my: vriend en zyn kinderen de bezienswaai digheden van het landgoed in oogen schouw nemen. Des avonds praatte ik met de daraee, ja, want er was nog een dame in huis, een jonge zuster van mevrouw van Kronfeld Agnea Akk< man, die ik nooit aankeek, als ik met haar sprakzy had zulke helderblauwe oogen, dat ik vréeede, dat zy daarmee in 't diepet rayner ziel zou kunnen doordringen en myne geheimste gedach ten zou kunnen lezen. En deze gedachten zouden juist niet vereerend voor haar gewi zyn, want in stilte verlangde ik mjj nu nog naar myn eigen woning en myn olub, waar ik eiken avond placht te komen. Toch waren wy allen zeer vroolyk opgewekt „Is het erg indiscreet," zeide ik tot Eduard, „als ik vraag hoe en waar ji je vrouw hebt leeren kennen P'" „Volstrekt niet I" gaf hy ten ant woord, „ik leerde haar in burgerklee meening, ben altyd te ontwaken. Met dien afkeer tegen offioieren moeet ik dus wel rekening houden, dat bemerkte ik duidelyk, als ik de kleine roman wil de voortzetten. Want, laat ik je dit maar bekennen, op 't oogenblik dat Emma en ik afsoneid van elkander na men, was ik smoorlyk op haar verliefd. De gedachte alleen, dat ik haar nooit ■ou waderzien, was reeds in staat wanhopend te maken. „Dan kom im. in burgerkleeding 1" fluisterde ik toe met een veelbeteekenenden blik, dien zy met een blos beant woordde. In burgerkleeding 1" Dat was gemak- keïyk gezegd, maar ik bezat niets an ders dan myn peper en zoutkleurig ieia- teneue. Paar kon ik toob geen deftig mee gaan afleggen. Nog dien zelfden avond bestelde ik een nieuw pak by een kleermaker, by wien ik nog nooit schuld gemaakt had. Ik deed ray zeer voornaam voordat maakte in druk mynheer de baron zou over twee dagen de gekleede jas en pantalon kry- gen. „Doe er de rekening maar by 1" Bprak ik en myn voorgevoel bedroog my nietde kleer en kunstenaar wilde geen zweem van wantrouwen op zioh laden de rekening was er niet by. Eerst na een jaar kreeg ik die*, zij werd t •lyk betaald en, de schepzinnige i is nog heden ten dage myn snyder. Een volgenden dag sprak ik met den sergeant van myn regiment die my de hoogte moest brongen van wat er alzoo tydens myn afwezigheid was voorge vallen. Van hem vernam ik, dat de overste aan alle offioieren streng ver boden bad in burgerkleeding uit te gaan als er tenminste geen geldige redenen voor waren. Verder vertelde do sergeant iy, dat de overste den geheelen dag door de stad patrouilleerde om op te letten of zyn bevel behoorlyk werd na gekomen. Wat nu te doen P Zou ik aan onzen ouden overste Schlemm myn j dringende redenen blootleggen en hem vragen burgerkleeding aan te trekken P Ik wist vooruit reeds, wat hy antwoor den zou „Een liefdeshistorie P Het past geen eersten luitenant, om aan trouwen te denken. Daarmede moet je wachten, tot je kapitein bent 1" Neen, verlof vragen wilde ik nietik moest het zonder dat maar wagen. Ik trok yn nieuw pak aan en reed naar het huis van den bankier. Men was op myn bezoek Voorbereid. Moeder en doch ter ontvingen my zeer vriendelykde vader was in 't begin een beetje „styf" maar trok toch langzamerhand by, zoo zelfs, dat hy my uitnoodigde des avonds een kaartje te komen spelen. Ik maakte gretig van de uitnoodiging gebruik en daar ik bemerkt had, dat de papa een echte anecdotenüef,hebber was, vergastte ik hem op den geheelen voorraad daar van, die ik te myner beschikking had. Ik moest nu dikwyls komen, maar onge lukkig altyd in civielden afkeer voor myn stand had de bankier zelf my zoo Deantwooi een vulkaan stond, kon uitbarsten. Eens op een dag zag ik op het exer citieveld den vader van Emma wande len, juist, toen ik met myn regiment kwam aanzetten, maar hy herkende my gelukkig niet. Op een anderen keer ontmoette ik hem vlak by myn woning; ik was in burgerkleeding, maar een ge heim voórgevoel zeide my, dat by my myn kamer had willen overvallen h*y bleef nu op straat met my staan praten. Eindelyk maakte h'y my op een soldaat opmerkzaam, die op my scheen wachten0 Waarachtig, daar stond myn oppasser, een eerste domkop. Toen ik em aankeek, kwam hy reeds met zyn grynslach naar my toe. „Blyft de luitenant van avond thuis P" vroeg hy. „Dan zal ik de kachel goed opsto ken l'' Ik had hem wel willen wurgen, maar gelukkig hield ik my goed. „Je bent in de war, gtfede vriend 1" zeide „zoek je luitenant maar ergens an ders 1" Myn stem stond op het vriespunt, maar inwendig kookte ik en toen hy nog met zyn kalfsoogen bleef aanstaren, wierp ik hem een woedenden blik toe, waarop hy ziab dadelyk uit de voeten maakte. Om kort te gaan, Emma en ik waren het eenswy hadden elkander op het ys by 't sohaatsqnryden eeuwige trouw gezworen en mama accepteerde my als ïaar schoonzoon. Ons geluk hing nog alleen van den off icier enhatenden vader Eens moest ik hem aties bekennen; daar was niets aan te doen. Maar ik schoof bet van den een en dag op den anderen de moed en de gelegenheid ont braken my telkens. Daar kwam weder een uitnoodiging. ,Nu of nooit I" zeide ik tot myzelf. ïk wilde den ouden heer na 't souper even om een onderhoud verzoeken: met een volle maag windt een menson zich niet gaarne ophy blyft dan kalmer en luistert meer naar verstandige taal. Toen ik het huis binnentrad, zag ik reedB dadelyk aan al de toebereidselen, dat er een groot gezelschap genoodigd wa» en Emma ontving my met een ont steltenis, die my deed schrikken. „Je overste is uitgenoodigd," zeide zy, „pa pa is reeds Bedert lang met hem be - vriend, daarom durfden mama en ik jou naam niet op de lyst der gasten zetten. Nu heeft papa, achter onzen rug om, je een invitatie gestuurd, ik vrees het te; je kunt niet beter doey dan weer heengaan 1" Vluchten P Neen, dat wilde ik niet-, eenige gasten hadden rnjj reeds gezien en in elk geval kon de overste my toch niet ter dood veroordeelen. Neen, nu juist blijven t Misschien zou het my wel gelukken den overste wijs te maken, dat ik een broeder van luitenant v£n Kronfeld was. Maar flink optreden, dat was de hoofdzaak 1 Alles duizelde mjj evenwel voor de oogen, toen ik het Balon binnentrad. De overste wa» er nog niet, hjj kwam kort voor het sou per. Hy kreeg de oereplaats naast ma- ik zat tamelyk ver van hem af Herkend had hy my stellig, dat zag ik duidelykhy fronste de dikke wenk - brouwen en draaide de punten van zyn knevel op er broeide een onweer. Maar ik vreesde niets als gast kon hg hier scène maken voor morgen kon de liksem my niet treffen en ik was vast besloten, na 't Bouper alles aan Emma's vader te bekennen. Het was een uur vol kwellingen I Emma en mama wierpen my van tyd tot tyd een angstigen blik toe en het gelaat van den overste werd hoe langer hoe donkerder. Zoodra men van tafel opstond, ver zocht ik den gastheer om een onder houd. Hy ging met my naar zyn spreek kamer myn hart klopte hoorbaar ik moet er verschrikkelyk ellendig hebben uitgezien, want toen de bankier het gas licht had aangestoken en my aankeek, drukte hy mij met geweld in een leun stoel neder en begon toen te lachen, dat de tranen hem langs de wangen liepen. „Ik weet alles" zeide hij, „die heer en luitenants denken zoo slim te zyn, maar my kunnen zo toch niet foppen. Hoe hoog is 't bedrag van schulden P" „Duizend gulden ongevi antwoordde ik werktuigelijk, bezit je niet P" „Heel weinig t „Mooi, Emma hoefb je lief haar ja woord heb je natuurlyk reeds geef je sohuldeisoherg een aanwyzing op mijn kas en maak myn kind gelukkig 1" Ik drukte hem zwygend do hand spreken kon ik niet, maar ik geloof, dat ik op dat oogonblik gehuild heb als een jonge kettinghond. Nu kwam alles aan 't licht. Emma's vader had van den eersten dag af aan reeds vermoed, dat ik officier was, maar omdat hy van my ging hou- den, besloot h\j de hem toedeelde rol t blyspel netjes te spelen. Natuur lijk informoerde hy naar my de inlich. tingen, die hy verkreeg, waren gunstig. Zoo sterk was zyn afkeer voor officie ren niet, als Emma dien had afgeschil derd men had zyn uitvallen al te let terlijk opgevat Maar onze ontmoeting op het exercitieveld had hem kostelijk ge. amuseerdhy vond, dat ik uitstekend comedie kon spelen en dat er een goed acteur aan mij verloren was gegaan. Ik hoorde dit alles als in een droom aan de vertoornde overste stond nog altijd op den achtergrond. Ook omtrent dit Vergun my, overste, dat ik u den eersten luitenant van Kronfeld als den verloofde myntfr dochter voorstel l" viel myn schoonpapa hem in 4e rede. „Van harte gefeliciteerd 1" bromd9 de oude knorrepot en drukte my de hand. In 't salon werd ons engagement verder pu bliek gemaakt en ge kunt u de alge- meene vroolykheid voorstellen. Onze overste dronk er maar stevig op los de twaalf verloren fiessohen champagne zaten hem dwars in de maag. Bfi 't afscheid nemen ging hij met me by 't venster Btaan. „Ik wilde je dezen avond niet bederven, maar subordinatie moet er zyn Je doet een goede party luitenanti Ik zou je stellig verlof hebben gegeven, in burgerkleeding uit te paan, want je bent altyd oen goed offioier geweest. Maar je hebt er niet om gevraagd en recht is recht I 't Spijt me wel, maar je zult nu wel veel briefven sohryven on 't een en ander in orde te maken hebben, daarom zal ik je drie rustdagen geven je mag je woning niet verlaten, want subordinatie moet er zyn. Ik zal eohter dadelijk een pleister op de wond leggenals ge u na drie dagen by mij aanmeldt, zal ik u waarechynlyk uw aanstelling als kapitein overhandigen." Ziet ge, zoo ben ik aan myn vrouw gekomen, eindigde Eduard zyn verbaal. „En de overste P" vroeg ik. „Ja, hy had de weddenschap verloren, maar myn schoonvader stond er op, dat zij in 't casino de champagne op de verloving zynor dochter zouden drinken. Ik behoefde nooit weer in burgerkleeding uit te gaan, want Emma zag mij lie ver in uniform." Hiermede zou ook ik myn verhaal kunnen eindigen.*, maar ik wil dit niet doen, zonder eerst verteld te hebben, dat myn bezoek op 't landgoed van myn vriend veel langer duurde dan oorspron kelijk myn voornemen was geweest. De lieve oogen van Agnee Akkerman bef en den een magnetisobe kraoht op my uit en toen ik eindelijk vertrok, was 't met de hoop, om over een paar maanden Ag nes als myn lieve vrouwtje daar van daan te halen. Zondag 1 October 1922. NED. HERV. KTCttK AMEIDE. V.m. 10 uur. Ds. L. O. Bruyn, H. Doop, 'a avonds 6.30 uur Da. L. G. Bruyn. AMMERöTOL. V.m. Di. Blot, van Lokkerkerk. BENSCHOP. V.m. 10.30 uur, Ds. N. C. Bakker, 's avónda 7 uur, Lezen eener Predikatie. BERGAMBACHT. V.m. 10 uur en i avonds 7 uur, Ds. teenbeek. BERKENWOUDE. V.m. 10.30 uur Ds. J. N, v. <L Heyden. BLESKENSGFAAF. V.m. 10.30 uurf 's avonds 7.30 uur, Ds. J. Enke laar, Doopebediening en V oorbereiding ii. Avondmaal, n.m. 3 uur, Zondagssohool. CAPELLE a.d. IJSSEL. Dorp, V.m. 10 uur en 's avonds 7 uur, Di. H. van Oosten. Lokaal Keeten. V.m. 10 tfur a 's avonds 6 uur, de beet v. d. Kolf, van Dubbeldam. GOUDERAK. V.m. 10 uur en 's av. uur, Ds. Verkerk. GOUDRIAAN. 'b Avonds 7 uur. Da W. Wesseldijk, van Sohoonhoven, Voor bereiding H. Avondmaal. GIESSENDAM. V.m. 10 uur en av. 6.30 uur, D. Dekking. GROCT-AMMERS. V.m. 10 uur, Looa- dienst, 's avonds 7 uur, Ds. H. J. van duidelijk en zonder omwegen te komen gegeven, dat ik elke poging om hem te bekeeren, had opgegeven. Onzen overste ontmoette ik op myn avondtochten naar het huis van den bankier gelukkig niet en de nieuwsgierige vragen van myn kameraden, die wilden weten, punt verkreeg ik de noodige opheldering Voor eenige dagen was men in het ca sino aan 't praten geraakt over het verbod van den overste. Het werd sterk betwijfeld, of alle officieren van het regiment er zich stipt aan zouden hou den. Dat had den ouden snorrebaard boos gemaakt. Hy had een weddenschap aan gegaan, dat geen officier het wagen zou zyn gebod te overtreden. Myn vader nam de weddenschap aan. Ze hadden om twaalf fiessohen ohampagne gewed en daarom was de overste uitgenoodigd. Nu was het echter tyd naar het gezelschap terug te keeren myn schoonvader zou den overste wel tot rede brengsn. Toen de spreekkamer verlieten, stond de HAASTRECHT. V.m. 10 uur, Ds. v. d. Broek. t JAARSVELD. V.m. 10.30 uur, Lezen eener Predikatie, 's avonds 7 uur, Ds. Schimmel. LANGERAK. V.m. 10 uur, Lee* - dienst, n.m. 2.30 uur, D., Wolf en.b«- ger, van Woordeloos, Doope bediening n.m. 4.30 uur, Zondagsschool. LEERBROEK. V.m. 10 uur, Ds. Kraay, Viin üorinchem, avonds geen dienst. LEKKERKERK. V.m. geen dienst, 's avonds 0 uur, Ds. J. 81ot LOPIK. V.m. 10.30 uur en 's avonds 7 uur, Ds. A. Prins, van Giessendam. NTEUWERKERK fud. IJSSEL: V.m 10 uur, Ds. Lwijendyk, Doopbediening 'a avonds 7 uur, I)s. Luijendyk. NIEÜW-LEKKERLAND. V.m. 10 uur, Ds. Alers, Poopsbediening, 's avonds 6.30 uur, Ds. Alers. OTTOLAND. N.m. 2.30 uur, Ds. W. Wo8seldyk. van Schoonhoven. OUDERKERK a.d. IJSSEL. De heer J. L. van der Pauw, Godsdienst-Onder- v/yzer te Giessendam. Unie-collecte. POLSBROEK en VLI8T. V.m. 10.30 uur, Lezen oener Predicatief n.m. 2.30 uur, Ds. W. R. Boerendans, van Har- melen, Doopsbediening. SCHOONHOVEN. V.m. 9.30 uur Ds. Wesseldijk, 's avonds 6 uur, De. v. d. "Spek. SCHOONREWOERD. V.m. 9.30 uur en 's avonds 6 uur, Ds. Van der Kooij. STOLWIJK., V.m. 10.30 uur, D». B. J. Kanis. STOLWIJK. Evangelisatie. V.m. 10.30 uur en 's avonds 7.30 uur. de heet O. A. de Vries, Godsdienst-Onderwijzer. STREEFKERK. V.m. 10 uurDs. H. J. L. Poort, Doopsbediening'g avonds 7 uur, Ds. H. J. L. Poort collecte voor de Generale Kas, des v.m. en 's avonds. WIJNGAARDEN. N.m. 2.30 uur, Van der Pol, van Oud-Albla«. WILLIGE-LANGERAK. V.m. Ds. d. Spek, van Schoonhoven. ZEVENHUIZEN. V.m. 10 nnr Kjjne, H. Doop en Voorbereiding, avonds 7.30 uur, Ds. Kjjne, (a.d. te). REM. GEREF. GXM. SCHOONHOVEN. V.m. 10.30 uur, Ds. P. Eldering, van Rotterdam. Ds. Da. 's Rot-

Schoonhovensche Courant | 1922 | | pagina 3