RD Woensdag 11 October 1922. 54e Jaargang. No. 4571. ihitterend Buitenlandsch Overzicht. BINNENLAND. FEUILLETON. Beproefde Trouw. ilemborg ber 1922. 3-4-5. apijten. Plaatselijk Nieuws. I I Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht ii Ie prijzen dat 118 o. a. etroom. 9.56 10.58 5.), in (Wordt rerroied) >6.58 of 7.12. et f 0.78 i Etalages. heel compleet 4.30 de allergoed- 8.18 f7.55 8.21 9.22 9.42 9.55 10.07 6.25 6.88 6.52 7.10 8.48 8.49 7.59 10.20 10.21 9.54 10.55 11.14 11.28 11.40 8.16 8.80 8.48 9.01 11.08 10.48 10.58 ie voor Griekenland verloren, thans dus uitzicht op een wer- tjjd tra - ons dan het ovin - insdag S. W. N. VAN NOOTEN te SCHOONHOVEN, Uitgevers. Intercomm. Telefoon-No. 20. Postcheque en Girodienst No. 13763. Koud uit 40 nog de in dat het voor pen- bleek r nu 9.14 9.27 9.41 10.- ebrelde sor- e prijzen f 1.29 - 1.29 2.79 - 0.79 - 1.49 - 1.89 naf - 0.34 lederen. Hen Doeken. 9 t. tooals lijfjes, irteering. s, vanaf f 4.30 <n Jaeger Flanel, concurrentie. iterke Corsetten f f 1.59 ten enz. niet gratis, maar zullen nauwlettend toe zicht houden op het besteden van de gang de iet uni- i Oude als ont- uit f 19.50 f 8.90 - 5.90 - 5.90 - 10.90 - 23.75 f 2.90 - 1,49 0.54 0.59 - 0 89 PLUCHE - - - gelaat het laatst hard en grof af- )ld had gezien in een Engelsche il- bespro - j Kyn- nièt hiüd gratia, maar zuiieu nauwi zicht houden op het besteden credieten en op den algemeenen van zaken. Oostcnryk is door de Geallieerden on der ourateele gesteld. Door den Volken bond z\jn de bepalingen voor de finan - cieele hulpverleening vastgelegd. Engeland, Frankryk, Italië en Tsjecho- Slowakye verklaren, dat zy de politieke onafhankelijkheid, de territoriale inte - griteit en d'®' soevereiniteit van Oosten rijk zullen eerbiedigen en handhaven, en geen enkel speciaal voordeel van econo- misohen of finaneieelen a^rd zoeken, dat direct of indirect die onafhankelijk heid kan schaden. Anderzijds verplicht Oostenryk zyn onafhankelijkheid niet prys geven en zich te onthouden van onder handelingen of verbintenissen direct of indirect zyn onafhankelijkheid Voor do twoodo maal zyn de geallieer den tot overeenstemming geraakt over de regelingen in het nabyzynde Oosten. Van hot eerste aocoord van 23 Septem ber is alleen dit overgebleven, dat de TURKEN de neutrale zones aan do zee straten moeten eerbiedigen. De üriek- scho troepen en de ohristenbevolking van THRACIE zullen onmiddellyk den uittocht beginnen en nadat do troepen weg zyn, zullen de geallieerden het be twiste gebied nog een maand bezetten om toe te zien of do Turken de orde kunnen bewaren. Do officieuse bench - ten uit Londen stellen het voor, dat er slechts kleine wijzigingen in de oorspron kelijke afspraak zyn gemaakt, intussehon hoeft do loop der omstandigheden EM GE LAND gedwongen GRIEKENLAND ge heel los te laten en definitief toe te stemmen in de ontruiming van Thracie. Do Turken hebben dezen eisoh „zwart op wit” erkend willen zien, om de mogelijkheid of te snyden, dat tydons de conferentie de ontruiming door de Grieken weer ongedaan zou worden ge maakt. Een bewys, dat Engeland zwichtte, is ook dat, nu in Griekenland consternatie heeracht, nu men beseft, dat Oost- Thracie verloren is en dat Engeland er niet voor zal vechten om er de Turken buiten te houden. De Fransche gezant te ATHENE heeft de regeering van koning George onder do oogen gebracht, dat tegenstand der Grieken de Geallieerden zou nopen om zeer krachtige maatregelen te nomen. Ook VENIZELO3 heeft het kabinet ge waarschuwd en den raad gegeven, maar te zwichten. Dit advies van den ver eerden staatsman, die zich te Londen en te Parys op de hoogte heeft kunnen stellen van de bedoelingen der Gealli - eerden, heeft natuurlijk diepen indruk gemaakt. En het is niet te verwonde - ren, dat' do Grieken in de gegeven omstandigheden maar besloten hebben, i prijs te geven. Zooah heden - uit Athene officieel bevestigd rollen als dit landsohap in de grauwe morgenschemering F Uren lang zaten zy daar met hunne gedachten. De zon bescheen het land - schap, toen een schril gefluit zich deed hooren en de trein stil hield voor een groote Zuid-Duitsohe stad. Marie staat verschrikt op. De oude ontwaakt en raapt alles samen om er mede de cou pé te verlaten. Marie moest Jaoob voorby Een oogen blik zag zy hem nog aan met een blik waarin vertwijfeling te lezen stond. Ook Jaoob werd het vreemd te moe de. Hy stond op en strekte de hand uit, zeker om haar te helpen Doch op hetzelfde oogenblik trad een heer aan de coupé en verwelkomde haar. Zy maakte zwijgend een eerbiedi ge buiging en stapte uit den trein, ge volgd door de oude dienstmeid. Dienstvaardig wilde de vreemde haar helpen, doch dit wees zy koel af. Hy bemachtigde haar bagage en leidde haar naar een gereedstaand rijtuig. Jacob zag haar na. De conducteur van den trein naderde het portier en sprak vriendelyk „Niet waar, dat was een schoon gezelschap. De dame is hier goed bekend. Het is de beroemde kunsi- rydster, de dochter van den directeur Kynston. Doch wilt gy niet een kop warme koffie F Het is koud in den morgen.” Provinciale Staten van Zuid-Holland. Bij Kon. be sluit van 5 dezer is aan den Commis saris der Koningin in de provincie Zuid- Holland machtiging verleend tot bijeenroepen van de Staten dier proi oie in buitengewone zitting op Dini 17 dezer. Geen gratis verpleging meer. Mede in verband met de hoognoodige verbetering van den toe stand van ’s lands kas heeft de regee- ring besloten over te gaan tot de hef - Beiden hadden elkander herkend, maar zaten nu daar, alsof zy nooit met el kander in betrekking waren geweest. De jonge heer was Jacob Holderkamp en de dame was Marie Ky aston. De t^ein zette zich weder in bewe - ging, en ging in volle vaart de stad voorby. Is ook het geluk dezer twee die daar in de coupé tegenover elkan der zaten, voorby gevlogen, gelyk damp van de locomotief, die zich het luchtruim verliest F Het woelt in hun hoofd, het klopt in hunne borst, alsof hun hart gaat bre ken. De koele nachtlucht vorfrischt dio gloeiende hoofden, de maan is opgegaan en werpt haar bleek schijnsel over het landschap, de bergen en den Wisten zjj, die zich thans zoo somber van elkander afwendden, niet meer, dat zjj eens samen onder vroolyken kout die bergen hadden beklommen F Herin nerden zy zich niet meer, dat zjj in deze schoone landstreek elkander trouw hadden gezworen F Marie tenminste schynt dien voor den geest te zweven, want nen loopen over hare wangen, en plot seling ziet zy Jaoob zoo smeekend aan, als wilde zy dit gevoel ook in hem opwekken. Doch hy heeft zich afgewend, als marmer staart hy voor zieh alsof hy niet meer wist, wie de dame was, die in zyne nabijheid zat. By zulk een behandeling verstyfde ook het gevoel in haar hartzjj dacht aan den brief, dio haar door hem ongelezen Thracie Zooals wordt. De partij Er is thi kelyke vredesconferentie. Die misschien op 1 November geopend zal worden. Waar F De Turken hebben Smyrna ge - noemd, maar de Geallieerden hebben dit geweigerd. Het is mogelyk, dat men te Skoetari, aan den Bosporus, of op het eiland Prinkipo in de zee van Marmora byeen zal komen. De Russen blyven uitgesloten van de conferentie. A^s men later besprekingen houdt over de vry- heid van de zeeëngten, zal men ook de Sovjet-regeering uitnoodigen haar mee - ningvte zeggen. Natuurlyk doen weer tallooze geruch ten de ronde over een kabinetscrisis te Londen. LLOYD GEORGE zal nieuwe verkiezingen uitsohryven. Lloyd George zal zonder verwijl heengaan, enz. enz. Roede wordt Chamberlain genoemd als aanstaande kabinetsformateur. Maar het lykt niet waarechynlijk, dat lïloyd George op dit oogenblik zal heengaan. Als hy do bevestiging van zyn positie aan de kiezers wil overlaten, zal hij daartoe vermoedelyk wel een gunstiger moment uitkiezen. De mogendheden, die op voorspraak van den Volkenbond Oostenrijk finan- cieele hulp gaan verleenen, doen dit 24 Jacob ging op reis. Ily bezocht al de plaatsen, die men hem ter genezing aauried.Eindelyk, na meer dan drie ja- ren afwezigheid, keerde hy op het bid- den en aandringen zjjner moeder naar huis terug. Het was avond. Van een grensstation van Westelijk Duitsohland zou juist oen der treinen vertrekken, die met blik - semsnelhoid van dit centraalpunt van hot eene land naar het andere vliegen. Van de Fransche tot de Oostenryksche l.oofdstad hield deze trein slechts hier nan dit grensstation zeer kort op. Een jeugdig man stapte naar den conduc teur toe en vroeg eene coupé eerste klas. Dienstvaardig opende deze eene coupé. De heer wierp er een blik in en aarzelde. „Is er geen ledige coupé voorhan den F” vroeg h{j. De conducteur haalde de schouders op en antwoordde „Niet mogelyk de overige zyn. nog meer bezet.” De jonge heer schikte zich in zijn lot en stapte in. Twee dames zaten in de coupé. De eene, die bijna tegenover hem zit, is een oude vrouw, met op vallende gelaatstrekkenhare eenvou dige kleeding toont in haar de dienst - maagd. Met haar dik hoofd togen de kussens leunende, snorkt zy hoorbaar. De andere, in den meeat verwijderden hoek gezeten, kan hjj by het schenfer- Prijs der AdvertentiënMaandag»- en Woensdag» van 1 tot 6 regels f 1,15 iedere regel meer f 0,17Va; Vrijdag» van 1 tot 6 regels 1,80, iedere regel meer f 0,20. By advertentiën, opgegeven voor 8 maal plaatsing, wordt de Se plaatsing berekend tegen 0,10 per regel op Maandag en Woensdag en tegen pet regel op Vrijdag. Voor meer plaatsingen, groot aantal regels en condities vrage men tarief. fing van verpleeggeld voor patiënten in het Ziekenhuis der Rijksuniversiteit te Leiden. Malaise in de Delftsche nijverheid. De Glasfabrieken te Delft zullen Zaterdag a.s. op een klei nen oven na worden stilgelegd. Onge veer 150 arbeiders komen daardoor zon der werk. Zaterdag j.l, zyn reeds arbeiders, Zaterdag a.s. worden er 100 ontslagen. Op de Nederlandsohe kabelfabriok zyn de werklieden op de volgende voorwaar den een 48-urige werkweek en een loonsvermindering mét f 2,50, aan hot werk gegaan. De directie had aanvankelijk voor gesteld een arbeidsweek van 52| uur in te voeren, zonder loonsverlaging. Bezuiniging by de spoorwegen. Het „Weekblad”, van de Ned. Ver. van Spoor- en Tram wegpersoneel, meldt een en ander over de conferentie van spoorwegpersoneel met de directie De heer Kalff zeide „Ten einde een beteren toestand in het bedrijf te verkrijgen, zyn wy ver plicht een loonsverlaging aan te kondi gen. Deze loonsverlaging zal pCL moeten bedragen. Wij kunnen ons niet aansluiten by de Rjjksrcgeling, om op de loonen 5| pCt voor de eerste f 3000 en 3 pQt, het geheele loon te korten voor sioenpremie. Stond ons niet te wachten, dat woordbreuk zou worden verweten., zouden wy wel bereid gevonden worden de pensioenkorting in te voeren. Wy zeggen dus nadrukkelijk, dat wy geschreeuw over woordbreuk niet wen- schen af te wachten en daarom o. i. beter kunnen invoeren een verlaging van het loom met pCt. Indien een dezer regelen tot stand is gekomen, beoogen wjj te bevorderen, dat de nieuwe pensioenregeling zoo spoedig mogelyk wordt ingevoerd. Het is duidelijk, dat een algeraeene vermindering van het loon met 8| pCt. voor ons vee. eenvoudiger is en veel minder werk en berekeningen ton gevol ge heeft. De voorgestelde regeling geldt ook voor het werkplaatspereoneel. W\j moeten ten slotte van do organi saties weten, of er by het personeel de wensch bestaat of de premie weer zal worden geheven of dat de loonsverlaging wordt gekozen. Kiest men het eerste dan dient daarbij tevens de verklaring, dat verwijten van terugkomen op vroe gere beslissingen zullen worden nagela ten, er worden bijgevoegd.” Verder is nog medegedeeld, dat het niet de bedoeling is binnen het jaar ■■met nieuwe voorstellen tot loonsverla - ging te komen, tenzij de Regeering voor het Rijkspersoneel, maatregelen van der- golyken omvang zal nemen. De classificatie standplaatsregeling zal worden herzien en doorgevoerd evenals andere bezuinigingen o. a, ten aanzien van de kleeding.” Onregelmatigheden. - Vanwege den Raad van Commissarissen der N.V. Centrale Orediet- en Land- bouwbank te Amersfoort, wordt mede gedeeld ten gevolge van ongeregeldhe den in het beheer is deze bank in li quidatie getreden. De directeur, de heer Th. Nieuwendyk, is inmiddels geschorst. Op uitnoodiging van den Raad van Commissarissen zal op Zaterdag 14 Oc- bliek heeftteer genoten. Een hoogst ge zellig bal hield allen nog langen tyd byeen. Nieuw-Lekkerland 11 October. De landbouwer A. V. uit Streefkerk kwam Maandagmorgen j.l. met paard en wagen zyn familie alhier bezoeken. On-* verwachte sloeg het paard achteruit en trof den man togen het been, waardoor dit lichaamsdeel brak. Na voorloopig door Dr. Slot te zyn verbonden, is hjj naar zyn woning vervoerd. De collecte voor het Raode Kruis heeft alhier opgebraoht f 189,45. Goudrïaan, 11 Oct. Dinsdagmiddag 2 uur zyn de alhier vertoevende Oos - tenryksche kinderen por auto naar het station te Utrecht gebracht om zoo ver de? naar hun vaderland terug te koe ren, na hier 3 maanden goed verzorgd en van kleedeten voorzien te zyn. Ook werd elk kind nog eenig geld meege geven. - Hier hebben zich 9 leerlingen opgo- geven voor het vervolg-onderwys 8 jongens en 1 meisje. Hekendorp, 11 Oct. Maandagmiddag omstreeks half twee sloeg een paard met den graanwagen van den graanhandelaar G. Wientjee, van Gouda, op hol. Uit de richting Hokendorpsche buurt komende, holde het paard door de ge meente, dyn wagen achter zich meeslee- pende. Door het flinke optreden von N. Kramer (oud-cavallerist), wonende al - hier, werd het paard geg-epen en tot staan gebracht. De voorman G. Wien tjee, die op den bok zat, werd daardoor uit een benarden toestand gored. Hjj kwam er zonder ongelukken af. Gouderak, 11 Oot. De cursus voor vervolg-onderwjjB aan de O. L. School alhier is aangevangen met 10 leerlin gen (allen jongens). Door den Commissaris der Ko - ningin in deze provincie zyn tot Zottere voor ’s Ilyks Directe Belastingen herbe noemd de heeren 6. Verkerk en L. van der Byk. Voortaan zullen de diensten jn de Ned. Herv. Kerk alhier weder aanvan - gen des voormiddags ten half tien ure en des namiddags ten half zeven ure. Te Gouda (Kazerne) zullen op Vry- dag 3 November a.s., des namiddags ten k half drie ure, worden ingelyfd de dienst- plichtigen uit onze gemeenteP. van der Linden, P. de Jong Wz. en A. Ter- louw Ariezn. Vermoedelgk zullen zyn worden ingedeeld by het 15e Reg. In fanterie (2e ploeg). Oudewater, 11 Oct. Door de politie is aangehouden de byna 70-jarige V., landbouwer in het naburige Snelrewaard. Hij is naar Utrecht overgebrooht tot het ondergaan van 8 maanden gevangenis - straf. Op de Machinefabriek alhier u een loonsverlaging van 6 cent per uur aan gezegd. Polsbroek, 11 Oct. De loteling J. van den Heuvel van de lichting 1922 is den 3cn October j.l. ingelyfd bjj de 4e en 5e schoolcompognie van het Reg. Vest.-Artillerie te Utrecht. Benschop, 11 Oct. Maandag geraak te bij den landbouwer J. v. d. V. een koe te water. Onmiddellyk werd hei dier wegens de kou op stal gezet, doch v. d. V. had de onachtzaamheid be gaan een emmer met creoline onder het bereik van het dier te laten staan. By tober a.s., ten 2 uur n.m., te Utrecht I in een der zalen van het Jaarbeursge bouw, een vergadering van krediteuren 1 worden gehouden,, om de verder te vol gen gedragsljjn te bepalen. Destaking inde sigaren- nyverheid. Men meldt uit De venter, dat het te Utrecht ontvangen telegram, waarin de regeering order geeft de ui^keoring aan uitgetrokken werklooze sigarenmakers te doen eindi- gen, aangezion door de staking der si- garenmakere. de werkgelegenheid in dit bedryf is verruimd, aan alle hy de re- geling betrokken gemeenten zal worden gezonden. Bergambacht, 11 Oct. Door den i Commissaris der Koningin in deze pro- i vincie zyn tot Zetters van ’s Ryks Di- recte Belastingen voor deze gemeente herbenoemd de heeren D. Blanken en W. Kok Wz. alhier. Op de voordracht voor Hoofd aan de 2e openbare lagere school alhier zyn geplaatst de heeren No. 1 J. M. Smit te Utrecht; no. 2 W. Veneman te Wou- driohemen no. 3 P. F. van Over - beeke te Utrecht. Aan den milicien-verlof ganger K, van Vliet in deze gemeente, is een bewys van ontslag uit den militairen dienst verleend, wegens lichaamsgebre - ken, ontstaan buiten den dienst. Krimpen a.d. IJssel, 11 Oct. De Raad dezer gemeente heeft op daar toe gedaan verzoek aan D. van den Bosch alhier eervol ontslag verleend als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand zulks met ingang van 1 November a.s. De Raad heeft voor hot geven van vervolg-onderwys benoemd Aan de O. L. School I de heeren J. W. P. Noordyk, G. Bouwman, Z. de Jong en de dames J. F. Maasdam en K. Hoogenboom. Aan de O. L. School II de heeren H. J. D. Visser, J. Kooistro, A'. Drag- stra, H. de Jong^ en de damee L. Vis ser en J. R. Vink. Bleskensgraal, 11 Oei. De aanvoer van pulp in den Graafstroom is reeds begonnen De prys van dit veevoeder is zeer hoog, maar gebrek aan hooi doet A vele veehouders koopen. Alblasserdam, 11 Oct. De Geref. JongeL-Vereeniging „Nathanaël” hield in „Utóle Duloi” haar 35e jaarvergade ring. Nadat door den voorzitter, den heer A. Post, de samenkomst was geopend volgden de onderscheidene verslagen. De penningmeester had een batig sal do en de commissie tot het nazien der boeken en bescheiden deelde mede, alles aocoord te hebben bevonden. Na de gebruikelijke toespraken der af gevaardigden werden voor het verdere deel van den avond de hoorders vergast op onderscheiden onderworpen en voor drachten, die alle blyk gaven van ern stige studie. De heer G. Ros was dc tolk der ver gadering, toe^. hy zyn slotwoord sprak. Lekkerkerk, 11 Oct. Het verslag van de tweede opvoering van de Ope - rette „Een dag Kalif” door het L.V.K. kan kort zyn. De zaal was goed bezet, er werd keurig gespeeld en de muziek was mooi. De verwachting na de eerste uitvoering is nog overtroffen. Het pu- SCHOONHOVENSCHE COURANT Dese Courant wordt des Maandags-, des Woensdags- en des Vrij dag smiddags uit gegeven. Prijs voor Schoonhoven per 8 maanden 1,25,’ franco per port in Nederland f 1,50. Over het abonnement wordt in de eerste maand beschikt. Men kan rich abonneeren bjj alle Boekhandelaren, Kantoorhouders en bestaande tusschenpereonen. zieh te alle ovan economischen of finaneieelen aard, welke direct of indirect zyn onafhankelijkheid konden in gevaar brengen. Verder werden uiteengezet de rechten van de staten, die de leening garandee- ren, en do verplichtingen, welke de Oos tenrijkse!) e regeering op zich neemt. Oostenryk kan leeningen aangaan tot oen bedrag van 650 millioen goudkro - nen, welke wordt gegarandeerd door ver schillende mogendheden. Als pand zal de Ooetenryksche regeering de opbrengst van de douane en het tabaksmonopolie stellen. De Geallieerde controle-commissie, die de belangen der betrokken staten zal na gaan, zal niet permanent, maar periodiek zyn, en te Genève bijeenkomen. Er heerecht in Oostenryk een verdeel de meaning over de krediethulp. De so- ciaal-democratische party sputtert erg togen en organiseert ’n betooging tegen dit „onhoils-protocol”. In een oproep dier party beschuldigt zy de regeering- Seipl van hoogverraad wegens het aan vaarden van de regeling, die van Duitsch-Oostenryk een „kolonie van de 4 mogendheden” maakt. De aooiaal-de- mocraten zit vooral de bepaling dwars, dat Oostenryk zich niet by Duitsohland mag aansluiten. Het RATHEN4U-PROGBS heeft een dramatische wending gekregen door een vergif tigingspoging, waarvan eenïge be - klaagden het slachtoffer znn geworden. Als het waar is, dat vergiftigingssymp tomén geconstateerd zyn, krygt het ge beurde diepere beteekenis. Want men mag dan gerust aannemen, dat de me deplichtigen van de gevangenen een pofdng hebben gedaan om hun kamera den uit den weg te ruimen, uit vrees, dat zij geheimen zouden verklappen men mag dan gerust aannemen, dat er geheimen bestaan, van ernstigen aard en dat de beklaagden in die geheimen ingewijd zyn. was teruggezonden, en deze staat nu als eene scheidsmuur tusschen hen. En Jacob F Waaraan denkt hy F Heeft vroeger zulk een sneltrein, als waarin hjj zich nu bevond, hem niet vervoerd terwyl ieder oogenolik hem eene eeu wigheid ioescheen, om haar te bereiken en eenige uren in haar gezelschap door te brengen F Neen, daaraan denkt hy niet. Zy, die hy toen tertyde zoo driftig zocht, zit nu onmiddellyk voor hem. Hy hoort het zacht geruisoh van hare kleederen by elke beweging, hy kan haar aanzien maar hy houdt den blik van haar afge wend. Hy herinnerde zich slechts, dat dit g( gebeel lustratio, als veelbogaafde en 1 ken kunstrijderes van het circus ston en sloot de oogen, om haar meer te zien. Misschien zou de ijskorst zijns har ten gebroken zyn, als hy haar I’ en treurig had wedergezien, maar vond hij geen trek van verdriet op baar gelaat. Doch men kan veel lood dragen in de kracht der jeugd dan duurt het lang alvorens de smart ons voorhoofd rimpelt en het wanne bloed vergiftigt, dat in onze aderen vloeit. De trein voert hen reeds lang door de eentoonige vlakte. Het romantische deel van het landsohap ligt achter hen, evenals hun romantisch leven. Zal de toekomst zich nu op hun ver deren levenstocht zoo vlak, zoo onboha- geljjk, zoo zwaarmoedig voor hen oni - licht van den vallenden zomeravond nauwelijks onderscheiden. Hy ziet slechts, dat zy omgeven is van al het comfort, dat de elegante dame ken merkt. Van tjjd tot tyd buigt zy het met zwarte kant omhulde hoofd licht naar voren om een blik te slaan door het venster. De jonge man schynt vermoeid, noch- thans fcan hy niet nalaten van tyd tot tijd een blik op zgn reisgeiioote te schynt vermoeid, noch- tijd een blik op zijn reisgeiioote werpen. Lang reeds heeft de schrille fluit tot toeken van vertrek weerklonken. De lo-, oomotiof suist en bruischt, snoeft en’ hygt, de trein ratelt en vliegt voort door damp omhuld, die do meest spook achtige gestalte vormt in de lucht. Voort, voort, langs struik en woud, langs dorpen en steden, over heuvelen, door rotsen, voort, altijd voort. Einde lijk vermindert de trein zyne snelheid een snydend gefluit doet zich hooren. De portieren worden geopend, en conducteur noemt den naam eene versiteitsstad aan den Ryn. De vrouw slaapt rustig door, doch door eene zelfde gedachte bezield waken de jonge heer en de dame hunne droomerige rust. Werktuigelijk staan beiden op, om een blik te werpen over het perron. Zy staan in die enge ruimte naast elkander. Het heldere lamp licht valt op beider trekken en zy zien elkander aan als in een doodelyken schrik. Een diepe blos overdekt de wan gen der dame eene wolk trekt over het gelaat van den jongen heer. Bei den zinken op de banken terug, als had de kracht hen begeven.

Schoonhovensche Courant | 1922 | | pagina 1