Aromaiische staal. liet Teengewas Tuin en DijtMid, Ouerhemden uanaf f 4.50 Aan alle lezers uan dit blad! Winterjassen Costuums. •H.C.Werning Boelhuis Zenuwen Goilsclfl Voorscüottoilr met 2 boorden- J. HOUTMAN-BOSMA Telef. 569 - Gouda. Landbouwers Manchester Broeken Gebouw „DflNIÊL", Drankkuipen Spekkuipen en Stallantaarns, c. vanIêëuwen, Aanbesteding wei-, hooi- en Bouwland i Vier Huizen, Hoephout en Teen. Tuinland Doomgaard, Dijkgrond. Rietgors een Woonhuis Kunsttanden! Gouda. mw.m nunsna Gemengd Nieuws. si Advertentiën. sw SCHRUFlKIACHIIIES.'vs Anton Coops, H.H. Landbouwers!! Groote voorraad WaddinxYeen Het bouwen van een School met vijf Lokalen De Notarissen T.Anema 0. H. W. Meijer ii twee perceelen Weiland, f' twee perceelen Weiland, Immink te Houten, Kuijk te Geldermalsen Immink te Houten, W. F. H. van Schouwen Openbaren Vrijwilligen Verkoop Nieuwerkerk a/d IJssel Notaris J. 0. de Jong Woning, Moordrecht, Openbare Vrijwillige Verkooping. Notaris J. P. Mahlstede onder Ammerstol: onder Bergambacht: Notaris R. W. H. Pitlo Waddinxveen, Reeuwijk, Openbare Vrijwillige Verkooping. J. van der Leeden Gouderak, Openbare Vrijwillige Verkooping. P. A. van Buuren Oud-Alblas, Nieuwerkerk a/d IJssel. Notaris R. Gallas verkoopen Tuinderij-Inventaris. MIJMHARDT*] HvpoineKen en eremeten F STRflFUF, warm 17. Gouda practisch en uoordeeiig luaschechte nieuwe patronen :- in alle maten bij OOSTHAVEN 23-28 ASTA BONBONS HOEST en UERKOUDHEID A. N. van Zessen, Markt 47. Tel. Int. 559. l)oor de vele aanvragen zijn wij dan eindelijk er eens toe gekomen ons weer eens te laten zien, en wel met een groote sorteering zoowel uoor Heeren als uoor Jongens. De bekende uan f 4.15. Er is weer te veel om op te noemen, komt daarom allen eens een kijkje nemen bij de vanouds bekende koop lieden, voorheen Bioscoop Gouda- Vooruit, Hoogstraat te Gouda. Thans uoor 8 dagen in het Groenendaal, hoek Naaierstraat, te GOUDA. De verkoop begint a.s. Zaterdag, van des morgens 1) tot des avonds 10 uur. Wij verkoopen alles uit tegen elk aannemelijk bod. Ingang Naaierstraat te Gouda. Firma KLEIN MAAR DAPPER. I»»«l0»d«n MededeellnQ. JURGENS ren sjtifanerkelyke uitgaven bliift eUohen deed het genoegen, dat door Bur- PLANTENBOTER I'M.Md 31IH Tegen b temmen de heer en Boer, Buj- ger, Tempelman en weth. Blanken. Daarna komt aan de orde het voor ■tel van B. en W. en Ged. Staten tot vaste telling van het Balaria voor den nieuwen functionaris, n.l. aanvanga-gala- ri> f 1200 met 4 periodieke verhoogin- gen van f 76, dus tot f 1600. De heer Oskam acht f 1000 als aan vangssalaris voldoende. De heer Van den BergB. en W ■tellen zich op het standpunt geen kin dertoeslag, Ged. Staten wel. Ik ben uit prinoipe tegen kindertoeslag, en stel daarom voor het aanvangssala ris te «tellen op f 1400. De heer Van den DoolIk gevoel veel voor het voorstel—Oskam. De hee- le persoon wordt niet geëischt. Men be schouwt het all een zaakje, wat zoo tusschen neus en lippen kan worden waargenomen en dan acht ik f 1000 vol doende. De heer Oskam Ik beschouw het als een by zaak en daarom noem ik f 1000 voldoende. De heer Van den Berg Ik noem het geen bijbaantje en beschouw het als het bestaan van den man. Als bijbaantje zou ik f 1000 nog te veel achten en zou er anders wel zoo'n drietal van willen waarnemen. De voorzitterDat is zoo, maar hebben niets willen weten van bjjslag voor het opmaken van de gemeente-re kening enz. We zullen meer succes heb ben bü Ged. Staten als we bet aan vangssalaris niet aanraken. De heer Oskam Wjj moeten aan Ged. Staten laten zien, dat wil de ge meen te. De voorzitter 'acht deze zaak voldoen de besproken en brengt het voorstel van den heer Oskam in stemming aanvangs salaris f 1000 met 4 periodieke verhoo gingen van f 76. Wordt aangenomen met 7 tegen 3 stem men (de heer en v. d. Berg, Kok en Blanken). 6. Benoeming van een lid der Com missie tot Wering van Schoolverzuim. Aanbevolen wordt het nieuw benoemde hoofd van School H, de heer J. M. Smit. Deze wordt met algemeene «tem men benoemd. fl. Benoeming van twee leden van de Plaatselijke Schoolcommissie ter voor - ziening in de vacatures S. Kamer en H. van der Jagt. De aanbeveling bevat twee dubbeltal len rno. 2 H. A. van M. Smit; no. 2 L. Die- 'No. 1 S. Doorn. No. 1 J. pen borst. Worden benoemd de heer en 8. Ki en J. M. Smit. 7. Rekening Burgerl. Armbestuur van den lijkwagen, dienst 1921. Ontvangst f 4329,39$, uitgaven f 4460,09$, nadeelig saldo f 120,70. Lykwagen Ontvangsten f 1789,08 uitgaven f 662,40, batig Bal f 1236,68. Wordt goedgekeurd. 8. Begrooting Burgerl. Armbestuur voor 1923, in ontvang en uitgaaf f 8866,60. Naar aanleiding van een vraag van den heer Van del! Berg inzake het con tact dat bestaat tusschen B. W. met hei Burgerlijk Armbestuur wat betreft werk verschaffing, zeide de voorzitter dat voorstellen dienaangaande van het Bur gerlijk Armbestuur worden afgewacht. De begrooting Burg. Armbestuur wordt goedgekeurd. 9. Met eenige oomptabiliteitsbesluiten, zijnde af- en overschrijvingen, gaat de Raad accoord. 9a. Nog wordt z. h. st vastgesteld de begrooting van bet electrioiteitsbedryf met een nadeelig saldo van f 12066. De begrooting toont vooruitgang ten opzichte van vorige jaren, een gevolg van aflossingen en toename van ge bruik. 10. Vaststelling der gemepnte-begroo - ting, dienst 1923. De voorzitter vraagt of een der leden een algemeene beschouwing over de be grooting wenscht te houden. De heer Van den Dool vraagt het woord namens zijne fractie en houdt de volgende rede Mynheer de Voorzitter! Nn we gekomen zijn om de gemeente- begrooting in behandeling te nemen zou ik gaarne eenige oogenblikken wil len wijden, aan de z.g. algemeene be schouwing. Ik heb my de moeite ge troost niet alleen die begrooting, zoo- als zij den Raad is aangeboden; vluch tig na te zien, maar haar geheel over te schrijven, zoodat vanzelf iedere post nauwkeurig onder de aandacht komt. In aanmerking nemende, dat het electrisch bedryf van de gemeente in de eerste ja- gem©ester en Wethouders voorgesteld is de belasting naar het Inkomen met en kele duizenden guldens te verlagen. Hoe wel dit opziohzelf reeds een gunstig tea- ken is, meen ik toch de vraag te mo gen stellen of het thans voorgedragen bedrag van f 44.000 nog niet te hoog gemikt zal zijn. Wfl moeten er nu toch rekening mede houden, dat de vette jaren voorbjj zyn en in de veeprijzen en zuivelproducten eene aanmerkelijke da ling gekomen is, waardoor zy, die in de laatste jaren in de boerderij gekomen zijn, belangrijke verliezeti te boelken hebben op het bedrijfskapitaal, terwijl de opbrengBt niet meer beantwoordt aan de koop- en paohtsom. Bij my bestaat daar om de vrees, dat de belasting thans zal komen te drukken op een beperkt ge tal ingezetenen met vaste inkomens op den handeldrijvenden middenstand, nevens den arbeidersstand, voor deze in de bouwvakken werkzahm Wanneer wy den toestand aldus zien, dan zou het ongetwijfeld aanbe veling verdienen om te trachten onze uitgaven zooveel mogelyk te beperken en te zien, op welke posten eenige ver mindering kan worden toegepast. Men wil algemeen een terugkeer van meer normaler toestanden in de prijzen der levensmiddelen en arbeidsloonen, mits men zelf maar buiten het gedrang blyl't; het eene oogenblik heeft men het t» kwaad over de me.kpryzen en het ando re oogenblik hebben de slagers, de bak kerg en de schoenmakers het gedaan alleen aan de salarissen der ambtenaren mag niet getornd wordenniettegen staande ze nu reeds eenigen tjjd doelen in de voorrechten der prijsdaling van vele artikelen, moet „hun brood zeker en hun water gewis zyn", gedekt als ze zich gevoelen onder de vleugelen der ov erheids voorschrif ten. Namens een groot deel van den Raad moet ik dan ook verklaren, dat Hoofd stuk I der Uitgaven, nog Bteeds staat in het teeken van de welvaart der inge- wel zyn we niet blind voor het feit, dat de verhoogde salarissen a o h t e r den boogen levensstandaard zijn nageloopen, zoodat in het jaar 191» aan salaris voor Burgemeester, Wethou ders, Secretaris en Ontvanger, in totaal slechts f 3867,60 uitgegeven is en op de begrooting voor 1920 op f 6007,60 werd geraamdmaar in 1921 geklommen tot een totaal bedrag van f 9306,1 waarby nog komen de bedragen voor het pensioenfonds, ten laste der gemeente. Wanneer we nu allen overtuigd zyn, dat een normale toestand alleen dan kan intreden, wanneer we ook allen daaraan willen medewerken, daar zouden we gaarne gezien hebben, dat Burgemeester en Wethouders zelf het initiatief hadden genomen om nu reeds met eenige verlaging der salarissen voor het voetlicht te komen, hetzy vermindering van het salaris zelf of door het zelf betalen van de penaioens-bydra gen. Mynheer de voorzitter, wy dragen allen een goed hart toe, maar we mo gen ons toch niet door ons gevoel laten eiden, waarom wy meenden met vry- [Oedigheid onze gedachte onder uwe indacht te komen brengen, opdat wy straks bij de behandeling der verschil lende posten gedreven door het alge meen belang der ingezetenen elkan der zullen begrypen in ons Btreven naar beperking der uitgaven. Daarna verkrygt de heer Van den Beng het woord en begint er aan te her inneren, dat dit de laatste begTOoting is in den zittings-termyn. Drie jaar ge leden, zei spreker, kwam hy in den Raad als leek. -Als hy het volgend jaar .1 moeten aftreden, zal zyn heengaan wel geen groot verlies zyn. Toch is hy tot de overtuiging gekomen, dat het lid van den Raad zijn veel in heeft. Van rechtsche zyde hoorde hy vaak, dat men hoopt, dat God zyn zegen op het werk zal geven. Het bestaan van een God zal spröker in het midden laten, maar voor hem staat het vast, dat Gad over den arbeid van den Raad nooit Zyn zegen heeft kunnen .geven, want nooit werd voor de arbeiders iets gedaan. Nooit heeft spreker kunnen verkrjjgen een subsidie voor de weridoozenkas. Ik beschouw de meerderheid van onzen Raad zeer achterlijk, zegt spreker. Er was een prachtig plan en er werd gezegd, dat de werkloozen het zouden uitvoerenen wat blykt P Dat slechts twee werkloozen zyn te werk gesteld, dus 't is weer weg gegooid geld. En nu het gebied van bezuiniging. De eer Van den Berg verklaart een voor stander van bezuiniging te zyn. De re geering zoekt de bezuiniging weer eerst op de ambtenaren te verhalen, maar op alle ambtenaren kan niet bezuinigd wor den. Waarom wordt op het militairisme niet bezuinigd P Gedurende de drie jaar, dat spreker zittjng had, en de Raad regeerde, zjjn de belangen van de arbei ders niet in acht genomen. De heer Van den DoolMet belang stelling heb ik gehoord wat de heer Van den Berg heeft gezegd. Hjj ver klaarde, dat de rechtsche meerderheid In geen open oog heeft voor de belangen der arbeiders. Wtf hebben er steeds voor gezorgd den nood der arbei ders zooveel mogelyk te leenigen. Ik tart de S.D.A.P.-ers uit een bewys te leveren van hun kracht. De rechtsche party heeft zich steeds beyverd voor iet in 't leven roepen van gestichten heeft haar yver getoond voor het bijzon- De 8.D.A.P. heeft nooit als wy. Het werkloos - beidsbesluit is niet genomen door de rechtsche regeering. Wy hebben ons ech ter geschikt naar den toestand. Met be trekking tot de werkloozen-uitkeering worden zeer veel verkeerde dingen ge hoord de prikkel tot werken wordt er l.jj de arbeiders uitgehaald. Als op andere wij ze steun kan worden verleend zal de rechtsche party er altyd toe meewerken. De voorzitter stelt thans- de artikels- heeft haar yver der onderwys. E zooveel gedaan gewyze behandeling van de begrooting •en de orde, beginnende met de uit gaven. De heer Hofland acht het salaris van den burgemeester wel wat hoog tegen over de belastingbetalers. Hy oordeelt, dat van alle salarissen der gemeente ambtenaren wel een percent of tien af kan. De heer Van den Dool spreekt namens zyn partygenooten en uit den wensob, dat de beeren ambtenaren zelve de by- drage voor het pensioenfonds betalen. Als dit wordt vastgesteld, zou het een stap in goede richting zyn. De heer Van den BergVan de sa larissen van f 3000 en meer kan wel wat af. De mindere ambtenaren hebben slechts kort wat genoten van beter sa laris en het gaat niet aan dit nu weer te verminderen. Als we het oog slaan op hetgeen in naburige landen gebeurt, dau zullen die salarissen wel weer om hoog moeten, willen ze geen honger loon hebben. Wethouder Blanken: In het college van B. en W. is een Wyziging der sa larissen ook ter spake gebraobt. fWy zullen echter een nieuwe regeling van hooger hand afwachten. De heer Van den Berg wil echter geen verlaging voor de mindere ambte naren en daarmede kan ik my niet ver eenigen, omdat deze heeren er nog ver schillende baantjes by hebben. De voorzitterIk zal niet over mjj zelve spreken, doch wil wel een woord zeggen in het belang der mindere amb tenaren. Wy moeten hun een behoorlijk inkomen waarborgen. I)e« tad» i. door den Raad het besluit genomen om de pensioensbijdragen voor rekening vah de gemeente te nemen, hoewel myn stand punt is, dat ambtenaren wat pensioen verzekeringen in het algemeen betreft voor zich zelf moetan zorgen. In plaats van de pensioenskorting van 8$ pereent voor alle salarissen, komt een bemiddelingsvoorstel ter tafel, n.L om van de eerste f 1000 geen pensioensbij drage te vorderen, dus alleen van het meerdere salaris. De heer Van den Dool kan zich daar mede wel vereenigen. Hy gelooft, dat voor bovenaf toch een nieuwe regeling te wachten is. De heer Tempelman acht het voorstel een gezonde regeling voor de minder gesalarieerden. Hy wenscht de regeling zoo, dat de eerste f 1000 vry zijn voor degenen, die tot f 2000 salaris hebben. De heer Van den Berg wil gaan tot bet salaris van f 2500. De heer Boer wil de salarissen tot f 1Ö00 vrijgesteld zien. De heer Oskam stelt voor de eerste t 600 vry té stellen en verder voor alle ambtenaren van het meerdere den. af trek van 8$ pCt. vast te stellen. Wethouder Blanken steunt dit voor - stel. Daar dit voorstel de verste strekking heeft, komt het 't eerst in stemming. Het wordt aangenomen met 2 stem men tegen, n.l. die van de hoeren Van den Berg en Kak. By den post presentiegelden* Raadsle - den, stelt de heer Van der Hee voor dit te brengen van f 3 op f 2. De heer Burger Dan maar geheel af schaffen. De heer v. d. Berg Als arbeider moet ik my daar tegen verzetten. Ik kan voor f 2 niet geven, wat my f 6 kost. De arbeiders-raadsleden zouden stief moe derlijk bedeeld worden. Ik stel voor f 3 te handhaven. De heer Van den DoolMen noemt het wel eens een eer e-baantje lid van den Raad te zyn, maar als je het naar behooren wil waarnemen, dan kost het geld. Aanschaffen van wetboeken en anderszins om zich op de hoogte te hou den, vorderen onkosten. Dat alles gra tis te moeten aanschaffen, daar ben ik tegen. De heer Burger Ik deed het voorstel tot afschaffen van het presentiegeld, om dat v. d. Hee het wilde verminderen. De heer Tempelman Ik ben er voor het presentiegeld te laten, zooals het is, want anders sluiten we de deur voor de arbeiders-raadsleden. De heer Kok: Als het presentiegeld wordt afgeschaft, leg ik myn lidmaat schap neer. Nu de evenredige vertegen woordiging er is, moeten de arbeiders hun lidmaatschap kunnen waarnemen. De voorzitterDe heeren zullen ver standig doen den post te laten, zooals by is f 3 is voor den tegenwoordigen tyd niet te veel. Voor de heeren be- staat altyd nog de gelegenheid het presentiegeld in de gemeentekas terug te storten. De voorstellen tot vermindering en afschaffen worden ingetrokken. De heer Van den Dool vraagt by een desbetreffende post, of de werkzaamhe den ter secretarie nog zoo omvangryk zyn als te voren. 8preker vraagt zulks met bet oog op een eventueele inkrim ping van personeel.! De voorzitter antwoordt, dat by een eventueele vacature een voorstel in den Raad zal komen. De heer Van den Berg stelt vervol- fens voor op de begrooting een post te irengen van f 1000 voor toetreding tot het werkloosheidsbesluit. In stemming gebracht wordt dit voor stel verworpen. Alleen de heeren Van den Berg en Kok stemmen voor. De overige posten „uitgaven" gaan onder den hamer van den voorzitter door, zoo jfoed als zonder op- of aan- lerkingen. Volgen de ontvangsten. De heer Van den Berg wil opcenten op de vermogensbelasting heffen. De heer Van den Dool zegt daarvoor niets te gevoelen. Het kapitaal wordt genoeg belast. Gaat het kapitaal veria- ren, dan zyn we nog verder van de niets is, daar verliest de keizer zyn reobt De voorzitter Als de toestand aan de timmerfabrieken blyft, zooals hy is, dan hebben we nog niet te klagen. Op het oogenblik is er nog geen aanleiding om opoenten op de vermogensbelasting te hebben. Als we den toestand hier vergelyken met andere gemeenten, dan staan wy er nog met zoo slecht voor. De overige posten van „ontvangst" ge ven geen aanleiding tot discussie. De begroeting is daarmede echter af gehandeld en wordt in haar geheel goedgekeurd. De eindcyfers konden %iet worden vastgeste.d als gevolg van de wjjzigtng gebracht in den post pensioensbijdragen. Deze volgen nog. By de rondvraag vestigt de heer Os kam de, aandacht op de afsluiting langs de speelplaats van School II met prik keldraad. De voorzitter zegt een onderzoek toe. Volgt sluiting. wijs. Spreker zegt te begrijpen, dat het van den heer Van den Berg een prin cipieel standpunt is. De heer Ven den Berg Waar het nog daar moet het vandaan komen. Waar Huurkwestie. Een huis eigenaar te Utrecht heeft, om de bewo ners van de tweede étage van een huis aan de Krugerstraat tot verhuizing te dwingen, alle ramen uit voor- en acb- tergevel doen wegnemen. De huurder spykerde toen op zyn beurt de openin gen met de kamerdeuren dicht, daarme de te kennen gevende den stryd tot het uiterste te willen aanbinden. Ontploffing. Voor den aanvang van den ochtendschooltyd is in de R.-K. St. Gerardus Majellaschool te Apeldoorn een ongeval gebeurd, dat en kele minuten later ernstige gevolgen had kunnen hebben. Om de leslokalen goed te verwarmen bad men een tweeden verwanningske - tel, waarvan waarschtjnlyk de kranen niet voldoende geopend waren, aange» bracht. Vermoedelyk hadden zich ook ontplofbare gassen opgehoopt in den kel der. Hoe het zij. er ontstond een ont ploffing, waardoor het voorste ltd van den ketel met zoo'n geweld Werd weg geslagen, dat de trap werd opgelicht en een deel van den zymuur onder die trap weg viel. Bovendien werden van het schoolge - bouw verscheidene ruiten verbryzeld. Erin ge v,logen. Dezer da gen hebben een paar koop'.ui te Koot- wyk in tal van geziinnen, heel wat lin nen verkocht, onder voorwaarde, dat ieder kooper, die voor f 100 kocht een rywiel, ter waarde van f 80ca deau zou krygen. Reeds hadden de veel- bespraakte kooplui naar hun zeggen, aan het station te Stroe een spoorwagen vol fietsen staan, om de linnenkoopers ge lukkig te maken. Tot na toe hebben de afnemers echter wel hun (dure) linnen doch nog geen rywiel ontvangen. Een B a r n e v e 1 d o h e Ke nau. Te Barneveld rende een hol lend paard door de groote spiegelruit van den manufacturier K. Aanstonds ver volgde het dier zyn ren en zou juist zyn ruitentikkery herhalen by den boek handelaar Mulder, toen diens echtgenoot^ de buitengewone tegenwoordigheid van geest en tevens durf had, hét hollend beest te grypen en tot staan te bren gen. -De milverntiei aanhet Kon. staldepartement. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft vry- gesproken T. L., oud-administrateur van het Kon. Staldepartement van de hem ten laste gelegde verduistering van f 6000 in dienstbetrekking, waarvoor de Haagse he Rechtbank hem had veroor deeld tot 1 jaar gevangenisstraf. De on- ihei ihtig me of je waar mee f wapen in haar handen en hy sehuwde haar om er voorziohti zyn. „Nu moet je net doen inbreker bent." - zei se. „Dan sluip ik naar myn tasoh, waarin de revol - vers zyn antwoordde de man en dan zal ik net doen of ik daar iets uit weg neem." Het vrouwtje mikte op hem met het automatische pistool en zei „Handen op, mynheer de inbreker 1" De man nam toen vlug een anderen revolver uit ae tasoh, dat naar hy dafcht ongeladen was. Hy haalde de haan over, om te laten zien, dat hy, wanneer het ernst was geweest, „gewonnen" zou hebben. Tot zyn ontzetting ging het schot met een geweldigen knal af. Doodstil bleef het vrouwtje staan, alleen bracht ze de handen naar haar borst. „Groote God riep de man zog niet, dat ik je geraakt heb." En zy antwoordde, heel stil„Ja, lieveling, dat heb je wel, hol om een dokter." Het waren haar laatste woorden. De jonge man kon haar nog juist in de armen opvangen. Toen was dit jonge en vermoedelyk helaas niet het laatste slachtoffer van het geVaarlyke spelletje overleden. Snikkend vertelde hy dit alles aan de jury, die niet den moed vond om hem □og meer straf op te leggen. Een miliioenen-erfenis- Te Keulen is oen sinds jaren bekend stadetrpe, een bedelaar met één been, Piet Bakker, afkomstig uit Rotterdam, die zyn karig stukje brood met het ver- koopen van lucifers bjj elkaar raapte, door een onverwachte erfenis van een in Rotterdam gestorven zwager, in het bezit van f 7000 gekomen, die by <jeu huidigen koers van den mark de aan zienlijke som van 18 millioen mark ver te 'en woord igen. De gelukkige erfgenaam, een man van 70 jaar, toonde zich allereerst dankbaar tegenover zyn arme kowtjuffrouw, aan wie hü een millioen mark ten geschen ke gaf. Elegant gekleed, begftf hy zich daar na, een gTooten bloemruiker in de hand, naar een van de grootste café's in de Uoihestrasse, waar hy een aardige buf fetjuffrouw maar dadqlyk ten huwelyk vroeg. De jongedame heeft het huwolyks - aanzoek aangenomen. Een tragisch geval— Te New-York is de weduwe van een bekend impressario, mevr. HammerBtcin, die reeds sinds Zondag vermist werd, in een klein zolderkamertje, in een der armoedigste stadsdeelon gevonden, waar ze bewusteloos op den grond lag, blijk baar door het uit de geopende gaskraan stroomende gas bedweand. Volgens de politie zou men nog juist bytyds ge komen zyn, om haar van den dood te redden. Mevr. Hammerstein isin eilendo ge dompeld door de vertraging, die heeft plaats gehad met da verdoeling van do. nalatenschap van haar echtgenoot. De heer Ham mom tein, die als inpressario middellyke invrijheidstelling van den bekl. werd bevolen. Een hol. De politie heeft in de bosschen van Baron van Pallandt van Haagen een ontdekking gedaan. Midden in de bosschen hadden zwer vers een partytje opgaand hout gevad en daar een kuil gegraven ter grootte van een tamelyk groote kamer, waarin weer een kleinere was uitgegraven. Yan de gehakte dennen was een lad dertje gemaakt en de rest was ter be schutting over den kuil gelegd. Waar schijnlijk heeft deze kuil geruimen tyd aan zwervers tot woonplaats gediend misschien tegelyk tot bergplaats van ge stolen goederen. Er werden echter alleen eenige Russische roebels gevonden. Yervalsohing vancho- quel. Door de marechaussee te Mil- lingen, by Nymegen, is gearrestoerd ze keren P. J., die er werk xan maakte, op valsche cheques geld te innen bij verschillende banken. De man voorzag dan de cheques van valsche namen en handteekening. Toen de bedrieger zooveelsten slag wilde slaan op de bij bank te Millingen, verrastte hi de politie. Diefstal van 10 millioen mark. By het inladen van zakken god voor de Ryksbank te Berlyn, is, ondanks het sterke toezioht, een zak met 10 millioen mark gestolen. Verdronken. Te Halfweg is in den avond de 32-jarige ongehuw de bietenschipper P. J. W. D., wiens sohuit in de Ringvaart by den Uweg n. Hy kreeg een toeval en lag, verdronken, viel over boord. Hoewel hy spoedig w&s opgehaald, kon hy niet meer worden bij gebracht. Een gevaarlyk spel Een tragisch ongeval heeft zich te Gravesend (Engeland) afgespeeld, waar een jeugdig echtpaar woonde, de 18-ja- rige Douglas Aston, en de 20-jarige Maisy Aston, die nog geen 3 maanden getrouwd waren. De jongeman was bezig met een auto matisch pistool uit elkaar te halen, om het mechanisme te zien. Hy wist, dat het geladen was en daarom had hy de pal erop gedaan, omdat de haan moest worden overgehaald. Zyn vrouw nam het schatten verdiende (bij is ook de op - richter geweest van de nieuwe Londen- sche opera), stierf plotseling. Het aan deel van zyn vermogen, waarop de we duwe, ware de zaak vlot verloopen, aan spraak had kunnen doenbeliep f 2.400.000. «^De verdeeling gaf eohter moeilykheden, en inmiddels geraakte de weduwe tot den bedelstaf. Reeds een maal had de politie haar 'g nachts zwer vende gevonden, en nu Zondag, had ze een obscuur hotelletje, waar ze on derdak genoot, moetyn verlaten, omdat ze de rekening niet kon voldoen. Toen de pélitte haar nit het met gas ge vulde vertrek redde, bestond haar heele bezit uit o.a. 80 cent. Voor de noodlydenden.— Een Nederlandsche badgast te Wiesba den heeft voor de noodlydenden aldaar een millioen mark geschonken. De Londensohe hoofd commissarisvan politie aan de beterhand. Generaal sir William Horwood, de Londensche hoofd commissaris van politie, is ziek gewor den tengevolge van het eten van ver giftigde bonbons. Hy is thans aan de beterhand. Het onderzoek heeft n.l. uit gewezen, dat hy vergiftigd werd door het eten van bonbons, waarvan hy per post een doos had ontvangen uit een Londensch district. Het pakje werd ann het politie-burcau ontvangen en de hoofdcommissaris at er enkele bonbons van, zyn particuliere secretaresse mis* Drysdale nam er ook een van, maar zij lustte ze niet en wierp de bonbon weg. Een oplichter. Eenige da gen geleden werd te Arnhem een sohip- per op de Rjfnkado aangesproken door een heersohap, dat beweerde Jhr. Eef- tink van Schattenkerke te heeten en di reoteur te zyn van een stoombootmaat- schappy. Hy zocht nu kapiteifcs en stuur lieden voor motorbooten tegen goed weekgeld. Zy, die werden aangenomen, moesten evenwel een waarborgsom stor ten en verbonden zich voor vyf jaar. De aangesproken sohippor was niet vry en kon geen verbintenis aangaan. Df „stoombootdirecteur" werd door ben evenwel in relatie gebracht met een an deren schipper. Deze was echter nie in staat een waarborgsom te etiorten. D „directeur" nam evenwel zyn Rynschi perspatent en Nederlandsoh paspoort ontvangst en sprak af, dat deze Bcbi per en ook zyn vriend by hem in Ro terdaun zouden komen tot het notarie vaststellen van het contraot. Nader is gebleken, dat de zoo^enaa: de Jhr. Eeftink van Sohattenkerke e- oplichter was. Hy was varensgezel weest, wist zoodoende wat van de sob pery af. Te Amsterdam, Zandvoo Zaandam, Leiden en Vlaardingen, 1 hy zich aan soortgelyke oplicht schuldig gemaalkt als hy te Arnhem ondernoinefi. Hy is te Amsterdam e gehouden en maakt thans een reis ls de verschillende gemeenten, waar hij lichting pleegde, ter confrontatie de personen, met wie hy in relati' Remington Underwoods van f 125 tot f 250; Ideal B f250; Rex Visible f 230; Noiseless f 225; Con tinental f 150, Erica f 135; Ham mond Multiplex f 125; Adler f 110; Imperial f 95; Hammond 12 f 75; Mignon f 50; Yost f50, etc. Inrui len; Reparatiën; Huurkoop. Impor teurs: OEBR. DE HOOOE, Open Rijstuln 8, nabij de Beurs, Rotter dam. Tel. 13576. Demonstratie door geheel Nederland. tegen bloedarmoede, bleek zucht, gebrek aan eetlust, zenuwzwakte enz. Drogist Oouda. B. NATZIJL, Drogist Stolwijk. van 200 tot 800 Liters. Tuinstraat SS, Soido. SST Donderdag Markt Gouda. HET BESTUUR der Vereenlglsg voor Christelijk Nationaal School onderwijs te zal op Woensdag 29 Nnenber ten RAADHUIZE aldaar trachten aan te besteden: Bestek en Teekenlng i f 20 per stel (restitutio f 15) bif P. D. STUURMAN, Architect, Waddlnxveen. te Streefkerk en te Lekkerkerk zullen op nader te bepalen dagen, In de maand De cember 1922, ten verzoeke van den Heer J. H. van der LAAN, in het openbaar vellen en ver- koopen DE - met SCHUUR, BOOMOAARD, ERF, TUIN, met Buitengrond, aan den Lekdijk in Gelkeneo onder Groot-Ammeri groot 19 H.A., 59 A., 28 c.A. Krachtens art. 1223 B.W. Notario G. Voste Waddlnxveen ral op Donderdagen .23 en 30 November 1922 voorm. 1 Dj uur in het Café „het Schaak bord" te Oouda in het openbaar verkoopen genaamd „De vier Heemskinderen' met schuurtjes, erf en watering aan 's-Oravenweg onder Nieuwer- kerk aan den Uisel samen groot 10 aren. enaamd „Kortland" groot 2 H.A. A. 56 O.A. en genaamd de „Tweeling" groot 2 H.A82 A., 20 O.A. gelegen in den Klelnpolder onder Nieu- werkerk a. d. IJssel. Eigenaars de H.H. C. H. Pinkte en cons. Aanvaarding bij de betaling op 11 janaari 1923. Notaris zal dit jaar zijn verkooping houden Maandag 4 December, 's morgens 10 uur, te Utrecht, in het Oebouw voor Kunsten en We tenschappen. Breeder omschreven bij catalogi, verkrijgbaar te zijnen kantore. De Notarissen en zullen Woensdag 29 Nov. 1922, 's morgens 10 uur te Utrecht, in het Qebouw voor Kunsten en We tenschappen, publiek verknopen: langs de Spoorwegen voor de Md- „Een NationMi Belang". Notaris te Hiilegersberg zal op Vrijdagen 24 November en 1 December 1922, telkens des voorm. 11.30 uur, in het Café van den Heer Honkoop aan den 'a Oravenwegte Nieuwer- kerk a/d IJssel overgaan tot den van eenige perceelen BOSCHHAKHOUT en WATER onder (Kortenoord), In totaal groot 1.00.03 H.A. Eigendom van den Heer W. VAN EDE. WW Aan aoliden kooper kan een flinke Hypotheek verstrekt worden. Nadere inlichtingen Villapark 5, Hiilegersberg. te Capelle aan den IJssel is voornemens om op Woensdagen 29 Nov. en 6 Deo. 1922, 's voorm. 10K uur in het Café van den Heer J. Honkoop te Nieuwer kerk a/d fjaael, bij inzet en afaiag publiek tt verkoopen Drie perceelen met daarop staande in den Zuidplaspolder te kad. Sectie A bis nos. 462, 463 en 464, samen groot 3.09.80 H.A. Orondbeiasting 1922 f 11.32. Aanvaarding bij de betaling 15 Jan. 1923. Nadere inlichtingen geeft ge noemde Notaris. te Bergambacht is voornemens op Zaterdag 25 November 1922, des voormiddags 11 uur, in het Koffiehuis van den Heer ARIE STUURMAN te Ammerstol, in het openbaar, in ééqe zitting, te veilen en te verkoopen: 1. Een perceel 2. Diverse perceelu Twee perceelen met BINNEN- en BUITENDIJK. Nadere inlichtingen geeft voor noemde Notaris, bij wien tevens perceelsbeschrijvingen verkrijgbaar zijn. ten overstaan van te Oouda op Donderdag 7 December 1922 bij inzet en op Donderdag 14 Dec. d. a.y. bif afslag, telkens des voormiddags te elf uur, in het Hótel „DE ZALM" te Oouda: Van een flinke genaamd „ONS OENOEOEN", met Stalling voor 30 stuks vee en 2 zes-roeden Hooibergen, gelegen aan het Noordeinde, onder A 228, met 25,59 H.A. Wei- en Bouwland. Vrij van huur. en met daarachter gelegen LAND, groot 10,60 Are, gelegen aan den Bodegraafschen weg, onder gemerkt no. 391 Vrij van huur. Aanvaarding en betaling 1 Februari 1023. Notaris te Ouderkerk a/d IJssel ia voor nemens op Woensdagen 22 en 29 November 1922, des morgens ten 11 ure, in het Koffiehuis van C. OOMS te Gou derak, in het openbaar te verkoopen getd. 249, 250 en 251, met ERVEN en TUIN te In het dorp, strekkende van de dorpsstraat tot de wetering, groot 7 Aren, 42 Centiaren. Te aanvaarden: Het Huis249bij de toewijzing en de Huizen 250 en 251 bij de betaling van de koop sommen op den 15 Januari 1923. Inlichtingen geeft de Notaris. Notaris te Alblaaserdam, is voornemens op Woensdagen 22 en 29 Nor. '22 telkens des avonds 7 uur precies bij O. Aantjes te Oud-Alblas, voor den heer O. S. ROSS aldaar, publiek te verkoopen: met 3 annexe woningen, werkplaats, schuurtje, tuin en erf op het Dorp te groot 2 aren 71 centiaren. Breeder bij biljetten omschreven inlichtingen ten kantore van den Notaris. Bezichtiging Dinsdag 21 Novem ber 1922 van 9—4 uur. te Zevenhuizen zal op Weensdag 22 November 1922, v.m. 10 uur te Hieuwerkerk a/d Ussel, aan den Kanaaldijk D 11, ten verzoeke van den Curator in het faillissement van A. Baas, om contant geid, openbaar alsmede: groote partij Rietmatten en Boonestaken, Stroomatten, losse Rails, Kruiwagen, Bloempotten, Tuingereedschappen en verderen Voorts; Heerenrijwiel, Oeweer, Waterfornuis, eiken Kuipen, Schuur (voor afbraak), Brandhout, groote partij Dahlia- en Oladiolusbollenenz. Te zien 'a morgens vóór den verkoop. komen lok rust door '1 gebruik van Zenuw-tabletten. Ptn koker» 7Set oij Apoth en droquhn fileekersingel 2 9 Gouda aim cridlalii vanal I SO.-. Magazijn van GalanterMtn, Npeelgoed. Uitgebreid* keuze in Glas - Porceleln - Staalwaren Parfemurieèn - Nikkelwaren Lederwerk enz. De duurste afdeeling der Bedrijfsuereeniging „NATIONALE B0EREN-0NDEHUN6E" heeft kunnen afrekenen np 30 een per honderd golden loon. Qeeft U op als Lid bij P. J. BEIJEli, Benschop. C. J. J. TIMMERMANS, Alblasserdam. A. DUIJM, Noordeloos. M. A. VAN DEN BROEK, Moordrecht. H. VAN DER QRAAFF. Gouda. vanaf f 3.— per stuk en f 60.— per gebit. Plaatsing zonder pijn; met schrif telijke garantie. Aile tandheelkundige operatien geheel pijnloos. Doctor LEHMAN SON OPPERT 150 (b|| het Kerkplein) Telefoon 11712 ROTTERDAM. tegen in doozen a 60 Cta. -bij- SCHOONHOVEN. Ook verkrijgbaar bij: KI. Lopik, Brandwijk. K. Eikelenboom, Ottoland. I L. de Haas, Molenaarsgraaf. J. v. Zessen, D 223, Kinderdijk. Fa O. den Oudsten, Ameide. T. H. Heikoop, Langerak. I A. P. den Hoed, Nieuwerkern a.d. IJssel. mnumnnnmmiMimn Aanbevelend,

Schoonhovensche Courant | 1922 | | pagina 4