ID ogen No. 4589. Buitenlandsch Overzicht Plaatselijke Berichten. BINNENLAND. a FEUILLETON.* nborg LSEJJ Woensdag 22 November 1922. 54* Jaargang Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Laags donkere paden. I lasserdam. het tbisden. ne Q ndige) <EN. (ATWNALE o* 30 ce» loordrecht. da. hen aim raad te- het die ra, Pris- Instru- ,‘verd en ral over- i de een S. W. N. VAN NOOTEN te SCHOONHOVEN, Uitgevers. Intorcomm. Telefoon-No. 20. Postcheque en Girodienst No. 13763. dan wg den den ia van afd. in an- zee- aan- het tal tot premiebetaling, voor die vrijstelling een bedrag in de Byksinkomatenbélas - ting moeten betalen. Dit bedrag zal overeenkomen met het bedrag der pre mie, welke de werkgever verschuldigd zou zjjn, ware hy niet vrygesteld. Zevenhuizen, van Reeuwjjk. De heer P. Dullaard, gekozen als lid van het bestuur van de afd. Zeven huizen vap het Groene Kruis, heeft de benoeming niet aangenomen. Doordat de deur van een coupé van een wagon niet goed gesloten was, had de vrouw van A. V. by het station al hier het ongeluk achterover uit den trein te vallen. Ze kwam op het perron terecht. Met ontvelde armen en boenen en een gescheurde mantel, werd zy be- wusteloos opgenomen. Eenigen tyd later kon ze toch weer huiswaarts koeren, zoo dat het ongeluk betrekkelijk goed is afgeloopen. Zaterdag geraakte een hooiberg aan de Rotte, van J. 8., in brand, waar schijnlijk doordat kinderen met lucifers gespeeld hadden. Het werd spoedig ont dekt. Gevoegd bij het feit, dat het hooi niet erg droog was, was de brand spoe dig gebluscht. SCHOOBHOVÏÏS C HE Wffll Desa Courant wordt des Maandag»-, des Womtdagt- en des Vrijdagtmiddagt uit- JTOSven. Pnjs voor Schoonhoven per 8 maanden f 1,25, franco per poet in Nederland 1,50. Over het abonnement wordt in de eerste maand beschikt Men kan sich abonnoeren bjj alle Boekhandelaren, Kantoorhouders en bestaande tusschenpononen. Ik begrip, dat ik vermetel ben geweest; nochthans na den goeden uitslag, dien ik gehad heb, betreur ik myn gedrag niet’t is aan my, dat die Franschen hunne vryheid te danken hebben en het geluk hunne ooren'te hebben behouden, welker verlies hen vreeselyke zoude mis vormd hebben. De graaf Alfred Beau - court, die een man is van zeer hoog aanzien, heeft my ook met warmte zy- diepe erkentelijkheid betuigd. Ik begryp myne dochter, dat ik u ie veel vryheid heb gelaten, zeide myn heer Lepage op ernstigen toon. Het avontuur van dezen dag zal voortaan voor my een oorzaak van ongerustheid zijn. Van ’t oogenblik, dat die roovers weten, dat zy in uwe macht zyn, zul len zij u wantrouwen, Leondari heeft u 'zyne schuld afgedaan en zal zich vrij gelooven u voortaan te vervolgen. So phie ik voorzie, dat deze jammerlijke zaak ons voor de toekomst veel zorg zal baren, on in moeilijkheden zal bren gen. Papa l riep het meisje ongeloovig uit. Hij maakte zich zacht van haar los, stond op en liep onrustig de kamer op en neer. Wy zullen uit het toevluchtsoord verdreven worden, waar ik my vyftien jaren lang verborgen hield, riep hy uit en zyn stem verried ernstigen kommer en groote smart. Na een zekerheid van jaren lang, nadert wederom het ge vaar. Ik denk niet aan my zelven, want ik heb reeds zooveel ellende als ooit een mensch verdragen kan, maar ik vree» voor u, Sophie. Je moogt dit terrein Bjj Kon besluit van 17 dezer is aan A. P. A. Ballings, geboren te Gorinohem, die den sta^i van Neder lander niet bezit, vergunning verleend tot het geven van middelbaar en lager onderwys, mits hy overigens voldoet aan de daartoe by de wet gevorderde eischen. Eerste Kamer. - Het lag in de bedoeling, dat de Eerste Kamer, heden-middag na een zeer korte openbare vergadering, afdeelingsonder - zoek zal vemohten. Donderdag ochtend zullen dan verschillende wetsont werpen In openbare vergadering worden afgedaan, en Donderdagmiddag zal, be houdens tuMchenkomende omstandig - heden, tot de behandeling van de Grond wetsherziening worden overgegaan. Pater Van der Vloodt be roofd. Pater Van der Vloodt, van de orde der Augustynen is te Rome ge slaagd voor het examen van regent. Op zyn terugreis van Rome naar Eindho ven is hy bjj het overstappen in het station Bozen (Italië) van zyn koffer beroofd, die tal van geschriften, relie ken en andere voor hem kostbare zaken bevatten. De Zomertjjd. Namens het bureau van den Middenstandsbond, Ne- derL Bond van bVereenigingen van den Handeldryv enden en van den Industriee- len Middenstand, gevestigd te ’s-Graven- hage, is aan den Minister van Binnen- landsche Zaken verzocht, het daarheen te leiden, dat de Zomertyd ook de ko- mende jaren wetteljjk in ons land wordt ingevoerd. Gemeentesecretaris Alk- m a a r. Voor de vervulling van de op 1 Jan. a.s. vrykomende plaats van secretaris der gemeente Alkmaar, heb ben zich ongeveer 30 sollicitanten aan gemeld, van wie 13 reeds secretaris van een gemeente zyn en de anderen nage noeg allen op secretarieën werkzaam. Onder de sollicitanten bevindt zich geen enkele Alkmaarder. Land- en Tuinbouw-on- gevallenwet 1922. - Bij de Land- en Tuinbouw-ongevallenwet 1922 is rekening gehouden met ernstige ge moedsbezwaren, welke by een, zy het een klein deel der bevolking, tegen het be ginsel der verzekering bestaan. Het ligt in de bedoeling om den gemoedsbezwaar den werkgever vry te stellen van ver plichtingen, als het aanhouden van loonlijsten, premiebetaling enz. Even - als dit by de Invaliditeitsverzekering ge schiedt, zal de werkgever, aawwien vrij stelling is verleend van de verplichting motorrijwiel met dame op bruid en familie - prachtig gemeubileerde kamer-gebracht, welker glazen deuren op de warande uit kwamen. Daar hij niet in staat was zich staan de te houden, was hij door de zorg van zyn dienaar Philippe onmiddellyk te bed gelegd. Gelyk wy weten, was de gevangene, gedurende de verloopen maand in het hol van den bandiet gedwongen geweest op den voohtigen grond te slapen en had daar de kwaal opgedaan, waaraan hy nu vreeselyk leed. Als de doctor maar dadelyk komt, zeide Philippe, ik hoop toch, dat hy met mynheer Berlin medekomt. De jonge graaf, die zyn oogen had gesloten, toen men hem te bed legde, opende dezelve en keek wonderlijk om zich heen. De smaakvolle weelde, welke hem omringde, stak in dep hoogste mate af by het armzalige van de spelonk, waar hy tydelyk had moeten verblijven. Waar zyn wy vroeg hy. Wellicht in het meest afgelegen huis van geheel Griekenland, antwoordde Philippe, ’t is een prachtig landgoed en goed gelegenik veronderstel, dat de bewoner een ryke Griek is, die de een zaamheid lief heeft. Er werd op de deur geklopt en de huishoudster trad binnen met eene schaal, waarin ven chill aide medicamen ten. Zij zette haren last op tafel en sprak enkele woorden tot den bediende in de taal van het land. Bemerkende, dathy haar niet verstond, naderde z| het bed. (Wordt vervolgd.) van ver scheidene stemmen drong tot hen door. De huishoudster trad haastig binnen en zeidet Meester, een der gevangenen van ondet weg ziek nut van den rwcht. Zyn vriend i jjpm daar hulp vrouw van is en den vreemde gelsohe leider der lersche rebellen, die ook werd veroordeeld, wordt terecht ge steld. Te Dublin is een proclamatie uitgege ven, onderieekend door >De Valera, waarin verklaard wordt, dat de resolu tie, door Dail Eireann in Januari 1922 aangenomen tot goedkeuring van het verdrag met Engeland, nietig is en el ke daad voortvloeiend uit die resolutie eveneens nietig, terwyl de personen, be kend als „voorlooDige regeering” en hun aanhangers steeds onwettige lichamen hebben gevormd, schuldig staande aan opstand tegen de republiek. Maandagmiddag is de conferentie ge opend door den Zwitsersohen Bondspresi dent. Onder de 600 genoodigden zyn Vo- nizelos en Stamboeliski enz. In zyn openingsrede bracht de ZWIT- 8ER8OHE BONDSPRESIDENT hulde aan de helden, die hun leven op het altaar des vaderlands ten offer braoh - ten en hy hoopte, dat de Voorriening- heid moge geven, dat deze Grieksoh— Turksche oorlog de laatste zy. Hij ein- digde met te wijzen op het hooge be lang der conferentie, hy legde den na druk op de verantwoordelijkheden, die zij medebrengt en hoopte, dat zy gunstige resultaten zal hebben. Na den Zwitsersohen Bondspresident heeft Ourzon het woord gevoerd uit naam der Geallieerden. Hy zeide te ho pen, dat dit de laatste conferentie zou zyn en dat zij den vrede der wereld zou brengen. Hij achtte de keuze van Zwitserland zeer gelukkig, het land, dat nooit was overmeesterd en in welks at mosfeer het mogelyk zal zijn om har monie en verzoenings-gezindheid te doen heerschen hy geeft de verzekering, dat geen poging zal worden gespaard om het succes der conferentie te bevorderen. Daarna heeft I8MET PASJA er aan herinnerd, dat vier jaren geleden de wa penstilstand was gesloten op den grond- Zooals verwacht werd, zyn OURZON en POINCARE tot overeenstemming geko men en gezamenlijk zyn zjj per extra- trein te Lausanne gearriveerd. De grond slag hunner overeenkomst zou zijn, dat Engeland Frankrijk blyft bystaan in het bezette Rijnland, in ruil voor de l'ran- sche hulp aan de Britten aan de Dar- danellen en den Bosporus. De kwestie van de controle der straten werd te Parjjs slechts even geroerd, daar deze toch eerst op eind der conferentie aan de orde komen. Het plan van Ourzon omvat een Ge allieerde bezetting van de zeestraten, totdat het vredesverdrag is geteekend. Voor dwangmaatregelen tegen de Tur ken. bjj schending van het vredesverdrag zouden inplaats van Fransche, Roemeen- sche en Servische .troepen worden ge - bruikt. Niet zal geduld worden, dat. de Turken, met schending van de door hen aangegane verplichtingen, door gebruik te maken van wapengeweld, pressie zul len uitoefenen op het verloop der di plomatieke besprekingen. Wanneer de Ge allieerde strijdkrachten in de neutrale zone worden aangevallen, zouden de Ge allieerden vanzelf verplicht zyn zich te- weer te stellen. Feitelyk heeft Ourzon weten door te zetten, dat zyn memorandum als basis voor de conferentie te- Lausanne is aan vaard. Nu de Geallieerden het eens^zjjn ge worden over de basis, waarop zy met de TURKEN in Laüsanne zullenonder handelen, heeft men van de conferentie goede verwachtingen. Nadat Curzon en Poincaré te Lausan ne waren aangekomen, hebben zij Mus solini ontmoet. De drie ministers had den eerst een particulier onderhoud en vervolgens had een Geallieerde bespre king plaats met de leiders der delega ties en hooge ambtenaren, die de minis ters «vergezellen. De drie ministers hob- beng daarna in het hotel van Mussolini getafeld. Maandagmiddag leden, allen op de fiets. Een en ander spelling. •Zevenhuizen, 22 Nov. Tot lid het bestuur van Volksonderwijs, is gekozen de heer A. H. 6 Ny myn poney op een afgelegen plekje te hebben vastgebonden, had ik meer dan een uur rondgeloopen, en was onder de schaduw van oen boom gaan zitten, toen ik op eenigen afstand de broeder van Leondari zag voorbyiraan dezelfde, die hier den hoofdman van de bandieten was komen bezoeken. Hy scheen zeer gejaagd en had my niet bemerkt. Ik zag hem weldra achter een dicht struikboschje verdwynen ik volg de hem, zonder de onvoorzichtigheid myner daad te overwegen. Ongelukkig kind riep de heer Le page met afgrynzen. Verder verhaalde Sophie haar avontuur en toen zy op de nederigste wijze meld de, hoe zy zich tusschen de roovers had geworpen, riep hare vader met de grootste ontroering uit Sophie, Sophie I Ik herhaal het, gy waart krankzinnig/ op dat oogenblik, Ongelukkige dacht gy dan niet aan het lot, dat u wellicht wachtte. Neen, ik dacht alleen aan de onge lukkige gevangenen. Ik heb Leondari gesmeekt hen in vryheid te stellen hy heeft mij dit toegestaan en zy zyn reeds op weg naar Athene. En die bandiet heeft u laten heen gaan, nu gij zyn schuilhoek kendet Eerst wilde hy my houden, maar ik heb gezworen hem niet te verraden, en toen heeft hij myn vertrek toegestaan. Prijs der Ad verten tienMaandag»- en Womadagi van 1 tot 6 regels f 1,15 iedere regel meer f 0,lri/s; Vr^dagt van 1 tot 6 regels 1,80, iedere regel meer 0,20. By advertentiën, opgegeven voor 8 maal plaatsing, wordt de 8e plaatsing berekend tegen 0,10 per regel op Maandag en Woentdag en tegen 0,12*/. per regel op Vrijdag. Voor meer plaatsingen, groot aantal regels en condities vrage men tarief. •Bergambacht, 22 Nov. Door plaatsvervangend distriotsveearts, beer Hendrikse te Groot-Ammers, mond- en klauwzeer geconstateerd onder het rundvee van den bouwman J. G. V. alhier. Maatregelen ter voorkoming van verspreiding der ziekte zyn geno men. In deze gemeente is een jongedoch- tersvereeniging opgericht van meisjes behoorende tot de Gereformeerde Kerk alhier. De Bqgrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1923 is door den Raad vastgesteld in gewonen ontvangsten op f 136167.91j, en in gewone uitgaven op 181167.914. Batig saldo f 4000. De buitengewone ontvangsten en uitgaven op f 158063.60, saldo nihil t. Krimpen a. d. Lek, 22 Nov. Maandag zjjn alhier aan het arbeids - bureau 86 werkloozen ingeschreven. De vrouw van P. M. kreeg een pot kokend water over haar beide voeten, waardoor zy zeer ernstige brandwonden bekwam. De verordening op den Vléësohkeu- ringsdienst treedt hier op 1 Januari a.s. in werking. Door den heer P. A. van Halewyn is niet bedankte als voorzitter der huur- oommissie, zooals in een vorig nummer werd gemeld. •Lekkerkerk, 22 Nov. De hoeren L. Broere Jao^., voorzitter, en D. v. d. Wouden Cz., secretaris der gymnastiek vereniging „K.D.O.” alhier, zyn be noemd tot afgevaardigden naar de jaar vergadering van den Rotterdamsohen Turnbond, te houden op 26 Nov. a.s. te Rotterdam. De heer T. A. van Zoesi Cr. Am. heeft bedankt als secretaris en bestuurs lid der Oranje Nassau vereeniging. Nieuw4.ekkerland, 22 Nov. De melkslyters alhier hebben den prys van de melk weder met twee cents verhoogd an gebracht op 16 cents per liter. Bij de te Kinderdijk opgerichte af- deeling van de Volks-Universiteit zullen vier cursussen worden gehouden. In den eersten cursus zal worden behandeld Muziek” in vier voordrachten door den neer Sam Dresden te Amsterdamin den tweeden cursus „Eleotriciteit” in zes voordrachten door Ir. L. Davidson te Rotterdam; in den derden cursus „Too- neelwerken” in zee voordrachten door Dr. J. van der Valk te Rotterdam in den vierden cursus „Staathuishoudkun - de” in zes voordrachten door Prof. Mr. Dr. J. A. Eigenman te Amsterdam. Van L. v. d. P. alhier is Maan dagavond j.L een fiets, welke door hem eventjes op den dijk onbeheerd was neer gezet, gestolen. De politie heeft ter stond een onderzoek ingesteld, doch tot nog toe zonder resultaat. Ammerstol, 22 Nov. De avond-post- beetelling alhier is opgeheven, zoodat slechts 2 maal per dag wordt besteld en wel des morgens en ’s middags. den bandiet Leondari ia geworden en is in div wijngaardenier Batto gebr is naar Athene gegaan te zoeken. Maar, daar Batto nu ook ziek nu niet kon verzorgen, heeft de wijn gaardenier gemeend hem hier te mogen irengen. Hy is op de warande, in een draagstoel, en verzoekt u hem onder dak te nemen, totdat zyn vriend hem naar Athene kan terugbrengen. Het is de graaf Alfred Beaucouri. Dat men hem in de logeerkamer brenge, haastte zioh Sophie te zeggen, terwyl haar vader onthutst, niet in staat scheen te antwoorden. De dienstbode ging heen en myn heer Lepage mompelde treurig Zou het noodlot mij opnieuw be dreigen PO, myn God spaar ten minste myn schuldeloos kind Alfred Beancourt was in een groote niet weder zonder geleide verlaten. Je moet je eenzame ritjes en wandelingen opgeven. Dat zal ik ook. maakt mij be vreesd. Maar Leondari zal het niet wagen, my leed te doen en wat zou ik anders te vreezen hebben P Dat kan ik je niet zeggen, myn dochter. Ik ben angstig en bekommerd. Als Leondari het u lastig maakt moeten wy ons huis, dan moeten Griekenland verlaten. De oogen van het meisje schitterden. O, dat is myn eenigst verlangen riep zij uitik houd veel van h'** land der Hellenen, maar ik ben c eenzaamheid, die afzondering moede. Waarom zouden wy niet naar Frank- ryk gaan P Mynheer Lepage schrok op en zyn voorhoofd rimpelde. Ik zal Frankryk nooit kunnen weerzien, zeide hy. Dus, daarover geen woord meer, Sophie, ik bid het u Nooit had het meisje haar vader zoo over het land barer geboorte booten sproken. Nimmer had hy iets tegen haar gezegd, noch over hare familie, noch over hare jeugd, noch over de oorzaak van zyn verblyf in Griekenland. Nim mer had hy haar over hare moeder ge sproken. Ook had zy instinctmatig be grepen, dat er een smartelijk geheim bestond in het leven van den balling, en zy had er zich wel voor gewacht hem over het yerleden te ondervragen. Arme Papa riep zb uit, zich om zyn hals werpende, gj bebt veel ver driet gehad Is hetis het de dood van mama P slag en volgens de beginselen van Wil son, maar dat het Turksche volk, nog beroofd van de weldaden des vredes, be grepen had, dat zyn vredelievende po gingen onvoldoende en vruchteloos ble ven, en er in slaagde, om zyn bestaan te verdedigen en zyn onafhankelijkheid te handhaven door eigen zedeljjke en stoffelyke middelen. Hy herdacht ver der het lyden \door het Turksche volk verduurd het ftpoge doel van de Natio nale Vergadering»vian Turkjje is om de ze positie te bevestigen. Hy verklaarde ten slotte, datdeTurk- sohe delegatie bezield was met den moes ten goeden wil. en hy hoopte dezen ook te vinden by de andere delegaties. MUSSOLINI heeft de opening der con ferentie bygewoond, Hjj zat naast Poin. caré en Curzon en niet ver van hem zat Venizelos als vertegenwoordiger van bet gebate Griekenland. Dat ISMET PASJA zich schrap zal zetten tegen elk plan om TURKIJE de voordeelen te onthouden, dia het thans met de wapenen zou kunnen veroveren, is duidelyk. Hy heeft persoonlijk d«*n veldtocht tegen Griekenland geleid en Smyrna heroverd. Hji weet wat zijn le gers waar zjjn. Hy kent de kraoht van het nationalisme en is op de hoog te van den fanatieken geest, die te An gora heerscht. De vraag ia, hoe hij de eischen der Geallieerden zal opnemen. De GEALLIEERDEN zullen tegenover hunne eischen ook wel eenige voordee len mogen stellen, willen zy een on tijdig opbreken van de conferentie voor komen. De KABINETS-CRI8I8 TE BERLIJN is nog altyd niet opgelost. President Ebert heeft Dr. Ouno opnieuw opdracht gegeven tot vorming van een kapiuet en Ouno zal nu trachten een zak en-mi nisterie tot stand te brangun. Hy wil zyn ministers maar ten deela uit den Rjjksdag halen. Voor het meerendeel zal hy helpers zoeken by bekende industri eels en kooplieden, die evenals hy, bui ten de politiek staan. Daarmede zal hy dan voor den Ryksdag komen en hy is dan, ondanks alles, geheel afhanke lijk van de welwillendhoid d«r sociaal- democratie. Het nieuwe KABINET CüNO naar men verwacht, slechts een gangs-ministerie vormen, tot men mogelijkheid gevonden heeft om nieuw ooalitie-kabinet samen te stellen. Een regeering uit de burgerlyke minder- heidspartyen is af gestuit op den onwil van het Centrum, dat zioh voor zulk een experiment te goed acht, terwyl pre sident Ebert huiverig blyft voor 1 ontbinden van den llyksdag. Inmiddels duren de relletjes Duitschland voort. Uit Dresden en dere Duitsche steden komen berichten over plundering, samenscholing, demon straties, over groote onrust in het alge meen. In dezen tyd heeft Duitschland meer dan ooit behoefte aan een krach tig regeerder. En nog altyd ontbeert het Duitsche volk zyn grooten man. In IERLAND is de rust geenszins her steld. In het laatst der vorige week zyn vier opstandelingen terechtgesteld, we gens het dragen van verboden wapens. Nu vreest men te Dublin voor repro- saile maatregelen. De Valera heeft onlangs weer een be dreiging geuit,en wel, „dat er bloed zou vloeien”, als Erskine Ohildera, de En- Alblassserdam, 2*« Nov. Door de voor eenige dagen opgerichte vereeni - ging E. H. B, O. (Eerste hulp b on gelukken) werd de eerste vergadering gehouden tot samenstelling van een reglement en het verkiezen van een be stuur. In het bestuur werden gekozen de heer M. Vogel, mej. L. Kuypers, D. W. Hollander, en voorts de dames M. de Bert, W. Brouwer en de heer. Bal- jard. W Tot commissarissen werdgn gekozen de heeren Smit, van ’t Hof en Jongkindt. Het aantal leden is gestegen van 13 tot 80. Door de Muziekvereniging „Excel sior” werd alhier in de „Harmonie” een zaal-concert gegeven. Tevens was de gelegenheid opengesteld om de prijzen, die te Maasland in de afd. Uitmuntend heid werden behaald, te bezichtigen. Die prjjzen bestonden uit een len prys, een mooien zilveren lauwertal en eery eer», prijs, een groote zilveren médaille. Door den heer B. van Eesteren wer den voorts eenige zeer waardeerende woorden gericht tot den directeur en de leden. In het gebouw „Utile Dulci” hield de Meisjesvereeniging „Maria” baareer ste jaarvergadering. Na door de presidente te zyn geopend volgden verslagen, toespraken der afge vaardigden, waarna verder de agenda werd afgewerkt, bestaande uit opstellen voordrachten en eenige zangnummers, door de' dames uitgevoerd. De heer M. Bidder sloot de bijeen komst met .een passend slotwoord en ging daarna in dankgebed voor. Waddinxveen, 22 Nov. Door de gym. vereeniging „T.O.O.8.” alhier is defi - nitief besloten tot toetreding bij het Koninklijk Nederlandsch Gymnastiekver- bond, en wel met 12 dames en 20 heeren, werkende leden. Boskoop, 22 Nov. Dezer dagen had alhier een trouwpartij plaats perrywiel, wat een aardig gezicht was. Voorop een r:j- de duo-zitting, daarachter bruidegom en vervolgens de wekte veel belang Mynheer Lepage verbleekte. Zwyg 1 Sohie, zeide hy met heesohe stem. Spreek my niet over haarhet verleden moet voor u geheim blijven, in ’t belang van uw geluk. Het meisje huiverde. Wat konden de woorden van haar vader beteekenen P VIERDE HOOFDSTUK. Graaf Alfred Beaucourt in huis van Gerard Lepage, Daar deed zich bet gedruisch stappen hooren, en de klank van De huishoudster trad haastig binnen

Schoonhovensche Courant | 1922 | | pagina 1