Vrij reizenrGorinchem H.Ï.B. Merta. E Si. meelaas Cadeau Speciale Si. Nicolaas-Aanbieding Bergeijk Stufkens Per mizen Autobus Oudst en voordeeligst Kleedinghuis voor alle standen Ie Gorinchem Langendijk B 192-193-194 nd EERSTE BLAD. )eifia’ Zuiverheid ION FEUILLETON Dit nummer bestaat uit VIER BLADEN. gazijn STRAAT TERDAM 55l Jaargang Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. lanai 181." i a” vanaf I B so -1" BEN. Plaatselijk Nieuws. Spoor of Boot irf Winterjekkers vanaf f 3.75; Broeken vanaf f 1.90 Winterjassen vanaf f 4.50; Ulsters vanaf f 4.90 Tot in de beste kwaliteiten KinderjasjCS Vanaf f 2.90 Tot in de hesle kwaliteiten Oe Dochter uan den Banneling. 27 NIEMEUER5 nraaBAK BERGE Vrijdag 30 November 1923 Woensdags vormen bet 54 j„ echt- 63 j. Van 11-20 ude, Stolwijk, terk. van daar inken zich offi- ver- doorzoeken, zich ir hun nkoek. vocht [owlerbo is id door die t afg «brand, ehouden. 'IS enz. zijn inde prijzen te van Het was het gewoonlijk goed-ingelnhte Katholieke dagblad De Tijd, dat dit nieuws t be- wacht waa Waar alles 9 Ren 98- had ge- S. W. N. VAN NOOTEN te SCHOONHOVEN. Uitgevers. Intercomm. Telefoon-No. 20. Postcheque- en Girodienst No. 13763. wat de ek. stol. aan- alle beve- bui- W il- H. ran e, E Ingezonden Mededeelingen. filets Heuer cl^n .1 «WadiU- «n 15 jaar, het Frame veel gel volstrekt niet onmogélljk is dal richt gedeeltelijk zal blijken juist Een f ij n voor H. H. Rookers vindt U in het Sigarenmagazijn „RIJNEVELD”, Lopikerstraat 15 - Schoonhoven. eenlging van oorlog en marine overbrengen van laftdbouw naar mjen. - lagMH ,s de erkm.in G. nfabrio. al- :«i getaakt. ledig. Hij zag den koerier niet I was deze Weg kon hij niet zijn, was gesloten. „Koerier”, riep de luitenant, mogelijk was, ddt deze iets L« zich te voorschijn, als gij hier zijt.’ f 1 25, franco per post in lement wordt in de eerste maand beschikt ibonneeren bij alle Boekhandelaren, Kantoorhouders en bestaande SCHOOHOÏÏISCHÏ COURANT. en wij hopen dan ook dat het althans in dit opzicht niet on om de daarop rap- runea van in het Klein kijken of jading waa. ■id en /.ij op n ,de stad Deze Courant wordt des Maandags-, des Woensdags- en des Vnjdagnniddags uit gegeven. Prijs voor Schoonhoven per 3 maanden - - Nederland 1.50. Over het abonne Men kan zich al tussehen personen go- heime gesprek plotseling afgebroken, Ren- sata schrikte en luisterde, ook Dulex ver- die hem deden te zijn. (van Iliïle- - O. v. d. IJszel) m 2» -78- -17." 60. inbrgrtf en) :eering -2» -Vov. 51 j.. en oud 1 j. ■23 Nov J. Rooken d. van J. en A. van f. Aafje ange en G. J. Sljnger- - - Bergambacht. 30 Nov. Bij een mést- ren zal, al eens ernstig sprake geweest) I varken van den mandenmaker J. van den Berg aan den Hoogendijk alhier, deden zich verschijnselen voor die bet noodig Ingezonden Metedeelingen. maakten dat het dier in nood moest wor den gedood. Door den keuringsveearts werd het dier geschikt bevonden voor de consumptie, onder voorwaarde van ver koop in het klein onder politietoezicht. Door de zangvereenlging „Nut en Genoegen” alhier, werd Woensdagavond In de bovenzaal van T. van Zoest een uit voering gegeven. De stukken werden zeer mooi gezongen, zoowel door bet gemeng de- als door het mannenkoor. Na de pauze werd het tooneelstuk „Twee Zusters” opgevoerd. Dit dramatische stuk werd door alle daaraan deelnemende per sonen prachtig gespeeld. Vooral de hoofd rollen waren in goede handen, waardoor allen die de kern van het stuk begrepen, zeer zeker hebben genoten. Na afloop van het programma werd hét verdere gedeelte van den avond met bal besloten. Door den deurwaarder Van Ipen- burg te Schoonhoven is Woensdagmiddag de Koningin van en van kwam van minister Ruijs de juck, onder binnenlandsche zaken bij naar in G. van der wote R t- i L. de Vik ing. - ju E. rt a, d. vi jijsbeth, >roe,. oud 37 j., 30 j Ernstig en bedaard liep hij naar den- op zichter en ging toen naar hem om het ambtshuis te verlaten. Toen hij met den opzichter de trap af ging, kwam hij de luitenant met de solda ten tegemoet, die kwamen om den koerier In hechtenis te nemen, ten einde te kun nen vaststellen of deze werkelijk de ont vluchte No. 74 was. De luitenant ging met de wacht de trap op, terwijl Dulex en de opzichter het hule verlieten. De luitenant ging naar de koerlerskamer en opende de deur. De vier soldaten hielden hunne geladen geweren gereed. w Luitenant La Roche schrikte, toen hij dant, de officieren vlogen bevelen wer- *over den drempel trad de kamer den gegeven wachten marcheerden op, en ratelend ging de, op den dag neerge laten ophaalbrug, aan de groote poort van het bagno, In de hoogte. Nepo Rensata hoorde al deze bewegingen hij geloofde dat hij verraden was en be kende bij zichzelven, dat hij te veel op geluk gehoopt had. In hetzelfde oogenblik, waarin de len werden gegeven, en het rumoer ten Iets buitengewoons verried, ging Du lex uit de koerierskamer naar den opzich ter en drukte de deur weder achter in het slót. Nog was luitenant La Roche, die dade lijk begon met de uitvoering van het vel van den commandant met de niet teruggeveerd, maar de deuren van het ambtshuis werden reeds gesloten, zoodat niemand het gebouw verlaten kon. Dulex on Rensata hadden dadelijk de be- teekenis van het rumoer begrepen, maar do eerste verried daarvan niets aan den opzichter. De Staatszorg voor den Landbouw Nu het kabinet demissionair is en *er een nieuwe regeering moet worden ge- 1 vormd, komen er natuurlijk weer allerlei wenschen naar voren van verschillende lagen van ons volk, die onder de huidi ge regeering tot de „vrome wenschen’’ schenen te behooren en waarover men dan ook een tijdlang niet had gehoord, maar waarvan een verwezenlijking, nu er wellicht in vele opzichten een andere koers zal worden in ges lag en, naar veler oordeel weer mogelijk geworden is. Op dit verlanglijstje we mogen, nu 't tegen Sinterklaas loopt, deze uitdrukking wel bezigen neemt een zeer voorname plaats in een veranderde regeling van de Staatszorg voor den landbouw. Men is in landbouwkringeh reeds lang van oofdeel,’ dat de samenvoeging van binnenlandsche zaken en landbouw een nadeel bateekent voor de behartiging van de landbouwbe langen en men tracht thans gedaan te krijgen,dat, bij de vorming van het nieuwe kabinet, de directie van den land bouw wordt ondergebracht bij een depar tement, belast met de zorg voor takken van staatsdienst, met een in hoofdzaak economisch karakter, b.v. door een com binatie van landbouw, nijverheid, handel en arbeid, in tegenstelling met de deeling binnenlandsche zaken, die aard is. de wereld Inzond, maar de redactie schrééf er bij, dat zij het bericht gaf voor niet meer dan een gerucht uit parlementaire kringen, en wij geiooven dan ook, dat men goed zal doen, er voorlooplg niet te 'eloof aan te hechten, hoewel het be- te zijn geweest en met name wat betreft de ver en het arbeid. Wij voor ons meenen, dat deze beide ver anderingen even zoovele verbeteringen zou den zijn „gerucht” gegrond is. af- voor- eerst administratief van aard is. Een commissie uit het Koninklijk Nederlandech Landbouw-Comité heeft als haar oordeel Uitgesproken, dat de bureaucratische ^eest, die op administratief gebied (bij binnen landsche zaken) min of meer als een on vermijdelijk kwaad moet worden geaccep teerd. verstikkend, In elk geval belemme ren* zal werken, als hij vat krijgt op een deel van de staatszorg en wel voor u den. landbouw, waarbij groote economische en commercleele belangen op het spel staan en waar een meeleven en aanpas sen aan het practische levtin een eisch is. 1 Er is verder betoogd, dat in bijna alle landen, ook in landen waar de landbouw niet zoo op den voorgrond treedt als in ons land, de behartiging van de land- i bouwbelangen, al dan niet samengevoegd met die van nijverheid, en handel, bij een afzonderlijk departement ia onderge bracht en dat de landbouw vooral in deze moeilijke tijden do bijzondere aandacht van de regeering behoeft, een reden meer, meende men, om dezen dienst binnenlandsche zaken af te scheiden. Kortom de bezwaren, die een tijd ge leden werden gehoord, toen het departè- ment van landbouw, nijverheid en handel werd opgeheven en landbouw onder lei ding kwam van minister Ruijs de Bee- runbroi aldien, zijn de laatste weken, leiding van de kabinetscrisis, toonaarden herhaald. Het is op het oogenblik, dat wij schrijven, nog een open vraag, en Wij vergoeden aan iederen kooper die boven een bedrag van f 15 aan Kletjding koopt- de reiskosten, per Autobus, Spoor of Boot (heen èn te rug; geldig tot 31 December) „Uwe dochter Engeline”, fluisterde Ren sata snel, is door gevaren omgeven, maar zij heeft buiten ons nog een vriend invloed, die in haar lot deelneemt.” In dit oogenblik werd het zachte, heime gespi sata schrikt. nam stemmen, hevelen, ontstellen, alles scheen verloren. in een oogenblik begreep hij wat in het ambtshuis omging. Toen Dulex door den opzichter op be vel van den commandant nAar het ambts huis en wel naar de koerierskamer werd gebracht, kwam met de post in het bagno een brief aan den commandant, die deze, daar hij toevallig in zijn arbeidsvertrek was, dadelijk openmaakte. De commandant veranderde van kleur. Een anonyiii schrijven berichtte hem, dat de koerier geen andere was dan de ont- i vluchtte galeislaaf Nepo Rensata. Hij was te Parijs herkend en had zich daarom als koerier verkleed, uit de voeten gemaakt. Dit bericht trof den commandant onver wacht, daarbij kwamen nog de vermoedens van Mercurent, welke luitenant La Roche dien morgen aan den commandant had me degedeeld. Hij opende dadelijk de deur van de naas te kamer, waarin zich verschillende eieren en schrijvers bevonden. „Heeft de koerier het bagno reeds laten vroeg hij haastig. „De koerier neen Hij bevindt dit w. -kt- •--een ander bet gewenschte gevolg zal heb ben, zooals men weet, is mr. Kooien, de voorzitter van de Tweede Kamer, er niet UK, naar het had bemerkt en onder oen bed had verborgen, „komt nn.anhiin «la rrii IiIat r.Ht.” Geen antwoord volgde. Daarop trok de luitenant zijn degen, stiet, er mede onder het bed, lichtte toen a#fe kussens op, maar de koerier was ver dwenen. „Hij heeft zich verscholen, daar is geen twijfel aan, want hij kan niet weg zijn’” Luitenant La Roche keerde naar de post terug, die de deur buiten bezet had en vroeg of zij iets gezien hadden. Behal ve Dulex en de opzichter/ had niemand het htfls verlaten. Dadelijk gaf de luitenant bevel waakzaamheid te verdubbelen en snelde hij naar den commandant en port te brengen. Laat dadelijk het ambtshuis kettlnggenoot eenige waarschuwende woor den toe te fluisteren. „Vlucht Rensata. anders zijt gij gevan gen. Mercurent heeft u herkend, hij zal zijn rapport aan 40u commandant gedaan hebben, gij zijt vorloren.” Nepo Rensata huiverde, door de gedach te aan de gevangenis. „Luistert naar mijne waarschuwing”, ging Dulex zacht voort, „vlucht, ver bergt u, gij zijt verraden.” Toen had hij snel de kamer verlaten om den koerier tijd te laten om weg te ko men. Maar buiten gekomen zag hij, dat het reeds te laat was. Door onrust en vrees voor Nepo ta vervuld, dio alles op het spel I zet om hem van een zekeren dood te red den, keerde hij naar de andere gestraften terug De koerier scheen ook het dreigend? ge vaar te zien, want nauwelijks was Dulex met den opzichter buiten in de zwak ver lichte gang verdwenen, toen hij stil, in elkander gebogen en snel als een schaduw de kamer Verliet on loerend door de itang sloop, om zich een geschikte^ uitweg te zoeken. Maar daartoe waa het te laat i de deu ren waren gesloten, de wacht bezette reeds het huis om L-.m in hechtenis te nomen, hij was verraden en gelukte het den commandant hem te pakken, dan werd hij weder aan eon keten gesmeed, Indien hij eerst geen straf in de lattenkamer moest ondergaan. Maar hij verloor zijn tegenwoordigheid van geest niet, Oogenblikkalijk besloten ging hij in eet» ledige z igang en opende, op goed geluk, de eerste de beste deur. Voor Rensata lag de niet groote, maar elegante ontvangkamer van dea commandant! de inboedel van A. B. alhier, wegons ach terstallige huurschuld, gerechtelijk uit de woning gehaald en bulten gebracht, al waar het spoedig was ondergesneeuwd én I niet anders -dan een witten hoop vertoonde. §Haastrecht, 30 Nov. Vergadering van I de Haastrechtsche Ijsclub. De voorzitter opende de vergadering en dankte de aanwe zigen voor hun opkomst, die in de helft der leden tegenwoordig waren. Hij deelde in 't kort mede, welke zorgen er waren besteed door het aanbrengen van een nieuwe ijsbaan, die thans voor alle doe,- einden geschikt is en bracht ook dank aan de leden en meerderen, die ook niet ten achter waren gebleven. Spreker deelde ook mede, dat er een regeling was getroffen om do kinderen der leden voor een gerin ge toegangsprijs de gelegenheid te geven ook van de schoone ijsbaan te laten, profi- teeren en sprak den wensch uit, dat thans de leden zooveel mogelijk zouden helpen, de Usclub in stand te houden. Hij ver zocht de secretaris de notulen voor te le zen, welke onder dankzegging zijn goed gekeurd, evenzoo den penningmeester, wel ke aan inkomsten had voor f 304,3| en uit gaven v»or f 119,46, dus een batig saldo had van f 184,57j, en oen waarborgsom van f 100 bij het bestuur der Polder Hoo- gen Boezem. De aftredende bestuursleden werden her kozen, nJ. C. Kolenbrander, A. Bakker J. Kila, W. Eegdeman, Th. Ratoland. De verloting der rentelooze aandeelen had. met goheqje goedkeuring der vergade ring, niet plaats, daar or nog enkele re keningen te betalen waren. Daar er niemand bij 'de rondvraag naar voren bracht, sloot de voorzitter vergadering en werd overgegaan tot de gei wone verloting van wild. De prijzen vie len ten deel als volgt le prijs L. Groe nendijk 2e prijs A. Nijman j 3e prijs W. Beukers 4e prijs A. Steehouder 5e prijs A. Lek Lopik. 80 Nov. Dezer dagen is de oud ste inwoner dezer gemeente L. Verheij 88 jaar oud geworden. Maandagmiddag bezocht Sint-Nicolaas ona dorp. Na even op de Openbare School alhier vertoefd te hebben, ging hij naar de Bijzondere School te Jaarsveld (Wielsche Prijs der AdvertentiënMaandags en Woensdags van 1 tot 6 legels 1,15 iedere regel meer 0,17l/2J Vrijdags van 1 tot 6 regels 1,80, iedere regel meer 0,20. Bij advertentiën, opgegeven voor 8 maal plaatsing, wordt de 3e plaatsing berekend tegen 0,10 per regel op Maandag en Woensdag en tegen 0,12’ 2 per regel op Vrijdag. Ifc Voor meer plaatsingen, groot aantal regels en condities vrage men tarief. in geslaagd de hem door verstrekte opdracht tot het een kabinet ten uitvoer te brengen heeft H-M. thans den heer Beelaerts Blokland de samenstelling van een nieu we regeering opgedragen. J.l. Zaterdag schijnt dit laatste geschied te zijn, en reeds Dinsdag liep het gerucht, dat de hoer Beelaerts zijn kabinet voor een goed deel in elkaar had gezet. Er werden al ver schillende namen van nieuwe ministers g- noemd en er werd bij verteld, dat het de bedoeling was, het aantal departemen ten tot' acht In te krimpen door samen voeging van onderwijs en binnenlandsche zaken, het overbrengen van landbouw naar Arbeid en de vereeniging van oorlog en marine tot een departement van defensie. (Van dit laat ste is vroeger, zooals men zich herinne- nog in het ambtshuis. Hij Is nog in de koerierskamer.” „Dat is een geluk I" zeide de comman- dent, „laat dadelijk de poort van het bag no sluiten. De koerier mag niet weg. Ook de deuren van het ambtshuis moeten ge sloten worden. Luitenant La Roche neemt eene wacht van vier man met scherp ge laden karabijnen en dringt in do ka mer van den koerier. Neemt zoo spoedig met alle gewald den gisteren hief aange komen koerier in hechtenis Doet hij eene poging om te ontvluchten, dan laat gij hem binden of neerschieten. Deze koerier is de ontsnapte Nepo Rensata. Eene onbeschrijfelijke opgewondenheid volgde op deze woorden van den comman- beval de commandant, de verdachte moet er zich nog In bevinden. Hij is werkelijk de ontvluchtte galeislaaf. Hij mag niet weg. Onbegrijpelijk Is het mij, boe hij met eene koninklijke staatsbrief Is afge zonden. Het ziet er uit als eene bespot ting. Luitenant La Roche verliet het bureau en begon alles nauwkeurig te doorzoeken. Spoedig namen nog eenige' officieren en opzichters aan dit onderzoek deel, wat noo dig was door de talrijke gangen, plaatsen kamers en trappen in het groote huis. De benodenruimtens waren eindelijk aigezocht en met wachten bezet. Nu ging men de trap op. Hier waren by na evenveel ver trekken te doorzoeken, uitgenomen do wo ning van den commandant. Het was reeds over twaalven toen men hiermede gereed was, en ook niets ge vonden had. Nu moesten de cellen en de woningen van eenige lager wonende beambten nog worden onderzocht. Jbe opzichters verklaardep van den koe rier niets te hebben gezien, maar hij kon zich boven onder het dak verscholen heb ben, daarheen dus. Maar ook hier was geen spoor van den vluchteling en men keerde met het bericht naar den comman- dant terug, dat mon niets gevonden had. De commandant was zoo ontsteld, dat hij verklaarde, zelf den koerier te zullen zoeken, Hij verdubbelde overal de wach ten, nadat het ontwijfelbaar gebleken was, dat de gezochte het gebouw niet verlaten had. Na deze voorzorg begon de commandant aan het doorzoeken van het gebouw. Dulex had, toen fc-ilen het rumoer ont stond, tijd gevonden om den voormaligen NAAR HET

Schoonhovensche Courant | 1923 | | pagina 1