:r a a A I uda D D D s D g t en vet i% vet, RDAM. D D :os, i. eerste blad. :en,. 55e Jaargang Maandag 3 December 1923. No. 4746 Plaatselijk Nieuws. itorie” I FEUILLETON. gerij kerij eel, leel, voeder Gld. ld Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Buitenlandsch Overzicht. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Di Dochter uan den Banneling. \c> 1. ac- te van w. te spotlach van disks (WsrtH vorrolgil.) Vrtydag- ilng des Vrijdagsmiddags uit- 23, franco per post in komt wor- conflict S. W. N. VAN NOOTEN te SCHOONHOVEN. Uitgevers. Intercomm. Telefoon-No. 20. Postcheque- en Girodienst No. 18763. com- ingesteld zich in 6U en van een ver- den der g« d n! I •ij i verluien 60 cent 75 W 30 20 150 FER, oham. den blijven om SCHOONHOVENSCHE COURANT. reeds 1 ver - om de van Dr. i justitie, en Lo- Vrtywll RUSLAND heeft tot het VAT IK AAN een nota gericht, waarin de voorwaarden voor de stopzetting der vervolging van de katho lieken in Rusland werden meegedeeld. De sovjets eischen van het Vatikaan de er kenning rechtena van Bovjet-Rusland. is In Italië geweest en daar met groot enthousiasme ontvangen. Zelfs is de Spaan- sche koning benoemd toteere-korporaai van het fascistische leger. Het groote belang van deze vriendschap is, dat 't hier twee mogendheden betreft, die tezamen de Middellandsche Zee kunnen beheerschen en in zooverre een beperking kunnen beteekenen van FRANKRIJKS macht in Europa. Ook tot BOV JET-RU8LAND toont Italië toenadering. In de Italiaansche Kamer -la besproken het sluiten van oen handelsver- drag met Rusland, en in verband hier mee de erkenning van dit land. Mussolini heeft uitdrukkelijk verklaard» dat de faa- fasclstische regeerlng goto enkel be zwaar heeft tegen een erkenning rechtens van de Rusaiaehe Sovjet-Republiek. Zij acht die erkenning nuttig, omd.'<* de economi sche betrekking van Italië met Rusland en dientengevolge ook de handel van Italië er door bevorderd zullen worden. Door de Sowjet-regeering rechtens te erkennen zal Italië de mogendheid zijn die Rusland weder binnenleidt in het diplomatisch en economisch verkeer. Daarom moet de Rus sische regeerlng hiervoor san Italië ook een passende tegenprestatie bieden, te we ten een gunstig handelsverdrag en de be schikking ouer grondstoffen, waaraan Ita lië groote behoefte heeft. De Kamer heeft het wetsontwerp tot goed keuring van de voorloopige -verdragen welke tusschen Italië eenerzijds en Bov jet-Rusland en de Oekraïne anderzijds zijn gesloten, aangenomen. heer J. A. Cok alhier benoemd tot secre ris van dien Bond. SAmmersfol, 8 Dec. In de j.l. Woens dag alhier gehouden Raadsvergadering, is het door vele Ingezetenen geteekende ver zoek om den K.W.U.-prijs van het elec- trische licht met 20 cent te verlagen, met drie tegen vier stemmen afgewezen. J.l. Zaterdagavond heeft alhier In een der lokalen van de Openbare Lagere School de uitvoering plaats gehad van de Turnvereeniging „Sport en Vriendschap”. De belangstelling van de zijde van het publiek voor deze uitvoering was matig, wat te betreuren Is, te meer, daar de le den van deze vereeniglng hun. best hebben gedaan om iets goeds te prestoeren. De leider, de heer Spek te Gouda, jnag dan ook met trots terugzien op dezen zoo goed geslaagden avond. Een gezellig bal hield velen nog langen tijd bijeen. Stolwijk, 8 Dec. Met Ingang van he den hebben de melkslijters- alhier den prijs der melk verminderd en gebracht op 15 cent por Liter. Lopik, 8 Dec. Van de alhier ter plaat se opgerichte Vrijwillige Landstorm, klas se Lopik, dorp, was men aan een keuring onderhevig en zijn daarvoor de Volgende personen goedgekeurd W. van Bladeren, W. den HaTtog en P. J. Schenkel, allen te Lopik, O. van Beusekom, M. A. Ben schop, J. van den Berg, A. P. de Groot, P. de Groot, J. van der Helden, M. J. van den Hoek en P. Llgchaam, allen te Jaarsveld afgekeurd G. Versteeg te Lo- pik. Waarschijnlijk komt In Cabauw pik-Kapel ook een klasse van die Jige Landstorm. De Pastorie van de Ned. Herv. Kerk alhier Is tijdelijk verhuurd aan den ge - meente-secretaris dezer gemeente. •Jaarsveld, 3 Dec. De heer H. W. al hier ontvangt óén van de hoogste pelk- prijzen van de melkfabriek te Rotterdam, wegens het grootste vetgehalte. •Willige-Langerak, 3 Deo. avond had alhier plaats de virg-.-lei' g. waarin de Feestcommissie rekening on ver antwoording deed van de door baar beste de gelden. Door den slechten toestand der wegen waren maar weinig menschen op de ver- gaderihg aanwezig. Ook de eero-voorzitter, de EdelAchtb. heer K. Vink, was door den slechten weg verhinderd te komen. Het eere-lid, de heer H. Hakkesteegt, wethouder dezer gemeente, was aanwezig. De voorzitter van de Feestcommissie, de heer J. W. Keemink, opent de vergade - ring met een woord van welkom aan de aanwezigen. Daarna krijgt de penningmeester, de heer W. den Braber, het woord. In totaal is ontvangen f 1066,27. De uitgaven bleken te zijn f 1023,32, zoodat er een batig saldo is van f 42,32 Daar niemand der aanwezigen Inzage der boeken verlangt, worden ze goedgekeurd. Verder wordt besloten de boeken en re keningen nog 14 dagen ter inzage to leg gen ten huize van den voorzitter. De heer Hakkesteegt dankt uit naam van de ingezetenen van Willige-Langerak de Feestcommissie voor hetgeen zij ten uit - voer gebracht heeft, waarbij de leden niet Bergambacht, 8 Dec. ’Onder politie toezicht Is het cadaver van een gestorven rund, dat ongeschikt was voor de con - sumptie, onbruikbaar gemaakt en begra ven. Door eenlge jonge meisjes alhier Is in deze gemeente een collecte gehouden welke ten doel heeft om de kinderen der le Openbare Lagere School met 8t. Nlco- laas te tr acteer en. iDe vorige week werd alhier voor le soort kaas besteed van f 58 tot f 62 »u voor 2e soort van f 54 tot f 57 de 50 K.G. De handel van vette varkens was Iets vlugger en de prijzen liepen van f 88 tot f 43 de 50 K.G- t— Vrijdagmorgen vond de bouwman W. Baardman alhier twee schapen verdronken liggen 1» een sloot. Waarschijnlijk zijn «de dieren, misleid door de sneeuw, welke op een dun laagje ijs lag, en zoodoende door de dieren niet was te onderscheiden met het land, op het ijs gegaan en daar na - tuurltyk dadelijk doorheen gegaan en heb ben zoodoende hun dood gevonden. k— In de op Woensdag 28 November j.l. gehouden Algemeene Vergadering van den IJsbond „Krimpenerwaard", werd de SCHE PARTIJ rekent uit, dat het kabl- net-Marx het laatste kabinet zal zijn, dat zich aan den tegenwoordigen rijksdag zal voorstellen. Indien het in conflict v1 met bet parlement, zal het parlement den ontbonden, maar ook zonder ts het waarschijnlijk, dat «nieuwe Verkie zingen nog voor Juni a.s. zullen plaats vinden. De vraag is confüctverkiezlngen voor April of normale verkiezingen tusschen April en Juni. Normale verkiezingen kun nen beter worden voorbereid. Het sociaal-democratisch blad vreest, dat gezien de samenstelling van het nieuwe ka binet het conflict moeilijk zal zijn te ver mijden. Het zou best kunnen gebeuren, dat bij stemmingen over een vertrouwenskwes tie of bij stemmingen van zakelijken aard ■de noodige meerderheid niet zal worden gevonden. Dan is ontbinding onvermijde- i lijk. Vooral tegen de benoeming i Emminger tot rijksmlnlster van heeft de „Vorw&rts” bedenking. De DU ITSCHE KAB INETSCR18 IS is opgelost. Het is den leider van het Cen trum, Dr. Man, gelukt, een nieuw Rijks- kabinet samen te stemmen, en wel uit dé volgende personen Rijkskanseller Dr. Man vice-kanselier en binnenlandsche zaken Dr. Jarres (Duit- sche volkspartij) buitenlandsche zaken Dr. Stresemann (Duitsche volkspartij) justitie Dr. Emminger (Beiersche volks partij) financiën Dr. Luther (Duitsche volkspartij) economische zaken Dr. Hamm (democraat) voedselvoorziening graaf Ka nitz (gewezen Duitsch-nationaal)post en bezette gebied Dr. Hoefle (centrum) spoorwegen Oeser (democraat)rijks- weerbaarheid Dr. Gessler (democraat) ar beid Dr. Brauns (centrum) Verwacht wordt, dat het kabinet zich Dinsdag in den Rijksdag zal presenteeren. ITALIË en SPANJE hebben een ver bond gesloten. Het Spaansche koningspaar z r:1,?; =ssszssaaeessas=xaaK gekomen was, mocht zijne ontvluchting niet mislukken. Het was ongeveer half twee als zijn paard nog buiten stond, kon hij met den morgen zoover zijn, dat hij zich vrij kon gevoelen, al werd de politie In alle steden op hem door den commandant opmerkzaam gemaakt. Hij kon een andere richting in slaan, hij kon ophouden koerier te zijn, want zijne taak had hij volbracht. Vlug besteeg hij de ladder. Toen hij op de bovenste sport stond, kon hij den bo venkant van den muur grijpen, dat was genoeg. Snel sprong hij van de ladder öp den muur. De ladder moest hij laten staan en deze zou bij den volgenden rondgang door de patrouille worden gevonden. Hij liet zich aan de andere zijde van den muur af. Nu was hij vrij. Het gold nu om snel weg te komen. Met een lichten wendde hij zich van den muur af om zijn paard te zoeken. De geen kwaad meer vreezende Rensata snelde langs den muur heen en ontdekte zijn paard nog aan denzelfden boom, waar aan hij h&t had vastgebonden. Het dier was reeds ongeduldig en trappelde met de hoeven. „Nu wordt gij verlost,” zeide Rensata „nu gaat het voorwaarts.” In hetzelfde oogenblik, dat hij zijn paard naderde, knapte iets, het was de haan van een geweer. Een schot viel, de kogel ging hem rakelings voorbij, het had hem ge golden, dit schot wekte de wachten in het bagno. Rensata, die de kleine wonde niet voelde, wilde op zijn paard springen, maar plot seling verscheen een mensch om hem dit te verhinderen. Het was Mercurent, die het paard buiten had gezien, en de samen hang vermoed had. Hij had zich in hin- had hem niets gebaat, en slechts eep ge voelige slag van den vroegere gevangene No. 74 was zijne beloonlng geweest, dien hij nu nog voelde, toen de koerier lang den muur van het bagno had laten, en die den dwarsweg nam stad Toulon niet aan te doen. De woede van Mercurent kende geen grcn-| zen. Hij raasde als een waanzinnige, waagde het zelfs op alle wachten patrouilles aanmerkingen te maken. Maar hier werd niet op gelet. De coinman dant was zelf ook op, en was In oen zeer slechten luim, daar hij zijn doel niet had bereikt. De gestrafte was allen te vlug geweest en als dat bekend werd, (jan koa ongenade niet uitblijven, hoewel dti com mandant zich In stilte, met de hem onver klaarbare omstandigheid troostte, Idat deze gestrafte als koninklijk koerier wM opge treden en een bevel van den koning had overgebracht, dat in geen geval vervaischt kon zijn. Maar de geheels zaak zou bewijzen, dat hij niet genoegzaam voor zijn taak be rekend was. Wel gaf de commandant de hoop niet op, dat de vluchteling gevan - gen zou worden, omdat hij hem dadelijk had laten vervolgen, maar het was voor hem geheel onbegrijpelijk, dat geen nagezonden kogels den man hadden troffen. Voordat de karablnlers de paarden had den gezadeld en zich gereedhadden ge - maakt voor de vervolging, was het den vluchteling gelukt, een kwartier verder te zijn. Nu braken zij op en verdeelden zich in alle richtingen, om den vluchteling In elk geval te vinden en te achterhalen. In het bagno werd bij het aanbreken van den dag, onder leiding van den mandant, dadelijk een onderzoek waaruit bleek, dat de vluchteling de woning van den commandant had ver scholen gehouden. Hot verwijt van schuld trof daarom al leen, die mede hadden gezocht. Den wacht, die den vluchteling niet had bemerkt, werd dadelijk arrest gegeven. Niet mindex slecht ging het luitenant La Roche, op wien de opzichter Mercurent zich wreekte. Hij deed aangifte, dat hij reeds den vori- gen dag aan den luitenant had gezegd, den koerier te hebben herkend, dat La Roche dit echter met een verlenging van zijn arrest had beantwoord. De luitenant kreeg daarom eenlge dagen kamer-arrest, en moest bovendien de vernedering op den hoop toenemen, dat de opzichter Mercurent met triomf en met genoegdoening op hem neerzag. De vluchteling had zich niet gewaagd op den stroatweg naar Parijs, hij had een anderen weg ingeslagen, zonder echter te weten, waarheen die voerde. Hij zeide tot zich zelf, dat, door den straatweg te gaan, voor hem gevaarlijk was. Op dezen zijweg kwam hij als toeval lig, toen hij zich verwijderen wilde Toulon. De weg was tamelijk breed en met oltyf- boomen beplant. f Het was nog donker, toen Rensata deze*, weg bereikte, en er op voort ging met los se teugels. Zijn paard was frlsch en moe-* dig, maar hij fcelf had sedert den vorigen morgen geen eten of drinken meer gehad, en gevoelde honger en dorst. Maar hij be zat een, sterke natuur, dio alles Kon uit houden en nog veel langer buiten voedsel of slapen kon, daarbij werkte het verlan gen naar het behoud en van de vrijheid zoo sterk op Rensata, dat hij honger, dórst en de grootste inspanning niet telde. Zal AMERIKA ook aan deze besluite* der Commissie van Herstel zijn goedkeu ring hechten De Engelsche bladen ver wachten dit, alsmede dat de Vereenigde Staten in belde commissies vertegenwoor digd zullen .worden. De hoop op Amerikaansche deelneming wordt gebaseerd op het feit, dat de ge nomen beslissingen iets heel anders zijn dan de voorwaarden, die tengevolge van Poincaré’s beperkingen het onlangs dopr Engeland gedane voorstel te Washington onaannemelijk maakten. De opdracht voor de nieuwe commissies is ruim genoeg om een bijna onbeperkt onderzoek te ver- oorlooven. deriaag gelegd, en zijn vermoeden had hem niet misleid. „Halt,” riep hij, „gij zljt de veroordeel de no. 74, gij zijt mijn gevangene,” en zwaaide zijn hartsvanger. De vluchteling wierp zich snel besloten, zonder een woord te zeggen, op Mercurent en pakte hem zoo stevig vast, dat deze den hartsvanger Hert vallen. „Hierheen, wacht, hier is de vluchteling, riep Mercurent. Maar reeds verstomde hij, want Rensata had hem met al zijn kracht tegen den grond geslagen slingerde hem na een geweldigen stoot, die den ouden schurk deed ettunen, weg, en sprong op zijn paard want reeds hoorde hij de wachten komen en op den ladder klimmen. Mercurent huilde als een getergde tijger, hij stond op, hij wilde het paard bij den teugel grijpen. Twee schoten weergalmden, de soldaten vuurden op den vluchteling, reeds werd d» bagnopoort geopend en de brug neergela ten om de soldaten naar buiten te laten. De kogels schenen hem niet getroffen te hebben, ook Mercurent scheen hem niet te hebben opgehouden, want, jubelend zijne muts zwaaiende, reed hij weg. Bij de bagnoplaats werd hij door een ge heel salvo ontvangen, de kruitdamp vulde de lucht, op eenigen afstand wachtte een tweede afdeeling den vluchteling alleen als door een wonder kon hij ontsnappen, men kon hem in den kruitdamp en door de duisternis niet zien. Hoe kwam hij hierdoor Hij kon niet wachten, totdat men hem zou volgen, twaalf karabiniers maakten hunne paarden gereed om Rensata te volgen. Door de buitengewone duisternis van den- nacht begunstigd, was de koerier gelukkig ongedeerd alle posten voorbijgekomen. De waarlijk slimme berekening van Mercurent Prijs der Advertentiën: Maandags en Woensdags van 1 tot 6 regels 1,15 iedere regel meer O,!?1/#»* Vrijdags van 1 tot 6 regels f 1,30, iedere regel meer 0,20. Bij advertentiën, opgegeven voor 8' maal plaatsing, wordt de 8e plaatsing berekend tegen 0,10 per regel op Maandag en Woensdag en teggn 0,121/a per regel op Vrijdag. Voor meer plaatsingen, groot aantal regels en condities vrage men tarief. Ingezonden Mededeelingen. Gesprongen winterhanden en jeukende wintervoeten geneelt men met Purol In doozen van 30,60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. alleen hun dagtaak, «naar ook Jiun nacht rust opgeofferd hadden. Het feest is door hun toedoen op schitterende wijze geslaagd. Verder dankt de heer Hakkesteegt de commissie voor de eer hem aangedaan om hem als eere-lid In hun commissie op te nemen. Nu verklaart do' voorzitter do Feestcom missie all ontbonden, en komt aan de or de de oprichting van een Oranje-vereenl- ging. Alle aanwezigen gaan hiermee coord. De contributie wordt op voorstel den heer Hakkesteegt vastgesteld op minimum contributie van f 0,25’per jaar. Verder wordt besloten een bode rond te sturen om leden voor de vereeniglng werven. Nu komt.aan de orde verkiezing een bestuur. De hoeren H. Hakkesteegt en Braber willen liever verschoond gekozen te worclen. r De heer J. W. Keemink wordt op voor stel, van den heer Hakkesteegt bij occla - matie benoemd tot voorzitter, wat door hem wordt aangenomen. Verder worden ge kozen de heeren P. van Oosterom Jz., O. Kooiman Dz., C. Rietveld en H. van Au- rooij. De functies worden verdeeld als volgt H. van Anrooij, 2e voorzitter P. van Oosterom Jz., le secretaris C. Kool- man Dz-, 2e secretazis en O. Rietveld penningmeester. De secretaris krijgt een opdracht om een huishoudelijk reglement samen te stel len. Verder wordt nog besloten de overgehou den gelden van de Feestcommissie over te dragen aan de kas van de Oranje-vereeni- glng. Niets meet aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. Benschop, 8 Dec. Zaterdagavond 1.1., tusschen vijf en zes uur, ontstond een be gin van brand in de werkplaats van den klompenmaker Kasbergen, in het Boven eind alhier. In allerijl werden de omwonenden hulp geroepen, wien het met vereende krachten mocht gelukken, den brand te blusschen* Gelukkig, dat het ongeval tijdig ontdekt werd, anders hadden de gevolgen niet te overzien geweest. Een oude, in half vergane toestand keerenden kachel, was oorzaak vau brand. Molenaarsgraaf, 3 Dec. In de plaats van don heer G. Brouwer, aan wien over eenkomstig zijn verzoek op de meest eer volle wijze ontslag is verleend als gemeen- te-ontvanger, is tot tijdelijk ontvanger be- noemd de heer G. R. Vonk, gemeente-se- crotarls alhier, met ingang van 1 Januari a.s. Lexmond, 8 Deo. De besteller bij den post- en -telegraafdienst H. Spithoven, is met Ingang van heden als zoodanig ovor- geplaatst naar Roosendaal (N.-Br.l In zijn plaats is vanaf heden alhier ge- plaats J. van Bree, besteller bij, den post- en telegraafdienst te Laren (N.-H.) JVelke houding zullen de verschillende po litieke partijen, alsmede „de geallieerde re- geeringen tegenover dit niet nieuwe, kabi net aannemen Om met dit laatste te beginnen, de FRAN8CHE BLADEN zijn van meenlng, dat het kabinet-Man voor dezelfde moeilijk heden zal komen,te staan als het kabinet- Stre^emann. De nieuwe Rijkskanseller blijkt, behalve In eigen partij, het Cen trum, vertrouwen te kunnen stellen in de democraten en de Volkspartij en, waar schijnlijk in de Beiersche Volkspartij. Dit zou hem in staat stellen in functie te blij ven, zoolang een der buitenstaande partij en de neutraliteit in acht nemen. Een Pa rty ksch blad merkt op „Generaal Von Seeckt, opperbevelhebber van de Rtyksweer, blijft der regeerlng getrouw en 't republi- ke’nsrhe beginsel wordt uiet in het geding gebracht.” En wat Dultschland zelf betreft, de BEIERSCHE VOLKSPARTIJ publiceerde een manifest, waarin zij mededeelt, krach tig te hebben aangestuurd' op de vorming eener burgerlijke regeerlng, waarin ook do Dultsch-nationalen vertegenwoordigd zou - den zijn, daar zij van oordeel is, dat een naar rechts gerichte rijkspolitiek slechts mogeltyk zal zijn, wanneer de regeerlng niet is aangewezen op de welwillende neu traliteit der sociaal-democraten. Ofschoon de Duitsch-nationalen niet aan de kabinets-vorming wilden medewerken, meent de Beiersche Volkspartij pvenwel haar lid Dr. Emminger de toetreding tot het kabinet-Marx niet te moeten verbieden, daar anders het gevaar zou bestaan, dat Marx naar links steun zou zoeken. Uitdrukkelijk eischt de B. V. P. van de Duitsch-nationalen, dat zij de regeerlng - Man geen moeilijkheden in den weg zul len leggen. Slechts wanneer zij dit kabi net steunen, zal het mogelijk zijn den soc.-dom. invloed op de rijkspolitiek uit te schakelen, wanneer de Duitsch-nationalen tegen het kabinet oppositie voeren. Het orgaan der 8OCIAAL-DEMOCRATI- Deze Courant wordt des Maandags-, des Woensdags- en dei gegeven. Prijs voor Schoonhoven per 8 maanden f 125, Nederland 1,50. Over het abonnement wordt in de eerste maand beschikt. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Kantoorhouders en bestaande tusschen personen De COMM IBS IE VAN HERSTEL heeft te Parijs besloten tot het Instellen van twee commissies, die klaarblijkelijk, ieder afzon derlijk zullen optreden, de eene ter behan deling van de vraagstukken der begróoting en den geldelijken toestand in Duitschland^ terwijl de andere zich zal bezighouden met het kapitaal, dat uit Duitechland uitgevoer^ is. Er is dus een poging gedaan om het vraagstuk van een nieuwen kant aan te pakken, n.l. van de noodzakelijkheid van maatregelen om zoo mogelijk de Duit sche financiën weder op regel #te brengen. De Engelsche afgevaardigde fn de Com missie van Herstel, heeft in een Interview laten uitkomen, dat deze oplossing slechts een phase is in den vooruitgang naar het bereiken van een definitieve regeling. „Wij bepaalden ons er toe,” zei hij, „om de ernstige hinderpalen van het oogenblik lie ver uit den weg të gaan dan-er overheen te gaan. De toestand In Dultschland is bij zonder ernstig. Het dringendst hetgeen te doen staat, is de’ Duitsche begrooting in evenwicht te brengen en de mark een vas te waarde te doen krijgen. Zoodra de taak van de nieuwe commissie vervuld zal zijn, zal het vraagstuk der bestudeering van het Duitsche beta alvermogen weder zelf aan de orde komen.” 28 Nb gold het echter voorzichtig te zijn. De bagnosmederij bevond zich zijwaarts van de bagnoplaats, en het was, door de wachten die daar geplaatst waren, gevaar lijk die te passeer en. Rensata oordeelde dat het raadzamer was een omweg te maken, wterp zich op den grond en begon, de gewassen verlatende en beschut door de duisternis, kruipend de smederij te naderen, die ledig en verlaten was. De patrouille liep in zijne nabijheid voor bij. Rensata verroerde zich eenige ©ogen blikken niet, toen de wacht voorbij was, kroop bij verder en bereikte gelukkig de smederij Weder wachtte hij eenige oogenblikken, bewegingloos liggende, en alles met zijne oogen onderzoekende. Toen hij niets be speurde, nam hij de ladder van de sme derij. Nu moest hij nog den weg naar de gewassen en dan nog naar den muur af leggen, waar de geschikste plaats was om over den muur te komen. Nadat hij zich weder had neergelegd, begon hij kruipende de ladder voort te duwen en het gelukte hem werkelijk op die wijste de boomen weder te bereiken. v De klok van het bagno sloeg één uur. Deze slag deed den koerier huiveren. Rensata begaf zich toen met zijn ladder naar den breeden weg. Hier luisterde hij eerst toen zich niets bewoog, liep hij d«>n weg over en kwam eindelijk bij den muur. De ladder bleek te klein te zijn, maar de vluchteling verliet zich op zijne spier kracht en bekwaamheid. Nu hij zoover

Schoonhovensche Courant | 1923 | | pagina 1