iet, z R D E :r" s. r- ieaux, IN ,o. 4747 55e Jaargang ituki EERSTE BLAD. Buitenlandsch Overzicht. Plaatselijk Nieuws. BINNENLAND. nd IINCHEM. FEUILLETON. BSb Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Woensdag 5 December 1923. De Docmer uan den Banneling. De Kabinetsformateur. kabinet samen te Stellen. I I op maar al- oiib vooruit, stelde een der „Maar uw paard, mijnheer zeide de CVoaM Itlaritukknii, rgul-tuultjim, pljpan, ililné, Pro- be- da- on- 8. W. N. VAN NOOTEN te SCHOONHOVEN. Uitgevers. Intercomm. Telefoon-No. 20. Postcheque- en Girodienst No. 13763. gen de bij er zijn daar bij vol de be- con- nog de N. Vrij dag smiddags uit- franco per post in i macht, de via- boog zioh. Deze Courant wordt des Maandag»-, des Woensdag s- gegeven. Prija voor Schoonhoven per 8 maanden Nederland 1,50. Over het abonnement wordt in de eerste maand beschikt. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Kantoorhouders en bestaande tusschen personen mer van 21 November 1922 destijds inge steld met de opdracht om te onderzoeken wat, in verband met de vereenvoudiging en bezuiniging, de meest economische me thode is om te komen tot eenheid in de in- en uitvoerkeuring van vieesoh, reedt met haar arbeid gereed Zoo ja, waarom is de conclusie, waartoe de commissie gekomen is, tot dusver nog niet gepubliceerd Indien tegen de publicatie van het rap port dezer commissie geen bijzondere be zwaren bestaan, zou de minister dan wil len bevorderen, dat genoemd rapport ten spoedigste verschijnt P TIENDE HOOFDSTUK. Het helsche plan van Mercurent. Een buitengewone levendigheid heerschte in het bagno. e eerste r Boekhant Wat de verhouding tusschen HET KIJK. EN DE LANDEN betreft, verklaarde de rijkskanselier, dat het zijn ernstige taak zou zQn, zoo eenigszins mogelijk, spoedig deze verhoudingen op te helderen. Natuur- SCHOOIIHOTOCB COURANT. en des f 125, In ENGELAND is het morgen. Donder dag, de groote dag. Dan zal over het ge- land worden gestemd, in 551 kies- zijn uitge- van den i parle telfs prij- iche Poatplntcn, Schilderijen en het rfioolit en I. VIRMIER, 124, Telef, 5522, o keute, Imgile goedkoopste, Jhr. Beelaerts van Blokland op stap, de man, aan wie H.M. de Koningin <je moeilijke taak heeft opgedragen, een te beschouwen het wedden op den uitslag der verkiezingen. Ook zijn door verschil lende nieuwsbladen groote prijzen loofd voor de beste schatting stand der partijen in het nieuwe ment. Sommige dier bladen loven z( zen uit tot een bedrag van 12000 gulden met de helft van dat bedrag als eersten prijs. Ondanks het kalme Engelsche volkskarak ter, wordt de verkiezingsstrijd mei hef tigheid gevoerd, zoodat er zelfs vechtpar tijen In verkiezingsvergaderingen voor komen. In *t bijzonder zijn de communis ten schuld hieraan. Te Glasgow hebben zij een vrouwelijke cancidaat mishandeld, getrapt en gespuwd. Verschillende candidaten, zoowel de servatieven als de liberalen, treden slechts onder politietoezicht op, o. a. overigens zoo populaire Lloyd George. De algemeen geachte luitenant La Ro che was door een kogel getroffen, en op bevel van den geneesheer naar zijn kamer gebracht. De commandant was woedend over de ergerlijke toöneelon, die in de laatste maan den hadden plaats gehad, oerst de ont vluchting van Nopo Rensata, later de kas tijding van Mercurent door Dulex daarop het vermetele waagstuk van Nepo Renna* ta jm als koerier in het bagno te komen on de vruchtelooze vervolging van deze vroegere' galeislaaf en thans de moordaan slag op La Roche, dit waren toonoelett, die in geen jarcn hadden plaats, gehad. „-Waar is luitenant La Roche vroeg de commandant aan den korporaal, die de aangifte deed van den aanslag op den lui tenant wijkscho publiek, dat veel op heeft met tooneeluitvoeringen, zal niet nalaten door zijn opkomst blijk te geven, het ernstige streven der reeds goéd ingeburgerde ver- ‘eeniging „Kunst na Arbeid”, te waardee- ren en te steunen. Wij wenschen dan ook de vereenlglng een zelfde succes toe als zij reeds van 1.906 af bij hare uitvoeringen heeft kunnen be halen. Voor muzikale afwisseling tusschen de be drijven zal doorbet Stolwijksche strijkje dat reeds 300 menige keer zijne op prijs gestelde medewerking verleende, gezorgd worden en daar na afloop der uitvoering een bal zal plaats hebben, beloofd een en ander voor de bezoekers een prettigen avond te zullen worden. H- Door de vorst der laatste dagen, la do vaart van hier naar Etolwij kersluis der mate bemoeilijkt, dat de Waterschuit, die dienst doet voor aanvoer van leidingwater uit Gouda naar Sto.wijk, tijdelijk onderbro ken is, zeer tot ongerief van vale gezin nen, die gewoon zijn leidingwater te ge bruiken. Men hoopt algemeen, dat de in middels Ingetreden dooi, een, gunstige ver andering hierin zal brengen. Berkenwoude, 5 Dec. Vrijdagavond j.l. had alhier in Ijet café „Vriendschap”, de ledenvergadering van de ijsclub „Ber kenwoude” alhier plaats. Aanwezig waren 85 leden. De heor G. D. Rehorst, 2e voor zitter, oppnt de vergadering. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Nadat de rekening over het afgbloopen boekjaar door eo^ commissie Is onderzocht, wordt deze daarna ook goedgekeurd. Er blijkt te zijn een ontvangst van t 206,45 en een uitgaaf van f 27,65, alzoo een batig saldo van f 178,80. Aan de beurt van aftreding zijn de hoeren K. M. Hailing en H. C. wachtte redding van den vluchteling, die hen op de zee ontging, te verhinderen. De karabiniers losten eenige schoten op den vluchteling de kogels vlogen over! de hoofden. Een kogel had bet paard van den vluofar teling getroffen, dat dood neerviel. De karabiniers naderden de zee, reeds vloog het door den frisschen nacht wind voortgestuwd schuitje, als een lichfl- gevleugelde vogel voort. Zonder den vluchteling te kunnen vol - gen, stonden de karabiniers, door dit voor val geheel verbluft, aan den oever, en zó- met vlammende oogen, hoe hij zioh hupne macht onttrok. De nieuwe Duitsche RIJKSKANBEL IER Dr- MARX heeft gisteren in den Rijksdag het nieuwe kabinet voorgesteld en daarna een redevoering gehouden, waarin hij in de erste plaats Dr. Stresemann dank zegde, dat hij de portefeuille van buitenlandsche zaken heeft willen behouden, waardoor de zoo zeer wenschelijke standvastigheid in de buitenlandsche politiek verzekerd is. De kanselier sprak er vervolgens zijn leedwe zen uit, dat de crisis, welke voortgevloeid is uit het Rij ksdagbes luit van 22 Novem ber, zooveel langer heeft geduurd dan wen- schelijk geweest ware. Gezien den vrijwel afschuwelijken politieken en financieelen toestand van de volksstaat, is het ieders plicht alles terzijde te stellen, wat de tegenstellingen onder het Duitsche volk zou kunnen verbroeden. Ik strijd, zei de kan selier, tegen rechts noch links, doch tegen allen, die het Duitsche volk met list en geweld van het laatste willen berooven, wat het nog behouden heeft, de eenheid des volks. Het Duitsche volk in al zijn lagen moet en zal beseffen, dat onze oeconomi sche en financieels krachten Inderdaad op zijn. Inzake het financieele vraagstuk ziet de regeering zich voor een taak geplaatst, welker moeilijkheid misschien in de heele geschiedenis nimmer evenaard is. De bevolking moet er in haar geheel van doordrongen worden, dat, willen 'niet volk en rijk In een hopelooze kolk van ver nietiging verzinken, thans het uur van de grootste opoffering geslagen is. Dat tevens, ter overwinning van de afschuwelijke werk loosheid, het bedrijfsleven weer op gang gebracht moet worden, maakt de toestand, buitengewoon moeilijk. Het mlet thans dui delijk gezegd worden, dat in het vraagstuk van het financieel herstel voor Dultschland het zijn of nbt zijn besloten ligt. Als een weg daarheen beschouwt de re geering een MACHTIGINGSWET, welke haar de gelegenheid schept met den ver- elschten spoed doeltreffende maatregelen te nemen. Gezien den onvoorwaardelijken drang der tijden, zouden uitvoerige beraad slagingen in den Rijksdag ondragelijk zijn. Het is niet meer te doen om maanden of weken, doch nog slechts om dagen, waar in moet blijken, of het gelukken zal D.uitschland voor algeheel verval te behoe- den. De machtigingswet moet de rijksre- geering het recht geven maatregelen te nemen op belastinggebied en waar die el ders het dringendst noodlg zijn, 'en de regeering doet een beroep op de vader landslide en het plichtsgevoel van de af gevaardigden, óm haar deze buitengewone volmacht te verleenen. Prijs der Advertentiën: Maandags en Woensdags van 1 tot 6 regels 1,15 iedere regel meer 0,17>/2; Vrijdags van 1 tot 6 regels 1,80, iedere regel meer ƒ0,20. Bij advertentiën, opgegeven voor. 3 maal plaatsing, wordt de 8e plaatsing berekend tegen 0,10 per regel op Maandag en Woensdag en tegen 0,12'/2 per regel op Vrijdag. /Voor meer plaatsingen, groot aantal regels en condities vrage men tarief. Bergambacht, 5 Dec. Aan den mill- tlnplichtigen H. Schouten alhier, is weder voor één jaa» vrijstelling verleend van op komst onder de wapenen, wegens persoon lijke onmisbaarheid voor het gozin, waar toe hij behoort De collecte voor de noodlijdenden in Dultscbland, heeft in deze gemeente opge bracht f 654,40. De 16-jarige P. de Bes alhier wilde Zaterdagmorgen al probeeren om over het ijs te loopen. Het dunne scholletje ijs kon hem echter niet dragen, zoodat hij er del ijk doorzakte. Gelukkig werd het geluk opgemerkt door D. van den Berg die den waaghals spoedig op het droge bracht. Op de Stoom-tlmmer- en Meubelfabriek op het dorp alhier, directeur de heer Bre- kelman, zijn weder tien werklieden ontsla gen met Ingang van Zaterdag a.s. Een varken van den bouwman C. Os kam Cz„ dat in nood moest worden ge - dood, 1b door den Keuringeveearta goedge keurd voor de consumptie, onder voorwaar de van verkoop in het klein onder politie toezicht. Door de Muzlekvereenlging alhier, is besloten om haar 25-jarlg bestaan feeste lijk te herdenken met het geven van een uitvoering pp Donderdag 18 December a.s. Voor dit doel zal do zaal van T. v. 7 oost alhier prachtig worden versieèn. T jns zal worden opgevoerd een .tooneelstuk. Bergambacht, 5 Doo. Tot secretaris van den Ijsbond „Krimpenerwaard” is benoemd de heer J. A. Cok, afgevaardigde van de Ijsclub „Voorwaarts” alhier. Stolwijk. 5 Dec. Niet, zooale oorspron kelijk de bedoeling was, op deU 6en De cember, maar door ongesteldheid van een van de werkende leden, zal de Rederijkers kamer „Kunst na Arbeid” alhier op don 13en December a.s. hare eerste uitvoering geven in dit seizoen. Als dan zal in het café van den heer Verdoold door haar wor den opgevoerd het gunstig bekende oor spronkelijke tooneelspel vaif den heer P. K. de Vries, getiteld „Het Verloren Docu ment of de Twee Visscherskinderen”. Het uitgebreide stuk, in 4 bedrijven, dat in hoofdzaak onder zeevisschers speelt, be vat tal van treffende töoneelen, die den vertooners volop gelegenheid zal geven om te doen zien, dat zij na den arbeid, met vrucht de kunst der welsprekendheid heb ben beoefend. Het leidt dan ook geen twijfel of het StoL lijk onder behoud van de rijksgrondwet, zou men in veel opzichten de bevoegdhe den van de landen kunnen uitbreiden. Ter oplossing van de meeningsverschillen scheen hem, aldus de rijkskanselier, de weg van onderhandelingen veelbelovend en wensehelijk. Hij is daarom voornemens zoo spoedig mogelijk dergelijke onderhandelin gen met de in aanmerking komende regee- ringen te beginnen. Ten aanzien van de opheffing van den MILITAIREN STAAT VAN BELEG, wees de rijkskanselier er op, dat het be waren van de rust en orde in den naasten tijd van zeer besliste beteekenis is voor den gang van zaken in de binnen- en bui tenlandsche politiek, en de voornaamste voorwaarde voor het proces van oecono misch herstel. Vandaar dat de militaire staat van beleg voor het oogenbllk nog ntet gemist kan worden. De rijkskanselier zette verder uiteen, dat de rijksregeering voor de BEZETTE GE- BIEDEN doen zal wat zij kan en tegen over alle pogingen-tot afscheiding onvoor waardelijk1 vasthoudt aan het verband van Rijn- en Roerstreek met het rijk en de landen. De rijksregeering zal ten bate van de bevolking aan Rijn en Roer doen, waar toe rijk en volk maar bij machte zijn. Ten slotte richtte de rijkskanselier tot de volksvertegenwoordiging het dringend ver zoek om bij de aanstaande onderhandelin gen alles wat scheldt voor den nood van het oogenblik ter zijde te stellen. De rede van den rijkskanselier ontmoette levendigen bijval, toen de rijkskanselier van de eenheid des volks sprak, zoowel als bij de bespreking van de machtigings wet en de> onderhandelingen met de landen. Aan het slot klonk een herhaald, levendig applaus. een van betrokken van de moeilijkheden, waarin Rotterdam verkeert ten gevolde van de huidige omstandig heden. Deze moeilijkheden hebben de volle aan- dacht der regeering en het mogeiijke wordt in verband daarmede gedaan. Eenheid in de In- en u In voerkeuring van vieesoh. De heer Bakker, lid van de Tweede Kamer, heeft ded minister van financiën de vol gende vragen gesteld Is de commissie, welke, volgens de me- dedeeling van den minister van arbeid, ge daan»-in de vergadering der Tweede Ka- Provinciale tollen. In de gisteren gehouden najaarszitting der vinciale Staten van Zuid-Holland is bandeld een motie van het Statenlid, den heer Braat, omtrent de opheffing van alle provinciale tollen en bruggelden, zoowel te water als te land. De motie werd ver worpen met 66 tegen 4 stemmen. Postkwitantiën. Postkwl- tantiën, welke met potlood zijn Ingevuld, mogen de postkantoren niet ter invorde- ring aannemen. De Neutrale Bond van Spoorwegpersoneel gestraft, De directie der Nederlandsche Spoor- pen heeft naar aanleiding van een inge steld onderzoek, waarbij gebleken la, dat het ledental van den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel allerminst overeenstem de met het door het hoofdbestuur aan de directie opgegeven aantal, besloten, de aan dien bond verleende faciliteiten, w.o. het verleenen zonder bezoldiging aan de be stuursleden in te trekken. In de afgeloopen weekzijU de verschil lende diensten bij de spufcirwegan schrifte lijk door de directie met deze beslissing in kennis gesteld. De moeilijkheden van Rot terdam. De burgemeester han Rot terdam en vertegenwoordigers van'de Ka mer van Koophandel en Fabrieken dier gemeente, hebben dezér dagen op het De partement van Buitenlandsche Zaken conferentie gehad met den minister Buitenlandsche Zaken en de hoofdambtenaren, ter bespreking 29 Toen hij in de „klok In de verte drie uur hoorde slaan, ging hij een hoek van een weg om, die hier wat hoog lag en plotseling zag hij aan zijn rechterhand op ochtend- aag, heele districten, waarvoor 1899 candidaten gesteld. De groote vraag is zal Engeland z|jn politiek van vrijhandel blijven harden, of zal bet, in verband met ernstige werkloosheid, den weg der schermende rechten opgaan De liberale partij is voor- vrijhandel, van oude dagen af hun lievelingsidee, de conservatieven voe ren het pleidooi voor beschermende rech ten. De derde groote partij is de arbel - derspartij. i De partij-verhouding in het vorig Lager huis was 846 conservatieve, 115 liberalen, 145 arbeiderspartij en 9 „wilden”. Er zijn verschillende voorspellingen,1 hoe het nieuwe Lagerhuis er utt zal zien. Ds voorspellingen der partijleiders loopen nog al uiteen. De conservatieven meenen te kunnen re kenen op 835 zetels en verwaegten, dat de liberalen er 157 en de arbeiders er 120 zullen krijgen. f De liberalen meenen, dat de kiezers do stemmen weer gelijkmatig zullen verdoe len en de conservatieven 298 zetels, zijzelf 240 en de arbeiders 120 zullen verkrijgen. De arbeiderspartij geeft de volgende voor spelling 810 «onservatieven, 189 liberalen en 160 arbeiders. A16 een echt-Engelsche eigenaardigheid is ging, zag hij achter hem, op nauwelijks duizend schreden afstand, de karabiniers, die hem vervolgden. Het was onmogelijk ben to ontgaan, "want het werd nu dag en spoedig zouden •zij hem zien, en dan was hij verloren want zij zouden hem kogels nacenden. Rensata hield zijn paard in, de vervol gers hadden hem nog niet gezien. Snel week hij van den weg af. Terzijde ston den boomen op de helling van den weg, die naar een beekje voerde. Toen viel bet oog van den vluchtenden koerier op brug, waarover hij gereden was en zag, dat> hij door het water rijdende, zich onder verbergen kon. Snel besloten deed hij dit, maar nauwe lijks had hij de plaats bereik|, of hij hoorde reeds het hoefgetrappel der paar - den en de stemmen van de karabiniers. Ik zag,” zeide een der vervolgero „toch iets tusschen de boomen.” Ik heb niets gezien,” zeide een ander, „maar Ik zie hier de hoeven van het paard in het zand.** Rensata sidderde, als zij dat spoor volg den, moesten zij hem vinden. Ik geloof niet, dat hij hierheen gere den ie,” zeide een ander,toen zij op de brpg waren. „Praat er mij niet van,” zeide de eerptó* weder, „ik heb hier wat tusschen de boo men gezien.” „Dan |s hij karabiniers.” „Rijden wij daarom verder," riepen al len tegelijk en In woesten galop ging bet vooruit. De geheel in hoop en vrees verkeerende Rensata ademde weer vrijer en glimlachte droefgeestig, zij hadden hem niet gevon den, en bij besloot dadelijk om zijn schuil plaats te verlaten. Maar nauwelijks was hij onder de brag daar het hem toescheen, als kwamen den hoofdweg eenige ruiters aan. Hij vloog op den smallen zijweg voort en meende stemmen der ruiters achter zich te hooren hij had zich niet vergist, de karabiniers kwamen weder bijeen, en als hij niet den zijweg was ingeslagen, dan hadden zij herp op den straatweg gevan gen. Thans werd in dolle vaart een jacht op hem gemaakt. T^t zijn grooten schrik, zag de vluchte ling de zee voor zich. Hij kwam dus hier aan het strand. Maar hoe zou hij aan zijn vervolgers ontkomen, want de karabiniers waren achter hem en op het open strand konden zij van hun paarden op hem scjueten, want daar konden zij hem bij het maanlicht duidelijk zien. Rensata bereikte het strand „en zag daar tot zijn geluk een oude visscher in een boot, die er zijn net in bad gebracht. Dadelijk sprong hij op den visscher toe, die geheel verbaasd wAa een ruiter voor hem te zien, maar in dit oogenblik be - reikten de karabiniers ook het strand. „Stoot af en neem mij mede”, gebood Rensata, terwijl hij tegelijkertijd denting aan zijn vinger toonde. De ring bewees hier zijn scher nam zijn pet af en I „Waar wilt gij heen, mijnheer vroeg de verblufte visscher. „De zee op, ik wordt vervolgd," ant woordde Rensata. „Maar üw paard, visscher «tot ter end. Ik moet bet in den steek laten. Stoot af." De visscher* deed dadelijk wat hem be volen werd. De karabiniers zagen, dat een boot van den oever afstiet, dat een paard op en dadelijk legden onver - korten afstand, de in de bleeke schemering glinsterende zee. Onwillekeurig hield hij bij dit gezicht, dat hem erg trof en hem beelden uit het verledene voortooverde, zijn paard in hij zag naar het water daarover lag Corsica, omspoeld door de golven stond zijn klein huis, waarin hij met zijn broeder'had geleefd; daar was de plaats, waar hij zijn jeugd had doorgebracht daar stond nog altijd de hut, waarin zijn moeder hem zoo teeder had verzorgd; daar stonden nog altijd de boomen, onder wiens Remmer hij zoo’n menig gelukkig uurtje had doorgebracht. Hij rukte zich uit zijn droombeelden los „alles voorbij, alles", fluisterde hij, en gaf toen zijn paard de sporen, dat vooruit stoof. Hij werd somber, hij her - innerde zich zijn gevaarlijken toestand. Hij had er op gerekend, dat men hem niet herkennen zou, nu werd hij vervolgd maar in gevaren scbfeen hij eerst recht te leven,' en zijn oogen schitterden weer moe- dig, „ik wil niet te gronde gaan," zeide hij. „Tot gjen prijs laat ik mij vangen." Deze gedachte gaf hem nieuwe kracht nieuw leven, nieuwen moed de gedachten aen de vreeselijke dagen van bet bagno deden hem besluiten om togen eiken prijs de vrijheid te behouden. Toen Rensata een eind verder had ge reden en een breede gemetselde brag over weg of hij,, hoorde weder het hoefgetrappel dat terugkwam en snel naderde. Dadelijk besloten reed de koerier zoo snel het ging in het water om niet weder naar den weg te moeten 'terugkeeren, en om zich aan de blikken zijner vervolgers te kunnen onttrokken. Waar hij thans zou komenals hij voortreed, wist hij niet, maar dit wist hij, dat hij eindelijk bet strand moest berei ken. In elk geval moest bij daarop letten, dat hij zich aan zijn vervolgers onttrok, endat hoopte hij te doen, daar het water met veel krommingen door het hout liep. Hij had zich eenige honderden schreden van de brug verwijderd, toen hij reeds dui delijk achter zich op den weg de stemmen hoorde, waaruit hij besluiten kon, dat de ruiters terug waren gekeerd en nu bij de brug naar hem zochten. Hij kon wel niet verstaan, wat zij zeiden, maar dat zij bij de brug naar hem zochten, bleek hem i duidelijk. Zonder een oogenbllk te verliezen, reed Rensata verder en zag na eenige minuten eeh boerenhuis. Hij reed er heen, maar de weg was hier open, zoodat de karabiniers hem konden zien. Dadelijk hoorde hij scho ten en in vliegende vaart begonnen karabiniers hem nu te vervolgen. Het kwam nu alles op de vlugheid van zijn paard aan en om daardoor niet leen de afstand, die hij voor was, te ver liezen, maar dezen tusschen hem en zijne vervolgers te vergrooten. Hij joeg verder. Het was avond gewor den, de maan ging op, en bij dit helde ren schijnsel kon hij niet alleen den straat weg overzien, maar ook zich overtuigen dat zijn vervolgers niet te zien waren. De weg was breed en vlak. Toen de in vliegende vaart voortsnellende Rensata bij een rechts van de landstraat afwijkenden zijweg kwam, draaide hij dezen snel op oen i paard iel< aiBuet, bet strand achteroieef, zij hunne bukten adn, om deze

Schoonhovensche Courant | 1923 | | pagina 1