)PS t en vet RDAM. ’traan. vet, ieel, leel, voeder r moois. -b—sb—bs»—b sb—wb 55* Jaargang Maandag 10 December 1923. o. 4749. GROOTE RAMP. EERSTE BLAD. Buitenlandse!] Overzicht. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. JDA. CIEN «va. 40METEH8 Veerpont bij Hekendorp gezonken. Zeven personen verdronken. Nieuws- en Advertentieblad Voor Zuid-Holland en Utrecht. FEUILLETON De Doehler uan den Banneling. r ’t de 12-jarige dochter om te HANDELS VERDRAG arbeiders vor- het hospitaal nik om aangenaam mogelijk te 8. W. N. VAN NOOTEN te SCHOONHOVEN. Uitgevers. Intercomm. Telefoon.No. 20. Postcheque- en Girodienst No. 13763. 17 Jaar Johanna twee de len _ije«, i het meer door g®* ol. als het ma uw de Ik jaar, Qroe en moest 1, waar redding Iiting. shrift. boeren en 8 boereu- Oude- der elachtoHera en van murg, Alida 15 jaar oud, tus- on- da| ver bij SCHOONHOVENSCHÏ COURANT Tragische bijzonderheden. Het echtpaar Wiltenburg verloor zijn bel de eenige dochtero ook waa W, bei ge weest, die sterk geijverd hod voor de in stelling van de pont. De 12-jarige Maria Snel was juist op hei moment van de botsing van de pont met den steiger van wal gesprongen. Vrouw Groenendijk greep in haar doods angst het kind om het middel en liet het niet meer los, met het gevolg, dat bei den in de golven omkwamen. Groenendijk heeft driemaal gedoken om zijn vrouw te redden, doch tevergeefs. Eenmaal bracht leuwiik jk. *ouds. ELFDE HOOFDSTUK. De schuldige ontvangt het ver diende loon. Den volgenden morgen zat de comman - dant In een druk gesprek met Antoinette, hij maakte zijn verontschuldiging, dat hij haar, die hij gaarne bij zich had, uit noodzakelijkheid had moeten verwijderen. Antoinette beklaagde er zich niet over, om- Times”, Ier al- uit liberalen, deels uit conservatieven sou bestaan. In sommige kringen wordt geopperd het huidige kabinet te reconstrueeren en In functie te behouden met steun der libera len, doch eveneens wordt voorspeld een Ar- beidersrégeering, van den liberalen steun afhankelijk en die daarom op het program geen heffing op het kapitaal en geen na- tionalisatie-plannen zetten kan. mo voor zulk een samengaan zijn. Er gaan ook stemmen op voor de ming eener nieufre middenpartij, die deels dochter Stein (gemeente De President van AMERIKA, Coolidge, is betreffende het Duitscho vraagstuk van meening, dat iedere aan Dultschland te ge ven hulp eerder op handelsbasis zou ge schieden, dan als liefdadigheidaangelegen heid. De verklaring Is opgesteld na een bespreking met den Duitschen gezant en wijst er op, dat Coolidge, de verleden week in den Senaat «aanhangig gemaakte vet, waarbij 20 millioen dollar zou worden ver leend voor hulp aan Dultschland, niet zal begunstigen. Zater is een schen de Ver. Staten en Dultschland derteekend. Dit verdrag, dat hetgene tijdens den oorlog Werd afgeschaft, vangt, zal spoedig ter bekrachtiging den Senaat worden Ingediend. 31 Gij bevondt u In de nabijheid plaats, waarop de misdaad begaan Ik was in de nabijheid, ja 1” woordde Dulex. „Gij bemerkte behalve den luitenant u zelven niemand anders in de nabijheid. „.Neen commandant,” zeide Dulex, heb niemand gezien.” „Kent gij dit pistool, waarmede de daad is uitgevoerd” vroeg de commandant. „Ja ik ken het, Lappelier gaf het mij dezen avond en Ik had het voorlooplg in het kreupelhout verborgen.” „De soldaten vonden en grepen u. Bekend gij u met het oog op de verpletterende be wijzen voor schuldig „Neen commandant, neen” antwoordde Du lex kalm, „Ik kan een daad niet bekennen, die Ik niet bedreven heb. Al mogen ook alle verklaringen er op wijzen, dat Ik de schuldige ben, al treft mij de strafs ik zal niet sidderen, maar ik ben niet schuldig, Ik heb de gruwelijke daad, den verachtelijken sluipmoord niet gepleegd.” „Waarom zou ik iemand het leven willen benemen, die altijd even goed voor mij la geweest, waarom zou ik niet liever alles willen doen, om hem voor alle gevaren te bevrijden, hij die altijd de levendigste be langstelling in mijn zwaar lot heeft ge - steld.” Op dit oogenblik werd het voorloopig on derzoek door de klank van een posthoorn 9 afgebroken. Wat beteekende dat? kwamen er reizigers In het bagno Wat kon dat zijn Zoo Iets als een voorgevoel kwam bij den commandant op. Het dorp Hekendorp, twee uur ten oos ten van Gouda, aan den Hol- landschen Ussel gelegen, Is Zaterdagavond plotseling In diepen rouw gedompeld. De veerpont, die kerkgangers naar de aan de overzijde van den Ussel gelegen hulp kerk „8t. Gabriel” bracht, is gezonken en tengevolge daarvan zijn een zevental per sonen verdronken. Het zijn de volgende personen Agatha oud, en De MACHTIGINGSWET Is Zaterdagmid dag door den Rijksdag met 818 tegen 18 stemmen aangenomen, nadat drie dagen lang alles In het werk was gesteld, om de voor de aanneming In derde lezing ver- eischte twee-derden van de Rijksdagleden naar Berlijn te brengen. De Duitech-nationalen onthielden zich van stemming, terwijl eenige communisten en agrariërs (vertegenwoordigers der land- landbouwpartij tegenstemden. Het reddingswerk. 't Was een wonder dat nog het meeren- deel der drenkelingen zich wist te redden, i hetzij door naar den wal te zwemmen of een stuk van de pontketting te grijpen, of ook op andere wijze. In de kerk, waar een groote schare het lof Bij woonde, drong de droeve mare ook door en de mannen begaven zich onmid dellijk naar buiten om te helpen wat te helpen was. Menigeen werd met hand reiking gered. Men vertelt ook dat een der drenkelin gen, een jong meisje, dat tegen den kade muur opgeklauterd was, zeker wel een vijftien personen het leven gered heeft. Toen de gemeente-veldwachter van He- kendorp A. van der Heel, door den post bode gewaarschuwd, met zijn dreg op de plaats des onheils verscheen, was het he laas te laat om uog levenden n-x x te halen Ook een drietal roeibootjes, door omwonenden ter beschikking van reddingswerk gesteld, konden niets uitrichten Te Gouda werden, zoodra do ramp be kend was, de sluizen gesloten, om het af drijven van de lijken der ■Uchtoofera te voorkomen. Toen de geneesheer van Haastrecht, Dr. Hakkenberg, op de plaats van het ongeval kwam, was het reeds te laat om nogmen- schenlevens te redden doch hij heeft ge holpen de geredden, zooveel hij kon en dat waa ook noodlg. Deze vonden aanvanke lijk een onderdak in het kloosterde menschen, die in de omgeving waren, hiel pen hen aan droge kleeron. Gelukkig ma ken allen het naar omstandigheden goed. Het dreggen der lijken. Bij het dreggen was het eerste lijk, dat opgehaald werd, van D. van Vliet, po gingen om door kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te jvekken, faalden. Daarna werden voor 's avonds 9 uur nog opgehaald de lichamen van vrouw Groe nendijk en van Ag. Wiltenburg. Den geheelen nacht werd het dreggings De Donderdag j.l. gehouden VERKIE- ZINGEN IN ENGELAND zijn afgeloopm met een gevoelige nederlaag voor de con servatieven. De groote kwestie, waar de strijd om ging, was vrijhandel of be schermende rechten. De eerste minister Baldwin zag In beschermende rechten het middel om de abnormale werkloosheid in Engeland te verminderen es de Industrie tot’ meerderen bloei te brengen. De kiezers heb ben evenwel getoond, daar niets van te willen weten, dus blijft Engeland, wat het steeds geweest is, een land van vrijhan del. Terwijl vele conservatieven, vooral In Noord-Engeland. zich van stemming ont hielden, trokken de liberalen en de arbei ders in grooten getale ter stembus voor de handhaving van den vrijhandel, De con servatieven verloren verscheidene zetels lij de fabriekssteden, waar de Arbeiderspartij hoofdzakelijk voordeel en behaalde. In de landelijke districten, waar de conservatie ven zich het sterkst waanden, behaalden de liberalen verscheidene schitterende overwin ningen. De Arbeiderspartij was bovendien gelukkig in het behouden van de zetels, welke zij reeds bezat. De arbeidersleiders hadden verklaard te rekenen op 170 setels (vroeger 145), maar zij hebben er 189 behaald. De Arbeiderspartij heeft een telegram vaij gelukwensch met haar „verrassend groote overwinning” ontvangen van het bestdur van de soclaal-democratische partij in Dultschland. „Was hij als veroordeelde gekleed „Ook dat kon ik niet zien, ik zag slechts dat hij vlug weglièp." „Kwamen soldaten achter hem aan, die hem grepen „Neen, Ik zag geen mensch in zijn na bijheid.” „Waarheen liep hij „Naar de plaats, waar staat.” „Hebt gij u niet vergist vroeg de com mandant zeer opgewonden. „Neen, lieve vader, ik heb niets meer gezien, dan den vluchtenden man, hij ge bruikte niet den weg, maar liep zijwaarts in de richting van het hospitaal.” Hm, hm 1” bromde de commandant, dat is mij onbegrijpelijk. Een andere ver oordeelde ia op het uur van de daad niet meer buiten. Mercurent kon het hospitaal niet verlaten, ik geloof nog altijd dat het nog anders is.” „Mercurent vroeg Antoinette, die nu plotseling alles scheen te begrijpen, „deze opzichter is zeker de aanklager Een graaf Montpellier zal zeker de dader zijn geweest." „Zeker mijn kind.” „Dat is een daad van wraak,” verklaar de Antoinette, zonder een oogenblik te aar zelen, „dat is het werk van dezen Mer- cürent, geloof mij.” „Mercurent is thans geen opzichter m<*er mijn kind, en daar hij als leder ander ver oordeelde als hij in het hospitaal is, dat zoo maar niet kan verlaten, is het onmo gelijk, dat hij hier de hand in het spel heeft,” zeide de commandant op bevesti genden toon, „allee spreekt voor de schuld van den veroordeelde No. 73, Mercurent heeft gezien, dat een ander, gisteren ont slagen veroordeelde, hem een pistool heeft gegeven.” Prijs der Advertentiën: Maandag» en Woensdag» van 1 tot 6 regels 1,15 -iedere regel meer O.l?1/»» Vrijdag» van 1 tot 6 regels 1,80, iedere regel meer 0,20. Bij advertentiën, opgegeven voor 8 maal plaatsing, wordt de 8e plaatsing berekend tegen 0,10 per regel op Maandag en Woensdag en tegen 0,121/J per regel op Vrijdag. .Voor meer plaatsingen, gróót aantal regels en condities vrage men tarief. werk voortgezet en den volgenden morgen om half negen werd het laatste lijk opge- dregd, dat van Gijsbert Sluljs. Overbrengen der slachtoffer». De ontzielde lichamen zijn overgebracht naar het klooster Zondagmorgen trokken vele Inwoners Hekendorp en omliggende plaatsen er heen om hun vrienden en bekenden voor laatst nog eens te zien *t was een droe vige, Indrukwekkende processie, die door hen, die er getuige van waren, niet licht vergeten zal worden. Na de ramp. De Indruk, dien het gebeurde te Heken dorp maakte, is, zooals zich begrijpen iaat, verpletterend. De gesprekken gaan nergens anders over dan over de ramp. De 8e December zal in de geschiedenis van Hekendorp en omliggende gemeenten steeds met een zwarte kool aangeteekend staan, als een dag, die naityelooa leed bracht in zoo vele gezinnen. Burgemeester Doorman, van Hekendorp, heeft zich naar de plaats des onheila be geven, en ook bezoeken afgelegd bij de fa milie der slachtoffers om hun zijn deelne ming te betuigen. De teraardestelling der slachtoffers zal a.s. Woensdag plaats hebben, Adriana de Goeij te Haastrecht, en de zes overigen te Oudewater, allen op de R.-K. Beginaiplaats aldaar. Johanna Wiltenburg, haar zuster, Cornelia Wiltenburg, boerendochters. Maria Agnes Snel, van een melkrijder. Daniël van Vliet, een 89-jarige arbeider, achterlatende een vrouw jonge kinderen. Adriana de Goey, de 14-jarige van een landbouwer uit Reeuwijk) Gijsbert Sluljs, oud UI jaar, knecht, zoon van een weduwe water. Gerarda Groenendijk^Klomp, 81 echtgenoote van denv rietdekker G. nendijk, slechts 10 maanden gehuwd, kin derloos. We hebben ons betreffende dit ongeluk ter plaatse op de hoogte gesteld, en ver namen het volgende De UITSLAG der verkiezingen was al dus, dat de conservatieven 5-417.094 stem men hadden voor 254 zetels De liberalen behaalden 4.474.000 stemmen, waarvoor zfj 153 zetels bemachtigden. De Arbeiderspar tij kreeg met 4.254 stemmen 189 zetels. Ter toelichting dezer cijfert diene, dat de stand van dó partijen in het oude Lager huis was 346 conservatieven, 147 leden van de Arbeiderspartij, 115 liberalen van tweeërlei schakeêrlng en 7 leden van ver schil lende kleur Ite^zamen 615. In FRANKRIJK is men wei verheugd over den val eener regeerlng, die be schermende rechten wenscht in te voeren, doch vreest men, dat de verhouding tus schen Engeland sn Frankrijk er niet be ter op zal worden, te meer niet, waar de mogelijkheid bestaat, dat Lloyd George weer een rol van beteekenis zal gaan spe len. dat zij in hare afwezigheid Engeline dochter van Dulex, dagelijks had gszlt het brave kind, dat onvermoeid werkte om het recht van haren vader te doen zege vieren. Terwijl Antoinette over Dulex dochter sprak, overtrok een droevige trek het ge laat van den commandant. Gedurende hun gesprek meldde een be diende, dat luitenant La Roche, niettegen staande de wond hem nog veel pijn ver oorzaakte, beneden was om bij het verhoor over den moordaanslag tegenwoordig te zijn, en dat ook reeds de opzichter Mer curent en de veroordeelde No. 78 zich in het byreau bevonden. Toen Antoinette dit nummer hoorde, wist zij, dat het Lodewijk Montpellier was. „Een moordaanslag vroeg zij ,lk wilde u gisteren reeds meedeelen, wat wij bi] het naderen van het bagno hebben ge zien, maar ik kwam er niet toe. Misschien hangt dat met het gebeurde samen.” „Wat hebt gij gezien vroeg de com mandant in spanning. „Toen ik gisteren de stad naderde en de hoogte bereikte, waar de weg In de nabij heid van het bagno in een boog voortloopt, werden wij plotseling door een schot ver schrikt. De avond begon te vallen, het toeval wilde, dat ik juist naar plaats zag, waarvan het schot kwam. kon niet zien, wien het schot gegolden had,” zeide Antoinette, „maar dat het op een mensch was gericht, geweest, bewees mij de omstandigheid, dat ik, nadat het schot gevallen x was, een man van de bosoh- jes zag wsgloopen.” „Een man hebt gij hem herkend Antoinette vroeg de commandant, door deze opheldering niet weinig verbaasd. „Neen, dat kon ik niet, want de afstand was te groot en het werd reeds duister. Worsteling met den dood. 't Was een ontzettend tooneel, In dien donkeren kouden avond, die worsteling van die tientallen met den dood. Eerst, toen de een on- Do oorzaak. Betreffende de oorzaak van de ramp is de algemeene Indruk, dat de pont te zwaar belast was, daar er 28 personen op zijn geweest, wat veel te zwaar was voor die kleine pont. Daar komt nog bij, dat, aoo- als we reeds zeiden, in den IJssel een sterke stroom stond, alsmede hot feit, dat de i veerman Gerrit Cremers, pas een week dienst deed, en uit Limburg afkomstig, met het vaarwater nog niet voldoende be kend en nog weinig bedreven in bet be- behandelen der pont. De veerman zelf is, behouden aan den wal| gekomen tm heeft nog twee personen op het droge kunnen trekken. Ook was er geen andere verlich ting op de pont dan slechts aen kleine lantaarn. De' pont Is in don nacht van Zaterdag op Zondag met behulp vsd mb motorsleepboot weer boven water gehaald en weer aan de aanlegplaats neergelegd. Ersis beslag op gelegd door de politie. Men verhaalt nog, dat toen er ongeveer 15 menschen op de pont waren, een meisje gezegd heeft laten we maa^ eerst over varen, dan zijn wij alvast aant den ande ren kant met het slechte weer, waarop door den veerman geantwoord zou zijn als jullie verdrinken, dan verdrink ik ook. De Justitie heeft een onderzoek naar bat gebeurde ingesteld. Hoe het ongeluk geschiedde- Ter vergemaMkeling voor de kerkgan gers te Hekendorp, die anders naar Oude water ter kerk zouden moeten gaan, is sinds een dag of tien een veerpont inge steld, die hen brengt naar den overkant van den IJssel, waar de hulpkerk Bt. Gabriël staat, gewoonlijk het klooster” genoemd. Deze veerpont w het eigendom van de parochie zij Is 4.82 M. lang en 2 M. breed. Zij wordt langs een staaldraad voortgetrokken. Zaterdagavond zouden als naar gewoon te, verschillenden het lof in de genoem de kerk bij wonen en zich daartoe met de veerpont naar de overzijde begeven. Een acht-en-twintigtal kerkgangers had^pn in de pont plaats genomen. Er stond een sterke stroom in de rivier, omdat in verband met de regens te Gouda veel water was Inge laten, dat te Jutfaas weer moest spuien. De IJssel is op die plaats ongeveer 25 M. breed en 8 M. diep. Aan den kant van den IJssel, waar het klooster staat, is een betonnen muurtje, dat als aanleg steiger dient. Tengevolge van den sterken stroom stiet de pont tegen het betonnen steigertje aan, achter de kapel vap het klooster, 't Gevolg daarvan was, dat de menschen voorover schokten, waardoor eenig water in de pont kwam. Door den schrik, toen dit bemerkt werd, schoten de menschen weer achterover, met het ge volg, dat de pont kantelde, en alle er zich in bevinderyTe personen te water ge raakten. De staaldraad knapte af. Wat de INDRUK IN ANDERE LAN DEN betreft, wijst het voornaamste En- gelsche blad, de „Times” er op, dat de kwestie der buitenlandscbe politiek* ge.sn speciaal punt bij deze verkiezingen had. De millioenen die hun stem uitbrachten, waren niet zoozeer vervuld van de geschil len met Frankrijk, de Ruhr en den nood toestand in Europa, dan wbl in de aange legenheden, die hen zelf en hun dage lljksch leven betroffen. „Het Is noodzakelijk, zegt de „Ti verder, er op te wijzen, dat een df gemeen in den lande aangenomen grond stellingen is, dat de buitenlandscbe poli tiek, ondanSs alle partijtwisten, moet wor den voortgezet, zooals tot die dusver is gevoerd. Het resultaat der verkiezingen bevat stel lig géén veroordeellng van Baldwin’s re geerlng inzake de brandende kwestie van de Ruhr.” Deze Courant wordt des Maandags-, des Woensdag»- en des Vrijdagsmiddags uit gegeven. Prijs voor Schoonhoven per 8 maanden f 125, franco per post in Nederland 1,50. Over het abonnement wordt in de eerste maand beschikt. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Kantoorhouders en bestaande tussebenpersonen pont tegen den kloostersteiger stiet, angstige kreet „Hij schept water”, middellijk daarna een gegil en geroep om hulp, dat tot in het dorp toe door enke len vernomen is, ja, langs den spoordijk, nog wel een kwartier verder Indien het overdag ware gebeurd, zou het ongetwijfeld wel mogelijk zijn geweest, allen te redden. Want als men zien kan wat er gebeurt, is veel waard, temeer waar het ongeluk zoo dicht aan den wal geschiedde. Doch nu, in die duisternis, ter wijl bovendien de regen in stroomen neer viel, nu kon men niet zien, doch men maar In 't wilde weg grijpen, men een stem hoorde, die schreeuwt. „Och vader vertrouw Mercurent niet, hfl Is altijd bedacht om graaf Montpellier nog ongelukkiger te‘ maken.” „De verklaring van Mercurent is den ontslagen veroordeelde bevestigd worden, mijn kind. Hij heeft het pistool waarmede op La Roche geschoten is, als hetzelfde herkend, dat hij aan No. 73 beeft gegeven. De soldaten, die toesnelden, toen het schot viel, vonden niemand in de na bijheid dan No. 73 en er rust daarom op hem een gegronde, zware verdenking.” „O, die arme, zwaar beproefde graaf”, klaagde Antoinette smartelijk en vouwde de handen. Nu verdenkt men hem hier van zulk een daad. Nooit of nimmer ia hij ev toe in staat.” „Uwe woorden kunnen geene daadzaken veranderen,” antwoordde de commandant die ook met Dulex ingenomen was, maar dit hier niet wilde en durfde zeggen, „da verdenking rust op No. 78. Ol hij on schuldig of schuldig hier in het bagno is, kunnen wij niet doorgronden, en dat ie ook onze zaak niet, nadat het gerecht hem veroordeeld heeft. Het betreft hier al leen de daad van gisteren avond. Het kan een daad van vertwijfeling zijn. Mis schien wil deze graaf tot eiken prijs een einde aan zijn straftijd maken.” „Dan had hij op zich zelf geschoten en niet op luitenant La Roche," zeide Antoi nette, „ik blijf er bij, dat hier een nieuw boevenstuk van Mercurent achter schuilt. De Qllendige haat tegen den ongelukkig en graaf, hij gebruikt elke gelegenheid om hem te krenken, ja, hij wil alles beproeven om hem te vernietigen.” „Nu geen opgewondenheid,” zeide de commandant, „wij moeten ons richten naar de daadzaken en bewijzen, niet naar ons gevoel.” De uitspraak der kiezers la evenwel NE- GAT IEF geen beschermende rechten. Wat dan wel Terwijl de conservatie ven de sterkste partij in het Lagerhuis blijven, is er evenwel door geen der par tijen een absolute meerderheid behaald, en moet deze dus door middel van een coali tie worden gevormd. Men spreekt natuurlijk over allerlei mo gelijkheden, ook over een combinatie van arbeiders en liberalen, doch de plannen eener heffing ineens bij de maakt het niet waarschijnlijk, dat de anl groot zal Nadat de commandant eenige oogenblik- ken had staan luisteren, beval hij, dat Dulex in de slaapzaal zou worden gebracht „Morgen zullen wij het onderzoek eindigen en dan wordt het vonnis geveld,” zeide hij. „Men brenge Mercurent, die genezen schijnt te zijn, ook naar de slaapzaal en sluite hem daar als een veroordeelde op.” Een woedende blik uit de oogen van Mercurent bewees, dat dit bevel een vrse- selijke uitwerking op hem had. Toen de commandant bij de deur van het ambtshuis kwam, zag hij een postkoets staan. De wagen was met koffers bepakt, die bewezen dat de reizigers van verre kwamen. In de postkoets rustte een dame, toen zij uit het rijtuig wilde stappen zag zij No. 73 juist. Dulex zag haar eveneens, hij herkende haar, het was Antoinette. Zij keerde naar Toulon terug, omdat haar straftijd afge - loopen was. Het was een kort en stom wederzien, maar een dankbaren blik wierp Dulex op de redster van zijn leven. .Gij zijt mij hartelijk welkom, lieve doch ter,” zeide de commandant. Ik verheug mij u te zien.” Dadelijk werd alles aangewend Antoinette zoo ken.

Schoonhovensche Courant | 1923 | | pagina 1