S® i De Doehler van den Banneimo. J 55e J largang Woensdag 12 December 1923. so. 4750. EEBSTE BLAD. De ramp bij Hekendorp. Buitenlandsch Overzicht.] FEUILLETON ber 1923. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht BOAZ-BANK --- SCHOONHOVEN - VOORHAVENS. - - Plaatselijk Nieuws. S. W. N. VJ Schoonhoven per 8 maanden «schikt. Kantoorhouder® en bestaande cal on- zon- famllls van ter- Ingezonden Mededeellng. De De kon In gevormd, der over •en bezorgdheid, P en b. dien dat vroeg de commandant aan Dulex. Dn De De Te Oude water, half negen werd In de 9.68 10.63 11.08 tou Instellen naar de uit Duitschland uiV gevoerde kapitalen. In Britsche kringen heerschte steeds Een aanlei- gevan- zielamta voor de zeven worden. ottl «ii klaard hebben. Men varwacht, dat Macdonald Ingeval hem Te Haastrecht, de zevende der Goeij, hedenmor- door moest nog corn- met een 8.21 8.86 8.4H 9.08 11.08 1068 11.08 914 9 27 9.41 10. „deze herhalen, duistere man weg- t heb na 1 tot 6 regel 3 maal ïaandag en SCHOONHOVEHSCHE COURANT. 'A^NOOTEN te SCHOONHOVEN. Uitgevers. Intercomm. Telefoon-No. 20. Postcheque- en Girodienst No. 13763. BOAZ-SPAARBANK verstrekt kosteloos Spaarboekjes. Minste inlage tl. BOAZ BANK neemt gelden a deposito voor korten en langen termijn. BOAZ-BANK verstrekt credieten aan Landbouw en Industrie. BOAZ-BANK heeft giro-verkeer door geheel Nederland. BOAZ-BANK incasseert tegen soherp concurreerend tarief. klonk het zacht, maar met bijna j in den kring aauwe- nog de zoo woorden Alle de van en uitgesteld was geen M7 10.23 tM 110.M - 7,« 110.00 - .•rdm~W.K~9.08 B 5.57 lohoonboven 10.25 Ml DOg met voor- vijf tig jarige huwelijksvie- ook, i*» Het onderzoek. Wij vernamen nog betreffende het onder zoek naar de oorzaak der ramp, dat door ambtenaren van den Provincialen Water - staat een Inspectie is gehouden over de ma terialen van de pont, waarmee de ramp heeft plaats gehad. Het onderzoek wees uit, dat alles overeenkomstig de desbetreffende voorschriften In orde was. en het RUHR- Engeland en Deze Courant wordt des Maandag»-, des Woensdag»- en gegeven. Prijs voor Schoonhovep per 8 maanden f 1 Nederland 1.50. I Over het abonnement wordt in de forste maand beschikt. Men kan zich abonneeren bij alle Bbekhandelaren, tiisschen personen Begrafenis der Slachtoffers. Hedenmorgen werden de slachtoffers van de ramp bij Hekendorp begraven. De lij ken zijn gistermorgen dóór de families van het klooster afgehaald. Een der lijken te onder zegel van de gemeente Haastrecht, naar Rotterdam vervoerd, tot het verrich ten der sectie, in verband met het onder zoek door de Rijksveldwacht naar de oor zaak van het zinken van de pont. Twee paters vergezelden de kist ter getuigenis. Morgen zal in de Rectorale Hulpkerk „St. Gabrlël", bij welke bet ongeluk plaats had, een plechtige dooden opgedragen I een treurig vooruitzicht zoo midden in ja winter. Een vet varken van den bouwman J. Pons alhier zou met andere natuurgenooten worden vervoerd om te worden afgelegerd. Onderweg werd het dier zoo benauwd, dat het de reis niet kon medemaken en het mes een sinde aan zijn lijden Een andere mogelijkheid, waarvoor Engs land de eerste maal in zijn geschiedenis zou staan, is een ARBEIDERS-REGEE RING. De groot® winst, die de Arbeids party bij de laatste verkiezingen behaald heeft, heeft deze partij gemaakt tot een macht in den lande, waarmee bij de oplos sing der politieke crisis ernstig gerekend moet worden. Oorspronkelijk (Zaterdag) werd beweerd dat Baldwin zou heengaan en als zijn op volger aanbevelen den leiders der Arbei derspartij Ramsay Macdonald. De Arbei - Hedenmorgen om Roomsch-Katholieke Kerk te Oudewater een plechtige uitvaartdienst gehouden^ die naar schatting door wel een twee-dulzend men- sohen werd bijgewoond. Ds zes lijken wa ren achter in de kerk opgesteld, aan elke zijde drie, *t Was een indrukwekkende plech tigheid, die op de groote schare een die pen indruk maakte. Ook de heer G. Groenendijk was zig, wiens eèhtgenoote, met wié hij slechte 10 maanden gehuwd was, bij ramp het leven verloren had. Hij wa< overstelpt van smart, dat hij door de Pa tere moest ondersteund worden. Geweldig was de belangstelling. Uit aller lei plaatsen in den omtrek, tot Leiden tóe, men per rijwiel, per auto en op an te muur, zulk een smaad had zij mogelijk gehouden. De commandant rouwde het reeds, haar als getuige hebben toegelaten. Maar Mej-curent was soo in woede, hij zich door de afkeerende gezichten der officieren niet liet of schrikken. „Aan de verklaring kan niet worden ge loofd”, zeide hij, en ten heen. „Gij beweert, dat niemand van de bosch jes vluchtte”, zeide de commandant groote zelfbeheereching en des Vrijdagmiddag» uit- 25, franco per post in Bergambacht, 12 Dec. Met ingang van Maandag a.s. zijn op de Stoomtimmsr- en Meubelfabriek v.h. Van Meggelen en Co. werden tien werklieden ontslagen. Voor de werkloos wordende arbeiders is dit ontslag derspartlj zou in dit geval moeten kunnen rekenen op den steun der liberalen, en er zijn reeds vooraanstaande liberalen, die dit gevraagd zou worden, bereid zou zijn, zich voor steun aan ds Arbeiderspartij ver ds regeering op zich te nemen. de Rijnsche separatisten, doch België en Engeland medewerken tot stand komen van een zelfstandig Rijn land binnen het kader van het Rijk. 4e. de bestaande, militaire bezetting van het Rijnland blijft gehandhaafd. Frankrijk zal daartoe onder verantwoordelijkheid van den Volkenbond het voornaamste aandeel Is» veren 5e. de Geallieerden zullen alle aanvalspo- gingen terstond gemeenschappelijk bestrij den 6e. Frankrijk doet formeel toezegging dat het afziet van alle bedoelingen, om het Rijnland te annexeeren 7e. Frankrijk en Engeland sluiten een al liantie zoowel voor het leger, de Vloot, als voor de luchtstrijdkrachten 8e. Indien Baldwin aan het bswlnd^blijft, zal tusschen Engeland en Frankrijk een bij zonder bandelsverdrag worden gesloten speciaal met hst oog op de douanerechten; 9e. de geheele verplichting der schadever goeding. wordt vastgesteld op 20 milliard goudmark, waaruit de schadevergoeding aan Frankrijk, België, Servië en Italië en oen voldoend gedeelte der Engelsche schul den aaü Amerika voldaan moeten worden 10e. Belde landen verplichten zich een ge meenschappelijke politiek te voeren, om het eens te worden met betrekking tot al le continentale vraagstukken, in het bijzon^ der omtrent het gebied van de Middelland- ache Zee. Inzake het RIJNLAND GEB IED moet tusschen Frankrijk, kort voor de Engelsche verkie zingen, overeenstemming zijn bereikt, zoo wordt te Berlijn uit kringen, dis mst hel Amerikaansche gezantschap te Londen in betrekking staan, meegedeeld. Deze overeenstemming Is uitgewerkt een tiental artikelen, die het volgende be vatten le. de bezetting moet een eenvoudig stel sel van ftpancieele en economische contro le worden, met deelneming van Engeland; 2e. deze controle, die met goedkeuring was dere wijze toegestroomd, om getuige zijn van de droeve plechtigheid. Op het kerkhof werden tijdens ds aardebestelling alleen de familieleden toege laten. De lijken der slachtoffers zijn in één graf begraven, drie kisten naast sl- -- Prijs der Advertentiën j Maandags en Woensdag» van 1 tot 6 regels 1,15 iedere regel .meer 0,171/a; Vrijdag» van 1 tot 6 regels 1,80, iedere regel meer 0,20. Bij advertentiën, opgegeven voor 3 maal plaatsing, wordt de 8e plaatsing berekend tegen 0,10 per regel op Maandag en Woensdag en tegen 0,121/a per regel op Vrijdag. Voor meer plaatsingen, groot aantal,regels en condities vrage men tarief. „Neen, mijnheer”, antwoordde dese. Ik moet in weerwil daarvan mijne ver klaring volhouden”, zeide Antoinette, „en naar den indruk, dien ik van den vluchte ling kreeg, in weerwil van de duisternis, droeg hij geen strafklesding, maar die van het hospitaal.*' „Aha”, klonk het za< vroo1§ke genoegdoening officieren en beambten. „Bevindt zich behalve Mercurent iemand in hst hospitaal”, vroeg de mandant aan den waker. „Neen, mijnheer”, antwoordde deze. „Het ziet er uit als wilde de freule mij verdacht maken”, zeide Mercurent trillende stem, „maar dat Is slechte bedenksel waarop niet kan worden gelet, het is ëen partijdige verklaring. Ik her inner er slechts aan, dat de freule langen tijd geleden juist dezen gevangene, toen vhij in de lattenkamer zat, eten en drinken bracht. De verklaring is daarom niets dan een leugen." Een storm van toorn brak d? van den voormaligen opzichter af. officieren werden soo verstoord over brutale woorden, dat zij in weerwil de tegenwoordigheid van den commandant, aan hunne ontevredenheid en verachting lucht gaven. Antoinette werd bleek als de niet voor be te In ENGELAND heeft het bericht Amerika's deelneming aan de commissie van deskundigen te Londen groote voldoe ning gewekt. Het voorstel van de Commissie van Her stel hield, zooals men weet, in, dat twee commissies zouden worden benoemd, waar van één belast zou zijn met het onderzoek naar de middelen, tot het in evenwicht brengen van Duitschlands budget en het i waardevast maken van de Duitsche valuta, terwijl de twfeede commissie een onderzoek. worden gedaan door zulk een onderzoek vooral Indien de medewerking van de V er- eenigde Staten kon worden verkregen, en deze is thans verzekerd. Naar verluidt had de regeering der Ver- eenlgde Staten voldoende zekerheid ge- ëischt, dat het werk der commissies prac- tische resultaten zou opleveren. BALDWIN, de Engelsche eerste minister, zal voorloopig aanblijven, althans daar ia sprake van. De konlng heeft hem dit ver zocht, en Baldwin heeft dit verzoek in be raad gehouden. Wanneer Baldwin toch In verband mat den politleken toestand zou moeten af treden, acht hij het beter dit dadelijk te doen, en niet te wachten tot hei nieuwe parlement bijeen la, want dan zou er in de Januari opnieuw vertraging komen in den meenlng, dat waardevol werk zou kunnen i gang van zaken. Er zijn dan ook door de 1 regeering reeds stappen gedaan om te on derzoeken, welke houding de liberalen in het nieuwe parlement zullen aannemen. Ligt het in hun bedoeling, geen noodeloo- ze oppositie te voeren tegen de conservatie ve regeering, doch het kabinet te sten - nen, dan te Baldwin bereid het verzoek des konings, om aan te blijven, in te willi gen. der Duitsche regeering uitgevoerd zal wor den, als een geschikt middel om het her stel der Duitsche financiën en van het Duit- sche geldwezen tot stand te brengen, geleidelijk ook tot andere gebieden van Duitschland worden uiigebreid 8e. Frankrijk ziet af van allen steun aan zal met aan het Te Haastrecht werd slachtoffers, Adriana de gen ter aarde besteld. Ip den St. Barna- baskerk aldaar werd hedenmorgen te half- tien door den Zeereerw. heer Pastoor der parochie een plechtige H. Mis opgedragen. Hij werd hierbij geassisteerd door den Zeereerw. Overste en Pater Gabriël, van bet klooster der Passionisten. Het zang koor zong de tweestemmige Requiemmis van M. Haller. Na de Mis had onder, groote belangstel ling de begrafenisplechtigheid plaats. On der de aanwezigen merkten we o.a. op den heer Baron van Hemert tot Dingshof, Burgemeester van Haastrecht, met zijne echtgenoote, den heer Lucassen, burge meester, en den heer Schalkwijk, wethou der der gemeente Reeuwijk. Diep onder den Indruk van de p’ech- tlgheid die zij bij gewoond hadden, verlie ten allen het kerkhof. gij de klaeding van „Neen mijnheer, zoo echerp zie ik niet.** „Voorloopig is dus vastgesteld, dat een mensch na het schot zich in de richting van het hospitaal verwijderd heeft”zeide de commandant. „Gij hebt hem niet ge zien, Mercurent, zooale gij beweert, maar gij hebt nauwkeurig gezien wat vroeger bij de boschjes voorviel. „Hospitaalwachter”, zeide de comman- zag naar alle kan- dant, „waar bevondt gij u, terwijl de hier besproken daad gepleegd werd f” „Gedurende de daad gedurende dien met tijd vroeg de wachter verward en ang- bedaardheid, «tig. vwvcjgd.) te redden en den schuldige te ontmaske ren „Kom dan”, zeide de commandant, „maar spreekt slechts als ik vraag, en niet meer dan noodig is, dat le mijne voorwaarde.’’ „Ik beloof het u”, verzekerde Antoinet te en ging met den commandant mede naar het bureau, waar «ij door de officieren en beambten met de grootste beleefdheid en voorkomendheid begroet werd. Antoinette was esdert hare afwezigheid weinig ver anderd, zij was wat ernstiger en waar diger geworden, maar even voorkomenden vriendelijk als vroeger. Welke verschillende gevoelens bezielden Dulex en Mercurent bij het onverwachte verschijnen van Antoinette. Mercurent ge voelde een afkeer van baar, dadelijk ver scheen voor 'zijn geest de die zij voor den graaf had getoond. Du lex gevoelde de grootste dankbaarheid! en achting voor haar, aan wien hij niet al leen het behoud van zijn leven schuldig was, maar ook de liefde en bezorgdheid, die zjj voor zijne dochter had bewezen, en dit alles deden zijne oogen met een dankbaren blik op haar werpen. Dulex bevond zich opnieuw in een drei genden toestand, weder zweefde boven zijn hoofd een zware straf, als het hem niet gelukte zijne onschuld te bewijzen. Hoe zou hem dat echter gelukken, nadat alles zich had opgehoopt om hem te ver nietigen Dit wist hij er was een we zen hier, dat niet aan zijn schuld geloof de. De commandant opende met deze woor den de beraadslaging over het vonnis. „Het gisterenavond begonnen onderzoek heeft tot nu toe de op den veroordeelde antwoordde Mercurent. No. 73 rustenda verdenking bevestigd. Al-„Veroordeelde 73, herinnert gij u ook leen dit is niet helder, waarom de gevan- op den weg of in de nabijheid van de gene de daad heeft gepleegd. Een aanlei- boschjes een mensch te hebben bemsrkt ding er tos bestond niet, daar ds -J- -n-i gene juist een verlichting van straf had, en daar hij gsen haat tegen den gewonds koesterde. Ds toegeschoten wacht verklaart wel, niemand- anders dan den veroordeelde No. 73 in de nabijheid van de plaats van de daad te hebben gevonden, maar nu wil hst toeval, dat een lid van mijne familie die als getuige verschijnt, gisterenavónd heelt gezien, dat toch nog een mensch in de nabijheid is geweest, daar zij dadelijk na het echot, een gebukt gaanden man bij de boechjes heeft bemerkt.” „Men kan van de hoogte den weg zien”, bevestigden de officieren."' Op verlangen van de vergaderde eieren verklaarde Antoinette hetgeen gezien had. Mercurent hoorde dit verhaal met hoonend gelaat aan en kon lijm onge duld niet inhouden. In de duisternis kon ik wel den niet herkennen, die van de boschjes i liep", eindigde Antoinette, „maar dat ik duidelijk gezien, dat hij dadelijk het. schot in de richting van het hospitaal vluchtte.’ Deze woorden maakten op de offideten en beambten niet weinig ibdruk. „Het was mijn plicht", aldus nam de commandant nu weder het woord, verklaring hier niet te laten daar zij mogelijk licht in deze zaak brengt. In elk geval wordt er door bewezen, dat nog een ander mensch in de nabijheid moet zijn geweest. Mercurent hebt gij ook iets van een mensch bemerkt, die naar het hospitaal gevlucht is „Neen, mijnheer de commandant, ik heb niets gezien, en ik had hem moeten zien,” De AMERIKAANSCHE REGEERING ia gunstig gestemd ten opzichte van de deelneming van Amerikaansche vertegen woordigers aan de door de Commissie van Herstel te benoemen commissies van onder zoek. Hoewel de regeering zelf niet bij machts te officieel deel te nemen of officieels ver tegenwoordigers in de commissie ta benoe men, zal de deelneming van Amerikaan- sche economische deskundigen als particu liere personen worden toegestaan. Het feit, dat de uitftoodiging aan Ameri ka gericht om toe te treden tot deze com missies, werd gesteund door alle Geallieer de regeeringen, alsmede door Duitschland, wordt door de Amerikaansche regeering bef Bebouwd ale een belangrijk feit, daar steeds op de, eenstemmigheid van de Europsesche mogendheden werd aangedrongen, als zijn de de voorwaarde tot de verzekering van een daadwerkelijke hulp voor Europa. Het Amerikaansche belang bij het derzoek wordt voornamelijk toegeschreven aan het feit, dat Amerika een van Dultsch- landk voornaamste schuldeischers is. worden gemaakt. Naar de noodslachtplaate overgebracht, werd het in het klein ver kocht onder politietoezicht. Dat in deze gemeente door vele inge zetenen een varken in den kuip wordt ge duwd, bewijst het feit, dat in de maand November j.I. ter secretarie alhier 128 aan vragen zijn gedaan voor huiBslachting. Stolwijk, 12 Dec. Heden had het echtpaar Arie Uittenbogaard en Johanna Verburg alhier, het voorrecht hun gouden bruiloftsfeest te mogen vieren. Behalve een paar jaren in de geboorte plaats van den jubilaris te Zegveld, heb ben zij al dien ftjd in Stolwijk gewoond, ^waar zij op een kleine boerderij tevens een herberg, voor don reisenden man volop gelegenheid vonden om hun dagen in noes ten arbeid door te brengen. Aan, deze za ken, die met lust en ijver zijn gedreven, hebben zij voor zich en hun gezin de welvaart te danken waarid zij in hun lang en gelukkig huwelijksleven zich hebben mogen verheugen. Sinds een paar jaar heet een zijnet* zo nen hem in die zaken opgevolgd, maar de begeerte, hun dagen in volstrekte rost door te brengen bestaat nog niet en nog altijd is werken hun lust en leven, en ge zien de flinkheid van het paar, waarvan de man bijna 80 en de vrouw bijna 78 jaren telt, Is er alle hoop, dat hunne da gen nog lang niet geteld zijn. Dat het niet aan gehikwenschen ontbrak, op dezen voor het paar zoo merkwaard!- gen dag, laat zich begrijpen velen den eene felicitatie of brachten een kort bezoek aan de jubilarissen en de en toen des avonds door de muziekveree- niging „Harmonie” alhier een serenade werd gebracht, aan de feestelingen, zullen Uittenbogaard en zijn vrouw wel den in druk hebben gekregen,' dat er hier wel tal van menscheü wonen, die hen hebben meegeleefd en hun het recht van een ring van ganseber harte gunnen en dat de fanfare „Lang zuilen zij leven", oprecht gemeend la. Deze dag zal dan ook voor het paar, hoe wars zij ook altijd waren van uiter lijk vertoon, zeker wel in aangename herinnering worden bewaard. Vlist 12 Dec. Qed. Staten van Zuid Holland hebben besloten de gesloten verkla ring "van het gedeelte van den Oost-V‘'■ster- dijk, tusschen Foeneschansbrug en Sohans- brug onder deze gemeen voor hflt ge bruik van motorrijtuigen .p te heffen. Berkenwoude, 12 Deo. De Maandag j.I. aangevangen cursus, ter vervanging van, het vervolg onderwijs al let, wordt ge - volgd door 12 leerlingen- Willige-Langerak, 12 Deo. Deze week zal hier in de gemeente een collecte gehou den worclen voor de noodlijdenden Protes tanten in Duitschland. Er zal door eeni- ge jonge dames gecollecteerd worden bij de Protestanten in deze gemeente. Jaarsveld, 12 Dec. Deze week men hier nog iemand ziel aardappelen - rooien. Wegens drukke werkzaamheden bet vele natte weer moest dit worden. Van de*3 aardappelen enkele nog bevroren. Er heeft zich een comité 32 ,.Dat is zoo", zeide Antoinette, „maar lieve vader, vergeet niet, dat ik een mensch in de nabijheid van de plaats heb gezien, een mensch, die vluchtte en dat geeft stof tot een nieuw onderzoek." „Zeker, zeker", zeide de commandant, ^.het ie ongelukkig, dat gij hem niet be schrijven kunt. Het te toch mogelijk, dat een andere opzichter of beambte uit haat tegen La Roche de gunstige gelegenheid v gebruikte om de verdenking op No. 78 te doen vallen." „Wie is de ontslagen verotJrdeelde vroeg Antoinette, „misechien heeft hij bet pistool aan graaf Dulex gegeven om „Neen, neen”, viel de commandant haar in de rede, „dat is geheel onmogelijk, want de ontslagene Is niemand anders dan Lapellier, de beste* vriend van No. 73 de beschermeling van den luitenant." Indien het pistool van Lapellier dan geloof ik dit ook niet.” Ik moet het onderzoek nu eindigen en dan het vonnis vellen," zeide de comman dant, opstaande, „alle noodige personen wachten mij reeds in het bureau, veront schuldigd mij daarom, dat ik u nu moet verlaten." „Een verzoek, lieve vader", zeide An toinette. „Nu, wat hebt gij nog „Laat ook mij als getuige bij het onder zoek optreden.” „Dat kan niet, Antoinette." „Maar ik verzoek er u om. Ik heb toch iets gezien, dat misschien licht kan geven, en is hst niet goed om een onschuldige „bet beste zal zijn dat de postillon ons in deze zaak kan inlichten, hij die de rei zen den heeft gereden, kan dus ook het zelfde hebben gezien als deze. Men roepe den póstillon.” Deze beslissing werd zoo goed opgeno men, dat verschillende beambten zich ver wijderden, om de order uit te voeren. Antoinette had zich van de geleden ver nedering weder hersteld, zij telde die licht omdat het gold de onschuld van den reeds zoo zwaar beproefden graaf te bewijzen. De postillon kwam in het bureau. „Gij reedt gisteren een dame naar hier", zeide de commandant, „hoordet gij een schot, toen gij op den weg hierheen reedt f „Ja, heer commandant", antwoordde de postillon, „ik hoorde en zag het schot, het werd hier bij de boschjes afgeschoten.** „Zaagt gij anders nog iets Herinnert u, het geldt hier mogelijk een onschuldi ge van onrecht en straf te bevrijden.” Ik zag dat een man, toen de damp was ópgetrokken, van de boschjes wegliep." „Waar liep hij heen „Het was als vluchtte hij, hij liep niet op den weg, maar naar een groot ge bouw.” „Kondt herkennen kaar, terwijl de drie anderen er boven wer den geplaatst. Na afloop der teraardestelling werd het publiek op het kerkhof toegelaten. Diep onder den indruk van het gebeurde, keer de de schare huiswaarts.

Schoonhovensche Courant | 1923 | | pagina 1