RD r r De Dochter van den Banneling. *0. 4751 Vrijdag 14 December 1923. 5'5* Jaargang EERSTE BLAD, I dl id Plaatselijke Berichten. FEUILLETON. imborg Dit nummer bestaat uit VIER BLADEN. m- df BOAZ-BANK --- SCHOONHOVEN Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. w* ingezonden IMededeelingen. VEfiKfiUGCM! OVERAL TB 4 v.m. 11 uur de 14Dec. Ingezonden Mededeeling. De BOAZ-SPAARBANK verstrekt kosteloos Spaarboekjes. terug- ver in dat heb niets zijn ge- en terugkomst, uwe wel dat den vanuit het En ah kant. over een de ge- tot uwe over- mijnheer”, go- kon- noar kortge- ja we in Met list ver S. W. N. VAN NOOTEN te SCHOONHOVEN. Uitgevers. Intercomm. Telofoon-No. 20. Postcheque- en Girodienst No. 18768. over ge bo ot de tuin naar :ers, dr -40 Nor. F. vws der oogenblik de aan massa jongeheer het te Boek- het exa- der dan ook niet, wette- on en van Mer- Minste inlage fl. De BOAZ BANK neemt gelden a deposito voor korten en langen termijn. De BOAZ-BANK verstrekt credieten aan Landbouw en Industrie. De BOAZ-BANK heeft giro-verkeer door geheel Nederland. De BOAZ-BANK incasseert tegen soherp concurreerend tarief. -- VOORHAVENS. SCHOONHOVENSCHE CODRAHT 14 December. Jong alhier heeft (•k al zijn werkvolk Z||u Uw handen en lippen pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude, gebruik dan de heerlijk verzach tende en snel genezende Purol. In doozen van 30,60 en 90 ets. Bij apoth. en drogisten. mijne vreugde, zooals Ik het hier openlijk beken, uwe onschuld glansrijk is bewezen.” Ik dank de getuigen voor hunne ver klaringen, en zeg ook den commandant dank voor de woorden van rechtvaardi ging.” Dit zeide Dulex met die bedaard heid en- waardigheid, die hem nooit ven liet. „Door de lattenkamer zaal der stroovlechters ..gij hadt Deze Courant wordt des Maandags-, des Woensdags- en des Vrijdagsmiddags uit gegeven. Prijs voor Schoonhoven per 8 maanden f 125, franco per post in Nederland 1,50. Over het abonnement wordt in de eerste maand beschikt. Men kan zich abonneeren bjj alle Boekhandelaren, Kantoorhouders en bestaande tusschenpersonen t Bergambacht, 14 Dec. De Burge meester dezer gemeente heelt weder commissie saamgesteld, teneinde bij meer gegoede ingezetenen een collecte te houden, om aan de behoeftige Inwoners op Oudejaarsdag levensmiddelen'" en brandstof fen uit te deelen. Ammerstol, 14 Dec. De heer Pj van den Berg alhier is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Openbare Lagere School te Gouda. Zaterdag- en Zondagavond zal de Ge mengde Zangvereeniging „Aurora" alhier een uitvoering geven. Tevens zal opgevoerd worden „Arme Rijken”. Benschop, 14 wee. Iemand uit Jaars veld, die Maandag met paard en wagen, waarop takkobossen, hier voorbij reed zat spoedig door uitwijken en gladheid met paard en wagen in de heg langs den weg, doch alles bleef overeind. Het paard daar entegen had geen lusV' meer om den wagen er uit te trekken, zoodat men hem gedeel telijke moest lossen. Lopik, 14 Dec. De kooplieden P. O. V. en A. M., beiden van Jaarsveld, kwa men met paard en wagen van- de Wielsche Kade. Toen zij bij de Mennebrug kwamen en die op wilde rijden, kantelde de wagen tegen het hek van J. B. alhier, doordat het vurige paardje waarschijnlijk den draai te kort nam. Beide kooplieden tuimelden van den wagen. A. M. had nog een wond je boven het oog gekregen. •Lekkerkerk, 14 Dec. De P. de Jager Jbzn. alhier, is op Amsterdam gehouden examen voor houden en Handelsrekenen vanwege Instituut Meycurius, geslaagd. Dit men staat gelijk met het eindexamen Openbare Handelsscholen in die vakken. U 17 j. I J. Daim, •nd M i. Imki BS j. ra Molnaar, >14 M J. I j., Mht- )ttar»pMf, I A. nd, «ui m. i D. I tot B regéls 1,15 1,80, iedere regel meer wordt de 8e plaatsing en tegen 0,12-t/aPor plaatsingen, groot aantal regels en condities yrage men tarief. mijnheer, die zijn naam nooit poemt, stond hen met raad en daad bij, maar alles was tevergeefs.” Dulex dacht dadelijk dat dien onbeken den man, niemand anders dan Nepo Ren- sata kon zijn. men niet gedaan. Nergens. Hollandsche artikelen gelijk laat men aan Holland denken I Het gaat hier waarlijk niet om kleine belangen. Het gaat om langzame Inmen - I ging In al onze industrieele en finanti- oele aangelegenheden. "Wanneer geleidelijk in al onze belangrijke ondernemingen bui- telandsch kapitaal gestoken is, dan wordt de invloed grooter en grooter. Daii komt er een afhankelijkheid, die onze eigen in- dustriën wellicht dooddrukt. En al zullen bij die buitenlandsche ondernemingen ook Hollanders een bestaan vinden, dat er daar minder plaats is voor Hollanders behoeft nauwelijks betoog. Tegen de langzame Indringing Oosten moeten wij sterk staan, wij vooralsnog geen wetten verlangen, zoo als nu in Frankrijk (waar men bij het uitbreken van den oorlog een van verbijstering meemaakte bij den dag getreden ontzaggelijke Duitschers, over heel Frankrijk verspreid) dan dienen we ons door een sterker ge voel van nationaal, van Nederlandsch be- lang, te wapenen togen de weliswaar vreedzame, doch allicht gevaarlijk worden de overrompeling van Duitschen Z<|la dienen we er opoffering voor te hebben. Ons zelf sterk maken - dat is plicht tegenover eigen landgenooten, tegenover elkaar. 33 „Waarom zijt gij zoo angstig Ik vraag 5faar gij u bevondt, toen het schot viel, dat gij toch evenals de wacht en Mercu- rent moet hebben gehoord.” Ik was ik was ik gezien.” Mercurent werd onrustig, toen hij bewaker zoo verward zag. „Antwoordt mij bedaard”, zeide de com mandant, „Ik vraag waar gij u bevondt, waar gij u ophieldt. Maar Ik wil de waar heid weten. Was de deur van het hospi taal gesloten Waart gij daar of in uw kamer Plotseling liep de hospitaalbewaker naar den commandant en viel vodr hem op de knieën. „Hebt medelijden, mijnheer”, smeekte de oppasser, ,,ik ben huisvader. Stort mij niet In het ongeluk. Mijn vrouw en mijn kind zijn ziek. Ik was maar voor een kwartier uit de zaak naar hen gegaan, om te zien hoe zij zich bevonden.” Deze verklaring was beslissend. Op de gezichten van alle aanwezigen zag men nu het volle begrip van het gebeurde. Mercu rent stond met saamgeknepen lippen en gloeiende van haat naar den bewaker te zien. „Sta op”, beval de commandant, waart dus niet in het hospitaal en het slot niet afgedraaid, hadt de zaal dus niet gesloten „Er was niemand dan do voormalige op zichter Mercurent in de zaal.” A. A.” heeft daarom den weg naar ijsbaan verlegd en wel achter den van de dames Kersbergen naar de sloot van den beer v. d. Graaf en die sloot volgen tot de wetering en daarna den ge wonen weg. Nieuw-flLekkerland, De koperslager J. O. do wegens gebrek aan wéfrk ontslagen. Dinsdagnacht heeft men getracht bij E do J alhier in te breken Het slot van de deur werd geforceerd. Toen de be woners wakker werden en naar beneden kwamen, nam (en) de dief (ven) de vlucht. Indus- aandeelen kapitaal dat ons land overstroomd wordt met Duit- eche tooneel- en muziekartisten, dan ligt daar alreeds een duidelijke en niet ggrin- ge concurrentie In voor onze Holland- sche ondernemingen op dit gebied. Nu heeft ons land altijd de gouden vrij heid hooggeghouden voor landgenoot vreemdeling. In die vrijhei hebben regeeringen, heeft onze volksaard een gezond beginsel gezien. De vrije currentie is dan ook een erkend in „Engeïine is ziek geweest”, zeide An toinette, „maar zij is hersteld wij den het echter niet beletten, dat zij het slot moest." „Naar die menschen, naar Montpellier”, zeide Dulex, onwillekeurig huiverende. „Zij maakten van hun recht gebruik.” „Ja, ja, ik weet,” zeide Dulex somber, „hot recht is aan hunne zijde. Mijn arm kind. Mijne ongelukkige Engeïine. Hoe zal zij lijden.” „Houdt moed, heer graaf, de hemel kan Engeïine niet verlaten, „zeldo Antoinette met geestdrift, „do^jd van beproeving zal voorbijgaan en dan zal het goed recht zegevieren. de haan voor de som van f 134. Ook heeft de hen van den zomer nog 23 kip- eieren uitgebroed, waarvan.de kuikens (wit te Leghorns) nog leven'. Zaterdag 15 December, v.m. zal in een bulteng .-wone Raadszitting, ge ïnstalleerd worden de nieuwbenoemde se cretaris, do heer Mr. F. A. Helmstrijd. Moordrecht, 14 Dec. Door de Veree- niging „Dorcas’Is een taalcursus opge- Ja- cur- kin- be- stuur kan men «dch dezencareua aanmelden. De gymnastiekvereniging „Sparta”, directeur de heer A. Boon Lz. alhier, zal Zaterdagavond, ter gelegenheid van den eere-avond, welke wordt gegeven voor de gewesteüjke uitvoering in den Doelen te Rotterdam, een uitvoering geven. ♦Ouderkerk a/d IJssel14'Dec. Ter leniging van den schreienden nood on der de Duitsche bevolking, wordt door aan bieding van een lijst ook in deze ge - meente een beroep gedaan op den welda digheidszin onzer ingezetenen. De op brengst zal worden overgedragen aan het Ned. Roode Kruis, dat de leiding heeft ge kregen van de verschillende in ons land bestaande organisaties tot hulp ver leening aan «onze nooddruftige naburen en voor de uitdeeling zal zorg dragen, ook aan be hoeftige landgenooten, die in Duitsch’and vertoeven. Voor een bedrag van f 5 kan oen behoeftige uit een der Hollandsche keukens aldaar gevoed worden gedurende een maand. Bij de wetenschap van do groo- te ondervoeding: diepe ellende en felle win terkou moge het beroep op onze welgestel de burgers een warm hart en een open beurs vinden I „Waar vondt gij hem toen gij kwam „Beneden voor het gebouw, hij deed alsof hij mij zocht en hij riep mij.” „Viel u niets aan hem op „Hij was geheel buiten adem en ward.” „Genoeg Ik geloof", zeide de comman dant tot de officieren, „dat deze verkla ringen als genoegzaam den eerloozen da der doet kennen. Mercurent, wat hebt gij Iri tn hroncran t niets van den dader en het 'wilde naar buiten, toen het schot bewaker te roepen en om te Prijs der AdvertentiënMaandags en Woensdags van .f iedere regel meer O,!?1/# Vrijdags van 1 tot .6 i 0,20. Bij advertentiënj opgegeven voor 8 maal plaatsing, berekend tegen 9,10 per regel op Maandag en U'owwtZaa regel op Vrijdag. Voor meer •Nieuwerkerk a/d IJssel, 14 Dec. Uit een tweetal sollicitanten is tot onder, wijzeres aan de Chr. Schoof alhier be noemd mej. Bodegom, van Stolwijk, thans te Bolnes werkzaam. •NoordeloOS, 14 Dec. Bij de gehouden stemming van 5 leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken zijn'voor deze gemeente, Hoornaar en Hoog*Blokland slechts 3 stemmen uitgebracht. De Schoolcommissie beveelt voor de benoeming van een lid dier commissie we gens aftreding aan No. 1 A. D. Bikker No. 2 E. Vonk. Gedurende de maanden October en No vember zijn ter secretarie 41 kennisgevin gen gedaan van huisslachtingen. (Joudriaan, 14 Dec. De prijs der kaas bedroeg deze week hier en in de omge ving lo kwal, f 60 tot f 64, 2e kwal, f 56 De prijs der varkens le soort 39 tot 41 tot f 60. Handel vlug. cent, 2e soort 35 tot 38 cent, varkens voor exporthandel 87 cent. Handel matig. Meerkerk, 14 Dec. Door den opzich ter van den Zouwendijk wordt in den laatsten tijd streng gelet op vrachtauto’s, die te zwaar beladen dezen weg moeten berijden. Zoo moest dezer dagen de vracht auto van de gebr. B., de last gedeeltelijk afladen en terugkeeren. Hoog BIokland, 14 Deo. Voor de va cante betrekking van onderwijzeres aan de O. L. School alhier, hebben zich 19 sol-richt, die door *20 meisjes wordt bezocht, lloitanten aangemeld. De Tapijtfabriek der Kon. Ver. Tapijt- meente voor le soort f 55 k f 60 en Voor 2e soort f 50 k f 54 per 50 K.<t. Vette varkens gelde© alhier f 0,88 f 0,41 per K.G. Ottoland, 14 Dec. De prijs van melk is in deze gemeente verlaagd met 1 cent per Liter en bedraagt thans 15 cent. De prijzen van de vötte varkens be droegen deze week zware varkens van 82 tot 86 cent per kilo, lichtere soorten 76 tot 80 cent per kilo met redelijkeit handel. De handel in kaas was hier deze week vlug en men besteedde van 62 tot 64 gul den per 50 K.G. Zevenhuizen, 14 Dec. Een zeldzaam voordeellg zaakje blijkt het onderstaande. De landbouwer M. Bos Jz. had van dit voorjaar twee kalkoenen, een hen en een haan." De hen zette hij te broeden op 17 kalkoen-eieren. J.l. Dinsdag verkocht hij 13 kuikens er van, ook tevens de hen en TWAALFDE HOOFDSTUK. Judas en de oude tuinman. Eenlge weken nadat Dulex tot de ga leien was veroordeeld, heerschte stilte In het dorp Montpellier, de gesprekken i het voorgevallene werden niet ifieai roerd, en omdat de rechtere bet zoo slist hadden, twijfelde niemand meet de tegenwoordige bewoners, moesten rechtmatige erfgenamen zijn. De herbergier, bij wien Judas gewoon lijk zijn geld verteerde, stond 's middags met de handel op den rug, voor de deur zijner herberg en sprak met den besefa- wachter, die weder bij hem eonig geld had verdronken. Terwijl belden over onverschillige takel in gesprek waren, kwam de oude man la hunna. nabijheid en ocheen zijne betrekking als opzichter over de stroovlechters. In dezen strijd had het goe de recht eu de deugd de zege behaald. Dulex was schitterend gerechtvaardigd, en hij gevoelde er een Innigel voldoening over, maar in den grooten strijd om zijn recht had hij verloren on nog altijd schemerde geen straal van hoop. Wel had hij door zijne waardige houding eene groote ver lichting van straf gekregen, maai’ hij was nog altijd galeislaaf, hij, die In zijn leven het onrecht had veracht en nimmer van den rechten weg was afgeweken. Hij was nog altijd een gevangene, nog altijd was hij evenals een kind, zwaar door de vree- selijke slagen van het noodlot getroffen, evenzeer verontrustte hem nu meer dan ooit de hulpeloosheid van Engeïine, die in het groote Parijs, alleen en verlaten was. Den volgenden avond, toen de arbeid van den dag geëindigd was en Dulex een vrij uur had, ontmoette hij Antoinette. Had ook zij eene gelegenheid gezocht om den onrechtvaardigd veroordeelde man te ont moeten en te spreken, om hem mede te deelen, wat te Parijs was gebeurd Dulex liep op baar toe en reikte haar de hand. „Hoe verheugt mij Antoinette”, zeide hij. „O, had ik slechts de tijding van bevrijding kunnen brengen, van de winning van uw goed recht, antwoordde Antoinette, „dan zou ik lukkig zijn geweest, maar dat is nog niet bereikt, altijd vindt uwe dochter ongekende hinderpalen.” „Hoe gaat het mijne Engeïine Engeïine was bij ons, zij en Louis de landbouwer waren onophoudelijk bezig om het verloren testament te zoeken en een Door den Gemeenteraad is aan de afd. Lekkerkerk der Ned. Ver. tot Afsch. van Alcoholische dranken, een subsidie toegekend van f 100. Door de gijmn. vereenlging „K. D. O.” alhier, zijn geelt afgevaardigden be noemd voor de a.s. Zondag te Rotterdam te houden Jaarvergadering van het ge west Zuid-Holland vaf het K. N. G. V., daar de vereeniging legen 1 Jan. a.s. als lid van het Verbond heeft bedankt. Zondag houdt het bestuur met de da mes onderwijzeressen van de Zondags school „Geloof, Hoop en Liefde”, in de Fröbelschool” een tentoonstelling van de prijzen, welke voor het Kerstfeest beschik baar zijn en wel van 11 uur tot 1 uur en van 2 tot 4 uur. We twijfelefi niet, of als gewoonlijk zal het bezoek groot zijn. Ieder weet, welks opofferingen zich de dames en beeren ge troosten voor de Zondagsschool, maar op zoo'n tentoonstelling blijkt dubbel, welke moeiten! de dames zioh extra getroosten. Nu het land aan de Oostzijde van den Kerkweg zoo druk bebouwd wordt en overal bruggetjes liggen, is de Kerkweg bij sterk ijs onberijdbaar. De ijsclub „R. de tuin Krimpen a/d Lek, 14 December. Door de afdeeling Volksonderwijs zal een ontwikkelingscursus met ingang van nuari worden gehouden. Aan dezen sus kan worden deel genomen door deren van 12 tot 17 Jaar Bij het Doch waar staan uitauwu aaugciucm. jjü xapijiiuuriea uur auu. v ur. xtipijw Voor kaas besteedt men in deze ge- fabrieken, die den laatsten aijd 4 dagen per week werkten, is thans weer 6 dagen per week gaan werken. De afdeeling „Volksonderwijs” alhier hield een vergadering in 't Posthuis. De notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd. Door den heer Engelbregt werd verslag uitgebracht .over de te Amsterdam gehou den vergadering van „Volksonderwijs”. Door den voorzitter werd medegedeeld t dat, nadat de gemeenteraad besloten was het vervolg-onderwijs ni< t meer te houden, door de Ver. „Volksonderwijs” krachtig is aangepakt om eep ontwikkelings-cursus in het leven té roepen. De pogingen ’werden mot succes bekroond, want zoo'n cursus word opgericht 'met ruim 30 leerlingen. Voor de Schoolbibliotheek zullen nieuwe boeken worden aangekocht. Voorts word besloten een propaganda- avond te houden tegen einde Februari waarbij getracht zal worden den heer Kort- daartegen In te brengen „Ik weet schot, ik, w viel, otnWen zien wie geschoten had.” „Uwe verklaringen van glstereh heden”, zeide de commandant tegen curent, „spreken elkander tegen”. „Grijpt den voormaligen opzichter, de lattenkamer moot de ellendeling, nauwelijra geloofbare berekening en heeft’dit gehate, slechte mensch den oordeelde No. 73 en luitenant La Roche willen veEhietigen." Mercurent wilde smeeken, maar de com mandant beval do wacht, om hem weg te brengen. Dadelijk werd Mercurent in de lattenka mer opgesloten, Ik het akelig verblijf, waarin hij Dulex, zoo onschuldig, had ge bracht en zeker is het, dat niemand zoo veel medelijden met dezen hatelijken mensch zal gevoelen, om hem meer dan het nóodige eten en drinken te bezorgen. „Gij zijt gerechtvaardigd, No. 73, en ik betreur, dat gij onder verdenking van de ze schandelijke daad geraakt zijt, nadat gij herhaaldelijk bewijzen van uw goed gedrag hebt gegeven,” zefde de comman dant tegen Dulex, „maar u zal volle noegdoening worden gegeven, nadat Wij en Duitschland. Duitschland en wij, schreven we leden en we behandelden daarin, hielden een pleidooi voor de plicht, die op ons Holland rust? om zooveel als in ons vermogen was te doen voor de groote el lende, die bij onze Oostelijke naburen ge leden wordt. Wanneer wij nu boven ons artikel plaat sen „Wij en Duitschland", dan bezien wij het moeilijke vraagstuk van de verhouding^ van volken u|t een ander oogpunt. Dan denken wij niet aan de hulp, aan den steun, die een volk, dat wat missen kan, aan een ander geven kan, doch dan den ken we aan de plicht, dien oen volk heeft om zlcl| tegen langzame ondermijning te behoeden, om in den hevigen strijd van het bestaan, zich gezond te verweren. Wat wij bedoelen is het verschijnsel, het langzamerhand bedenkelijke verschijnsel, dat meer en meer Duitsche arbeids krachten en Duitsch kapitaal zich dringt in onze Hollandsche Industrie cn in onze Hollandsche ondernemingen. Wanneer men nagaat, dat er in Amster dam alleen vijftien min of meer groote Duitsche bankinstellingen zijn, hoofdzake- lijk met Duitscb personeel dat er in Rot terdam van verschillende groote triën langzamerhand do meeste komen in handen van Duitsch „Door de opsluiting van Mercurent In de is de opzichterapost In de vrij gekomen’'*, vervolgde de commandant „ik bepaal, dat gij dezen post bij wijze van proef zult overnemen. De opzichter van de zaal der stroovlechters heeft zijne bijzondere meubileerde kamer, heeft het voorrecht van tjeter voedsel en vrije beweging na afloop van den arbeid. Ik twijfel er niet aan, dat gij het vertrouwen, dat Ik u bewijs, zult rechtvaardigen. Gij verwisselt natuur lijk nu ook uwe kleeding der veroordeel den met die van opzichter.” Een dankbaren blik wierp Antoinette op haren vader, toen verzocht zij verlof, om het bureau te mogen verlaten. Luitenant La Rocha liep naar Dulex reikte hem zijne hand. „Ik verheug mij,1 dat'uwe onschuld, waaraan ik trouwens niet twijfelde, bewe zen is”, zeide hijj „en uit naam van het geheels corps officieren betuig ik u de welwillende deelneming, waarmede wij uwe bevordering begroeten.” Dulex bedankte met een paar woorden, hij was zoo diep over de gelukkige wen ding van zijn lot geroerd, dat hij bij deze bewijzen van deelneming nauwelijks woor den kon uiten, toen verliet hij met den ontslagen Lapellier, die nu kon afreizen, het bureau. Hij begaf zich naar de arbeidszalen, kreeg van den inspecteur de opzichtorskleederen, en trad dadelijk in en alle altijd con- econo- mische factor van beteekenis in eiken strijd op handels- cn economisch gebied. Uit dat oogpunt hoort men dat er stemmen opgaan voor e-n lijke belemmering van buitenlandsche dornemingen of lets van dien aard. Doch wat men wèl hoort en wat onze en veler instemming heeft is, ons volk zelf niet kan bijdragen tot concurrentio-strijd op handels-, industrieel, en financieel gebied. Er is in ons land nog zooveel werkloosheid, dat het een eerste plicht is om aan eigen landgenooten te denken. Niet ten onrechte voert de ver eeniging „Nederlandsch Fabrikaat” een sterke campagne om het publiek te over tuigen, dat het goed doet geen buiten- landsch fabrikaat te koopen, waar het Hol landsche in kwaliteit en in prijs gelijk staat. Ten onrechte heeft de Hollander een voorkeur voor Iets, wat uit het bui tenland koiqt en verzaakt hij dikwijls de artikelen uit eigen land. Wij geven grif toe, dat het belaqg van elk mensch mee brengt om zoo voordeellg mogelijk te koo pen en het zou tegen de gouden vrijheid van ons volk Indrulechen om duurder te koopen, wat goedkooper te krijgen is, al is dat duurdere Hollandsch I Dat krijgt ZAL IK HANDHAVEN

Schoonhovensche Courant | 1923 | | pagina 1