ES ten en op :rdam 423 lonnoumT KBHVlii wehool EERSTE BLAD. Buitenlandsch Overzicht. lleerd Plaatselijke Berichten. loven FEUILLETON. t en vet >o/o vet, ieel, teel, voeder kerkert Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. BOAZ-BANK SCHOONHOVEN - VOORHAVEN 5. - i\o. 4752. - Maandag 17 December 1923. 55e Jaargang Nieuws- en Advertentieblad voor Zuid-Holland en Utrecht. De Doenter van den Banneling. 18 'gel' Ingezonden Mededeellng. De ICR WOUOEM pro- In da naar een April l»Si «gd. de (Wordt vervuld). kon De De De »W'. i ParlIjtB. «ulKhi Phno. deze naar S. W. N. VAN NOOTEN te SCHOONHOVEN. Uitgevers. Intercomm. Telefoon-No. 20. Postcheque- en Girodienst No. 13763. en als zoo bn spre - Horloge'.'A. ir«IUn ver- niet iij memoreerende, dat de ing ten allen tijde bereid werd ,“'*enheden in >or bun waarna Wethouders de- aan een en des Vrijdagemiddagt uit- 1 25, franco per post in dt in de eerste maand beschikt. bij alle Boekhandelaren, KantoorBouders en bestaande woord van en rechtvaar- SCHOOSHOVENSCHB COÜRAW De Engelsche eerste Minister (zittend) in gesprek met zijn zoon, die de politiek zijns vaders bestreden heeft, en als candidaat der arbeiderspartij gekozen is. Nochtans is de persoon lijke verhouding tusschen vader en zoon uitstekend. Deze Courant wordt des Maandags-, des Woensdagt- gegeven. Prijs voor Schoonhoven per 8 maanden Nederland 1,50. Over het abonnement wordt in de^ Men kan zich abonneere» l - tusschen personen bosch- In den De BOAZ-SPAARBANK verstrekt kosteloos Spaarboekjes. Minste inlage fl. BOAZ-BANK neemt gelden a deposito voor korten en langen termijn. BOAZ-BANK verstrekt credieten aan Landbouw en Industrie. BOAZ-BANK heeft giro-verkeer door geheel Nederland. BOAZ-BANK incasseert tegen soherp concurtéérendTarTef. moering en grlmeerlng lieten niets te wen- schen over en de aankleeding van het tooneei, in verband met de middelen, waar over men te beschikken had, komt zelfs - een woord van lof toe. Het stuk „Het verloren Document” liep door de rolvastheid der vertooners goed van stapnl en ie door het publiek met belang stelling tot het einde gevolgd. Wilden wij de uitvoering, en onderdeelen behandelen, dan zouden wij in gunstige over Peter Stelnveld, die bijzonder goed getypeerd waa en tot het einde toe in de goede toon is gebleven. Dit geldt ook voor Barend zijn zoon, al hadden wij hem in enkele momenten gaarne lets I .rscher,’ iets meer de opvoering van „Het Verloren Document” f „Kunst beteekenis moeten spreken geen huis zijn die hem ge- van Ammerstol, 17 Dec. Zaterdag- en Zondagavond j.l. had in het café „Van ouds het Raadhuis, de jaarlijk- sche uitvoering plaats van dé gemengde zangvereeniging „Aurora” alhier. Om wat meer afwisseling in het gramma te verkrijgen had men, naast bet gemengde koor, uit de leden dezer ver- eeniging een dames- en een mannenkoor gevormd, welke koren beiden onder leiding duidelijk op zijn gelaat zien, welke üit- Wörklng deze woorden op hem uitoefenden. „Op mijne betrekking loert de onnoozele Jan. Die kan hij in 't geheel niet vullen, uwe genade, want hij kan schieten,” zeide hij verachtelijk. „Dat zeide ik hem ook en toen poogde hij u te belasteren. Ik waarschuw u voor dien onnoozelen Jan, die döor goedheid van mijn gemaal nog het genadebrood eet, vertrouwt hem niet, het is een welgemeen de raad, dien ik u geef.” „Mij belasteren Bij uwe genade vroeg Judas, die zijn woede in 't geheel niet kon bedwingen. „Mijm gemaal en ik, wij letten op zulke verdachtmakingen niet, bosch een plaats- last tenebben en u te ver - stonden van „Aurora’s bekwamen direc teur, den heer H. Zanen Azn. alhier. Het zangprogramma bevatte 10 nummers, waar onder zeer moeilijke, n. 1. „Vrede”, Sneeuw”, en „Vineta”. Alle nummers werden zeer goed uitgevoerd, vooral den eersten avond dit kan evenwel niet ge-, zegd worden, van „Vineta”, dat gezongen werd door het mannenkoor. Zoo goed als het den eersten avond gezongen werd, zoo slecht ging het den tweeden wellicht is dit te wijten aan den korten studietijd, te meer daar dit een zeer zwaar stuk is. Nadat het zangprogramma afgewerkt was werd het eerste tooneelstukje, genaamd „Het Offer”, een drama in één bedrijf op gevoerd. Dit stukje werd door allen zeer goed gespeeld, doch een woord van bij zonderen lof van den heer Lerch, van Schoonhoven, Is hier zeer zeker niet mis plaatst. Vervolgens werden nog twee tooneelfltuk- jes opgevoerd, n.l. „Arme Rijken", een blijspel In 1 bedrijf en „De Gebroken Spiegel”, ook een blijspel In één bedrijf. Belde stukjes werden zeer goed gespeeld en werkten dan ook geweldig op de lach spieren der aanwezigen. Den eersten avond Is het programma nog aangevuld door een voordracht, 'Welke gegeven werd door den heer Van Vuuren, en waarmede hij een schitterend succes had. Den eersten avond was de zaal propvol, en den tweeden flink bezet Wij mogen dan ook gerust zeggen, dat „Aurora” met trotsch op deze avonden terug mag zien en zij de aanwezigen twee genoeglijke avonden heeft bezorgd. Beide avonden wer den door een gezellig bal besloten, dat velen tot diep In den nacht bijeen hield. Bergambacht, 17 Deo. Donderdag - avond werd In de bovenzaal van T. van Zoest door de Muzlekvereenlglng „Excelsior” alhier een uitvoering gegeven, welke uitstekend is geslaagd. De muziek - stukken werden zeer goed gespeeld, ter wijl de opvoering vin het tooneelstuk „Dolle Hans” op voorbeeldige wijze werd voorgesteld en bleken de hoofdrollen In goede handen te zijn. Door den EdelAcbtb. heer burgemeester werd de vereenlgihg gecomplimenteerd met hun 25-jarig bestaan en wenechte hun toe, dat zij nog langen tijd mocht blijven be staan, dn nabij memoreerende, dat de Mu- ziekvereemgii.ö gevonden om bij feestelijke gelegen onze gemeente, de feestvreugde do( opwekkende tonen te verhoogen, op het voorstel van den spreker een drie werf hoera op de vereeniging uit te bren gen, door de aanwezigen werd voldaan.. Vervolgens werd door een bestuurslid van de Turnvereeniging „T.H.O.R.4’ alhier de vereeniging een bloemstuk aangeboden, ter wijl door den heer C. M. Verkalk, als oud- lid, een zilveren herinnerlngs-medallle werd geschonken. Door den heer A. D. Oskam Dz. werd een woord van dank geuit aan allen, die de vereeniging op dezen avond hadden ge huldigd. Vervolgens werd namens de vereeniging aan den heer T. B. van Dam een bloem-, stuk overhandigd als blijk van waar deer ing voor al hetgeen de heer Van Dam voor de vereeniging In dit afgeloopen tijdvak bad, gedaan. Baldwin Sr/en Jr. na de verkiezingen. praatjes en wachter.” „Mij heeft dip ellendeling bij u belas - terd Dat Is gemeen van hem. slechts omdat hij mij verdringen wil." „Hij noemde u een dronkaard, wachter en verzekerde, dat gij winter heimelijk wild te Parijs verkocht en geleverd had." „Heeft hij dat gezegd, uw genade geiooft het toch niet, zeide Judas, terwijl hij van woede nauwelijks kon spreken. „Heb geen zorg, boschwachter, wij ge- loo.ven niet wat men achter uwen rug zegt, maar anderen konden het gelooven, u voor hem. Vertrouw het parlement door Asquith ult- na- van of hetzij de liberalen of de arbeiderspartij, in staat zal zijn eenig pplitiek plan te vor men, alvorens de troonrede te kennen, waarin de. konlng bij de opening van het parlement de plannen der regeering be kend maakt. En ingeva' Dultschland zou willen spre ken over het separatisme in het Rijnland, is. het zeer twijfelachtig, of Frankrijk zich met een discussie inzake deze, uitsluitend tot de blnnenlandsche aangelegenheden van Duitschland behoorende kwestie zal inla ten. Daar de Fransche regeering ten op zichte van ,de Duitschers in het bezette gebied een strikte neutraliteit handhaaft, kan zij in dit probleem niet tusschenbelde komen. In DUITSCHLAND is de bezuiniging thans een punt van ernstige overweging. Evenals in de andere landen is ook daar door de oorloge- en crisisverboudingen het aantal ambtenaren op onrustbarende wijze toegenomen, zoodat een der eerste voor waarden om weer een gezond maatschap pelijk leven te krijgen, ook daar zal zjjn bezuiniging op de ambtenaren. Ongeveer 500.000 ambtenaren en beambten uit den rijksdldnst zullen worden ontslagen of ge- pensionneetd. In dienst van het rijk, van de bondsta ten en van de gemeenten staan ongeveer 2 millioen ambtenaren. 25 pCt. daarvan zal worden ontslagen of gepensioneerd. Het grootste gedeelte dezer ambtenaren be hoort tot het verkeerswezen, dat niet lan ger financieel door het rijk zal worden gesteund en dus wel gedwongen wordt tot dergelijke bezuinigingen. De ambtenaren, die belast zijn met het opstellen van de lijsten der slachtoffers, hebben reeds orders ontvangen om op on- meedoogende wijze op te treden. Op 1 Ja nuari zal het leger der ambtenaren reeds met 25 pCt. verminderd moeten zijn. Na tuurlijk zal men zooveel mogelijk trach ten de ontslagen krachten elders onder te brengen. Voorts heeft de Rijksregeerlng, gebruik makend van de haar door de machtigings wet verleende bevoegdheid den werktijd van alle staatsambtenaren, op 54 uur per week bepaald. In den polltieken toestand van ENGE LAND zullen zich de eerste dagen geen wijzigingen voordoen. De leider der Ar» beiderspartij, Ramsay MacDonald, is naar zijn geboorteplaat* in Schotland, vertrok ken, waar hij tot na Kerstmis zal blijven, teneinde zijn verdere plannen te over wegen. Het Is dientengevolge niet waar schijnlijk, dat in dien tusschentijd verdere officDele besprekingen van het bestuur der arbeiderspartij plaats zullen hebben. Bo vendien wenscht geen der leiders der par tij zich op het oogenblik uit te spreken aangaande de toekomstige stappen en de gedragslijn der Arbeiderspartij. Nadat de Fransche Regeering medegedeeld had. dat aangezien aan alle door haar^<e- stelde elschen voor een hervatting van Be onderhandelingen met de Duitsche Regee ring voldaan is, door de volledige ophef fing van het lijdelijk verzet thana geen be zwaar meer tegen de hervatting van de besprekingen tusschen de beide landen door bemiddeling van den Duitschen zaakgelas tigde, Von Hoesch, bestond, heeft Poinca ré Zaterdagmorgen den Duitschen gezant te Parijs in audiëntie ontvangen. Gelijktijdig rqet dit onderzoek, had in Brussel oen bespreking plaats tusschen den Duitschen gezant en den Minister van Fuitenlandsche Zaken Jasper. De Duitsche gezant heeft o.a. uiteenge zet, dat zijn regeering van meenig Is, dat de kwestie van herstel door do Instelling van twee commissies van onderzoek in een nieuw fase is getreden- Hij Is evenwel er van overtuigd, dat men langs dezen weg een snelle en onmiddellljke oplossing van deze kwesties niet zal bereiken- De werke lijke regeling kan slechts door een radica le nieuwe regeling bereikt worden, die de kwestie van herstel en de Rijn- en Roet- kwesties omvat. Naar de meaning der Duit sche regeering verhindert de vorming der beide commissies geenszins, dat roede thans een gedachtenwisseling is in het bijzonder dringend omdat zoo spoedig mogelijk de verhoudingen In het bezette gebied duide lijk moeten komen vast te staan. Deze verklaring werd door Poincaré aan gehoord, die verzocht het gesprokene schriftelijk te bevestigen, waaraan ’s mid dags gevolg werd gegeven. Het antwoord hierop werd door Frank- rijk en België na gemeenschappelijk over leg Zondagavond tfekend gemaakt, en be-, vat enkele reserves. Frankrijk zal niet toe staan, dat de onmiddellijke beëindiging der Roerbezetting een punt van bespreking zal uitmaken. Zooals reeds eerder door België en Frankrijk werd verklaard, zullen landen de genomen panden sleehts gelang van de ontvangen betalingen opge ven. Daarentegen is de Fransche regee ring bereid zich te verstaan met de offi cieels vertegenwoordigers der Duitsche re- geering omtrent de wijze der bezetting en zij zal er zich niet tegen verzetten met de Duitsche regeering te onderhandelen over de kwestie van de exploitatie der Roer mijnen. Ook zal er niet gediscussieerd kunnen worden over de militaire bezetting van den^ linker-Rijnoever, waarvan de in het vre desverdrag vastgeetelde regeling en het tijdstip van ontruiming formeele onaan - tastbare betalingen zijn. De liberale leden vrfn zijn tggen Dinsdag a.s. genoodigd tot een bespreking in de tionaal-Iibérale club over de tactiek .do partij. Het is zeer twijfelachtig, Dat 18 Prijs der AdvertentiênMaandags en Woensdags van 1 tot 6 regels 1,15 iedere regel meer O.lZVai Vrijdags van 1 tot 6 regels 1,80, iedere regel meer 0,20. Bij advertentiên, opgegeven voor 8 maal plaatsing, wordt de 8e plaatsing berekend tegen 0,10 per regel op Maandag en Woensdag en tegen 0,12i/3 per regel op Vrijdag. Voor meer plaatsingen, groot aantal regels en condities vrage men tarief. 34 „Den ouden tuinman „Ja, uwe genade. Hij vroeg freule en ging naar mijn hut.” „Weet hij niet, dat Engeline weg Is Ik zeide hem, dat zij te Parijs in het Paleis van Justitie was, daar moest hij haar zoeken, maar hij ging toch naar mij ne hut.” De gravin schrikte hevig, een toornige blik trof den boschwachter. „Hij wilde Engeline over zijne vondst spreken vervolgde Judas, die den toor- nigen blik niet als voor hem bestemd ge loofde, „efi hield iets met de hand op zijn zak vast „En wilde hij Engeline te Parijs opzoe ken vroeg de gravin in bijna koorts achtige spanning. „Hij wilde het en hij zal dit doen ook,” zeide de boschwachter, „als fjij zich eenmaal wat in het hoofd zet, dan voert hij het uit ook, dan is niemand in staal hem van zijn voornëlnen af te brengen.” Gij spraakt zeker wel vriéndelijk tegen Jan vroeg de gravin, „daar valt mij in, dat hij het volstrekt niet eerlijk met u meent.” „Den ouden tuinman Recht vertrouwd heb ik hem nooit. Zijn lachen en zijn ver keerd praten, bevalt mij sedert lang niet, uwe genade I zfeide Judas, die In den laatsten tijd vrijer met de gravin en den graaf had geleerd te spreken. „Sedert hij hier In den tuin vervanger heeft, schijnt &et om uwe plaats te krijgen dringen, boschwachter.” Judas luisterde verbaasd men „Gaat nu, boschwachter, en vervult uw plicht, dan hebt gij die verdachtmakingen niet te vreezen,” zeide de gravin en groet te Judas zeer vriendelijk Deze wist In 't geheel niet hoe hij het salon uitkwam het bloed stroomde hem woest door de aderen en de toorn vlamde op zijn baardig, groot gezicht. „Voor den duivel, de hond zal sterven 1” knastte hij. „Sterven I” hoorde de luisterende gravin en die woorden klonken haar toch als muziek in de ooren. Sterven I ja, de tuinman Jan moest ster ven. Zij had bij den boschwachter haar doel bereikt. Een ijskoude glimlach vloog over haar akelig gelaat. Deze Judas was een woedend ruw mensch en zij had de woede in hem gewkt. Jan bevond zich met het testament op weg naar Parijs, naar Engeline als hij haar vond, als hij haar in bet paleis van justitie opzocht, als hij vaar het docu ment gaf. De gravin beefde bij deze gedachte zij waa bet liefst den boschwachter nagesneld, om te zien, of zij den toorn genoeg in hem had opgeroepen. Op dit oogenblik zag de gravin aan den wand van het salon, waarin het reeds donker werd, een helder, rood schijnsel. „De boomen en de geheele achtergrond waren rood verlicht het tuinlershuisje stond in vlammen. „Het ia tevergeefs,” fluisterde Agatha Leroux, terwijl beneden in het park en in het slot rumoer ontsond, „het komt te laat. De tuinman Jan is reeds op weg naar Parijs, slechts Judas kan nog het verderf van ons hoofd afwenden. Kokende van woede liep Judas het kas teel uit. „Voor den duivel, de hond moet sterven!” zeide de boschwachter, zoodra hij buiten Hiermede was de officieels plechtigheid afgeloopen en bleven velen nog een ge- ruimen tijd bijeen en werd onder leiding van den balletmeester B. Kleijn alhier een gezellig bal gehouden Door Burgemeester en Wethouders de zer gemeente 1b tot geneeskundige, belast met de doodschouw, gedurende het jaar 1924, benoemd de heer L. J. Zielstra, arts alhier. - In de vorige week werd alhier voor le soort kaas besteed van f 62 tot f 65 en voor 2e soort van f 57 tot f 61 de 50 K.G. Voor vette varkens werd besteed van f 38 tot f 44 de 50 K.G., naar gelang van kwaliteit en zwaarte. i Door Burgemeester en zer gemeente is vergunning verleend J. Stout alhier tot het bouwen van woonhuis aan den Lekdijk alhier. Stolwijk, 17 Dec. „De kritiek is gc- makkelijk, maar de kunst is moeilijk". Wij meenen dat er, zooals trouwens met vele spreekwoorden het géval is, ook op de waarheid van dit, nog wel een of ah- der af te dingen zou zijn. Wat de kunst betreft beginnen wij, arme leeken, in deze dagen van futurisme, van dadaïsme en nog eenlge andere lemen, wel wat in-het duister rond te tasten en de kluts kwijt te raken. Maar dat de kr.i^k zoo gemakkelfjk zou zijn als het spreM woord zegt, daaromtrent ia onze meenlng beslist tegenovergesteld. Neem er de proef maar eens van men zal mij moeten toesteftmen dat, men nu eens op het gebit» van sport, dan op dat der muziek of de zang, dan weer op bet gebied der welsprekendheid geroe pen is, zijne meenlng te zeggen, men nog wel eens met de banden In hot haar zal zitten, tenminste, als dat artikel In vol doende mate aanwezig is om er naar be hoeven In te kunnen grasduinen Kon men nu altijd en over alles maar met lof spreken, dan zou dit nog te doen zijn, maar wee don armen verslaggever als hij a la vader Van Alphen moet optre den als „de vriend die mij mijn feilen toont”. Gelukkig brengt het verslag over Gprvui.ug »uu runuiou *-» 'heden door de Rederijkerskamer na Arbeid” alhier gegeven, nog al bezwaren mee en kunnen we al dadelijk beginnen met te zeggen, dat wij de uit voering met zeer veel genoegen hebben bij - gewoond-. De zaal was goed bezet, coetu- bij zlchzelven, ik sla den hond dood, waar als Ik boschwachter ben. En zlchzelven onverstaanbare) woorden kende, verliet hij de herberg. Gedurende dezen tijd had de oude tuin man, die het testament goed bewaard zijn zak droeg, het dorp verlaten en de straatweg bereikt. Hij had uit het tul - niershuisje zijn ouden, grooten stroohoed gehaald, om niet blootshoofds bij Engelinq te Parijs te komen. Nu liep hij, in zich zelf pratende, op den breeden weg, terwijl de zon reeds ter kimme neeg. Hij dacht er niet over na, dat hij de stad eerst In drié uren kon bereiken, en dat het dan reeds donker was, lïij had slechts zijn doel voor oogen. Engeline opzoeken en haar zijn vondst te toonen. Judas had hem gezegd, dat hij haar In het paleis zou vinden, dat herhaalde hij nu gedurig op den weg. Het was Zondagavond en rondom op de velden en op den weg voor hem, was geen mensch te zien. De oude tuinman zag niet om, anders had hij na ©enigen tijd be merkt, dat zich toch een mensch achter hem op denzelfden weg bevond, en hem in de verte volgde. Hij dacht aan niets kwaads, verheugde zich er over Engeline te zullen zien, die hem in zijne ziekte had bijgestaan, en sloeg toen een zijpad door het bosch In. Hij kwam spoedig op een stuk heideland, dat langs de op beide zijden liggende vruch tenboeseu heenliep. Het was met dor gras en heidekruid begroeid en slechts hier en daar zag men een dorren boom. Toen de oude tuinman een eind over de heide was geioopen, vernam hij stappen achter zich en bleef staan. Hij zag om en herkende hem, die hem volgde. en daarom, hoed i hem niet te veel.” „Uwe genadedat Is een vreeselijk slecht mensch. Er is geen waar. Uwe genade Is goed dig en gelooft het niet.” „Hij tracht naar uwe plaats, neemt u in acht voor hem, gij moet oppassen, bosch- wachter." „Mijn .onderdanlgen dank, uwe genade,” stamelde Judas, „dat had ik van dien on noozele niet verwacht, die verdient niet het genadebrood, dat hij krijgt.” was, terwijl hij woedend met zijne groote hand naar den hartsvanger greep. De woorden van de gravin hadden hem in eene groote opgewondenheid gebracht, en deze ruwe, woeste man, was gelijk een woedend dier, als zijn hartstocht opgeroe pen was. .Hij kwam de dorpsherberg voorbij en trad binnen, om zich voor de daad, waar toe hij besloten had, nog wat moed in te drinken het was altijd zijne gewoonte om te drinken voor hij iets buitengewoons ondernam. De herbergier en eenlge boeren stonden bij het achterraam, en zagen naar het slotpark, waarin het tulniersbuisje in brand stond. Judas was zoo vol woede, dat hij er nog niets van bemerkt had. „Wat moeten wij daarbij helpen,” riep een der boeren, „ik sla er geen hand voor uit. Laat die oude hut maar afbranden. Zij hebben geld genoeg om een nieuw tuiniershuis te laten bouwen. Judas zag dadelijk, dat het oude niet meer te redden was, hij had eigen plannen en gedachten, heel en al bezig hielden. De vrouw den herbergier bracht hem wijn. „De tuinier is er niet, die is weg," zeide een boer, „hij komt eerst vannacht terug.” „En de onnoozele Jan is er ook niet,” zeide een ander, „ik zag hem een uur ge leden naar het huisje gaan, en dadelijk weer terugkomen.” „Ging hij naar het tuinlershuisje f” vroeg Judas. „Hij kwam van uwe hut.” „En waarheen is hij nu gegaan „Naar de straatweg," antwoordden boeren. „Hm,” meende een ander, „en juist nu, nadat hij boven is geweest en op weg is naar Parijs, brandt het huis af.” „Hij zal niet ver komen,” bromde Judas

Schoonhovensche Courant | 1923 | | pagina 1